VOOR SLECHTS I CENT n TOPPRESTATIE EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK TRIUMPH FINANCIER He DE BESTE lc SIGARET Wij luisteren naar... INDIË EN DE OORLOGS TOESTAND WERKLOOSHEID STERK VERMINDERD Kerkelijk Leven Dag film SanN SC HRETLEN C» postvluchteN VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 De uiterste waakzaamheid is geboden Pestgevaar in Indië PRINSES JULIANA IN HET ROODE KRUIS LADING JUNO GEDEELTELIJK IN BESLAG GENOMEN Monsterboekjes ingehouden DE PRINS OP INSPECTIE Vergeleken met 1 Juli 1938 nam zij in een jaar met 17 pCt. af DIENSTPLICHTIGE ERNSTIG GEWOND KOSTWINNERSVERGOEDING Examens REGEERING KOOPT SUIKER IN INDIË MINISTER v. d. TEMPEL VOOR DE RADIO Komt er distributie van suiker? Wat het Zuiderzeefonds vereischt Bijna f 34 millioen wordt voor 1940 aangevraagd Zaterdag 23 September Verbinding Amsterdam- Parijs hersteld Zorg voor Katholieke gemobiliseerden Een landelijk comité gevormd Zeeman bij een twist doodgestoken H.H. WIJDINGEN Voorloopig nog rustig goed weer MARKTEN Volgens geruchten zou de Nederig regeering besprekingen hebben gevoe orit het bestuur van de Int. Vereeniging v .m- rubbercultuur in Njederl.-lndië. De ring moet in de markt zijn voor den koop van 1000 ton rubber. Reeds eenige transacties hebben plaats 0^VjLgl" het is niet bekend, welke prijzen beo. zijn geworden. Het vervoer zou v0°r..n ii ning der regeering komen, aangeef rubber in Indië vrij aan boord moet v> geleverd. 1000 ton bedraagt on9e7ff\0cltl vierde gedeelte van de jaarlijksche oei in ons land. 1r d Volgens mededeeling van de England is het bedrag, per 15 SeptR.Jm verschuldigd uit hoofde van de Dj*1 .pi Dawes-leening voor het tijdvak 1938 tot 14 October 1939 niet ontvW.t Evenmin is dit het geval met de 0etoi welke Duitschland voor andere leeninn verschuldigd. De voorzitter van de Nigerian Cons® ted Mines deelde mede, dat de EnSRMt regeering wenscht, dat alle maatschOVy den geheelen tin-voorraad, waarover haar'productie-gebieden beschikken, on dellijk naar Engeland verschepen. De Britsche regeering zou voorneine(t zijn, naar men te Londen verneemt' (f standaard-soort thee in te voeren. "a de voorraden bij den kleinhandel z° Cf zijn uitgeput, zouden de verschillende ten van de markt verdwijnen. De 2 sh. 8 d. per lb. bedragen, terwijl dRl meest gangbare thee 2 sh. 4 d. a 2 sn- kost. De Amerikaansche eerste klasse wegen boekten in de eerste zeven vl% J., aan netto-bedrijfs-inkomsten 214.76 „.j tegen 109.61 mill, in dé overeenkom periode van het vorig jaar. eet De Erie Railroad boekte in Augustus exploitatie-winst van 820.000, JaI 440.000 in Augustus 1938. In de eerste, j, maanden 560.000, tegen 371.000 W zelfde tijdvak van het vorig jaar. „te De Chesapeake and Ohio Spoor de eerste acht maanden een netto-expw f tie-winst van 11.52 mill., of if aandeel, tegen 9.40 mill, of 1.17 P-a' dezelfde periode van het vorig jaar. Omstr ïn hete. De f Jaardev 2eten. het n Volgens opgave van de Federal - Bank of New York werd gisteren goud uit Canada ingevoerd en 26-00 Costa-Rica. De ruwe- en geraffineerde benzine-njj raden in de Vereen. Staten bedroegen n week per 16 September 71.869 millv .rfe tegen 72.244 mill, vaten in de vooraf 9aaijj< week. De voorraden stookolie bij de naderijen 88.153 tegen 87.853 mill. VétR V V De North American Aviation is mens. de productie-capaciteit met de '0 te vergrooten, in verband met de 9' vraag naar vliegtuigen. De New York Central is voornemens mill, aan te wenden voor den aankoop spoorwegmateriaal. A De Amerikaansche wagonverlading&.jj) in de week per 16 September tot een n record van 805.700 wagons gestegen, 665.000 wagons in de voorafgaande wee\el 675.000 in de overeenkomstige week vd11 vorig jaar. s, N.V. EFFECTENKANTl"'' SAFE-INRICHTING BELEGGINGS-ADVIEZEN TERtf^ HEEN ■a 5 z BATAVIA, 22 Sept. (Aneta). De Volksraad behandelde een motie-Smit (Suikerbond), welke gisteren was ingediend bij de behandeling van de aanvullende begrooting inzake de werk loosheidsbestrijding, strekkende om de salaris- grens voor