BEV VE Gezondheid bovenal Dan moet U werkelijk 'Mdimhool den, Uüfïïlodehuid JUIST NU: AANPAKKEN! Franken's broodfabrieken HEDENAVOND EN MAANDAG WOLLEN-, ZIJDEN-, EN FLUWELEN STOFFEN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 Want wat ons volk noodig heeft, dat is gezonde ontspanning UIT DEN OMTREK Operette in studie Zesduizend oude rijwielplaatjes Kennemer Oudheidkamer tijdelijk gesloten De luchtbescherming Eerste Blok-comité begint zijn werkzaamheden Contact tusschen bewoners en luchtbeschermingsdienst Werkloosheid stijgt N.V. Overdekte Zweminrichting „Velserbad" Inschrijving VELSEN-NOORD R.K. Militairenvereeniging IJMU1DEN Visschers opgeroepen Beendermeelfabriek wordt uitgebreid Buslichting vervroegd O. I. V. HILLEGOM VOORDEEL Voor 't twaalf-uurtje en 't onbijt, Brood van Franken steeds genomen! U bent voor prijs enKwaliteit Dan steeds 't voordeeligst uitgekomen. Haarlem Heemstede Bloemendaal HAARLEMMERMEER ZAANDAM ZANDVOORT 5?u »€io Daar zyn er, die meenen, dat de tijd er niet naar is, om met vroolijk gezicht rond te loopen. Het zijn de pessimisten onder ons, die tfiles even zwaar tillen en nergens ook maar een simpel lichtpuntje zien. Kregen dezen hun zin, dan was de somberste kerkhofstemming al spoedig ons aller deel. Er is inderdaad Weinig opwekkends rond ons te bespeuren. De gruwel der verwoesting slaat buiten onze grenzen zijn bloedende wonden en wie zou daar onverschillig onder blijven? Zelfs aan ons vredige vaderland blijven de oorlogs rampen niet bespaard, zooals de tragische on dergang van de „Willem van Ewijck" heeft be wezen. En liggen onze jongens niet aan de grenzen en vliegen de oorlogvoerende piloten niet met hun zware bombardeerders over onze lage landen? Wij kunnen onze oogen en ooren niet sluiten Voor het oorlogsnieuws, dat zich van alle kan ten aan ons opdringt, tot in onze huiskamers toe, waar minstens de distributiekaart ons her innert aan den ernst van de tijden. Even dwaas als de menschen, die ons bewe gen toch maar uitsluitend oog te hebben voor het sombere van het huidige leven, zijn zij, die alles van zich af willen zetten als een booze nachtmerrie en net willen doen of hun neus bloedt. De eene mentaliteit is niet gevaarlijker dan de andere, niet alleen voor het leven der enkelingen, maar ook en vooral voor dat van de gemeenschap. Onze houding zij thans zóó: de feiten-van den-dag hebben wij onder biddend vertrouwen te aanvaarden; daarnaast moeten wij in ons leven-van-allen-dag precies zoo gewoon doen als onder normale omstandigheden. Want wat h"reiken wij met pessimisme en zwartgalligheid? Slechts héél negatieve resul taten. Want hst zal, zoo niet vandaag dan toch morgen, ons particuliere en ons sociale leven vergiftigen: het zal ons vereenigingsleven ont wrichten: het zal alles even somber en duister maken. En wanneer hier nu iets mee kon wor den bereikt. Maar de oorlog zal er niet door verdwijnen, de gruwel der verwoesting er niet voor op zij gaan! Het zakenleven ligt plat en dat valt in zeke ren zin te begrijpen. Maar dat óók ons veree nigingsleven getorp>edeerd moet worden, gaat er bij ons niet in. Waarom zullen wij ons katholiek vereenigingsleven laten platslaan?? omdat wij zulke pessimisten zijn, zulke wankelmoedige zielen, dat wij niets meer aandurven, bang als wij zijn, dat vandaag of morgen het allerergste ook over onze hoofden losbreekt? Militaire weerbaarheid is eisch van het oogenblik, toegegeven. Maargeestelijke weerbaarheid niet minder. Wij moeten ons wa penen en vurig strijden tegen den geest van ge slagenheid, welke nu reeds te sterk in onze rijen waait. Wij moeten ons weten te verheffen boven het feitelijke van den bedendaagschen chaos, boven het strijdrumoer en boven vele stoffelijke ellenden. En hier zouden onze katholieken géén taak hebben? En onze katholieke vereenigingsbe- stuurders met de handen in de zakken blijven toekijken, omdat