Van huis en hof verdreven kranten DE ONBEKENDE |j in de kapel EVACUATIE IN EEN INUNDA TIEGEBIED ze snakken - er naar - Restaurant DORRIUS Kerkelijk Leven h.h. wijdingen in bisdom ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 De tragiek van den boer, dien men van den grond verdrijft, waar mee hij is vergroeid Alles moet weg' Omgehakte boomenrijen Zomertijd eindigt op 8 October TRAGISCH ONGELUK VERBETERDE FINANCIEELE POSITIE STAATSMIJNEN ONEERLIJK ONTVANGER HET ONGELUK OP DEN BEWAAKTEN OVERWEG Invoerprijsverschil rogge en roggemeel VOOR PLUIMVEEHOUDERS werpe men niet weg; stuur ze op naar Uw yrienden en kennissen onder de gemobiliseerden; Geen drijvende mijnen bij Singapore? EERSTE VOORSTELLING DER NIEUWE MARINEFILM R.K. HERSTELLINGSOORD „MGR. MUTSAERS" VOOR INTELLECTUEELE WERKLOOZEN Bureau voor het R.K. Blindenwezen geopend WAARNEMINGEN VAN POOLLICHT HAMSTER GEEN BENZINE Hausse in eikels Aan diphterie overleden MILITAIR VERKEER 'S HERTOGENBOSCH DOOR A. HRUSCHKA .sfflöp»feHMillWtill Mfihtf i In de Autokampioen", orgaan van den A. N. W. B., geeft kapitein J. Koolhaas Revers, die met de leiding der evacuatie van de burgerbevolking in een deel van ons land voor de te stellen inundatiën belast was, een lévendig verslag van de evacuatie der bevol king in een geïnundeerd gebied. Op verzoek Van hoogerhand hebben wij over deze evacua tie, welke naar wel gemeld werd in een gebied in de nabijheid van Utrecht plaats had, niet bericht. Nu blijkbaar dit verzoek, blijkens de publicatie van den leider der evacuatie, niet meer van kracht is, ontleenen wij aan kapitein Koolhaas Revers' beschrijving het volgende: En nu is dan de bom gebarsten. De burge meesters hebben gesproken en de boeren en arbeiders weten thans, dat ze weg moeten, dat over zooveel dagen het water bezit zal komen nemen van zijn prooi. Een heelen Zaterdag en een halven Zondag is er krijgsraad gehouden, zijn op de boerderijen de hoofden bijeen ge stoken en heeft men getracht, zich den vollen omvang van het begrip „evacuatie" te reali- seeren en daarnaar zijn maatregelen te treffen. Maar voor velen was deze taak te machtig, bleef het onbegrijpelijk, dat men nu zoo maar in een paar dagen de boerderij moest verlaten, waar men jaren had gewerkt, waar men ge boren was en opgegroeid, waar een levenswerk stak in den veestapel, het pluimvee, de boom gaarden, de landbouwproducten. Eerst lang zaam drong de volle beteekenis van dit alles door en konden de menschen tot besluiten ko men; in zooverre gerustgesteld, dat geleden schade zooveel mogelijk zal worden vergoed en dat kon worden gerekend op de volle mede werking van de departementen van Defensie, van Binnenlandsche en van Economische Zaken. En nu sta ik hier in het dorp en regel den dienst der af- en aanrijdende automobielen, die de boeren moeten verhuizen en naar elders brengen. Het zijn de auto's van den militairen motor- dienst, die in grooten getale in actie zijn ge komen in de eerste paar dagen, bijgestaan door gevorderde speciale burgerauto's als b.v. tapissières voor de inboedels. Maar naast de burgers met hun speciale vehikels zijn het de lichte militaire trucks, de veeauto's met op legger en de kleinere vrachtwagens voor vee- vervoer met hun hooge schotten, die in volle actie gekomen zijn. En ik weet niet, wie ik het meest prijzen moet, de soldaten van den mo- tordienst, die van geen rusten willen weten, of de chauffeurs van de tapissières en andere burgerauto's, die tot laat in den avond blijven doorploeteren om zelfs in de duisternis de be volking nog maar zooveel en zoolang mogelijk ter wille te zijn. Hier komt een van de goede Nederlandsche karaktertrekken tot uiting: er wordt gewerkt als paarden, nu het er werkelijk om gaat, nu landgenooten, die onverhoeds in de knel zijn geraakt, geholpen moeten worden en „burgerpet" en „veldmuts" bukken zich vol eendracht om gezamenlijk de handen uit de mouwen te steken