I i De schaduw van Sovjet- Rusland Italiaansche complimenten B L moskou nog steeds een vraagteeken Sluiting zitting Staten-Generaal H Fransche successen in het Westen ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 mNederlandsch Fabrikaatw= Buitenlandsch overzicht MASSA-ONTSLAG VAN NEDERL. ARBEIDERS Restaurant DORRIUS Kerkelijk Leven n*eruentie der Russen zou ver- trekkende gevolgen hebben Het voorbeeld van Hitier" Belgisch schip na een °ntploffing gezonken Door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht? Roosevelt's plannen voor het Congres ^Ull over Athenia en de blokkades nieuwe Russische ^hibassadeur in Japan *JpSR. °Ppe Riddag in Engeland Vrijwillige evacuatie te Aken al begonnen Onder de bevolking heerscht mismoedige stemming SSEN DWINGEN DUITSCH vliegtuig TOT LANDEN Duitsche uitlating tegen Hitier Vrouw spreekt voor een geheimen zender Vereenigde vergadering van de beide Kamers lil I!W In de buitenwijken van Brussel is de burgerbevolking begonnen met het aanleggen van schuilplaatsen tegen mogelijke luchtaanvallen LINDBERGH TEGEN OORLOG Hongaarsche pers over minderheid in Roemenië Stopzetting der grootste spinnerij van Duitschland? Het vliegtuig-incident Eerste Kamerlid stelt vragen aan de Regeering R.K. GEESTELIJKHEID EN LUCHTBESCHERMING Gunstige vooruitzichten voor het weer H.H. WIJDINGEN In het bisdom Roermond Mr. Dr. R. REGOUT S.J. Nationale novene ter eere der Kleine H. Theresia Pater J. Bosch t Audiëntie Veertigjarig kloosterjubilé 16 Sept. (Havas). De bedoelingen tn Sovjets, aldus Havas, blijven nog duister ten2onder nog een directe inmenging te vree- j wÜst het bureau op de verklaring van de rijff ia", dat „Sovjet-Rusland waarschijnlijk j. den strijd zal ingaan, doch met waak- VOC11 Hoot rlov nnorof(o„ rro /-71-v *b geval van een interventie van het °vjetleger zou Roemenië volgens het ver- raS moeten intervenieeren en zouden 0 Balkanstaten worden meegesleept m etl strijd, met name de Turken, die een Grgelijken druk op het Oosten niet zoif- verdragen. Bij een interventie der dssen aan de zijde van Duitschland, al- gaat Havas verder, zouden alle anti- himunistische mogendheden in een con- ïct worden meegesleept, zelfs de vroetgere hdgenooten van Duitschland, en met ame aan de afwachtende houding van a'ië zou snel een einde kunnen komen. ^°lgens te Brussel ontvangen berichten, ver- rt men in neutrale kringen te Berlijn ten peefietl der houding van Rusland in het Euro- C] sehe conflict evenzeer in het onzekere als ers- In Duitsche politieke kringen betoogt blij11' <3at de Duitsch-Russische betrekkingen Min1' zooals ziJ de Rijksda.grede van Hitier loo uiteengezet> en zij thans haar normalen J» volgen. In officieele ki'ingen weigert men r?ens Reuter mededeelingen te doen over het Mo t°P van het contact tusschen Berlijn en sm>u, <ioch in niet-officieele kringen geeft Öe 'e verstaan, dat de positie der joden in do ^vjet-Unie een belangrijke aanwijzing voor Russische houding is. bdien de verwijdering van Litwinof wordt jod°led d0Or 0611 al§emeel1 terzijde stellen der ttou?' Z0U d0 conclusie kunnen worden ge- tot dat de Sovjetpolitiek duidelijk nadert de Duitsche. B°urgues schrijft in de „Petit Parisien": „De V0Vjetregeering werpt zich op als kampioen jj, r de Oekraïnische en Wit-Russische bevol- ^sgroepen, die in den Poolschen staat zijn genomen. olgens het voorbeeld van Hitier staat Stalin J? aet punt de houding aan te nemen van be- dermer der „onderdrukte broeders". Men weet niet hoe hij deze bescherming, waarvan het Bmsel zeer zeker werd vastgelegd bij het be- Vr^ Van von Ribbentrop aan Moskou, zal uit eren." LONDEN, 16 Sept. (Reuter). Een Engelsch 2 ihevaartuig en een reddingsboot zijn aan de .didkust van Engeland uitgevaren ter assis- dtie van een Belgisch vaartuig, dat