Mussolini's sprekende zwijgzaamheid Ontspanning en ontwikkeling der gemobiliseerden WIE MET PEK OMGAAT Een gevoellooze redevoering" Calinescoe ten grave gedragen Hernieuwde strijd in China Buitenlandsch overzicht Oproep tot localiseering en neutraliteit NIEUWE ORGANISATIE IN 'T LEVEN GEROEPEN Kerkelijk Leven MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 flO.OOO verduisterd Mussolini's woorden hebben te Parijs veel aandacht maar weinig instemming gevonden M Het stoffelijk overschot werd plechtig volgens boerenzede ter aarde besteld WERKLOOZE BIJ AANVARING VERDRONKEN Bij de lichamelijke ontwikkeling kunnen alle bonden behulp zaam zijn Algemeen leider kap. J. D. S. Paters DE KAMERZETEL VAN DR. DE VLUGT De jubilea in het Dominicanerklooster BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM H.H. WIJDINGEN Nu von Ribbentrop, de Duitsche minister van Buitenlandsche Za ken, na de totstandkoming van het DuitschRussisch niet-aanvalsverdrag, verkiaard heeft, dat dit verdrag een phase van samenwerkende vriendschap tusschen het Hitleriaansche Derde Rijk en het rijk van Stalin inluidt, is het de moeite waard nog eens te belichten, wie de nieuwe vrienden van het „principieel" anti-semietische en „principieel" anti communistische Derde Rijk zijn. Bij de nauwe economische samenwerking tus schen Duitschland en Rusland, welke in het vooruitzicht gesteld is, zullen de racistische en anti-semietische Nazi's hebben samen te werken o.a. met de volgende ras-zuivere Joden: Lazarus Kaganovitch, plaatsvervanger en schoonvader van Stalin, Jood. A. A. Slutzky, leider der buitenlandsche afdeeling der Ogpoe, Jood. Abraham Schanin, leider der transport- afdeeling der Ogpoe, Jood. Israël Weizer, volkscommissaris van binnenlandschen handel, Jood. M. Lewensohn, plaatsvervanger van den volkscommissaris van binnenland schen handel, Jood. Lazarus Gordon, leider van den in- dustrie-waren-handël te Moskou, Jood. Nachman Gurewitch, volkscommis saris binnenlandschen handel van Wit- Rusland, Jood. Mozes Kremin, directeur van Wit- Russischen levensmiddelenhandel, Jood. Nahum Schinkarewsky, directeur van den staatshandel van koloniale waren, Jood. Meier Epstein, leider van de binnen- landsche handelsafdeeling van Moskou, Jood. Ruchimowitch, plaatsvervanger van den volkscommissaris van zware in dustrie, Jood. A. Gurewitch, niet te verwarren met bovengenoemden Nachman Gurewitch, algemeen leider der metaal-industrie, Jood. E. Galperin, hoofdingenieur der st-ik- stoffenindustrie, Jood. M. Bierenzweig, leider van de buiten landsche afdeeling van het Volkscom missariaat van zware industrie, Jood. Rozenholz, volkscommissaris van bui- tenlandschen handel. Jood. Jacob Gendin, leider van de import- afdeeling van het Volkscommissariaat van buitenlandschen handel, Jood. R. Knaewski, leider van de afdeeling houtuitvoer, Jood. M. Lewin, leider van de afdeeling voor handelsvertegenwoordigingen bij het Volkscommissariaat van Buitenland schen Handel, Jood. Deze gegevens werden door Romen's Aankondiger ontleend aan het vooraan staande Duitsche nationaal-socialisti- sche tijdschrift „Volk und Reich" no. 10, waarin óók te lezen staat, dat de leiding van de Russische binnenlandsche politiek zich voor 95 procent in handen van Jo den bevindt, dat de Russische bewape- ningsindustri^yqptv,^ .tfft, ^„Ejocent door Joodsche directeuren geleid wordt, ctatrde Russische leiders van de af deelingen Vleeschindustrie, Boterindustrie, Melkin- dustrie, Margarine-industrie, Jenever industrie, Macaroni-industrie, enz. allen Joden zijn en dat in het raadgevend comité van het Volkscommissariaat van buitenlandschen handel, dat in Mei 1936 