Kabouter Flip en zijn vriendje Wip r* den dat} missievliegtuig Het Geheim van de zeven Schoorsteenen MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 Gemobiliseerden in Indië Circulaire van den Ondernemersbond GEVLUCHT Om aan gevangenschap te ontkomen Bescherming tegen luchtaanvallen Indische regeering heeft ontwerp- ordonnantie ingediend Tegen prijsopdrijving Maatregelen in Ned.-Indië MARNIX VAN ST. ALDEGONDE VERTREKT LATER Geen goederen aan boord voor oorlogvoerende landen MISSIEREIS AFGEBROKEN DIENSTPLICHT IN INDIË Teeltdwang-ordonnantie in Indië STAKING IN DE VENEN GEËINDIGD Zij heeft vijf maanden geduurd DE TROEPEN KREGEN FAMILIEBEZOEK Zondag was er een intensief spoorwegverkeer Doodelijk ongeval te 's Gravenhage Het treinverkeer Uitbreiding dienstregeling spoorwegen DUITSCHE KATHOLIEKEN ONGERUST ACHTER DE MAGINOT-LINIE Film in Hilversum verboden VERVOERVERBOD VOOR HOOI DOODELIJK ONGELUK TE NIEUWERBRUG Motorrijder botst tegen gepar- keerden auto DOOR TRUCK OVERREDEN EN GEDOOD Extratrein van Schaffhausen naar Nederland Doodelijk ongeluk in Staatsmijn Hendrik Wielrijder door auto gegrepen en gedood Het corpus delicti .tri" EERSTE KAMER Tegen a.s. Donderdag bijeengeroepen JUBILEUM ZUSTERS FRANCISCANESSEN Officieel antwoord op gestelde vragen DOOR AGATHA CHRISTIE BATAVIA, 11 Sept. (Aneta) De onderne mersbond heeft een circulaire gezonden aan zijn leden, waarin wordt aangedrongen om ten aanzien van personeel, dat voor militairen dienst onder de wapenen is, dê volgende richt lijnen in.acht te nemen: Dit personeel zal niet worden ontslagen. De gehuwden blijven in het genot van de to tale vaste inkomsten en de gebruikelijke emo lumenten. De ongehuwden ontvangen de helft van het totale vaste inkomen. De ongehuwde kostwinners ontvangen een bedrag, varieerend van de helft tot het totale bedrag van het vaste inkomen, ter beoordeeling door den wedgever. Cp een en ander zullen slechts in mindering worden gebracht de salarissen en vaste toela gen. die de betrokkenen uit hoofde van hun rang bij de weermacht genieten, doch niet de bijzondere toeslagen, als bijv. bij den militairen vliegdienst of onderzeedienst. De stortingen voor het pensioen en de ver hoogingen der salarissen zullen worden voort gezet. broeders van genoemde Congregatie na hun terugkomst m het vaderland het bevel, in dienst te treden van het Duitsche leger, terwijl de negentien paters-missionarissen naar het Moe derhuis der Congregatie in Steyl (L.) konden vertrekken. AMBOINA, 11 Sept. (Aneta) Het hoofd van plaatselijk bestuur te Merauke berientte Zaterdagmiddag, dat het Junkers-missievlieg- tuig uit Kejapit, (Australisch Nieuw Guinea), op de open vlakte bij Merauke is geland. De landing geschiedde zonder ongelukken. De -in zittenden waen gevludcht om aan gevangen schap te ontkomen. BATAVIA, 11 Sept. (Aneta). De regeering heeft bij den Volksraad ingediend een ontwerp- ordonnantie tot het treffen van maatregelen ter beperking van de gevaren voor de burger bevolking, voortvloeiende uit aanvallen uit de lucht. Het voorstel omvat o.a. de volgende maatre gelen: Instelling van luchtbeschermingskringen, aanwijzing van bepaalde plaatsen, welke in aanmerking komen voor een speciale toerus ting, organisatie van personeele en materieele hulpmiddelen. Voorts wordt een wettelijke grondslag gelegd van algemeene discipline, waaraan de geheele gemeenschap wordt onderworpen, terwijl van bedrijven e.d. kan worden gevorderd, dat zij bepaalde maatregelen treffen. Tenslotte opent de ordonnantie de mogelijk heid van de invoering van burgerdienstplicht ten behoeve van de luchtbescherming. BATAVIA, 11 Sept. (Aneta). Tegen een handelsmaatschappij heeft de politie proces-ver baal opgemaakt wegens-ongesanctionneerde ver hooging van verkoopprijzen boven het prijspeil op 24 Augustus. In Cheribon zijn drie toko's gesloten wegens prijsopdrijving, terwijl dit eveneens het geval was met twee toko's in