steunverleening van f 100 tot f 75 terug te brengen. De motie werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen, met aanteekening, dat de Economische groep wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. De aanvullende begrootingen van het depar tement van oorlog werden na korte bespreking met 35 tegen 4 stemmen aangenontèn. Voorts nam de Volksraad zonder hoofdelijke stemming aan, met aanteekening, dat de Nat. frattie geacht wenscht te worden te hebben tegengestemd, de ontwerp-ordonnantie inzake de luchtbescherming. Hierna hield de regeeringsgemachtigde voor Algemeene Zaken, de heer Levelt, een redevoe ring, waarin hij uiteenzette, dat het Konink rijk der Nederlanden by het thans uitgebroken conflict zijn standpunt duidelijk heeft bepaald, n.l., dat het met alle kracht en de grootste nauwgezetheid zijn neutraliteit wenscht te handhaven. Hij memoreerde verder, de door de buitengewone omstandigheden noodig geworden maatregelen. De regeering is erkentelijk voor de medewerking van den Volksraad en voor zijn bereidwilligheid om haar van buitengewone be voegdheden te voorzien. Zij zal daarvan alleen gebruik maken wanneer een bepaalde poodzaak daartoe dwingt. Voortgaande zegt de heer Levelt: Neder- landsch-Indië mag zich gelukkig prijzen ver verwijderd te zijn van het centrum van den krijg. Het moederland verkeert in dit opzicht onder zooveel ongunstiger omstandigheden. De regeering stelt het op prijs van uit deze zaal van haar medeleven blijk te geven met de tal- looze gezinnen in het moederland, die een of meer leden ten behoeve van de landsverdedi ging moesten afstaan. De huidige toestand van Nederlandsch-Indië vereischt echter ook de uiterste waakzaamheid, die in de eerste plaats tot uiting komt in de op maritiem en militair gebied getroffen maatre gelen. Ook naar hen, die hier te lande zijn opgeroe pen, en naar hun gezinnen gaat het medeleven der regeering uit. Het kan niet anders of het conflict in Europa moet ook in verafgelegen gebieden zijn nadee- lige gevolgen doen voelen. Het economisch le ven in Nederlandsch-Indië ondervindt dan ook reeds thans stoornissen. De naaste toekomst is niet overzichtelijk, doch men moet er zich op instellen, dat de moeilijkheden zullen toenemen. Ook van de Indische maatschappij als geheel zullen offers worden gevraagd. De voortdurende zorg der regeering is het, dat die offers naar draagkracht zullen worden verdeeld. Zij moet daarbij kunnen steunen op het besef der bur gerij, dat het algemeen belang moet praevalee- ren boven eigenbaat. De regeeringsgemachtigde eindigde zijn rede met een beroep te doen op allen. Door saam- hoorigheid en vastberadenheid zullen wij ons sterk gevoelen. Wanneer ieder ingezetene hier van doordrongen is en de regeering schraagt in voortdurend streven om de Indische gemeen schap naar beste weten te dienen, is het ver trouwen gewettigd, dat wij, met hulp van den Almachtige, de moeilijkheden, die zich reeds voordoen en die nog te verwachten zijn, zullen overwinnen. Na de rede van den regeeringsgemachtigde sloot de voorzitter van den Volksraad de buiten gewone zitting met een korte nabeschouwing, waarin hij eraan herinnerde, dat in Nederl.- Indië de vertegenwoordigers van alle groepen der bevolking medezeggenschap genieten in vorm en mate, welke in steeds minder landen worden geëvenaard en in steeds meer landen niet meer bestaan. Spr. verzekerde, dat het be roep van de regeering op aller medewerking niet vergeefsch zal blijken te zijn. Met verwijzing naar het Koninklijk woord over de moreele en geestelijke herbewapening wekte mr. Jonkman de leden van den Volksraad op, aan het einde van deze zittingen gekomen en uiteengaand, niet alleen het stellige voor nemen mede te nemen om critisch en achter dochtig den strijd tusschen de nationaliteiten buiten onze grenzen te beschouwen en dus voort te gaan met ons tegen de internationale dreiging te wapenen, doch om daarbij tevens even stellig het voornemen te koesteren, voort bouwend op de goede verstandhouding en de bestaande saamhoorigheid