Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen O Teveel marktlieden in manufacturen Prinsjesdag in Den Haag Meer dan 100 kramen geteld GEEN HEFTIGE STRIJD IN HET WESTEN BRITSCH MINISTERIE OVER HITLER'S REDE |iii!iiiii!iiiiiiiii!iin!i!iiiniinninniimnnnt!iiiiniiiiiiiiinnniiiH!iiiiiiiiiiitiiiiiiininfiiiirflniiiiiii!miiiiitm!§ «ïjiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiutiütiiiiuiiuiiiiiiiiumiiiiiiiuiiiiiiiiimiiiiiiiiumiiiiiiiiiin WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 V rouwenarbeid Verkiezing Supplement Telefoongids Rapport inzake marktonderzoek manu facturen-kooplieden Prijsver hooging Sympathie St. Henricus Mulo- school te Heemstede Voor wandelsportliefhebbers (sters)! KON. NED. MIJ. VOOR TUIN BOUW EN PLANTKUNDE De heer H. Carles besprak de nieuwe dahlia-variéteiten Feest voor de soldaten Cabaretavond in Gebouw St. Bavo Een koperen jubileum Lustrum-Inlui K.J.M.V. Concert voor de militairen Faillissementen (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Op het Binnenhof In de Ridderzaal De Koningin (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Temps spreekt over neutrali teit" van Moskou Engelsche boodschap aan Warschau raan® Ns i Nno# Nie to, ?laa- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiniiiiiiiiia STAD De Kamer van Koophandel en Fabrieken kwam gisterenavond in openbare vergadering bijeen in het gebouw aan het Nassauplein. De voorzitter, de heer J. Swens wees aller eerst op de blijde geboorte van prinses Irene. Daarna bleef hij even stilstaan bij de economi sche gevolgen van de mobilisatie en van de oorlogsgevaren. Spr. wenschte den leden de kracht om de moeilijkheden het hoofd te bie den en zoo noodig te overwinnen. Bij de mededeelingen troffen wij aan de reeds door ons gepubliceerde capitulatie van de Ned. Spoorwegen ten aanzien van de verplaatsing van het goederenstation te Haarlem. Er zal thans medewerking worden verleend. Door tóedoen der Kamer werd een belangrijke verbetering van den weg Sloterdijk-Fordhaven- Velsen verkregen. Van de papierfabrieken der fa. van Gelder werd terzake een dankbetuiging ontvangen De heer v. d. Burg verzocht indertijd een onderzoek naar de arbeidsschuwheid bij vrou welijke arbeidskrachten gedurende het seizoen in de conservefabriek. De K. v. K. van Tiel wilde daartoe een schrijven aan den Minister zenden. Het Bureau was uit een onderzoek ge bleken, dat het hier een uitermate ingewikkeld probleem betreft, zoodat een schrijven niet noodzakelijk werd geacht. Aldus werd besloten. De voorzitter en leden der Bevrachtingscom missie werden herbenoemd De verkiezing van leden der Kamer werd vastgesteld op Vrijdag 3 November 1939. De verslagen der commissie onderwijscursus- sen, vestigingswet en uitverkoopen werden goed gekeurd. Eveneens werd bekrachtigd het sub sidie aan het comité Hildebrand-Spoorwegfees- ten te Haarlem. Indertijd stelde de heer E. Voet de vraag, of het Bureau der Kamer zou willen nagaan of de mogelijkheid bestond, de bekende supple menten op den telefoongids weder ingevoerd te krijgen. Na een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de wederinvoer niet van overwegend belang ge acht moet worden, temeer, daar de informatie dienst van de P.T.T. alle inlichtingen geeft. Het Bureau wil dan ook geen verdere stappen doen. De heer v. d. Burg iou opneming van de nieuwe nummers in de plaatselijke dagbladen mogelijk achten. De voorzitter zou eens informeeren. Besloten werd aan B. en W. van Haarlem het volgende schrijven te zenden: De Kamer veroorlooft zich Uw college te wij zen op het in Haarlem geldende doorvaartta- rief, hetwelk naar hare meening een beletsel vormt voor een opleving van het scheepvaart verkeer. Alhoewel haar voldoende bekend is, dat de finantieele toestand er stadsfinanciën allerminst gunstig genoemd mag worden en dat derving van bepaalde inkomsten het bestaande deficit misschien zou kunnen verhoogen, meent zij toch in het belang van industrie en handel te moeten aandringen op een verlaging dezer tarieven, aangezien de vermeerdering van de aantallen schepen, welke Haarlem zullen aan doen, dit deficit zeker tot een minimum zal beperken en in de toekomst ongetwijfeld tot een vermeerdering van inkomsten zal leiden. De statistische cijfers zijn het bewijs, dat een ingrijpen noodzakelijk is en dat een laten voortbestaan der huidige situatie wel oorzaak zou kunnen zijn, dat Haarlem voor dit verkeer blijvend uitgeschakeld zou worden. Juist in verband met het feit, dat binnen afzienbaren tijd