en medewerking te verlee- nen. De eenige, die roet, of liever water in het eten komt gooien, is Pluvius. Felle regenvla gen zijn opeens een einde komen maken aan een wekenlange periode van mooi, warm weer en onmiddellijk veranderen daardoor het beeld van terrein en wegen en de kansen en moge lijkheden van het transport. Met de zware opleggers en de tapissières wordt het al gauw oppassen en toont het meer en meer doornat wordende wegennet voet angels en klemmen. Het wordt voorzichtig werk daar op het gemeentehuis, waar ieder vanaf den burgemeester, die zijn boeren man voor man en door en door kent, tct den jongsten klerk van de secretarie de volle honderd per cent medewerking verleent met voor mij de stafkaart en achter mij mijn „twee rechter handen", mijn adjudant onderofficier en de veldwachter, welke laatste alles en iedereen kent op het dorp en die precies weet welke wegen al gauw „taboe" moeten zijn en welke niet. Want de veldwachter is een „motor- mensch" en af en toe snelt hij op zijn „R Teetje" naar het front om aanwijzingen te geven aan de boeren en de zwoegende chauf feurs. Tot groote tevredenheid van mijn eigen militaire motorrijder-ordonnansen, die zich ook niet onbetuigd laten en elk moment gereed staan op hun stalen rossinanten de zonderling ste evolutiën in den „blubber" uit te halen. Het blijft regenen. Pluvius slaat roffels op de dakpannen, 'vensterruiten en autodaken en maakt af en toe zoo'n misbaar, dat het ronken der motoren van de aan- en afrijdende vracht auto's nauw hoorbaar is. De tamboers der pas- seerende infanterie-afdeelingen hebben de po gingen geluid te ontlokken aan hun natte kalfsvellen allang gestaakt en het schetterend geluid van de trompetters van een batterij veldartillerie, die haar kwartieren gaat opzoe ken, klinkt ook al min of meer „watergekoeld". De inlandsche zware paarden van de bespan ningen, die nu al rustig in het tuig loopen, steken de hoofden instinctmatig bijeen als om zich beter tegen den regen te beschermen, da burger-chauffeurs gebruiken de meest vreemd soortige hoofdbedekkingen en kleedingstukken als bescherming en de militaire chauffeurs rij den met de kragen op. Maar doorgewerkt en dóórgereden wordt er, want de tijd is kost baar. Straks, als het water van onder dat van boven zal komen vervangen, moeten alle have en goed als het kan vervoerd zijn. En dat is geen eenvoudige opdracht. Want het is verbazingwekkend wat betrekkelijk wei nig menschen aan bezittingen inclusief vee en oogstproductie en hooi te vervoeren hebben. De soldaten van den motordienst noemen dii vervoer: het super-luxe vervoer. Immers, die kenden tot nu toe slechts autotransporten voor levensmiddelen, munitie, troepenafdeelingen en materiaal, benevens van zieken en gewonden. Maar bij deze bijzondere evacuatie-opdracht is het anders. De auto's en menschen rijden on der het motto; „Alles moet weg". Wij vervoeren zieke menschen en aanstaande moeders, ouden van dagen en piepjonge wereldburgers, koeien en paarden, varkens en kippen, hooi en bieten landbouwwerktuigen en brandhout, eierkolen en trapnaaimachines, kinderwiegen en oude krakende ledikanten, kortom ailes wat in de te evacueeren strook te vinden is en moet wor den afgevoerd. Op den rechtervleugel, waar de wegen veel beter zijn, slepen tapissières en opleggers zware vrachten weg, maar in het centrum en op den linkervleugel is de situatie veel minder eenvoudig en daar durf ik het zwaardere materieel al gauw niet meer op de half onder water staande wegen en weggetjes los te laten. Daar werken de lichte trucks, de Fords en Chevrolets en ze doen er wonderen. Als ik met mijn personenauto hun werk ga controleeren, zie ik hen in actie en heb alle gelegenheid het goede werk der chauffeurs te bewonderen, die elkaar op smalle, glibberige wegens soms haarscherp moeten passeeren met hun beladen auto's. Een blik achterin over tuigt direct, dat inderdaad „alles weg" gaat. Soms zijn het keurige of schamele inboedels, waarop het oog valt, dan weer knorren varkens langs ons heen of wurmt zich een militaire lichte truck moeizaam door het terrein met een vracht hooi of stroo, met hout of bieten of andere producten. En hoe verder mijn auto in het voorterrein doordringt, hoe tragischer het aspect soms wordt. Een groote boerderij is al haast geheel ontruimd, maar men is nog druk bezig het vee te taxeeren en terwijl de laatste resten van het meubilair verdwijnen, zit de vrouw des huizes met hoed en mantel aan, gepakt en gezakt op een stoel, die nog niet opgeladen werd en kijkt strak voor zich uit, blijkbaar niet in staat dit ailes, dat zoo plotseling over haar en haar huis kwam, te verwerken. Huis en hof zien er goed onderhouden uit en de vroolijk gekleurde groepen van recht opstaande dahlia's in den tuin vormen wel een heel schril contrast met de neergehakte en versplinterde' boomstammen en struiken, die onderhanden zijn genomen door een afdeeling veldpioniers. Als mijn wagen verder het ter- ein ingaat, ontdek ik een detachement van den Haarlemschen motordienst. dat op een bij zonder slecht stuk terrein, dat slechts te be reiken valt via een niet al te best bruggetje, met zijn anderhalf tons vrachtwagens ware wonderen verricht. Aan den onderkant liggen een paar arbeiderswoningen en' dus moet het bruggetje in den koop worden meegenomen, maar af en toe nemen de auto's op het hel lende bruggetje zulke zonderlinge standen aan, dat onwillekeurig de vrees mij bekruipt er een ondersteboven te zien gaan. Maar de sergeanten van het depot, die hier aan het manoeuvreeren zijn, toonen zich ware auto-cowboys en het lukt hun telkens weer heelhuids „over de brug" te komen onder groot gejuich. Juist als weer zoo'n kunststuk is vol bracht voel ik me zacht aan mijn mouw trek ken. „Kapitein," zegt een stem en als ik me omdraai staat schuchter een boerenvrouwtje voor me; „Kapitein, ze hebben mijn konijn vergeten, zou dat nog mee kunnen?" Een apar te vrachtauto voor een enkel konijn kunnen we moeilijk laten loopen en de rest van den inboedel is al weg. Edoch, er wordt een modus gevonden en met behulp van een anderen chauffeur, die ongeveer dezelfde richting uit moet, wordt ook dit konijn geëvacueerd en volgt zijn bestemming op militairen auto num mer zooveel. Iets verderop is er wat anders, dat een „note gaie" vormt te midden van de tragiek, die aan dit vervoer verbonden is. Een deel van het vee n.l. wordt afgevoerd niet op auto's, maar over den weg en bij de infanterie-onderdeelen, die in den omtrek zijn gelegerd, zijn vrijwilligers aangevraagd om als veedrijvers op te treden. Met het gevolg, dat heel wat infanteristen, die voelden voor een „verzetje", zich voor deze nobele taak hadden aangemeld. Ook voor deze bezigheid echter schijnt te gelden dat, indien al velen zich geroepen voelen, slechts weini gen zijn uitverkoren. En zoo geschiedde het, dat onder gejuich van de toeschouwers zich op een smallen zandweg een regelrechte veld slag ontwikkelde tusschen de „cowboys van het zooveelste" en de koeien, pinken en vaarzen, die ze moesten begeleiden en waarbij de vier voeters dikwijls met meer intelligentie ma noeuvreerden dan de tweevoeters. Maar een dergelijke humoristische afwisseling blijft uit zondering. De ondergrond van. het geheel blijft felle tragiek. De tragiek van den boer, dien men van zijn erf en uit zijn boeltje haalt, van den grond verdrijft, waarmee hij als het ware is vergroeid, van de boerderij, waarop zijn fa milie misschien al geslachten lang heeft ge werkt of gewoond. Eenzaam en verlaten ligt de visschersvloot in de haven van Scheveningen, nu door de internationale toestanden het onmoge lijk geworden is het bedrijf op zee uit te oefenen De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij rondschrijven de aandacht der ge meentebesturen gevestigd op het K. B. van 24 Februari, waarin