UIT DEN OMTREK BEV VE faticUêfond- Genot bovenal Dan moet U werkelijk overgaan op KERKLIJSTEN ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 Ernstige waarschuwing Bescherm uw gezin! Algemeene oproep Wat doet de vereeniging? Werkloosheid daalt weer Uitbetaling kostwinnersvergoeding Floralia-tentoonstelling Rioleeringswerken vorderen GEMEENTEBEGROOTING VAN 1940 Burgerlijke stand IJ MUI DEN DE HEER J. ZWANENBURG OVERLEDEN iilKÉ AERDENHOUT VI RGI NI A CIGARETTES BLOEMEND AAL HEEMSTEDE Zaandam HILLEGOM ZANDVOORT Centraal Verband S.F.L. De sacramenteelecijfers daaldefl in 1938 zeer gevoelig ZAANDAM Het heeft wel lang geduurd voordat het pu bliek gaat inzien, ;dat het plicht is, uit oog punt van gezinsbescherming en voor bescher ming van vrouw en kinderen, niet bij de pakken te gaan neerzitten. Nu de toestand critiek wordt komt men tot het besef dat er iets ge daan moet worden, wantals er werkelijk iets gaat gebeuren en men heeft geen maat regelen genomen, dan is 't te laat en kan men niets meer doen. Daarom doet men goed zich op te geven als lid van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. De contributie kan voor nie mand haast een beletsel zijn. Het bestuur heeft gemeend niet langer ver antwoord te zijn, als niet ieder van het be staan c«r vereeniging op de hoogte is, en is uitgenoodigd als lid toe te treden. Daartoe is een leden-werfactie op touw ge zet, welke een buitengewoon goed resultaat heeft gehad. De propaganda-commissie heeft evenwel nog krachten te kort. Daarom roept ze dames en heeren op die over eenigen vrijen tijd beschikken, hetzij des avonds of op den dag, tot deze propaganda-commissie toe te treden en zich a.s. Maandagavond te 8 uur te melden aan de toonzaal van het Gem. Gasbedrijf. Daar zal een vergadering worden gehouden van de pro paganda-commissie en zullen de werkzaamhe den worden verdeeld. Minstens 40 personen dames of heeren, zijn er nog noodig. Nadere inlichtingen kan men bekomen bij de heeren J. C. Comis, Stumphiusstraat 25 en Adr. van der Plas, Meerensteijnstraat 9, en Maandagavond in bovenvermelde vergadering. De Nederl. Vereen, voor Luchtbescherming afd. Beverwijk is een groote ledenwerf-actie begonnen, cjie in aanvang reeds een succes belooft te worden. Door middel van huisbe zoek tracht men thans het ledental op te voe ren. Bij dit huisbezoek is veelal gebleken dat op deze Vereen, hetspreekwoord van toepassing is: „Onbekend maakt onbemind". Het kan daarom zijn nut hebben er nog eens op te wijzen dat het mocelhuis aan den Nieuwen Weg no. 2, is ingericht door de Vereeniging en dient om den inwoners van voorlichting te dienen. De vo rige week uitgegeven brochure, waarin verschil lende aanwijzingen zijn vermeld, was eveneens door haar uitgegeven- Verder is reeds ten huize van Mevrouw Moensv. d. Veen een cursus aangevangen voor circa 20 personen en zullen voor allen soortgelijke cursussen op groote schaal worden gegeven. Alsook moeten er nog verschillende z.g. blok- en buurtcommissies worden opgericht waarmede b.v. de heer E. v. Rookhulzen in de Peperstraat reeds is begonnen. Deze en nog meerdere aangelegenheden, van de Vereen, uit gaande, brengen natuurlijk hun onkosten met zich mede en deze moeten worden bestreden uit de contributie van de leden, welke zoo laag is gesteld, dat ze bijna voor niemand een beletsel kan zijn. Men gelieve het doel van de Vereeniging niet te verwarren met den Gem. Dienst voor Lucht bescherming, welke een overheidsbemoeiing is. De Vereen, voor Luchtbescherming bepaalt zich alleen tot de persoonlijke en gezinsbe- scherming, hetgeen niet behoort tot de taak van de overheid. Heden (Zaterdag) morgen stonden bij de ge meentelijke arbeidsbeurs ingeschreven 497 werk zoekenden, waaronder 40 uit de gemeente Heemskerk, tegen 528 (42) in de vorige week Hiervan waren 75 personen in werkverschaf fing geplaatst, n.L 55 te Beverwijk en 20 te Heemskerk (vorige week 58 en 23). De uitbetaling der kostwinnersvergoeding zal voortaan plaats vinden in de voormalige Huis houdschool aan de Raadhuisstraat 5, op iederen Dinsdag der week, aanvangende