Druk diplomatiek verkeer van Londen met Rome •H E. Flitsen uit Londen in oorlogstijd New-Yorksche Beurs BRITSCHE GEZANT OM DEN DAG BIJ CIANO WARME THEE IN SCHUIL KELDERS DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 „Italië wacht de orders van Mussolini," schrijft de Italiaansche pers Parool van den Duce: Werken en zwijgen Hitier vliegt boven het krijgstooneel Artikel van de „Giornale d' Italia" Het zakenleven in de Britsche hoofdstad gaat ondanks den oorlog gewoon zijn gang Van een buurman, die niet verduisterd had Hulpvaardigheid van Italianen Het Tsjechisch legioen in Frankrijk Letland mobiliseert gedeeltelijk Pauselijke nuntius bij Bonnet HONDERDJARIG BESTAAN DER SPOORWEGEN Wandeltochten gaan niet door Stemming vast Den Haag heeft SOO.OOO inwoners DE THUISREIS VAN DE „JOHAN DE WITT" W1SSELKQERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Maïs AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 11 September Clearingkoersen STOOMVAART LI J NE^ MARKT NIEU$$ FAILLISSEMENT^. Onze Romeinsche correspondent seinde ons Maandagavond Ciano ontvingr heden Sir Percy Lorraine, den Engelschen ambassadeur te Rome. Dit is tijdens deze weeik nu reeds de derde maal, dat de Britsche ambassadeur zich op het Palazzo Chigi meldt. Het verdient opgemerkt te worden, dat zijn bezoek om den anderen dag plaats vond. Hieruit kan men concludeeren dat dit bezoek aanleiding geeft, om zich in ver binding te stellen met de Engelsche re geering. Er zijn Italiaansche en Engelsche bespre kingen gaande. Maar van welken aard die besprekingen zijn? Dienaangaande tast men in het duister. Men kan zich voorstellen, dat Engeland een neutraliteitsveridaring tracht te verkrijgen en men kan zich eveneens voorstellen, dat Italië aan een dergelijke verklaring tracht te ontkomen. Zü zou een einde maken aan de as-politiek en zou Italië uit de voordeelige positie dringen, welke het thans inneemt, wanneer het zonder eenige verklaring af te leggen onzijdig blijft. Een voordeelige positie, zoowel militair als eco nomisch voordeelig. zooals zonder meer duidelijk is. Wij spraken hierboven van de as-politiek. Sinds geruimen tijd zoekt men tevergeefs in de Italiaansche bladen naar het woord, waarover men vroeger in deze bladen in iedere kolom enkele malen struikelde, namelijk het woord „as". Verder publiceeren de Italiaansche bladen berichten en beschouwingen uit Frankrijk en Engeland. Men meent dit in het kader te moe ten plaatsen van een voorzichtige, lenige di plomatie, die haar beste beentje voorzet, om Italië te vrijwaren voor bindende verklaringen. Wij mogen in dit verband een interessante uit lating van Farinacci plaatsen: „Italië blijft trouw aan zijn verplichtingen, natuurlijk in zooverre dit overeenkomt met zijn, belangen. Dit houdt iedere andere overweging staande en hierop houdt de regeering als op een poolster het oog." Intusschen blijven de Italiaansche dagbladen het devies „werken en, zwijgen" handhaven. De Osservatore Romano van heden avond is pessimistisch. Het blad voorziet, dat de oorlog lang zal duren en een krijg zal wor den, zooals de historie zich niet zal kunnen her inneren. Zij leidt dit onder meer af uit de oor logsverklaringen der Engelsche Dominions en de troepentransporten. Zij betoogt nogmaals, dat de oorlog, zelfs wanneer hij een goed doei dient, dit doel slécht dient. In tegenstelling met de Italiaansche bladen verschijnt de Os servatore nog steeds met 6 pagina's. Het ligt echter in de bedoeling het Italiaansche voor beeld te volgen en, uitgezonderd bij bijzondere gelegenheden, den omvang tot 4 pagina's terug te brengen. Alle Italiaansche bladen publiceerden van daag, aldus meldt Stefani, een artikel, dat gis teren onder het opschrift „Italië en zijn lots bestemming" cursief gedrukt in de „Popoio d'Italia" was verschenen. In dit artikel wordt met name verklaard: Op de wijzerplaat der geschiedenis gaat een groot uur voorbij, één van die verschrikkelijke en beslissende uren, welker