We luisteren naar financien Ongevallenwet i DE RUSSEN DANSEN mm Kerkelijk Leven Dagfilm DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 Over het doorbetaalde loon behoeft de premie niet te worden voldaan De juweelendiefstallen te Den Haag Helers voor de rechtbank ONTSPANNING VOOR MILITAIREN DISPENSATIE VOOR WOL INGETROKKEN BIJEENKOMST DER TWEEDE KAMER VEEL REGEN VIEL TE AMSTERDAM Interneering eventueele oorlogsvluchtelingen Schouwen en Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland er voor bestemd Bescherming van onze koopvaardijschepen MEER HALVE GULDENS IN OMLOOP GEBRACHT Volgt dan uitgifte van zilverbons? WANDPLAAT VOOR LUCHT BESCHERMING Centraal Bestuur Ned. R.K. Mid denstandsbond in vergadering Kermis te Kerkrade afgelast Het gebed in den raad illinium De zomer is nu voorbij Urk weldra met het vasteland verbonden Graanvervoer naar Nederland Fransche onderscheiding RK. Militairenver. Helmond A.B.T.B. BELEEDIGD Tegen leider van Actie-Bouwman 14 dagen gev.straf geëischt Oude vestingwerken te Vlissingen BENOEMINGEN Bij de Paters Jezuïeten EM.-PASTOOR W. OLIVIERS t 60 jaar Pater Timotheus O.F.M. Franciscaan Vrijdag 15 September Afscheid missionarissen te Katwijk Zilveren professiefeest MARKTEN ïeV' POSTVLUCHTEN Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft het bestuur der Rijksverzekeringsbank de belangrijke beslissing genomen, dat werk gevers, die aan hun gemobiliseerde werk krachten geheel of gedeeltelijk het loon blijven doorbetalen, dit niet op de loonlijs ten behoeven te vermelden. Dit beteekent derhalve, dat over dit doorbetaalde loon geen premie ingevolge de Ongevallenwet be hoeft te worden betaald. Op het einde van het vorig jaar en in het begin van dit jaar is in de Residentie een groot aantal inbraken bij juweliers gepleegd, waarbij tal van kostbare zilveren en gouden voorwer pen en edelsteenen werden buitgemaakt. On danks het speuren der Haagsche politie, dat voorshands nog weinig resultaat had, vervolgden de inbrekers regelmatig hun operaties, waarbij zij den bijnaam van „peperstrooiers" kregen, omdat zij in de door hen bewerkte perceelen peper strooiden, ten einde speurwerk door po litiehonden onmogelijk te maken. 10 Maart van dit jaar volgden plotseling eenige opzienbarende arrestaties. Van de' vijf zich in arrest bevindende per sonen, zijn in den loop van het onderzoek drie vrijgelaten. Het waren allereerst Van W. en De G., tegen wie de instructie evenwel geopend bleef en la ter mevrouw D.-H., die buiten vervolging is gesteld. Haar echtgenoot, M. D. en haar zoon, J. D., bleven evenwel in arrest en thans werd de strafzaak tegen hen voor de Haagsche recht bank behandeld. Aan J. D. is heling subs, schuldheling ten laste gelegd van een aantal voorwerpen, ont vreemd bij inbraken. Voorts is aan M. D. als verzwarende omstan digheid aangerekend, dat hij deze helingen heeft gepleegd, terwijl hij nog geen vijf jaar geleden wegens hetzelfde misdrijf is veroor deeld. Een groot aantal getuigen was opgeroepen. Er bestond voor deze zaak van de .zijde van het publiek vrij groote belangstelling. Eenige veldwachters waren als voorzorgsmaatregel in de zaal en op de publieke tribune aangesteld om daar de orde te bewaren. De zaak tegen den zoon J. D. werd het eerst behandeld. De zitting begon reeds met een incident, niet het eenige dezen ochtend. Er ontstond tusschen de verdediging en den president eenige discus sie over het niet-verschijnen van acht getuigen a décharge, zijnde de acht opgeroepen leden van het Haagsche politie-corps. Bovendien ble ken ook verscheidene andere getuigen a dé charge niet verschenen te zijn. Mr. van 't Hoff Stolk maakte er aanmerking op, dat het O.M. zich ertegen verzette, dat de niet-verschenen getuigen op de getuigenlijst zouden worden gebracht en hij achtte het on juist, dat de politie-mannen gemeend hebben wegens drukke bezigheden zich aan hun ge- tuigenplicht te moeten onttrekken. Na in raadkamer te zijn gegaan, besliste de rechtbank, dat zij niet kon gelasten, dat de niet- verschenen getuigen alsnog op de lijst zouden worden geplaatst, doch de president deelde mede, dat hij er toe zou medewerken, dat ge tuigen, die in het belang van de zaak zouden kunnen worden gehoord, zullen worden opge roepen. De periode van 1914 tot 1918 heeft bewezen, dat bij de ontspanning der militairen het too- neel een zeer belangrijke rol speelt, zoowel in de kleine dorpen langs de grens als in de groote militaire centra. