De luchtverdediging van ons land Het geheim opgelost Opening Staten- Generaal ORGANISATIE PARAAT verlenging dispensatie verhandelen metalen Kerkelijk Leven ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 Oogen en ooren zonder ophouden op het luchtruim gericht Vanuit één centraal punt bestuurd De militairen in de keuken In uniform zijn alle menschen grauw De ramp van de Willem van Ewijck" Regeling K.L.M.-dienst op Indië HET RIJTIJDENBESLUIT Teraardebestelling van den hofmeester-milicien S. C. van Steenkiste Het auto-ongeluk te Renkum Tweede slachtoffer geïdentificeerd HERKENNINGSTEEKENEN VLIEGTUIGEN POSTVERKEER MET HET BUITENLAND Beslaglegging op Duitsche schepen Fransch visum noodig RADIO-UITZENDING OPENING STAT EN-GEN ER A AL INDISCHE KINDEREN TERUG NAAR INDIË? KWESTIE RONDOM BOSSCHE VUILNISBELT VOORBEREIDINGEN IN INDIË Commissarissen Ned. Heide maatschappij Interneering oorlogsvluchtelingen op Noord-Beveland VRIJWILLIGE VERVROEGDE OPKOMST GEEN RESTITUTIE VAN WEGENBELASTING Pater v. Ogtrop C.s.s.R. bediend UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Onderscheiding Hooge Raad van Arbeid Rentmeester Land bouw hoogeschool Onderwijs Belastingen Rechterlijke macht Schoenencommissies Posterijen Marine tiAAR HET ENCELSCH Al tien nachten lang gaat menig Neder lander in stad en dorp 's avonds naar bed niet onbestemde gevoelens van onrust, sinds die nacht van Maandag 4 September de benauwende gewaarwording gaf, dat duisteren wolken de oorlog, die buiten de grenzen bleef, toch in onmiddellijke nabij heid brengen. Het is of het oorlogsmonster in nachtelijk duister met reusachtige, onzichtbare klau wen over ons heen reikt, of men zijn adem tocht voelt als dien van een spookverschij ning in een bangen droom. Maar degelijk heeft die eerste oorlogsnacht bewezen, dat ook het vreedzaam sluimerend Nederland Paraat is, waakzaam op elk uur en op iedere plaats, luisterend als met duizenden ooren, gereed tot afweer, waar dit noodig «n mogelijk is. En inderdaad, lederen nacht weer of feitelijk Permanent is over heel het land de organisatie Van de luchtmacht ingeschakeld in steden en dorpen en vlakten, in Noord en Zuid, langs de kusten en aan de grenzen, overal wordt ge speurd en geluisterd, in torens en op daken °P hooggelegen punten ergens midden in een zame contreien, zoo goed als in het hart eener slapende of zwoegende stad. De luchtwachten hebben tot taak hetgeen zij hooren of zien on middellijk telefonisch te rapporteeren aan het Centraal Luchtwachtbureau, waarmee zij in directe verbinding staan. De luchtwachten no- teeren voorts op daartoe bestemde formulieren alle details van hun waarnemingen: het aan tal vliegtuigen, dat zij signaleeren, nationali teit, type, tijdstip van waarneming, vliegrich ting en -hoogte. Zoo snel als de meldingen binnen komen, zoo snel gaan zij ook weer verder: telefonisch, aan vankelijk ook met behulp van de radio. Onder het Centraal Luchtwachtbureau res sorteeren hoofdluchtwachtbureaux, welke op hun beurt door middel van de militaire tele- toon of, indien noodig, de radio in contact staan met het eigenlijke afweer-apparaat, de luchtdoel-batterijen, welke in het land staan opgesteld. De hoofdluchtwachtbureaux vanwaar on onderbroken de waakzaamheid en eventueel de Werkzaamheid der luchtverdediging worden ge leid, vormen als het ware centra van reus achtige spinnewebben door onzichtbare dra hen verbonden met het definitieve element, de luchtdoelartillerie, welke binnen bepaalde krin gen rondom die centra staan opgesteld. De indeeling der luchtverdedigingskrin gen in den lande is zóó, dat de cirkels en de actieradius der batterijen, in deze krin- en opgesteld, elkaar „overlappen". Het ge- heele luchtruim wordt dan ook uiteindelijk vanuit één centraal punt beheerscht, waar door een doeltreffende afweer verzekerd is. De binnenkomende meldingen worden op de hoofdluchtwachtbureaux onmiddellijk op kaarten vastgelegd, zoodat zich de route der gesignaleerde vliegtuigen duidelijk af- teekent, hetgeen het treffen van maatre gelen vergemakkelijkt. Ergens binnen den luchtverdedigingskring staan de batterijen, dag en nacht tot afweer ge reed. De bedieningsmanschappen