luchtafweer Churchill, een temperamentvol staatsman Oorlog komt op gang Neutralen en hun zorgen VOOR ALLES Dagorder van Worosjilof De bemiddelings poging van Mussolini De spionnage te Soesterberg DE STERKTE VAN DE BRITSCHE VLOOT DE NIEUWE MINISTER VAN MARINE wt Buitenlandsch Overzicht DINSDAG '5 SEPTEMBER 1939 rv"-J ^eÜigheidsmaatregelen ter zee ep bescherming van Amerikaan- sche vluchtelingen Wet algemeene militaire dienst uitgevaardigd Een jeugd, rijk aan avontuur Fransch legerbericht Caféhouder tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld De „Oranje" heeft zee gekozen Koning George tot de Britsche vloot Historische gebouwen worden beschermd Architecten zullen maatregelen ontwerpen Vrouw verdronken Vanmorgen kwart voor zes buiten de IJ muider pieren Duitsche K.L.M.-piloot geïnterneerd Als tweede piloot van de „Buizerd" landde hij bij Calcutta Milicien gedood Ernstig auto-ongeluk te Zeist BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Om onze alzijdige onzijdigheid te kunnen handhaven met den on- verzettelijken wil, waarvan de Ne- erlandsche regeering in haar overtui- Èend categorische verklaring heeft ge ragd, is vóór alles noodig een krach- -6e, schrikaanjagende en daardoor ten cPzichte van mogelijke schenders pre ventief werkende actieve luchtafweer. e eerste nieuwe wereld oorlogsdagen ebben helaas maar al te duidelijk be- ^ezen, dat in de lucht de grootste en eest direct dreigende gevaren zitten j°or de schending van onze neutrali st door een der oorlogvoerenden, fe officieele verklaringen, welke wij an verschillende zijden mochten ont ogen en die inhielden dat men onze eutraliteit en integriteit zou eerbiedi- en' beteekenen niet meer dan verkla gen heden ten dage en in oorlogs- bden nog beteekenen, en zij 'wer- en bovendien beperkt door de voor aarde, dat zij alleen dan zouden ben, indien ook anderen op gelijke 1Jze onze neutraliteit en integriteit ^uden eerbiedigen. Hieruit volgt dat t ederland op het oogenblk géén groo- v6r Zor6 heeft dan met alle energie en ^beradenheid en met alle mogelijke Ue ^en schendingen van ons- gebied in ucht te voorkomen en als ze plaats ben te bestrijden. Dit is méér noo- ban passieve luchtbescherming te- öin gevoleen van mogelijke schen- fle ê6n' en méér noodig dan welke an- re hoogstnoodzakelijke militaire maat delen ook. Alleen wanneer onze actieve luchtaf- ïec®r menschelijkerwijze gesproken per- is> loopen wij voorloopig het ge- rjbgste ben risico om meegesleurd te wor- Ve in den maalstroom van dood en ]j0j^erf' die thans rondom ons aan het Is en is geslagen. Zoo '^0Ze ac^eve luchtafweer perfect? aJs Ja. dan kunnen wij zoo gerust zijn be toestand toestaat. Zoo neen, dan °et dit allerbelangrijkst onderdeel 2QZer defensie met man en macht en 0 snel mogelijk tot de bereikbare per- tectie sltoi worden opgevoerd, vóór het voor 0s te laat is. vCds 1935 is de versterking van de Engelsche Waren1*16! rasse schreden vooruit gegaan. Er 0|)i 0orl°gsschepen in aanbouw: Op 1 ,an'1935 met een tonnage van 139.300 ton Op i *936 met een tonnage van 291.900 ton Op i ,an-1937 met een tonnage van 375.700 ton OpJan-1938 met een tonnage van 517.000 ton Op 3j n' 1939 met een tonnage van 544.000 ton Maart 1939 met een tonnage v. 059.000 ton ,met ben aanbouw gelijken tred te houden, Sillcjs het personeel van de vloot uitgebreid, bierlcp- *s 6611 aanmerkelijke stijging te be ien. Ju 1933—1934 ;n 1934—1935 ïn 19351936 m 1936—1937 ;n 1937—1938 m 1938—1939 1939—1940 Vlootpersoneel 90.295 manschappen 91.927 manschappen 97.312 manschappen 101.868 manschappen 111.810 manschappen 119.000 manschappen 130.000 manschappen stand van de Engelsche vloot op 1 Juli 1939 15 pantserschepen. 7 vliegtuig-moederschepen. 15 groote kruisers. 181 torpedojagers. 60 onderzeeërs. ?atf ^en l0°P van dit jaar moeten 170 schepen stapel loopen, waaronder: 9 pantserschepen. 25 kruisers. 6 vliegtuig-moederschepen. 39 torpedojagers. 19 onderzeeërs. 14 mijnenleggers. 