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal er in den naderenden winter reeds veel vuldig door en voor militairen worden gespeeld. Het Internationaal Bureau voor Auteurs- en Opvoeringsrechten „Holland", gevestigd te Alk maar, dat optreedt als de vertegenwoordiger van bijna alle Nederlandsche tooneeluitgevers en bovendien van tallooze Nederlandsche en Vlaam- sche auteurs heeft gemeend zijn organisatori- schen invloed te moeten gebruiken om in de ontspanning de militairen zooveel mogelijk te gemoet te treden. Het heeft tot dat doel V3n de aangespten ondernemingen en van de auteurs volmacht gekregen om bij t'ooneelopvoeringen, te geven door vereenigingen uitsluitend voor mi litairen tegen gratis toegang, of door militairen voor militairen een reductie op de geldende auteursrechten te verleenen van 25 tot 50 pet. De uitgevers, die hiertoe onder leiding van IBVA „Holland" hebben besloten, zijn: Tconeel- fonds Pieter Langendijk, Haarlem; J. Heynis Tsz., Zaandijk; Tooneelfonds Jan Grosfeld, Berli- cum: N.V. Vink's Uitgevers Mij., Alkmaar; Uit geverij Pesta, Winschoten; D. J. Haverman, Naarden; H. Lebesque, Venlo; Tooneelfonds v. Hulst, Kampen; P. Vink, uitgever te Antwerpen; Jos. Janssens, Antwerpen; Tooneelfonds Palmer Putman, Antwerpen; Van de Nederlandsche auteurs kunnen onder meer worden genoemd de bekende schrijver Anton Coolen, alsmede Broeder Gummarus, benevens vele honderden Vlaamsche schrijvers, aangesloten bij de Nationale Vereeni- ging voor Auteursrecht „Navea", te Brussel, wier belangen in Nederland door IBVA „Holland" worden behartigd. Deze spontane medewerking uit de kringen der tooneeluitgevers en tooneelschrijvers om door verlaging van het auteursrecht de kosten voor de militairen te verlichten, verdient allen lof. De minister van Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dat hij overeenkomstig de Wolbeschikking 1939, zooals deze thans is ge wijzigd, de dispensatie met ingang van heden intrekt voor zoover betreft ruwe (gewasschen en ongewasschen) wol. Van 14 September af is fiet derhalve ook aan bij het Rijksbureau voor wol ingeschreven on dernemingen verboden ruwe (gewasschen en ongewasschen) wol te verkoopen, te koopen, te verwerken, te bewerken, te doen verwerken, te doen bewerken of af te leveren zonder daartoe van den directeur van dat rijksbureau verkregen schriftelijke vergunning. De Tweede Kamer komt Dinsdagmorgen 19 September om kwart over drie bijeen. Aan de orde zijn de aanbieding der rijksbe- grooting voor 1940 en het opmaken van de no minatie voor het voorzitterschap. Het gebied van noogen luchtdruk bij Groen land wordt aan de zuidzijde aangetast door een depressie op den Oceaan, welke op de zuidpunt van Groenland in den nacht 12 mm. regen bracht. Over Scandinavië liggen enkele depressies, die daar veel regen brachten. Ook in onze om geving is veel regen gevallen, waarbij plaatse lijk onweer voorkwam. Amsterdam meldt 37 mm, De Bilt 15 mm regen. Over Italië ligt een vlakke depressie, die om de Adriatische Zee veel regen veroorzaakte. Het oceanisch gebied van hoogen luchtdruk ligt stationnair ten noorden van de Azoren. 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. In aansluiting aan het bericht omtrent het voornemen, enkele Zeeuwsche eilanden in te richten voor internee ring van eventueele oorlogsvluchtelingen, kan worden gemeld, dat het in de bedoeling ligt hiervoor de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland te bestemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de voorbereiding van deze aangelegenheid op gedragen aan een kleine commissie, bestaande uit Staatsraad mr. J. B. Kan, voorzitter, mr. dr. K. J. Prederiks, secretaris-generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken, den gep. generaal-majoor De Jongh en de chef van de afdeeling Armwezen van het Departement van Binnenlandsche Zaken, mr. A. J. Rosman. Deze commissie heeft reeds verscheidene be sprekingen te dezer zake gehouden. Naar het Handelsblad verneemt, zullen in de komende weken zoo mogelijk alle Nederlandsche koopvaardijschepen uitgerust worden met para vanes, d.w.z. beschermingsmiddelen tegen drij vende mijnen. De passagiersschepen komen het eerst aan