SPORT EN WEDSTRIJDEN BEVMVIJK VE Man icbijft Rooken of vuuK BRIEVEN UIT HAARLEMMERMEER MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 R0OKT itlET IR BOSCH OF HEI! VOETBAL J ubileum-tour nooi H.F.C. Ajax wint het tournooi H.F.C.Haarlem 15 H.V.V.—Ajax 0—1 H.F.C.—H.V.V. 0—1 AjaxHaarlem 21 T.Y.B.B. 1—SANTPOORT 1 HAARLEMS GOUDEN FEEST J eug d weds trij den WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles H.R.C. De Jonge Kampioen H.R.C. Excelsior ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging BRIDGE R.K. Bridgeclub Ons Genoegen HOCKEY Terreinencomplex B.M.H.C. voltooid Het nieuwe college van B. en W. Burgerlijke stand DE GEMEENTEBEGROOTING Voor vroegere tekorten moest worden geleend DE WERKLOOSHEID STIJGENDE Diploma zwemmen Verkeersongeval Tijdelijke afsluiting van den weg Burgerlijke stand RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN RETRAITEN TE BERGEN Kort nadat de wedstrijd een aanvang heeft genomen, heeft de HFC-speler Ligtenstein het ongeluk zijn been te breken, hetgeen wel een schaduw werpt op dezen overigens geslaagden dag. Of het door dit voorval komt weten wij niet, maar er wordt door beide partijen met weinig vuur gestreden. Bij HFC zien we na eenige jaren afwezigheid een oude bekende meespelen. W. Denijs heeft wederom de voetbal schoenen aangetrokken en te oordeelen naar zijn spel was hij het voetballen nog lang niet verleerd. Kort voor de rust neemt Haarlem door Smit de leiding (01). Uit een goed door ten Have genomen corner brengt de Haan met een kopbal den stand op 1—1. HFC komt nu even in den aanval doch lang duurt dit niet. Door een fout van Lipps neemt Haarlem door v. d. Hulst wederom de leiding 12. De snelle v. Polanen verricht goed werk en hij brengt den stand op 13. Haarlem heeft nu den smaak te pakken en voegt nog 2 doelpunten aan het totaal toe; v. d. Hulst en de Winter zijn de makers hiervan, 15. HVV krijgt al spoedig de gelegenheid om te doelpunten, als Knappert aleen voor Keijzer komt te staan, maar hij schiet hard tegen de lat. Ajax heeft met HW de grootste moeite en kan tegen deze hardwerkende ploeg vooreerst geen meerderheid demonstreeren Eindelijk weet Bijl zich vrij te maken en scoort 01, waarme de de rust aanbreekt. Van het kampioensspel van Ajax valt in de zen wedstrijd niet veel waar te nemen en al onderneemt men af en toe een snellen uitval tastbare resultaten in den vorm van een of meer doelpunten blijven achterwege Hetgene wat doelman Keijzer nog krijgt te verwerken gaat hem beheerscht en zeker af, zonder een moment te twijfelen stopt en vangt hij alle bal len. Van fraai voetbal heeft men in dezen wed strijd zeker niet kunnen genieten, maar enthou siasme en hard werken vergoedden veel. Denijs is in dezen wedstrijd vervangen door van Baasbank. Deze kamp tusschen twee aloude tegenstanders kenmerkt zich door een volledig opgaanden strijd, alhoewel qua spel het voor deel ontegenzeglijk in dat van de Haagsche uitviel. De voorhoedes van beide partijen zijn niet in staat om succesvol te werk te gaan. Steeds weer kan de achterhoede ingrijpen. De afwezigheid van een groot aantal spelers doet zich bij HFC wel gevoelen, het verbond is meestal zoek. Wanneer na de rust een grooten druk op het doel van HFC ontstaat, kan een doelpunt van HW niet uitblijven. Lipps weet nog wel eenige schoten van Sillevis en de Ville- neuve te stoppen, maar dan moet hij capi- tuleeren voor een kogel van Kolthoff 0—1. HFC komt nu los en valt snel aan, maar daar keeper Dankelman nu niet bepaald zin heeft om zich te laten passeeren, is HFC hier dus aan het verkeerde adres. Ondanks eenige goede voorzetten van ten Have, die echter niet worden benut, moet HFC toezien, dat de groote Haag sche als overwinnaar uit het strijdperk komt. Wanneer IC min zijn gespeeld is het Stam. die de score opent, 1—0. Ajax' voorhoede trekt telkenmale met den bal naar voren maar de Haarlem-defensie en in bijzonder doelman Kluit geeft geen krimp. Toch vergroot Ajax den vooroprong wanneer van Wijngaarden fraai solo-werk verricht en den bal doorgeeft naar Fischer, die zich niet be denkt 20. Het verdere gedeelte van deze eerste helft draagt overigens geen spannend karakter meer Na de rust viert onbedachtzaam en lusteloos spel hoogtij, zelfs Smit deelt in de malaise! Een hard schot van de Winter belandt in het zijnet. Eindelijk