Problemen rondom eeit rivier kranten OORLOGSKAART FINANCIEN Uw kinderen zullen de toekomst bouwen Wij luisteren naar MOEIZAAM WERK BELOOND Zondag 24 September PIJLTJESDAG Dagfilm ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 ZAND EN WATER BEDWONGEN ze snakken - er naar - Practische resultaten van een langdurige en ingewikkelde studie BREIEN VOOR DE SOLDATEN - - A liWÊmÊÊÊÊÊÊmÊ®ÊM Sergeant bij botsing gedood Een rivier is een levend ding. De Waterstaatsingenieurs moeten haar karakter doorgronden, willen zij haar ooit beteugelen NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ werpe men nief weg; stuur ze op naar Uw vrienden en kennissen onder de gemobiliseerden; DE NIEUWE INDIË-DIENST DER K.L.M. Duitsche theater-gastvoorstellingen Collecte ter bestrijding van de t.b.c. bij spoorwegpersoneel Luchtbescherming Aanrijding met doodelijken afloop Kermis te Weert afgelast Personalia CARBURATEUR MET NIEUWE „BENZINE"? RADIOTOESTELLEN VOOR EENZAME MILITAIREN Officieel antwoord op gestelde vragen TWEE MILITAIREN ERNSTIG GEWOND Kind verdronken Invoerprijsverschil rogge en roggemeel MEULENHOF2"S NIEUWSTE Prijs f 0.75 Zondag 17 September Maandag 18 September een DISTRIBUTIE PLUIMVEE VOEDER Vrije- en Ordeoefeningen Sterfgevallen mond- en klauwzeer H.B.S.-JUBILEUM UITGESTE^ MARKTEN K-ö' Een van de voornaamste voorwaarden voor de wetenschap is het beschikken over nauwkeurige gegevens, welke men alleen kan* verkrijgen door het doen van zeer zorgvuldige waarnemingeri. Voor het ver krijgen van de juiste gegevens nopens de beweging van zand en water in de Boven- rivieren was de groote moeilijkheid, dat men geen instrumenten bezat, geschikt om waarnemingen te doen. De eerste vraag, die de ingenieurs zich te stellen hadden, was dan ook: hoe krijgen wij goede en be trouwbare instrumenten voor onze waar nemingen. De eenige oplossing was, deze zelf te be denken en te construeerenhetgeen is ge schied. Bovendien moesten deze instrumen ten behoorlijk worden geijkt en eerst daar na kon men aan het werk tijgen. Het bleek, dat men gegevens verkreeg, waarop men de wetenschappelijke studie van de vraagstuk ken kon baseeren. De ingeflieurs of hun assistenten konden waarnemingen verrichten nopens de beweging van zand en water, waarbij zich talrijke vra gen voordeden: de hoeveelheden, die verplaatst worden: de verhoudingen, die men verkrijgt in de verschillende punten, als men een door snede maakt van een bepaalde plaats van de rivier: de verhouding van zand en water bij verschillende stroomsnelheden; de kracht die noodig is om het aangevoerde zand in bewe ging te brengen en die, welke noodig is om deze beweging gaande te houden; de invloed van was en val; de invloed van de tempera tuur; beweegt het zand zich zwevend of over den bodem; de verhouding van de stroomsnel heid op den bodem en aan de oppervlakte, in het midden en aan de oevers van de rivier, op een recht stuk en in een bocht. Dit zijn al heel wat vragen, naar welker ant woord de Waterstaat zoeken moet, en hoewel het voor een leek niet gemakkelijk zal zijn, er nog eenige bij te vinden, zal een deskun dige de rij met tientallen andere kunnen aan vullen. En zij zijn van zeer groot belang, want met de zarldverplaatsing zijn groote hoeveelhe den gemoeid. De Nederrijn krijgt per jaar ge middeld 150.000 kubieke meter, de IJssel 90.000 kubieke meter van boven aangevoerd. Met de onderzoekingen op de Waal is men nog niet gereed, zoodat hierover nog geen cijfers te ge ven zijn. Men kan zich echter indenken, dat er heel wat werk komt kijken voor men alle ge gevens verzameld heeft over de verplaatsing van een dergelijken berg zand. Op verschillende van deze vragen heeft men de antwoorden reeds gevonden en nadat men de gegevens had verwerkt kon men verder gaan met het zoeken naar en het opstellen van een theorie, die de basis zou vorihen voor het ver dere werk. Het zou echter verkeerd zijn, zich dit al te eenvoudig voor te stellen. Voor het uitwerken van de verkregen resultaten was maanden van rekenwerk noodig, voor men de juiste formule gevonden had en voor men al le wiskundige mogelijkheden had ontdekt, die voor een deskundige in de cijfers verborgen kunnen zitten. De resultaten echter beloonden de moeite. Vooral ten aanzien van de zandbeweging, waar