LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper'j I voor 90.000 gezinnen STAD Engelsch schip vergaan CT „ONZE LUCHTMACHT BLIJFT ACTIEF" |ii!!iii!ii!i!iiiii!iiiiiiiii!iiiinii!!ninii!iHii!iiii!iiiiiii!niiii!iiii!iniiiuiiniiitiniiiii!iinniiirfliiiiiiiiiiiiiii!ii!iiii| gimiiiiHHiiiiiiiimiiiiiimfHiiiHiniiiHiHmiHiiiiimniHiHtHiiimrmiiinitmtnimniHiiinnïmniinHmwBW1! ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 NIEUWS R.K. SPORTBUREAU Aan de besturen der R.K. Dames- sportvereenigingen en hun leden! OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Luchtbescherming Gevonden en verloren voorwerpen RECTIFICATIE Lamslappen met been p. p. 25 ct. H. Familie afd. mannen Spaarne Britsche propaganda Poolsch legerbericht spreekt ook over verderen terugtocht der troepen Vrijwilligerscorps in Nieuw Zeeland De terugkeer van Henderson Dankbetuiging aan de Neder- landsche regeering De wijziging van de Neutraliteitswet In elk geval een speciale zitting van het Congres Oostenrijkers vluchten naar Joego-SIavïë Verdere berichten van gezonken schepen De ondergang der Pukkastan en der Manaar Vreemde journalisten te Londen ontevreden Tegenspraak inzake ontevredenheid Kolonel Spear thans vrijgelaten Afghanistan neutraal VISUM VOOR ZWITSERLAND De bemanning werd aan boord genomen door de Statendam Nog een Britsche vrachtboot getorpedeerd Engeland niet bang voor voedseltekort Geringer invoer van bacon ofi boter te verwachten DE „ORANJE" VIA DE KAAp NAAR INDIË DE CITADEL Sterke film van King Vidor in het Luxor-T heater MOVIAC NEEN, M'N DOCHTER, NEEN Vlotte amusementsfilm in Rembrandt De dokter in de mijn in de film „De Citadel'-' ALTIJD DIE VROUW Een deteetweklucht in Palace imrnn#® «jiiiiiuiiiiiiiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiuiiiiitiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiii» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HïiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiHiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimriifiiifiHfiiiii^ In verband met de mobilisatie zullen verschil lende turnvereenigingen moeilijkheden ondervin den met hun lokalen waar de oefeningen gere geld gehouden worden, daar de meeste lokalen bezet zijn. Wil de secretaresse van elke vereenïging tijdig, dus uiterlijk Donderdagsavonds de mede- deelingen voor de Sportrubriek opgeven, dan wor den iederen Zaterdagavond de oefeningen met tijd en plaats onder deze rubriek vermeld. Voor tusschentijdsche mededeelingen zorgt dan iedere vereeniging zelf. Daar het Graalhuis Spaarne gesloten is, zijn wij bezig met de inrichting van een sportbureau. Dit zal komen in het Graalhuis, Leeghwater- .straat 4. Bericht van officieele opening en uit- noodiging tot bijwoning van de eerste vergade ring in het nieuwe seizoen wordt zoo spoedig mogelijk aan alle besturen verzonden. Tot zoo lang gelieve u alle correspondentie nog te zen den naar Warmoesstraat 20. Het nieuwe seizoen willen wij met frisschen moed beginnen. Er staan verschillende belang rijke punten op het programma. Voorloopig kun nen wij mededeelen, dat Zondag 1 October a.s. de „Herfsttocht" gehouden wordt. Houdt dus alvast dien Zondag vrij! Aan den door mij geplaatsten oproep om vrij willigers voor den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst is door velen gevolg gegeven, zoo dat het nu mogelijk zal zijn om de organisatie van de luchtbescherming verder uit te bouwen. Om dit echter zoo doelmatig mogelijk te kun nen doen, is het beslist noodig, dat werkgevers hun personeel gelegenheid geven om aan oefe ningen en lessen te kunnen deelnemen, welke in hoofdzaak 's avonds worden gehouden en ge geven. Ik verzoek patroons en werkgevers dringend in deze nationale zaak te willen meewerken, wanneer en voor zoover hun arbeiders of per soneel daartoe bereid zijn. