8 De rede van Hitier New-Yorksche Beurs faillissementen WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 Britsche ophitsers Het voorstel van den Duce Het optreden der Russen Duitsche doeleinden begrensd Medelijden met de Franschen Londen onderhandelt met neutrale staten Franco gaat niet naar Italië Russische troepen aan de Hongaarsche grens Waar blijft Goebbels? Ministerraad te Parijs De toestand van eenden- en kippenhouders Clearingkoersen BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Zeer vaste stemming, HET GEBRUIK VAN VERVOER MIDDELEN VRAGEN OVER KOST- WINNERSVERGOEDING Academische examens AMSTERDAMSCHE BEURS WISSELKOERSEN Farüs AMERIK. GOEDERENMARKT Nabeurskoersen van 19 September STOOMVAARTLIJNEN H S (Vervolg van pag. 1) Ik heb de pogingen om te komen tot een draaglijke oplossing ook van dit probleem in den vorm van mondeiinge voorstellen voorgelegd aan de toenmalige Poolsche machthebbers. Danzig zcu terugkeeren naar het Duitsche rijk, een exterritoriale weg zou op kosten van Duitschland naar Polen worden aangelegd, waar tegenover Polen in Danzig de meest vrije haven rechten zou krijgen en denzelfden exterricoria- len toegang. Ik was bereid, daarvoor den voor ons op zichzelf nauwelijks duldbaren toestand van de grenzen zelfs nog te garandeeren en tenslotte Polen te doen deelnemen aan het vei ligstellen van Slowakije. Ik weet niet in wat voor geestestoestand de Poolsche regeering was, toen zij deze voorstellen afwees, maar ik weet wel dat ontelbare mil- lioencn Duitschers op het standpunt stonden, dat ik daarmee te ver was gegaan. Polen faf ais antwoord bevel tot de eerste mobilisatie en daarop begon een wilde terreur. Mijn verzoek aan den toenmaligen Pcolschen minister van Buiten Iandsche Zaken om mij in Berlijn op te zoeken, teneinde nogmaals deze kwestie te hespreken, werd afgewezen. In plaats van naar Berlijn ging hij naar Londen. Nu volgden weken en maanden van voort durend toenemende dreigingen, die voor een groote mogendheid op den duur onmogelijk zijn. Een Poolsche maarschalk verklaarde, dat hij Duitschland en de Duitsche legers in de pan zou hakken en daarmede begon een mar telaarschap voor de Duitschers in Polen, die mishandeld en op de wreedste wijze gedood wer den. Men heeft eerst geloofd, dat de Duitsche natie zich dit alles zcu laten welgevallen, nadat men het van een zekere plaats den Polen als mogelijk voor ocgen had gesteld en daarbij hun oe verzekering had gegeven, dat, wanneer hun eigen tegenstand niet genoeg zou zijn, zij zich te allen tijde verzekerd konden houden van den bijstand der anderen. Hun werd de beslis sing in handen gegeven om oorlogen te begin nen. Voor deze mannen was Polen dan ook maar een middel tot het doel. Want thans verklaart men volkomen rustig, dat het In de eerste plaats in het geheel niet om Polen gaat, maar om het Duitsche regime. Ik heb steeds gewezen op de verklaring, dat in een land zonder meer mannen opstaan en den oorlog kunnen prediken als een noodzakelijk heid. Ik bedoel de heeren Churchill, Eden, Duif Cooper, enz. Ik heb er toen op gewezen, hoe gevaarlijk dat is in een land waar men nooit precies weet of deze mannen niet over korten tijd in de regeering zitten. Men verklaarde toen, dat dat nooit het geval zou zijn. Naar mijn meening zijn zij thans de regeering. Ik had er toen geen twijfel over gelaten, dat Duitschland onder geen beding zou capituleeren voor de dreigementen en het geweld van deze menschen. Ik had toen besloten, het Duitsche volk lang zaam in kennis te stellen van het drijven van die misdadige kliek en het Duitsche volk is langzaam in die afweerpositie gebracht, die ik voor noodzakelijk hield, om niet op een goeden dag verrast te worden. Zijn rede voortzettende, zeide Hitier: „Ik geloof, dat het in de laatste dagen van Augustus nog mogelijk zou zijn geweest, zij het ook zonder de Britsche garantie en de ophitsing van deze ocrlogsapostelen, nog een overeenkomst tot stand te brengen. Op zeker oogenblik trachtte Engeland ons met Polen tot directe gedachtenwisseling te brengen. Ik was daartoe bereid. Ai wie kwam, niet de Polen. Twee dagen zat ik met mijn regeering in Berlijn en wachtte. Ik had intusschen een nieuw voorstel uitgewerkt, dat den Britschen ambassadeur aan het begin van d«n eersten dag