Postzegeldief gearresteerd Warschau Zaterdag en Zondag hevig gebombardeerd Vele plaatselijke aanvallen Sigmund Freud overleden Groot Japansch offensief Het nieuws van keden FISK SAFTI-FLIGHT Een kerk tijdens de H. Mis getroffen, evenals andere kerken, ziekenhuizen en openbare gebouwen DUITSCHERS OPNIEUW TERUGGESLAGEN ^ereenigde katholieke pers PH. ELSENBURG Het Westfront ■De ondergang van het Britsche stoomschip Kensington Court". Op den voorgrond öe bemanning in de reddingsboot. Boven het schip een vliegtuig der Royal Air Force, dat op het S.O.S.-sein ter hulp snelde rfansche vliegtuigen neergehaald e" Engelsche torpedojager tot zinken gebracht De berichten over den Zondag Twee vrachtschepen tot zinken gebracht Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiije Dodecanesos-troepen teruggetrokken Berlijn meldt: Op weg naar Frankrijk. Britsche troepen op weg door Londen voor hun vertrek naar het vaste land Russisch legerbericht Poolsche tegenstand op Hela Zestig Chineesche divisies zouden in Hoenan met vernietiging bedreigd worden ONTPLOFFING IN FABRIEK TE BERLIJN Paarden en wagens. Een. deel van den Poolschen buit, die den Duitschers in handen viel RECTIFICATIE In de advertentie van de firma FRANS PERQUIN, Telef. 10212, Groote Hout- Straat 162, Haarlem, geplaatst in onze uitgave van Zaterdag J.I., stond abusief.: Prima Belg. Anthraciet, afmeting 30/50 2.40 per H.L. Men gelieve hiervoor te lezen: PRIMA BELG. ANTHRACIET, afmeting 30/50 2.10 per H.L. Prima Belg. Anthraciet, afmeting 20/30 2.30 per H.L. Nederlander ontfutselde postzegels aan Duitschen emigrant Doortrapte werkwijze Dr. Goebbete verdedigt nazi-leiders De lOO.OOO is er uit DUITSCHE BELANGEN DOOR SPANJE BEHARTIGD 63ste JAARGANG No. 22012 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Gezondheid is de grooisie schai; Eersi als men ziek is besefi men dai. Zoo is hei ook mei veiligheid Voorkomi gevaar NIVA Woorden van president Arosemena Berlijn bericht over Polen Mijnongeluk te Bochum BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: ASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 J^onnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi aarlem 25 cent per week; per kwartaal 5. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Most up to date firm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY- Berlijn, 25 Sept. <d. n. b.) Het Duit- Sche legerbericht van Maandagmorgen luidt. In het Westen kwamen op eenige plaat- *en aan weerszijden verkenners en de ar tillerie in actie. Bij luchtgevechten werden acht Fransche vliegtuigen omlaag geschoten. Ben Duitsche duikboot heeft een Engcl- schen torpedojager tot zinken gebracht. Ook in den handelsoorlog werden weer goede successen behaald. Bet Fransche legerbericht van Maandag ochtend luidt: B'ij hebben onze posities plaatselijk verbe id. In de streek ten zuiden van Zweibruecken ^as de vijandelijke artillerie actief. PARIJS, 25 Sept. (Havas) Het Fransche Oorlogscommuniqué van Zondagochtend luid de: „Talrijke plaatselijke vijandelijke aanval len op onze vooruitgeschoven stellingen in de streek van de Saar en ten noorden van Bissenbourg zijn in den loop van den nacht afgeslagen". Bet Fransche legerbericht van Zondagavond ?egt: „Er valt een plaatselijke bedrijvigheid van 'bze verkenningsluchtmacht op verscheidene ®eelen van het front te melden. De reactie van ®e vijandelijke artillerie is buitengewoon leven dig in de streek ten zuiden van Zweibruecken. Bnze jagers hebben met succes verscheidene '"chtgevechten geleverd om den observatie-ar beid te beschermen." Het Duitsche legerbericht meldt over den Zondag: In het westen kwam op afzonderlijke Plaatsen een versterkt artillerievuur voor. Plaatselijke aanvallen van den vijand wer den afgeslagen. Een niet-officieel bericht uit Berlijn aan het Japansche blad „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt, dat