Men bcfoifjt om: Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen O- „Geen ongeduld" Haarlem, 8 Sept. De Gneisenau niet vernield DE AGA KHAN ACHTER ENGELAND S)nMnniiinninmi!!i!inifniiiinnimminniif!iiinmiiim!iim!ni!nni!it!tiii!iinininiiinmiiiiiiiiii!i!Hiiii!!ii| VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 Voedselvoorziening in Noord-Holland Plaatselijke bureauhouders PROGRAMMA RADIO CENTRALE Vrijdag 8 September SCHAKEN OP ZATERDAG MIDDAG De militairen in de gemeente Bloemendaal „DE OOSTHOEK" VOOR DE SOLDATEN R. K. Dam- en Schaakclub St. Bavo, Heemstede Herijk van maten en gewichten Gevonden dieren en voorwerpen BLOEMENDAAL HILLEGOM VELSEN HET VLEESCHVERBRUIK IN ONZE GEMEENTE Een oude bekende op heeterdaad betrapt! J. v. Gameren overleden Grootere scheepvaart IJMUIDEN LUCHTBESCHERMING Roode Kruis Motorrijtuigenbelasting ZAANDAM ZANDVOORT (Berichten, reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Mohammedanen aangespoord Engeland te steunen Duitschers huldigen maarschalk Pïlsoedski Dagelijksche inspectie door Koning Leopold ROTTERDAM—LONDEN PER BATAVIER DE TIMES WAARSCHUWT: De huidige krijgstactiek leent zich niet voor groote veldslagen Berlijn zal nog wel meer successen boeken Amsterdamsche wissel markt Flauwe stemming voor het pond Wisselmark (verder verloop) Baron de Vos van Steenwijk Herbenoemd als voorzitter der Eerste Kamer Een Tsjechisch leger in Frankrijk Ook een Tsjechisch legioen te Londen AGENDA Apotheekdiensten (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Geen groote Britsche vlootoperaties Bijzonderheden over den aanV^ op Wilhelmshafen me' De meldingen van vliegtuigen Van overvliegen door bllige- renten was Donderdag geen sprake Een Duitsche duikboot onschadelijk gemaakt' Irak brèekt relaties me* Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiHiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiituiiiniiiiiniiiiHiiitiiiiiiiiiiuiiiiiivmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitutiiiimiiiiuiiiin STAD De minister van Economische Zaken heeft be noemd tot plaatselijk bureauhouder voor de voedselvoorziening, ieder voor het gebied hem toegewezen door of vanwege den voedselcommis- earis voor de provincie Noord-Holland: D. Rijkeboer te Terschelling, F. C. Rab te Vlieland, M. Zuidewind te Den Burg, W. de Jong te Anna Paulowna. A. Tesselaar te Heer- hugowaard, J. de Vries te Oostwoud, J. Schuyt te Heiloo. A. Jansen te Stompetoren, J. Plas J.rzn. te Middelie, B. Eversen te Groote IJpolder, J. C. Beets te Hoofddorp, G. E. Richter te Bla- ricum. Deze bureauhouders zijn gemachtigd namens den provincialen voedselcommissaris en overeen komstig diens aanwijzingen werkzaamheden te verrichten in het belang van de voedselvoorzie ning. Programma 1. Hilversum II. Programma II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „BONT ALLERLEI" 1. Bieb'le Bonze Eiland A. de Laat 2. Pais Gipsy Acc. Band 3 The gipsy princess Vienna Salonorkest 4. La lettre de Manon Frederic Hippmann 5 Herbstweisen Staatsoperaork. Berlijn 6. TyrolerdaJen Duo Ja 7. Sel. uit Rose Marie H. Davidson, orgel 8. Ouv. Orpheus in der Unterwelt Berliner Philharmoniker 9. The Blue Danube Waltz, Reginald Foort 10. A. waltz was born in Vienna L. P. Acc. Band 11. In je oogen staat geschreven, A. de Laat 12. Someday my prince will come Orch. of Merry Men 13 The Count of Luxembourg Vienna Salon