De brand aan het Spaarne Laatste Nieuws Man ufaijft oniï Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" J voor 90.000 gezinnen Een kerkplein te Noordwijkerhout zwemmer DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 De Lincol-fabriek geheel in vlammen opgegaan Weer de vergasser! GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Haarlemsche industrie HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS Jaarverslag over 1938 verschenen VOOR DE STILLE ARMEN St. Vincentiusvereeniging COMMISSIE VOOR HUISELIJK VERKEER Examen stuurlieden HEEMSTEDE HILLEGOM BLOEMEND AAL (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag De koning der groenten- boeren Poolsche overwinning nabij Lemberg POOLSCHE GEZANT VRAAGT ZIJN PASPOORT VERBOD TOT UITVOER VAN PEKEL- EN STEURHARING ROEIEN LANGE AFSTANDWEDSTRIJD ABCOUDE—AMSTERDAM Wisselmarkt Wisselend verloop (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het Belgisch kabinet treft maatregelen De ondergang van de Courageous Poolsche vliegtuigen in Letland Duikbooten vernietigd WILNA NOG NIET BEZET? RECORD 100 YARDS RUGSLAG DOOR COR KINT VERBETERE HI!MlllinillllllllIIIIIIIl!IIIIII1lllinillll!IIIIIIITIIIIII!IIIIIIIIllllll!ITIIIIIIIJIIIIIIIIIIIlllHllinilllinillllllHIII!llllllll1IIS ^|]|ll1!ltI1IIIIIIIIIIIIII!llllllllllllllllMllilllll]|lllillllll!llllllllllllllllllllllllPlllllllllllllllllllllllllllllllllltnilllll!lllï3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiniiiimiiniS STAD Het geüouw der Lincol-poetsmiddelen- fabriek aan het Donkere Spaarne, is, zoo als wij gisterenavond reeds meldden, totaal uitgebrand. Niets, maar dan ook geheel niets, heeft men kunnen redden. Fabriek, keuken, de woon- en slaapvertrekken op hccger gelegen verdiepingen en alles wat er in aanwezig was, werd een prooi der vlammen. Om 2 uur brandde gistermiddag het huis nog zoo hevig, dat er twee slangen aan de meterspuit moesten worden bijgekoppsld, zocdat men de vlammen met negen stralen aantastte. Toen was het spoedig bekeken. Om half drie ken met het nablusschingswerk worden be|- gonnen. Toch brandde de zolder toen nog en stegen er nog dichte rookwolken op, die het den brandweerlieden zeer mee' maakten. Over de oorzaak vernemen we nog, dat deze gezocht moet worden in het ontploffen van een petroleumvergasser, terwijl mevrouw Stam bezig was met de wasch. Zij trachtte nog het vuur te blusschen, doch slaagde daar in niet. Bij haar blusschingspogingen bekwam zij brandwonden en werden haar haren ernstig geschroeid. Groot was de ravage, die het vuur in huis had aangericht. Van de uitgebouwde keuken stonden alleen nog maar de muren. Het dak was gedeeltelijk verbrand, gedeeltelijk gesmolten! Groote plak katen gesmolten zink lagen op den zwart- geblakerden vloer. Het huisdak was door liet vuur bijna geheel weggevreten. Het werd in den loop van den middag door de brandweer gesloopt. Trootsteloos was de aanblik in de uitgebran de vertrekken. Door de zwartgeblakerde pla fonds sijpelde het bluschwater en het vormde groote plassen. Deuren waren uit de kasten gebrand en de inhoud van die kasten lag ge schroeid en verbrand op den grond. In wat eens fabriek en opslagplaats was ge weest, was het een gewirwar van verbogen stan gen; de inhoud van open gebrande kasten, reclame-geschenken, gebarsten flesschen, groote hoeveelheden potdekseltjes en schoensmeerdoo- zen lag over den vloer verspreid. De verzekering dekt de schade. Het mag inderdaad een wonder worden genoemd, dat de op no. 22 gelegen fa briek niet door de laaiende vlammenzee is aangetast. De Noordwestwind joeg alle vlammen in de richting van de fabriek. Nochtans heeft men hier slechts water schade. Gevaar voor overslaan van den brand duchtte men vooral op de teeken kamers en op den zolder, die in zeer groote haast ontruimd werden. Een gedeelte van het dak was door de brand weer weggebroken, om van daaruit het vuur op den zolder van het brandende huis te kunnen aantasten. Vanaf den zolder der bedreigde fa briek kreeg men een gced beeld van de ver woestingen, die de brand in de Lincol-fabriek had aangericht. Het perceel der poetsmiddel- fabriek is