De neutraliteitsproclamatie We luisteren naar FINANCIEN E. Tal van bepalingen Dagfilm MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 Wie worden geïnterneerd? Neutraliteit ter zee Neutraliteit in de lucht Beperking benzine verbruik Beroep op de houders van motorrijtuigen Postauto over den kop' Schiphol in rust Koerier der Duitsche Regeering naar Brussel en Den Haag PRINS BERNHARD BEZOCHT IJMUIDEN EN HAARLEM Belangstelling voor militaire werkzaamheden DEN BOSCH BEZINT ZICH Bij het zwemmen verdronken Dinsdag 5 September Minister doet beroep op bedrijfsleven Men onthoude zich van abnormale fransacties Boerderij door den bliksem getroffen MARKTEN 481ste STAATSLOTERIJ De neutraliteitsproclamatie, die Zondagmid dag in de buitengewone Nederlandsche Staats courant is verschenen, bevat de volgende be paling: Art 1, lid 1. In het rechtsgebied van het Ko ninkrijk der Nederlanden, omvattende het grondgebied en watergebied van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao, de territoriale zee en de boven dit grondgebied, dit watergebied en deze territoriale zee zich bevindende luchtruimte, worden geenerlei vijan delijkheden toegelaten. Dit gebied mag door geen der oorlogvoerenden als basis voor ope- ratiën tegen den vijand worden gebruikt. Art, I lid 2, Onder territoriale zee wordt ver staan de kustzee tot op een afstand van drie zeemijlen van zestig in den breedtegraad, gere kend van de laagwaterlijn. Met betrekking tot baaien wordt die afstand van drie zeemijlen ge meten van een rechte lün af, dwars door de opening van de baai getrokken. Indien de ope ning van de baai meer dan tien zeemijlen be draagt, zal die lij.n worden getrokken zoo dicht mogelijk bij den ingang op het eerste punt, waar de breedte de tien zeemijlen .niet overschrijdt. De reeden, waarvan de grenzen door de regee- nng zijn vastgesteld, zijn begrepen in de terri toriale zee al mochten deze grenzen zich verder dan drie zeemijlen van de laagwaterlijn uitstrek ken. Art. 2. Aan de oorlogvoerenden is verboden: 1. Het bezetten van eenig deel van het rechtsgebied door hunne strijdkrachten; 2. het binnenkomen in- of het doortrekken van dit gebied door troepen of onderdeelen daarvan, benevens door convooiën. Onder con- vooien worden verstaan transporten ander mi litair geleide en bovendien transporten zonder militair geleide, die het karakter dragen van etappenvervoer 3. het binnenkomen in- of het doortrekken van dit gebied met: a. oorlogsschepen en troepentransportsche- pen; b. koopvaardijschepen onder de vlag van een der oorlogvoerenden, welker bouw, uitrusting of bemanning reden geeft te vermoeden, dat zii in een onmiddellijk voorafgaande periode als oor logsschip, mijnenlegger of troepentransportschip zijn gebruikt, dan wel in een onmiddellijk vol gende periode daartoe zullen worden gebruikt; c. koopvaardijschepen onder de vlag van een der oorlogvoerende partijen, die van geladen mij nen zijn voorzien; d. koopvaardijschepen onder de vlag van een der oorlogvoerende partijen, die militaire lucht vaartuigen in gebruiksklaren toestand aan boord hebben; 4. het binnenkomen in- of het doortrekken van dit gebied met militaire luchtvaartuigen, luchtvaartuigen voor troepentransport of lucht vaartuigen, die in een toestand verkeeren, die hen in staat stelt tot een onmiddellijken aan val. Artikel 3. Koopvaardijschepen, voorzien van een geschutbewapening voor de defensie doelein den. worden, na voldaan te hebben aan de door de plaatselijke autoriteiten in het belang der veiligheid te stellen eischen in de havens en reeden slechts toegelaten tot een door de plaat selijke overheid in verband met 's lands veilig heid vast te stellen aantal en mits het aantal stukken geschut boven 8 c.m. niet meer dan twee en hun kaliber minder dan 16 c.m. be draagt en de grootte hunner bemanning de normale sterkte voor handelsdoeleinden niet aanmerkelijk overtreft. Artikel 4 lid 1. Troepen of onderdeelen daar van behoorende tot de oorlogvoerenden komen de in het rechtsgebied, worden ontwapend en ge ïnterneerd. Lid 2. Oorlogsschepen of daarmede in art. 2 onder 3. gelijkgestelde vaartuigen van oorlog voerenden, welke handelen in strijd met de bepalingen van art. 2 of 8, worden met hunne bemanningen en de militaire opvarenden ge ïnterneerd. Lid 3. Militaire of daarmede in art. 2 onder 4, gelijkgestelde luchtvaartuigen van de oorlogvoe renden, komende binnen het rechtsgebied, wor den met hunne bemanningen en de militaire opvarenden geïnterneerd. Zij