Dinsdag 12 Sep tember a.s. Deze uitbetaling geldt zoowel voor degenen die in April j.l. onder de wapenen zijn geroepen als voor degenen, die betrokken zijn bij de vóór mobilisatie en de algemeene mobilisatie. Voor de uitbetaling geldt de volgende regeling: Van 9.30—10.30 verschijnen zij, die kostwin nersvergoeding hebben aangevraagd voor dienst plichtigen wier naam begint met de letters A en B.; 10.30—11.00 letters C. en D.; 11.00—rl.30 letters E„ F. en G.; 11.30—12.15 letters H., I. ei. J.; 2—3 letters K. en L.; 34 letters N. tot en met R.; 4—5 letter S.; 5—6 letters T tot en met Z. onderhanden, maar ook hier maakt het werk goeden voortgang. Naar wij vernemen, zullen de internationale omstandigheden voorloopig geen stagnatie in de uitvoering van de rioleeringswerken brengen. Zoo kan over enkele weken de aanbesteding worden verwacht van het volgende bestek, dat de Vondellaan en Duihwijklaan, benevens den Alkmaarscheweg omvat. Eerst daarna komt de uitvoering van het plan voor de stadsrioleering aan de beurt en de nevenrioleering in de buitenwegen. Tenslotte zou dan de bouw van de zuive- rmgs-installatie moeten volgen, aoch daar is men nog lang niet aan toe. De jaarlijksche tentoonstelling van pot planten, welke in het voorjaar aan de school jeugd werden uitgereikt, zal gehouden worden op Woensdag 20 September a.s. in het Veilings gebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat, des middags van 2 tot 5 uur en des avonós van 7—9 uur. i Met de uitvoering van de rioleeringswerken wordt in snel tempo voortgegaan. Het werk in de Narcissenweg is zoo goed als gereed en na den Galgeweg, waar men bezig is, volgt de Groote Houtweg. Kerk- en Torenstraat zijn nog IN BOSCH EN HEIDE ZUT GD GAST VOOE. BEAND6EVAAR DUè OPGEPAST. NE DEEL- HEIDEMÏ Verschenen is de gemeentebegrooting van 1940 sluitende met een bedrag van f 1.275.068.45 Wij ontleenen hieraan het volgende: De winst van het gasbedrijf, voor 1939 ge raamd op f 29.946.45, is voor 1940 uitgetrokken op f38.688.73. De uitgaven van Maatschappelijk Hulpbetoon konden iets lager worden geraamd dan over 1939. Voor kosten voor werkverschaf fing en steunverleening is geraamd f 846.000. In ontvangst is gerekend op een gewone bij drage van 831/2 pet. en een extra-bijdrage van 151/2 pet. De belastingbijdrage welke maximaal f 232.290 bedraagt, is uitgetrokken op f 222.000. Op de begrooting voor den Reinigingsdienst zijn gelden uitgetrokken voor de aanschaffing van een derden roltrommel-auto. Voor open bare werken is gerekend op een nieuwen vrachtauto. Voor uitbreiding van de politie is aan jaarwedde uitgetrokken f 8.365.Door deze uitbreiding wordt de politie gebracht op de volle sterkte. Voorts is f 3300 geraamd voor de aanschaffing van een arrestantenwagen. Tenslotte zijn op de begrooting gelden uit getrokken voor de uitbreiding van het perso neel ter secretarie, met een adjunct-commies, de verificatie met een klerk en de geneeskun dige en gezondheidsdienst met een assistent arts. Geboren: H. van DeursenBlootshoofd, d.; G. van Hesselingenvrïeze, d.; M. Kerkow Bakker, d.; P. StamMooij, d. en z.; A. L. MaagdelijnSChaap, d. Overleaen: H. J. Gödde, 36 j. ongeh.; H. B. Winkelaar, 7 weken, z. van B. Winkelaar; C. Lief aard 55 j. echtgen. van G. A. Schuurman; M. v. d. Berg 73 j. echtgen. van N. M. J. Brand. Gisteravond half zes overleed te zijnen huize in den ouderdom van 60 jaar de heer J. Zwa nenburg, directeur der N.V. Melkfabriek „Ge meenschappelijk Belang". De overledene was in onze gemeente een algemeen geacht en ge zien persoon. Van 1923 tot 1936 was hij lid van den ge meenteraad. Op normale wijze werd hij door de kiezers van Oud-IJmuiden in den raad af gevaardigd. Vooral ook voor den middenstand heeft hij veel gedaan. Zoo weinig als hij in den raad sprak, zoo veel deed hij achter de scher men. Wegens gezondheidsredenen heeft hij in 1336 voor het lidmaatschap van den raad moe ten bedanken. Voorts was de overledene sedert een lange reeks van jaren lid van het kerkbestuur der parochie van den H. Gregorius van Utrecht te IJmuiden en vervulde hij eveneens een