4, kranten Het geheim opgelost Vreemde vlaggen verboden Beperking van openbare werken ze snakken - er naar - WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 Maatregel houdt verband met de handhaving van onze onzijdigheid Uitvoerverboden afgekondigd O.m. voor cacao, chocolade, koffie en thee ent; *ES MAANDEN GEËISCHT TEGEN CHAUFFEUR Vier menschen gedood bij auto-ongeluk Wordt Duitsche grens bij Vaals gesloten? Nederlanders in Polen Schuilplaatsen te Rotterdam TOELATING NEDERLANDERS IN ANDERE LANDEN Plannen Tentoonstelling 1941 te Rotterdam opgeschort Audiëntie Bijeenkomst van de Tweede Kamer Mr. van Schaik weer no. 1 op de nominatie voor het voor zitterschap Vergadering van de Eerste Kamer LUCHTAFWEER ROTTERDAM NIEUW KAMERLID Telegraafverbinding met Polen verbroken H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard bij aankomst op het Binnenhof voor de opening der Staten-Generaal Alleen het strikt noodzakelijke zal voorloopig mogen worden uitgevoerd Nieuwe treinen ingelegd ZIJN VROUW MISHANDELD - - Twee jaar gevangenisstraf tegen zeeman geëischt Geknoeid met loterij gelden werpe men niet weg; stuur ze op naar Uw vrienden en kennissen onder de gemobiliseerden; Nederland behartigt Duitsche belangen PAS OP UW ACHTERLICHT Machinisten-examen UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Rijksverzekeringsbank Defensie Sociale verzekering Landbouwwint er school Inspectie van Arbeid v* A R het engelsch De minister van Buitenlandsche Zaken, *an Binnenlandsche Zaken, van Justitie, fan Defensie en van Waterstaat, daar toe door H. M. de Koninign gemachtigd, hebben in verband met en ter handhaving fan de door de regeering afgekondigde on tijdigheid in den tusschen eenige vreemde mogendheden bestaanden oorlogstoestand bepaald, dat het verboden is in het rechts gebied van het Rijk in Europa in het open baar nationale vlaggen van vreemde mo- êentlheden te plaatsen of te houden. Ebt verbod geldt niet: a- ten aanzien van vlaggen, hetzij op of aan jebouwen of op daarbij behoorende terreinen fah gezantschappen of consulaten van vreemde Mogendheden, hetzij op of aan gebouwen en h'einen, in gebruik bij diplomatieke en con- Waire vertegenwoordigers van zoodanige mo- ®ebdheden, hetzij op de vervoermiddelen, waar- ZÜ gebruik maken; I b. ten aanzien van vlaggen op vreemde oor- s>-, zee- en binnenvaartuigen. l minister van Economische Zaken maakt "^bend, dat thans ook de uitvoer van cacao- cr°ciucten, t.w. cacao, cacaomassa, cacaopaste, ."Caopoeder, chocolade en chocoladeproducten, ferboden. Oeze producten vallen reeds onder een mono- y beregeling krachtens de landbouwcrisiswet. k0°r het verkregen van uitvoervergunningen hoeven belanghebbenden zich slechts te wen- h tot de voor deze producten aangewezen htraie. De bedoeling van het betrekken van eZe crisis-producten onder de uitvoerverboden let •bei bet scheppen van de mogelijkheid, de alge- 6htn :e'i geldende regelen voor het transito- en Voe: 'epotverkeer, welke in verband met de uit- ^'ferbcden worden gesteld, ook voor deze Jsisproducten te doen gelden. te e regeering heeft het noodig geoordeeld de W.S bekend gemaakte verboden van uitvoer tit bepaalde goederen aan te vullen met een v°erverbod voor een aantal metaalproducten lR0sls bekend gemaakt in de Staatscourant van September 1939. iftci 1611 aanzien van deze artikelen, kunnen, wen de hier te lande aanwezige voorraden f toelaten, dispensaties worden verleend hef1 Verkriigihg daarvan wende men zich tot crisis-uitvoerbureau, Piet Heinplein 6 te t*Tavenhage. 