werden de ploegen wakker geschud. Dit gebeurde toen Kick Smit er 2—1 van maakte, het spel werd nu aantrekkelijk en spannend. Een vrije schop moest Keijzer tot corner ver werken en deze corner werd tot twee maal toe geprolongeerd. In deze periode kwam ook Smit los en vormde nog een dreigend gevaar voor de Ajax-veste, Anderiesen cs. konden echter de overwinning aan zich houden, zij het dan na de grootste inspanning van krachten. Na afloop werden door den burgemeester van Haarlem, Dr. Baron de Vos van Steenwijk de prijzen aan de aanvoerders uitgereikt, waarna HFC's voorzitter dr. Spoelder aan de echtge- noote van den burgemeester, ter herinnering van dit tournooi, een medaille schonk. Het R. K. voetbalseizoen werd gisteren ge opend met een wedstrijd tusschen de eerste elftallen van T.Y.B.B. en Santpoort. B.j de geel zwarten ontbraken Gerrits, van Riel en Vessies, terwijl Santpoort Gerrits miste. In de eerste helft was de thuisclub over het algemeen sterker en vooral de voorhoede toonde zich zeer actief. Goed samenspel tusschen Snoeks en v. d. Linden leidde reeds vrij spoedig tot succes, toen eerstgenoemde den bal nog juist voor de achterlijn kon achterhalen en diens voorzet onberispelijk door v. d. Linden werd benut, 10. Bij de bezoekers werd het spel voor de rust tekort gehouden en de weinige schietkansen bleven onbenut. Slechts eenmaal kreeg Metten een gevaar lijke schuiver van Van Bakkum te verw'erker,, doch de Haarlemsche doelman redde uitste kend. Huneker, die bij de thuisclub de linksbuiten plaats bezet, gaf eenige keurige voorzetten en uit een dezer was het wederom v. d. Linden die den bal ten tweeden male in het Santpoort- net plaatste. Met dezen stand werd gedraaid. In de tweede helft ging het initiatief vrijwel geheel van Santpoort uit. Reeds 5 minuten na de hervatting loste Kaldenbach een zeer hard schot, waar Metten tevergeefs naar greep, 21. De druk op het T..B.B.-doel bleef ook hierna aanhouden en daar de geel-zwarte middenlinie geen kans zag het spel te verplaatsen ontston den er zeer gevaarlijke momenten voor het geel zwarte doel. Vooral Kaldenbach en van Bakkum bleken met hun verrassende schoten uiterst gevaarlijk en goed samenspel tusschen beiden leverde dan ook de verdiende gelijkmaker op, 22. In de laatste twintig minuten werd de strijd nog zeer interessant en werd er aan beide zijden hard gewerkt om het winnende doelpunt. Kort voor het einde viel tenslotte de beslissing toen Kaldenbach op schitterende wijze na een hoekschop den bal ineens achter Metten plaat ste, 23. Ook de adspiranten hebben op Haarlems gouden feest hun sportdag nog gehad. Reeds vroeg hadden de jongens zich gisteren verza meld voor deelname aan den vijfkamp. Even als op de seniorendag werden ook thans de nummers vlot afgewerkt en was ook nu het nummer hindernisloop de attractie van den dag. Een groot aantal prijzen was voor deze wedstrijden beschikbaar gesteld, zoodat velen zich een prijs zagen toegewezen. De uitslag was als volgt: W. Peschar, H. Stam, P. van Tiggelen, H. Mortel, J. de Groot, H. Baum, W. van Gorseier, C. van Duin, J. Grilles, C. de Voogd, P. Person, W. Polder, A. Akker man Th. Krom, J. Wijkhuizen, F. Willemse, J. de Bruin, J. Blesgraaf, K. v. d. Laar, A. Rol, J. v. d. Huff, E. Sieswerda, A. Stuy, J. Haak, C. Leonhardt, J. Vester, J. Oely, H. Velthuizen. Hierna hebben de jongelui den inwendigen mensch versterkt en 's middags werd begonnen met onderlinge voetbalwedstrijden. Ook hier werd door zeven elftallen met animo gestre den om tot de overwinning te komen. De uitslag was 1 elftal Vreeken, 2 elftal Person, 3 elftal Peschar, 4 elftal Haak, 5 elf tal van Tiggelen, 6 elftal van Duin, 6 elftal Polder. Toen begon de prijsuitreiking en de heer Voogd sprak de jongens toe en met glundere gezichten kwamen de prijswinnaars hun prijs in bezit nemen. Tot slot sprak Haarlems voor zitter, de heer van Balen Bianken de jongens toe en met drie hoera's werd deze zoo goed geslaagde sportdag gesloten. Zondag 10 Sept. hield bovengenoemde ver- eeniging een handicap wedstrijd. De uitslagen waren als volgt. A. en B. klasse: 1. B. Schel, voorgift 3'/s min. 2. D. Claassen li/ min. 3. J. Klinkenberg 0 min. 4. B. de Vries 3 min. 5. J. Stet 1 min. 6. C. Portegies 2 min. 7 J. Ekel 3 min. 8. J. Banken 3min.» (geval len). 