over men tot voor kort eigenlijk weinig wist, zijn mooie vorderingen gemaakt, ja, men is thans zelfs zoo ver, dat men deze beweging kan beïnvloeden; een kennis, waarvan men reeds het practische nut heeft kunnen erva ren. De Directie van de Bovenrivieren heeft het beheer gekregen over een ingewikkeld stelsel van waterafvoer, dat de natuur in een over- moedig-speelsche bui heeft aangelegd. De Rijn splitst zich in twee takken: de Waal en de Nederrijn, en even verder wordt deze laatste tak op zijn beurt weer in tweeën verdeeld, waarvan er een den naam van IJssel aan neemt. Het moet niet al te moeilijk zijn de waterverdeeling te meten en na te gaan, hoe veel water elk der drie takken naar zee brengt. Op de lagere school leerden we al, dat de Waal twee derde van het Rijnwater afvoert en waar schijnlijk hebben we de getallen van den IJs sel ook wel geleerd, maar evenals zoovele nut tige kennis is ook deze wetenschap in den loop der lange jaren verloren gegaan. Moeilijker werd het te onderzoeken, hoe het zand zich gedraagt bij deze verdeeling van 't water en het allermoeilijkste was uiteraard, te weten te komen, welke de oorzaken zijn van deze zandverdeeling, zooals immers alle ken nis der oorzaken, die toch de eigenlijke weten schap uitmaakt, den menschelijken geest on noemelijk veel moeite bereidt. En toch moest men dit alles weten, wilde men niet blijven zitten met problemen, waarvoor men slechts een voorloopige en geen definitieve oplossing- zou kunnen vinden. Bij de verdeeling van het zand zijn in hoofd zaak drie Invloeden van belang. De diepte van beide armen ten opzichte van elkaar en van den hoofdstroom is de eerste factor. Ook de bochten in den stroom boven het splitsings- punt zijn van gewicht, omdat in een bocht het zand de neiging heeft zich zooveel mogelijk langs den binnenkant van de bocht te ver- Er is een comité gevormd, met volle mede werking der militaire autoriteiten, dat zich ten doel heeft gesteld wollen kleedingstukken door Nederlandsche vrouwen te laten vervaardigen voor onze Nederlandsche soldaten. Het comité is gevestigd in de J. P. Coen- straat 97 te 's-Gravenhage. Generaal A. H. Cramer, oud-legercommandant van Ned. O.- Indië, heeft de organisatie van dit groote werk op zich genomen. Het comité doet een beroep op de Nederland sche vrouwen voor de vervaardiging van wollen kleedingstukken, die de soldaten op zoo'n hoo- gen prijs stellen. Voor hen, die hun krachten niet aan dit mooie werk kunnen geven, staat de gelegenheid V" 3 sr plaatsen. De waterspiegel gaat aan de buiten zijde hooger staan dan aan de binnenzijde. Hierdoor ontstaat een secundaire strooming, waardoor op het zand nabij den bodem van de rivier en dat is wel het overgroote ge deelte een naar binnen gerichte kracht gaat werken. Ontstaat nu een zijarm in den bui tenkant van een bocht, dan zal deze minder zand meenemen; als hij ontstaat in den bin nenkant zijn de verhoudingen juist omgekeerd. Een derde factor van belang is de hoek, dien de beide armen maken met den hoofdstroom. Over het algemeen is het zoo, dat de arm, die ongeveer in de richting van den hoofdstroom doorgaat, het minste zand zal meevoeren. Hieruit volgt, dat men de verdeeling van het zand kan beïnvloeden door het veran derden van het punt der splitsing. De eer ste maal, dat de ingenieurs deze kennis hebben toegepast, is geweest bij de verbe tering van den ^Nederrijn bij Westervoort, onderdeel van de in 1926 begonnen laatste normaliseering van den Nederrijn. En ook thans vindt zij weer toepassing bij het ver beteren van den IJsselmond in verband met de Zuiderzee-werken. Hierbij zal zooals bekend het Ganzendiep worden gesloten; de IJssel wordt verbreed en er wordt een nieuwe mond voor de rivier ge graven, welke echter niet voor de scheep vaart bestemd zal zijn. De splitsing van den IJssel en dezen nieuwen mond is juist zoodanig gekozen, dat door dezen laatsten 't overgroote deel van het zand der rivier wordt afgevoerd, zoodat het Keteldiep voortaan altijd op diepte blijft voor de scheepvaart Had men de splitsing enkele honderden me ters verder gekozen, zoowel stroomop- als stroomafwaarts, dan zou het heele werk voor niets zijn geweest, want alleen hier, op dit ééne punt kan men de zandverdeeling zooda nig beïnvloeden, dat