1,0T°°rts heeft de regeering den uitvoer ver- en van Pekel" en steurharing, thee, koffie h koffie-extract en van melado en melasse, h?.k'e producten reeds vallen onder een mono- Y he-regeling, krachtens de landbouwcrisiswet Ijhhr het verkrijgen van uitvoervergunningen ^hoeven belanghebbenden zich slechts te wen- c h tot de voor deze producten aangewezen htralès. De bedoeling van het betrekken van crisisproducten onder de uitvoerverboden v het schennen van de mogelijkheid de alge- tie, scheppen van de mogelijkheid de alge- etl geldende regelen voor het transito- en '"epotverkeer, welke in verband met de uit- 0crv; («S; Tferboden worden gesteld, ook voor deze jsprodueten te doen gelden. minister van Economische Zaken deelt v^e, dat de directeur van het Rijksbureau lje0T rubber de algemeene dispensatie van het jjJTcrkings- en verwerkingsverbod van rubber g, ingang van 22 September a.s. doet ein- j^h. Aan alle bij het Rijksbureau voor rubber Verschreven ondernemingen, die rubber be- of ec,k'6rken of doen bewerken of verwerken, zai "es tot wederopzegging een vergunning wor- ijjh ferleend tot het verrichten van de bedoelde Opdelingen, echter onder bepaalde voorwaar- ö3°0r de rechtbank te Roermond stond Dins- een 21-jarige kleermaker uit Horst terecht, ili a's bestuurder van een zevenpersoonsauto tic hen avond van 24 Mei van dit jaar onder tfape'neente Horst met zeer groote snelheid een boom was gereden, tengevolge waar- vier jonge menschen waren gedood. Met bfYj.^ssagfers kwam hij dien avond van een q. oft uit Grubbenvorst. btj/jherweg had men nog even een bezoek ge- "t aan de Meerloschc kermis. De bestuurder hen auto was niet onder invloed van ster- te hrank. Hij had den wagen tengevolge van W® °°te snelheid niet in de bocht van den va.n kunnen houden en vloog met een vaart Jfaarschijnlijk meer dan 100 K.M. tegen bit °°B. De passagiers werden naar alle zijden "op 11 wagen geslingerd. Twee waren op slag \r' Twee anderen overleden tijdens het> ver- tip haar het ziekenhuis. Cn°Verledenen waren J. Viïllings uit Helden, °enen en C. en L. in 't Zand, allen uit Grubbenvorst; de beide laatsten waren broers van de bruid. De bestuurder en de twee andere inzittenden waren zeer ernstig gewond. Een van hen ver blijft nog steeds in een ziekenhuis. Verd. verklaarde voor de rechtbank, dat naar zijn meening de snelheid 70 a 80 K.M. per uur had bedragen. Wachtmeester Post van de ver- keersbrigade was bij het onderzoek tot de con clusie gekomen, dat de snelheid zeker 100 tot 110 K.M. had bedragen. De officier van justitie eischte een gevangenis straf van zes maanden met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Uitspraak 3 October. Men meldt ons uit Vaals: Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Duitsche grens bij Vaals op a.s. Donderdag 21 September zal worden gesloten. Een Reuterbericht uit Brussel meldde, dat de ontruiming van Aken reeds een voldongen feit zou zijn, in dien zin, dat de bevelen zouden zijn uitgereikt. Wij vernemen uit Aken zelf, dat alles daar heden, Dinsdagmorgen, nog is zooals in de laatste dagen, in afwachting dus. Verwacht mag worden, dat na het sluiten van de grens alles zijn beslag zal krijgen In den omtrek van Aken, ook aan de Neder7 landsche grens, worden meer Duitsche mili tairen gezien dan anders. Onder dagteekening van 19 dezer heeft het Nederlandsche gezantschap te Warschau langs radiotelegrafischen weg via Londen het vol gende aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken hier te lande gemeld: De volgende Nederlandsche onderdanen zijn veilig en wel bijeen in het Nederlandsche ge zantschap te Warschau: Cc heer en mevr. Wauterscheid en kind, de heer en mevr. Broos en 2 kinderen uit Appingedam, de heer Custers uit Eindhoven, de heer Krijgsman uit Dordrecht, de heer De Jode uit Arnhem, de heer Van der Ben uit Eindhoven, de heer Van der Wiede uit Eindhoven, de heer De Jong uit Eindhoven, pater Daniël uit Vlissingen, mevr. Van Baren van Gilsen met 3 kinderen, mevr. Van Loon met kind uit Tiel, mevr. Van Laarhoven met kind, consul en mevr. Peereboom, mevr. en mej. Peereboom, baron en baronesse Gevers Te Warschau bevinden zich voorts in goeden welstand de heeren Broersma uit Amsterdam en Munder. De heer Ruibing, uit Appingedam, is 5 Sep tember naar Lemberg vertrokken. Consul De Bruin is 6 September wederom naar Krakovic vertrokken. In aansluiting met bovenstaand bericht van het Nederlandsche gezantschap te Warschau wordt