Orkest 14. Rusticanella, Frederic Hippmann 15 Die Schönbrunner Staatsoperaork, Berlijn 16 Tyrolervisa Duo Ja 17. The lost chord Reginald Foort 18. Au revoir, L. P. Acc. Band 8.0012.00 Diversen. Programma III: Keulen 8.00; Parijs Radio 10.20; Radio P.T.T. Nord 10.40; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; Parijs Radio 3.20; Ned. Brussel 5.20; London Regional 6.20; Fransch Brussel 6.50; Ned. Brus sel 7.20; Keulen 7.35; Ned. Brussel 8.20; Lon don Regional 9.05; Ned. Brussel 9.20; Keulen plm. 11.00. Frogramma IV.- Ned. Brussel 8.00; Radio P.T.T. Nord 9.20; Luxemburg plm. 10,15; London Regional 10.35; Droitwich 12.35; Londen Regional 1.20; Droit- wich 2.35; Ned. Brussel 6.50Droitwich plm. 7.05; Diversen of gramofoonmuziek 7.35; Droit wich 8.20. De Haarlemsche schaakvereeniging „De Ro- chade" heeft het initiatief genomen voor het schaken op Zaterdagmiddag, om daarmee een groot aantal schakers, wien de avond niet ge legen komt, toch in het clubverband te be trekken. Het is zeker, dat hiermee in een groote be hoefte wordt voorzien. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heeren J. Strengers, Junoplantsoen 19 en J. Geerlings, Junoplantsoen 70. Het Comité vcor Ontspanning van Militairen in alle wijken der Gemeente Bloemendaal, heeft een vergadering gehouden, waarin alle gezind ten en vertegenwoordigers van verschillende plaatselijke vereenigingen algemeene medewer king hebben toegezegd, om namens de burgerij van de geheele gemeente in de diverse wijken recreatiegelegenheden voor de hier gecanton- neerde militairen te scheppen. Reeds zijn thans enkela localiteiten in geeed- heid gebacht en wel in 't Wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk, aan de Elswoutslaan no. 1, te Overveen, en in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Graaf Florislaan no. 17 en in het Ge bouw aan den Kerkweg no. 2, beide te Vogelen- OVER: WANNEER ZIJN ER H.H. MISSEN? Geachte Redactie, Zaterdagmiddag, toen ik bij de kerk Klever park was, kwamen er juist twee soldaten uit. „Niks te zien," zeiden ze tegen een paar an- eeren, die buiten wachtten. Ik vroeg: „Zoekt u iets? Kan ik u misschien van dienst zijn?'' „Mijnheer, we wilden graag weten wanneer morgen de missen zijn." Ik kon het hun opgeven. Bij een andere kerk zag ik dien middag even eens een paar soldaten drentelen, blijkbaar ook zoekend. Maar daar was alles gesloten, hek, kerk, potdicht. Ook ik wist daar de uren niet en vroeg maar niets, hoewel ik de lui gaarne ge holpen had. Mijn vraag is nu: Zouden niet op de buiten deuren der kerk de uren voor de H.H. Missen op Zondag, met groote cijfers kunnen worden aangegeven: b.v. 7, 8, 9.30 enz.? Dan wordt dat wel begrepen, al staan er maar alleen cijfers echter groot en duidelijk. In Frankrijk en België zag ik, in plaatsen waar toeristen zijn, dat dit algemeen gedaan wordt. En Ik geloof, dat het zijn nut heeft. H.H. Geestelijken aanbevolen. Uw abonné K. L. EVERPARKER zang, waar alle gemobiliseerden in hun vrijen tijd steeds welkom zijn. In overleg met de militaire autoriteiten zul len voorts ook ontspanningsavonden enz. voor bereid worden. Het comité heeft reeds verschillende stappen gedaan in het vertrouwen, dat de burgerij dit van militaire zijde zeer gewaardeerde initia tief ook financieel uitvoerbaar zal maken. A.s. Zaterdag 9 September zal een huis- en straatcollecte worden gehouden, welke