werd opgericht, 34 Joden zitting hebben. Men versta ons goed. Wij bedoelen met deze opsomming geen anti semietisme te kweeken. Niet alleen principieel, maar ook practisch veroordeelen wij het Duitsche racisme en anti-semietisme als strijdig met de Chris telijke naastenliefde. Wij willen met deze gegevens uit Duitsch nationaal-socialis- tische bron alleen maar aantoonen, wat men van de beginselvastheid van het Duitsche nationaal-socialisme en van de bolsjewistische Russische Joden heeft te denken. Op den partijdag van Neuren berg in 1936 verklaarde Hitier nog: .Nationaal-socialisme en bolsjewisme zijn twee werelden, waartusschen geen brug gen bestaan." En nu? Slechts drie jaar later? De aanval van Duitschland op Polen heeft het bolsjewistische Rusland in staat gesteld zijn grondgebied en zijn invloed in Europa uit te breiden, iets wat „Herr Benesj", die door den Führer voor een handlanger en knecht van Moskou werd uitgemaakt, nooit heeft gedaan. Wat deze uitbreiding van het grondge bied en den invloed van de bolsjewisten in Europa kan beteekenen, wordt dui delijk uit de volgende afgrijselijke tien geboden, welke door de godloozen voor het geval van oorlog werden samenge steld en thans als vlugschrift in het Sovjet-leger werden uitgedeeld: 1. Bedenkt, dat er geen God is, die je voor een vijandelijken kogel beschermen kan. 2. Je moet zoowel in vredestijd als in den oorlog volkomen godloos zijn en er aan denken, dat jouw dood aan 100 millioen menschen de bevrijding bren gen kan. 3. Elke kerk, synagoge of tempel kan het nest van je vijand zijn. 4. Geen medelijden met de vijanden van het godloozendom. 5. Zorg er voor, dat je kameraad ook in dreigenden toestand niet de hulp van een geestelijke inroept. 6. Elke poging tot plundering van kerken, synagogen of tempels moet met geweld van wapenen onderdrukt worden, want deze moeten als gedenkteekenen uit het verleden bewaard blijven. 7. Blijf in den oorlog godloos en pro beer je vijanden voor de godloozenbewe- ging te winnen. 8. Na het einde van den oorlog zal de wereld absoluut godloos zijn. 9. De Sovjet-Unie blijft steeds de be schermster van de internationale athe ïstische beweging. 10 Het atheïsme blijft en zal de over winnaar worden. Den tekst dezer geboden vonden wij afgedrukt in het katholieke „Luxembur ger Wort", dat onder de hoofdredactie van den Luxemburgschen afgevaardigde Mgr. Jean Origer staat en het hoofd orgaan is van de Katholieke Partij in Luxemburg. Wij zouden liet betreurd hebben, indien Sovjet-Rusland met de democratieën zou zijn samengegaan, zooals Wij het betreurd hebben, toen Sovjet-Rusland in den Volkenbond werd binnengehaald. Voor het godlooze bolsje wisme geldt voor eiken Katholiek en Christen het „nulla communio", geen enkele gemeenschap, geen enkele aanra king. Dat is principieel en practisch de consequentie en de plicht, overeenkom stig de richtlijnen, aangegeven in de encycliek tegen het godlooze communis me „Divini Redemptoris" van Paus Pius XI roemrijker en zaliger gedachtenis. Omtrent de arrestatie van den gemeente ambtenaar Van M. te De Bilt, vernemen we nog het volgende: Van M. was afdeelingschef van de gemeente-secretarie. De gelden zijn ver duisterd ten nadeele van een semi-officieele in stantie en onderwijsinstellingen, en bedroegen ongeveer f 10.000. In de laatste zitting van den ouden gemeen teraad verklaarde het raadslid F. Brinkman, dat de raad zich met de door B. en W. geno men maatregelen kon vereenigen. Daarop werd Van M. in zijn functie gehandhaafd. Volgens geruchten zouden de tekorten toen zijn gedekt. Aan verschillende personen was het bekend, dat de Justitie een nader onderzoek had