nog medegedeeld, dat een aantal woorden in het radiotelegrafisch bericht niet is door gekomen. Het is dus mogelijk dat in het oor spronkelijke bericht een grooter aantal namen van Nederlanders is opgenoemd aan hier ver meld kon worden, zoodat zij, die namen missen, welke zij verwacht hadden te zullen vernemen, zich niet bij voorbaat ongerust behoeven te maken. B. en W. van Rotterdam hebben den raad medegedeeld, dat zij 12 September hebben be sloten schuilloopgraven tegen luchtaanvallen te laten maken voor ongeveer 60.000 personen, het geen met de reeds ingerichte en spoedig in te richten schuilgelegenheden in kelders, mogelijk zal maken in totaal 100.000 menschen in Rot terdam bescherming te bieden. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Neder- lancj.sche regeering seaert het uitbreken van den oorlog van de regeeringen van een aantal vreemde landen, waarheen de Nederlandsche onderdanen tot dusver zonder vreemd visum konden reizen, cte mededeeling heeft ontvangen, dat dit visum thans weer verplicht is gesteld. Deze mededeelingen betroffen de navolgende vreemde landen: Canada, Denemarken, Duitsoh- land, Estland, Finland, Frankrijk (met in begrip van c'e Fransche koloniën en protecto raten), Groot-Britannië en Noord-Ierland (met inbegrip van de Kanaal-eilanden), het eiland Man, New Foundland, Zuid-Rhodesia, de Brit- sche koloniën, protectoraten en de gebieden on der mandaat der regeering (met inbegrip van het mandaat-gebied van Zuid-West Afrika), Zweden en Zwitserland, Australië en Nieuw- Zeeland. Het bestuur van de stichting Tentoonstelling 1941 te Rotterdam is na overleg met B. en W. tot de conclusie gekomen, dat het geraden is de uitvoering van de plannen voorloopig op te schorten, met de bedoeling deze weer ter hand te nemen, zoodra de algemeene omstandighe den zulks toelaten. De audiëntie van den minister van Water staat zal in plaats van Vrijdag 22 dezer gehou den worden Vrijdag 6 October. De Tweede Kamer kwam Dinsdagmiddag bij een onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. Aan de orde is de aanbieding van de Rijks- begrooting voor 1940. De griffier doet voorle- ing van het Kon. Besluit, waarbij de minister van Financiën wordt gemachtigd tot aanbieding van de Rijksbegrooting voor 1940. De minister van Financiën, de heer DE GEER, biedt aan de kamer aan de Rijksbe grooting voor 1940, welke vergezeld gaat var. een nota betreffende den toestand van 's land. financiën. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid, mr. J. A. de Wilde, worden vervolgens goed gekeurd. De heer De Wilde legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. Aan de orde is het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Voor de eerste plaats op de voordracht wor den uitgebracht 91 stemmen, waarvan 77 op den heer Van Schaik (R.K.), 4 op den heer De Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.), 2 op dei heer Van der Sluis (S.D.), 1 op den heer Drees (S.D.) en 7 blanco. Mr. Van Schaik komt dus als no. 1 op de voordracht. Voor de tweede plaats worden uitgebracht 85 stemmen, waarvan 57 op den heer Smeenk (A.R.), 23 op den heer Drees (S.D.), 1 op den heer Ter Laan (S.D.), 1 op den heer Terpstra (A.R.), 1 op den heer Van der Sluis (S.D.), 1 cp den heer Duymaer van Twist (A.R.) en 1 op den heer Weitkamp (C.H.). De heer Smeenk wordt dus als tweede op de voordracht geplaatst. Voor de derde plaats worden uitgebracht 83 stemmen, waarvan 68 op den heer Drees (S.D.). 