het ccmité zeer dringend aanbeveelt. Ook worden gaarne bijdragen tegemoet ge zien op de postrekening no. 12048 van de Twentschfe Bank N.V., kantoor Bloemendaal, ten gunste van het „Comité voor ontspanning militairen In Bloemendaal''. De Overijsselsche-Geldersche-Drentsche Ver eeniging „De Oosthoek" opent haar seizoen met een feestavond in hotel „De Leeuwerik" op Za terdag 9 September, 's avonds om 8 uur. De "muziek wordt verzorgd door „The Marl- nucci's", terwijl Jack Fanny als conferencier en Dora. Schrama als zangeres zal optreden. Ook het Leidsche kwartier wil niet achter blijven, met iets te doen voor de militairen, die de scholen op het Leidscheplein bewenen. Een comité is in wording, en Maandag a.s. hoopt dit comité meerdere mededeelingen te kunnen, doen. De traditioneele St. Bavo-bekerwedstrijden zullen binnenkort een aanvang nemen. Het is jammer, dat thans niet alle clubs in staat zijn hun sterkste tiental af te vaardigen, doch de wedstrijden zullen er zeker niet minder aangenaam om zijn. Ook de tweede klassers zijn in het plan be trokken en spelen om de zilveren wisselmedaille. Bekerhouders zijn momenteel; Dammen: le klasse: St. Bavo, Heemstede; 2e klasse: St. Bavo II, Heemstede. Schaken, le klasse; Het witte paard, Haarlem. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 October a.s. alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e. d., moeten voorzien-zijn van de letter m. Voor degenen, die tot nu toe verzuimd hebben hun maten en gewichten in de laatste twee jaren te laten herijken, bestaat daartoe alsnog ge legenheid o. a. aan het IJkkantoor te Amster dam, Brouwersgracht 276 A. Dit kantoor is voor het publiek gedurende het geheele jaar eiken Maandag en Vrijdag van 9.30 tot 15.30 uur geopend. Bovendien zal genoemd kantoor ditmaal nog open worden gesteld Dinsdag 19. Woensdag 20, Donderdag 21, Dinsdag 26, Woensdag 27 en Don derdag 28 September, eveneens van 9.30—15.30 uur. v Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, politieposthuis Rijksstraatweg; arm band, Ruurda, Eemsraat 21; voetbal, bureau van politie Smedestraat 9; kerkboek, v.d. Plas, Kruis weg 883 Hoofddorp; kerkboek. P. A. Goosens, Cruquisdijk 11 Heemstede; etui met inh., H. Dik, Verl. Koepellaan 3 Bloemendaal; flacon inh. ta bletten, bureau van politie, Smedestraat 9; kat, S. Bok, Perseusstraat 5; kano, P. v. Eerdenburg, Alexanderstraat 14; vogel (tamme kraai) V. Gelder, Wagenweg 50; zakmes, J. Hollander, Pleiadenstraat 38; regenmantel, Bloemsma, Zaa- nenstraat 71; portemonnaie met inh. B. den Haan, Hoogerwoerdstraat 33; idem, Meijer, Ur- sulastraat 16 c; idem, V. Waard, Sterrebosch- straat 12; rozenkrans, Lagendijk, Thorbeckestr. 63; rijwielbel.merk A. N. Stekelenburg, Noorder Tuindorplaan 41; rozenkrans, Koelemeij, Lange Raamstraat 8; schoenen, R. de Rooi, Merwede- straat 8; schroevendraaier, J. P. Visser, Lange Heerenstraat 41; vulpen, Koster, Korte Poel laan 25. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij Kerkman, Van Lennepstraat 11, Zandvoort, een bruin jasje; de Wolf', Schaep- manlaan 22, een roode dameshoed; Mol, Mili- tairenweg 4, een zonnebril; Pampus, Veldiaan 3 een belastingmerk; Staphorst, Zijlweg 324. Haarlem, een dasklem; De Jong, Heuvelweg 1 een poesje; Pelvier, Boschlaan 16, een armband horloge met bandje; Korte Kleverlaan 17, een handpomp; Kesting, Lonbar Petrilaan 3, een medaillon; Vijverweg 12, een blauwe parkiet; Phersich, Bellamylaan 1, een satijnen sjaal; Haneveld, Delftlaan 45, Haarlem, een foxterrier; De Vries, Bosch en Duinplein 4, een zwarce kater; Sonnemans, Leidschevaart 308, Haarlem, een beursje met inhoud; Politiebureau Overveer. (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.) cahier, brief, geadresseerd aan Haarlem's Dag blad; taschje; autoped; nummerplaat; regen pijpen; dashouder; rozenkrans; schaartje. Post Strand: étui vcor naamkaartje; sierspeld; man teltje; jongensjasje; zadeldekje; damestasch. Openbare Vcrkooping Ten overstaan van notaris D. Lodder werd Donderdagavond om half acht in hotel Sistermans alhier in het openbaar verkocht: De Villa „Nova" aan de Weeresteinstraat, groot 24 A. 83 c.A. Het huis met schuur, garage en tuin kwam in bod op f 6200, t. n. v. H. Roeland, Hillegom. Verder een perceel bouwgrond, geschikt voor bouwterrein ter grootte van 8.20 A. Het kwam in bod op 1600, t. n. v. M. J. de Vreug, Hil legom. Een perceel grond, idem, groot 8 A. in bod <-p 1500, t. n. v. denzelfde. Een perceel grond, idem, groot 1.50 A„ in bod op 1400, t. n. v. H. Roeland. Daarna werd aangeboden de groote bollen schuur met daaraan gebouwd woonhuis met ga rages enz. Dit kwam in bod op 12.000, t. n. v. G. Meijer Kz. te. Uitgeest. Verder 4.97.60 H.A. bloembollenland aan den Zilkerweg te Vogelenzang. Dit kwam in bod op 30.000, t. n. v. de Incassobank te Amsterdam Tenslotte twee perceelen omgespoten bloem- bollengrond a. ter grootte van 1.7 H.A.; dit kwam in bod op 4.000. t. n, v. J. D. Philippo te Hillegom; b. ten grootte van 1.6.53 H.A.; dit kwam in bod op 4.000, t. n. v. H. J. de Vreugd te Hille gom. Uit een overzicht in het gemeenteverslag over 1938 blijkt, dat, vergeleken bij 1937, net gebruik van rundvleesch in 1938 is gedaald met 33.782 K.G., dat van varkensvleesch met 15.445 K.G. en dat van vet kalfsvleesch met 4410 K.G., een totale vermindering' derhalve van 53.637 K.G. Het gebruik van goedkcopere vleeschsoor- ten, n.l. van paarden, nuchtere kalveren, gras kalveren en schapen, vertoonde daarentegen over 1938 een toename van 22.806 K.G. Het verbruik van vleesch in blik voor werfc- loozen, ging iets vooruit, n.l. met 1136 K.G. Er werd 3213 K.G. vleesch in blik en 5542 K.G gehakt in blik verstrekt. Het totale vleeschverbruik bedroeg in 1938 1.017.692 K.G., alzoo 29.620 K.G. min der dan in 1937. Per hoofd werd verbruikt ongeveer 21.44 K.G. Dat ook onder koeien „ijzervreters" worden gevonden, bleek, toen een afgekeurd rund wesr nader werd onderzocht. In een der galgangen van den lever, werd n.l. »en «tuk ijzerdraad aangetrcffen Gistermiddag werd in de Olivier van Noort- straat te IJmuiden een rijwiel door een onbe kend persoon ontvreemd. De eigenaar bemerkte dit en direct werd een achtervolging ingezet. Nadat de dief achtereen volgens verschillende rondjes door nieuw IJmuiden had gereden, gelukte het eindelijk hem in te halen. Het bleek een zwervend zeeman te zijn, die pas geleden uit de gevangenis was ontslagen, waar hij een jaar haq doorgebracht voor dief stal. De heer J. van Gameren, een bekend inge zetene van het dorp Veisen, is op 72-jarigen leeftijd in het Roode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk overleden. Ruim 43 jaar was de over ledene bestuurslid van Velsens Ziekenfonds. Ook was hij een bekwaam en gezien figuur in de rijsport. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Zaterdagmiddag 3 uur op „De Biezen". Gedurende de eerste 8 maanden van dit jaar kwamen alhier binnen 2707 schepen met ruim 16.000.000 br. kub. M. tegen 2549 schepen in dezelfde periode van het vorig jaar met 15.000.000 br. kub. M. Over dit onderwerp sprak het hoofd van den luchtbeschermingsdienst in de gemeente Veisen, de heer J. W. Putman Cramer, in hotel No. Een, voor een druk bezochte bijeenkomst. Nadat de voorzitter van den dienst in de ge meente Veisen, de heer Heykoop, een korte uit eenzetting had gegeven over het doel van dezen avond en de noodzakelijkheid van een blok- stelsel, was het woord aan den heer Putman Cramer. Uitvoerig besprak de heer Putman Cramer de gewijzigde strijdmethode bij den oorlog van vroeger en thans. Uitvoerig behandelde spr. de groote waarde van het vliegtuig als oorlogs wapen en daarom dienen wij ons tegen dit groote gavaar te beveiligen. Onze gemeente kent thans wel een vrijwilligen luchtbeschermings dienst, doch hoewel honderden vrijwilligers zich belangeloos hebben opgegeven, is het voor een zeer kwetsbare en uitgebreide gemeente als Veisen noodzakelijk dat het aantal vrijwilligers minstens verdubbeld dient te worden, wil de dienst goed functionneeren. Daarom moet deze luchtbeschermingsdienst ook beschouwd worden als een verlengstuk van den overheidsdienst, ter verdediging en hulp aan de inwoners zelf. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een vrij druk gebruik gemaakt, waarna gelegenheid bestond zich als vrijwilliger aan te melden. Indachtig aan haar roeping bereidt de af- deeling IJmuidenVeisen van het Ned. Roode Kruis zich voor om de slachtoffers van oorlog in de naaste toekomst bij te staan. Het is noodig reeds thans een beroep op die verpleegsters en oud-verpleegsters, die op het oogenblik niet in een ziekenhuis werkzaam zijn, te doen. Om aan haar taak in tijden van nood ten volle te kunnen voldoen, wordt haar verzocht zich nu reeds bij het bestuur van het Ned. Roode Kruis, afdeeling IJmuidenVeisen, op te geven p. a. mevr. A. van Haselen, Kanaalstraat 51 te IJmuiden, aanmelding des avonds tusschen 7 en 8 uur. De ontvanger der directe belastingen deelt ons mede, dat houders van motorrijtuigen, die door het departement van Defensie zijn gere- quireerd, terugbetaling kunnen krijgen van de door hen betaalde motorrijtuigenbelasting vanaf 1 September. Hiertoe moet de belastingkaart ten kantore van den ontvanger worden ingeleverd en daarbij tevens het bewijs overlegd worden dat het motorrijtuig is gerequireerd. Oproep Ned. Roode Kruis De afdeeling Zaandam van het Ned. Roode Kruis publi ceert een oproep tot de burgers. Zij, die per soonlijk geen gelegenheid hebben of de ge schiktheid missen, doch met het Roode Kruis werk sympathiseeren, worden uitgenoodigd lid te worden tegen een contributie vanaf f 1 per jaar. anmelding bij den secretaris Dr. E. Brat, Westzijde 176 of bij den penningmeester G. van Hoek, Westzijde 24. Tevens bestaat gelegenheid zich aan te mel den voor een aanvangscursus, een vervolgcur sus, een cursus in het gebruik van gasmaskers voor de gediplomeerden, of een cursus voor dames in de elementaire verpleegkunst. Voor deelname wende men zich tot den heer A. A. Mulder, Rosmolenstraat 112. De WethoudersportefCuilles In de ver gadering van het nieuwe college van B. en W. heeft de verdeeling van de