voorbereiding bij wijlen tientallen jaren vergt. Dit is het uur van Versailles, welks voorbereiding teruggaat tot 23 Maart 1919, toen de eerste fascistische groep werd gesticht, die rond Mussolini een handje vol overlevenden vereenigde, die zoo juist den strijd hadden geëindigd, niettemin weer tot den strijd werden geroepen. Deze eerste fascis tische strijdgroep vormde de eerste onmiddel lijke reactie van de troepen, die uit 't bloedbad waren gekomen en de illusie hadden gevonden, dat de overwinning, waarvoor Italië een enor me bijdrage in bloed had geleverd, was ver minkt geworden en verijdeld, door vier vam- pyrs, die aan een operatietafel hadden plaats genomen alsof het een diner betrof. Wij allen gevoelden de woede voor de wijze, waarop Italië behandeld was geworden, en wij zwoeren Italië terug te zullen geven wat aan dit land was ont stolen. Sedert 23 Maart 1919 gelooft en gehoorzaamt het Italiaansche volk aan den Duce in den strijd tegen Versailles. Het is met deze trouw, dat het Italiaansche volk het keizerrijk heeft heroverd en het zal verdedigen. Het is met deze zelfde trouw, dat het fascistische Italië van daag, zooals het dat gisteren deed, de orders van Mussolini afwacht. Het fascistische Italië BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.) De Führer heeft gisteren in het gebied Kielce-Radom, in het wes ten waarvan de Weichsel verscheidene Poolsche divisies, die weldra ontbonden zullen zijn, ge hangen houdt, een vlucht langs het front ge maakt. De vlucht ging eerst over de eerste strijdposities van een week geleden en vervolgens op duizend meter hoogte over de wegen, waar langs de verslagen Poolsche legers terugtrekken. In het midden van het gebied van Radom land de het vliegtuig van den Führer op een groot stoppelveld, waarvan een ideaal vliegveld is ge maakt. De verdere vlucht van Hitier voerde in de richting van Warschau tot de plaats, waar de Poolsche doorbraakpogingen van de westelijk van Warschau ingesloten divisies, evenals de wan hopige pogingen van de in het gebied van Ra- dom vastgezette Poolsche troepen in het con centrische vuur van de Duitsche artillerie en pantserdivisies bloedig mislukten. Laat in den middag keerde Hitler van een Poolsch vlieg veld, waar thans Duitsche jagers, bombarde mentsvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen staan opgesteld, naar zijn hoofdkwartier terug. weet, dat het zich op dit oogenblik voor zijn eigen lotsbestemming geplaatst ziet en gelooft daarom meer dan ooit aan den Duce. Volgens Havas heeft de politie te Genua vier Italianen gearresteerd, die onjuiste berichten verspreidden. Zij zijn gevangen gezet. De fascistische bladen verklaren, dat in de huidige moeilijke uren iedere Italiaan meer dan ooit verantwoordelijkheidsgevoel moet toonen en zijn eerste plichten niet moet vergeten, n.l. vaderlandsliefde en gehechtheid aan het be wind. Hieraan wordt toegevoegd, dat Mussolini slechts één parool heeft gegeven: Werken en zwijgen". De directeur van de „Giornale d'Italia" heeft in zijn blad een artikel geschreven over de richt lijnen van Engeland in den oorlog tegen Duitschland. Deze zijn een moreele en econo mische blokkade. Door de moreele blokkade Geestelijke meerwaardigheid is ten slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding bij de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot instand houding en voltooiing onzer Universiteit. poogt Engeland niet alleen Duitschland politiek en economisch te isoleeren in Europa en de ge- heele weïeld, doch ook het Duitsche volk op te zetten tegen Hitler en het nationaal-socialisme. Dit is een hersenschim. Dezelfde fout heeft En geland gemaakt ten aanzien van Italië, toen dit land oorlog voerde met Abessinië. Het nationaal-socialistische Duitschland is eensgezind en krachtig gedisciplineerd, het voelt krachtig aan de beteekenis der nationale zaak, welke het in het Oosten deed oprukken. Ook de economische blokkade is een waan beeld. Het