„Realiteit moet erkend worden" Verklaringen door Dr. Goebbels Verkeersfonds New-Vorksche Beurs De „Zeeland" in moeilijkheden ONDERZOEK NAAR DE BOMBARDEMENTEN VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 Italiaansche persstemmen over den toestand in Europa en de kansen op een vrede Over Nederlands neutraliteit, het Rijnland, het Protectoraat en doodsberichten Chamberlain spreekt Dinsdag opnieuw Maatregelen tegen oorlogswinst worden getroffen Ook Duitschers staan voor moeilijke vragen Geen Britsche troepen in de Maginot-linie? Londen onderhandelt met Turkije Dank voor torpedeeren van de Courageous Hitier bezoekt Danzig en Gotenhafen Een nieuwe regeering voor China Rantsoeneeringen in België ingevoerd Tientsin wordt thans drooggepompt Dekking bedrijfsverlies der Spoor wegen f 2l/i millioen lager Stemming onregelmatig, koerswinsten voor vele fondsen. Geen Britsche schepen in de Zwarte Zee WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Maïs Nabeurskoersen van 21 Septeiflber FAILLISSEMENT LIJK AANGESPOELD Academische examens Examen politiediploma Apothekersexamen Machinisten-examen Clearingkoersen Boterheffing onveranderd Boternoteering MARKTNIEUWS ROME, 21 Sept. (Stefani). De bladen schrijven vandaag wederom, dat de catego rische imperatief van dit oogenblik zoowel voor de regeeringen als voor de volkeren is de realiteiten te erkennen. Deze realiteiten zijn, dat de te Versailles in het leven geroe pen Poolsche staat voor altijd dood is en dat de oorlog aan het oostelijke front geëindigd is. Aangezien voorts Duitschland zijn wil bevestigt om zijn grenzen in het westen en zuiden te eerbiedigen, blijft een nieuwe oor log aan het westelijke front nutteloos en zou hij een nieuw feit vormen. In de „Giqrnale d'Italia" schrijft de directeur van het blad, dat het niet bestaan van den vroegeren Poolschen staat door Roemenië zelf erkend wordt, ondanks zijn bondgenootschap met Polen tegen' Rusland. Boekarest heeft boven dien de Poolsche regeering geïnterneerd, die op zijn gebied was gevlucht met de bedoeling naar Frankrijk te vertrekken. Er is echter meer, want het feit, dat het Polen van Versailles niet meer opnieuw tot stand gebracht kan worden, wordt erkend door de Britsche en Fransche regeeringen zelf, die zich welbewust er van onthouden heb ben den staat van oorlog uit te breiden tot Rus land, dat toch het Poolsche gebied is binnenge rukt op grond van het Duitsche optreden. Ten slotte heeft de Engelsch-Fransche waarborg ten gunste van Polen in het geheel niet gewerkt. Het blad besluit met de vraag te stellen, of het werkelijk de moeite loont dat millioe- nen menschen in een verschrikkelijken oorlog in het westen worden geworpen om te trach ten den vroegeren Poolschen staat weer op te bouwen, die voorbestemd zou zijn om in de toekomst een nieuwen oorlog uit te lokken. De „Lavoro Fascista" schrijft, dat de antwoor den op de rede van Hitier zijn wat zij zijn. Het is moeilijk zich in een tijdsbestek van acht en veertig uur te verplaatsen van vurige ontoe- geefelijkheid en wrok naar de objectiviteit van de werkelijkheid. Maar de groote verwachting van alle volkeren gaat uit naar een vrede met recht vaardigheid, waarvan thans de grondslagen be staan tengevolge van het wegnemen van de oor zaak, die het conflict te voorschijn heeft geroe pen, d.w.z. het te Versailles geschapen Polen. Het is trouwens duidelijk dat iedere poging om Polen te herstellen tegen den wil van Duitschland en Sovjet-Rusland een catastrophe voor Europa met zich mede zou brengen. Rijksminister Goebbels heeft Donderdagmid dag tijdens een conferentie van buitenlandsche journalisten in de Wilhelmstrasse verklaard, dat het Duitsche Rijk nooit de Nederlandsche of Belgische neutraliteit zal schenden. Geruch ten waarin sprake is dat het Duitsche leger van plan zou zijn door Nederland en België te marcheeren, zijn volkomen uit de lucht ge grepen. Behalve het bovenstaande, wat wij reeds in een deel onze vorige oplage berichtten, verklaar de minister nog: Ook Luxemburg kan natuurlijk in deze ver klaring worden inbegrepen. De Britsche berich