9. Wesselman 4 min. 10. H. Rusman 4vj min. 11. C. v. Egmond 5 min. 12. P. Korthals 4 min. C. Klasse en Junioren 35 K.M.: 1 M. Kabel, voorgift 4y, min. 2. C. de Veer 3Vi min. 3. van Leeuwen 3!/2 min. 4. van Zijl 2 min. 5. d'Haene i j min. 6. Vlietstra 0 min. 7. Bok 3 min. 8. van Rooden 1 min. A. Jaspers 3'/2 min. 10. v. d. Zij den 4 y, min. Heden Maandagavond om 8.30 uur vergade ring. Bovengenoemde vereeniging hield voor de C- klasse en junioren den eersten rit van de kleine tour de France. Het is iets nieuws voor de ren ners om daar aan deel te nemen. C-klasse reden 10 ronden 35 K.M. junioren eveneens. De uitslag luidde als volgt: C-klasse: 1. J. Kei zers, tijd 35 K.M., 1 uur 37 sec.; 2. G. Gerritsen op 1 minuut: 3. K. Neeft eindigde trots een val van hem zelf op 2'4 minuut; 4. IJf Smit op een halve ronde. Juniorenklasse 35 K.M.: 1. Keizerwaard 1 uur 10 min. 27 sec. Andere renners vielen uit in ver schillende ronden. Ook bij de C-klasse was dit het geval. 17 September de 2e etappe van de kleine tour de France. maakt men uit één boom, en... één lucifer is al voldoende om 100.000 boomen te verwoesten Bovengenoemde vereeniging hield haar laatsten rit der zomercompetitie, bestaande uit een tijd- race over 300 M. De uitslag luidt als volgt: A-kl. 1. J. Smit 213/5 sec.; 2. J. Walgien 23 sec.; 3. H. v. Es 23 3/5; 4. B. Fennis 23 4/5 sec.; 5. J. Laschuit 24 sec.; 6. C. de Gier 24 3/5 sec. Uitslag C-kl. 1. K. Verbeek 22 2/5 sec.; 2. B. Boersma 23 sec.; 3. H. v. Dijk en B. Kleinhout 23 2/5 sec.. Uitslag Jun. A: 1. C. Boersma 23 2/5 sec.; 2. J. Boudewijn 24 2/5. Uitslag B Jun.: 1. H. Jas 23 2/5 sec.; 2. Tholen 23 4/5; 3. Hagen 25 2/5 sec. Uitslag der zomercompetitie: A en B kl.: 1. B. Fennis 15 pt.; 2. J. Smit 14 pt.; 3. A. Neut 11 pt. C kl.: 1. K. Verbeek 23 pt.; 2. H. v. Dijk 19 pt.; 3. B. Kleinhout 10 pt. Jun. A kl.: 1. C. Boersma 20 pt.; 2. Boudewijn 20 pt.; 3. Kruif 6 pt. B Jun.: 1. H. Jas 24 pt.; 2. Tholen 17 pt.; 3. J. Bron 10 pt. Na het verrijden der tijdrace werd er nog een wedstrijd verreden over een afstand van 96 K.M. voor A, B en C kl. De junioren reden over een afstand van 39 K.M. Er werd veel strijd geleverd, jammer was het echter dat er vele renners met pech te kam pen hadden na vele pogingen om weg te kun nen komen gelukte het 3 renners een geslaagde uitlooppoging te ondernemen. De uitslag werd na veel spanning als volgt: 1. K. Verbeek, tijd 2 uur 48 min.; 2. B. Fennis; 3. H. v. Dijk op een V2 minuut; 4. J. Lasschuit; 5. H. v. Es. Uitslag junioren: 1. H. Jas, 2. Hagen; 3. Tho len. Heden, Maandag vergadering. Door de H. Z. V. zal Dinsdag a.s. een leden vergadering worden gehouden in café-restau rant ,,'t Bolwerk", alhier, aanvang 8.15 uur. Als belangrijkste punt op de agenda komt voor de verkiezing van een voorzitter, nood zakelijk door het als zoodanig aftreden van den heer C. v. d. Wlhden, die deze functie vele jaren heeft vervuld, doch haar in verband met zijn vertrek uit Haarlem, moet neerleggen. Tevens zal de verdere haven-uitbreiding ter sprake komen. Het bestuur besloot de op 10 September te houden zeilwedstrijden met het oog op de hui dige tijdsomstandigheden, voor onbcpaalden tijd uit te stellen. Bovengenoemde vereeniging verzoekt ons te willen mededeelen, dat er voor R. K. militairen gelegenheid bestaat om te bridgen en wel Don derdagsavonds 8 uur 15 in café „Suisse", Rijks straatweg 191, daar houdt genoemde vereeniging haar clubavond. Toegang is vrij, allen welkom. Na de fusie tusschen „Bloemendaal" en de Musschen vormden het gebrek aan ruimte en de behuizing der overigens in dit opzicht niet ver wende hockeyers, de voornaamste zorgen van het actieve Bestuur der B. M. H. C. Het vorig jaar ondergingen, dank zij den steun en de medewerking van 't Gemeentebestuur van Bloe mendaal, de speelvelden een belangrijke uitbrei ding, waardoor de combinatie in het bezit ge steld werd van 4 speelvelden, die na de gron dige bewerking welke zij in de afgeloopen maan den ondergingen, er niet alleen schitterend uit zien, maar wat de bodemgesteldheid betreft, voor hockey ideaal genoemd kunnen worden. Zondag werd door de in gebruikneming van het nieuwe clubhuis aan den lang geuiten wensch van de B. M. H. C.