LINODYNE AFSTEMMING Kristalhelder geluid In het heiligdom der censuur te Parijs Sovjets komen westwaarts dag Ga ze zien en hooren Uw radiohandelaar de verlichting aan Mr. D. Crena de Iongh De verdeeling Van Polen Turkije's veelzijdige relaties ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 LITERATOREN MET DE SCHAAR Zondag 24 Sept. ONZE GRENS Ter beurze wordt zijn af treden als president der N.H.M. verwacht Buitenlandsch overzicht f,ekS' SS I De in prijzen vanaf fl. 92.50 w°rden. J V4V-* Helpt lien, die U alle dagen Helpen in Uw Oudertaak; Katholieke Jeugdbeweging Voor Uw kind'ren is Uwzaak. °Oüen Vaals wappert de verlichte driekleur als waarschuwing: Hier is Nederland!" Alex Voormolen Persoonlijk woord van prof. Goudriaan „Wij komen er best met onze spoorwegen" Schooljeugd in een slot van Phil Balt Het weer gaat toch achteruit RESTAURATIE OOK VOOR 3è KLAS REIZIGERS Damnïeuws Meester en Belderok in de finale Officieel antwoord op gestelde vragen Het is bij de Fransche bladen niet alleen het kleinere formaat, dat in deze dagen op- Va't, het zijn vooral groote en kleine witte Vlekken in het blad. Ieder weet, dat deze V'tte gedeelten niet op rekening kunnen berden geschoven van een fout van de druk- Pevsen, maar dat hier de Fransche censuur aah het werk is geweest. vOn* correspondent meldt ons hierover het He dagbladcensuur in de Fransche hoofdstad eeft haar zetel opgeslagen op de geheele derde Verdi, hental. Ueping van het groote Parijsche hotel Con- uUf-- ■Het is niet gemakkelijk om hier binnen te ko- ®h. De portiers hebben opdracht iedereen te eigeren die niet in het bezit is van een speciale art, door de overheden van de censuur ver- ekt. Maar wij hadden een goede relatie ge- I hden, die ons een introductie verschafte. Al- etl moeten wij er ons aan onderwerpen, dat zelfs een artikeltje over de censuur, nog eens f°0r de censuur behandeld engeknipt moet het Hotel Continental is een knipcen- &eworden. Menschen, die zich in het dage- Jksche leven zouden schamen, stukjes uit een ant te knippen, zooals hooge officieren, des- Undigen op allerlei gebied, beroemde letterkun- Sen en wat dies meer zij, verwaardigen zich ler om den geheelen dag met een schaar in de °ahd te zitten. Het hoofd van de censuur is Monsieur Marti- aUd-Déplat, oud-secretaris, die de verbindings- dp31. *s van bureau met den»Minister-Presi- Hij wordt bijgestaan door een secretaresse, »jn schoonzuster. Dit is waarlijk de eemge, die ahaf den eersten dag van de censuur recht kon hippen. Maar nu na enkele weken zien ook de Hcieren in, dat zij naast strategische kennis hk nog wel kunnen leeren hoe een schaar en h rood potlood gehanteerd moeten worden. - Verschillende beroemde schrijvers zijn in dienst van de Fransche censuur, zoo b.v. Mau- rois, Jean Giraudoux, Duhamel en Paul Mo- rand, die overigens meer te Londen vertoeft aan het hoofd van een delegatie Fransche experts op economisch gebied. Oud-ambassadeurs, zooals de Marsilly, Laroche en Margerie ziet men regelmatig op het gebouw van de censuur. Deze laatsten en de officieren moeten ervoor waken, dat er in het geheel geen berichten in de bladen verschijnen, die zekere aanwijzingen aan het buitenland zouden kunnen geven of die momenteel schadelijk zijn voor den geest van eendracht in het Fransche volk. De beroemde schrijvers hebben meestal een andere taak: zij moeten de artikelen opstellen in den geest, die in deze omstandigheden voor al is gewenscht. Ook