vermoe- 6civ °P een mijn is geloopen, waardoor hei dp is gezonken. De bemanning, voor zoover die kon worden 0, red, is in de booten opgenomen. Zes hunner, verwondingen hadden opgeloopen of ern- S geschokt waren, zijn naar het hospitaal v ergebracht. Volgens mededeeling van de op- 'er!den zou het schip gisteravond door een ,j bekend projectiel ziin getroffen. Hierop volg- een ontploffing, waarna het schip zonk. Volgens een Jater bericht verluidt het, het Belgische schip door een Duitsche huikboot is tot zinken gebracht. Een ^rïeksch stoomschip heeft 49 overlevenden opgepikt en meegenomen naar de dichtst bijzijnde haven. Toen de reddingboot aan kwam werden alle overlevenden aan boord Benomen en was er geen spoor meer van et gezonken schip. scheepvaartkringen te Antwerpen verklaart eh volgens Belga, dat het vergane schip de (j e* van Opstal is, en dat alle opvarenden wer- v 11 gered. Tot nu toe is er geen reden om te Weren dat het schip werd getorpedeerd. Washington, 16 Sept. (Reuter). Presi- «O.. K-oosevelfc hepft tegenover vertesrenwoor- dig, jj:®ers van de pers verklaard, dat naar hij dacht Ju aanbevelingen aan de speciale zitting van I Congres beperkt zouden blijven tot wijzi- bo van Neutraliteitswet. HU zal een Ijjjbhschap tot het Congres richten, waarschijn lijk in den vorm van een rede in een gezamen- (jjk® zitting van Senaat en Huis van Afgevaar- ulBden. Washington, 16 Sept. (Reuter). In een hcrhoud met journalisten heeft minister Huil W Uen gegeven, dat het incident van het Vo z'hken brengen der Athenia, voor zoover de ty0reeriigde Staten betreft, niet als gesloten idt beschouwd. Men verzamelt de verklarin- ]j( der overlevenden, en de Britsche admira- R en Amerikaansche ambtenaren werken te 'ijk P aan bijeenbrengen van al het moge- jp bewijsmateriaal. u" verklaarde verder dat de Amerikaansche tS,S,0ei'ing nog niet heeft vastgesteld, of de Sche en Duitsche blokkades effectief zijn. OU, 16 Sept. (Tass). Het presidium van ijo -uperste Sovjet der Unie heeft Smetanin be- 1T>ó tot ambassadeur in Japan. Cj^°NDEN. 16 Sept. (A.N.P.) De „Privy Corni est '1eeft met goedkeuring van den Koning ba]eeesteld, dat Zondag 1 October een natio- biddag zal worden gehouden. aer Russische uot.pen gedwongen bij het dorp Loegino te landen. Het bleek een Duitsch twee- motorig bomvliegtuig te zijn. De bemanning, bestaande uit vijf personen, werd naar Kief gezonden, terwijl het toestel onder bewaking is geplaatst. Een correspondent aan de grens meldt ons: Ofschoon de gedwongen evacuatie van de al oude Keizerstad nog niet bevolen is, doch dooi de bevolking iederen dag wordt verwacht alle bevelen komen snel en plotseling heeft reeds een groote vrijwillige uittocht van Ake- naars naar andere steden en dorpen plaats ge had. Wie het maar eenigszins financieel kan doen, vertrekt vrijwillig. Voor dit vertrek eige- ner-beweging worden door de Spoorwegen extra-treinen ingelegd. Midden dezer week vertrok zoo'n extra-trein naar Keulen, een heel lange trein, samenge steld uit de oude wagons 4e klasse. De wagons stonden volgepropt. Van zitten was geen sprake, zooveel bagage als maar mogelijk was, hadden de vluchtelingen bij zich. Een vrouwtje had niet kunnen scheiden van haar kanarie, een andere moeder had poes meegenomen. Bij het vertrek van den trein de gewone prijs moest voor het spoorkaartje worden betaald werd menige traan gestort. De menschen, die het evacuatie bevel afwachten, moeten bijeenkomen op het bekende plein, den Katschhof. Er zijn nu al straten in Aken, welker bewo ners schier allen vertrokken zijn. Onder de bevolking heerscht over het algemeen een gedrukte stemming; de mismoedigheid staat op 't gelaat te lezen. De stemming lijkt nu al gedrukter dan in den wereldoorlog; het on zekere van de toekomst. Komt na den „Sieg" in het Oosten ook die in het Westen? Het ergste leed, dat de bevolking te dragen heeft, is het intense zieleleed, dat nog erger is dan het gebrek aan of mondjesmaat toegewezen voedsel en de volslagen duisternis, die ai van de vroege avonduren over de stad hangt. Veel leed moet worden verkropt en de veiligheidsklep om eens aan het overkropte gemoed lucht te geven, mag niet functionneeren. V^^SKOU, 16 Sept. Het telegraafagentschap *lie öe Sovjet-Unie meldt, dat een onbekend boven de stad Olevsk (Oekraine) is lie enen- vliegtuig werd met machinegeweervuur LONDEN, 16 Sept. (Reuter). Een vrouwelijke omroeper heeft van Duitschland uit voor de ra dio gezegd: „Wij, Duitschers, sterven den hon gerdood in de steden en komen om in de loop graven." Zij sprak namens „den generalen staf van het leger voor de Duitsche vrijheid" en deed een beroep op de luisteraars centra van den tegen stand tegen de nationaal-soeialistische regee ring over het geheele grondgebied van het rijk te vormen. „De nationaal-socialisten streven er naar de tyrannie te handhaven, doch eerlang zal de dag komen waarop wij een einde zullen maken aan den oorlog door den hongerdood, door de tyran nie weg te vagen. Wij zijn nu niet sterk genoeg, doch worden dagelijks sterker. Hitier moge sla gen winnen in Polen, wij winnen de onze in de rijen der vrouwen, die vergeefs er op wachten een paar onsjes vet te krijgen, en ook in de fabrieken en in de partij zelf, waar Hitier zich het veiligst acht. Wij weten, dat de overwinning zeker is. Het leger voor de Duitsche vrijheid is het waarachtige leger van het Duitsche volk, en 't zal vechten in bondgenootschap met de mach tigste vrije mannen ter wereid."» Hedenmiddag om 2.45 uur is de vereenigde vergadering geopend van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van de zitting', onder voorzitterschap van Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer. De VOORZITTER doet voorlezen een ko ninklijk besluit, waarbij de minister van Bin- nenlandsche Zaken wordt gemachtigd, heden ten drie ure des namiddags zich te begeven naar de vergadering der Staten Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Hij benoemt een commissie, die den mi nister in het gebouw zal ontvangen en uitge leide doen. Deze commissie bestaat uit: de Eerste Ka merleden Kolff en Gelderman en de Tweede Kamerleden Kortenhorst, Diepenhorst, Wage naar en Bajetto. Kort daarop treedt de minister van Binnen- landsche Zaken, voorafgegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer VAN BOEYEN, minister van Bin- nenlandsche Zaken, plaatst zich achter de mi nistertafel en houdt de volgende sluitingsrede: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opge dragen deze zitting der Staten-Generaal te sluiten. Mocht vanaf deze plaats ten vorigen jare worden gewaagd van vreugdevolle gebeurtenis sen in het Koninklijk Huis, welke plaats gre pen tijdens de toen afgesloten zittingsperiode van uw hoog college, heden is het gegeven met diepe dankbaarheid in herinnering te roepen, hoe tijdens het thans beëindigd tijdvak uwer werkzaamheden wederom land en volk zich mochten verheugen in de blijde geboorte van een telg van het Huis van Oranje, H. K. H. Prinses Irene. De zorglijke internationale verhoudingen hadden tot gevolg, dat in deze zittingsperiode bovenal aandacht besteed diende te worden aan de versterking van de weerkracht des lands. Dank zij uw medewerking mochten een aantal voor het land van buitengewoon ge wicht zijnde maatregelen van wettelijken aard tot stand worden gebracht. Naast maat regelen tot versterking' van het personeel en van het materieel van 's lands weermacht, kwam een aantal regelingen tot stand, welke betrekking' hebben op de economische verdedi ging van het koninkrijk. Daarnevens mocht een aantal voorstellen, be trekking hebbende op handel, nijverheid en ver keer tot wet werden verheven. Bij het voort duren zij het gelukkig in iets afnemende hevigheid van de werkloosheid, was uiter aard uwe aandacht bij herhaling en diepgaand gevestigd op maatregelen, welke tot verlich ting van dezen nood zouden kunnen strekken. De Koningin heeft mij opgedragen u dank te zeggen voor den ijver en de toewijding', door u betoond. