Duitschers en Russen in den wereldoorlog Geen vredes-initiatief? jART OP WIT De Duitscher gelooft nog steeds niet aan oorlog in het Westen Chamberlains week overzicht Ongeduldige burgers en voorzichtige soldaten Reeds vredespogingen van 1916 af K, Toch vrees voor lucht aanvallen Buitenlandsch overzicht Kerkelijk Leven DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1939 b Ussen op zoek naar de ontsnapte duikboot ^stïanini's benoeming ^rbied voor den vijand God gaf ons kinderen Wij moeten helpen hen aan God terug te geven. „Slag aan den Weichsel geëindigd" Dagorder van generaal Von Brauchitsch ZWITSERLAND KRIJGT EENHEIDSBROOD De haven van Danzig heropend Estlandsche havens niet geblokkeerd BISSCHOPSJUBILEUM MGR. P. HOPMANS H. H. WIJDINGEN BIJ DE PATERS MONTFORTANEN BENOEMINGEN IN HET BISDOM BREDA POOLSCHE THEOLOGANTEN TE TETERINGEN EERVOL ONTSLAG PASTOOR A. J. M. VAN MEEUWEN I I I I I I I11 tegenstelling met de millioenen- nota's van minister de Wilde, die "n§ewiKkeld en duister cijfer- v°rmden, waarin alleen de meer 'dl— rekenmeesters den in elkaar A-. ïden weg konden vinden, is de l0enennota van minister de Geer een overzichtelijke duidelijkheid en ^gesluierd realisme, dat door ieder- !°ncier moeite begrepen kan worden. a"t op -wit, voor een ieder leesbaar, frnancieele toestand van ons land j -i11 weinig prettig perspectief uit- 3zet, zoodat wij weten waaraan wij zijn en waartoe wij moeten zien te Dat een en ander weinig reden ijjjte>t behaaglijkheid, spreekt van 111 deze hoogst onbehaaglijke tijden. °°rlog met zijn gevolgen heeft in ^land vele waarden „umgewertet". jp. onkele maanden geleden nog hoogst gr ijk scheen en was, is terzijde en r achteren gedrongen door de alles- "^eldigende eischen van het nieuwe ertelik. Wat het zwaarst is, moet het a,rst wegen. Wanneer een huis in staat, moet men het eerst blus- en praat men niet meer over de ^zakelijkheid van nieuw behang, ook angt dit in alle vertrekken met de 'Pon erbij. LT et huis van den Nederlandschen Ll Staat staat wel-is-waar nog niet l[0 in brand, maar er moeten toch tnj are maatregelen genomen worden ""et zooveel mogelijk te beveiligen het oorlogsvuur, dat zich nog lei 'eeds over Europa uitbreidt en nog ,0°rtdurend in hitte zal toenemen. Dat üe maatregelen niet van het gebrui- 'Jke huishoudgeld kunnen bekostigd teen zonder dat er genoeg voor het 'ddellijke levensonderhoud overblijft, Zelfs de meest zuinige huismoeder Verwonderen. Het verheugt ons, emdelijk een eind wordt gemaakt het al te lang en al te kramp- *11 "iet "at "an vastklampen aan een tot op den j Ven cent kloppend huishoudboekje en eindelijk een poging gewaagd wordt kenen. Bij herhaling hebben wij met ""drang op de noodzakelijkheid daar- ^ngedrongen, en wij vertrouwen deze pogingen zullen slagen, al zijn J det met de regeering eens, dat leenen fakkel ijker en vlotter gegaan zou zijn ^teinder benarde tijden dan die, welke du moeten beleven. Bovendien ver- tegt het ons, dat ook uit de cijfers 11 de millioenennota blijkt, dat het de 'e§E •an teering ernst is met het voortzetten een krachtdadige werkloosheidsbe- iJding, al moeten onder de huidige 'standigheden verschillende wenschen ^termijdelijk althans voorloopig naar categorie der vrome worden overge geven. En tenslotte kunnen wij niet teers dan met voldoening constateeren, de regeering het aanhangige voorstel heffing van een nationale inkom te- en winstbelasting ingrijpend 'tescht te corrigeeren. De loonbelasting, i.6 °P allen een gelijken last en dus op "dinst financieel draagkrachtigen een terder drukkenden zou leggen, zal Worden ingevoerd, terwijl de inkom- belasting, die op het sociaal recht- Ij 'a"'dige progressiviteit-systeem is ge- tewd, verhoogd zal worden. Hoe on- e"zierig het aspect ook is, dat door de i'dioenennota wordt blootgelegd, men jte zich gemakkelijker in het onvermij- ^'ike schikken, naarmate men van de