zijn in ploe gen verdeeld, zoodat één derde onmiddellijk ac tief kan zij.n en nog een derde binnen weinige oogenblibken. Elke batterij staat in voortdu rend telefonisch contact met het hoofdlucht- wachtbureau, terwijl ook een radio-apparaat op den commandopost aanwezig is om mededeelin- gen, door den aether overgebracht, op te van gen, zooals bekend wordt thans, als gevolg van daartoe uitgeoefenden aandrang, de radio zoo veel mogelijk uitgeschakeld. Zoeklichten staan gereed om bij nachtelijk duister hun felle bundels op gesignaleerde vliegtuigen te richten, waarna binnen enkele seconden het salvo vuur volgt. Trouwens, ook wanneer de vliegtuigen niet zichtbaar zijn of bij nevel of bewolking m elk geval buiten het bereik der het luchtruim afspeurende licht bundels zullen blijven, wordt toch door de af- weerbatterijen op het gehoor af in de richting der waargenomen vliegtuigen geschoten. Dit is, bij het signaleeren der, begunstigd door bewol king, op groote hoogte overtrekkende vreemde vliegtuigen in de eerste oorlogsnachten dan ook herhaaldelijk gebeurd. De moderne luchtdoelbatterij kan zeer snel tot actie komen. Het vuurleidingstoestel van 'n 7% c.M. T. L. luchtdoelbatterij b.v. maakt binnen enkele oogenblikken elecbrisch. zijn be rekeningen; één seconde is noodig voor het tampeeren der af te schieten brisantgranaten zoodat zij op de gewenschte hoogte ontploffen en het volgend moment zijn de drie vuurmon den gereed om gelijktijdig electrisch hun 25 a 30 schoten per minuut te lossen. De benoodigde electrische kracht wordt geleverd door een eigen dynamo, zoodat men onafhankelijk is van het plaatselijk stroomnet. Verder beschikt een bat terij .uiteraard over haar eigen luisterapparaten, die voortdurend op het luchtruim zijn gericht. Tot de uitrusting van een batterij behooren voorts luchtdoel-mitrailleurs, die onmiddellijk in actie komen bij eventueele steekvluchten der vliegers, die aan het hooggerichte vuur trach ten te ontkomen. Zoo is de luchtafweer in Nederland bij dag en nacht paraat. Oogen en ooren zijn zander ophouden gericht op de Hollandsche lucht; binnen enkele seconden kan het defensieve ap paraat worden ingeschakeld en op doeltreffen de wijze in actie komen. Het is onlangs in Utrecht gebeurd, dat een name, die een fraaie villa bewoonde, weigerde een „dood-gewoon" soldaat te huisvesten. De commandant heeft er haar toen zes gestuurd. Wellicht daardoor wijs geworden, heeft een dame uit Leiden anders gehandeld. Het was ook baar niet aangenaam, dat een militair beneden den rang van officier in haar weelderige woning 2°u moeten verblijven. Dus trad zij in overleg jdct het meisje, dat met den naam Kaatje door bet leven ging en dientengevolge huisde de sol daat in de keuken en sliep in het toch leeg staande kamertje van het tweede meisje. Er kwam een dag, dat bij Leiden moest ver- a'cn. Het afscheid van Kaatje was hartelijk, ^ant zij had hem goed verzorgd. De dame boette hij niet, want hij had haar nog nooit gezien. Dinsdag na zijn vertrek gleed een fraaie li mousine de laan binnen en stopte met een stil- zucht voor de woning van de dame. Een chauffeur in livrei stapte uit met een fraaie tuil loemen. De dame, die zich van geen connecties biet dergelijke limousine-en-chauffeur-in-livrei- czitters bewust was, snelde naar de deur, doch moest ervaren, dat de vriendelijke attentie niet naar, doch Kaatje gold. Het bijgevoegde kaartje sprak van een dank- aren soldaat en vermeldde bovendien den baam; baron zoo en zoo. De dame is zeer geschrokken. ^°or de komende veertien dagen is voor het erhandelen, verwerken enz. van metalen nog ge«n vergunning van het Rijksbureau noodig. De Minister van Economische Zaken heeft r]Pr kennis van belanghebbenden gebracht, dat ~e directeur van het Rijksbureau voor metalen j.e algemeene dispensatie van het verbod tot copen, verkoopen, verwerken, bewerken en leveren van metalen heeft verleend tot en met 30 September a.s. Tot dien datum is derhalve voor het verhan delen, verwerken enz. van normale hoeveelhe den aan resp. voor geregelde afnemers nog geen vergunning van den directeur vereischt. chauffeurs onder de wapenen zijn geroepen