de Duitschers thans zeventig divisies, teza men 1.500.000 man langs de Siegfriedlinie hebben Geconcentreerd en dagelijks meer troepen en Voorraden derwaarts zenden. Een neutrale waarnemer, die teruggekeerd is van het Poolsche front, verklaart dat duizenden diilitaire vrachtauto's, tanks, pantserwagens en Gemonteerde kanonnen naar de Siegfriedlinie Gezonden zijn. Ondanks de geweldige wapen dracht aan beide zijden en het innemen van Gevechtsposities zijn Berlijnsche bronnen van Gevoelen, dat een groote aarzeling aan beide kan- Ven bestaat om het offensief te nemen op groote Schaal. Beide weten dat degene, die zichzelf Vegen den ijzeren muur van den ander werpt, Verliezen zal. OSLO, 25 Sept. (Reuter) De Zweedsche Vrachtboot „Gertrud Bratt" is ten zuiden van etc Noorsche kust gezonken. De geheele beman ning is gered en behouden aan de Noorsche kust Aangekomen. Men gelooft, dat het schip tot zin den is gebracht door een Duitsche duikboot, die door een vliegtuig geassisteerd werd. Volgens een Havas-bericht uit Dublin wera het Britsche vrachtschip „Hazelside" doo: een Duitsche duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Twee en twintig leden der bemanning konden in twee reddingsboo ten roeiende c'.e kust bereiken. De kapitein en de marconist, die wonden hadden opge- loopen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Men gelooft, dat twaalf opvarenden om het leven zijn gekomen. LONDEN, 25 Sept. (Reuter). Men verneemt dat de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Halifax, Zaterdagavond den Russischen ambassadeur Maisky 00 het Foreign Office heeft ontvangen. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer-19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: E Plaatselijk ochtendmist, overigens gedeel- H telijk bewolkt, geen regen van beteekenis, weinig verandering in temperatuur, zwak- ke tot matige wind uit uiteenloopende Ej richtingen. Maan op 17.26 onder 3.30. V.M. 28 Sept. Zon op 6.48 onder 18.55. Licht op 19.25. LONDEN, 25 Sept. (Reuter) In zijn woning te Londen is Zondag de bekende geleerde, prof. Sigmund Freud, overleden. De overledene bereikte een leeftijd van 83 jaar. Het grootste deel van zijn leven doceerde hij te Weenen. Na den Anschluss moest de grondleg ger der psycho-analyse deze stad om politieke redenen verlaten, en vestigde hij zich in En geland. ISTANBOEL, 25 Sept. (Reuter). Een be richt uit Londen, dat Italië troepen van den Dodecanesos zou terugtrekken, wordt in politie ke kringen nog steeds niet bevestigd. Indien het waar mocht zijn zou het beteekenen dat een kostbare bijdrage wordt geleverd voor de hand having van den vrede in de M'ddellandsche Zee. WARSCHAU, 25 Sept. (Havas). De leiding van den Verdedigingsraad van Warschau heeft draadloos medegedeeld: „Zaterdag hebben de Duitschers de bin nenstad bijzonder heftig en hardnekkig ge bombardeerd. Meer dan duizend personen, behoorende tot de burgerbevolking, werden gedood. Het is zware artillerie welke de hoofdstad bombardeert en tal van gebouwen vernietigt, waarbij brand ontstaat. De grootste schade hebben opgeloopen hotel Bristol en eenige gebouwen die in brand staan. Zaterdag werden vier kerken en drie ziekenhui zen vol gewonden verwoest. In den sector van Warschau hebben Duit schers zonder succes een aanval ondernomen op den rechteroever van den Weichsel. In de buurt van Modlin duren de hardnekkige gevechten voort. De verdediging van Warschau en Modlin duurt voort en zal worden voortgezet. De zender Warschau II (middengolf) werd door de bombardementen beschadigd. Hierna werden de uitzendingen op de korte golf toch voortgezet. Om 20 uur Zondagavond werd al dus medegedeeld dat ook Zondag talrijke pro jectielen in het centrum der stad zijn gevallen. De kerk van den AUerh. Verlosser werd tijdens de H. Mis getroffen. Vele ge.oovigen werden gedood of