GROOTE RAMP TREFT ONZE MARINE Mijnenveger achter Vlieland op een mijn geloopen DUITSCHERS WARSCHAU BINNENGERUKT? Regeering vertrekt uit Warschau Van de 51 opvarenden vonden 30 bij het vervullen van hun plicht den dood Ten Zuiden der Poolsche hoofdstad hebben zij den Weichsel op verschillende plaatsen bereikt Poolsche oproep tot de bevolking Het nieuw» van heden Tiende Fransche legerbericht HET SCHIP ZONK ONMIDDELLIJK VEREENIGDE katholieke pers ÏUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 onnemenfsprijs (bij vooruitbetaling) voor arlem 25 cent per week; per kwartaal •25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21985 De regeeringspersdienst meldt, dat Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd is bij den Noordvaarder (West-Terschelling), alwaar een Nederlandsche mij nenveger op een mijn is geloopen en binnen één mi nuut is gezonken. De Koninklijke Marine betreurt het verlies van dertig van de een en vijftig opvarenden, die bij het vervullen van hun plicht den dood vonden. Binnen enkele seconden na de ontploffing waren drie barkassen ter plaatse en vliegtuigen werden uitge zonden, om naar drenkelingen te zoeken. Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder het ongeluk gebeurde. Wij vernemen nader uit Den Helder: De naam van het vaartuig is „Willem van Ewijck". Het schip Was achter Vlieland aan het mijnen leggen. Daarbij is het op een d r ij v e n d e mijn gestooten. Dooden en gewonden zijn naar Den Helder overgebracht door de „Brinio" en de „Gruno" en in het Marinehospitaal opgenomen. In Den Helder heerschte onmiddellijk na het bekend worden Van het ongeluk een zeer gedrukte stemming, nog vergroot door de onzekerheid, waarin de familieleden der opvarenden verkeeren, aangezien de namen der slachtoffers toen nog niet bekend waren. 'e mijn, waardoor het schip in de lucht vloog, was door den stroom van plaats veranderd Verslagenheid te Den Helder De „Willem van Ewijck' Hertog van Windsor naar Londen De droeve lijst van dooden en vermisten ^MMH' Het oppercommando der Duitsche weermacht deelt mede: De Duitsche pantsertroepen zijn Vrijdagmiddag om 17.15 uur in Warschau binnengedrongen. Verder verneemt het Duitsche Nieuwsbureau van het hoofdkwartier van het Duitsche leger, dat snelle troepen den Weichsel hebben bereikt bij Sandomierz in het zuiden van Polen, en bij Gorakalwaria ten zuid oosten van Warschau. Volgens Havas nemen groote Poolsche af deelingen nieuwe stellingen in op het front der „vijf rivieren", ten noorden en ten zuiden van Warschau, om aan opruk kende Duitsche colonnes weerstand te bieden. Op grond van Vrijdagavond uit Polen ontvangen inlichtingen heeft de Poolsche legatie te 's Gravenhage om half tien tegengespro ken, dat Duitsche pantsertroepen tot Warschau waren doorgedron gen. De legatie wees er overigens op, dat het radiostation van War schau normaal zijn programma voortzet. Het Weer Duitsche pamfletten over Warschau Verdere Duitsche berichten In hloord- en Oostzee Waar is de Bremen? Weinig nieuws in het Westen Burgemeester Starzynski spoort de bevolking aan loopgraven aan te leggen Nieuwe bomaanvallen Voortzetting van onze plaatselijke vorderingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek va» de» op ei» tai 6e DEN HELDER, 8 September Oonderdag vertrok uit Den Helder een aan- hiïjnenvegers en mijnenleggers, waaronder Mijnenveger „Willem van Ewijck" met een banning van 51 koppen naar de Wadden- om tusschen de zeegaten van de Wadden- ®i'an(3en mijnen te leggen. Vrijdagmiddag te °a kwart over twaalf is de „Willem van ^ijck" in het Vlie tusschen Terschelling en leland ongeveer 60 mijl uit de kust op ean gelegde mijnen geloopen en in de lucht vl°gen. Enkele leden der bemanning ston den juist gereed, om een der mij- &?n. welke vanwege den stroom op een verkeerde plaats was gekomen, met behulp van een mitrailleuse van af den mijnenveger op te ruimen, toen de „Willem van Ewijctk" door den sterken stroom op een andere mijn liep. De mijnenveger werd mid