teermijdelijkheid dieper overtuigd en .terdrongen is, en naarmate men ster- te Vertrouwen kan, dat ook alleen maar te Wezenlijk onvermijdelijke niet ver teen wordt, maar met den vereischten ted onder de oogen wordt gezien. Kopenhagen, 21 Sept. Drie Russische techepen, zes kruisers, 50 duikbooten en een h°°t aantal vliegtuigen zijn uit de vlootbasis .testadt vertrokken, naar Reuter zegt, blijk- r rnet het doel de Poolsche duikboot „Orzel' zoeken welke onlangs üit Tallinn is ont tept. A „Orzel" heeft volgens den correspondent de „Berlinske Tidende" te Stockholm voor 16 maanden proviand aan boord. JENDEN, 21 Sept. (Reuter). In haar com- kteaar op de benoeming van een nieuwen hteanschen ambassadeur schrijft de „Times": to keuze van Signer Bastianini is een groot Ijtebliment voor dit land. Zijn persoonlijke kwa kte en, zijn positie in den Italiaanschen staat eh het tot een uitstekende keuze voor dezen tegrijken en verantwoordelijken post. ^en schrijft ons uit Hamburg: het centrale kerkhof te Cuxhaven is het j telijk overschot van den Engelschen vlieg- i'gUiarconist Kenneth George Day, wiens tetujg op 4 September bij den aanval op teb-aven werd neergeschoten, begraven. Op 14 tet- werd het lijk van dezen Engelschen vlie- i, door een vrachtschip tusschen de vuursche- C Elbe I en II opgevischt. De begrafenis had [„tets met alle militaire eer. Ook de vesting- Ij., mandant van Cuxhaven en vele marine-of- |6"ei'en waren erbij aanwezig. De kist was met Enge^sche vlag bedekt en getooid met bloe- lt„t" en groen. De marinepredikant hield een "„te rede, waarin hij erop wees, dat deze En- ,,tehe marineman in een eerlijken strijd ge- h en is. „De oorlog', die tusschen Duitschland Engeland gevoerd wordt, mag bitter zijn, .ter - - BERLIJN, 21 Sept. (D.N.B.). Generaal Von Brauchitsch, opperbevelhebber van het Duit- sche leger heeft Woensdag de volgende dag order tot het Duitsche leger gericht: „Soldaten. De groote veldslag in de bocht van den Weichsel is geëindigd. Het Pool sche leger is vernietigd. De operaties tegen Polen zijn daardoor afgesloten. In nog geen drie weken is de militaire beslissing aan het Oostelijk front verkregen. Soldaten van het Oostelijk front. In een prachtigen overwinnenden opmarsch hebt gij het Poolsche leger verslagen. Noch pantser-, noch betonwerken, noch rivieren zonder brug gen, noch vernielde wegen, noch de zich taai en hardnekkig verdedigende vijand, noch de laffe arglistige aanvallen konden het leger te genhouden. De energieke en dikwijls door een numeriek sterkeren tegenstander gedane aan vallen zijn op uw vastbeslotenheid uiteenge spat. Soldaten van alle diensten, graden en wapens hebben een gelijk aandeel aan de successen. In trouwe wapenbroederschap met het lucht- wapen, dat al zijn krachten inspande om het leger te helpen, en welks genaaelooze actie op doorslaggevende wijze heeft bijgedragen tot een snel resultaat bij den strijd te land, zijn groote daden verricht. Buitengewoon hooge eischen zijn gesteld aan de bevelhebbers en de troepen. De prestaties hebben de verwachtingen nog overtroffen. De hooge waarde van het Duitsche leger is steeds bepaald door energie, verantwoordelijkheids gevoel der leiders, nooitversagende plichtsver vulling en bereidwilligheid tot actief optreden van den troep. Dat was een heilig van de voor vaderen stammend soldaten-erfdeel, overgeno men door het jonge nationaal-socialistische le ger. Elk uwer, officier, onderofficier en soldaat, heeft bewezen, dat hij die nalatenschap van een gToot verleden trouw bewaard heeft. Soldaten van het Westelijk front. Het is aan uw afweer te danken, dat de operaties in het Oosten niet gestoord door den tegenstander in het Westen verloopen zijn. Door uw sterke bescherming heeft het opperbevel vrijheid in den rug behouden, om het zwaartepunt van de oorlogvoering naar het Oostelijk strijdtoo- neel te verleggen. Rustig en zeker kon