practisch waardeloos geworden. Tot in de uiterste hoeken hebben de vlammen hun vernielend werk verricht. Alleen de vestibule met twee daarin staande fietsrn, is vrijwel ge spaard gebleven. Het feit, dat vaten terpentijn, ammoniak cn dergelijke brandbare stcffen in de fabriek ston den, heeft vanzelfsprekend het werk van het vuur nog bevorderd. Over het redden van den tweeling, die in een kinderwagen in den achtertuin van het zon netje genoot, vernemen wij nog het volgende: Dat de reddingspogingen zoo laat geschiedden was het gevolg van het feit, dat men oor spronkelijk de twee babies reeds in veiligheid waande. Pas toen men niet meer kon denken aan het stuiten van den brand en alles reeds een prooi der vlammen was geworden, zag per soneel van de fabriek op no. 22, dat de kinder wagen nog in den tuin stond. Gelukkig heeft men de kleine kindertjes nog kunnen redden, zoodat deze voor den rookver- stikkingsdood en voor verbranding behoed ble ven! uws Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, v. d. Keus, Van Oosten de Bruyn- straat 205; autoped, Spoor, Zuid-Brouwerstr. 41; kinderbril. Leerdam, Timorstr. 69; bril. Vermeer, Merwedestr. 15; duif, ringno. 1109/13, Gerrits, Oost-Indiëstr. 82; damesarmbandhorloge, poli tiebureau, Smedestr.; blauw jasje, Duivestijn, Byzanthiumstr. 31; blauw jasje, Penninga, Ver- spronckweg 104; 3 katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; kwartiermuts, Bergman, Jan Evertsenstr. 2; regenmantel, Brink, Van Oosten de Eruynstr. 103; portemonnaie met inhoud, v. Wijk. A. L. Dyserinckstr. 82; zwarte uniformpet, Keijzer, Leeuwendalerstr. 30; portemonnaie met inh.. Timmer, Duinoordstr. 53; portemonnai met inh.. Dekkers.' Talmastr. 20; regenpijpen. Hackel, Voorzorgstr. 10; rijwielplaatje, v. d. Horst, Ver- gierdeweg 49: rijwielplaatje, de Jong. Dunkier- straat 74; padvindersriem, Homan, Orionweg 115; rijwielplaatje, Verhappe, P. C. Hooftstr. 84; rijwielpomp, Bakker, Goetzeestr. 24; kinder schoen, Florie, Dr. Leydsstr. 37; damestaschje, politiebureau. Smedestr.; vischhengel, Spronk, Rijksstraatweg 349. meubelfabriek in een gebouw, staande op een terrein, toegankelijk aan cie Maerten van Heemskerkstraat no. 25a, en waarbij gebezigd zullen worden 13 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 33% P.K., dienende voor aandrijving van diverse werktuigen. B. err W. aoen te weten dat ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van D. van Parreren, alhier, opi vergunning tot oprichting van een machinale Aan het jaarverslag 1938 van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort cntleer^n wij het volgende: De verpleegkosten daalden opnieuw en be droegen voor 1938 846.64 per patiënt per jaar. Voor de vijf voorafgaande jaren was dit bedrag resp. 1023,35 in 1933, 961,24 in 1934, 901.— in 1935, 878,25 in 1936 en 856,36 in 1937. De Provinciale bijdrage, begroot op 245.000, bleek bij het samenstellen der exploitatiereke ning te moeten worden vastgesteld op 246.955,08, tegenover 221.615,81 over 1937. Het totaal der lasten op de exploitatiereke ning over het jaar 1938 beloopt 1483294,69. Geraamd was 1475601.54, zoodat er 7693,15 meer werd uitgegeven dan de begrooting aan geeft. Het toegestane maximum aantal plaatsen be draagt voor de Gestichtsafdeelingen voor vrou wen en mannen resp. 925 en 305 en voor de Aan gewezen Afc'eeling 143 en 145, zoodat het to tale aantal 1518 is. De bezetting was iets beter dan in het vorige jaar en bedroeg (excl. gezinsverpleging) maxi maal 1461 en minimaal 1457., In Maart verwijderde de 53-jarige J. W. M., no. 4194 S., aan wien eenige vrijheid van be weging op de afdeeling was toegestaan, zich zonder toestemming uit het sanatorium, om zich door verdrinking op een naburig terrein van het leven te berooven. Een ernstige poging tot suicide door suspen sie werd door de waakzaamheid van het per soneel verijdeld. Nog vaker dan in vorige jaren kwamen per sonen, zoowel bij nag als bij nacht, zich aarr- melden met de mededeeling, dat zij het zieken huisterrein niet meer wenschten te ver'aten en dus opneming verzochten of eischten. In den regel kon en moest