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. De Voorzitter sluit, nadat de commissie den minister heeft uitgeleid en in de vergadering is teruggekeerd, daarop de' vergadering. - :Y: ÏS Reeds zoo vele, lange jaren Is er steeds maar weer geklaagd Dat het Nederlandsch publiek geen |j Nederlandsche waren vraagt. h Ook al bracht men hier producten Voor den meest verwenden klant, fj Met een half oog, of een héél soms, Keek men toch naar 't buitenland. Maar, zij 't dan met scha en schande, Eind'lijk heeft men wat geleerd, En steeds meer wordt de productie Van ons land toch gewaardeerd. j§ Nü zal men dat zeker leeren, Nu men weldra bij gemis Van den buitenlandschen import Daarop aangewezen is. Dan zal men nog beter merken Dat ons land niet onder doet Voor de buitenlandsche waren=j Ook wat Neerland brengt is goed! |j Juist wat Nêerland brengt zij voortaan Meer dan anders gewaardeerd. Onze industrie zal gaarne Tóónen wat zij wel presteert. |j Houdt zoo Nederlandsche handen Bezig voor het Nêerlandsch werk! Houdt door aller medewerking Samen Nêerlands volkskracht sterk! HERMAN KRAMER 1 WASHINGTON, 16 Sept. (Reuter). Kolonel Lindbergh heeft voor het eerst sedert acht jaren voor de radio gesproken. In deze radiotoespraak heeft hij er op aangedrongen dat de Vereenigde Staten buiten den oorlog moeten blijven. „Wan neer wij den strijd ingaan voor de democratie in het buitenland, dan zourden wij haar aan het einde in het eigen land kunnen verliezen". BOEDAPEST, 16 Sept. (Havas). De Hongaar sche omroep meldt: ter gelegenheid van de onderteekening van het Hongaarsch-Roemeen- sche handelsaccoord herinnert de Hongaarsche pers aan de verklaring van Csaky, volgens wel de de Hongaarsche regeering een regeling van den toestand der Hongaarsche minderheid in Roemenië wenscht. De bladen verklaren met* klem dat een regeling van den status dezer Het merkwaardigste bericht van vandaag is dat over de sluiting van een wapenstilstand tus schen de Russen en de Japanners, die in Mandsjoekwo tegen elkander strijden in eer. vrij wel onafgebroken reeks van schermutselingen en gevechten, die men den naam van oorlog nog niet waardig' heeft geacht. Deze Russisch-Japansche overeenkomst, die hedenmiddag om 2 uur Moskouschen tijd ingaat, stelt de gansche onzekerheid van de machten- groepeering in het Oosten duidelijk in het licht Na het sluiten van het Duitsch-Russische niet-aanvalspact was Japan zwaar gekrenkt; >de Japansche regeering' ging heen en de nieuwe premier Abe heeft zijn afkeuring over Hitler's gedrag in onaangename bewoordingen geuit Van Duitsche zijde heeft men getracht, de zaak te vergoelijken; het anti-kominternpact, zoo zei men, had veel van zijn practische beteekenis verloren, daar de Russische actie voor de wereld revolutie practisch reeds had gefaald; maar in een meer platonischen zin zou het pact toch kunnen blijven bestaan. Berlijn noodigde Tokio uit om zijn voorbeeld te volgen en óók een over eenkomst met Rusland te sluiten; men zocht te Berlijn ook al een formule, die zulk een nieuwe combinatie zou kunnen dekken: men sprak bijv. van de autoritaire staten in tegenstelling tot de democratische en men spreekt nu van „actieve" mogéndheden in tegenstelling tot de bedaarde en conservatieve. Japan toonde echter zeer weinig neiging om op deze suggesties in te gaan; het achtte ze zelfs eenigszins