Italianen weinig verwonderd New-Yorksche Bears EEN PROCLAMATIE VAN MOSCICKI DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 Het Vaticaan smartelijk getroffen door de jongste gebeurtenis sen in Polen „Een weinig moedig optreden" Diplomatieke besprekingen Wij strijden tegen ziellooze barbarij en het kwade in de wereld" Britsch parlement Woensdag bijeen Sensationeele zitting wordt niet verwacht Lord Camrose bij den voorlichtingsdienst Wapenembargo geldt niet voor Rusland Telegram van Beek aan Roosevelt HERTOG VAN WINDSOR TOT GEN.-MAJOOR BENOEMD TWEE MILLIOEN AAN DIAMANTEN GESTOLEN KLEINZOON VAN EX-KEIZER GESNEUVELD Duitschland eert de Fransche gesneuvelden België en de blokkade MUSEUM BOYMANS De gewone veiligheidsmaatregelen Autoweg naar Danzig HOCKEY NED. DAMESHOCKEYBOND VERGADERT TE UTRECHT Flauwe stemming met scherpe koersdalingen VOETBAL PROTESTEN TEGEN DE NOOD- COMPETITIE Competitie in afdeeling I één week uitgesteld ■oy4 WISSELKOERSEN GYMNASTIEK Het K.N.G.V. en de gemobiliseerden SCHAKEN Om het kampioenschap van Nederland Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS v- -gurskoersen van 18 September STOOMVAARTLIJNEN G°' Onze Romeinsche correspondent bericht Maandagavond De Russische militaire inmenging in Polen heeft hier in het algemeen weinig verwonde ring gebaard, omdat men er door de berichten over Russische troepenconcentraties aan de Poolsche grens reeds op vooroereid was. De Italiaansche bladen brengen het nieuws zonder commentaar. Slechts de „Giornale d'Italia" vormt hier een uitzondering op. Genoemd blad publiceert een artikel van den hoofdredacteur Gayda, waarin deze als zijn overtuiging uitspreekt, dat het thans met Po len ten einde is. Polen, aldus Gayda, is niet allereerst ten gronde gegaan, omdat het mili tair zwakker was dan Duitschland, maar omdat het de minderheden binnen zijn staatsverband onderdrukte. Afgaande op het artikel van Gayda, is men derhalve geneigd te concludeeren, dat Italië om de Russische -interventie niet rouwig is, althans haar als onvermijdelijk accepteert. Deze houding doet eenigszins denken aan die, welke Italië innam, toen Oostenrijk geannexeerd was. Geen enthou siasme, maar berusting, aan welke men dan een waardig karakter trachtte te geven door te wjjzen op den onweerstaanbaren drang naar vereeniging, welke een over meerdere staten verdeelde natie bezielt. Maar wellicht is het voorbarig en overijld op dit ééne artikel van Gayda af te gaan. Men zou er het reeds eerder gesignaleerde artikel in de „Relazioni Internazionali" tegenover kun nen stellen, het artikel n.l., dat betoogde, dat Rusland aan Duitschland niet die economi sche voordeelen zou kunnen bieden, die ver wacht werden. De Russische interventie in Polen wordt wel Uitvoerig becommentarieerd in de Vaticaansche „Osservatore Romano" en wel in een hoofd artikel van den hoofdredacteur Graaf dalla Torre. Rusland, aldus deze, keert van Azië naar Europa terug, maar men weet nog niet als wiens vriend en als wiens vijand. Wat beoogt Rusland in Europa? De wereld vraagt zich af, of Rusland niet ook ideologische, moreele en sociale doelein den nastreeft. Graaf dalla Torre meent, dat men vroeger dan menigeen denkt, op deze vraag zal kunnen antwoorden. Het optreden van Rusland tegenover Polen noemt hij allesbehalve moedig. In tegenstelling tot Gayda meent hij, dat het met Polen niet ten einde is. Hij citeert de woorden van Mus solini, luidende, dat een volk, hetwelk zich niet verdedigt, geen recht heeft op een zelf standig leven. Wanneer dit waar is, dan heeft Polen dat recht tweemaal verdient, n.l. zoo wel tegenover Duitschland als tegenover Rus land. Allen, die met Polen in het zelfde Ge loof verbroederd zijn, voelen en gelooven, dat Polen zal blijven leven. Tenslotte wijst Graaf dalla Torre op het ge vaar voor het Katholicisme en de Europeesche civilisatie, gelegen in een overweldiging var» Polen. Het artikel van Graaf dalla Torre weer spiegelt de reacties van het Vaticaan, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen met de grootste bezorgdheid en niet zonder diepe smart waarneemt. Het Vaticaan neemt evenwel