zin voor zin is voorgelezen. Door mijn minister van Buitenlandsche Zaken werden hem nog aanvullende ophelderingen ge geven. De volgende dag kwam en er gebeurde niets, behalve de Poolsche algemeene mobilisa tie, nieuwe daden van terreur en een aanval op cns rijksgebied. Ook in het leven der volkeren mag men niet altijd geduld met zwakheid ver warren. Na maanden lang wachten en steeds nieuwe voorstellen heb ik eindelijk besloten tot de Polen te spreken in de taal, waarin zij geloof den tegen ons te kunnen spreken. Op dat oogen- biik had nogmaals de vrede gered kunnen wor den. Het bevriende Italië, de duce, heeft zich ingeschakeld en een bemiddelingsvoorstel gedaan. Frankrijk ging er mede accoord en ik heb ook mijn toestemming uitgesproken. Toen heeft Engeland ook dit voorstel van de hand gewezen en inplaats daarvan gemeend, het Duitsche volk een ultimatum met een termijn van twee uur te kunnen stellen met een onmogelijken eisch. Het tegenwoordige Duitschland stelt men geen ultimatum meer. Nu, na achttien dagen, staan onze troepen in een groote linie Brest—Lemberg en verder naar het noorden. Vanmorgen waren er reeds 70.000 gevangenen uit de streek van Kutno. Wat r.og ten westen van deze linie overblijft van net Poolsche leger zal over enkele dagen capitulee ren of verslagen worden. Wederom is de Duit sche infanterie weergaloos gebleken. Onze ge motoriseerde organisaties hebben getoond uit muntend te zijn. De soldaten van onze marine doen bewonderswaardig hun plicht en over allen waakt het Duitsche luchtwapen en beveiligt de Duitsche luchtruimte. Zij, die er van droomden, Duitschland te verpletteren en de Duitsche steden in puin en asch te leggen, zingen een toontje lager, omdat zij weten, dat voor iedere bom op een Duitsche stad vijf of tien bommen terug zullen geworpen worden. Zij moeten nu niet doen, alsof zij uit humaniteit zich willen aanpassen aan deze wijze van oorlogvoeren. Het is niet anders dan bezorgdheid voor de wraak. De Poolsche soldaat heeft op vele plaatsen dapper gestreden. Zijn lagere leiding spande zich wanhopig in. Zijn middenleiding was te weinig intelligent, zijn hoogste leiding beneden iedere kritiek. Op het oogenblik zijn rond driehonderd duizend Poolsche soldaten in Duitsche gevan genschap en bijna tweeduizend officieren en vele generaals. Daarnaast echter zijn door andere Poolsche troepen ernstige wandaden gepleegd. Men moet zich afvragen, zoo ging Hitier na een uitweiding over deze wandaden voort, of men zich onder deze omstandigheden nog eenigerlei beperking behoort op te leggen. Ik heb het Duitsche lucht- wapen de opdracht gegeven dezen oorlog hu maan te voeren, dus alleen tegen strijdende troepen. De Poolsche regeering heeft opdracht gegeven dezen oorlog uit een hinderlaag te voe ren en als franctireur. Het was heel moeilijk zich daartegenover te beheerschen. Wij hebben thans in Polen dien toestand doen ontstaan, die het misschien mogelijk maakt, verstandig en rustig te eeniger tijd met vertegenwoordigers van dit volk te kun nen spreken. Intusschen heeft Rusland aanleiding gezien ook van zijn kant ter bescherming van de be langen der Wit-Russisclie en Oekrainsche volks- deelen in Polen op te rukken. Wij beleven het thans, dat men in Engeland en Frankrijk in dit samengaan van Duitschland en Rusland een ontzaglijke misdaad ziet, ja, een Engelschman schreef, dat het perfide is. Ik geloof dat het per fide door Engeland daarin wordt gezien, dat de poging van samengaan tusschen het democrati sche Engeland en het bolsjewistische Rusland mislukt is, terwijl omgekeerd de poging van het nationaal-socialistische Duitschland met het bolsjewistische Rusland is gelukt. Ik zou hier terstond een opheldering willen geven: Rusland blijft datgene wat het is. Duitsch land zal blijven wat het is. Slechts é;n ding is beiden regimes duidelijk: noch het Russische, noch het Duitsche regime wil ook maar één man opofferen voor de belangen der westelijke democratieën. Dat is des te gemakkelijker, daar de Britsche bewering van de onbegrensde doelstelling dei Duitsche buitenlandsche politiek slechts een leugen is. De doelstellingen van Duitschland zijn zeer begrensd Wij hebben elft met de Russen geheel besproken. Tenslotte zijn de Russen de eerst belanghebbende naburen. De Engelschen