Waar de filmband rolt Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper voor 90.000 gezinnen DE SLAG VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF mm. ëiiiMnniiHiiuiiiiiiiiiitiuiiiiiHiiiiuiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKmiiiiiiiuiiiiiiiimimiiiuiimniuiiiiiB ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 I Vertrouwensmannen moeten handelen, zegt L.T.B. Bevorderingen Burgerwacht Lodewijk van Deyssel 75 jaar Rijkssubsidie aan H.O.V. Corps Motordienst Onderhoud militaire gebouwen Gevonden dieren en voorwerpen „DE TOFFE JONGENS VAN HET 18de" Een noodkreet Medewerking van het Rijk voor restauraties VOETBAL MISSIEWEDSTRIJD T.Y.B.B. 1Onze Gezellen 1 Stormvogels en V.S.V. op den eersten voetbaldag DAMMEN Haarl. R.K. Damgenootschap BEVERWIJK De woningbouw aan den Grooten Houtweg (Berichten, reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Activiteit van de Britsche luchtmacht Aan het Westelijk front Wisselmarkt Pond en dollar iets vaster BEENDEREN-BEWERKING Academische examens Reizen naar Zwitserland PALACE FAMILIE CINEMA Zwarte Extase en Eiland des doods mm Lupino Lane in „Lambeth Walk" (Frans Hals-theater) FRANS HALS-THEATER The Lambeth Walk LUXOR-THEATER 3e week „De Citadel" mm m „De Zwarte Extase" (Palace Familie Cinema) (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Een Duitsch-Turksch accoord niet verlengd Saradjogloe over MoskouFrank' rijk en Engeland De Turksch-Russische onderhandelingen Een nieuwe Japansche ambassadeur te Parijs Presidentsverkiezing in Slowakije TENflJ* HET TOURNOOI VAN FESTIN^ REMBRANDT-THEATER De drie MusketiefS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ëji!iiii!iiiiiiiiiii!iiniiniiiniifiiiiiiniiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnimiiitiii!nii| ^liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiirmiiiiiinimiii1^ STAD Wij lézen in het orgaan van den Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in Haarlem: De huidige omstandigheden zijn voor de bloem bollencultuur wel zeer ongunstig. Wij zullen ons niet aan toekomstbeelden wagen, want alle maat regelen die zullen moeten worden genomen zijn een totaal tasten in het duister. Wij weten niet wat de toekomst zal baren. De tijden zijn zoo verward dat men niet kan zeggen of maatregelen die men nu noodzakelijk acht, morgen als over bodig kunnen worden afgewezen. Toch moet men bij het bepalen van zijn hou ding rekening houden met het heden en dan staat onomstootelijk vast, dat het totaal areaal bloembollen veel te groot is. Zooals het zich nu laat aanzien za ldit te veel wel 50 pet. bedragen. Deze feiten voor oogen is het voor de bestu ren der organisaties niet gemakkelijk een op lossing te vinden in dit zeer gecompliceerde vraagstuk. Unaniem zijn de mannen van het vak het er over eens dat een van de eerste maatregelen zal zijn teeltbeperking. Er gaan geruchten van 25 tot 65 pet. Dit is een zeer drastische maatregel en grijpt zeer diep in de bedrijfseconomie van onze kweekers in. Een beperking van 65 pet. lijkt ons toch wel wat al te bar en de oplossing zal dan ook wel in het midden liggen n.l. 35 tot 40 pet. Dat onze gedachten naar onze Heine luiden gaan is begrijpelijk. Naar onze meening zou men goed doen een kleine progressie in de beperking vast te leg- gen. Anderzijds zijn in de groote bedrijven ook moeilijkheden die men niet uit het oog mag verliezen. Gewoonlijk zijn de groote bedrijven firma's, waar vijf en meer firmanten