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst heeft nog gebrek aan jonge mannen boven 14 jaar voor den verbindingsdienst; vooral zij, die kunnen motorrijden, zijn welkom. Aanmeldingen worden ingewacht bij den heer Slog Jr., hoofd van den luchtbeschermings dienst, in het raadhuis te Hoofddorp of bij ondergeteekende. Gevonden: een paar kindersokjes, ceintuur, belastingplaatje, 1 zak graan, gouden ring, acte- tasch, ketting van een motorfiets, sabelkwast, kist met inh., eenige zakken. Verloren: geel kalfslederen damestaschje inh. ruim f30 en verschillende andere artikelen o.a. stofbril, zakdoeken, enz.; paar varkenslederen dameshandschoenen, rijbewijs A. en C., twee In onze uitgave van gisteravond 8 Sept. werd in de advertentie van D. SCHOUTSEN Schagchelstraat 4 - Haarlem abusievelijk vermeld: Lamslappen met been... p.p. 20 ct. Men gelieve hiervoor te lezen portemonnaies met inh., paar zwarte regen pijpen, bruine damesmantel, reservewiel, twee blauwe regenjassen met een wollen jasje, gou den damesarmband, belastingplaatje. Komen aanloopen: een schaap en een hond. De leden worden er op attent gemaakt, dat Zondag a.s. onder de H. Mis van half 8 de Al- gemeene H. Communie wordt gehouden met intentie van de wereldvrede. Maandag a.s. begint wederom de gebruike lijke bijeenkomst. (Berichten, reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) LONDEN, 8 Sept. (Reuter) Het ministerie van Voorlichting meldt, dat er berichten binnen komen over klachten van Duitsche soldaten die in de Siegfriedlinie gelegerd zijn. De klachten zouden hierop neerkomen: 1. De Onderaardsche ruimten liggen vol met munitie. 2. Hoewel de troepen de linie nog pas sinds enkele dagen betrokken hebben, is de ventilatie er zoo slecht, dat er een bedorven lucht in de onderaardsche ruimten hangt. 3. De best beschermde verblijfplaatsen zijn nog niet bewoonbaar en in sommige gevallen is alleen de fundeering klaar. 4. Er is een tekort aan voedsel. Volgens berichten uit betrouwbare bron wordt in Duitschland thans een bedrag van vijf mark uitgekeerd aan iedereen, die inlichtingen ver strekt over menschen, die uiting geven aan misnoegdheid. Gedeeltelijk gecorrigeerd) WARSCHAU, 8 Sept. (Havas) Het Achtste Poolsche legerbericht luidt ais volgt- Luchtmacht: de vijandelijke lucht macht heeft het bombardement van onze troepen, onze verbindingslijnen en van de bruggen over de Weichsel voortgezet. Een aantal plaatsen en het centrum van de hoofdstad werden gebombardeerd. Bommen zijn gevallen op het Theaterplein, in de Malewkistraat en de Dlugastraat. De vij andelijke luchtmacht leed verliezen door ons luchtafweergeschut en onze vliegtuigen. Onze luchtmacht bombardeerde detache menten pantserwagens van den vijand en bestreed met resultaat vijandelijke lucht aanvallen. Landmacht: onder druk van gemo toriseerde strijdkrachten trokken onze troe pen terug in de omgevingf van Lodz, Potrkow, Tomaszow, Eozany en Pultusk. Tijdens den terugtocht blijven onze troe pen zich venveren. Het ministerie van Voorlichting te Londen meldt, dat de Britsche gezant in Den Haag opdracht heeft gekregen den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken de zeer diepe uitdrukking van dankbaarheid der Brit sche regeering over te brengen voor alle hulp, welke de Nederlandsche regeering verstrekt heeft in verband met den terugkeer uit Duitschland van Sir Neville Henderson. WELLINGTON, 8 Sept. (Reuter). De regee ring van Nieuw Zeeland heeft besloten een speciaal