Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een Omroeper" voor 90.000 gezinnen De Zomervaart in verbetering Gemeenteraad Een 4e wethouder te Velsen College van B. en W. gehandhaafd DE GEMEENTE-REKENI aiiiiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiinniiiniimiimiiinniiiiiiiinimmniiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiininiinininiiiiiinininiiinntnB fiiiifiitiiiimiiiiiiniiiniMimiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiniimiiMiiiiiiiiimiiimimtiiiiiiiitiiiiiiiiiiinniiiiiiiffliiiuiiiiii WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939 Belangrijke wijziging ten goede van het Haarlemsche ge deelte in den weg naar Schiphol De Romolen verdwijnt NIEUWE AUTOMOBIEL BRANDSPUIT Crediet van f 25.000 voor distri butie van levensmiddelen toegestaan Nieuwe ketel-electrici- teitsbedrijf Distributie levensmiddelen Electriciteitsbedrijf Maatschappelijk Hulpbetoon De verdeeling der wethoudersfuncties De repetities van de R.K.O.V. tot nader order uitgesteld R.K. Schaakclub St. Bavo FAILLISSEMENTEN Uitgesproken op Dinsdag 5 Sept. Is de burgemeester niet méér ambtenaar dan burgervader?" RAAD VAN BEVERWIJK Geen enkele reden in het bestaande college wijziging te brengen Goed werk gedaan De wethoudersverkiezing Gemeenteraad van Bloemendaal Loopgraven bij scholen Vergadering van den Raad van Heemstede De verkiezing van de nieuwe wethouders (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De politieke toestand in Zuid-Afrika Regeering-Smuts zal wellicht staat van beleg afkondigen Nationaal Register in Engeland goedgekeurd Lagerhuis zal wellicht Donderdak verdaagd worden „Van het Westfront geen nieuws" Waarom de eerste communique's zoo kort zijn De Britsche aanval op Wilhelmshafen Wederom de vraag der neutrali' teitsschending Het torpedeeren van de Athenia 5E 2 HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimniiiiumiitiiS STAD Haarlem heeft een buitengewoon goeden verbindingsweg met Amsterdam; een weg, die aan alle door het moderne verkeer te stellen eischen voldoet. Ook de verbinding met Den Haag is in overeenstemming met het hedendaagsche snelverkeer. Doch de communicatie met Schiphol, het belangrijkste Nederlandsche vliegveld, laat veel, om niet te zeggen alles, te wenschen Over. Zoo zelfs, dat er indertijd stemmen opgingen, die het niet in overeenstemming achtten met de standing, die Haarlem als vyfde stad des lands heeft op te houden. Groot was het ongerief, dat door bezoekers van het vliegterrein, door K.LM.-passagiers en K.L.M.-employé's, door automobilisten en bus exploitanten tengevolge van deze slechte ver binding werd ondervonden. Inderdaad, ook de gemeente Haarlem acht te dezen weg naar de luchthaven wel een beetje beneden haar standing van vijfde stad des lands. Momenteel staan de plannen tot verbe tering op het punt. omgezet te worden in steen en cement. De Zomervaart, de Haarlemsche uitvalsweg naar Schiphol, zal worden verbeterd en een radicale gedaanteverwisseling ondergaan. De heer de Lange, hoofdingenieur van Open bare Werken, deelde ons over de verbeterings plannen het volgende mede: Het allereerst zal het zeer nauwe wegge deelte bij het gemaaltje tegenover de Ned. Hervormde Kerk worden aangepakt. De weg voert daar ter plaatse over het vrij nauwe bruggetje, waaronder de afwaterings- sloot van het gemaal doorstroomt en in de Zomervaart uitmondt. Hier is de weg zoo smal. dat twee normale auto's elkaar niet kunnen passeeren. De oplossing van dit probleem is kortgeleden aanbesteed. Het gemaal dat het ondergedeelte is van den vroegeren Romolen zal ver dwijnen, het bruggetje verdwijnt en er wordt met het in acht nemen van de ge- wenschte breedte een duiker aangebracht, waardoor de weg een grootere breedte krijgt en het water van de Gouw Wetering nog ongestoord in de Zomervaart kan uit- stroomen. De Romolenpolder kan echter niet zonder gemaal. Daarom