D We luisteren naar w Auto tegen tram te Hillegersberg V eldpostdienst Voor militairen FINANCIEN Dagfilm MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 Autobestuurder gedood; drie inzittenden ernstig gewond Onze neutraliteit Minister Dijxhoorn wijst op het belang ervan bij zijn bezoek aan militaire vliegvelden Onze gezant te Londen Binnenkort vertrekt hij naar zijn post Hulpactie ramp Willem van Ewijck" Marine Rampenfonds 19141919 op de bres voor de nabestaanden Een „zorgenkind"omdat het zoo moeilijk is den dienst goed te laten functionneeren De weg van een brief van moeder aan zoon De organisatie van den veld postd ienst ARBEIDSWET OVERTREDEN 1296 boete opgelegd Retraiten te Venlo Te Bergen Motor tegen boom gebotst R.K. Interdiocesane Jeugdcom missie vormt commissie voor ontwikkeling en ontspanning AALMOEZENIER DOOR MOTORRIJDER GEGREPEN Op de Biltstraat plotseling overgestoken TREINDIENST AMSTERDAM- BRUSSEL Kan nog niet worden hervat HOCKEY DE COMPETITIE BEGINT 8 OCTOBER Dinsdag 12 September K.N.V.B. De noodcompetitie Indeeling vrijwel ongewijzigd VOETBAL FEYENOORD WINT DEN ZILVEREN BAL JUBILEUM H. F. C. AJAX WINT HET TOURNOOI VAN H.F.C. GRONINGER DAGBLADBEKER G.V.A.V. winnaar JAARVERGADERING R.K.F. UITGESTELD SCHAKEN MATCH EUWE—LANDAU GAAT DOOR MARKTEN POSTVLUCHTEN De General Electric keert een ojiverofi derd dividend uit van 0.25 per aandeel Zondagmorgen is te Hillegersberg een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de be stuurder werd gedood en drie inzittenden ernstig gewond. Omstreeks half elf reed op den straatweg, komende uit de richting Rotterdam, een perso nenauto, bestuurd door den 46-jarigen heer A. van V., wonende in de Rodenrijschelaan te Rot terdam, achter een motorwagen van lijn 14 der R. E. T. Ter hoogte van den Adriaansingel wilde de bestuurder van den auto de tram passeeren en week hiertoe naar links uit. Hij heeft, zich er echter niet voldoende van vergewist of de lin kerzijde van den weg vrij was, waardoor de auto in botsing kwam met en uit de tegenoverge stelde richting komenden motorwagen van lijn 10 der R. E. T., bestuurd door S., wonende Crooswijkscheweg te Rotterdam. De auto werd aan de voorzijde gegrepen en geheel ingedrukt, daarbij een heelen slag om draaiende. De gevolgen waren ontzettend. De bestuurder van den auto werd uit den wagen geslingerd en liep een schedelbasisfractuur op. De naast hem zittende 50-jarige heer G. A. van M., wonende Kleiweg te Hillegersberg, die even eens uit den auto werd geslingerd, kreeg een schedelbasisfractuur, terwijl de knieschijf van het linkerbeen en zijn beide polsen werden ge broken. Achter in den wagen zaten de beide echtge- nooten van genoemde heeren met het 15-jarig dochtertje van den heer Van Munnink. De 48- jarige mevr. L. van M.L. liep een ernstige hoofdwonde op. Haar dochtertje bekwam een hersenschudding. De echtgenoote van den heer Van Veen, die niet werd gewond doch begrij pelijkerwijze zeer overstuur was, werd bij om wonenden binnengebracht. De vier gewonden zijn per ziekenauto van den G. G. D. naar het Ziekenhuis Bergweg te Rot terdam overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De totaal vernielde auto is door de politie in beslag genomen. De motorwagen van lijn 10 werd ernstig beschadigd. Nader vernemen wij, dat de bestuurder van den personenauto, de heer Van Veen, later aan de gevolgen van zijn verwondingen is overleden. De minister van defensie heeft Zondag bij het aanbreken van den dag, vergezeld door zijn adjudant, Kapitein Mr. H. J. Kruis, een onver wacht bezoek gebracht aan het militaire vlieg veld Bergen, teneinde zich te vergewissen van de paraatheid van de aldaar aanwezige onder- deelen der Militaire luchtvaart. Vervolgens begaf de minister zich naar