officieele radio-lezingen worden niet door den eersten den beste geschre ven, maar door beroemdheden op literair gebied. Ook dit terrein is nauw verbonden met de cen suur. De verspreiding van de Fransche gedach te staat dan ook onder leiding van André Maurois, lid van de Fransche Académie. Rond de radio heeft zich een groote groep schrijvers geschaard, niet alleen de reeds genoemden, maar ook Gaston Rageot, Julien Cain, de ad ministrateur van de Nationale Bibliotheek en anderen. Jean Giraudoux houdt zich weer bezig met de film, en op het bureau van de censuur worden in deze dagen allerlei bioscoopdirecteuren ont vangen. Men heeft in de eerste dagen kunnen merken, dat Frankrijk geen censuur gewend is. Er zijn fouten gemaakt, die heel wat hilariteit hebben gewekt. Zoo is b.v. verschillende malen voor gekomen, dat een of andere censor berichten doorstreepte of uitknipte, die afkomstig waren van den Franschen Generalen Staf. Ook is het voorgekomen, dat „staatsgevaarlijke" berichten werden geschrapt, die tevoren hadden gestaan in het..Fransche officieele staatsblad. Maar alles went, denkt men in Hotel Con tinental. En ijverig wordt er geschrapt en ge knipt of veranderd. Want men is er zich hier wel van bewust, dat de censuurdienst een voor name rol heeft te vervullen. Nog enkele weken geleden was de pers de koningin van de publieke opinie, nu heeft zij die rol moeten afstaan aan de censuur. h He Duitsche Oostgrens is thans bij avond en bi nacht in duisternis gehuld. De lantaarns der aUt0 s zijn afgedekt en waar trams rijden daar chuiven zij voort als geheimzinnige vehikels. Onmiddellijk na het uitbreken van het inter- j*ationaal conflict, ontstond de vrees, dat even- eele bombardements- en andere vliegtuigen f'c'a in de grensafscheiding zouden vergissen en 1)11 projectielen zouden kunnen deponeeren op öeUtraal gebied. Daarom werd op alle hooge J^hten in onze grensplaatsen de vaderlandsche hekieur geplant en extra verlichting aange- racht, om de grensafscheiding duidelijk aan te ®eVen. Zoo deed ook Vaals, dat in heel bizon- öer, Aki '6 situatie zich bevindt door het nabijgelegen eh en de werken van den Westwall. Niet al- e®n zijn eenige extra lichtpunten verschenen, "^ar bovendien wordt nu de Nederlandsche Vlag op den toren van de R.K. Parochiekerk avonds en des nachts door schijnwerpers plicht, als een waarschuwing: „Dit hier is beierland". He reden waarom deze illuminatie geschiedt, 1® te ernstig, dan dat beschouwingen van dicht erlijken aard daaraan zouden mogen worden ?stgeknoopt. Niettemin is het een subliem ge- '°ht, wanneer men thans bij avond een wan gling maakt naar de rondom Vaals hooger «elegen punten, die ook bij de vele vacantie- ?abgers, die dit grensplaatsje kennen, nog wel ib de herinnering zullen voortleven. Na een andeling van nog geen tien minuten heeft men ?eh prachtig gezicht op Aken en op Vaals zelf. Vrogger hjng boven Aken een zee van licht. Hians is het er pikke-donker. maar daartegen- °v®r komt de fel beschenen torenspits van Vaals de: s te schooner uit. Het is de waarschuwing, öat hier Nederland is. onder wiens departement het Muiderslot res sorteert en het gevolg van een en ander is geweest, dat de minister met bekwamen spoed zijn toestemming gaf. Zoo vertoeven dan de leerlingen der open bare school thans dagelijks in de historische Ridderzaal van het slot, waaraan zulke roem ruchte herinneringen uit Neerlands gouden eeuw verbonden zijn. Ter