'tav bestaat voor de marine voldoende belang- tj 'hg in Engeland. De toename van het ma- 12 0ePers°neel bedraagt bijna 12,000 man. Deze jw 0 man heeft men kunnen kiezen uit 65.240 de tnen' die zich candidaat hadden gesteld om ®ügeische vloot te dienen. Washington, 5 Sept. (Havas). Na een kabinetszitting, die twee uur duurde, heeft b6 staatssecretaris van Marine der V. S., ®dison, aan de pers verklaard, dat hij de biiddelen bestudeerde waardoor schepen, b'e Amerikaansche vluchtelingen uit Europa huiswaarts brengen, beschermd kunnen ^Wden. wilde de mogelijkheid onder het oog zien, rjherikaansche oorlogsschepen langs de scheep- artroute over den Atlantischen Oceaan te tionneeren om Amerikaansche schepen of l bere schepen, die Amerikanen vervoeren, te 'chermen. Heden zal waarschijnlijk een be- 'sing worden genomen. verklaarde verder de courantenberichten (j hebben gelezen over de aanwezigheid van jj'kbooten in de Caraïbische Zee. De admira- 0. ;'t had geen officieele bevestiging daarvan vangen. ministerie van Buitenlandsche Zaken Ver. staten deelt mede, dat voortaan slechts 6 Amerikaansche burgers, die in de gebieden- 6 hodzakelijkheid verkeeren naar Europa te ^b, een reisvergumiing zullen krijgen. Churchill MOSKOU, 5 Sept. (Tass) De Sovjet-bladen publiceeren een dagorder van Worosjilof, volks commissaris voor de Defensie, waarbij tot ac tieven dienst in het rcode leger, de oorlogs marine, de troepen van de grenswacht en van de binnenlandsche wacht worden opgeroepen alle burgers, geboren in 1919 en in de tweede helft van 1918, de burgers geboren in 1920 en 1921, die dit jaar van de middelbare scholen gekomen zijn, alsmede de leerlingen dezer scho len, die den leeftijd van twintig jaar bereikt hebben. Overeenkomstig dezelfde dagorder wordt het afzwaaien der militairen in de dis tricten Leningrad, Kief, Bielo-Rusland, Mos kou en Charkow een maand uitgesteld. Aan deze dagorder van Worosjilof wijdt de „Pravda" een hoofdartikel, waarin het blad schrijft: „Dit jaar geschiedt de oproeping on3 der de wapenen overeenkomstig de wet op den algemeenen militairen dienst, welke aangeno men is in de vierde zitting van den Oppersten Sovjet. De uitvaardiging van de wet is door de bevolking met gropte geestdrift ontvangen. Deze nieuwe wet beteekent een nieuwe kwali tatieve stijging van ons roode leger en van de oorlogsmarine en een vermeerdering van de geoefende reserves. Het zij genoeg te zeggen, aldus het blad, dat ruim driekwart van alle opgeroepenen in 1912 in het tsaristische leger volkomen analphabeten waren". De benoeming van Winston Churchill tot minister van Marine in het Engelsche oor logskabinet brengt een staatsman van groot formaat en geheel eigen karakter in de Britsche regeering. Winston Churchill is er in geslaagd zich dooi zijn zuiver, individueele prestaties een aanzien te verwerven, dat zeldzaam is. In dit geval heeft de zoon den naam van zijn vader, die indertijd toch ook een beroemdheid was, bijna op den achtergrond gedrongen. Tegenwoordig wordt over Randolph Churchill eigenlijk niet anders meer gesproken, dan als vader van een beroem den zoon. De eigenschap waaraan Winston Churchill dit dankt is zijn spreekwoordelijke werklust; met steeds verjongde geestdrift werpt hij zich op de belangrijke zaken die zijn aan dacht hebben en een all-round routine verlaat hem nooit. Steeds opnieuw heeft Churchill door zijn bui tengewoon temperament en zijn origineele ideeën de belangstelling "van West-Europa weten te wekken. Vaak ook gebeurde het, dat een zijner ondernemingen faalde; hij was dan steeds zelf de eerste om het toe te geven. Hij beroept zich dan op den lqgischen gedachtengang, dat het beter is een vergissing in te zien, dan op fou tieve wijze te blijven doorwerken. Reeds in zijn jeugd heeft Winston Churchill menigmaal het bewijs van zijn drang naar on afhankelijkheid geleverd. De vormelijke atmo sfeer van het vaderlijke huis beviel hem lang niet. Hij trok er eenmaal plotseling van door en twaalf dagen werd er vergeefs naar hem gezocht. Toen bereikte zijn ouders een brief, waarin de dertienjarige Winston