aan deze onevenwichtiger! hun zin worden gegeven. Het aantal patiënten, dat in staat was de geregelde R. K. kerkdiensten, bij te wenfe, was ongeveer gelijk aan dat van het vorige jaar. Om een voorbeeld te geven van hetgeen in de werkplaatsen vervaardigd wordt, diene het volgende: de matrassenmakers maakten 850 matrassen, 2936 matten werden gemaakt, ruim 1100 paar kousen gebreid, 29 doodkisten gefa briceerd, 28 stel tuinmeubelen, 1677 weefproduc- ten, 29000 loonzakjes, 162 babypakjes, etc. etc. Enkele werkstukken werden zelfs ingezonden op een tentoonstelling van producten der ar- beidstherapie te Kopenhagen. Ingekomen in Augustus: N.N. f 20; N.N. f 100; in September: f 10. Hartelijk dank voor deze bijdragen en voor meerdere houden wij ons steeds aanbevolen. De aanvragen om hulp worden steeds tal rijker. Stelt ons in de gelegenheid deze tot tevreden heid van aanvrager te voldoen. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het .bureau dezer Courant, bij den penning meester A. T. Kuiper, Pijnboomstraat 12, post giro 129757 en den voorzitter A. J. M. v. Os, Ged. O. Gracht 76. De Sub-Commissie voor Huiselijk Verkeer van de Algemeene Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen („O-O Com missie") is officieel samengesteld als volgt: Voorzitster Mevrouw M. WaardenburgLin- deyer, le secretaris; Mr. H. O. Drilsma, 2e se cretaris: Mr. J. H. Ekering Jr., leden: Ch. L. van de Bilt, Mevrouw Hidde NylandHoppen brouwer. Daar in verschillende stadswijken reeds com missies op enthousiaste en lofwaardige wijze bezig zijn de zorg der O. en O. voor Militairen ter hand te nemen en andere zelfs reeds eenigen tijd daadwerkelijk werkzaam zijn, zal boven genoemde Commissie het karakter dragen van een contact-commissie tusschen de reeds be staande en nog te stichten buurtcommissies. Het is immers de bedoeling de buurtcommis sies zelfstandig haar werk te laten verrichten. Evenwel is terwille van een goede organisatie contact met de centrale commissie gewenscht. Derhalve wordren de reeds bestaan buurtcom missies verzocht, hun samenstelling, werkwijze en omvang ten aanzien van de buurt op te ge ven aan de centrale commissie en tevens elk voor zich een persoon aan te wijzen, die in re latie treedt met de centrale commissie. Het ligt in de bedoeling der centrale com missie, nadat een overzicht is verkregen van de bestaande commissies op deze wijze, na te gaan, waar nog commissies kunnen worden op gericht, commissies kunnen worden aangevuld enz. om op deze wijze een behoorlijke organisa tie te verkrijgen, met inschakeling der be staande commissies. De centrale commissie zou in verband met een en ander het ten zeerste op prijs stellen, dat naast de thans bestaande commissies, geen nieuwe worden opgericht daar de commissie de oprichting van de noodige nieuwe commis sies naast de bestaande, zelf wil ter hand ne men aan de hand van de te verkrijgen ge gevens. De centrale commissie ziet, met het oog op den gewenschten spoed, de opgave als bedoeld, gaarne tegemoet voor as. Woensdag bij een der secretarissen. Mr. H. O. Drilsma, le secretaris, Verspronck- weg 72. Mr. J. H. Ekering, 2e secretaris, Verspronck- weg 45. Bij *de j.l. Vrijdag 15 September gehouden examens voor stuurlieden te Den Haag gehou den, slaagde onze stadgenoot de heer G. Bakker. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 11 tot en met 16 Sep tember genomen 457 douchebaden en 13 kuip baden. Aan 36 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 83 volwassenen gebruik gemaakt en door 404 militairen. Zwemdiploma's Diploma A van de H.Z.V werd behaald door de dames M. E. Schreu- der, Cor M. van Zonneveld en H. v. Sissing. Diploma B door de dames A. M. M. Velthuys. M. W. H. Scheuder en T. D. Groenveld. Toenemende werkloosheid Het vorig jaar op 15 September bedroeg het aantal werkloo- zen 84. Op den zelfden datum van dit jaar is het aantal 213. Het nam deze week met 102 toe, in hoofdzaak arbeiders uit de landbouwbedrij ven, terwijl ook een 20-tal kantoorbedienden werkloos werd. In hoofdzaak in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden. De oogst van de straat Aanwezig op het nolitiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur, de navolgende ais gevonden aangegeven voorwerpen. Een h.