gewond, doch de priester bleef voortgaan met het* op dragen van het H. Offer. Verder zijn de zijvleu gels van een ziekenhuis, dat met het Roode Kruis gekenmerkt was, verwoest, waarbij vele soldaten, vrouwen en kinderen gedood zijn. De Technische Hoogeschool, de Nationale Schouw burg en andere gebouwen staan in vlammen. De bevolking, aldus de omroeper, is vastbeslo ten tot het einde te strijden. De radiozender van Warschau meldde verder, dat Duitsche vliegers Zondagmiddag boven ver scheidene deelen der stad brandbommen hebben uitgeworpen, naar het schijnt met het doel, branden te stichten, welke nachtelijke operaties zouden kunnen vergemakkelijken. Duitsche troepen hebben in den loop van den dag eenige aanvallen gedaan, welke evenwel door de Polen met bajonetcharges werden afge slagen. Bij de voorstad Praga werd verwoed gestreden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: „De beweging der Duitsche troepen in de rich ting van de grensafbakeningslijn is op het ge heele oostelijke front systematisch voortgezet. De laatste dagen is het aantal Poolsche over- lóopers uit de ingesloten steden Praga en Modlin gestegen. Zeestrijdkrachten hebben opnieuw Poolsche stellingen op het schiereiland Hela be schoten. De „Deutsche Dienst" schrijft dat bij de voortzetting van de Duitsche troepenbewe gingen naar de demarkatielinie te Brest Litowsk een bijzonder plechtige vorm van aflossing werd gekozen. Op dit militair belang rijke punt, waar in 1795 de Russische generaal Suworow vóór de derde deeling van Polen het Poolsche leger vernietigde, hielden de Duitsche troepenafdeelingen en afdeelingen van het roode leger een parade. Zij trokken met muziek langs de plaatselijke militaire autoriteiten der beide legers. Volgens een bericht van de Duitsche radio aldus meldt Reuter uit Londen zou een Duitsch infanterie-detachement na een ver kenning in een voorstad van Warschau ge dwongen zijn geworden terug te trekken. In het Sovjet-Russische legerbericht van 24 September wordt gezegd: „De troepen van het roode leger hebben vandaag hun opmarsch naar de demarcatielijn voortgezet. Zij hebben de ste den Seiny, Augoestof en Groebesjof en de lijn AugoestofLanoef bezet. Ten zuidwesten van Lwow zijn Comarno, Do- gobitsj en Borislaf bezet. Bij de voortgezette zuivering van westelijk wit-Rusland en de wes telijke Oekraïne van de overblijfselen van het Poolsche leger, hebben de roode troepen meer dan 10.000 Poolsche soldaten en officieren ont wapend en gevangen genomen. Ten zuid,en en zuidoosten van Groebesjof zijn een infanterie- regiment en een gemechaniseerde brigade ge vangen genomen. Het Poolsche legercomonando heeft naar Havas uit Warschau bericht ae laatste dagen in radio-telefonische verbinding gestaan met de troepen, die sedert het uitbreken van den oor log tegenstand bieden op het schiereiland Hela, waar de Duitsche aanvallen stuitten op moder ne verdedigingswerken. De te land en ter zee aangevallen Poolsche troepen, die niet sterker dan een bataljon zijn, hebben tot dusverre alle aanvallen afgeslagen. Zij beschikken nog over levensmiddelen en munitie. TOKIO, 25 Sept. (Domei). Volgens een Japansch legerbericht hebben de Japan sche troepen belangrijke vorderingen ge maakt bij een groot offensief, dat zij Za terdagochtend hebben ingezet tegen de Chi neesche stellingen over een afstand van 100 kilometer, die Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan, verdedigen. De Japansche afdeelingen, die Zaterdag aan den Oostelijken oever van net Toengting-meer waren geland, hadden Zondagmiddag een punt, vijftien kilometer ten Zuid-Westen van de lan dingsplaats, bereikt. De linkervleugel van de Japansche troepen, die naar Tsjangsja opruk ken, heeft de hardnekkige Chineesche verdedi ging gebroken en is tot 70 kilometer van de stad genaderd. Zondagmorgen is een nieuwe af deeling Ja pansche mariniers