UIT DEN OMTREK BEViÜVVlJK VE Man óMjft om; Wijziging van de Beurswet De mobilisatie BUITENGEWOON CREDIET VOORTDUREN VAN DEN STAAT VAN OORLOG MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 Gem. diensten Buitengewone omstandigheden nopen tot voorzieningen Snijboonen onverkocht Regeering laat ze conserveeren BURGERLIJKE STAND DE WERKLOOSHEID Oude Mannen- en Vrouwenhuis Gemeenteraad BURGERLIJKE STAND Hinderwet IJMUIDEN Een ongunstig bad seizoen Een slecht begineen beter eindeen een overhaaste aftocht. NED. ROODE KRUIS Nationale wedstrijd afgelast Kon. Ned. Hoogovens Voor sloop verkocht De scheepvaart Hollandsche visschers uit Duitschland HEEMSTEDE ZANDVOORT WIELRENNEN H. R. C. De Jonge Kampioen R.K.W.V. ACHILLES CRICKET Haarl. Cricketbond Maatregelen van de Ned. Groenten en Fruitcentrale (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Bevoegdheden van de Regeering in verband met buitengewone omstandigheden Desbetreffend wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend HET IJZEREN KRUIS WEER INGESTELD Geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland RETRAITEN TE BERGEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN HARINGVANGSTEN De buitengewone omstandigheden, welke ten gevolge van de door de Regeering genomen maatregelen zijn ingetreden, noodzaken het gemeentebestuur op verschillend gebied voor zieningen te treffen om een behoorlijke func- tionneering van den dienst te verzekeren. Enkele ambtenaren zijn opgeroepen om hun militaire verplichtingen te vervullen ten ge volge waarvan tot aanstelling van enkele per sonen in lossen dienst moest worden overge gaan. Overeenkomstig de van rijkswege gege venvoorschriften moest'de distributie van le vensmiddelen worden teer hand genomen waar door aanstelling van personeel noodzakelijk was. De werkzaamheden ter secretarie zijn in die mate toegenomen, dat de normale perso neelsformatie daartegen niet is opgewassen. Het is ons volkomen onmogelijk aldus schrijven B. en W. aan den raad eenigszins bij benadering aan te geven welke maatregelen zullen moeten worden genomen, zoodat wij u san de hand van een omlijnd plan het noodige crediet daartoe zouden kunnen vragen. In verband hiermede stellen E. en W. voor hen te machtigen, in dezen naar bevind van zaken te handelen. Zoodra de verhoudingen een meer vasten vorm zullen hebben verkre gen, zal een voorstel worden gedaan tot aan- vulling van de begrooting. Op de groentenveilingen trad Vrijdag een aanzienlijke prijsdaling in, terwijl een gedeelte van de aangevoerde snijboonen onverkocht bleef. De doorgedraaide boonen worden door de re geering overgenomen en in de Beverwijksche Conservenfabriek geconserveerd. Ondertrouwd: J. J. Luüt en J. Rademaker; M. H. Beukman en W. van der Putten: D. A. Biben en J. H. Tabak; J. C. Versteeg en D. Klees; J. J. P. Dibbets en L. P. van Dijk. Getrouwd: S. de Jong en A. W. Spruyt; C. Lubach en M. C. Kos; P L. Justman-Jacob en A. G. M. Neven; A. Huendey en G. L. Verheyen; J. H. Kloes en A. M. A. van der Maat. Geboren: L. WeinreichThijs, Amsterdam, d.; M. E. RoosFranck, d.; G. de Vreezev. Gel deren, d.; E. H. Berkhoutv. Lierop, z.; A. Zand bergenTamis, d.; M. J. Bakkum—Kleyn, d.; G. I. KuijsBleeker, d.; E. Steenhuis-Holtjer, d.; C. SchelvisDrogghts, Z.; E. Beentjes—Smit, z.; H. C. Hommesv. d. Kamp, z.; J. C. Hoog Antinkde Rooy, d.; H. H. Canav. d. Ham, z.i M. H. StruweSmits, d. Overleden: M. M. van Garste, oud 77 jaar, wed. van A. Scherer, Scheybeecklaan 5; C. Pie pers, oud 72 jaar, geh. met D. Steeman, Wolff en Dekenstr. 7; H. J. W. Tromp, oud 38 jaar, vr. wonende te Beverwijk; P. Vriesman, oud 65 jaar, geh. met J. van Twuyver, Stetweg 12, Wijk aan Zee; H. E. Hagen, oud 30 jaar, geh. met J. Peeters, alhier, Creutzberglaan 118. Bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs stonden Za terdagmorgen 528 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 42 uit de gemeente Heemskerk, tegen 548 (58) in de voorafgaande week. Hiervan waren 81 personen in werkverschaf fing geplaatst, n.l. 58 te Beverwijk en 23 te Heemskerk. In dezelfde week van het vorig bedroeg het aantal ingeschreven werkloozen 826. Voor de benoeming van een regent van het Gasthuis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wijk aan Zee, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den zeer eerw. heer L. Snelders, wordt den raad de volgende aanbeveling ge daan: 1. W. J. J. M. v. d. Berg, pastoor te Wijk aan Zee; 2. Chr. de Goede Sr., aldaar. De gemeenteraad komt a.s. Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van een zevental agendapunten, waaronder de benoeming van de twee wethouders. Geboren: J. M. KoksGroeneveld, z.; M. B. RullmannKoppauner, z.; J. A. Nieuwenhuis Spaargaren, z.; L. VisserBoelig, d.; W. Schol Weerstand, d. Overleden: J. v. d. Wal, 85 j., wed. van A. Meesters, P. Heinstraat 70, Umuiden; H. Smit, 74 j.. wed. v. M. Jongejans, Middenweg 80, Sant poort. Ondertrouwd: J. Bos en J. Rol vink; R. Kroo- der en G. R. Bluekens; W. H. Meij en H. J. van der Velden; C. A. van Velthuijsen en J. H. Udo; Ch. de Vries en E. J. Dijkstra; A. Ros en N. C. Veldman; N. Diependaal en A. M. Schoorl; G. Koffeman en M. de Man; J. Paap en J. van der Leek; W. Heukelom en M. Bierdrager; K. Blok en J. Vellema; J. C. Heidoorn en P. Slings; A. van Wonderen en J. van Dok; S. Groenman en L. Limborgh Meijer. Gehuwd: A. de Koning en G. Timmerman; H. G. Verduin en P. J. Braam; H. Nooi en C. Hoorns; A. Kooiman en T. Broek; G. W. M. Balm en C. J. Haarmans; Th. E. Kortekaas en M. J. Floris; J. Kuijper en M. C. Vlam; A. J. Poncin en A. M. Welagen; K. 't Hart en E. Hagen; A. -Schol en D. C. van der Toorn; P. J. Keirsgieter en E. IJtsma. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Visscherij Onderneming „De Vem" N.V., Trawlerkade 15 te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen van de ijsfabriek Shamrock" door het vervangen van drie bron- en door een tweetal, elk met een electromotor van 12 P.K., op het perceel Trawlerkade, Mid denhavenstraat en Vuurtorenstraat te IJmui den, door hen is toegestaan onder voorwaarde. Er zal wel geen enkele zakenman te Umuiden zijn, die aan het badseizoen 1939 prettige herin neringen zal bewaren. „Het seizoen is voor ons een „sof" geworden, mijnheer", luidde het antwoord van een der vele zakenlieden en pachters uit onze gemeente die een seizoenzaak hebben en daardoor uitsluitend aangewezen zijn op de duizenden badgasten, die elk jaar in IJmuiden neerstrijken en er hun ten ten voor weken, ja soms maanden aaneen, op slaan. Nu de maand September zijn intrede heeft ge daan, de scholen weer begonnen zijn, voorzoo ver er geen schildwacht voor staat, en de „war me" zomermaanden weer voorbij zijn, kunnen we een blik werpen op het afgeloópen badseizoen. Gelukkig evenwel is IJmuiden geen badplaats in den waren zin van het woord en dus niet geheel afhankelijk van een goed of minder goed seizoen, in tegenstelling met de plaatsen als Zandvoort, Noordwijk, Scheveningen en Wijk aan Zee. Daar voor heeft IJmuiden nog geen boulevard, waar de hoofdstedelingen zoo gaarne plegen te fla- neeren, gekleed in de allerlaatste creaties der modehuizen. Komen er in IJmuiden dan uitslui tend hoofdstedelingen? Zeer zeker. Buiten de inwoners der geheele gemeente Velsen zijn het voornamelijk Amsterdammrs die het IJmuiden- sche strand bevolken. Bij duizenden en nog eens duizenden trekken zij er Zaterdagsmiddags of Zondagsmorgens vroeg op uit, hetzij per trein, boot, bus of fiets, om aan de kust verkoeling te zoeken. Wanneer men rekent, dat bij den laatsten en tegelijk den eersten zomersehen stranddag van 14 dagen terug het aantal badgasten werd ge schat op ruim 20.000 personen, waarvan alleen de Amsterdamsche boot circa 5000 voor haar reke ning nam, dan kan men zich indenken, dat deze enorme drukte aan vele plaatselijke nering doenden een goeden dag bezorgd heeft. Doch zooals reeds gezegd, hebben we in dit afgeloopen seizoen veel te weinig van deze echt-zomersche dagen gekend. Vooral het begin van het seizoen was zeer slecht te noemen. Hoe meer het seizoen evenwel ten einde snelde, des te beter werd het, doch hier kwamen ook andere factoren in het spel, die een druk bezoek tegen werkten. We denken hierbij aan de militaire maatregelen. Was het op den strandweg van Haringhaven naar de Zuidpier in den zomer een „va et vient-", dit jaar was van dit alles vrijwel niets te bespeuren en trokken de talrijke bewoners van de tentenstad dit jaar