zeer belangrijke werken tot stand zullen komen, die voor de ontwikkeling van het han delsverkeer van niet te onderschatten betee- kenis zijn, is het voor de gemeente Haarlem van overwegend belang een zoo groot mogelijk gedeelte van het verloren gegane binnenscheep- vaartverkeer weder terug te winnen. Verlaging van het doorvaarttarief zou daar toe de eerste stap kunnen zijn en in verband daarmede nemen wij de vrijheid U te verzoeken bij het vaststellen der conceptgemeentebegroo- ting 1940 daarmede zoo eenigszins mogelijk rekening te willen houden. In de vergadering der Kamer van 16 Mei 1939 heeft de heer J. J. Brinkman de aandacht ge vestigd op het feit, dat op de z.g. Maandagmarkt, welke wordt gehouden op de Ged. Oude Gracht en Botermarkt het aantal manufacturen-koop- lieden, hetwelk een standplaats inneemt, te groot is en ongetwijfeld te veel schade berokkent aan de hier gevestigde manufacturen-winkeliers. Nadat de voorzitter een onderzoek had toegezegd en deze zaak in handen had ge steld van de Commissie voor het Marktwezen, heeft een der leden dier Commissie te zamen met den secretaris der Kamer een telling gehouden en geconstateerd, dat van de onge veer 200 aanwezige marktkramen er 109 wa ren. die wollen stoffen (stuk-goed), witte flanellen stoffen (onderkleeding), textiel- goederen of artikelen voor kleeding of ligging verkochten. De rapporteurs zeggen: Deze tellingen zijn drie Maandagen achtereen gehouden en telkens troffen wij iets meer dan 100 kramen aan, waar goederen verkocht werden die in elke manu- facturen-zaak verkrijgbaar zijn. Het Bureau der Kamer heeft over deze aange legenheid gecorrespondeerd met het College van B„ en W. alhier ter verkrijging van het aantal kooplieden, de namen en woonplaatsen dezer kooplieden en het aantal afgegeven markt- abonnementen. In het antwoord van B. en W. wordt medegedeeld, dat het aantal kooplieden 35 bedraagt, waarvan 6 ingezetenen der ge meente Haarlem. Vier dezer kooplieden nemen slechts een enkele maal een standplaats in. Hoe wel het zeer goed mogelijk is, dat er ongeveer 35 kooplieden uitsluitend en alleen wollen stof fen (stukgoed) te koop aanbieden is hiermede niet voldaan aan ons verzoek om officieel te weten het aantal manufacturen-kooplieden en kooplieden, welke artikelen uit de manufacturen- branche verkoopen. Onze telling wijst dit trou wens duidelijk uit. Hoewel de Commissie op het standpunt staat, dat een markt voor een gemeente ontegenzegge lijk voordeelen biedt, meent zij toch, dat bij het geven van plaatsruimten op een markt rekening moet worden gehouden met de verschillende branches. Zij is van oordeel, dat hier van een teveel aan kooplieden met artikelen uit de ma- nufacturenbranche gesproken kan worden en stelt voor aan B. en W. te verzoeken dit aantal vooral niet verder uit te breiden en het daar heen te willen leiden, dat het getal 100 in de toekomst niet meer overschreden zal worden. De Commissie stelt zich, in verband met de nieuwe rijksregeling voor het marktwezen, voor t.z.t. een onderzoek in te stellen naar het geheele marktwezen te Haarlem en dan te onderzoeken: a. hoeveel kramen er op de markt voorkomen; b. hoe deze onderverdeeld zijn; c. hoeveel houders uit de gemeente Haarlem zijn en hoeveel van elders; d. de kostprijs per M2 standruimte; e. een vergelijking van huurprijzen met ge lijksoortige gemeenten. De heer BRINKMAN was zeer erkentelijk voor dit onderzoek. Jammer, dat de gemeente niet meer inlichtingen kon geven. Er is hier sprake van een euvel, omdat zeer veel geld iederen Maandag uit Haarlem gaat. Het aantal kramen mag zeker niet verhoogd worden. Spr. bracht hulde aan de commissie voor het markt wezen en vereenigde zich voorloopig met de conclusie. Bij de rondvraag besprak de heer LAS- SCHUIT de hamsterwet, prijsopdrijving' en ver hoogde prijzen. Hij wilde nadrukkelijk vaststel len, dat vele artikelen wel degelijk in prijs om hoog moeten gaan, wil er een normaal zaken leven blijven bestaan. Een redelijke prijsver- hooging moet getolereerd worden. De heer BRINKMAN was het er volkomen mee eens. De winkelier moet vechten tegen de publieke opinie. Het is niet waar, dat geen en kelen prijs hooger mag worden, het is niet waar, dat de winkelier oorlogswinst wil maken. De man moet straks veel duurder inkoopen en daartoe geld hebben. De Kamer diene den Mi nister op een en ander te wijzen. De heer KLEIN SCHIPHORST, voorzitter van het Kleinbedrijf zeide, dat deze aangele genheid ook in de middenstandsbonden is be sproken. Het publiek