2 op den heer Joekes (V.D.), 1 op den heer Serrarens (R.K.), 1 op den heer Ter Laan (S.D.) en 11 blanco. De heer Drees verschijnt dus als no. 3 op de voordracht. Om 16.05 uur wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag 1 uur. De Eerste Kamer vergaderde Dinsdag onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Deze hield de volgende rede: „Harer Majesteit de Koningin mocht het we derom behagen mij voor een zittingsjaar te be noemen tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staterr-Generaal. Dankbaar voor dit herhaald blijk van ver trouwen van de zijde der Kroon, onthoud ik mij van een beroep op uwen steun en mede werking bij de vervulling van mijn ambt, waar ik, gedachtig aan het verleden, mij bij voor baat van beide verzekerd houd. Ze dragen er niet weinig toe bij, mij de lei ding van dit college opnieuw met opgewekt heid te doen aanvaarden. De prediker leert ons, dat er een tijd is om te zwijgen. Gelet op den zoo zorgvollen toestand, zoowel buiten onze grenzen als, om meer dan één re den, ook in het binnenland, meen ik, dat voor mij op deze plaats die tijd thans is gekomen. Daarnaar wensch ik mij te gedragen. Echter niet alvorens uit het diepst van mijn hart Godes Zegen af te smeeken op het werk, dat dit huis wacht." De Kamerleden hebben de rede staande aan gehoord. De VOORZITTER stelt voor, de troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Z. h. st. wordt aldus besloten. Bij loting worden de afdeelingen der Kamer samengesteld. De vergadering wordt geschorst, opdat de af deelingen hun voorzitters en ondervoorzitters en de leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord kiezen. Na heropening der vergadering wordt mede gedeeld dat benoemd zijn tot voorzitters cjr afdeelingen de heeren Janssens, Ter Haar, Blomjous, Van Voorst tot Voorst en Van Cit- ters; tot onder-voorzitters de heeren Michiels van Kessenich, Kranenburg, Fleskens, Steger en Kolff; tot leden van voornoemde commissie van redactie de heeren Michiels van Kessenich, Ter Haar, Barge, De Zwaan en Van Citters. De vergadering wordt te 3.45 uur verdaagd tot Woensdag elf uur. B. en W. van Rotterdam hebben bij den raad een voorstel ingediend voor 100.000 deel te ne men in het door de stichting Luchtafweer Rot terdam e.o. te fourneeren kapitaal voor de actieve luchtverdediging van Rotterdam e.o., door mid del van 26 batterijen afweergeschut van 2 cm. Het Centrale Stembureau deelt mede, dat de heer J. G. Suurhoff te Amsterdam zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal (in de vacature-Van den Tem pel) heeft aangenomen. De P.T.T. deelt ons mede, dat de telegraaf verbindingen met Polen thans zijn verbroken. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, zullen in het komen de jaar welhaast alle gemeenten haar uit gaven voor openbare werken aanmerkelijk moeten besnoeien. Immers, de circulaire, welke de Regeering onlangs aan Ged. Staten deed toekomen en waarin dezen colleges het advies werd gege ven, streng toe te zien op de uitgaven voor openbare werken van noodlijdende gemeenten, kan, volgens inlichtingen van bevoegde zijde, ook worden opgevat als geldend voor niet nood lijdende gemeenten. Het blijkt dan ook, dat sommige college's van Ged. Staten reeds aan de onder hun bevoegd heid ressorteerende gemeentebesturen nood lijdend erf niet hebben medegedeeld, dat voor openbare werken slechts die uitgaven mogen worden gedaan, waarvan de strikte noodzake lijkheid kan worden aangetoond. Ingaande heden, 20 September, worden op alle werkdagen de volgende treinen in de dienstregeling van de Nederlandsche Spoor wegen ingelegd: Trein nr. 7, Den HaagRotterdam D.P., Den Haag H.S. vertrek 7.02 uur, Delft vertrek 7.09, Schiedam vertrek 7.18, Rotterdam D.P. aan komst 7.23 uur. Sneltrein nr. 24, Rotterdam D.P.Amsterdam C.S., Rotterdam D.P. vertrek 7.56, Den Haag H.S. vertrek 8.15, Amsterdam C.S. aankomst 8.58. Op werkdagen, doch niet op Zaterdagen: Trein nr. 35, Amsterdam C.S.Rotterdam D.P., Amsterdam CS. vertrek 9.13, Haarlem vertrek 9.29, Leiden vertrek 9.49, Den Haag H.S. ver trek 10.02, Delft vertrek 10.09, Schiedam vertrek 10.18, Rotterdam D.P. aankomst 10.23. Trein 115, Amsterdam C.S.