Duitschland van heden is niet meer het Duitschland van 1914. Zijn economie is sedert zes jaar gericht op autarchie en op dit gebied zijn belangrijke resultaten bereikt. Boven dien kan Duitschland rekenen op de voorzie ning van grondstoffen uit de Sovjet-Unie waar mede het over Poolsch gebied rechtstreeks ver bonden zal zijn, terwijl Polen zelf Duitschland eveneens belangrijke voorraden kan leveren. (Van een bijzonderen correspondent) LONDEN, 9 Sept. „Business as usual" hebben de zaken lieden op hun winkels geschreven, maar het is dezen keer geen slagzin; het beteekent slechts een verzoek aan het publiek om zich niet te laten weerhouden zijn inkoopen te doen, ook al zijn de ramen gebarricadeerd. Slechts wei nige zaken hebben tot nu toe hun deuren voor goed gesloten: enkele kunsthandelaren en auto dealers. In de winkels, waar levensmiddelen worden verkocht is de drukte niet grooter dan anders. Ieder kan krijgen wat hij wil. Toen ik den gemoedelijken controleur van mijn ondergrondstation vroeg, of ik in Bond- street weer tot 't daglicht kon terugkeeren, ant woordde hij: Bondstreet is thans Bombed- street. Toen ik naar het station Marble Arch informeerde, gaf hij mij den vriendelijken raad, na den oorlog nog maar eens terug te komen. Daar ook de omnibussen zeldzamer zijn ge worden, hebben de comfortable Londensche taxi's een goeden tijd. Hiermee bereikt men thans veel vlugger zijn doel dan vroeger, daar ook het particuliere autoverkeer geringer is ge worden. Behalve naar taxi's is er ook veel vraag naar allerlei kleeding, welke men in een minimum van tijd kan aantrekken, voor het geval er 's nachts luchtalarm wordt gemaakt. Men ont moet elkander in den schuilkelder en men wil dan nog zoo keurig mogelijk voor den dag ko men. Ofschoon de zenuwen der Britten ook bij zulke gelegenheden niet gekalmeerd behoeven te worden, bestaat de eerste actie in het klaar maken van warme thee. Des avonds let men nauwkeurig op de ver duisteringsmaatregelen van zijn buurman, ech ter zonder onwelwillend te zyn. Niet slechts als bfescherming tegen bommen zijn deze maat regelen belangrijk, maar ook als bescherming tegen de luchtbescherming. De Engelsche hui zen zijn zoo gebouwd, dat het zelfs bij licht niet altijd gemakkelijk is den ingang te vinden. Hoe veel moeilijker is het, nu 's avonds overal de grootste duisternis heerscht. Om 10 uur 's avonds hoor ik, hoe iemand over mijn drempel strompelt. Onmiddellijk hierna rust zijn vinger langen tijd op mijn bel. Als ik de kamer uitvlieg, zie ik een grijzen heer, helm in de hand, die mij energiek uitnoodigt op straat te komen kijken. Een raam, waardoor het licht fel naar buiten straalt, is de oorzaak van zijn gerechtvaardigden toorn. Ik heb drie tegenargumenten; 1. Ik was juist in slaap ge vallen; 2. het raam bevindt zich in het huis van mijn buurman; 3. het bevindt zich op de tweede étage en ik woon beneden. Zijn energie verandert in een „awfully sorry" en we wen- schen elkaar wel te rusten. De hartelijkheid der Engelschen is iets, wat den buitenlander sinds het uitbreken van den oorlog wel het meest opvalt. Al het stijve is verdwenen en buitenlanders, die zij vertrouwen, zijn in het nieuwe familieleven der groote natie opgenomen. Voorloopig hebben we hier slechts loos alarm gehad en velen beginnen den afgevaardigde Wedgwood te gelooven, die om vijf pond gewed heeft, dat er de eerste zes maanden geen bom op Londen zal vallen. Het melkmeisje heeft reeds beloofd, na de eerste bom haar hoedje op te eten, doch het is maar een heel kleintje en de dame, die tabak en sigaren verkoopt, ver klaart, dat een Sohotsche zich nooit bang laat maken en dat ze heusch geen kelder noodig heeft. Men zou graag willen, dat ze allemaal gelijk hadden. In een park had een tengere kleine man, een lid van den luchtbescher mingsdienst, de wacht, toen onmiddellijk na de oorlogsverklaring van Chamberlain, voor de eerste maal Hitler's wekker afliep. Een dikke reusachtige vrouw arriveerde