-hced, een portemonnaie, inh. f 4.20. Te bevragen aan de volgende adressen: C. Wilhelmus, v. d. Ende laan 60. Hillegom. een geldstuk; L. v. d. Lans, idem 130. Hillegom, portemonnaie met inhoud; C. c. d. Hulst, Brouwerlaan 41, Hillegom, hon- denriem met belastingmerk. Als verloren zijn aangegeven o. .a. voorwer pen: vier rijwielbelastingmerken, bruin lederen sigarenkoker inh. foto's, gouden armbandje, bankbiljet van f 10 Gevestigde personen A. T. SmedingJan sen, Burg. Pontstraat 3; C. J. Bos, Leidsche- straat 81; L. Huisman, Meerstraat 89; H. M. Tempelaar, Weeresteinstraat 45 a; A. Starre- veld, Parallelweg 35; H. A. van Waveren, Haar lemmerstraat 58; J. C. van Vessum, Leidsche- straat 169; G. Sluis, Loosterweg II 122a; E Bego, Jhr. Mockkade 5. Vertrokken personen: Van Aalst, Bennebroek, Ontspanning voor militairen Het Comité .Ontspanning voor Militairen in de gemeente Blcemendaal" wil hierbij allereerst hartelijk dank brengen aan allen, die met zooveel toe wijding tot het welslagen der gehouden collecte hebben bijgedragen. Van alle aanbiedingen gelieve men schriftelijk kennis te geven aan de onderstaande adressen: voor Aerdenhout: mevrouw Baronesse van DedemZubli, Boekenroodeweg 6 vcor Bloemendaal mr. T. de Vries van Does- burgh, Rustenburgherweg 16 voor Overveen: mevrouw P. Heybroek, Per- nambucolaan 33 voor Vogelenzang: J. H. Caro, Vogelenzang- scheweg 55. Voorts ziet het Comité gaarne opgaven te gemoet van ingezetenen, die bereid zijn militai ren te hunnen huize te ontvangen, met ver melding van de beschikbare avonden, alsmede van families, die 'n studeervertrek zouden kun nen beschikbaar stellen. Deze adressen zullen dan ter kennis van de militairen worden gebracht. Ook deze opgaven worden gaarne aan de boven aangegeven adressen tegemoet gezien. De 53-jarige groentenhandelaar, wien Maandag voor den Utrechtschen politierechter mr. D. Vis ser, beleediging ten laste werd gelegd, was een zakenman, volgens zijn zeggen, en welke zaken man zou iets dergelijks opzettelijk hebben ge daan. Hij reed zoo zijn dagelijksch tochtje langs zijn klanten en leverde bij juffrouw v. E. de doperwtjes af, die er besteld werden. Even latei- kwam echter het dochtertje van juffrouw v. E. hem achterop en smeet hem de kostelijke erwtjes voor de voeten, met de woorden: „Moe der wil zulke slechte erwten niet hebben en betalen doet ze ze ook niet." „Daar stond ik, edelachtbare", aldus ver dachte, „ik de koning der groentenboeren. Ik, die mevrouw altijd de schitterendste groenten geleverd heb. Mevrouw was altijd nog liever voor me dan voor haar eigen moeder! Zoo stelde ze mijn waren op prijs! Nu lagen daar mijn doperwtjes waardeloos op straat. Toen ontstak ik in drift en is het mogelijk, dat ik de juffrouw minder nette woorden heb toege voegd." De politierechter: ,.Ik zie, dat je al driemaal veroordeeld bent wegens mishandeling." Verd.; „Och edelachtbare, dat was nog in mijn kinderjaren." De politierechter vond 27 jaar vrij oud, om nog in de kinderschoenen te staan. Hij liet de juffrouw, die de doperwten geweigerd had, als getuige voorkomen. Get.: De erwten waren slecht en mijn man had gezegd, als hij weer slecht levert geef je ze maar terug. Dat ze liever tegen den groen- tenboer was, dan tegen haar eigen moeder, ont kende zij ten stelligste. Nadat de officier f 15, subs. 10 dagen ge- eischt had, volgde het vonnis, dat f 10 subs. 10 dagen luidde. Dat de politierechter er zich soms voor moer wachten een kleine vergissing te maken, kwam tot uiting toen de 59-jarige koetsier-chauffeur K. in het verdachtenbankje plaats nam. Toen de politierechter den verdachte zeide, dat hem ten laste werd gelegd, dat hij op 20 September een zekeren V. mishandeld had, merkte hij op dat het de 26ste was en dat dit dus 6 dagen scheelde. Even later toen de politierechter opmerkte, dat verd. reeds dertienmaal veroordeeld was. wees hij er met nadruk op, dat het veertien maal geweest was en hij liet er op volgen, dat het maar eens uit