is in vele gevallen on billijk gebleken. De Minister heeft reeds oor voor deze kwestie. De heer MATHOT vroeg of ook bij de fabri kanten een onderzoek is ingesteld. De voorzitter: Inderdaad. Ook de fabrikanten zijn naar Economische Zaken gestapt. Laat de Kamer even afwachten. Dit zal geschieden. De heer BRINKMAN zeide, dat vooral in de buitengemeenten veldwachters rigoureus zijn opgetreden. Er moet vlug gehandeld worden, De heer KLEIN SCHIPHORST: Er zijn veld wachters, die bij het publiek in het gevlei wil len komen en zeggen; „pik, ik heb je!" Dat is niet langer te tolereeren. De Voorzitter: Ik geloof, dat deze zaak ook van groot belang is voor de fabrikanten. De heer TEDING VAN BERKHOUT wensch te een brief van sympathie en medeleven te zen den aan de organisaties op bloembollenterrein en visscherij, welke bedrijven zoo zwaar getrof fen zijn door de huidige omstandigheden. De Kamer was het daar volkomen mee eens. De heer BRINKMAN vroeg of de Kamer kan aandringen op zakenverlof voor zelfstandigen, wiens zaken dreigen te verslappen, omdat ze gemobiliseerd zijn. De Voorzitter meende, dat dit een landelijk belang is. Een adres zou geen succes hebben. De heer LASSCHUIT deelde mede, dat de Middenstandscentrale de kwestie al ter hand heeft genomen. De winkeliers meldden zich echter niet, wellicht uit concurrentie-overwe- gingen. De heer BRINKMAN: Dan moet de Kamer dus juist iets doen. In 1914 zijn ook zakenver- loven van een week of langer gegeven. Aan de Middenstandsorganisaties zal gevraagd worden of ze de diensten van de Kamer noodig hebben. De heer KOSTER wees op den noodtoestand in het visscherijbedrijf, dat practisch geheel stil ligt. Spr. wilde het bureau er reeds op wij zen, dat steunverleening niet zal kunnen uit blijven. De sympathie-betuiging van de Kamer juichte spr. intusschen toe. In de besloten zit ting zou hij op die steunverleening nader ingaan. De vergadering werd daarop besloten. Gisteren ontvingen wij bericht, dat de militaire overheid de St. Henricussehool NIET in beslag neemt. Alle leerlingen worden daarom Woens dagmorgen op den gewonen tijd verwacht bij het schoolgebouw aan den Heerenweg. Men- schrijft ons: Voor den één korter voor den ander lan ger maar voor de meesten ligt de vacantie toch al weer achter een rug en wel allen heb ben geprofiteerd van de buitenlucht en den mooien zomer en hebben weer intens genoten van de heerlijke zomernatuur. Zoo heeft ieder seizoen iets geheel eigens en ook de herfst, die zich zoo hier en en daar al even meldt door een vroeg-bruine kastanje, een vallend blad, heeft z'n eigen sfeer. We gaan ons daarom al zijn de tijden roe rig voorbereiden op een stevigen marsch door de herfstwereld en wel: op 1 October a.s. Vertrek 12 uur vanaf Graalhuis, Leeghwater- straat 4. Omtrent deelname-kosten voor leden van Katholieke Jeugd- en Sportorganisaties en voor buitenstaanders wende men zich tot een der hieronder genoemde adressen. Men ontvangt een diploma of op zijn oorkonde het lakstempei: „Herfsttocht". Met het oog op een vlot verloop van de orga nisatie van dezen dag, wordt verzocht, dat men zich vóór 27 September opgeeft. Voor opgaven na dien datum wordt extra berekend. In Haarlem wordt de tocht geregeld door me juffrouw I. Middeldorp, Warmoesstr. 20 en B. Fielage, Joh. v. Vlietstraat 76, waar men alle verdere gegevens kan ontvangen. Een prettige en sportieve tocht! In de kleine zaal van Hotel Lion d'Or vergaderde gisterenavond de afdeeling Haarlem der Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde, onder voorzitterschap van den heer J. L. Bouwer. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de ernstige omstandigheden, waaronder deze eerste vergadering van het seizoen werd gehou den. Hij spoorde de leden aan, niettegenstaande de ernstige gevolgen, die de toestand voor den tuinbouw met zich zal brengen, den moed niet te laten zakken. Een tuinder laat het hoofd niet hangen, dat behoort niet bij zijn vak; zijn vak, dat een vak van liefde is, verdraagt geen pes simisme. De Maatschappij zal het seizoen met vernieuwden moed ingaan. Bij de mededeelingen werd den leden gezegd, dat op 24 October a.s. de bekende kleuren- rozenfilm in de groote zaal van Lion d'Or zal worden gedraaid. Het ledental is gestegen tot 163, wat het hoogste aantal is, sinds de afdeeling Haarlem alleen staat en geen bij-afdeelingen meer heeft. De heer H. Carlee besprak de nieuwe dahlia's, die in het afgeloopen seizoen waren opge vallen. Hij belichtte even de felle teleurstelling, die in