het hier een snelle militaire beslissing bereiken. Want wij allen wisten, dat wij, bij onzen harden strijd tegen het Oosten, in het Westen niet slechts door beton en staal werden beschermd, maar dat hier Duitsche soldaten stonden, on wrikbaar bereid, ons voor alle gevaren te be schermen en elke bestorming te trotseeren. Soldaten van het leger, gij hebt in Oost en West een schitterend getuigenis afgelegd van den geest en de kracht van het Duitsche leger, en onze tegenstanders moeten wel weten, dat de Duitsche soldaat, indien de verdediging' van de levensrechten van het Duitsche volk het blijft eischen en de Fiihrer het beveelt, in den zelfden geest zal strijden en overwinnen." BERN, 21 Sept. (Stefani). Op 1 October zal in Zwitserland eenheidsbrood worden inge voerd. Woensdagmiddag werd te Utrecht in het Rembrandt-Theater de spoorweg-revue opgevoerd, welke door zeer veel genoodigden, onder wie veel autoriteiten, werd bijgewoond. Onze foto geeft een beeld van de overvolle zaal tijdens de groote huldiging der spelers door den heer Schiferli Men schrijft ons van de grens: Opgewekt en monter keerde Woensdagmorgen een fabrikant uit Reichenau in Sudetenland naar zijn Heimat terug. Hij had aan bestellin gen in glaswaren voor 40.000 Mark bij zich, re sultaat van een 2-daagsch verblijf in Neder land. Hij had gelogeerd in een hotel in Rotter dam, maar de rede van Hitler had hij niet ge hoord, daar moesten ze in dat hotel niets van hebben. Vergenoegd stapte hij met een kaasje 40 plus van 5 pond onder den arm in den trein, welke hem naar Duitschland terugbracht. De Duitsche handelsrelaties met Nederland worden door Duitschland bijzonder bevorderd en met de deviezen-voorschriften wordt de hand gelicht. De Duitsche reizigers zijn allen ruim schoots van Nederlandsch geld voorzien, dat ze aan het Duitsche grensstation kunnen krijgen, waarbij hun 0.73 per Mark wordt uitbetaald. Duitschers met 50 a 60 bij zich zijn geen zeldzaamheid, in tegenstelling met voor een week toen ze klaagden, dat ze maar 10 Mark mochten meenemen. De uit Duitschland komende reizigers zijn allen onder den indruk van Hitlerss rede. Zij ge- looven niet aan een oorlog met Frankrijk en Engeland, die«volsens hen nog niet bestaat en ook niet komen zal. En als Engeland het mocht wagen, zoo vertellen ze met groote zelfverzeke ring, om één bom te werpen op welke Duitsche stad ook, dan zullen een leger van Duitsche machines een vracht bommen op Londen doen neerdalen, want, zeggen zij, in Wilhelmshaf en staan 500, in Cuxhafen 700 en in ondergrond- sche hangers op de Lüneburgerheide 1200 bom menwerpers klaar, om binnen twee uur vergel dingsmaatregelen te nemen. En het klopt met de Duitsche propaganda in pers en radio: Frankrijk wordt beklaagd en En geland veracht. Inmiddels worden de verduisteringsvoorschrif ten opnieuw ingescherpt en is het verblijf op de openbare straat des avonds, als men er niets te maken heeft, strafbaar geworden. De vrees voor Engelsche luchtaanvallen wordt met den dag grooter. De Hitlerjugend is reeds door eigen voorschriften gebonden, thuis te blijven. De oefeningen eindigen voor 't vallen van den avond en daarna is huisarrest het parool. An dere jeugdige personen tusschen 15 en 17 jaar worden eenvoudig door de surveilleerende poli tie en partijfunctionarissen opgepakt en naar huis gestuurd. We meldden dezer dagen var. groote volksverzamelingen des avonds voor en in het station te Münster. Hieraan is nu door den politiepresident een einde gemaakt. Het is thans verboden zich zonder reden des avonds in de vestibules van het station, op het sta tionsplein of in de daar langs loopende breeds Adolf Hitlerstraat te bevinden. Diezelfde poli tiepresident heeft een verordening uitgevaar digd, waarin den ingezetenen bevolen wordt, binnen 24 uur, dus voor den avond van 21 Sept., alle stoepen met houdbare, witte verf te ken merken. Eveneens is