een groote re serve in acht. De diplomatieke activiteit, welke het naar alle richtingen ontplooit, eischt die reserve als een voorwaarde voor haar welsla gen: Het zwjjgen, waarin het Vaticaan zich hult, brengt er sommige Amerikaansche pers- bureaux toe de journalistieke duimen te baat te nemen. Zij bewijzen daarmede slechts de sensatie, en niet de vredesact'.e van den H. Stoei een dienst. Heden is Kardinaal HLond, primaat van Polen en Aartsbisschop van Posen en Gne- sen, te Rome gearriveerd. Vele Vaticaansche hoogwaardigheidsbe- kleeders waren op het Romeinsche station ter begroeting aanwezig. Onder hen merk ten wij Mgr. Borgognini Duca. den Apos tolisch nuntius in Italië, op. Verder bericht Havas uit Vaticaanstad, dat de ambassadeurs van Polen, Frankrijk en Roe menië alsmede de gezant van Groot-Brittannië Maandag een bezoek hebben gebracht aan het Staatssecretariaat. De gebeurtenissen der laatste dagen heb ben Z. H. den Paus zeer aangegrepen. HIJ werkt zeer veel en slaapt slechts enkele uren. In het Vaticaan verklaart men, dat de H. Vader een strenge vasten begonnen is, aldus in een bericht van United Press aan haar bladen. LONDEN, 18 Sept. (Reuter). In een proclama tie aan de Poolsche natie zegt Moscicki, de pre sident der Poolsche republiek, o.m. het volgende: „Op het oogenblik, waarop ons leger met weer- galoozen moed worstelt tegen de overweldigende macht van» een vijand en weerstand biedt aan den aanval van bijna de geheele gewapende macht van Duitschland, is onze oostelijke na buur ons land binnengevallen met schending van de plechtige verdragen en de onveranderlijke wetten der zedelijkheid. Het met Frankrijk en Groot-Brittannië verbonden Polen strijdt voor de heerschappij van het recht tegen de wette loosheid, voor goede trouw en beschaving, te gen ziellooze barbarij, tegen de heerschappij van het kwade in de wereld. Ik heb het onoverwin nelijke vertrouwen, dat Polen uit de worsteling- zegevierend moet en zal te voorschijn treden. Burgers. Uit den voorbijgaanden zondvloed moeten wij de symbolen redden van de republiek en de bron van het grondwettige gezag. Daarom heb ik met een zwaar hart besloten den zetel van het presidentschap der republiek en van het hoogste uitvoerende gezag van den staat over te brengen naar een plaats, welke voorwaarden biedt, die hun volledige souvereiniteit verzekert en hen in staat stelt te waken over de belangen van de republiek. Burgers. Ik ben er mij van bewust, dat gij ge durende de zwaarste beproevingen dezelfde geest kracht, dezelfde waardigheid en verheven trots zult behouden, waarmede gij de bewondering van de wereld hebt verworven. Op ieder uwer rust de plicht de eer der natie te behouden, wat u ook moge overkomen. De Almachtige Voorzie nigheid zal onze zaak rechtvaardigheid doen we dervaren." Deze proclamatie is gedateerd: Kossow, 17 September. LONDEN, 18 Sept. (Reuter) Wanneer het parlement Woensdag weer bijeen komt, zal het er uitzien, alsof het zich aan routinewerk gaat zetten. Het programma van het Lagerhuis omvat niet minder dan 107 vragen, welke be tiekking hebben op vele onderwerpen, vanaf de onderhandelingen met Turkije tot aan bij zonderheden betreffende de landsverdediging. Aan het einde van de beantwoording der vragen zal Chamberlain zijn overzicht geven van den oorlogstoestand in de afgeloopen week Het Huis zal daarna verschillende wetsontwer pen behandelen. De Labcuroppositie zal voor de eerste maal sinds eenige maanden geleid worden door Attlee, die door ziekte afwezig is geweest. Het zal mogelijk zijn den oorlogstoestand te be spreken, doch de oppositie heeft niet den wensen de regeering in dit opzicht moeilijkheden te veroorzaken, wanneer een dergelijk debat te on pas mocht blijken. Het Hoogerhuis zal na een verklaring van Stanhope, die gelijk zal zijn aan die van Chamberlain in het Lagerhuis, een aantal wetsontwerpen bespreken. Beide Huizen zullen derhalve een neiging vertoonen tot cien normalen gang van zaken terug te keeren. LONDEN, 18 Sept. (Reuter) Lord Cam rose, de eigenaar en hoofdredacteur van de „Daily Telegraph", is benoemd tot eersten as sistent van lord