hijgend en puf fend bij den openbaren schuilkelder, met den eisch, dat hij haar verder zou dragen. „En wat deed u?" Ik heb het niet geprobeerd, zeide het tengere mannetje. Maar beneden in den kelder, zoo vertelt hij, was er een goochelaar, die uit zijn hoed een echt konijntje tooverde. Prachtig zijn de vele honderden kabelballons, zilver glanzend in het maanlicht tegen den blauwen hemel. Merkwaardig, hoe veel rust en kalmte zij uitstralen. Als ze ingehaald zouden worden, zou men zich voelen als een in gevan genschap groot geworden leeuw, die plotseling geen tralies meer ziet. Ik mis den kleinen, roodharigen kranten jongen. Hij is zeker geëvacueerd en waarschijn lijk zal de oorlog voor hem een betere tijd zijn dan de vrede. Ik mis ook de kleine paarden van den melkboer, de altijd dravende kastanje bruine en de merrie. Ook zij zijn zeker geëva cueerd en ik wensch ze hun Engelsch gras en een langzame beek, maar misschien moeten ze wel een machinegeweer dragen. Gebleven zijn de mooie, olifantachtige Yorkshire-hengsten, die de vuilniswagens trek ken. Voor deze bestaan er geen schuilkelders en geen gasmaskers. Wij alleen dragen nu ons gas masker op den rug. De koningin draagt het in een soldatesken linnenzak. En daarom is het passend, dat iedereen een gasmasker bij zich heeft. Een gasmasker is, aldus zeide dezer dagen een arts, in ieder geval onschadelijk. ALGIERS, 11 Sept. (Havas). Een Ita- liaansch vrachtschip heeft op zee een Fransch watervliegtuig aangetroffen, dat een panne had gehad. Het Italiaansche schip nam terstond de Fransche bemanning van het vliegtuig aan boord en bereidde hun 'n hartelijke en vriend schappelijke ontvangst. Het vrachtschip bracht het Fransche toestel naar een Algerijnsche ha ven, waar het zonder incidenten arriveerde. PARIJS, 11 Sept. (Havas). Een vertegen woordiger van de „Paris Soir" heeft een on derhoud gehad met den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Parijs, Osoesky, over de vorming van een Tsjechisch leger op Franschen bodem. Osoesky verklaarde, dat hier geen sprake is van een leger van vrijwilligers, doch van een leger als van ieder ander land. Tsjecho-Slo- wakije is bezet, doch blijft juridisch onafhan kelijk. De wet is overtreden, doch hierdoor niet opgeheven. De Fransche regeering heeft deze stelling erkend. De Tsjechen en Slowaken op Franschen bodem worden niet beschouwd als vaderlandlooze vluchtelingen, doch als soldaten van een land, dat aan de zijde van Frankrijk, Engeland en Polen strijdt. Het Tsjechische le ger telt reeds ongeveer 50.000 man, die wach ten op de Tsjechen uit Engeland en Amerika. De commandant is generaal Ingre, die eertijds de Tsjechen in Frankrijk commandeerde. RIGA, 11 Sept. (D.N.B.)De regeering heeft vandaag tot een gedeeltelijke mobilisatie besloten. Door middel van aanplakbiljetten is de bevolking er van in kennis gesteld, dat Dins dagochtend tien uur de lichtingen 1914, 1915 en 1916 onder de wapenen zijn geroepen. PARIJS, 11 Sept. (Havas). De minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, heeft vanoch tend ontvangen: den Fauselijken Nuntius, mgr. Valerio Valeri, ambassadeur Pétain en Mistier, den president van de Kamercommissie van Bui tenlandsche Zaken. Het bestuur van de wandelsportvereeniging der Nederlandsche Spoorwegen deelt mede, dat de wandeltochten, welke te Utrecht zouden wor den georganiseerd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Nederlandsche Spoor wegen op Zaterdag 16 en Zondag 17 September, in verband met de bijzondere tijdsomstandig heden tot nader order uitgesteld zijn. ret Katholicisme kan zijn goddelijke zending in deze wereld niet vol ledig ontplooien zonder Universi teiten. Het is daarom plicht van lederen katholiek zijn eigen Universiteit naar ver mogen te steunen. NEW-YORK, 11 Sept. (Part.). Wallstrest werd cok vandaag weer volkomen beheerscht door den Europeeschen oorlog en dit leidde tot een continuatie van de groote omzetten, die de vorige week hebben