mededeelde, dat hij zich op een groot zeilschip als scheeps jongen had laten aanmonsteren en dat hij van plan was om eerst terug te komen, wanneer hij iets bereikt had. De Engelsche consul werd in den prm genomen en Winston moest een droe- vigen terugtocht naar het ouderlijke huis onder nemen. Eenmaal in de haven aangekomen, kon men de jongste spruit uit het huis in Marl borough moeilijk aan den ketting leggen en zoo kreeg Winston de gelegenheid temidden van de bedrijvigheid in de haven te ontsnappen aan de oogen van zijn bewakers. Opnieuw werd de overheid in kennis gesteld. De zoon van den grooten Randolph Churchill moest gevonden worden. Het zoeken was ditmaal echter ver- geefsch. Op geen enkel schip was hij te vinden en ofschoon in geheel Engeland systematisch opsporingen gedaan werden, bleef Winston Churchill onvindbaar. Waar was hij? Daar, waar hij het minste vermoed werd, namelijk op een der bezittingen van zijn vader. Drie weken lang bleef de dertien jarige jongen daar verborgen en amuseerde zich kostelijk over de verwarring, die hij gesticht had. Toen, op zekeren dag, verscheen hij, onbe wust van eenige schuld, keurig in zwart avond toilet aan de dinertafel in het Londensche huis van de familie. De verloren zoon was terugge keerd en na zijn avontuur van vijf weken op nieuw bereid om eenige jaren het ceremonieel van het huis Churchill te verdragen. In de school van Harrow was Winston be kend om de vele streken, die hij wist uit te halen. Toen het college van leeraren op zekeren dag het voetbalelftal van de school voor drie maanden lang het voetballen verbood, stelde Churchill zijn vrienden voor om te besluiten, nu alleen maar gekleed in voetbal-tenue op les te komen. Zooals bekend, is het den leerlingen van de exclusieve kostscholen verboden om zekere gelegenheden en voorstellingen bij te wonen. Het schijnt, dat Winston Churchill zich nooit veel van die voorschriften heeft aange trokken. Menige avond ontbrak hij in de slaap zaal en moest den gevaarlijken weg over het dak nemen om in het gesloten gebouw te kunnen komen. Stellig zou men dezen bandeloozen jongeman van school hebben gejaagd, ware het niet dat hij de zoon was van zijn beroemden vader en bovendien een bijzonder begaafde leerling Veelvuldig belegden de schoolhoofden een be spreking over den knaap, maar wanneer dan aan het eind daarvan werd gevraagd: „Wie houdt de groote Latijnsche rede bij de afsluiting van het schooljaar?", of: „Wie zal de school bij de tenniswedstrijden tegen het Trinity-college vertegenwoordigen?", dan luidde het antwoord steevast: „Winston Churchill!" Men kon dit „enfant terrible" werkelijk niet missen. Na met glans het eindexamen te hebben ge daan, werd Winston naar de Militaire School te Sandringham gezonden. Maar lang wilde hij zich niet met de theorie der strategie bemoeien en spoedig daarop kreeg Jiij dan ook de gelegen heid, de bestudeerde theorie in de praktijk toe te pasen. Op 21-jarigen leeftijd ging de nazaat van het huis Marlborough den oorlog in. Het Het Duitsche schoolschip „Schleswia-Holstein" heeft in de haven van Danzig de Westerplatte onder vuur genomen, waar een Poolsch munitie-depot is ingericht De geweldige oorlogsmachine komt .langzaam op gang. Hitier heeft laten weten, dat hij in het Westen het initiatief aan de anderen zou overlaten hij staat blijkbaar op het standpunt, dat deze ruzie door de anderen is gezocht. De Westersche mogendheden hebben ook niet geaarzeld, dit initiatief te nemen; Engelsche vliegers hebben den eersten oorlogsnacht strooi biljetten geworpen op West-Duitschland, maar den tweeden nacht bommen op Noord-Duitsche havens. Het tweede Fransche legercommuniqué verklaart, dat er „contact" tot stand gebracht is. Waar de voornaamste strijdfronten zullen komen te liggen, kan men slechts gissen. Zullen de Franschen een poging doen, door de Siegfried- iinie, ook Westwall genaamd, heen te breken? Zal de Britsche vloot trachten door te dringen in de Oostzee? En wat het naaste ligt: op Welke wijze zullen de Westersche