beurze loopt het hardnekkige gerucht, dat mr. D. Crena de Iongh binnen kort als presi dent van de Nederlandsche Handel Maat schappij zal af treden. Dit zou in verband staan met de affaire- Mendelssohn, in zooverre de Ned. Handel Mij. door zijn bezit aan bevroren onder panden voor Fransche lee ningen hierbij betrokken is. Mr. D. Crena de Iongh wy hebben gegronde redenen om aan te nemen, dat de heer dr. E. Heldring, oud-voorzitter van de Ka mer van Koophandel van Amsterdam en oud directeur van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., als opvolger zal worden benoemd. Van een en ander konden wij nog geen officieele bevestiging verkrijgen. Tot de noviteiten welke op het programma van het Concertgebouw zullen voorkomen, be hoort de nieuwe, aan prof. dr. Willem Mengel berg opgedragen sinfonia van Alex Voormolen. Naar wij vernemen heeft prof. dr. ir. J. Gou driaan, presideijt-directeur van de Ned. Spoor wegen, tot ieder van het personeel van de N.S. een „Persoonlijk Woord" gericht. Zooals be kend is, zou de directie bij de ontvangst van het personeel, dat ter gelegenheid van het Eeuw feest twintig dagen lang naar Utrecht zou ko men, deze menschen telkens toespreken. Nu dit niet mogelijk is, heeft de president-directeur hierin blijkbaar aanleiding gevonden een schrif telijke toespraak te houden, geldnede voor allen. Er is geen bedrijf, dat zoo open ligt voor het publiek als het onze", aldus prof. Goudriaan. Er is geen bedrijf, waarin een zoo groot deel van het personeel in aanraking komt met het pu bliek, of zichtbaar voor het publiek zijn arbeid verricht. De goede naam van ons bedrijf ligt telkens voor een zeker deel in de handen van elk uwer. Maar het publiek is niet anders dan wij en wij zijn niet anders dan het publiek Wij behooren allen tot hetzelfde Nederlandsche volk. Wy moeten het goed met elkaar kunnen vinden. En het recept voor een goede verstand houding met het publiek is doodeenvoudig en precies hetzelfde als voor de goede persoonlijke verhouding in het bedryf: Gij behoeft u alleen maar te stellen in de plaats van een ander en U af te vragen, hoe gij zoudt willen dot gij dan behandeld werd. De vriendelijkheid, de na tuurlijke welwillendheid van mensch tegenover mensch, die niets te maken heeft met sentimen taliteit of zoetsappigheid, wijst ons hier vanzelf den weg. En nu begrijpt gij ook, waarom ik vol komen onvatbaar ben voor eenige vrees over de toekomst van de menschheid. De demo cratie bekoort mij niet alleen door haar hooge ethische waarde, door haar hooge idealen van menscheiyke waardigheid ik ben bovendi endoordrongen van een vast geloof in de nuttigheid van de democratie. Ik heb veel over deze dingen nagedacht en ik heb veel gelegenheid gehad om het be drijfsleven van nabij te observeeren in Ne derland en vele vreemde landen van geheel verschillende geaardheid. En dit alles .heeft mij de rotsvaste overuiging gegeven, dat men de beste bedrijfsvoering verkrijgt, in dien een bedrijf sterk is doortrokken van de democratische gezindheid en dat elke af wijking van de democratische mentaliteit een directe benadeeling is van het bedrijfs belang. En omdat er zulk een vast en wederkeerig vertrouwen bestaat tusschen U en mij, tus schen de geheele directie en bedrijfsleiding en het geheele personeel, daarom kunnen wij allen rustig gelooven in de toekomst van ons bedrijf Rfaak u dus nimmer ongerust: Wij komen er best met onze Spoorwegen, wij komen er ook met