meenen, dat wij daarbij in een conflict zouden kunnen geraken. Maar dat zullen wij niet. In de over eenstemming tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland ligt tegelijkertijd het motief voor het verdwijnen van die nachtmerrie, waardoor de Engelsche staatslieden niet konden slapen in verband met de wereld-veroverfngslusten van het huidige Duitsche regime. Het zal hen ge rust stellen wanneer zij vernemen, dat het niet waar is dat Duitschland de Oekraine wil of wilde veroveren. Duitschland! en Rusland zullen hier in plaats van een vuurhaard van Europa, een toestand olaatsen. dien men eens slechts als 'n ontspan ning zal kunnen waardeeren. Wanneer net Westen verklaart, dat dit onder geen omstan digheden mag gebeuren en wanneer men vooral in Engeland verklaart, dat men vast besloten is, hier, wanneer dat noodzakelijk mocht zijn, daar tegen op te treden met een oorlog van drie of misschien vijf of acht jaren, dan zou ïk hier willen antwoorden, dat Duitschland in het Westen en Zuioen van zijn rijk onder moeilijk afstand doen definitieve grenzen heeft geac cepteerd. Duitschland heeft daar overal getracht, door een dergelijk afstand doen een defeinitieve pacificatie tot stand te brengen. Mijn aanbiedingen aan Engeland zijn be kend. Lk had slechts het groote doel, met het Britsche volk een oprechte vriendschap te kunnen bereiken. Wanneer dat alles was afgewezen en wanneer Engeland thans ge looft tegen Duitschland oorlog te moeten voeren, dan zou ik daarop het volgende wil len antwoorden: „Polen zal in den vorm van het verdrag van Versailles nooit meer opstaan." Wanneer Engeland zegt, dat het belangrijk ste de oorlog tegen het huidige regime in Duitschland is, antwoord ik daarop dat, wan neer een Duitsch regime de instemming zou krijgen van de heeren Churchill, Duff Cooper, Eden, enz., het slechts door deze heeren be taald en in stand gehouden en daarom voor Duitschland onduldbaar zou zijn. Wanneer zij thans gelooven, 'het Duitsche volk van mij te kunnen verwijderen, dan hou den zij dit volk of wel voor even karakterloos, of wel voor even dom als zij zelf zijn. I.aten de heeren cr van overtuigd zijn, dat zij door hun belachelijke propaganda het Duitsche volk niet meer tot ontbinding brengen. Wanneer men verklaart, dat deze oorlog drie jaren zal duren, kan ik slechts mijn medelij den uitspreken met den Franschen poilu, die niet weet waar hij voor strijdt. Om te begin nen weet hij slechts, dat hfj minstens voor drie jaren te vechten heeft. Of de ooglog nu drie jaren duurt is ook nog van ons afhanke lijk. Desnoods duurt hij zeven jaar. Engeland heeft reeds weer een begin ge maakt met den strijd tegen vrouwen en kinderen. Engeland denkt dat zijn zee macht niet aangevallen kan worden en dat het daarom het recht heeft, met dit wa pen de vrouwen en kinderen niet alleen van de vijanden, maar ook van de neutra len te beoorlogen. Laat men zich ook hier niet vergissen. Zeer snel zou het oogenblik kunnen komen, dat wij een wapen gaan toepassen, waarin wij niet kunnen worden aangevallen. Ik heb ook in dezen veldtocht het bevel ge geven, steden te sparen wanneer dit eenigs- zins mogelijk is. Principieel hebben wij ons daaraan gehouden. Op plaatsen waar geen te genstand geboden wordt is geen ruit gebro ken. Wanneer men in Warschau de burgers oorlog laat voeren, zal natuurlijk de oorlog ook over de geheele stad trekken. Het ligt ook ge heel aan Engeland, de blokkade te voeren in vormen, die in overeenstemming zijn met het volkerenrecht of die daarmede in strijd zijn. Wij zullen ons geheel daaraan aanpassen. Over één ding echter moeten zij geen twijfel voe den: het Engelsche doel is dus niet strijd tegen een regime, maar strijd tegen het Duitsche volk, tegen de Duitsche vrouw en de Duitsche kinderen. De reactie bij ons zal een overeen komstige zijn. En steeds zal één ding aan het slot vast staan; Duitschland capituleert niet. Het Duitsche volk is veel geestdriftiger dan in 1914. Deze geestdrift is echter geen opper vlakkig hoera-patriottisme, rpaar een fanatieke besluitkracht. Het is de geestdrift van men schen die weten wat een oorlog is, die niet lichtvaardig in dezen oorlog zijn getrokken, maar dezen opgedrongen oorlog zoo zullen voeren als het oude front hem gevoerd heeft. Er moge