en hun patroons niet de beschikking over geschikte plaatsvervangers kunnen krijgen, tengevolge waarvan zij van de voorschriften omtrent werk tijden, diensttijden en onafgebroken rusttijden ernstige moeilijkheden ondervinden. Zooals reeds is medegedeeld heeft de K. L. M. besloten den Indië-dienst voorloopig twee maal per week uit te voeren tusschen Napels en Batavia. Voor de komende week zullen de vliegtuigen uit beide steden op Maandag en op Donderdag vertrekken. Binnenkort zullen de definitieve vertrekdagen worden vastgesteld. Uiteraard zullen, behalve post, ook passa giers langs deze verkorte Indië-route worden vervoerd. Luchtpost voor Indië bestemd voor het vlieg tuig van Donderdag dient Maandag a.s. tijdig voor de lichting, welke aansluiting geeft op de nachtposttrein, ter post te worden bezorgd. In den loop van Augustus is namens de K. L. M. de heer H. Steensma naar de Kaap- Verdische eilanden vertrokken, om daar de mo gelijkheid van aanleg van vliegterreinen te on derzoeken, in verband met de reeds geruimen tijd bestaande plannen van de K.L.M. tot vesti ging van luchtverbindingen tusschen West-Indië en het Europeesche net. Naar wij vernemen, is de heer Steensma daarna op verzoek van de K.L.M. te Lissabon gebleven, om daar na te gaan, welke nieuwe mogèlijkheden er tot uitbreiding van het door de oorlogsomstandigheden voor een groot deel stilgelegde luchtnet in Zuid-Europa zijn. De Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land heeft zich opnieuw telegrafisch tot den minister van Waterstaat gewend met verzoek om ontheffing van hoofdstuk 3 van het Rijtij denbesluit te verleenen vt>or bestuurders van motorrijtuigen gebezigd voor personenvervoer, alsmede van andere motorrijtuigen, nu tal van Onder zeer groote belangstelling is Vrijdag middag te Vlissingen met militaire eer een der slachtoffers van de ramp van Hr. Ms. „Willem van Ewijck", de twintigjarige hofmeester-zee milicien S. C. van Steenkiste, ter aarde be steld. Een groote groep marine-manschappen, onder wie een deputatie van de geredden van de „Willem van Ewijck", volgde de met talrijke kransen bedekte baar. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig de Kapitein-Luit. ter zee W. van den Donker, ver tegenwoordiger van den Minister van Defensie, ae Luit. ter zee eerste klasse J. W. C. Calteti Houwing, namens den Chef van den Marine staf te 's Gravenhage, de Kap. Luit. ter zee J. C. Cornelis, Commandant van Hr. Ms. wacht schip „Noord-Brabant", tevens als vertegen woordiger van den commandant der Marine tc Willemsoord, de Kapitein t. zee A. M. Hekking. chef van den Mijnendienst, de Kapitein t. zee A. v. d. Sande Lacoste, directeur van het Ne- derlandsche Loodswezen, de Luit. t. zee tweede klasse N. W. Sluyter, namens den Marine commandant in Zeeland, en de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen. Nadat de militaire eerbewijzen waren ge bracht, sprak de Kapitein, Luit. ter zee J. C. Cornelis, namens den Marinecommandant te Willemsoord met diepe ontroering woorder. van troost tot de familie." De chef van den mijnendienst, de Kap. tc-r zee A. M. Hekking, gaf namens de overleven den uiting aan diepen eerbeid voor de geval lene. Ten slotte sprak de vlootpredikant, ds. j. v. d. Giesen, die tevens namens de ouders en broer van den overledene dankte voor het meeleven en de bewezen laatste eer. Inzake het ongeluk te Renkum vernemen wij nader, dat het tweede slachtoffer de negentien jarige D. Han is, afkomstig uit Spijk, gemeente Bierum (Gron.). Vast is komen te staan, dat de handrem niet voldoende was vastgezet en de auto, terwijl de beide mannen in de cabine sliepen om vroeg in den ochtend te worden overgezet, op den licht hellenden weg op gang is geraakt met bet be kende droevige gevolg. Zooals men weet bestaan de nationaliteits- teekens voor de Nederlandsche leger- en ma- rinevliegtuigen uit op den vleugel en romp aangebrachte cirkels, verdeeld in drie sectoren, welke in roode, witte en blauwe kleuren zijn beschilderd. Nu zijn ook de Fransche en Engelsche mili taire vliegtuigen voorzien van herkenningstee- kens in dezelfde kleuren, welke weliswaar op andere wijze in cirkels zijn