belang rijke taak in het bestuur van het Vereenigings- gebouw. In het maatschappelijk leven vervulde de heer Zwanenburg nog tal van andere belangrijke functies. Zoo was de overledene voorzitter der com missie van bijstand van de A.V.M., welke Ne- derlandsche vereeniging in Den Haag gevestigd is, voorheen voorzitter commissie der Neder- landsche Zuivelcentrale. Ook in Kennemerland bekleedde hij vele functies in vereenigingen van melk- en zuivelhandel. Door zijn overgrooten werklust en activiteit op sociaal, kerkelijk en politiek terrein werd de overledene zoo zwaar belast, dat dit op zijn gezondheid van invloed was. Sedert geruimen tijd liet zijn gezondheidstoe stand te wenschen over. Gisterenmiddag kreeg hij wederom een hartaanval, welke een einde maakte aan een godsdienstig en sociaal voe lend mensch. Naar wij vernemen zijn alle uitvoeringen die in het Patronaatsgebouw zouden worden ge houden vanwege de bijzondere tijdsomstandig heden afgelast. De vergaderingen zullen even wel doorgang vinden. Jubileum J. van den Klinkenberg. Vrijdag herdacht de heer v. d. Klinkenberg den dag waarop hij voor 25 jaren bij de posterijen in dienst was getreden. Reeds vroeg in den ochtend kwamen bloem stukken en fruitmanden te zijnen huize aan den Westerduinweg binnen. Wegens afwezigheid van den beheerder van het bijkantoor Aerdenhout ontving hij van de directie te Haarlem een schriftelijke felicitatie. Van de bewoners van Aerdenhout ontving de jubilaris een enveloppe met inhoud, van de Duindorpbuurt een schemerlamp, van 't kan- CHIEF WHIP toorpersoneel en de collega's een vulpenhouder met gouden montuur. Onder de vele bezoekers, die persoonlijk kwa men gelukwenschen, was ook de heer Phaff, oud-directeur van het postkantoor Haarlem, eveneens de oud-collega's. De avond werd gezellig doorgebracht en zal zeker lang in de herinnering blijven. Spreekuur wethouder Ouwehand. De heer ing. Ouwehand, wethouder van Publieke Wer ken, zal voortaan des Maandags zijn spreekuur houden van 34 uur aan het bureau Publieke Werken, Brouwerskolk. Luchtbesehermingsoefeningen. Vrijdag avond hadden wederom luchtbeschermingsoefe ningen plaats, in den geest van Zaterdagmid dag, met vrijwel hetzelfde personeel en dezelfde commandanten. Nu echter ging men van de veronderstelling uit, dat in de Rijnstraat een bominslag had plaats gehad, zonder gas, maar met 3 gewonden en defecten aan gas- en water leiding. Van vakgroep II was gemeld een bominslag met mosterdgas en twee gewonden en voor vak groep III een brandend vliegtuig neergestort bij het speelterrein aan de Heemsteedsche Dreef bij het gebouw van openbare werken, waarbij voor- bijgangers gewond en de vliegtuig'bemanning ge dood werd. De algemeene indruk was wel, dat het werk nog vlotter werd uitgevoerd, ook al moest het met heel primitieve verlichting geschieden. Ei werd met ernst en de grootste animo- gewerkt in de zware pakken van verkensters en ontsmet- ters. Na afloop had op het Raadhuis een bespreking' plaats met alel hoofden van den dienst en hun plaatsvervangers. De algemeene opvatting was, dat de alarmee ring zeer goed was en dat de ploegen in alle opzichten uitstekend gewerkt hadden, ook al zullen nog enkele foutjes herziening noo dig hebben. Onder degenen, die de oefeningen bijwoonden, noemen wij o. a. den burgemeester, die vooral de ontsmettingsdienst prees, mr. A. J. Backer, voorzitter van de Ned. Vereeniging vcor lucht bescherming, den heer Hackman, gasofficier, en een deputatie van de Bennebroeker luchtbe scherming. Natuurlijk was ook nu de publieke belang stelling weer zeer groot. Openbaar onderwijs. Men deelt ons mede. dat het onderwijs aan de leerlingen der drie openbare lagere scholen in deze gemeente a.s. Dinsdag zal worden voortgezet. De kinderen van de Dreefschool en van de Crayenesterschool zullen voorloopig ïmderwijs ontvangen in het gebouw der Bronsteeschool (U.L.O.) aan den Bronsteeweg. Zij worden daar voor dus op genoemden dag aan die school ver wacht en wel de kinderen van de Crayenester school op 8.45 uur voormiddags (le klas van 8.45 tot 11 uur) en de kinderen