mogendheden effectieve hulp trachten te bieden aan Polen, dat aan een uitgebreid front hardnekkig strijd levert? Intusschen ontvangen wij ook reeds die bij producten van de moderne oorlogsvoering, de gruwelberichten. Dum-dum-kogels aan den eenen kant, vergiftigde chocolade-bonbons aan den anderen kant, zijn al gemeld. Waarheid? Wie zal het zeggen. De oorlog is zelf een gruwel en biedt plaats aan alle gruwelen. Maar wij mogen ons herinneren, dat.vele dergelijke gru welberichten in den vorigen oorlog onwaar ge bleken zijn; en men doet in elk geval beter, ze in vertrouwen op de menschelijkheid ook van soldaten, voorloopig in twijfel te trekken dan er lichtvaardig aan te gelooven. Terwijl de oorlog op gang komt, kaart men nog na over de laatste dagen der diplomatieke actie. Belangrijke mededeelingen zijn gisteren in een officieel Romeinsch radio-commentaar gedaan over Mussolini's laatste bemiddelings poging, die beoogde, op 5 September, dus heden, een internationale conferentie bijeen te brengen tot herziening van wat er van het Versailles- verdrag nog over is. Men heeft in het ochtendblad van heden het bijna van uur tot uur vervolgde verloop v.an die poging kunnen lezen. Op 1 September waren Frankrijk en Engeland in beginsel bereid, deze voorstellen te overwegen; maar intusschen was in den ochtend van dienzelfden dag de militaire actie van Duitschland tegen Polen ingezet. Mussolini stelde nu aan Hitier (2 Sept. 10 uur voorm.) ^opzetting van die actie (wapenstil stand) voor, en daarna onderhandelingen. Hitier was bereid, dat te overwegen, mits vaststond, dat de hem intusschen door Frankrijk en Enge land gestelde vragen omtrent de militaire actie tegen Polen niet de beteekenis van een ultima tum hadden, en mits hij 24 uur tijd voor zijn beslissing kreeg. Blijkbaar zoo merken wij op wilde -hij de militaire maati'egelen tegen Polen Wat meer effect laten verkrijgen; de kwestie van de ultimata was blijkbaar een pres- tige-aangelegenheid. Men weet nu overigens, dat de Britsche en Fransche mededeelingen toen nog niet de beteekenis van een ultimatum had den, doch deze eerst Zondag 3 Sept. door eer. nieuwe verklaring der betreffende ambassadèurs hebben gekregen. Op 2 September, te 2 uur 's namiddags, deelde de Italiaansche regeering dit antwoord van Hitier mee aan Frankrijk en Engeland. Van beide werd een bevestigend (toestemmend) antwoord ontvangen, maar men voegde er de Als een droomschip lag Maandag het vlaggeschip van de Mij. „Nederland", badend in zijn licht, in de avondduistere Amsterdamsche haven, die het tegen middernacht verliet voor zijn eerste reis naar Indië, welke onder zeer bijzondere omstandigheden is aangevangen. Op alles voorbereid toont het schip op zijn flanken duidelijk zijn nationaliteit: de Nederlandsche kleuren zijn van ver zichtbaar voorwaarde aan toe, dat de Duitsche troepen het Poolsche grondgebied, dat zij bezet hadden, moesten ontruimen; een wapenstilstand moest gesloten worden op den toestand vóór den Duit- schen inval. De Westersche mogendheden .Wilden blijkbaar, zooals Chamberlain toen reeds in hef Lagerhuis had verklaard, de door Hitier gevolg de methode op geenerlei wijze als geldig erken nen en eischten daarom terugtrekking van zijn troepen, al wisten ook zij wel, dat deze eisch door Hitier niet zou worden aanvaard. De Italiaansche regeering heeft gemeend, zoo gaat de uiteenzetting van Rome voort, deze voorwaarde niet bij" Hitler te kunnen bepleiten, maar zich tot de mededeeling ervan te moeten beperken. Aldus dit Italiaansche verslag, dat reeds aanleiding geeft tot levendige polemieken, waar bij de Duitsche pers Engeland ervan beschuldig!, Mussolini's vredespoging te hebben „getorpe deerd". Ook de Italiaansche pers is geneigd, de schuld niet te schuiven op Hitler's geweld-aanwending, maar op Engelands weigering om deze voorloo pig te laten bestaan. De sympathie-betuigingen voor Duitschland in de Italiaansche pers gaan echter samen met een meer en meer objectieve, men zou kunnen zeggen „historische" opvatting van het