samenwerken, ook dan is een zoo drastische beperking van teelt een ingrijpende maatregel die zeer gevoelig zal aankomen. Toch is teeltbeperking in de huidige omstan digheden de eenigste maatregel om van het be drijf nog te maken wat er va nte maken is, om het surplusfonds niet in de toekomst over te belasten en daardoor de uitkeeringen in gevaar te brengen. Anderzijds kan men verwachten, dat waar het bedrijf zelf tot zulke maatregelen bereid is, de Regeering zeker bereid zal worden gevonden het bloembollenbedrijf financieel te steunen. De besturen zullen hebben te beslissen voor hun bedrijfsgenooten. Hier en daar kwamen be richten tot ons, of men de leden niet zou moe ten hooren alvorens een beslissing te nemen. Hierover kan men van gedachten verschil len, maar wij gelooven toch zeker, dat de ver trouwensmannen, die zelf zoo nauw aan het vak zijn verbonden, die beslissing zullen weten te nemen, die in het algemeen belang de meest juiste is. Kan een algemeene vergadering in deze, waar op zoo korten termijn een beslissing moet vallen, juister en rustiger oordeelen? Be ter is het, dat in deze tijden van beroering een klein college van vertrouwensmannen, aan wie men de behartiging van zijn belangen heeft toe vertrouwd, op rustige, bezonken wijze oordeelt en beslist. Een rumoerige vergadering, waarin ieder zijn eigen leed kan uitspelen en naar voren brengen, waar allerlei eigen belangen de hoofd toon gaan spelen, met allerlei gevoelsargumen ten, kan niet anders dan het werkelijk algemeen belang tegenwerken. Met ingang van 1 September 1939 tot burger wachter 1ste klasse bij de Geneeskundige Afd. B. van Veen, J. van Veen; bij de mobile-afd. P. M. Ouddeken; bij de sein-afd. C. G. van Veen. Xn aansluiting op ons bericht over de belang stelling, die dr. K. J. L. Alberdingk Thym (Lo dewijk van Deyssel) bij zijn 75en verjaardag mocht ondervinden, kunnen wij nog meedeelen, dat ook in de middaguren talrijke vrienden en kennissen den vermaarden letterkundige kwa men bezoeken. Onder hen was o.m. Jo Vincent met haar echtgenoot, dr. C. Eos, mevr. de wed. van den bekenden schilder Witsen, de heer G. H. Weustink, oud-inspecteur van het L.O. Bij de vele tientallen telegrammen en schrifte lijke gelukwenschen waren er van den Belgi schen minister van Schoone kunsten, den Bel gischen gezant te Den Haag, den heer Tous- sain van Boulaere, president van de Belgische B.EN.-club, dr. P. C. Boutens, eere-voorzitter van de P.E.N.-club, den heer Barre, oud-resi dent van Batavia en president van de vereeni- ging „Oost en West" te Den Haag en van tal rijke literatoren. Ook werden verschillende bloemstukken aan de woning van den jarige, Dreef 4 te Haarlem. Ook voor het jaar 1940 is voor de H. O. V. een subsidie van 2500 uitgetrokken, op de Rijksbegrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De kosten voor het corps Motordienst te Haarlem, waarvoor het vorig jaar 819.776 werd toegestaan, zijn voor 1940 geraamd op 936.630. Voor onderhoud en herstelling aan militaire gebouwen en aanhoorigheden te Haarlem wordt een bedrag van 52.360 geraamd op de Rijks begrooting van het Departement van Defensie Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Notitieboekje, Politiebureau, Smedestraat; Baal verm. inh. boonen, Depót Cav. 7e Depót Batt. school Cruquiusstraat; 2 Directoires, Men- sink. Bisschop Callierstraat 56; Wollen das, Snoek, Ged- Raamgracht 6; Hinderhoed je, EUWS Gallinger, Gen. de la Reijstraat 68; Armband