het luchtvaartterrein Schiphol. Op beide terreinen heeft de minister den of ficieren der militaire luchtvaart toegesproken en daarbij gewezen op het groote belang van een krachtige handhaving der neutraliteit in de lucht. De minister uitte daarbij den wensch, dat in overeenstemming met de reeds gegeven orders elk militair vliegtuig van een der bel- ligerenten, dat onze neutraliteit schendt, tot dalen zal worden gedwongen dan wel zal wor den afgeschoten. De regeeringspersdienst meldt: Op of omstreeks 16 dezer is de heer jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Londen, voornemens zich naar de Britsche hoofdplaats te begeven, teneinde zijn functie aldaar te aanvaarden. Op ongekend wreede wijze is enkele dagen ge leden de Koninklijke Nederlandsche Marine door een ramp getroffen. In slechts luttele seconden verdween ter hoogte van Terschelling Hr. Ms. mijnenveger „Willem van Ewijck" in de diepte, welke catastrophe het leven kostte aan niet minder dan dertig opvarenden. Een golf van ontroering ging door Nederland bij het vernemen van de mare, dat dertig ferme kerels tijdens de uitoefening van hun werk ten dienste van de geheele Nederlandsche gemeen schap, omkwamen. Dubbel spreekt de tragiek dezer catastrophe, nu zij geschiedde in een tijd, dat de Marine haar prachtige werk verricht in zake waarborging der Nederlandsche neutrali teit. Reeds vernamen wij, dat in den lande stem men opgingen om de nabestaanden der slacht offers op eenigerlei wijze te steunen, en dat be wijst, dat men bereid is spontaan iets te doen om den nood te lenigen van de fcmilieleden van hen, die omgekomen zijn. Welnu: Nederland bezit een instelling, ten doel hebbende 't verleenen van steun aan het militair marine-personeel en hun nagelaten betrekkin gen, 't bekend Marine Rampenfonds 19141919 in Den Helder, opgericht November 1924, en op welks initiatief ook het monument „Voor hen die vielen" in Den Helder, op het voetstuk waarvan j.l. Zaterdagmiddag namens Koningin Wilhel- mina een krans gelegd werd, opgericht kon wor den. Dit fonds, in het bestuur waarvan zitting hebben vertegenwoordigers van officieren en onderofficieren der Koninklijke Marine, stelt zich ook thans weder ten doel het in ontvangst ne men van gelden ten bate der slachtoffers en hun nabestaanden. Het hoopt en verwacht, dat de Kiften riikeliik zullen vloeien. Zoo ooit. dan is hier hulp geboden, maar evenzeer geldt: ver strekt deze hulp spoedig, zoo mogelijk nog van daag. De naam van het fonds waarborgt een zoo efficient mogelijke uitkeering der gelden. Hetis aan te bevelen dat reeds gestorte gelden bij andere instellingen en comité's ook aan het fonds worden overgemaakt, teneinde versnippe ring te voorkomen. Steunt het Marine Ram penfonds. Steunt en verricht daarmede den eere plicht van den Nederlander, die thans stoffelijk kan bewijzen, dat hij iets over heeft voor de wakkere mannen van de Nederlandsche Marine. Men storte zijn gift op girorekening 113397 in Den Helder ten name van het Marine Rampen fonds of bij de Rotterdamsche Bankvereeniging aldaar. Penningmeester van het fonds is S. Ko ning, directeur N.V. Drukkerij en Uitg. v.h. C. de Boer Jr., Den Helder. Bij den veldpostdienst moet onder onder geheel andere omstandigheden gewerkt worden dan bij de normale postvoorziening. Daarop legde de directeur van den etap pen- en verkeersdienst van het algemeen hoofdkwartier Kolonel van den generalen staf H. H. Thoden van Velzen in een on derhoud, dat wij met hem mochten hebben den nadruk. Inderdaad, de veldpostdienst heeft tot nu toe stroef gefunctionneerd en ook al is momenteel de geheele achterstand van de eerste dagen der mobilisatie weggewerkt, men mag- niet en nooit verwachten, dat de veldpost met even groote snelheid het