zullen daartoe worden gedwongen te landen of op het water neer te strijken, zoo zij zulks niet reeds vrij willig doen. Wanneer zulke luchtvaartuigen zich bij het afkondigen van de neutraliteitsproclama tie binnen het rechtsgebied bevinden, worden zij geïnterneerd. Lid 4. Luchtvaartuigen, opgesteld aan boord van oorlogsschepen (vliegtuigschepen of ande re) of daarmede in art. 2 onder 3, gelijkgestelde vaartuigen zullen worden beschouwd als deel uit te maken van zulke schepen op voorwaarde, dat zij gedurende het verblijf in het rechts gebied 'artikelen 6 of 8), in den toestand van rust blijven. Bij niet-naleving van deze voor waarde worden zij behandeld als militaire lucht vaartuigen. Art. 5. In afwijking van art, 4 worden niet geïnterneerd: 1. Schipbreukelingen die het land bereiken of door een handelsvaartuig dan wel niet- militair luchtvaartuig uit zee worden aange bracht, benevens zieken en gewonden door zoo danig vaartuig op zee overgenomen en aan land gebracht, tenzij tegenover de wederpartij eenige verbintenis ter zake van interneering is aange gaan en tenzij de schipbreuk, resp. de over neming der zieken en gewofiden, binnen het rechtsgebied is geschied en de binnenkomst al daar van het vaartuig krachtens de regelen dezer proclamatie rriet geoorloofd was. 2. de militaire opvarenden van een koopvaar dijschip, niet vallende onder de bepalingen van art. 2 hetwelk uitsluitend voor het aanloopen van een haven of reede binnen het rechtsge bied komt. Eveneens worden niet geïnterneerd: 3. Ontvluchte krijgsgevangenen 4. deserteurs. Art. 6. Het bepaalde in art. 2 onder 3 en art. 4, leden 2 en 3 is niet van toepassing op: 1. Oorlogsschepen of daarmede in art. 2 onder 3 gelijkgestelde vaartuigen, welke aannemelijk maken, dat zij wegens averij of wegens de ge steldheid der zee genoodzaakt zijn een der ha vens of reeden van den staat binnen te loopen, mits zulks niet geschiedt tijdens een achtervol ging door den vijand. Deze schepen zullen hunne averijen onver schillig door welke oorzaak ontstaan in de aangeloopen haven mogen herstellen, voor zoo ver zulks voor de zeewaardigheid onmisbaar is en zonder overigens op eenigërlei wijze hun strijdkracht te vermeerderen. Zjj zullen moeten vertrekken, zoodra de omstandigheden, welke het binnenloopen noodzakelijk maakten, heb ben opgehouden te bestaan. De regeering kan een termijn stellen, bij overschrijding waarvan de interneering van schip, bemanning en mili taire opvarenden zal volgen. Leden der beman ning en militaire opvarenden, die bij het ver trek vdn het vaartuig achterblijven, worden ge in temeerd; 2. oorlogsschepen of daarmede in art. 2 onder 3. gelijkgestelde vaartuigen van oorlogvoeren den, welke kunnen bewijzen, dat hunne komst binnen het rechtsgebied volstrekt onopzettelijk is geschied en ondanks de omstandigheid, dat de uiterste voorzorgsmaatregelen waren geno men tot vermijding van de binnenkomst; 3. oorlogsschepen of daarmede in art. 2 on der 3. gelijkgestelde vaartuigen alsmede militaire luchtvaartuigen of daarmede in art. 2 onder 3 en 4 gelijkgestelde vaartuigen van oorlogvoeren den, welke uitsluitend gebezigd worden voor een godsdienstige, wetenschappelijke of mensch- lievende zending. Art. 7. Van de geheel in Nederlandsch rechts gebied gelegen zeestraten, is de doorvaart door Straat Soenda aan de oorlogsvaartuigen of de in art. 2 onder 3 daarmede gelijkgestelde vaar tuigen van een oorlogvoerende toegestaan, mits de bevelhebbers der schepen vooraf den wensch hiertoe kenbaar maken aan de ter plaatse aan wezige bewakingsvaartuigen en zich stipt ge dragen naar het voorschrift van art. 1 en naar de voorschriften der betrokken autoriteiten. Art. 8. Een oorlogsschip of daarmede in art. 2 onder 3 gelijkgesteld vaartuig van een oorlog voerende, dat zich bij het uitbreken van den oorlog in het rechtsgebied mocht bevinden, moet binnen den door de plaatselijke autoriteiten voorgeschreven termijn vertrekken. Art. 9. (1) Wanneer oorlogsschepen of daar mede in art. 2 onder 3 gelijkgestelde vaartui gen van tegen elkaar oorlogvoerende partijen, welke onder art. 6 of 8 vallen, zich gelijktijdig in elkanders nabijheid binnen het rechtsgebied bevinden, moeten er minstens 24 uur verloopen tusschen het vertrek van aan elkander vijandi ge schepen. De orde van het vertrek wordt, be»- houdens bijzondere omstandigheden, bepaald door de orde van aankomst. (2) Een oorlogsschip of een daarmede in art. 2 onder 3 gelijkgesteld vaartuig van een der oor