naar elders. Het gewone verkeer werd omgeleid via den Seinpostweg, welke zich in een deplora- belen toestand bevond, zulks tengevolge van de omlegging van den weg. Ook een andere tractatie moest Umuiden dit jaar aan zijn gasten onthouden: pieren. Dank zjj de welwillende houding der militaire autoritei ten werd de pier echter toch opgengesteld van af Zaterdagmiddag tot en met Zondag zons ondergang. Op de andere dagen bleef zij evenwel voor de bezoekers gesloten Deze factoren hebben ook er het hunne toe bijgedragen, naast het ongunstige weer, dat het aantal bezoekers dit jaar beneden het gemiddelde- is gebleven. Het einde van het seizoen mag zonder twijfel ook wel het beste genoemd worden, doch dit kan voor de pachters van badkoetsen, strandstoelen, paviljoens en verkoopers van aller lei genotmiddelen en overzetveeren niet meer voldoende zijn om hun pachtsommen te voldoen om van verdiensten nog maar niet te spreken. Na een slecht begin en een beter eind volgde tot slot nog een ietwat dramatische aftocht der neg aanwezige badgasten. Bij het vernemen van het bericht dat ook in ons land de mobili satie een voldongen feit geworden was en de defensie beslag zou legg'en op het materieel der Nederlandsche Spoorwegen, pakte ieder over haast zijn koffers om zoo spoedig mogelijk naar zijn haardstede terug te keeren. De badkoetsen worden inmiddels weer hoog op het strand verhaald, de strandstoelen weer op geborgen, ten einde dit materieel te beschermen tegen de felle en krachtige Zuidwesterstormen, die over enkele weken weer op onze kust zullen losbreken. En wanneer de golven tot aan oer. voet der huizen worden opgezwiept of huizen hoog over de pieren zullen stuk geslagen worden en uiteenspatten, dan zal ook dit" machtige schouwspel der golven weer honderden bezoekers van heinde en verre naar Umuiden trekken. Eu wanneer de menigte aan den voet der Semaphore in extase staat over de enorme kracht van dit natuurelement, dan staart ook de eenvoudige pachter gedachtenloos strak voor zich uit, in dc richting van „zijn element", de plaats der badkoetsen en strandstoelen, wel niet in extase, doch mijmerend over het slecht verloc-pen sei zoen. En wanneer het laatste groepje bezoekers, gehuld in dikke winterjassen en met opgestoken luaag lachend en opgewekt de plaats van di; onvergetelijke schouwspel zal hebben verlaten dan ook keert hij huiswaarts, doch stil en in zich zeiven, peinzend over dit seizoen en tegelijk ook weer hopend, gelijk de vrouw uit het gedicht over ,Het Haantje van den Toren" van de Ge nestet, met geduld en gelatenheid wachtend, tot dat eindelijk de windwijzer zich weer zal richter, naar het zoele, warme zuiden. Dan zalide tijd weer aanbreken, die uitkomst kan brengen, niet alleen voor hem en tal van andere neringdoen den, doch ook vcor tienduizenden medemenschen, die na een jaar van harden arbeid reikhalzend uitzien naar een zonnigen vacantietijd om zich verkwikken, de gespannen boog eens te laten ontspannen en om daar weer nieuwe krachten te verzamelen voor den komenden tijd Men deelt ons mede, dat de nationale wea- iT'oiJf1 Ei?rste HulP bÜ Ongelukken, welke op lb September was uitgeschreven ter gelegen heid van het zilveren jubileum van de afd. Umuiden-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis, tot nader order is uitgesteld, daar vele deelnemers aan de wedstrijden in actieven dienst zijn gekomen. Uit het statistisch overzicht der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken blijkt, dat over de eerste 8 maanden van dit jaar ruim 338.000 erts werd aangevoerd. Gedurende de zelfde periode van het vorig jaar werd even eens ruim 338.000 ton erts aangevoerd. Algemeen verwacht men, dat de aanvoer van erts door den huidigen politieke toestand aan de Hoogovens verminderd zal worden. Geen enkele lading erts is momenteel onderweg. De stoomtrawler Holland III van de reederij Frater Smid en Prins werd voor de visscherij afgekeurd en fs thans voor den sloop verkocht. Gedurende de afgeloopen week kwamen al hier binnen 82 zeeschepen, waarvan bestemd voor Umuiden 6, Amsterdam 70 en Zaandam 6. Vrijwel alle Hollandsche visschers welke tot op heden op de Duitsche trawlvloot voeren, zijn dezer dagen en bloc gerepatrieerd, zulks in ver