de nieuwe .arm practisch alles meeneemt. Het behoeft niet te worden gezegd, dat aan dit werk een zware studie is voorafgegaan, maar men zal eenigszins kun nen bevroeden, hoe moeilijk deze studie is ge weest, als men zich realiseert, dat dit het eer ste werk ter wereld in dezen trant is, en dat men dus geen enkel voorbeeld uit de practijk had, waarop men zijn studie kon baseeren. Dit is een van de voorbeelden, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche ingenieurs van den Water staat vooraan staan. Een ander vraagstuk, waarvoor men kwam te staan, was het vormen van banken in een bocht, waar zooals gezegd het water langs de buitenzijde hooger is dan langs de binnen zijde, en waar zich onder invloed van dit ver schijnsel een secundaire stroom vormt, die het evenwicht wil herstellen. Deze tweede stroom neemt zand mee en het gevolg is, dat aan de binnenzijde van een bocht vaak bank- vorming optreedt. Ook dit verschijnsel heeft de Studiedienst van de Bovenrivieren bestu deerd, en het resultaat van deze studie is ge weest, dat men een methode heeft gevonden, om bankvorming in bochten te verminderen. Hoe dit alles in zijn werk gaat is te zeer tech nisch om hier uit te leggen; volstaan kan wor den met te zeggen, dat men door den vorm van de bocht en door geleidingswerken den stroom kan beïnvloeden en daardoor ook de verplaatsing van het zand. Dit alles is werk van groot economisch nut. Niet minder voordeel heeft men door 't ver beteren van het winterbed der rivier, maar hier staat men altijd weer tegenover de moei lijkheid, dat een stroom een levend iets is, dien men niet naar willekeur kan dwingen. Men heeft rekening te houden met de vormen, die de natuur aan een rivier heeft gegeven en het is nu eenmaal onmogelijk met dit alles vooraan te beginnen. Als men dit kon doen, ja, dan zou men een rivier veel economischer kunnen laten stroomen, maar de Waterstaat kan toch moeilijk aankondigen, dat hij oprui ming van rivieren houdt, „wegens verbouwing." Toch is in den loop der rivieren ook al veel verbeterd. Men heeft uitgerekend, hoe bij hoog water het water door de uiterwaarden moet stroomen en bij waarneming bleek, dat de re sultaten, door theoretische berekeningen ver kregen, slechts in decimalen afweken van de werkelijke cijfers. Men had de beweging van het water dus doorgrond en nu men zoo ver was gekomen, was het ook mogelijk den stroom te beïnvloeden, en voor de uiterwaarden den meest economischen vorm te kiezen, waardoor grond zou vrij komen voor andere doeleinden. Zoo heeft men bijvoorbeeld als resultaat van een dergelijke studie tegenover Arnhem 660 H.A. kunnen inpolderen, welke grond vroeger noodig was alk bergplaats voor water in de perioden, dat de rivier haar gansche winter bed in gebruik nam. Het werk van den waterstaat geeft dus niet alleen aan de ingenieurs de wetenschappelijke voldoening bij het behalen van een resultaat, zooals elk beoefenaar van de wetenschap die kent; dit werk is ook van groot economisch voordeel voor ons land, zoowel voor de scheep vaart als uit het oogpunt van landaanwinning in dezen tijd, die alom gekenmerkt wordt door landhonger. open, geldelijke bijdragen te storten. Zij kun nen dit doen op giromnummer 25424, J. P. Coenstraat 97, Den Haag. Kleedingstukken en materiaal kunner. uit sluitend gestuurd worden naar het bestuur van het. comité, Hartenlustlaan 12, Bloemendaal, onder motto „Neerlandsch Mannen". Van Bloemendaal uit zal de distributie op aanwij zing van generaal Cramer geschieden. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot mevr. de wed. Meijer van den Berg, Harten lustlaan 12, Bloemendaal. Vrijdag tegen middernacht is te Am sterdam een ernstig verkeersongeval ge beurd, waarbij de 30-jarige sergeant J. Veen, afkomstig uit Haarlem en gedetacheerd bij den motoröienst aldaar, het leven liet. Volgens ooggetuigen reed V. in genoemde straat achter een auto, welken hij links wilde passeeren. Hij lette daarbij evenwel niet op, dat uit tegenovergestelde richting een tramwagen van lijn 7 naderde. Op het laatste oogenblik trachtte hij nog voor de tram -uit te komen, hetgeen hem Waarschijnlijk zou gelukt zijn, in dien hij niet met het rechterbeen tegen de tree plank van de tram was gebotst. Hierdoor ge raakte hij de macht