Plered. De prijzen van tokogoederen werden te Tjia- mis hier en daar verhoogd, waarop de politie maatregelen heeft getroffen. Twee tokohouders werden wegens prijsopdrijving beboet met ieder f 50. Het eerste geval van prijsopdrijving, dat te Soerabaja werd bericht, betrof een Chineeschen tokohouder, die werd veroordeeld tot een boete van f 25. MED AN, 11 Sept. (Aneta). De „Marnix van St. Aldegonde", welk schip Zaterdag van Be- lawan zou vertrekken, verlaat deze haven eerst vanmiddag om vijf uur, in verband met los sing van de voor Duitsche havens bestemde goederen. De goederen, bestemd voor Engelsche en Pransche havens, zijn reeds uit de „Marnix" gelost, zoodat het mailschip geen goederen voor eenig oorlogvoerend land meevoert. Een groep van omstreeks veertig missionarissen van de Congregatie van het Goddelijk Woord, SteylUden was op een Duitsch schip op weg naar hun missiegebieden in China, Nieuw Gui nea, Japan, etc. toen het bevel van de Duitsche overheid kv"am, aat alle Duitsche schepen on verwijld naar het moederland moesten terug- keeren. Het schip was reeds in de Middellanasche Zee, toen het bevel opgevangen werd per radio. In den nacht, zonder dat aan de passagiers, aldus vernamen wij thans, eenige mededeeling hiervan werd gedaan, werd de steven gekeerd en koers gezet naar Duitschland. Eiken nacht werd met gedoofde lichten gevaren. De passagiers waren zeer verbaasd, toen zij Bremcrhafen weer voor zich zagen en zien daar moesten ontschepen. Naar men ons mededeelde, kregen de twintig BOTTENBORG, 11 Sept. (Aneta). Vastge steld is een ordonnantie tot toepasselijk ver klaring van het dienstplichtbesluit op geheel Ned. Indië. BATAVIA, 11 Sept. (Aneta) De teelt dwang-ordonnantie is bij gouvernementsbesluit van 9 September vastgesteld. De samenwerkende organisaties van Veen arbeiders hebben met ingang van heden de staking in de te Schoonebeek gelegen veende rijen van de firma A. Veldkamp te Erica opge heven, omdat de campagnewerkzaamheden in het veenbedrijf, ook wat de productie van p-f/'s- turf betreft, is afgeloopen. De sl%king is 11 April j.l. begonnen en heeft dus vijf maanden geduurd, een in het veenbedrijf vrijwel onge kende tijdsduur. De organisaties hebben haar doel met de fir ma Veldkamp een collectieve arbeidsovereen komst, gelijk aan die, welke voor de omliggen de bedrijven te Schoonebeek en in de gemeente Emmen geldt, te sluiten, niet kunnen bereiken. Duizenden reizigers, hoofdzakelijk vrouwen, bevolkten Zondagmorgen gedurende eenige uren de verschillende perrons van het Centraal Sta tion te Utrecht. Zij arriveerden voornamelijk met extra-gerequireerde autobussen uit de om liggende plaatsen in de provincie. De Spoorwegen hadden handen te kort om den grooten toevloed van passagiers zoo snel mogelijk te verwerken, te meer daar de treinen, die uit de verschillende plaatsen in Utrecht arriveerden, reeds zeer zwaar bezet waren. Extra-treinen werden ingelegd en speciale maat regelen w'arden getroffen om den grooten stroom van reizigers, hoofdzakelijk bestaande uit fami lieleden van de onder de wapenen geroepenen, met het minste oponthoud naar hun plaats van bestemming te vervoeren. Zaterdagavond elf uur is op den hoek van de Boekhorststraat en de Herderinnest.raat een mo torrijder, de 25-jarige F. H K., door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. Naar wij van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen vernemen zal de aangekondigde op voering der frequentie op verschillende lijnen reeds Maandag, 11 September, worden ingevoerd. Van dat tijdstip af zal op de reeds genoemde baanvakken een vrij frequente, aan het normale grenzende, dienstregeling worden gereden. De dienst op de lijn Amsterdam-Utrecht o.a. zal dan als volgt zijn: Vertrek Amsterdam C.S. naar Utrecht: 5.33 uur tot 23.33 uur, om het uur. Daartusschen dcor nog elf stoptreinen, hoofdzakelijk van Amster- dam-W.P. Deze treinen vertrekken van Am- sterdam-W. P. te 