o.a. is bepaald, dat in 1939 de zomertijd zal eindigen op 8 October, te 3 uur v.m. Bij het kasteel Revieren onder Voerendaal richtte de soldaat van P. die daar op wacht stond, bij wijze van grap zijn geweer op zijn kameraad, den 21-jarigen Meulenbroek uit Den Haag. Het schot ging af en ernstig getroffen stortte M. neer Kort daarop is M. overleden. Aan de memorie van toelichting tot de be grooting van de Staatsmijnen in Limburg voor 1940 ontleenen wij het volgende: Over de jaren 1937 en 1938 is 8 pet. van het aandeelenkapitaal als dividend uitgekeerd, zijnde 3.440.000. Het laat zich aanzien, dat ook over het loopende jaar de bedrijfsuitkom- sten bevredigend zullen zijn. Hoewel uiteraard geen zekerheid bestaat omtrent de in 1940 te bereiken resultaten, meent de minister van Waterstaat, ook op grond van de verbeterde financieele positie van het staatsmijnbedrijf, over 1940 eveneens een uitkeering van 8 pet te mogen ramen. In verband met de mogelijkheid van verdere deelneming van gemeenten in de N. V. Lim- burgsche Maatschappij voor gasdistributie (Limagas), en voor eventueele verdere kleinere deelnemingen in ondernemingen, waarvan de werkzaamheden met die van het Staatsmijn- bedrijf verband houden, wordt op den kapi- taaldienst 100.000 geraamd. De officier van justitie bjj de rechtbank te Middelburg vorderde Vrijdag drie jaar gevan genisstraf tegen den 51-jarigen J. Ph. C., uit Oostburg. Deze verdachte, die sedert 1916 ontvanger van verschillende polders in Seeuwsch-Vlaan- deren, westelijk deel, was, bekende,, in 1933 be gonnen te zijn met knoeierijen, waardoor hij de bevolking voor ongeveer' 25.000 heeft be nadeeld. De president wees er verdachte op, dat het verduisterde bedrag wel hooger zal zijn ge weest. Verdachte, die in Mei naar België was uit geweken, is daar gearresteerd en uitgeleverd. Uitspraak 6 October. nen en diverse vogels, moeten houders van deze dieren zich laten inschrijven bij hun win kelier. Ter verkrijging van het benoodigde voer voor de bij hen ingeschreven klanten moeten de winkeliers daartoe staten invullen, waarop te vermelden de klanten met de opgegeven die ren. Deze staten moeten worden gezonden aan den heer P. J. Wijk, Spelderholt 22, te Beek bergen. Daarna ontvangt de winkelier uit Beekber gen een toewijzingsbon voor voeder. Alleen op dezen bon kan de winkelier voeder bekomen. Vrijdagmiddag is in het diaconessenhuis te Dordrecht de 23-jarige mej. Visser uit Zwijn- drecht te Dordrecht overleden, die Vrijdagoch tend ernstig werd gewond, toen twee melkwa gens op den bewaakten overweg aan de Bootjes- steeg door den electrischen trein werden ge grepen. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 24 tot en met 30 September 1939, behoudens tusschentijdsche wijziging, is vastgesteld op f 4.85 per 100 kg. Het Centraal Crisis Middenstandsbureau meldt ons: Ter verkrijging van voer en zaden voor: kippen (alleen kippen tot een aantal van 25), postduiven, sierduiven, ganzen, zwanen, fazan ten, parelhoenders, pauwen, kalkoenen, konij- N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE BATAVIA, 23 Sept. (Aneta). De waarnemende Engelsche consul-generaal te Batavia kreeg be richt van de Engelsche marine-autoriteiten, waarin werd medegedeeld, dat de berichten over het voorkomen van drijvende mijnen in de om geving van Singapore volkomen onjuist zijn. Er zijn geen drijvende mijnen in die buurt. BATAVIA, 22 Sept. (Aneta). Gisterenavond was in tegenwoordigheid van den Gouverneur- Generaal, mevr. Van Starkenborgh en zeer vele autoriteiten uit marine-, militaire en civiele kringen, alsmede van andere genoodigden, de eerste voorstelling van de marine-propaganda film ,,'t Sal waerachtig wel gaen", vervaar digd door de maatschappij „Anifilm". De film geeft een goed beeld van het leven aan boord van marineschepen en van de pa raatheid van de vloot in Nederlandsch-Indië. Te Venlo werd de