doel bereikt als de post in het burgerleven. Daarvoor zijn de moeilijkheden te groot. Het eerste bezwaar is, dat degenen, die bij de veldpost worden aangesteld, voor hun dienst in vredestijd nooit behoorlijk kunnen oefenen. Er komf, mobilisatie en eerst dan wordt in de practijk uitgevoerd, wat voordien op papier werd ontworpen. Daar komt bij, dat niet alleen de burgers, die in grooten getale aan de soldaten schrij ven, vaak verkeerd adresseeren, maar ook, dat de miliciens, die onder de wapenen zijn, in vele gevallen hun onderdeel onjuist opgeven, zoodat hun familileleden later de brieven aan een ver keerd adres toezenden. Vervolgens is een leger op oorlogssterkte en geplaatst in de oorlogsstellingen bij niet steeds op dezelfde plaats. Uiteraadd is die gewijzigde opstelling niet oogenblikkelijk overal op de juiste plaatsen be kend. Wanneer de veldpostdiensten nu een brief naar een dergelijk onderdeel heeft doorgezonden, dan zal dit poststuk eenigen tijd blijven zwerven totdat de veldpostdienst zijn lijsten, waarop de plaats van alle onderdeelen voorkomt, weer heeft bijgewerkt. De moeilijkheden komen dus van twee kan ten: Eenerzij ds worden in de adressen maar al te vaak raadsels opgegeven, Anderzijds schept het bewegelijke leger groote bezwaren voor een snelle distributie van de toestroomende post stukken. In het begin van de mobilisatie is het dan ook gebeurd, dat de cumulatie bijna beangsti gende vormen aannam. Men schreef aanvanke lijk na de plaatsen, waar de dienstplichtigen mobiliseerden: Na twee dagen waren deze al weer naar een andere plaats verdwenen. Het gevolg is geweest, dat eigenlijk eerst in den loop van deze week de achterstand kon worden ingehaald, omdat de verschillende legeronderdeelèn althans voor eenigen tijd op een vaste plaats te bereiken waren. De ambtenaren van den veldpostdienst, met overste van Hou welingen aan het hoofd, heb ben dag en nacht gewerkt, om schoon schip te maken. Zaterdag was men zoover, dat de enorme massa van stukken was weggewerkt, zoodat men met een gerust hart de nieuwe zen dingen mocht afwachten. Kolonel Thoden van Velzen noemde de veld post zijn „zorgenkind", omdat het zoo moeilijk is ook bij inspanning van alle krachten, de dienst zoo regelmatig mogelijk te doen func tionneeren. Hij stipte evenwel aan, dat er ook al is men zoo efficient mogelijk altijd eenige ver traging zal zijn. Burgers en miliciens kunnen evenwel medehelpen aan een snellen gang van zaken, wanneer zij zich inspannen om goed te adresseeren en daarbij de raadgevingen in krant en door de radio tot in de punjes op volgen. De inspecteur van de veldpost, overste Van Houwelingen, heeft vervolgens uiteengezet, hoe de veldpostdienst is georganiseerd. Hij vergeleek het Nederlandsch leger met een groote stad, waarvan de omtrek bekend is, maar niet aantal en richting van de straten. In zulk een stad is de postvoorziening nu eenmaal niet zoo eenvoudig als in normale gevallen. Allereerst richtte men een centraal kantoor in. 1 September werkte men daar met 70 menschen, op 2 September werd de vrije Zaterdagmiddag van het geheele personeel ingetrokken. Men kwam nog niet klaar. Op Maandag werden 60 man uit Rotterdam gerequireerd en de stroom bleef aanhouden. Het hoofdexpeditiekantoor van den veldpost is gevestigd in Den Haag, in Leiden en Utrecht zijn nog expeditie-kantoren. Deze expeditiekantoen hebben weder ver schillende veldpostkantoren onder zich, terwijl er nog een aantal veldpostkantoren recht streeks onder het hoofdexpeditiekantoor in Den Haag ressorteeren. Op het oogenblik zijn er 1 Hoofdexpeditiekantoor, 2 Expeditiekantoren en 16 Veldpostkantoren in werking met een ge zamenlijke sterkte van 400 man personeel. De veldpostkantoren zijn ingericht naar ge lang van de behoeften van de onderdeelen van het leger. In ieder geval zoo, dat alle poststuk ken met de meest mogelijke zorg zullen worden behandeld. Wanneer de P.T.T.