de beurt. Reeds twee mailbooten, op weg naar Ned. In- dië, zijn met deze kostbare toestellen uitgerust. Het zijn de „Oranje" die 4 September van Am sterdam vertrokken is en de „Dempo", die Woensdag van Rotterdam is uitgevaren. Het Vaderland schrijft: Een kassier van een der groote ondernemin gen in Den Haag heeft ons het volgende ver haal gedaan. Toen hij zich aan de bank ver voegde om zooals gewoonlijk geld voor het uit betalen der weekloonen te halen, kreeg hij wel het gevraagde aantal guldens, maar in plaats van de rijksdaalders betaalde men hem halve guldens uit. Op zijn vraag, wat daarvan de reden was, deelde men hem mede, dat dit zilvergeld eerst uitgegeven wordt en dat men dan zal overgaan tot de uitgifte van zilverbons. Wij hebben geprobeerd er achter te komen welke de reden is van de uitgifte van het ab normale aantal halve guldens, toch altijd een zeldzame en vrij impopulaire munt. Officieel konden wij geen inlichtingen krijgen, maar uit betrouwbare bron vernamen w'ij, dat het een gevolg is van het oppotten van guldens en rijks daalders, wat door veel menschen op het oogen- blik wordt gedaan. Wel is die vraag naar zilver geld al weer veel minder dan in de eerste dagen van den oorlog, maar er zijn toch altijd nog menschen, die het zilvergeld vasthouden. Daarom vermoedt men, dat de Nederlandsche Bank is overgegaan tot het laten circuleeren van halve guldens, ten slotte toch altijd een wettig betaal middel tot elk bedrag. Men zou hopen, daarmee te bereiken, dat het zilvergeld in de circulatie blijft, omdat het publiek nu eenmaal niet zeer gesteld is op deze muntjes. 'Bovendien hebben de halve guldens het voordeel, dat men er ge makkelijk alle bedragen mee kan voldoen. Er is een groote voorraad van halve guldens en nu heeft men gelegenheid, deze in omloop te bren gen. Ook in 1914 was er veel vraag naar zilver, vee' meer zelfs dan nu, terwijl de zilvervoorraad van de Nederlandsche Bank toen veel kleiner was. Men veronderstelt dan ook, dat het voorloopig zeker nog niet tot de uitgifte van zilverbons zal komen, daar er heel wat moet gebeuren voor al het zilver op is. Van andere zijde vernamen wij, dat in het begin van deze week het zilverrestant van de Nederlandsche Bank (naar schatting ongeveer 20.000.000) naar de Munt is overgebracht om gemunt te Worden. Daarna pas zal men over gaan tot het uitgeven van zilverbons, maar ook deze zegsman vermoedde, dat het zoover wei niet zal komen. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming heeft dezer dagen de uitgave van een instructieve wandplaats aangekondigd, die in- tusschen is verschenen. In blauw en oranje gedrukt, vormt deze plaat een aantrekkelijke wandversiering, die in elk milieu tot haar recht zal kunnen komen. De algemeene gedragsregels voor, tijdens en na den luchtaanval worden vermeld. Er is ruim te gelaten voor het noteeren van adressen en telefoonnummers die men in verband met de luchtbescherming noodig kan hebben. Naar men ons meedeelde, was de eerste op lage der wandplaat reeds vóór het verschijnen uitverkocht. Een tweede oplage komt thans binnen enkele dagen gereed. De plaat is, gelijk reeds werd medegedeeld, bij de afdeelingssecre- tariaten der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming verkrijgbaar. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond heeft gemeend, in de door de mo bilisatie geschapen omstandigheden goed te doen, een vergadering bijeen te roepen van het centraal bestuur van den N.R.K.M. Deze vergadering, die gehouden zal worden op Maandag 18 September a.s. om 2 uur in hotel Noord-Brabant te Utrecht, zal speciaal gewijd zijn aan het bespreken der vraagstuk ken, waarvoor de middenstand en zijn organi satie thans zijn komen te staan. De najaarskermis, die 24 September a.s. te Kerkrade zou worden gehouden, is door B. en W, afgelast. De raad der gemeente Vaals heeft met alge meene stemmen besloten tot invoering van het openbare gebed voor en na de raadsvergade ringen. Ook de beide socialisten stemden voor. §jj Onlangs waren officieren j| Van den rooden Sovjet-staat Op visite bij de Turken, H H Zooals dat wel, vaker gaat. M Volgens zede in die streken H Werden, toen 't moment zich bood, Deze hooge Sovjet-heeren H Hoffelijk terdans genood. H Maar, eilacie, d'officieren, Sterk verproletariseerd, il Hadden in de laatste jaren |j Heusch geen dansen meer geleerd. s 't Incidentje was beschamend, H En al spoedig kwam 't bevel: H Hoe het tot nu toe geweest zij Voortaan dansen Russen wèl! j| H Rusland danst, naar Stalin's pijpen, Rusland danst, wie danst er mee? E Zal 't bij d'officieren blijven? E s Of.... danst straks soms heel d'armee? §j Wordt de wereld op dat pijpen j§ Gruwelijk ten dans genood? E Wordt 't een dans op de ruïnes Van Europa,, zwart en dood? E Zelfs de ergste tegenstanders E Dansen reeds dienzelfden dans, Wordt het dra een danse macabre, E Ziet rood Rusland reeds zijn kans? E Sovjet-Rusland leert weer dansen, E Sleept het straks de wereld mee E H Naar de wereldrevolutie, E E Naar het gruw'lijk démasqué? 1 HERMAN KRAMER Er hebben de laatste dagen zulke belangrijke veranderingen in den algemeenen weerstoestand plaats gehad, dat de kans op terugkeer van het mooie weer vrijwel verkeken is. Eerst was dit nog twijfelachtig, vooral toen zich over Skan- dinavië een gebied van hoogen druk ontwikkel de, dat bij verdere uitbreiding naar het Zuiden over Centraal-Europa stellig tenminste eenige dagen mooi weer zou hebben gebracht. Het heeft zich echter naar het Oosten verplaatst doordat het werd verdrongen door een depressie, welke een paar dagen geleden bii IJsland was verschenen, eerst in Noord-Oostelijke richting scheen te zullen wegtrekken, maar sedert giste ren een koers i.n meer Zuid-Oostelijke richting schijnt te hebben ingeslagen en den weg schijnt te willen kiezen, welke de vorige depressie, die ons zooveel regen heeft gebracht, gevolgd heeft. Deze laatste is intusschen boven Centraal Eu ropa aangeland en heeft nog zooveel invloed op het weer bij ons, dat het eenigszins buiig is. Wij hebben hierdoor kans op een herhaling van de verschijnselen van de laatste dagen. Vermoedelijk is met deze verschijnselen de pe riode van het mooie zomerweer voor dit laar afgesloten. Wanneer n.l. in dezen tijd van het jaar het gebied van hoogen druk uit Europa wegtrekt, omdat de uit den Oceaan opkomende depressies het verdringen, treedt hiermede een algemeene verandering in de weersgesteldheid in. die den overgang vormt tusschen den zomer en den vroegen herfst. Temeer is deze verande ring waarschijnlijk, omdat deze voor den tijd van het jaar normaal is. Deze verandering is als het ware het- begin van den overgang op het herfst-stormseizoen, dat echter nog wel eenigen tijd zal uitblijven. Met den zomer is het evenwel gedaan en zelfs als er nog zonnig weer komt zal er geen sprake meer zijn van warm weer. (Nadruk verboden) voorwaardelijk, en een geldboete van f 50. subs. 25 dagen. B. heeft in Mei 1938 per post door Nederland verspreid en in zijn kantoor te Druten in voorraad gehad de oplaag van een orgaan der Christelijke organisatie van kleine zelfstandige boeren, tuinders en middenstan ders, in welk orgaan onder de rubriek „Ver- eenigingsnieuws" beleedigende uitingen voorkwa men voor de leden van den R. K. Aartsdioc. Tuindersbond en de leden van een onderafdee- ling daarvan, n.l. den Jonge Boerenbond. Een en ander stond in verband met een vergadering, welke te Doornenburg zou worden gehouden. Verdachte ontkende, de bedoeling te hebben gehad, te beleedigen. De procureur-generaal, in aanmerking nemende dat verdachte reeds eerder wegens een dergelijk feit was veroordeeld, vor derde 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 29 September. Wanneer in het regelmatige tempo van den laats ten tijd wordt verder gewerkt, dan zullen de dijkdeelen, aangelegd vanaf Lemmer en Urk, elkaar begin October raken, waarmede Urk dan ophoud een eiland te zijn. Dat is te zeggen: dan zullen de laatste kei- en leemstor- tingen Urk met het vasteland verbinden. Thans bestaat er nog een opening van 1300 m. Deze week is de aansluiting van den dijk aan het vasteland bij Lemmer tot stand gekomen. Het regeeringsbureau voor den invoer van granen heeft het m.s. „Alphard", groot bruto 5483 ton. van Van Nievelt Goudriaan Co. te Rotterdam bevracht voor het vervoer van graan uit Argentinië naar Nederland. Ook het s.s. „Eibergen", groot bruto 4801 ton, van Fur- ness Scheepvaart en Agentuur Mij, te Rotter dam werd bevracht voor graanvervoer van Mon treal naar Nederland. Verschillende andere Nederlandsche schepen zullen eveneens voor graanvervoer naar Neder land bevracht worden. De heer Max