tusschen alle Neder- landsche onderdanen h.t.l. en op het deelge nootschap in het Koninkrijk der Nederlanden, ernstig te streven naar verbetering nog van deze verhouding tusschen alle nationaliteiten binnen onze grenzen, opdat de beste samenwer king van allen in ruime mate moge bijdragen tot het welzijn van Nederlandsch-Indië. Hierna werd de buitengewone zitting van den Volksraad gesloten. SOERABAJA, 22 Sept. (Aneta) Tot heden zijn elf verdachte sterfgevallen voorgekomen in Tengger. Het bacteriologisch onderzoek wees in drie gevallen uit dat pest de oorzaak was; twee gevallen zijn nog in onderzoek. De streek, waarin de pest voorkomt, omvat tende eenige desa's in het district Soember, district Soekapoera, ligt zeer geïsoleerd. De dienst der pestbestrjjding heeft een isolatie barak gebouwd, terwijl het verkeer met de be trokken desa's niet is toegestaan. Prinses Juliana heeft hedenochtend als voor- atstei van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis de bestuursvergadering in het gebouw aan de Prinsessegracht te Den Haag gepresideerd. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de autori teiten een gedeelte der lading van het Neder- landsche vrachtschip „Juno'' van de K.N.S.M., komende van de Middellandsche Zee, op de thuisreis, in beslag hebben genomen. De gecon- fiskeerdc lading bestond vnl. uit 312 zakken looiextract en 120 zakken uien. Voorts werd beslag gelegd op een lading van 3000 ton ruwe olie van het Noorsche vracht schip „Motorina'', dat door de Britsche oor logsschepen was aangehouden. De Raad voor de Scheepvaart heeft een aan tal verzoeken van reedertjen tot inhouding van de monsterboekjes van schepelingen, die de ar beidsovereenkomst onrechtmatig zouden hbben doen eindigen, gegrond verklaard. Een bediende op het s.s. „Veendam" zag zijn boekje ingehouden voor den tild van één jaar; een messroombediende op het s.s. „Nteuwland" voor zes maanden: een tremmer on bet n.s Aangezien alle scholen te Muiden bezet zijn door gemobïliseerden, is men er toe overgegaan het prachtige Muiderslot als schoolgebouw in gebruik te nemen, opdat het onderwijs voortgang zal kunnen vinden. De gemetamorphoseerde ridder zaal van het slot „Maasburg" voor twee maanden: een matroos kok op het m.s. „Lier" voor vijf maanden; een stuurman op het m.s. „Lier" voor vijf maanden eri een matroos op het s.s. „Bilderdijk" voor veertien dagen. Prins Bemhard heeft namens H. M. de Ko ningin. eenige onderdeelen van ons leger ge ïnspecteerd in de omgeving van Amersfoort. Z. K. H. was vergezeld van zijn waarnemen- den adjudant, majoor Phaff. Op 1 Juli 1939 heeft weder een telling plaats gehad van het aantal geheel werkloozen en het aantal tewerkgestelden bij werkverruimin gen onder de werkzoekende ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling. Vergelijkt men het verkregen cijfer der ge heel werkloozen en tewerkgestelde mannen te zamen met het overeenkomstige cijfer van I Juli 1938, dan blijkt, dat in den loop van een jaar het totaal aantal met 51.221 of 17 pCt. is teruggeloopen. Het aantal in de groep 1424 jaar is ver minderd met 16.411 of 40 pCt., het aantal in de groep 2550 jaar met 30.752 of 16 pCt. en het aantal in de groep van 51 jaar en ouder met 4.058 of 6 pCt. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Centraal Bu reau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 4 tot en met 9 September 1939. Op 9 September 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 270.304 werkzoekenden (253.305 mannen en 16.999 vrouwen). Hiervan waren 201.161 (189.413 mannen en 11.748 vrouwen) werkloos en waren 51.773 per sonen door overheidshulp tewerkgesteld bij cul tuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 17.370 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 4 tot en met 6 September 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 588.627 perso nen, waaronder 75.970 landarbeiders. Van de 512.657 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 17.4 (in de vorige verslagweek van 21 tot en met 26 Augustus 1939 was dit percentage eveneens 17.4). In de overeenkomstige verslagweek van Sep tember was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak van Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de landarbeiders buiten be schouwing gelaten) 1932 26.7. 