aangebracht, doch zeer verwarrend kunnen werken, vooral wan neer het element „zenuwen" een rol gaat spe len. In verband hiermee, zoo verneemt „Het Han delsblad", heeft de regeering besloten in de her- kenningsteekens voor Nederlandsche vliegtuigen een verandering te brengen. Bij wijze van proef heeft men van een aantal vliegtuigen de rood- wit-en-blauwe sectoren vervangen door een vol- ledigen oranje cirkel met een zwarten rand. Reeds van grooten afstand valt dit verschil op en men mag deze verandering dan ook wel als een gunstige beschouwen. Mocht de oranje cirkel als vast nationaliteits- merk voor onze militaire vliegtuigen worden aangenomen, dan zullen alle vreemde mogend heden hiervan op de hoogte worden gesteld. Blijkens van de Albaneesche postadministra tie ontvangen bericht is invoer in Albanië van wissels, chèques, spaarbankboekjes, schatkist bons, obligatiën, aandeelen en coupons, waar van de waarde is uitgedrukt in Albaneesche francs of Italiaansche lires, slechts toegestaan na voorafgaande machtiging van de nationale bank in Albanië. Insluiting van zoodanige waarde in brief- of pakketpostzendingen naar Albanië is derhalve niet toegelaten. Aangeteekende stukken bestemd voor Polen kunnen slechts op risico van den afzender wor den verzonden. BATAVIA, 15 Sept. (Aneta). Evenals reeds te Soerabaja ten aanzien van de Dutische chepen van de Hapag geschiedde, werd gister middag, op verzoek van een particulier credi teur, beslag gelegd op het te Tandjong-Priok liggende s.s. „Rendsburg" van de Hapag. Ver schillende maatregelen zijn genomen, om het vertrek te beletten. O.a. zijn bewakers aan boord geplaatst. Nederlandsche onderdanen behoeven voor toelating in Frankrijk, benevens de Fransche koloniën en protectoraten, wederom een Fransch visum. Evenals vorige jaren zullen de plechtigheden, welke bij de opening van de Staten-Generaal op Dinsdag 19 September a.s. zullen plaats vinden, met als hoogtepunt de door H.M. de Koningin uit te spreken troonrede, over beide Nederlandsche radio-zenders worden uitge zonden. De reportage wordt voor Nederland verzorgd door de A.V.R.O en de K.R.O. en door de PHOHI voor de Nederlandsche overzeesche ge westen. SOERABAJA, 15 September. (Aneta). Een inwoner van Soerabaja heeft het initiatief ge nomen voor een plan, dat de scheepvaartmaat schappijen een schip zullen uitzenden, waarmede kinderen, wier ouders in Nederlandsch-Indië woonachtig zijn en thans met studie-doeleinden in Nederland vertoeven, naar Indië kunnen te- rugkeeren. De civiele kamer van de arrondissementsrecht bank te 's Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de civiele procedure, welke de caféhouder Van den Dungen, wonende te Vlijmen, tegen de gemeente 's Hertogenbosch aanhangig heeft ge maakt. De gemeente Den Bosch heeft op den rand van den weg, gaande van Den Bosch naar Vlijmen, juist tegenover het café van Van den Dungen, een vuilnisbelt opgericht, welke volgens den caféhou der een dusdanigen stank verspreidde, dat zijn cafébedrijf niet meer rendabel was. In een civiele procedure heeft hij van de ge meente Den Bosch schadevergoeding geëischt. Eenige weken geleden hebben de leden van de civiele learner op de belt zelve een onderzoek in gesteld, om vast te stellen, of de belt al dan niet een dusdanigen stank verspreidt, dat het café bedrijf niet meer rendabel is. De Bossche rechtbank heeft de handelingen van de gemeente Den Bosch ten aanzien van den caféhouder onrechtmatig verklaard en zij heeft de gemeente veroordeeld tot vergoeding van kosten, schade en interessen op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet. De caféhouder had tevens gevorderd stopzet ting van het storten van vuil en opruiming van de belt. Dit meergevorderde heeft de rechtbank den caféhouder ontzegd, zoodat de gemeente Den Bosch kan blijven doorgaan met het storten van vuil op de belt aan den weg gaande van Den Bosch naar Vlijmen. dezen maatregel, n.l. een tegemoetkomende houding van de regeering inzake de financieele, lasten, die de overheid aan het bezit van een motorrijtuig verbindt. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben in een adres aan den minister van Financiën ver zocht, de mogelijkheid tot terugbetaling van de wegenbelasting open te stellen. Tegen de verwachting in hebben de A.N.W B. en de K.N.A.C. echter,van den minister be richt ontvangen, dat Z. Exc. niet bereid is den „vrijwilligers van de nationale daad" de be lasting te rug te betalen over den tijd, dat zij in 's lands belang hun motorrijtuig buiten ge bruik stellen. SOERABAJA, 15 September (Aneta). Een inwoner van Soerabaja heeft zijn terrein op Fatjet beschikbaar gesteld ten behoeve van de evacuatie van weeskinderen, Het plan bestaat, de noodlge barakken en bijbehoorenae gebou wen en een overdekte schuilplaats op te richten. Op de 51ste algemeene vergadering der Ne derlandsche MeidemaaUchappij werden tot commissarissen gekozen mr. C. T. E. Graaf van Lynden van Sandenburg uit Neerlangbroek; mr. P. W. H. Truyen uit Roermond, de heer G Nobel uit Lutjewinkel (N.-H.), de heer A. H. Ledeboer uit Enschede en de heer C. I. Korte- weg uit Smilde. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat voor de interneering van eventueele oorlogs vluchtelingen bestemd zijn de eilanden Schou wen en Duiveland, Tholen en Noord-Beveland, doch niet Zuid-Beveland. In verschillende dagbladen is gepubliceerd, dat men zich voor vrijwillige vervroegde opkomst moet wenden tot den minister van Defensie door middel van een request. In afwijking daarvan wordt thans medege deeld, dat nog nader zal worden bekend ge maakt of en wanneer vervroegde inlijving zal kunnen plaats vinden. Op het oogenblik bestaat geen gelegenheid daartoe en dienen verzoeken van die strekking achterwege te blijven. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. deelen mede: De regeering heeft een dringend beroep ge daan op de houders van auto's en motorrij wielen om hun voertuigen niet onnoodig te ge bruiken, teneinde aldus benzine, olie, banden en materiaal te besparen. Het spreekt vanzelf, dat zij, die zooveel nationaal saamhoorigheids- gevoel en gemeenschapszin toonden om aan de zen oproep gevolg te geven en die hun motor rijtuig „oplegden", ook min of meer rekenden op het voor de hand liggende complement van 12 September is Pater A. van Ogtrop, de be kende retraiteleider in het retraitehuis te Sep- pe en Zenderen, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Opnieuw zijn benoemd: met ingang van 1 October 1939 tot burge meester der gemeente Oudenbosch P. J. A. Hoeks; met ingang van 1 October 1939 tot burge meester der gemeente Putten jhr. M. L. van Geen; met ingang van 1 October 1939 tot burge meester der gemeente Terheyden W. A. J. van der Meulen; met ingang van 16 October 1939 tot burge meester der gemeente Alkemade mr. J. W. Peek; met ingang van 22 October 1939 tot burge meester der gemeente Nieuw-Lekkerland F. M. A. van de Rovaart; met ingang van 8 October 1939 tot burge meester der gemeenten Groede en Nieuwvliet M. Wagtho; met ingang van 3 October 1939 tot burge meester der gemeente Zoutelande D. Kodde; met ingang van 7 October 1939 tot burge meester der gemeente Loosdrecht jhr. G. J. van Swinderen; met ingang van 1 October 1939 tot burgemees ter der gemeente Emmen dr. J. L. Bouma; met ingang van 11 October 1939 tot burge meester der gemeente Stevensweert P. J. H. Minkenberg. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eeremedaille in zilver aan J. Noordam, wonende te 's-Gravenzande, voorman- groentenpakker bij de firma Gebr. Th. en L. Boers Mzn. te Rijswijk (Z.H.). Te rekenen van 10 Augustus 1939 is aan prof. mr. P. S. Gerbrandy en dr. J. van den Tempel, beiden te Amsterdam, op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Met ingang van 1 October 1939 is benoemd tot rentmeester der Domeinen te Klundert dr. K. H. van Beek. Met ingang van 1 October 1939 is aan jhr. dr. S. van Citters, oud-commissaris der Konin gin in Gelderland en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Brummen, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het col lege van curatoren der Landbouwhoogeschöol te Wageningen, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen en zijn als zoodanig benoemd! en wel respectievelijk met ingang van den datum van het koninklijk besluit en met ingang