zal aan den Schalkwijkerweg, juist over de Haarlem sche grens, dus een kort eind van de plaats waar de Schalkwijkerweg zich splitst in weg en jaagpad een nieuw gemaal worden geplaatst, dat het overtollige Ro- molenpolder-water in het Spaarne malen zal. Reeds geruimen tijd geleden is de weg langs den Zomervaart van bruggetje naar St. The- resiaschool verlegd en langs den speeltuin geleid. Is men eenmaal die school voorbij, dan komt men weer op den ouden weg, die ook verbeterd gaat worden en bij welke verbetering de zeer scherpe bocht wordt afgesneden. Een andere zeer groote verbetering zal zijn het vervangen van de brug over de Zomervaart op het kruispunt Nieuwe Wegzomervaart— Zomerweg door een duiker. Wanneer men de plannen beziet, krijgt men den indruk, dat dg verbeterde verbinding met Schiphol wel meer in overeenstemming met de standing van Haarlem zal zijn! Tengevolge van deze ingrijpende veran dering in het Oostelijk gedeelte van onze stad zal een stukje historie moeten ver dwijnen. zij het dan ook een stukje historie, op het behoud waarvan wel zeer weinig prijs zal worden gesteld: de Ro-molen. De nieuwe automobielbrandspuit, welke te fjmuiden gestationneerd wordt, is dezer dagen gearriveerd. De motorspuit heeft een capaciteit van 2000 liter per minuut. Op de pomp, welke aan dc voorzijde is aangebracht en rechtstreeks op den motor van de auto gekoppeld is, kunnen maxi maal 8 slangen gekoppeld worden, terwijl zij geschikt is zoowel voor aansluiting op open wa ter als op de waterleiding. rfe auto is verder uitgerust met een z.g. schuimkanon, dat drie M3. schuim per minuut kan leveren- De daarvoor benoodigde vloeistof wordt in een tank meegevoerd. Vervolgens worden niet minder dan 900 Meter slang meegevoerd, benevens 15 Meter zuigbuis, voor het geval, dat de spuit op open water aan gesloten moet worden. Tenslotte is de wagen uitgerust met een si rene en een zoeklicht en voorts met alle noodige gereedschappen en materiaal. Deze groote en modern toegeruste autospuit beteekent voor onze brandweer een mooie aan winst. De laatste snufjes zijn op deze pracht- machine aangebracht. Interessant is het te zien hoe de slangen, gekoppeld en wel, onder de zitplaatsen van de bemanning netjes opgevou wen liggen opgeborgen en wel zóó, dat ze, zon der „knikken" onmiddellijk en snel kunnen worden uitgelegd- De bemanning kan uit 10 personen bestaan, die allen een ruime zitplaats hebben. In tegen stelling met de tot dusver te IJmuiden gesta- tionneerde waterspuit, is de bovenbouw zoo hoog opgetrokken, dat de bemanning ook de noodige beschutting vindt. Evenals zoovele molens heeft ook deze mo len een bewogen geschiedenis achter zich liggen. Van den Romolen wat een verbastering is van Roode Molen wordt reeds gesproken tijdens het beleg door de Spanjaarden. Het was toen een watermolen. Op Zondag den 12den Februari 1775 werd de molen tijdens een onweer gedeeltelijk verwoest tengevolge van het inslaan van den bliksem. In 1875 werd de Romolen geheel vernieuwd om dienst te doen als vijzelmolen en de polders ten Oosten van het Spaarne te bemalen, dit in samenwerking met een dergelijken molen, die bij Vijfhuizen in den Vijfhuizerpolder was op gericht- (Deze molen staat thans npg steeds aan de Ringvaart). Enkele tientallen jaren geleden werd de molen, om den slechten toestand, waarin hij verkeerde, gedeeltelijk gesloopt. Thans zal ook het onderste gedeelte, waarin een electrische bemalings-installatie was ge plaatst, gaan verdwijnen. Er zullen weinigen zijn, die het betreuren T>e stemmenverhouding bij rie wethouders verkiezing was als volgt: le vacature W. J. B. van Liemt 33, Peper 2, blanco 3. 2e vacature M. A. Reinalda 33. Peper 2, blanco 3. 