Kabouter Flip en zijn vriendje Wip r" «s Mdveifiaal vonden P Het Geheim van de zeven Schoorsteenen MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 Officieel antwoord öp gestelde vragen GRENSFORMALITEITEN KOLVEN DE NATIONALE WEDSTRIJDEN UITGESTELD VOETBAL R.K.A.V.-TOURNOOI OM DEN GRONINGER DAGBLADBEKER Eerste ronde OM DEN ZILVEREN BAL Sc ,\v\V /y^- Vv Iff IJ ZWEMMEN Het wereldrecord van Doortje Heeselaars Zal stellig erkend worden LAWNTENN1S HET TOURNOOI OM DE DAVISCUP Amerika leidt in de Challenge round CRICKET DE UITSLAGEN VAN ZONDAG Haar glorie Die w»0 hart DOOR AGATHA CHRISTIE Vraa.trHoe moet een gemobiliseerde of zie ke arts handelen om een vervanger voor zijn practijk te krijgen? Antwoord: Volgens mededeeling van het de partement van Sociale Zaken heeft de erva ring van'de laatste dagen geleerd, dat de beste weg de volgende is: De arts, wiens practijk naar zijn meening een' vervanger noodig heeft, wende zich tot den inspecteur van de volksgezondheid, in Wiens ambtsgebied hij gevestigd is. In overleg met deze inspecteurs zorgt de Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dan voor vervanging. Aan iedere aanvraag zal he laas niet kunnen worden voldaan, omdat zich nog steeds niet voldoende vervangers hebben aangemeld. In afwachting van het tot stand komen eener wettelijke regeling waarvan het ontwerp dezer dagen bij de Tweede Kamer is ingediend, zijn vrijwillige opgaven zéér gewenscht. Vraag: Mijn auto werd dezer dagen door de overheid gevorderd. Aangezien mijn bedrijf niet zonder auto kan functionneeren, kocht ik direct een andere auto. Wat moet ik doen in verband met de personeele belasting voor deze auto's. Antwoord: U moet een gewoon aangiftefor mulier voor de personeele belasting aanvragen bij den Inspecteur der directe belastingen in uw gemeente en daarop de gegevens van de nieuw aangeschafte auto invullen onder ge lijktijdige vermelding dat uw vorige auto is gevorderd. Vraag: Mijn man is met de mobilisatie op geroepen. Zijn auto staat nu ongebruikt in de garage. Kan ik teruggavg of ontheffing ver krijgen van de personeele belasting voor deze auto over de resteerende maanden van het belastingjaar? Antwoord: Neen. Teruggave of ontheffing van personeele belasting voor niet in gebruik zijnde motorrijtuigen wordt slechts verleend wanneer het motorrijtuig gedurende het ge- heele belastingjaar dus van Januari tot en met December buiten bedrijf is en daarvan voor 15 Januari van dat jaar mededeeling wordt ge daan aan den betreffenden inspecteur der di recte belastingen. Wij vestigen echter uw aan dacht op de mededeeling van de K.N.A.C. en den A.N.W.B. dat zij ter zake stappen zullen ondernemen bij de autoriteiten. Men wachte de verdere berichten daaromtrent af. Vraag: Wat te doen wanneer men zich wil aanmelden bij de Vrijwillige F.'urgerwacht in de verschillende gemeenten? AntwoordDaartoe moet m en zich richten tot den commandant van den plaatselijken Burgerwacht. Persoonlijke aanmelding is ge wenscht. Vraag: Ik ben in het bezit van een amateur zendvergunning en ben in militairen dienst op geroepen. Wat gebeurt er nu met mijn zender? Antwoord: In verband met de bijzondere om standigheden is het gebruik van amateurzenders alsmede het gebruik van dergelijke zenders door onderwijsinrichtingen verboden. Verdere maat regelen terzake zijn nog niet genomen. Vraag: Wat is in het algemeen de houding van de werkgevers ten opzichte van gemobili seerd personeel? Antwoord: Het is bekend, dat de centrale or ganisaties van werkgevers per communiqué den