-ers voldaan. Aan den zoom van den duinrand, naast het meertje van Caprera is een groot clubhuis ver rezen dat wat ligging, bouw en inrichting aan gaat zijns gelijke in den lande niet heeft. Ge lijkvloers bevinden zich de kleedkamers, met waschlokalen, douches voor koud en warm wa ter. Doordat B.D.H.C. des Zondags in de mor genuren de velden van B. M. H. C. bespeelt, is een aparte afdeeling met afzonderlijken ingang, voor de dames gereserveerd. Een buitentrap leidt naar het op de bovenverdieping gelegen zeer ruime centraal verwarmde clublokaal dat met de groote schouw, de betimmering, de stijl volle meubileering en aardige verlichtingsorna menten de „Bar" (waar alleen onschuldige dranken geschonken worden), een buitengewoon gezelligen aanblik biedt. Vanaf het overdekte terras heeft men een ruim uitzicht op de fraaie omgeving. De B. M. H. C. kan thans haar gas ten op waardige wijze ontvangen en zich geluk kig prijzen met de voltooiing van dit unieke terreinencomplex. De animo liet op den eersten speeldag van het seizoen niets te wenschen over. Vooral de jeugd was uit den aard der zaak sterk vertegen woordigd. De mixed-wedstrijd tusschen twee B.M.H.C.B.D.H.C. combinaties was het aan zien ten volle waard. De voorhoede van de witten uit Anspach, mej. Mulder—Schmeink. mej. N. Roosv. Olphen Jr. bestaande won het in productiviteit van de oranjen waarin Gun ning en Mulder domineerden, die evenwel in Stuker hun mannetje vonden. H. B. S. (Heeren) speelde o.a. een vlotte par tij tegen een B. M. H. C. combinatie en ook in deze ontmoeting was het spelpeil, ondanks het warme weer van een goed gehalte. Van het eerste elftal van B. M. H. C. zijn Dalmeyer, Reus, de Jong, van Olphen, Volkers, Schmeink en A. de Roos in militairen dienst. 'Van de eerste elftallen der Haagsche clubs mist Togo 10 spelers, plus het geheele bestuur. Bij H. II. Y. C. is het niet veel gunstiger, ter wijl H. D. M. uit dien hoofde slechts één spe ler mist. In de noodcompetitie voor Haarlem zijn B. M. H. C. I en II H. B. S„ Alliance, Zand- voort en Strawberries ingedeeld. e v eldt h ook in bdsc M. enM^wven aanzien van >rv Het nieuwe college van B. en W. heeft de werkzaamheden als volgt verdeeld: Burgemeester: algemeene zaken, financiën en onderwijs. Wethouder N. J. Out: Sociale Zaken en per soneelsaangelegenheden. Wethouder W. van pok: Openbare Werken, bedrijven, haven- en marktwezen. Wethouder Out is aangewezen om den bur gemeester bij afwezigheid of ontstentenis te vervangen. Voor besprekingen van gemeentezaken met B. en W. zal uitsluitend gelegenheid bestaan met den burgemeester eiken Woensdag, met wethouder Out eiken Vrijdag en met wethouder va.n Dok eiken Maandag, telkens van 10 tot 12 uur ten Raadhuize. Ondertrouwd: G. J. Hoogeland en H- Slobben; J. van der Kolk en D. Pineda; P- Uitenhuis en P. Jansen. Getrouwd: J. J. Luijt en J. Rademakers. Geboren: G. J. Schroder—Vergouw, z.; G M. van EgmondWittenberg, d.; J. DuynTim mer, z. Overleden: M. Schipper, 66 j-, wed. van A. Oldenburg, Stetweg 16; J. van Gameren, 72 j., wedr. van E. M. J. van Gameren, Statiónsweg 1, te Velsen. In een nota, welke de begrooting voor 1940 begeleidt, schrijven B. en W. aan den raad o.a., dat de regeering nog steeds op het standpunt staat, dat de tekorten van. ge gemeenterekening niet voor extra- of belastingbijdrage in aan merking komen, wat dus, daar de gemeente deze tekorten natuurlijk niet uit den gewonen dienst kan dekken, hierop neerkomt, dat de gemeente deze bedragen maar moet leenen. Dit geeft echter geen oplossing, want de af lossingen dezer leeningen komen evenmin voor de bovengenoemde bijdragen in aanmerking. Daarenboven werden de over 1937 toegekende bijdragen gedeeltelijk als voorschot ter nadere verrekening, in verband met de uitkomsten van den dienst, verstrekt en de hoop, om op de oude tekorten door kleine meevallers iets in te loopen, kan niet worden verwezenlijkt, omdat de regeering dit niet toelaatbaar acht. Het spreekt vanzelf, aldus B. en W„ dat door deze handelwijze zelfs aan de geringste ver wachting omtrent dekking der tekorten den bo dem wordt ingeslagen. Het onjuiste van het standpunt der regeering hebben B. en W. reeds meerdere malen, echter zooals wel te verwachten viel zonder eenig gunstig resultaat, uiteengezet. Het op deze wijze ontstane zwevend be drag over 1937 en 1938, naar den kapitaal- dienst overgebracht en voor 1939 nog over te brengen, is opgenomen in den vorm van kasgeld. Het; beloopt over deze drie jaren reeds f 