-ambtenaren op het hoofd-distributiekantoor de stukken hebben gesorteerd, worden zij vervoerd naar een ex- pedoitiekantoor of aan de veldpostkantoren, waarna de facteurs der legeronderdeelen voor distributie onder de soldaten zorgen. De loop van een bief, die een moeder aan haar zogn schrijft is b.v. als volgt: Laten we aannemen, dat de moeder in Den Haair woont en de zoon dienstplichtige is bij e sterke wijkt niet voor tegen wind, slechts de zwakke waait mee. 1-1-19 R.I. le compagnie van het le bataljon van het 19e regimenj; infanterie). Op het adres is dan vermeld naam, onderdeel en voorts Veldpost. De brief gaat in de bus en komt op het ge wone postkantoor terecht. Daar weten ze niet waar het onderdeel ligt. Van het gewone post kantoor gaat dan de brief naar het hoofd-ex- peditiekantoor avn de veldpost. Daar ziet men dat het onderdeel tot het veldleger behoort, dus naar het expeditiekantoor veldleger, daar weten ze tot welk legercorps het onderdeel be hoort, dus vandaar naar het veldpostkantoor van het legercorps, en vandaar per auto naar het onderdeel. Heeft un de moeder op het adres behalve veldpost ook nog „veldleger" vermeldt (wat ge oorloofd is) dan gaat de brief van het gewone postkantoor dadelijk naar het expeditiekantoor van het veldleger en wordt het hoofd-expedi- tiekantoor overgeslagen. Hveft de moeder er ook nog het „legercorps" op vermeld, dan wordt ook het exxpeditiekan- toor van het veldleger overgeslagen en gaat de brief van het gewone postkantoor dus dadelijk naar het veldpostkantoor van het legercorps. Hieruit zien wij reeds, van hoeveel belang het is, dat de zoon een zoo volledig mogelijk adres opgeeft, evenvel zonder plaatsnoom te vermelden. Men kan er van overtuigd zijn, dat alle po gingen worden aangewend, om zoo snel mogelijk te werken. Trouwens daarvoor staan kolonel Thoden van Velzen en de hoofdambtenaren van de P.T.T., die de leiding bij den veldpostdienst hebben, borg. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Voor den Haagschen kantonreenter mr. dr. Fontein stond Zaterdagmorgen terecht de 53- jarige directeur van de onderneming tot het uitvoeren van' grondwerken van het syndicaat „Noord-Oost-Polder", C. J. van der H. Hem was ten laste gelegd, dat hij op een in aanleg zijnd grondwerk, n.l. den ringrijk van den Noord-Oost-Polder in de afgesloten Zuiderzee, arbeid had doen verrichten gedurende 54 uur per week, in ieder geval meer dap 48 uur door 81 arbeiders in de vier weken van 21 Mei toto 17 Juni 1939. De ambtenaar van het O. M. eischte 81 maal vier geldboeten van tien gulden, dus in to taal f 3.240. De kantonrechter deed oogenblikkelijk uit spraak en bepaalde de straf op 324 boeten van f 4 subs, drie maanden hechtenis. De abiturienten-retraites in Manresa te Ven lo, waarvan de eerste eind Augustus moest ver vallen, zijn opnieuw vastgesteld. Zij worden ge houden van Maandag 11 tot Donderdag 14 en van Donderdag 14 tot Zondag 17 Sept. In verband hiermede is de retraite voor mid denstanders verplaatst van 1619 Sept. naar 2'1 24 October. 12—15 Sept. Gehuwde dames (Haarlem, O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkr., e.a. 1619 Sept. H. Familie afd. mannen (A'dam, O. L. Vr. v. altijdd. Bijst., O. L .Vronw Onb. Ontv.; Velzen, e.a.). 1922 Sept. Meisjes boven 17 jaar. 2326 Sept. H. Familie afd. mannen (A'dam, St. Willibr., O. L. Vr. v. d. Vrede, e.a). 