van de Dreef school om 1.30 uur des namiddags (le klas van 1.30 tot 3.45 uur). De leerlingen der openbare school aan den Voorweg worden eveneens a.s. Dinsdag aan het gebouw dier school verwacht, de le klas om 9 uur tot 11.15 uur, de 2e, 5e en 6e klas om 8 uur en de 3e en 4e klas om 1 uur des namid dags. Chr. Militair Tehuis geopend. Was er reeds eenigedagen een Kath. Militair Tehuis in het R. K Vereenigingsgebouw, waar de mi litairen in de avonduren hun tijd gezellig kon den zoekbrengen, Vrijdagavond is in perceel Binnenweg 106 (Huize Land- en Spaarnzicht) ook een Christelijk Militair Tehuis geopend. Onder de aanwezigen waren vele officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten. Verder majoor van Apeldoorn, garnizoenscommandant, de commandant van het 6e Reg. Artillerie, de lste luit. Heins, de aalmoezenier Ds. Dubois en van de burgerlijke autoriteiten burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, de gemeente-secreta ris N. Vos, Ds. Barger en Ds. Doudorp uit Heemstede, Ds. W. J. van Elden, voorzitter van het bestuur van Chr. Tehuizen voor mili tairen in het district Haarlem, de inspecteur der posterijen en telegrafe, bestuur en com- Spreekuur aan de Pastorie liefst 's morgens van 9 tot 10 uur en 's avonds van half 8 tot 8 uur. ZONDAG 10 Sept. 2e Zondag van de maand, 15e Zondag na Pinksteren. De H.H. Missen om 6 uur en 7 uur; om half 9 de Hoogmis; om 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor de kinderen toe gankelijk; de laatste H. Mis om 11 uur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de St. Jozef- gezellenvereeniging bij haar 1234-jarig bestaan. Om 5 uur Mariacongregatie (meisjes) afd. 1; om 6 uur voor de jongens. Gelegenheid om zich dan als lid op te geven, 's Avonds om 7 uur Lof en preek. In de week de H.H. Missen om 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG geen H. Mis om half 8. Om 8 uur gez. Requiem voor de Eeuwige Memorie. Des avonds om 8 uur H. Familie, afd. mannen. DINSDAG feest van de Heilige naam van Maria. Om 9 uur gelezen maandstond voor Cath. v. d. Gaag—Karskens. DONDERDAG-avond om 7 u. Lof met Rozen hoedje en gebeden ter eere van onzen Kerkpa- troor. St Bonifatius voor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG feest van de Zeven Smarten van Maria, 's Morgens 11.30 en 's middags 4 uur biechtgelegenheid voor de kinderen van de St. Bonifatiusschool. 's Avonds om 7 uur Kruisweg oefening. ZATERDAG-morgen onder de H. Mis van 8 uur Algemeene H. Communie voor de kinderen, s Namiddags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten, 's Avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zondaars. ZONDAG a.s. 3e Zondag van de maand- Begin van de Misweek. Collecte voor het retraitewerk in ons bisdom. N. B. 1. Al de jongens en meisjes, die dit jaar hun plechtige H. Communie hebben gedaan, zul len zorgen Zondagmiddag in de Congregatie aanwezig te zijn. De meisjes om 5 uur, de jon gens om 6 uur. 2. Zij die voortgezet onderwijs ontvangen op niet-Kath. scholen, moeten bij het godsdienst onderwijs aanwezig zijn Woensdagmiddag kwart over twee in de Kath. ULO-school. missieleden van dit tehuis en verschillende ge- noodigden. De voorzitter van het nieuwe tehuis, de heer H. J. Voors, hield een openingstoespraak, waar in hij dank bracht aan allen die hebben mede gewerkt dit werk mogelijk te maken, inzonder lijk 't hoofdbestuur der posterijen, die dit ge bouw voor dit doel had afgestaan en hen die door het schenken van den inventaris en an dere giften het geheel bewoonbaar hadden ge maakt. Daarna spraken verschillende aanwezi gen. Het gebouw leent zich voor het doel uitste kend. Beneden zijn drie flinke kamers aaneen gesloten voor conversatiezaal met piano, orgel en radio. Boven zijn kamers voor vermaak met gelegenheid oip te biljarten, sjoelen, dammen en schaken enz. Verder zijn er kamers om rustig te schrijven, te studeeren en te lezen. Het onderwijs op de Parochiale scholen aan de Mclenwerfslaan (O. L. Vr. Hemelvaart) Was men in het begin van deze week zoover gevorderd, dat de leerlingen der St. Augustinus- school