234.250,44. Medegedeeld wordt verder dat het waterlei dingbedrijf nog geen winst aan de gemeente kan uitkeeren. Met betrekking tot het bedrag van f 3300, uitgetrokken voor de aanschaffing van een ar restantenwagen, deelen B. en W. mede, dat deze uitgaaf over 5 jaren wordt verdeeld. In verband met de groote afstanden in de gemeente kan het vervoer van verdachten en aangehouden personen, die naar het hoofdbu reau van politie moeten worden gebracht, niet geschieden te voet of met n' openbaar vervoer middel. Hiervoor wordt thans gebruik gemaakt van den, politie-personenauto. Dit ontmoet ech ter ernstig bezwaar, omdat de auto ook dienst voor het vervoer van politiepersoneel doet. Niet steeds behooren verdachten tot die categorieën der bevolking, dat tegen het vervoer uit hy giënisch oogpunt geen bezwaar bestaat. Het is daarom van belang te kunnen beschikken over een geschikt vervoermiddel voor arrestanten, beter ingericht om ontsnapping en ongewensch- te publieke belangstelling te voorkomen. De In onzen vorigen brief vermeldden wij reeds, dat de drie aftredende wethouders zouden wor den herkozen. Aldus is het geschied: met ruim drie vierden van de stemmen werden ze weer voor een olympiade ingehuurd. Dat was het resultaat van een compromis tusschen alle partijen met uitzondering van de S. D. A. P. en de C. P. H., welke een aanval waagden op den zetel van den heer P. Ouwerkerk. Dat compromis is tot stand gekomen na overwin ning van eenige moeilijkheden. Er was een streven naar uitbreiding van het aantal wet houders tot vier, waarbij dan waarschijnlijk 'n zetel zou moeten worden geschonken aan een christelijk-historischen candidaat. Dat de be trokken fracties tenslotte zich hebben neerge legd bij het handhaven van den status quo, was de verstandigste houding. Immers uitbrei ding in dien zin zou geen ander doel kunnen hebben dan het verstoren van het evenwicht in het college; arbeid voor den vierden wet houder zou niet gemakkelijk te vinden zijn, tenzij een deel van het omvangrijke werk van wethouder Koning werd overgenomen, iets wat eigenaardige moeilijkheden zou veroorzaken. De drie herkozenen putten zich uit in dank baarheid voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen en brachten dank aan den raad in zijn vorige samenstelling. Wethouder de Zeeuw was danig in zijn nopjes om het feit, dat hij den vorigen keer gekozen zijnde met een geringe meerderheid nu gelijk stond met zijn collega's. Het blijkt nog altijd, het bes te middel, een raadslid te temmen, door hem op den zetel der verantwoordelijkheid te plaat sen. Dat zullen velen met ons wel gedacht heb ben, die dezen wethouder als eenvoudig raads lid meegemaakt hebben. Wij als 22e raadslid zonder stemrecht voe gen bescheiden opzen gelukwensch bij dien van den voorzitter, wiens laatste ambtsjaren, dank zij de homogeniteit in het college, niet al te moeilijk worden gemaakt. Ongetwijfeld heeft daartoe ook bijgedragen de in gunstigen zin gewijzigde houding van den voorzitter zelf, die, met alle respect voor zijn veelomvattenden ar beid, immer een strijdlustige figuur is geweest en bovendien de laatste jaren ook aan anderen iets te doen overliet, waarmee hij zich voor heen het leven druk en vaak onaangenaam maakte. Wij zijn het met den burgemeester eens, dat in dit tijdsgewricht het besturen van een ge meente een zeer zware taak is en wel speciaal vart een gemeente als Haarlemmermeer, die wel een waterstaatkundige, maar geenszins 'n burgerlijke eenheid vormt. De benoeming van de verschillende commis- siën liep vlot van stapel, nadat over die van den woningbouw vrij lang en niet al te dui delijk was gediscussieerd. Over de luchtbescherming werd heel veelge vraagd en geantwoord, waarbij de voorzitter blijk gaf er goed in te zitten, hetgeen ons niet verwondert, waar hij ongetwijfeld wel eens contact heeft met het hoofd van dien dienst, bij wien de leiding in goede handen is. Wij hébben thans tien sirenes, wier alarmeerend geluid ver genoeg draagt bij gunstigen wind om de burgerij op naderend gevaar attent te maken. Wij zeggen „bij gunstigen wind", want het is vaak voorgekomen, dat bij brand alarm niet overal het sein vernomen werd. Brandalarm! A l'arme! Te wapen! De brand weer heeft het de vorige week druk gehad met een zeer ernstigen brand aan den Sloterweg, waarbij een keer te meer bleek, dat de be spuiting absoluut onvoldoende was. Is het niet een dringende behoefte: a. een goed geschool de brandweer met een deskundig hoofd te be zitten? b. in elk dorp de beschikking te heb ben over één motorbrandspuit? Zek?r, dat kost geld, maar waarom moet toch de gemeente uit eigen zak alles betalen? Zijn de meest geïnteresseerden bij een brand niet deverzekeringsmaatschappijen? Is 't niet in dezer belang, dat de gemeenten een goed geoutilleerde brandweer bezitten? En zou den ze niet financieel kunnen meewerken aan die outillage? 