moest zijn met al die ver gissingen. De politierechter legde hem het zwijg-en op, wat de verdachte vriendelijk aanvaardde met de woorden: „Als je je wilt verdedigen, moet je zwijgen, maar goed ik zal zwijgen als het graf." Toen hem de gelegenheid werd gegeven, zijn visie van de zaak uiteen te zetten, bleek hij gaarne bereid hieraan gevolg te geven en dus verbrak hij zijn zwijgen. Zijn lezing luidde al dus: hij kwam terug met zijn koets en wilde het straatje, waarin hij woont inrijden. De weg was echter versperd door lijnen met wasch- goed en vborzichtig heeft hij een der droog lijnen verwijderd en is doorgereden. Plotseling kreeg hij iets klefferig-nats op z'n rug en dat bleek bij nadere beschouwing een vuil stuk waschgoed te zijn. Ik heb dat waschgoed mee genomen naar huis en in een krant gepakt met het doel het naar de politie te brengen. Bernard Koidewey schrijft in het „R.K. Bouw blad": Een der groote moeilijkheden waarmee de architecten in dezen tijd te kampen heboen, ligt daar, waar nieuw werk aan moet sluiten aan karakterloozen bouw uit het verleden. De vorige eeuw en het begin van deze hebben ons weinig- architectonische schoonheid gebracht. Sterker dan ooit gevceien wij de armelijkheid van wat de voorgaande tijdsperiode ons naliet als wij zien hoe gave hedendaagsche architectuur m haar werking wordt geschaad door stijllooze 19e eeuwsche gebouwen, die haar omgeven. En erger nog toont zich dit conflict tusschen oud en nieuw, waar het uitbreidingen geldt en de architect tot opgave had, aan een slap en kleur- 'oos bouwsel als hier bedeeld voort te werken door vergrooting van een bestaand complex. Men ziet dan vaak dat de architect van de oude gevels de ergste uitwassen wegneemt, ban den en pinakels laat sloopen, hekwerken, goo-t- lijsten enz. vereenvoudigd, om op die wijze het schreeuwend-leelijke te temperen, een aan zien verkrijgend, waarbij het oude zich althans niet storend opdringt tegenover het nieuwe dat gebouwd wordt. Vcor een dergelijke, allerminst ideale opgave stond ook Stevens, toen hem werd opgedragen eerst een nieuwe kosterswoning te ontwerpen bij de kerk der St. Victor-parochie te Noord wijkerhout en later een nieuwen teren, toen, tegen het aanvankelijk voornemen in, restau ratie van den ouden toren niet verantwoord bleek. Ook Stevens kwam tot het nemen van noodmaatregelen en sloopte van de St. Victor- kerk, die inderdaad weinig karakteristiek moet heeten, meerdere hinderlijke toevoegsels af. Be langrijker echter is, dat' hij met kracht de om geving der kerk, de situatie ter plaatse aan pakte en er in slaagde daarvan iets voortref felijks te maken. Gelijk het hier gereproduceerde plan aangeeft, vormde hij een typisch kerk plein, dat men vanuit een oprijlaan langs den zijgevel-der pastorie betreedt; de vier wanden worden achtereenvolgens gevormd door de pas torie, den weinig-fraaien kerkgevel, gedeeltelijk gebroken en afgeschermd door den nieuwen toren plus kerkhofpoort, de kosterswoning en een boomenrij met muur, waarin enkele ope ningen, welke een blik geven op uitgestrekte bollenvelden, die in het voorjaar prijken in een kleurig bloemenkleed. Onze boilendorpen zijn in aesthetisch opzicht leelijke dorpen; alles is er hard en stijf, lint bebouwing viert er hoogtij, woningen en waren huizen zijn er meestal botzakelijk zonder eenige poging om tot iets moois te geraken, ofwel op dringerig en opgesmukt, herinnerend aan jaren van bovenmatigen welstand. Het kerkp'ein der St. Victorparochie van Noordwijkerhout, met zijn milde en liefdevol doorgevoerde vormgeving, doet hier dan ook bijzonder weldadig aan, al willen wij gaarne aanteekenen, dat Noordwij kerhout in dit land der blinden de één-oogige koning is, doordat dit dorp naast het hier be sproken punt nog twee heel mcoie hoeken heeft, nl. ter plaatse van het sierlijke, witte, oude kerkje, en het nieuwe raadhuis met de daarbij aansluitende kleine woonstraten. Bij den pleinaanleg der St. Victorparochie moge het totaalbeeld niet volkomen gaaf zijn door de weinig fraaie pastorie en den nog min der f raaien zijgevel der kerk, een pleintje van zeer goede ruimtelijke