Warschau gisteren nog niet bezet Strijd begint in het Westen V eldmaarschalk Goering blaast op de krijgstrompet Britsch vliegtuig neergehaald Voorbarige berichten van een Duitschen zender, die geregeld op golflengte van radio-Warschau uitzendt duitschers maken WESTFRONT STERKER PARIJS MELDT: EEN VERKLARING VAN KA THOLIEK ENGELAND Italië houdt zich in evenwicht HEFTIGE verwijten aan ENGELAND Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers Fransche winsten en tegen aanvallen der Duitschers Belgisch toestel bij de achtervolging vernield m •m BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 ZONDAG 10 SEPTEMBER 1939 - OCHTENDBLAD ^onnemenfspri js (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27XA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND. EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21987 r IT de Nederlandsche grens is een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag gestort Militaire geheimen der Siegfriedlinïe p°°lsche duitsche Oostgrens verzekerd Fransche ministers vergaderen Verschillende oorlogsdecreten werden goedgekeurd Vliegtuigen boven Duitschland (Zie vervolg op pag. 2) Duitsche opmarsch in Polen ver oorzaakt in Londen geen over dreven bezorgdheid Men vraagt zich te Rome af welke houding Turkije thans zal aannemen Missiewerk vertoont vollen bloei In geheel Duitschland is het afweergeschut in stelling gebracht om onverwachte aanvallen te kunnen afslaan Schip te Wilhelmshafen getroffen door neergeschoten Britsch vliegtuig „Men rake niet aan onzen Fuehrer" Groot-Brittannië op den achtergrond (Zie vervolg op pag. 2) Het Weer DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Londen excuseert zich Britsche verklaring te Brussel Engelsche lezing van het incident Gebed voor den Vrede De terugtrekkende Poolsche troepen kunnen niet al het materiaal meenemen. Wat een cavalerie-regiment achterliet gdr' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel Bi] contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 9 Sept. (Reuter). Een ^denavond in Londen ontvangen °fficieel bericht vermeldt, dat War- ïchau Zaterdagmorgen om 11 uur 2,ch nog in handen van het Pool- ®che leger bevond. Verder meldt het Poolsche Telegraaf- a8entschap ^Een der Duitsche radiostations gebruikt golflengte van het station Warschau ho. 1 om verschillende valsche berichten verspreiden, o.a. dat Warschau Vrijdag- •Oiddag zou zijn ingenomen. Andere Duit- stations trachten eveneens uit te zen- en °P de golflengten van Poolsche stations, einde voor propaganda-doeleinden ge baseerde berichten door te geven. door Reuter te Brussel ontvangen feed°UW'3are berichten maakt Polen zich ge- tchr. met den moed der wanhoop het voort- Mende Duitsche leger te weerstaan. 6 V00l'naamste natuurlijke verdedigings- 15 langs de rivieren Boeg en Weichsel, linie *elk, e ten Oosten van Warschau stroomen. In kringen wordt beweerd, dat de Duit- ns minstens tienduizend dooden moe- Hat Een dagbladcorrespondent gelooft t'Oo C'e p,°°iscile opperbevelhebber een grooten ^^rraad versche troepen gereed heeft om de- het psychologisch juiste oogenblik in 11 strijd te werpen. De Duitsche invasie is tJStonci begonnen met de Poolsche mobilisa- cn het Poolsche leger kreeg opdracht den ^tschers hun opmarsch te betwisten, zonder slag op groote schaal te aanvaarden ten- ae de mobilisatie achter de linies te verge- Gelijken. Dit proces is thans bijna vol- c°oid, Het Duitsche Nieuws-bureau meldt: Dank zij het voortdurende opdringen der ^b'tsche troepen op het strijdtooneel in het °°sten is de Duitsche Oostgrens definitief en voor altijd verzekerd. De opperbevelhebber van het leger heeft daarom den Fuehrer gemeld, dat niet lan- 8er de noodzakelijkheid bestaat binnen de 8renzen van het Duitsche. rijk in het oosten uitvoerende macht uit te oefenen. Alleen in de provincie Silezië ten noorden van Oder moet om technische redenen nog kor- tfjd worden vastgehouden aan den ouden sstand. De Fuehrer en opperbevelhebber heb- daarom verordend, dat de uiterste