I Berlijn went aan de situatie New-ïorksche Beurs C"; $5 Ner <Njl S N" i>, S Na VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 Vrouwen worden in groot aantal voor burgerlijke diensten opgeleid Men twijfelt niet aan onze neutraliteit Het gebeurde te Czestochowa Turkije's houding niet veranderd Rustu Aras hedenavond naar Londen Spanje ijvert voor een humanen oorlog Wapenstilstand onder Britsche partijen De Simplon-express rijdt weer Condor-vliegtuigen door Japan afbesteld Kunstschatten in Spanje terug Spanje's neutraliteit De houding van Japan MINISTERRAAD VERGADERT TE BOEDAPEST HENDERSON IN ENGELAND Brand te Oldenzaal Poppen!abriek in de asch gelegd OPSPORING DELFSTOFFEN Staatsexploitatie gevraagd NED. KRIJGSGEVANGENEN IN SPANJE De regeering zal trachten hun vrijlating te bevorderen EMOE EN UIL OP SCHIPHOL ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD 25 K.M. HARDLOOPEN ZEILEN Zeilwedstrijd afgelast Clearingkoersen Boterheffing onveranderd MARKTNIEUWS Onregelmatige stemming. AMERIK. GOEDERENMARKT Boternoteering FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 September OVE STOOMVAARTLIJNEl* Nt. &E D Hl Sta be: ?ar«n Nov %cho is? ve N Nt 11 N 2at i N Nar Sd, Sr N Men schrijft ons uit Berlijn: „30 Poolsche fcomvliegtuigen boven Ber lijn!" „Belangrijke militaire steunpunten ge bombardeerd!" Ziedaar een paar radioberichten, welke gisteren door den Warschauer zender aan de toch al verontruste wereld werden door gegeven. Is het dan een wonder, dat men ons vanuit Nederland per telefoon vroeg, of deze sensationeele mededeeling al of niet op juistheid berustte? Gelukkig konden we zeer nadrukkelijk aan onze bezorgde landge- nooten vertellen, dat het leven te Berlijn zijn geregelden gang gaat. Toegegeven, dat de stemming zeer ernstig is. Men beseft het al nader komende gevaar van een nieuwen wereldoorlog ook al heeft men de veelzeggende radio-toespraak van Ko ning George VI tot dusver in Duitschland niet gepubliceerd. Voornoemd telefoongesprek was voor ons een aangename verrassing; In den nacht van Zon dag op Maandag was het post-, telefoon- en telegramverkeer plotseling verbroken en er bleek niemand te zijn, die ons daarvoor een gegronde reden wist op te geven. Alleen met Sovjet-Rusland en Italië bleef alles normaal, maar met Zwitserland, Denemarken en Ne derland kreeg men geen verbinding. Het ligt voor de hand, dat we toen maar weer eens ni de Wilhelmstrasse poolshoogte gingen nemen en hier kwamen we tot de kalmeerende ont dekking, dat men er voorshands twee kabels waarschijnlijk zijn 't er inmiddels alweer vijf geworden voor het contact met ons land had weten vrij te houden. Hierdoor wordt ons de Nederlandsche journalisten te Berlijn zijn nog voltallig aanwezig de mogelijkheid geboden, belangrijke meldingen direct door te geven. Ook het postverkeer zal weldra weer een normalen vorm aannemen en mocht er weer eens geen telefonische verbinding mogelijk blij ken zoo verzekerde men ons dan kunnen wij op het postkantoor in het district waar we wonen, geregeld telegrafische meldingen door geven. Op een vraag onzerzijds kregen we de verzekering, dat er van censuur nog altija geen sprake is, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat het op den duur zoo zal blijven. Immers, we verkeeren in staat van oorlog en dan gaat men den ernst des levens en de ver antwoordelijkheid van het werk zoo langza merhand aan den lijve ondervinden. Nu de overgroote meerderheid der mannen van een algemeene mobilisatie was er offi cieel nog niets te hooren aan den strijd te gen Polen deelneemt of zich daarop in snel tempo voorbereidt ligt het voor de hand, dat de vrouwen in de burgerlijke samenleving weer op den voorgrond treden. Zoo worden er thans 82 jonge vrouwen op voorbereid, de con ducteurs op tram of omnibus straks te ver vangen. In de Müllerstrasse volgen ze hiertoe een cursus en waarschijnlijk zal haar aantal binnenkort tot 200 worden uitgebreid. „We voelen ons volkomen gezond en dat is van