van l Oc tober 1939, C. van den Bussche, oud-minister van Koloniën en oud-vice-president van den Raad van Ned. Indië te 's Gravenhage en dr. F E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, te 's Gravenhage. Benoemd is tot leeraar in vasten dienst aan c!e R.H.B.S. te Drachten: P, Wijbenga, thans tijdelaar leeraar; wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.BB. te Breda: R. J. de Grood; aan de R.H.B.S. te Den Helder is we derom tijdelijk benoemd tot leeraar: J. Boon en Het programma voor de opening van de zit ting der Staten-Generaal op Dinsdag 19 Sep tember is als volgt vastgesteld: Des middags te half een uur zullen de leden der Staten-Generaal in vereenigde vergadering in de Ridderzaal op het Binnenhof te zamen komen, onder leiding van den door H. M. de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers hoofden van ministerieele departementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te een uur, mede in die zaal vereenigen. Ten einde de zitting te openen, zal de Koninigu te een uur met den volgenden stoet van he; Koninklijk paleis afrijden: een commando ca valerie tot opening van den stoet, een rijknecht majoor en twee rijknechts te paard, de kamer heer-ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een iaxei naast elk portier, acht kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespan nen, gaande een lakei naast elk portier, de grootofficieren, volgens rang van benoeming gezeten in twee of drie rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier, de grootmeesteres en de dienstdoen de dame du palais, gezeten in een rijtuig me" twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier, de opperceremoniemeester, ge zeten in een rijtuig met twee paarden bespan nen, gaande twee lakeien naast elk portier, H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana en van Z. K. H. Prins Bern- hard, gezeten in een staatsiekoets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. De chef van het militaire huis en de waar nemend gouverneur der Koninklijke residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de staatsiekoets, een weinig achter het portier. De officieren der landmacht van het militaire huis, te paard, rijden naast en achter de staatsiekoets. Een commando cavalerie sluit den stoet. De stoet zal rijden: door de Heulstraat, door heb Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. Te kwart voor een uur zullen aan den ingang van de Ridderzaal aanwezig zijn de officiereu der zeemacht van het Militaire Huis. Bij aankomst van den stoet aan de Ridder zaal, zal de Koningin aan den ingang ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den kamerheer-cere moniemeester, de acht kamerheeren, de groot officieren en den opperceremoniemeester, H. M. geleidt naar den koninklijken zetel. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, de chef van het Militaire Huis, de waarnemend gouverneur van de koninklijke residentie en de officieren van het Militaire Huis volgen onmiddellijk. Nadat H. M. de zitting heeft geopend, wordt Zij door de in artikel 5 genoemde commissie naar de ontvangkamer geleid. De Koningin keert naar het koninklijk paleis terug met den stoet, waarmede Zij is gekomen, waarbij de volgende weg zal worden genomen: van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad), door de Heulstraat naar het koninklijk paleis. Van het oogenblik af, waarop de Koningin het koninklijk paleis verlaat ter opening van de zitting der Staten-Generaal, tot dat waarop Zij in het paleis is teruggekeerd, worden minuut- schoten gelost. is aan c.r. C. P. Koene eervol ontslag verleend als leeraar wegens opheffing van zijn betrek king; wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Helmond: F. W. E. Neefs. De inspecteur der directe belastingen, enz., H. J. Dijkhuis, thans toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Winterswijk, is verplaatst naar de inspectie der directe belastingen aldaar en de ontvanger der directe belastingen, enz., M. Schotema van de inspectie der directe belastingen te Winters wijk naar de inspectie dier middelen te Gronin gen, 2e afdeeling. Herbenoemd zijn tot