't Is maar een vraag! Waarom leest de burgerij de plaatselijke bla den niet beter? Wij zijn gewoon de Hoofddorp- sche Courant, „ons lijfblad", van a tot z te spellen, waarbij de vrouw de geboorte-, dood- en ondertrouwberichten voor hoogstdezelver rekening neemt. Verdeeling van arbeid! Een der raadsleden deelde mee ernstig verzuim! dat hij en enkele buren geen op roep hadden ontvangen voor de distributiekaar ten. Waarom dat nu in den achtbaren gemeen teraad gebracht? Een bezoek aan het betrok ken bureau ten raadhuize zou toch voldoende geweest zijn. Laat de raad toch zijn prestige niet verliezen door zulke onnoozele opmerkin gen! Geen pietluttigheden, edelachtbaren! Aan het eind sloot de voorzitter de eerste vergadering van den nieuwen gemeenteraad. Zeer verstandig, waarom wij het ook doen. Het 22ste raadslid. nieuwe auto kan ook dienstbaar worden ge maakt van vervoer voor een groote groep personen, van in beslag genomen voorwerpen, vervoer van gewonden en lijken bij verkeers ongevallen, vervoer van materiaal bij verdrin- kingsgevallen enz. De totale uitgaven van de politie hebben voorts, door den bouw van het nieuwe hoofd bureau, een aanzienlijke stijging ondergaan. Zoo is de post salarissen, in verband met de uitbreiding van het corps, ongeveer f 8000, hooger geraamd. Deze uitbreiding omvat 1 in specteur en 4 agenten. De post voor gebouwen is bijna 2000 hooger geraamd. Voor onderhoud van brandblusclimid- delen enz. is ƒ3900 uitgetrokken, terwijl de kos ten in zake bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen op 6500 zijn geraamd tegen 1500 voor 1939. Het totaal der uitgaven van openbare veilig heid bedraagt 270.081.70. Een voorstel voor den bouw van een poli tiepost in Santpoort zal den raad binnen kort bereiken. De huur van het kampeerterrein, den toe gangsweg naar het zeestrand en van het par keerterrein is aan de gemeente opgezegd met ingang van 4 Juli 1939. Hiermede is bij de be grooting rekening gehouden. De huur van een nieuw kampeerterrein kan niet in uitzicht wor den gesteld. Over de personeeluitbreiding, welke wij Zater dag reeds hebben vermeld, deelen B. en W. o.m. mede, dat met de uitbreiding van den gemeente lijken geneeskundigen en gezondheidsdienst met een assistent-arts thans niet langer kan worden gewacht. Over den aankoop van grond voor den hoofd weg van den Velserduinweg naar den Duin en Kruidbergerweg en voor de nieuwe algemeene begraafplaats zijn de onderhandelingen nog niet beëindigd. Voor reclame voor den verkoop van bouwgrond, welke verkoop den laatsten tijd weinig beteekent, is opnieuw een bedrag van 2000 uitgetrokken. De subsidie aan de vereeniging „Het Witte Kruis" is uitgetrokken op 5700. Voor 1939 werd geraamd 7200. De verlaging is geschied in over eenstemming met het bestuur, in verband met den gunstigen financieelen toestand der vereeni ging. De subsidie van de R. K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" is op 1395 geraamd, evenals voor 1939. Door de vereeniging was 1443.05 gevraagd. B. en W. hebben, evenmin als over 1939, gel den uitgetrokken voor subsidieering van de Ge westelijke Landstormcommissie Kennemerland. Aan het verzoek van de plaatselijke afdeeling der Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming, om toekenning van een subsidie van 730, heb ben B. en W. niet kunnen voldoen. Voorgesteld wordt om aan de Bui gei wacht wederom een subsidie van 1200 te verleenen. Voor t.b.c.