wanneer bij ons? Waarom faalde het Poolsche luchtwapen PLICHT OF PANIEK? De aanslag in Boekarest Het voorspel van den oorlog WEK UW LEVER-GAL OP Verschrikkingen van den luchtoorlog Zijn wij voorbereid? Amerika 's neutraliteit Een rede van Daladier K H DE IJZEREN WET VAN DE OVERMACHT De R.K. Jeugdbeweging helpt U Uw kinderen behoeden Zondag 24 September PIJLTJESDAG Buitenlandsch overzicht VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 ^ieuw Engelsch Witboek bevat belangwekkende gegevens AUSTRALISCHE OORLOGS- LEENING Hongaarsche troepen in Polen? Arrestaties in de Boekowina Geheime zender werkt van Mexico uit Spaansche oorlogs bodems varen uit Hore Belisha uit Parijs teruggekeerd Polen zagen vergeefs uit naar Britsche hulp SIRb B'i herhaling hebben wij moeten signaleeren, dat de N.S.B.-pers heri ZiCk onder de huidige omstandig er 011 buitengewoon onvaderlandlievend gesoh°r onze neuti"aliteit zelfs gevaarlijk tiiet veroorloofde. Wanneer daarin ■fier» 611 sP°edigste verandering zou ko- .leek ons het nemen van overheids- V6r le§elen onvermijdelijk in het zui- ^■.e a^erneene landsbelang. Wat hebben Ve i'an schoone en opofferingsgezinde Ecjlg aiiugen van de nationaal-socialisti- 8te0 ^amei'leden ten aanzien van loyalen persn aan de regeering, indien de N.S.B.- llQ] ,21ch in de practijk daaraan niet fen 6n ze^s die Kamerleden deraillee- jje, de rail, die zij zelf uit vrijen wil (0g en gekozen, zooals zij b.v. deden, a zij minister Albarda wilden be ltin e'en zooals zij het sociaal-de- hehKatiSChe Kamerlid Albarda steeds hebt,5*1 behandeld? Aan woorden veel te fyik' nU 0rn ^ac^en' In Ktdië, waar de gedachte tegenover de mogelijkheid }js een Japansche bedreiging op vele Uit ~6rS een heilzamen invloed heeft ttiif,e°efend> heeft de gewestelijke com- 'ede°ariS der NSB- te Bandoeng tot de ,n dezer partij een oproep gericht, «e als volgt luidt: •Kameraden, jje i Weten, dat ons volk in gevaar ver late' Onze liefde voor ons volk en ons v onze verbondenheid aan ons jjer^enhuis, doen ons slechts één plicht wij van die zijde reeds veel en veel te weinig gehad, het 'den: Alles voor het vaderland. heb besloten, mijn kameraden, dat gedurende den tijd dat oorlogsgevaar 'e grenzen bedreigt onzerzijds geen °bzi foliti Al flagen leke strijd zal worden gevoerd. °ns weten en kunnen zij in deze en l' n°S meer dan tevoren, gericht op va ®ewijd aan versterking van den geest nationale eenheid in al onze volks- ill dl viizjC VUi ^booten. Wij staan dit herhalen wij als één man achter het gezag. Kameraden, kent uw plicht, toont dat j goede vaderlanders zijt." (w.g.) C. BOLDINGH Wanneer zal de heer Mussert voor ons land eenzelfde besluit af- kondigen? Het moge misschien let strooken met het leidersprincipe, dat ge 6eu Algemeen Leider het voorbeeld van gewestelijk commissaris der bewe- JA volgt, maar de Algemeen Leider atl, dunkt ons, van dezen gewestelijken 0lhmissaris wel iets leeren. De tijden kle -.«s Jn te ernstig en te gevaarlijk voor vinzielig politiek gehakketak en gezag- dermij nend gestook en gekrakeel, en 'j zeggen het met volle instemming den ^Westelijken commissaris der N.S.B. te ahdoeng na: Goede vaderlanders, die ah plicht kennen, staan als één man jjchter het gezag. Wie zich aan dien tWwijsbareti pliclit onttrekt en zelfs in JNd daarmee handelt, sluit zich zelf biten de gemeenschap der goede vader- teders en verdient daarbuiten te worden bloten. 