tuinderskringen heerschte, nu gebleken was, dat de zoo duurzaam schijnende vrede van 1938 het nog geen jaar heeft kunnen uithouden. Het uitbreken van den oorlog is oorzaak geweest van het feit, dat spr. niet veel buitenlandsche dahlia's kon bespreken; hij zou zich moeten beperken tot wat hier te lande en in Amerika en in Australië gekweekt was. Het afgeloopen jaar, aldus spr., is een succesvol jaar voor de dahliakweekers ge weest. Hij noemde het een verheugend tee- ken, dat de belangstelling en liefhebberij voor planten, in het bijzonder voor dahlia's, hier te lande nog steeds toeneemt. De beplanting met dahlia's in het Vondel park. verricht door de Nederlandsche Dah lia-vereeniging is een zeer groot succes ge worden. Dit was ook wel te verwachten, omdat de omgeving zich bijzonder voor massabeplanting leent en de kleureffecten er zeer goed tot hun recht kunnen komen. Dit jaar is de dahlia-wisselbeker gewonnen door een dahlia van de fa. Bruidegom, de Pink Giant, die een rose kleur heeft. De heer Carlee besprak deze dahlia zeer uitvoerig en stelde de goede eigenschappen ervan in het licht. De twee favorieten van het vorige jaar, Scar let Leader en Peer Gynt, hebben dit jaar ge toond, wat zij waard waren. Jammer is het, dat men moet constateeren, dat Peer Gynt het niet heeft kunnen bolwerken. Deze dahlia zal wel spoedig van het tooneel verdwenen zijn. Scar let Leader daarentegen gaat een goede toe komst tegemoet. Deze plant heeft geheel be antwoord aan de verwachtingen, die men ten opzichte ervan koesterde. Een interessant over zicht van de in het zaaltje geëxposeerde dah lia's gaf de heer Carlee met betrekking tot plantgeschiktheid, nut als snijbloemen, vorm schoonheid, kleur, tuin- en perkbeplanting. Hij besprak de kweekmoeilijkheden en de groeiverschijnselen van de planten en bezag de geschiktheid voor ons land van buitenlandsche dahlia's. De heer J. L. Bouwer sprak na de causerie een dankwoord tot den heer Carlee. Hij voegde er den wensch aan toe, dat de traditioneele causerie volgend jaar onder gunstiger omstan digheden gehouden zou kunnen worden. Er waren heel veel factoren, die er toe mede werkten om het feest, dat door de commissie Ontwikkeling en Ontspanning van het I8e Depot Bataljon georganiseerd werd voor de mi litairen volkomen te doen slagen. Daar was in de eerste plaats de stemming onder de sol daten, die tegen acht uur in colonnes naar het gebouw St. Bavo marcheerden en daar waren vervolgens de leden van het Bernard's Revue gezelschap Haarlem, het Dameskoor „De Veld viooltjes" en het muziekensemble-Nibbering, die in vereeniging een avond vol afwisseling bo den, gewijd aan zang, bekende liedjes en een groote dosis humor. De reserve le luitenant C. M. Nachtegaal sprak, na kapitein Koopman en zijn staf wel kom te hebben geheeten, de in de zaal verza melde manschappen toe. De commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning heeft gemeend haar arbeid te moeten beginnen met een avond van ontspanning', ook al om den velen arbeid in deze eerste mobilisatiedagen zoo te beloonen. Hij bracht dank aan het bestuur van gebouw St. Bavo, dat de zaal gratis ter beschikking had gesteld, aan de belangelooze medewerking van de artisten en ten slotte aan hen, die financiee- len steun verleenden. Het woord was vervolgens het was in den loop van den avond vele malen aan hem aan den conférencier, een dienstplichtig ser geant, die met zijn geslaagde grappen en zijn pittige aankondigingen al direct een applaus je in ontvangst had te nemen. Het programma van den avond was uitge breid. Het begon met een luidruchtig meege zongen soldatenlied van Lou Marty, waarvan het refrein door de zaal daverde. Groot succes oogstte de heer J. Schrama, die als muzikale clown liederen ontlokte aan eertijds gevulde wijnflesschen en bewondering wekte door het kunststukje met een opengeslagen krant te ba- lanceeren. Een stormachtig applaus mochten de veldviooltjes in ontvangst nemen; ook voor hun zang verdienden zij dat. De heer Hoek, tenor, zong „Ik hou van Holland" en een 11- jarig knaapje bewees een toekomstig trekhar- monicavirtuoos te zijn. Er was nog meer. Een groepje acrobaten vertoonde toeren, waarvan zelfs de meest gespierden en lenigen onder de soldaten in de zaal stil werden, en er waren girls in de kleeding van paradesoldaatjes, die groot succes oogsten. De heer Marty kwam nog eens terug als pienter matroos en de heer Schrama als een fuifnummer. En hier hooren nog tal van enzoovoorten achter. Een woord van hulde voor het