militair vrijwilligerscorps op te richten, dat zoowel in Nieuw Zeeland als daarbuiten dienst zal kunnen doen. Het ministerie van Voorlichting te Londen meldt, dat alle klassen der bevolking van Ja maica openlijk haar trouw hebben uitgesproken en den wensch hebben geuit Engeland in den oorlog te steunen. dat de bevolking zeer gedemoraliseerd is en dat soms het vertrek van gemobiliseerden zich afspeelt in een atmosfeer van latente revolte van de zijde der burgerbevolking, en vooral van de zijde der vrouwen. WASHINGTON, 8 Sept. (Reuter). Presi dent Roosevelt heeft heden verklaard, dat stellig een speciale zitting van het Congres bijeengeroepen zou worden vóór den 3den Januari en dat men veilig kon aannemen, dat hij opheffing van het; wapenembargo zou vragen. Voorts deelde Roosevelt mede, dat hij een proclamatie heeft onderteekend, waarin een beperkte staat van nationalen noodtoestand vastgelegd wordt en waarbij het personeel van leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten bij be sluit van de uitvoerende macht vergroot kan worden tot de limiet der sterkte, waartoe od het oogenblik machtiging is verleend door het Congres. Bevelen waarmede deze uitbreiding verwezenlijkt zal worden, zullen heden worden uitgegeven. Roosevelt overwoog niet het uitgeven van bevelen betreffende de scheepvaart of de bui tenlandsche valuta. LJUBLJANA, 8 Sept. (Havas). Sedert een tiental dagen valt aan de Duitsch-Joego-Sla- vische grens, vooral in het gebied van Maribor, een doortocht van Oostenrijksche deserteurs naar Joego-Slavië waar te nemen. Uit Karinthië komende reizigers verhalen, LONDEN, 8 Sept. (Havas). De reeders van het in den Atlantischen Oceaan getor pedeerde Britsche ss. Pukkastan hebben de volgende boodschap ontvangen van den ka pitein: „Gezonken, alles wel". De bemanning bestaat uit 36 koppen. Zij werd, naar gemeld is, gered door het sa. Bilderdijk van de Holland-Amerika-lijn. Een in het ziekenhuis te Lissabon liggende onderofficier van het Britsche vrachtschip Ma naar heeft aan den Reutercorrespondent een beschrijving gegeven van den ondergang van dit vaartuig. Hij verhaalde, hoe de kapitein bevel gaf het schip te veriaten, toen de eerste torpedo het vaartuig midscheeps getroffen had. Wij lieten vier reddingsbooten neer aan bakboordzijde, aan den anderen kant van de duikboot, maar het schip draaide om en wij kwamen recht voor den onderzeeër te liggen, die een regen van granaten afvuurde, terwijl de eene torpedo na de andere de Manaar trof. Na eenige uren werden wij opgepikt door een Nederlandsch schip, het s,s. „Mars" van'de K.N.S.M. Een dokter zeide, dat de wonden, welke de mannen hebben opgeloopen, blijkbaar door ma chinegeweerkogels zijn toegebracht. LONDEN, 8 Sept. Britsche diplomaten al dus de „News Chronicle" maken zich ernstig ongerust over de zware censuur op het werk der buitenlandsche journalisten, die in Londen werken. Uit Berlijn stroomt het nieuws naar alle neu trale landen en de pers in die landen is bijna geheel verstoken van nieuws uit Londen, Neutrale correspondenten te Berlijn kunnen vrjj naar alle hoofdsteden telefoneeren. Toen er twee dagen geleden niets anders dan onbe vestigde geruchten waren over het feit, dal Fransche troepen Saarbruecken naderden wer den den Deenschen journalisten te Berlijn door Duitsche autoriteiten alle faciliteiten aange boden, die ze wenschten. Gisteren werden to Londen officieele klachten ontvangen dat Ne- derlandsche dagbladen geen geseinde foto's uit Londen ontvingen, terwijl daarentegen de diens! op Berlijn fungeerde en voortdurend in gebruik was. Vooraanstaande Amerikaansche journalisten hebben reeds