ten, dat het Rijnland van Aken tot Saarbrueken zou zijn ontruimd, omdat men hier een Fran- schen aanval verwacht, zijn niet overeenkom stig de waarheid. Noch de stad Aken, noch an dere steden aan den Nederrijn zijn ontruimd. Vervolgens zeide hij: „In de buitenlandsche pers doen steeds meer berichten de ronde, dat gerekend moet worden op zeer ernstige moeilijk heden in het protectoraat of dat deze moeilijk heden reeds nu te zien zouden zijn. Ook in dit geval kan ik deze berichten met klem tegen spreken. De toestand in het protectoraat is ab soluut kalm en bevredigend voor onze behoef ten. Het derde dementi aldus verklaarde dr. Goebbels ten slotte behoef ik eigenlijk niet uit te spreken. Ik heb met groot genoegen in de buitenlandsche pers gelezen, dat ik reeds dood ben of ben afgetreden, of dat ik mij niet kan vereenigen met het oorlogsdoel van den Fuehrer of de rijksregeering. Dit zijn zulke belachelijke, domme en naïeve praatjes, dat ik er niets op behoef te antwoorden." LONDEN, 21 Sept. (Reuter). Vernomen wordt, dat het Lagerhuis 26 September a.s. wederom bijeen zal komen. Minister-presi dent Chamberlain zal dan zijn wekelijk- sclie verklaring afleggen. Op 27 September zal minister sir John Si mon de nood-begrooting indienen. In het Lagerhuis heeft Stanley medegedeeld, dat de regeering besloten heeft maatregelen voor te leggen aan het Huis, welke ten doel hebben te voorkomen, dat oorlogswinst wordt gemaakt. De nauwkeurige formuleering wordt nog bestudeerd. Men schrijft ons uit Berlijn: Ook hier stelt men zich vele vrage* over de toekomst, nu de deeling van Polen een feit is geworden. In een officieel communiqué werd zoowel van Russische als van Duitsche zijde verklaard, dat men het roerend met elkander eens is. Polen zoo beweert men is het offer geworden van zijn inconsequente politieke leiding. Er komt thans een nieuwe indeeling beter wellicht ver deeling waarbij rekening gehouden zal wor den met de verschillende volksgroepen. Enge- lands en Frankrijks belofte aan Polen om te hulp te komen, is door de feiten gelogenstraft en aan beide landen wordt tenslotte nadrukkelijk de vraag gesteld: waarom willen jullie eigenlijk een oorlog voeren tegen Duitschland? Met het stellen van deze vraag geeft men, wellicht ongewild, op treffende wijze de alge- meene stemming der bevolking weer. Al meer en meer begint men mede onder den invloed van de sensationeele berichten in de pers en per radio aan een spoedig einde van den strijd tegen Polen te rekenen. Maar zoo vraagt men dan verder wat zal er vervolgens ge schieden? Zullen Hitler en Stalin, wellicht te zamen met Mussolini, de wereld nogmaals waar schuwen voor het ontzettende gevaar van een nieuwen wereldbrand? Welk een effect zou dan zulk een oproep op de andere staten hebben? Wat zullen Chamberlain en Daladier daarop antwoorden? Ziedaar eenige vragen, waarop een doodgewone sterveling niet zoo maar een afdoend antwoord zou kunnen geven. Een duidelijk en afdoend antwoord op al deze en nog veel meer vragen hoorden we zooeven per radio vanuit de weer vrij geworden stad Danzig, waar de Fuehrer de overwinningen der Duitsche weermacht met veel voldoening vaststelde. Niet temin kregen we bij al deze hartstochtelijkheid te hooren dat Hitier geen voortzetting van den strijd wil, dat hij voor zijn volk dankbaar zou wezen, wanneer het alsnog tot een regeling met Frankrijk en Engeland kon komen. We hoorden hem luid zeggen: „Wij willen geen oorlog!" Het geen na de verovering van Polen begrijpelijk is! LONDEN, 21 Sept. (Havas). Aan de neutrale regeeringen en het Vaticaan is een plan voor gelegd een neutrale commissie van onderzoek te zenden naar het Oostelijk front om een on derzoek in te stellen naar het bombardeeren van open steden. Het plan is door de Vereenig- de Staten reeds aanvaard. TOKIO, 21 Sept. (Domei). De militaire at taché van de Fransche ambassade te Tokio, majoor Paul Thiebaut, heeft ontkend, dat er Britsche troepen in de Maginot-linie zouden zijn. De majoor noemde dit onmogelijk, omdat in de Maginot-linie alleen gespecialiseerde troe pen kunnen werken. Men