zouden worden ondergebracht, in de scholen van de St. Antoniusschool, nu deze ook door militairen is bezet, moest daarvan afgezien worden. In samenwerking met het hoofd van de R. K. Jongensschool „de St. Aloysiuschool", heeft het schoolbestuur nu aan de Sportpark laan twee ruime villa's gehuurd, no. 37 en 39, waarin nu van Maandag 11 Sept. af het on derwijs, hoewel in beperkten zin, zal voortgezet worden. Voor de week van 11 t.m. 16 Sept. zul len de lessen als volgt gegeven worden: St. Aloysiusschool (jongens) 9—10.30 le klas; 10.45—12.15 2e klas; 9—12.15 de overige klassen. St. Augustinusschool (meisjes) 1—2.30 le klas; 2.45—4.30 2e klas; 1—4.15 de overige klassen. Ook op Woensdag- en Zaterdagmiddag is er dus school. Fransche lessen St. Aloysiusschool Klas 5 Maandag en Donderdag van 4.30—5.30. Klas 6 Dinsdag en Vrijdag van 4.305.30. De dagen en uren der 5e en 6e klas worden op school nader bekend gemaakt. Ook de naaischool wordt vanaf Maandag in hetzelfde gebouw gehouden op de gewone uren. Burgermee stand Geboren: Maria Aloy- sia Theresia, dochter van J J. Goemans en W. M. A. Visser; Maria Rosalia Cornelia, d. van J. Kunst en M. C. A. Bot; Leonardus Cor nells, zoon van Th. H. van Haastrecht en M. Jansen; Petrus Johannes Adriaan, zoon van M. A. J. Roozen en H. C. P. de Mooij. Ondertrouwd: C. J. van der Beek en J. H. van Bemmelen. Overleden; Wed. M. C. de Jong—Janssen, 88 j; B. van der Lans m. 68 j. Komen en gaan Gevestigde personen; R. van Bohemen, Loosterweg II 82; M. P. van Bentem, Mariastraat 20; A. Dam, Leidsche- straat 198; A. E. van Egmond, Nieuweweg 184; S. Geilings, Krocht 3; A. A. L. Bijen, Hoofd straat 39; A. W. Groenendijk, Hoofdstraat 8; G. E. M. van Hienen, Hoofdstraat 12; H. S. Hopman, Weeresteinstraat 119; A. W. Kardol, Loosterweg II 1.1; A. M. van der Lans, Leid- schestraat 153; H. M. A. Lommerse, Weerestein straat 90; W. van der Putten, Beeklaan 16; Y. Roode, Prins Hendrikstraat 2; J. Snoek, Haar lemmerstraat 71; J. G. Teunissen, Hofstraat 23; M. C. Vanderauwera, Havenstraat 27; A. J. van Werkhoven, Veenenburgerlaan 31; G. H. Stipdonk, Leidschestraat 69; M. J. Heems kerk, Weeresteinstraat 64; W. Vaandering, Wil- helminalaan 32. Vertrokken personen: Th. M. Paardekooper, naar Haarlem, van Maremstvaat 8; Th. Lode- wijk, van Haarlem, van 't Hoffstraat 242; J. M. Koppert, naar Delft, Celebesstraat 3; P. van Tilborg, naar Hilversum, S. Hoogewerf- straat N 41; W. Dam, naar Haarlemmermeer, Lisserdijk 209; K. J. Schrama, naar Haarlem, van 't Hoffstraat 60; A. J. A. Litjens, naar Lisse, Heerweg, Huize Pius; J. M. Glas, naar Haarlemmermeer, Lisserweg 684; N. Veldhuij- zen van Zanten, naar Valburg-Zetten, Nor maalschool; M. H. Brans, naar Amsterdam, Leidschedwarsstraat 102 huis; G. Kuijper, naar Heemstede, Heemsteedsche Dreef 180; P. C. Verlaan, haar Nieuwer-Amstel, Noordam- merlaan 103; L. L. H. Kemperman, naar Vel- sen. Zeeweg 409; J. Hopman, naar Rotterdam, G. v. d. Lindestraat 91A; H E. van Waveren, naar Den Haag, Laan van Co'pes van Catten- burgh 50; C. M. Nigten, naar Noordwijkerhout, Dorpsringweg 5; M. Moerman, naar Maasland, Westgaag C 80. De oogst van de straat Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur de volgende als ge vonden aangegeven voorwerpen: Portemonnaietje, fluit, blauwe gummi capq handpompje, autoslinger, bril. Te bevragen aan onderstaande adressen: Hoogervorst, Stationsweg 100, Hillegom, bruin damesmanteltje; C. Weber, Hofstraat 3, Hille gom, gouden broche; H. Theeuw, Emmastraat 19, Hillegom, étui met foto's; L. Prins, Ambacht straat 20, Hillegom, blauwe autostep; G. War- mendam, Stationsweg 78, Hillegom, blauw porte- monnaitje (inh. 15 cent); T. Prins, Ambacht straat 66, Hillegom. wit schoentje; M. Huisson, Krochtstraat, Hillegom, zilveren potlood; J. J. Kok, Peeklaan 2, Hillegom, witte kip. Als verloren zijn aangegeven onderstaande voorwerpen: Pet en broek, boodschappentasch, bankbiljet van 10, nummerplaat auto H 49068, bankbiljet?, dekzeil, draagmedaille vierdaagsche, R. B. Merk, muntstuk van ƒ2.50, rijw. bel. merk met naam. ggPz(nra St. Josephs-Gezellenvereeniging Agenda 10 16 Sept. 1939. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondag na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Maandag oefening biljartclub. Donderdag vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zaterdag vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Hamsteren is verboden! Bij een inwoner al hier is een groote partij hamsterwaar in beslag genomen. Er wordt proces-verbaal tegen dezen onmaatschappelijken persoon opgemaakt. Het zwemmen beperkt De voorzitter der Commissie der Bad- en Zweminrichting te Hillegom geeft den burgers dezer gemeente in overweging in verband met het veelvuldig ge bruik van de badinrichting door militairen het bezoek aan genoemde inrichting te beperken tot de navolgende tijdstippen: Dinsdag en Woensdag van 18—20 uur; Donderdag van 1821 uur. Vrijdag vanaf 14.30 uur tot sluiting. Zaterdag den geheelen dag. De werkloosheid stijgt. Op heden bedraagt het aantal werkloozen in deze gemeente 130; er kwamen er deze week 70 bij. Op 8 September 1938 was het aantal 93. De distributie van goedkoope levensmiddelen. Ten behoeve van de werkloozen en armlasti gen is voor het tijdvak van 11 tot 23 September de verstrekking' van goedkoope levensmiddelen geregeld als volgt: onvermengde margarine, bak en braadvet, tomatensoep in blik bij W. War merdam, Wilhelminalaan. Varkensvleesch in blik en gemengd rund- en varkensvleesch en -gehakt bij Th. v. d. Mey, Meerstraat. Bekendmaking De burgemeester der ge meente Hillegom maakt bekend, dat nog en kele mannelijke krachten voor eenige weken kunnen worden tewerkgesteld aan de afdeeling Distributie alhier. Leeftijd tenminste 20 jaar. Kantoorroutine en vaafdigheid in het typen vereischt. Alleen degenen, die direct of binnen eenige dagen beschikbaar zijn, geheven zich schrif telijk te wenden tot den burgemeester vóór- Maandag 11 September a.s. Bekendmaking Burgemeester en wethou ders van Hillegom maken bekend, dat zij ge durende den tijd, dat ingevolge buitengewone oproeping dienstplichtigen onder de wapenen zijn, ontheffing verleenen: a. van het bepaalde in de artikelen 2, 4 en 5 der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad no. 460, (sluitingstijd op Zondagen en werkdagen), voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen aan de militaire overheid; b. van het bepaalde in artikel 2, onder b en c van genoemde wet (sluitingstijd op werkda gen), voor wat betreft den verkoop van voor werpen en stoffen, ter voorziening in eigen be hoefte, aan militairen, met dien verstande dat de winkels op de eerste vijf werkdagen geslo ten moeten zijn om 10 uur eri op Zaterdag om 11 uur des namiddags. Openbare bekendmaking De Burgemees ter van Hillegom maakt bekend, dat door de houders van hotel-, café- en restaurantbedrij ven, cantines, sociëteiten e.d., die een formu lier voor opgave van goederen nog niet hebben ontvangen, een enquete-formulier dient te wor den afgehaald aan het Distnbutieburueau de zer gemeente, welk bureau gevestigd is in Huize Treslong, ingang Vosselaan. Deze formulieren moeten uiterlijk 11 Sep tember a.s. ingevuld weder terugbezorgd zijn aan bovengenoemd bureau. Men is ingevolge art. 8 der Distributiewet 1939 verplicht de formulieren nauwkeurig, en naar waarheid in te vullen. Niet-, onvolledige of onjuiste invulling kan krachtens art. 18 van genoemde wet worden gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste vier jaren of geld boete van ten hoogste duizend gulden De goederen met betrekking tot welke het straf bare feit is gepleegd kunnen worden verbeurd verklaard. Hillegom, 8 September 1939. Luchtbescherming. Het volgende wordt alsnog onder de aandacht van de ingezetenen gebracht: 1. Vermeld was, dat dr. C. A. van Fraassen als plaatsvervangend hoofd v. d. luchtbescher mingsdienst kon worden aangemerkt. Dit is ge wijzigd aangezien dr. van Fraassen zich in mili tairen dienst bevindt. De volgende regeling is nu getroffen: Behalve het hoofd van den luchtbescher mingsdienst, de heer P. van der Mije, moeten mede gewaarschuwd worden: de heeren J. A. Steen Jr., Zeestraat 52, tel. 2187; en voor zoover Bentveld betreft: H. J. Zwaardemaker, oud-ge zagvoerder der K.P.M., Zandvoortschelaan 209, tel, 2335. Laatstgenoemde heeft de leiding van den luchtbeschermingsdienst in Bentveld. 