be lang, want straks moeten we als conductrice den heelen dag staan of loopen en daar moet eerst aan gewend worden!" Zoo vertelde ons een jeugdig uitziende leerlinge en een andere voegde r aan toe: „Kleurenblind mogen we niet zijn, want dan zouden we onderweg de signalen niet zien!" Natuurlijk is dat pas een eerste begin en zal de werkzaamheid der vrouwen aan omvang toenemen naarmate de oorlog langer duurt. Het Duitsche Vrouwenwerk heeft derhalve reeds allerlei andere cursussen georganiseerd, waarbij men wordt voorbereid op de verzor ging van zuigelingen, sanitaire aangelegenhe den. ziekenverpleging aan huis of in een laza ret. .opvoeding van jonge kinderen, medewer king in de huishouding enz. Ook in de fabriek gaan vrouwen al meer en meer het mannelijk personeel vervangen. De Rijksorganisatieleider, dr. Robert Ley van wiens hand nagenoeg iederen dag artikelen over actueele vraagstuk ken op de voorpagina van den „Angriff" ver schijnen ontplooit ook hier een groote acti viteit. Zoo sprak hij in Marienfelde de arbei ders in een groot bedrijf toe onder het motto: „Wij capituleeren niet!" In 1914 kon hij zich als vrijwilliger aanmelden en ook nu zou hij het liefst aan het front meevechten, maar zijn plicht schrijft hem thans voor de arbeiders tot noesten vlijt en plichtsbewustzijn aan te spo ren. Nooit mag weer gezegd worden, dat de „Heimat" het front in den steek gelaten heeft en aan 't slot van zijn toespraak erkende dr Ley, dat we met een .totalen krijg" te doen hebben. Inmiddels is onze Amerikaansche collega Lochner op uitnoodiging van dr. Goebbels met een bommenviiegtuig naar Czestochowa mee- gevlogen en bij zijn behouden terugkomst heeft hij ons uitvoerig verteld, dat de Poolsche radio meldingen over de kathedraal aldaar op fantasie berusten Soortgelijke geruchten komen in eiken oor log voor en all verheugen we ons over 't feit, dat naar Lochner als vertegenwoordiger van de Associated Press ter plaatse heeft vastgesteld de „Zwarte Madonna" zoowel als de kerk ongeschonden bleven (men liet ons als bewijs aldaar opgenomen foto's zien en las ons een schriftelijke bevestiging van een pater voor) toch gelooven we niet, dat zulke contröletoch- ten de situatie zullen verbeteren. In tijd van oorlog zijn de sensationeele berichten en ge ruchten nu eenmaal niet van de lucht af. Zoo wekten de berichten omtrent schending der Nederlandsche neutraliteit door Engelsche bommenwerpers te Berlijn groote opschudding. Pers en radio behandelden deze aangelegenheid uitvoerig en de verontwaardiging was algemeen. Aan de oprechtheid van ons streven, de ab solute neutraliteit te handhaven, wordt' hier door niemand getwijfeld en van plannen om van Duitsche zijde onze neutraliteit te helpen verdedigen, kregen we gelukkig geen woord te vernemen. De Engelsche luchtaanvallen op Wilhelms- hafen en Cuxhafen zijn tot dusver van Duitsche zijde niet met tegenaanvallen beantwoord en men deelde ons mede, dat zulks ook niet in de bedoeling ligt. De eigenlijke strijd beperkt zich nog steeds tot Polen en volgens de laatste ra diomeldingen bevinden de Duitsche troepen zich reeds bedenkelijk dicht bij Warschau! Over de snelle verovering van Graudenz brengen de kranten van heden met zwarte letters gedrukte berichten. Onder klokgelui schijnen de Duitsche troepen hier binnengerukt te zijn. ISTANBOEL, 7 Sept. (Reuter). Rustu Aras, de Turksche ambassadeur, vertrekt vanavond weer naar Londen, waar hij veertien dagen niet is geweest. Gedurende zijn verblijf in Tur kije heeft de ambassadeur met de Turksche lei ders geconfereerd. Bevoegde kringen te Istan- boel verklaren, dat Turkije zich zoowel aan zijn verplichtingen jegens Groot-Brittannië en Frankrijk als tegenover de Balkanstateh zal hou den. Het zal zijn tegenwoordige houding niet veranderen, zoolang de status quo in den Bal kan ende Middellandsche Zee ongewijzigd blijft. De openbare meening in Turkije is in opstand gekomen tegen de aanvallen der nationaal-so- cialisten op open steden, ongewapende