-bestrijding is wederom 9115 uit getrokken, waaronder ƒ9000 als subsidie aan de Ver. tot bestrijding der tuberculose. De post voor den geneeskundigen en gezond heidsdienst is 2500 hooger geraamd, in verband met de aanstelling van een assistent-arts. Op andere onderdeelen van de begrooting ko men wij nog nader terug. Blijkens het overzicht der Gemeentelijke Ar beidsbeurs is het werkloosheidscijfer, hetwelk 1 September 1617 bedroeg, op het eind der vonge week gestegen tot 1843. Hiervan waren 1456 ge heel en 141 gedeeltelijk werkloos, 90 waren wer kend en 156 geplaatst in een gesubsidieerde werkverschaffing. De totale werkloosheid over de overeenkomstige week van 1938 bedroeg 160-. Tot slot van het seizoen 1939 vond in het zwembad „De Heerenduinen" het „afzwemmen" plaats. Het examen bestond uit 100 meter schoolslag, 50 meter rugslag en „watertrappen Geslaagd zijn: de dames R. Schmidt, S, Roos- jen, T. Selderdijk, M. Treffers, mevr. M. v. d. Zwaag, en de heeren H. Smit, H. Hemken, K. Schilperoord, M. v. Veelen, M. Visser; H. v. Blaaderen, K. Schipper, M. Smits en L. Ket ting. Op den Rijksweg naar Amsterdam reed een 34-jarige motorrijder nabij Zijkanaal B in de richting Amsterdam. Een losloopende hond, die plotseling uit het struikgewas te voorschijn kwam, stak den weg over en geraakte onder het motorrijwiel. De bestuurder raakte dc macht over zijn stuur kwijt en kwam in den berm van den weg terecht, alwaar hi.i met in wendige kneuzingen door een passeerend auto mobilist werd opgenomen en naar Amsterdam vervoerd. De motorfiets werd beschadigd. B. en W. brengen, ter openbare kennis, dat de noordelijke rijweg van den Wijk aan Zeeerweg te IJmuiden, van het Velserdulnplein tot de Trompstraat, van Dinsdag 12 September a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Ondertrouwd: C. Chr. Smit en Adriana van der Kolk; G. Michel en A. C. Molenaar; J- Hoog- zaad en A. Palsen; H. de Vries en W. Woord; J. Kaadorp en D. Veldman; W. G- de Boer en K. M. van der Meulen; A. India en S- F. Hoek, Th. j. J. de Jong en Th. C. L. Gomes; A. C- van Riet en D. L. Móller; D C. Dekker en S. M. Oudshoorn; H. H. van Vliet en J. A. Westerhuis; C. J. de Goede en A. M. van der Vlerk; J. Wens- ven en G. H. Kaasenbrood. Gehuwd: P. A. M. Roozen en C. H. F. van Baars; L. Wolff en A. J. Borgers; C. A. Hooge- werf en A. van der Klooster; L. C. Westbroek en A. C. Hermans; H. C. Noot en J. M. Francoofj; L- M. H. J van Loon en M. J. van Zwieten; A. Witziers en A. Holtes. Geboren: T. Valter—Prins, d.;'A. C. van der WieleDekker, z.; M. C. A. Burghouwtvan den Broek, d.; M. van Kooten—Tromp, d.; M. N. van KampenMattheus, z.; G. A. Ch. Wolfraad Verdonk, z. Overleden: H. Z- Hommes, 63 j„ wedn. van J. Tabak, Wijkerstraatweg 317, Velsen-N.; A. Weesman, 69 j„ wed. van J. A. Vallentgoed, Ha- gelingerweg 190, Santpoort; S. J. Ockhuijsen, 38 j., echtgen. van H. Fortuin, Velserduinweg 326, IJmuiden; J. van Gameren, 72 j„ wedn. van E. M. J- van Gameren, Stationsweg 1 rd„ Velsen. IJMUIDEN, 11 Sept. Versche visch. Tong 0.92 —2.30 per kg. Griet 20.00—40, kleine Schol 16.00 —30. Bot 16.00, Schar 7.609. van de heden aangekomen KOTTERS IJm. 214 737.—, IJm. 210 371.—. Over de controle op winkelgoederen Tijdens de beantwoording van de vragen, aan de Radio Controle Commissie gesteld, werd dezer dagen mijn belangstelling gewekt door de vraag, ongeveer zóó luidende: Vr.: Wanneer een winkelier mij de gevraagde hoeveelheid suiker niet wenscht te geven en er is toch genoeg suiker, hoe dan te handelen? Antw.: Een winkelier mag u 2 pond suiker verkoopen, weigert hij en u ziet dat er suiker genoeg is, loopt dan bij de politie aan. Nu is juist het laatste gedeelte van het ant woord de oorzaak van mijn belangstelling en tevens ontstemming. Immers, wij kunnen gerust zeggen: dat is weer een klap den winkelier en zijn personeel toegebracht. Mag de winkelier niet meer over zijn eigen zaak en eigen voorraad goe deren beschikken? Moet nu de in doorsnee on vakkundige klant hierover oordeelen? Alsof wij niet genoeg last van de mobilisatie en oorlog ondervinden. De maatregelen, welke wij moesten nemen, o.m. het opgeven van de voorraden en het in duplo noteeren van die boodschappen, welke onder controle staan van het ministerie van Econ. Zaken, hebben tot gevolg, dat prac- tisch de geheele administratie en wijkindeeling een verandering moet ondergaan. Volgens mij is dit gezegde absoluut misplaatst en ook foutief, want alleen de winkelier kan uit maken hoeveel hij per dag noodig heeft voor de vaste klanten, zoowel winkel als uitbrengklanten. Niemand kan daar zoo over oordeelen. dat ver- eischt ondervinding en dat mist iedere klant. Het moet ons vrij staan, de