—Dordrecht, Am sterdam C.S. vertrek 17.13, Haarlem vertrek 17.29, Leiden vertrek 17.49, Den Haag H.S. ver trek 18.02, Delft vertrek 18.09, Schiedam ven- trek 18.18, Rotterdam D.P. vertrek 18.25, Rot terdam Beurs vertrek 18.29, Dordrecht aan komst 18.42. Trein 130. DordrechtAmsterdam C.S. Dor drecht vertrek 17.16, Rotterdam Beurs vertrek 17.31, Rotterdam O.P. vertrek 17.36, Schiedam vertrek 17.42, Delft vertrek 17.51, Den Haag H.S. vertrek 17.59, Leiden vertrek 18.10, Haarlem vertrek 18.31, Amsterdam C.S. aankomst 18.45. Ook-op Zaterdagen zullen tusschen Amster dam en Rotterdam resp. Dordrecht enkele nieuwe treinen worden ingelegd. De dienstre geling dezer treinncn zal later bekend worden gemaakt. De 43-jarige zeeman J. J. E. stond te Rotter dam terecht omdat hij 23 December 1938 zijn echtgenoote Aagjes Klisman in de echtelijke woning aan de Paul Krugerstraat te Rotterdam met een zwaren ijzeren hamer eenige slagen op den rug, het hoofd en het gelaat heeft toege bracht, tengevolge waarvan zij een hersenschud ding en een wond aan het hoofd heeft opgeloo- pena De verhouding tusschen man en vrouw was al gedurende een jaar niet goed. Toen zijn vrouw 23 December 1938 in de keu ken een brief zat te schrijven aan de keukentafel, greep hij een hamer en sloeg in blinde woede op haar los. Na gewond te zijn liep de vrouw de trap af, doch toen gooide de man haar nog een beitel naar het hoofd. De vrouw werd naar het ziekenhuis vervoerd. De man poogde daarna zich van het leven te berooven door zich de polsen door te snijden. Dit werd door tijdig ingrijpen voorkomen. De man heeft daarna zes maanden in het ziekenhuis doorgebracht. De vrouw legde getuigenis af van het gebeur de. De man verklaarde zich niet veel meer van het voorgevallene te herinneren. Het O.M. eischte twee jaar gevangenisstraf. Mr. E. M. J. Minderop wees er op dat de man er spijt van heeft. Hij voelde voor de vrouw en kinderen. De vrouw heeft nu een eisch tot echt scheiding ingediend. Uitspraak 3 October. Voor de Utrechtsche rechtbank werd Dins dagmorgen de bekende zaak voortgezet van het Loterijkantoor te Soest, waarvan de houder, de 53-jarige P. S., in staat van faillissement werd verklaard omdat hij had nagelaten verschillen de uitkeeringen te doen. Hem werd ten laste gelegd, dat hij een bedrag van 4000.aan den boedel had onttrokken, waarvoor hij reeds 23 Mei IJ. terecht had gestaan en de Officier van Justitie, Mr. Kamphuys, 5 jaar gevange nisstraf had geëischt. Verd. had 33 kassen opgericht, waarin men een bepaald bedrag kon storten, om later even tueel een aandeel te hebben in den prijs die op zeker lot zou vallen. Er moest in totaal 25000 in de kas gestort worden, waarvoor verd. dan 'n lot in de Staatsloterij nam. Voor dat dit geld echter volledig binnen was, had hij reeds Fransche en Belgische premieaandeelen ge kocht. Toen er nu op een lot een prijs van 85.000 gevallen was, kwamen verschillende menschen hun aandeel opeischen. Bij de politie kwamen evenwel herhaaldelijk klachten binnen van cliënten, die het geld waarop zij meenden recht te hebben, niet of niet volledig ontvin gen. De curator in het faillissement, mr. Stadis uit Amersfoort, was van oordeel, dat de men schen op het volle pond recht hadden terwijl verd. meende, maar 64.000 te moeten uit betalen. Hij meende gerechtigd te zijn van den faillieten inboedel 4000 te gebruiken, daar er z.i. hog voldoende geld overbleef om zijn men schen te betalen. De Officier van Justitie handhaafde zijn eisch. met dien verstande, dat de voorloopige hechtenis in mindering werd gebracht. De ver dediger, mr. Vermeulen, wees er in zijn plei dooi op, dat er cliënten waren, die om hun geld kwamen toen er een prijs gevallen was, doch niet aan hun verplichting, de premie te betalen, hadden voldaan. Volgens het reglement is iemand die aan zijn verplichtingen niet vol doet geroyeerd. Daar kwam zelfs een juffrouw met haar heele achterstallige premie aan sjouwen, toen ze gehoord had dat er wat te halen was. Pleiter concludeerde dat verd. recht had om 4000 te nemen en vroeg vrijspraak. Uitspraak 3 October. De Nederlandsche regeering heeft op verzoek van de Duitsche de behartiging der Duitsche belangen in de Straits Settlements en in Hong kong op zich genomen. De A.N.W.B. schrijft ons: Met ingang van 21 September a.s. zal eer. strengere controle cp de