horloge, Timmer, Kennemersteeg 3; Hond (terrier), Hoene, Kanaaldijk 8, Assendelft; Hond (herder), Asyl Ridderstraat 11; Mo torkapje, v. d. Mei de Bie, Vrouwehekstraat, 33; Regenkapje, Politiebureau, Smedestraat; Fortemonnaie met inhoud, Huibens, Linscho- tenstraat 73; Roode tasch met inhoud, Wit- kemper, Gen. Bothastraat 107; Tabakzak, Daams, Begijnhof 30. Dit is de naam van de eerste Haarlemsche soldatenkrant, uitgegeven door de „Commissie Ontwikkeling en Ontspanning voor Militairen" voor de manschappen van 18 en 42 R.I. en het 18 Depot-Bataljon. Het is een orgaan vóór en dóór de militairen. Aan humor zal een groote plaats wórden ge geven, doch daarnaast staat, dat voor ernstige beschouwingen ook een niet geringe ruimte is uitgetrokken. Aalmoezenier veldprediker en rabbijn zullen regelmatig de rubriek „Het op bouwende woord" verzorgen. Het eerste nummer van de soldatenkrant be staat uit acht pagina's. Wij laten hierbnder het eerste gedeelte van het rubriekje „Men fluistert in het bataljon" volgen Men fluistert in het bataljon Dat een voetbalelftal van dikbuikjes opgericht zal worden, want....: dat de dikbuikige rechtsbuiten uit den wed strijd van Zaterdag 9 dezer een „buitengewoon figuur" heeft geslagen; dat hij als een pijl uit de boog langs het lijntje schoot; dat zijn taille na den wedstrijd 10 c.M. klei ner was geworden; dat de sportleider daarna opgedragen is om vbor „zwaarwichtig^' personen een specialen cursus te ontwerpen; dat zij daardoor in den kortst mogelijken tijd in „aanzien" moeten veranderen, want dat de fourier klaagt met de „mannen" veel te duur uit te zijn; dat zij naast maatkleeding ook nog twee dekens noodig hebben; dat zij derhalve nog steeds in burger rónd- loopen om onnoodige uitgaven voor maat kleeding te besparen; dat de sportleider bij een eventueel slagen een „vermagerings house" voor dames wil stichten: dat men zich in het Krelagehuis maar niet kan begrijpen, dat er nog steeds zooveel vleesch verstrekt wordt: dat dit komt omdat de slager-kok nog niet aan het militaire leven kan wennen; dat hij voor een pond nog steeds 6 ons af weegt inplaats van 4 ons; dat de redactie van „De Toffe Jongens van het 18e" voor een volgend nummer bergen fluisterende berichtjes uit het Bataljon en de veldlegers kan verwachten. Een schilder-abonné stuurde ons het volgen de schrijven: „Zaterdag jJ. kwam in een der plaatselijke bladen een verslag voor, dat nogal optimistisch gestemd was over de gevolgen der mobilisatie in de industrie, met betrekking tot de werk loosheid; blijkbaar heeft het grootbedrijf dezen slag voorloopig gunstig gepareerd, maar nu het kleinbedrijf. Is dit evenzoo? Kleine neringdoenden zullen beter kunnen inlichten. Daar is b.v. het schildersbedrijf; ja renlang was er crisis. Daar kwam nog bij ieder najaar de seizoenwerkloosheid. Nu, terwijl het weer zeer gunstig, is en nog zooveel schilder werk voor houtwerk met succes uitgevoerd kan worden, komt deze ramp. Hoeveel eigenaren laten zeer in hun nadeel buitenhout werk, dat dringend geschilderd moet worden, des winters zitten. Het gaat spoedig rotten; de prijzen worden onvermijdelijk hooger, dus ook weer een nadeel. Voor het schildersbedrijf is dit fataal. Ook in andere branches wordt de mobilisatie gevoeld. De toestand is toch niet zoo gun stig...." Het moet inderdaad onmaatschappelijk ge noemd worden, dat zeer velen geen geld uitge ven voor dingen, die toch noodzakelijk moeten geschieden. Zij ontwrichten daardoor