1933 24.5. 1934 26.4. 1935 29.8. 1936 30.9. 1937 23. 1938 22.2. 1939 17.4. Donderdagavond reed de 20-jarige C. van H„ uit Hoek van Holland, die als dienstplich tige te Schevingen gelegerd is, op den rijks straatweg bij Wassenaar. Hij werd aangereden door een personenauto en kwam dermate ongelukkig terecht, dat hij met een schedelfractuur naar het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage moest worden overgebracht. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Het Tweede Kamerlid Van Steen (S.D.) heeft aan den minister van Defensie de vol gende vragen gesteld: Is het waar, dat bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding in sterke mate rekening gehouden wordt met het feit, dat de gemobili seerde niet „thuis in de kost" is en zoo ja, acht de minister het dan niet billijk, dat dezen bij verlof een vergoeding voor menage wordt toe gekend? Is het eveneens waar, dat bij het ontbijt en bij den broodmaaltijd uitsluitend koffie wordt verstrekt en zoo ja, wil de minister dan bevor deren, dat ook thee wordt uitgedeeld, zoodat de militairen voorkeur te kennen kunnen ge ven? UTRECHT, Ned. R.K. Schoolraad. Examen voor bewaarschoolonderwijzeres Akte A: Ge slaagd: Joh. Valk. J. E. M. v. Maarschalkerweerd, M. A. v. d. Ven, M. C. Geukers, F. J. C. Martens, J. R. E. v. Rooven. Naar de Telegraaf ter oore komt, is de Ne- derlandsche regeering er toe overgegaan, in Indië aankoopen te verrichten. Ruim 7000 ton suiker en ruim 1000 ton copra zijn reeds aan gekocht. Zaterdag a.s. des avonds om 8 uur zal de minister van Sociale Zaken, dr, J. v. d. Tempel, voor de radio een slotwoord spreken in verband met de Nederlandsch-fabrikaatweek. Van vele zijden hoort men nog steeds klach ten over de suikervoorziening en verscheidene huisvrouwen verzuchten: „Waarom geen distri butie van suiker. Dan krijgt ieder zijn deel en zijn we van het gezeur af." Het Vaderland heeft deze vraag voorgelegd aan de betreffende regeeringsinstantie. Daar deelde men mede, dat er natuurlijk gedacht wordt aan distributie, maar dat dat maar niet een, twee drie voor elkaar is. Bovendien kan in de eerste week van October de nieuwe beet- worteloogst verwacht worden, zoodat Nederland dan weer wat ruimer in zijn suiker zal zitten." Er zal dan geen overvloed heerschen, maar er zal dan meer zijn dan op het oogenblik. En verder zal het van de mogelijkheid van invoer uit de koloniën afhangen of er tot distributie overgegaan moet worden. Kunnen er geregeld, of althans vrij gere geld schepen met Javasuiker naar Neder land varen, dan zal de suikervoorziening zeker geen moeilijkheden meer opleveren, maar gebeurt het herhaaldelijk, dat de schepen twee of drie weken vast gehouden worden, zooals kort geleden ook is gebeurd, dan wordt de situatie anders. In ieder geval wordt er thans voor gezorgd, dat alle beschikbare suiker door de menschen gebruikt kan worden en dat niet een gedeelte als veevoer dienst doet. De ontwikkeling van den internationalen toestand en in het bijzon der de mogelijkheid van geregelde scheepvaart verbindingen hebben de distributie in handen. Aan de memorie van toelichting op de be grooting van het Zuiderzeefonds is het volgende ontleend: Op den gewonen dienst wordt aan gevraagd een bedrag van 33.977.350 en op den kapitaaldienst niets. Het aangevraagde bedrag ad 1.870.000 in zake werken voor de afsluiting der Zuiderzee zal voornamelijk dienen voor de werken, noo dig ter voorziening in de belangen van afwate ring en scheepvaart, voor zooverre die door de afsluiting worden geschaad, alsmede ter ver rekening van het ten laste van het Zuiderzee fonds komend aandeel in de kosten van aanleg van een nieuw gemaal te Zeeburg ter voor ziening in de verversching van de Amsterdam- sche grachten, hetwelk noodig zal zijn na het