scheeps getroffen en brak met een geweldige explosie in tweeën, terwijl hevige waterzuilen omhoog werden gedreven. Binnen enkele minuten was het schip in de diepte verdwe nen, 26 man met zich in de diepte meesleepend. Ebn bemande motorsloep van de „Willem van Ewijck", welke zich in de onmiddellijke nabijheid bevond, werd eenige meters de hoog te ingeslingerd, doch kwam weer behouden op het water terecht, zonder dat de leden der be manning, die zich hierin bevond, eenig letsel bekwamen, De bemanning van deze sloep be gon direct met het reddingswerk van de over levenden. Zij werd hierbij geholpen door een sloep van de „Nautilus", welke eveneens in de nabijheid was en aan boord waarvan zich de officier van gezondheid P. J. van Wageninger. bevond. De sloep van de „Nautilus" nam de zwaar gewonden aan boord, onder wie den com mandant van de „Willem van Ewijck", luite nant ter zee eerste klasse J. E. ten Klooster, die onder meer een been gebroken had. Ook de andere mijnenvegers, de Jan van Gelder, Abraham van der Hulst, Pieter Plorisz, namen drenkelingen aan boord. Van af de Mok waren acht watervliegtui gen op de plaats des onheils aangekomen met medische hulp aan boord. Nadat de 22 dren kelingen aan boord van de diverse schepen waren genomen en nergens meer een drenke ling werd waargenomen, begaven de schepen zich met hun droeven last aan boord en de Vlag half stok naar Den Helder. De zwaar gewonde commandant en een lid van de bemanning overleden tijdens den tocht aan boord van de „Nautilus", terwijl ook aan boord van de Jan van Gelder twee der gewonden overleden. (Zie vervolg op pag. 2) CANNES, 8 Sept.- (Havas) De hertog en hertogin van Windsor zijn over land naar Londenvertrokken. De namen van de slachtoffers zijn: Overledenen Luitenant ter zee le klasse J. E. ten Klooster. Luitenant ter zee 3e klasse marine re serve G. Anema. Adj. onderoff. machinist B. C. de Bruin Bediende-zeemilicien J Bosch. Vermist: Bootsman G. J. van Dort Sergt. machinist J. J. de Smit Korporaal machinist M. F. Poortvliet Korporaal torpedomaker J. C. Blomlewe Matroos le klasse P. Boone Matroos 2e klasse H. J. Gillesen Stoker-olieman L. P. Soede Stoker-olieman A. Verkuijlen Stoker le klasse G. de Boom Stoker le klasse W. F. H. Verhoeff Stoker 2e klasse F. G. Boone Stoker 3e klasse B. W. van Boekei Stoker 3e klasse A. F. J. Cadot Aspirant-kwartiermeester' z. m. P. M. Hofman Korporaal-machinist z. m. J. Oudshoorn Matroos 3e klasse z. m. J. Buijs Matroos 3e klasse z. m. F. G. Stobbelaar Bediende 2e klasse z. m. J. van Belzen Bediende 2e klasse z. m. J. de Waal Hofmeester 3e klasse z. m. S. C. van Steenkiste Kok 2e klasse z. m. A. Beijer Kok 3e klasse z. m. A. V. Lohman Stoker olieman le klasse z. m. M. Moer- mond Stoker 3e klasse z. m. J. van den Beucken Stoker 3e klasse z. m. H. H. A. Peters Ziekenverpleger 2e klasse z. m. J. Krul Stefan Starzynski, de burgemeester van Warschau, die Vrijdag werd benoemd tot commandant van de civiele verdediging van de Poolsche Hoofdstad, heeft des avonds te half zes voor de Poolsche radio een toespraak gehouden. Hij zeide hierin o.a. dat de hoofdstad in den loop van den dag wederom het slacht offer was geweest van een bombardement door de Duitsche luchtmacht, maar gaf geen nadere bijzonderheden. Wel deelde hij mede, dat de bevolking van Warschau deze nieuwe beproeving met moed heeft doorstaan. Hij noodigde vervolgens de bevolking uit, de rijen van de civiele luchtverdediging te ver sterken. Verder heeft hij een beroep gedaan op de niet gemobiliseerde mannen, om lid te worden van de burgerwacht, welke ook in den VOOR HET GEHEELE LAND: Aanvankelijk zwakke veranderlijke, later tot matig toenemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, aanvankelijk hel- der tot licht bewolkt of half bewolkt, later eenige kans op regen. Zachte nacht, later waarschijnlijk afkoeling. In den morgen plaatselijk mist. strijd tegen de Bolsjewieken in 1920 heeft bij gedragen tot de verdediging van het bedreigde gebied. Ten slotte