over het stuur kwijt en vloog het trottoir op. De motor sloeg over den kop en de berijder bleef bewusteloos liggen. In allerijl heeft men hem naar het Wïlhelminagasthuis overgebracht, waar hij in den loop van den nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. In de te Groningen gehouden vergadering van de Nederlandsche Heidemaatschappij heeft de heer Meyer de Vries een woord van dank gesproken voor de tot hem gerichte welkomst woorden. Hij legde er den nadruk op bijzonder te apprecieeren de mededeeling van den voor zitter, dat de Maatschappij, ondanks den pre- cairen tijd, niet bij de pakken zal neerzitten. De regeering vindt het noodzakelijk, dat wij eiken dag doen wat onze hand vindt te doen. De samenwerking van de Maatschappij en en den dienst wordt beïnvloed door den goeden geest, weke door de jaren heen is gegroeid en door het besef, dat hier gewerkt wordt voor de verrrijking van ons land met goeden grond. In het begin was er wel eens een moeilijkheid: men kende niet altijd den juisten weg. Het feit, dat ook de arbeiders meme het belang der goede samenwerking beseffen, verheugt spr. Nederland wil spr. gelukkig prijzen met het bezit der Maatschappij. Als de ontwikkeling van dezen oorlogstijd zal gelijken op 1914'18, dan zal er na eenige maanden een opleving in het bedrijfsleven komen. Laat men door het volla aan brood en arbeid te helpen op dezelfde wijze als toen, Maatschappij en Dienst steunen. De regeering zal gaarne haar medewerking verleenen. De heer Van den Mortel dankte den ver tegenwoordiger van den Minister en verzocht deze aan de betrokken ministers den wil der Maatschappij kenbaar te maken den lande haar voortdurenden arbeid te willen aanbieden. Den tweeden dag maakten de deelnemers aan de algemeene vergadering van de Nederland sche Heidemaatschappij een tocht per auto naar het Rhederveld en Loosterveer, waar de ontginningen werden bezichtigd. Vervolgens bezochten zij Zuidlaren. Om half zes zou men het punt van uitgang Groningen weer bereiken, waarmede het tweedaagsche congres geëindigd is. Zooals reeds eerder werd gemeld, heeft de K. L. M. besloten, den Indië-dienst voorloopig tweemaal per week uit te voeren tusschen Na pels en Batavia. Uit beide steden zullen de vliegtuigen vertrekken op Maandag en op Don derdag. Uiteraard zullen, behalve post, ook passagiers langs deze verkorte Indië-route worden ver voerd. Passagiers uit Nederland kunnen boe ken van Napels af. Zij zullen zich echter per eigen gelegenheid naar Napels moeten bege ven om vandaar met het vliegtuig, waarvoor zij boekten, door te reizen. In de komende maanden zal in Neder land een aantal gastvoorstellingen gegeven worden door de gezelschappen der stedelijke theaters van Dusseldorf, Munster en Aken. Op 5, 6 en 7 October heeft de eerste serie voorstellingen plaats met „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss, resp. in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Den Haag en den Stadsschouwburg, te Arnhem. 20 September, op den dag dus dat de Spoor wegen in ons land honderd jaar bestaan, zal een oogenblik de aandacht van het publiek ge vraagd worden door de Vereeniging van Perso neel in dienst der Nederlandsche Spoorwegen tot bestrijding der tuberculose. Op dezen herdenkingsdag zal dan, ten be hoeve van het nuttig werk dezer vereeniging, een groote collecte worden gehouden vóór aile stations in Nederland. De Ned. Ver. voor Luchtbescherming heeft aan haar 500 plaatselijke afdeelingen een cir culaire doen toekomen, waarin zij haar erken telijkheid uitspreekt voor den omvangrijken en toegewijden arbeid, welke speciaal gedurende de laatste weken de afdeelingen hebben ver richt. Na er op gewezen te hebben, dat het vol gen van vaste richtlijnen en het nemen van uniforme maatregelen voor de organisatie van het zelfbesehermingswerk van het allerhoogste belang zijn, spreekt de vereeniging het vertrou wen uit, dat ook in de toekomst de afdeelingen in belangrijke mate zullen mogen bijdragen tot den verderen uitbouw van hetgeen thans reeds tot stand gekomen is. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is op hel kruispunt Helvoirtscheweg-Taalstraat te Vught de 15-jarige H. Mulders, wonende aldaar, door een uit de richting 's-Hertogenbosch komenden vrachtauto gegrepen. Ernstig gewond is de knaap naar ,het zieken huis overgebracht, alwaar hij kort na aan komst is overleden. De kermis te Weert, die op 24 September zou beginnen, is afgelast. Er zijn geen openbare vermakelijkheden, noch in de café's of restau rants. Tot leeraar in de Duitsche taal aan de R. K. H. B. S. te Bergen op Zoom is benoemd de heer R. Rameckers te Vaals. Een zekere Carl Ahlstedt in Stockholm heeft een uitvinding gedaan welke in dezen tijd van groot belang lijkt te zijn. Het betreft hier een carburateur voor auto's waardoor het mogelijk is te rijden op een mengsel, bestaande uit 40 pet. water en 60 pet. petroleum. Men heeft een modernen auto voorzien van een dergelijken carburateur. Hierbij viel zoowel wat betreft het aantal toeren als bij het motor geluid geen enkel verschil op te merken. Hoewel het optrekken iets minder snel was dan bij een gewonen benzine-carburateur, werd bij het rijden met dezen auto in het verkeer geen enkele moeilijkheid ondervonden. De be reikte maximum snelheid bij gebruik van bo venstaande brandstof was zeer goed. Na eeni- gen tijd gereden te hebben, viel op te merken, dat de motor loopende op petroleum en water, geruischloozer liep dan op benzine. Bij gebruik van deze brandstof komt uit het uitlaat een bijna reukloos gas, dat bovendien niet giftig is. De Nederlandsche Vereeniging Voor Radio- telegrafie heeft het initiatief genomen tot het doen toekomen van radiotoestellen aan troepen- deelen, die zoodanig zijn gestationneerd, Cat zij practisch van de buitenwereld zijn afgesloten of een moeilijke verbinding daarmee hebben. Eenerzijde wordt daartoe een beroep gedaan op allen, die de beschikking hebben over radio toestellen, die gemist kunnen worden en waar op de beide Nederlandsche omroepzenders kun nen worden beluisterd, liefst met luidspreker, an derzijds wacht de vereeniging gaarne aanvra gen in van commandanten van die troependee- len, die naar hun oordeel voor toezending van een toestel in aanmerking komen. Berichten van beide zijden moeten daartoe worden gezonden aan het centrale adres van het secretariaat der N.V.V.R., postbus 800, Rot terdam. Wie geen toestel kan missen, kan zeer goed helpen door beschikbaarstelling van defecte ap paraten, gedeelten van apparaten of zelfs losse onderdeelen en luidsprekers, waarvan dan de leden der N.V.V.R. toestellen kunnen samen stellen, waarop onze militairen de beide Nederlandsche omroepzenders kunnen hooren Eén beroep wordt ook gedaan op de radio centrales en radiohandelaren, die ingeruilde toestellen hebben. Vraag: Kan de echtgenoote van een dienst plichtige, aan wien een kosteloos belastingmerk is uitgereikt, in de plaats van haar man van dit kostelooze merk gebruik maken? Antwoord: Neen. In het algemeen is dit niet toegelaten. Alleen indien de vrouw van eer dienstplichtige voor de uitoefening van beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft kan zij don: haar man, indien deze niet zelf een rijwiel voor beroep of bedrijf noodig heeft, voor het ge bruik van een kosteloos merk worden aange wezen. Dit moet de vrouw alsdan onder over legging van de machtiging van haar man bi: den betrokken ontvanger aanvragen. In het onderhavige geval moet daarbij ook het aan den man uitgereikte merk worden ingeleverd. Vraag: Mag aan een tijdelijken onderwijzer, wiens salaris voor rijksvergoeding in aanmer king komt, een vaste aanstelling worden uit gereikt, dan wel zijn tijdelijke aanstelling wor den verlengd, indien hij zich in militairen dienst bevindt? Antwoord: Indien dit ook in normale om standigheden zou zijn geschied, bestaat daar tegen thans geen bezwaar. Het salaris van den plaatsvervanger komt voor rijksvergoeding in aanmerking. Vraag: Heeft de overheid maatregelen ge nomen om de werkgevers te verplichten, per soneel, dat wegens opkomst onder de wapenen ontslagen is, nadat de mobilisatie zal zijn ge ëindigd, weder in dienst te nemen? Antwoord: Bij de werkgevers is er van over heidswege op aangedrongen, dat zij hun ge mobiliseerd personeel wel zooveel mogelijk zul len vervangen zulks ter bestrijding van de werkloosheid doch niet definitief, opdat na de demobilisatie het thans onder de wapenen zijnde personeel weer dadelijk op zijn oude plaats kan worden teruggenomen. Vraag: Indien de