werkgevers in Nederland hebben verzocht om, voor zoover in hun vermogen ligt, maatregelen te nemen, ten einde het onder de wapenen geroe pen personeel zoo weinig mogelijk persoonlijk nadeel te doen ondervinden van de verplichtin gen, welke zij in het belang van de landsverde diging hebben na te komen. Het stemt tot voldoening van vele kanten te mogen vernemen, dat aan een zoodanig beroep in het algemeen gehoor is gegeven. De werkgeverscentralen vertrouwen, dat door het nemen van dergelijke maatregelen de verdere bezwaren, als b.v. het gescheiden zijn van gezin of familie, aan de gemobiliseerden lichter zullen vallen. Vraag: Een luisteraar in Den Haag vraagt of het veilig is om kinderen naar school te zenden naar een plaats, welke buiten de IJsellinie ligt. Antwoord: De beantwoording van deze vraag hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling van den toestand. Mocht evacuatie van bepaalde gebieden gewenscht of noodig blijken, dan wordt hiervan zoo spoedig mogelijk mededeeling ge daan. Vraag: Wat zou, in geval van een Eurcpeesch gewapend conflict, gebeuren met een Neder- landsch passagiersschip, dat momenteel in Ame rika op een z.g. „cruise" is? Antwoord: Wat er in geval van een gewapend Europeesch conflict met een dergelijk schip zal gebeuren, is van te voren niet te zeggen. Een dergelijke situatie moet door de reederij, even tueel in overleg met andere regeeringen onder de oogen worden gezien. Wend u tot de reederij. Vraag: De brug te Dordrecht over de Maas is afgesloten voor het gewone verkeer, zoodat weer van het pontveer moet worden gebruik gemaakt. Is het u bekend of meerdere bruggen zijn af gesloten? Antwoord: In de eerstkomende dagen zullen sommige bruggen wellicht gedurende enkele uren per dag zijn afgesloten ten behoeve vap het troepenvervoer. De militaire autoriteiten kunnen niet vooruit zeggen welke bruggen dit zullen zijn. De brug te Dordrecht is echter open voor het verkeer in beide richtingen en zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, ook open blijven. Hetzelfde geldt voor de brug te Vianen. Vraag: Zou ik eerstdaags per motor Eelgië en Luxemburg nog kunnen ingaan? De tocht duurt 7 dagen. Antwoord: De A.N.W.B. en de K.N.AX1. raden ten stelligste af de voorgenomen reis in deze omstandigheden toch teondernemen. Vraag: Ontvangt iemand, in het bezit van een nog tot Juli 1940 geldig triptiek voor België bij de aanvraag van een nieuw triptiek daarvoor vergoeding, wanneer hij zijn oude triptiek thans bij den verkeersbond, die het uitreikte, inlevert? Antwoord: Zij, die hun grensdocumenten voor motorrijtuigen bij den A.N.W.B. of bij de K.N.A.C. hebben ingeleverd, ontvangen, zoodra de toestand weer normaal is en reizen naar het buitenland met motorrijtuigen weer mogelijk wordt zonder het groote financieele risico, dat er thans aan verbonden is, kosteloos een grens- document voor den geldigheidsduur van het ingeleverde document. Vraag: Mijn schoonzoon is werkzaam als machinist op het s.s. „De Zaanland" van de Holla ndsche Lloyd. Genoemde boot bevindt zich thans aan haar einddoel in Zuid-Amerika. Is het nu in de huidige omstandigheden geoor loofd hem te schrijven, en zoo ja, mag hij ons dan terugschrijven? Antwoord: U kunt zonder bezwaar met uw schoonzoon correspondeeren. Vraag: Wat moet een luxe-auto-verhuurder, die zijn triptiek niet missen kan, doen om bij eventueele grenssluiting geen last te krijgen met zuivering van het triptiek? Antwoord: Het eenige advies, dat gegeven kan worden, luidt: De loopende triptieken voor defi