het be drijfsleven, iets wat ook weer zijn terugslag op andere bedrijven zal hebben. Men late werk, dat onder normale omstandig heden zou worden uitgevoerd, niettegenstaande de mobilisatie, toch uitvoeren!! Bij de Rijksbegrooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen wordt de zesde van 12 termijnen elk groot 2500.uitgetrokken voor de St. Bavo-kerk, terwijl voor de Vleeschhal de derde van de zeven termijnen, elk groot 5000.wordt aangevraagd. Voorgesteld wordt, deel te nemen in de res tauratiekosten van den Ned. Herv. Kerk en den toren daarvan te Spaarndam. De kerk en toren van Spaarndam (gebouwd in 1627) hebben vooral om hun waarde in het landschap betee- kenis. Tevens is herstelling van den dakruiter noodzakelijk. Van de kosten ad. 8600.ware 40 pCt. voor rekening van het Rijk te nemen. Morgen half drie speelt het eerste elftal van TYBB aan den Rijksstraatweg te Haarlem- Noord een wedstrijd tegen Onze Gezellen 1. De baten van deze ontmoeting zijn bestemd voor Pater D. de Rooy, die over enkele weken naar zijn missiegebied, de Goudkust van West- Afrika zal vertrekken, alwaar reeds twee zij ner broers als Missionaris werkzaam zijn. Wij vertrouwen, dat vele Katholieke sport liefhebbers morgen gezien het sympathieke doel van dezen wedstrijdhun schreden naar het terrein der geel-zwarten zullen richten, ter wijl het TYBB-bestuur zijn leden en donateurs vriendelijk verzoekt ditmaal geen gebruik te wil len maken van hun recht tot vrijen toegang bij den wedstrijd, doch eveneens hun penningske te offeren, teneinde het financieel succes zoo groot mogelijk te doen zijn. De thuisclub verschijnt in de navolgende op stelling: Metten; Smit en Assendelft; v. d. Lit, Kluyskens en J. Snoeks; P. van Berkel, A Snoeks, J. v. d. Linden, C. Vessies en J. Hu- neker. Stormvogels; Kraak Haak Sr. Haak Jr. Schoorl Tol Gerrits Van Pel Woudenberg Verdam Prins Cupido V.S.V. Michel Van Roon Voet v. d. Gevel De Vries Van Osch Aafjes Heins Van der Lugt Balvers Sterk A.s. Maandag 24 Sept. is bovengenoemde ver- eeniging gevestigd aan de Jansstraat café Ooms naast de voormalige St. Jozefgezellen. Dien avond voortzetting der onderlinge clubcompe- titie. Zooals wij reeds gemeld hebben zal door de N.V. Bouw- en Expl. Mij. v.h. Pa. Smit en Reizenkamp, een groot complex arbeiderswo ningen worden gebouwd op het terrein aan den Grooten Houtweg. In totaal zal het complex 155 woningen omvatten, welk aantal eventueel tot 180 kan worden uitgebreid. Het voorbereidende werk, zooals het uitzet ten der straten enz. was reeds gedaan, toen de oorlog plotseling stagnatie in de uitvoering der plannen bracht. Het hout moet n.l. uit Danzig worden aangevoerd. Toen de vijandelijkheden uitbraken was er natuurlijk geen sprake meer van uitvoer, zoodat de bouwondernemers naar een anderen leverancier moesten omzien. Men is thans zoover, dat de levering van de benoodigde hoeveelheid hout voor het grootste deel verzekerd is. Over 14 dagen hoopt men met den bouw van het eerste blok van 50 woningen te kunnen beginnen. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HER BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 LONDEN, 22 Sept. (Reuter) De eerste of- ficieele vermelding van activiteit der koninklijke luchtstrijdkrachten in Frankrijk geschiedt in een kort communiqué van het ministerie van Voorlichting, waarin wordt verklaard; Onze luchtmacht in Frankrijk heeft bij haar operaties op 20 September een Duitsch ge vechtsvliegtuig omlaag geschoten. Onder beurstijd bleek de stemming voor het pond nog iets vaster te zijn, toen de koers tot 7.55 aantrok. Het slot was echter weer zwak ker op 7.49. De dollar was ook iets beter ge stemd op 1.87 1/2—1.88. Op de goudmarkt was de stemming vaster. Goud in baren steeg tot 21352165, goiiden tientjes tot 13.7514.10. Eagles tot 3.303.35 en Sovereigns tot 16.3516.55. De minister van Economische Zaken brengt ter algemeene kennis van belanghebbenden, dat voor ingeschrevenen bij de sectie beenderen van het Rijksbureau voor chemische producten de algemeene dispensatie van het verbod van be- of verwerken van beenderen, waarvan de ter mijn afloopt 22 September 1939 te 24 uur is verlengd tot 6 October 1939 te 24 uur. Voor den nieuwen termijn is echter het be- of verwer ken (alsmede het doen be- of verwerken) van beenderen zonder vergunning van den direc teur van het Rijksbureau slechts toegelaten tot ten hoogste 1/13 van de hoeveelheden, welke door de betreffende ondernemingen in het eer ste halfjaar van 1939 zijn be- of verwerkt. AMSTERDAM. Cand. examen geneeskunde. 2e gedeelte geslaagd de dames E. Cabos, C. P. Ouwehand en de heeren J. A. Weijel, B. A. Schermer, G. Somford, J. de Waard. AMSTERDAM. Candidaats-examen rechten de heeren Th. W. Vogelaar en ir. M. F. J. Phaff. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vestigt er voor zooveel noodig de aandacht op van Nederlanders, die naar Zwitserland reizen, dat zij zich binnen 24 uur na hun aankomst in dat land moeten aanmelden bij de politie ter plaatse waar zij zich bevinden. Het aantal cultuurfilms opgenomen in oer woud en steppe is van een dergelijke hoeveel heid, dat we er op geregelde tijden een van dit genre geserveerd krijgen. Soms kunnen we daar blij om zijn en soms niet. De Zwarte Extase nu is er een van het soort, dat men met genoegen en belangstelling kan zien. Zij werd vervaardigd in de wildernis van den Belgischen Congo door den ontdekkingsreiziger Armand Denis en zijn echtgenoote Leila Roo- seveldt; niet alleen met veel vakmanschap maar ook met een behoorlijke dosis fantasie en voor al met het oog van den kunstenaar, dat nu eenmaal een eerste eigenschap moet zijn van eiken filmer. De Zwarte Extase dankt zijn kwaliteit op de eerste plaats aan het feit, dat zij werkelijk in teressant is. Maar al te vaak zien we in der gelijke gevallen een uit den treure herhaalde serie jachtavonturen op groote en kleine wilde dieren, afgejakkerd omdat er nog zooveel moet vertoond worden en maar matig interessant, omdat de filmer zich den tijd niet gunde of er misschien de macht niet toe had om zijn onderwerp te beleven en er iets aparts van te maken. In De Zwarte Extase is dit nu eens niet het geval. De vervaardigers van deze film hebben in geen enkel opzicht de kwantiteit van hun beelden geprefereerd boven de kwaliteit. En terwijl zij hun scènes behandelden met een soberheid, die niet anders dan in het voordeel van den totaalindruk kon zijn, wisten zij toch hun warm hart voor flora en fauna uit te drukken in een boeiende, kleurrijke weergave ervan. Behalve boeiend is de film ook prettig leer zaam. De gewone oppervlakkigheid vermijdend, doceert de film op een eigen onderhoudende wijze een aantal wetenswaardigheden, die we ons maar al te gaarne laten vertellen. En zoo laat men zich onwillekeurig meesleepen door rhythme en cadans van den extatischen dans der hofdansers, een imposante scène, echter niet de eenige in deze film. Met bewondering