verzocht Starzynski den Poolschen vrouwen mede te werken aan het comité tot liet verleenen van hulp aan de soldaten. Hij besloot zijn rede met de woorden: „De vijan delijke bommen boezemen ons geen vrees in. Wij zullen strijden tot de overwinning." De Berlijnsche correspondent van de „Stam pa" te Turijn deelt mede, dat de Duitsche escadrilles boven Warschau groote hoeveelhe den vlugschriften hebben laten vallen, in het Duitsch en Poolsch gesteld, waarin aan de Polen de vraag wordt gesteld waarom zij zou den strijden en nutteloos bloed vergieten bij het volgen van leiders, die het geestelijk erf deel van maarschalk Pilsoedski hebben ver raden. Verder wordt gevraagd, waarom de Polen niet terug zouden keeren tot de politiek van Pilsoedski, die steeds een voorstander Is geweest van de vriendschap met Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de „Tri- buna" heeft een vlucht boven Warschau ge maakt aan boord van een Diptschen bommen werper. Bij deze vlucht werd een groote brug over den Weichsel vernield, alsook het Ooster station van Warschau. Alle vliegtuigen van het escadrille keerden naar hun basis terug, en slechts een der vliegers werd aan een arm ge wond door een mitrailleurkogel van de Pool sche luchtdoelmitrailleurs. Uit het boschrijke gebied ten Zuidoosten van de Pilica hebben Duitsche troepen af- deelingen van een vernietigde Poolsche divisie gevangen genomen. Drie volledige batterijen met bespanning vielen in Duit sche handen. In de provincie Posen werden in het zuiden en in het noorden verdere gebiedsdeelen bezet. Aan deze snelle en groote successen heeft het Iuchtwapen wederom en beslissend aandeel ge had. Zijn deelneming op groote schaal richtte zich tegen het terugtrekkende Poolsche leger. Het viel met eskaders gevechts- en jachtvlieg tuigen aan en greep in bij den strijd te land. Marschcolonnes werden uit elkander geslagen, aftochtswegen door het vernielen van bruggen en overgangen versperd en pogingen van den vijand tot tegenaanvallen over te gaan, reeds bij de voorbereiding gefnuikt. De bruggen over den Weichsel ten zuiden van Warschau zijn blijvend vernield. Te Darschau zelf zijn doorgangswegen vol colonnes en daar door verstopt. De overhaaste ontruiming van de stad is in vollen gang. Boven Poolsch gebied werden twee Duitsche vliegtuigen omlaag ge schoten. Eén 'vliegtuig wordt vermist. In Noord- en Oostzee heeft de oorlogsmarine zich bezig gehouden met mijnenvegers. Bodems van de flottille mijnenvegers hebben'n Poolsche strandbatterij beschoten, die zonder resultaat het vuur beantwoordde. Een vierde Poolsche duikboot werd tot zinken gebracht. Omtrent de blokkade ter zee, door de gealli eerden toegepast om de Duitsche scheepvaart te verlammen, meldt Havas nog het volgende: De Duitsche schepen, die nog geen neutrale haven hebben kunnen bereiken, worden het eene na het andere door Britsche kruisers opgespoord. Sommige zooals de Inn geven er de voorkeur aan de watergangen te openen. De meeste sche pen echter geven onmiddellijk gevolg aan het waarschuwingsschot; de kapiteins zijn van meening, dat „voor hen de oorlog geëindigd is" en leveren hun schip uit. In dit geval worden de schepen of wel naar een Engelséhe haven ge- convoyeerd of wel tot zinken gebracht, nadat de opvarenden zijn overgenomen aan boord van het praaiende schip. Eenige Duitsche eenheden, die op den Atlantischen Oceaan zijn gesigna leerd, stellen nog pogingen in het werk om zich te onttrekken aan de opsporing der krui sers. Dat is o.m. l et geval met het groote transatlantische mailschip Bremen, dat eerst aan het eind van de vorige week uit New York is vertrokken. Met de vuren ge doofd, zwijgende araadlooze installaties, moet het thans op den Atlantischen Oce aan ronddwalen, trachtende zoo lang mo gelijk aan het fatale praaien te ontkomen. Het is echter ook mogelijk, dat op voor beeld van den Duitschen kruiser, die in 1914 de wijk nam in een verlaten en moerassige delta aan de Afrikaansche kust, waar hij zich maandenlang