Mac Milland, den minister van Voorlichting. Deze benoeming zal een nauwer contact tusschen de pers met het ministerie tot stand brengen. WASHINGTON, 18 Sept. (Reuter). Een amb tenaar van het Staatsdepartement heeft te ken nen gegeven, dat de Vereenigde Staten de bepa lingen van de neutraliteitswet betreffende een embargo niet zouden toepassen op Rusland, ten zij Engeland en Frankrijk aan de Sovjet-Unie den oorlog verklaren. Voorts verklaarde hij dat de Vereenigde Staten geenerlei actie zouden on- dernerften ten aanzien van den inval der Sovjets in Polen, voordat Engeland en Frankrijk hun standpunten hebben bekend gemaakt. President Moscicki heeft een telegram gezon den aan Roosevelt, waarin hij meedeelt dat de Duitsche luchtmacht methodisch en met voorbe dachten rade open Poolsche steden en dorpen bombardeert. BOEKAREST, 17 Sept. (Reuter). De Pool sche ambassadeur heeft den gezant der Veree nigde Staten een telegram van Beek, den Pool- schen minister van Buitenlandsche Zaken ge zonden namens den Poolschen president Moscicki, met het verzoek dit telegram aan president Roo sevelt door te zenden. Het telegram luidt: „In antwPord op uw telegram betreffende het achterwege laten van het bombardeeren van open steden, hebt gij van de Poolsche regeering 'n duidelijk rechtstjeeksch antwoord ontvangen. In dit verband acht ik het mijn plicht u ervan in kennis te stellen, dat in de laatste paar da gen de Duitsche luchtmacht opzettelijk en me thodisch steden en dorpen heeft gebombar deerd, welke geen denkbaar militaire doelen be vatten. Duizenden burgers zijn gedood en ge wond. Aangezien deze kwestie van belang is voor de beschaafde wereld en aangezien gij een bij zondere belangstelling daarvPor hebt getoond, wil ik u van deze feiten in kennis stellen." LONDEN, 18 Sept. (Reuter) Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de hertog van Windsor binnenkort zal vertrekken om bui tenslands zich te belasten met een aanstelling bij den staf. Opdat de hertog in deze functie dienst zou kunnen nemen heeft de Koning zijp toestemming er toe verleend,, dat hij tijdelijk den rang van veldmaarschalk van het Britscbe leger neerlegt en dien van generaal-majoor aanvaart, met ingang van 3 September, d.w.z. den dag, waarop Engeland den oorlog ver klaarde. ANTWERPEN, 18 Sept. (Belga) Een diamanthandelaar te Antwerpen is het slacht offer geworden van een diefstal. Eerst na volledige inventarisatie zal het moge lijk zijn de geleden schade vast te stellen. Op het oogenblik wordt deze op twee millioen geraamd. BERLIJN, 17 Sept. Prins Oskar van Hohen- zollern, de oudste zoon van des ex-keizers vijf den zoon Oskar, is volgens een United Press- bericht aan haar bladen, op 5 September in Polen gesneuveld. Prins Oskar werd 12 Juni 1915 geboren en was dus 24 jaar oud. Zijn dood is van betrouw bare particuliere zijde gemeld, maar nog niet officieel bevestigd. Hij diende bij de infanterie. In welk gedeelte van Polen hij is gedood is nog niet bekend geworden. Da arm van m fietser Is geen too- verstaf: vóór hm veranderen va* richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIO volvoerd zal kun nen worden) SAARBRÜCKEN, 16 Sept. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Op het kerkhof van Saar- brticken zijn twee Fransche vliegerofficieren, die boven Duitsch gebied omlaag werden ge schoten, met militaire eer ter aarde besteid. In een korte toespraak zeide de Duitsche aal moezenier, dat het een eer is voor de geschie denis van de Duitsche weermacht, dat een ridderlijk tegenstander ook ridderlijk tegemoet- getreden wordt. Namens den divisie-cPmman- clant legde een hoofdofficier een krans op hei graf. LONDEN, 16 Sept. (Reuter) Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede ten aan zien van het aanhouden van scheepsladingen graan op "weg naar België door de Britsche contrabande-controle, dat Antwerpen een nor male haven is voor den aanvoer van levens middelen uit Zuid-Amerika naar Duitschland. Op 15 September heeft de Belgische ambas sadeur te Londen de verzekering gegeven, dat de levensmiddelen in de schepen niet uit België zouden worden uitgevoerd. De