ziet men hoe de Pygmeeën, menschen zonder eenig technisch hulpmiddel en zonder eenige architectonische opleiding hun lianenbrug over de rivier slaan; de jacht op den olifant een niet minder pakkend fragment; de boschbrand en nog vele andere details. Restrictie hoeft in deze niet gemaakt te worden, zoodat we toe schouwers van eiken leeftijd deze serieuze film kunnen aanbevelen. Mr. Moto schijnt van zijn laatste gevaarlijke avontuur geen nadeelige gevolgen te hebben overgehouden. In zijn nieuwste film „Op het eiland des doods" vinden we hem tenminste weer gezond en wel terug aan boord van een schip, dat hem naar het eiland zal brengen, waar hij een smokkelaffaire krijgt op te lossen. Wel zien we hem plotseling in onmacht vallen en luidt de conclusie, dat hij zoodra de haven is bereikt een blindedarm-operatie moet onder gaan, maar zulks is valsch alarm, want de ge wiekste Moto heeft deze list te baat genomen om zijn tegenstanders op een dwaalspoor te brengen. Bü eerste kennismaking met de bende kan hij echter geen succes boeken. Hetgeen als gewoonlijk voor onzen kleinen speurder geen aanleiding is om bij de pakken te gaan neer zitten. Samen met zijn pasverworven vriend „Twister", dien hij aan boord heeft verrukt en stormenderhand voor zich ingenomen door zijn weergalooze aanvals- en verdedigingsgrepen, gaat hij weldra weer op avontuur uit en al fluiten de kogels als gewoonlijk weer bij bosjes langs hem heen, langzaam maar zeker krijgt hij toch de gegevens in handen, die tot de ont knooping van het drama zullen leiden. Voor loopig echter kan hij den schuldige nog niet aanwijzen, want verscheidene heeren maken een goede kans als bendeleider te worden ont maskerd de beambten van gouvernement en politie niet uitgezonderd, zoodat het werk niet steeds vergemakkelijkt wordt. Hetgeen voor Moto alweer geen reden is om niet den palm der overwinning ook in dit gevecht met misdaad en misdadigers te veroveren. Hij dringt door in hun schuilplaatsen en weet er natuurlijk ook weer uit te ontsnappen. Verder is het dan voor iemand van Moto's formaat een klein kunstje om de zaak in het reine te brengen. Met een politieboot doet hij een aanval op de schuil plaatsen, juist als een belangrijk bendelid in zijn raceboot tracht te ontsnappen. Het wordt een wanhopige vlucht, welke in een nederlaag voor den vluchteling eindigt. Tenslotte nog een maal een van de bekende listen en dan is ook de bendeleider geknipt. Een Moto-verhaal, dat voor zijn voorgangers niet onderdoet. Voor eiken leeftijd. Een populaire dans en een populair liedje. Wie heeft den vorigen winter niet eens geprobeerd zijn meer of minder stramme ledematen te ont spannen door de Lambeth Walk mee te "an- sen? Waarin lag het succes van dit eenvoudige danspasje en die vreemde manieren? Daarover valt te twisten, doch zeker is, dat zelfs de groot ste zuurpruimen en zelfs de man met het ern stigste gezicht na eenigen tijd uit de plooi Kwa men en probeerden mee te doen. Dus zullen zij, die dit dansje kennen, vanzelf deze week ook wel de gelijknamige film willen zien. En zij zullen aan deze zotte klucht onge twijfeld een vroolijk uurtje beleven. Stel u voor een vormelijke, stijf-Engeisehe gravin, een ird, een gezelschap aristo craten uit de hoogste kringen: zij allen dansen op een gegeven oogenblik de Lambeth Walk, aangestoken door de spontaneïteit, waar mee het vroolijke volkje van Lambeth-street haar demonstreert. Daarbij komen dan nog de grillige spot