2. Voor het geval men meent, dat een kel der als een veilige schuilplaats is aan te mer ken, verdient het aanbeveling deze te laten keu ren; de gemeentelijke dienst van publieke wer ken zal u daaromtrent, evenals omtrent andere bijzonderheden de constructie van uw huis be treffende, gaarne inlichten; tel, 2450, 3. Gasmaskers worden vanwege de gemeente aan particulieren niet verschaft; 4. Men wordt aangeraden 's avonds voor het naar bed gaan de hoofdkraan van het gas af te sluiten; 5. Ten einde nauwer contact tusschen den dienst der luchtbescherming en de ingezetenen te verkrijgen zal wekelijks door of namens het hoofd van den dienst zitting worden gehouden, en wel: voor Zandvoort in de voormalige be waarschool op Maandag en Donderdag 's avonds van 89 uur; te Bentveld op Dinsdag avond van 89 uur in het café Gieske; inlich tingen worden aldaar verstrekt. Er wordt voorts op gewezen, dat met ingang van heden een permanent bureau voor den luchtbeschetmingsdienst is gevestigd in de voor malige bewaarschool aan den Duinweg. Alle administratie betreffende den dienst en perso neel is hier ondergebracht. Dit bureau geldt tevens als centrale commandopost en zal wor den voorzien van radio-installaties, telefoonver binding enz. Het telefoonnummer zal nog na der worden bekend gemaakt. In den loop van den middag van vandaag (Zaterdag 9 September) zal een luchtbescher mingsoefening worden gehouden, waarbij alle diensten worden ingeschakeld. Waarschuwing. Ten verzoeke van den pro cureur-generaal bij het Gerechtshof te Amster dam, wijst ondergeteekende het publiek in het bijzonder visschers en strandloopers en op- koopers van metalen op het groote gevaar van ontploffing, verbonden aan het hanteeren van zoogenaamde „gloeiingspatronen" afkomstig van zeemijnen en dergelijke daarop gelijkende voorwerpen. Het publiek wordt aangeraden bij het vinden van een zoodanig althans van een daarop ge lijkend voorwerp de dichtsbijzijnde autoriteit te waarschuwen. Zandvoort, 7 September 1939 De Commissaris van Politie REIJINGA Comité Flora. Door de buitengewone om standigheden, zoo deelde het comité Flora ons mede, zal de jaarlijks in deze maand te houden tentoonstelling van zelf opgekweekte planten door de schoolgaande jeugd, geen doorgang vin den. Begrijpelijk is dit voor de jeugd een tegen valler, maar zij zullen ondanks deze noodzake lijke maatregel toch de gedachte behouden, dat hun zelf gekweekt plantje het nog wel een jaartje zal doen. Verschenen is het jaarverslag 1938 van bet Centraal Verband van St. Franciscus Liefde- werken. Herinnerd wordt aan het afscheid pater Went, die gedurende 15 jaar de bewegin? diende. In de verschillende besturen werd MJ opgevolgd door pater H. Winkeler S.C.J. In he verslagjaar werd slechts een nieuwe afdeelin? opgericht, n.l. die van het Don Boscohuis Amsterdam V. Het aantal aangesloten afdeeliö- gen is thans 27. Onder dit aantal valt het W" ternaat der Kruisvaders van St. Jan, dat niet in de volgende cijfers betrokken is. Van de afdeelingen zijn 20 interparochieel en 6 parochieel. Jongens beneden 13 jaar bevolk" ten alle afdeelingen. Er kwamen er 1465 trouw op. Het percentage afzwaaiers is terug geloopen van 2114 pet. naar 1814 pet. Jongens van 13 tot 17 jaar verbleven in 24 afdeelingen. De getallen zijn hier: 718 met een slinkend percentage afzwaaiers van 2014 Pct' naar 1514 pct. In 16 afdeelingen waren totaal 316 trouw komende jongens boven 17 jaar. Ook hier daalde het percentage afzwaaiers, n.l. van 1614 pct. tot 1214 pct.. Resumeerend stonden dus in de 26 afdeelingen ingeschreven 3027 jongens, waarvan er 2493 trouw kwamen. Deze „jaarlaagte" is in de afzwaaiersstatis tiek nog nimmer geregistreerd. Uit_ de statistie ken blijkt, dat indien de S.F.L.-jon'gen zich den tijd gunt om op te klimmen tot de S.F.L.