ensemble-Nibbering, dat in zeer uitgebreide bezetting de entre-actemu- ziek verzorgde, is nier zeker op zijn plaats. Het soldatenpubliek bleek in hooge mate het gebodene te kunnen waardeeren. Men zal dat begrijpen als men weet, dat de mesten van hen met tintelende handen naar het nachtkwartier liepen. Het is een goede gewoonte aan koperen ju bilea weinig of geen aandacht te schenken, maar 't is een even goede gewoonte, in bepaalde gevallen van die gewoonte af te wijken en wan neer een parochie 12% jaar lang bestaat, mag dit feit wel onder de rubriek „bepaalde geval len" worden geplaatst. De parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart te Heemstede bestaat 12% jaar en dat wil dus zeggen, dat gedurende een achtste eeuw de zeer fraaie, modern gebouwde kerk op het Valken burgerplein een toeverlaat is geweest voor de parochianen. Dat direct na het jubileum de kerk wordt genoemd, spreekt vanzelf; de kerk toch is het centrum van het godsdienstig leven eener parochie en zij behoort dus niet alleen in het midden van de parochie te staan, maar moet ook het verzamelpunt zijn waar de geloovigen bijeenkomen en deze moeten niet alleen zich- zelve sterken met het Levend Brood, maar dat ook anderen doen door hun voorbeeld. Het stichten van deze parochie in het jaar 1927 is feitelijk een waagstuk geweest van den eersten rang, want juist in dat jaar was het voornaamste deel van Heemstede geannexeerd door Haarlem en de bevolking daardoor terug- geloopen van 17071 tot 12179 zielen. Aanvanke- De Bond van Katholieke Jonge Midden stands Vereenigingen in het bisdom Haar lem heeft zijn lustrum-inlui onder groote belangstelling te Den Haag gevierd. Toen de mobilisatie uitbrak, vroegen de leiders zich af of het niet goed zou zijn den feestelijken inzet uit te stellen. Toen men echter aldra tot de conclusie kwam, dat juist de K.J.M. V. in dezen mobilisatie-tijd een groote en speciale rol heeft te vervullen en daaren boven vaststelde, dat de herdenking wel feestelijk, maar vooral waardig en aanpas send aan het winterprogramma zou zijn besloot men den inlul doorgang te doen vinden. In de kapel Groenestein aan den Loosduin- schen Weg te Den Haag droeg de bondsmodera- tor, rector L. Beune, een H. Mis van dankbaar heid op. In gebouw Custodia vereenigde men zich daarna aan de koffietafel, waarna een korte bondsbijeenkomst werd gehouden. De voorzitter, dr. W. Dysselbloem, gaf een uiteen zetting van het winterprogram, dat als motto draagt: Naar een nieuwe gemeenschap, vooi een hernieuwd familieleven, en dat in alle af- deelingen van het land zal worden uitgewerkt er. beleefd. Indertijd hebben wij reeds een en ander ovei de onderdeelen van dezen opzet medegedeeld. Het was werkelijk een grootsche onderneming om het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag te reserveeren voor een bijeen komst van K.J.M.V.-ers uit alle deelen van hel bisdom, andere jeugdvereenigingen en ouders. De bedoeling was de ouders in nauwer con tact met de beweging te brengen als inzet van het program, dat toch van een familieleven io den breedsten zin van he,t woord gewaagt. Het is ongetwijfeld een krachttoer geweest in deze dagen 1500 menschen, nog wel op een mooien nazomerschen dag, bijeen te brengen. Het pogen was echter de moeite waard, want juist in de groote steden krijgt de K.J.M.V. nog niet voldoende vat op den katholieken jonge man. Door de ouders en door de andere familiè leden hoopt men de noodzakelijke brug tot be tere resultaten te verkrijgen. De bondsvoorzitter nam dan ook de gelegen heid te baat om temidden van dit groote gezel schap een pittig woordje te spreken. Hij heette den talrijken autoriteiten, waaronder de hoog- eerw. heer deken van Den Haag, directeuren van katholieke jeugdvereenigingen, van de Hanze, van den L.T.B. en den vertegenwoordiger van Leger en Vloot, welkom, en uitte zijn vreug de over het tot stand gekomen contact in de residentie. Rector Beune concludeerde in zijn toespraak dat de K.J.M.V. het herstel in Christus wil doer beginnen in haarzelve: bétere zoons ,en broers thuis, bétere werkers in het beroepsleven, bétere vaderlanders, bétere kinderen van onze H. Kerk. Het ideaal is en blijft; een K.J.M.V.