afsluitdijk 's nachts wordt gesloten voor het verkeer met auto's, hoe iaat gebeurt dit dan? Antwoord: Blijkens een missive van den minister van Defensie is het verboden opgave te doen of melding te maken van wegafslui tingen in het belang van de defensie. Vraag: Hoe moet ik mijn zoon aan boord van een Nederlandsch oorlogsschip, dat hier ge stationneerd is, schrijven? Antwoord: Het adres moet uitsluitend naam, voorletters en rang van den geadresseerde en den naam van het oorlogsschip bevatten. Vrijdagavond ongeveer half elf is op den Pro- vipcialen weg nabij Schagen een ernstig motor ongeluk gebeurd, dat vermoedelijk te wijten is aan het l t of slechts gedeeltelijk branden van de k„piampen. Twee militairen naderden in volle vaart uit de richting Zijdewind. Bij de bocht te Schagen merkten zij den afsluitboom niet op, die dwars over den weg ligt, met liet gevolg, dat de motor tegen den boom aanreed De beide militairen werden van den motor ge slingerd en bleven bewusteloos liggen. Dr. Van der Sluis en dr. Van der Slooten waren onmid dellijk aanwezig en verleenden de eerste hulp. Per ziekenauto werden de zwaargewonde mili tairen naar het R. K. Liefdesgesticht te Scha gen vervoerd. De motor was deerlijk gehavend. Vrijdagmiddag om half zes werd door een voorbü ganger in den Carnissesingel te Rotter dam drijvende gevonden het lijkje van een on geveer tweejarig knaapje. Direct, waarschuwde men de politie waarna een dokter kunstmatige ademhaling toepaste. Het mocht evenwel niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek het lijkje te zijn het stoffelijk overschot van den 2'/,-jarigen Dirk J. van Vuuren uit de Carnisselaan. die sedert Vrijdagmiddag werp vermist Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het in voerprijsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 17 tot en met 23 September 1939. behoudens tusschentijdsche wijziging is vastge steld op f 4.85 per 100 kg. in 6 kleuren en verschillende detailkaartjes Vanaf Dinsdag bij Uw boekhandel verkrijgbaar. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA 8.00—12.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.59 Berichten. 10.00 Bach-cantate. 10.25 Gramo foonmuziek, 10.40 Declamatie en gramofoon muziek. 11.00 VAR A-orkest. 11.30 Arbeiders- Zangvereeniging. 12.00 AVRO-Amusémentsork. en soliste. 12.45 Berichten ANP, eventueel gra mofoonmuziek, 1.00 Schilderij bespreking, 1.15 Orgelconcert en zang. 1.30 Causerie „Wat er in tnd'ië gebeurt", 1.50 Gramofoonmuziek, 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en solist. 3.35 De Vagebonden en soliste. 4.155.00 Gra mofoonmuziek en eventueel sportnieuws ANP. 5.05 Orgelspel. 5.30 Kinderhalfuur. 6.00 Sport- praatje. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 „De col lecte op 20 September a.s. ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoor wegen", toespraak. 8.00 Berichten ANP. 8.25 Omroeporkest en solisten. 9.15 Radiotooneel. 9.50 Gramofoonmuziek met toelichting. 10.30 AVRO-Dansorkest en soliste. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Het Renova-septet (opn.)- HILVERSUM II, 301.5 M. 9.30 KRO. 5.00 NCRV 7.45—11.15 KRO 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Causerie „Het is te gek" 12.20 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Vragen beantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Plechtig Lof. 4.30 5.00 Helders R.K. Knapenkoor „De Zingende Jantjes" met pianobegeleiding. 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, me- dedeelingen. 8.15 Vroolijk programma. 9.15 Ra diotooneel. e» 9.55 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.15 Esperanto- nieuws. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert, 8.20 Gevarieerd program ma, 9.20 Strijkkwintet, 10.10 Gramofoonmu ziek, 11.35 Cembalovoordracht, 12.20 Omroep orkest, 2.20 Omroepkoor en -orkest, 4.20 Om roeporkest en solist, 6.20 Omroepkleinorkest en solisten, 8.20 Omroeporkest en -koor en solis ten, 10.20 Otto Dobrindt's orkest, 12.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek, 10.20 Carillonbespe ling, 10.50 Gramofoonmuziek, 11.35 Jan Steurs' Musette-ensemble en soliste. 12.20 en 1.302.20 Het Lambrechts-orkest, 2.50 en 3.50 4.