opnieuw de aandacht ge vestigd op het verbod, des avonds den weg te nemen door de parken, daar talloozen in de daar gemaakte dekkingskuilen zijn gevallen. Te Hamburg, Bremen en Lübeck is de regel matige scheepvaart over zee op Danzig her opend; Danzig is daarmee uit zijn isolement verlost. Verder worden de scheepvaartverbin dingen tusschen Danzig en Zweden en Danzig en de Baltische en Russische havens weer ge opend, zoodat de haven van Danzig weer haar oude karakter terug krijgt. TALLIN, 20 Sept. (D.N.B.) Het agentschap Elta deelt mede, dat het gemachtigd is de be wering tegen te spreken, dat de Russische vlooi de Estlandsche havens zou hebben geblok keerd. De volkscommissaris voor Buiten' andsche Zaken, Molotof, heeft den Estlandschen gezant te Moskou doen weten, dat de Russische vlooi as achtervolging van de uit Tallin ontsnapte Poolsche duikboot Orzel in de Finsche bocht zal beginnen. De Estlandsche vloot is reeds be gonnen met een energieke achtervolging. mag er niet toe leiden, dat de Duitscher eerbied voor den Engelschen mensch en öuitsche soldaat zijn eerbied voor zijn En- sehen tegenstander verliest." De vesting- tehandant van Cuxhaven legde een krans op "tear neer, Het ziet er naar uit, dat de verwachting, die eenige dagen geleden nog vrij algemeen ge koesterd werd, nl. dat na de beëindiging van de groote oorlogsoperaties in Polen een vredes voorstel zou worden gedaan, zij het direct door Berlijn of als middelaar door Rome, niet zal worden vervuld. Bijna even algemeen als die verwachting zelf was trouwens ook de over tuiging, dat zulk een voorstel geen kans van slagen had. En het ziet er nu naar uit, dat niemand zich geroepen voelt om met zulk een initiatief voqr den dag te komen. Hitier heeft zich in zijn rede beperkt tot de opmerking, dat de Engelschen en Franschen, nu Polen verdwenen is, geen reden tot oorlog meer hebben, daar er niets meer te garandeeren valt. Een compromis-voorstel, zooals veelal ver wacht werd, op den grondslag bijv. van annex atie van Danzig en den Corridor en volks stemming in Silezië, kon ook Hitier niet meer doen sinds door den inval der Russen Polen geheel en voor Hitier onherstelbaar vernietigd was. Op Hitiers opmerking is het Britsche ant woord spoedig gevolgd. De Engelsche voorlich tingsdienst gaf het Dinsdagavond reeds; gisteren heeft Chamberlain bij zijn weekoverzicht in het Lagerhuis lakoniek verklaard, dat de rede van Hitier „geen wijziging brengt in den toe stand". Overigens sprak Chamberlain met de woorden van een Poolsch generaal de verwach ting uit, dat Polen zal herrijzen, en noemde als het algemeene doel van Engeland in den strijd het volgende: „Europa te verlossen van een voortdurenden en steeds terugkeerenden angst voor een Duitschen aanval en de volken van Europa in staat te stellen hun onafhanke lijkheid en hun vrijheden te bewaren." Is dit slechts in de bewoordingen een variatie op de „vernietiging van het Hitlerdom" of is het ook zakelijk een kleine wijziging? Al moet men op alle nuances letten, toch lijkt dit laatste ons niet waarschijnlijk. Van belang voor de kansen van een vrede door compromis was nog de passage in Chamberlains rede, waarin hij tegensprak, dat de Fransche regeering destijds zou hebben ingestemd met Mussolini's op het laatste oogenblik gedane bemiddelingsvoorstel, terwijl alleen de Engelsche regeering het zou hebben afgewezen. Volgens Chamberlain hadden beide regeeringen een ge lijke houding aangenomen. Daaruit volgt dan tevens, dat een poging om Parijs toegankelijk te maken voor een compromis, dat Londen niet wil overwegen, geen kans van slagen heeft. Voor de mogelijkheid van een vredes-initia tief zijn uiteraard de stemmen te Rome, waar dat initiatief eventueel het licht zou moeten zien, van bijzonder belang. Nu heeft inderdaad het meerendeel van de Romeinsche pers, zoo als Giornale d'Italia en Tribuna, de meening