7.18 uur, 9.18 uur, enz. In omgekeerde richting vertrekken de sneltrei nen van Utrecht C.S. van 6.56 uur tot 23.56 uur om het uur en de stoptreinen te 5.46 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en verder om de twee uur. Naar Zeist gaan weer drie treinen ioopen met stoppingen te Bosch en Duin en Huis ter Heide. Vertrek van Utrecht 6.42 uur, 12 42 uur en 17.23 uur. Terug van Zeist 7.55 uur, 13.13 uur en 18.25 uur. Op de lijn AmersfoortZwolle wordt de dienst als volgt: de sneltreinen vertrekken te 7.42 u. 9.42 uur, enz., om de twee uur tot 21.42 uur. Daartusschen door loopen de stoptreinen voor de bediening van de tusschengeiegen stations te 6.25 uur, 7.55 uur, 10.55 uur, 12.55 uur, 15.55 uur, 17.55 uur en 19.55 uur. Van Zwolle zijn de vertrektijden van de snel treinen: 7.25 uur, 9.25 uur enz. tot 21.25 uur en van de stoptreinen 8.05 uur, 10.05 uur, 14.05 u. en daarna om de twee uur tot 20.05 uur en 21.32 uur. Tusschen Almeloo en Hengeloo wordt de dienst als volgt: vertrek 7.32 uur, 9.05 uur, 10.05 uur en zoo vervolgens om het uur tot 23.05 uur, welke treinen om den ander zullen stoppen te De Riet en Zenderen. In omgekeerde richting vertrek van Hengeloo 6.34 uur, 8.34 uur, 9.32 uur, 10.34 uur, 11.32 uur enz. tot 21.32 uur. Tusschen Ede en Arnhem zal de dienst worden uitgebreid met stoppingen te Wolfheeze en Oos terbeek-hoog en zullen de treinen vertrekken van Ede—Wageningen te 7.18 uur, 9.18 uur, enz. om de twee uur tot 21.18 uur. In omgekeerde richting vertrekken deze stoptreinen van Arnhem 7.23 uur, 9.23 uur enz. tot 21.23 uur. ZUERICH, 11 Sept. (Havas). Reizigers die uit Dui'tschland komen deelen mede dat in Ka tholieke kringen groote ongerustheid heerscht. De vervolgingen, welke eenige maanden voor den oorlog waren gestaakt, worden hervat. Het doel schijnt te zijn de priesters te dwingen het goud, dat in bezit is van de Kerk, uit te leve ren voor de oorlogskas. Reeds vóór de oorlogs verklaring verschenen fn alle dorpen ambte naren om op de „moraal" te letten. De film „Achter de Maginotlinie", waarin een overzicht wordt gegeven van de Fransche weermacht, is door den burgemeester van Hil versum verboden. Aanvankelijk maakte burgemeester J. H. J. Lambooy slechts bezwaren tegen enkele détails, die door coupures konden verwijderd worden, doch de voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeuring maakte hiertegen bezwaren omdat een film, eenmaal gekeurd zijnde, niet meer gecoupeerd mocht worden. Dit standpunt werd eveneens ingenomen door den directeur van den Ned. Bioscoopbond, die wees op het alternatief: de film in haar geheel vertoonen of heelemaal niet. Hij gaf echter als zijn mee ning te kennen dat het verbod niet gemoti veerd was. Burgemeester Lambooy voerde op zijn beurt aan, dat hij het verbod had uitge vaardigd na overleg met Den Haag. In Den Haag, zoo meende de burgemeester, zal men wel weten in welken zin te adviseeren. De minister van Economische Zaken heeft be kend gemaakt, dat met ingang van Maandag 11 September 1939 het vervoeren of doen ver voeren van alle soorten hooi, in grootere hoe veelheden dan 100 kg., verboden is. In uitzonderingsgevallen kan de provinciale voedselcommissaris in het gebied, waar degene die dat product wenscht te vervoeren, gevestigd is, voor dat verbod dispensatie verleenen. Zondagnacht is op den Rijksstraatweg te Nieu- werbrug a. d. Rijn een motorrijder met duopas sagier in volle vaart tegen een geparkeerd staan - den militairen auto gebotst. De motorrijder liep een schedelbasisfractuur op en overleed eenige genblikken later, de duo rijder, de 24-jarige R. V. uit Waddinxveen kreeg ernstige wonden aan het gelaat. Hij is evena's het stoffelijk overschot, naar het R.K. Ziekenhuis te Woerden vervoerd. De motorrijder, de 34-jarige J. van 't W. was gehuwd en vader van twee kinderen. Het motorrijwiel is beschadigd, de auto ech ter niet. Zondagavond beging de 28-jarige landbou wersknecht A. E. Veenstra, in dienst bij den heer Schaap te Terkaple (Fr.), de onvoorzich tigheid, achter een met stroo beladen truck met oplegger te gaan loopen, toen deze achter uit het erf opreed. Waarschijnlijk is hij toen gestruikeld en gevallen, waardoor hij werd over leden. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig na het ongeval overleed. Het slacht offer, dat nog even bij bewustzijn is geweest, verklaarde, dat het ongeluk aan eigen schuld was te wijten. In samenwerking met de Nederlandsche re geering zal een extratrein 2de en 3de klasse loopen van Schaffhausen naar Nederland via Duitschland, naar alle waarschijnlijkheid op Woensdagmorgen 13 September. Geïntereseerden gelieven zich aan te melden onder opgave van aantal personen en klasse, waarin gereisd wordt, bij den Nederlandschen consul te Zürich. In de ondergrondsche werken van Staats mijn Hendrik is de 25-jarige houwer J. H. Weijers uit Rumpen, die dienst deed als loco motief-machinist, bij een wissel tusschen zijn locomotief en den wand van de steengang bekneld geraakt. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig daarop overleed. Toen Zondagmorgen de 68-jarige weduwnaar C. A. uit Zeist, op het rijwielpad langs den Wou- denbergschweg fietste, wilde hij om onbegrijpe lijke reden naar den Jagersingel den weg over steken. Hierbij werd hij door een hem achterop komenden auto gegrepen en ernstig aan het hoofd gewond. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Den autobestuurder treft geen schuld. De ridders maakten oorlog tegen elkander. De overwonnene werd in triomf weggevoerd en zijn kasteel in brand gestoken. Nu bestaan er ech ter geen roofridders meer en de oude burchten en kasteelen staan leeg. Maar de menschen maken met elkander nog wel oorlog. Nog voor enkele jaren op een reis naar het zuiden vlogen wij over een gebied. Er heerschte veel lawaai en geknal, zoodat we nieuwsgierig werden en wat lager vlogen om te zien wat er gebeurde. 't Was erg onvoorzichtig van ons, want eens klaps viel een gedeelte van onze kameraden naar beneden. Dat hadden, de menschen ge daan. Onze vrienden zijn gestorven. Jullie begrijpt hoe wij geschrokken zijn. <Ketw\faal Twee vijanden: Gerard Helms de rijksveld wachter en Toon Verhaf de strooper. „Het lijkt wel", zei Toon herhaaldelijk, of „ik" alleen hier op het dorp stroop. Eeuwig en altijd zit die vervloekte dienstklopper mij achter de broek. Maar dat zeg ik je: als hij voort blijft gaan, mij zoo in het nauw te drijvenTcon zei niet, wat er dan zou gebeuren maar zijn on heilspellende, zwarte fonkelende cojren, die even onder de klep van zijn pet zichtbaar waren, be wezen genoeg, dat Helms, voor zijn eigen bestwil, maar op zijn hoede moest zijn. Dit wist de rijksveldwachter wc-1, maar tevens kende hij in zijn dienstijver geen gevaar. Dag en nacht doorkruiste hij de bosschen en bleef uren en uren verscholèn zitten als hij hier of daar een strik ontdekte, in de hoop, dat de strooper zou komen kijken, of er niet eenig wild in zat. In strikken-zetten was Toon een baas, maar om te gaan zien, of er wild in gevangen zat, moest hij verzekerd zijn, dat Helms hem niet op de vingers kon kijken. Dan stuurde hij eerst Katrien, zijn vrouw, op verkenning naar het dorp. Misschien hadden een van Toons kornui ten den veldwachter gezien, of zag zij hem zelf hier of daar. Maar soms kwam ze onverrichter- zake terug en dan liep Toon woedend rond zijn huis en stond overal eens op den uitkijk tot hij eindelijk maar waagde naar den strik te gaan. Dit had hem al menigen dag gevangenisstraf gekost. Helms was eenige weken ziek' geweest en in dien tijd stroopte Toon zooals .lij nog nooit ge stroopt had. Wild was er in overvloed. Koper draad voor strikken was niet duur en hagel voor zijn geweer evenmin. Toen beging Toon een grove fout. Hij had de brutaliteit, om Helms te treiteren, een haas naar diens woning te laten brengen, die natuurlijk