koop vaarders en onschuldige burgers, hetgeen een bewijs ervan wordt genoemd dat de Duitsche oorlogsmethoden van 1939 niet verschillen van die van 1914. MADRID, 7 Sept. (Havas). Spanje zal met de neutrale mogendheden alle verdragen on derteekenen inzake het humaniseeren van den oorlog. Graaf Vallelano, de voorzitter van de Spaansche delegatie van het Internationale Roode Kruis, heeft zich in verbinding gesteld met het centrale orgaan te Genève. LONDEN, 7 Sept. (Havas). De Britsche poli tieke partijen hebben besloten een wapenstil stand te sluiten voor den duur van de vijande lijkheden. Zoolang' de strijd tegen den buiten- landschen vijand duurt, zal de partijstrijd rus ten. Daarom ook zullen waarschijnlijk voorloo- pig geen tusschentijdsche verkiezingen worden gehouden. PARIJS, 7 Sept. (Havas) Het ministerie van Openbare Werken deelt mede: de Simplon- express, die de verbindingen onderhoudt uit Engeland en Frankrijk met Zwitserland, Italië, Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, Griekenland, Turkije en Klein Azië, is vandaag hervat. TOKIO, 7 Sept. (Domei). De Japanschelucht vaartmaatschappij heeft besloten het contract met de Focke Wulffabrieken in Duitschland voor de levering van vijf Condorvliegtuigen, welke 40 passagiers elk kunnen vervoeren, te annuleeren. Deze toestellen zouden in Januari door Japansche piloten naar Tokio worden ge vlogen. BAYONNE, 7 September (Havas). De trein met de Spaansche kunstschatten, welke zich sedert het einde van den burgeroorlog in Ge- nève bevonden, is vanochtend half acht op het station Hendaye aangekomen. Een uur later waren de kunstschatten in Spanje terugge keerd BURGOS, 7 Sept. (Havas). De tekst van de neutraliteitsverklaring van Spanje, welke vandaag in het Staatsblad wordt gepubliceerd, is woord voor wt>ord gelijk aan die van Augus tus 1914. LONDEN, 7 Sept. (Reuter). Het ministerie van voorlichting deelt mede, dat de Japansche regeering er den Britschen ambassadeur te Tokio van heeft verwittigd, dat de Japansche regee ring niet betrokken wenscht te worden bij een oorlog in Europa. Zij vraagt de Britsche regeering te willen af zien van maatregelen, welke de positie van Japan met betrekking tot de Chineesche kwestie zouden kunnen schaden. BOEDAPEST, 7 Sept. (Havas) Vanochtend is onder voorzitterschap van Teleki een mi nisterraad gehouden. Men meent, dat besloten is het parlement bijeen te roepen op 14 Sep tember, zooals reeds te voren was bepaald. In deze zitting moet het parlement de land bouwhervormingen bespreken en moeten sociale wetten behandeld worden. LONDEN, 7 Sept. (Reuter) Neville Hen derson en alle leden van den staf der Brit sche ambassade in Berlijn zijn hedenmiddag om kwart over vijf veilig in Gravesend aange komen. Dondermiddag omstreeks 1 uur is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de poppen- fabriek van de firma G. J. Maxselt aan de Monnikstraat te Oldenzaal. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoodat het pand in een ommezien in lichter laaie stond. De brand, welke met een enorme rookont wikkeling gepaard ging en welke zich aanvan kelijk zeer ernstig liet aanzien, kon tot het brandende gebouw beperkt blijven. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, en het vuur met eenige stralen op de motor spuit en waterleiding bestreed, kon niet ver hinderen, dat het pand, de geheele voorraad goederen en de materialen in vlammen opgin gen. Slechts het vierkante muurwerk bleef over eind. Verzekering dekt de schade. Bij het afdeelingsonderzoek door de Tweede Kamer van het wetsontwerp: machtiging tot het sluiten van een overeenkomst als bedoeld in artikel 5a der Indische mijnwet met de Mijn- bouwmaatschappij „Celebes" voor de opsporing en ontginning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom en mangaan in een terrein, gelegen in de resi- dentiën Celebes en onderhoorigheden en Me- nado. verklaarden verscheidene leden, dat zij aan staatsexploitatie van de ertsen, welke vol gens het