uitgesproken, dat de oorlog voor Frankrijk en Engeland zijn doel verloren heeft en dus beter kan worden afgeblazen. Ook deze bladen uiten die opinie echter zonder veel nadruk, en een groot Romeinsch ochtendblad, de Messagero (vroeger, toen de pers nog niet gelijkgeschakeld was, zeer Franschgezind) spreekt reeds de over tuiging uit, dat de kans op een stopzetten van den oorlog „meer een wensch dan verwachting is". Op een bemiddelaarsrol van den Duce ont breekt elke zinspeling. Blijkbaar ziet Mussolini dus ook geen uitweg; een compromis op de basis van een vernietigd en grootendeels Russisch geworden Polen kan hemzelf ook niet aanlok ken. Italië werkt intusschen blijkbaar met ijver aan de bevestiging van zijn neutraliteit. En zoowel de benoeming van Bastianini tot am bassadeur te Rome als vooral de gisteren ge publiceerde GriekschItaliaansche overeen komst tot wegneming van elke ongerustheid aan de GriekschAlbaneesche grenzen door wederzijdsche terugtrekking der daar gelegerde troepen wijst erop, dat die neutraliteit geen anti-Britsch gezicht heeft. Griekenland immers is Engelands nauwste verbondene op den Bal kan en een goede GriekschItaliaansche ver houding is niet vereenigbaar met een Britsch Italiaansch conflict. Rusland, dat te Moskou den Turkschen mi nister van Buitenlandsche Zaken ontvangt, Duitschland van de RoemeenschPoolsche grens heeft afgesneden en ook met Joegoslavië onderhandelingen zou willen aanknoopen, en Italië zijn beide naarstig aan het werk om hun invloed in het Oosten te versterken of te bevestigen. In Rome spreekt men van een blok van neutrale Balkanlanden. Wellicht zoekt Italië langs dezen weg den oorlog tusschen Duitschland en de Westersche democratieën te localiseeren, zijn eigen neutraliteit vaster te verankeren, en, nu de Duitsche „Drang nach Süd-Osten" door Rusland in toom gehouden wordt, zijn eigen invloedssfeer in Zuid-Oost- Europa te verzekeren. Of dit een duurzame dan wel slechts een voorloopige doelstelling der Italiaansche politiek is, moet de toekomst leeren. Uit Chamberlains rede moeten wij nog een vermaning naar voren brengen, die hij richtte tot sommige ongeduldige burgers. „De regeering zal zich niet laten meesleepen zei hij in avonturen, welke niet zijn goedgekeurd door onze militaire raadgevers. Er is geen offer, waarvoor wij zullen terugschrikken, er is geen operatie, welke wij niet zullen ondernemen, op voorwaarde, dat onze verantwoordelijke raads lieden, onze bondgenooten en wijzelf overtuigd zijn, dat het een bijdrage is tot de overwinning. Wat wij evenwel niet zullen doen is ons stor ten in avonturen, welke weinig uitzicht geven op succes, welke onze krachten uitputten en de uiteindelijke overwinning verschuiven." Ook de Fransche regeering heeft reeds een dergelijke vermaning moeten richten tot de genen, die den oorlog niet „echt" genoeg vinden. Ditmaal zijn het blijkbaar da burgers, die om een „frisch-fröhlichen" oorlog roepen. Helaas zullen zij hun zin nog wel krijgen, In den wereldoorlog hadden de geassocieerde mogendheden zich plechtig verbonden, geen afzonderlijken vrede met de centralen of met een van hen te sluiten. Deze overeenkomst werd reeds in September 1914 gesloten. Het is begrijpelijk, dat Duitschland in den loop der oorlogsjaren trachtte, deze overeenkomst te niet te doen. Het probeerde met alle middelen tot een afzonderlijken vrede en ten gevolge daar van tot een algemeenen vrede te komen. Het gunstigste land daarvoor was Rusland. De we reld heeft pas na den wereldoorlog over deze bemoeiingen uitsluitsel gekregen, welke zich voornamelijk in Stockholm hebben afgespeeld. Op het einde van Maart 1916 kwam de (later in den inflatietijd beroemd geworden) groot industrieel Hugo Stinnes in contact met den Japanschen gezant te Stockholm. Zooals be kend, behoorde ook Japan bij de coalitie tegen de centralen. Bij het onderhoud met den Ja panschen gezant was ook