geweigerd werd. Doch hier had Toon op gerekend. Door die vriende lijkheid van hem werd de verhouding van Helms er, begrijpelijk, niet beter op. Zoodra hij genezen was, wist Toon dan ook, dat voor hem zijn beste dagen voorbij waren. Van den vervanger van Helms had hij geen last ondervonden. Die bleef meer in het dorp zelf, omdat hij de streek niet goed kende. Maréchaussees kwamen daar ook zelden. Hij had zijn strooplust kunnen botvieren, maar nu was zijn rijk uit en het heette nog meer dan ooit oppassen, want Helms zou niet vergeten, dat hij den gestroopten haas had laten bezorgen. Wat had hij met zijn kameraden daar pret over gehad! En allen hadden toen het gezicht van den rijksveldwachter wel eens willen zien Dien avond had hij den bewusten haas in een kroeg verloot en alle aanwezigen nadien getrac- teerd. Het was Zondagmorgen. Helms was al vanaf drie uur in den vroegen morgen op pad, als had hij er een voorgevoel van, dat er voor hem wat te snappen viel. Opeens ontdekte hij Toon, die haastig zijn geweer op hem aanlegde. Helms sprong achter een boom, trok zijn revolver en mikte, in zelfverdediging, op den strooper, die blijkbaar de kans om te schieten, stond af te wachten. Toon vloekte, schreeuwde en brulde „Je hebt mij geraakt!" „Dan had je maar niet op mij moeten nuK' ken," zei Helms. „Je zoudt mij daar eens evefl een lading hagel door mijn body hebben will® i jagen, hé, man?" j „Dat lieg je!" beweerde Toon met een van P® verwrongen gezicht; „Zoo! durf je ook nog beweren van niet? nu zullen we eerst dit geweer van jou in veil'S' heid brengen en dan eens kijken waar dat bl°® vandaan komt." „Ik sterf," kreunde Toon, die zich op „Je hebt me de" ver- grond had laten zakken, moord." „Onkruid vergaat niet, man. Je eigen scïiul 1 dat je nu pijn hebt." Helms trok de jas van Toon uit, toen zijn en hemd. Met een touw, dat hij in zijn zak ha bond de rijksveldwachter, om bloedverlies voorkomen, den arm af. Toen leidde hü strooper naar een boerderij. Een paard wef voor de kar gespannen; een paar bossen str er op gelegd en Toon werd naar een dokter V® voerd, die hem s na verbonden te hebben, naar een ziekenhuis in de nabijgelegen stac liet brengen. Daar achtte men het ■j,.,,,,.,,,,,,,:,,,,,,,ui'"" noodig, tot am- putatie van den arm over te gaan. Onder den indruk van het gebeurde maakte^ rijksveldwachter met bevende hand proces-v baal op. Toon bleef bij hoog en laag bezv?er®j dat hij niet op Helms had aangelegd. een lastig geval voor den dienaar der wet, wel hij onder eede het tegendeel kon verklaOT En het hinderde Helms, dat anderen hem etv zouden verdenken, niet uit zelfverdediging V handeld te hebben, maar uit wraak. Hij er over, hoe hiervoor het bewijs te kunnen v> den. Toen bedacht hij: Zou mijn kogel het 8 weer van Toon niet geraakt hebben? Hij 8 naar het politie-bureau in de stad. waar hij geweer van Toon gedeponeerd had en daan tegenwoordigheid van den commissaris, onto® het geweer van Toon geschampt had. Dit dus een stuk van overtuiging: het bewijs, dat hij, dat de kogel van zijn revolver de kolt strooper wel degelijk had aangelegd. Het corP" delicti kon geleverd worden. Toen de strooper genezen was. kwam het P ces voor. Toon Verhaft werd tot twee jaren v oordeeld. „En mijn rechterarm kwijt," bromde Tc Met zijn zwarte, nogmaals onheilspellende keek hij den rijksveldwachter aan, „Maar 'yas „ik" niet gauw achter een gesprongen," zei Helms, „dan had ik er m schien het hachje bij ingeschoten. Toon. Ut de aan, om je arm te raken, waar jij je tegen hield, om je aldus te ontwapenen. 