2629 Sept. Gehuwde dames (A'dam, St. Wil libr.; Haarlem, St. Elis. en Barbara, e.a.). Zondagmiddag, is de 34-jarige gehuwde met selaar H. K., wonende te Groningen, door tot nu toe onbekende oorzaak aan den Heerensin gel alhier met zijn motorrijwiel tegen een boom gebotst. De man werd van den motor geslingerd en liep onder meer een schedelbasisfractuur op. In levensgevaarlijke toestand is hij naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. Het mo torrijwiel werd ernstig beschadigd. Naar wij vernemen, heeft de R. K. Interdio cesane Jeugdcommissie een commissie in het leven geroepen, die de ontwikkeling en ont spanning der militairen ter hand zal nemen. Van deze katholieke commissie ter ontspanning en ontwikkeling van militairen, bij afkorting K.N.O.O.M. genaamd, maken deel uit: de hee ren directeur Van Kampen, uit Ginneken, Ma joor Van der Maden uit Vught, Duynstee uit Den Haag, Jos Veldman uit Utrecht en Anton Sweers uit Den Haag. Voor de cultureele verzorging van oudere dienstplichtigen zoekt deze commissie nog con tact met andere personen en met onderafdeelin- gen van het R. K. Werkliedenverbond. Ter ver wezenlijking van het gestelde doel stelt zij zich voor films te laten vertoonen, een soldaten krant uit te geven en voorstellingen te organi- seeren van tooneelgroepen, waarbij vanzelfspre kend de groep van Anton Sweers op den voor grond staat. Zaterdagavond omstreeks kwart voor tien werd C'P de Biltstraat de aalmoezenier M., een pater Franciscaan, die tijdelijk gehuisvest is in de pastorie van de parochie O. L. Vrouw ter Kemelvaart bij 't plotseling oversteken van den rijweg door een motorrijder gegrepen. De aal moezenier reed met zijn fiets voor den motor rijder uit, terwijl zij beiden uit de richting Mu- seumbrug kwamen. Tegenover de kerk stak de aalmoezenier zijn arm uit met de bedoeling over te steken. Op het moment, waarop hij dit teeken gaf, was het ech ter voor den naderenden motorrijder onmogelijk een aanrijding te voorkomen. De aalmoezenier werd tegen den grond geslingerd en bekwam een hersenschudding. Hij werd per auto naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht. Het rij wiel was volkomen vernield. De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat de treinverbinding tusschen Amsterdam en Brussel, Maandag 11 September nog niet kan worden hervat. Getracht zal echter worden nog deze week de verbinding te herstellen. Het aantal inschrijvingen voor den hockeydag van den Koninklijken Nederlandschen Hockey - Bond is, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, zoo groot, dat besloten is de voorronden in verschillende steden te handhaven. Op he;, oogenblik zijn 42 elftallen ingeschreven en om andere clubs nog de gelegenheid te geven dee; te nemen is bepaald, dat de voorronden een week later, dus 24 September, worden gespeeld en de hockeydag op 1 October te Amsterdam. Het bestuur van den K.N.H.B. stelt zich voor de competitie op 8 October te laten aanvangen. Omtrent den vorm, waarin deze competitie zal worden gespeeld, zal binnenkort een beslissing vallen. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.17 Gramofoonmuziek. 9.00 Omroeporkest en solist (opn.). 10.16 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 AVRO-Aeoiian-orkest (opn.). Ca. 12.15 Berichten. 12.20 Orgelspel. 12.50 AVRO-Amusementsorkest en solist. I.30 Viool en piano. 2.00 Omroeporkest. 2.50 Hersengymnastiek. 3.20 Jetty Cantor's ensemble en gramo foonmuziek. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5 30 Omroeporkest en gramofoonmuziek. Ca. 6.25 Berichten. 7.00 Het Haagsche strijkkwartet. 7 35 Gramofoonmuziek. 7.45 Causerie „De 41e Jaarbeurs te Utrecht". 8.00 Berichten ANP, radiojournaal. 8.20 Causerie „De bewegelijke wereld". 8.35 AVRO-Amusementsorkest en solist. 9.00 Radlotooneel. 9.40 De Twilight Serenaders en solist. 10.30 Hersengymnastiek (opn.). 11.00 Berichten ANP. Hierna: Zigeunermuz. 11.3512.