de Duitsche gezant von Lucius tegenwoordig. Deze verklaarde te weten, dat Rusland niet afkeerig was, vrede te sluiten, wat, werd die neiging in de daad om gezet, voor Japan de beste aanleiding en gele genheid zou zijn, eveneens vrede te sluiten. De Japanner verklaarde, dat zijn, land geen voor- barigen vrede noodig had en dat hij er van overtuigd was, dat ook Rusland zich zou hou den aan zijn verplichtingen, voortvloeiend uit de overeenkomst van September 1914. Von Lu cius repliceerde, dat, wanneer niemand het ini tiatief nam ter inleiding van vredesonderhan delingen, er heelemaal geen mogelijkheid be stond, om den vrede te herstellen. Hij en Stin nes stelden voor, dat er vertrouwelijke onder handelingen tusschen Japan, Rusland en Duitschland te Stockholm zouden plaats heb ben. Om Japan te verlokken, bood Duitschland aan Japan zijn Chineesche concessie Kiautschau aan. De Japanner beloofde den inhoud van het gesprek naar Tokio te seinen en zijn Russischen collega er van in kennis te stellen. De Russen bleken echter heelemaal nog niet tot vrede ge neigd en de „vertrouwelijke" mededeelingen van den Japanschen aan den Russischen gezant te Stockholm waren na eenige dagen reeds geen geheim meer. Duitschland droeg de schade. Nog ongelukkiger verliep een onderhoud, dat de latere Russische minister Protopopof had met het lid van het Duitsche gezantschap te Stockholm, Dr. Warburg. Deze Duitsche diplo maat ging meteen hoog te paard zitten, ver klaarde dat Duitschland levensmiddelen en grondstoffen genoeg had en dat het voor Rus land geen zin had, om verder nog oorlog met Duitschland te voeren. Hij eischte grenswijzi gingen in Koerland en een zelfstandig Polen, bestaande uit Russische en Oostenrijksche ge bieden. Het bekend worden van dit onderhoud verwekte in Rusland sensatie en Duitschland droeg weer de schade. In September 1916 scheen Rusland gewilliger te worden, om met Duitschland vrede te slui ten. Ministerpresident van Rusland was toen Stiirmer. In Berlijn werd bekend, „dat bepaal de kringen te St. Petersburg genoeg hadden van den oorlog en gaarne vrede zouden sluiten met Duitschland." Daartegen verzette zich echter het invloedrijke lid van de Doema, prof. Miljoe- kof, die echter Stiirmer in het openbaar niet dorst aan te grijpen, ofschoon het geen geheim was, dat Stiirmer op vrede aanstuurde. De ge legenheid, Stiirmer ten val te brengen, kwam pas, toen de zelfstandigheid van (Russisch) Po len door Berlijn en Weenen werd geproclameerd. De Doema verdacht Stürmer terecht er van, dat hij den vrede wilde betalen met de zelf standigheid van Polen. Hij kreeg heel de Doema en de meerderheid van het Kabinet tegen zich vooral toen Miljoekof voorlezing deed van de vleiende beoordeelingen van Stürmer's per soonlijkheid in de Duitsche pers. Stürmer's po litieke doodvonnis was toen geteekend. De Rus sische gezant Nekloedof te Stockholm, die ook wel den vrede wenschte, liet in Berlijn weten hoe dom het was om persoonlijkheden, die wel willend tegenover Duitschland gezind waren, openlijk in de pers te prijzen, omdat daardoor zoowel die persoonlijkheden als de vredespo gingen werden gecompromitteerd en gesaboteerd. In Januari 1917 stond in Rusland de revolu tie voor de deur. De Tsaar had zich onmoge lijk gemaakt door zelf het opperbevel over het leger op zich te nemen, tengevolge waarvan hij de schuld kreeg van de talrijke nederlagen. Daarbij regeerde de tsaar autocratischer dan ooit. Alle grootvorsten had hij van het hof verwijderd. De oudere, trouwe officieren waren bijkans allen gesneuveld. De jongere officieren behoorden tot de partij van Miljoekof. De tsaar stond alleen en was geneigd tot vrede. Bij het volk was in den strijd om de binnenlandsche hervormingen het verlangen naar vrede op den achtergrond geraakt. Toen Engeland (de En gelsche ambassadeur te St. Petersburg, Bucha nan speelde hierbij de hoofdrol) bemerkte, dat