contrabande commissie heeft deze verzekering onmiddellijk aanvaard en vele schepen hebben toestemming gekregen door te varen. De directeur van het Museum Boymans te Rotterdam schrijft ons: De beveiliging van de kunstverzamelingen in het Museum Boymans is thans vrijwel gereed gekomen. Het museum bezit voortreffelijks kelders, die zeer goed geschikt zijn om de ver zameling tijdelijk op te bergen. Bovendien zijn twee zalen scherfvrij gemaakt om de meubels en enkele zeer groote schilderijen te kunnen herbergen. In deze tijden moet men echter op alle even tualiteiten voorbereid zijn. Er kunnen zich om standigheden voordoen, die een snelle algehee- le ontruiming noodzakelijk maken. Alle geno men maatregelen zijn dientengevolge daarop gericht. Voor een honderdtal van de belang rijkste schilderijen zijn practische kisten ver vaardigd, die van een handvat voorzien zijn. De schilderijen die niet op deze wijze behandeld worden, blijven in de lijst, omdat deze op zich zelf reeds een bescherming vormt. De hoeken zijn van „worsten" voorzien. De collectie glas, porselein en aardewerk is in 300 manden met hengsels verpakt. Gedu rende ruim 14 dagen hebben zes assistenten met de meeste zorg en toewijding dezen riskanten arbeid verricht. Het mogen dan onaangename maatregelen zijn, toch zijn zij noodzakelijk. Het blijft im mers de belangrijkste taak van een museum beheerder om de kunstschatten, welke aan zijn zorgen zijn toevertrouwd, zoo gaaf mogelijk aan het nageslacht over te dragen. In het bij zonder geldt dit voor den inhoud van het Rot- terdamsche museum, dat zelf een reeks van onvervangbare kunstwerken heeft en bovendien talrijke belangrijke bruikleenen van particulie re verzamelaars. Deze bruikleenen worden ge heel op dezelfde wijze behandeld als het eigen bezit. Het spreekt echter van zelf, dat het kunst leven in Rotterdam, zooals zich dat in Boymans manifesteert, niet stopgezet wordt. Het moet zich aanpassen aan de omstandigheden en nieuwe wegen zoeken. Van Maandag a.s. af, zal de bibliotheek en de reproductieverzameling weer toegankelijk zijn. Zij, die zich interesseeren voor de kunst- litteratuur, of zich wenschen te verdiepen in de tijdschriften, waarvan het museum zeer rijk voorzien is, kunnen dagelijks terecht. Ook tijdelijke tentoonstellingen zullen ge houden worden. Aangezien de levende kunste naars in het bijzonder in de toekomst den te rugslag zullen vinden van de ongunstige tij den, zullen in de eerste plaats exposities wer den ingericht van Nederlandsche hedendaag- sche kunstenaars, waarbij speciaal aan „re trospectieven" gedacht wordt. De Rotterdam- sche kunstenaars zullen hun jaarlijksche ten toonstelling kunnen behouden. De Kersttentoonstelling uit particulier bezit zal, evenals vorige jaren, ingericht worden. Bovendien zullen lezingen in de voordrachts zaal worden georganiseerd. De doelmatige bouw van'het nieuwe Museum Boyinans, waarbij de bibliotheek, de aula en de z^al voor tijdelijke tentoonstellingen apart van het eigenlijke museum toegankelijk zijn, treedt ook thans weer duidelijk op den voor grond. DANZJIG, 18 Sept. (D.N.B.) Vanmiddag is te DanzigLangfuehr de eerste spade in den grond gestoken voor den aanleg van een rijks autoweg, welke over het gebied van de voor malige vrije stad zal aansluiten op den rijks- autoweg ElbingKoenigsberg. Een groot deel der havenarbeiders van Danzig, die tengevolge van de beperking van het scheepvaartverkeer werkloos zijn, worden hier te werk gesteld. De Nederlandsche Dames Hockey Bond Kwam Zaterdagmiddag in de jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van mej. E. Josselin de Jong in hotel Terminus te Utrecht bijeen. In haar openingswoord wees de presidente op de moeilijke tijdsomstandigheden, waarvan de gevolgen vooralsnog niet zijn te overzien. Bij de bestuursverkiezing voor het nieuwe vereenigingsjaar werd het oude bestuur bij accla matie herkozen. In de contributieheffing alsmede in de door de donateurs te storten minimum-bijdrage werd geen verandering' aangebracht. Besloten werd een extra-contributie te heffen ter gelegenheid van het te houden internationale