ingesteld. Als gevolg van dit onderzoek is, zooals gemeld is. Van M. gearresteerd. Onze Parijsehe correspondent seint: De rede van Mussolini zal hier zeker veel - weerklank vinden. Tot nu toe ontbreekt een officieel commentaar, behalve in een mede- deeling van Havas, waarin wordt gewezen op de vastbesloten houding van Frankrijk en Engeland. De „Excelsior" schrijft naar aanleiding der „localisatie van het conflict", waarover Musso lini spreekt: „Men weet wat deze term betee- kent: de mogelijkheid voor een sterken staat om achtereenvolgens verschillende kleine sta ten, die werden geïsoleerd en veel zwakker zijn, te vernietigen. De Romeinsche correspondent van de „Temps" legt den nadruk op den kouden toon der rede, die geen medelijden toont met het nog zieltogende, gemartelde Polen, en tevens onmiskenbaar aan Duitschland bevriende ge voelens uitdrukt. Dit blijkt bijvoorbeeld waar de Duce spreekt over het natuurlijk dynami sche der volkeren waardoor Polen ten onder ging. Het Duitsch-Russisch bondgenootschap be schouwt men als geïnspireerd door strategische noodzaak, waaraan Hitier voor het oogenblik de Prins Gustaaf Adolf van Zweden heeft in de omgeving van Stockholm de groote militaire oefeningen bijgewoond, welke door de Zweedsche leg er afdeeling en werden gehouden politiek van verovering in Oost-Europa heeft opgeoffeerd. Bovendien staan nu vele Duitsche divisies voor het Westen ter beschikking. Men vraagt zich hier algemeen af of een groote slag in het Westen op komst is, en Duitschland een offensief zal inzetten, ofwel een afwachtende houding blijven aannemen. De dagbladen publiceeren de eerste namen van hen die voor Frankrijk gevallen zijn uit kringen van meer bekende persoonlijkheden. Hieronder vindt men den naam van kanunnik Fouchey, den directeur der Oeuvres Catholiques te Autun, en van luitenant Deschanel, den zoon van den vroegeren, thans overleden presi dent, waarvan de Duitsche radio de begrafenis met militaire eer heeft uitgezonden. Charles Morice zetg in de „Petit Parl- sien" uit gezaghebbende bron te hebben vernomen dat de Fransche verliezen slechts gering zijn. BOEKAREST, 25 Sept. (Havas) In te genwoordigheid van Koning Carol en kroonprins Michaël, de koninklijke raad gevers, leden der regeering en het geheele diplomatieke korps werd Zondagochtend het stoffelijk overschot van Calinescoe van het Atheneum overgebracht naar het noord station, vanwaar het naar Cutea de Arges, de geboorteplaats van Calinescoe werd ver voerd. Overeenkomstig de laatste wilsbeschikking van den vermoorden minister-president werd diens stoffelijk overschot volgens boerenzede in zijn geboorteplaats ter aarde besteld. De zware baar was met een extra-trein uit èoekarest gekomen. Op een boerenwagen, be dekt met sparretakken en gedekt door de Roe- meensche vlag, werd de kist vervoerd. Zes witte ossen trokken de kar. Vier oud-premiers bege leidden de baar. Kroonprins Michaël, gekleed in de uniform der jagers, liep direct achter de familieleden van den overledene, als verte genwoordiger van den Koning. Tal van hooge autoriteiten volgden de baar. Langs den gehee- len weg stonden boerenjongens en -meisjes met ontstoken kaarsen en honderden bloemen opge steld. De stoet maakte een diepen indruk. Bij den grafkelder van de familie Calinescoe stond een eerewacht opgesteld. Een boer, een vriend uit de kinderjaren van den vermoorden premier, sprak nadat de kerkelijke plechtig heid door den patriarch Nicodemus was ver richt, een korte rede' uit. Vervolgens spraken een vertegenwoordiger van de Hongaarsche minder heid en een vertegenwoordiger van de Duitsche minderheid, die na hun leedwezen te hebben