z.g. los-winkelenae klanten suiker en andere schaarsche artikelen te weigeren, vooral daar zij meestal het hun toege wezen kwantum al reeds in bezit hebben. Ik hoop dat dergelijke vragen voortaan een beter antwoord krijgen, opdat het publiek in winkels de termen van redelijkheid niet over schrijden en den winkelier niet in moeilijkheden brengen. H. A. V. EMMERIK, Spaarne 41 rd. Haarlem. (Inderdaad: in tijden van nood kunnen er zich omstandigheden voordoen, dat een win lier niet naar willekeur over zijn voorraad goe deren mag beschikken; het is voor den winke lier te betreuren, maar het algemeen beians moet in zoo'n geval den doorslag geven. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat zoowel overheid als het publiek den toch al reeds zo lastig gevallen en misschien ook gedupeerde .winkelier behoorlijk moet behandelen en hen niet onnoodig verdacht mag maken. 't Is uit overweging van dit laatste, dat de klacht van den heer Van Emmerik in ons blad opnemen. REDACTIE) Voor dc soldaten in bet Kleverparkkwartier Evenals verleden week zullen Woensdag avond a.s. de militairen weer dc gasten zu van de burgers. Dc commissie, die de ontvangt voorbereidt, rekent'er op, dat allen, die zich o vorige week opgaven, ook nu weer medew ken- nmv Wie verhinderd is, melde zich af voor Din dagavond 12 uur: Brederodestraat 446. Wie zich niet afmeldt, ontvangt bezoek. Ook wordt aan de burgers, die zich aange meld hebben, verzocht, dien avond niet ei°en gelegenheid militairen bij zich te nooa gen, daar dit de organisatie zeer bemoeilijkt. Adressen buiten liet kwartierScjhotersinge- Verspronckweg-Delftlaan-Zaanenlaan kunnei niet worden bezooht wegens te groote afstan en moeilijke bereikbaarheid. Nieuwe aanmeldingen bij: Sig. Mag. Veen, Kleverlaan 192. Tel. 14258. Sig. Mag. Om- Nagel. Ostadestraat 14. Tel. 12563. Drog. Stuy vesant, Stuyvesantplein 12. Tel. 23657. Boe handel H. Stam, Santpoortstr. 70. Tel. 15153. u' A. de Bock, Brederodestraat 44. Tel. 14644. De commissie: Ch. L. van de Bilt, Kleve parkweg 122. A. G. Boes, Verspronckweg 23. H. O. Drilsma, Verspronckweg 72. A. L. Heng veld, Molijnstraat 21. G. J. Sorgdrager, ver spronckstraat 93. Over: Breien voor de soldat®11 Een abonné van de Nieuwe Haarlemsche cou rant uit Aerdenhout beeft vernomen, dat andere steden, o.a. in Rotterdam, door versch lende dames breiwerk wordt verricht voor soldaten en voor eventueele vluchtelingen. Zij vraagt ons of zooiets ook in Haarlem staat. vaag Wij weten dit niet en brengen haar vi» hiermede ter kennis van onze lezeressen. RETRAITEHUI j VAN NOrRDFOLLAPfP'* „ST. PETRUS CANISIUS" BERGEN (N.#J Alle inlichtingen bij de Directie van net P® traitehuis Bergen (N.H.) bij Mkmaar. Tel" K 408—2081 Gironummer 45537. Zij. die van den trein gebruik maken stapp®^ te Alkmaar over op tram. die op het derde P® ron gereed staat Men bereikt het derde pert door de tunnel Bij de halte Oostdorp stapt uit en op vijf minuten afstands is men bil retraitehuis De vergoeding voor de retra kan voor (per giro) of tijdens de retraite v® daan worden Aanvang van de retraite avonds half acht. Uiterlijk zij men te zeven in het retraitehuis aanwezig Einde van retraite des middags twee uur De Nederlandsche "-«orwegen zijn bereid aanzienlijke reductie te geven aan allen aan alleenreizenden) die net retraitehuis 0 zoeken Bij overlegging van een reductiebon S men een vierdaagsch retourbiljet krijgen teg zeer verminderden prijs. Degenen, die prijs ste len op deze reductie, melden dit op de aanvrat voor de retraite, waarop hun mét de beelh merskaart een reductiebon wordt toegezond® SEPTEMBER Dinsdag 12—15 Gehuwde dames (Haar'®1"' O. L Vr v. d. Rozenkr. e.a.) f 650. Zaterdag 16—19 H Familie afd. manh® (A'dam. O L. Vr v. altijdd. Bijst. O t». Onb Ontv.; Velsen. e.a.) f 6.50, Dinsdag 19—22 Meisjes boven 17 jaar 6*~j «Adam St Willibr. O- L. Vr v. d. Vrede e-® Zaterdag 23—26 H Familie afd. man® f 6.50 OCTOBER Zondag 14 Heeren middenstand (A'd* t 10.— Zondag 8—11 Heeren middenstand maar. Den Helder Zaandam. Hoorn) t l0'"" Vrijdag 13—16 Mannen (gereserveerd). Dinsdag 17—20 Heeren middenstand lem) f 10— «nieP* Dinsdag 2427 Gehuwde vrouwen dam) f 650 Zaterdag 28—31 Meisjes boven 17 Jaar lendam) f 650 november Maandag 6—9 Gehuwde dames middens1 t 10.—, t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2