logvoerende partijen kan dezelfde of een nabij gelegen haven of reede niet verlaten binnen 24 uur na vertrek van een handelsvaartuig, dat de vlag vap zijn tegenpartij voert. Art. 10. (1) Wanneer een oorlogsschip of daar mede in art. 2 onder 3 gelijkgesteld vaartuig van een oorlogvoerende bij het uitbreken van den oorlog in het rechtsgebied vertoeft, kan worden toegestaan, levensmiddelen en water aan te vullen tot den normalen voorraad en de brandstof tot een hoeveelheid noodig om, met inbegrip van den aan boord nog aanwezigen voorraad, de naast eigen haven of die van een bondgenoot te bereiken. (2) Schepen, die overeenkomstig art. 6 onder 1 wegens averij of wegens gesteldheid der zee in het rechtsgebied worden toegelaten, mogen hunne levensmiddelen, water en brandstof aan vullen voor zoover benoodigd voor het gebruik gedurende het verblijf. Art. 11. Prijzen worden niet in het rechtsge- boed toegelaten. Komt een prijs in het rechts gebied, dan wordt hij met de opvarenden 'vrij gemaakt. De prijsbemanning wordt geïnter neerd, tenzij de binnenkomst noodzakelijk was tengevolge van averij of gesteldheid der zee. Art. 12. Oorlogsmateriaal, dat uit zee aan 's lands kusten is aangespoeld of in zee is aange troffen en binnengebracht, wordt geïnterneerd of, indien de openbare veiligheid dit noodzake lijk maakt, vernietigd Art. 13. Het is verboden in het rechtsgebied ten behoeve der oorlogvoerenden strijderscorp sen te vormen of aanwervingsbureaux te ope nen. Art. 14. Het is verboden in het rechtsgebied op oorlogsschepen of daarmede in art. 2 onder 3 gelijkgestelde vaartuigen van de oorlogvoeren den dienst te nemen. Art. 15. Het is verboden in het rechtsgebied ten behoeve van een der oorlogvoerende vaar tuigen voor militaire doeleinden bestemd, uit te rusten, te bewapenen of te bemannen, of zoodanige vaartuigen aan een oorlogvoerende toe te voeren of te verschaffen. Art. 16. Het is verboden in het rechtsgebied aan oorlogsschepen of daarmede in art. 2 onder 3 gelijkgestelde vaartuigen van een oorlogvoe rende wapenen of munitiën te verstrekken, als ook om hun op eenigerlei wijze behulpzaam te zijn in de meerdering hunner bemanning of uitrusting. Art. 17. Het is verboden in het rechtsgebied zonder voorafgaande machtiging der bevoegde autoriteiten ter plaatse, aan de oorlogsschepen df daarmede in art. 2 onder 3 gelijkgestelde vaartuigen van de oorlogvoerenden herstellin gen aan te brengen en herstellingsmaterialen, gereedschappen, levensmiddelen, water of brand stof te verstrekken. Art. 18: Lid 1. Het is verboden wapenen, mu nitie, herstellingsmaterialen, gereedschappen, brandstoffen en alle voor oorlogvoering benoo- digde materialen binnen het rechtsgebied in voorraad te houden met het kennelijk doel om de gelegenheid af te wachten deze in de nabij heid van het rechtsgebied aan de zeestrijd krachten van een der oorlogvoerenden over te geven. Lid 2. Het is eveneens verboden wapenen, munitie, herstellingsmaterialen, gereedschap pen, brandstoffen en alle voor de oorlogvoering benoodigde materialen vanuit het rechtsgebied rechtstreeks aan de in de nabijheid daarvan vertoevende zeestrijdkrachten der oorlogvoeren den toe te voeren. Art. 19: Lid 1. Het verlaten van het rechts gebied is verboden voor ieder luchtvaartuig: 1. Dat binnen het rechtsgebied in een toe stand is gebracht, die het in staat stelt een vijandelijken aanval uit te voeren. 2. Dat toestoellen of materialen bezit of ver voert, waarvan de opstelling of het gebruik het in staat stelt een vijandelijken aanval uit te voeren. 3. Waarvan er reden is aan te nemen, dat het bestemd is om gedurende de reis tegen een der oorlogvoerenden te worden gebruikt. 4. Tot welks bemanning een lid van de strijd macht van een der oorlogvoerenden behoort. Lid 2. Het bepaalde in het eerste lid van dit artikel is niet van toepassing op neutrale mili taire luchtvaartuigen, die na het uitbreken van den oorlog met toestemming van de regeering hinnen het rechtsgebied zijn gekomen. Lid 3. Het is verboden eenigen arbeid te ver richten aan een luchtvaartuig, waarvan het doel is het gereed te maken voor vertrek in strijd met het doel van dit artikel. Art. 20. Het is verboden in het rechtsgebied met luchtvaartuigen van welken aard ook waarnemingen in de lucht uit te voeren van de bewegingen, operatiën of verdedigingsmidde len van een der oorlogvoerenden, met het doel hierover den anderen oorlogvoerende in te lichten. Art. 21. Het is verboden in het rechtsgebied radiostations of andere middelen van bericht geving op te richten of te exploiteeren ten dien ste van een oorlogvoerende mogendheid. Art. 22. Lid 1. Het is verboden in het rechts gebied gebruik te maken van radiostations voor het uitzenden van inlichtingen over de buiten- het rechtsgebied aanwezige militaire strijd krachten. 