band met den gespannen internationalen toe stand. Een goed geslaagde luchtbeschermingsoefening. Nadat reeds weken lang door het vrijwillige luchtbeschemingscorps theoretische oefeningen waren gehouden, hari Zaterdagmiddag de eerste groote oefening plaats. Het was een oefening verdeeld over drie vak ken. Elke groep had andere oefeningen. Zoo werd voor vakgroep A verondersteld dat op de Heem- steedsche Dreef een bom was gevallen met mosterdgas, vcor vakgroep B een brandbom, die brand had veroorzaakt aan de Kadijk, en voor vakgroep C een inslag door een bom geladen met phosgeengas op het Raadhuisplein, met als gevolg de vernieling van den voorgevel van het Raadhuis, waarbij verschillende personen ver wondingen hadden bekomen. Om vier uur werd door de uitkijk- en luister post aan het politiebureau gemeld dat een vijan delijk vliegtuigeskader was overgevlogen en bom men had uitgeworpen op bovengemelde plaatsen. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, inspecteur A. Berentsen, gaf opdracht de sirenes in werking te stellen, en vijf minuten lang loei den de sirenes, die nu in elk hoekje van Heem stede duidelijk hoorbaar waren. De oefeningen weiden begonnen in VakgYoep A de Heemsteedsche Dreef, waar zich alle onder- deelen bevonden, behalve de ontsmettingsdienst, die in de garage in de Raadhuisstraat was ge- stationneerd. De commandant zond eerst twee gasverkensters uit met twee ordonnonsen. Na geconstateerd te hebben dat er mosterdgas was gebruikt, en er twee gewonden waren, kwamen de andere ploegen in actie. Twee draag'brancards bediend door vier personen in gaskleeding en met maskers voor, rukten uit tot bij het intus- schen afgezette terrein, waar de gewonden dooi den ontsmettingsdienst werden neergelegd aan den rand van het besmette terrein en later weg gevoerd naar het badhuis, waarna de ontsmet- tingsploeg den weg' ontsmette. Om half vijf kreeg Vakgroep B bericht dat een bom was ingeslagen in een perceel aan den Kadijk. De commandant, aan wien dit gemeld was, zend eerst twee gasverkensters uit met de or donnansen, en toen deze alleen „brandbom" had den geconstateerd, .kwam de babyspuit in actie, een kleine motorspuit, bevestigd achter een luxe auto, die in enkele minuten met twee stralen den denkbeeldigen brand bluschte. Het spuitje voldeed aan alle verwachtingen. De derde oefening' op het Raadhuisplein had meer ten doel den geneeskundigen dienst in actie te laten komen. Na het bericht „een brisantbom is geslagen op het Raadhuisplein, de gevel van het raadhuis ingestort en talrijke gewonden door puin e:i scherven", trok ook hier eerst de ploeg' gasver kensters en ordonnansen uit, die „phosgeen" meldden, waarna zeer snel geneeskundige.' diensr. en opruimingsdienst uitrukten, waarbij nog kwam een ploeg voor eventueel herstellen var riolen, gasbuizen en electrische kabels. Rustig, maar snel werden de gewonden ver bonden, en tenslotte per ziekenbrancards naar het gezondheidshuir- getransporteerd, terwiil daarna de opruimingsdienst zijn werk verrichtte. Natuurlijk hadden deze oefeningen een groote publieke belangstelling', ook al waren de plaat sen van de oefeningen zooveel mogelijk geheim gehouden. Doch de politie en de hulppolitie, die met vrijwilligers aan het politiecorps was toegevoegd, zorgden voor een goede afzetting, zoodat de oefeningen rustig konden verricht wor den. Onder de belangstellenden waren o. m. de burgemeester, de beide wethouders, mr. A. J. Backer, Voorzitter der Heemsteedsche Vereeni- ging vor Luchtbescherming, de heer Hackman, gasofficier, en ir. Duijnstee, directeur der be drijven, terwijl dr. J. C. de Groot en dr. J. Laeyendecker de leiding hadden bij de verple ging der gewonden. De algemeene indruk, ook van de verschillende leiders, die na afloop der oefeningen een nabe schouwing hielden, was dat de oefeningen goec! geslaagd mochten heeren. Vol lof was ook het publiek over de mede werking van het vrijwilligerscorps, dat uit pl.m. 250 dames en heeren bestond. En er werd vee) van hen geëischt. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst doet 'n beroep op alle flinke mannen van 13—50 jaar, zich bij dezen dienst aan te melden. Men vervoege zich daarom aan het bureau van Poli tie, Raadhuisstraat 27.. Gemeenteraad De agenda voor de verga dering van den raad der gemeente Heemstede op Dinsdag 5 September 1939, des namiddags om 4 uur, bevat o.m. de volgende punten: Beëediging Raadsleden; Benoeming Wet houders; Vaststelling der verordening, regelen de de samenstelling en den werkkring der vaste comissiën; samenstelling raadscommis- sieën en benoeming vertegenwoordigers en plaatsvervangende vertegenwoordigers in de Commissie voor het Georganiseerd Overleg een en ander in de navolgende orde: Commissie voor de financiën (4 leden); voor gas-, water en electriciteitsbedrijven (4 leden)voor open bare werken en reinigingsdienst (4 leden) voor het grondbedrijf (4 leden)voor de plantsoenen (4 leden); voor het onderwijs (4 leden); voor 'de werkloozenzorg (4 leden); vooi de volksgezondheid (4 leden); voor de straf verordeningen (4 leden)voor het georgani seerd overleg (3 leden en 3 plaatsvervangende leden) Speeltuin blijft open. Daar verschillende R. K. scholen door militairen in gebruik geno men zijn en de kinderen dus' noodgedwongen extra-vacantie hebben, zal de R. K. speeltuin zoolang deze toestand voortduurt voor alle kin deren van die scholen geopend zijn. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer Adr. van Noort, is benoemd tot klerk op de gemeente secretarie te Westzaan. St. Jozefgezeiienvereeniging. Na een rust periode van enkele zomermaanden zal het nieu we gezellenjaar in de parochie St- Agatha, al hier, wederom worden geopend en wel op Woensdag 6 September a.s. De daartoe in aan merking komende jongelieden hebben dezer da gen het rijk gevarieerde wintel-programma van de St. Jozefgezellenvereeniging Ontvangen, van af a.s. Woensdag zal er om de veertien dagen een verplichte bijeenkomst worden gehouden, terwijl de ontspanningsavonden zijn op de Za terdagen, Zondagen, Maandagen en bovendien op de Woensdagen, waarop er geen verplichte bijeenkomst is. Ook aspiranten, zullen hun cur sus hebben op 6, 12 en 20 December en 3 en 17 Januari. De vice-praeses, kapelaan J. A- M. ten Hengel stelt zich voor op 21 Januari 1940 de installatie van de aspiranten te doen plaats hebben, terwijl dien avond tevens een tooneel- avond zal zijn. Op iederen tweeden Zondag van de maand zullen de gezellen en aspiranten al gemeene H. Communie houden. Moge het ko mende winterseizoen voor de St. Jozefgezellen vereeniging een vruchtbaar seizoen worden tot heil van de leden, die in deze tijden meer dan ooit het Kolping-devies moeten beleven en toepassen. Borden opgericht. In verschillende gedeel ten van het dorp zijn van gemeentewege borden opgericht, waarop worden bekend gemaakt de mededeelingen, betreffende de distributie en an dere buitengewone maatregelen. De borden zijn geplaatst op het Stationsplein, op het Tram plein, in de Haarlemmerstraat (bij den Tol), de Vondellaan (plan Noord), de Haltestraat hoek Schoolstraat, en de Zandvoortschelaan in Bent veld. Bovengenoemde vereeniging hield voor de C- klasse én junioren een recordrit. De afstand voor de C-klasse bedroeg 45 km., voor de junioren 35 km. Uitslag C-klasse luidt als volgt: 1 W. van Es, tijd 1.34.36 sec.; 2 J. Keijzers, 1.35.5 sec.; 3 G. Gerritsen, 1.36.48 sec.; 4 G. van Dijk 1.39.32 sec. (buiten mededinging); 5 T. v. d. Hulen 1.39.35 sec.; 6 H. v. d. Heiden 1.40.50 sec. Juniorenklasse: 1 A. Keizers, tijd 1.34 min. Andere renners opgehouden door controle. K. Nigt moest den wedstrijd staken wegens een de fecte fiets. Zondag j.l. hield bovengenoemde vereeniging haar 4e, tevens laatste rit, der record-compe titie. De uitslagen waren, A-klasse 62 K.M.: 1 J. Klinkenberg, 1 uur 38 min. 22 sec.; 2 J. Stet, 1 uur 40 min. 45 sec.; 3 D. Claassen, 1 uur 41 min. 23 sec.; 4 B. de Vries, 1 uur 43 min. 22 sec. B-klasse 45 K.M.1 C. Portegies, 1 uur 14 min. 34 sec.; 2 J. Banken, 1 uur 18 min.; 3 P. Wisselman, 1 uur 18 min. 31 sec. C-klasse 35 K.M.: 1 Vlietstra, 55 min. 51 sec.; 2 D. Haene, 56 min. 3 sec.; 3 Jouby, 56 min. 12 sec.; 4 G. van Leeuwen, 57 min. 10 sec.; 5 Beekhuis, 58 min. 11 sec.; 6 G. Laan, 59 min. 15 sec. Junioren 35 K.M.: 1 Van Rooden, 56 min. 19 sec.; 2 Markensteyn, 56 min. 33 sec.; 3 De Bok, 58 min. 32 sec.; 4 Van Zijl, 60 min. 19 sec.; 5 Donkersloot, 61 min. 3 sec.; 6 Jaspers, 65 min 4 sec. D. Kabel