zij niet weten in welke rich ting de toestand zich ontwikke«t, noch wat er boven hun en aller hoofden hangt? Neen, juist nu: aanpakken, een wig drijven in veler beklemmende zwaarmoedigheid: zorgen verdrijven; nieuwe bronnen van moed en le venszekerheid aanboren en het volk voorzetten. Toch is reeds in menig ontwikkelingsprogram door de mobilisatie of het sluiten der grenzen de klad gekomen. Maar men zette door en zoeke andere sprekers, want wij hebben ze noodig, de mannen-van-naam en -gezag, die ons den weg wijzen naar lichtender horizonten, ons het hart onder den riem steken, ons helpen uitko men boven wat immer wisselt in dit leven en met het eeuwige geen contact heeft: die ons de lijnen uitstippelen, waarlangs wij hebben te gaan om het hoofd recht en het verstand koel te kunnen houden. Een ernstig wcord op zijn pas, maar ontspan ning vooral; dat wat de geest buigzaam maakt en gereed zich ieder oogenblik aan de meest enerveerende gebeurtenissen aan te passen; goed tooneel, goede muziek, men kan er ons katholieke volk niet genoeg van voorzetten' Want méér dan ooit is het thans gewenscht, dat de ontspanning, welke men brengen wil, in het katholieke teeken staat. Want wét heeft ons goede katholieke volk nu aan buiksprekers en wat dies meer zij? Meer dan ooit moet de ontspanning, die ge bracht wordt, constructief en echt-katholiek zijn. Te lang reeds hebben wij met minder ge noegen genomen, laat het thans anders zijn Want wil ontspanning aan haar doel beant woorden. dan moet zij het hart en gemoed raken. Zij moot iets achter laten, dat sterkt en staalt, nieuwe hoop en nieuwen moed geeft. Hier ligt óók een taak voor onze standsorga nisaties, die den heelen mensch willen grijpen in het diepst van de ziel. Laten zij hun kans niet voorbij laten gaan, maar nu actief zijn. Maar ook aan onze tooneel- en zangvereeni- gingen: laat klinken het woord, dat ontspant en het lied, dat blijheid wekt. Voor lauwheid en afwachten mag noch kan er langer plaats zijn, het devies luidt: Juist aanpakken! Juist aanpaicken, want daar komt het nu op aan! Niet afwachten of uitstellen; maar.... door zetten; juist nu voor het katholieke volk tre den met ontwikkelingsavonden, die klinken als een klok, met tooneelstukken, die er zijn mogen. Dan behoeven wij niet bang te zijn, dat de spanning van het oogenblik ons te pak ken krijgt; dat er wonden geslagen worden in ons ver eenigingsleven, dat zulke wonden niet verdra gen kan; wij het hoofd voorzcover wij dat tenminste doen! nog dieper laten hangen! Naar wij vernemen heeft het A Cappella Koor onder leiding van Leo Pieiage een operette in studie genomen, welke het volgend jaar zal worden opgevoerd. De Vereeniging tot bevordering van de be langen van t.b.c.-patiënten heeft hier ter plaatse niet minder dan 6000 oude rijwielplaat jes verzameld, benevens 500 kg. oude metalen. Het vorige jaar werden 5000 plaatjes verza meld. De oogst is dezer dagen naar het hoofd kwartier te Amsterdam gezonden. Ter bescherming tegen de dreigende gevaren is een deel der voorwerpen der Kennemer Oud heidkamer naar een veiliger bewaarplaats over gebracht. In verband daarmede wordt de Oud heidkamer, tot nadere aankondiging, op de tot nu toe geldende algemeene bezoekuren niet meer voor het publiek opengesteld. Voor navorschingen en voor wetenschappe lijk onderzoek blijft de gelegenheid evenwel be staan. Men gelieve zich daartoe tot het bestuur te wenden. Schriftelijke verzoeken kunnen aan den gemeentebode worden afgegeven. Zooals reeds vermeld is in een in het K.S.A. gebouw gehouden vergadering van bewoners van de Peperstraat en omgeving een z.g. Blok gevormd voor de luchtbescherming. Door het hoofd van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst zijn de volgende straten en straatdeelen aan dit blok toegewezen: Pe perstraat, Hobbestraat, Koningstraat vanaf de Begijnestraat tot de