werking is toch ontt- staan en de basis werd ten volle gelegd om te eeniger tijd tot een sluitend geheel te komen, als eens voor kerk en pastorie tot nieuwbouw zal worden overgegaan. Wij zouden daarbij echter het torenlichaam gaarne inniger ver bonden willen zien met den kerkbouw dan thans het geval is; nu toch is de toren een vrijwel losstaand element in de ruimte, waar tegen een in de Hollandsche traditie geworteld gevoei in verzet komt, een gevoel dat om in- tensen samenhang vraagt van kerk en toren. De laatste is niettemin op zich tot een aan trekkelijk accent geworden, dat de omgeving-, van verschillende punten uit gezien, zeer ver levendigt. En uitstekend is daarnaast de samenhang tusschen toren, poort en ommu ring. Voorts is er een geestig, boeiend spel van volumen, vlakken en contouren, waarbij men echter den overgang der stijlopstaande naar de vlakker liggende schilden van de torenspits soepeler, gevoeliger zou wenschen. Het is jammer, dat de gevels der kosterswo ning zijn gewit, terwijl de overige nieuwbouw in schoon, ongekleurd metselwerk werd uitge voerd. Ongetwijfeld zou meer eenheid zijn be reikt met gelijke behandeling. Oorzaak hiervan is, dat de kosterswoning werd gebouwd toen van een nieuwen toren en ommuring nog geen sprake was; het kostershuis stond dus aanvan kelijk vrij en op zichzelf, waarbij tegen het kleuren der gevels natuurlijk allerminst be zwaar bestond. Als voorbeeld van nieuw-bouwen is deze wo ning in dien zin van veel belang, dat ze door klaren eenvoud richtend werkt te midden van veel wansmaak. Zoo juist zeiden we, dat de dorpen in onze bollenstreken, wat bouwkunstig schoon betreft, zeer arm zijn; hoe weldadig doet het aan, door dit gewest trekkende, plot seling voor zulk een gave, en toch eigenlijk weer heel normaal gebouwde woning te staan als de onderhavige. We leeren daarbij twee dingen, allereerst dit: dat, willen wij tot her stel van ons dorpsschoon komen, het noodig zal zijn tot eenvoudige, natuurlijke wijzen van bouwen terug te keeren, en ten tweede, dat zulks alléén toch neg weer niet voldoende is. Want dit aardige kostershuis te Noordwijker hout heeft naast zijn gezonde samenstelling een tweede iets, dat het aantrekkelijk maakt, nJ. een fijngevoelde verhouding in geheel cn onderdeden. Zin voor een natuurlijke vorm geving en fijn afgestelde „feeling" ten opzichte er vorm- en kleurproporties moeten samen gaan. Het bouwen zal daarom op groote schaal onder directe en indirecte leiding moeten wor den gesteld van talentvolle mannen, van archi tecten in den vollen zin des woords; langzaam aan kan op die wijze in den lande weer een algemeen gevoel worden gekweekt voor goede verhoudingen, kan een traditie ontstaan voer zinrijke, boeiende vormen, met als gevolg een waarachtige volkskunst, die een zegen is voor een volk. Wat Stevens in Noordwijkerhout bouwde, behoort, naast wat anderen hier en elders tot stand brachten tot den moeizamen inzet, welke daartoe leiden kan. Immers de vorige maal, dat ik hier stond hebt U, mijnheer de rechter, tegen mij gezegd: „Als ze je weer gooien, dan breng je het maar naar de politie." Hij had dit nu gedaan, maar de agent had gezegd: „ik zöu maar geen aan klacht indienen, want je hebt er vijf tegen je, dus begin er maar niet aan." Maar om op de zaak terug te komen, edel achtbare, ik kwam mijn huis dus uit met dat pak onder mijn jasje. De man die me heeft aangeklaagd stond in z'n deur en zei: „Geef dat waschgoed terug of je gaat voor.de bijl". Toen nam hij 'n stok en wilde me te lijf. Nu kan ik hem maken en breken en dus heb ik hem alleen dien stok maar afgenomen. Toen heeft hij mij een „schup" gegeven. Dus niet ik, maar hij heeft mishandeld. Als getuige kwam toen voor de man, die den „schup" zou uitgedeeld hebben. Deze vertelde het verhaal eenigszins anders, n.l. verdachte zou hem juist met een stok een gevoeligen klap gegeven heb ben. Verd.: Man je staat te liegen, als ik je een Klap heb gegeven, dan moet de dokter het ook weten, want als ik sla, sla ik goed. Politierechter: Ja, dat weten we, ook in het buitenland ben je al dikwijls veroordeeld we gens