3e vacature mr. dr. F. A. Bijvoet 22, mr. van Dam 12, Peper 2, Westerveld 1, blanco X. 4e vacature D. J. A. Westerveld 22, mr. van Dam 2, v. d. Wall 9, Peper 2, blanco 3. De heer Castricum was afwezig, daar hem door de internationale omstandigheden geen verlof kon worden verleend Goedgekeurd1 werd het voorstel om de veror dening, regelende de samenstelling en den werkkring der vaste raadscommissies dusdanig te wijzigen, dat de samenstelling in de volgen de vergadering kan geschieden. De voorzitter deelde mede, dat een crediet noodzakelijk is, teneinde de kosten aan de voorbereiding en de uitvoering van de distri butie van levensmiddelen verbonden, te dekken. Er is nog niet bij benadaering te zeggen hoe groot die kosten zullen zijn, maar B. en W. moeten toch eenige vrijheid hebben voor een voorschot, dat later grootendeels verrekend kan worden. Een post van f 25.000.werd voldoende ge acht. De raad keurde dit crediet z.h.s. goed. In verband met de sterk gewijzigde tijds omstandigheden kwamen B. en W. met een spoedvoorstel om een bedrag van f 266.000.— beschikbaar te stellen voor de aanschaffing en de plaatsing van een hoogedruk-stoomketel ter vervanging van de lagedruk-stoomketels. De ketel is noodzakelijk en het zou kunnen, dat hij straks niet meer geleverd kan worden of tegen veel hoogeren prijs. Daarom is het voorstel nog niet in de betrokken commissie van bijstand ge komen. De raad keurde het voorstel goed. De levering werd opgedragen aan de N.v. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengeloo. De heer PEPER (CP.) vroeg B. en W. schrif telijk de uiterste soepelheid toe te passen ten aanzien van de gewoonten en bepalingen, die bij den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon gelden, maar die door de ernstige en buitenge wone tijdsomstandigheden een andere beteeke- nis kunnen krijgen. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) zeide, dat de vraag eerst des morgens was binnen gekomen. Hij zegde echter toe, dat de kwestie ten spoe digste in het college bekeken zal worden. De vergadering werd daarna gesloten. Naar wij vernemen is te Haarlem de heer W. J. B. van Liemt tot wethouder van Financiën, de heer mr. dr. F. A. Bijvoet, tot wethouder van Onderwijs, de heer M. A. Reinalda, tot wethouder van Openbare Wer ken, en de heer D. J. A. Westerveld, tot wethouder van Onderwijg benoemd. In verband met de huidige ernstige omstan digheden zijn de repetities van de R.K. Ora- toriumvereeniging tot een nader te bepalen o'atum uitgesteld. Vrijdag j.l- werden voor de R.K. Schaakclub St. Bavo te Haarlem de volgende partijen ge speeld: Promotie-degr. competitie: L. Stevens N. Bottelier afgebr. Zomercompetitie: W. de BoerTh. v. Osch afgebr.; F- Puts—F. Fictoor 1. H. Blommaert, glazenwasscher, wonende te Haarlem. Lange Margarethastraat 30 zw. Curatrice Mevr. Mr. R. de VriesSpier te Haarelm. 2. W. van Dongen, aardappelenhandelaar, wonende te Hillegom, Meerstraat 21. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief Wérd Opgeheven het faillisement van: J. Hagendijk, zonder beroep, wonende te Haar lem, Zijlweg 299. Curator Mr. J. Hoog te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Jacob Winkel, destijds wonende te Haar lem, thans te Scheveningen. Curatrice Mevr. Mr. J. H. G. Schutte Struick te Heemstede. 2. L. Müller, bloembollenhandelaar, lid der firma Gebr. Müller, wonende te Hillegom. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem 3. W. A. Houthuijzen, vroeger wonende te Hillegom, thans te Amsterdam. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem ginimmiimmmuniminimmmmtmiiimtiimmimniMniiiiNit Cled beproeft het zwaarst dien Hij f I het meest bemint. f Siiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiniiiii Gisteravond kwam de nieuwe raad der ge meente E 'jk bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, die na beëeciging der raadsleden, de blijde gebeurtenis in het prinse lijk gezin herdacht en op de zeer bijzondere ge meentelijke maatregelen wees, die gezien den toestand genomen dienden te worden. Met in zet van al onze krachten dient al het bereikbare gedaan te worden voor de burgerij. Spr. bracht dank aan het thans zoo zwaarbelaste ambtena rencorps en gewaagde met vreugde van de uit nemende verstandhoudingg tusschen burgerlijke en militaire autoriteiten. Bij de ingekom enstukken bevond zich een voorstel van de leden J. v. d. Veer, A. ten Broeke, C. P. J. Maas en R. Verbeek, om te besluiten in het college in plaats van drie, vier wethouders te benoemen en de desbetreffende post op de begrooting dienovereenkomstig te verhogen. De heer TEN BROEKE (C.H.) zeide, dat zijn fractie dit vorstel zal ondersteunen. Zoowel de heer GEELEN (R.K.- als dé heer DE GROOT (lib.) achtten het tweede deel van het voorstel, gezien den financieelen toestand der gemeente, niet verantwoord. De heer v. d. VEER (S.D.) noemde de mo tieven, die zijn fractie tot ondersteuning van dit voorstel hadden geleid, zooals daar was da voortdurende groei der gemeente. Spr. achtte liet vanzelfsprekend, dat voor den vierden wet houder het vastgestelde salaris zal worden uit getrokken. De heer VERBEEK (S.D.) sloot zich aan bil de voorstanders van het voorstel. Een vierde wethouder is alleen al noodig om het werk af te kunnen en om de vraagstukken onder oogen te kunnen zien, die de voortdurende groei der gemeente met zich brengen. De heer VERMEULEN (A.R.) verklaarde, dat de A.R.-fractie altijd voor cje benoeming van vier wethouders is geweest en thans ook voor dit voorstel zal stemmen, alhoewel de fractie werd uitgesloten van de voorbereidende bespre kinggen. Wat betreft de werkzaamheden van een wethouder, had spr.'s fractie immer het standpunt ingenomen, dat de functie van wet houder vervuld moet worden niet door iemand, Qie er zijn bedrijf van maakt, doch door een lid, dat met zijn beide beenen in het bedrijfsleven blijft staan. Zooveel mogelijk en zeker in dezen tijd dienen alle stroomingen in den raad in het college van B. en W. vertegenwoordigd te zijn. Spr. stelde tenslotte voor de benoeming van een vierden wethouder uit te stellen tot een volgende verga dering, die door den geheelen raad (thans ont brak een lid) wordt bijgewoond. De heer MAAS (R.K.) was van meening, dat de burgemeester thans ook hoofd van politie, belast met de afdeeling onderwijs, plantsoenen enz' zich meer aan algemeene leiding zou kunnen wijden en aan de wethouders laten wat des wethouders is. Dat deze vierde wethouder gewoon gesalarieerd zal moeten worden, achtte spr. niet meer dan billijk. De heer HEEREMANS (vrije groep R.K.) vroeg zich af of de verkiezing van een nieuwen wet houder ook niet de kosten van een nieuwe afdee ling met zich zal brengen. De VOORZITTER wilde ook over deze kwestie enkele woorden zeggen, ook al omdat hij als bur- gemeeste rboven de partijen staat en een derge nen is, die het beste oordeelen kan over de nood,- zakelijkheid. Spr. memoreerde feiten, die nau welijks tot de geschiedenis behooren en waarbij het college de afdeeling onderwijs nog eens on der de hoede van den burgemeester stelde. Spr. bleef bij zijn meening, dat een vierde wethouder niet noodig is. Er moet toch blijven voor iede- ren wethouder: een bestuurstaak. En het gaat toch niet aan een portefeuille uit den grond te stampen. 'De heer VERMEULEN merkte op, dat de be stuurstaak in handen is van den gemeente raad. Die, welke bij het college ligt, is een uit voerende bestuurstaak. De heer v. d. VEER bestreed de meening van den heer Vermeulen, dat een wethouderstaak bij voorkeur geen dagtaak behoorde te zijn. Stel In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de leden door den voorzitter, burgemeester Scholtens, met een toe spraak, waarin hij wees op de ernstige tijdsom standigheden, verwelkomt. De laatste hoop, dat oe menschheid voor de dwaasheid van een nieu wen orlog bespaard zou worden, moest worden opgegeven. De bemiddelingspogingen van, onze geliefde Vorstin, in samenwerking met koning