kan hier geen andere troepen leggen, evenmin als men infanteristen op een oorlogsschip kan gebruiken. Ook is het niet waar, dat artillerievuur wordt gewisseld tusschen Maginotlinie en West- wal. De wederzij dsche artillerie kan de linies niet bereiken. LONDEN, 21 Sept. (Reuter). In het Lager huis heeft Hudson in antwoord op gestelde vragen verklaard, dat thans te Londen bespre kingen gevoerd worden met een Turksche dele gatie. „Ik heb alle reden te hopen, dat zij den verkoop van Turksche landbouw- en andere producten in Groot Brittannië zullen verge makkelijken." Intusschen zijn zekere voorloopige maatregelen genomen om gebruik te maken van het begin van het voornaamste exportseizoen. De mogelijkheid tot aankoop van Turksche goederen door de geschikte departementen der regeering wordt eveneens actief bestudeerd. BERLIJN, 21 Sept. (D.N.B.) De opperbevel hebber van de Duitsche marine heeft den com mandant en de bemanning van den onderzeeër, welke het Britsche vliegkampschip Courageous tot zinken heeft gebracht, zijn erkentelijkheid uitgesproken. Verder wordt te Berlijn in strijd met de En- gelsche berichten, volgens welke de duikboot, die de Courageous getorpedeerd heeft, tot zin ken zou zijn gebracht, geconstateerd, dat deze auikboot zelf verscheidene uren na zijn aanval op het vliegtuigmoederschip zijn overwinning gemeld heeft DANZIG, 21 Sept. (D.N.B.)Hitler heeft van morgen een bezoek gebracht aan de troepen rondom Danzig. Hij bezichtigde de Westerplatte en maakte een tocht naar den Krantor en door de haven van Danzig, waarna hij zich naar Gotenhafen, tot dusverre Gdingen geheeten, begaf. Hier ontmoette hij Goering, die eveneens een bezichtigingsreis door het kustgebied maakte. TOKIO, 21 Sept. (D.N.B.). Minister-presi dent Abe heeft heden in de kabinetszitting medegedeeld, dat begin November een nieuwe centrale regeering in China zal worden aange steld onder Wang-Tsjing-Wei, nu een overeen stemming met de voorloopige regeeringen in Peiping en Nanking tot stand is gekomen. BRUSSEL, 21 Sept. (Belga) De minister raad heeft een ontwerp van wet aangenomen, waarbij petroleum, benzine, ligniet en andere minerale oliën worden gerantsoeneerd. Verder is een ontwerp van wet aangenomen, waarbij wordt verboden tarwe te gebruiken als vee voer en waarbij de verkoop van tarwe wordt geregeld. Ook worden maatregelen genomen om het verbruik der bestaande voorraden te regelen. PEIPING, 21 Sept. (D.N.B.). De overstroo ming van Tientsin, die vier weken heeft ge duurd, wijkt thans. Vandaag hebben 140 pomp stations een begin gemaakt met hun werk. Zij pompen per dag 300.000 kub. meter water weg. De aangerichte schade is enorm. Aan de memorie van toelichting inzake het Verkeersfonds, is het volgende ontleed. De minister wijst in vergelijking met de be grooting van het vorig jaar er op, dat de uit- keering uit hoofdstuk IX der Rijksbegrootlng. f 3.873.495 lager kon worden bepaald dan het in de begrooting voor 1939 deswege opgenomen bedrag, zoodat deze uitkeering op f 25.853.055 is geraamd. De omstandigheid, dat de dekking van het bedrijfsverlies van de N.V. Ned. Spoor wegen, dat voor 1939 op f 22.000.000 werd geraamd, ook voor 1940 weer lager kan wor den vastgesteld t.w. 2 y, millioen is hiervan de voornaamste oorzaak. Het eindcijfer van de totale uitgaven op den gewonen dienst bedraagt f 63.458.898 tegen f 65.982.697 in 1939. Op den kapitaaldienst is voor den wegen bouw rond f 27.000.000 uitgetrokken. Gerekend is daarbij, dat een bedrag van rond f 6.000.000 zal worden overgeschreven van in vorige dienst jaren niet verwerkte bedragen, zoodat ten laste van den kapitaaldienst in 1940 voor de wegen een bedrag van rond f 33.000.000 zal kunnen worden verwerkt. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren en aanleg van toeleidende wegen, wordt in deze begrooting gerekend op een bedrag van f 9.045.000. In dit bedrag zijn o.a. begrepen aanvra gen van gelden voor bouw of voortzetting bouw van de bruggen over den IJssel te Deventer, over de Boven-Merwede te Go- rinchem en over den Hollandschen IJssel te Krimpen. Voorts zijn daarin ba- grepen bedragen van f 1.400.000 en f 500.000 voor een tunnel te Velsen en voor de vaste oeververbinding (tunnel) te Rotterdam. In de kosten van den laatsten tunnelbouw is uit het Verkeersfonds een bedrag van f 8.000.000, aan de gemeente Rotterdam toegezegd tot tijd en wijie de brug beoosten Rotterdam is gebouwd. Verwacht wordt, dat het voorschot aan de gemeente einde 1939 tot een bedrag van f 7.500.000 zal zijn uitbetaald. De bouw van bruggen vindt regelmatig voort gang. Verwacht wordt, dat de brug over de Noord bij Hendrik-Ido-Ambacht, einde 1939 ge reed zal komen. Voor de wegen in Groningen, wordt op deze begrcoting voor verbetering en aanleg in totaal f 1.900.000 aangevraagd. Voor de voltooiing van de wegverlegging om Zwolle (weg no. 31) is een bedrag van f 295.000 uitgetrokken. Voor de wegen nos. 1, 22 en 23 voor zooveel gelegen in Utrecht wordt op den kapitaaldienst in totaal 2.567.000 aangevraagd. Weg no. 1 Amsterdam-Baarn-Hoevelaken. Nieuwe weg Eemnes-Hoevelaken. De gronden, noodig voor den aanleg van het gedeelte tus schen den spoorweg Amersfoort-Zwolle en het knooppunt Hoevelaken, zullen in 1940 worden aangekocht. Een bedrag van 75.000 is hiervoor noodig. De tusschen den bestaanden rijksweg van Amsterdam naar Baarn en de rivier de Eem in uitvoering zijnde grond- en bijkomende werken komen in 1940 gereed. De aardebaan tusschen de Eem en het knooppunt Hoevelaken zal in 1940 voor een goed deel worden voltooid. Voor deze onderdeden wordt in deze begrooting ge rekend op bedragen van 175.000 en 300.000. Voorts zullen in 1940 worden gebouwd: een brug over de Eem, een viaduct over den Baarn- schen Dijk, een viaduct over den Eemnesserweg, een viaduct tusschen den Eemnesserweg en den bestaanden rijksweg van Amsterdam naar Baarn. De kosten van deze kunstwerken worden ge raamd op f 160.000. Met het aanbrengen van wegverhardingen zal in 1940 een aanvang worden gemaakt. Hier voor wordt f 150.000 uitgetrokken. Weg no. 22, Utrecht—Hdlandsche Rading. Nieuwe weg UtrechtHilversum. Voor het Ver keersplein bij het fort Biltstraat, wordt f 100.000 aangevraagd. Het laat zich aanzien, dat in 1940 in ge noemden rijksweg verschillende kunstwerken in uitvoering zullen komen. Voor het bouwen van een tunnel bij fort Blauwkapel, onder de spoor lijn UtrechtAmersfoort, is in 1940 f 140.000 noodig. Weg beoosten om Utrecht. De tusschen den Lieschboschweg en den spoorweg Utrecht- Arnhem in uitvoering zijnde werken, kernen in 1940 gereed. Hiervoor wordt een bedrag van f 175.000 aan gevraagd. De aardebaan voor het gedee.te tusschen den spoorweg Utrecht-—Arnhem en rijksweg no. 25 komt in 1940 gereed. Geraamde kosten f 275.000. De wegverhardingen worden in 1940 aange bracht. Hiermede is een bedrag van f 150.000 gemoeid. Weg no. 23 (Utrecht—De Bilt—Huis ter ReideHoevelaken. Gedeelte rondweg bezuiden Amersfoort. Het de uitvoering van den tunnel onder den spoorweg AmersfoortKesteren en den rijksweg AmersfoortWoudenberg, zal in 1940 een aanvang worden gemaakt. Hiervoor wordt een bedrag van f 250.000 aangevraagd. Op den gewonen dienst voor wegen in Zuid holland wordt f 328.000 aangevraagd voor di verse plaatselijke verbeteringen van de wegen nos. 4, 8 en 11. Op den kapitaaldienst is voor den wegenbouw in deze provincie, voor zooveel deze door de directie Zuidholland wordt uitgevoerd, in totaal f 2.195.000 uitgetrokken. Weg no. 4 Amsterdam—Sassenheim—Has g- sche Schouw—'s-Gravenhage. Na aankoop van den benoodigcen grond zal kunnen worden be gonnen met de uitvoering van de werken tot verbreeding van het vak Den DeylHaagsche Schouw. Voor 1940 wordt hiervoor een bedrag van f 350.000 noodig geacht. Wegen nos. 4a en 4b (Amsterdam-) Burger- veerRijswijk (-Rotterdam) en zijtak Voor schoten—Oegstgeest. De aankoop van de be- noodigde gronden zal in 1939 zijn beslag krij gen. De aangevraagde bedragen van f 350.000 en f 600.000 zijn bestemd voor begin van uit voering der werken voor den aanleg van deze wegen. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren en aanleg van toeleidende wegen in Noordbrabant worden nog bedragen van f 900.000 en f 950.000 aangevraagd voor aanleg van gedeelten van de wegen no. 16 gedeelte MoerdijkPrincenhage (aangevraagd bedrag f 900.000) en no. 27, gedeelte Sleeuwijk—Breda en Zuidelijke rondweg om Breda (aangevraagde bedragen f 350.000, f 350.000 en f 250.000). Autosnelweg EindhovenZuid-Limburg. Het ligt in het voornemen in 1940 op ruime schaal met den grondaankoop van het gedeelte tus schen Maasbracht en Beek voort te gaan, ter wijl eveneens voor dit gedeelte op den bouw van een tiental viaducten zal zijn te rekenen. Te vens zal zoo mogelijk aangevangen worden met de grondwerken en het maken van de aarde baan over het Zuidelijk gedeelte tusschen Beek en Geleen. Hiervoor is f 750.000 uitgetrokken. Voor den bouw van een nieuwe brug over het Noord-Hollandsch kanaal bij Alkmaar wordt f 150.000 aangevraagd. Weg no. 2 AmsterdamUtrecht. De laatste voor den wegaanleg benoodigde gronden kun nen in 1940 worden aangekocht. Het maken van de aardebaan is in 1939 aan- NEW YORK, 21 Sept. (Part.). Wallstreet open de heden in een onregelmatige stemming en de markt had aanvankelijk een lusteloos voorko men. Ondanks het bij voortduring zeer gunstig blijvende nieuws uit het bedrijfsleven was de belangstelling gering en de omzetten gaven dien tengevolge een aanzienlijke inkrimping te zien. Het feit, dat de gisteren behaalde verbetering in het laatste uur weer geheel verloren is gegaan, heeft eenige teleurstelling gewekt en was oor zaak, dat er weer wat grootere terughouding bestond. Deze werd trouwens in de hand ge werkt door de omstandigheid, dat het Congres heden in extra zitting bijeenkomt, om de voor stellen tot amendeering van de neutraliteitswet te behandelen. Was men er aanvankelijk in meer derheid van overtuigd, dat de voorstellen van de egeering snel met een. groote meerderheid zul len worden aangenomen, thans schijnt hierom trent weer een zekere twijfel te zijn gerezen en in verband daarmede gaf men de voorkeur aan een afwachtende houding. Dit had een onregel matige koersontwikkeling tot gevolg, waarbij de voor- en nadeelige verschillen ten opzichte van het slot van gisteren echter niet groot waren, hoewel daarop wel enkele uitzonderingen be stonden, zooals BethlehemSteel, die een dollar lager openden en Westinghouse Electric, die ruim een dollar hooger werden ingezet. Ovèrigens be perkten de afwijkingen zich echter tot fracties. Sporen waren meerendeels wat vaster in ver band met de verwachting, dat de wagonverladin- gen deze week tot meer dan 800.000 zullen stij gen, hetgeen een nieuw hoogterecord voor de laatste jaren zou beteekenen. Ook spoorweg- equipmentwaarden waren in verband daarmede gevraagd, terwijl voorts public ultilities vrij gun stig gestemd waren. Hoewel de koersontwikke ling eenigszins onregelmatig bleef, werd de ten- denz in het verdere verloop toch eerder vaster, vooral voor staal- en vliegtuigfondsen, alsmede chemische waarden en hoewel de handel kalm bleef, zette deze stijging zich, na een kortstondi ge onderbreking als gevolg van winstnemingen, tegen het einde van het tweede uur voort. De vraag nam toen aanmerkelijk toe, met name voor de zgn. oorlogsfondsen, welke dan ook vrij sterk opliepen en koerswinsten boekten van 1 tot 2 dollar. De geheele markt werd hierdoor gunstig be- invloed, zoodat overal de aanvankelijke nadee lige verschillen geleidelijk aan voor kleine win sten plaats maakten. Een uitzondering daarop vormden echter International Nickel, die aan geboden bleven en meer dan een dollar lager kwamen, vermoedelijk als gevolg van vrees voor hooge extra-belastingen in Canada. De omzet- ten bedroegen in het eerste uur 320.000 shares en in het tweede uur 230.000 shares. Vraag en aanbod wisselden nadien elkander nogal eens af, doch de tendenz was eerder be nedenwaarts gericht, hetgeen ook het geval was met de laatbeurs, toen 't aanbod weer de over hand had. Meeningen omtrent het uiteindelijk resultaat van de discussies in het Congres in zake de neutraliteitswet waren verdeeld en tot het einde van den beurshandel bleef deze onze kerheid bestaan, daar Roosevelt