en de geestige invallen van Lupino Lane, die dan eens met wat meer, dan met minder succes de lachspieren in werking zet, zoodat we maar wil len zeggen, dat al weet je van dansen niets af. je toch met plezier kunt gaan zien naar de verfilming van de klucht: „Ik en mijn meisje". De film als zoodanig kan moeilijk heel en al geslaagd heeten, daar de maker zich niet van het tooneel heeft kunnen losmaken. Een groote moeilijkheid vormt ook de dialoog, die tal van overigens zeer huiselijke scènes dikwijls zeer geestig kruidt en die een integreerend dee! van deze rolprent uitmaakt. Zoo nu en dan gaan de gedachten onwille keurig even naar de volksche juffrouw „Doe- luttel" uit Pygmalion. Ook hier hetzelfde motief. Een arme ior.gen, William Snibson, uit Lambeth, die op allerlei manieren aan den kost tracht te komen eerlijke en ook minder fatsoenlijke, wordt plots schat rijk, daar hij de eenige erfgenaam blijkt te zijr. van het oude geslacht der Barfords. Het testament stelt evenwel eenige voorwaar den. Zoo zal de jonge lord zich een waardig beheerder van het voorvaderlijk kasteel moeten tconen. Niet gemakkelijk! De taal van dezen rasechten volksmensch klinkt hier tenmiu.te wel wat vreemd, om het maar zacht te zeggen. Bovendien zal hij een goed huwelijk moeten doen. Dat de adellijke omgeving zijn meisje, de jonge Sally Smith, eveneens een volkskind uit Lambeth, daarvoor niet de meest geschikte par tij acht, laat zich denken. En toch komt alles terecht, zooals ook de moderne mensch het sprookje gaarne ziet ein digen. Dat dit evenwel nog heel wat voeten in de aarde heeft, eer het zoover is; wie zal er aan twijfelen? Maar die historie is dan ook zoo aardig, dat ieder gaarne blijft wachten op den goeden af loop. Bill en Sally veranderen natuurlijk wel iets. Aanpassing is tenslotte noodig. Maar wie het meest veranderen en 't moet gezjgci in hun voordeel, zijn de familieleden van der eeuwenouden stam Barford, die leeren, dat beschaving en overdreven vormelijkheid niet altijd synoniem zijn. Volwassenen zullen aan dit leutige spel on getwijfeld veel plezier beleven. Het Luxor Theater vertoont bij voorkeur Metro-films en daaruit volgt, dat er nog al eens geprolongeerd wordt, daar de producten van deze maatschappij de grootste aandacht trek ken. Na het langdurige succes van „Jongens stad" volgt „De Citadel", die nu voor de 3e week is ingezet en.... volle zalen blijft trekken. BERLIJN, 22 Sept. (D.N.B.). Het Duitsch® ministerie van Economische Zaken heeft med gedeeld, dat de deviezenvergunning voor betalen van den invoer van Turksche warL nog slechts verleend kan worden, wanneer waren vóór 1 September in Duitschland wareJ ingevoerd, aangezien de clearing-overeenko® niet is verlengd. Men rekent er evenwel te Berlijn op, dat e® regeling zal worden getroffen, aangezien Se reden bestaat, den zich uitbreidenden hand op Turkije te vernietigen. Alvorens naar Moskou te vertrekken heeft de Turksche minister van Buiten landsche Zaken, Saradjogloe, aan een ver tegenwoordiger van Havas te Ankara ver klaard: Men weet hoe hartelijk onze be trekkingen met de Sovjet-Unie zijn. MUn reis zal mij gelegenheid bieden op vrien delijke uitnoodiging van Moskou de ons Se' brachte officieele bezoeken te beantwoor den, hetgeen een nieuwe bevestiging zal vormen van de vriendschap, die onze landen sinds bijna twintig jaar vereenigt. Onze betrekkingen met Frankrijk en En geland zijn eveneens bekend. Turkije zet de politiek voort, die het