Leopold, hadden helaas geen resultaat. Intusschen zijn de destructieve krachten losgebroken. De een dracht, rondom onze Koningin, gaat nu vóór al les. Meer nog dan anders moeten we zoeken naar hetgeen ons bindt. Ons land blijft neutraal, spr. hoopte dat in deze vergadering alles zal worden nagelaten, wat daartegen indruischt. Spr. constateerde verder dat de burgerij de laatste dagen een kloeken geest heeft getoond. Hij had treffende voorbeelden gezien van offervaar digheid, ook van gezinnen van gemobiliseerden, Moge dit zoo blijven! Spr. eindigde met den wensch uit te spreken dat de Almachtige het college en den raad wijs heid, voorzichtigheid en kracht zal geven om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Medegedeeld werd dat de heer J. L. F. Post voor het raadslidmaatschap had bedankt, Aan de orde was hierna de benoeming van twee wethouders. Aftredend waren de heeren N. J. Out (R.K.) en W. van Dok (S.D.A.P.). De heer RIJKENS (Gem. bel.) betreurde het samengaan van de Katholieken met de S.T} A.P. Spr. had samenwerking op een breede ba sis verwacht. Dit samengaan was, aldus spr., niet noodzakelijk; er waren andere mogelijkheden, b.v. met de Christelijke partijen. In Beverwijk, aldus spr., is de roode stroom teruggedreven. Het stemmenaantal der S.D.A.P is aanzienlijk gedaald. Spr. liet tenslotte een scherp protest hooreti tegen de campagne, welke de S.D.A.P. tegen an dere partijen heeft gevoerd. De VOORZITTER verzoekt den heer Rijkens zich dffhrbij te matigen. De heer VAN DOORN (R.K.) verklaarde zich in deze zorgvolle tijden niet te zullen begeven op den weg, welken andere sprekers hebben inge slagen. Spr. zou juist in deze dagen meer een heid wenschen. De R.K. fractie is tot de conclusie gekomen, dat door het vorige college bijzonder vruchtbaar werk is verricht; in het bijzonder zijn de kwali teiten van wethouder van Dok naar voren ge komen, waarbij spr. niet tekort wilde doen aan de kwaliteiten van wethouder Out. Daarom achtte de fractie het verkeerd om wij ziging in het college te brengen. Spr. hoopte dat het college, met Gods hulp, ook in de ko mende periode vruchtbaar werk zal kunnen doen. De heer VAN GRONINGEN (S.D.A.P.) wees er op, dat het goede werk van het vorige college ook door de andere fracties steeds is erkenu De heer PASSCHIER (A.R.) merkte op, dat, gezien den uitslag van de verkiezingen, een an dere bezetting mogelijk was geweest. Toch heb ben de Katholieken gemeend met de S. D. A. P. te moeten samengaan en dit betreurde spr. Hij was van oordeel, dat een dergelijke samenwer king de R.K. partij die principieel zoo goed ge schoold is, op den duur niet ten goede kan ko men. Dat de R. K. partij de samenwerking met de A.R. afwees, is haar goed recht. Toch vroeg spr. zich af, of het niet in de lijn gelegen had om alle leden bijeen te roepen voor een bespre king in besloten kring. Dan waren de discussies van thans niet noodig geweest. De Christelijke partijen zullen nu den heei Out stemmen, maar ten aanzien van den an deren zetel behouden zij hun stem voor. Spr wees er nog op, dat hiermede niets persoonlijks wordt bedoeld. Spr. sloot zich volkomen aan bij het treffende installatiewoord van den voorzitter en sprak de hoop uit, dat het COllaee mot Gods mom Be verwijk door de moeilijke tijden zal kunnen heen brengen. De heer VINK (R.K.) was het in principe met den heer Passchier eens. De R.K. fractie evenwel is uitgegaan van de gedachte, dat er, gelet op de prestaties, geen enkele reden was om het college te wijzigen. Integendeel, het is juist van belang, dat het belangrijker werk, door het vorige college op stapel gezet, door dezelfde personen wordt voortgezet en voltooid. Met nadruk wees spr. er op, dat op het vorige college nooit critiek is uitgeoefend. Daarom moet spr. zich verbazen over de houding, welke thans door anderen is aangenomen. De heer Rijkens behoeft zich niet te veront