Tummers, directeur van ,,Ce- pebo" (Centraal statistiek - en persbureau voor de bouw- en technische vakken) is bevorderd tot „officier du mérite agricole de France." Nadat reeds eenige maanden geleden bij het onder de wapenen roepen der grenstroepen te Helmond een klein R. K. Militair Tehuis was geopend, heeft thans de opening daar ter stede van een grooter vereenigingsgebouw plaats ge vonden. Men heeft de beschikking verkregen verkregen over het gebouw van de Jonge Werk man. De plechtigheid der opening werd o.m. bijgewoond door den commandant van het veld leger, Baron Van Voorst tot VOorst, aalmoeze nier Bannenberg, Deken Rath, e.a. Van ver schillende zijden werd het woord gevoerd. Voor het Arnhemsche gerechtshof had zich hedenmorgen in hooger beroep te verantwoor den de 44-jarige kweeker A. B„ uit Fuiflijk, gemeente Druten, wien de Politierechter te Arnhem wegens beleediging van een volksgroep had veroordeeld tot een week gevangenisstraf Onder leiding van den gemeentelijken dienst worden te Vlissingen uitvoerige onderzoekingen ingesteld naar de aanwezigheid van onderaard- sche gangen onder de stad. Naar bekend be hoort Vlissingen tot de steden van Zeeland,, die in vroegere eeuwen vestingen waren. In dien tijd waren zoodanige Versterkte steden voor zien van onderaarsche gangen en kelders. Het doel van het huidige onderzoek te Vlissingen is niet alleen, en zelfs niet op de eerste plaats, historisch wetenschappelijk, doch veeleer om vast te stellen of, en zoo ja in hoeverre, de oude ondergrondsche ruimten dienstbaar zijn te maken voor bescherming bij eventueele lucht aanvallen. De uitkomsten, tot nu toe met die onderzoekingen bereikt, schijnen wel erop te wijzen, dat een gunstig resultaat te verwe zenlijken is, zij het dan ook, dat onder verschil lenderlei opzicht veel zou moeten worden aan gepast aan de eischen van het doel, waarvoor de gangen en vertrekken thans zouden worden dienstbaar gesteld. Het vraagstuk der ventilatie bv. zal van belang blijken. Bij het bovenstaande kan nog worden opge merkt, dat in nog andere Zeeuwsche voormalige vestingsteden dergelijke onderaardsche verblij ven vermoedelijk in nog vrij gaven toestand aanwezig zijn. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem heeft met ingang van 18 September benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Ign.) den W.E. Pater A. Timmers S.J., tot assistent te 's-Gravenhage (H. Theresia v. Av.) den W.E. Pater F. A. Huygen S.J., tot assistenten te 's-Gravenhage (O. L. Vr. Onb. Ontv.) de W.E. Paters P. F. Lodders S.J. en C. F. van Meeren- donk S.J., tot assistent te Rotterdam O. L. Vr. Onb. Ontv, den WJE. Pater Ch, Th. B. Hanckx S.J. Na een zware ziekte, met groot geduld ge dragen, is Dinsdag in het St. Elisabeth-stift te Kerkrade overleden de Z.Eerw. heer W. Oli- viers, rustend-pastoor van Gronsveld. Pastoor Oliviers bereikte den leeftijd van 83 jaren. Hij was o.m. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vrijdag wordt in zijn parochiekerk te Grons veld de plechtige uitvaart gehouden. Het Franciscaner-klooster St. Antonius van Padua te Megen bereidt zich voor op een zeld zaam feest. Op den vooravond van den feest dag van den stichter der Orde St. Franciscus, den derden October, viert de nestor van het convent als derde onder de ruim 600 priesters, die de orde hier te lande telt, zijn 60-jarig kloosterfeest. Pater Timotheus, in de wereld Leonardus Scholtes, werd in 1859 op 17 December te Hon- selersdijk geboren. Op 20-jarigen leeftijd trad hij in de orde, waarin hij na 6 jaren in 1885 werd priester gewijd. In 1907 werd hij benoemd tot pastoor te Zalt-Bommel (St. Martinus), welke parochie hij 30 jaren bestuurd heeft en heeft zien uitgroeien, zoodat de parochiekerk te klein werd. Voor den toen reeds bejaarden priester was de taak, een nieuwe, grootere kerk te doen bouwen, al te zwaar. Vandaar dat pas toor Scholtes op 25 Aug. 1937 ontslag verzocht en zich metterwoon in het klooster te Megen vestigde. Katholiek Zalt-Bommel heeft menig jubileum met hem gevierd en daarbij blijken van alge- heele dankbaarheid gegeven. Ongetwijfeld zal het den straks 80-jarigen op 3 October dank baar gedenken. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 GrannofoonmuEliek. Ca. 8.16 Berichten. 10.20 Zang, plano en gramofoonmuziek. 10.50 Declamatie. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.20 Orgelspel. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.15 Berichten. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Het Lyra-trio. 2.15 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 3.30 Het Puszta-orkest. 4.005.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esmeralda. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.50 Gramofoonmuziek. 7 00 VARA-Kalender. 7.2? Berichten ANP. 8.00 Cello voordracht. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Declamatie. 9.45 VARA-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Viool en plano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 GramofoonmuüieK. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 Gramofoonmuziek. Ca. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Paul Wijnappel's ensemble. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Paul Wijnappel's ensemble. 1 50 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 3.00 KRO-orkest. 3.45 „Tosca", opera (gr.pl.). 5 30 KRO-Melodisten en solist. 6.00 Land- en tuinbouwcaueerie. 6.20 KRO-Melodisten en solist. Ca. 6.30 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie. 7.85 Gtramofoonmueiek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Melodisten en solist. 8.50 Causerie „Wat wil de vereeniging „NederlandSch Fabrikaat?". 9 00 KRO-orkest. 9.30 „Hoe werkt de vereeniging Neder- landsch Fabrikaat?", vraaggesprek. 9.45 KRO-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.05 Gramofoonmuziek. 11.20 Het Cantrelle-orkest. 12.30 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Zang. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.25 Trio-concert. 6.35 Cellovoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Altvioolvoordracht. 8.50 Radiotooneel. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.36 en 8.509.50 Omroeporkest. 12.20 Italiaansch arbeiderskoor en Leo Eysoldt's orkest. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.303.20 Populair concert. 4.20 Otto Dobrlndt's orkest. 5.205.30 Gramofoonmuziek. 6.50 Literair-muzikaal programma. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Dansmuziek (gr.pl.). 11.00 Omroeporkest en accordeonduo. 12.203.20 Gevarieerd' populair concert (opn.). BRUSSEL, 322 cn 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.502.20, 5.20—6.20 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Omroeporkest en Omroepkoor. 10 3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest. 1.50, 2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoon muziek. 8 20 Radio-orkest. 9.35 Radio-orkest en solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.35 Het Weensch Philharmonisch orkest en solist. 10.40 Blaaskwintet. 11.2012.20 Accordeonduo, Omroepdans orkest en solisten. 13 September had in het Missiecollege Sint Willibrord te Katwijk aan den Rijn een tref fende plechtigheid plaats. Vijf paters Minderbroeders vertrokken van hier uit naar hun Missiegebied. Pater Hunger Bult O.F.M. uit Gaasterland, Pater Leonorus Schoorl O.F.M. uit Lisse en Pater Terehtianus Seezink uit Voorburg met bestemming het Apos tolisch Vicariaat van Luanfu in China, de Pa ters Sanctes Molenkamp O.F.M. uit Oegstgeest en Maternus Dassen O.F.M. uit Maastricht met bestemming de Apostolische Prefectuur van Kiangehow in China. Om half tien werd in de kapel een plechtige Hoogmis opgedragen door den "weleerw. Pater H. Buit met assistentie van de Paters L. Schoorl en S. Molenkamp respectievelijk als diaken en subdiaken. Na de plechtige Hoogmis had het kerkelijk afscheid plaats. De uitreiking der Missiekruisen werd ver richt door den hoogeerw. Pater Prudentius van Leusden O.F.M., Provinciaal van de Nederland sche Minderbroeders met assistentie van de Z.E.P.P. Dr. Isaias Onings O.F.M., rector van het Missiecollege, en Agnus Ambrosius O.F.M.. Procurator der Missies. Alvorens tot de uitreiking der kruisen over te gaan sprak de hoogeerw. Pater Provinciaal de jonge missionarissen als volgt toe. Hoewel verschillende gevoelens bij een af scheid van missionarissen en zeker in de hui- ffige omstandigheden zich aan ons opdrin gen, is het toch een gevoel van dankbaarheid en vreugde dat alles overstemt. Dankbaarheid om de heilige roeping tot het kloosterleven en priesterschap en de groote uit verkiezing tot missionaris. Dankbaarheid