jaarvergadering' gehouden van de R. K.Herstellingsoordvereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mutsaers". Er was veel belangstelling. Behalve de leden van het hoofdbestuur waren ook aanwezig pastoor Mutsaers, bondsadviseur, en de heer Wigman, Amersfoort, voorzitter van St. Raphael. De voorzitter, de heer H. F. Timmermans, Utrecht, gaf een overzicht van den loop der or ganisatie en pleitte voor uitbreiding van het ledental. Blijkens mededeelingen van den secretaris, den heer G. J. Prust, was er reden tot tevre denheid over den algemeenen gang van zaken; met man en macht dient gewerkt te worden voor den verkoop van de loten van de loopende lo terij. Pastoor Mutsaers sprak een woord van dank wegens de betoonde belangstelling op zijn zil veren priesterfeest, terwijl de heer Wigman een opwekkend propagandistisch woord sprak. Na de vergadering' brachten velen een bezoek aan het Mgr. Mutsaersoord. Het maandkamp voor werkzoekende jonge intellectueelen, uitgaande van 't Nationaal Ver bond van K.J.M.V., hetwelk eerst van 18 Sepr. 14 Oct. was bepaald, is ten gevolge van de tijdsomstandigheden enkele weken uitgesteld en nu definitief vastgesteld van Maandag 16 Oct. tot Zaterdag 11 Nov. 1939 in de K.J.V.-Centrale, Ulvenhoutschelaan 7, te Ginneken bij Breda. Deelnemers moeten onderwijzersdiploma be zitten of middelbare opleiding hebben genoten. Leeftijdsgrens is van 18—24 jaar. Aan dit kamp zijn voor de deelnemers geen kosten verbonden. Het doel van het kamp is: in een ideale kampgemeenschap te bouwen aan de eigen per soonlijkheidsvorming en de sociaal-cultureele levensinstelling der kampdeelnemers, alsook hen in te leiden in het Dalton-systeem van het In stituut voor Individueel Onderwijs (I.V.I.O.) en in het nieuwe „godsdienstigwzedelijk leer- en opvoedingsplan" voor Katholieke scholen. Opgave spoedigst bij het Verbondssecretarïaat der K.J.M.V., Pelikaanstraat Ibis a, Utrecht. Vrijdagmiddag is te Maastricht geopend Centraal Bureau voor het R.K. Blindenwezen in Nederland, waarin zijn ondergebracht Federatie van R.K. blindencommissies in Ne" derland. de Ned. R.K. Blindenraad en de Com missie voor blindenzorg in Limburg. Bij deze plechtigheid waren o.a. tegenwoof- dig de Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeefc de bisschop van Roermond, Z.H. Exc. mgr. (ir- J. H. G. Lemmer», het dagelijksch bestuur #r R.K. Statenfractie, de burgemeester van trieht. jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, d® heer M. de Jong, Maastricht, ondervoorzitter van den Nat. R.K. Blindenbond en voorzitter van den Limb. R.K. Blindenbond, A. C. J. M°°* nen, secretaris-penningmeester van de Federa tie van R.K. Blindencommissies in Nederland' de blinde paters Andreas O. M. C„ Velp, Set telijk adviseur der blindenorganisaties tö Noordbrabant en Lucianus, Hoensbroek, gees telijk adviseur van den R.K Limb Blindenbond „St. Odilia". Er zijn verschillende toespraken gehouden de opening van dit nationale centrum van bi] be' R.K. Blindenwezen in Nederland. Mgr. Ler®" mens verrichtte de inzegening van het niool' ingerichte gebouw. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut meldt: In de afgeioopen week werd in het Westen en Noorden van ons land op enkele avonden Noorderlicht waargenomen. Berichten kwamen binnen van den 17den uit Alkmaar, waar de verschijnselen waren gezien ie omstreeks 23 uur, uit Oegstgeest, waar het verschijnsel w'33 waargenomen te 20.35. Te Utrecht werd ^et gezien van 22.30 tot 23 uur. Verder werden van dien avond berichten ontvangen uit Egmond- Den Helder en Oranjewoud. De magnetisch® instrumenten te De Bilt vertoonden op den lTden sterke storingen van 18.40 tot 20.20. var> 21.40 tot 23.20 en omstreeks 2 uur van den 18den. Blijkens later ontvangen berichten werd den 19den wederom Noorderlicht gezien te Wasse naar tusschen 21 uur en 21.30, Het magnetis me vertoonde op dat uur zwakke, later in den nacht vrij