verborg, de Bremen een schuilplaats heeft gezocht in een onbewoond fjord op IJsland of Groenland. De „Basler Nachrichten" verneemt uit Ber lijn, dat in Duitschland niets wordt gepubli ceerd over de operaties aan het westelijk front de ontruiming van het Rijngebied wordt door de burgerbevolking voortgezet. De „Temps" schrijft over den toestand aan het Westfront: Beide legers zijn hier in contact, doch beide zijn gelegerd in krachtig versterkte gebieden. De Duitsche troepen weigeren blijk baar den strijd aan te binden en hebben der r'ranschen toegestaan geringen vooruitgang te maken. In afwachting van operaties op grooter schaal wordt klaarblijkelijk een belegeringsoorlog gevoerd en wordt het zware materieel ter plaat se gebracht. NEDERLANDSCHE MIJNENVEGER NABIJ VLIELAND OP EEN MIJN GE LOOPEN; 30 DOODEN. Volgens het commando der Duitsche weermacht zijn Duitsche troepen War schau binnengedrongen. Onderzoek der Britsche regeering betref fende het vliegen van vreemde vliegtui gen over ons land. Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet, houdende nadere voorzieningen betreffende de grensbewaking. De treinverbinding AmsterdamBrus sel wordt Maandag a.s. hersteld. Vertrek Indië-vliegtuig uitgesteld. New-Yorksche beurs: stemming vast. O Hoeden af Een Nederlandsche mijnenveger onzer Koninklijke Marine is op een mijn geloopen en negen en twintig opvarenden vonden bij het vervullen van hun zwaren plicht den dood! Hoeden af! We gedenken deze helden der zee in dit oogenblik van rouw. Dit verlies is een nationaal verlies en heel ons volk gedenkt de nagedachte nis dezer mannen die daar dienst de den om onze neutraliteit te beveiligen. In eens staat het ons in alle ver schrikkelijkheid voor oogen: de taak onzer mannen te land en ter zee is geen sinecurehun plicht is 'n zware plicht en ons hart is thans met de ge vallenen. Ons hart en ons gebed. Want hoe zouden wij katholieken deze dooden beter kunnen eeren en dienen dan met onze gebeden en goede werken? Hoeden af! We voelen ons een met de nabestaanden. In één ondeelbaar schrikkelijk oogenblik is plotseling klaar voo'r onzen geest ge komen aan welke gevaren de onzen die voor land en volk waken, bloot staan. Daarom een eeresaluut aan alle stille wakers van leger en marine. Hoeden af! LONDEN, 8 Sept. (Reuter) De burge meester van Warschau, Starzynski, heeft Vrijdagavond, naar hier Is opgevangen, een radiotoespraak gehouden voor den zender van Warschau, om 19 uur 15, waarin hij den bewoners der hoofdstad verzocht loop graven aan te leggen en zich voor te be reiden op de verdediging der stad. Voorts stelde hij de bewoners van Warschau er van in kennis, dat de regeering intusschen naar een veiliger centrum was overgebracht. De Poolsche radio omroep meldde verder, dat Vrijdagmiddag twee langdurige lucht aanvallen pp Warschau zijn gedaan. De bruggen, die de stad met de voorstad Praga verbinden, zijn gebombardeerd, doch hebben geen schade opgeloopen. De inzittenden van twee Duitsche vliegtuigen, welke brandend neervielen, zijn midden in de stad gedaald. Gisteravond heeft Reuter geluisterd naar de uitzendingen van het radiostation van War schau. Om 19 uur 55 werd door den zender het geloei der alarmsirenes, die luchtaanvallen aan kondigen, vernomen en het vuren van mitrail leurs. De militaire commandant van Warschau las instructies voor aan het publiek, toen men de waarschuwingssirenes hoorde en de omroe per aankondigde, dat een luchtaanval op War schau werd verwacht. PARIJS, 8 September. (Havas). Het tiende Fransche legercommuniqué luidt: „Voortzetting van onze plaatselijke vor deringen. Op de punten, waar de vijand te rugwijkt, past hij vernietiging van con structies toe en wij ontmoeten mijnenvel den. Activiteit van onze luchtverkenning. Ter zee toonen onze patrouille-strijd krachten een zeer groote activiteit. Een nauwe samenwerking met de Britsche strijdkrachten ter verdediging van de zee verbindingen is verzekerd." t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1