rusten voor de katholieke kiezers. De verkie zingsuitslag spreekt voor zich zelf. Men krijgt nu eenmaal niet alle hoofden in één zak, doch daarom juist blijkt de R.K. Partij een beginsel vaste partij te zijn, welke het gemeentebelang dient in overeenstemming met haar beginselen Spr. becritiseerde verder ook de verkiezing:: campagne van den heer Rijkens en herinnerd" er dan aan, dat van het vorige college geen en kel voorstel is gekomen, dat principieel niet te aanvaarden was. Ware dit het geval geweest, dan zou het college in zijn tegenwoordigen vorm nooit bestendigd worden, Intusschen wenscht spr., dat met dezelfde eendracht zal worden samengewerkt. In dit op- zich sloot hij zich aan bij den voorzitter en den beer Passchier. Hierna werd tot stemming overgegaan. Bij de eerste stemming werd de heer N. J Out (R.K.), aftredend, herkozen met 12 van de 16 stemmen. Op den heer Steijn (V.D.) ware 2 stemmen en op de heeren Visser (Onafh. S.D A.P.) en Rollenberg (Comm.) één stem uitge bracht. Vervolgens werd de heer W. v. Dok (S.D.A.P.) aftredend, herkozen met 9 van de 16 stemmen. Op den heer Passchier waren 3 stemmen, op den heer Steijn 2 en op de heeren Visser en Rol lenberg één stem uitgebracht. Beiden namen hun benoeming aan. Tot regent van het Oude Mannen- en Vrou wenhuis te Wijk aan Zee werd benoemd Pas toor W. J. J. M. v. d. Berg. De gemeente-rekening over 1938, sluitende met een batig saldo van f 6.000,werd voor- loopig vastgesteld. Het batig saldo is het gevolg van enkele mee vallers, zooals f 27.000 uitkeering gemeentefonds, een mindere uitgaaf van f 25.000,voor armen zorg, als gevolg' van het in werking treden dei- Rijkssteunregeling van kleine tuinders, en voorts enkele kleinere meevallers. B. en W. kregen nog machtiging tot het doen van uitgaven voor buitengewone voorzieningen in verband met de tijdsomstandigheden en ver der tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling ten behoeve van het behandelen en verplegen van slachtoffers van luchtaanvallen. een fabrieksarbeider wordt wethouder, aldus spr. Moeten menschen, die hem willen spreken can wachten tot zes uur, als hij uit de fabriek komt? De heer GROENEVELD (C.H.)Is de burge meester niet te veel ambtenaar en te weinig burgervader? De mogelijke verandering, die daarin zal komen na de verkiezing van een vierden wethouder, is mijn rede om dit voor stel te ondersteunen. De VOORZITTER antwoordde, dat hij alle verschillende facetten van het rijke ambt van burgemeester in zich poogt te vereenigen. De titel „burgervader" lijkt mij wel eenigszins uit den tijd, vcgd hij er nog aan toe. Het voorstel de verkiezing van den vierden wethouder uit te stellen, werd verworpen. Het voorstel tot herbenoeming van den vierden wethouder werd aangenomen met vier stemmen tegen, evenals dat om den desbe- treffenden post op de begrooting dienovereen komstig te verhoogen, waartegen acht stemmen werden uitgebracht van de 26. Gekozen tot wethouder werden de heeren: J. C. Dunnebier (C.H.), met 17 stemmen, J. P. Nijssen (R.K.) met 17 stemmen, W. F. Visser (S.D.), met 20 stemmen en als vierde A. J. van Leusen (V.D.) met 18 stemmen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Gisterenmiddag kwam de nieuwe gemeente raad van Bloemendaal voor de eerste maal bij een onder voorzitterschap van den burgemees ter, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Nadat de nieuwe leden de eeden hadden af gelegd nam de burgemeester het woord. Hij zeide, dat de eerste raadsvergadering na hec uitbreken van den oorlog in 1914 geopend was met een debat over de wijziging van school geldheffing. Dit Nederlandsche flegma wilde hij thans niet herhalen. Hij herinnerde aan den ernst dezer tijden en bracht den raad onder oogen, dat men zich zal moeten instellen op nieuwe verhoudingen, wettelijke en feitelijke Militaire autoriteiten hebben den voorrang bo ven de burgerlijke. Veel zal