ontwerp zullen worden ontgonnen, door de mijnbouwmaatschappij Celebes, de voorkeur zouden geven. De Billiton Maatschappij, die de directie van de Mijnbouwmaatschappij Celebes vormt, dreigt naar de overtuiging dezer leden uit te groeien tot een monopolistische macht. Dit zouden zij bedenkelijk achten en ook om deze reden had den zij tegen het wetsontwerp bezwaar. Is de minister in staat en bereid, zoo vroegen tenslotte deze leden, wat het thans aanhangige ontwerp betreft aan de Kamer mede te deelen, welke de voornaamste gronden zijn, waarop de conclusie is gebouwd, dat de voorgestelde rege ling van vergoedingen en winstverdeeling een voordeel vormt voor het land? Op de vragen van het communistische Tweede Kamerlid De Visser betreffende het bevorde ren van de vrijlating van Nederlandsche krijgs gevangenen in Spanje heeft de minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord, dat het de regeering bekend is, dat de Spaansche regee ring zich onlangs bereid heeft verklaard, een aantal Amerikaansche en Fransche krijgsge vangenen vrij te laten. Ook van Nederlandsche zijde zullen onver wijld wederom bij de Spaansche regeering stap pen worden gedaan om de vrijlating van de krijgsgevangenen van Nederlandsche herkomst te bevorderen. Donderdagavond 18.41 uur is de Emoe op Schiphol geland en dertien minuten later arri veerde de Uil. Beide Indië-toestellen hadden, naar men weet, te Alexandrië oponthoud on dervonden tengevolge van den internationalen toestand. De bekende Finsche lange afstandslooper E. Tamila verbeterde te Joensuu het wereldrecord over 25 K.M. hardloopen door dezen afstand af te leggen in 1 uur 21 min. 7 sec. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Marthi Mattelin met 'n tijd van 1 u. 22 min. 28 8 sec., gevestigd op 14 september 1930 te Vue puri. In verband met de huidige internationale verwikkelingen heeft het bestuur van de Neder landsche Jacht Club besloten den op 17 Sep tember a.s. op de Vinkeveensche plassen te houden grooten zeilwedstrijd af te lassen. Koersen voor stortingen op 8 September 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 75,62, Lires f 9,90. Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 7 tot 14 September vastgesteld op 55 cent per k.g. (onveranderd). GOUDA, 7 Sept. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 601 stuks, waarvan 58 slachtvarkens 27 1/228 1/2 ct. per pond, 193 magere var kens 2538, 299 biggen 1217, Geldersche big gen 1720, 4 runderen 170220, 39 nuchtere kalveren 510, 1 graskalf, 7 bokken en geiten 2—5 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 383 partijen kaas. Ie kw. met rijksmerk 2527.50, 2e kw. met rijksmerk 2224, zware tot 29. Handel goed. Crisisaftrek 7,6 ct. 232 ponden boter. Goeboter 7075, weiboter 6570 ct. per pond. Handel stug. 126500 eieren. Kip eieren 3.403.75, eendeieren 33.25 per 100 st. Handel matig. GOUDA, 7 Sept. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierenveiling g. a. (C. Z. H. E.) Aangevoerd 130500 kipeieren. Prijzen 45/66 3.204.20, brui ne 3.404.30. 1000 eendeneieren 2.402.65 per 100 stuks. i NEW YORK, 7 Sept. (Part.) Bij de opening der effectenbeurs bestond heden een eenigszins onregelmatige stemming. Hoewel de oorlogs sentimenten nog niet volkomen bekoeld waren en er over het algemeen nog ruime vraag voor handen was, stond daartegenover, dat ook de winstnemingen zeer belangrijk waren. Vraag en aanbod hielden elkander aanvankelijk ongeveer in evenwicht, zoodat de koersen niet sterk van die van gisteren afweken, al waren er ook en kele uitzonderingen, zooals U. S. Steel, die onge veer een dollar lager en Atchison Topeka, die ca. 2 dollar hooger openden. Overigens bleven de verschillen ten opzichte van het vorig slot echter in hoofdzaak tot fracties naar beide richtingen beperkt. Over het geheel kon dus worden gezegd, dat het weerstandsvermogen v^n de markt zeer groot was, gezien de enorme stijging van Dins dag, welke gisteren slechts door een vrij matige reactie is