werd uitgeschakeld daar hij kwam te vallen. Het bestuur van den Haarl. Cricketbond deelt mede dat het de competitie heeft stopgezet. Er moesten nog slechts enkele wedstrijden ge speeld worden. .By de veilingen is een circulaire van de Ne derlandsche Groenten en Fruit Centrale bin nengekomen, in verband met de door de regee ring getroffen mobilisatiemaatregelen, waar door uitzonderlijke omstandigheden zijn ont staan. Ten einde een goeden gang van zaken zoo goed mogeiyk te bevorderen, verzoekt de Cen trale aan de veilingen den aanvoerders het vol gende bekend te maken: In de eerste plaats dient iedereen zijn kalmte te bewaren en dienen de veiling en de aanvoer op de gewone manier door te gaan, zoodat de binnenlandsche voorziening van groenten en fruit volledig gewaarborgd is. Ten tweede wyst de NGFC er met nadruk op, dat een overtollige aanvoer van producten als bos-, breek- en waschpeen, roode, witte en savoyekool, bieten, prei, selderie, appelen, peren, druiven enz. moet worden voorkomen door den aanvoer van deze producten aan te passen aan de aanwezige vraag voor het binnenland en export. Het kan onder de tegenwoordige om standigheden niet worden toegelaten, dat groote hoeveelheden van deze producten doordraaien en moeten worden vernietigd, of tegen te lage prijzen worden verkocht, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat deze producten straks een betere bestemming zullen kunnen vinden. Derhalve zal de aanvoer van alle producten vooral van de genoemde, in meerdere of mindere mate moeten worden geremd, te meer. waar voor vele producten de oogst en de aanvoer zon der gevaar kunnen worden uitgesteld. Zoodra er meer teekening in den toestand is gekomen, zullen ten deze nadere instructies wor den gegeven. De export van groenten en fruit naar alle landen berust vanaf heden uitsluitend in han den van de Ned. Groenten en Fruit Centrale. De eventueel nog in het bezit der veilingen zynde machtigingen tot uitvoer naar Duitsch land zijn vanaf heden niet meer geldig en die nen aan de Centrale te worden teruggezonden. De uitvoer van groenten en fruit kan even wel tot nader order op de gewone manier voort gang vinden, mits deze uitvoer voor alle landen geschiedt op door de NGFC uit te geven uit- voermachtigingen. Voor export over zee kun nen de exporteurs deze machtigingen bekomen aan de kantoren van het U. C. B. te Rotterdam, Amsterdam, Vlissingen en Hoek van Holland. Voor export over land is het de bedoeling om voorloopig aan die veilingen, waar deze goederen verladen worden, de daarvoor benoodigde mach tigingen op aanvraag beschikbaar te stellen. In de bestaande voorschriften, als ophoud- en vergoedingsprüzen, kwaliteitseischen enz. geen verandering. Bj] de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van dc Beurs wet 1914. De toelichting hiertoe luidt als volgt: By de Beurswet 1914, sedert aangevuld by de wet van 31 December 1914 (Staatsblad no. 645) werden aan de regeering bevoegdheden verleend tot ingrijpen in het beurswezen, dat bij het uit breken van den wereldoorlog 19141918 ont wricht was. Deze wet heeft bevredigend gewerkt zoodat de beurszaken, welke door de gebeurte nissen, welke tegen het einde der maand Juli 1914 plaats vonden, waren gestremd, succes sievelijk konden worden afgewikkeld. Ten einde, indien zulks noodig mocht blijken, ook voor de toekomst over gelijke bevoegdheden te kunnen beschikken, is het gewenscht enkele wyzigingen aan te brengen. Deze wyzigingen kunnen beperkt blijven tot het vervangen van den datum 29 Juli 1914, voorkomend in de art 2 en 4, door een andere tijdsaanduiding en we) door aan den minister van Financiën de be voegdheid te verleenen dezen dag te bepalen, waarby uiteraard het intreden van buitenge wone omstandigheden als criterium zal gelden Daardoor worden de aan de regeering toe te kennen bevoegdheden bepaaldelijk tot zeer uit zonderlijke gevallen beperkt, zoodat voor een te ruim gebruik er van geen vrees behoeft te be staan. Het spreekt vanzelf, dat ingevolge art. 8 de daar bedoelde commissie bij het nemen van deze beslissing wordt gehoord Tevens wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt, door de voorgestelde wijziging' van art. 8. de voorlichting, welke de regeering