hockeytournooi. Deze extra-bijdrage zal bestaan in 25 cents per lid voor het geval het internationale tournooi niet in 1940 zal plaats vinden. Voor het geval het tournooi zooals vastgesteld In 1940 zal plaats vinden, zal deze extra-bijdrage 50 cents per lid bedragen. In het eerste geval dient deze extra-bijdrage dan beschouwd te worden als een storting in het tournooi-fonds, dat dan in het leven ge roepen zal worden. Na een langdurige discussie werd het voorstel van het bestuur tot instelling van een nood- competitie met groote meerderheid van stem men aanvaard. Als candidaat-lid werd toegelaten de ver eeniging Venlosche hockeyclub. Als gewoon lid werden aangenomen: Rotter dam, Wageningen, V.V.V., Bully, Dash, Oranje- zwart en Alkmaar. NEW YORK, 17 Sept. (Part.). De aarze lende stemming, waarvan Wallstreet de laatste dagen reeds blijk had gegeven, had vandaag voor een geprononceerd flauwe tendenz plaats gemaakt. Reeds enkele dagen viel waar te ne men, dat de gunstige ontwikkeling in het be drijfsleven geen invloed meer op de markt had en dat de oorlogshausse op de markt, voorloo- pig althans, uitgewerkt was. De algemeene on zekerheid gaf aanleiding tot winstnemingen op groote schaal, waartegenover koopers een aar zelende houding aannamen, zelfs nadat een extra-Congreszitting ter amendeering van de neutraliteitswet bijeen was geroepen. De nieu we ontwikkeling in de Europeesche situatie, die geschapen is door het ingrijpen van Rusland in Polen en waardoor de vooruitzichten nog on doorzichtiger zijn geworden dan zij reeds wa ren, heeft de onzekerheid nog vergroot en tem pert het optimisme ten aanzien van de ontwik keling van het bedrijfsleven, vooral ook, omdat velen hierdoor de kans, dat de Vereenigde Sta ten te eeniger tijd toch in den oorlog zullen worden betrokken, grooter achten. Het aanbod bleek heden dan ook aanmerkelijk te zijn toe genomen en daar de technische positie van de markt door de groote stijging der vorige week verzwakt is, had het grootere aanbod een scherpe reactie tot gevolg, die niet alleen tot de zgn. oorlogsfondsen beperkt bleef, doch zich tot alle afdeelingen uitstrekte, zij het, dat eerst genoemde fondsen de grootste verliezen te boe ken kregen. Staal- en vliegtuigfondsen moes ten zelfs nadeelige verschillen van 4 a 5 dollar registreeren. De zwakke stemming werd in de hand gewerkt door het tegenvallende index cijfer voor de industrieele productie van de Federal Reserve Board, dat voor Augustus 102 bedraagt tegenover 101 in Juli en 88 in Augus tus van het vorig jaar. Op grond van de berich ten uit verschillende takken van industrie had men een grootere stijging verwacht. Zelfs het feit, dat met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het cijfer over September aanzienlijk hooger zal zijn, vermocht aanvan kelijk het pessimisme niet te verdrijven. In het eerste uur waren de omzetten vrij groot en vooral in de leidende fondsen werden aanzien lijke posten afgedaan. De markt had daarbij 'n nerveus verloop. Nog in het eerste uur echter trad een herstel in, dat zich in het tweede uur voortzette, maar zeer krachtig was het niet en in het algemeen werd slechts een gering deel van de aanvan kelijk geleden verliezen ingehaald. De stijging ging trouwens met een inkrimping van den handel gepaard, zoodat het herstel wel in hoofd zaak van technischen aard moet zijn geweest. Er bleef dan ook groote terughouding bestaan en tegen het einde van het tweede uur liepen de koersen hier en daar weer wat terug. De omzet bedroeg in het eerste uur 690.000 shares en in het tweede uur 270.000 shares. Ook in het derde uur konden de noteeringen nog wat verder aantrekken. U.S. Steels werden tot 74, Bethlehem Steel tot 88 en Chrysler tot plm. 86 verhandeld, doch daarna zakte 't koers- peil weer in, om in het laatste half uur scher per vormen aan te nemen en het slot kwam in flauwe stemming tot stand. Het waren vooral de staalwaarden, die het zwaar te verantwoor den hadden. Bethlehem Steel liepen in het laatste kwartier nog bijna 3 dollar en U.S. Steel 2 punten terug en het slot kwam voor deze fondsen resp. 7 en 6 3/8 punt