-er is een man van karakter en een katholiek van de daad. Door een speciale gunst van de „Vereenigde Haagsche Spelers" werd voor éénmaal het op- vceringsrecht afgestaan van Wim Snitker's „Het spel van den kelk". Het spel van den kelk behandelt zeer sober het offer, dat de sociale priester Ariëns als ka pelaan te Enschede bracht, toen hij zijn dier baarste bezit verkocht: den kelk, dien zijn ouders hem bij zijn priesterwijding hadden ge schonken. Het is opgebouwd uit drie bedrijven en een naspel. Het eerste bedrijf draagt als titel het eerste woord van de H. Mis: Introibo: ik zal opgaan tot het altaar. Het geelt 'n kijkje op den och tend van een der eerste dagen, dat Ariëns in de praktijk geplaatst was en speelt in de sacris tie van de St. Jacobusparochie te Enschede. Het tweede bedrijf wordt gedragen door de gedachte, uitgedrukt in het gebed van de offe rande van brood: Suscipe, aanvaard, Heilige Vader, dit offer. In dit bedrijf stormen de hard heid en de ruwheid van het rechte- en liefde- looze leven de werkkamer van Ariëns binnen. Tegen het onrecht en de liefdeloosheid zal Ariëns de kracht stellen van het offer der on beperkte liefde. Het derde bedrijf brengt in den smartelijken verkoop van zijn kelk het hoogtepunt in dit offerspel en draagt daarom den titel van Offe- rimus et calicem, de beginwoorden van het ge bed bij'de Offerande van den wijn. hier ook in letterlijken zin van den kelk. Het naspel brengt de symboliek van Ariëns triomf. Het is hier thans niet de plaats om op den inhoud, den opzet en de uitwerking' van het spel in te gaan. Het kan ook geenszins de bedoeling zijn om de tekortkomingen ten opzichte van het beroepstooneel aan te wijzen. Liever wijzen wij op het Ic-ffelijke streven het leekenspel te schenken aan ruim 1500 goedwillende menschen, waaronder meer dan duizend ouders. Natuurlijk moet men aan de vertolkers van het leekenspel eischen stellen, natuur lijk moeten zij kritiek kunnen verdragen. Maar wanneer 't spel de vereischte gemeen- schapsgedachte tusschen spelers en toehoor ders recht doet wedervaren, mag er, onge acht de tekortkomingen aan de vertolking verbonden, van een slagen gesproken wor den. De K.J.M.V. mag met de opvoering van „Het spel van den Kelk" onder leiding van Anton Sweers die tevens de rol van Dr. Ariëns speelde tevreden zijn. Het contact tusschen tooneel en zaal was volkomen aan wezig', waardoor de offergedachte, die in het spel domineert verder zal worden voort- gedragen. Dat is de bedoeling geweest. De leiding van de K.J.M.V. kan van een ge- slagden inlui spreken. lijk waren er plannen geweest om in de omge ving' van de Blauwe Brug een nieuwe kerk te bouwen, doch zoowel de annexatie als de in het Zuidelijk deel van de gemeente wonende arbei dersbevolking, die zer zeker moreelen en gods- dienstigen steun noodig hadden tegen allerlei moderne geestesstrcomingen, waren- oorzaak, dat besloten werd, de nieuwe kerk op het Val kenburgerplein te doen verrijzen. Tot bouwpas toor werd benoemd pastoor P. J. Nieuwenhuis die met grooten ijver aan het werk toog en al lerlei moeilijkheden wist te overwinnen. De bouw van deze kerk, architect was Jos Cuypers, heeft niet alleen geestelijk voordeei gebracht voor de parochianen, doch bleek voor geheel Heemstede een aanwinst te zijn. Doordat welgestelde Katholieken zich hier kwamen vestigen, werd als vanzelf de omgeving van de kerk fraaier en zoo is thans het Valken burgerplein een van de mooiste pleinen van Heemstede. Over de wijze waarop dit jubileum gevierd zal worden, kan hier gevoeglijk gezwegen worden Op twee punten moet echter de aandacht wor den gevestigd, de financieele toestand van de parochie die nog steeds te wenschen overlaat en het gemis van een eigen parochiehuis. Vooral ten aanzien van dit laatste, zou het veel aan beveling verdienen, indien plannen werden be raamd om binnen niet al te langen tijd 'n eigen parochiehuis te bezitten. Voor een bloeiend parochieleven, dat in al zijn schakeeringen tot uiting wil komen, is een parochiehuis onontbeerlijk, vooral in een pa rochie als deze, die een staalkaart is van alle bewoners uit de Nederlandsche provincies Maast het feestgeschenk dat den tegenwoordiger pastoor A. F. v. Noort zal worden aangeboden is dit misschien voor eenige ondernemende pa rochianen aanleiding een commissie te vormer, die deze dringende aangelegenheid ter hand neemt. S. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal Harmonie „Crescendo" vanavond om half negen een concert voor militairen op de Gr. Markt geven. Op 19 September 1939 is door de Haarlemsche Rechtbank, failliet verklaard: L. Aardenburg, handelaar in fruit, wonende te Beverwijk, Arendsweg no. 139; curator mr. J. O. Baron te Beverwijk; rechter-commissaris mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Op 14 September 1939 is in het faillissement van W. van Dongen, aardappelhandelaar, wo nende te Hillegom, in plaats van mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem benoemd tot curator mr. J. H. Ekering te Haarlem. Dinsdagmiddag kwart over één naderde de kop van den stoet het Binnenhof. Achter vier marechaussee te paard reed een eere-escorte van huzaren. De mannen dragen den helm en zijn in het veldgrijs. Dan volgen de galakoetsen en precies tien minuten voor half twee rijdt de gouden koets voor. Stram staat de eerewacht in de houding en plechtig en ge dragen speelt de kapel het volkslied. Eerst stapt de Koningin uit, diep buigend voor het vaandel, dat de vaandeldrager doet neigen, dan de Prinses, die ook het vaandel groet en tenslotte de Prins, die het militaire saluut brengt. Twintig minuten later rijdt weer de gouden koets voor en onder de tonen van het Wilhel mus nemen de Koningin, de Prinses en de Prins plaats. Langzaam rijdt de koets het Binnenhof om. Overal juichen de menschen, op straat en voor de geopende ramen de Koninklijke Familie toe. De zon, die slechts af en toe schuil ging, gaf een warmen gloed aan dit altijd indrukwekkende tafereel van kleuren. Reeds voor twaalf uur begonnen de auto riteiten en genoodigden de statige middel- eeuwsche Ridderzaal te vullen. Tal van kroonluchters gaven de oude Gothische ha.1 een feestelijk aanzien, dat nog vermeerderd werd door vele in gala gekleede hoogwaar- digheidsbekleeders, die zich in bonte men geling door elkander bewogen en elkaar begroetten. In de unifbrm van outf-minister waren de Kamerleden Bongaerts en Terpstra; in gene raalsuniform de heer Duymaer van Twist en in de uniform van Indisch generaal-majoor de heer Bajetto, terwijl de heeren Tilanus en Schaepman verschenen in de uniform van ma joor. De professoren De Zwaan en Kranenburg waren in toga gehuld, terwijl pater Beaufort O.F.M. in gekleede jas verscheen. De heer Kersten droeg als veldprediker dc uniform van majoor. De overige Kamerleden verschenen of wel in ambtsgewaad, ofwel in rok, jacquet of colbert. De leden der communistische fractie waren afwezig. Onder de autoriteiten, die achter in de zaal een plaats hadden, werden behalve tal van op per- en vlagofficieren o.m. opgemerkt de opper bevelhebber generaal I. H. Reijnders, de oud- ministers Damme en De Wilde, de ministers van staat Colijn, Fock en Van Karnebeek; mr. Ber ger, procureur-generaal bij den Hoogen Raad; mr. Visser, president van den Hoogen Raad en vele andere hoogwaardigheidsbekleeders. De diplomaten waren met hunne dames in grooten getale aanwezig. Ongeveer een uur traden de leden van den Raad van State binnen, eenige oogenblikken daarna gevolgd door de ministers. Na den voor zitter te hebben begroet, mengden zij zich on der de aanwezigen. Ongeveer vijf over een gaf de voorzitter door een hamerklop het teeken, dat de Koningin in aantocht was. Dit was tevens het sein voor de aanwezigen om hun plaatsen in te nemen. Op de eerste rij voor den voorzitterszetel tegenover den troon namen de leden van het kabinet plaats, daar achter de leden van den Raad van State. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, nam zijn traditioneele plaats in op de eerste rij stoelen ter rechterzijde van den troon. Door het opheffen van zijn staf gaf de op- perceremoniemeester aan den kamerheer-cere- Onze Parijsche correspondent seinde he dennacht In het Westen kan men niet spreken over strijd op een aaneengesloten front. Er vin den slechts verspreide gevechten plaats, die vaak aan een guerilla doen denken. De ope raties dragen nog steeds een beperkt karak ter, en het is overdreven te spreken over een krachtigen druk der Fransche troepen over het geheele front langs Rijn en Moezel. Toch blijft de militaire activiteit voortduren. Verschillende militaire deskundigen sporen in de pers aan tot geduld. Een grooter geheimhou ding over de operaties welke plaatsvinden dient volgens hen in acht te worden genomen. Onnoo- dige offers aan soldatenlevens dienen te worden vermeden. „Langzaam maar zeker" moet het pa rool zijn. De grootere waarde van het materiaal der geallieerden zal hun zoo zegt men een militair succes bezorgen. Verder is men hier van meening, dat de Rus sische agressie in volkomen overeenstemming met Berlijn plaats vond, maar men weet niet hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Misschien bestaan er nog verder gaande afspra ken. misschien ook zullen thans moeilijkheden tusschen de beide aanvallende staten oprijzen. In elk geval moet Duitschland vele troepen in Polen