2. Schepen of luchtvaartuigen in het rechts gebied mogen geen gebruik maken van hun ra diostation anders dan voor noodseinen, voor seinen noodig voor de navigatie en voor me teorologische doeleinden. Art. 23. Lid 1. verder wordt de aandacht ge vestigd op artt- 100, onder 1 en 205 van het Nederlandsch wetboek1'van strafrecht, artt. 122, onder 1, en 238 van het Indische wetboek van strafrecht, de artt. 106, onder 1, en 211 van het Surinaamsche wetboek van strafrecht, de artt. 106, onder 1, en 211 van het Curagaosche wet boek van strafrecht, op art. 7, onder 4, der wet op het Nederlanderschap en het ingezeten schap van 1892 (laatstelijk bekendgemaakt in het Nederlandsch Staatsblad van 1937, No. 206). op art. 2, le lid, onder 3, van de wet op het Nederlandsch Onderdaanschap van 10 Februari 1910 (Nederlandsch Staatsblad van 1910, No. 55, Indisch Staatsblad van 1910, No. 206, gouver nementsblad van 1910, No. 15, publicatieblad van 1910 No. 14) laatstelijk gewijzigd bij de wet van 21 December 1936 (Nederlandsch Staats blad van 1936, No- 913, Indisch Staatsblad van 1937, Nos. 389 en 392, Gouvernementsblad van 1937, Nos. 68 en 71, publicatieblad van 1937, Nos. 68 en 71, publicatieblad van 1937, Nos. 64 en 66). Lid 2. Mede werdt de aandacht van scheeps bevelhebbers, reeders, bestuurders of lucht vaartuigen, luchtvaartdirectiën en inladers van schepen of luchtvaartuigen gevestigd op het gevaar en de nadeelen, waaraan zij zich zouden blootstellen door een werkelijke blokkade der oorlogvoerenden niet te eerbiedigen, dan wel oorlogscontrabande of militaire depêches (tenzij in den regelmatigen postdienst) voor de oorlogvoerenden te vervoeren of diensten in strijd met de onzijdigheid voor hen te ver richten. Voor het behoud van een goeden gang van za ken in de tegenwoordige omstandigheden vestigt het ministerie vs>i Economische Zaken de aan dacht op het volgende: Op het oogenblik wordt de laatste hand ge legd aan een regeling, welke een redelijke voor ziening van de verschillende behoeften aan ben zine in de naaste toekomst kan verzekeren. De houders van motorrijtuigen kunnen er intus- schen op belangrijke wijze aan medewerken om ingrijpende maatregelen te voorkomen, Deze medewerking kunnen zij verleenen door het be trachten van groote zuinigheid. Op deze categorie van benzineverbruikers wordt daarom net be roep gedaan, om elk niet noodzakelijk gebruik, ongeacht voor zaken- of privé-doeleinden, van hun auto of motorrijwiel achterwege te laten. Ook moeten geen onnoodige eischen worden ge steld aan anderen, b.v. aan leveranciers, waar door gebruik van het motorrijtuig moet worden gemaakt. Indien binnen eenige dagen zou blijken, dat deze oproep niet het gewenschte ret. „eeft, zal op korten termijn tot het nemen van ingrij pende maatregelen moeten worden overgegaan. Op den Terheydenscheweg nabij Breda, onder de gemeente Teteringen is Zondag ochtend een auto-ongeluk gebeurd, waarbij één persoon werd gedood. Op genoemden weg reden twee postauto's, ko mende uit Roosendaal en op weg naar Rotter dam, met groote snelheid achter elkaar. De achterpostauto, bestuurd door den 33- jarigen gehuwden B., uit Rotterdam, trachtte in razende vaart den voor hem rijdenden auto in te halen. Toen deze den eersten auto wilde snijden gebeurde dit op twee wielen. Het volgende oogenBlik zwenkte de passeerende auto naar links, sloeg driemaal over den kop en bleef rechts van den weg liggen.- B. werd uit den auto geslingerd en is onmiddel lijk naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij een half uur na aan komst is overleden. Beide auto's werden totaal vernield. Bij de manoeuvres van den passeeren- den auto kon de voorste auto stoppen, zoodat een aanrijding vermeden kon worden. Ondanks de oorlogsverklaringen heeft de K. L M. Zondag nog enkele vliegdiensten kun nen handhaven, n.l. op Londen en Kopenha gen, welke men, indien de omstandigheden dit mogelijk maken, de komende dagen hoopt te blijven voortzetten. Tengevolge van dit weinige luchtverkeer maakte Schiphol Zondag een doodschen indruk. In den namiddag te kwart voor vijf kwam echter een JU 52 van de Deutsche Luft hansa op de Amsterdamsche