gevolgd. Zelfs het feit, dat de goede renmarkten in het algemeen de stijging niet ver der hebben voortgezet, vermocht den weerstand van de markt niet te breken. Mogelijk heeft de groeiende hoop, dat Roosevelt spoedig het Con gres in extra zitting zal bijeenroepen, om een voorstel tot wijziging der neutraliteitswet te be handelen, aan de aanneming waarvan men in breeden kring niet twijfelt, hiertoe mede bijge dragen. Alsdan toch zou het mogelijk worden spoedig op groote schaal met leveranties aan Engeland en Frankrijk aan te vangen. Afgeschei den daarvan schijnt de mogelijkheid van groote exporten van b.v. staal, ijzer, koper, schroot e.d. toch zeer groot te zijn, want naar gemeld wordt zijn voor al deze producten reeds talrijke aan vragen uit het buitenland ontvangen. Men ver wacht dan ook een spoedige aanzienlijke stijging der bedrijvigheid in de staalindustrie, daar de binnenlandsche consumenten in verband met deze waarschijnlijke groote exportvraag wel tot versnelling van hun opdrachten zullen overgaan, om zich ten eerste tegen de mogelijkheid van te moeten wachten en ten tweede tegen mogelijke prijsverhoogingen te dekken. Tot nu toe is om trent prijsverhoogingen echter nog niets bekend. Hoewel de handel van geringer omvang was dan op de beide vorige dagen, was de markt zeer levendig en ging er nog veel om. De aar zeling en terughouding, welke hier en daar bij opening vielen waar te nemen, werden bovendien spoedig overwonnen. Nog in het eerste uur nam de vraag weer toe, hetgeen tot een vrij alge meene stijging leidde, waarbij staalwaarden de leiding hadden en tijdens welk herstel, dat aan vankelijk ook in het tweede uur voortduurde, winsten van tot 2 dollar werden geboekt, met name weer door de zgn. oorlogsfondsen. Tegen het einde van het tweede uur veroor zaakten nieuwe winstnemingen echter weer een lichte reactie. De handel nam geleidelijk aan wat in omvang af. In het eerste uur bedroegen de omzetten 830.000 shares en in het tweede uur 390.000 shares. De winstnemingen, welke ook in de tweede beurshelft bleven aanhouden, werden echter goed opgenomen en er was zelfs eerder een nei ging tot oploopen te constateeren. Tot groote wijzigingen kwam het echter in die periode niet en het slot kwam in onregelmatige houding tot stand, waarbij de voordeelige verschillen wat in de meerderheid waren. Hoewel de prijs voor staalschroot in Pittsburg, in navolging van de verhooging, welke gisteren in andere distric ten werd gemeld, op hooger niveau terecht kwam, belandden de meeste staalwaarden op iets la.ger niveau, met uitzondering van Na tional Steel, welke opnieuw hooger afkwamen en wel met VA punt. Koperwaarden zetten de rijzing voort, hoewel ook hier het hoogste punt niet bewaard bleef. De winsten bewogen zich meerendeels tusschen 1 en 1% dollar. Anacon da's hadden in de middaguren wat grooter aan bod te verwerken en hier bedroeg de winst slechts 3/8 punt, terwijl Amer. Metal het zwaar der te verantwoorden hadden en IK punt moes ten afstaan. Hoewel arbeidsmoeilijkheden in de automobielindustrie weer dreigen, konden de betreffende waarden zich boven het vorig slot blijven bewegen, terwijl Chrysler zelfs IK punt hooger werden afgedaan. Ook luchtvaartwaarden, warenhuisfondsen, kunstzij de waarden en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten waren goed gedis- Laatst gedane koersen Sept. 7 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt lief. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda C oper Atchison Topeki Baltimore 6r Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock laL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5K Young Dele ware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. na. Norton Western Pennsylvania Phillip* Oil Proctor Cambie Publ. Serv. N. J Radio Cor poration Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N -.1 Tidewater Ass. Oi Union Pacific United Aircraft United Corp A U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building 5 ex. dividend nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden i nominaal lf7%§ 188 182% 107 08 106 251/4 25 26% 191/4 18% 19% 55% 54 55% 1711/4 172 171% 793/4 79% 78% 11 11 10% 373/8 37 38% 28V» 27% 28 6V, 6 Va 6 80Vr 803/4 82% 5% 5% 4% 7 3% 74 79% 3C% 303/4 31 36 36% 35% 82% 3/s 813/8 3/s 83% 6 3/g 6% 7% 30 30 30% 291/4 28% 30 10 8% 7% 8V4 6% 5% 18% 18 17% 70% 69 Vt 72 1811/4 180%, 183 153 158% 160% 91/4 93/s 8% 383/4 393/4 39% 511/4 503/s 51 30 29% 30% 5% 5% 6% 13% 13 13 613/4 61 64 52% 53 55% 5 51/4 4% 43% 42% 44 1% 13/8 l% 51 Vs§ 50% 48 25 24% 25 161/4 16 15% 16% 16% 16% 17% 17% 18% 21% 21% 21 1801/s 180 177 19% 19% 19 43 43 44% 63% 62% 61 36% 37% 37% 5% 6 6 24% 24% 26% 77% 75% 74% 15% 15% 15% 141/s 14% 14% 141/4 14% 13% 16% 16% 16% 6% 6% 63/4 4S 18% 48% 1 1% 133/8 13% 99% 99 100 40% 393/s 39% 3% 3% 3 44 45% 46 643/8 64% 663/4 25% 25% 25% 112% 1103/4 1 2 40% 40% 40% poneerd, met bij het slot winsten tusschen 1 en 2 punten. De rubberwaarden vertoonden eenzelfde verloop als het product, dat opnieuw een scherpe verlaging onderging. U. S. Rubber zakten IK punt in. General Electric moesten 1 punt afstaan. Van de overige afdeelinjseu '»e- toonden equipmentshares zich prijshoudend, doch. sporen, oliewaarden, publio-utilities, che mische fondsen cn aandeelen in telegraafmaat- schappijen lagen verdeeld, meerendeels met slechts kleine fractioneele afwijkingen. De om zetten bedroegen in totaal 2.600.000 shares, waarvan in het laatste uur 470.000 stuks. NEW YORK, 7 Sept. 7 Sept. 6 Sept. 7 Sept. 6 Sept. Katoen Oct 9.50-52 8.99- Dec 9,35-40 8.37-88 Mei Jan. 9,338.85-— Juli Rubber Standaard Maart 9,20-21 8.72-71 9-C68,57 8.888.40-43 Juli Sept 19,30 Oct 18.70— Dee. 18,40 Koffie (Rio - Nieuw 4,19- 4.22- 4.47- 4.52- 4.52- Sept Dec. Mrt. Mei Juli Suiker Juli - Sept 2.82 Nov 2'90 Dec, 2,73 Tin 20.95- 20.00 19.88 contract) 4.17- 4,20- 4.45 4.45 4.45 Jan Mrt Mei Juli 18.3219.85- 18.3119.68- 18.2819.70-- 18,2519.70- 2,78 t 2.821 2.731 Sept Dec. Mrt Mel Juli Jan. Mrt. Mel Juli (Santos) 6.136.18 6.24 6.25 6.24 6,27 6.24- 6.22- 6.20- 6.23- 2.75 2.751 2,78 2,771 2.811 2.791 2.84 .- Loco 1 CHICAGO, 7 Sept. 7 Sept. 6 Sept. 7 Sept. 6 Sept. Tarwe Haver Sept. 88%-% 863/8— Sept. 38 393/s Dec. 88-85 56% Dec. 37%38-% Mei 89% 3/4 87%Mei 37%39% Maïs Rogge Sept 60 3/s - 57%Sept 533/455% Dec 593/4-— 58%Dec. 56%57% Mei 63 6iy8Mel 59%60% Reuzel Sept 7.65 7-25 Dec. 7.70 7.42% Oct. 7.67% 7'j2% Jan 7,75 7'5c WINNIPEG, 7 Sept. 7 Sept. 6 Sept. 7 Sept. 6 Sept. Tarwe Gerst Jet 8i% ?9 Juli 43%43%- Dec 83 8^%-— Oct. 433/4473/4 Mei 85% 83%Mel 46%49% Rogge Lijnzaad Mei 553/4 571/4 Oct 157 152 Dec 56% 5» 3/,Dec. 1513/f 146 Oct 59 01% Mel Uavei Oct 39% 34 Mel.. 393/s 33% Dec 383/s 32% ex coupon. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 72 cent per kg. Opgegeven, door v. d. Graaf en Co., N.V. Afd. Handelsinformaties Mutatie In het op 4 September j.l. uitgesproken faillis sement van A. Harskamp te Hilversum', is in de plaats van mr. Riep tot curator benoemd: mr. J. C. Ph.. Loeff, Alb. Perkstraat 2, Hilversum. Uitgesproken: 6 Sept1. Nalatenschap van B. A. Allnk. Olden zaal. R.c. jhr. mr. G. W. Mollerus, curator mr. Ten Cate Jr., Hengeloo (O.) w. Van der Gaag, kantoorbediende, Stad- Hardenberg. R.c. mr. dr. G. H. A. Feber, curator mr. Y. W. Kranenburg, Almeloo. J. W. v. Meeuwen, koopman in manufactu ren, Asperen. Waterpoort 9. R.c. mr. J. Bent- fort van Valkenburg, curator mr. L. F. Dinge- mans, Gorinchem. Willem Vogel Jr.. agentuur en commissie handel, Zwijndrecht, Burg Bruinelaan 32. R.c. mr. J. Benbfort van Valkenburg, curator mr. G. Philipse, Dordrecht. Adr. van Beek, taxibedrijf, Eindhoven. Pa rallelweg 79 „Van Beek Service Station". R.c. mr. J. W. M. Schroder, cur. mej. mr. Corry v. d. Dungen, Eindhoven. Arn. Wilh. Berbers, sigarenmaker. Veldhoven, Rapportstraat 16. R.c. mr. J. W. M. Schroder, cu rator mr. F. A. van Kemenade, Eindhoven. Handelsvenn. onder de Firma Goudsmit en V'an Döorn en de vennooten Goudsmlt en Van