rijwielachterlichten worden gehouden. Den wielrijders wordt dus dringend in hun eigen belang aangeraden zich te overtuigen dat hun achterlicht goed func- tionneert en dat dit voorzien is van een der ondervolgende rijkskeuren: 27d, 30d, 32d, 33d, 34d, 38d, 41d, 43d, 48d, 50d, 53d 27d, 30d, 32d, 33d, 38d, 41d, 43d, 48d, 50d, 53d, 7!d, 75d, 80d, 81d, 88d 89d. Hierbij dient het volgende te worden aan- geteekend: De rijkskeuren 9d. 24d, 30d en 33d hebben betrekking respectievelijk op het fabrikaat Forto", „Eton", „Vasad" en „T-Te-Gelen' waarvan slechts zijn goedgekeurd de typen res pectievelijk 2, 6, b en 1, I. 3, 2. De goedkeuring van alle andere typen dezer fabrikaten is in getrokken. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor het voor loopig diploma, de heeren: B. van Hoek, Oos'c- voorne; L. J. Schenk, Bakkum; F. Berg, Bilt- hoven; M. Kramer, Haarlem: T. Franssen, Alkmaar; A. J. Muller, Dordrecht; H. van den Doel. Sliedrecht; O. N. W. Tits, Dordrecht; C. H. Kloote en J. A. van Hoeve, beiden te Mid delburg. Benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw: prof. dr. ir. J. Goudriaan, te Hilversum, president-directeur van de Ne derlandsche Spoorwegen; officier in de orde van Oranje-Nassau: ir. J. E. van der Burg, te Zeist, afdeelingschef le klasse met den persoonlijken titel van hoofdingenieur; ridder in de orde van Oranje Nassau: H. F. Timmermans, te Utrecht, secretaris van den personeelraad; J. Korver te Utrecht, inspecteur; A. F. Schieck, te Utrecnt, inspecteur der comptabiliteit; G. Lusink, tc Rotterdam, stationschef le klasse; A. D Be rendes, te Amsterdam, eerste chef de bureau- A A. M. P. van Kerkoerle, te Maastricht, hoofd opzichter; J. Th. Erdtsieck, te Haarlem, bu- reaurefèrent, allen bij de Nederlandsche Spoor wegen. Verleend de eere-medaille, verbonden asm de orde van Oranje Nassau in goud aan: J. Ha- macher, te Nijmegen, treincontroleur; G. H. Geurts, te Vlijmen, eerste haltechef; in zilver aan: G. Horenberg, te Rotterdam, eerste sein huiswachter; J. M. Dankers, te Breda, stati onsambtenaar; D. J. de Kleuver te Utrecht bureelambtenaar; G. J. Spekman te Zwolle machinist; J. J. Houtman te Rotterdam, hoofd conducteur; J. Overduyn te Venlo, ladingmees- ter; A. J. Everts te Amsterdam, eerste sein huiswachter; in brons aan: C. van Mazijk. te Rotterdam, brugwachter le klasse: J. F. Eger. te Utrecht, ploegbaas; W. M. Soesbergen, te Amsterdam, ambachtsman; S. Antonides, te Zuidbroek, ploegbaas; J. Verwey, te Utrecht voorman-lQcomotiefpoetser; A. Hendriksen. ge boren Leenders, te Brümmen, wachteres, alien bfj de Nederlandsche Spoorwegen'. Met 1 October 1939 is wegens verandering in de inrichting van den dienst der Rijksverzeke ringsbank, waardoor hunne werkzaamheden overbodig zujllen worden eervol ontslag ver leend aan L. Oranje als hoofd-commies en aan A. D. Martron als commies bij de Rijksverze keringsbank. Met ingang van 1 October 1939 is aan den eer sten luitenant A. P. J. Berger, van het 19e Re giment Infanterie een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Benoemd is tot plaatsvervangend griffier bij den raad van beroep (sociale verzekering) te Groningen, mr. G. F. de Sitter, waarnemend griffier bij de arrondissements-rechtbank te Groningen, wonende te Haren. Voor het tijdvak van 1 October 1939 tot j. October 1940 is wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool t- Dtrecht dr. J. L. Petten te Zeist. Voor het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 October 1940 wederom benoemd tot tijdelijk lee raar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen, J. J. de Vries aldaar. Met 1 October 1939 benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Drachten ir. W. C. Hoogland aldaar, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. Voor het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 Oc tober 1940 zijn wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Drachten, W. van Marie en D. Rijpkema, beiden aldaar. Met 1 October 1939 is