1118 wat „jij" gedaan zoudt hebben, man, dat kon wel vermoeden." De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Donderdag 14 September a.s., des avonds om half negen. De voorzitter is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen alsdan in de afdeelin- gen te doen onderzoeken het wetsontwerp ge bruik vervoermiddelen benevens een aantal an dere ontwerpen. Het ligt in de bedoeling in een op Vrijdag 15 September, des namiddags te één uur, te houden openbare vergadering aan de orde te stellen de ontwerpen van wet van spoedeischenden of van eenvoudigen aard, die alsdan in staat van wijzen zullen zijn. Dinsdag 12 September zal het 75 jaar gele den zijn dat de Zusters Franciscanessen van Oirschot zich vestigden in de parochie van St. Donatus te Bemmel. Dit feit is waard herdacht te worden. Voor 75 jaar was het een bewijs van durf en door zicht, wanneer een dorp als Bemmel van een Inrichting voor R. K. Lager-, Naai- en Be waarschool-onderwijs werd voorzien. Bovendien is aan de stichting jarenlang een pensionaat verbonden geweest. Een schoone bladzijde dorpsgeschiedenis is het werken van deze zusters gedurende de af geloopen 75 jaren. In verband met de tijdsomstandigheden zal dit jubileum alleen kerkelijk worden gevierd. Vraag: Zijn in de bestaande clearingrege- ling met Duitschland wijzigingen gekomen en moeten, schulden aan Duitsche firma's nog steeds worden voldaan door storting in de Ne- derlandsch-Duitsche clearing? Antwoord: De Nederlandsch-Duitsche clea- ringregeling blijft ongewijzigd gehandhaafd. Alle clearingplichtige schulden van Nederland sche debiteuren aan Duitsche crediteuren be- 64 „Dat was buitengewoon knap bedacht," zei Anthony, ,,'t Maakte zoo'n indruk op me, dat ik me gedwongen voelde hem waardig ter zijde te staan. En daarbij maakte die houding van mij hem zeker onzeker. Kijk, de kwestie was zoo: dadelijk na dien tip van mij over de „rijen", had hij nog maar één doel: het nieuws naar zijn handlangster doorgeven en ons een kwar tier of twintig minuten in de vergaderzaal vast houden. Dat briefje was voor mademoiselle Brun. Hij zei Tredwell om het dadelijk te be zorgen en Tredwell heeft dat bevel letterlijk tqp uitvoer gebracht door de trap op te wan delen en het in de leerkamer af te geven. En daarna kwam Lemoine met de beschuldiging, dat ik koning Victor was. Daardoor leidde hij, in de eerste plaats, de gedachten van de aan wezigen af en in de tweede plaats bereikte hij er mee, dat niemand de kamer uitging. Als alles geloopen was, zooals hij dacht, zou er met allerlei soorten ophelderingen minstens een kwartier heengegaan zijn, en als we dan in de bibliotheek waren gaan kijken, zouden we den diamant niet gevonden hebben." George a-hemde een paar maal gewichtig. „Ik moet zeggen, Mr. Cade," zei hij, „dat ik uw manier van doen in hooge mate onvoorzich tig vind. Een kleine fout in de berekening van het in elkaar grijpen van uw plan en een van de grootste nationale schatten was voor goed voor ons verloren gegaan. Uw handelwijze is gewaagd, onverantwoordelijk gewaagd geweest, Mr. Cade „Ik begin te merken, dat u de clou van de heele geschiedenis nog niet gesnapt hebt, Mr. Lomax," viel de lijzige stem van Mr. Fish hem in de rede. „De diamant zit niet ergens in de bibliotheek en heeft er ook nooit gezeten?" „Nooit?" „Nee, nooit!" „Kijk," begon Anthony, „de puzzle van graaf Stylptitch had een andere oplossing. Niet rijen (rows) maar roos (rose). Toen dat tot me door drong, Maandagmiddag gebeurde dat, ben ik regelrecht naar den rozentuin gegaan. Maar daar deed ik de ontctekking, dat Mr. Fish op hetzelfde idee gekomen was. Als je met je rug naar den zonnewijzer gaat staan en je doet eerst zeven passen recht vooruit en dan acht naar links en drie naar rechts, vind je daar een paar struiken met groote helderroode rozen. Die soort roos heet Richmond. Ze hebben het huis tot in alle hoeken en gaten doorzocht, maar niemand is op het idee gekomen, den tuin ook een beurt te geven. Morgen zullen we, gewapend met schoppen, daar eens naar toe wandelen „Dus dat verhaal van die boeken in de bibliotheek...."