gedreigd „in staking te gaan' indien de moeilijkheden, die ze thans onder vinden, niet snel worden opgelost. BERLIJN, 8 Sept. (D.N.B.). De berichten uit Londen, dat een premie van vijf mark zou zijn uitgeloofd voor het aanbrengen van ontevrede nen in Duitschland, worden van Duitsche zijde met nadruk tegengesproken. TOKIO, 8 Sept. (Reuter). Naar Domei meldt, is de Britsche militaire attaché, kolonel Spear, in vrijheid gesteld. De tegen hem uitgebrachte beschuldiging van spionnage heeft men laten vallen. SIMLA, 8 Sept. (Havas)Naar uit Kaboul gemeld wordt, heeft de regeering van Af ghanistan zich neutraal verklaard. Sedert 5 September middernacht behoeven alle Nederlanders voor toelating in Zwitserland weder een visum. NEW YORK, 8 Sept. (Renter) «et Nederlandsche mailschip Statendam heef' draadloos medegedeeld, dat het de geheel® bemanning van het 5009 ton metende Brit" sehe schip ,,Winkleigh" aan boord heeft genomen. De Statendam deelde niet mede> wat er met de Winkleigh gebeurd was. Bet Engelsche schip was op weg van Londe® naar Jamaica. Volgens een Havas- bericht uit New York door Radio Marine Corporation een telegfa ontvangen van het Belgische schip Jean Jao° waarin gemeld werd, dat dit 42 man had °P genomen, opvarenden van het Engelse vrachtschip Regent Tiger, dat getorpedeerd door een duikboot. Volgens een later Reuter-bericht heeft b®* Italiaansche S.S. Castello Blanco een reddingbooten gevonden van de Manaar, nog vermist werden en heeft 23 man aan h°° genomen. LONDEN, 8 Sept. (Reuter) Morrison, minister voor de Voedselvoorziening, heeft den in een uiteenzetting omtrent de voeds® situatie in Engeland verklaard, dat er geen r® was voor de geringste bezorgdheid, hoe lang a oorlog ook mocht duren. In de eerste stadia v® de rantsoeneering zou kunnen blijken dat ba® en boter niet de normale hoeveelheid ba' ten gevolge van een mogelijke onderbreking de leveringen uit Noordelijk Europa en do reorganisatie der huishoudingen in de lan" van dat gebied. Mocht een dergelijk onverwacht tekort .G den, dan kon men er zeker van zijn, dat al in het werk gesteld zal worden om hierin voorzien door middel van leveringen uit Britsche Rijk. Bij de Stoomvaart Maatschappij Nederland i® van het m.s. Oranje bericht binnengekoiu® J dat het schip bij de Canarische eilanden is arriveerd. De Oranje zal de reis naar de Oost voof zetten via de Kaap. r King Vidor, dien we kennen als den maker van verschillende ernstige, doelbewuste films, is ook de vervaardiger van De Citadel, zooals men weet een verfilming van het wereldbeken de boek van Cronin. Het drama, dat zich in deze film voltrekt, komt in het kort hierop neer. De eerste practijk van den pas afgestudeer den jongen dokter Andrew Manson is een kiein, armoedig stadje in Wales, Blaennelly. Hij is assistent van den ouden bedlegerigen dr. Page en zijn inzet is niet glorieus. De dokters vrouw is schraperig, schijnheilig en geweten loos. De sanitaire omstandigheden van het stadje zijn beneden peil. De andere assistent van Page is een cynische, maar zeer schran dere jonge dokter, Philip Denny, die zich met de ellendige omstandigheden verzoend heeft door afleiding te vinden in overmatig gebruik van alcohol. Niettemin ontstaat vriendschap tusschen beiden en samen komen Manson en Denny tot de conclusie, dat de in het stadje heerschende typhus-epidemie te wijten is aan den desolaten toestand der riolen, welke zij op een avond heimelijk opblazen, zoodat er nieuwe moeten worden geconstrueerd. In Blaenelly heeft Manson een jong, pittig onderwijzeresje, Christine Barlow, ontmoet en als hij korten tijd later met Danny's hulp een aanstelling krijgt