nitieven uitvoer aan de grens te laten afteeke- nen nu dit nog mogelijk is. Dit is de eenige manier, om dadelijk van de financieele ver plichting, die het bezit van documenten mede brengt, ontslagen te worden. Vraag: Moet een rondbrengdienst. welke krui deniersartikelen in kleine hoeveelheden bij de klanten aan huis bezorgt, voor eiken klant een afleveringsbewijs uitschrijven? Antwoord: Ja. Het bedrijf moet aan de be zorgers voorraadlijstjes meegeven van hetgeen de bezorger als voorraad meeneemt. De bezorger moet van elke bestelling een afleveringsbon in duplo maken en een exemplaar door hem onder teekend, aan den consument ter hand stellen. Vraag: Hoe kan men zich verantwoorden voor het in bezit hebben van goederen, aangewezen bij de hamsterbeschikking 1939, welke men zich heeft aangeschaft vóór de inwerking-treding van deze beschikking? Antwoord: Men zal moeten aantoonen, wan neer en hoe men zich deze goederen heeft aan geschaft, hetgeen bijvoorbeeld kan blijken uit kruideniersboekjes e.d. Vraag: Hoe kunnen Nederlanders, die zich in een andere gemeente bevinden, dan waarin zij in het bevolkingsregister zijn opgenomen, in het bezit komen van een rijks-distributiekaart? Antwoord: Door zich aan te melden bij het bevolkingsregister van de gemeente, waarin zij verblijf houden. Vraag: Indien een winkelier, die geacht wordt voldoenden voorraad suiker te bezitten, weigert aan een consument een normale leverantie te verrichten, wat kan dan hiertegen worden ge daan? Antwoord: Men moet er rekening mee houden, dat suiker niet in grootere hoeveelheden dan 1 kilo tegelijk mag worden vervoerd. Overigens kan men het beste de politie waarschuwen. Vraag: Wat moet geschieden met rijksdistri butiekaarten. welke zijn uitgereikt ten behoeve van personen, die in militairen dienst zijn? Antwoord: Deze moeten worden nagezonden aan den betrokkene, aangezien deze t.z.t. de kaart aan zijn militairen commandant moet inleve ren. Vraag: Kan men thans suiker bestellen boven de normale wekelijksche hoeveelheid benoodigd om fruit te „wecken"? Antwoord: Neen. Vraag: Mag men aardappelen, dié men zelf gekweekt heeft, behouden of wordt zulks als hamsteren beschouwd? Antwoord: Wat de hamsterbepalingen betreft, zijn de voorraden vrij. Vraag: Zal men te zijner tijd op de broodkaart in plaats van brood, bloem of meel kunnen be trekken om zelf brood te bakken? Antwoord: De broodkaart wordt nog niet da delijk ingevoerd. Wanneer dit het geval is, zul len nadere regelingen worden bekend gemaakt. Vraag: Hoe is de regeling voor het uitreiken van distributiekaarten ten behoeve van dag dienstboden? Antwoord: Voor dagdienstboden worden de distributiekaarten uitgereikt aan het woon adres. zooals dat bij het bevolkingsregister be kend is. Voorts werd een -aantal vragen ontvangen, welker beantwoording indien deze al gegeven zou kunnen worden zou neerkomen op het verstrekken van een privé burgerrechtelijk ad vies. Deze vragen behelzen kwesties als opzeg ging van huur ten gevolge van de buitengewone omstandigheden, annuleering van overeenkom sten van allen mogelijken aard, zooals het af zeggen van feestavonden met de daaraan ver bonden gevolgen voor zaalhouders, artisten, enz. Op deze puur individueele vragen kan niet wor den ingegaan. Men wende zich ter beantwoor ding van dergelijke vragen tot een rechtsgeleer den raadsman. De evacuatie der Londensche schoolkinde ren geschiedde in snel tempo. begeeft zich op weg De jeugd De laatste dagen is herhaalde malen melding gemaakt van verandering in de voorschriften, die in de verschillende landen gelden voo.r de toelating van buitenlanders. Zoo eischte België, dat tot nog toe genoegen nam met een niet langer da.n vijf jaar verloopen paspoort, thans een geldig paspoort of geldig bewijs van Neder landerschap. Engeland eischt voor alle buiten landers een visum. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op, dat de grensvoorschriften voor reizen naar het buiten land thans ieder oogenblik kunnen veranderen en dat het dus raadzaam is vóóir het onderne men van iedere reis nauwkeurig te informeeren bij den consul van het betrokken land om een vergeefschen tocht te voorkomen. Naar wij van het bestuur van den Neder- la.ndschen Kolfbond vernemen, zijn de jaa-rlijk- sche nationale wedstrijden, welke Vrijdag a.s. te Oudkarspel een aanvang zouden nementot nader order uitgesteld. De uitslagen van den eersten dag van het R.K.A.V.-tourncoi te Amsterdam zijn: D.O.S.S.—G.V.O. 1—4; R.K.A.V.—Zwaluwen Vooruit 1—0; N.E.A.—Constantius 41; De Mee- W.S.V. 2—3. De uitslagen van Zondag zijn: HSC—BRO 51; GVAVHoogezand 21; Be QuickVeen- dam 0—1; WVV-GRC 0—3. De uitslagen van Zondag zijn: Overmaas— Quick 4-1; HeraclesFeijenoord 14; DFC— SVV 1—2; ADO—Willem 2 3—0. Halve eindstrijden: Overmaas—Feijenoord 2 2. Feijenoord wint na het nemen van straf schoppen. SVV—ADO 0—7. '/7mtt*nnw KtrffJ Zoo zwom hü met de lasso, waaraan de kikker gevangen zat, naar Flip terug, die op de wal den buit in ontvangst nam, waarna hij de eend hartelijk voor zijn hulp bedankte. Met vereende krachten brachten Flip en Wip hun vangst nu in veiligheid. Het was een heel werk, want de kikker was nogal zwaar. Wat zou de ooievaar in zijn schik zijn met de lekkernij. De dag van Flip's verjaardag brak aan. Het was een heerlijk stralende dag. De zon scheen zelfs pleizier te hebben in de groote gebeurtenis en zond den heelen dag haar vriendelijke stra len naar omlaag. „Handen omhoog, alsjeblieft!" De man in den kelder keerde zfch om. Op z'n jong gezicht vertoonde zich een trek van toorn cn verwondering, toen hij keek naar de vrouw op 't ongeverfde trapje en naar de revolver, die beverig naar hem wees. Langzaam hief hij de handen boven z'n hoofd en vroeg: „Zoo, wat nu?" Hij begreep op dit oogenblik, dat het gevaar voor hem nog grooter werd door de zichtbare zenuwachtigheid der kleine bleeke hand, die het schietwapen omklemde. Strak keek hij naar de vrouw, 't Was maar een nietig menschje, nog niet zoo oud; misschien vijftig. Haar licht blauwe oogen stonden vastberaden. Ze leek op gewonden. 't Is ook niet te verwonderen, dat een vrouw wat opgewonden is, als ze een insluiper op heeterdaad betrapt. Even sloeg hij den blik neer, z'n oude, bruine cosfuum was kaal en glimmend, op een knie en een elleboog vertoonde zich wit van de kelder- kalk. Z'n pet zag er vettig uit. „Je hoeft me niet wijs te maken, dat je den meter kwam opnemen," zei ze met een stem, waaraan ze een strengen toon trachtte te geven. „De man van 't electrisch licht is er gisteren pas geweest en de gasman verleden week en die komt maar eens in de maand. Ik kan misschien een beetje vriendelijk voor je zijn, als je niet probeert te liegen." „Ja, mevrouw," zei hij nederig. „Kom boven en denk er om, dat ik je steeds onder schot houd." Zij liep achteruit naar de keuken en hij klom het trapje op, met de handen in de hoogte. „Ga op dien stoel zitten en leg je handen op tafel, dat ik ze kan zien," beval de vrouw. Hij gehoorzaamde en legde z'n handen met de palmen naar onder, op 't kleine tafeltje. Even keek hij naar 't gerei in 