Nederland, wy of onze kindskinderen zullen er ook eens komen met de groote vraagstukken van deze maatschappij." Het stuk eindigt met den slotzin: „Ik hoop, dat het u welga, u en uw gezin, ons Koninklijk Huis en ons Vaderland.1 Evenals in andere kleine gemeenten, waar jAÜitairen gelegerd zijn, heeft het ook in Mui- öen groote moeite gekost, een lokaliteit te ^'Iden, om de schooljeugd onder te brengen. kinderen van de R. K. en Chr. scholen zijn rï°or een deel gehuisvest in het Zusterhuis, in consistoriekamer der Gereformeerde kerk en eHs in particuliere woningen. Maar zij zullen aUen wel jaloersch zijn op hun kameraadjes ah (je openbare lagere school, want dezen zijn J*ahs op school inhet Muiderslot. Het ®stuur van de af deeling Muiden van „Volks onderwijs" stelde zich in verbinding met bur gmeester Th. C. D. Coops, die op zijn beurt 8eh slotvoogd, oud-burgemeester J. L. de j:aadt, in.den arm nam. Laatstgenoemde heeft lch in verbinding gesteld met den minister *h Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, De voorloopige demarcatielijn tusschen de Russische en Duitsche bezettingslegers in Polen geeft nog geen uitsluitsel omtrent de politieke verdeeling van Polen, waarbij men nog steeds het instellen van een semi- onafhankelijk Poolsch gebied tusschen de door Duitschland en Rusland te annexeeren deelen meent te moeten verwachten. Intusschen is deze voorloopige afbakening op zichzelf reeds ken merkend voor de Duitsch—Russische verhouding. Rusland gaat met het grootste deel van Polen —inclusief de petroleumbronnen en de kali- mijnen strijken, nadat Duitschland, om een uitdrukking van Stalin te gebruiken, de kas tanjes uit het vuur gehaald heeft. Misschien is het om een zekere teleurstelling hierover in eigen land te sussen, dat Beriyn officieus heeft bekend gemaakt, dat deze grens- afbakening reeds voor het begin van de mili taire actie tegen Polen principieel was vast gesteld. Daarby zou van Duitsche zijde zijn overwogen, dat het niet de taak van het Duit sche leger was, zooveel mogelijk Poolsch gebied te bezetten, maar het Poolsche leger zoo gauw mogelijk te verslaan. Deze verklaring is blijk baar bedoeld als een geruststelling voor diegenen in Duitschland, die den indruk hebben, dat de Russen de Duitschers in Polen hebben over troefd en hun de kaarten uit handen gespeeld. Terloops mag mén opmerken, dat deze mede- deeling, al waren de DuitschRussische af spraken dan voorwaardeiyk, toch een eigen aardig licht werpt op Hitiers laatste compro misvoorstellen en op Stalins voorgewende mo tieven voor den Russischen inval in Polen. Maar ook afgezien daarvan neemt deze ver klaring niets weg van, neen zij accentueert veeleer het ontstellende feit, dat het nationaal- socialistische Duitschland het bolsjewisme wel bewust eenige honderden kilometers westwaarts in Europa heeft laten voortrukken. In het door de Sovjets bezette deel van Polen worden reeds menschenjachten georganiseerd en worden „bourgeois" en „koelakken" ontrecht en vervolgd. Voor Hongarije, dat de herinne ring aan de beestachtige terreur van Bela Kun in 1919 onuitwischbaar in zijn geheugen gebrand draagt, is de aanwezigheid van het roode leger aan de vroegere PoolschHongaarsche grens een schrikwekkend feit. Heeft het nationaal-socialistische Duitschland met dit binnenhalen van het bolsjewisme zijn voorgewende roeping verzaakt en zijn voorge wende Europeesche taak in het tegendeel ver keerd, uit een oogpunt van „Realpolitik" is de situatie voor Duitschland geenszins aangenaam. Men spreekt te Berlijn wel gaarne van een con tinentaal blok, welks weerga de geschiedenis niet kent, maar welk cement dit blok samen bindt blijft een open vraag. Duitschland krijgt een gemeenschappelijke grens met een Rusland, dat een volstrekte „vrijheid van beweging" heeft en welks feitelijk overwicht in Oost-Europa reeds in deze grensafbakening voelbaar is ge worden. Van Roemenië is het afgesneden; anders zou de massa-executie van IJzeren- Gardisten aldaar meer weerwraak dan jus titie misschien niet zonder Duitsche reactie gebleven zijn. De DuitschRussische verhou ding kan slechts op het diepste onderlinge wantrouwen berusten, en het zijn de Duitschers, die hun rug moeten blootgeven. Dat ook de Poolsche weerstand nog niet gebroken is, zou kunnen blijken uit den dood van generaal Von Fritsch, die volgens een officieel Duitsch bericht voor Warschau sneu velde op denzelfden dag, dat Hitier daar de Duitsche posities bezocht en volgens het hoofd kwartier-bericht „van een gunstig gelegen plaats Warschau bekeek". Het sneuvelen van dezen regiments-commandant en oud-opper bevelhebber van het Duitsche leger roept de herinneringen op aan het conflict, dat hij als vertegenwoordiger van de meer conservatieve legerleiding destijds had met de politieke leiding, een conflict dat zijn ontslag veroorzaakte, dat later door een rehabilitatie werd gevolgd. Hitier eert nu den gesneuvelden generaal, door een staatsbegrafenis te bevelen. Het zou ons niet verwonderen, wanneer dit doodsbericht echter weer aanleiding werd tot geruchten over span ningen in de Duitsche legerleiding. De aandacht der diplomatie concentreert zich intusschen op de TurkschRussische onder handelingen, die te Moskou worden gevoerd en waarschijnlijk op een verdrag van wederzyd- schen bystand zouden uitloopen. Men legt in Londen en Parijs merkwaardig weinig ongerust heid aan den dag over deze onderhandelingen en schijnt er eerder een bevestiging van Rus- lands neutraliteit en ook van de Turksch Britsche betrekkingen van te verwachten dan iets anders. De politieke verhoudingen in den Balkan en rond de Middellandsche Zee zyn inderdaad nog allesbehalve duidelijk. Welken invloed kunnen de Turksch—Russische onderhandelingen heb ben op Roemenië, en hoe staan zij tegenover Italië? Zou bijv. de Russische bijstand aan Turkije verzekerd zijn, wanneer het aan de zijde van Engeland in oorlog met Italië zou geraken? Het jongste artikel in Mussolini's blad „Popoio d'Italia", waarin de Westersche mo gendheden weer nadrukkelijk worden aange spoord om Polen te laten liggen en den oorlog in het Westen af te blazen, getuigt ook van Italië's nog steeds afwachtende houding. Rome, in navolging van Berlijn, tracht nog altijd de liquidatie van Polen als een geval op zichzelf te behandelen en wil den Europeeschen oorlog nog niet als een feit erkennen. De vraag is, hoever Italië's verplichtingen gaan, indien dat feit niet meer kan worden genegeerd Heeft Hitier zich tegenover Italië inderdaad sterk gemaakt, zooals Japans.che berichten hebben verteld, dat er géén oorlog om Polen zou komen, en laat Rome aan Berlijn nog altijd de gelegen heid om dit waar te maken, maar zal het zich vrij achten, wanneer Berlijn daar niet in slaagt? Hier is alles nog vraagteeken. Ter zijde van den bejaarden man, die biyk- baar vermoeid over den weg voortsjokte, stopte een auto. De bestuurder, een heer