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzendlng 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. Ca. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. II.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.45—6.05 Felicitatiebezoek en ca. 6.30 Ber. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie .Huwelijksprocessen: Schan daal of laster". 7.35 Gramofoonmuziek. 8 00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 KRO-orkest. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 KRO-orkest. 10.00 Sportpraatje. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Leo Clariz en zijn orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. I.05 De Staf muziek, van de Garde Repu- blicaine". 2.10 Gramofoonmuziek. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Zang. 5.05 Fluitvoordracht. 5.25 Het Derveaux-orkest. 6.35 Vioolvoordracht. 6.50 Pianovoordracht. 7.20 Het Cantrelle-orkest. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Het Löwenguth-kwartet en solisten. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50—9.50 Omroepschrammelensemble en solist. 12.20 en 1.35 Omroeporkest en solist. 2.30 Populair concert. 4.20 Kleinorkest en solist. 5.50 Koorconcert. 6.55 Zang met pianobegeleiding. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 en 11.00 Hermann Hagestedt's dans- orkest en solisten. 12.203.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20, 1.30, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Omroeporkest, het versterkte Om roep en gramofoonmuziek. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.35 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radio-orkest en soliste. 9.35 Carillon-concert. 9.50 Radio-orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.35 Populair solistencocnert. 10.40 Hobo. viola da gamba en cembalo. II.20—12.20 Zie Keulen om 11.00. De indeeling van de noodcompetitie der eer ste klasse K. N. V. B. luidt als volgt: AFDEELING v D.W.S., Blauw-Wit, Ajax, Stormvogels, K. F. C., Haarlem, V. S. V., 't Gooi, D. O. S„ één Haagsche eerste klasser. AFDEELING II Sparta, C. V. V., Hermes D. V. S., Xerxes, Feijenoord, D. H. C., R. F. C., D. F. C„ twee Haagsche eerste-klassers. AFDEELING III N. E. C„ A. G. O. V. V., Heracles, Enschede, Go Ahead, Tubantia, Wageningen, Quick, Hen gelo, Ensch. Boys. AFDEELING IV Eindhoven: M. V. V., N. A. C., P. S. V., Wil lem II, Juliana, Longa, B. V. V., Roermond, N. O. A. D., Limburgia, Helmond. AFDEELING V Achilles, G. V. A. V., Heerenveen, Sneek, H. S. C., Leeuwarden, Be Quick, Velocitas, Veen- dam, W. V. V. Het ligt in de bedoeling, dat de noodcompe- tities op 24 September beginnen. De eindstrijd tusschen A.D.O. en Feyenoord om den zilveren bal eindigde in een 21-over- winning voor Feyenoord, nadat de rust reeds met een 20-voorsprong was ingegaan. De jaarvergadering van H.F.C. droeg in ver band met het zestig jarig bestaan een bijzon der karakter. Dé vergadering bood het be schermheerschap aan aan den heer W. J. H. Muiier, den stichter van de club. Tot eere voorzitter werd benoemd de heer K. J. J. Lotsy. die in moeilijke jaren de club flinken steun heeft verleend. De vergadering benoemde voorts tot eere-lid jhr. dr. J. C. Mollerus, die reeds vele jaren het secretariaat waarneemt en tot lid van verdienste den heer L. Onderwater, tot voor kort bestuurslid, die zich wegens ver huizing naar elders, heeft moeten terug trek ken. De uitslagen van de wedstrijden, welke ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van H.F.C. zijn gehouden, luiden: Haarlem—H.F.C. 5—1; Ajax—H.V.V. 1—0. Verliezersronde: H.F.C.—H.V.V. 0—1; Ajax— Haarlem 21 (20). G.V.A.V.