't nette keuken tje, toen keek hij haar weer aan. Zij had dicht bij de deur een stc 1 genomen. D'r kleine handen lagen in haar schoot, maar de revolver wees nog naar hem. Ze scheen hem te bestudeeren, maar het scheen haar weinig te Op 14 Augustus j.l. verbeterde Doortje Hee selaars het wereldrecord op de 100 yards school slag door dezen afstand af te leggen in 1 min. 15.6 sec. Men herinnert zich, dat op de bestuurs vergadering van de F.I.N.A. te Doetinchem voor de'eerste maal deze afstand op de wereld - recordiijst voorkwam, met een Amerikaansche zwemster als wereldrecordhoudster, een en ander tot verwondering van de T.C. van den K.N.Z.B., die meende, dat dit niet in de regle menten van de F.I.N.A. voorkwam. Inmiddels werden bij het secretariaat van de F.I.N.A. inlichtingen gevraagd. Naar wij thans vernemen, is bij de T.C. van den K.N.Z.B. bericht van de F.I.N.A. binnen gekomen, dat de afstand 100 yards schoolslag dames en heeren al sedert Augustus 1938 op de wereldrecordlijst staat, zoodat de prestatie van Doortje Heeselaars stellig als wereldrecord zal kunnen worden erkend. Op het congres van de F.I.N.A. tijdens de Europeesche kampioenschappen te Londen zijn deze afstanden op de lijst geplaatst, een en ander op voorstel van den Amerikaanschen vertegenwoordiger. Het merkwaardige was, dat toen tegelijker tijd de nummers 100 yards rugslag dames en heeren op de lijst kw'amen te staan. Bij de hee ren is het Adolf Kiefer, die het wereldrecord houdt met een tijd van 58.8 sec. en bij de da mes is het wereldrecord vacant, voor zoover ons bekend is. Is dit niet iets voor onze rugzwem sters? In de Challenge round won Australië het heerendubbelspel van Amerika. De Amerikanen leiden thans met 21. Tweede klasse B Rood en Wit IIIHaarlem II. Deze wedstrijd eindigde in een draw. 3e klasse V. V. V. III—Haarlem III. Gewonnen door Haarlem III met 4 runs op de le innings. Hilversum—S.C.H.C. II. Gewonnen door S.C. H.C. II met 81 runs op de le innings. helpen, om tot een besluit te komen. Hij een gewone, nette jonge man, maar volgens "e kranten was dat juist liet gevaarlijkste type. „U roept niemand," zei hij. „U bent zeke BillCOll „Ik heb dit." Haar hand ircep de revolver vaster. „Dus u bent alleen. Ik zag zooeven een meisje uitgaan met een racket onder d'r arm." „Dat is m'n dochter." „Wilt u me soms vasthouden, totdat ze weer thuiskomt? Ze leek me nog al stevig." Hii naar de vrouw, alsof hij de dochter vergelee met de tengere moeder. „M'n zoon komt gauw thuis." De man dacht even na en zei toen: „U ben een dapper vrouwtje, om zoo'n inbreker als 18 ben gevangen te nemen." „O ja, vindt u?" Ze stelde deze vraag, op een toon alsof ze verheugd was ov°r z'n lof. E? kwam wat meer kleur op haar gezicht. OP gelaat van den man verscheen een uitdrukking alsof hij er hoe langer hoe minder van begreep- „Wat wilt u met me doen?" vroeg hij. „Ik laat je natuurlijk door de politie halen- Ze zweeg even. „Hoe lang doe je dat al?" „Bij andere menschen in huis komen, me vrouw? 't Is vandaag voor 't eerst." „Waarom doe je 't? Waarom verdien je ni®1 op een eerlijke manier je brood?" „Ik dacht de volgende week een goede be trekking te krijgen, mevrouw." „Och," zei ze medelijdend, geheel in overeen stemming met haar tengere gestalte. Maar begreep, dat ze 'zwak geweest was en kneep haar vriendelijken mond strak. „Ik geloof er geen steek van, jongmensch, zei ze streng. „Je behoeft niet te probeeren, °P m'n gevoel te werken. Dat helpt je alleen maar gauwer de gevangenis in. Ik heb m'n heele leven op zoo'n