als een der fondsdoktoren in de groote, maar eveneens troosteloos trieste mijnwerkersstad Aberalaw en aan de voor», waarden van getrouwd te zijn moet voldoen, vraagt hij Christine ten huwelijk. Op den drem pel van hun nieuwe dokterswoning vinden zij het huwelijksgeschenk van den armen, in het leven ondergaanden Denny: zijn kostbaren mi croscoop. In Aberalaw leert Manson de harde practijk des levens kennen. Hij verliest zijn aanvanke lijke populariteit, wanneer hij weigert aan den luien, maar invloedrijken arbeider Chenkin, een ziekte-attest te verstrekken. Manson ontdekt bovendien, dat de hoest, die zoovele mijnwerkers in Aberalaw kwelt, kennelijk een vorm van mijn- tuberculose is, ontstaan uit de schadelijke in werking der silicaat-stoffen. En in plaats dat de mijnwerkers zich over Manson's streven naar verbetering verheugen, nemen zij het hem kwa lijk, dat hij hun niet meer de gebruikelijke me dicijnen verstrekt. Opgestookt door Chenkin dringen zij op een dag het kleine, geïmproviseerde huislaboratorium binnen, waar Manson en Christine uit armoede maar zelf proeven zijn gaan nemen op Chinee- sche biggetjes. Manson's werk in Aberalaw, de onzelfzuchtigheid, waarmede hij de mannen en vrouwen van Wales terzijde stond, is vergeefsch geweest. Ontgoocheld vertrekt hij met Christine naar Londen Manson, de idealist, wordt door een rijken collega in de society-practijk binnengeleid, ook hij gaat belachelijk hooge honoraria bere kenen aan rijke nietsnutten en vernedert zijn beroep. Christine lijdt hieronder in stilte. Als Denny door een verkeersongeluk om het leven komt, is het oogenblik van Andrew's in keer aangebroken. Hij wil niets meer te maken hebben met die kliek van doktoren, die op winst bejag uit zijn in plaats van de lijdende mensch- heid te dienen, en hij besluit een nieuw leven als dokter te beginnen. Hij herinnert zich het dochtertje van de arme goede juffrouw Orlando, dat in het ziekenhuis ligt en er ernstig aan toe is. Hij kent van vroeger een beroemde Ameri- kaanschen pionier op het gebied der tuberculose bestrijding, doch aangezien deze, Stillman, vol gens de Engelsche wet niet het recht heeft om operaties te verrichten, begaat Manson door hem te hulp te roepen een ernstige overtreding, welke hem voor den Raad van Toezicht brengen zal. Maar hij aarzelt zelf geen oogenblik om Still man bij de operatie van het meisje te helpen. En voor het tribunaal der verzamelde Engel sche medici houdt Manson in gloedvolle bewoor dingen de redevoering te zijner verdediging,'die een felle aanklacht zou worden op de misstan den, die de medische wereld teisteren, en het nobelste beroep der menschheid verlagen tot een winstobject. Met opgeheven hoofd, als overwin naar, verlaat hij de bijeenkomst, en aan zijn zijde bevindt zich Christine, die den trots in haar eigen man hervonden heeft. Dit is het verhaal en niemand zal ontkennen, dat het voldoende gegevens bevat voor een aan grijpende speelfilm. Dit is De Citadel dan ook geworden, zoodat we achttien jarigen de film kunnen aanbevelen. Het Elk Wat Wils programma dat Moviac deze week het Haarlemsch publiek biedt, bevat naast aardige teekenfilms en mooie natuurfilms de kostelijke detective rolprent van Stan Iciurel en Oliver Hardy. Iedere middag een groote jeugd en familie voorstelling, waarvan door de schooljeugd, die nu door de mobilisatie voor een groot gedeelte vrijaf heeft, zeker druk gebruik zal worden ge maakt. Het programma is dan ook aan te bevelen voor jong en oud. De litterator John Bliss heeft rust noodig en dies gaat hij zijn vacantie bij een zijner oude relaties op een mooi en rustiek gelegen buiten doorbrengen. Maar