wethoudersporte feuilles als volgt plaats gevonden: De burgemeester behoudt financiën, keu ringsdienst, spaarbank en giro, strafverordening en Fonds de Hoop en is tevens gedelegeerde bij het brandweerwezen. Wethouder Kelder behoudt onderwijs en ge neeskundigen dienst, en neemt tevens het marktwezen onder zich. Wethouder Plooyer neemt armenzorg, steun beweging, crisisdienst en arbeidsbeurs. Wethouder Kamphuis beheert openbare wer ken, alsmede den havendienst. Nieuwe aansluitingen 2289 Duyn, Jan van Schoenmaker, Zeestraat 69; 2881 Hoogendijk C; Uanctv.laan 137; 2315 Janssen H; Boulevard Barnaart 4 B; 2128 Meesman J. B.; ,,'t Heem" Zandv.laan 269; 2203 Molenaar M.; Rietdek- kersbedrijf, rietmatten, schoorsteenvegers, Ver lengde Haltestraat 81. IN BOSCH EN HEIDE Z'JTG'J ÖA5T VOOR BRANDGEVAAR DU& OPGEPAST. NEDEBL- HEiDEMÏ LONDEN, 7 Sept. (Reuter). De Aga Khanj de geestelijke leider van tien mil- lioen Mohammedanen, die verspreid wonen over West-Indië, Oost-Afrika en Midden- Azië, heeft op lien, die naar hem opzien als leidsman, het beroep gedaan onbeperkte diensten te verleenen voor de zaak, voor welke Groot-Brittannië strijdt. In de boodschap, welke de Aga Khan heeft gezonden aan den uitvoerenden raad der Is lamieten te Zanzibar, wordt verklaard: Het is de eerste godsdienstige en wereldlijke plicht van al mijn geestelijke kinderen in Afrika, op loyaie wijze samen te werken en, alles te doen wat in hun vermogen ligt- Thans moet een hartgrondige, loyale en on beperkte dienst worden verleend voor de zaak van het rijk, dat de beschermer van ons volk is. Dit moet dagelijks na de gebeden worden voorgelezen en worden gepubliceerd. De Duitsche pers wijst er op, dat Duitsche soldaten hulde hebben gebracht aan het graf van den grooten Foolschen maarschalk. Zij hebben daarmede bewezen, dat het Duitsche volk onderscheid weet te maken tusschen het Polen, dat in dezen hooggeachten persoon be lichaamd was en het Polen, waartegen het zich thans verzet. De „Deutscher Dienst" schrijft: Het hulde betoon aan maarschalk Pilsoedski is in zekeren zin de bevestiging van het besluit, uitgesproken door den Fuehrer in de jongste historische rijksdagzitting, er voor te zorgen, dat zij het door deze of een andere Poolsche regeering, een verandering in de verhouding tot Polen intreedt, welke een vreedzame samenwerking der beide landen in een anderen geest waar borgt. BRUSSEL, 7 Sept. (Havas). lederen dag in specteert Koning Leopold, vergezeld van gene raal Denis, een aantal legerdepóts en verdedi gingswerken. Zondagochtend zal de Batavier van Rotterdam naar Londen vertrekken. Passagiers dienen reedt Zaterdagavond vóór 10 uur aan boord te zijn. LONDEN, 7 Sept. De Duitsche aanval op Polen duurt nu reeds een week, schrijft de „Times" in een redactioneel artikel. De Duitsche vorderingen komen niet onver wacht, noch in uitgebreidheid, noch in snelheid, en zijn wellicht beneden de Duitsche verwach tingen gebleven. De Poolsche bedrevenheid en moed hebben den vijand een geduchten prijs laten betalen en de Polen schijnen wijselijk niet hun hoofdtroepenmacht te hebben ingezet voor de verdediging van gebieden, welke zij nooit tegen massa-aanvallen voornemens waren te houden. Het publiek moet daarom voorbereid zijn op verdere Duitsche vorderingen. Het is moeilijk te zeggen, in hoeverre de Poolsche hoofdmacht bij den strijd betrokken is en er valt