van middel baren leeftijd, met een open, prettig gezicht, boog zich even voorover en vroeg den ouden man of hij mee wilde rijden. „Wat zegt u? Meerijden? Ja, wat graag; 't is een heele tippel voor een paar oude beenen als de mijne." Een oogenblik later zat hij naast den be stuurder, het voertuig reed voort en de oude passagier, wien het aan spraakwater niet scheen te ontbreken, sprak onafgebroken verder: „Hè, da's beter dan loopen. Dank u wel, mijn heer. U kijkt naar m'n bloemen? Mooi, hè? Ik ben hier naar toe gewandeld, omdat ze hier grooter en mooier zijn. Ik wil wat moois heb ben, want ze zyn voor Ned Punkey. U woont zekér niet hier in de buurt, anders zou u wel weten, wie Ned Punkey is en dat hij al 8 we ken in 't ziekenhuis ligt. Toen 't gebeurde, dacht niemand dat hij er nog van zou op komen. Maar nu komt hij er gauw uit." „Wat er gebeurd is? Ja, dat is een heele ge schiedenis. Ned Punkey is advocaat. Een jonge kerel, knap en sterk; voetballer geweest. En slim ook. En Jossy Balt hield van hem. Jossy is wel 't mooiste meisje van de heele streek; bruin haar en bruine oogen en altijd lachen en vrien- deiyk tegen iedereen. Ze is secretaresse van rechter Lotsy. 't Is een wonder, dat het kind zoo vooruit gekomen is, als je weet, wat vooi een vader ze had. Die ouwe Phil Balt was niet veel zaaks, zoo wat nooit nuchter en een twistzoeker. Hij kon Ned Punkey niet uitstaan, mijnheer, omdat Ned's vader jaren geleden de boerderij had ge kocht, waar Phil altijd gewoond had. Er was niets op aan te merken en 't was Phil's eigen schuld, maar die was er woedend over en hij haatte al wat Punkey heette. U begrijpt, dat hij 't land had, toen hij merk te, dat z'n dochter met den zoon van den ouden Punkey ging. In 't eerst keek hij alleen maar nijdig. Maar op een avond, toen hij achter de flesch had gezeten, zag hij Ned en Jossy samen naar huis wandelen. Toen schoot hij op hen los. Maar 't meisje, mijnheer, was niet bang. Geen zier. Ze keek haar vader aan en zei kordaat: „U hebt altijd op de familie Punkey geschol den en ze gehaat tot ik er naar van werd. Ik houd van Ned en ik ben van plan met hem te blijven omgaan." Toen gaf Phil Bilt haar een slag. Ze keek hem alleen maar aan met d'r groote bruine oogen, heel bedroefd; ze zei geen woord en ging naar d'r kamer. Nu zou u denken, mijnheer, dat Phil zich dood moest schamen; maar hij ging kalm naar de keuken en nam er nog eentje. Den volgenden dag liep Ned weer met Jossy op en toen nam ze hem mee tot vlak voor de stoep. Phil Balt zag ze aankomen en begon te senreeuwen en te vloeken als een razende. Hij ging naar binnen, haalde een zweep en kwam weer buiten. En toen striemde hij Ned met die zweep over z'n gezicht. Ned viel op z'n knieën, krimpend van pijn. Maar mijnheer, als u had gezien hoe Jossy op die zweep afging, zou u ge zegd hebben dat ze een leeuwin was. Phil pro beerde Ned nog eens te slaan, maar ze rukte hem de zweep uit de hand en wierp die ver van zich. En toen zei ze den ouden man de waar heid. En zoo dronken was Phil niet, of hij wist wel dat zij 't tegen hem had. „U bent een door en door slecht mensch," zei ze, „al bent u honderdmaal m'n vader. Ik ben bij u gebleven en heb van u gehouden en ik heb m'n best gedaan om een goede dochter voor u te zijn, maar nu is 't uit. U ziet me niet meer terug." D'r vader had haar nog nooit zoo gezien en hij durfde niets te doen dan haar aan t# kijken. Ze ging naar binnen, pakte wat kleeren