Doorn, puddingfabrikanten, Eindhoven, Ranon kelstraat 59. R.c. mr. J. W. M. Schroder, cur. mr. L. Nijst, Eindhoven. Gerardus Verhagen, schoenwinkelier, Eind hoven, Broekscheweg 263. R.c. mr. J. W. Ivl Schroder, curator mr. L. Nijst, Eindhoven. F. N. van Dijk Dzn., wonende te Doorn, Dorpstraat 20, schilder. R.c. mr. T. J. Dorhout Mees, curator m'r. H. B. van Rhijn, Zeist. S. C. H. Nederburgh, kweekerij. wonende te Vleuten. R.c. mr. T. J. Dcfrhout Mees, curator mr. G. Kramer, Utrecht. Engelbertus Johannes Antonius Sluyter. commissionnair in effecten, wonende te Hilver sum, Fr. Van Eèdenlaan no. 2. R.c. mr. J. Sprey, curator mr. J. P. A. A. Lens, Kerkstraat no. 87, Hilversum. N. ter Haak, Amsterdam, Stadionweg 147 III. R.c. mr. J. Sprey, curatrice mevrouw mr. M. Grooten—Van Booven, Nic. Witsenstraat 13. Am sterdam'. B. P. Ruyter. slager, wonende te Amster dam. Haarlemmerdijk 169. R.c. mr. J. Sprey, cu ratrice mevr. Mr. M. Grootenvan Booveni, Nic. Witsenstraat 15, Amsterdam. Fritz Frenkel, koopman, wonende te Am sterdam, Albrecht Dürerstraat 17. R.c. mr. J. Sprey, curator mr. H. Boekei, Nieuwe Spiegel straat 23, Amsterdam' -Dirk Jan van Wijngaarden, laatstelijk ge woond hebbende Jan Steenlaan 45, Naarden. R.c. mr. J. Sprey, curator mr. L. D. Frank, Kei zersgracht 756, Amsterdam. 7 Sept.: Cornelis van Stijn, timmerman- aannemer. wonende te Amsterdam. Utrechtsche- straat 37 II. R.c. mr. H. J. Htitschler. curator m'r. F. E. Schmeij, Rokin 107. Amsterdam. Salomon Polak, kleermaker, wonende te Amsterdam, Rijnstraat 77 huis. R.c. mr. H. J. Hütechler, cur. mr. F. E. Schmey, Rokin 107. Amsterdam. Vernietigd door het Gerechtshof te Den Bosch: 21 Aug.: W. v. d. Heijden, Waalwijk. Ongeheven wegens gebrek aan actief: 6 Sept: N.V. Ver. Divan- en Matrassenfabriek Almeioo, Almeloo. Fr. Broekhuis, Almeloo. G. Broekhuis, Almeloo. J. Veldhuis. Almeloo. C. Posdijk. Mijdrecht. P. J. de Baar. Utrecht, aldaar handelende onder den naam Makelaarskantoor firma P. J. de Baar err Co. H. A. van Os. Doom. A. Versteeg, Utrecht. 5 Sept.: J. Hagendijk, Haarlem. Gedeponeerde uitdeelingslijsten1: 25 Aug.: G. F. Forsthövel. Woerden. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdëe- lingsïijst. Uitk'. nihil. 1 Sept.: A. H. van Dam, Bilthoven. Idem. Uitk. 5.055 pet. 4 Sept.: Th. van Scherpenzee, Utrecht. Idem. Uit.k. 0.04 pet. 5 Sept.: Joh. W. M. Sonnemann, kantoor boekhandelaarster. Apeldoorn. Idem. Uitk. nihil. 6 Sept.: J. Mommersteeg. Den Bosch. Idem. Uitk. nihil. C. W. Kaptein, voorheen te Leiden, thans Schiedam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelineslijst. 23 Aug.: Jacob Winkel, destijds wonende te Haarlem, thans te Scheveningen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst na verzet. 3 Sept.: L. M'üller, bloembollenbande'.aar. firma Gebrs. Müller, te Hillegom. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst. Uitk. 14.5 pet. 4 Sept.: W. A. Houthuyzen, vroeger wonende te Hillegom, thans te Amsterdam. Idem, Uitk'. nih. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Gew. Marine 6 5/86 3/4 Acj. Mil. Waukee 2 1/8 Kon. Olie 338—337 Unilever 115 1/2—116 Aku 29 Anaconda 29 1/4—30 1/8 H. A. L. 128—128 1/2 Ned. Scheepv. Unie 130 Java Ch. J. Lijn 110 U. S. Steel 49—50 1/4 Beth. Steel 60—62 1/4 Rep. Steel 19 3/8—20 7/16 A'dam Rubber 224 Interc. Rubber 4 3/44 1/2 Kennecott 34 11/16—34 Tidewater 113/11—1115/16 Shell Union 12 7/8—14 Ver. Vorstenl. C. M. 94 3/4—94 7/8 Thousend Pacific 12 1/8—12 1/4 Can. Pacific 5—5 1/16 111. Central 111/2 U. S. Leather 6 3/8—6 3/4 Van 4,305.00 uur Acj. Mil. Waukee 2 Unilever 115 1/4 Aku 29 Anaconda 29 7/8—29 1/2 H. A. L. 128 Kon. Boot 129 Java Ch. J. Lijn 108 U. S. Steel 49 7/8 Beth. Steel 61—61 5/8 Rep. Steel 19 3/4-20 1/8 Interc. Rubbèr 41/2 Tidewater 113/4 Shell Union 13 3/4—13 3/16 Ver. Vorstenl. C. M. 95—95 1/2 111. Central 11 7/16 (V BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 6 Sept. Achilles, s. Middl. Zee. 7 Sept.' Breda, s. Liverpool. AMSTERDAM, aangekomen 6 Sept. Achilles, Middl. Zee, stukgoed, Surinameka**1 Verg. Cargadoorskantoor. 