komen wat wil. Wij hebben daarbij slechts den eenigen wensch, dat de Almachtige, die thans onze wapens gezegend heeft, wellicht de andere volkeren zou willen verlichten, dat Hij hen wellicht tot nadenken zal brengen over de zegening van een vrede, dien zijn prijs geven, alleen omdat een handvol oorlogs ophitsers de volkeren in een oorlog wil ver wikkelen. Hitier eindigde met een „Sieg Heil" op het Duitschland van de Duitsche volks gemeenschap van alle Duitsche stammen, het Groot-Duitsche Rijk. LONDEN, 19 Sept (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering begon nen is met het voeren van onderhandelingen met een aantal regeeringen van neutrale sta ten. om te komen tot de beperking van de on gemakken van den oorlog tot een minimum Deze besprekingen worden in den meest vriend- schappelijken geest gevoerd en de Britsche re- geering zal voortgaan met alles te doen wat In haar macht is om rekening te houden met de behoeften van den handel van de neutrale staten. Deze verklaring is afgelegd in antwoord op de beweringen van de Duitsche radio, dat de Eritsche regeering een nota zou hebben gezon den aan de neutrale regeeringen, welke door de Duitschers een „ultimatum, wettelooze druk. schijnheiligheid" wordt genoemd. In waarheid echter heeft de Britsche regee ring aan de neutrale staten medegedeeld, dat zij te allen tijde bereid zou zijn voorstellen te overwegen. ROME, 19 Sept. (Stefani). Generaal Franco zou eind September een officieel bezoek aan Italië gebracht hebben. In verband met de in ternationale gebeurtenissen zal dit bezoek, dat door het Italiaansche volk met levendige be langstelling werd tegemoet gezien, tot een nader te bepalen datum worden uitgesteld. ROME, 19 Sept. (Havas). De Italiaansche pers bericht uit Boedapest, dat de voorhoede van het Russische leger de Poolsch-Hongaar- sche grens bij den Tartarenpas heeft bereikt. Deze voorhoede bestaat uit pantserwagens en gemotoriseerde troepen. Ook wordt vernomen, dat de onrust in Slo wakije groot is. Duizenden Slowaaksche solda ten zouden met wapenen en bepakking naar Hongarije zijn gevlucht. BERN, 19 Sept. (Havas). De „National Zei- tung" uit Bazel bericht dat te Berlijn verschei dene geruchten de ronde doen ten aanzien van Dr. Goebbels. De bevolking merkt op dat Goeb bels zich de laatste veertien dagen niet meer in het openbaar heeft vertoond en men is ver baasd, dat niet hij kennis heeft gegeven van Hitler's proclamatie aan het volk. Sommigen meenen dat hij naar Rusland is uitgeweken, anderen weer zijn van oordeel dat hij door zijn ouden tegenstander Goering terzijde is gedron gen. Weer anderen zeggen dat dit alles praatjes zijn en dat Goebbels binnenkort voor de radio zal spreken. PARIJS, 19 Sept. (Havas). Woensdagochtend om tien uur zal de ministerraad onder voorzit terschap van president Lebrun op het Elysée bijeenkomen. Het N. S. B.-Tweede Kamerlid Dieters heeft den minister van Economische Zaken een aan tal vragen gesteld over den toestand voor kip penhouders en eendenhouders. Voorts vraagt hij, of er in de naaste toe komst gevaar bestaat voor een verdere in krimping van onzen vee- en varkensstapel we gens nvoldoenden voorraad van voedsel voor deze dieren. Koersen voor stortingen oo 20 September 1939 tegen verplichtingen, luidende in Reichs- marken 75,49, lires 9.90. Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc Idem Elg. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz. Muntmat. Zilv Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioen!. Gebouwen en Meub der Bank Dlv. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's Van het Rijk Van anderen Div. Reken Totaal W.v. a. Ned.-Indië Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. 