de gemeente moeten steunen op de verschillende raadscommissies. Laten wij met inzet van onze geheele persoonlijkheid het ge- meenebest dienen, zoo besloot spr. Hopelijk zal men na beëindiging van deze zittingsperiode met trotsch kunnen terugzien op de wijze waar op het mandaat werd uitgeoefend. Hierna kwam de wethoudersverkiezing aan de orde, van welker uitslag wij reeds gewag konden maken in ons avondblad van gisteren. De katholieken werden gekozen in de raads commissies voor Financiën, publieke werken, onderwijs, gas- en waterbedrijf, toezicht op de brandweer, strafverordeningen. Zij werden ech ter geweerd uit de commissies voor Sociale be langen en die voor overleg. Bij de rondvraag merkte de heer ENSCHEDE op, dat hij vernomen had, dat bij verschillende openbare scholen loopgraven zouden worden aangelegd. Verder vroeg hij zich af of het niet mosterd na den maaltijd zou zijn als de sirenes te Bloemendaal eerst zouden loeien nadat een bom was ingeslagen. De VOORZITTER antwoordde, dat men in derdaad bij Vondel- en Julianaschool zal over gaan tot het aanleggen van loopgraven. Teveel alarmeeren, zoo beantwoordde hij de tweede vraag, maakt de bevolking maar zenuwachtig'. Er zullen echter maatregelen worden genomen die het den burgers mogelijk maken tijdig hu" maatregelen te nemen. De heer BOLLEMAN vroeg, of de bijzondere scholen den aanleg van loopgraven zelf zouden moeten betalen. Toen de voorzitter deze vraag bevestigend beantwoordde, merkte de heer PRINSENBERG op, dat het hem niet juist leek verschil te maken tusschen bijzondere en openbare scholen in deze. Het gaat hier om be veiliging' van kinderen van ingezetenen van Bloemendaal en niet om al of niet gemeentelijke scholen. De VOORZITTER gaf den besturen dier bijzon dere scholen in overweging eerst zelf loopgraver te doen graven en daarna met de gemeente ove de betaling der kosten te spreken. Hierna werd de vergadering gesloten. Besloten werd tot het huren van een woonhuis aan de Julianalaan 6. waarin de benoodigde lo kaliteiten voor den distributiedienst van levens middelen gevestigd zullen worden. Dinsdagmiddag vergaderde de nieuwe Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn, tot het kiezen van wet houders en commissie-leden. Alle raadsleden waren aanwezig. Nadat de leden van den raad den gebruike- lijken eed of belofte hadden afgelegd, zeide de voorzitter het een voorrecht te achten de leden, en vooral de nieuwgekozen leden, welkom te heeten; spr. voegde er den wensch aan toe, dat ook de nieuwgekozen leden zich spoedig thuis zouden voelen en in de komende jaren allen hun beste krachten zouden geven in het belang van de gemeente. Hierna werd overgegaan tot behandeling der agenda. Bij de benoeming van wethouders zeide de heer Disselkoen, zich niet te kunnen vereeni gen met de a.s. samenstelling van het college van B. en W. Hoewel de S.D.-fractie later bij de begrooting daar verder op in zal gaan, wilde spr. toch enkele opmerkingen maken. Er waren twee mogelijkheden, n.l. de evenre dige vertegenwoordiging, dus een wethouder uit elk dér twee groote partijen, zoodat dus de heeren Jonckbloedt en v. Unen, en een derde uit de kleine partijen, of uit een groep waar- an de beste werkmethode verwacht kan wor den. De samenstelling zou dan geweest zijn: een R.K., een S.D.A.P.-er, een liberaal of Chr. His torische. Nu, aldus spr., kan slechts van 2 groe peeringen sprake zijn, omdat de personen Van der Poll en v. Unen als 2 droppels water zijn. Spr. vroeg ook, waarom de stemming van de zetel Van der Poll het eerst op de agenda staat. Daardoor, aldus spr., is de evenredige verte genwoordiging ook losgelaten. Vervolgens zegt spr. nog, dat men in R.K. kringen het ook niet eens is met den gang van zaken, gezien het artikel in de Nieuwe Haarl. Courant. Namens de S.D.