bijeen en toen ze den weg afliep, schreide ze. Ned ging met haar mee. Zij praatte zachtjes en droeg haar koffer. Nu, mijnheer, Fliil heeft dien nacht geen oog toegedaan. Ieder oogenblik stond hij op en nam dan een slok uit de flesch en liep dan te mop peren. Hij had 't land aan iedereen, zooals een oude dronken kerel dat kan hebben. Hij begreep dat Jossy nooit meer terugkwam en hij hield toch op zijn manier van z'n dochter. Hij was wel slecht, maar nog niet heelemaal slecht. Zoo bleef hij maar mokken, omdat Ned Pun key's vader jaren geleden die boer- en nu had Ned zelf hem nog lee- lijker te pakken Hij dacht dat Jossy nooit- van huis zou zijn geloopen, als Ned 't haar nie" had aangeraden. Toen 't weer dag was geworden, was z'n haat zóó erg geworden, dat het niet erger kon. Hij dacht dat de wereld niet groot genoeg was voor Ned Punky en hem samen. Hij zocht z'n huis op om een pistool te vinden, maar hij kon haast niet loopen. Nergens was het te vinden. Maar toen vond hy een ouden loodgietershamer, u weet wel, mijnheer, met zoo'n ronden bol aan den eenen kant. Toen ging hij naar de stad op zoek naar Ned. Ziet u daar die twee telefoon palen op 't Plein? Nu, daar zag Phil Balt Ned met Jossy staan praten, nadat hij een tijdje aan 't zoeken geweest was. Phil kwam dan op 't pleintje voor de recht bank en stak de straat over naar Ned en Jossy toe. Den hamer had hy in z'n hand onder z'n jas. Hij kwam aanhollen, braakte een stroom verwenschingen uit en zag niemand anders dan den jongen man, dien hy wilde vermoorden, omdat hij hem zoo haatte. En toen werd er opeens hard gegild en ge schreeuwd. 'tLeek wel een nachtmerrie. Phil bleef staan, een beetje in de war. Zij hoorde een hevig geknars en gekraak en toen zag hij dien grooten vrachtauto van Averson op hem afkomen, zoo hoog als een huis, en Joran Averson zat te schreeuwen, om hem te waarschuwen. En toen kwam Ned Punkey snel als de bliksem op hem afschieten. Ned kwam van 't trottoir af en greep Phil Balt om z'n middel, net of hij weer aan 't voetballen was. Phil viel achterover op de keien. Hij hoorde Jossy gillen en de menschen schreeuwen. Nu mijnheer, daar lag Phil op z'n rug naax boven te kijken en toen was hij heelemaal ont nuchterd. Hij had geen schrammetje opgedaan, maar toen hij overeind kwam zag hij dat de vrachtauto dwars over Ned heengegaan was en Jossy zat in de modder met d'r mooie blauwe japon, huilend en met Ned z'n hoofd in d'r schoot. 't Ziekenhuis, mijnheer, is in deze straat, net even voorbij den volgenden hoek. Ziezoo, nu heb ik u de geschiedenis van Phil Balt verteld. Als u me hier er even uit wilt laten. Dank u voor 't meerijden, mijnheer. Wat blieft u? Ik? O, ik heb hier niet veel te zeggen, mijnheer, behalve dat ik de schoon vader wordt van een reuzenjongen. Mijn naam is Balt mijnheer, Phil Balt." Onze weerkundige medewerker schrijft: Het verlies in stabiliteit van de weersgesteld heid, dat wij eenige dagen geleden hebben ge signaleerd, is verder gegaan. In de luchtdruk- verdeeling over een groot gedeelte van Europa zijn belangrijke veranderingen gekomen. Vooral van belang is, dat het gebied van hoogen druk zich van de Noorsche zee naar het Westen heeft verplaatst, terwijl over Oost-Europa de luchtdruk gedaald is. Dit heeft ten gevolge dat Midden-Europa nu veel meer blootgesteld is aan het toestroomen van koudere lucht uit net Noorden. Dit heeft in ons land reeds ten ge volge gehad, dat de temperatuur