kantonrechter-plaats- vervanger: In het kanton 's Hertogenbosch: mr. J. B. H. M. Hengst; mr. E. E. J. M. van Zinnicq Bergman; in het kanton Tilburg: mr. J. C. A. M. van de Mortel; in het kanton Leeuwarden: mr. M. E. Hepkema; in het kanton Leiden: mr. G. H .E. Nord Thomson; in het kanton 's Gravenhage: mr. E. Belinfante; in .het kanton Haarlem: mr. F. A. Bijvoet. Benoemd zijn tot leden der algemeene schoe nencommissie: Als vertegenwoordiger van de middenstandsschoenfhbrikanten: H. J. Berg mans, te Waalwijk; en als vertegenwoordiger van de inkoopvereenigingen van schoenenJ. W. Jansen te 's-Gravenhage. Met 16 Sept. is benoemd tot adjunct-commies tij het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en telefonie mej. A. S. Lubach, thans werkzaam op arbeidsovereenkomst bij genoemd hoofdbe stuur. Benoemd tot luitenant ter zee der 2e klasse voor speciale diensten bij de koninklijke ma rine-reserve de heeren: M- Dalmeijer, A. M van Oosterhout, P. van Hensbergen, J, van Aartsen, H. Wechgelaar, J. A. Saarloos, R. W. Winkler, J. Teijgeler, H. Ritsema. Madge had in het geheel geen eetlust en t>r eat zich geweld aandoen, om toch iets te ge- deq n' De anderen waren ook verstrooid, al jden ze voor elkaar hun best, om niet te too- qri1' dat ze steeds luisterden naar ieder geluid, g ben van buiten trof. Za®rst toen ze na tafel in de salon bij het vuur hoorden ze een welbekend geblaf. On- V01 e'bjk was Madge bij de voordeur. Stephen haar. j) 0lf kwam binnengesprongen en ging mee sctlr be salon. Tante Anne nam zijn kop tus- ®h haar handen en keek hem in de oogen. ge'w b°n hij ons nu maar vertellen, waar hij bi.n,eest is en wat hij gezien heeft, dat goeie, ave dier!" Hl de vermoeide hond aan hun voeten kebon611 tante Anne in haar stoel zat te knik ken, spraken Stephen en Madge op fluis terenden toon. Zij vertelde van haar vader en besloot met te zeggen: „Wij waren Mies voor elkaar!" „Dat geloof ik graag, maar toch zal er nog wel eens een dag aanbreken, dat je nog iemand anders ook zult lief hebben! En die man zal dan heel goed beseffen, dat hij gelukkiger is, dan hij eigenlijk verdient. O, Madge, ik durf zelfs wel te zeggen, dat hij zich den gelukkig sten in heel Engeland zal noemen!" Voor het eerst noemde hij haar „Madge" en zü verbood hem dit niet. Ze had de oogen neer geslagen en haar lippen trilden. „Wat zou je tegen dien man zeggen, als hij den moed had, te spreken?" vroeg hij. „Wat ik tegen hem zeggen zou?" herhaalde zij even zachten toon. „Ik zou hem zeggen, dat ik nu sléchts aan één persoon kan denken. Ik zou hem zeggen, dat hij een te goed mensch is, dan dit ik hem mijn halve hart zou schen ken." „Ik weet niet, of hij daarom dan zwijgen zou." „Ik wel." „Nu, ik ook eigenlijk. Maar toch kan ik niet zeggen, voor hoe lang; want hü kan wel eens niet zoo geduldig en zoo onzelfzuchtig zijn, als u denkt. Bovendien, het hart zal hem tot spre ken dwingen; in ieder geval heb ik te doen met dien armen kerel: hij zal 't niet gemakkelijk hebben!" „Neen, dat kan wel, maar toch zal hij 't vol brengen!" „Daar ben ik nog zoo zeker niet van." „Wilt u 't hem dan vragen?.,.. Hem ver tellen, dat ik het nu nog niet dragen kan? Dat, als ik mij een oogenblik gelukkig voel, ik mij zelf harteloos vind; dat ik degenen, die zoo goed en vriendelijk voor mij zijn, dankbaar ben maar dat in mijn hart nog zooveel angst en droefheid is, dat ik soms bang ben, dat het zal breken." Ofschoon ze met het oog op tante wel zorg de, dat ze op zachten, gedempten toon sprak, was zij toch opgewonden op een manier die hem het beste deed hopen. Vandaar dat hij kalmeerend antwoordde „Ik geloof, dat hij al iets van dit alles weet, en dat hij zijn best zal doen, daar rekening mee te houden. Maar ontmoedigen zal het hem niet. Hij zal trachten, geduld te hebben. Zij, die gelooven, haasten niet!" HOOFDSTUK IX Toen Madge den volgenden ochtend aan het ontbijt verscheen, was Stephen in een brief verdiept, dien hij zooeven ontvangen had; tante zei dadelijk: „Hij wordt weggeroepen, maar hij heeft niet veel zin, om te gaan." „Kunt u dan niet weigeren?" „Neen, het is een verzoek van mijn ouden vriend, Mr. Derriman, Zijn vrouw is ziek en de dokter