grens van •et gebied der krijgsverrichtingen, met uitzon- fcl'ng van Silezië ten noorden van de Oder, tjahaf 9 September te middernacht tot voor e Duitsche Oostgrens zal worden verschoven. herlijn meldt verder: v, til Zuid-Polen werd bij gevechten over de isloka naar het oosten terrein gewonnen '-P-S2°w werd met gemotoriseerde formaties be- 'kt. Bij Sandomierz is het gelukt ook ten Hsten Van den Weichsel vasten voet te krijgen. V1 marschrichting Lublin werden ten wes- n van den Weichsel Zwolen en Radom geno- PARIJS, 9 Sept. (Havas) De minister rad is om 18.30 uur op het Elysée bijeenge komen onder voorzitterschap van president ■Lebrun. De beraadslagingen begonnen om 18.50 uur. s L>e bijeenkomst was gewijd aan het onder- ^k en de goedkeuring der decreten behelzende Matregelen van economischen, financieelen en r°hetairen aard in oorlogstijd, welke door HVnaud aan den president der Republiek ter "°®dkeuring werden voorgelegd. men. Meer noordelijk bij Gora Kalwarja drong men tot den Weichsel door. Lods zal vandaag door achterwaarts geéche- lonneerde afdeelingen worden bezet, terwijl de hoofdmacht der daar vechtende troepen de stad voorbijtrekkend ten zuiden van Bzura den vechtend terugwij kenden vijand achtervolgen. De provincie Posen wordt zonder vijandelijken tegenstand verder bezet. Ten noordoosten van Warschau is de vijand achter de brug bij Wyszkow en in meer ooste lijke richting geworpen. Het luchtwapen heeft den geheelen dag voor al de terugtochtwegen van den tegenstander ten westen en ten oosten van den Weichsel aange vallen. Vannacht werd in Noordwest Duitschland ge meld, dat vijandelijke vliegtuigen uit Noordwes telijke richting naderden. In het kustgebied heeft de Duitsche luchtdoel artillerie door haar vuren den vijand afgeweerd. De vijandelijke vliegtuigen maakten een zwen king in Zuidwestelijke richting en aanvaardden de terugvlucht over Nederland. Er werden geen bommen uitgeworpen. A'an de Nederlandsche grens werden ter afwe ring van de vijandelijke vliegtuigen Duitsche jachtvliegtuigen in strijd gebracht. Een Engelsch gevechtsvliegtuig is omlaag gestort. De uit vijf koppen bestaande bemanning redde zich met valschermen en werd gevangen genomen. PARIJS, 9 Sept. (Havas). Het legerbericht van het Fransche hoofd kwartier, gedateerd 9 September des avonds, luidt als volgt De vijand biedt tegenstand aan het geheele front. Hij heeft ver scheidene plaatselijke tegenaanval len gedaan. Een schitterende aanval van een van onze divisies heeft ons een be langrijke terreinwinst verzekerd. De artillerie van den vijand reageert hierop. Gedurende den loop van den dag is onze verkenning in de lucht voortgezet, niettegenstaande de jachtvliegtuigen van den vijand. Onze Londensche correspondent seinde terdagavond Za- Onze Romeinsche Zaterdagavond: correspondent seinde ons De Katholieken van Engeland hebben ge zamenlijk een verklaring gepubliceerd waar in zij aan de Britsche reg'eering hun krach- tigen steun toezeggen. Zij leggen er den nadruk op, dat zij geen haat koesteren je gens het Duitsche volk, maar dat aan Hit ler's politiek weerstand moet worden gebo den, omdat roofzuchtige doeleinden en geweldpleging om deze te bereiken strijdig' zijn met de Goddelijke wetten. De verkla ring is onderteekend door Lord Fitzalan en Earl Denbigh. Wat den Duitschen opmarsch in Polen be treft: deze veroorzaakt geen bezorgdheid. Men beschouwt dien als de voorbode van een groot vredesoffensief door Hitier, op den grondslag van zijn bekende eischen inzake Polen. Engeland heeft het echter zeer duidelijk ge maakt dat deze oorlog gevoerd wordt om het Hitlerisme te vernietigen. In dit verband be schouwt men ook als belachelijk de pogingen, die van sommige zijden werden aangewend om een wig te drijven tusschen Engeland en Frankrijk. BERLIJN, 9 Sept. Het Duitsche Nieuws bureau publiceert den volgenden niet-of- ficieelen tekst van een radio-redevoering welke generaal-veldmaarschalk Goering Zaterdagmiddag tot het Duitsche volk heeft gehouden. Goering hield