beleeaigend. Toch werd dezer dagen te Tokio de uitspraak gedaan, dat het anti- kominternpact nog steeds geldig is, daar nie mand het heeft opgezegd: een uitspraak, die alles of niets kan beteekenen. De Japanner:, hebben al hun aandacht geconcentreerd op hun Chineesche belangen en kijken koel en scherp toe, hoe zij daarvoor het meest kunnen winnen. Tegelijk met den w'apenstilstand in Mandsjoekwo incasseeren zij ook kleine tegemoetkomingen van de zijde der Engelschen, bijv. wat de uitlevering van Chineesche bende-leiders betreft. Japan zal daar staan, waar een nauwkeurige balans hei grootste voordeel aanwijst. Wat Rusland betreft, wacht men met span ning af wat het tegenover Polen gaat doen. De wapenstilstand in Mandsjoekwo kan mede betee kenen, dat het zich met gerusten geest aan dit Poolsche probleem, dat ook een Duitsch pro bleem is, kan wijden. De schattingen van de onder dfe wapenen staande Russische troepen macht varieeren van 2y, tot 4 millioen man; het grootste cijfer is het Waarschijnlijkste; bij deze Russische massa's moet men echter het aantal steeds deelen door een onbekenden fac tor, die de beweeglijkheid en de verbindingsmo gelijkheden voorstelt. De effectieve militaire waarde van het Sovjet-leger is één van de din gen, die een aangename of een onaangename verrassing kunnen brengen. Terwijl de Russische pers Polen al verdeelt, wachten de Duitschers blijkbaar met eenig on geduld op een Russisch ingrijpen. De Duitsche pers noodigt Rusland duidelijk uit, de „zorg" voor de Oekrainsche en Wit-Russische bevolking van Polen over te nemen. Wellicht willen de Duitschers, nu het aan het Westfront meer en meer ernst wordt, gaarne een deel van de mili taire werkzaamheden in Polen aan de Russen overdoen. Zeker zijn zij er verlangend naar, dat Rusland zijn politiek aandeel neemt in de liqui datie van Polen, waarmee de kracht van het Duitsch-Russische accoord zou worden gedemon streerd en het Poolsche fait accompli, dat Berlijn aan de Westersche mogendheden schijnt te wil len voorleggen, behalve een Duitsche ook een Russische onderteekening draagt. Blijft Berlijn, dat de ideologie van het anti- kominternpact verloochende, de hoop koesteren, dat op een zuiver zakelijken grondslag de samen werking met de oude partners en met Rus land er bij kan worden gesauveerd, elders meent men, dat een militair ingrijpen van Rus land aan de zijde van Duitschland consequen ties kan hebben, die uit den geest van het oude anti-kominternpact voortvloeien en die zich reeds terstond na de sluiting van het Duitsch- Russische accoord als mogelijkheden begonnen af te teekenen. Dat met name Italië de anti communistische ideologie zoo gemakkelijk kan laten vallen als Duitschland dat heeft gedaan, is moeilijk aan te nemen; het nationaal-socia- iisme heeft trouwens feitelijk altijd reeds meer verwantschap met het Sovjet-communisme ge had dan het fascisme. Dezelfde ideologie, die Mussolini met Hitier verbond, n.l. de zoog. red ding der Europeesche cultuur van den onder gang' door bolsjewisme en anarchie, kan hem tegenover Hitier stellen, wanneer deze Stalin naast zich heeft. Wanneer men leest, wat een ultra-fascistisch blad als de „Regime Fascista", het orgaan van den strijdlustigen Farinacci, nu over Daladier schrijft, die „Frankrijk naar de totale overwin ning wil leiden", en die complimenten krijgt over zijn resoluut nationaal beleid, zou men bijna kunnen gaan denken aan een Fransch-Ita- liaansch antikominternpact! Staat Frankrijk da.ar feitelijk nu niet dichter bij dan Duitsch land? Toch dient men in het oog te houden, dat de politiek, al is zij niet stil, diepe gronden heeft. Men weet, dat zoowel Hitier als Mussolini ge meend hebben, met hun vredesvoorstellen in Münchener trant méér kans te maken bij Frank rijk dan bij Engeland. De