eerst na het slot zijn redevoering zou uitspreken. De ver wachting, dat het voorstel tot wijziging van de neutraliteitswet zou worden ingetrokken, of niet zou worden aangenomen, had de overhand. Na dat U.S. Steels, als gevolg van de nog steeds toenemende bedrijvigheid in de staalindustrie tot 79% waren opgeloopen, volgde weer een re actie, waardoor de winst tot 114 punt werd ge reduceerd. Ook Bethlehem Steels vertoonden, na eenige fluctuaties, eenzelfde winst. Automo bielwaarden waren eveneens goed gedisponeerd, waarbij Chryslers de leiding hadden. Laatbeurs gevangen en zal in 1940 met kracht worden voortgezet op de gedeelten AmsterdamLoe- nersloot en BreukelenUtrecht. Voorts zal in 1940 worden begonnen met den bouw van eenige kunstwerken, terwijl het korte weggedeelte ten Zuiden van den spoor weg Utrecht—Gouda, met inbegrip van de brug over den Leidschen Rijn, in den aanvang van het jaar voltooid kan worden. Daardoor, als mede door de reeds vroeger voltooide brug over het Merwedekanaal naast dien spoorweg, wordt een geheel vaste verbinding tusschen de be bouwde kom in Utrecht en het rijkswegennet ten Westen daarvan verkregen. Voor een en ander moet voor 1940 worden gerekend op een bedrag van f 1.755.000. Weg no. 4a (Amsterdam-) BurgerveenRijs wijk (-Rotterdam), gedeelte: weg no. 4 (Bur gerveen)weg no. 12 (Leidschendam)Ten einde zoo spoedig mogelijk te voorzien in een korte verbinding voor snelverkeer tusschen Rotterdam en 's Gravenhage met Amsterdam zal ook de aanleg van het gedeelte van weg no. 4a van den weg no. 4 (Burgerveen) tot weg no. 4b bij Voorschoten met kracht ter hand worden genomen. Voor grondaankoop wordt f 470.000 en voor enkele plaatselijk ter stond noodige werken wordt f 60.000 aange vraagd. Het wegdek van weg no. 4b (Voorschoten) tot weg no. 12 ('s GravenhageUtrecht) zal vermoedelijk in 1942 voltooid kunnen zijn. Voor voltooiing van den grondaankoop en voortzet ting van den bouw van kunstwerken en van den aanleg van de aardebaan wordt een bedrag van f 1.530.000 aangevraagd. In een interview heeft de directeur van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" medegedeeld, dat de maatschappij door den oorlog in moeilijkhe den gekomen is. In plaats van dagelijks, wordt thans drie maal in de veertien dagen gevaren en het aan tal passagiers is zoo gering, dat iedere reis groote verliezen oplevert. Gaat men zoo door, dan ontbreken binnen een half jaar de noodige middelen. Zet men het bedrijf stop, dan eischen onderhoud van schepen, gebouwen, verzekerin gen e.d. nog zooveel, dat men het hoogstens nog een jaar uit houdt. Daarom is een beroep op de regeering gedaan, het de „Zeeland" finan cieel mogelijk te maken, den beperkten 3 maal in de veertien dagen dienst te onderhouden. Ook als de regeering steunt, zullen echter velen moeten worden ontslagen. BERLIJN, 21 Sept. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt van betrouwbare zijde te Istanboel dat de Britsche schepen opdracht hebben gekregen de havens van de Zwarte Zee te mijden. De Britsche schepen, welke in de Donau-havens liggen hebben opdracht gekregen zoo snel mo gelijk naar de Middellandsche Zee terug te kee- ren, orokkelde de noteering van dit fonds een hal ven dollar af, waardoor de winst tot 1 3/8 dollar werd verminderd. Sporen sloten op of iets be neden het hoogste punt van den dag, terwijl Atch. Topeka 1 punt ^svinst boekten. Het aant.-.i wagonverladingen was zelfs met 138.324 stuks toegenomen. Koper- en mijnwaarden verlieten do markt in goed prijshoudende stemming Int. Nickel bleven echter gedrukt in de markt liggen en dit fonds verloor ruim 1 dollar. Voorts traden nog op den voorgrond luchtvaartwaar den, waarbij Douglas Aircraft vast waren en 2% punt beter, chemische waarden, Westinghouse Eiectric, Texas Corp.. Sears Roebuck en Amer. Car Foundry, tot koersverbeteringen te zien gaven tot 2% punt. Daarentegen ontmoetten Amer. Tobacco B. aanbod, hetgeen resulteerde in een koersteruggang van 1 punt. Rubbers, oliewaarden, warenhuisfondsen en public-utili ties waren verdeeld. De omzetten bedroegen 1 730.000 