18 Sept. '39 4 Sept. '39 80.537.236 2.934.306 2.273.546 85.745.589 1.575.000 1.575.000 190.532.472* 5.079.962 43.987.829 239.600.264 238.038.139* 1.562.124 239.600.264* 8.219.131 105.497.565 998.880.963 1.104.378.528 4.879.129 1.109.257.657 43.889.818 4.580.000 14.823.140 7.629.955 79.298.702 2.999.752 2.236.015 84.534.470 1.575.000 1.575.000 194.991.955* 5.116.038 48.112.161 248.220.155 246.771.967* 1.448.188 248.220.155* 15.000.000 105.497.565 1.023.889.465 1.129.387.030 9.294.083 1.515.320.556 20.000.000 4.277.243 7.756.940 12.004.362 1.156.654.005 1559.588 310.410.668 4.057.747 1.138.681.113 43.897.068 4.580.000 13 307.181 7.629.955 1.515.320.556 60.612.475 522.317.608 38.000.000 1.557.424.943 20.000.000 4.277.243 7.756.940 12.003.586 1.206.488.485 136.614 302.775.184 3.986.889 1.557.424.943 60.612.475 534.870.655 38.000.000 Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wissel-disconto 3 pet. Promessen-disconto 3i/2 pet. Beleening van Effecten 3'/2 pet. Beleening van Goederen en Ceelen 3'/2 pet. Voorschotten in Rekening-Courant ZVz pet. NEW YORK, 19 Sept. (Part.). Wallstreet opende heden over de geheele linie op hooger peil, waarbij vooral de staal- en vliegtuig waarden op den voorgrond traden door koers winsten van 1 a 3 dollar. De gisteren geleden verliezen werden echter niet ingehaald. Het herstel droeg dan ook ten deele een zuiver technisch karakter, maar was anderzijds ook toe te schrijven aan de opvatting, dat men gisteren den toestand wel wat al te pessimis tisch had beoordeeld, vooral waar het betreft het optreden van Rusland in Polen. Men was thans eerder geneigd deze kwestie van een anderen kant te bekijken, namelijk dat hier door aan de expansiemogelijkheden van Duitschland naar het Zuid-Oosten wel eens een einde kan zijn gemaakt. Dit leidde tot een wat minder ongunstige beoordeeling van den Europeeschen toestand, mede als gevolg van de benoeming van een Italiaanschen gezant *te Londen, nadat deze post geruimen tijd onbezet was geweest, waaraan men geneigd was zekere gevolgtrekkingen ten aanzien van de Britsch- Italiaansche verhoudingen vast te knoopen Onder die omstandigheden werd ook meer aandacht besteed aan de binnenlandsche eco nomische factoren, die gisteren volkomen ver waarloosd werden. Dientengevolge sorteerde de sterke stijging van de bedrijvigheid in de staalindustrie tot bijna 80 pCt. van de capa citeit, een niveau, waarop de industrie zeker met behoorlijke winsten kan werken, zelfs bij de thans geldende lage prijzen, eerst thans effect. Toch was de markt zeer kalm en waren de omzetten niet bijzonder groot, daar in het algemeen nog een zekere terughouding bleef bestaan, mede als gevolg van de aangekondigde rede van Hitier. Velen verwachtten, dat Hitier in deze rede een vredesaanbod aan Engeland en Frankrijk zou doen en al achtte men de kans, dat zulk een aanbod zou worden aange nomen, niet groot, men hield er klaarblijkelijk toch rekening mee. Gezien de oorlogsmentali teit, die Wallstreet de laatste weken aan den dag heeft gelegd,, zou een spoedige vrede als eerste gevolg mogelijk een scherpe koersdaling tot gevolg hebben, hoewel er weinig twijfel be hoeft te bestaan, dat de wereld en dus ook de Vereenigde Staten op den duur ook economisch meer gebaat zouden zijn bij vrede dan bij oor log. Het herstel zette dan ook niet door, hoe wel het zich na de eerste transacties ook tot de meeste andere afdeelingen uitbreidde, zij het dat de steun daar betrekkelijk matig was, zoodat de koersverbeteringen in het algemeen geen groot er afmetingen aannamen dan een Vt a 1 dollar. In het tweede uur kreeg de markt een lusteloos voorkomen. Velen namen een afwachtende houding aan en dit leidde niet alleen tot een sterke inkrimping van den handel, doch ook tot een afbrokkeling van de koersen toen winstnemingen afkwamen, al na men die geen grooten omvang aan. Staalwaar- den liepen vrij sterk terug, doch konden des Ondanks ongeveer de helft der winsten hand haven. elders bleven de koersen zich op een licht verhoogd peil bewegen. Vliegtuigfondsen echter trokken tegen de algemeene tendenz in nog iets aan. De omzetten bedroegen in het eerste uur 430.000 shares en in het tweede uur 210.000 shares. Tot aan het bekend worden van de rede van Hitier bleef de markt nog even inzakken, doch daarna volgde een zeer krachtig herstel. Dit ging wel niet ononderbroken in zijn werk, doch de winstnemingen, die het hooge koerspeil uit lokte, oefenden slechts tijdelijken invloed uit en spoedig werd deopwaartsche koersrichting weer voortgezet. De markt sloot dan ook in zeer vaste stemming, met het slot op de hoogste prijzen van den dag. De koersverbetering ging gepaard met gunstige verwachtingen voor de naaste toekomst van diverse industrieën. Zoo werd de meening uitgesproken, dat de bedrij vigheid in de staalindustrie voor het einde van dit