aan Poolsche zijde geen enkel teeken van depressie waar te nemen, welke op een grooten strategischen nederlaag zou volgen. De Duitsche luchtmacht is zonder pardon doel treffend gebruikt, niet slechts op het slagveld, doch ook tegen open steden. In afwachting van groote krijgsverrichtingen, is het nieuws van het Westelijk front schaarsch. Tot dusver zijn de officieele communiqué's lakoniek, maar te zijner tijd zullen zij ongetwijfeld aantoonen, hoe ongegrond de voortdurende Duitsche ver onderstelling is, dat de bondgenooten van Polen even ontrouw zullen zijn, als de nazi-regeering zelf. Inmiddels, zoo vervolgt de „Times", moet het publiek niet al te ongeduldig naar nieuws uit zien. De tactiek verschilt volkomen van die in 1914, toen de troepen in open terrein manoeu vreerden en er in de eerste uren van den oorlog reeds druk gestreden werd. Thans richten groote legers zich naar vooraf klaargemaakte linies, welke een aanzienlijke diepte hebben en een dergelijke methode brengt geen botsing met zich mee, zelfs niet tusschen kleine afdeelingen. Men behoeft zich dus niet te verbazen over de lang zame wijze, waarop de vijandelijkheden zich schijnen te ontwikkelen. Onder beurstijd was de stemming voor pon den flauw op de prijzen 7.577.62. Hierna trad een verdere daling in tot 7.54, waarna herstel volgde tot 7.59. De markt sloot op de prijzen 7.58—7.63. De Fransche franc opende ook zwakker, n.l. op 4.254.30, liep hierna verder terug tot 4.25, om op ongeveer 4.30 te sluiten. De Belga zette ook zwakker in op 32.15 32.35, waarna een daling volgde tot 31.75. Hier na bewoog de markt zich binnen 31.8532.05. De Zwitsersche franc bewoog zich op 42.25 42.50 en ae dollar gold 1.88 1/8—1.88 5/8. Het gouden tientje werd tot 14.00 gelaten, maar herstelde weer tot 14.1514.30. Goud in baren bleef op 21102150 onveran derd. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting, welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1939, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. PARIJS, 7 Sept. (Havas) De Tsjecho- Slowaaksche legatie in Parijs heeft een oproep gericht tot alle in Frankrijk wonende Tsjecho- Slowaken, die hun vaderland getrouw zijn ge bleven, waarin hun verzocht wordt, zich op 14 September aan te melden bij den keurings- raad voor de vorming van een Tsjecho-Slo- waaksch leger. De gezant van Tsjecho-Slowakije te Parijs Osoesky, zegt hierin voorts, dat de Tsjecho- Slowaken het eenige bewijs willen brengen van hun trouw aan Frankrijk en hun vriendschap voor Engeland en Polen, nl. een optreden met de wapenen in de hand. Hitier meent sterk te zijn, aldus Osoesky, omdat zijn landgenooten bang voor hem zijn. Wij, Tsjecho-Slowaken, zijn sterk, omdat wij niets vreezen. Het Tsjecho-Slowaaksche persagentschap meldt, dat generaal Snejdarek, een vroegere bevelvoerder van het Tsjecho-Slowaaksche leger, zich ter beschikking van Osoesky gesteld heeft. Het Britsche ministerie van Voorlichting maakt bekend, dat te Londen een Tsjechisch legioen wordt gevormd. De desbetreffende circulaires zijn met den naam Benesj onderteekend. Gebouw St. Bavo: Schaakclub 8 uur; Bes" Metaalbewerkers, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. De avonddiensten der apothekers zullen to' en met Vrijdagavond worden waargenomen do° de volgende apothekers: C. G. Loomeener. Barteljorisstraat 11 Par„ Apotheek, Kleverpark.weg 13; Teyler-Apothee Teylerplein 79. Steeds geopend zijn; C. E. Schotman, Bib* nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemt} daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout. Za®"^ voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche AP°* theek. Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloem®?1, ciaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg tel. 22181. BERLIJN, 7 Sent. Het Duitsche Nieuws bureau verneemt van officieele zijde, dat de berichten over het vernielen van den Duit" schen „vestzakkruiscr" Gneisenau doo? Britsche bommenwerpers onjuist zijn. Het schip is niet getroffen en is volkomen onbe schadigd. LONDEN, 7 Sept. (Reuter)Hedenavond medegedeeld, dat er geen groote vlootoperaW® te melden vallen. De aanvallen op Duits?1? duikbooten worden voortgezet. In minstens e® geval schijnt succes waarschijnlijk. Duits®® duikbootaanvallen op schepen werden op v® scheidene plaatsen ondernomen en de ver" zen die gemeld zijn omvatten de Bosnia, b1 tende 2401 ton en het s.s. Royal Scepter, tende 4853 ton. Het s.s. Corinthie is aangeva^ len, doch niet beschadigd en heeft zijn hav® kunnen bereiken. Gemeld wordt, dat 27 sche koopvaardijschepen, in totaal 119.000 metende, de wijk hebben genomen in de Spaa® sche haven Vigo. Omtrent den Engelschen luchtaanval op helmshafen bericht het Britsche ministerie Voorlichting nog de volgende bijzonderheden Er viel een zware regen en het zicht slecht. De navigatie van het eskader was zU? ver en toen de toestellen de vlootbasis nade'^ den vlogen zij laag om er zeker van te zijn, d® zij hun doelen zouden treffen. De eerste aanv werd uitgevoerd in den loop van den avond 01 een vestzakslagschip, dat enkele mijlen tC_ Oosten van de reede van Schilling lag. Er staat weinig twijfel aan, dat de vijand verte* werd, doch de luchtafweerbatterijen opend® snel het yuur. De bommenwerpers doken b°v®t de slagschepen en rechtstreeksche treffers m zware bommen werden gemaakt. De volg®® vliegtuigen vlogen zoo laag. dat de schade 0 worden waargenomen. De regeeringspersdienst meldt: Eenige luisterposten van den luchtwacb' dienst hebben Donderdag in,den na-avond meend motorgeronk te hooren. Bij onderzo®* is gebleken, dat in dit geval van het overvlieg van belligerenten geen sprake is geweest. LONDEN, 7 Sept. (Reuter)Het minister' van Voorlichting deelt mede dat, naar !®e, thans aanneemt, de aanval op een mijnenl®^ gende duikboot geslaagd is. In constant temr worden de Duitsche schepen van de zee vef dreven. Velen nemen de wijk naar neutra'" havens. Gemeld wordt, dat thans te Vigo Duitsche koopvaarders met een totale tonna^ van meer dan 180.000 ton liggen en in pansche havens 9 schepen met een totale to® nage van meer dan 60.000 ton. Het Duitse® koopvaardijschip Inn, dat 2867 ton meet, Dinsdag genomen; de 35 passagiers en de manning werden overgenomen. Het schijnt d® de bemanning het schip tot zinken wU® brengen, alvorens het geënterd kon worden. De regeering van Irak heeft naar Reut®^ uit Bagdad verneemt besloten de betrekt1®' gen met Duitschland te verbreken. Een de® betreffende mededeeling is heden uitgegeven een zitting van den ministerraad. Den D'®'1? schen gezant zijn paspoorten overhandigd. H is gisteravond met den staf van de legatie na: Syrië vertrokken. Alle Duitschers worden Irak gedeporteerd. tl1'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4