—H.S.C. 2—1; Veendam—G.R.C. 2—0 Eindstrijd: G.V.A.V.Veendam 52. De jaarvergadering der R. K, F. te 's-Her- togenbosch is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het bestuur van den Koninklijken Nederland schen Schaakbond heeft in beginsel besloten de match tusschen Euwe en Landau om het kampioenschap van Nederland te laten door gaan. Het ligt in de bedoeling, dat de tien par tijen, waaruit de ontmoeting zal bestaan, alle te Amsterdam worden gespeeld. Wanneer de match echter zal beginnen, is nog niet bekend, maar men hoo-pt voor half December den twee kamp te kunnen beëindigen. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Sept. 16000 kg. Rooae kool 11.80. 1400 kg. Gele kool 1.701.90, 21000 kg. Uien 3.603.90, grove 3.103.40, drie lingen 1.80—2.10, nep 2.60—2.70, 1000 kg. Bieten 0.803.50, 5400 stuks Bloemkool 6.60—10.60. II 1.502.40, 18800 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 2.00, Eigenheimers 1.702, Blauwe Eigenheimers 1.902.10, Bevelanders 1.60 1.80, 75000 kg. vroege Witte kool 0.800.90, 350 kg. Slaboor.en 6.9012.60. ALKMAAR, 11 Sept. 1939 Veemarkt. Vette koeien 114 f 1403.15, goede handel; gras kalveren 36 f 35—65, nuchtere kalveren slacht p. stuk f 6—14: 74 vette schapen f 15—24, vette varkens zw. p. 327 per kilo 0.55—0.60, kaime handel. WESTLAND, 9 Sept. Miadenprijs v. d. Westl.' veilingen. Export. Druiven Colman 15, maroc 20 24, alicante 1721, frankcnthalers 1627, cham pion 2125 cent per kg. Tomaten 5053, B 50 51, C 5053 cent per bak. ALKMAAR, 9 Sept. N.V. Eterveiling voor Holl. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar tndiè AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE.. NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI.... JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA. RANGOON BANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG.. Sept. 7 Sept. 7 De exportprijzen voor staal in de eenigde Staten stijgen belangrijk. De fa^Jl' kanten nemen maatregelen, om te voorKO' men, dat de prijzen tot een hoog peil wordf opgevoerd. De U. S. Steel Corporation heeft steen- kolenmijnen heropend, die vele jaren geslO' ten zijn gebleven. De groothandelsprijs voor benzine in Oostelijke Amerikaansche Staten is met fr dollarcent per gallon verhoogd. In Wallstreet verwacht men, dat M Amerikaansch Congres zal stemmen r°° wijziging van de neutraliteitswet. De staalproductie in het YoungstoW1' district wordt thans op 64 pet. der capdc teit geraamd en in het Pittsburgh-distrw op 67 pet. Verschillende vergaderingen van verte' genwoordigers van Amerikaansche sc^ee?jr vaartmijen besloten tot een verhooging o® vrachtprijzen van 33 pet. a 50 pet. in ve~, band met de grootere oorlogsrisico en verhooging der loonen. In verband met het lagere disconto, ica^r'n tegen te Londen schatkistwissels merci® toegewezen, acht men het in bankkring mogelijk, dat binnenkort het disconto vu de Bank van Engeland zal worden '°e~' hoogd; ook met het oog op de wenschelV heid van de autoriteiten, de goedkoop geldpolitiek te handhaven. In het „Journal Officiel" is een wetsont' werp opgenomen, waarbij in Frankrijk a uitvoer van kapitaal en deviezen, alsme<* de handel in goud in oorlogstijd wordt regeld of verboden. De Amerikaansche vrachtprijzen van lantische havens naar Engeland zijn, gaande met 33VZ pet. verhoogd en voor vaart van Pacific-havens naar Europa 'n 331/.2 a 50 pet. De tarieven voor katoenve voer van Guefhaven naar Engeland z" verdubbeld. De Bethlehem Steel Corporation ontv van de commissie voor maritieme -a}c tiet1 mil' een opdracht voor den bouw van vrachtschepen ter waarde van 19.4 lioen. *3* De Pennsylvanie Rrd. boekte in Juli 6®^ netto-winst van $1.66 mill., tegen $1.1' Juli 1938. De electriciteitsproductie in de Vereftf Staten bedroeg in de week van 2 Septemo 2357 millioen Kwu, tegen 2354 mill. KtOd de voorafgaande week en 2148 mill, if - overeenkomstige week van het vorig la De bouwcontracten in de Vereen. bedroegen in de week per 7 September millioen tegen 67.0 mill, in de voor af 9 aa de week en 52.45 mill, in dezelfde van het vorig jaar. In de eerste 36 We r. 1 mMl fp.np.7i. &1R14 m.ill in h&t 0V& $2101 mill., tegen $1814 mill in het eenkomstig tijdvak van het vorig jaar. Q S(K Noorderkwartier. Aanvoer 240.000 kipeieren 4.75, kleine 2.30—3.30 per 100 stuks. __v,e 's-HERTOGENBOSCH. 