invoeren van het definitieve peil op het IJssel- meer. De in October 1938 aan de binnenzijde van den afsluitdijk toegebrachte stormschade heeft aangetoond, dat bij zeer hooge waterstanden de binnenberm niet geheel watervrij is en het daaronder gelegen beloop aan beschadiging bloot staat. In verband hiermede wordt een verbe tering van dit beloop wenschelijk geacht, waar mede reeds in den loop van 1939 is aangevangen. Een bedrag van 200.000 is bestemd, om de aangevangen werkzaamheden voort te zetten. Voorts is een bedrag van rond 2.000.000 be stemd voor de ten laste van het Zuiderzee fonds uit te voeren inundatievoorzieningen. Van het voor dit doel op de begrooting van 1939 uitgetrokken bedrag van 1.500.000 zal een niet onbelangrijk deel onverwerkt blijven, omdat de uitvoering van verschillende werken naar 1940 werd verschoven. Voor indijking en droogmaking van den noordoostelijken polder wordt een bedrag uit getrokken van ruim 17 millioen. Behalve voor de voltooiing van de in uit voering zijnde dijkvakken van den meerdijk, van het kanaal BlokzijlKadoelen, van den bouw der gemalen en schutsluizen, van de werken aan de IJsselmonden en het baggeren van, de polderkanalen, enz., zullen de aangevraagde gelden noodig zijn voor de uitvoering van de sluitgaten van den dijk, den aanleg van aan sluitende wegen met inbegrip van den bouw van bruggen en de eerste kosten voor het droog- malen van den polder. De uitgaven van de Zuiderzeesteunwet zijn voor 1940 geraamd op een totaalbedrag van f 2.095.700 tégenover 2.019.200 in 1939, dus 76.500 meer. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek, 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven, 12.00 Gramofoonmu ziek, 2.00 Causerie „Handschriftkunde", 2.20 Muzikale causerie met gramofoonplaten, 3.00 Reportage 3.30 VARA-orkest, 4.30 Radiotooneel met muziek, 4.50—4.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Viool en piano, 5.30 Filmland, 5.50 Orgelspel, 6.15 Streekuitzending, gewijd aan Friesland, 6.45 Kina'erleesclub, 7.00 VARA-Kalender, 7.05 Felicitaties, 7.10 Politiek radiojournaal, 8.00 „Gebruik bij voorkeur Nederlandsch Fabri kaat", toespraak. 8.06 Herhaling SOS-berich- ten, 8.08 Berichten ANP, 8.15 Yraa§ en ant" woord, 8.30 VARA-orkest, 8.50 Gramofoonmu ziek. 9.10 VARA-orkest, 9.40 Vragenbeantwoor- ding, 10.00 Esmeralda en solisten, 11.00 Be richten ANP. 11.50—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M KRO-Uitzending 8.0o9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest, 1.00 Gramofoonmuziek, Ca. 1.15 Berichten, 1.20 KRO-orkest, 2 00 Voor de rijpe re ieugd, 2.30 Gramofoonmuziek, 2.45 Kinder uur, 4.00 KRO-Melodisten en solist, 4.45 Gra mofoonmuziek, 5.15 Internationale sportrevue, 5.30 Gramofoonmuziek, 5 45 KRO-Nachtegaal- tjes, 6.15 Gramofoonmuziek, 6.20 Journalistiek weekoverzicht, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 Berichten, 7.15 Medische causerie, 7.35 Ac- tueele aetherflitsen, 8.00 Toespraak „Neder landsch Fabrikaat". 8.05 Berichten ANP, me- dedeelingen, 8.15 Meditatie met muzikale om lijsting/ 8.35 Gramofoonmuz., 8.45 Gevarieerd progr^jnma. 10.30 Berichten ANP, 10.40—12.00 Gramofoonmuziek. KEULEN', 456 M. 6.20 Hermann Hagestedt's orkest, 8.2011.20 Gramofoonmuziek, 12.20 Klêinorkest, 2.20 3.20 Populair concert, 4 20 Omroeporkest, 6.20 Omroepkleinorkest, Jungherr's accordeonsoli =- ten en pianoduo, 8.20 Omroeporkest, 10.20 Otto Dobrindt's ork. 12.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 on 1.3') Het Los Companeros-orkest, 1.50 en 2.25 Gramo foonmuziek, 3.20 Programma, gewijd aan den Rijn, 4.205.20 Gramofoonmuziek, 6.05 Het André Felleman-orkest, soliste en gramofoon muziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.20 „Het meisje van Saventhem", opera, Ca. 9.05 Gra mofoonmuziek, 10.30 Cabaretprogramma, 11.45 12.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Herfstprogramma, 3.35 en 4.00 Gramofoonmu ziek, 4.20 Selectie uit de opera „Manon" (gr.