Peperstraat, Patersweg, Baanstraat vanaf de Kloosterstraat tot Romer - kerkweg. Korte Graafwijkstraat, Lange Graai - wijkstraat, Jan Alsweg, Kerkstraat vanaf do Peperstraat tot Torenstraat en de Torenstraat De Baanstraat vanaf den Jan Alsweg tot aan den Romerkerkweg en de Romerkerkweg tot aan de Torenstraat, zullen tot een ander rayon behooren. Het comité dat gevormd is, zal allereerst trachten gegevens te verzamelen omtrent de aanwezigheid van kelders in dit blok en roept daartoe de medewerking van de bewoners in. Gaarne zal het comité ook vernemen, wie van de blokbewoners een diploma E.H.B.O. heeft. Maandag 18 September zal met het onderzoek worden begonnen. Daar het een zaak geldt van bescherming van leven en eigendom van alle bewoners, vertrouwt het comité dat ieder de grootst mogelijke medewerking zal verleenen Op Donderdag 21 September zal in het K.S.A.- gebouw een instructievergadering worden ge houden, de eerste van een kleine reeks, waarbij een instructeur van den luchtbeschermingsdienst de eerst noodige inlichtingen zal verschaffen. Uit ieder gezin wordt een afgevaardigde ver wacht, die daarna op zijn beurt het gezin kan instrueeren. Het comité is als volgt samengesteld: E. van Rookhuizen, voorzitter, Peperstraat 41, tel. 3672; Joh. A. Tromp, secretaris, Peperstraat 26, tel. 3609; H. Broekkamp, penningmeester, Peper straat 25, tel. 3229; G. A. Rollenberg, Jan Als weg 3; W. Akse, Koningstraat 155, tel. 3614. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst dc heer H. J. de Groot, voegt hieraan toe: In de verwachting, dat het comité zijn werk zaamheden gaat verrichten als onderdeel van er. in nauwe samenwerking met de afdeeling Beverwijk van de Ned. Vereen, voor Luchtbe scherming, met strikte inachtneming van de door den luchtbeschermingsdienst te geven richt lijnen, wordt het oprichten en werken van blok- comité's met sympathie begroet en kunnen de comité's rekenen op de medewerking van den luchtbeschermingsdienst. Gezien de groote medewerking van de bur gerij in de iaatste weken is het nauwelijks noo dig een berop te doen op de burgerij om aan het comité alle mogelijke medewerking te ver leenen. Mochten er onverhoopt toch nog zijn, die ook thans nog niet begrijpen, dat zij een taak te vervullen hebben in het belang van zichzelf, van hun gezin en in het algemeen belang, dan wordt bij dezen nogmaals een beroep gedaan op hun goeden burgerzin. „Alle bewoners uit het Blok I van Vak III achter en met het comité", dat zij het parool. Het is een waarborg voor een goede bescher ming in tijden van nood en luchtgevaar. De vakken I, II en III van onze gemeente zijn voor de luchtbescherming thans onderver deeld in 13 blokken. In elk blok zal met de be woners een bespreking worden gehouden. De bespreking met de bewoners uit blok I van vak III (Peperstraat e.o.) heeft Dinsdagavond j.l. reeds plaats gehad en met goed resultaat. Met de bewoners uit blok 1 van vak I zal a.s. Maandagavond 8.30 uur in het Kennemer Hotel vergaderd worden, terwijl voor a.s. Dins dagavond om 8.30 de bewoners uit blok 1 van vak II tot een bespreking verwacht worden in het vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gem. in de Populierenlaan. Alle bewoners ontvangen een persoonlijke op roeping. Uit het overzicht van de gemeentelijke ar beidsbeurs blijkt, dat de werkloosheid in de afgeloopen week wederom gestegen is. Heden stonden 565 werkloozen ingeschreven, waaron der 49 uit de gemeente Heemskerk, tegen 497 (40) in de vorige week. Hiervan waren 74 personen in werkverschaf fing geplaatst, n.l. 58 te Beverwijk en 16 te Heemskerk (vorige week 55 en 20). Donderdagavond j.l. vond een buitengewone vergadering van aandeelhouders in de bovenge noemde N.V. plaats, waarin o.m. een voorstel van commissarissen tot liquidatie der Vennoot schap in behandeling werd genomen. Bij de gehouden besprekingen kwamen punten naar voren, die