deze rede in het kader eener groote betooging van het personeel der Rheinmetall-Boersigwerke in Berlijn- Tegel. Goering zeide o.m.: „Er teekenen zich twee geweldige fronten af; daarginds het front van den soldaat en hier het front van den Duit schen arbeider, met in de eerste linie den Duitschen arbeider in de wapenindustrie. Zoo staan de beide fronten van Duitschland. Hoe zien evenwel de fronten van onze te genstanders er uit? Ik wil niet lang spreken over de voorgeschie denis, welke tot den strijd heeft geleid. Ik zou er slechts op willen wijzen, dat de oor sprong en het uitgangspunt is geweest een aanbieding, zooals in de wereldgeschiedenis slechts één keer voorkomt. Wij hebben geen ultimatuum gesteld, hoe wel niemand kan betwisten, dat dit in onze macht zou hebben gelegen. Wij hebben ver klaard: wij willen daarover spreken en onder handelen, doch het is een niet weg te nemen bedoeling van Duitschland, dat Danzig terug keert en de verbinding met Oost-Pruisen wordt hersteld. De Poolsche regeering heeft ons edelmoedig aanbod van de hand gewezen. Men stond hier voor een raadsel. Waarom werd dit antwoord gegeven? Achter Polen verheft zich de schaduw van het rijk, dat steeds en overal Duitsch land tegemoet is getreden waar Duitsch land zijn gerechtvaardigde belangen heeft opgeëischt. De Engelsehen hadden den Polen kunnen zeggen; „De eisch van Duitschland is gerecht vaardigd". Engeland évenwei heeft het tegendeel ge daan. Het heeft Polen tegen ons opgezet. Het gaat den Engelschen daarbij niet om Polen! Polen is den Engelschman even onverschillig als Tsjecho-Slowakije het was, zooals alles op deze wereld hem onverschillig laat behalve hijzelf. Het gaat er om, dat Duitschland geen verdere machtstoeneming moer zal verkrijgen. En dan spreken de Engelschen nog van mo raal. Zij doen alsof zij kleine volken moeten verdedigen, nadat zij zooveel kleine volken hebben onderdrukt en opgeslokt. Deze tegenstander wil ons op drie ver schillende krijgstooneelen bestrijden: mili tair, economisch en op het gebied van onze binnenlandsche politiek. Laat ik eerst komen tot het militaire strijd tooneel. In het Westen verheft zich hoog de Westwal. Engeland heeft ons den oorlog ver klaard. Het zegt; niet aan het Duitsche volk, doch aan Adolf Hitler en het nationaal-socia- listisch regiem. Wanneer ze evenwel schieten, schieten zij op het Duitsche volk en niet op net nation.-socialistisch regiem. Dit oude wijsje kennen wij sinds lang. Het gaat Engeland im mers niet om de regeering; deze laat het vol komen onverschillig. Het gaat Engeland er en kel en alleen om, dat Duitschland niet groot wordt. Het tweede strijdtooneel is de zee. Ook hier is de Duitsche golf even goed beschermd. De Engelschman dat weet hij heel goed kan daar niet in varen. De tegenstander is ongetwijfeld in staat Duitsche schepen weg te kapen die probeeren naar Duitsche havens te varen. God zij dank is het grootste deel van de Duitsche vloot reeds in het moederland en een ander deel in neu trale havens. Er is maar een klein deel, dat hij kan probeeren te vangen. Zijn eerste en gemakkelijkste poging onze trotsche „Bremen" op te vangen is reeds mislukt. Hoe staat evenwel de zaak op het hoofd- tooneel van den strijd, in Polen? Hier heeft de Duitsche weermacht te land en in de lucht dingen gepresteerd, die men zich tot nu toe niet heeft kunnen voorstellen. Het is gelukt in acht dagen het breede gebied te overspannen en in de hoofdstad van den vijand binnen te drjngen, een prestatie welke ook door ons niet voor mogelijk werd gehouden. Naar onze schatting zal de geheele veldtocht tot en met het laatste opruimingswerk niet langer dan vier weken hebben geduurd. Allen die mochten meenen zich aan Duitschland te kunnen vergrijpen, zouden dit als een „Mene tekel" kunnen opvatten. De Engelschman heeft misschien gemeend, dat hij, omdat wij in Polen vechten, in het westen en noordwesten onze Duitsche ha vens zou kunnen aanvallen. Het verlies van een half eskader heeft hem wijzer gemaakt. Wanneer hij