-fractie verklaarde spr. dat deze zich van stemming zal onthouden. De voorzitter antwoordde dat het eerst kiezen van de zetel v. d. Poll louter toeval is. De heer Jacq. Kamerbeek (R.K.), der. heer Dissel koen beantwoordend, ontkende ten stel- KAAPSTAD, 5 Sept. (Reuter) Hertzog is thans afgetreden en Smuts is bezig met de vorming van een nieuw kabinet. Voordat het bericht omtrent het aftreden van Hertzog bekend was werd medegedeeld, dat de gouverneur-generaal een verzoek van Hertzog tot uitschrijving van algemeene verkiezingen had afgewezen. Volgens Reuter verwacht men algemeen, da' de nieuwe regeering Woensdag den staat van beleg zal afkondigen. Verder heeft Hertzog in het parlement mede gedeeld, dat Woensdag een proclamatie za' worden uitgegeven, waarin het parlement ver daagd wordt. LONDEN, 5 Sept. (Reuter). Het wetsont werp op het Nationaal Register is thans door Hooger-en Lagerhuis aangenomen en wacht op de koninklijke goedkeuring. In antwoord op een vraag van Greenwo" heeft Chamberiain verklaard te gelooven, d® het loopende parlementaire werk as. Donder dag voltooid is en dat hij dan zou voorstel!®1 het Huis te verdagen tot volgende week Wöens dag. c\(5 Verder wordt officieel medegedeeld, dat Koning minister Inskip in den adelstand heel verheven. Hij zal in het vervolg den naa. Viscount Caldecote of Bristol, of kortweg 1° Caldecote dragen. PARIJS, 5 Sept. (Havas) Wanneer d« eerste communiqué's laconiek zijn en niet aa allen bevrediging schenken, die er een versla® in zouden willen vinden van beslissende vel" slagen, dan is daarin niets, dat verrassing baren. In de allereerste dagen van Augustü» 1914 werd er geen groote slag geleverd. Bovendien moet een fundamenteel or|d® scheid gemaakt worden tusschen den oorl°» in 1914 en dien, welke heden gevoerd wordt. In Augustus 1914 was het een beweging^ oorlog met een snel offensief aan beide ka*1 ten- Thans steunen de tegenover elkand® staande troepen op twee hechte fortificat' systemen, de Maginot- en de Siegfriedlim Men begrijpt dan ook, dat de beide eerste dage^ der vijandelijkheden slechts aanleiding hebb® kunnen geven tot het innemen der stelling® en het zoeken van contact, hetgeen slechts d twee of drie regels verdient, welke dagelU^ daaraan gewijd zijn. BERLIJN, 5 Sept. Het Duitsche Nieuws bureau bericht dat de aanval Op Wilhelmshafé*J en Cuxhafen werd uitgevoerd door twintig vijfentwintig vijandelijke vliegtuigen. Met zé kerheid kan worden gemeld, dat alleen in be ressort van den bevelhebber van de kustwact^ Oost-Friesland tien vijandelijke toestellen om laag zijn geschoten. Hiervan heeft een vaartu der oorlogsmarine vier vliegtuigen neerge schoten. De rest van de Britsche militaire vliegtuig6® heeft aldus D.N.B. naar onbetwistbam werd vastgesteld, bij het terugvliegen Nederlandsch gebied gevlogen en zoo wederom de Nederlandsche neutraliteit geschonden. (Deze laatste constateering blijft geheel vfO* rekening van het Duitsche Nieuwsbureau). WASHINGTON, 5 Sept. (Havas) De gé- zant der Vereenigde Staten in Ierland, Cudahy» heeft na ondervraging der geredden van d® Athenia in een rapport aan het Staatsdepar- tement bevestigd, dat de passagiers een duik boot hebben gezien na de torpedeering van W schip. ligste dat er onder de katholieken stroomih- gen voorkomen, die het niet met de R.K' fractie eens zijn, al zou er dan een enkeling zijn die het tegendeel zou willen. Hierna gir.g de vergadering over tot de ver kiezing van wethouders. Met 12 van de 15 stemmen en 3 blanco werden als wethouder3 gekozen de heeren jhr. A. v. d. Poll, C. A. Jonckbloedt en H. M. v. Unen. Hierna ging de raad over tot het benoeme® van de verschillende commissies, waarna d® voorzitter voorstelde deze vergadering zonder rondvraag te sluiten, er den wensch aan toe voegend. dat de raad niet al te spoedig bijee® zou moeten komen. Doch als de toestand ernsti ger wordt, zal de Raad op korten termiin biiee® geroepen worde»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4