jaar op 90 pet. zal komen. Staalwaarden stonden op den voorgrond. Nadat U.S. Steels tot 73 waren ingezakt, liep de noteering op tot pl.m. 77; hierna volgde e«n reactie tot pl.m. 85 terug geloopen, waarna een nerstel intrad tot 7514 om vervolgens weer na eenige kleine schom melingen, te belanden op 7714, een winst van 6% boekende. Behlehem Steels waren tot pl.m 9214, zoodat hier een winst van 814 punt kon worden opgeteekend. Bij de automobielwaarden waren Chrysler gefavoriseerd. Eenzelfde koers verloop als voor staalwaarden viel waar te ne men. Het slot kwam voor dit fonds 5 punten hooger af. Ook luchtvaartwaarden lieten zich van hun goeden kant kennen, met Douglas als voorlooper. Hier bedroeg de winst 514 punt. Ver schillende sporen, mijnen en koperwaarden (als gevolg van de betere stemming voor koper, ter wijl de flauwere stemming voor tin voor kennis geving werd aangenomen), warenhuisfondsen, chemische waarden, aandeelen in fabrieken van electrische apparaten, van de oliewaarden Phil lips Oil en equipmentshares waren vast en 2 tot 4 punten boven gisteren. Rubbers, oliewaar den, kunstzijde-aandeelen en aandeelen in tele- graafmaatschappijen liepen tot 2 punten op, terwijl public-utilities en tabakken verdeeld in de markt lagen, waarbij echter de voordeelige verschillen, die hier en daar om en nabij 1 dol lar bedroegen, de overhand hadden. De omzet ten bedroegen in totaal 1.830.000 shares, waar van in het laatste uur, toen het herstel scher per vormen aannam, 550.000 shares. De minister van Waterstaat maakt bekend dat in verband met de bijzondere tijdsomstan digheden, een organisatie is ingesteld, belast met de uitvoering van de wet gebruik vervoer middelen 1939. Deze organisatie wordt gevormd door de rijks verkeersinspectie, waarbij bevrachtingscommis sies, bedoeld bij de wet op de evenredige vracht- verdeeling, medewerking verleenen. Onder den inspecteur-generaal is te zijnen kantore, Koningskade 2, 's-Gravenhage, telef. 721150, een afdeeling goederenvervoer voor deze werkzaamheden ingesteld, onder leiding van mr. K. Vonk. De rijksverkeersinspectie is voor het goederen vervoer verdeeld in 10 districten. De bureaux der bevrachtingscommissies volgen mede de aanwijzingen van den rijksinspecteur van het verkeer, hoofd van het betrokken district. Binnen enkele dagen zullen eenige beschik kingen ter uitvoering van de wet gebruik ver voermiddelen 1939 afkomen. Dc heer Posthuma heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de kostwinnersvergoeding voor de gemobiliseerden, die in de werkver schaffingen waren geplaatst, niet wordt bere kend aan de hand van het daar verdiende loon, doch dat als basis wordt genomen het steun bedrag voor de niet te werk gestelden? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, acht de minister het dan juist, dat de gezinnen van bedoelde gemobiliseerden in tegenstelling met alle andere, een lagere kostwinnersvergoeding krijgen, dan zij op grond van hun inkomsten zouden mogen verwach ten? Is de minister bereid te bevorderen, dat de werkverschaffingsloonen, die hooger dan de steunbedragen zijn, alsnog voor de betrokkenen als basis zullen worden genomen? LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak dierkunde, de heer W, F. H. M. Mommaerts, Den Haag. oven het recht op eigendom gaat het recht op leven en beide rech ten liggen verankerd in de natuurwet. Laatst gedane koersen Sept. 19 18 16 Allied Chemical 192% 189 194 American Can Co. 1C9% 108% 110 Am. Car Sf K.dry 33% 30% 32% Am. Rolling Mills 21% 19% 203/1 Am. Smelt Ref. 57% 54% 56% Am. Tel. Tel. 161% 160 1623/i Am. Tobacco B. 78% 78% 79 Am. Waterworks 13% 12 13% Anaconda Co,,per 34% 31 33% Atchison Topeke 30% 28% 293/8 Baltimore Ohio 7% 7 7% Bethlehem Steel 92% 83% 90% Canadian Pacific 4% 4% 4% Case Treshing 82 80% 83 Chase National B. 36% 35% 39% Ches. Ohio 41% 38% 40% Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 88% 83% 86% Cities Service 6% 6% 6% Consol Gas N.Y. 30% 30 31% Continental Oil 28 27% 28% 7 Dawesl. 