gelegenheid moeten wachten." „Moeten wachten?" herhaalde hij en keeK haar verschrikt en tegelijk vragend aan. Haaf grimmigheid vormde een groote tegenstellins met haar tengerheid. Zij scheen z'n gedacht te raden. „Ik bedoel," hernam ze, „dat ik gewacht heD op een gelegenheid omomiets kraniS3 te doen." Ze keek hem aan, alsof ze hoopte door bem begrepen te worden, maar z'n gelaat bleef strak- „U zei zooeven," begon ze weer, „dat u m'n dochter uit huis had zien komen met een ten- nis-racket. Ik zag heel goed, dat u haar stevige gestalte met mi^nmijn zwakheid zat te ver gelijken. Ze is hier nummer een op 't tennis veld, in de stad. Misschien zegt u dat niet veel- Maar als u belang stelde in sport, dan zou 11 niet zoo'n slecht leven leiden. Kaar misschi®11 weet u wel iets van voetbal. Mac Corny is mD zoon „Van 't Schotsche elftal?" vroeg hij ver wonderd. „Ja. Dus u weet toch wel iets van sport! MlS' schien hebt Iook wel eens iets van m'n m3- brigadier bij E politie en 1 twee ridderorden- t Heele huis bier hangt vol van medailles en zilveren bekers Maar o, dat had ik niet moeten vertellen!" Haar vingers omklemden weer vaster de revolver. - „Nu, dat is dan in orde, mevrouw," sprak bU- „Zulke dingen neem ik nooit weg. Dus, u ben vrouw en moeder van helden „Nu zit u me uit te lachen! Zeg maar niet van neen. Ik heb 't gezien." „Pardon, mevrouw, zoo is 't niet bedoeld." „Als jij je heele leven had moeten luisteren naar de successen van je familieals je een zdon had, die je met één hand optilde en een dochter, die 't ook wel zou kunnendan zQl1 je ook wel eens graag wat laten zien waar ze van epkeken en waar ze je om meetelden." „Nu, mevrouw, een inbreker 'vangen, dat Is heel wat." „Ik heb m'n heele leven op zoo'n gelegenheid gewacht," verklaarde zij. Ze keek hem aan en er kwam een pijnlijke uitdrukking in haar oogen- „Als ik je laat arresteeren, dan ga je de gevan genis in. Is dat waar, dat je de volgende week een vaste betrekking kunt krijgen?" „Ja, mevrouw." „Gelukkig voor je; nu, ga dan maar."* Hij stond op en zette z'n pet af, nu hij er de kans toe kreeg. ,,'t Is jammer," meende hij. „Maar u hebt in elk geval een inbreker gevangen, al hebt u hem laten gaan. Dat kunt u aan uw familie ver tellen." „Ik kan 't toch niet bewijzen." Hij glimlachte even. „Uw dochter kan 't be wijzen. Ze heeft me naar binnen zien gaan. Ik had haar wijs gemaakt, dat ik een nieter moes' nakijken. Belt u de lichtfabrieken maar op, dab kunt u bewijzen, dat 't niemand van 't gas o' de electriciteit is geweest." Op 't kantoor van de Waterleiding begreep de eene man den anderen niet. „Ja, dat snap ik wel," zei de eene. „Je vond het beroerd, omdat ze je een revolver liet zien en je wilde haar er eens tusschen nemen. Maat nu wil je, dat ik hun meter ga nakijken, op etenstijd, als de heele familie thuis is en als Z® een beschrijving van je geven, moet ik zeggeb' dat we zoo iemand hier niet hebben, om meters na te kijken. Is 't niet? Maar ik begrijp niet, dat iemand, die de volgende week een beter baantje krijgt dan die meternakijkerij een hed blok meters voor mij wil doen, als ik dien ééneb van hem overneem." „Maar man, ik had de dochter verteld, dat ik een meter moest nakijken! Ik wil die 'moeder haar glorie laten houden! Ze zouden haar an ders op den koop toe nog uitlachen, omdat ze vergeten had, dat er drie meters in den kelder staan." (Nadruk verboden) 58 „'t Is wat je noemt een ongunstig type," stemde Lord Caterham toe. „Ik heb gehoord, dat de kamermeisjes het op hun zenuwen krij gen als ze hem