benoemd tot adjunct inspecteur van den Arbeid de heer ir. P. C. Rus, assistent-chef in de motorafdeeling der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, vlieg veld Schiphol, te Haarlem. De benoemde adjunct-inspecteur van den ar beid ir. P. C. Rus is met ingang van 1 October 1.939 werkzaam gesteld in het 5e district der Arbeidsinspectie, ter standplaats Amsterdam. h kebroken zinnetjes, telkens met langer q hoorde Madge de geschiedenis aan. dien bewusten avond was er twist geko- to0],er een kwestie. Een van de gasten was "ifen 11 °htstoken tegen Fleming en den an- ï^fSen- eas"' en had verklaard, dat hij beiden 6 "l S.Valsch spel zou aanklagen. Fleming had oÜSch J de keel gegrepen en hem heen en weer h 1^hbiji, als een roofdier zijn prooi. Op dat k was de kolonel beneden gekomen en h, onvoorzichtig genoeg, in den strijd I biirfrT' was ook bewusteloos geslagen en ,5llad hem met behulp van zijn kame- biinc°r .'n den auto getild. Ze hadden Mrs. j gel^ 'liet gezegd, waarheen ze gingen, maar win ze haar. om mee te gaan. Toen ze den 611 spreken, had Fleming haar de hand V1sden rï10I1d gelegd. Ze wist niet, hoe ver ze °0r(je "addën, toen Fleming en zijn vriend kregen. Ze verstond niet alles, wat ze zeiden, maar ze lieten den auto stoppen en Fle ming beval haar uit te stappen. Hij gaf haar een flinke som gelds en toen ze hem vroeg, wat ze er mee doen moest, zei hij, dat zij zich schuil moest houden en vooral zwijgen, anders zou t haar slecht vergaan! Ze kende de streek daar. Als meisje had ze in het dorp daar in de buurt gewoond. Den heelen dag had ze zich dan ook schuil gehouden, zich steeds afvragend, wat er van het jonge meisje zou worden, dat in huis achterge laten was, en ze dacht aan den hond, die zeker van honger zou omkomen, daar 't beest vastlag aan een ketting. Ze wachtte, tot het donker werd; toen ging ze naar de woning terug, in de hoop, dat ze den moed zou hebben, er binnen te gaan. Na langdurig aarzelen ontsloot ze de deur, stak een kaars aan en keek in ieder ver trek rond, behalve in dat eene; daar kon ze niet toe komen! Ze verliet het huis niet eer ze zich overtuigd had, dat het meisje, dat zij in gesloten hadden, zich niet langer daar bevend. Toen liep ze over de vlakte, niet wetend, waar heen ze zou gaan. Ze kwam door 't dorp, waar ze opgevoed was, maar hier durfde ze geen on derdak te vragen: men mocht haar eens her kennen. Ze liep door naar het huisje, waar ze thans door Madge was gevonden en omdat ze wist. dat het afgelegen lag, had zij er aangeklopt en om nachtlogies gevraagd; sinds dien was ze er gebleven. Mrs. Turner deed geen lastige vragen Ze scheen de geschiedenis te gelooven, die haar verteld werd. Waarschijnlijk was ze veel te blij, dat ze haar kamer verhuurd hadMaar het was eengoede ziel en, nu Mrs. Fleming ziek was, zorgde ze voor haar met groote bereidwil ligheid. Op het oogenblik was ze uit, maar ze zou wel gauw terugkeeren. „Nu heb ik u alles verteld wat ik weet," ging ze voort, „en ik hoop, dat u daarmee tevreden is. Ze zeiden, dat uw vader niet dood was, maar soms vraag ik mij wel eens af, of ze de waar heid hebben gesproken?" Mrs. Fleming was totaal uitgeput. Ze had de oogen gesloten en scheen in slaap gevallen te zijn. Madge raakte haar even met de hand aan en zei op zachten toon: „Ik ga nu." Er kwam geen antwoord en eigenlijk was het jonge meisje daar dankbaar voor. Haar eenig verlangen was, om zoo gauw mogelijk terug te keeren en tante Anne alles te kunnen vertel len, wat ze nu weer ondervonden had. Ze zag niet meer op tegen de lange wandeling, die ze vóór zich had; ze voelde zich veilig onder de hoede van „Wolf." „Wolf!" noodde ze zachtjes. „Wolf!" Onmiddellijk sprong het goede dier op. Madge sloot de deur en samen ondernamen zij den terugtocht. HOOFDSTUK XI „Ja, hier ben ik eindelijk, tante Anne! En als u maar half zoo blij bent als ik, dan ben ik al ruimschoots tevreden! Maar wat scheelt er aan? Waar is Madge?" Met blijkbaar ongeduld wachtte Stephen het antwoord