22 Sept. Te Londen is een nieuw sj, oek uitgegeven over het diplomatieke voor tel Van den "oorlog, waarvan Reuter hét vol- d uittreksel geeft: „^genomen is o.m. het Duitsche antwoord jl het Britsche ultimatum van 3 September te Voorts behelst het de Engelsche en Duit- e mededeelingen uit den tijd voor den oorlog. &üu genoeinde Duitsche antwoord zegt: „De te-10 regeering en het Duitsche volk wei- jtn de eisehen in den geest van een ulti- bn dat gesteld is door de Britsche regee- lyte aanvaarden, laat staan na te komen. |[J zullen iedere agressieve actie van den 9J van Engeland met dezelfde wapens be hoorden en in denzelfden vorm". 3r) t Duitsche memorandum, dat om 11 uur tj aan Hendfcrson werd overhandigd, dus twin- J'hinuten na het verstrijken van de tijd- Jlet van het Britsche ultimatum, verklaarde te' de Britsche regeering het vorstel van bjh 0lini> dat n°S in staat geweest zou kunnen den vrede te redden, had verworpen. De KnChe regeering draagt derhalve de verant- J°rdelijk; voor al het ongeluk en de ellende thans over de volkeren is gekomen en op ouaat uvti nun i/v, ^6 der de vele opmerkelijke bijzonderheden, te het Witboek publiceert, bevindt zich o.m. e> dat Hitler in het onderhoud, dat hij op Augustus met Henderson had, vroeg of ltw61and bereid zou zijn een bondgenootschap öuitschland te aanvaarden, te een vroeger onderhoud zeide Hitier te- VHenderson, dat Engeland hem tot een eenkomst met Rusland had gedwongen. In te telegram aan Halifax voegde Henderson «J deze mededeeling toe: „Hij schijnt niet te as^ zijn over het verdrag, maar te^de hieraan toe, dat nu hij de overeenkomst ^aal gesloten had, het voor langen tijd zou een commentaar op het Duitsch-Russi- tjf.5 Pact deelde Henderson aan Halifax me te "®®t zou mij verbazen, wanneer het niet i- gevuld was met iets meer dan alleen de tej.~a8'ressie-0vereenk°mst". Toen Henderson te Garing sprak over het resultaat van een te j^ch-Duitsche oorlog, zeide Göring, dat de edenis van Duitschland er eene is van tejhd downs en dat men thans een periode k Tv« Ln+ T" O TV. «711T» beleefde. In het verslag van zijn onder- biet von Ribbentrop op 30 Augustus schreef :e. 'erson: „Ribbentrop's geheele wijze van op- te eb tijdens het onaangename onderhoud was ha-aping van Hitier op zijn ergst". vJANberra, 22 Sept. (Reuter) Het Huis te Afgevaardigden van Australië heeft mach- yerleend tot hét uitgeven van de eerste teg'Jhsche oorlogsleening tot een bedrag van tef 00 P°nd sterling, waarvan tien millioen de oorlogsdiensten bestemd is. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Tederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. ROME, 22 Sept. (Stefani). Uit Jasina (Karpathische Oekraïne) wordt aan de Popoio di Roma gemeld, dat tengevolge van geweld plegingen te Sianki Hongaarsche troepen de Pcolsche grens zijn overgetrokken en deze plaats hebben bereikt met het doel er de orde te handhaven en verder bloedvergieten te voorkomen. De bezetting van Sianki en om streken door de Hongaren, welke noodig is ge worden door dringende redenen van mensche- lijke solidariteit, heeft nochtans een tijdelijk karakter. Gedurende de laatste 48 uur zijn in de Boe kowina talrijke arrestaties verricht. Tot de ge arresteerden zou een gepensionneerd kolonel van het Hongaarsche leger behooren. Men zou in zijn bezit belangrijke documenten hebben gevonden, o.m. een lijst van personen, die ge arresteerd moesten worden in geval een op standige beweging in de Boekowina tot een goed einde zou zijn gebracht. MEXICO, 22 Sept. (Havas). De Mexicaansche autoriteiten zoeken actief naar een geheim- zinnigen radiopost, welke sinds het begin van den oorlog cijfertelegrammen naar Eurcpa zendt, Men gelooft dat de uitzendingen geschieden door een agent van den Duitschen spionnage- dienst. Tot nu toe is het nog niet mogelijk geweest de