geland aan den Noordelijken oever van het Toengting-meer. Volgens Japan sche luchtvel-kenners vluchten de Chineesche troepen in wanorde. Driekwart, van een divisie, die hardnekkig tegenstand tegen de Japansche landingstroepen had geboden, is gesneuveld of gewond volgens een gevangen genomen Chi- neesch officier, die verder mededeelde, dat ds divisiecommandant naar Tsjangsja gevlucht was. De Japansche marineautoriteiten melden dat de aan het Toengting-meer gelande troepen strategische stellingen rondom Loetsjo bezet hebben. Japansche vliegtuigen hebben de mi litaire inrichtingen te Sjiangjin ten Zuiden van het meer vernield. Volgens de laatste door Domei te Hankau van het Chineesche front ontvangen be richten loopen zestig divisies van het leger der centrale regeering van Tsoenking ge vaar na het Zaterdag ingezette Japansche offensief te worden vernietigd. Volgens deze berichten is dit offensiei in zijn omvang vergelijkbaar met de opera ties van verleden jaar in de buurt van Moehan. De Japanners zouden thans verscheidene groote Chineesche eenheden, die reeds ern stige verliezen hebben geleden, achtervolgen. Van Chineesche zijde te Tsjoengking wordt medegedeeld, dat Zaterdag aan het front in Noord Hoenan, ten Zuiden van de rivier de Jangtse (midden China) tijdens een zeer hevi- gen slag 3.000 man Japansche troepen zijn gedood of gewond. KAUNAS, 25 Sept. (Reuter). Uit Berlijr. wordt gemeld, dat bij een ontploffing in een chocoladefabriek bij Tempelhof verscheidene personen werden getroffen. Dit is de vierde ontploffing, welke in den laatsten tijd in Duitschland is voorgekomen. Naar Reuter meent, moet hier sprake zijn van sabotage. 1 Na een uitgebreid onderzoek heeft de En- schedeesche recherche in samenwerking met de politie te Oldenzaal gearresteerd een zekeren T., uit Oldenzaal afkomstig, alsmede zijn echt- genoote, als verdacht van verduistering van een kostbare verzameling postzegels. Zijn broer uit Enschede werd eveneens opgesloten. De ge schiedenis heeft zich als volgt afgespeeld: In Mei van het vorig jaar wilde een inwo ner van Duitschland emigreeren naar Pales tina de man was Israëliet en stelde in verband hiermede een kostbare postzegelver- zameling naar schatting ter waarde van 50.000 a 60.000 Mark in handen van den Nederland- schen N. S. B.'er T. te Oldenzaal, die her haaldelijk werk voor de Gestapo had verricht, doch er niet tegen op zag te handelen in strijd met de Duitsche belangen en aldus een zoet winstje te maken. Inderdaad gelukte het, de kostbare verzame ling over de grens te krijgen. Toen echter de Duitsche emigrant ook in Nederland arriveerde, werd hem medegedeeld, dat de postzegelcollectie door de douane in be slag was genomen, en men hem dus deze niet kon overhandigen. Zonder zijn zegeltjes vertrok de man naar Palestina. Enkele weken geleden nu werd in Enschede een kostbare verzameling te koop aangeboden Bij een onderzoek, dat de politie instelde, kwam vast te staan, dat de Oldenzaalsche T. inmid dels met zijn broer in Enschede contact had gezocht. Deze laatste had een zijner kennissen opgedragen de collectie te verkoopen, welke nu door de politie in beslag werd genomen. De Enschedeesche T. werd gearresteerd en inderdaad bleek, dat de zegels van de verduis terde partij afkomstig waren. Spoedig dan ook werden de Oldenzaalsche broer en zijn Duitsche echtgenoote die des nachts van hun bed moesten worden gelicht achter slot en grendel gezet. Hoe geraffineerd de oplichters te werk zijn gegaan, mag blijken uit het feit, dat een ge deelte der postzegels, het minst kostbare, weer in Duitsche handen was gespeeld, om te doen voorkomen, dat een en ander nog in Duitsch land aanwezig was, en aldus eventueele ver denking af te wenden. Het grootste gedeelte, vertegenwoordigende een waarde van ruim f 10.000 is echter in han den van de Enschedeesche politie. Het