Italiaansche compli menten aan het adres van Daladier kunnen óók verband houden met een nog steeds aanwe zige bedoeling, het Fransch-Britsche politieke front op de plek van den geringsten weerstand aan te tasten^ Het militaire front der Westersche mogend heden toont intusschen niet alleen weerstand, maar groote aanvalskracht. De successen aan het Westfront beginnen strategische afmetingen aan te nemen, en de Fransche aanvalsmiddelen en aanvalsmethoden hoeveel Britsche troepen aan den strijd deelnemen is niet bekend schijnen in hun langzame maar gestage vorde ringen zeer sterk en effectief te zijn. Hoewel men nog niet van groote slagen spreken kan blijkt toch dat de Fransclien niet voornemens zijn de Siegfriedlinie als een fait accompli te beschouwen. Is het feit, dat de oorlog op Duit- schen bodem gevoerd wordt, van groote psycho logische beteekenis, de enorme interne volks verhuizingen, waartoe men in Duitschland over gaat, vormen een zware belasting van de Duit sche defensie. De geruchten omtrent vredesplannen en be middelingsvoorstellen zijn de laatste dagen min der levendig. Heeft men nog een Italiaansche bemiddelingspoging te verwachten of is zij reeds verzand? Een Londensch gerucht brengt zelfs den hertog' van Windsor met zulk een bemidde lingspoging in verband: het zijn gissingen, die rondfladderen als herfstblaren in den wind,'toe vallig komt er wel eens één goed terecht. twee millioen Hongaren voor Hongarije van het grootste belang zou zijn. De regeering te Boe dapest is van meening, dat een accoord van deze strekking zonder twijfel een gunstigen in vloed op de ontwikkeling der politieke betrek kingen tusschen beide landen zou hebben. Betreffende de positie van de Nederlandsche textielarbeiders in Duitschland, vernemen we, dat alle Nederlandsche arbeiders, werkzaam bij de firma G. van Delden te Gronau op staanden voet hun ontslag hebben gekregen. Eenige hon derden Nederlandsche arbeiders, die hoofdzake lijk in de Twentsche grensplaatsen Glanerbrug, Losser, Overdinkel enz. woonachtig zijn, zijn hierdoor tot werkloosheid gedoemd. Ook aan een aantal Duitsche arbeiders(sters) is ontslag gegeven, doch hun (haar) werd mede gedeeld, dat dit slechts een tijdelijken maat regel gold. Van den anderen kant wordt beweerd, dat het geheele bedrijf der firma G. van Delden of althans het grootste deel ervan, zal worden stopgezet. In totaal zouden ongeveer 1000 ar beiders door dit ontslag worden getroffen. De fabriek van voornoemde firma behoorde tot een der grootste spinnerijen van Duitschland. Vrijdag ontvingen de texielarbeiders van G. van Delden Zn. te Gronau bericht, dat zij op staanden voet waren ontslagen. De reden van ontslag werd niet opgegeven. Daardoor zijn o.m. te Losser ongeveer 150 arbeiders getroffen. Het loon zou, naar men ons mededeelt, vandaag nog worden uitbetaald. Het gerucht doet de ron de, dat allen z.g. grensloopers het werk zou wor den opgezegd, doch definitief is hier nog niets van bekend. Het bedrijf zal echter niet geheel worden stopgezet. Ook bij de firma M, van Delden te Gronau is een gedeelte der Nederlandsche arbeiders ontslagen. Over de redenen, welke tot het ontslag heb ben geleid, is officieel niets bekend. Nog vernemen wij, dat ook bij de firma Jor- daan te Gronau alle arbeiders zonder uitzon dering' zijn ontslagen. Over de reden van dit ontslag is geen motiveering te verkrijgen. Bij Eilermark gaat nog alles zijn gewonen gang. Het feit dat daar heden (Zaterdag) niet gewerkt wordt, zou geweten moeten worden aan een tekort aan grondstoffen. Maandag a.s. zou het werk weer worden hervat. Het Soc.