in de gang tegenkomen." „Enfin, ik moet nu weg," zei Lemoine. „Ik heb gedaan wat ik mijn plicht achtte, mylord: u te laten weten, hoe de zaken stonden." „Buitengewoon vriendelijk van u," zei Lord Caterham. „Buitengewoon! Weet u zeker, dat u niets wilt drinken? Neen! Zooals u wilt. Tot morgen dan...." t „Wat een onmogelijke vent," zei Bundie, toen de deur zich achter de fatterige figuur gesloten had. „Dat zwarte baardje en die uilenbril! Ik hoop, dat Anthony 'm klopt! Ik zou er wat voor over hebben, om dien kwast woedend te zien. Wat vin-jij, Virginia?" „Ik weet t niet," gaf Virginia ten antwoord. „Ik ben moe, ik ga naar bed." „Geen slecht idéé," zei Lord Caterham. „t Is al half twaalf." Toen Virginia de groote, ruime hal doorliep, zag ze, door een van de deuren voor haar, een breeden rug, die haar bekend voorkwam, be scheiden verdwijnen. .Rechercheur Battle," riep ze met iets ge biedends in haar stem. Battle keerde zich onwillig om eri kwam lang zaam naar haar toe. „Ja, Mrs. Revel?" „Monsieur Lemoine is zooeven hier geweest. Hij zegtIs 't waar, heusch waar, dat Mr. Fish een detective is?" Rechercheur Battle knikte.- „Ja, dat is zoo." „En dat u 't van het begin af geweten heeft?" Battle knikte weer. Virginia keerde zich half om naar den kant van de breede trap. „Dank u," zei ze. Tot op dat oogenblik had ze het niet kun nen gelooven. En nu....? In haar stoel vóór de toilettafel, met de stilte van het huis zonder gasten om haar heen, stelde ze zichzelf eerlijk, onomwonden die vraag. En haar geheugen kwam haar te hulp. Elke beweging, elk woord van Anthony legde het haar vóór, nu anders van beteekenis, door de openbaringen van het laatste uur. Dat beroep, waarover hij haar gesproken had? Het beroep, dat hij uit principieele overwegin gen had opgegeven. Kon 't zijn Een eigenaardig geluid onderbrak den gang van haar gedachten. Ze schrok op. De wijzers van het kleine vergulde klokje wezen kwart vóór eenen aan. Bijna twee uur had ze daar zit ten denken. Het geluid kwam weer. De harde tik tegen de vensterruit. Virginia ging naar het raam, deed het open en keek naar buiten. Op het pad, vlak onder haar, stond een don kere figuur, die op hetzelfde oogenblik, dat ze hem zag, zich bukte, om een handvol grint op te rapen. Even onderging Virginia een angst-sensatie, was 't, of een hand zich om haar hart sloot en het samenkneep. Maar meteen herkende ze de massieve, oer-sterke silhouet. Het was de Herzo- Slowaak, Boris. „Ja," riep ze zachtjes naar beneden. „Wat is er?" „Ik kom van den Meester," zei Boris, even eens zacht, maar opvallend duidelijk. „Hij heeft me gestuurd om u te halen." Hij deed die wel eenigszins overbluffende aankondiging op een manier, of hij de ge woonste zaak ter wereld vertelde. „Om mij te halen!" „Ja, ik moet u naar hem toe brengen. Hier is een briefje. Ik zal 't omhoog gooien." „Virginia ging een paar passen achteruit en bijna op hetzelfde oogenblik viel er vlak vóór haar voeten een klein wit pakketje een briefje, om een steen gebonden. Ze vouwde het papier open en las: „Liefste. Ik zit in de knel, maar ik werk me er wel uit. Wil je me vertrouwen en naar me toekomen?" Een paar minuten lang bleef ze met het briefje in haar hand onbeweeglijk staan. Ze las en herlas die twee simpele zinnen, die voor haar zooveel beteekenden. Dan hief ze haar hoofd op en keek de kamer rond. Het was, of ze haar omgeving nu met geheel andere oogen zag. Ze boog zich uit het raam en wenkte Boris. „Hoe moet ik 't doen?" vroeg ze fluisterend „De detectives zijn aan den anderen