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Radiotooneel met muziek, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek, 8.20 Selectie uit de opera „Der fliegende Hol lander". (Ca. 9.35 Declamatie). 10.30 Populair concert. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek, 10.20 Gevarieerd pro gramma, 11.20 Gramofoonmuziek, 11.35 Pia novoordracht, 11.50 Gramofoonmuziek, 3 2.35 Radio-orkest en soliste, 1.30 Radio-orkest, 1.55 2.00, 2.50 en 3.10 Gramofoonmuziek, 3.20 Vioolvoordracht, 3.50, 4.10 en 5.05 Gramofoon muziek, 5.25 Dansmuziek (gr.pl.), 6.35 Piano- voordïacht met toelichting, 7.15 en 7.35 Gra mofoonmuziek, 8.20 Cabaretprogramma, 9.05 Radio-orkest en solist, 10.30 Gramofoonmu ziek, 11.10 Dansmuziek (gr.pl.), 11.5012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Zie Keulen, 11.20 Otto Dobrindt's or kest, 12.203.20 Nachtconcert. HILVERSUM I, 1875 eiï 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Berichten ANP. Hierna: Orgelspel, 8.17 Gramofoonmuziek, 9.00 AVRO-Musette-en- semble en soliste, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.35 Ensemble Rent meester, 11.00 Declamatie (gr.pl.), 11.10 En semble Rentmeester, 12.00 AVRO-Vaudeville- orkest (opn.), 12.30 Gramofoonmuziek, ca. 12.45 Berichten ANP, 1.15 Viool en orgel, 1.45 Het Lyra-trio, 2.30 Omroeporkest en solist, 4.30 Disco-causerie, 5.30 AVRO-Amusements orkest, 6.20 Gramofoonmuziek, 6.30 De Ro mancers en soliste, 7.15 Causerie „Bloedtrans fusie", 7.25 Gramofoonmuziek, 7.40 Causerie „Nederlandsch Fabrikaat", 8.00 Berichten ANP, 8.25 Het Concertgebouw-orkest, 9.50 De Twi light Serenaders, 10.35 Gramofoonmuziek met toelichting, 11.00 Berichten ANP. Hierna: Het ensemble Iliescu, 11.3012.00 AVRO-Dans- orkest HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzending 8.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Fideloctet, 12.0012.15 Berichten. 1.05 Gramofoonmuziek, 1.15 Pianovoordracht en gramofoonmuziek, 4.45 Gramofoonmuziek, 6.20 Gramofoonmu ziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.15 Het NCRV-Harmonie-orkest, 9.00 Gramofoonmu ziek, 9.40 Vervolg concert, 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek, 11.05 Gra mofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.20 Gramofoonmuziek, 7.20 Omroepkleinor kest. 8.20 Omroeporkest. 10.2011.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Middagconcert, 2.203.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepkleinorkest 6.20 Concert, 8.20 Omroeporkest. 10.20 Blaas- kwintet van d'e Staatsopera te Berlijn en so list. 12.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 en 1.305.15 Gramofoonmuziek, 5.20 Antwerpenseh Kamerorkest, 6.50 en 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 Cabaretprogramma, 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1 502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 en 5.55 Omroepdansorkest, 6.35 Zang, 7.05 Pia novoordracht, 7.35 Gramofoonmuziek,'8.20 Ra dio-orkest, 9 45 Radio-orkest, 10.3011.20 Om. roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Omroeporkest, 10.20 Zie Keulen, 11.20 Gramofoonmuziek, 12.203.20 Nachtcjncert. Agence Econ. et Financ." deelt mede, men in leidende kringen van den :„n leeschen Tinmijnbouw ernstig re^eT\.r. houdt met de mogelijkheid, dat de \pr. nationale Tin Restrictie-overeenkomst lang, onder den druk van Engeland, 6 worden opgeheven. De prijs van stapelvezel te Londen w°r^ ingaande Maandag a.s. met 6 pCt. verhoog j De rubberprijs te Londen steeg 'net tot 9ya d.; later steeg de prijs tot 10/-- fê Het Pond Sterling verkeerde gisteren Londen niet als te Amsterdam onder ve koopsdruk. Men neemt aan, dat de tnsW ties niet voornemens zijn, zich te rneng in den handel in Ponden Sterling, d'e, strijd zijnde met de bepalingen omtrent a wisselhandel, wordt uitgevoerd. De goudprijs te Londen bleef op per ounce vastgesteld. De National Steel Corporation keert onveranderd kwartaal-dividend uit va 0.40 per aandeel. Sears Roebuck boekte in de vier per 10 September aan verkoopen millioen tegen 37.52 millioen in dezei] periode van het vorig jaar. In de eerste weken 352.18 millioen tegen 295.65 De National Cash keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.25 per na" Curtiss Wright keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.30 per cum De Pacific Gas and Electric keert n onveranderd kwartaal-dividend uit va 0.50 per aandeel. Volgens opgave van de Federal Reser Bank, of New York werd 14.383.000 uit Canada ingevoerd en 2.173.000 Britsch-lndië. Remington Rrd boekte in het tweede, kwartaal een netto-winst van 150.000 0.81 per pref. aand. tegen 93.00 of 9- per pref. aandeel in het tweede kwctrtau 1938. De Goodrich Rubberfabrieken te Ak1?