daar schijnt er niet achter te kunnen komen, wat haar mankeert. Tusschen twee haakjes, dat zeggen leeken altijd, al ziet een dokter het geval ook nóg zoo goed in. Als hij niet zoo gauw weet, welke middel hij moet aan wenden, verklaren de menschen dat als on kunde. „Maar uw vriend schijnt dus wel te veronder stellen, dat u haar genezen kunt?" „Juist," viel tante in. „Hij is van meening, dat Stephen méér weet, dan alle doktoren bij elkaar! En dat ben ik volkomen met hem eens „Tut, tut, tut, tantetje! U zou mij nog het hoofd op hol maken, als het niet reeds zoo ver was.... Maar nu alle gekheid op een stokje; ik geloof, dat ik wel gehoor moet geven aan dien oproep, ofschoon ik slechts noode hier weg ga. Ik wil echter niet langer wegblijven, dan op z'n hoogst een dag of drie. Donaldson zal in- tusschen mijn practijk waarnemen." Later, toen hij met Madge alleen was, lichtte hij verder toe: „Derriman en ik waren schoolkameraden, ziet u. Hij is ouder dan ik en hij heeft mij op school uit menige moeilijkheid geholpen. Dus moet ik hem nu ook wel ter zijde staan in dit ziektege val, vindt u niet?" „Ja, dokter Harcourt." „Alleen tante Anne en een paar patiënten zullen mij missen." „Maar ik ook," betuigde zij met grooten na druk. „Dat doet me genoegen! Ik zal zoo gauw mo gelijk terugkomen. Zult u goed op u zelf passen gedurende den tijd, dat ik weg ben?" Dat beloofde ze hem. En op tante Anne zou ze ook een wakend oogje houden. Dus wat wil de hij nog meer? Gelukkig liet hy deze vraag onbeantwoord en toen hij eenmaal goed en wel aan het station te Bamham was afgestapt, den stevigen hand druk van zijn ouden vriend voelde, en naast hem zat in de dogcart, was hij althans eenigs- zins verzoend met dit uitstapje; hij kon mis schien Nelly Derriman helpen. „Je moet mij eens alles van je vrouw vertel len, eer ik haar zie," zei Stephen, „want de aanduidingen in je brief waren zeer vaag." „O, ja, zoo iets kan je immers veql gemakke lijker bespreken dan schrijven!" En hierna begon hij zijn verslag, van wat volgens zijn opvatting de symptomen waren van Nelly's ziekte. Tenslotte vroeg hij: „Wat denk jij er nu van, Stephen?" „Voor zoover ik uit je beschrijving een con clusie kan trekken, lijkt het mij een geval van zenuwzwakte. Maar ik zal er beter over kunnen oordeelen, als ik haar gezien heb. Haar zenuw gestel heeft toch geen schok geschad?" „O, ja, dat wel; maar daarna was ze heel goed. Toen is ze enkel wat geschrokken." „Jack, Jack! Nu heb je al zoo lang gepraat en het voornaamste heb je nog achterwege gela ten!" ,Hoe wist ik nu ook, dat je dit juist het voor naamste zou vinden? Ik verzeker je, dat ze er niet veel meer dan een uur door van streek is geweest. Bovendien „Beste kerel, je hebt mij nog niet eens ver teld, wat haar toen van streek heeft gebracht en wanneer het heeft plaats gehad." Reeds was Jack op het punt, te antwoorden, toen er een dame op een fiets kwam aangere den. Beiden zagen onmiddellijk, dat het nie mand anders was dan Mrs. Derriman. Ze stapte af en Derriman stopte. Stephen Harcourt zag onmiddellijk, dat ze heel wat veranderd was, sinds hij haar het laatst gezien had. Niet dat ze bijzonder bleek of mager was, maar haar gezicht miste de leven digheid en opgewektheid van vroeger. „Wat waren jullie ernstig aan het redenee ren!" zei ze. „Harcourt heeft mij zooveel te vertellen, kind je! Je moet niet vergeten, dat we elkaar in lange niet gezien hebben! „Maar dan zullen jullie na den lunch het gespreek maar moeten voortzetten," meende Nelly Derriman en stapte weer op. „Ga nu maar gauw mee." En ze fietste voor hen uit, ter wijl Derriman het paard weer aanzette. „Nu geen woord meer over haar, tot wij vol komen zekerheid hebben, met ons beiden te zijn," waarschuwde Harcourt op zachten toon. „Zenuwpatiënten zijn steeds achterdochtig." „Hou je het dan voor een zenuwaandoening?" „Zeker. Dat kan ik zien aan haar oogen en haar schichtige bewegingen." De heeren stapten uit en tien minuten later zat het drietal aan een keurig-verzorgden lunch, Nelly Derriman scheen opgewekt, Ste phen, met zijn kennersblik, werd daardoor niet misleid. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3