gedaald is terwijl het voorkomen van regenbuien hier mede in nauw verband staat. Hoe groot de veranderingen in de luchtdrukver- deeling ook zijn, de gevolgen hiervan zijn nog niet van groote beteekenis en het weer is nog altijd vrij goed en zeker beter dan het gewoon lijk in dezen tijd van het jaar is. Waarschijn lijk zal de stabiliteit nog verder veranderen, maar welke toestand zich daarna zal ontwik kelen is nog onzeker. (Nadruk verboden) Naar wij vernemen hebben de reizigers derde klas van heden af eveneens toegang tot het restauratie-rijttuig in de treinen der Ned. Spoorwegen. Zooals men weet, mochten voor heen alleen zij, die in het bezit waren van een plaatsbiljet eerste en tweede klas zich hier op houden. Mede door het feit, dat Meester en Belderok in hun laatste twee beslissingspartijen remise hebben gespeeld, zullen Meester en Belderok rechtstreeks in de finale uitkomen. De finalis ten van de afdeeling Zuid-Nederland, t.w. Hey dra en v. Nieuwkerk waren reeds bekend, zoodat et wachten was op die van de afdeeling Noord- ederland. Daar de groep „Zuid" 5 en de groep „Noord" 7 deelnemers heeft gesteld, waaruit elk 2 finalisten zouden voortkomen is men nu meer tot een procentsgewijze verdeeling overgegaan. De deelnemers voor de finale-wedstrijden zyn alzoo als volgt: Voor de afd. Noord-Nederland 3 deelnemers: G. Eising te Amsterdam. J. Mees ter Wz. te Andijk en G. Belderok te Amster dam, Voor de afdeeling Zuid-Nederland 2 deelne mers: W. Heydra te Den Haag en H. v. Nieuw kerk te Mijdrecht. Het programma voor de eerstvolgende weken is als volgt: Eerste ronde op Zondag 24 September te Am sterdam: G. Belderok—H. van Nieuwkerk; J. Meester Wz—G. Elsing. Speellokaliteit: Stad houderskade 55. Wedstrijdleider: H. Blokdijk te Amsterdam. Aanvang des namiddags half twee Voor de eerste ronde i's Heydra vrij. Tweede ronde op Zondag 1 October te Zwaag: H. van NieuwkerkJ. Meester Wz. W. Heydra G. Belderok. (Elsing is vrij). Speellokaliteit café „Het Grauwe T'aard". Wedstrijdleider: J. de Boer te Grootebroek. Aanvang des namid dags half twee. Eerstgenoemde deelnemers spelen met wit. Vraag. Moet iemand, die gemobiliseerd is, zijn inkomstenbelasting volledig betalen, of kan hij op grond van zijn dienstplicht gedeeltelijke vrijstelling krijgen? Antwoord. Op zichzelf bevrijdt de militaire dienst niet van belastingbetalen. Ging het onder de wapenen komen gepaard met het staken van een bedrijf of beroep (op houden van salaris of loon in een betrekking wordt daarmede gelijkgesteld), dan kan er aan spraak bestaan op ontheffing van inkomsten belasting en gemeentefondsbelasting. In welke gevallen zoo'n aanspraak bestaat, is vermeld op den achterkant van het aanslagbiljet. Voor het verkrijgen van afschrijving wegens onvermogen tot betaling wende men zich tot den directeur der directe belastingen. Vraag. Hoe staat het met de cementvoorzie- ning hier te lande? Wordt er te dien aanzien een regeling getroffen en tot wien moet men zich wenden om inlichtingen te verkrijgen? Antwoci-d. De cementvoorziening ondervindt op het oogenblik inderdaad moeilijkheden. Het rijksbureau voor bouwmaterialen, waaraan de regeling dezer voorziening is opgedragen, tracht deze moeilijkheden op te lossen. Eenige vertra ging in de afleveringen is echter onvermijde lijk. Voor nadere inlichtingen wend: men zich tot het rijksbureau voor bouwmaterialen, Keizers gracht 11—13, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9