^ „Een kleine uitvinding van me om de juf frouw in kwestie er in te laten vliegen. Mr. Fish hield op het terras de wacht en hij zou fluiten als het psychologische moment er was. Mr. Fish en ik dat moet ik eerst vertellen hadden in Dover een soort van krijgsraad be legd en als gevolg daarvan was het huis in Dover in staat van beleg verklaard en konden de Broeders zich niet meer met den pseudo- Lemoine in verbinding stellen. Ik had ze laten weten, dat z'n bevel opgevolgd was. En dus kon hij zich met een gerust hart wijden aan de taak, om mij te ontmaskeren." „Wel, wel," zei Lord Caterham gemoedelijk, „de heele zaak is dus, zooals je 't noemen kunt, netjes op z'n pootjes terecht gekomen. Alles is opgehelderd en dus „Eén ding uitgezonderd," zei Mr. Isaacstein. „Wat?" De financier keek Anthony strak aan. „Waarvoor heeft u me hier laten komen? Om als toeschouwer bij dezen dramatischen één- acter te fungeeren?" Anthony schudde het hoofd. „Nee, Mr. Isaacstein. U bent een zakenman en voor zakenmenschen is tijd geld. Waarvoor is u oorspronkelijk hier gekomen?" „Om een leeningskwestie te bespreken." „Met wien?" „Met prins Mlchaël van Herzo-Blowakije." „Juist. Maar prins Michaël is dood. Bent u bereid om onder dezelfde voorwaarden dezelfde leening met z'n neef Nicolaas te sluiten?" „Waar is die neef? Ik dacht dat hij, jaren geleden, in den Congo vermoord was?" „Dat is zoo. Mijn werk! Ik heb hem ver moord! Nee, nee, ik ben geen moordenaar. Met dat vermoord bedoel ik, dat ik het bericht van zijn dood heb laten rondstrooien. Maar ik heb u een prins beloofd, Mr. Isaacstein. Hoe denkt u over mij?" „Over u?" „Ja, ik ben de beloofde prins Nicolaas Ser- gius Alexander Ferdinand Obolovitch. 'n Beetje te lang en te pompeus voor het soort leven dat ik van plan was te leiden en daarom heb ik 't maar veranderd in Anthony Cade." Kapitein Andrassy sprong van zijn stoel op. „Maar dat is ongeloofelijk," sputterde hij. „Pas op uw woorden, meneer," „Ik kan de bewijzen er voor overleggen," zei Anthony rustig. „In de eerste plaats moet ik den baron overtuigen." Baron Lolopretjzyl hief zijn hand op. „Die bewijzen ik zal ze nakijken. Maar noodig ik ze niet heb. Uw woord voor mij vol doende is. En daarbij, u zeer veel op uw Engel sche "moeder lijkt. Van begin af ik tegen mezelf gezegd heb: Deze jonge man van vaders- of moederszijde van hooge afkomst is." „U heeft me altijd op m'n woord vertrouwd," zei Anthony. „Dat hoop ik in den tijd, die nu voor me ligt, niet te vergeten." De baron maakte een buiging en ging een stap achteruit. Anthony keek rechercheur Battle aan, die met een gezicht zonder eenige uitdrukking en in militair-stramme houding op dezelfde plaats was blijven staan. „De aanwezigen begrijpen waarschijnlijk wel," ging hü voort, „dat ik me hier in een heel precaire positie bevond. Als u bekend geworden was, wie ik was, zou ik onmiddellijk van den moord verdacht zijn. Want ik was de erfgenaam voor den troon en dus had ik een reden om prins Michaël van de baan af te wenschen. Daarom ben ik van 't begin af doodsbang voor Battle geweest. Ik voelde dat hij me verdacht, maar dat hij niets durfde beginnen, omdat hij geen solide basis voor een beschuldiging had." „Ik heb geen seconde geloofd, dat u hem doodgeschoten hadt, meneer," zei Battle. „Zoo iets voel je bij intuïtie, zelfs wij Scotland-Yard- menschen. Maar ik voelde ook, dat u ergens bang voor was en ik begreep niet, waarvoor. Als ik eerder geweten had wie u was, zou ik het motief troonopvolging misschien overschat heb ben en u hebben laten arresteeren." „Gelukkig dan maar, dat je dat schuldige geheim niet te weten bent gekomen, 't Is zoo wat het eenige. Al het andere heb je uitge- vischi*. Voor jou als detective neem ik m'n hoed af, Battle. Scotland Yard mag trotsch op je zijn." „Merkwaardig," mompelde Lomax. „Buiten gewoon merkwaardig! De merkwaardigste reeks verwikkelingen, die ik ooit" meegemaakt heb. Ik kan 't bijna niet gelooven. Weet u wel zeker, baron „Waarde Lomax," viel Anthony hem vrij scherp in de rede. „Ik ben absoluut niet van plan den steun van Buitenlandsche Zaken te vragen zonder