plaats gevonden, maar tot een algemeene belangrijke koersstijging kwam het niet, daar tegenover de voortdurende groote kooplust de winstnemingen regelmatig in om vang toenemen. Een uitzondering vormden daar op vandaag echter de staalwaarden, die willig gestemd waren en waarvoor zulk een omvang rijke vraag bestond, dat de koersen opnieuw met dollars tegelijk stegen. Bij deze industrie is de gunstige invloed van den Europeeschen oorlog dan ook het duidelijkst merkbaar en in de komende weken wordt als gevolg daarvan een sterke toeneming van de bedrijvigheid ver wacht. Dit is mede te danken aan het feit, dat de groote buitenlandsche vraag den binnenland- schen verbruikers aanleiding geeft het piaatsen hunner orders te versnellen om niet het risico te moeten loopen, wanneer de buitenlandsche bestellingen eenmaal op groote schaal afkomen, lang op aflevering te moeten wachten. Men ver wacht in verband met een en ander tevens prijsverhoogingen voor het vierde kwartaal, na dat de exportprijzen reeds verhoogd zijn en dit is mede oorzaak van de plotselinge grootere binnenlandsche vraag. Over de mogelijkheid van eventueele extra belastingen op oorlogswinsten breekt men zich niet het hoofd, vooral nu daar omtrent binnen de regeering ook geen eenstem migheid schijnt te bestaan. Meer aandacht wordt geschonken aan de berichten, die op de waar schijnlijkheid duiden, dat het Congres toch binnen enkele weken in extra zitting bijeen zal worden geroepen om een wijziging in de neu- traliteitswet te behandelen. Wordt deze aangenomen en over het algemeen twijfelt men daaraan niet, dan zal zich ook de mogelijkheid voordoen van wapenexporten, ter wijl de uitvoer onder de huidige bepalingen tot grondstoffen en halffabrikaten beperkt is, ten minste voorzoover de oorlogvoerende landen betreft en van deze zal de grootere vraag in hoofdzaak moeten komen. Behalve staalwaar den lagen ook koper-, automobiel-, en vlieg- tuigfondsen vast in de markt, maar hier bleven de koersverbeteringen van bescheidener afme tingen. evenals bij de meeste andere rubrieken. Er waren zelfs uitzonderingen, waar' verliezen moesten worden geregistreerd, zooals bij de wa renhuisfondsen, sporen en public utilities, zoo dat de markt over het geheel onregelmatig was, zij het met vasten ondertoon. Er vonden overal op zeer groote schaal winstnemingen plaats en slechts de staalaandeelen wisten desondanks krachtig verder te monteeren. De omzetten waren daarbij zeer groot en posten van meer dere duizenden shares werden, vooral in de leidende fondsen, tegelijk omgezet. De ticker kwam wederom spoedig b;j de affaire ten achter. Hoewel de markt nu en dan vrij sterk fluc tueerde konden staalwaarden het hoogere peil ook in het tweede uur handhaven, maar elders viel een neiging tot reageeren waar te nemen als gevolg van voortgezette winstnemingen. Desondanks bleven kleine koerswinsten over- heerschend. De handel bleef ook in het tweede uur van zeer grooten omvang. In het eerste uur bedroeg de omzet niet minder dan 1.250.000 shares en in het tweede uur 810.000 shares. Ook in de tweede beurshelft bleef de vaste stemming voor sommige fondsen bestaan, welke stemming mede in de hand werd gewerkt aoor de verwachting, dat de oorlog in het Oude We relddeel van langen duur kan zijn. De staal waarden ontleenden voorts nog een stimulans aan de sterk verhoogde taxatie van de bedrij vigheid In de staalindustrie, die heden door het Amer. Iron Steel Institute werd gepubliceerd! en die neerkwam op 70.2 pCt., tegen de vorige week 58.6 pCt. De betreffende waarden ver toonden een scherpe koersverbetering. Bethlehem Steels belandden zelfs op 100, en hoewel laat- beurs het hoogste punt niet bleef behouden, Bij den Burgerlijken Stand te Den Haag is de 500.000e inwoner aangegeven. Het is Ludwig Johannes van Straalen. In 1875 telde de Resi dentie 100.000 inwoners, in 1899, 200.000, in 1913, 300.000. In 1927 werd de 400.000 bereikt. Zaterdagavond 9 September om kwart