lager af. De overige staalwaarden gaven echter kleiner ver liezen te zien. De bedrijvigheid in de staal industrie wórdt geschat te werken op 79,3 pet. van de capaciteit, tegen de vorige week 70,2 pet,, hetgeen echter aan de verwachtingen beant woordde. Ook de chemische waarden stonden onder sterken druk. Allied Chemical moesten 5 dollar afstaan, terwijl Du Pont 2% punt in zakten. Luchtvaartfondsen konden zich even min aan de algemeene beurstendenz onttrek ken. Ook hier kwam het slot op het laagste punt van verliezen tot 5 punten, welk verlies voor Douglas Aircraft moest worden opgeteekend. Koper- en mijnwaarden (als gevolg van de flauwe stemming voor tin en koper), sporen, automobielfondsen, rubbers, oliewaarden (met uitzondering van Shell Union, die na een lageren inzet in herstel verkeerden) warenhuisfondsen, diverse public-utilities, aandeelen in fabrieken van electrische apparaten, kunstzijde-aandee- len en Amer. Tel. en Tel. zagen zich tot 4 dollar van hun koers ontgaan. Amusementswaarden en tabakken lagen gedrukt in de markt. De omzetten bedroegen in totaal 1.730.000 shares. De tweede klasse-vereenigingen in afdeeling I van den Koninklijken Nederlandschen Voet balbond hebben geprotesteerd tegen de indee ling van de noodcompetitie. Deze vereenigingen zijn namelijk, van mee ning, dat vermenging met derde klassers fi ns ncieele nadeelen met zich mede zal brengen. In dit verband is het bestuur van afdeeling I Zondag bijeengekomen om de situatie te be spreken. De moeilijkheden zijn echter zoo groot en de kwestie, door de vereenigingen op geworpen, zoo ingewikkeld, dat het afdeelings- bestuur besloten heeft de aangelegenheid te ver wijzen naar het bondsbestuur van den K.N.V.B De laatste instantie zal genoodzaakt zijn op korten termijn een beslissing te nemen, daar de competitie Zondag 24 September eigenlijk een aanvang zou nemen. Naar wij van de zijde van het afdeelings- bestuur vernemen, bestaat er, gezien de situatie van het oogenblik, geen kans op, dat de com petitie, ook niet van de eerste klassers, Zondag 24 September zal kunnen aanvangen. Men mag aannemen, dat de noodcompetitie in af deeling I eerst op 1 October zal kunnen be ginnen. Laatst gedane koersen Sept. 18 16 15 A'lied Chemical >9 194 197 American Can Co. 08 V4 10 111 Am. Car F.dry jO'/ü 32% 33% Am. Rolling Mills 19«/a 20% 21% Am. Smelt Ref. 54% 56% 58 Vs Am. Tel. i el. I6C 1623/4 162 Am. Tobacco B. 78% 79 79'/8 Am. Waterworks 12 13% 12% Anaconda Co ...per 31 33% 35 Atchison Topeke 28'/4 293/, 30% Baltimore Ohio 7 7% 8 Bethlehem SteeJ 83% 503/4 92% Canadian Pacific 4% 4% 5 Cose Treshing 83 84% Chase National B. 3' Vi 391/4 363/4 Ches. Ohio 38% 40 (0% Chicago Rock Isl. ¥1 Chrysler Motor 83 86% 88 Cities Service 6% 6V4 6% Consol Gas N.Y. 30 31% 30 ¥s Continental Oil 27% 28% 29'A 7 Dawesl. 10 8% -"A 5 Vi Young 8% 63/4 73/8 Dele ware Huds. 2i 23 'A 24 Vs Douglas Aircraft 70 75 763/4 Dupont de Nem. 174 176% 179 Eastman Kodak 155 156% •156% El. Bond Sh. 9% '0 9¥s General Electric 39% 39% 42% General Motors 52i/4 52% 54% Good Year 27 3/4 29% 29% Hudson Motor 6 61/4 6% Illinois Central 13% H3/s 14% Intern. Harvester 65 68 70 Intern. Nickel 38% 39% 41 Intern. Tel. Tel. 53/8 5% 5% Kennecott Copper 4C 423/s 43% Missouri Pacific Idem pref. 1% 13/S 1 Montgomery Ward 5i 53% 54% Nat. City Bank 29 V, 301/4 3 Nat. Dairy Prod. 3'% 15% 15% New York Central 8 '/4 i93/j 0 Vs North Am. Av. .8% '20 20% North. Amer. n.a. 2 22% 22% Norfolk Western I9v% 190 195 Pennsylvania 2 3/4 2 3 "A 24:% Phillips Oil 423/g 44 443/8 Proctor Camblc 60 62% 62 Publ. Serv. N. J. 58 39 8 'Vs 6% Radio Corporation 57/s 6% Rep. Steel 2: 7 6 ¥8 27% Sears Roebuck 76% 78 78 3/8 Shell Union Oi' 14% 14% 15% Socony Vacuum 13% 14 3/8 '4% Southern Pacific 14% 1¥8 16% Southern Railway 16% 17% 173/g Standard Brands 6 Vs 6% 63/8 Stand. Oil of N.«J. 5b 513/4 52% Tidewater Ass. OiJ 12% j2% 1 31/8 Union Pacific 97 9s 99% United Aircraft 41 43% 43s/8 United Corp A. 3 31/4 3 1/8 U. S. Leather U. S. Rubber 42% 44 Vs 447/8 U. S. SteeJ 70% 76% 78 Vs Western Union 32 34 Vs 3j Westingh. Electr. 110 114 1 6% Wool worth Building 38% 39% 39% 6 ex. cüvidena ex coupon. 