overtuigende bewijzen voor m'n identiteit over te leggen. Daarom moesten we deze zitting nu maar opheffen en met ons vieren, u, de baron, Mr. Isaacstein en ik, ergens hooren, evenals tot dusverre, uitsluitend worden voldaan door storting in guldens in Nederlandsch-Duitsche clearing en wel uit® lijk op den vervaldag. Vraag: Hoe is het gesteld met de kracht®^ een overeenkomst van levensverzekering staande rechten van den verzekerde, 'n Nederland in den oorlog betrokken wordt? Antwoord: Voor het antwoord op deze vraag moet onderscheid worden gemaakt 1 schen burgers en in militairen dienst personen. De rechten van verzekerde burgers blijven, dien Nederland in den oorlog betrokken v,'°ro0( in het algemeen onverkort gelden, zoodat ,g hen het oorlogsrisico onder de verzekering begrepen. „t Het overlij densrisico van in militairen Q z0o zijnde personen daarentegen is, in het juist veronderstelde geval, volgens de nie® polissen van levensverzekering niet gedekt, zij uitdrukkelijk het tegendeel is overeeng®OT men. In geval van hun overlijden wordt j niet het verzekerde kapitaal, doch de event aanwezige afkoop- of reservewaarde der zekering uitgekeerd. Bij verschillende verzekering-maatschapP^, staat voor de hier bedoelde categorie van Pg sonen de gelegenheid open, tegen vergo® van een extra-premie het oorlogsrisico 0l?c{j' de verzekering te doen begrijpen. Voor in tingen te dezer zake wende men zich tot verzekeraar. Vraag: Is het de bedoeling de werkkamp voor arbeiders, die bij de werkverschaffing geplaatst, op normale wijze in stand te hou of wordt overwogen de kampen binnenkort^, sluiten, ten einde de arbeiders in staat te s len naar hun gezin terug te keeren? Antwoord: Het is niet de bedoeling, de k pen te sluiten. Er is geen reden, om niet maal door te werken. Voor de arbeiders ook voordeeliger, omdat zij thuis in de s't® regeling zouden moeten worden opgenom^, hetgeen vermindering van inkomsten zou teekenen. „jjs, Wanneer de arbeiders het, begrijpelijker* niet prettig vinden ver van huis te zijn, rn°fltii- zij bedenken, dat de honderdduizenden ge111 #f<) liseerden, die zijn opgeroepen om huis en ha j, van ons allen, dus ook van de te werk 8eS es' den, te verdedigen, eveneens hun gezin j ten verlaten. De te werk gestelden kunnen periodiek een Zondag naar huis en zijn opzicht boven de gemobiliseerden bevoovr® Ook zijn er duizenden arbeiders in het bedrijf, die door den aard van hun werk van huis zijn. Voor een bijzondere regeling voor de te w gestelden bestaat dan ook geen aanleiding- anders de voorwaarden voor de leening ga zitten bepraten." j® Baron Lolopretjzyl stond op en ging in bouding staan. ejj „Het 't schoonste oogenblik van mijn rev zal zijn," verklaarde hij, „als ik u koning Herzo-Slowakije zie." „O ja, dat is waar ook," zei Anthony n chalant weg, terwijl hij zijn arm door dien Baron Lolopretjzyl stak. „Ik moet u nog y, vertellen, 'n Kleine tegenvaller voor de Pa Ik ben getrouwd, ziet u!" _.eed De baron ging een stap achteruit. Zijn .ey -zicht, werd bleek van schrik en teleurs il i •*- f gezicht werd bleek van schrik en teleurs ling. eio „Dat er iets niet in orde zou zijn, ik gev heb," barstte hij uit. „Algoede hemel! Hi) zwarte vrouw uit Afrika getrouwd heeft!" „Nee, zoo erg is het niet," lachte Antn" „Ze is blank." .sCp „Goed. Een achtenswaardig morganavv huwelijk het worden dan kan." „Geen sprake van. Als ik koning word, w%j, zij koningin.... Nee, schud maar niet uw h Ze is in alle opzichten geschikt voor dat ba,ep tje. Ze is de dochter van een Engelseh e j, man... hoogsten adel... dateert van Willen1 Veroveraar. Op het oogenblik is 't mode, vorsten met leden van aristocratie trouwen,, ze kent de toestanden in Herzo-Slowakije-^ „Alle menschen!" riep Lomax uit mededeeling was zoo'n schok voor hem, da z'n rhetoriek vergat. „Toch niet.toch nie Virginia Revel?" .M.' (Wordt vervolg"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10