om de vele genaden waardoor deze roeping is ontkiemd en gegroeid. Vreugde om het offer, dat we mogen brengen. Vreugde om te mogen brengen in de vreemde missiën datgene wat onze beschaafde wereld versmaadt: de leer en de liefde van Christus. Na deze woorden van den Hoogeerw. Pater Provinciaal werden de zendbrieven voorgelezen, de Missiekruisen gewijd en aan de Missionaris sen uitgereikt. Hierna brachten de Missionarissen hun groet aan Moeder Maria Sterre der Zee en Vader Franciscus, baden het reisgebed en na den ze gen met het Allerheiligste trokken de jonge missionarissen onder het zingen van het Mag nificat den vredesgroet ontvangend van hun medebroeders de kapel uit. Deze indrukwekkende en ontroerende plech tigheid werd door de inwoners van het Missie college, de familieleden van de vertrekkende missionarissen en door den Z.E. Zeergel. Pater P. Maarschalkerweerd O.F.M., Assistent van het Lateraansch Missiemuseum te Rome bijge woond. Vrijdagmiddag te drie uur zullen de missio narissen te Rotterdam met de „Java" naar hun missie vertrekken. De eerw. Broeder Pancratius te Roermond, Provinciaal Overste van de Arme Broeders van den H. Franciscus, Moederhuis te Bleijerheide, viert 17 September zijn zilveren professiefeest. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Sept. 57000 kg. Roode kool 1.00—2, 25000 kg. Gele kool 1.10—2.30, 1800 kg. Savoye kool 1.102, 17000 kg. Uien 4.20 —4.60, grove 3.60—3.90, drielingen 1.80—2.10, nep 3.40—3.50, 3600 kg. Peen 1.80—2.50, 11000 kg. Bieten 0.90—3.40, 1270 stuks Bloemkool I 11.70— 13.50, II 44.40, 100.000 kg. aardappelen: Beve landers 3.80, Eigenheimers 1.802.10, Blauwe Eigenheimers 2.10—2.50, 160.000 kg vroege Witte kool 0.801. 450 kg. Rammenas 1.802.20, 160 kg. Snijboonen 713.20, 2500 kg. Slaboonen 6.60 —13.60. BARNEVELD, 14 Sept. Pluimveemarkt. Oude kippen 25—70 cent per stuk, 25—31 cent per kg. Oude hanen 3560 cent, jonge hanen 15—60 ct. per stuk, 3540 cent per kg. N.H. Blauwen 38— 45 cent per kg. Jonge hennen 0.601.25, duiven 3040 cent per paar. Tamme eenden 1015 ct., ganzen 0.751.25 per stuk. Kalkoenen 5060 et. per kg. Tamme konijnen 0.801.30, wilde konij nen 2030 cent, jonge woerden 3040 cent per stuk. Aanvoer 31500 st. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 4 204.25, gemengde eieren 4 254.30, bruine 4.304.50, eendeieren 2 2.75, jonge heneieren 33.25 per 100 stuks. Aan voer 2.125.000 st. Handel kalm HOORN, 13 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 19 sta pels, 6034 kg. 13 stapels fabr. kl. 25.00, 5 stapels boeren kl. 25.00, 1 stapel boeren comm. 22.00. Handel vlug. GOUDA, 14 Sept. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 814 stuks, waarvan 37 slachtvarkensvette 27 28 cent per pond, levend met 2 pCt. korting, 340 magere varkens 30.00—40, 327 biggen 12.00 18, Geldersche biggen 18.0022, 29 runderen 100.00180, nuchtere kalveren 6.0010, 3 scha- r De goudprijs te Londen blijft op gehandhaafd. De rubberprijs te Londen daalde met VW d. tot lOVi d. De zilvermarkt te Londen is zeer vasVl- gens aankoopen voor rekening van Brits Indië. De metaalhandél te Londen bleef gis^erjs, gesloten en zal niet vóór Maandag worden hervat. De Standard Oil of Lousiana verhoOl den ruw-olieprijs met 8 a 10 dollarcent vat. Een algemeene prijsver hooging v>° verwacht. De United Fruit keert een dividend w' van 8 1 per aandeel. De Erie Railr. boekte in Juli een ver}ji van 547.000 tegen 947.000 in Juli J In de eerste zeven maanden 3.194.006 gen 8.332.000 in de overeenkomstige w van het vorig jaar. De Bethlehem Steel Corporation van de maritieme commissie opdracht v f de levering van vijf Vrachtschepen, waarde van elk 1.909.000. fit De staalproductie in Amerika bedi*7 thans 71 pCt. der capaciteit tegen 59 V t de vorige week. De vraag naar staal geweldig, toe en komt overeen met de g zonder e vraag in 1937, toen een werd verwacht. Een algemeene prijsvern ging wordt niet verwacht, maar rekening moeten houden met een vera stijging der onkosten. Volgens opgave van de Federal Bank óf New York werd gisteren 20.810- goud uit Canada ingevoerd. In Canada wordt den verkoop van Cffjjfy deesehe en andere effecten door den vv verboden. De Amerikaansche regeering schijnt geen maatregelen te overwegen, om de ging der goederenprijzen tot stilstand brengen. Roosevelt oordeelt, dat