shares. Laatst gedane koersen Sept. 21 20 19 A'lied Chemical 195% 194 192% American Can Co. 112 110 109% Am. Car K.dry 36% 34% 33% Am. Rolling Mills 21% 21% 21% Am. Smelt Ret. 58% 57% 57 7/, Am. Tel. iel. 16 160% 161% Am. Tobacco B. 77% 78% 78% Am. Waterworks 13% 13% 13% Anaconda Copper 34% 34 34% Atchison Topeke 31 30% 3C% Baltimore Ohio 8 7 7% Bethlehem Steel 93% 92% 92% Canadian Pacific 5 4% 4% Case Treshing 88 84 82 Chase National B. 37% 36 36% Ches. Ohio 42% 41% 41% Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 89% 87% 88 Cities Service 6% 6% 6% Consol Gas N Y. 30 '0% 20% Continental Oil 30 29% 28% 7 Dawesl. 10 )0% 10% 524 Young 8 8 9 Delcware Huds. 24% 24% 23y, Douglas Aircraft 78% 76 75% Dupont de Nem. UO 178% 177 Eastman Kodak 158% 157 156 El. Bond Sh. 9% 9% 93/4 General Electric 41 4 417/, General Motors 54% 34 533/, Good Year 29% 29% 287/, Hudson Motor 6% 6 6 Illinois Central 15 14% 14% Intern. Harvester 69% 68% 67 Intern. Nickel 39 40% 39% Intern. Tel. S? Tel. 5% 5% 5% Kcnnecott Copper 43 42% 42% Missouri Pacific Idem pref. 1% 1% i Montgomery Ward 54 54% 5 3% Nat. City Bank 36% 30 30% Nat. Dairy Prod. i5 15% 15% New York Central 20% 20% 20% North Am. A v. 2i% 20% 207/, North. Amer. n.a. 22% 22% 22 Norfolk Western 194 192 193% Pennsylvania 24% 24% 24% Phillips Oil 46 45% 45 Proctor Camblc 6l 61 6 Publ. Serv. N. J. 58 38 38% Radio Corporation 6 6 6% Rep. Steel 28 27% 27% Sears Roebuck 79 78 78 Shell Union OP If 15 16 Socony Vacuum 14% 14 137/, Southern Pacific 16% 16% 16% Southern Railway 18% 18% 15% Standard Brands 6% 6% 6% Stand. Oil of N.-J. 51 51% 51 Tidewater Ass. Oil 13% i3% 13% Union Pacific 101 10(% 99 United Aircraft 44% 44% 43% United Corp A. 3% 3 3 U. S. Leather U. S. Rubber 43% 43% 433/, U. S. Steel 78% 77% 77% Western Union 3d% 35% 34% Westingh. Electr. 1 16 113% 1 4 Wool worth Building 38% 39 38% 8 ex. dividend ex coupon. =3 nieuwe aandeelen Slotkoersen Sept. Brussel Rome Bern Madrid Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 21 20 21 Sept 19 17.02 17.07 17. il 5.10 5.12 5.16 22.71 22 70 22.71 22.75 22.75 22.75 53.33 53,30 53.30 3.99% 3.92 3.9 i 2,27% 2,23 2,23 40.(0 39 50 39.50 NEW YORK, 21 Sept. Sept. 21 Sept. 20 Sept, 9.02-03 Mrt. 8.82-83 Mei 8.72Juli 21 Sept. 20 Katoen Oct. 8.97 Dec. 8.77 Jan. 8.68 Rubber Standaard Juli - Sept. 21.40 Oct. 20.60- Dec. 20.2520.20-f Juli 19.10 Koffie (Rio - Nieuw 8.56-— 8.63 8.35-36 8.42 8.208.24 - Jan. 19.6519,50- 21.50 Mrt. 19.3019.02- 20.70Mei 19.2018.88- 18.78- Sept. Dec. Mrt. Mei Juli Suiker Juli Sept. Nov. Dec. Tin Loco I 4.33- 4.33- 4.50.- 4.52- 4.54- 2.10 2.33 2.411 contract) (Santos) 4.36— Sept. 6.48 6.50— 4.33— Dec. 6.53 6.50 4.48 Mrt. 6.56 6.52 4.51 Mci 6,56 6.50 4»53 Juli 6.60 6,54 2.22 Jan 2.471 2.441 2.31 J" Mrt. 2.51 2.49 Mel 2.557 2.55f 2,37 f Jull 2.59 2.60 Termijn CHICAGO, 21 Sept. 21 Sept. 20 Sept. 21 Sept. 20 Sept. Tarwe Haver Sept. 86%84%Sept. 3;%-— 35% 86%-% 853/g Dec. 34%34 87%.% 86%-% Mei 35%35 Rogge 56%55%Sept 51% Dec. Mei Sept Dec. Mei Reuzel Sept Oct. 55%54%Deo. 58%- 57%Mel 54>% 57% 50% 52% 553/8 7.82% 7.77% Oec 7.70 7.60 7.80 7.75 Jan. 7.80 7.67% WINNIPEG, 21 Sept. 20 Sept. 21 Sept. 20 Sept. Gerst 74%Juli 463/847 75%-— Oct. 45%45% 80%Mel 47%47% Hjnzaad 21 Sept Tarwe Oct. 74% Dec. 75% Mei 80% Rogge Mei 57%58 Dec 5"3/s57% Oct 58%593/8 Haver Oct. 353/4 393/8 Dec. 343/s 37% Oct 175% ib9 Dec 166 163 Me] 174 17c Mel... 35% 38% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever Anaconda H. V. A. Java Ch. J. Lijn U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Shell Union Bait. Ohio Ver. Vorstl. C. M. Am. C. F. Am. Bemberg 5 Adj. Mulw. Holl. Am. Lijn 306—305 98 1/2 27 1/4—26 V» 1QQ 119 1/2—120 59 1/8—58 69 3/4—68 3/4 22—21 1/2 205—206 12 1/2—12 7/16 6 1/8 96 1/2 25 3/4—26 11 2 1/4 120 Van 4.30—5 uur Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union North. Am. Aviation 5 Adj. Mulw. 27 58 1/8 68 3/4 21 3/4—22 12 1/2—12 9/16 15 3/4 2 5/16 Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken: .