het Russische Hof vrede wilde sluiten, liet het den tsaar los en de revolutie brak uit. Het nieuwe Rusland, eerst onder Miljoekof, dan onder Kerenski, was zeer wankel geconso lideerd. Vooruitziende Duitsche Rijksdagsafge vaardigden lieten den Rijkskanselier von Beth- mann Hollweg weten, dat het land, hetwelk thans Rusland zou helpen, zich in het binnen land te consolideeren, de grootste troef voor de toekomst in handen zou hebben. Het nieuwe Rusland mocht in Duitschland niet zijn vijand zien. De Rijkskanselier was het daarmede eens en hield in den Rijksdag een rede in den zin der door de afgevaardigden verkondigde mee ning. De Petersburgsche regeering verspreidde een proclamatie, waarin velen in Duitschland een „verhuld vredesaanbod" meenden te ont dekken. De regeering verklaarde in die procla matie, dat zij het eigenlijke nationale Rus land van den vijand wilde bevrijden, dat zij Polen volle vrijheid schonk en afstand deed van annexaties. Von Bethmann Hollweg was ook van meening, dat Rusland tot vrede was geneigd en stelde voor milde vredesvoorwaar den te stellen. Generaal Ludendorff was daar echter absoluut niet voor te vinden en schakel de de Rijksregeering voorloopig uit door te verklaren, dat er eerst wapenstilstand moest worden gesloten en dat dit uitsluitend en al leen tot de bevoegdheden van het Groote Hoofdkwartier behoorde. Ludendorff stelde draconische voorwaarden voor een wapenstil stand: vrije doorgang door de Dardanellen, voor goed afzien van de verovering van Constanti- nopel, een vrij (Russisch) Polen, een herstel der oude grenizen van 1914. Hij wilde ook nog Koerland en Litauen hebben, was echter bereid afstand te doen van oorlogsschattingen. De al- Duitschers vonden dit alles belachelijk weinig en vergiftigden in hun pers zooveel als mo gelijk was de atmosfeer. De Russen wisten nu, wat zij van de Duitschers te verwachten had den en verloren den lust, om vrede te sluiten. Russische gedelegeerden, die aan het Oostfront zouden komen, lieten zich niet zien. Alle vredes pogingen leken vergeefsch geweest. Maar daar brak in November 1917 de bolsje wistische revolutie uit onder leiding van Lenin en Trotzki, die in een geplombeerden spoorwa gen van Zwitserland naar Rusland waren ver voerd onder de auspiciën van generaal Luden dorff. De regeering-Lenin had eerst het plan, on derhandelingen te beginnen met de meerder heidspartijen van den Rijksdag, kwam dan van dit plan terug en stelde directe besprekingen voor tusschen regeering en regeering. Deze be gonnen einde November 1917 en leidden tot het sluiten van een wapenstilstand. De nieuwe Rus sische machthebbers gingen van het standpunt uit, dat er zoo spoedig mogelijk een alge meene vrede r-"'-:t worden gesloten. Mathias Erzberger deelt in zijn „Erlebnisse im Weltkrieg" (p. 239) mede, dat, om dezen algemeenen vrede te bereiken, Trotzki van den Raad der volkscommissarissen de opdracht kreeg, zich ook tot den Paus te wenden met het verzoek „zijn invloed op de katholieke landen aan te wenden in den zin van een onmiddellijk sluiten van den vrede". De Russen wilden dus, trots de hevige pro testen der Entente, een separaten vrede met de centralen. om daardoor langs den kortsten weg te geraken tot den algemeenen vrede. Over de moeilijke vredesonderhandelingen tusschen Duitschers en Russen te Brest-Li- towsk, welke bij de huidige gebeurtenissen weer de grootste belangstelling verdienen, in een volgend artikel. W. F. Op 1 November as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat aan mgr. Hopmans, bisschop van Breda, de H. Bisschopswijding werd toegediend. In verband met de tijdsomstandigheden zal de feestelijke herdenking slechts een zeer beschei den karakter dragen. Op Allerheiligen zal door den jubilaris een pontificale H. Mis worden gecelebreerd in de Kathedraal. Voor priesters en geloovigen zal er op Zondag 5 November van 11 tot 1 