over negen heeft mevr. Van StraalenKoperdraad, wonende Plein 11a, te Den Haag, het leven ge schonken aan een flinken zoon, Ludwig Jo hannes genaamd. De vader van den jonggeborene, de sigaren handelaar J. M. van Straalen, die onder de wapenen is, kraeg verlof onmiddellijk huis waarts te keeren en toen hij zich Maandag ochtend naar het bureau van den burgerlijken stand in de Goudenregenstraat begaf, deeide het hoofd van dit bureau, de heer P. C. Wes- seling, hem mede, dat hij de vader is van den 500.00Oen inwoner van Den Haag. De heer Wesseling verzocht hem Maandag middag om half vijf op het stadhuis aan de Groenmarkt te verschijnen, opdat de burge meester, als ambtenaar van den burgerlijken stand, de desbetreffende acte zou kunnen pas- seeren. En zoo had Maandagmiddag om kwart vóór vijf in de kamer van den burgemeester de aan gifte plaats van den 500.000en Hagenaar. „Ik ben niet gewend zelf veel actes te pas- seeren, maar ik vind het aardig deze acte zelf te passeeren," aldus mr. de Monchy. Daarop las de heer Wesseling (ook de gemeentesecretaris, mr. Boasson, woonde de aangifte bij) de acte voor, waarna de vader -en de ambtenaar van den burgerlijken stand haar teekenden. Nadat de ambtenaar den heer Van Straalen een rijksdistributiekaart voor zijn zoontje had overhandigd, zeide hij, dat het in de gemeente niet dagelijks voorkomt, dat er een veelvoud van een 100.000en inwoner geboren wordt. Vanwege dit uitzonderlijke feit wilde de ge meente iets meer doen dan gewoonlijk en het was den ambtenaar een voorrecht den vader van den SOO.OOOen inwoner een spaarbankboekje met 100.er op te mogen overhandigen. Nadat mr. de Monchy naar den gezondheids toestand van moeder en zoon had geïnformeerd en de heer Van Straalen geantwoord had, dat beiden het uitstekend maakten, besloot mr. De Monchy met den wensch, dat de heer Van Straalen veel vreugde van zijn zoon moge. be leven. De stoomvaart maatschappij „Nederland" deelt mede, dat het s.s. „Johan de Witt" op de thuisreis te Lissabon is aangekomen, waar de gezagvoerder nadere instructies zal ontvan gen. Gehoopt wordt, dat extra oponthoud op de verdere reis tot een minimum beperkt kan worden. kon voor Bethlehem Steelstoch een winst van bijna 10% punt worden opgeteekend, terwijl U.S. Steels 814 hooger golden. Youngstown en National Steel monteerden resp. 5% en 214 punt. Voorts waren het aandeelen in vliegtuig fabrieken, die op den voorgrond bleven, van welke rubriek Douglas Aircraft 6 punten aan hun koers konden toevoegen, terwijl Glenn L. Martin bijna 4 punten opliepen. Curtiss-Dright, die Zaterdag nog 6% noteerden, verlieten heden de markt op 914. De vaste stemming voor tin kwam tot uit drukking in het koersverloop van Amer. Smel ting, die 3 punten hooger de markt verlieten. Van de chemische waarden trokken Allied Che mical de attentie door een koersverbetering van een achttal punten, terwijl Du Pont 2 punten aantrokken. Westinghouse verbeterden ruim 414 punt, Amer. Tel. Tel. 2 en Amer. Car Foundry 2 1/8 punt. Koper- en automobiel waarden waren eveneens vasc, doch hier bleven de voordeelige verschillen van wat kleiner af metingen, n.l. tusschen 1 en 2 dollar. Sporen, vubbers, oliewaarden, public-utilities en tabak ken lagen verdeeld in de markt. Van de olie waarden vielen op Standard Oil of N. J., die 2t/j punt winst konden bedingen. Kunstzijde- aandeelen, amusementsfondsen en warenhuis fondsen lagen in meerdere mate gedrukt in de markt; van laatstgenoemde rubriek liepen Wool- worth 1% punt terug. Ook Int. Nickel hadden nogal van aanbod te lijden; dit fonds werd aanvankelijk tot 42 afgedaan, doch nadien volgde een herstel, waardoor het verlies tot 1 5/8 punt werd gereduceerd. De omzetten be droegen in totaal 4.680.000 shares. Laatst gedane koersen Sept. 11 9 8 A'lied Chemical 200% 192% 192 American Can Co. U3 08% 106% Am. Car S? F.dry 30% 28 3/8 27% Am. Rolling Mills 21% 20% 20% Am. Smelt Ref. 62 59 58% Am. Tel. Tel. 165% 163% 162% Am. Tobacco B. 79% 60 79% 11 Am. Waterworks 10% 11 Anaconda Copper 38% 37 37% Atchison Topeke 293/8 29 283/4 Baltimore 6? Ohio 6% 6% 6 Bethlehem Steel 99i/8 883% 85% Canadian Pacific 5% 6 5% Case Treshing 65 81 80 Chase National B. 34% 47 32% Ches. Ohio 38% 37 37% Chicago Rock Isl. 3/8 Chrysler Motor 86 88% 85 Cities Service 7% 6% 6% Consol Gas N.Y. 29 29% 29% Continental Oil 30% 293/8 29% 7 Dawesl. 