juiste plaats van den zender te bepalen, daar het waarschijnlijk een verplaatsbaar station be treft. Toch weet men, dat de uitzendingen nog steeds geschieden in de buurt van Chapultepec, een voorstad van Mexico. Voorloopig zijn alle uitzendingen door amateurs verboden. GIBRALTAR, 22 Sp. (Reuter) Spaansche oorlogsschepen, die sedert drie maanden niet in de buurt van Gibraltar waren geweest, zijn, komende uit oostelijke richting, weer in de Straat van Gibraltar verschenen. Later vielen de schepen Algeciras binnen en vervolgens ver trokken zij in westelijke richting. Het verluidt, dat ook een aantal Spaansche oorlogsschepen uit Ferrol en Vigo naar de Straat van Gibraltar is vertrokken. LONDEN, 22 Sept. (Reuter) Minister Hore Belisha is van Parijs, waar h;j besprekingen met Daladier en Gamelin gehad heeft, teruggekeerd. Hij heeft ook een bezoek gebracht aan den commandant der Britsche strijdkrachten in Frankrijk en Britsche troependeele.n geïnspec teerd. en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. De organisatie een machtige factor bij militaire operaties Den len September zette zich in Midden- Europa een mechaniek in beweging, dat met verbijsterende precisie drie weken heeft ge- loopen. Te land, ter zee en in de lucht bewogen zich de deelen van deze mechanisatie in nauwen onderlingen samenhang en in een luttele spanne tijds werden de uitgestrekte gebieden van een respectabel rijk voor machtige naburen opengelegd. Strategische overwegingen kunnen slechts koel en nuchter zijn. In deze beschouwing willen wij ons beperken tot de jongste militaire strijdkrachten: die in de lucht. Over luchtoorlogen is veel getheore tiseerd en daarnaast staan thans drie weken practijk boven gebieden midden in ons Oude Werelddeel. We kunnen niet anders zeggen, dan dat deze practijk een schok heeft gegeven. Zoo hadden, zelfs de insiders, zich het verloop niet voorgesteld. Dat in enkele weken een luchtwapen, van welks voortreffelijke organisatie en technische kwaliteit wij ons persoonlijk meerdere malen hebben kunnen overtuigen, buiten gevecht zou kunnen worden gesteld, ware een maand ge leden op zijn minst genomen nog een uiterst speculatieve suggestie geweest. Nu het voor Polen noodlottige, feit daar voor ons ligt, blijft ons slechts over hiervoor een verklaring te zoeken. Allereerst valt dan het oog op de overwel digende overmacht van materiaal, dat hel Duitsche luchtwapen tegen het Poolsche in den strijd heeft kunnen werpen. We komen hierop evenals op de samenstelling van bet Poolsche luchtwapen in een volgende beschouwing nog nader terug, daar wij thans ter wille der dui delijkheid onze aandacht op eenige andere fac toren willen concentreeren die bij de bepaling van den uitslag voor den strijd van belang zijn geweest. Het Duitsche luchtwapen had, omdat het aanvallend was, het voordeel van de keuze van den strijd. Polen had slechts af te wachten, hoe het door het Duitsche luchtwapen zou wor den aangevallen om daarna op dien specialen aanval zijn verweer te kunnen instellen. De Duitsche luchtaanval was in alle onder- deelen doordacht en dermate geraffineerd op gesteld, dat het den Polen tegenaanvallen boven Duitschland uiterst moeilijk, zoo niet onmoge lijk moest maken. Onophoudelijk werden met de Duitsche bomvliegtuigen met groot vliegbe- reik aanvallen ondernomen op vliegvelden en vliegtuigfabrieken in Polen met het doel den vijand van zijn accommodatie en mogelijkheden van vervanging te berooven. Deze aanvallen werden met een zoo groote intensiviteit en overmacht van materieel ten uitvoer gebracht, dat de Poolsche vliegers handen vol werk had den, om