- pl.)5.20 Gramofoonmuziek, 6.35 Radio-orkest en Omroepkoor, 7.35 Radio-orkest, 8.20 Radio tooneel, 8.50 Omroepsymphonie-orkest en so list. In de pauze: Toespraak. 11.0012.20 Waalsch cabaretprogramma. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Zie Keulen, 12.203.20 Nachtconcert. Naar de directie der Ned. Spoorwegen meldt, zal Zondag 24 September a.s, in de dienstrege ling worden ingelegd trein D, 22. Ie, 2e en 3e klasse, Parijs-NoordAmsterdam C.S.. De dienstregeling zal zijn van 24 Sept. t.m. 1 Oc tober 1939: Parijs-Noord v. 8.40, Feignies '11.46/ 51. Quevy 11.57/12.12, Bergen 12.34/36, Brussel- Zuid 13.39/14.00, Antwerpen-Oost 14.49 '51, Es schen "W.E. 'z.t. 15.15/23, Roosendaal A. z.t. 15.53/16.23. Rotterdam D.P. 17.10/12, Den Haag 17.34/36, Amsterdam C.S. a. 18.27. Van 2 October 1939 af: Parijs-Noord v. 7.25 Feignies 10.47/11.07, Quevy 11.13 33, Bergen 11.49/50, Brussel-Zuid 12.39/54, Antwerpen-Oost 13.40/41, Esschen W.E. z.t. 14.05/12, Roosendaal A. z.t. 14.42'50. Rotterdam D.P. 15.38'41, Den Haag H.S. 16.02/05, Amsterdam C.S. a. 16.55. Ingaande Maandag 25 September 1939 wordt ingelegd trein D 5, le. 2e en 3e Masse Amster dam C.S.Parijs-Noord. De dienstregeling zal zijn van 25 Sept. t.m. 1 October 1939: Amsterdam C.S. v. 12.01, Den Haag H.S. 12.53/56, Rotterdam D.P. 13.17/20. Roosendaal 14 06/27. Esschen W.E. z.t. 14.17/35, Antwerpen-Oost 14.58/59, Brussel-Zuid 15.45; 16.03, Bergen 16.52/54, Quevv 17.10/19, Feignies 17.24-49, Parijs-Noord a.. 20.50. Van 2 October 1939 af: Amsterdam C.S. v. 13.38, Den ftaag H.S, 1424-26. Rotterdam D.P. 14.47/50. Roosendaal 15.37/52, Esschen W.E. z.t. 15.42-16.00. Antwerpen-Oost 16.21-22. Brussel- Zuid 17.05-29, Bergen 18.18-20, Quevy 18.38/40, Feignies 18.46/19.24, Parijs-Noord a. 22.45. Hedenmorgen is te Utrecht op initiatief van het Katholiek Comité van Actie „Voor God", een centraal comité gevormd, dat de zorg voor de katholieke gemobiliseerden en hun gezinnen in mobilisatietijd ter hand zal nemen. Het comité werkt onder den titel V. O. G. (Voor onze gemobiliseerden). In dit comité hebben zitting vertegenwoordigers van de groo- te katholieke landelijke organisaties. Het co mité zal in hoofdzaak werken door middel van plaatselijke organisaties met name de plaatse lijke comité's van actie „Naar de nieuwe ge meenschap", welke contact zoeken met de plaatselijke organisaties van de mannelijke en vrouwelijke jeugd. In een afzonderlijk gevormd werkcomité heb ben zitting: Voor de Nieuwe Gemeenschap de heer A. Beumer te Utrecht, voor het Algemeen Mobilisatiecomité „Amico" rector Van Kampen, voor de Federatie van R. K. Vrouwenbonden mevr. SteenbergheEngeringh te Utrecht, na mens de aalmoezeniers majoor Van Straelen, en verder dr. Deelen, die het contact zal on derhouden met het departement van Sociale Zaken. De taak der plaatselijke comité's is in alge meene richtlijnen vastgelegd. Men zal op ver schillend terrein werkzaam zijn, b.v. godsdien stig, geestelijk, sociaal en cultureel. In een café aan het Marconiplein raakte Vrij dagnacht een zeeman van Amerikaansche na tionaliteit en een Britsch-Indiër handgemeen. De laatste trok daarbij plotseling een mes en bracht den ander een steek in de borst toe. Deze zeeg tneen en stierf binnen eenige oogen- blikken. De politie slaagde erin den dader te arres teeren. De commissaris van politie en de offi cier van justitie hebben hem een verhoor af genomen. Het lijk is in beslag genomen. Uit het voortgezette onderzoek in verband met den in een café aan het Marconiplein te Op Quatertemper-Zaterdag, deh 23sten Sep tember, zal mgr. Hopmans in de kapel van het Groot Seminarie te Hoeven de volgende wij dingen toedienen: Het Ostiariaat en het Lectoraat aan de eerw. heeren van het Seminarie: Franc. Bastiaan- sen, Arn. Fick, Ant. Hack, Jacq. Hendriksc, Alb. Lannoye, Hub van Loon, Corn. Luykx, Alf. Stulemeijer, Car. Suykerbuyk, Corn. Ver haak, Jac. Verster, Amand. van Waes, Leon, de Weert. De vier kleine Orden aan de eerw. fraters van de Congregatie van de H. Familie te Ou denbosch: Joes Linders, Joes Schipper, Andr. Even, Joes