^ hebben in verband met de stijging grondstoffen de prijzen voor technisch rubber-artikelen verhoogd met 5 a 12 ingaande 1 October a.s. Er is thans door de Regeering een distri®* tie-regeling voor voeder ontworpen voor kleine fokkers en houders van pluimvee, ven, konijnen, sier- en watervogels, enz. De voering is opgedragen aan den heer P. J"U van het Rijksinstituut voor Pluimvee te Be0 bergen. Voor hen, die bovengenoemde dier houden voor genoegen of om hun eigen hoefte aan eieren te dekken, dus niet als drijf, geldt, dat voorlaan slechts voeder betrok ken kan worden door bemiddeling van de P^a£l selijke pluimveevereeniging, ook al is het aa tal dieren, hetwelk gehouden wordt, nog 1 klein. Het is dus voor belanghebbenden zaa* zich te verstaan met een dergelijke vereenig®®J De Amsterdamsche Pluimveevereeniging nis", secretariaat: Huismanshof 5, Amsterdam (O.), geeft gaarne alle gewenschte inlichtingeI1' UTRECHT. Geslaagd de heeren: A. O. Pollen te 's-Gravenhage, A. Peters te Zaand»®' \V- J. F. Th. Linders te Tilburg, en de dames: J- Goote te Rotterdam; J. A. Buitenhuis te Ed»®' C. P. Scheefhals te Maastricht, M. C. K. va Engelshoven te Maastricht. Tengevolge van het mond- en klauwzeer in de week 3 t.m. 9 September 1939 bezwekea' 146 runderen, 235 kalveren, 54 varkens en bigSe 2 schapen. In verband met de huidige tijdsomstandig11® den zal de feestelijke herdenking van het 75-jar.- bestaan der R. H. B. S. te Roermond voorloop worden uitgesteld. ALKMAAR, 16 Sept. Boter- en eieren®®^ m onn non/4 rrroo+Ko wrlflflÜ* V 655 stuks boter van een pond, groothandelsp^ï, 67.5-70, kleinhandelsprijs 72.575, 10700 eie" groothandel 2.805, 275 eendeieren 3.00. BODEGRAVEN, 15 Sept. Eierenveiling. Ae®F, voerd werden 7915 stuks. Kipeieren: wit ^■?\0 .4.30, gemengd 4.304.60, kuikeneleren 2.60J' per 100 stuks. rwte" graanmarkt. Vale erW» ALKMAAR 14—17.50. 'S HERTOGENBOSCH, 15 Sept. Boter®^ Aanvoer 15725 kg. Hoogste prijs 2.34, laag6 prijs 1.25, middelprijs 1.32 per kg. g LEIDEN, 15 Sept. Veemarkt. Aangevo®1^ werden 424 runderen, 202 kalveren, 1402 sc^\ pen, 562 varkens. 30 stieren 210270 per siA idem 5660 ct., 118 kalf- en melkkoeien Is - 270 per stuk, 144 varekoeien 120—190 per 132 vette ossen en koeien 190300 ner idem 5480 ct., 62 per - e! graskalveren 1&—40 P_ stuk, 13 vette kalveren 60—100 per stuk, ideiP 7095 ct., 127 nuchtere kalveren 512 per 150 vette schapen 18—23 per stuk, idem 3jLg 46 ct., 752 weide schapen 1218 per stuk, 5 vette lammeren 10—14 per stuk, 302 mestv® kens 20—36 per stuk, 222 biggen 10—15 P® stuk, 38 zeugen 4070 per stuk. r(j LEIDEN, 15 Sept. Kaasmarkt. Aangevo® werden 59 partijen Goudsche kaas. Ie kW. 28 30.50, 2e kw. 2527; 20 partijen Leidsche Kaj le kw. 25—27. 2e kw. 22.50—24.50. Handel S0t,g BROEK OP LANGENDIJK, 16 Sept. 5»^, kilo roode kool f 1—1.90, 33000 kilo gele f 12.30, 3600 kilo Deensche witte kool f 1'2"0"T f 12.30, 3600 kilo Deensche witte kool f 40000 kilo uien f 3.403.90, grove uien f 3.50, drieling uien f 1.90—2.20, nep uien f 3 3.30, 3800 kilo Peen f 1.30—1.90, 7000 kilo f 0.803 2000 stuks bloemkool f 5.19.80. 2e sort f 1.50—1.80, 8500 kilo aardapPeJ® bevelanders f 1.90—2, eigenheimers f 2— blauwe eigenheimers f 2.502.70, 188.000 KÜ» vroege witte kool f 0.80—0.90, 200 struik dijvie f 1.40, 80 kilo snijboonen f 6—15.20, 41 kilo slaboonen f 611.10. q, NOORDSCHARWOUDE, 16 Sept. 15.600 -1.80; 2400 K.G. Gele kool f h Roode kool f 1- 2; 52.100 K.G. uien f 2.503.20; grove - f 2.503.10; drieling uien f 1.902.20; nep ul- f 2.90—3.20 2900 K.G. peen 1.60—2; 1100 bieten f 1.302; 17.200 K.G. aardappelen b oP' kken, f 1.602.90; Souvenirs f 1.601.70; di lingen f 1.201.70; Eigenheimers f 1.602- 's Blauwe Eigenheimers f 2.102.40; Bevelanó f 1.701.90; 90.200 K.G. vroege witte kool f -g —0.90; 22.400 K.G. slaboonen f 6.60—14.30; K.G. Zilvemep f 4.80.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6