de voor hun wapen beslissende grond doelen te beschermen, zoodat van een grootsch opgezetten tegenaanval met Poolsche bom vliegtuigen geen sprake kon zijn. Duitschland heeft daarbij de tactiek gevolgd van den bliksemsnellen aanval, waarbij wat de bomvliegtuigen betreft, groote risico's werden genomen. Infde meeste gevallen werden zij namelijk niet door jachtvliegtuigen geëscorteerd, zoodat men ook nagenoeg niet van luchtgevechten tus- schen Poolsche en Duitsche jagers heeft ge hoord. De uiterst snelle bomvliegtuigen werden er in formatie alleen op uitgestuurd om ten koste van alles het vooruit aangegeven doel in het vijandelijk land te bereiken en te vernielen, waarna direct naar de basis moest worden terug gekeerd voor het opnieuw laden met bommen en benzine. Dè Polen hebben ervaren, dat de Duitsche luchtaanvallen steeds sneller en overrómpelen,- der werden en, naar thans gebleken is, kan men dit aan de volgende merkwaardige methode toeschrijven. Met Fieseler-Storch vliegtuigen, waarmede uiterst steil geland en gestart en op vallend langzaam gevlogen kan worden, werden door de Duitschers kleine veldjes direct achter c'e frontlinie verkend en uitgekozen. Onmiddel lijk werden dan van de verder gelegen vlieg velden of in Duitschland bomvliegtuigen van bommen en benzine voorzien en daarheen ge dirigeerd. In samenwerking met de grondtroe pen werd dan het sein tot den aanval op een bepaald punt gegeven, zoodat in enkele minuten tijds, nadat de aanval op den grend was in gezet, de Duitsche vliegtuigen met hun bom- menlast en mitrailleurvuur ter plaatse waren Bij al deze methoden en tactiek hebben de Duitschers het voordeel gehad van de geogra fische omstandigheden. Polen is een uiterst vlak land, waar hulpvliegvelden op vele plaat sen gemakkelijk zijn in te richten. Bovendien wordt het van drie zijden door Duitsch geoied omringd, zoodat uit een enormen sector de bomaanvallen konden worden verwacht. Hierbij heeft vooral in 't allereerste begin Oost-Pruisen, waar men een groot aantal luchtstrijdkrachten had samengetrokken, 'n belangrijke rol gespeeld. Uit de verwarde berichtgeving', die van het Poolsche strijdtooneel tot West-Eurcpa door dringt, is op te maken, dat de Poolsche jacht- vliegers zich danig hebben weten te weren en men heeft zéér sterk den indruk, dat vooral door hen het grootste aantal Duitsche bomvliegtuigen werd neergeschoten. Immers van het Poolsche afweergeschut krijgt men een minder goeden indruk en het was juist dit wapen, dat voor Polen van essentieel belang was. Uit alle be richten blijkt dit falen van het Poolsche af weergeschut. Zoo seinde de correspondent van de „Daily Telegraph", dat op den 3en Septem ber Kattowitz door 40 Duitsche bomvliegtuigen werd aangevallen, waarbij de Poolsche lucht- afweer-batterijen weinig doeltreffend schoten. Géén der aanvallende vliegtuigen werd geraakt! Ongetwijfeld heeft dit minder goed function- neerende luchtafweergeschut voor de Duitschers de aanvalskansen op de belangrijke centra aan zienlijk vergemakkelijkt. Dat de organisatie van het Poolsche lucht wapen voortreffelijk is, moge blijken uit den georganiseerden terugtocht, waarbij tot het laatste moment de verdediging, al heeft zij ook weinig initiatief aan den dag gelegd, in vaste hand "bleek te berusten. Tot het laatste moment hebben de Poolsche jagers het luchtruim onvei lig gemaakt en brachten zij den Duitschers ge voelige klappen toe. Maar steeds kleiner werd het legertje dappere, vliegende Polen. De industriecentra waren in Duitsche handen ge vallen, zoodat neergeschoten gevechtsvliegtuigen niet meer vervangen konden worden. Steeds