kant van het huisop het terra's voor de ver gaderzaal. Kom naar beneden en ga deze deur uit. Ik zal blijven wachten. Op den weg staat een auto Virginia knikte. Ze verwisselde haar avond japon vlug voor een sportcostuum en beige tricot en zette een klein beige-leeren hoed op. Dan schreef ze staand een briefje, adres seerde het aan Bundie en stak het op haar toiletkussen vast. Haar tocht door het huis werd zonder moei lijkheden volbracht. Voor de kleine zijdeur bleef ze staan en haalde diep adem. Dan maakte ze een kleine, fiere beweging met haar hoofd, dezelfde beweging, waarmee haar voorvaderen zich, in de kruistochten, ten strijde hadden aan gegord, schoof den grendel weg en ging naar buiten. HOOFDSTUK XXVI DE DERTIENDE OCTOBER Op den dertienden October 's morgens om tien uur wandelde Anthony het Harrington Hotel binnen en vroeg den portier om baron Lolopretjzyl, die in het Harrington logeerde, te spreken. Na het gebruikelijke zooveel keer vijf minuten wachten werd Anthony door een piccolo naar de kamer van den baron gebracht. Bij zijn bin nenkomen stond baron Lolopretjzyl kaarsrecht, als de vleeschgeworden correctheid, op het kleedje vóór den haard. Schuin achter den grooten man, iets minder correct, stond kapi tein Andrassy. De begroeting had volgens het gewone pro gramma plaats: stokstijf staan, hielen tegen elkaar, buiging. Anthony begon, wat dat soort begroetingen betrof, langzamerhand routine te krijgen. „Neem me niet kwalijk, dat ik u al zoo vroeg stoor," begon Anthony, toen aan de Slowaaksche beleefdheidseischen voldaan was. „Maar ik kom met een voorstel, een zakelijk voorstel!" „Aha," zei baron Lolopretjzyl. „Laat u eens hooren." Kapitein Andrassy keek achterdochtig. Hij had Anthony van het begin af niet vertrouwd en dat gevoel had hij nooit kunen overwinnen. „Zaken doen," ging Anthony voort, „is ge baseerd op vraag en aanbod. De een wil iets hebben, de ander heeft het. Oplossing: prijs vaststellen." Baron Lolopretjzyl keek hem scherp aan, maar onthield zich van eenig commentaar. „Tusschen een Slowaaksch edelman en een Engelschman, die een heer is, zullen de voor waarden voor een dergelijken koop wel ge makkelijk geregeld kunnen worden." Bij de woorden: „Engelschman, die een heer is," bloosde Anthony tegen wil en dank. Het viel hem niet gemakkelijk, om dergelijke bombasti sche beweringen als argumenten te gebruiken, maar hij wist bij ondervinding dat ze op iemand van de mentaliteit van baron Lolopretjzyl groo ten invloed hadden. „Dat denk ik ook," zei de baron, terwijl hij goedkeurend knikte. „Dat denk ik ook." Zelfs kapitein Andrassy begon onder de ver warmende werking van dit compliment te ont dooien. Hij knikte eveneens. „Goed," zei Anthony. „Dan zal ik maar niet langer om de zaak heendraaien en...." „Wat is dat, wat u zegt?" informeerde de baron. „Om de zaak heendraaien! Dat begrijp ik niet." „O, dat is figuurlijk bedoeld. In huis-, tuin en keukentaal beteekent het: wij hebben de waar, die u wil hebben. Het schip is in orde, maar het heeft geen schegbeeld. Met dat schip bedoel ik de royalistische partij in Herzo- Slowakije. Op het oogenblik bent u het hoofd nummer van uw politiek programma kwijt. U heeft geen prins! En gesteld nu eens dat wij u dien prins konden leveren?" De baron staarde hem perplex aan. „Ik begrijp niet," verklaarde hij. „Ik begrijp u niet in de minste.'" „Mijnheer!" zei kapitein Andrassy, terwijl hij verwoed zijn snor opdraaide. ,.U bent belee- digend!" (Wordt vervolgd) f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10