uur gelegenheid zijn om mgr. P. Hop mans persoonlijk geluk te wenschen. Het Ka thedraal Kapittel zal een jubileumgave, door priesters, religieuzen en geloovigen bijeenge bracht, ter beschikking yan den bisschop stellen, te besteden voor de noodwendigheden van het Bredasche Bisdcm. Zondag 24 September zullen door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogen- bosch, in de kapel van het Scholastikaat te Oirschot H.H. Wijdingen worden toegediend aan 45 Fraters Montfortanen. Het H. Diaconaat aan de eerw. Fraters F. Hoogjand uit Haarlem, W. van Eunen uit Vaals en J. Habets uit Schaesberg. Het H. Subdiaconaat aan de eerw. Fraters J. Smeets uit Valkenburg, A. van Zwieten uit Rotterdam, E. Mevis uit Geleen, J. van den Boorn uit Maastricht, J. Lataster uit Schaes berg, C. Peters uit Beek, A. de Waard uit Ber gen, P. Rutten uit Grotenrath, W. Vossen uit Bunde, J. Bertrand uit Wijlre, M. Bude uit Beek (L.) en W. Frencken uit Roermond. De Mindere Orden aan de eerw. Fraters L. Terstroet uit Den Haag, J. Gundry uit Aarhus (Denemarken), L. Smeets uit Doenrade, P. Weijnen uit Maastricht, H. van Bergen uit Mesch, J. van Benthem uit Oldenzaal, A. Coen- jaerts uit Gulpen, H. Cruyen uit Spekholzer- heide; A. Schellart uit Den Haag, H. Reynders uit Reymerstock, R. Dijker uit Maastricht. J. Hoeberichts uit Dunde, G. Meels uit Sweykhui- zen en A. Voncken uit Beek. De Tonsuur aan de eerw. Fraters F. Bonnier uit Rotterdam, N. Sijm uit Zwaag, W. Brouns uit Gulpen, H. de Kroon uit Oirschot, J. Camps uit Eijsden, J. Kerssemakers uit Meerssen, F. Geraeds uit Schinveld, F. Ghijsen uit Meerssen, J. Jongen uit Schaesberg, M. Vroemen uit Beek, J. de Kever uit Ravenstein, H. Frehen uit Waubach, L. Collijn uit Gulpen, H. Rama kers uit Bocholtz, Th. Witsiërs uit Heerlen en C. van Kesteren uit Sassenheim. Z. H. Exc. mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, heeft aan den zeereerw. heer B. A. Smoor op diens verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te De Heen, gemeente Steenbergen, en benoemd tot pastoor te De Heen den zeereerw. heer Jos. de Koek, kapelaan te Oosterhout. Verder heeft de bisschop van Breda aan den zeereerw. zeergel. heer dr. L. Derikx O. Praem., pastoor en deken van Roosendaal, op diens ver zoek eervol ontslag verleend uit de kerkelijke bediening. Tot deken van het Dekenaat Roosen daal is benoemd de zeereerw. heer H. J. A. van Mierlo, pastoor van de St. Jozefparochie te Roo sendaal; tot pastoor van de St. Jan te Roosen daal de weleerw. heer A. A. Romme O. Praem., tot kapelaan te Oosterhout de weleerw. heer Brule uit Gilze, tot kapelaan aan de St. Jan te Roosendaal de weleerw. heer Corn. Mathe. kanunnik uit de abdij van Tongerloo, tot ka pelaan te Gilze de weleerw. heer P. de Leeuw uit Steenbergen, tot kapelaan te Steenbergen de weleerw. heer A. M. C. Lazeroms uit Zundert, tot kapelaan te Zundert de weleerw." heer L. Madesoone uit Chaam en tot kapelaan te Chaam de onderpastoor Stevens, werkzaam in het Aartsbisdom Mechelen. In het missiehuis te Teteringen zijn 28 Scho lastieken van de Poolsche Provincie van het Gezelschap van het Goddelijk Woord gearri veerd, om daar hun theologische studies voort te zetten. De Poolsche Provincie van het Gezelschap van het Goddelijk Woord heeft in Polen vier huizen, n.l. een gymnasium in Gorna Grupa, een noviciaat in Chludowo, een gymnasium in Rybnik en in Bruczkoff, waar in totaal 29 pries ters en 57 broeders werkzaam zijn. Het aantal leerlingen van deze drie scholen voor middel baar onderwijs bedraagt 397, terwijl in het no viciaat 23 priester-candidaten en 26 broeders en 18 postulanten hun opleiding ontvangen. Naar wij vernemen zal de zeereerw. heer A. J. M. van Meeuwen, sinds 1935 pastoor te Bos koop en voordien pastoor van Heiloo, zich gaan vestigen in het St. Nicolaasgesticht te Lutje broek, I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9