luchthaven landen. Het was een speciale machine, die uit Brussel kwam met vijf personen aan boord onder leiding van dr Ritter, een specialen koerier van de Duitsche Rijksre- geering, die Donderdag j.l. met dezelfde machine uit Berlijn op Waalhaven aan kwam, waarna dr. Ritter zich met een spe ciale opdracht voor het overhandigen van een mededeeling naar Den Haag begaf. Het toestel vloog naar Schiphol, vanwaar de Duitsche vertegenwoordiger zijn reis voortzette naar Brussel, waar hij eveneens een opdracht te vervullen had en vanwaar hij heden via Schiphol naar Berlijn terugkeerde. Het vliegtuig had op Schiphol een oponthoud van twintig minuten om benzine te tanken. De inzittenden werden begroet door den Duitschen consul-generaal te Amsterdam. Vanochtend vernamen wij, dat de beide vlieg tuigen, die de verbinding met Kopenhagen on derhouden, vertrokken waren, evenals de beide vliegtuigen {lie dit traject in tegenovergestelde richting vliegen. Naar Londen, Parijs en Oslo was geen machine vertrokken, omdat de vereischte toestemming aan de K.L.M. nog niet was verleend. Tenslotte deelde men ons mede, dat pogin gen worden aangewend om de verbinding met Indië langs een andere route te hervatten. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zondagmiddag omstreeks kwart voor drie namens H. M. de Koningin een onverwacht bezoek aan IJmuiden gebracht. De hooge gast begaf zich over het spoorweg emplacement naar den daar opgestelden troep en volgde met belangstelling het ontladen der paarden, geestdriftig begroet door de veie IJmui- denaren. Na een oponthoud van een half uur verliet de Prins weder per auto IJmuiden. Daarna heeft de Prins nog een bezoek aan Haarlem gebracht, waar hij eveneens bij het uitladen van een bataljon infanterie tegenwoor dig is geweest. Van' gemeentewege wordt medegedeeld, dat de kermis te 's-Hertogenbosch, die van 1013 September zou worden gehouden, in verband met den ernstigen internationalen toestand niet doorgaat. Zondagmiddag waren in de Vliet te Leid- schendam een aantal jongens, onder wie de 18-jarige H. van Meggelen, uit Den Haag aan HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.00 Gramofoonmuziek. Ca. 8.15 Berichten. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.35 AVRO-Amusementsorkest (opn.). 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Het Sylvestre-Trio. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.00 De Romancers en soliste. 2.00 Omroeporkest. 2.45 Bert van Dinteren's ensemble en „The Hodlars". 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Bram Kwist's Hawaiian-ensemble. 6.00 Orgelspel. 6.15 AVRO-Amusementsorkest en solist. Ca. 6.25 Berichten. 7.00 De Staalmeesters. 7.45 Causerie „De 41e Jaarbeurs te Utrecht". 8.00 Berichten ANP, radiojournaal. 8.30 Omroeporkest en solist. 10.20 Het Renova-septet. 10.50 Hans Fcith's dansorkest. 11.00—11.10 Berichten ANP. 11.20 Zie Droitwich. 11.5012.00 Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. Ca. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Russisch koor en Balalaika-orkest. In de pauze: Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.456.05 Pelicitatiebezoek en ca. 6.20 ber. 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Huwelijksprocessen: Schan daal of laster". 7.35 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP. mededeeüngen. 8.15 KRO-orkest 9.00 Gramofoonmuziek. 9.20 KRO-Kamerorkest. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. 11 0011.10 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Harry Fryer's orkest. 12.50 Viool en piano. 1.20 Het Alan Holmes swing-sextet. 1 35 Gramofoonmuziek 1 50 BBC-Northern Ireland-orkest en sol. 2.50 BBC-Schotsche Zangers (mannen- st.mmen) en BBC-Schotsch orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.00 Orgelspel. 4.20 Erie Winstone's accordeonkwintet en solist. 4.35 Het Hirsch-strijkkwartet. 5 2C „The Slavonic Four". 5.40 Eugene Pint's Tango-orkest en soliste. 7.05 Zang en piano. 8.20 „Glückllche Reise", operette. 10.10 BBC-Variété-orkest en solist. 10 50 Zie het AVRO-programma (Hilver sum I). 11.20 Billy Merrin en zijn Commanders en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.009.20 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 Grrmofconmuziek. 3.504.05 Zang 5.25 Gramofoonmuziek. 6,35 Pianovoordracht. 7.20 Derveaux-orkest. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Cellovoordracht. 10.5011.20 Ortambert-kwartet en solisten. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.509.50 Het Omroepschrammelensemble en solist. 12.20 Het Omroeporkest. 2 30 Populair concert. 4.20 Het Omroeporkest en -koor en solis ten 5.205.30 Gramofoonmuziek. 7 00 Piancvoordracht. 7 35 Gramofoonmuziek. 8.50 Leo Eysoldt's orkest, soliste, pianoduo en het vroolijk instrumentaal kwin tet. 11.0012.20 Het Omroepklelnorkest en pia noduo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.502.20. 5.20, 6.50, 7.20 en 8.20 Gramo foonmuziek. 9.20 Omroepsymphonie-orkest, Desclin- kwartet en soliste. 10.3011 20 Gramofoonmuziek. 484 M. I 12.20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek 5.20 Lejeune-kwartet. 5.55 Dansmuziek (gr.pl.). 6.35 Zang. 7.05 en 7 35 Gramofoonmuziek. 8 20 Omroepkoor (met toelichtin"' 8.55 Gramofoonmuziek met muzi"! 10.30 Pianovoordracht. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 10.55 Gramofoonmuziek. 11.2012.20 Zie Keulen om 11.00. het zwemmen. Daarbij zonk van M. na eenigen tijd om niet meer beven te komen. Na ruim een uur dreggen werd het lichaam opgehaald. Bij het zwemmen in de Lek onder de ge meente Nieuwpoort is de 14-jarige C. O. uit Nieuwpoort verdronken. Toen O. plotseling' in de diepte verdween, heb ben twee vrienden, die met hem zwommen, te vergeefs getracht hulp te verleenen. Zondagmiddag is de 17-jarige E. uit Hengeloo bij het zwemmen in het Kleigat „De Houtmaat" onder Weerseloo verdronken. De minister van Economische Zaken brengt het volgende ter kennis van het bedrijfsleven. De thans ingetreden internationale toestand zal de reeds bestaande moeilijkheden voor het be drijfsleven ongetwijfeld vergrooten. Zooals be kend, is gedurende de laatste weken reeds een complex van maatregelen getroffen, dat er op gericht is aan den toestand het hoofd te bieden. Er wordt door de betrokken instanties onafge broken gewerkt aan het verder aanvullen van deze regelingen, teneinde een zoo goed moge lijk functionneeren van de volkshuishouding in al haar gjeledingen te verzekeren. Men kan evenwel niet verwachten, dat aanstonds aan alle moeilijkheden kar. worden tegemoet geko men. Om de werkzaamheden van het reeds zwaar belaste ambtelijke apparaat niet te be moeilijken, wordt met nadruk verzocht in ieder g'eval de eerst komende dagen het telefonisch telegrafisch en schriftelijk contact met het de partement tot het uiterste te beperken. Het is voorts dringend gewenscht, dat hel bedrijfsleven zich, in afwachting van nog ver dere door de regeering te treffen maatregelen, van elke abnormale transactie en van transacties tegen hoogere dan tot dusverre geldende prij zen onthoudt. De minister zal niet aarzelen de gevolgen van al dergelijke transacties, welke schadelijk zijn voor het algemeen belang, met behulp van de ter beschikking van de regeering staande wettelijke bevoegdheden ongedaan te maken. Tijdens een onweersbui is Zondagavond te zeven uur de bliksem geslagen in een boerderij te Leeuwarden. In een oogwenk stond de schuur, welke gevuld was met hooi, geheel in vlammen De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen doch kon niet verhinderen, dat de boerderij en het woonhuis zoo goed als geheel uitbrandden. Een deel van den inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. ROERMOND. 4 Sept. Eicrenvcilüjg. Aanvoer 0.050.000 eieren. Kipcieren kleine 2.703.50, idem groote 3.804.20. eendeieren 2.403. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Sept. 3600 kg. Roode kool 1—1.20, 2600 kg. Uien 3.10—3.30. drielingen 1.501.60, nep 1.102.30. 29800 kg. aardappelen; bonken 1.90—2, Drielingen 1.20 1.70, Eigenheimers 2.602.70, Blauwe Eigenhei mers 2.60—2.90, 44700 kg. vroege Witte kool 80— 90 cent, 4000 kg. Slaboonen 615.30. AMSTERDAM, 4 Sept. (Amsterdamsche vee markt) Ter Veemarkt waren heden aange voerd: 531 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kW. 7280, 2e kw. 6470, 3e kw. 56 62 per kg. slachtgewieht; 18 stieren 6070 per kg. slachtgewieht; 85 melk- en kalfkoeien 170 —250 per stuk; 93 vette varkens: 2e kw. 50—60, 3e kw. 4050 per kg. levendgewicht; 110 nuch tere kalveren 1013 per stuk; 75 schapen en lammeren 1225 per stuk: vleeschvarkens, we gende van 90—110 kg. 67—69 (enkele hooger) per kg. slachtgewieht. Overzicht: slachtrunderen ruime aanvoer, handel stug, prijzen hooger. Melkkoeien: matige aanvoer, weinig handel. Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, stugge handel, prijzen hooger. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, handel vlug, prijzen hooger. Schapen en lammeren: aanvoer matig, stugge handel, prijzen hooger. Varkens: zeer matige aanvoer, handel traag, prijzen hooger. ALKMAAR, 4 Sept. Veemarkt. Aangevoerd: 92 vette koeien f 150200, handel goed; 37 grasl kalveren f 32—62; 53 nuchtere kalveren slacht f 616 per stuk; 67 vette schapen f 1826: 320 vette varkens f 0 550,60 per Kg. handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Sept. Aanvoer: 21000 Kg. roode kool f 11.40; 1000 Kg. gele kool f 1.40; 3600 Kg. uien f 3.103.40, grove uien f 3.30—3.50; 750 Kg. bieten f 0.80—2.10: bloemkool f 1.50—2.10; 2100 Kg. aardappelen: Bevelanders f 2.102.20, eigenheimers f 2.60 2.90, blauwe idem f 2.90—3.30; 30000 Kg. vroege Witte kool f 0.80: 70 Kg. Snijboonen f 6.10—7; 260 Kg. slaboonen f 611. OUDEWATER, 4 Sept. Kaasmarkt. Aange voerd 39 partijen 1755 stuks, 8775 kg. met R.M. le kwal. 23.00—25, 2e kwal. 20.00—22. Handel matig. ROTTERDAM, 4 Sept. Veemarkt. Totaal aangevoerd 2306 stuks, t.w. 919 vette runderen, 264 vette kalveren, 10 nuchtere kalveren, 499 schapen en lammeren, 611 varkens, 7 biggen en 2 bokken en geiten. Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 80, 2e kw. 66, 3e kw. 4054, vet te ossen le kw. 68, 2e kw. 64, 3e kw. 4254, vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 80, 3e kw. 55 —65, varkens (levend gewicht) le kw. 58, 2e kw. 57, 3e kw. 56; schapen le kw. 48, 2e kw. 42, 3e kw. 37; lammeren le kw. 52, 2e kw. 47, 3e kw. 42. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 22, 2e kw. 20, 3e kw. 18, lammeren le kw. 15.50, 2e kw. 13, 3e kw. 10. Overzicht: Vette koelen en ossen: aanvoer zeer groot, handel kalm, prijzen als vorige week Dinsdag, prima koe tot 82, prima os tot 74 ct. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen iets hooger, prima 1.05. Schapen en lammeren: aanvoer kleiner, han del tamelijk, prijzen iets hooger. Varkens: aanvoer iets grooter, handel vlot, prijzen hoo ger, prima tot 59 ct. ROTTERDAM, 4 Sept. Aardappelen. Briel- sche Eigenheimers 1.75—3.10, idem drielingen 1.702.10, Zeeuwsche Eigenheimers 2.502.80, idem bonte 3.804.20, idem blauwe 3.804.20, Eigenheimers blauwe 2.803.20, Westlandsche ronde zand 2.502.80, idem drielingen 22.50, idem eerstelingen 2.50—3. Aanvoer redelijk. Meer vraag. ROTTERDAM, 4 Sept. Vlasmarkt. Aange voerd werd 900 kg. dauwroot 5060 ct. Er was wat meer belangstelling, iets vaster, alles werd verkocht. HOORN, 2 September Veemarkt geen aanvoer. LEIDEN, 2 Sept. Botermarkt. Prima fabrieksboter (contr.) 1.35, prima boerenboter 1.201.37'/o per kg. Aanvoer 820 kg. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 28 Aug.2 Sept. Geen aanvoer. Prijzen 6.008 per 1000 stuks. De oorlogsrisico-premies in Engeland voor verschepingen naar Engeland wordenin' gaande heden, berekend met een toeslag van 50 pet. op de thans geldende tarieven. De uitvoer van goud door Engeland in de drie dagen per 31 Augustus bedroeg 19-22 mill., waarvan 14.16 mill, iverd verscheept naar de Vereen. Staten en 2.9 mill, naar Canada. De staalproductie m het Pittsburgh- district wordt thans op 60 pet. der capaci teit geraamd, tegen 57 pet. de vorige week en in het Youngstown-district op 57 pct-i tegen 55 pet. De Federal Reserve Bank te Boston heeft het disconto van 1 Yi pet. tot 1 pet. verlaagd Montgomery Ward boekte in het kwar taal per einde Juli een netto-winst van 5.89 mill, of 1.06 per aandeel, tegen 3.03 mill, of 0.52 p.a. in dezelfde periode van 1938. Het disconto, waartegen de wekelijksche schatkistwissels te New York worden ge plaatst, bedraagt thans, in verband met de stijvere geldmarkt, als gevolg van den ocV' logstoestand, 0.108 pet., tegen 0.076 pet. de vorige week. De American Enka keert een dividend uit van 0.50 per aandeel. De Pacific Public Service boekte in het tweede kwartaal een bedrijfswinst van 1.48 mill., tegen 1.44 mill, in het tweede kwartaal 1938. De netto-winst bedroep 343.223, of 0.73 per le Pref. aandeel, te gen S 389.775, of 0.96 per pref. aandeel- In het eerste half jaar 696.171 of 1.49 tegen 762.206 of 1.88 per pref. aandeel in het overeenkomstig tijdvak van het vorip jaar. De sluiting van de petroleumbronnen in Oklahoma, Kansas en N\euw Mexico is thans opgeheven. In Nieuw Texas zal de productie waarschijnlijk met 15 pet. worden verminderd. Verschillende petroleummijen in de Ver- Staten hebben de oude ruw-olieprijzen her steld. De Intern. Hydro Electric boekte in het tweede kwartaal een netto-bedrijfswinst van S 8.36 mill., tegen 7.57 mill, in het tweede kwartaal 1938; een netto-winst van 297.000 tegen een verlies van 242.000. (Niet officieel) 4de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 4 September 1939 Hooge Prijzen 5000.