9 Sept. N. C. B. i» Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. °P 0j- gehouden blocveiling van boonen werden de gende prijzen besteed: Snijboonen: A 77.60, a'enprijs 7.20, B o.OO. Totale aanvoer 6100 kg. "P-HS cieboonen stok tros A 8.7010.40, middenP 9.50, B 6.70. Totale aanvoer 450 kg. n» HOORN. 9 September. Veemarkt. Gee« voer- rjie" NOORDSCHARWOUDE, 11 Sept. 10300 kg. %o, 3.803 90, grove 3.303.50, drielingen 1-8° „jjg. nep 2.70—2.80, 600 kg Feen 2.20—260, 350 Bieten 1.60, 9900 kg. aardappelen: bonken J, fll. 1.50, drielingen 1.301.50, Eigenheimers 2.00. qj Eigenheimers 2.102.2C, Bevelanders 1.50, 3r.et> kg. vroege Witte kool 80 cent, 3000 kg. Slaboo 6.30—18. reef AMSTERDAM, 11 Sept. Veemarkt. Veemarkt waren heden aangevoerd: 458 vê% koeien, waarvan de prijzen waren: le kwam 74—80, 2e kwaliteit 66—72, 3e kwaliteit 64, per kilo slachtgewicht; 20 stieren 58^j 50 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, vette kalveren: 2e kwaliteit 4854, 3e kwa'U - 4046 per kilo levend gewicht; 74 nucht® kalveren 7.5011 per stuk, 138 schapen en s, meren, schapen 12—23 per stuk, 450 varke^ vieeschvarkens, wegende van 90110 kilo ^"Igf zware varkens 6768, vette varkens 6566 kilo slachtgewicht. f) Overzicht: Runderen behoorlijke aanv° vlugge handel, stijf prijshoudend. Nuchtere veren, gewone aanvoer, handel sleepend, P^j zen lager. Schapen ruime aanvoer, handel met iets lagere prijzen. Varkens behoor'0 aanvoer, handel kalm. Vieeschvarkens P1^ houdend. Vette varkens aanmerkelijk lag® OUDEWATER, 11 Sept. Kaasmarktt. A311*., voerd 41 partijen, 1845 stuks 9225 kilo. BÜ merk zware: geen aanvoer. Rijksmerk soort: 2527, Rijksmerk tweede soort 22^ Handel matig. ROTTERDAM, 11 Sept. Veemarkt. AanvO^ Totaal 2634 stuks. Vette runderen 748, v e,j kalveren 285, nuchtere kalveren 3, schape® g. lammeren 948, varkens 644, bokken en geit^je Prijzen per K.G.: Vette koeien le kW. !°f p kw. 62, 3e kw. 4052. Vette ossen le kw. 6 'K<f. kw'. 62, 3e kw. 42—52. Vette kalveren 1® „d 90, 2e kw. 75, 3e kw- 4555. Varkens gewicht) ie kw. 58, 2e kw. 57, 3e kw. 56. Sf pen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Lamm le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 21, 2e 19, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 15, 2e k*- 3e kw. 9. gei Overzicht: Vette koeien en ossen a-aJ' t; korter, handel kalm, prijzen als vorige 1 Donderdag, prima koe tot 80 cent, prima 05 74 cent. Vette kalveren aanvoer als vorige handel traag, prijzen lager pr. f 1.—, iets v dan vorige week. Eenige kleine partijtjes sC pen voor export verkocht. rjjf- ROTTERDAM, 11 Sept. Aardappeim%- Brielsche drielingen 1.40—1.60. Brielsche gfi heimers 1.75—2.—. Zeeuwsche Eigenhein^, 1-65—1.85. Zeeuwsche bonte en blauwe 2-70''^ Eigenheimers blauwe 1.80—2.10. Bintjes 1- 1.85, alles per H.L. Westlandsche drie" j, 1.40—1.60. Westlandsche kleine zandaardapP^p- 2.803.—. Met voldoende aanvoer kalme del.. Vlas-aanvoer: 4500 K.G. Hollandsch Geef 77. 1400 K.G. Dauwrbot 55—65. doc» Overzicht: De vlasmarkt is vast gestemd' ^e' de prijsverhooging blijft gering. Door ei> ringe productie is aanvoer klein'. Echter k binnen enkele weken veel grootere aanv worden verwacht. Alles werd verkocht. le zijn plicht doet slechts f'* dwang, leeft vergeefs zijn leven Ian9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6