gekozen heeft voor zijn betrekkingen met de beide Wes- tersche mogendheden. Het communiqué var- de parlementaire fractie der Volkspartij Is duidelijk genoeg, dunkt mij, voor de rich ting van deze politiek, zooals deze 11 Sep tember door den premier, Refik Sayda® is omschreven. ISTANBOEL, 22 Sept. (Reuter) Men hier van meening, dat een Turksch—Russisc pact de positie van Turkije als beheerscher va de Dardanellen zeer zou versterken en de vei ligheid in de Zwarte Zee zou verzekeren, hetge® een waardevolle aanvulling van de Turksch overeenkomsten met Frankrijk en Engeland, d de veiligheid in de Middellandsche Zee tot voor werp hebben, zou blijken te zijn. Saradjog® roemde, voor hij zich inscheepte, de opreeh vriendschap tusschen Turkije en de Sovjet-Un en voegde daaraan toe, dat de internationa onrust van den laatsten tijd de identiteit va hun belangen en het wederzijdsche vertrouw® versterkt had. TOKIO, 22 Sept. (Domei) De ondermi®s* ter van Buitenlandsche Zaken, Sawada, benbemd worden tot ambassadeur te Parijs a opvolger van wijlen Soegimoera. BRATISLAVA, 22 Sept. (D.N.B.) De vak" meldt, dat waarschijnlijk op 6 October e® president der Slowaaksche republiek zal word® gekozen. Vrijdagmiddag is te Amsterdam een aanva'1* gemaakt met het driedaagsche tournooi Festina. De uitslagen van de partijen, we' gespeeld werden voor het heeren- en da®e enkelspel, luiden: Heerenenkelspel: Eenhoorn sloeg A. G. Lubbers 64, 62, M- Lubbers sloeg H. Egyedi 63, 6—4. Modlich sjo Woerdeman 63, 36, 119, Schwarz sl° Van der Meer 60, 62. Damesenkelspel, halve eindstrijd: Mevr. Hughan sloeg mevr. Van Guelick 7—5, mej. Fischer sloeg mej. Spijker 6—1, b"' tie Waar het kemiekerigheid betreft hebben Amerikanen een eigenaardigen smaak. on° looflijk vreemde sujetten, met afgezakte of gebonden gelaatstrekken plegen de meest benullige handelingen te verrichten, welke als oer-komisch, of brutaalweg: uiterst Se'e r worden betiteld. Favorieten van dezen hu® met-gebarsten-klompen, zijn o.a. de Ritz thers, die nu de eer genieten Dumas' Drie M ketiers te mogen parodieeren. Eigenlijk is maar een kwart parodie, want behalve de r® e( van de pseudo-Porthos, Athos en Aramis -e, niet zoo heel veel parodie meer over. Don che als d'Artagnan blijft ten minste van t begin tot het einde ernstig en zoo ook e verhaal en de „ensceneering". Heerlijk is j0 bravour en zijn die degengevechten, welke e te zien worden gegeven, en die bovendien n°fntte accentueerd en onderstreept worden door vlp0g muziek. Het verhaal is te bekend om er nader over te praten, zij het dan ook da11 ter wille van de parodie een beetje jji geerd is. Daarvoor zijn echter in het b reeds verontschuldigingen aangeboden aan (inmiddels overleden) auteur Dumas. v0ii Behoeft het nog gezegd, dat de omraming veel zwier en gratie niet nalaat grooten in op het publiek te maken, dat bovendien gaarne op de gelanceerde grapjes ingaat. Op het tooneel zijn eveneens de „4 ,g het accordeonkwartet dat reeds versc .{.ga- malen met veel succes in het Rembrandt ter optrad en dat ook nu weer een oorver vend applaus te incasseeren kreeg. ^jjl Voorts is er een aardige teekenfilm, tCj0or de journaals behoudens beelden uit het 6 oorlog geteisterde Polen, ook voor het (g de volledige troonrede, zooals zij door fl, Majesteit in de Ridderzaal werd uitgesp1 bevatte. Alles bijeen dan ook een progra^,, voor iedereen geschikt en voor iedereen 1 ressant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4