Britsch-Duitsche conflict. Het is duide lijk, dat Italië op zijn minst voorloopig neutraal wil blijven en slechts zijn woord wil meespreken, als het dat ter behartiging van eigen belangen noodig acht. Of de Westersche diplomatie Italië geleidelijk tot een vriendelijker houding zaï kunnen bewegen, moet worden afgewacht. De neutralen, die op of langs de verbindings linies tusschen de nieuwe tegenstanders liggen, ondervinden intusschen reeds vele moeilijkheden. Boven ons eigen land zijn reeds driemaal bui tenlandsche gevechtsvliegtuigen gesignaleerd; eenmaal werden zij beschoten. België heeft enkele vliegtuigen tot landing gedwongen en de bemanning geïnterneerd. In Denemarken werd de stad Esbjerg hedenochtend door nog niet geïdentificeerde vliegtuigen gebombardeerd. De handhaving der neutraliteit brengt op deze wijze groote zorgen met zich mee en de veilig heid komt zelfs in gevaar. Met een koel hoof a en een goed geweten zal men echter deze zor gen wel de baas kunnen blijven; het is voor ons reeds een troost, dat zij door anderen wordei. gedeeld. was geen oorlog, die door Engeland werd ge voerd, maar het rook er niettemin naar kruit, en daar was het Winston toch om begonnen. Het ging om het eiland Cuba. De Vereenigde Staten wilden dit eiland door verovering in be zit krijgen en namen de explosie van hun krui ser „Maine" als welkome gelegenheid te baat om hun troepen naar Cuba te sturen. Churchill streed aan de zijde der Spaansche expeditie corpsen en 't viel hem niet moeilijk in dezen troep, die nauwelijks over geschoolde officie ren beschikte, den generaalsrang te verwerven. Voor Churchill 26 jaar was, had hij al vijf zware veldslagen in verschillende deelen van de wereld achter den rug. In 1897 streed de jonge officier in Malakand, in 1898 in Tirah. In hetzelfde jaar nam hij deel aan de bestrijding van den opjtand in Mahdi. Van 1899 tot 1900 commandeerde hij een leger in den Boeren oorlog. In die dagen had Churchill een ander werk terrein ontdekt: de politiek. Op zijn 25ste jaar liet hij zich voor het eerst als lid van het La gerhuis kiezen en van toen af begon zijn groote carrière, die hem tot een der bestuurders van het groote Britsche Rijk zou maken. Nu begon de strijder Churchill zijn aanvallen in het En gelsche parlement en hij toonde zich waarlijk niet minder dan vroeger. Menigmaal waren de waardige en nooit-uit-den-toon-vallende leden van het parlement hevig geshockeerd door den toon, dien Churchill af en toe aansloeg. Slechts van Lloyd George was men het gewend, dat zoo hevig van leer werd getrokken. Het bleek ech ter, dat juist deze twee temperamentvolle leden van het parlement tot de hoogste posities zou den worden geroepen. Reeds in 1906 deed Churchill zijn intrede in het ministerie als on derstaatssecretaris. Twee jaar later nam Chur chill zelf een regeeringsambt ter hand. Hij werd minister van Handel en spoedig van Binnen- iandsche Zaken. Daarna Lord van de admirali teit en ten slotte Minister van Oorlog. Gedu rende den Wereldoorlog heeft hij de politiek van Engeland toonaangevend beïnvloed. En thans is Churchill in het zoo juist gevorm de Engelsche Oorlogskabinet benoemd tot, mi nister van Marine. De politieke rol. welke de thans 64-jarige Churchill in het Engelsche le ven vervult, is nog lang niet uitgespeeld. PARIJS, 5 Sept. (Havas) Legerbericht nummer drie van den vijfden September des morgens luidt: „De bewegingen hebben een normaal ver loop voor het geheel der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht". De Utreehtsche rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen den caféhouder G. J. L. uit Soesterberg, die in de maand Mei onder belofte van een belangrijk geldsbedrag een sergeant-vlieger had getracht te bewegen foto's te leveren van militaire verdedigingswerken. Het O. M. had ter zake 1 jaar gevangenis straf geëischt. De rechtbank veroordeelde ver dachte tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. LONDEN, 4 Sept. (Havas). De Engelsche Koning heeft een bemoedigingsboodschap aan de