wellicht het voortbestaan van de Overdekte Zweminrichting mogelijk maken. Met algemeene stemmen werd besloten de be sprekingen te schorsen en de genoemde moge lijkheden door een commissie uit commissaris sen en aandeelhouders te doen onderzoeken. Firma's in de gemeente Velsen, die in aan merking wenschen te komen voor eventueele levering van: blauwe jassen, overalls, oliegoed, schoenen en uniformpetten, worden verzocht hun naam en adres vóór 23 September a.s. schrif telijk op te geven aan: Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, Velserduinweg 127, iJmuiden (Oost). In verband met het feit, dat ook Velsen-Noord een groot kwantum militairen herbergt, is cp initiatief van den Zeereerwaarden heer pastoor J. Schoenmaker in een commissie besloten, om op Maandag 18 September een R.K. Militair Tehuis te openen in het R.K. Vereenigings gebouw. Daar kunnen de RJC. Militairen hun vrijen tijd nuttig doorbrengen. Doch voor dit doel zijn alweer de noodige contanten onontbeerlijk, waarvoor het comité een beroep doet op de ingezetenen om wel licht voor langen duur het instituut in stand te houden. °p CHIEF WHIP Naar wij vernemen kan men zijn giften, het zij in geld, of eventueel couranten, tijdschrif ten enz. aan de pastorie bezorgen, of wel per soonlijk aan den Weleerwaarden heer Groen, directeur der vereeniging. Voor de feestelijke opening zijn zoowel our- gerlijke ais militaire autoriteiten uitgenoodigd, terwijl de R.K. Harmoniekapel „St. Caecilia" voor het muzikale gedeelte zal zorg dragen. Naar wij vernemen heeft de trawlreederij S. I. Groen de opvarenden van haar visschers- schepen per brief gevraagd wie genegen is zich te laten aanmonsteren voor een of meerdere harer visschersschepen. Algemeen wordt ver wacht dat hieraan geen gehoor zal worden ge geven. Naar wij vernemen is thans bij B. en W. der gemeente Velsen aangevraagd door de directie tot vervaardiging van Voedingsmiddelen te Den Haag om haar beendermeelfabriek aan de Log- gerstraat alhier te mogen uitbreiden met een inrichting tot het maken van vleeschnat-blokjes, beendermeel, lijmpap etc. Weliswaar wordt de lucht aan de Zuidzijde en omgeving veront reinigd, doch anderzijds zal deze uitbreiding weer aan een aantal arbeiders werk gaan ver schaffen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de lichting der bijbrievenbussen te IJmuiden IJmuiden-Oost, Velsen, Driehuis en Wester- veld, welke aansluiting geeft op de nachtpost treinen, tijdelijk een half uur is vervroegd, zulks in verband met den beperkten treinenloop. Ook aan het Hoofdkantoor te IJmuiden ge schiedt de laatste lichting voor den nachtpost trein een half uur vroeger dan gewoonlijk. De laatste lichting aan het hulpkantoor te Velsen vindt reeds om 19 uur plaats. Bij Bisschoppelijk besluit werd pater Majelia O. C., benoemd tot geestelijk adviseur der R. K. Sportvereeniging ,,O.I.V.". Omtrent de voetbalcompetitie kon tot heden nog niets worden vastgesteld. Ook O.I.V. deelt in de oorlogsmisère mede. Een zevental senio ren alsmede 2 bestuursleden, n.l. secretaris en penningmeester en 1 lid der Technische Com missie, zijn thans onder de wapenen geroepen. Het O.I.V.-bestuur is thans tijdelijk aange vuld met de heeren Jac. Vink en J. Goossens. Openbare verkooping -Ten overstaan van notaris Lodder had gisteravond een open bare verkooping plaats in hotel Sistermans alhier. „Villa Nova" met den tegenover gelegen tuin werd gekocht door den heer I# Rijnveld voor f 13.770.