-re- gionen, hij meer en meer als arrivé kan worden beschouwd. Hieraan is de St. Josephgezelleh" Vereeniging niet vreemd. De afdeelingen, die haar jongens nog naar de eigen kapel dirigeeren, zijn er niet zeker van of die jongens des Zondags anders hun paro chiekerk zouden bezoeken. Van extremistische agitatie viel weinig te bespeuren. In 1938 kwamen 403 jongens de verschillen de huizen binnen, via andere jongens. De ver slaggever schrijft: met uitzondering van hoof den der scholen, zijn we achter de heele water linie van onze traditioneele toevoerbronnen te ruggedrongen. Het totaal aantal leiders steeg van 252 to» 265. In deze cijfers zijn meegerekend zeveh kruisvaartleiders en 12 verkennersleiders. D'J aantal is veel en veel te weinig. Het aantal leidsters steeg van 141 tot 149. In dit aantal zpn opgenomen zeven kruisvaartleidsters en tweeentwintig welpenledsters. Wederom zijn 'n vier afdeelingen meer leidsters dan leiders. Uitvoerig wordt daarna ingegaan op de verhouding ten opzichte van de K.J.C. De zoogenaamde sacramenteele cijfers zijn wederom gedaald. In 1938 werden 13 S. F- L.-ers gedoopt (42), 172 naderden voor de eerste maal ter H. Tafel (175), 51 ontvingen het H. Vormsel (104). In het verslag wordt dan een overzicht gegeven van de verschil lende onderafdeelingen, waarna opgemerkt wordt, dat in 7 afdeelingen een totaal van 20 werkloozen werd gevonden. De verschillende cursussen hadden niet over belangstelling te klagen. Het totaal aantal maatschappelijk verzorgde jongens bedraagt 151. Twintig afdeelingen or ganiseerden samen 67 ouderavonden. Wekelijk- sche vadersavonden belegden acht afdeelingen. Niet onvermeld mag blijven, dat 40 S.F.L." jongens op een R. K. School werden geplaatst. De verslaggever sluit als volgt: Het S.F.L* heeft nog ontzettend veel te doen. Ons vertrou wen in de Voorzienigheid dient onmetelijk te zijn; Franciscus' blijheid zal ons optimisme sti- muleeren. St. Willibrord, patroon van Neder land, help ons! Oefening van de luchtbeschermingsdienst. Donderdagavond werd bij de gemeentelijke re mise een oefening gehouden van de Zandvoort- sche luchtbeschermingsdienst. De verschillende onderdeelen van dezen dienst waren kort te voren gealarmeerd. Te zeven uur werd alarm gemaakt en om half acht waren allen aan wezig op de aangegeven plaats. Wij zagen o.a- de brandweer, de geneeskundige dienst, de tech- nischen dienst en de ordonnance-afdeeling. Er werd een oefening gehouden met gasmaskers en het vervoeren van getroffenen uit de besmette gebieden, waarbij de heer A. Loos, bestuurslid van de Z.R.B. de noodige instructies gaf. DC bevolking' heeft van deze oefening' weinig be merkt, daar het hoofddoel was te zien of de verschillende onderdeelen van den dienst hun taak naar behooren zouden kunnen uitvoeren en of alles met de zoo noodige snelheid ge paard ging. Deze proef kan naar wensch ge slaagd genoemd worden. Onder de aanwezigen merkten we op: burgemeester H. van Alphen. den commissaris van politie, mr. Ph. J. E. Reijinga, dr. Dijkstra, directrice van de Clara- stichting, de heer A. A. Cense, directeur van de bedrijven, de heer P. van der Mije, hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Eendracht maakt macht. Tot commissa rissen van de woningbouwvereniging Een dracht maakt Macht, tevens afgevaardigden va» de gemeente zijn benoemd de heeren Kemp en Suerink. Attentie. De ernst der tijden brengt helaas de noodzakelijkheid met zich mede, dat de luchtbeschermingsdienst regelmatig oefent. In dien dus de sirene in de eerstvolgende dagen loeit, behoeft dit de bevolking niet te veront rusten, daar dit slechts is ter oproeping van het bij den dienst verbonden personeel. V.V.Z.-nieuws. V.V.Z. zet Zondag a.s. haar oefencampagne voor het nieuwe seizoen voort. Op het programma staan de volgende wed strijden: V.V.Z. combinatie A—V.V.Z. combinatie E 2.30 uur. V.V.Z. combinatie C V.V.Z. combinatie P 12.30 uur. V.V.Z. Juniores DG.V.O. Juniores C 1.30 uur. V.V.Z. Juniores EG.V.O. Juniores D 12.30 uur Voor Zondag 17 Sept. ligt het in dé bedoeling een missiewedstrijd te houden tegen Onze Ge zellen uit Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2