Dangers, Ant. Ligthart, Ant. Kem- pes. Barth. Kobesen, Ard. Wijtvliet, Adr. van Deudekom, Gul. Demarteau. Het Diakonaat aan de eerw. heeren van het Seminarie: P. Asselbergs, P. Backx, Jac. de Beer, W. Froger, Adr. Hendrikx, Jos. de Kerf, Herm. de Kroon, Arth. Michielscn, Hub. Mol, Bern. Panis, Greg, de Schutter, Franc, de Bak ker en aan de eerw. fraters van de Congrega tie van de H. Familie: Willebr. Douma, Franc, van Kessel, Jac. Slangen, Joes Hollak, Matth. Scheerman, Herm. Sombroek, Gul. Bogaerts. Rotterdam gepleegden doodslag is gebleken, dat de verslagene de 38-jarige steward A. A. Stone is, afkomstig uit New-Orleans. De verdachte is de 36-jarige Philippijn E. F. H., woonachtig te New-Orleans. De man is op gesloten. Onze weerkundige medewerker schrijft: Een gebied van hoogen druk, hetwelk zich reeds sinds eenigen tijd over de noordelijke helft van Europa ligt, en waarvan de kern thans ten Oosten van de Faroer is gelegen, is voor loopig van groote beteekenis voor de weersge steldheid bij ons en wel om twee redenen. Ten eerste schijnt het voorloopig nog meer stabiel te zijn, zoodat wij kunnen verwachten, dat het nog eenige dagen stand zal houden. Ten twee de heeft deze ligging in verband met een de- pressiegebied over Centraal-Europa ten gevol ge, dat een noordoostelijke en nog tamelijk warme luchtstroom over de Oostzee en omrin gende landen in de richting van ons land en daaroverheen blijft loopen, maar daar de lucht- drukverschillen gering zijn, blijft de noordoos telijke wind in ons land zwak. De bewolking is bij dezen weerstoestand sterk afwisselend, het weer dus nu en dan zonnig, dan weer betrok ken en er is weinig neiging tot regen, behalve wanneer zich kleine storingsgebieden in onze omgeving ontwikkelen, waarop wel eenige kans blijft bestaan. Er is dus nog steeds een basis voor goed weer, al is in verband met het vergevorderd jaarge tijde des nachts zeer koel en vochtig. Overdag wordt het vrij warm of zacht. Voor den tijd van het jaar is de weersgesteldheid zeer goed. Het is te verwachten, dat het algemeen karakter van het weer, zooals wij dit de laatste dagen hebben gehad, gedurende het week-end zal gehandhaafd blijven. Alleen moeten wij rekening houden met de kan sen op enkele lichte regenbuien. Waar schijnlijk zal het goede weer na het week end wel niet lang meer duren. Na koele nachten kan des morgens mist optreden. (Nadruk verboden). LEEUWARDEN, 22 Sept. Zuivel. Sleutelkaas 1819, Nagelkaas 525, Jloudakaas 2040, Edammerkaas 1324. Aanvoer 4270 kg. Com missie 70. 12000 kg. kipeieren. Prijs 3.855 per 100 stuks, handelsprijs 0.700.75 per kg., 150 kg. eendeneieren. Prijs 3.253.50 per 100 stuks, handelsprijs 4047 1/2 ct. per kg. Pluimvee: 20 slachthanen 3575 ct„ 600 slachtkippen 30 80 ct., 150 jonge hanen 0.351, 25 jonge dui ven 20 ct. per stuk. LEEUWARDEN, 22 Sept. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammerkaas 20 plus 1616.50, idem 40 plus 2323.50, Goudsche kaas 20 plus 1616.50, idem 40 plus 2323.50, volvette 40 plus 2727.50, Broodkaas 40 plus 2323.50, Leidsche kaas 20 plus 1616.50 per 100 kg. Stemming goed. ZWOLLE, 22 Sept. Huiden. Koehuiden 18 ct., pinkenvellen 19 cent, stierenvellen 17 cent, vette vellen 22 cent, grasvellen 22 cent per pond'. Paar denhuiden 7.00 per stuk. Handel vlugger. Veemarkt. Aangevoerd 2778 stuks, als: 976 run deren, 613 graskalveren, 194 nuchtere kalveren, 203 schapen, 4 gelten, 183 schrammen, 54 var kens, 551 biggen. ALKMAAR, 22 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 33 stapels, 80.000 kg. 25 fabr. kl. 27.00, 8 boeren kl. 26.00. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Sept. 25000 kg. Roode kool 1.10—1.70, 11000 kg. Gele kool 1.20— I.80, 2700 kg. Deensche Witte kool 1.20—1.30, 700 kg. Savoye kool 1.50, 20.000 kg. Uien 2.402.70, grove 2.10—2.50, drielingen 1.30—1.50, nep 250—3, 1300 kg. Peen 1.40—2, 8000 kg. Bieten 0.80—2.70, 2950 stuks Bloemkool: I 6.30—9.30, II 2.20—2.50, 475 kg. Tomaten: A 4—4.10, B 4.30, C 4.00, CC 4.00, 1900 kg. aardappelen: Bevelanders 1.80, Schotsche Muizen 2.00. Blauwe Eigenheimers 2.30, 140.000 kg. vroege Witte kool 0.801, 410 kg. Snijboonen 1517.20, 760 kg. Slaboonen 6.20 II.40, 840 kg. Druiven: Frankenthalers 13—17.50, Alicante 13.9014.10. LEEUWARDEN. 