riskanter ook werd het verblijf van de Poolsche luchtmacht op eigen bodem, doordat steeds meer vliegvelden waren vernield of in Duitsche handen gevallen. Centralisatie van alle vlieg tuigen op een paar vliegvelden biedt te riskante trefkansen aan den tegenstander. En het was dan ook niet te verwonderen, dat vele Poolsche gevechtsvliegtuigen in aangrenzende neutrale landen neerstreken. Zoo maakte een heldenleger van Poolsche vliegers, wier sportieve eigenschappen wij bij verschillende gelegenheden goed mochten leeren kennen en waardeeren, kennis met de ijzeren wet van de overmacht. Er is in dien tragischen ondergang een raadselook voor de Polen zélf. Tot cp het laatste moment heb ben zij uitgezien naar hulp uit het Westen. Rotsvast heeft bij de Poolsche vliegers de over tuiging geleefd, dat door de lucht Britsche luchtstrijdkrachten te hulp zouden komen. Wat de Poolsche fabrieken niet meer konden leveren, omdat ze in puin waren geschoten, hadden de Engelsche fabrieken kunnen leveren. Een vlucht van 2000 K.M., zelfs gedeeltelijk over vijande lijk land is bij nacht mogelijk. Het pamfletjes strooien heeft dit aangetoond. Natuurlijk blijft zoo'n onderneming riskant. Maar oorlog is nu eenmaal een riskante zaak, zooals de Polen ge tuigen kunnen.. Mogen wij het antwoord op dit raadsel, dat ook Engelsche geesten blijkt te hebben bezig gehouden, vinden in de woorden van den Engelschen prime-minister, die hij in zijn wekelijksch overzicht op 20 dezer heeft gespro ken: „Wat wij evenwel niet zullen doen is, ons storten in avonturen, welke weinig uitzicht geven op succes, welke onze krachten uitputten en de uiteindelijke overwinning verschuiven. De les, welke de militaire geschiedenis ons heeft geleerd zegt, dat deze weg tot een zekeren ondergang leidt" Aan die „militaire geschiedenis" zou door de Poolsche ervaringen thans een merkwaardig hoofdstuk kunnen worden toegevoegd! DOMYN KELLER. 1 I v.. L ;;r'm$m Het Duitsche duikbomvliegtuig Ju. 87, waarmede in duikvlucht op bepaalde gronddoelen wordt aangevlogen, waarna op geringe hoogte de bommenlast wordt losgelaten. Door deze methode wordt de trefkans, vooral bij kleine gronddoelen, zooals spoorwegkruisingen en knooppunten van wegen, belangrijk grooter Voor een groot aantal genoodig- den is dezer dagen in het Alhambra Theater te Amsterdam een film ver toond, getiteld „Als bommen val len", samengesteld uit Paramout- journalen, die te zamen 'n beeld ge ven van de verschrikkingen, welke 'n oorlog uit de lucht teweegbrengt. Deze journalen dateeren van jaren her en van zeer nabij. Zij hebben betrekking op de afschuwelijke wer kelijkheden, tot dusver in de laatste oorlogen voorgekomen en vormen in hun geheel de ernstige en tref fende waarschuwing: dat de bevol king zich wapenen en beschermen zal voor het te laat is. De samensteller van deze film is de heer Ch. Peereboom, directeur van Paramount, die zijn collega den heer F. Strengholt, directeur van Metro Goldwpn Mayer bereid heeft ge vonden zijn volledige medewerking te verlee- nen. Zoo zal deze film vertoond worden in verschillende theaters o.a. Alhambra, Roxy en Royal te Amsterdam, niet in publiek, doch tel kens voor een groep genoodigden, bestaande uit diegenen, die verondersteld mogen worden bij zondere belangstelling te koesteren voor den afweer van het luchtgevaar in ons vaderland. Een derde medewerker bij deze vertooningen is de commandant van de Vrijwillige Burger wacht, Amsterdam, kolonel R. A. Boeree, die na afloop van de eerste voorstelling 'n ernstig woord Een etmaal vol gebeurtenissen. Goebbels is persoonlijk voor de Berlijnsche Journalisten