—. De schuur met aangebouwde woning aan de Weeresteynstraat werd gekocht door den heer G. Meyer Klaasz. c.s. te Uitgeest voor f 17.000. De perceelen grond in De Zilk werden gekocht voor f 30.000 door de N.V. Verkoopcentrale te Amsterdam. De perceelen opgespoten bloembollenland werden opgehouden. Bekendmaking De Burgemeester van Hillegom betuigt hierbij aan de geheele burgerij en met name aan allen, die door het aanbren gen van oranje strikken of linten gevolg gaven aan de opwekking om de alhier gekantonneerde militairen gastvrijheid te verleenen, zijn op rechten en hartelijken dank voor hetgeen ten behoeve der gemobiliseerden in deze gemeente reeds werd gedaan. Het was op deze wijze mo gelijk om reeds in de eerste dagen der mobili satie onmiddellijk eenige verlichting en ver- poozing te bieden aan de talrijke mannen, die, van huis en haard weggeroepen, zulke groote vermoeienissen hadden doorstaan. De bedoeling dezer actie was uiteraard, dat zij slechts voor een korte beginperiode zou gel den, zoodat inmiddels dan ook een meer blij vende organisatie ter hand werd genomen. Zoo werd een comité voor ontwikkeling en ontspan ning gevormd, terwijl tevens meerdere mili tairen tehuizen werden geopend. O. a. R. K. militair-tehuis in de Ned. R. K. Volksbond. Het oorspronkelijk motief der strikken-actie is daarmede komen te vervallen, zoodat het wellicht aanbeveling verdient de hulp en steun, welke men bereid is aan de militaren te ver leenen, in het vervolg tot uitdrukking te bren gen door bij te dragen in geld of natura aan bedoeld comité of aan de genoemde militairen tehuizen. Het verleenen van gastvrijheid aan militairen is hiermede uiteraard niet verboden, doch het verdient in het algemeen aanbeveling, dat deze zooveel mogelijk onder elkaar de gezelligheid zoeken, welke zij ongetwijfeld zoozeer van noode hebben. Hillegom, 15 September 1939. De Burgemeester van Hillegom, O. van Nispen tot Pannerden. Burgerlijke Stand Geboren: Herman Jo zef, z. van C. van Roode en F. E. Hegemann; Gerardus Adrianus Maria, d. van C. N. van der Eist en A. C. P. Topper; Ria Cornelia Johanna, d. van H. S. A. Bakker en M. A. Vos; Cornelis, z. van J. Schenk en H. Bomhoff; Marion, d. van W. S. Warmenhoven en A. E. Elfring. Ondertrouwd: P. J. Schreurs en P. C. van der Ploeg; C. J. Vermeulen en E. W. van der Beek. Getrouwd: C. de Jong en M. van de Beid. De R. K. Middenstandsvereeniging „De Han ze." Maandagavond om half negen verga dert de R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze in het hotel van den heer Sistermans. Het bestuur van de Hanze doet een beroep op de leden om deze vergadering bij te wonen, vooral met het oog op de ernstige en moeilij ke tijden die wij beleven. St. Josephgezellen. Agenda week 1723 September. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondag: na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Onder het Lof is de zaal geslo ten. Maandag: Oefening biljartclub. Donderdag: Vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zaterdag: Vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. De Hillegomsche Bloembollenveiling. Wan neer men eens een kijkje gaat nemen bij de Hillegomsche Bloembollenveiling en aldaar de groote tulpen-, narcissen- en bijgoedloods en de speciale hyacinthenzaal en de tenten met narcissen overvol met aangevoerde bloembol len ziet, voelt men de tragiek van de on evenwichtigheid van de door de beste gewas sen veroorzaakte groote voorraad bloembollen en de door den internationalen toestand ge boren ontreddering van de export. De Hillegomsche Bloembollenveiling heeft nog het geluk, dat zij de eenige is in de grootste exportplaats en alzoo geregeld nog koopersweet te ontvangen, waardoor nog vrij beteekenis- volle afzet geboekt kan worden. In de afgeloopen week werden de Amerikaan- sche orders voorzien; voor Duitschland werd ook nog gekocht en verschillende partijen Iris sen vonden een weg voor export naar Guernsy. Op de Hillegomsche veiling staat men nog steeds gereed de opdrachten prompt en vlug uit te voeren. Reorganisatie Luchtbeschermingsdienst Bij nader besluit van den burgemeester van Haar lemmermeer is dit polderland in overleg met het hoofd van den dienst in plaats van in 10 vak ken, zooals in het luchtbeschermingsplan staat vermeld, voortaan verdeeld in 5 