7 Sept. Breda, Liverpool, stukgoed, Surinam* kade, Vrachtmail. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BREDA, 7 Sept. van Liverpool te Amst. BOSKOOP, 7 Sept. v.m. van Chili, laatst AD1 werpen, te R'dam. ACHILLES, 6 Sept. n.m. van Middl. Zee Amsterdam. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLANDO AZIE LIJN GAASTERKERK, thuisreis, 4 Sept. van Mojl- HOLLAND—AFRIKA LIJN HEEMSKERK, uitreis, 6 Sept. v.m. 8 u. te For* Said. MELISKERK, 6 Sept. r_,m. 7 u. van Port S®** naar Marseille. ^Ohon ^Paaic; &heei ^tzel'fc ""idtieiti ^twerji Selciy Vo°- cc. tyat bering 'taetis flc°r dij herzet- ^appi; ÏTian 'Cham^t 'even, e'4sbe- Als zi 8011 Hf te 6i*ter a Hij k Vo°r*a, 8i 'lei 1(%it ui* NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. MIRZA, R'dam n. Curacao, 6 Sept. n.m. den N. Waterweg. HOLLANDAMERIKA LIJN MAASDAM, uitreis, 7 Sept. te Antwerpen. VOLENDAM, thuisreis. 6 Sept. n.m. te Ah1 werpen. STATENDAM, uitreis. 6 Sept. van SouthaiDP ton. JAVA—NEW VORK LIJN PALEMBANG, 4 Sept. van Singapore n. York. KOTA TJANDI, 6 Sept. van Kaapstad n. Javs' ROTT, LLOYD SITOEBONDO, thuisreis,. 6 Sept. van Aden. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN ALPHERAT, thuisreis, pass. 6 Sept. Madeira. MIJ. NEDERLAND SINGKEP, thuisreis, 5 Sept. van Padang. MOENA, uitreis, 6 Sept. te Port Said. DIVERSE SCHEPEN DEN HAAG, R'dam n. Aruba, 6 Sept. uit de" N. Waterweg. - PRINS WILLEM VAN ORANJE, 5 Sept. V®»> Toronto n. Chicago. AMELAND, 7 Sept. van Pepel te R'dam. TEXELSTROOM, 6 Sept. van Amst. te Liv«r P°o1- „r RIJNSTROOM, 5 Sept. van Plymouth na»* Bristol. IJSTROOM, 8 Sept. van Leith n. Amst. HONTESTROOM, 6 Sept. van Londen n. Amst. JONGE WILLEM, naar Port Said, pass. 6 Sepv' Gibraltar. DRITTURA, m.s., 7 Sept. van Vlissingen na®1 Hansweert. ALKO, m.s.. 7 Sept. van Gravelines te Vb3 singen. DA COSTA, m.s„ 7 Sept. van Gravelines Vlissingen. RANSEL EN MARGAREfTHA, m.s., 7 Sept. Rotterdam. ADELAAR, nus., 6 Sept. te Antwerpen. - NIAGARA, m.s., 6 Sept. van Port Talbot na»1 Waterford. SAFE, m.s., 5 Sept. te Kopenhagen vastgem- DENEB, m.s„ 6 sept, van Middlesbro na®1 IJmuiden. BEBO, m.s., 6 Sept. van Newburgh n. R'dam- AMBULANT, m.s., 4 Sept. van Flensburg na®1 Fehmarn. HENRICA, m.s., 5 Sept. van Faro n. Oporto. t Mr. LINTHORST HOMAN, m.s., 2 Sept. van Fe®' te Kopenhagen. EXPRESS, nus., 6 Sept. van Londen c. R'dam- BINNENLANDSCHE HAVENS AMSTERDAM, aangekomen 7 Sept., Scheve ningen 254, 412, 133, 246, 286, 289 en. 2® (kotters), Scheveningen, J. p. Coenhaven. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN HEEMSKERK, 7 Sept. v.m. 9 uur 30 van SU®® naar Port Soudan en Djeddah. KOIPFLNTEIN, 7 Sept. v.m. 8 uur van Kaap stad naar Port Elisabeth. HOLLAND—O. AZIE LIJN ZUIDERKEiRK, thuisreis, 6 Sept. te Ramsga#9 voor onderzoek. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ALGENIB, thuisreis, 6 Sept. van Kaapstad. ALMKERK, uitreis, 6 Sept. van Suez. JAVA—NEW YORK LIJN KOTA RADJA, 7 Sept. van St. Vincent nas* New York. DIVERSE SCHEPEN LETO. 6 Sept. van Louisburg naar QuebeO- DRITTURA, m.s., 7 Sept. te Vlissingen. RDITTURA, m.s„ 7 Sept. te Hansweert. FIDUCIA, m.s., 7 Sept., van Amsterdam naaf Groningen. JABA, mj„ 4 Sept. van Rotterdam te Drogheda. AMSTERDAM, 7 September Het Nederland sche s.s. „Zuiderkerk", op reis van Japan naaf Antwerpen en Rotterdam, is door de Britsche Admiraliteit aangehouden en arriveerde gisteren te Ramsgate voor onderzoek van de lading. SCHEEPSBOUW Hef bij C. van der Giessen en Zonen's Scheeps werven te Krimpen aan den IJsel, voor de Scheep vaart- en Steenkolen Mij. te Rotterdam, in aan bouw zijnde m.s. Beyerland. groot ca. 700 ton. i® m'et goed gevolg te water gelaten. Het schip wordt voorzien van een Polar Dieselmotor van 750 P.K., waarmede een snelheid van ca. 11 mijlen zal worden bereikt. :t> da M V°Ü' Hotte tl! 'Ort s te ge v 2e %r dVi «te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2