„o 20 Sept.: W. Nijenhuis, bakker, te Henge (O.), Anthoniusstraat 79. B.C. jhr. mr. G- 0 MolierUs, curator nrr. M. A. Cohen te Heng (O.) C(J. B. Oosterop, cantinechef, te Zuidlaren. mr. A. J. E. Terwindt, curator mr. R. Huges Assen. tg N. L. H. van Nieuwenborg, koopman, Leende (StTijp), Woonwagen 2026. B.C. mr. J- M. Schroder. Curator mr. G. J. Jansen te Ei» hoven. M. v. d. Aalst, aannemer, te Son c.a., D°r straat 143, verblijvend te Eindhoven, Aalsterw 157. R.c. mr. J. W. M. Schroder, curator mr. M. M. Hekking te Eindhoven. Fa. A. M. v. d. Lee en Zonen, tabak- 6 sigarenfabriek te Waalwijk, Grootestraat 38. mr. J. W. M. Schroder, curator mr. P. van M®e wijk te Den Bosch. ri J. A. v. d. Lee, vennoot van de Fa. A. v. d. Lee en Zn., te Waalwijk, Grocftestraat J>' R.c. mr. J. W. M. Schroder, curator mr. F. Meerwijk te Den Bosch. i j A M. v. d. Lee, vennoot van de Fa. A. M. Lee en Zn., te Waalwijk, Grootestraat 34 R.c. mr. J. W. M. Schroder, curator mr. P. va Meerwijk te Den Bosch. Maria J. Loonen, wed. van A. M. v. d. L® vennoote Fa. A. M. v. d. Lee en Zn. te Waalwl) Grootestraat 38. R.c. mr. J. W. M. Schroder, c" mr. P. van Meerwijk te Den Bosch. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 16 Sept.: A. Leegwater, te Schoorl, Omloop D1. Door het verbindend worden der eenige deelingsiijst. Uitk. 16 pet. 19 Sept.: KI. Koster, te Heerhugowaard. S"B tionsweg. Door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uit'k. 60 pet. (Totaaluitk. lu prefcent). Donderdagmiddag is op het strand bij West" Terschelling het lijk aangespoeld van den rSR' kenverpleger-zeemilicien J. Krul, een van d® slachtoffers van Hr. Ms. „Willem van Ewijck Het stoffelijk overschot zal vandaag te UtrecW met militaire eer worden begraven. LEIDEN Geslaagd doctoraal examen I11* disch recht: de heeren L. A. Verwey, D®*1 Haag; D. Coutinho, Voorburg. Candidaatsexamen Nederlandsch recht: mcj- M. A. C. van Nlekerk, Haarlem en de heef®a A. Dijkstra, Den Haag; W. C. A. Riem Vis, D6*1 Haag; F. A. Bontje, Rijswijk; A. H. Frenket Hillegersberg. UTRECHT Geslaagd voor het doet. examed geneeskunde, le gedeelte A. C. J. Schaaf' mej. A. M. Storms, W. Z. Nugteren, B. Balla, F. W. Willemen, W. G. J. Hoffman0, mej. O. Frich, A. J. G. Verburg. ROTTERDAM. Geslaagd voor het cand. eXa' men in de economische wetenschappen de hee" ren L. H. Fransz en F. de Roos (met lof). LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal eXd men Indisch recht de heeren P. R. D'Arnau Gerkens, Den Haag en J. L. Kruithof, Sclde dam. Geslaagd voor het doctoraal examen rechte de heer J. Zwanenburg, Leiden. Het politie-examen van de stichting politi®' vakopleiding van den Nederlandschen Politiebond „St. Michaël", dat aanvankelijk vastgesteld op 4 September, doch wegens n mobilisatie niet kon doorgaan, zal worden aI genomen op Donderdag 5 October a.s. Aan gemobiliseerde candidaten, die fc" nauwkeurig veldpostadres nog niet aan de a°_ ministratie hebben bekend gemaakt, wordt aaP geraden dit onverwijld te doen. UTRECHT Geslaagd voor het examen vafl apotheker, ir. K. C. Rietema. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor voOt' loopig diploma: A. van Beveren, sluis en P. J. Pooi, Haarlem. Heltóvoe' Koersen voor stortingen op 22 Septern^ 11939 tegen verplichtingen, luidende in: Reien" marken f 75.33, Lires f 9.90. Het bedrag van de heffing en steunuitkeerin= op boter is, behoudens tusschen tij dsche ging, voor de week van 21 tot 28 Septem» vastgesteld op 60 cent per kg. (onveraw dei'd)- De commissienoteering voor Nederlands*# boter is Donderdag vastgesteld op 70 ct. per AMSTERDAM, 21 Sept. Visch. Aangevoer^ door consignatiezendingen. Afgeslagen r^g- Gem. Vischhal De Ruy terkade, Amsterdam, beljauw 0.80—2.10 per stuk. Groote Tongen 0 1.12, middel Tongen 1.16—1.40, kleine T ,0, 1.06—1.08 per kg. Aal 20 cent. Snoekbaars t Baars 7—11 cent per pond. Uit de hand ™*Kcept op het buitenterrein: Aal 2025, Bot -5 jas per pond Harder Bokking 4—4.50 per l0°ts jja- Garnalen 1.50—4 per kistje van 15 kg. Gest. J» kreel 20 cent per pond. »an- AMSTERDAM. 21 Sept. Aardappelprijzen. A voer 359000 kg. Prijzen onveranderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2