houden. De „Temps" neemt een zeer voorzichtige hou ding aan. Het blad toont eenige neiging om de nieuwe en verwonderlijke stelling over Ruslands neutraliteit te aanvaarden. Men moet de ver dere practische toepassing hiervan afwachten. Rusland zal in een politiek spel op de eene 0' de andere wijze kunnen handelen, juist zooals zijn eigen belang dit voorschrijft. Hier werd geen enkele inlichting uit officieel® Poolsche bron ontvangen. Men veronderstelt dat Warschau zich nog steeds verzet. LONDEN, 19 Sept. (Reuter). Het ministerie voor de Voorlichting publiceert een communique waarin gezegd wordt, dat de rede van Hitier ve is met de grove onjuiste voorstellingen, die ge" woonlijk uit zijn mc-nd komen en waaraan de wereld thans gewend raakt. Over de mishande ling van Poolsche minderheden sedert den dood van Pilsoedski heeft de wereld gezwegen, om dat Hitier al dien tijd zijn betrekkingen mep polen als uitstekend heeft voorgesteld. Het mi nisterie haalt vervolgens ter staving hiervan passages uit vroegere redevoeringen van Hitl®' aan. Wat Hitler's rede van heden betreft, waar in hij vraagt in wat voor geestestoestand de Poolsche regeering verkeerde, toen zij zijn vot>1" stellen verwierp, merkt het ministerie op: „He antwoord daarop is, dat de Poolsche regeering voor oogen had het schandelijke verraad var- de plechtige verzekering, die door de Duitsch regeering te Muenchen was gegeven". De Poolsche regeering wist, dat deze eischen slechts een inleiding vormden op verdere eischen. Dat Duitschland geen ver dere territoriale ambities in Europa meer zou hebben was een belofte, die te vaak te flagrant is gebroken. Hitler kan nauwelijks verwachten, dat Engeland gelooft, dat de Duitsche aspiraties begrensd zijn en Duitsch land geen verdere aspiraties heeft in het Westen. Het communiqué vergelijkt dan hetgeen Hit' Ier ditmaal over Rusland zeide met zijn vroege' uitlatingen daaromtrent, wijst er dan verder °v dat er geen sprake van is, dat Groot-Brittan nië, zooals Hitler zegt, den oorlog voert teg®_' va" Duitsche vrouwen en kinderen. Het verslag Hitler over de omstandigheden, die leidden t0 het uitbreken van den oorlog tenslotte is ®en travestie van de feiten. Hitler was vastbeslot®'t tot den oorlog en hoopte tot het laatste, Engeland zijn verplichtingen jegens Polen hl® zou nakomen. Eerst twee dagen na den inval 1 Polen, toen geen antwoord was ontvangen °jj re Britsche mededeelingen, werd een ultimate1' tot de Duitsche regeering gericht. LONDEN, 19 Sept. (Reuter) De B.BC. heeft Dinsdagavond een Engelsche boodsch"jj aan de stad Warschau uitgezonden. Hierin we" gezegd: „De geheele wereld bewondert uw mo® Opnieuw is Polen ten slachtoffer gevallen de agressieve plannen van zijn buren, en nieuw is het door zijn heldhaftig trotseeren op- va" den invaller de drager van de banier der EU"0' ,te" peesche vrijheid geworden. Uw bondgenoo' zijn voornemens den strijd voor het herstel v" uw vrijheden voort te zetten. Antwoordt indi® het u mogelijk is." Kort daarna kwam het antwoord reeds nen. Een Poolsch militair spreker las de Eng®^ sche boodschap voor de microfoon te Warsch" voor en voegde er aan toe, dat het den een eer was in zoo goed gezelschap te strijd® moniemeester het teeken, dat deze de kol" van de Koningin kon aankondigen met traditioneele woorden: de Koningin.... Hierop rezen de aanwezigen van hun zet"' e De in het gangpad opgestelde stoet ze zich thans in beweging om H. M. de KoninP die vergezeld was van H. K. H. Prinses Julia0ii en Z. K. H. Prins Bernhard, naar den tro te geleiden. De Koningin werd begeleid door den zitter van de commissie van in- en uitgel®1 liet Eerste Kamerlid mr. W. M. van Lansen de Prinses en de Prins resp. door de leden d commissie, Tilanus en Janssen. i"1 et De Koningin was gekleed in een robe - tc een sleep van bruingrijs fluweel, met ingeze banen van zilvergrijze kant en lange zllv grijze handschoenen. Hare Majesteit droeg bruingrijzen hoed met zilvergrijze banen bruine aigrette. De Prinses was gekleed in een zeegroene i pon van velours-chiffon met bruinen we schijn en een bandeau van geel en groene b^1 den op het hoofd, terwijl de Prins gekleed f in het galatenue van luitenant ter zee eerste klasse, met de gouden nestels van e judant in buitengewonen dienst van H. NL- Koningin. Zoowel de Koningin als de Prinses en Prins droegen het breede lint van het ®rLgjj kruis in de orde vin den Nederlandse'1 Leeuw. .Aid ui ^«ölij Ter h62en ^tto-; h- d' v! tVa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4