4- nieuwe aandeelen Het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond heeft in zijn te Arnhem gehouden vergadering besloten aan de regee ring en de militaire autoriteiten de medewer king van het geheele verbond aan te bieden voor beoefening van gymnastiek, spel en sport en ontspanning der gemobiliseerden. De eerste partij van de match tusschen den Nederlandschen kampioen dr. M. Euvve en S. Landau, in welke match de kampioenstitel den inzet vormt, wordt 30 September te Rotterdam gespeeld. Twee partijen vinden te Den Haag plaats, twee te Rotterdam, een partij te Utrecht en de overige vijf partijen te Amsterdam. Koersen voor stortingen op 19 September 1939 tegen verplichtingen, luidende in Reichs- marken f 75,57, Lires f 9,90. Opgegeven door v. d. Graaf en Ca. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken 18 Sept.: W. M. Mooy, aannemer van grond en heiwerken, te Amsterdam, Houtmankade 45. E.c. mr. A. C. N. P. Ruys, curator mr. E. H. P. Rosenboom', Willemsparkweg 198, Amsterdam. Paul Pollak, houthandelaar te Amsterdam, Courbetst'raat 11. R.o. mr. A. C. N. P. Ruys. cur. mr. M. Geerling. Heerijgracht 420, Amsterdam'. Gedeponeerde uitdeelingsüjsten' N.V. Bouwstoffenhandel v. h. W. J. v. d. Valk te Poeldijk. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Slotkoersen Sept. Brussel Rome Bern Madrid Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 18 16 18 Sept. 15 17.11 17.12 17.11 5.20 5,20 5,20 22.66 22 66 22.63 22.75 22.75 22.80 53.15 53. 0 53,13 3.83% 3.88 3.84 2.1 e 2,20 2,16% 39.50 39 50 39.50 18 Sept. Katoen Oct. 8.94- Dec. 8.72 Jan. 8.62 Rubber Standaard Juli Sept. 21.85 Oct. 21.00 Dec. 20.15 Koffie (Rio Sept. Dec. Mrt. Mei Juli NEW YORK, 18 Sept. 16 Sept. 18 Sept. 16 Sept. 9.10-12 Mrt. 8.85-86 Mei 8.77Juli 8.46 8.25 8.08 Jan. 19.60 21.80. 1 Mrt. 19.01 21.10Mei 18,80 20.60Juli 18.70 8.61 63 8.43-44 8.25-26 19,90 19,301 19,10 19.00 Nieuw 4.10- 4.10 4.31 4.31 4,31 contract) 4.30Sept. 4.30Dec. 4.55-— Mrt. 4.65Mel 4,55Juli (Santos) Suiker Juli 2,17 Sept. 2.22 Nov. Dec. 2,25t Tin Loco 2,15- 2,27 2.30 Jan Mrt. Mei Juli 6.50- 6.45 6.43 6.43 6.45 2,331 2,38 2.441 2.48 6.67- 6.52- 6.55- 6.56-- 6,58- 2.40 2.45 2.49i 2.52 Termijn CHICAGO, 18 Sept. 18 Sept. 16 Sept. 18 Sept. 16 Sept. Tarwe Haver Sept, 4V485%Sept. 33%36%-— Dec. 85 8;% 86%-% Dec. 34%— 35 Mei 86-8687%.8s Mei 35%- 35% Maïs Rogge Sept 57 58 Sept 50%5j% Dec. 56 57%Dec. 53 54% Mel 58%60 'AMel 55%57% Reuzel Sept 7.77% 7.90 Dec 7.55 7.77% Oct. 7.70 7.82%" Jan. 7.62% 7,75 WINNIPEG, 16 Sept. 18 Sept. 16 Sept. 18 Sept. IS Sept. Tarwe Gerst Oct. 76 77 Juli 47%48%- Dec. 77%-— 78%Oct. 46%47% Mei 8 83 Mei 48%49% Rogge Lijnzaad Mei 57%59 '/8Oct 167 172 Dec 57%60 -— Dec 162% 164 Oct 59 61%Mei 165'% 169 Haver Oct. 373/4 39% Mei... 37% 38% Dec, 37% 37% 'Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Viiet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur A'dam Rubber 202 Kon. Olie 295—298 Philips 128—130 1/2 Unilever 97—98 1/2 Aku 28 1/4 Anaconda 24 7/8—251/2 H. V. A. 390 U. S. Steel 54—54 3/4 Beth. Steei 64 1/2—65 Rep. Steel 19—19 5/8 Kennecott 313/8 Tidewater 10 3/8 Shell Union 11 1/2—11 11/16 Vèr. Vorstenl. C. M. 92 Am. C. en Foundry 22 1/4—22 Interc. Rubber 3 11/16 New York Centr. 14 3/4—15 Holl. Am. Lijn 118 Van 4.30- -5 uur A'dam Rubber 202 1/2 Kon. Olie 296—296 1/2 Unilever 98—97 1/2 Anaconda 25 5/8—25 3/8 Ned. Scheepv. U;»i 118 U. S. Steel 54 7/8—54 1/8 Beth. Steel 65 Rep. Steel 19 11/16—19 1/4 Shell Union 11 1/2—11 11/16 Interc. Rubber 3 3/8 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 18 Sept., Carelia. s" Mantyluoto. AMSTERDAM, aangekomen 18 Sept., Care"»' Mantyluoto, stukgoed, Zéeburgerkade, Verg. Cai- gadoorskantoor. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLANDAUSTRALIË LIJN SPRINGFONTEIN, uitreis. 17 Sept. te Ant werpen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. IRENE. 14 Sept. van Genua naar Amsterdam-'1 LUNA. 8 Sept. van New York naar MaracaibO- VAN RENSSELAER, 8 Sept. ran New York n- Barbados. TELAMON, 6 Sept. van New York naar Mara caibo. DIVERSE SCHEPEN ARIZONA, m.s., 17 Sept. vail zee te Vlissinge"- JAEDPOER. m.s., 16 Sept. van Gruvon Deifzijl. w PRES. ADAMS. 