— 4105 1500.— 11036 1000.— 21052 400.— 2161 3899 8653 200.— 2633 18933 100.— 5273 10242. 11479 19920 Prijzen van 55.2"' "iiJVi 1007 1011 1026 1044 1080 1082 1128 1141*" 1164 1188 1191 1218 1231 1235 1292 1329"' 1402 1415 1451 1481 1514 1539 1559 1604 1621 1664 1694 1738 1740 1741 1744 1775 1776 1826 1829 1841 1844 1861 1864 1868 1921 1926 1932 1937 1951 1981 1982 1992 1993 2028 2048 2068 2120 2242 2270 2271 2278 2291 2325 2331 2376 2394 2411 2450 2461 2497 2587 2601 2604 2629 2650 2678 2704 2744 2757 2773 2793 2856 2865 2879 2895 2898 3009 3024 3046 3061 3103 3116 3151 3157 3170 3188 3211 3243 3247 3285 3326 3346 3429 3452 3496 3500 3519 3524 3526 3542 3559 3594 3629 3642 3676 3685 3693 3701 3734 3740 3756 3799 3836 3859 3866 3867 3894 3915 3917 3936 3941 3949 3999 4056 4070 4110 4153 4158 4172 4315 4320 4323 4339 4382 4399 4444 4479 4538 4560 4568 4587 4606 4640 4665 4731 4732, 4777 4870 4871 4967 4973 5011 5092 5105 5191 5222 5280 5307 5357 5456 5462 5482 5484 5543 5561 5686 5716 5725 5740 5790 5805 5831 5838 5865 5946 5984 6005 6023 6043 6116 6125 6162 6172 6174 6191 6238 6257 6282 6326 6339 6384 6435 6439 6452 6523 6541 6559 6591 6594 6612 6616 6662 6680 6699 6733 6763 6771 6832 6954 7002 7120 7160 7173 7181 7197 7202 7217 7245 7249 7250 7287 7298 7415 7431 7439 7492 7579 7669 7685 7699 7702 7703 7706 7707 7755 7767 7779 7798 7803 7810 7842 7848 7917 7957 7959 8008 8075 8080 8101 8134 8236 8237 8299 8306 8325 8347 8438 8446 8479 8480 8514 8528 8554 8571 8579 8584 8603 8608 8613 8618 8671 8749 8750 8762 8775 8897 8921 8972 8978 9022 9051 9168 9175 9180 9183 9209 9212 9220 9232 9338 9367 9376 9385 9411 9430 9431 9444 9534 9567 9633 9651 9664 9747 9749 9766 9775 9783 9786 9813 9823 9900 9917 10034 10071 10125 10126 10142 10192 10218 10231 10258 10265 10389 10406 10413 10473 10477 10523 10579 10622 10655 10661 10700 10707 10722 10726 10729 10733 10734 10759 10881 10893 10923 10966 11025 11027 11107 11199 11244 11261 11263 11272 11309 11347 11351 11374 11416 11425 11468 11475 11514 11529 11595 11667 11702 11703 11751 11763 11831 11887 11899 11915 11919 11923 11945 11961 12006 12041 12058 12071 12124 12143 12144 12150 12178 12188 12223 12266 12273 12297 12325 12348 12465 12537 12544 12578 12698 12732 12755 12759 12799 12816 12839 12897 12919 12941 12964 13040 13103 13118 13132 13164 13172 13190 13211 13218 13226 13235 13270 13303 13309 13318 13322' 13344 13392 13402 13485 13494 13578 13653 13698 13701 13778 13861 14013 14068 14107 14112 14114 14171 14194 14269 14295 14298 14317 14327 14364 14396 14440 14445 14449 14500 14525 14604 14630 14665 14685 14715 14716 14738 14768 14794 14795 14826 14877 14942 14961 14964 14981 15070 15083 15089 15131 15153 15253 15270 15275 15287 15314 15414 15487 15614 15623 15678 15748 15828 15833 15835 15844 15850 15862 15878 15897 15941 15966 15968 15980 16010 16014 16021 16025 16047 16068 16107 16133 16166 16203 16215 16231 16237 16246 16264 16267 16270 16278 16299 16301 16326 16343 16439 16453 16476 16484 16486 16498 16509 16535 16588 16589 16606 16635 16638 16673 16693 16698 16721 16754 16772 16802 16838 16879 16884 16911 16942 16961 17011 17091 17111 17128 17162 17202 17204 17207 17209 17213 17245 17316 17354 17361 17362 17402 17413 17441 17445 17471 17521 17526 17527 17537 17551 17559 17579 17616 17623 17692 17694 17699 17701 17704 17791 17809 17814 17824 17839 17873 17900 17906 17935 18046 18080 18166 18172 18183 i8184 18191 18206 18220 18231 18262 18269 18285 18286 18314 18331 18415 18456 18490 18534 18546 18547 18634 18649 18682 18706 18753 18755 18851 18865 18878 18881 18899 18921 18953 19012 19129 19133 19160 19177 19182 19185 19226 19240 19242 19246 19259 19290 19297 19342 19345 19355 19357 19441 19456 19466 19473 19533 19542 19625 19645 19657 19665 19673 19674 19707 19725 19775 19776 19822 19823 19831 19834 19849 19859 19860 19902 19955 19960 20004 20109 20146 20150 20173 20201 20232 20329 20331 20338 20365 20403 20445 20457 20477 20536 20547 20593 20594 20713 20726 20911 20950 20968 21021 21034 21039 21055 21099 21111 21172 21190 21220 21232 21242 21260 21274 21329 21341 21420 21434 21449 21470 21556 21560 21586 21587 21678 21700 21702 21708 21740 21775 21777 21799 21808 21850 21852 21878 21890 21942 21964 21973 ie»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6