wat moet er wel van rust terecht komen, als 't leven in al zijn sympto- nen van drukte en rumoer om hem> heen be weegt. De arme vacantieganger krijgt waarlijk niet veel rust en wordt integendeel aan de op lossing van velerlei problemen gezet. Het moei lijkste probleem is wel 'n jong meisje, de doch ter des huizes, die er met een jongeman voor een paar vrije dagen is vandoor gegaan en nu het huis in de grootste onrust heeft gebracht. De moeder, die zich in haar jonge jaren bezorgd heeft gemaakt voor de rechten van de vrouw en altijd voor de vrijheid van het meisje heeft ge pleit, zit nogal met het geval in en nu wordt de heele bevolking van het huis gerequireerd om de zaak tot een goede oplossing te brengen. Allereerst papa, maar deze, die in het drama komt vallen, wanneer zulks allang aan den gang is, maakt er niet bepaald veel van. Dan is er Connie, een nogal levenslustig meisje, dat met huwelijk en echtscheiding op zeer vertrouwe- lijken, doch niet bepaald serieuzen voet verkeert. Zij babbelt wat te veel en doet dus ook al geen goed aan de zaak. Oma houdt haar mond liever. Zij zit rustig in haar stoel, valt haar omgeving weliswaar lastig om spelletjes kaart te doen, maar is er voor om de jongedame zelf haar eigen kwestie te laten uitvechten. En tenslotte mr. Bliss, de goedige vrijgezel, die zich plotseling midden in een der moeilijkste problemen be vindt waarin een huisvader verkeeren kan! Wat kan hij tenslotte anders doen dan pas op het tooneel verschijnen wanneer de heele zaak zon der kleerscheuren in kannen en kruiken is! Maar in ieder geval is ook zijn „economische" bijstand een deel van het happy end, wanneer de jongelui na vele avonturen vande huis- genooten eindelijk als een gelukkig paar op de boot zijn gestapt, om bij elkaar en bij hun werk elders geluk te gaan zoeken. Het heele geval zit wat luchtig in elkaar, maar ongetwijfeld is het grappig verteld en dat is iets wat er anders nog wel eens een aan ontbre ken wli. Volwassenen zullen zich met deze vlot te film zeker amuseeren Het buitenlandsche journaal heeft blijkbaar moeilijkheden ondervonden van den precairen internationalen toestand, want hoewel er reden is om aan te nemen dat er bergen nieuwtjes te zien zijn, zoo is het deze week niet in het pro gramma opgenomen. In de plaats daarvan kregen we een lieve kleurenfilm van het Balineesohe eiland Flores, een zeer begenadigd plekje op deze wereld. Vervolgens een komische oorlogsteekenfilm, waarin geestige trouvailles met handen vol zijn rondgestrooid. Het ia grappig zonder cru te zijn. Op het tooneel is een watervlugge Arabische troep acrobaten, Shah-Kenan, die met onge looflijke snelheid menschelijke pyramiden vor men en verder nog zeer vele andere staaltjes van lenigheid ten beste geven, welke groote be wondering afdwingen. Een prima nummer, dat veel succes had. I Gaat men het beroemde paai William Powell- Myrna Loy, dat in zoovele detectivefilms een voortreffelijk en aangenaam team vormde, ver vangen door het duo Blondell—Douglas? Men zou het moeten gelooven, indien men deze twee, waarvan Melvyn Douglas ongetwijfeld de beste is, bezig ziet in de ietwat geforceerde en zon derlinge klucht „Altijd die vrouw", hoezeer Joan Blondell ook afwijkt van haar collega door een veel minder natuurlijk gedrag en een veel irri teerender bemoeizucht, die haar man meer dan eens tot wanhoop brengt. Bill Reardon heeft op verzoek van zijn vrouw, Sally, zijn rechercheursbaantje opgegeven om een particulier detective-bureau te beginnen. Als hij echter na een paar maanden nog steeds op den eersten cliënt zit te wachten, besluit hij weer in zijn oude betrekking