14 Sept. van Genua naar New York. ARANDORA STAR, 12 Sept. van SouthampW" te New York. BÉRGANGER. naar Vancouver, passeerde Sept. Panamakanaal. FRANCANIA, 2 Sept. van New York naar Li verpool. INDEPENDANCE HALL, 2 Sept, van New Yor*- naar Havre. STAVANGERFJORD, 2 Sept. van New York naar Oslo. AMER. BANKER, 4 Sept. van Londen te New York. HANSEAT, 4 Sept. van Rotterdam te New York SAMARIA. 5 Sept. van Liverpool te New York. VERMONT, 2 Sept. van New Orleans naa Antwerpen. 16 Sept. van Thyboron na«r 16 Sept. van Thyborcm "aar 16 Sept. van Thyboron naar m.s HENGELO, Amsterdam. MADJOE, m.s., Amsterdam. NEZO, ms.. Amsterdam. ALGARVE, m.s.. Antwerpen naar Lissabo"1 pass. 18 Sept. Vlissingen. DE RUYTER. m.s., 17 Sept. van Liverpool Scheveningen. BIRMINGHAM, m.s.. Rotterdam naar HarHn- gen, 17 Sept. uit de N. Waterweg. AMSTERDAM. 18 September Het Duitscha s.s. „Gunther Russ", met een lading hout op reis van Hernosand naar Zaandam, is te DeifzU aangekomen waar de lading gelost zal worden- BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 16 Sept. Niagara, m.s.. Waterford: Buizerd, m.s.. idem- 17 Sept. Everoja, s„ Riga; Tiberius, s., Mid"1; Zee; Iris. s.. Bordeaux: Hollandia, s. Gothenburg' Alpha, m.s.. Swansea; Magne. s. R'dam; Ise, s" Cardiff. 18 Sept. Merope, s., Kopenhagen. Vertrokken, 16 Sept. Henca. m.s., Hull; Pygmalion, m.s., Middl. via Antwerpen. 17 Sept. Amstelstroom, m.s., Huil; Gubdega- Vlaardingen. AMSTERDAM, aangekomen 16 Sept. Niagara, Waterford, ledig, Steiger H.A.L., w genborg; Buizerd, Waterford, ledig, Steiger H-A-""' Wagenborg. e 17 Sept. Everoja. Riga, hout, Houthaven Vin" Co.; Tiberius, Middl. Zee, stukgoed. Surinain kade, Verg. Cargadoorskantoor; Iris, BordeaY' stukgoed, Surinamekade, idem; Hollandia. - ther.burg. stukgoed, Zeeburgerkade, idem; AlP1! Swansea, steenkolen, Rietland, Ned. Bevr.kaf- Magne, R'dam, stukgoed. Zeeburgerkade, Cargadoorskantoor- Ilse Cardiff, ledig, De Ruy kade, v. Es v. Ommeren. 18 Sept. Meropa, Kopenhagen, stukgoed. L vantkade, Verg. Cargadoorskantoor. MIJ. NEDERLAND POELAU ROEBIAH, uitreis, 16 Sept. van Sd®0, JAVA—NEW YORK LIJN TAWALI, 17 Sept. van Paramaribo n. Java. MAPIA, 16 Sept. van Java te New York. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. IRIS, 17 Sept. van Bordeaux te Amst. f MEROPE, 18 Sept. van Kopenhagen te AfflSj' TIBERIUS, 17 Sept. van Middl. zee te Am®"' PYGMALION, uitreis, 17 Sept. te Antwerpe"' HOLLAND—AMERIKA LIJN SOMMELSDIJK, 15 Sept. van Odense n. York. ,,lt ZAANDAM, R'dam n. New York, 17 Sept- den N. Waterweg. KOTT. LLOYD BALOERAN, thuisreis, 17 Sept. van SatoabÊ' KOTA GEDE, uitreis, 16 Sept. van Suez- -e. SOEKABOEMI. uitreis, pass. 17 Sept. Finiste' SIBAJAK. uitreis, 18 Sept. te Sabang. „-.j. INDRAPOERA, thuisreis, 16 Sept. van Lissa0" VER. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN SPRINGFONTEIN. R'dam n. Australië, 17 uit den N. Waterweg DIVERSE SCHEPEN TARA, 16 Sept. van Hamburg te R'dam- BATAVIER II, 16 Sept. van Londen te Ra"j6 NOTTINGHAM, m.s., R'dam n. Kingsly"11' Sept. uit den N. Waterweg. ceP^' WALENBURGH, R'dam n. Kingslynn, 16 D r Uit den N. Waterweg. t® ORANJE NASSAU, 16 Sept. van TilbUD Vlissingen. .„aeO- DIANA V, m.s., 16 Sept. van zee te Vliss" f te BUIZERD, m.s., 16 Sept. van waterlos Amst. d t® NIAGARA, mjs., 16 Sept. van Waterf°J" Amst. ALPHA, m.s., 17 Sept. van Swansea te Am® jj, HENCA, m.s., 16 Sept. van IJmuiden n- AMSTELSTROOM, 17 Sept. van Amst. n. FORSHULT, 16 Sept. van Gothenburg dam. „,iig PERNAMBUCO, vóór 13 Sept. van Braz» Hamburg. n'd^' ACTINIA, m.s., 17 Sept. van Dingle te £,d0il>' BATAVIER V, 17 Sept. van Londen te J* ui" BATAVIER IV, R'dam n. Londen, 17 Sep den N. Waterweg. ot. m" CARIBIA, m.s., R'dam n. Dublin, 17 Sep den N. Waterweg. gep"' EXPRESS, m.s., R'dam n. Middlesbro, l' uit den N. Waterweg. 17 gep"" VEENENBURGH, R'dam n. Guersney, 11 uit den N. Waterweg. o'dam-- TROMP, m.s., 18 Sept. van Esbjerg te J*" jlor NORA, 16 Sept. van Londen n. Hoek vap land v.o.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2