bij de uitvoering der Beurswet 1914 behoeft, nader te regelen. Hot komt den Minister gewenscht voor in de samenstelling der in gemeld wetsartikel genoemde commissie van deskundigen wijziging te brengen en den naam dezer commissie te ver anderen in „commissie van advies in beurs zaken." Het ligt in het voornemen deze commissie te doen bestaan, behalve uit den voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel, die daar van ambtshalve lid zal zijn, en nog een ander bestuurslid dier vereeniging, uit een niet te groot aantal leden, welke, uit de onderscheidene groe pen van belanghebbenden bij den geld- en fond senhandel gekozen, als deskundigen op dit gebied kunnen worden aangemerkt. Ingediend is een wetsontwerp ten aanzien van 't onder de wa,penen blijven van dienst plichtigen. De toelichting tot dit ontwerp luidt als volgt: De buitengewone omstandigheden, welke er toe hebben geleid om bij Koninklijk besluit van 10 April 1939 te bepalen, dat al het personeel, bestemd voor „buitengewone oproeping uit wendige veiligheid", in werkeiyken dienst wordt geroepen, hebben een verscherpt karakter ge kregen in die mate, dat de regeering zich ge noodzaakt heeft gezien, te bevorderen, dat tot voormobilisatie en vervolgens tot algemeene mo bilisatie wordt overgegaan. Daartoe strekken achtereenvolgens de Koninklijke besluiten van 24 Augustus 1939 en 28 Augustus 1939. Deze be sluiten berusten, evenals dat van 10 April, op art. 32, eerste lid der Dienstplichtwet en op art. 5, tweede lid, 6e, der wet voor het reserveperso- neel der landmacht 1905. Ten aanzien van de hierbij betrokken dienst plichtigen zal ingevolge art. 193 der Grondwet bij de wet het onder de wapenen blijven zooveel noodig moeten worden bepaald. Hieraan te vol doen, is het doel van het thans aangeboden ontwerp van wet. Ingediend is een suppletoire begrooting van Economische Zaken voor 1939, waarbij een buitengewoon crediet wordt aangevraagd van 60 millioen gulden. Ingediend is een wetsontwerp, volgens hetwelk de bij Kon. besluit van 1 Septem ber j.l. verklaarde staat van oorlog voor het geheele grondgebied des Rijks zal voort duren. In de memorie van toelichting lezen we: Nu de weermacht is gemobiliseerd en zich voorbereidt op de handhaving van een strikte neutraliteit, heeft de regeering het gewenscht geacht den staat van oorlog af te kondigen. Het ingediende wetsvoorstel heeft de strekking om gelet op het bepaalde in art. 5 van de wet van 23 Mei 1899, het voortduren van den staat van oorlog bij de wet te bepalen. Het ligt in de bedoeling voorshands alleen de artikelen 9, 15, 16, 17 en artikel 17 bis van de genoemde wet toe te passen, waardoor de be staande rechtsverhoudingen zoo weinig mogelijk worden aangetast. Van overige in de wet ver leende bevoegdheden zal eerst gebruik worden gemaakt, naarmate de omstandigheden zulks bepaaldelijk vorderen. hristus heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunnet is het Koninkrijk der Hemelen. BERLIJN, 2 Sept. (DNB) De Führer heeft heden het onderseheidingsteeken van het IJzeren Kruis opnieuw ingesteld. Het be staat uit vier klassen, n.l. 2e klasse, le klasse, ridderkruis en grootkruis. Dit onder seheidingsteeken wordt alleen gegeven voor daden van bijzondere dapperheid of voor bijzondere prestaties bij de oorlogsvoering. De commissie voor voor- en nazorg van geesteszieken in Noord-Holland, ingesteld door de af deeling Noord-Holland der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, is met ingang van 1 September a.s. overgegaan in de Stich ting voor geestelijke volksgezondheid in Noord- Holland, waarvan het doel o.a. omvat de stich ting en instandhouding van consulatiebureaux voor voor- en nazorg van geesterzieken. Stichters zijn de vier organisaties, die aan de voorbereiding van de inrichting van den dienst hebben medegewerkt, n.l. de afdeeling Noord-Holland der Vereeniging van Ned. ge meenten, de Noord-Hollandsche vereeniging het Wit-Gele Kruis en de bond van Prot. Chr. ver- eenigingen voor wijkverpleging in Nederland. Doel der Stichting is de bevordering van de geestelijke volksgezondheid, maar in het bij zonder de voor- en nazorg van geesteszieken in de provincie Noord-Holland door oprichting en instandhouding van