22 Sept. Veemarkt. 128 Enter stieren 75.00185, 144 Twenterstieren 185.00345, 560 vette koeien 130.00270 per stuk, 4466 ct. per kg. 921 melk- en kalfkoelen 120.00265, 18 pinken 70.00155, 10 vette kalveren 22.00—00, 924 graskalveren 18.0068, 305 nuchtere kalveren 4.008, 420 vette schapen 13.0024, 115 weide- schapen 10.00—18, 174 lammearen 8.0013, 250 vette varkens 50.0075 per stuk, 4662 cent per kg. 36 magere varkens 15.0018, 165 kleine big gen 8.0017, 40 bokken en gelten, 42 paarden. Totaal-aanvoer 4268 stuks. Overzicht. Voor vrijwel alle veesoorten nam de aanvoer toe. Wolvee echter werd er minder aan geboden. De handel in de goede soort vette koeien en melk- en kalfkoelen was redelijk goed. Voor de mindere soorten was d'e handelsstemming over het geheel gedrukt. Voor vette kalveren was de handel flauw met ongeveer stai-onneerende prij zen. Graskafveren groote aanvoer, handel stugger en prijzen iets lager. Nuchtere kalveren ongeveer prijshoudend bij kalmen handel. Varkens en big gen handel redelijk vlug en prijzen stationnair. Stieren aanvankelijk handel vrij goed en prijs houdend, doch hij toenemend aanbod' afloop min der. Wolvee handel vlugger en wegens kort aan bod prijzen iets hooger. De regeering kocht vandaag wederom een aan tal koeien. De N. V. C. nam gisteren 139 varkens over. AMSTERDAM, 22 Sept. Aardappelprijzen. De aardappelprijzen waren heden onveranderd. Aan voer 172000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 22 Sept. 4100 kg. Roo de kool 1.40—2 30. 4900 kg. Gele kool 2.50—3.50, 21000 kg. Uien 2.50—2.70. grove 2.40—6.60, drie lingen 1.30—1.50, nep 2.50—3.10, 3000 kg. Peen 170—2, kleine Peen 90 cent, 16900 kg. aardappe len: Bonken 1.602 Drielingen 1.101.40, Blau we Eigenheimers 2 102.30, Bevelanders 1.50— 1.80, 52300 kg. vroege Witte kool 0.80—1.10, 10300 kg. Slaboonen 11.4014.20. ZWOLLE, 22 Sept. Boter. Aanvoer 4 1/8 vaten, 1 Jij/ g|j5 tti treffe v?ldo 1 31u 'ia o S1" Dir.: A. M. J. v. Pampus E. P. C. Sia^ N. Z. Voorburgwal 336/28 - Amsterdam Beleening van Effecten tegen matige r 1,-16 vat en 156 stukken van een pond. —1.45 per kg., per 1/8 vat van 20 kg- v 5> 25.75, afwijkende 25.25. 60.000 kipeieren 4.* per 100 stuks. „„ncN Veemarkt. Men besteedde voor: neure» veisch gekalfde koelen 140.00235, dito vf en schotten 125.00—195, gustekoeien voor Welde of stal 90.00170, dito vaarzen lOO'.Vmr'L voorjaarskalvende koelen 100.00165, lAwj.O1 springstieren 80.00140, l'/2-jarige pinken „jp' 140. jonge fokkalveren 30.0070, nuchtere „tl ren 6.0010, vette koeien en ossen aan 4865 cent, dito stieren 4856 cent, dito efC> ren 5580 cent. dito schapen 10.0022, laih ee/ 4 0012, 6-weeksche biggen 12.0015, 14/0 0°, sche dito 15.50—18.50, drachtige varkens c>' 100, magere dito 55.00100, vqfte dito 50—" Per kg. (ep e Overzicht. Neurende versch gekalfde koe'* vaarzen redelijk. Mindere soorten flauw. vo(' koeien, stieren en kalveren iets minder da" M ge week. Gustekoeien en pinken kalm en houdend. Fokkalveren iets heter dan „1^ week. Nuchtere kalveren duur. Schapen reo j SCHAGEN. 21 Sept. 22 paarden 150.00 joO-"" veulens 70.00110, 30 magere geldekoeien voeé" 180, vette geldekoeien 125.00265, 10 kan^^cl1 180.00—240, 1'6 graskalveren 30.00—60, 40 ■:ere kalveren 7.0018, 20 magere schapen 14, 579 vette schapen 18.00—24, 289 lam'' 9.00—14, 8 vette varkens C.60—0.62 cent PfioP' 44 biggen 13.00—22, 18 konijnen 0.50—1W 4075 cent cn haantjes 2590 cent. 30;009 eieren 4.605.50 per 100 stuks. Driemaal w per week luchtpost u 4» O O ro fl E u a naar Indiè '5 co ct H S ept. Sc AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE... 2 l 16 21 ATHENE 2( RHODES ALEXANDRIë. 19 16 LYDDA 20 17 DJASK 18 19 JODHPUR 21 ALLAHABAD. 21 CALCUTTA... H 16 RANGOON 20 BANGKOK 2c 7 PENANG... MEDAN 9 SINGAPORE. 16 19 BANDOENG... 21 16

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6