mishandeling. Verd.; Iemand, die je met een revolver be dreigt leg je niet in de watten. Een tweede getuige verklaarde hetzelfde als de eerste, maar de verdachte bleef bij zijn eer ste meening. In zijn requisitoir somde de officier zoo eens op, waarvoor verdachte al veroordeeld is en eischte tenslotte een gevangenisstraf van één maand. Alvorens het vonnis was uitgesproken, ver klaarde de verdachte reeds in hooger beroep te zullen gaan, omdat het vonnis hem niet in teresseerde. Hij deelde mede den datum al te hebben uitgerekend, waarop de zaak weer zou voorkomen. De politierechter veroordeelde hem tot 14 dagen gevangenisstraf. Onder een vroolijk „Hou zee" verliet verdach te de zaal. KUTY, 18 Sept. (Reuter). Volgens het Poolsche telegraafagentschap werd een belang rijke groep Duitsche gemechaniseerde strijd krachten vandaag in de buurt van Grodekja- giellonsky, op 24 K.M. ten westen van Lwow, volkomen vernietigd. Honderd pantserwagens en vijftig kanonnen zijn buitgemaakt. Er zijn eenige duizenden krijgsgevangenen gemaakt, terwijl de rest dei Duitsche strijdkrachten in wanorde in weste lijke richting is teruggetrokken. Het agentschap voegt hier aan toe: het feit dat dit succes is verkregen ondanks de nood zakelijkheid terug te trekken, met het oog op de numerieke en technische meerderheid dei vijandelijke strijdkrachten, levert een welspre kende getuigenis voor het uitstekende moreel der Poolsche troepen. LONDEN, 18 Sept. In een mededeeling van het Britsche ministerie van Voorlichting wordt verklaard, dat op 16 September in eer. Russische radio-uitzending uit Moskou werd medegedeeld, dat bij de bombardeering van Lemberg (Lwow) door de Duitschers 20.000 burgers waren gedood en dat de Duitschers vluchtelingen uit Lublin uit machinegeweren hebben beschoten. KUTY, 18 Sept. (Reuter) Volgens een hier vandaag uitgegeven communiqué heeft de Poolsche ambassadeur te Moskou ziin paspoort gevraagd. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat aan de lijst der crisisproducten, welker uitvoer blijkens de Staatscourant van 7 September 1939 bij Koninklijk Besluit is ver boden, thans is toegevoegd Pekel- en Steur- haring. Zondagmiddag is de jaarlijksche lange af standwedstrijd tusschen Abcoude en Amsterdam voor twee-persoons inrigged wherries gehouden. Ook dit jaar ging de Ellerkamp-wisselbeker naar „De Hoop", doordat de „Zambesie" met de roeiers Rikkers en Bongers met den snelsten tijd door de finish kwam. De tijd van 1 uur 18 min. 0.8 sec., welke de winnende ploeg over de ongeveer 14 K.M. lange baan noteerde, is den feilen tegenwind en het woelige water in aan merking genomen, zeer fraai te noemen. De uitslag luidt: 1. „Zambesie" met de roeiers Th. B. M. Rik kers en M. Bongers en gestuurd door mej. M. Steins Bisschop (De Hoop) 1 uur 18 min. 0.8 sec.; 2. „Prinses Juliana" met de roeiers J. K Zeegers en E. J. Zeegers, gestuurd door mej. M E. E. Zeegers (De Hoop) 1 uur 21 min. 24 sec.; 3. „Myrtilus" met de roeiers I. Markus en F. Biallosterski en gestuurd door L. de Groot (Po seidon) 1 uur 22 min. 27.8 sec.; 4. „18741924' met de roeiers Th. Wennekendonk en P. Duy- kers en gestuurd door P. van Schalk (De Am- stel) 1 uur 31 min. 40.4 sec. Onder beurstijd trad voor het pond sterling een herstel in tot 7.20, waarna echter opnieuw een daling intrad tot 7.00. Het officieele slot was 7.02. De franc bewoog zich om en nabij 4.00; de Belga gold 32.10—32.30 en de Zwit- sersche franc 42.50—42.75. Noorsche devie zen toonden weinig verandering. Het gouden tientje gold 13.70—14.00 en goud in baren Am sterdam 21202160. ..zoodai anderen hun bocht ver teerd moeten nemen en het uit- acht belemmerd wordt?... NOOIT 1 BRUSSEL, 18 Sept. (Reuter). Het Belgische kabinet heeft heden maatregelen aangenomen tot regeling van de distributie van levensmid delen. Het besloot dit vraagstuk te bespreken met de andere neutrale landen. De vroegere premier Theunis zal een bezoek brengen aan de Vereenigde Staten ter bestu deering van de problemen betreffende de le* veranties van grondstoffen en levensmiddelen. In officieuze kringen merkt men op, dat de voedsel! >^2iening