-Dem. Eerste Kamerlid Wiardi Beek man heeft den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken a.i., en aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Defensie de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in den och tend van 14 September reeds een uitvoerige Duitsche lezing over het vliegtuig-incident be noorden de wadden-eilanden bekend was, die o.a. in een enkel Nederlandsch ochtendblad en in de ochtenduitzending van nieuwsberichten over een Belgischen en over een Engelschen zender werd gepubliceerd? Zijn de ministers voorts op de hoogte van de omstandigheid, dat deze publicatie van Duit sche zijde aanmerkelijk uitvoeriger dan de sobere mededeeling van den Nederlandschen reigeeringspersdienst en wat betreft de feiten afwijkende van de berichten van den regeerings- persdienst. aanleiding heeft gegeven tot. het ontstaan van allerhande geruchten, die bij een tijdiger en vollediger voorlichting hadden kun nen zijn voorkomen? Zijn de ministers bereid te bevorderen, dat in gevallen van dezen aard en ter zake van ge beurtenissen of maatregelen, die op andere wijze met de mobilisatie of met de internationale po sitie van ons land verband houden voor zoo ver althans de publicatie er van aanbeveling verdient en niet met 's lands belang strijdig moet worden geacht zoo volledig en boven al zoo spoedig mogelijk opening van zaken wordt gedaan, opdat het Nederlandsche publick en het buitenland intijds worden ingelicht en de verbreiding van onjuiste en somtijds niet on bedenkelijke geruchten kan worden tegenge gaan? De Ned. Ver. voor Luchtbescherming heeft zich bij monde van haren directeur-secretaris, mr. H. Bogaardt tot Z. H. Exc. den Aartsbisschop ge richt, om de inschakeling van de R. K. Geeste lijkheid in de organisatie van de luchtbescher ming te bespreken. De Ned. Vereeniging heeft zich gaarne bereid verklaard, om met een door het Hoogw. Neder landsch Episcopaat aan te wijzen vertegenwoor diger de organisatie meer in details te verzorgen. Het Hoogw. Episcopaat heeft als vertegenwoor diger aangesteld den Zeereerw. heer G. Venings, geestelijk adviseur van de Wit-Gele Kruisfede- ratie te Utrecht. oven het recht op eigendom gaat het recht op leven en beide rech ten liggen verankerd in de natuurwet. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE Onze weerkundig^ medewerker schrijft: Over de vooruitzichten voor de weersgesteldheid kunnen wij thans gelukkig meer hoopvolle be schouwingen geven. Het heeft de laatste dagen overal zeer veel geregend en wel voornamelijk in zware buien. In het etmaal, loopende van Maandagavond 11 September 18 uur tot Dins dagavond 12 September 18 uur werden b.v. te Voorschoten niet minder dan dertien regenbuien geregistreerd met een nieuwe soort zelfregis- treerenden regenmeter. Deze buien waren welis waar niet zwaar, maar meerendeels van langen duur. Door den langen duur viel er veel regen. Anders ging het in den nacht van 14 op 15 dezer, toen terzelfder plaatse vijf slagregen buien werden opgeteekend, welke inzetten met een kortdurenden plasregen en verder meer dan een uur lang naregen gaven. Wij hebben de laatste dagen gelegenheid gehad de verschillen de wijzen, waarop de regen vallen kan, uitvoerig te bestudeeren. tot welke mogelijkheid zoowel het groot aantal plasregens als het bestaan van den bovenbedoelden regenmeter veel hebben bij gedragen. Met al deze regenbuien (ook een, die 3 Sep tember een buitengewoon groote hoeveelheid water leverde) is de totale regenval in de halve maand reeds een heel eind gekomen boven de normale maandsom, zoodat, als er nog meer bij komt, September een ongewoon natte maand zal worden. De depressies, die de oorzaak waren van het natte weer, hebben nu bij hun vertrek naar het oosten afscheid genomen en daardoor is het weer bij langzaam stijgenden barometer heel wat opgeklaard. Een gebied van hoogen druk, dat zich over de Noorsche Zee en een deel van de Britsche Eilanden ontwikkelde, schijnt nu voorloopig den weerstoestand te zullen beheer- schen. Of dit voor langen duur zal zijn, is voor alsnog niet heel waarschijnlijk, omdat telkens bij IJsland nieuwe depressies verschijnen, welke in oostelijke richting trekken en daarbij de weersgesteldheid bij ons niet geheel onaange tast laten, maar voorloopig kan het regenwater wegstroomen en opdrogen zonder dat het tel kens wordt aangevuld. (Nadruk verboden). Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Zondag' in de kerk van het Groot Seminarie de H. Wijding van het diaco naat toedienen aan de Eerw. heeren: A. Berkers, Helden, J. Bey, Kerkrade, J. Bours, Valkenburg, W. Delhoofen, Heel. J. Dou- ven, Brunssum, H. Franssen, Spekholzerheide, G. Gelissen, Sittard, H. Gulikers, Bunde, J. Hafmans, Velden, V. Hermens, Amby, G. Hei- nen, Wijk-Maastricht, C. Janssen, Venray, W. Janssen. Vijlen, H. Lochtman, Kerkrade. W. te Locke, Panningen. R. Martens, Valkenburg, J. Mulkens, Gronsveld, P. Niessen, Roosteren, J. Penders, Dieteren, D. Rongen, Schinveld, N. Schlangen. Roosteren. L. Slangen, Heerlen, J. Snackers, Winteraeck-Sittard, J. Storken. Born, J. Verschaeren, Nederweert, W. Widdershoven, Heerlen, J. Wijnen. Kerkrade. En verder de tonsuur aan de eerw. heeren: J. Boessen, Roermond," P. Bongaerts. Steijl, P. Coenen, Sittard, H. Houben, Eys-Wittem, H. Jacobs, Helden, J. Kluitmans, Oegstgeest (Z.- H.). H. Lemmens, Lottum, G. Lipperts, Mar graten, H. Moors, Tungelroy, L. Pelzer. Nieu- wenhagen, J. Peters. Spekholzerheide, Fr. Ro broek, Heerlen. J. Schutgens, Sittard, P. Slui ters, Gennep, Th. Thomassen, Roermond, A. Timmermans, Horst, Th. Timmermans, Horst, Th. Trienekens. Sevenum. E. Vallen, Ottersum, E. Verbugt, Liessel, L. Verdonschot, Weert. Allen eerw. heeren van het Groot Seminari". Naar de M,sb. meldt, heeft het bestuur der S. Radboudstichting benoemd tot hoogleeraar in het internationaal recht aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen den zeereerw. pater mr. dr. R. Regout S.J. sedert twee jaren moderator dei- studenten aldaar. Naar wij uit goede bron vernemen, zou. indien tot de benoeming van pater Regout wordt over gegaan, deze benoemd worden tot buitengewoon hoogleeraar. 24 September2 October Als het waar is, dat alleen de „geweldigen" het hemelrijk veroveren, en eveneens, dat het rijk der hemelen den „kleinen" toebehoort (en beide woorden vloeiden uit de mond der Waar heid zelve), dan mogen we daaruit veilig de con clusie trekken, dat die bewuste kleinen tevens ook de geweldigen zijn, die alles vermogen op het hart van God. En ja, klein, dat voelen we ons allemaal zoo'n beetje, vooral nu zulke groote rampen boven onze kleine hoofden dreigen, en graag scharen we ons in deze gebedsdagen rond de banier van onze kleine Heilige, om zóó alvermogend te zijn op het hart van God. „Vader, laat komen Uw Rijk, het rijk van vrede." „Maria, Koningin van den vrede, bid voor ons." De nieuwe plaatjes met noveengebed worden U op aanvraag gaarne toegezonden. Uw dlenstw. in Xo. ZRS. CARMELIETESSEN, Egmond a. d. Hoef (N.-H.), Gironummer 39730. Op 51-jarigen leeftijd is in het St. Joseph- ziekenhuis te Kerkrade overleden de weleerw. pater J. Bosch, Montfortaan, assistent in t rectoraat Hoensbroek-station. De thans over ledene werd te Oud-Valkenburg geboren en was tal van jaren missionaris in Canada. Hij was in het 29ste jaar van zijn klooster- en het 24ste van zijn priesterleven. De plechtige lijkdienst heeft Maandag plaa' in de kerk te Hoensbroek-station. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. zal Maandag en Zaterdag a.s. geen audiëntie verleenen. Dp het feest van Kruisverheffing vierde de Z.Eerw. Heer W. F. Bos zijn 40-jarig jubilé als lid van de orde van het H. Kruis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9