af. „Ja, juist!.... Waar is Madge?.... Als ik dat maar wist.... Ze is al heel gauw na het ont bijt uitgegaan voor een lange wandeling en had beloofd om half twee thuis te zijn,. Ik had den lunch expres een half uur later gesteld, opdat zij zich niet zou behoeven te haasten. Maar nu is zij nog niet thuis! Wat kan haar overkomen zijn?" „Had zij den hond bij zich?" „Ja, natuurlijk, die twee gaan altijd samen. O, wil je wel gelooven, dat ik zóó overstuur ben, dat ik niets zal kunnen eten!" „Dat is heel dwaas! Ik zal onmiddellijk bel len, dat ze u thee en brood brengen." Toen tante Anne werktuiglijk een kop thee met een boterham had gebruikt, vroeg Stephen weer: „U weet ook niet, welken kant zij opgegaan is?" „Neen, en het is heelemaal niet iets voor Madge, om je zoo ongerust te laten zitten, als zij er iets aan doen kan. Er moet haar dus iets overkomen zijn." Hij was zoo kalm en gewoon, dat zij er zich haast aan ergerde. „Het is onaangenaam. Maar we zullen haar vinden; blijf maar kalm." „Haar vinden? Hoe dan, Stephen?" Hij gaf geen antwoord, maar knoopte zijn jas dicht en was weer van plan ait te gaan. Tante Anne volgde hem naar de voordeur. Samen stonden ze een oogenblik in de duisternis te turen, maar zagen niets. Het was begonnen te sneeuwen. Opeens wórd de stilte verbroken door een luid geblaf. „Dat is Wolf!" zei dokter Harcourt. „O, Stephen, hij zou niet terugkomen, als.." „Wie weet nu, of hij alleen teruggekomen is? Ik zal eens gaan kijken." „O, jongen, ik ben zoo bang!" „Kom, tante, wees flink! Ik ben zoo gauw mogelijk terug." Tante Anne bleef staan, nadat hij weggegaan was, en sloeg in het geheel geen acht op de koude. Alweer hoorde ze Wolf blaffen en toen kwam het dier aangestoven, zijn pels overdekt met sneeuw. „Wolf, Wolf, kon je toch maar spreken!" Hoe dikwijls hadden ze dit al gewenscht, van het oogenblik af, dat ze het dier voor het eerst gezien hadden! „Waar is ze dan hondje? Toe zeg dat nu eens Maar Wolf was reeds naar de keuken. „Heeft mijn hondje zoo'n honger? Ik zal zor gen, dat je wat te eten krijgt, hoor!" Tante Anne was blij, dat ze iets te doen had, wat haar den tijd van het wachten niet zoo lang zou doen vallen. Ze stond nu bij het ven ster en luisterdeDaar hoorde ze ineens voetstappen naderbij komen. In een ommezien was ze weer bij de voor deur en haar hart sprong op van vreugde, toen Stephen haar toeriep: „Alles is in orde, tante Anne! Madge is hier!" Hij ondersteunde het meisje, want zij scheen nauwelijks in staat te loopen. Och, wat zag ze er bleek en moe uit! Wat een verschil vormde zij nu met de leven dige opgewekte Madge van acht uur geleden. In minder dan geen tijd hadden ze haar den met sneeuw overdekten mantel uitgetrokken en in een gemakkelijken stoel bij den haard gezet. „Trek jij haar schoenen uit, Stephen!" com mandeerde tante. Madge lag, achterovergeleund, te genieten van al die vriendelijkheden. Ze trachtte hen te bedanken, maar ze was te vermoeid om te spreken. „Ik zal een kop bouillon halen. Stephen. Let jij goed op haar, terwijl ik weg ben. Toen de zorgzame oude dame was weggegaan boog Stephen zich over Madge heen.' „Liefste," fluisterde hij, „ben je op de vlakte verdwaald? Je bent uren-lang uit geweest." „Neen, ik ben niet verdwaald; de hond liep bij mij vandaan. Ik was er zeker van, dat hij Mrs. Fleming zou gaan opzoeken. Daarom volg de ik hem." „En heb je haar gevonden?" „Ja, Stephen." Wat heerlijk, om zich door haar met zooveel teederheid bij den voornaam'te hooren noemen! „Nu niet meer praten," zei hij. „Geen woord meer, tot je bekomen bent. Blijf maar rustig zitten." Hij vlijde haar nog gemakkelijker neer en kuste haar op het bleeke gezichtje. Zij bloosde, maar verzette er zich niet tegen. „Ik dacht niet, dat je vanavond al thuis zou komen," zei ze. „Ik kon geen oogenblik langer wegblijven, Madge. Er is iets gebeurd, waardoor ik zeker was, dat jij mij noodig had. Ik zal je later wel vertellen, wat 't was." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3