10 10 9% 5 Vi Young 8 9 9% Deleware Huds. 23% 21% 21% Douglas Aircraft 79 73 73% Dupont de Nem. 187 185 18 3 3/4 Eastman Kodak 150% 149 148% El. Bond Sh. 8 8% 9% General Electric 4C% 40 39% General Motors 54 y8 52% 523/8 Good Year 29% 29% 29 Hudson Motor 6 3/8 14% 6 6 Illinois Central 14 Vs 13% Intern. Harvester 65% 64% 63% Intern. Nickel 45 46% 37 Intern. Tel. Sf Tel. 4% 5 4% Kennecott Copper 4fc3/s 44% 44 Missouri Pacific 3/4 3/4 Idem pref- 1% 13/8 1% Montgomery Ward 52% 52% 52% Nat. City Bank 27% 27 26% Nat. Dairy Prod. 16 Vs 16 15% New York Central 19 18% 17% North Am. Av. 21 3/g 19% 18% North. Amer. n.a. 2l% 21% j21% Norfolk Western 186% 184 83 Pennsylvania 23 22 21 Phillips Oil 46 44 Vs 45 Proctor Camblc. 63 63%' 63 Publ. Serv. N. J. 26% 36% 56% Radio Corporation 5% 5 7/8 6 Sears Roebuck 27% 25"/8 25% Rep. Steel 77% 78% 773/8 Shell Union Oi1 16% 17 16% Socony Vacuum 15 14% 15 Southern Pacific 15% 15% 15 Southern Railway 17% 173/, 17% Standard Brands 6 3/8 6% 6%§ Stand. Oil of N.*J. 52 49% 49% Tidewater Ass. Oil 14 «A 133% 13% Union Pacific 99% 100 101 United Aircraft 45 43 42 United Corp A. 3 Vs 3 3% U. S. Leather U. S. Rubber 44% 45 44% U. S. SteeJ 78 69% 68% Western Union 29 27% Westingh. Electr. 118 113% 1 i4% Woolworth Building 38% 100 39% S ex. dividend ex c00pon. nieuwe aandeelen gedaan en laten T bieden 9 nominaal NEW YORK, 11 Sept 11 Sept. 9 Sept. 11 Sept. 9 Sept. Katoen Oct. 9.299X0 Dec. 9.20-22 9.02 Jan. 9.168,95 Rubber Standaard Juli Sept. 23.40-J 22X0 Oct. 21.5721.00 Dec. 21.25 20,95 Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. 9.088.97 Mei 8.948.69- Juli 8.88-— 6.89-— Jan. 2 ,C020.15-1 Mrt. 2C.6820.13 Mei 2c.6520X6 Juli 20.6520.16 (Santos) Sept. 4.42- 4.30Sept. 6.65 6.36 Dec. 4.40- 4.31Dec. 6.65 6.46 Mrt. 4.70 4.57-— Mrt. 6.59 6.50- Mei 4X0 4.62-Mei 6.73 6.52 Juli 4.70 4.62Juli 6.75 6.55 Suiker Jul) 2,72t I».— Jan 2.66 2.63 Sept. 2-68 2.70 Mrt. 2.70 2.66 Nov. 2.65 f Me) 2,75 r 2.6 S Dec. 2 64 2.60 Jul) 2.77 2.69 CHICAGO, 11 Sept. 11 Sept. 9 Sept. 11 Sept. 9 Sept. Tarwe Haver Sept. 83 7A 82 3/8Sept. 35% 35 Dec. 837/s 84 82%-% Dec. (5 Vs 34 Mei 85 83%-% Me) 26 347/g Rogge Sept 57% 56%Sept 5C 3/g 43% Dec. 56% 56%Dec 52% 51% Mei 593/g 59 VsMel 55%- 53% Reuzel Sept 7.65 7.75 Dec 7.65 7.65 Oct. 7.65 7,70 Jan. 7.7_ 7.75 WINNIPEG, 11 Sept. 11 Sept. 9 Sept. 11 Sept. 9 Sept. Tarwe Gerst Oct. 75% 75%Jul) 47%-- 46 Dec 76%- 76%Oct. 46 Vs- 443/s Mei 80% 80 Mei 47 46%- Rogge Lijnzaad Mei 54% 52 —Oct 168 160% Dec 55 - 53%Dec 160 150% Oct. 5- Vs 56%Mei 162% 154 Haver Oct. 38% 367/s Mei.. 38% 37% Dec. 37% 35% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 346—343 Philips 160 Unilever 1091/8—110 Aku 31%32 Anaconda 30%3014 Ned. Scheepv. Unie 151—150 Kon. Boot 152 Java Ch. J. Lijn 132—133 U. S. Steel 55%—57% Beth. Steel 71—72% Rep. Steel 22%—23 A'dam Rubber 246—247 Kennecott 371/s Tidewater 12 Shell Union 14 3/16—13% Ver. Vorstenl. Cult. M. 109—108% Can. Pacific 5 Gew. Marine 13%—14 U. S. R. Int. Rubber 5'/8-5% North. Am. Company 17 11/16 Van 4.305 uur Gew. Am. Hide L. Gew. Peru Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Kennecött Tidewater Shell Union Ver. Vorstenl. Cult. M. North. Am. Aviation Am. Car en Foundry Can. Pacific Gew. Marine U. S. R. Int. Rubber 6 345—3431/2 160 110—109 32 297/8_30% 56%—57% 71%—72 22i/4—22% 246 367/g—37 12 13/4-14 108—107% lb 23%—23 5 13 9/16—13/2 1% 5 1-/16 Koersen voor stortingen op 12 September teg®'1 verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.» 1 Lires 9.90 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 9 Sept. Prinses Juliana, m.s., Grangemouth. 