sterke storingen. De benzines, welke men tegenwoordig in het algemeen voor gebruik in motoren bezigt, kan men niet lang bewaren, omdat ze op den duur gaan ontleden en ten eenen male onbruikbaar worden. Er vormen zich kleverige producten, wel ke men er niet door filtreeren uit kan halen. Men kan een moderne benzine een half jaar bewaren, zonder dat deze bederft, doch het kan óók zijn, dat men benzine heeft gekocht, welke reeds geruimen tijd elders opgeslagen was en dientengevolge spoedig zal bederven. Hamsteren van benzine is dus ten sterkste af te raden en het is zelfs zaak de benzinereser voirs, carburators, filters en leidingen van auto mobielen, bootmotoren, industrieele motoren en landbouwtractoren af te tappen, wanneer deze voor langeren tijd buiten bedrijf worden gesteld en de vrijkomende benzine zoo spoedig mogelijk te verbruiken. Men bericht ons uit Noord-Brabant, dat zich een groote vraag ontwikkelt naar eikels. Dit product der eikenboomen is ook in normale tijden wel iets waard, maar onder den invloed der abnormale omstandigheden mag thans van een ware hausse worden gesproken. Allerwege op het platteland zijn opkoopers doende de eikels tegen goeden prijs van de rapers af te nemen. Men betaalt 2 a 2y, cent per kilogram. Het zijn vooral vrouwen en kinderen, die er op uit trekken de eikels langs de wegen te verzamelen en zoodoende 'n behoorlijk financieel extraatje maken. De eikels worden gebruikt als Ersatz-veevoe- ,der. Ze zijn in gemalen toestand bijzonder ge schikt voor varkens en schapen. Te Waddinxveen zijn twee kinderen, een meisje van elf en een jongen van zeven jaar, aan diphterie overleden. 2't De Commandant der Vesting Holland bren<,- in herinnering van weggebruikers, dat in verband met het aanwezig zijn van oorlogsgevaar i® den zin, waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt, ingevolge het bepaalde in art. 37 van de Motor, en Rij wiel wet, deze wet, 2°°* mede de krachtens die wet vastgestelde alge- meene maatregelen van bestuur, provinciale en plaatselijke verordeningen, niet meer van toft- passing zijn op motorrijtuigen (vier- of twee wielige) en rijwielen, voor zoover deze worden gebezigd ten behoeve van 's Rijks dienst. Ofschoon aan de onder zijn bevelen staand® commandanten is opgedragen den troepen tet kennis te brengen, dat de normale voorschrif ten, zooverre als de belangen van den dienst zulks toelaten, moeten worden in acht ge nomen, wordt allen weggebruikers met nadruK er op gewezen, dat militaire bestuurders, met uitzondering op het verkeer op voorrangswe gen, een ander verkeer te hunnen opzichte i® het algemeen geen voorrang behoeven te ver-; leenen. Als militaire bestuurders moeten worde® aangemerkt de bestuurders van vierwielige mo torrijtuigen, voorzien van het rood-wit-blauW kenteeken, alsmede de bestuurders van twee wielige motorrijtuigen, voorzoover deze laatst® bestuurders voorzien zijn van een breede® rood-wit-blauwen band om den linkerarm. Zijne Hoogw. Excell. Mgr. A. F. Diepen. Bis schop van 's Hertogenbosch, heeft Quatertemper' Zaterdag, 23 September, de volgende H.H. Wijdingen toegediend: de Tonsuur of Kruinschering aan de heerent H. A. L. A. Bogers, J. M. van den Boom, P. 3" M. Cornelissen, J. G. Drijge, J. J. H. L. van Hoek» J. H. A. Huberts, H. Hurkmans, J. A. Jilesen, 3* van Kemenade, J. G. van Lierop, A. J. M. va® Loon, C. A. Maas, P. B. Manders, J. L. M. Martin. C. A. Meeuwissen, J. M. A. van Nieuwburg, J. M. Peeters, J. Peynenburg, A. P. van Rooy, VÜ. A. Saris, P. L. M. Strijbos, L. L. H. J. van Teef- felen. Th. A. Versteegde, A. L.