verschenen als een levend getuigenis, dat men niet alle geruchten gelooven moet. Daladier heeft een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Frankrijk aan Hitier nooit meer eenig ver trouwen kan schenken en zich niet veilig kan achten zoolang hij de Duitsche politiek leidt. De Russen hebben de Poolsch-Hongaarsche grens bereikt en zijn meesters van de situatie. Warschau houdt stand en krijgt nog verster king van nieuwe Poolsche troepen: ditmaal een getuigenis, dat men niet alle overwinningsbe- richten moet gelooven. Tenslotte twee groote feiten: in Boekarest wordt de ministerpresident Calinescoe vermoord, in Washington brengt Roosevelt de wijziging der neutraliteitswet voor het congres. Dat de stem van Daladier gisteren wat dof klonk, was misschien óók, omdat in Boekarest de Roemeensche premier, een vriend van Frankrijk, lag neergeveld door de kogels van de IJzeren Garde. Deze moord in echten Bal- kanstül is een van de vele gewelddaden, die de wisselvallige Roemeensche politiek begeleiden. De partijstrijd was er sinds lang tot de uiterste scherpte opgevoerd door het kiesstelsel, dat een kleine meerderheid van stemmen in een over- groote meerderheid van zetels omzette en daar door bij elke verkiezing een totalen omkeer mo gelijk maakte. De regeering kreeg steeds meer een autoritair karakter en moest de orde met steeds ruwere middelen handhaven. In 1933 moest Manioe, de leider van de boerenpartij (waarvan Calinescoe vice-voorzitter geweest is, maar waaruit hij werd geschrapt, toen hij in 1937 als minister in het kabinet Goga trad) plaats maken voor den liberaal Duca, die in December door een student werd doodgescho ten. Daarop volgden Tatarescoe, die na de verkiezingen van 1937 zijn functie neerlegde en werd opgevolgd door Goga, voorzitter der Chris telijk Nationale Partij, in wiens kabinet Cali nescoe minister van Binnenlandsche Zaken werd. Reeds eenige maanden later drong de Koning Goga tot aftreden, hoofdzakelijk wegens zijn financieele maatregelen en de reactie daarop; Goga had ook anti-semietische maatregelen ge nomen en zijn voorstanders schreven de finan cieele débacle aan de Joden toe. De koning riep toen den ouden patriarch Miron Christea tot premier met den liberalen Tatarescoe als vice-president en minister van Buitenlandsche Zaken en Calinescoe aan Binnenlandsche Zaken. Ook op den 70-jarigen patriarch is geschoten; hij stierf echter te Cannes in Februari 1939 aan een longontsteking. Calinescoe, die een zelfstandige en verbindende figuur in deze op eenvolgende kabinetten (patriarch Christea vormde er in den korten tijd van zijn presi dentschap twee) geworden was, en het ver trouwen van den koning had, om wiens wille hij met Manioe had gebroken, volgde nu Christea als premier op. De Roemeensche politiek, waarin geweld en corruptie een groote rol spelen, werd sterk be- heerscht door de dynastieke aangelegenheden, waarbij de persoonlijke verhouding der partij leiders tot den koning (bijv. Manioe's onver zoenlijke veete met Carol) hun houding be paalde. In de publieke opinie was het anti semietisme een voortdurende giftstof. Calinescoe heeft zich als minister van meet af aan in een feilen strijd geworpen tegen de IJzeren Garde, een soort van rechtsch-revolutionnaire organisatie van uitgesproken gewelddadigen aard; hij begon dien strijd reeds in het kabinet Goga en zette hem onder Christea voort. Ver scheidene professoren, die met de Garde sym pathiseerden, werden ontslagen, evenals eenige hooge officieren; Codreanu, de leider werd ge vangengenomen en eerst door de rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf en daarna door den krijgsraad tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld; toen zijn vrienden hem trachtten te bevrijden, werd hij met eenige anderen dood geschoten. Sedert dien was de wraak op Cali nescoe de voornaamste gedachte van de ver spreide aanhangers der garde, en gisteren heb ben hun kogels hem bereikt. Calinescoe trachtte zoowel in de binnenland sche als in de buitenlandsche politiek een mid denpositie in te nemen en die met ijzeren hand te handhaven. De dood van Codreanu maakte hem echter bij de geheele rechterzijde gehaat. Hoewel hij als een vriend van Frankrijk en Engeland kon beschouwd worden, kwam hij tot nauwe economische samenwerking met Duitsch land en in de jongste ontwikkeling der inter nationale gebeurtenissen bevestigde hij Roeme- nië's neutraliteit. Zoo is het dan ook mogelijk dat Fransche stemmen zijn vermoording aan Duitsche invloeden, en Duitsche stemmen haar aan Fransch-Britsche machinaties toeschrijven. Waarschijnlijk is deze moord op zichzelf slechts een stukje binnenlandsche politiek in Balkan stijl; hetgeen niet zeggen wil, dat hij geen terugslag zal hebben op Roemenië's delicate positie in het huidige conflict. Koning Carol heeft een moedig en handig regeerder verloren. Terwijl dit Balkansche revolverdrama zich af speelde een tweede-rangsch Serajewo, dat bovendien te laat komt heeft Roosevelt aan het congres in alle kalmte en omzichtigheid een herziening van de neutraliteitswet voor gedragen, die voor het Europeesche conflict van vérstrekkende beteekenis is. Ook de president verklaart, geen ander doel te kennen dan den vrede te dienen en Amerika buiten den oorlog te houden; hij meent echter, dat zijn herzie- ningsvoorstellen daartoe met meer zekerheid leiden dan de oude neutraliteitswet van 1935 en 1937. De bestaande wet verbiedt uitvoer van wapentuig volstrekt, maar laat uitvoer van sommige goederen, die niet direct voor oorlogs- gebruik zijn, toe óók met Amerikaansche schepen. Roosevelt wil nu den uitvoer van wapenen toestaan onder de voorwaarde van „cash and carry", halen en betalen, zoodat alleen wapens worden verkocht aan dengene, die ze contant betaalt en met eigen schepen afhaalt. Aldus wordt vermeden, dat Amerikaansche schepen worden aangehouden of getorpedeerd en tevens, dat Amerika groote vorderingen krijgt op één der oorlogvoerenden en daarmee een direct be lang bij zijn solventie, dus bijzijn overwin ning. Roosevelt toont zich zeer bereid, deze bepaling aan te vullen met allerlei strenge be palingen voor de Amerikaansche scheepvaart en voor de Amerikaansche bankiers, om de mo gelijkheid van incidenten en het totstandko men van geldelijke belangen bij den oorlogs uitslag tegen te gaan. Of Roosevelt het Congres zal kunnen over tuigen, dat zjjn opvatting der neutraliteit de beste is, is nog niet zeker. Al is de pers en de industrie meerendeels op zijn hand, de oppo sitie der „isolationisten" is nog levendig. Men zal d(%i uitslag der stemming moeten afwach ten. heeft gesproken, waarin hij met den grootsten nadruk wees op het dreigend gevaar, dat niet meer gekeerd kan worden, wanneer niet te voren alle afweer- en beschermingsmaatregelen zijn getroffen. Commandant Boeree bezwoer de aanwezigen toch alles in het werk te stellen en zelfs geld en goed te offeren, opdat de bevolking door voldoende afweergeschut en schuilplaatsen zal kunnen beschermd worden, waardoor de verschrikkingen, die kunnen los barsten, zoo gering mogelijk zullen zijn. De teksten in de film zijn door commandant Boeree verzorgd en één dezer teksten luidt on geveer als volgt: „Een onvoorbereide bevolking wordt bij luchtaanvallen