thans zegt dat zware treffers zijn neergekomen op een Duitseh slagschip, dan verzeker ik op mijn eer: „Er is een schip getroffen, doch niet door een bom, doch door een omlaaggeschoten vliegtuig, dat op het schip terechtkwam." Des nachts vliegen zij zoo nu en dan op heel groote hoogte binnen het Duitsche gebied om pro- pagandapapiertjes uit te gooien. Wee hun, wanneer zij de propagandabladen eens mochten verwisselen met een bom. Dan zal de vergelding geen oogenblik op zich laten wachten. Gisteren constateerden wij, dat Italië eenerzijds maatregelen neemt in de richting van de neutraliteit of althans onzijdigheid en anderzijds zich gereed maakt voor den oorlog. Wij hebben dit trachten te verklaren met de veronderstelling dat Italië probeert Engeland en Frankrijk aan het diplomatieke lijntje te houden. Men kan er uiteraard nooit heelemaal zeker van zijn, dat dit blijvend gelukken zal Wij mogen thans naast deze veronderstelling nog een andere plaatsen, die er overigens niet mee in strijd is, maar haar aanvult. Die verklaring luidt: de onzekerheid die nog altijd bestaat over de houding, welke Turkije zal aannemen. Wanneer Turkije in den oorlog gaat is het uit met de rust in den Balkan; en of Italië dan nog afzijdig zal blijven? Dit moet zeer te vragen geven. Het is met gespannen aandacht, dat men hier naar Turkije uitziet. Het is geen al te gewaagde veronderstelling, wanneer men zegt, dat men hier, wat Turkije betreft, zijn hoop op Rusland gevestigd heeft. Men hoopt dat Rusland in staat zal zijn Tur kije in bedwang te houden. De Italiaansche kranten hebben hedenavond het stilzwijgen verbroken. Bijna zonder uitzon dering publiceerden zij hoofdartikelen, die het thema herhalen, waarop de „Popoio d'Italia", het blad van Mussolini, gisteren een niet on geestig artikel componeerde. Italië, zoo heet het hedenavond in de Italiaansche bladen, neemt geen enkel initiatief tot militaire operaties, maar blijft waakzaam de ontwikkeling der si tuaties gadeslaan. Intusschen arbeidt het aan zijn grootheid en welvaart. Tot dien arbeid wordt de Italiaan opgeroe pen, terwijl hem te verstaan wordt gegeven, dat de politiek niet hem treft, maar de zaak van den Duce is. De „Osservatore Romano" van heden avond publiceert een oproep van kardinaal Constantini, secretaris van de Congregatie van de Propaganda Fide, in verband met den aanstaanden missiedag. Mgr. Constan tini constateert, dat het missiewerk nog nooit zoo groot is geweest als thans, maar dat de missionneering ook veel steun noodig heeft, den steun van het gebed, van de roeping en ook geldelijken steun. Hij dankte de katholieken voor het vele, dat zij gedaan hebben, maar deed opnieuw een beroep op hun hart. VERWACHTING: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, aanvankelijk licht tot half be- 3 wolkt, later toenemende bewolking, vooral jË in het Noorden, weinig of geen regen in het Zuiden, in het Noorden kans op en- kele regenbuien, aanvankelijk nog warm, later koeler, vooral in het Noorden. illlllllllllllllllllllllHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllimilllllllllli Warschau was Zaterdagmorgen 1 1 uur nog niet bezet. De Belgische luchtmacht raakte slaags met Engelsche legervliegtuigen boven Belgisch gebied. Aan beide zijden werd een toestel neergehaald. Goering hield een radiorede tot het Duitsche volk. Van het Westfront worden Fransche successen en Duitsche tegenaanvallen gemeld. Hulde van H. M. de Koningin aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de „Willem van Ewijck". Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake de wet „Gebruik vervoer middelen 1939." Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der L. O.-wet 1920. De Tweede Kamer komt Woensdag 1 3 September weer bijeen. De Nederlanders te Warschau bevinden zich allen in goeden welstand. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. BRUSSEL, 9 Sept. (Reuter)Het Belgi sche departement van Landsverdediging deelt mede: Vannacht hebben buitenlandsche vlieg- tuigen hoven Belgisch grondgebied gevlo gen. Drie dezer werden door eenheden onzer luchtstrijdkrachten achterna gejaagd, waar bij een Britsche bommenwerper tot daling werd gedwongen. Een ander bommenvliegtuig werd door twee van onze jachtvliegtuigen ingesloten en door reglementaire seinen (vuurpijlen en lichtkogels) gesommeerd te dalen. Een Belgisch jachtvliegtuig, waarop het ach tervolgd vliegtuig het vuur had geopend, werd vernield. De beide inzittenden van het toestel, die zich met hun parachutes hebben gered, zijn gewond. Deze schending onzer neutraliteit geeft aan leiding tot een krachtig protest van de Belgi sche regeering bij de Britsche regeering. De beide gewonde Belgische vliegers zijn niet ernstig gekwetst. BRUSSEL, 9 Sept. Het Belgische tclc- graaf agentschap meldt het volgende over den strijd tusschen Belgische en Britsche vlieg tuigen boven het Belgische gebied: Zoodra zij kennis gekregen had van het ernstige incident, dat zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft voorgedaan, heeft de Britsche regeering spontaan den ambassadeur van Groot Brittannië tc Brus sel opgedragen zich naar den heer Spaak, minister van Buitenlandsche Zaken, te be geven om zijn volledige excuses aan te bie den voor het optreden der Engelsche vlie gers, en zijn diep leedwezen te uiten over de verwondingen welke aan de Belgische vliegers zijn toegebracht. Sir Robert Clive heeft den heer Spaak mede- deeling gedaan van den wensch der Britsche re geering, alle aangerichte schade te herstellen. De ambassadeur heeft hieraan toegevoegd, dat nieuwe zeer scherpe instructies gegeven zijn aan de Britsche luchtmacht het Belgische grondgebied te mijden, en een herhaling van in cidenten als bovengenoemd te voorkomen. De Royal Air Force heeft aldus meldt Reu ter uit Londen gisteravond een vijfde ver kenningsvlucht uitgevoerd boven Duitschland tijdens ongunstige weersomstandigheden. Op nieuw hebben de vliegtuigen, en thans zelfs ove' een uitgestrekt gebied van Midden-Duitschlano strooibiljetten uitgeworpen. Vernomen wordt dat eenige toestellen op hun terugtocht in contact kwamen met gevechtsvlieg tuigen, welke, naar men gelooft, van Belgische nationaliteit waren. Blijkbaar zijn de Britsche vliegtuigen onbewust een deel Belgisch grond gebied gepasseerd. Verdere inlichtingen hier over zullen ongetwijfeld later beschikbaar wor den. De oorsprong der formule Koning bij de gratie Gods" door de Franki sche Koningen sinds Pepijn van de Engelschen overgenomen is geen an dere geweest dan de christelijke zin der vorsten, eene erkenning uit dee moed van een gezag boven het hunne, daarvan de oorsprong en de recht vaardiging. Reeds in een wet van om streeks 690 noemt zich Ini, koning van Weszex „bij de gratie Gods Ko ning...." Die deemoed spreekt meer dan eens uit de formule zelf: „Karei, bij de genade Gods en de gunst zijner barmhartigheid Koning der Fran ken." Reeds kreeg de formule een ietwat anderen klank als Paus Leo III te Rome Karei den Groote in 800 kroont: „Karei allerdoorluchtigste Majesteit, door God gekroond, groot en vreedzaam keizer, bestuurder van het Romeinsche rijk en tevens door de barmhartigheid Gods, koning der Franken en Longobarden." En ook wanneer Lodewijk de Stamelaar in 877 als hij door 't volk gekozen is laat er onmiddellijk aan voorafgaan: „ik Lodewijk door de barmhartigheid van den Heer onzen God en de keuze van het volk tot Koning geroepen." Deze aanhankelijkheid en onderda nigheid aan Gods almacht en wetten moeten nog immer zijn de geest van ieder die over volken heerscht en hun heil in handen heeft. Daarom heeft nog zooveel beteekenis het ge bed onzer Kerk voor de Christen vorsten en daarom moetefi we allen. allen., den roep van onzen vredes- paus Pius XII opvolgen om Gods licht af te smeeken over de machtigen de zer aarde. Ons gebed moet den hemel gewéld aan doen: ware wijsheid te schenken aan de machthebbers en een christélijken geest ingang te doen vinden in de raadkamers der heer- schers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1