-van Vlokhoven. M. C. M. Vogels, allen Theologanten van het Groot-Seminarie te Haaren; Het H. Diaconaat aan de eerw. heeren: J. J* Arntz, M. N. P. Bertens, J. E. A. M. BoelaarS, C. P. de Bresser, W. J. Croonen, F. J. V. val* Esch, J. W. Goes, J. G. M. Janssens, A. Kete laars, Th. A. Kuypers, E. J. A. Michielsen, J. J" M. Lamers, M. A. C. Oomens, F.'L. van der putt. C. A. W. van Rooy, E. Schraven, H. H. G. Smul ders, J. F. Smulders, M. A. M. Terwindt, A. van de Ven, A. W. Verwey, Th. G. van Vlerken. P. C. M. Vogels, G. W. J. de Vree, C. J. F. O. Zigenhorn, allen Theologanten van het Groot- Seminarie te Haaren; en aan de eerw. fraters: Christianus Houben, Balduinus ten Hacken en Guido van den Boo gaard van de Abdij der Paters CistercienserS. „Koningshoeve" te Tilburg. Niets onedels in zijn trekken. Eberhard lachte niet meer. Zijn gelaat be trok. Wil t mij niet kwalijk nemen, zei hij, dat ft lachte. Maar uw beschuldiging kwam mij 5n het eerste oogenblik zoo komisch voor.... En nu? Nu.... zeg ik bij mij-zeiven, dat, aange zien u mij voor den moordenaar van oom Winkler houdt, met dezen iets gebeurd moet Bgn. Wat.... wat is er gebeurd? Klarmann zeide t hem in korte woorden. Hij besloot met de beschuldiging, door den ster vende uitgebracht, en die waarlijk duidelijk genoeg was. Eltz was zeer bleek geworden. Hij keek den jechter ontsteld en verbijsterd aan. Op de uit barsting van vroolijkheid was plotseling diepe Beers lach tigheid gevolgd- kon Mr. Klarmann zich niet weerhouden te zeggen. Thans, nu u weet, dat Winkler, dien u dood waande, nog de kracht heeft gevon den om op te staan, naar buiten te wankelen en zijn moordenaar te noemen, vindt u niet meer den moed om te ontkennen! Hardi staarde zwijgend vóór zich uit, als had hij die strenge woorden niet gehoord. Hij scheen na te denken over de middelen om zich te verdedigen. Uw zwijgen is welsprekender dan woor den, hernam de rechter. U bekent dus? Hardi schrok op. Bekennen? O neen! Maar, begrijpt u dan niet, dat voor mij op dit oogenblik niets zoo belangrijk en schokkend is als het feit, dat mijn oude voogd, wien ik zooveel te danken heb, mij als zijn moordenaar heeft aangeduid? Waarom juist mij? Hoe heeft hij dat kunnen doen? 't Is verschrikkelijk, mij tot zoo iets in staat te achten, en met die overtuiging te ster ven! Wel, u hebt in den laatsten tijd op vijan delijken voet met hem geleefd. Hij had u zelfs zijn huis verboden. Vertel mij eens een en ander over die zaak. Hardi maakte een afwerende beweging. Ik kan, verklaarde hij, op het oogenblik niet daarover spreken en verzoek mij voor vandaag te laten gaan. Ik heb u nog verschillende vragen te stel len.... Op niet één daarvan zou ik antwoorden. beteekenis spreken. Nog eensc laat het voor vandaag genoeg zijn! Mr. Klarmann was zeer objectief aangelegd en de indruk, door Hardi op hem gemaakt, was eerder goed dan slecht. Maar als hij reke ning hield met al de bezwarende punten, waartegen, de goede meening van eenige vrien den der familie niet kon opwegen, was, van juridisch standpunt beschouwd, de positie van den jongen man zeer slecht. Alles kwam nu eigenlijk neer op het alibi, en Hardi Eltz kon er geen aanvoeren. Hij zou tot half tien ten huize zijner moeder zijn geweest en eerst toen weggegaan zijn. Zijn vrouw en zijn moeder verklaarden zulks, maar zij moes ten erkennen, hem van half negen af niet meer gezien, maar enkel stappen in de belendende kamer gehoord te hebben. Niemand kon beves tigen, dat het inderdaad de stappen van Eber hard Eltz geweest waren, die zij hadden ge hoord. Niemand kon bewijzen, dat hij werkelijk van half negen tot half tien onafgebroken in zijn kamer was geweest. Langs den rijksweg had men vijf minuten noodig om van 't huis op de Groote Markt, waar de familie Eltz woonde, naar „Rozenhof" te gaan; maar als men 't voetpad tusschen tuinen en velden nam, kon men het in vier minuten doen. Eberhard behoefde dus niet lang weg geweest te zijn. 