tot dusverre niet bedreigd wordt en dat men nog geen rantsoeneerings- maatregelen heeft behoeven te nemen. De on dergang van de Alex van Opstal, een van de nieuwste schepen der Belgische vloot, heeft de aandacht gevestigd op de ontoereikendheid der koopvaardijvloot. Er is een strooming merkbaar ten gunste van het onmiddellijk aanbouwen van veie schepen. LONDEN, 18 Sept. (Reuter). Het is nog niet bekend hoeveel van de ruim 1100 leden der bemanning van de Courageous gered zijn. Bij" na 400 overlevenden echter zijn door torpedo- bootjagers aan land gebracht en het is be kend, dat talrijke andere door koopvaardij schepen zijn opgepikt. Volgens een der overlevenden, die vijf kwar tier in het water had gelegen, moesten veie leden der bemanning rondzwemmen tot huiP arriveerde. Men weet nog niet, wat het lot js van den gezagvoerder, kapt. Jones. Een offi cier verklaarde, dat hij Jones voor de laatste maal op de commandobrug had gezien, toen hij het bevel gaf het schip te verlaten. Een geredde vertelde, dat toen de Courageous was getroffen, het schip onmiddellijk begon ovei' te hellen naar bakboord en dat binnen vijf minuten de kapitein bevel gaf het schip te verlaten, dat het eerst met den voorsteven on der water geraakte, zoodat het achterschip in de lucht werd geheven. Het vliegtuigmoe derschip zonk binnen twintig minuten. Er werd ook hulp verleend door een Ne* derlandsch mailschip en een Amerikaanse!!® vrachtboot. Een andere geredde vertelde, dat de mannen zich kalm gedroegen en zelfs zon gen en ||oera riepen terwijl zij zwommen. IdoS een ander verhaalde dat de lichten dadelijk uitgingen toen de Courageous getroffen werd. RIGA, 18 Sept. (D. N. B.) Gemeld wordt» dat thans 82 Poolsche vliegtuigen in Letland geland zijn. Zij zijn in beslag genomen en de bemanning is geïnterneerd. LONDEN, 18 Sept. (Reuter). Het mini®* terie voor de Voorlichting deelt hedenavond bereffende de campagne tegen de duikbooten mede: „Vele duikbooten zijn waargenomen ®n vele zijn aangevallen. Sommige hunner zullen nooit weer te voorschijn komen van oen zee* bodem, waar zij thans liggen. 'Andere zijn zwa®: beschadigd." KAUNAS, 18 Sept. (Havas). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken staat in voortdu rende telefonische verbinding met Wet Lit®u^ sche consulaat-generaal te Wilna. Te 19 uü' was deze stad nog niet door de Russen beZ®1' Maandagavond heeft Cor Kint in het Sport'{ fondsenbad te Rotterdam een poging gedaan wereldrecord op de 100 yards rugslag, dat Z®1*' dag door Irene van Feggelen met 1 min. 7 s® te Amsterdam was gevestigd, te verbeteren. P Rotterdamsche zwemster slaagde hierin nik kend. Zij bleef bijna twee seconden onder d® tijd van Irene van Feggelen en bracht het re®° op 1 min. 5.1 sec. .,e Na haar fraaie prestatie werd Cor Kint- thans wederom wereldrecordhoudster is, ITl bloemen gehuldigd door den vice-voorziitter de Zwemclub Rotterdam, den heer Groen. over: HET UITDEELEN VAN DER MILITAIREN AAN BURG»p rt®1' Zooals in de oorlogsjaren 1914—1918 kan nu zoowel *s morgens als 's avonds, kind® en vrouwen met pannetjes en tasschen zieïl de scholen der militairen om een over® ej), van een militairen maaltijd te kunnen bek®"1 Ik vind dit mooi, doch overal wordt el' bruik van gemaakt; niet één keer ma? ^i® verscheidene malen heb ik gezien en jt\ 4 het nog dagelijks dat uit één gezin 3 kinderen plus vader en moeder samen jfi hetzelfde gebouw staan voor eten, zoodat één gezin 4 a 5 pannen middageten komen, terwijl daartegenover staat, er oude vrouwtjes of mannen, en ander® -p zinnen waarvan moeder of vader alléén uit gaan, teleurgesteld naar huis moeten ^5- den gestuurd. Ook zie ik dagelijks, dat er deP sensloopen vol brood (kuch) de huizen w pef binnengedragen om eenige dagen latei ^0 schillenkar weer te verdwijnen. Zou he „.god beter wezen als er een maatregel werd seteP men door bevoegde autoriteiten om dit net als in 1915—16—17 te verstrekken wsrkloozen op vertoon van steunkaai't- zouden mijns inziens vele gezinnen van da kunnen profiteeren. Dankend voor uw plaatsruimte, ng, Een aboh"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4