onderzoek in deze zaak, dat in handen is van de recher che te Enschede in samenwerking met den burgemeester te Oldenzaal, wordt met kracht voortgezet. BERLIJN, 25 Sept. (D.N.B.) Dr. Goebbels lveeft Zondag voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers gesproken over de berich ten in Engelsche, Amerikaansche en Fransche bladen over groote vermogens, die hij zelf en andere nazi-leiders in den vorm van deviezen of verzekeringspolissen naar het buitenland zouden hebben gesmokkeld. Hiertegenover ver klaarde de Rijksminister, dat hij den bekenden Amerikaanschen journalist Knickerbocker, die dit bericht de wereld in gestuurd heeft, via den Engelschen dienst van den Duitschen radio- omroep verzocht zijn bewering waar te maken en bewijzen over den geldsmokkel, welke hij be weerde te bezitten, te publiceeren. Hij zou dan tien procent van alle hierin vermelde bedragen ontvangen. De heer Knickerbocker heeft ech ter het gevraagde, bewijs niet kunnen leveren In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van f 100.000 gevallen op nummer 4335. LONDEN, 25 Sept. (Reuter). De Duitsche troep heeft medegedeeld, dat op verzoek der Duitsche regeering Spanje de Duitsche belangen in Algiers en Palestina zal behartigen. Warschau werd Zaterdag en Zondag he vig gebombardeerd. Zondag vonden aan het Westfront vele plaatselijke aanvallen plaats. Een Engelsche torpedojager door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Benoemingen in het bisdom Haarlem De Indische regeering chartert schepen voor goederenvervoer naar Nederland. De prijs van f 100.000 in de Staatsloterij is gevallen op nummer 4335. o TANDPASTA op wetenschoppelijke^bqsis met natuurlijke aetherische oliën bereid/ reinigt, desin fecteert en^.polijst hetgebit .zonder he» glazuur af te slijpen, daar zij geen scherpe horde bestanddeelen bevat. Het schuim dringt in'alle spleetjes en doodt de schadelijke bacteriën. Kinderen gebruiken NIVA ook gaarne vanwege den aangenomen pepermunt- smaak. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in tuben a 25 en 60 cents. PANAMA, 25 Sept. (Havas). In zijn ope ningsrede op de Pan-Amerikaansche conferen tie heeft de Panameesche president, Arosemena, ten aanzien van de werkzaamheden der con ferentie verklaard, dat de Amerikaansche re publieken bijeengekomen zijn om zich te be schermen tegen alles, wat onvereenigbaar is met het liberale gevoelen van haar volkeren. Volgens het Reuterverslag van de openings rede heeft Arosemena o.m. gezegd: „Gij zijt hier niet gekomen voor hervorming, of vernieti ging, of onderwerping, of ontwrichting van naties, noch om de overheersching voor te be reiden van é'én volk over de tragische ruïnes van een nabuur, noch om openbare .pakten te on derteekenen ter verhulling van listige geheime overeenkomsten, noch om rassen te verbannen of om godsdiensthaat in de praktijk te brengen." BERLIJN, 25 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag morgen bekend: In het Oosten werden op 24 September de Bewegingen der Duitsche troepen op de demar- katielijn overal zonder wrijving en in overeen stemming met de Russische strijdkrachten vol trokken. Herhaaldelijk hebben jachtvliegers mi litair belangrijke doelen te Warschau met succes aangevallen. BOCHUM, 25 Sept. (D. N. B.) In de mijn Hannover te Bochum heeft zich Zaterdag een ontploffing voorgedaan. De lijken van acht mijnwerkers zijn naar boven gebracht. Doordat er brand ontstond, werden negen andere arbei ders opgesloten, die naar alle waarschijnlijkheid eveneens omgekomen zijn. Er werden veertien mijnwerkers zwaar gewond. HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit's Katornfabrieken. Deventer Marquisettes Voiles Etamines Telegram-adres ..Facta" N.Z.'Voorburgwal 165-167, Tel.32087-49313, A'dam Fancies-.-— Silks Lawns Cretonnes Chintzes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1