vakken n.l. vak 1 (Hoofddorp)vak 2 (Badhoevedorp), vak 3 (Zwanenburg), vak 4 (Vijfhuizen) en vak 5 (het zuidelijk gedeelte van deze gemeente). Deze vakken zijn nu te omschrijven als volgt: a. Hoofddorp (vak 1) Vijfhuizerweg, iJtocht, Bennebroekerweg (bei de wegen inbegrepen), ringdijk (Aalsmeerder- dijk) b. Badhoevedorp en Schiphol (vak 2) Kagertocht tot aan den Vijfhuizerweg; Vijf huizerweg tot aan den Schipholdijk, Schiphol dijk, Nieuwemeerdijk en Akerdijk (gedeelte tot Kagertocht) c. Zwanenburg (vak 3) Vijfhuizerweg (vanaf IJtocht tot Kagertocht), Kagertocht (vanaf Vijfhuizerweg tot aan ring dijk), Akerdijk (gedeeltelijk), Lijnderdijk, Zwa- nenburgerdijk en Spaarnwouderweg van ring dijk tot IJtocht (dit gedeelte van den weg niet inbegrepen) d. Vijfhuizen (vak 4) IJtocht, Spaarnwouderweg (inbegrepen) ring dijk (Vijfhuizerdijk-Cruqiusdijk en Bennebroek- weg (inbegrepen). e. Nieuw-Vennep (vak 5) Bennebroekerweg (niet inbegrepen) en ring dijk (Hillegommerdijk, Lisserdijk, Huigsloterdijk, Leimuiderdijk) Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik Pieter, zoon van J. de Cloe en A. den Ouden; Jacobus, zoon van J. Stroomer en H. M. Tool; Jacob, zoon van P. de Peuter en M. van Vliet; Anto- nius Wilhelmus Alphonsius, zoon van A. W. A. Jongeneelen en C. A. Baars; Petronella Corne lia, dochter van N. G. J. Grooteman en J. Daal huizen; Jacobus Johannes, zoon van Th. G. Brandt en A. C. Jansen; Theresia Maria, doch ter van J. S. P. Braak en A. van Nobelen; Vreni Marie, dochter van E. A. Driessen en M. D. Schweizer; Willebrordus Johannes Jacobus, zoon van J. J- van Haaster en H. G. Suidgeest; Margje, dochter van K. van Keimpema en A. C. Baartman; Jacobus, zoon van J. Wilderom en J. Tienstra. Ondertrouwd: P. van der Horst, 22 jaar en J. van der Horst, 22 jaar; J. W. Santifort, 29 jaar en C. B. Linthout, 23 jaar; J. Vissers, 29 jaar en J. van Leeuwen, 25 jaar. Getrouwd: J. van Gulik, 23 jaar en E. M. Luke, 20 jaar; J. H. Maliepaard, 32 jaar en A. Otten, 18 jaar; J. Verhoef, 23 jaar en A. M. Vre- ken, 21 jaar; J. M. de Waal, 25 jaar en J. Dreschler, 23 jaar; J. Kuijper, 22 jaar en C. J. Schalk, 22 jaar. Overleden: E. J. Blom, 28 jaar, ongeh. Gevaarlijk zwemmen. In het Badhoevectorp zy'n twee leden van een gezin lijdende aan de ziekte van Weil. Vrij zeker hebben zij deze ziekte enkele dagen geleden bij het mooie zomerweer opgeloopen door het zwemmen in de ringvaart, zoodat de burgerij in Haarlemmermeer en omgeving ernstig worcjt gewaarschuwd om in geen geval in de ringvaart te gaan zwemmen. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter se cretarie van deze gemeente is aangifte gedaan dat is: Gevonden: een portemonnaie met £nh.; een boodscjiappentasch; een belastingplaatje; een regenjas. Verloren: eenige belastingplaatjes; een papie ren pakje inh. een Engelsch boekje, een land kaart en een ledige filmhouder; een portemon naie inh. f 5.25 en een belastingplaatje; een ge breid wollen jasje; een heerenvulpen merk „Swan"; een vulpen merk „Shaffer"; een cein tuur van een donkerblauwe regenmantel. R. K. Voetbal. Zondag a.s. organiseert V.V.Z. voor de zesde maal haar jaarlijkscher. missiesportdag. Het programma voor dien dag luidt: V.V.Z. I—Onze Gezellen I 2.30 uur. V.V.Z. Juniores a—W.S.V. Juniores a 1.15 uur. V.V.Z. Juniores bS.D.E. Juniores a 12 uur. V.V.Z. korfbal XII—S.D.O. XII-tal 12 uur. Noodlottige val. Tengevolge van een val van de trap in zijn woning is een 94-jarige man overleden. Hoewel geneeskundige hulp direct ter plaatje was, bleek het slachtoffer na een korte bewusteloosheid reeds overleden te zijn. Distributiestamkaarten De uitreiking van de distributiestamkaarten zal op Woensdag 20 September aanvangen. Tévens zal bij deze uit reikina gelegenheid worden gegeven om de groene noodkaarten voor militairen in ont vangst te nemen. iemand kan twee heeren dienen, j Alle heeren moeten God