vloot doen toekomen, waarin hij er aan her innert, dat hij zelf vroeger bij de marine dienst heeft gedaan. De minister van Marine Churchill, heeft den Koning dank gezegd er. hem verzekerd, dat de geheele vloot haar taak met eere zal vervullen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat bij de regeering' in overweging is een honderdtal van onze allerbelangrijkste oude gebouwen door bijzondere maatregelen zooveel moge lijk te beschermen tegen oorlogsgevaren. Tot dit doel wordt het land verdeeld in een dertigtal districten en voor ieder van deze dis tricten hebben architecten zich welwillend be schikbaar gesteld om de noodige maatregelen te ontwerpen en eventueel de uitvoering daar van te leiden. De minister richt tot Gemeente- en Kerk besturen en tot allen, die hierbij van dienst kunnen zijn, het dringend verzoek dezen archi tecten alle medewerking te verleenen. Zondagavond zag te Vught het echtpaar S. in het water van de Oude Schans een mantel drijven. De heer S. nam een stok, waaimee hij bij het voorwerp kon komen om het naar zich toe te halen. Tot beider groote ontzetting bleek het 't lijk van een vrouw te zijn. De vrouw was de wed. v. d. HeydenVerhoeven, thuisbehoo- rend in'het Liefdegesticht te Vught. Zij had om half zes verlof gekregen, een bezoek te brengen bij haar dochter aldaar. Het vlaggeschip van de Amsterdamsche koop vaardijvloot, het nieuwe M.S. „Oranje" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", is zijn eerste reis naar Nederlandsch-Indië begonnen. Nadat het trotsche schip Maandagavond laat van Amsterdam was vertrokken en gedurende den verderen nacht in IJmuiden was blijven lig gen, is het vanochtend kwart voor zes de Noord zee opgevaren, waarbij aan den gezagvoerder, kapitein B. A. Potjer, is overgelaten, welke route het schip zal volgen. Of de „Oranje" den kort- sten weg door het Engelsche kanaal zal volgen dan wel in verband met mijnengevaar of andere te verwachten moeilijkheden rond Schotland zal varen, was bij het vertrek uit IJmuiden nog niet bekend. Wanneer het schip zich op den Atlan tischen Oceaan ter hoogte van Gibraltar zal be vinden, wordt definitief beslist over de vraag, of de verdere route zal gaan door de Middcl- landsche Zee dan wel via Kaap de 'Goede Hoop. D'e vliegdienst der K. L. M. deelt ons mede, dat Zendag de tweede bestuurder H. Klein van het Indië-vliegtuig „Buizerd", bij aankomst te Calcutta is aangehouden en "geïnterneerd. De heer Klein is Duitscher van nationaliteit en was sinds begin 1938 bij de K. L. M. in dienst. Zonder de heer Klein, moest de „.Buizerd", bestuurd door gezagvoerder Te Pas, naar Ran goon verder vliegen. Maandagavond zes uur is de 22-jarige onge huwde dienstplichtige Van Z., uit Rotterdam, bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Een twee-persoonsauto, waarin vijf perso nen, allen militairen, waren gezeten, reed met groote snelheid op den Woudenbergschenweg in de richting Zeist, toen van den kant van den Jagersingel een militaire auto den weg wilde oversteken. De Wagen stopte, na even te zijn doorgereden, om den anderen auto te laten passeeren. Dit verhinderde evenwel niet, dat 'de bestuurder van den tweseater ver naar links moest uithalen, om een aanrijding te voorkomen. Doordat op hetzelfde oogenblik een tegenligger naderde, gooide de chauffeur ver volgens het stuur weer naar rechts om, waar door de wagen door de groote vaart in den zachten berm terecht kwam en omsloeg. De mi licien Van Z. werd hierbij zoo ernstig gewond, dat na enkele oogenblikken de dood intrad. De overigen bleven ongedeerd. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het zie kenhuis te Zeist overgebracht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Haarlem (H. Liduina) den Weleerw. Heer N. Buurman; tot Kapelaan te 's Gravenhage (H. Agnes) den Weleerw. Heer J. W. Redeker; tot Kapelaan te Sassenheim den Weleerw. Heer F. J. C. Langelaan; tot Kapelaan te Kwintsheul den Weleerw. Heer G. A. van Leeuwen (Neom.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9