terug te gaan. Sally wil hun zaak voortzetten. Nauwelijks heeft Bill echter opgebeld, dat hij zÜn oude baantje bij het parket terug heeft, of Sally krijgt van mrs. Fraser de opdracht om na te gaan, welke verhouding er bestaat tusschen haai man en zijn vroegere verloofde, Anne Calhoun, die thans wel verloofd is met Jerry Marlowe, maar toch nog een drukken omgang en corres pondentie met haar vroegeren verloofde heeft. Om Anne Calhoun te leeren kennen, sleept Sally Bill mee naar een nachtclub, waar de be wuste personen zuilen ctoeer-en. „SaiJy ziet, hoe:. Joan Blondell en Melvyn Douglas in de film (Palace Familie Cinema) „Altijd die vrouw" Anne in het geheim een brief geeft aan Shane, den- nachtclubeigenaar. Fraser en Marlowe krij gen ruzie en Marlowe uit bedreigingen. De ruzie wordt echter door Sally's onvrijwillige tusschen- komst gesust. Den volgenden morgen leest Sally in de krant, dat Fraser vermoord is en dadelijk be schuldigt zij Marlowe van den moord. Bill krijgt de opdracht van den officier van Justitie deze zaak te behandelen en ontdekt, dat Marlowe's butler een revolver voor zijn meester gekocht heeft, die eenige dagen voor den moord echter spoorloos verdwenen was. Bill en Sally ont moeten elkaar in mrs. Fraser's fiat, waar zij beiden zijn heengegaan om bewijzen te zoeken. Ook Anne Calhoun komt daar om een voor haar compromitteerenden brief te vinden, maar Sally weet dezen te bemachtigen, en er van door te gaan. Dadelijk komt Bill met een bevel tot huis zoeking in zijn eigen woning, maar de brief wordt niet gevonden en Sally gaat op bezoek bij mrs. Fraser. Zij geeft haar den brief, dien mrs. Fraser echter verscheurt om haar man's, naam niet in opspraak te brengen. Mrs. Fraser wil Sally dan iets vertellen, maar Sally verzoekt haar even te wachten, tot zij de microfoon, die de politie opgesteld heeft, uitgeschakeld heeft. Dan vertelt de weduwe haar dat zij, toen zij vlak voor het schot- wilde telefo neeren, Nick Shane over een ander toestel hoor de spreken. Bill onderwerpt Sally aan de beruchte Ameri kaansche „Third degree"-methode om de ze nuwen van de misdadigers te breken, zoodat zij bekennen. Maar Sally is na talrijke uren nog even vroo- lijk als in het begin, en juist de detectives zijn gebroken en. uitgeput. Maar als Bill haar be looft, weer in zijn detective-bureau terug komen, vertelt ze het hem dadelijk. Sally gaat naar huis en vindt daar. Shanevermoord. Ze neemt het mes, d poli4 naast hem ligt, op en valt flauw. De vindt haar zoo en beschuldigt haar van moo Sally ziet echter kans weer te ontsnappen begeeft zich regelrecht naar Mrs. Fraser. had Mrs. Fraser's parfum in haar flat geroi ,rd- ei» fort }S' eu uegnjpt, oau ucze oiia-xxe s iiiuux ueud-c*- Door middel van een list dwingt ze Mrs. Fra^{ een bekentenis af en als de politie .komt, du ze Bill een geteekende verklaring onder d neus. Bill heeft inmiddels ontdekt, dat Mrs. Fra-S^ Shane betaalde om haar man te vermoord® en zoo heeft het detective-bureau Reardon goeden naam gekregen door het werk der bei" niet samenwerkende firmanten. Nu en dan amuseert men zich wel bij al de^ gebeurtenissen zonder nochtans aan den lP( druk te ontkomen, dat hier de vroolijkheid wel eens met de haren bijgesleept wordt. Achttienjarigen kunnen deze zonderli»1^ avonturen gaan zien. De hond van de Baskervilles is naar Fal®^ verhuisd en zal door zijn angstwekkend janK® zeker veel minnaars van mysteries trekken. «rmniiiiiiiinniiiHinniimiuiiiniiiiniiiiiiiiiiniMiiiiiimii vj od beproeft bet zwaarst dies bet meest bemint mitwwKiiiimiHimiHuiHiiiMiiuiiiiuuifmmiiwiBHiuK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4