consultatiebureaux. Het bestuur der Stichting bestaat uit elf lo den en wordt bijgestaaft door tenminste vier adviseerende leden. De Ver. van Ned. gemeen ten wijst drie bestuursleden en een adviseerend lid aan, de overige drie oprichters elk twee le den en een adviseerend lid. Voor het tijdvak 19391941 zijn aangewezen als bestuursleden de tegenwoordige leden dei' commissie voor voor- en nazorg van geestes zieken in Noord-Holland, ingesteld door de af' deeling Noord-Holland der vereeniging van Nederlandsche gemeenten n.l.: J. M. J. H. Lam- booy, burgemeesters van Hilversum; W. R- Drost, burgemeester van Kwadijk, Middelie en Warder, bijgestaan als adviseerend lid door dr. V F. J. A. J. van den Brekel, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord- Holland, te Hilversum; B. S. H. Stieler, te Hil versum; E. Geerts te Haarlem, bijgestaan als adviseerend lid door dr. A. Querido, leider der afdeeling volksgezondheid van den gemeente lijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Amsterdam: mr. A. J. M. Hendrix te Amster- öam: dr. J. A. J. Barnhoorn, geneesheer-direc- eur van de „St. Willibrordusstichting" te Hei- loo. (voorhet adviseerend lid vanwege het W G- Kruis bestaat momenteel een vacature) dr. H. Bouma, geneesheer-directeur van de psychia trische inrichting „Maasoord" te Rotterdam, bygestaan ais adviseerend lid door prof dr. L van der Horst, hoogleeraar-directeur van c!e Valerius-kliniek" te Amsterdam. SEPTEMBER ia terdag 912 Militieplicntlgen t 650. Dinsdag 1215 Gehuwde dames (Haarlem, O. L. Vr v d Rozenkr. e.a.) t 650. Zaterdag 16—19 H Familie afd mannen (A'dam. O L. Vr v. altydd Bijst. O L. Vr Onb Ontv.: Velsen e.a.) t 6.50 Dinsdag 19—22 Meisjes Doven 17 jaar f 650. A dam St Willibr, o L Vr v d. Vrede e.a.) Zaterdag 2326 H Familie afd. mannen f 6.50 Over: „IDENTIFICATIE" In het belang van jong en oud, groot en klein, geloof ik, dat het noodig is, dat een ieder zich voorziet van een legitimatiebewijsof beter ge zegd van een adreskaart, waarop vermeld staan de naam, de plaats van inwoning, straatnaam, huisnummer en religie. Geen dag gaat er voor bij of men leest van ongelukken en dan heet het maar al te dikwijls, dat de identiteit van het slachtoffer onbekend is. Het is werkelijk noodig, dat iedereen een legitimatiebewijs bij zich draagt. A. V. LEIJENHORST, Begynhof no. 7 zwart, Haarlem. IJMUIDEN. 4 Sept. Versche visch. Tarbot 56 90 cent, Tong 80—230 cent, Heilbot 94—100 cent per kg. Griet 16.00—30, groote Schol 26—27.50, mid'del Schol 25.0030, Zetschol 15.0023, kleine Schol 8—22.50. Schar 4.70—8, Tongschar 13.00— 18, Poontjes 1.80—6.20, middel Schelvisch 16.50— 20. kleine middel Schelvisch 10.50—19, kleine Schelvisch 3.70—8.50, Wijting 2.50—4, Makreel 5.6014, versche Haring 4.807.35 per 50 kg. Ka beljauw 16.50—60 per 125 kg. Vleet 0.40—1.30, Koolvisch 940 cent per stuk. Rog 2.384.20 per koop. Heurharing 1315.50 per kantje. van de heden binnengekomen treilers Gerberdina Johanna IJm. 38 40 manden 206.00. Bloemendaal IJm. 71 420 manden 2090.—, Isabel IJm. 14 230 manden 1470.Viking Bank IJm. 183 2100 manden, Bergen IJm. 16 550 manden 3050.Christine IJm. 2 550 manden 2750. Prinses Beatrix IJm. 117 600 manden 4460.Rot terdam IJm. 112 540 manden 3270.Maria S. Ommering IJm. 7 425 manden 2610.—, Oostzee IJm. 147 265 manden 2320.—. Knikker IJm. 4 355 manden 2370.Delft IJm. 17 2550 manden. KOTTER E. 19 860 loggers IJm. 204 350.—. K.W.: 65 630.—, 154 290.—, 35 310.—, 114 310.—. LOGGERS K.W.: 155 580.—, 132 330.28 920.—. Verbetering vischbericht. Groote Schelvisch 16.50—30. treilers Viking Bank IJm. 183 2100 manden 9620. Delft IJm. 17 2550 manden 8080.(ged. lading). SCHEVENINGEN, 4 Sept. Met versche visch wa_ ren hedenochtend aan de markt de Trawlloggers Sch. 70, J. Tuinebreyer, met f 148.— en Sch. 266, G. de Ruiter, met 66.00 besomming. SCHEVENINGEN, 4 Sept. Haring. Van de ha- ringvisscherij kwamen binnen: Sch. 310 met 2 last, 274 met 2 last, 333 met 22 last, 65 met 9 last. 223 met 18 last. 39 met 14 last. Voorts kwamen binnen de volgende schepen, waarvan de vangsten nog niet bekend zijn: Sch. 66. 198, 135, 89. 102, 104, 325, 40, 73, 134, 159, 302, 403, 64, 46, 121, 118, 6, 201. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2