't Was zeer wel mogelijk, dat niemand hem op 't voetpad had gezien, want om negen uur 's morgens hadden de meeste menschen hun bezigheid in 't gehucht zelf; dan waren de En dan de zonderlinge houding van Eberhard zelf! Eerst lachte hij; vervolgens scheen hij de verdenking als bijzaak te beschouwen, en ein delijk weigerde hij verder op de hem gestelde vragen te antwoorden. Waarom? Och, dat was zeer eenvoudig; hij was bang, dat hem een onbedacht woord zou ontsnappen; hij wilde eerst tijd hebben om het een of ander ver dedigingssysteem ineen te zetten.... De komst van den wachtmeester der politie Kleewein en van gerechtsdienaar Zinkl, die in middels da door Klarmann bevolen huiszoe king In de woning der familie Eltz hadden ver richt, stoorde den rechter in zijn overpeinzing. De huiszoeking had twee gewichtige, voor Hardi Eltz zeer bezwarende dingen aan 't licht gebracht: zijn revolver, die juist van hetzelfde kaliber was als 't wapen, waarmede Winkler was gedood, en een brief van den majoor aan Eltz. De revolver was geladen, doch er ontbraken drie patronen in het magazijn, en 't was niet moeilijk, zich er van te overtuigen dat ze niet lang geleden afgeschoten waren. De brief aan Hardi Eltz was kort en bondig; hij luidde aldus: „Beste Hardi, Ik heb je weliswaar mijn huis verboden, maar wensch niettemin, je nog een en ander tot aanvulling van ons gesprek te zeggen. Overigens met handhaving van mijn verbod, Beraadt Ut jg, mersenyroeg, 22 April, tus schen 8 en 9 uur even bij mij te willen bin- nenloopen. STEPHAN WINKLER." Déze brief, in samenhang met de door den stervende uitgesproken woorden, leek een over' tuigend bewijs van Hardi's schuld. Natuurlijk had Eltz gevolg gegeven aan het verzoek' van den majoor, en zich naar diens woning begeven; toen was er een heftige woordenwisseling ontstaan, en die eindigde met den moord.... Nu is alles duidelijk, dacht de rechter; en voor Eltz neemt de zaak een beteren keer dan ik in den beginne had gevreesd. Doodslag in drift strookt ook veel beter met 't karakter van den beschuldigde, dan sluipmoord met voor bedachte rade. Mr. Klarmann liet Kleewein en Zinkl gaan, en begon een lang telegram op te stellen aan het parket te Graz, dat hij tot dan toe een voudig met 't feit van den gepleegden moord in kennis had gesteld. In dat telegram gaf hij een overzicht van den stand van zaken en meldde de arrestatie van den moordenaar en het resultaat van de huiszoeking. Tevens verzocht hij, iemand te zenden om hem bij de verdere instructie be hulpzaam te zijn, daar de behandeling van verschillende andere dringende zaken hem niet den noodigen tijd liet. Vervolgens begaf Mr. Klarmann zich nanr huis, om snel de luneh te gebruiken. Hij moest zich werkelijk haasten, want tegen half drie had hij den schilder Remigius Femtal gedagvaard, 1 VI Sinds Ferntal kennis droeg van den op Winkler gepleegden moord, verkeerde hij in een staat van hevige opgewondenheid. Een. oude vrouw, die hij niet kende en die in do nabijheid van de plaats, waar hij schilderde, geneeskrachtige kruiden verzamelde, had hem bijna onmiddellijk na de misdaad alles in bij zonderheden verteld. Zij had zich onder de nieuwsgierigen be vonden, die het eerst naar „Rozenhof" waren gesneld. De schoenmakersknecht Wendulak, een kennis van haar, had haar verteld, wat men op dat oogenblik wist, met inbegrip van de woorden van den stervenden majoor. Toen men zeide, dat het gerecht op komst was, had zij zich snel verwijderd; zij wilde niet door de heeren opgemerkt worden. De oude Maria Blakac was altijd 'n beetje zwak van hoofd geweest en had heiligen schrik van alles wat rook naar politie, gendarmerie en justitie. Maar toevallig den schilder voor bijkomende, 'had zij niet kunnen weerstaan aan haar babbelzucht en hem alles verteld. Eindelijk had zij hem den raad gegeven op zijn beurt zich uit de voeten te maken, wilde hij niet met allerlei vervelende vragen worden lastig gevallen. Hij moest voorzichtig zijn, want juist voor de misdaad had zij hem over den muur van den tuin zien klauteren. Hoewel hij maar een minuut weg was gebleven, kon men niet weten, of.... enz. enz. jC®M£lt .vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 14