dienen.) In het donkerste hoekje van den tuin zaten ze zwijgend bijeen. Conny Elgood legde het blonde hoofdje, waar in twee betraande oogen glinsterden, op den schouder van den jongeman. „Je behoeft het heusch niet te probeeren, Hayd," zei'ze zacht. „Vader zal zijn toestem ming nooit geven, zoolang je niet in staat bent, vijftig duizend pond sterling je eigendom te noemen." Hayden Wentworth haalde de schouders op. „Ik weet het, schat. Maar hij is toch zelf ook met niets begonnen? Hij heeft het je toch dik wijls verteld, dat hij, toen hij met een dienst bode trouwde, ook niet meer dan een armzalige honderd pond bezat?" Ze knikte flauwtjes. „Hayd, vader zegt, dat hij niet wil, dat ik onder dezelfde omstandigheden zal trouwen, als hij. Je bezit niet anders dan je goedea voor uitzichten en vijfduizend pond in contanten. Wat wil je daarmee beginnen?" „Vergeet niet, Conny, dat ik ook nog een flinke dosis ondernemingsgeest bezit." Ze trok een pruilend lipje. „Wat heb je aan ondernemingsgeest, als je niet in de gelegenheid bent, iets te onderne men?" fluisterde ze. „Ik heb met Sir Rowlands gesproken," aar zelde hij. „Hij zei, dat hij mij graag als com pagnon zou willen hebben, nu Arthur Poynter weg is, maar hij kon mij ook niet aan het geld helpen." Ze keek hem glimlachend aan, door haar tra nen heen. „Hoe lang ben je nu bü mijnheer Rowlands?" vroeg ze. „Bijna acht jaar en over twee maanden gaat Gresly weg en dan word ik in zijn plaats pro curatiehouder." „En dan?" „Dan?Dan sparen we, totdat de vijftig duizend pond bij elkaar zijn," zei hij optimis tisch. „Luchtkasteelen, Hayd," zuchtte ze. „Niets dan luchtkasteelen. Hoe lang zullen we dan moeteri wachten? En al dien tijd moeten we tegen vader zwijgen." Hij antwoordde niet, maar zat met de handen onder het hoofd te peinzen. „Neen." mompelde hij nauwelijks hoorbaar, „dat is niet te doen." „Wat is niet te doen, Hayd?" Ze drukte zich tegen hem aan. „Niets!" „Je verbergt iets voor me, Hayd," lispelde ze. „Toe zeg wat. Wat ga je doen? Ik zie het aan je gezicht, je bent wat van plan." „Morgen hak ik den knoop door," antwoordde hij bijna ruw. „Ik zal met je vader gaan spre ken en als ik mij niet vergis in zijn karakter, dan zijn we morgen, officieel verloofd." „Hayd!" „Neen, vraag nu niets, morgen zal ik je alles zeggen. Het mocht eens verkeerd afloopen." „Onzin!..,. Vader za) weigeren, als je niet over de noodige contanten beschikt en als hij zich boos maakt, dan hoef je ook later niet meer bij hem aan te komen." „Laat dat maar aan mij over," zei hij met een lachje, dat haar hoop deed herleven. „Op gevaar af, dat ik je als zijn dochter beleedig, moet ik zeggen, dat je vader een uilskuiken is, en geen greintje koopmansgeest bezit, wanneer hij niet op mijn voorstel ingaat." „Je bent een schat, Hayd. Ik zal het tegen vader zeggen, hoe je over hem denkt." „Ga gerust je gang. Al bezit ik dan geen geld genoeg, dan zal ik het probeeren met list. Al was je vader honderd maal millionnair, ik laat je niet los. Per slot van rekening is je vader nog niet zoo kwaad als hij eruit ziet en bovendien is hij zakenman, nietwaar?" Ze lachten beiden en het meisje droogde haar tranen. Des avonds van den volgenden dag zat Hay den Wentworth tegenover Conny's vader. Sir Elgood keek den jongeman welwillend aan en toch lag er een strakke vastberaden trek om zijn mond. „Het spijt mij werkelijk, mijnheer Wenth- worth," zei hij vriendelijk. „Ik weet van Rowland dat je een vooruitstrevend en ontwikkeld za kenman bent en ik zou geen oogenblik bezwaar maken tegen de plannen van u en Conny, als ik wist dat u haar alles zoudt kunnen geven, waarop ze door haar stand recht heeft. U bent een eerlijk mensch, daar twijfel ik geen moment aan, maaruw toekomst is te onzeker. In derdaad, ik heb respect voor u." „En toch wijst u mij af?" vroeg Wentworth. Een glimlach speelde om de lippen van El good, toen hij vervolgde: „Is het wel noodig er verder over te spreken? Toen ik begon, was het met honderd pond ster ling per jaar. Ik was toen verloofd met een..