10 Sept. Borgsten, s. Rouaan; Pygmalion, Htuj MidcU. Zee; Rigmor, s. Penzance; Atlas, s. W- die; Viking, m.s. Leith; Kieldiep. m.s. Grim50' Nina, s. Manchester. Vertrokken 9 Sept. Hontestroom, s. Londen. 10 Sept. Betty H, s. R'dam; Kjell, s. Malmö- AMSTERDAM, aangekomen 9 Sept. ,r, Fano, Zaandam, ledig, Rietlanden, Havenb® De Rietlanden. 10 Sept. Prinses Juliana, Grangemouth, lej,5' Steiger H.A.L., Wagenborg; Viking, Leith, Steiger H.A.L.. idem; Kieldiep, Grimsby, Steiger H.A.L., idem; Nina, Manchester. le Rietlanden, Havenbedr. De Rietlanden; Borgs(%, Rouaan, ledig, Rietlanden, idem; pygm»1' Middl. Zee, stukgoed. Sumatrakade, Verg. Car/, doorskantoor; Atlas, W. ndië, oud ijzer. Surinab kade, Vrachtmail; Rigmor, Penzance, ledig, K landen, Wagenborg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ATLAS, 10 Sept. van W. Indië te Amst. BERENICE, 5 Sept. van Amst. te Genua. PYGMALION, 10 Sept. van Middl. Zee te Ai»s MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 9 Sept.// Amsterdam te New York en vertrok denzelf0 dag weer naar Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, thuisreis, 9 Sept. te TakoracU- JAVA—NEW YORK LIJN TAWALI, 9 Sept. van New York n. Java. PALEMBANG, 10 Sept. van Sabang n. York. HALCYON LIJN ROZENBURG, 9 Sept. n.m. van Rouaa® Vlaardingen. ROl'T. LLOYD SOEKABOEMI, uitreis, 9 Sept. te Antwerpen- SIBAJAK, uitreis, pass. 9 Sept. Perim. HOLLAND—AMERIKA LIJN p BINNENDIJK, 10 Sept. van New York te Bosjj0 NOORDAM, 10 Sept. van R'dam te New York- VEENDAM, 9 Sept. van New York n. R'dainw, ROTTERDAM, 9 Sept. van New York Indië. ZAANDAM, 11 Sept. van New York te Rd verw. -j-vf VOLENDAM, 10 Sept. van Vlissingen naar I" York. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN ALHENA, 9 Sept. van B. Aires n. R'dam. ALWAKI, thuisreis, 9 Sept. van Bahia. DIVERSE SCHErEN TELA, 10 Sept. van Hamburg te R'dam. SCHOKLAND, 10 Sept. van Goole te R'dam' BATAVIER V, 10 sept, van Londen te R'datJ(',ti. SLIEDRECHT, naar Abadan, pass. 9 Sept. Pei'^. QUO VADIS, m.s., 10 Sept. van Shoreham Vlissingen. INSULINDE, m.s., 10 Sept. van Londen te v' singen. REZE, 10 Sept. van Vlissingen n. Huil. -jj, EEMS, m.s., 10 Sept. van Ornskjoldvik te R TRIO, m.s., 10 van Londen te R'dam. -jj. MIES, m.s., 10 Sept. van Kopenhagen te Rd<w EVEiRTSEN, 10 Sept. van Totness te R'da»' jj. SCHIELAND. HOOGLAND, MIDSLAND, ST- NALAND en FRIESLAND 9 Sept. te R'dain. PIET HEIN, m.s., 9 Sept. te Dordrecht. RANSEL, m.s., R'dam n. Kir.gslynn, 9 Sept den N. Waterweg. SERVUS, m.s., R'dam n. Engeland, 9 Sept- den N. Waterweg. rso' DESPATCH. m.s. 9 Sept. van Harlingen n- u ningen. NOVATIE, m.s., 9 Sept. te Vlissingen. dl' lli{ AMSTERDAM, 11 Sept. Eierveiling. Kipeie'^c hoogste prijs 4.50. middelprijs 3.50—4, s'V eieren 2.503 per 100 stuks. Totaal-aan 60.000 stuks. Handel gewoon. ep. APELDOORN, 11 Sept Eiermarkt. Kipel®' y» wit groot 3.40—3.60, bruin groot 3.70—3.85, klein 3.603.70. Aangevoerd 315000 st. Ba klein kalm. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V- (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard; C«' 8 Sept.: W. p. van der Kooy, veekoopman. vfiji pelle a.d. IJssel, Berm-weglaan 18. R.c. mr. mr. H. Bavinck, dHKL' Lookeren Campagne, Cur. terdam. foiliv Opgeheven) wegens gebrek aan actief de t /-el1' sementen van G. A. Kleinpenning, Scheveiun&jg; J. Bazuin, Den Haag; J. Bouchard, Voor o L. de Best. Katwijk; Nal. van D. J. Pasman, sen; B. Hof, eigenlijk genaamd L. J. L. Hof, gemeente Steenwijkerwold. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: .„.„dig 21 Aug.; C. H. van der Meer, Warga. Geel»Tjee" door het verbindend worden der eenige ui lingslijst. Uitk. nihil. -rritk- 2 Sept.: J. P. H. Grooten, Kerkrade. Idem. nihil. do0? 7 Sept.: J. Verhagen, Fijnaart. Geëindigd het verbindend worden der uitdeellngslijst- 4.2 pCt. Tded>' 8 Sept: A. van Geel Sr., Hiivarenbeek. Uitk, 71.661 pCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2