op de afschuwelijkste wijze uitgemoord en verminkt; bij voldoende verdediging en voldoende schuilplaatsen is het gevaar gering." Deze uitspraak is vol beteekenis. Men staat voor de keuze: algemeene vernietiging of een draaglijke uitkomst. Onder den indruk van de vertoonde film en de ernstige vermaning van den commandant der Vrijwillige Burgerwacht, zullen velen het voornemen hebben gemaakt niet langer te talmen en te offeren wat mogelijkerwijs geof ferd kan worden. De verantwoordelijkheid is zeer groot; wie verzuimt te geven of voldoende te geven, laat zich de gelegenheid ontgaan duizenden voor den dood te behoeden. Men heffe vooral niet de leuze aan, dat wij ook thans weer buiten den oorlog zullen blijven. Niemand weet het, al hopen we het allen. Er kan een oorlogsbrand ontstaan, die ook ons land aantast en wee de bevolking, die in die verschrikkelijke dagen niet voldoende is "voor bereid. Zijn wij voldoende voorbereid? Zijn onze groote steden vooral voor zien van voldoende schuilplaatsen? Beschikken wij over afweergeschut, dat ons een gevoel van veiligheid biedt? Hebben wij gasmaskers, als het vernietigende gas zal neerdalen om ieder slachtoffer een vreeselijken dood te doen sterven? Ziedaar enkele vragen, die men zich stelt, als men de fiim „Als bommen vallen" ziet. Zware bommenwerpers schieten in uitgebreide eskaders over het doek; zij zijn werkelijkheden. Honderden bommen doen de aarde, de huizen uiteenspatten. Paniek onder de bevolking, doo- den en gewonden, branden over uitgestrekte gebieden. Vrouwen en kinderen vluchten met gasmaskers en de kleinen zien er uit als on wezenlijke monsters. Beelden uit Abbessinië, uit Spanje, uit China werkelijkheden even eens! zijn slechts een flauw voorspel van wat over ons komen kan. De bombardementen van Warschau overtreffen alles wat we in de laatste jaren van de oorlogsellende hebben vernomen. Ieder volgend bombardement kan nóg verschrikkelijker zijn. Het „luchtwapen", zooals de militaire term luidt, is even mee- doogenloos als afdoendeindien men niet beschermd is, indien men niet geoefend is. Als de hel losbreekt, zal het te laat zijn- Men zoekt daarom naar het antwoord op de hierboven gestelde vragen. Het antwoord is-,, onbevredigend. Op dit oogenblik hebben wij niet voldoende afweergeschut. Wij hebben evenmin voldoende schuilplaatsen en nog minder gas maskers. We zijn niet geoefend en onze kin deren zijn niet beschermd. Sterker nog; van hooger hand werd aan de Vrijwillige Burger wacht verboden gasmaskers onder de bevol king te distribueeren! Deze toestand is in hooge mate verontrus tend. Het moge waar zijn, dat sommigen de oor- logs- en verdedigingsoefeningen naar en onbe haaglijk vinden. Ze zijn het inderdaad. Maar een luchtbombardement omschrijft men niet met de woorden naar en onbehaaglijk maar met de woorden: vuur, staal, dood, vernieti ging, verminking, waanzin'. Wij hebben wel eens uiting hooren geven aan de vrees, dat een uitgebreide reeks voorzorgs maatregelen schrik en zelfs paniek onder de bevolking zou kunnen teweeg brengen. Het voorbeeld in andere landen bewijst het tegen deel, doch ook wanneer dit niet het geval zou zijn, hoe zou men den doodsangst moeten kwali- ficeeren, die een bombardement veroorzaken zal? Wat is een film in vergelijking met de wer kelijkheid? Nooit kan een film het allerergste zeggen, zoo verklaarde commandant Boeree en dit ergste kan over ons losbreken. Zullen wij dan voorbereid zijn? Ja, indien men niet langer wacht met alle hulp, die ge boden kan worden. Niet langer wachten, geen dag en geen uur!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9