-- ach, zij was een gewone dienstbode, maar ze was tevreden met het geld. En hoe lang denk' u dat we moesten wachten voor we konden trou wen? Tien jaar, mijnheer Wentworth. Conny is onze eenige dochter, en dacht u dat wij voor haar hetzelfde zouden willen?" De jongeman schudde langzaam het hoofd. „Neen," zei hij zacht. „Dat zou ik zelf ook niet willen." - „Ik zie dat we elkaar begrijpen," zei de oude heer. „En daar u mij zooeven vertelde dat u buiten een bedrag van vijfduizend pond en goede vooruitzichten niets bezit „Dat is helaas werkelijk zoo," viel Hayd hem in de rede, „maar zou een andere zekerheid u bijvoorbeeld niet evengoed zijn?" „Een andere zekerheid?" vroeg Elgood eenigs- zins verbaasd. „Ik bedoel wanneer ik bijvoorbeeld compagnon zou zijn van mijnheer Rowlands?" Sir Elgood zweeg een oogenblik nadenkend, toen hij zei: „Natuurlijk zou ik in dat geval geen oogen blik aarzelen u als mijn schoonzoon welkom te heeten, maar ik zie niet in...." Een vreemde glimlach kwam op het gelaat van den jongeman. „Dus in dat geval..,. „Kunt u met Conny trouwen, j maar Opnieuw viel Wentworth hem Zwart °P Wtt in de rede, maar Elgood dacht er jf niet aan dit als een onbeleefdheid op te vatten. Hij kende a= jeugd, vooral wanneer er vrouwen in het spe waren. „Zoudt u mij dit zwart op wit willen geven- Verbaasd keek de ander hem aan. „Zwart op wit geven?" herhaalde hij. „Als u werkelijk meent wat u zegt, dan kun u daartegen feitelijk toch geen bezwaar heb- ben." t Conny's vader zette zich zwijgend aan ne* schrijfbureau en het duurde enkele oogenblik- ken alvorens hij zich weder tot Hayd richtte- „Alstublieft! Zwart op wit. Maar wat is nu eigenlijk de bedoeling ervan?" De jongeman las kalm den brief door en knikte tevreden. „Dat is heel duidelijk, mijnheer. Ik dank wel." Hij stak het in zijn portefeuille en haalde et tegelijk een ander papier uit, dat hij aan Elgood gaf met de woorden: „Mag ik u dit papiertje als tegenprestatie overhandigen?" zei hij lachend. Hij legde het voor Elgood neer, die met klim mende verbazing las: Ik, Thomas Rowlands, verklaar hiermede, Hayden Wentworth te zullen, beschouwen ais mijn compagnon, zoodra hij van Sir Elgood de toestemming tot zijn huwelijk met diens doch ter Conny zal hebben verkregen Hij las en herlas het eigenaardige document en tenslotte kwam er een glimlach op zijn ge laat, die zich tot een gullen, vroolijken lach ont wikkelde. „Mijn waarde Wentworth," zei hij. „Ik geloot dat ik mij in jouw capaciteiten toch nog ver gist heb. Je bent nog handiger dan ik dacht- Eigenlijk moest ik je Hij stak gemaakt dreigend zijn vinger op. „Te laat, mijnheer Elgood," lachte Hayd. heb zwart op wit en daar is niets aan te ver anderen. Ik ben van nu af de compagnon van mijnheer Rowlands en daarmede tevens u" aanstaanden schoonzoon." Elgood kruiste de armen over elkaar en scheen na te denken. „En als ik nu mijn toestemming eens terug neem?" Hayd haalde dreigend het document te voor schijn. „Wel," zei de oude man toen goedkeurend. „Je laat je niet van de wijs brengen ook, zie i" en ik moet zeggen.... het is bewonderenswaar dig. Werkelijk, het zou zonde zijn, 'als de mooist® speculatie van zulk een uitstekend koopman mislukte." Hij drukte hem stevig de hand. „Het is allright, Hayd. Neem haar en wees gelukkig." Een half uur later zaten twee gelukkige jonge- menschen wederom in het donkerste hoekje vatt den tuin, evenals nauwelijks een dag geleden, maar nu speelde het maanlicht met den glans van twee gladde, góuden ringen, die aan hun vingers schitterden, als bewijs dat de grootsche speculatie van Hayden Wentworth volkomen geslaagd was. (Nadruk verboden) COUPONS GERZ0N 1937 i Jwu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2