10% 10 8% 5 Vi Young 9 8% 6% Deleware Huds. 23% 21% 23% Douglas Aircraft 75% 70 75 Dupont de Ncm. 177 174 176% Eastman Kodak 156 155 156% El. Bond Sh. 9% 9% 10 General Electric 41% 39% 39% General Motors 53% 52% 52% Good Year 28% 27% 29% Hudson Motor 6 6 6% Illinois Central 14% 13% 143/8 Intern. Harvester 67 65% 68% intern. Nickel 39% 38 39% Intern. Tel. Tel. 5% 5% 5% ICennecott Copper 42% 40% 423/g Missouri Pacific - Idem pref. 1% 1% 13/, Montgomery Ward 53% 51% 53% Nat. City Bank 30% 29% 30% Nat. Dairy Prod. 15% 15% 15% New York Centra) 70% 18% 19% North Am. Av. 20% 18% 20 North. Amer. n.a. 22% 21 22% Norfolk Western 193% 190% 190 Pennsylvania 24% 21 23% Phillips Oil 45 42% 44 Proctor CambL 6 60 62% Publ. Serv. N. J. 38% 38 39 Radio Corporation 6% 5% 6% Rep. Steel 27% 2d 26% Sears Roebuck 78% 76% 78 Shell Union Oi' 16 14% 14:£ Soc-jny Vacuum 13% 13% 143/8 Southern Pacific 16 y. 14% 15% Southern Railway ti% 16% 173/1 Standard Brands 6% 6% 6% Stand. Oil of N.-J. 5i 50 51% Tidewater Ass. Oil 13% 12% >2% Union Pacific 99 97 99 United Aircraft 43% 41 43% United Corp A. 3 3 3% U. S. Leather U. S. Rubber 43% 42% 44% U. S. Steel 77% 70% 7b Western Union 34% 32 34% Westingh. Electr. 1 4 1 10 114 Wool worth Building 38% 38% 39% ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen NEW YORK, 19 Sept. Slotkoersen Sept. 19 18 16 Brussel 17. il 17.11 17.12 Rome 5.16 5.2C% 5.2C Bern 22.71 22.66 22 66 Madrid Oslo 22,75 22,75 22.75 A'dam 53.30 53,15 53, 0 Londen 3.9 3.83% 3.85 2.23 2.18 2.20 Berlijn 39.50 39,50 39 50 NEW YORK, 19 Sept. 19 Sept. 18 Sept. 19 Sept. 18 Sept. Katoen Oct. 8.948,94Mrt. 8.49 8.46 Dec. 8-70-72 8.72Mei 8,25-27 8,25 Jan. 8.618.62Juli 8.07-09 8.08- Rubber Standaard Juli Ja»- 19,5019.60 Sept. 21.7021.85 Mrt. 19.05- 19.01 Oct. 20.90- 21.00Mei 18.9018.80 Dec. 20.2120.15Juli 18.8018.70 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) 4.41- Dec. Mrt. Mei 4.41 Juli 4.41 Suiker Juli 2.17 Sept. 2.22 Nov. Dec. 2,26) Tin Loco I 4,10— Sept. 6.00 6.50 4.10 Dec. 6.57 6.45 4,31 Mrt. 6.58- 6.43 4,31 Mei 6,58 6.43 4,31 Juli 6,58 6.45 2.17 Jan 2,344 2.331 2,22 Mrt. 2.39 2,38 Mel 2.441 2.44t 2,25t Juli 1 2.49 2.48 Termijn 19 Sept. 18 Sept. CHICAGO, 19 Sept. 19 Sept. 18 Sept. Tarwe Haver Sept 84%-85 84'ASePl- 3i% 35% Dec 84%-85 85 8:% Dec. 33%34% 81 86 86 - 86 Mej 34 35 Rogge 5C 50% 53 53 55%55% Mei Maïs Sept Dec Mei Reuzel Sept 7.72% Oct. 7.70 55%— 57 Sept 54% 56 Dec 573A58%Mel 19 Sept. 18 Sept. Tarwe Oct. 74%76 Jul) Dec. 76%77%Oct. Mei 80% 8 Mel Rogge Mel 58 57%Oct Dec 57%57%Dec Oct 58%59 Mei Haver Oct 36% 39% Mei.. Dec 35% 37% 7.77% Dec 7.52% 6.7 7% 7.70 Jan. 7.60 ,552 WINNIPEG, 19 Sept. 19 Sept. 18 Sept. Gerst 4'%-- 4,% 46%46%- 47%"48%- Lijnzaad 167 167 162% 162% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 307 1/2—306 1/2 Philips 142—141 Unilever 102—101 3/4 Anaconda 26 1/8—26 1/4 H. V. A. 401 Kon. Boot 124 1/2 Java Ch. J. Lijn 112 U. S. Steel 55 3/4—56 1/4 Betn. Steel 66 1/8—66 1/2 Rep. Steel 20 3/4—21 A'dam Rubber 209 1/2 Tidewater 11—10 7/8 Shell Union 12 7/16—12 5/16 Am. C. en Foundry 23 3/4—24 1/4 Gew. Marine 8 1/2—8 Interc. Rubber 4 3/16—4 1/4 Van 4,305-uur Kon. Olie 306 Unilever 1011/2 Anaconda 26 1/3—25 1/2 Kon. Boot 126 Java Ch. J. Lijn 1111/2 U. S. Steel 55 1/2—55 1/4 Betn. Steel 65 3/4 Rep. Steel 20 3/4—20 7/16 Kenecott 32 7/8 Tidewater 10 3/4—10 7/8 Shell Union 121/4 Nprth .Am. Aviat. 14 5/8 Am. C. en Foundry 24 Gew. Marine 8 Interc. Rubber 41/8 U. S. Rather 61/4 Amer. Bemberg 10 3/4 binnenlandsche havens IJMUIDEN, aangekomen 18 Sept. Madjoe, m.s.. Lysekil; Nezo, m.s., Rafso. Vertrokken 18 Sept. Barneveld, s., La Plata. 19 Sept. Soemba, s., New York; Saba, m.6„ Heroen: Magne, s. Landskrona. AMSTERDAM, aangekomen 19 Sept. Madjoe, Lysekil, inklaren, Steiger H.A.L., wa genborg; Nezo. Rafso, inklaren. Steiger H.A.L-, idem. JAVA—NEW YORK LIJN KOTA RADJA, 16 Sept. n.m. van Java te Bos ton. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BARNEVELD, 18 Sept. van IJmuiden naar La Plata. MJ. NEDERLAND SOEMBA, 19 Sept. van IJmuiden n. New York- ORANJE, uitreis, pass. 18 Sept. Kaap de Goede ^TA JAN DOEN, thuisreis, 18 Sept. te Djeddah. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN MODJOKERTO 18 Sept. van Balik Pappan Pacific Kust. ROTT. LLOYD INDRAPOERA, thuisreis, 19 Sept. v.m. in de Britsche wateren. DEMPO. uitreis, 18 Sept. van Las Palmas. KOTA GEDE, uitreis, pass. 19 Sept. Ferim. SIBAJAK, uitreis, 19 Sept. te Belawan. JAPARA, R'dam n. New York, 19 Sept. uit den N. Waterweg. VER. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—BRITSCH INDIE LIJN STREEFKERK, R'dam n. Br. Ir.dië, 19 Sept. Uit den N. Waterweg. DIVERSE SCHEPEN NORA, m.s., 18 Sept. van Londen te R'dam- NIEUWLAND, R'dam li. d- Noordzee. 18 Sept- uit den N. Waterweg. JUTLAND, m.s., 17 Sept. van IJmuiden te Har togen. r. BIRMINGHAM, m.s., 17 Sept. van R'dam Hartogen. T, te BRANDARIS, m.s., 17 Sept. van IJmuiden 16 Harlineen. BART. in.s., 18 Sept. var. Delfzijl te Harlingen- ATT S., m.s., 18 Sept. .te Antwerpen. MADJOE. m.s.. 19 Sept. van Lysekil te Amst. NEZO, m.s., 19 Sept. van Rafso te Amst. SABA. m.s.. 19 Sept. van IJmuiden n. Heroen- ARGUS, m.s., 18 Sept. van Llttlehampton Enkhulzen. GOUWE, 19 Sept. van Leningrad te R'dam. ALGARVE, 18 Sept. van R'dam te Drogheda. ORANJE NASSAU. 19 Sept. van Tilburg y Vllssingen. BLACK OSPREiY. 19 Sept. van Antwerpen Rotterdam. AMSTERDAM. 19 Sept. Het s.s. „Barneveld van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., is door de regee ring gecharterd voor het vervoer van graan. H schip vertrok gisteravond van Amsterdam na La Plata. ,,«n Hedenochtend vertrok het m.s. „Japara v den Rotterdamschen Lloyd, van Rotterdam na New York, eveneens om graan te halen voor regeericg, BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 19 Sept.: Trajan. G<AMSUERDAM. Aangekomen 19 Sept.: Sturebol'8' Pitea. hout. Houthaven, J. Sydaes Co.: Traja Gothenburg, bunkeren, J. F- Cienhaven, Ne Steenk. Hand. Mij. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-BKITSCH-IND1E LIJN STREEFKERK, uitreis, 19 Sept. n.m. te Alt' werpen. DIVERSE SCHEPEN HU^IZE VIII. m.s., 18 Sept. van Emden t® Delfzijl. HUNZE XXV, m.s., 18 Sept. van Delfzijl na» Emden. «g KASIMA MARU, Japan naar R'dam, 18 Sept. Antwerpen. OPKeeeven docfr afdeeling Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Surséance van betaling: Namens de Naamlooae Vennootschap My. W, exp'oitatle van het Hotel en café „HoUenda"» te Amsterdam, is door den procureur Mr. A. Kiimell te Amsterdam, Museumplein 10, bij Arrondlssements-Rechtbank te Amsterdam ïng» diend een verzoekschrift om surseance van bet» ling, bij welk verzoekschrift geen ontwerp va accoor dis gevoegd. e De Rechtbank, Tweede Kamer, heeft bij na» beschikking d.d. 15 September 1919 de sursea»^ voorloopig verleend en benoemd tot bewindvoe» ders Mr W. C. van Heuven, te Amsterdam, M" seumplein 10 en J. P. de Haan, acvountant, t Amsterdam, Museumplein 10, en het verhoor, «r doeld in art. 218 der Faiüissementswet bcpaa» op Donderdag 2 Noveipber 1939. des middags 1 12 uur, in de raadkamer van de derde kamer het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 12 Sept. J. J. Smolders, handelende o.d. naa»> Bre-dasche Vlechtind. Selluna te Breda. J. Franken Azn. te Bergen op Zoonr. J. Bastianen Czn. te HeerleWouw J. W. Quist te Tholen. 13 Sept. W. v. d. Wel te Rotterdam. J. van Dijk te Rotterdam, C. van Riet te Rotterdam. j,. Comm. Venn. Neerlandia Expresse te R°v terdam. A. Waterreus te Rotterdam. P. J Waterreus te Rotterdam'. M. P. Stumpe te Rotterdam. J. H. I. Stumpe te Rotterdam. 14 Sept. M. C. Hageraats te Arnhem. Bil vonnis van de Arrondissementsrechtbank Den' Haag d.d. 14 Sept. 1939 is in het failhsf ment van de Comm. Venn. ZuidholL Zaad te ie»1» en plantenkweekerjj M. Mank's Zaadh. te L geraar A. 131, en haar vennoot A. N. Mank Voorschoten, Leidscheweg 469, in de plaats 'r< T -f /4 Tnnt Int (iHTotrtr hPYlfPillri TYlI"' V UUiöLiiUtcil, Jjciuovutyygg wuv, »u r mr, G. L. v. d. Jagt, tot curator benoemd mr- B. W. van Overeem, Turfmarkt 8 te Leiden- Failliet verklaard: te 18 Sept.: Krijn Hamelink, klein-landbouwer Sluiskil, gem. Terneuzen, Kanaaldijk. R.c. mr- E. Muller. Curator mr. H. B. L. de Rechter Hulst. j cl- Vernietigd bij arrest van het gerechtshof io* 72 6 Sept. 1939 het vonnis der Rechtbank te 165% waarbij Hermannus Lambrechts, drogist te lo vorden, d.d. 15 Juli 1936 in staat van failm»® ment werd verklaard. f m. 7fii/, 38 Opgeheven wegens gebrek aan actief de 3b /4 do /4 vanj Hoogiancj te Amsterdam; J. S. Breuker Amsterdam; I. E. Rood te Amsterdam'. V- 44, Hoeves H tot ^traleü feze cr Het t ^een m ^trepo Hrverf 'isisprc öe re Hs b V be "'woerv «oais t 8 Sept, ih?ok 1 flien tc t,eï vei cri Grave h Hort, !n kofi Nke e li) - s t!1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2