de prijzen nog te laag zijn en de tarwe-ncf ring tot 8 1.16 zou kunnen stijgen, s07,^. dat hierdoor de verbruiker wordt getroJL^ Wat den koperprijs betreft, deze is op 8 i'c. volgens Roosevelt loonende voor de tie en deze zal niet zoo als in den V>e" oorlog worden verhoogd. In de eerste 20 dagen van Augustus den 25.391 Ford en Mercury autoviooi verkocht aan particulieren, hetgeen stijging aangeeft van 25 pCt. ten van dezelfde periode in het vorig juu'- Het rubberverbruik in Amerika m Augustus 38.000 ton tegen 37.000 tor 0 Juli. De invoer bedroeg 50.000 tegen 4 m$ ton. De voorraad bedroeg einde Augp r 161.000 ton tegen 174.000 ton einde Julh ,e wijl 67.000 ton tegen 53.000 ton stoome was. pen, 27 bokken en gelten 2.005 per stuk, soorten matig. Algemeene markt. 340 partijen kaas: ie All® met RM. 27.0030, 2e kwal. met R.M. 24.00- zware tot 31.00. Crisisaftrek 3.6 .cent-. Handel «L 301 ponden boter: Goebotdy, 7075, We 6570 cent pér pond. Handel vlug. 80500 partijen eieren: kipeier.en 4—4.25, eieren 33.25 per 100 stuks. Handel matig- „jjg. GOUDA, 14 Sept. Cocp. Zuid-Holl. Eierve» 6o,- „.a. Aanvoer 125500 kipeieren 56-58 kg. 4 er bruine 32-58 4.155, kleine eieren 3.703.» p. 100 stuks. 1000 eendeieren 2.603 per 100 s 0e NOORDSCHARWOUDE, 14 Sept. 4100 kg. KjO, kool 1.10—190, 5300 kg. Gele kool 1.10-"*jle. i5500 kg. Uien 4.104.30, grove 3.503.80, hngen 210, nep 2.80—3 10, 3000 kg. Peen 2.10, 700 kg. Bieten 1.50—2.60. 23000 kg. appelen: bonken 1.301.70, Schotsche Ml. 50, 1.80—1.90, Drielingen 1.10—1.60, Ronde Dut *„10 Eigenheimers 22.20, Blauwe Eigenheimers 2.30 Bevelanders 1.60, 38200 kg. vroege jj5 kool 0.80—1, 20200 kg. Slaboonen 6.40—12.60' kg. Nep 4 30. ie 's-HERTOGENBOSCH, 13 Sept. Veemarkt. OV%s; markt van hed'en waren aangevoerd 2880 1424 runderen, 68 vette kalveren, 237 nuc" jjl kalveren, 950 biggen, 45 zeugen, 19 loopers- .„y. schapen-lammeren. De prijzen waren als v' jcl) kalfkoeien 150.00250, magere ossen en 110.00180 per stuk, enkele hooger. Vette je en koeien: le kwal. 7278, 2e kwal. 6468'150, kwal. 5660 cent per kg. Jongvee 60.00-^.^ graskalveren 50.0080, nuchtere kalveren 10, zeugen 65.00—100. ioopers 18.00—30, b'V p. 14.0019. schapen 17.0022, lammeren 6.00 stuk. je 's-HERTOGENBOSCH 13 Sept. 1939. °Lp markt van heden waren aangevoerd 2880 s„Y»re 1424 runderen, 68 vette kalveren. 237 nucm.gl kalveren, 950 biggen, 45 zeugen, 19 ioopers. schapen-lammeren. vSi> De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien jjO 150250 per stuk. Magere ossen en koeien per stuk. enkele hooger. Vette ossen en le kwaliteit 72—78 per K.G., 2e kwaliteit °-e- 68 per K.G., 3e kwaliteit 5660 per K.G. JCne' vee 50—150 per stuk, Graskalveren 50—^80 Lu stuk. Nuchtere kalveren 7—10 per stuk, 65100 per stuk, Loopers 1830 per stuk, BrifiH' 14—19 per stuk, Schapen 17—22 per stuk, u meren 69 er stuk. jfe( Aanvoer vooral van vetvee weer zeer gto^'pfil8 vette vee. vooral van eerste soort, is stijf aafl f met iete rlotteren handel. Sieren vast, handel tig. Weidevee en graskalveren weinig aa»j- niet veel belangstelling, prijzen moeilijk te kf-#' haven. Nuchtere kalveren lager. Schapen en meren handel flauw, lager. Biggen meer aaö .f en meer handel, met stijging voor de betere 5 ten Loopers kalm. Zeugen goede aanvoer f linken handel en hoogere rijzen. Heden paardenmarkt. -«-utf' VINKEVEEN 13 Sept. Coöp. Groenten- en veiling „Vinkeveen". De volgende prijzen cflO besteed ^Spercieboonen 6.0015.Snijboonen^ -9.Kassnijboonen 12.0015.50 3.004.Spekboonen 6.00—7.50. kb °oA Pronl Stamspf- boonen 6.00—15.Tomaten 4.005.20, 5.—, Postelein 1.00—3.50, Waschpeén 1;°^- 1.00- 3.—, Roode kool_ 2.90, _alles er 100 K.G., kommers 2.005.~ Kropsla 0.503.10, An"'fvs. 0.501.50, Bleekselderij 1.005.per 100 -el Peen 1.205.per 100 bos, Peterselie 0.70 r 100 bos. Selderij 0.30—2.— per 100 bos. „ei' VOLENDAM, 13 Sept. Heden werden aan dc ling aangevoerd 15875 Eendeieren. Prijs 2.61' HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië Pelikaan Wielewaal Torenvalk Nandoe Sept Se AMSTERDAM 8 7 4 PARIJS MARSEILLE... NAPELS 8 7 5 13 13 ATHENE RHODES ALEXANDRIë. y 8 6 12 9 LYDDA BAGDAD BASRAH 9 7 8 DJ ASK KARACHI JODHPUR ti 8 9 7 ALLAHABAD. CALCUTTA. RANGOON 12 1 9 8 BANGKOK. PENANG MEDAN SINGAPORE. 13 ,2 BANDOENG... 13 i i 7 4 B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6