betuigd, de verzekering gaven van hun volko men verknochtheid jegens den Roemeenschen staat. Nadat Gafencoe namens de regeering een laatste .hulde had gebracht aan zijn vriend en chef, condoleerde kroonprins Michaël mevrouw Calinescoe. Onder het spelen van het Volkslied door een militaire muziekkapel werd de baar in de groeve neergelaten. Een maand hechtenis voorwq^delqk heeft de Rotterdamsche rechtbank den schipper G. van den T. opgelegd, die 7 Juli met zijn vrachtschuit op de Nieuwe Maas bij Rotterdam een bootje overvaren heeft, waardoor de in zittende, een werklooze, die ijzerdraad aan het visschen was, te water raakte en verdronk. Het Haagsche gerechtshof heeft in hooger beroep dit vonnis bevestigd. Mussolini heeft gesproken. Maar waarop de wereld met spanning wacht, n.l. hoe en wan neer Italië stelling zal nemen in den nieuwen Europeeschen oorlog, daarover heeft de Duce gezwegen. En door al sprekende te zwijgen, heeft hij welsprekend het tijdelijke en voor- loopige karakter van Italië's neutraliteit on derstreept. Hoewel dus zijn rede tot de fascistische lei ders uit Bologna geen nieuws bevatte, toch was het een officieele bevestiging van de reeds da gen lang in de Italiaansche bladen verkondig de opvatting, dat Europa in werkelijkheid niet in oorlog is. Deze merkwaardige opvatting van een neutrale party is natuurlijk geen struis vogel-politiek; zoo letterlijk is deze uitspraak niet op te vatten. Maar de vraag is juist, wat ze dan wèl inhoudt. De oorlog in Polen is beëindigd. Het Duitsche opperbevel heeft dit verklaard en ook Mussolini heeft zich op dit standpunt gesteld. De con clusie, die men geneigd is om uit deze gelqk- luidende uitspraak van de as-partners te trek ken, is dan, dat bij een voortzetting van den oorlog door Engeland en Frankryk een nieuw conflict, een geheel andere oorlog is uitgebro ken, die het mogelijk maakt, tegenover de geallieerden een andere houding aan te nemen. De verklaring, dat wanneer hij weer op het, balcon van het Palazzo Venezia zal verschijnen om den volke toe te spreken, dit niet zal zqn om een overzicht van den toestand te geven, maar om besluiten van historische draagkracht af te kondigen, wqst nogmaals op het onbesliste van Italië's houding, maar ook, dat een zwen king in een of andere richting te verwachten is. Voorloopig meent Mussolini echter, dat eerst Engeland en Frankrijk moeten beslissen over vrede of verdere voortzetting van den oorlog. Zqn streven om den oorlog te localiseeren, dus tot Polen te beperken, nu die gelocaliseer- de oorlog volgens zqn meening reeds is afge- loopen, wyst er op, dat Mussolini den vrede wenscht. In de Italiaansche pers wordt dan ook de doelloosheid van een verderen oorlog betoogd. Zq vatte de rede van Mussolini op als 'n twee voudig appèl, n.l. 'n beroep op de oorlogvoeren den, den strijd te staken en op de neutralen om de neutraliteit te handhaven. Gayda, bekend als de officieuze spreektrompet van den Duce, meent dan ook in Italië's houding een voorbeeld te zien voor de andere mogendheden. Want van Italië's houding hangt de uitbreiding of loca liseering van het conflict af. Zou Italië den oorlog ingaan, in geheel Europa en zelfs in andere werelddeelen zou dan de strijd ontbran den. Daarom roept Gayda de andere landen op tot bezinning, zooals Italië zich bezindt. Voor binnenlandsch gebruik heeft de Duce eenige vaderiyke wenken gegeven, die een ge zonde wysheid inhouden. Men moet den roer ganger van het schip van Staat niet lastig vallen, wanneer het zqn koers moet bepalen door stormachtig weer. Iedere regeering van elk land zou deze woorden tot de hare kunnen maken. En ieder volk doet er wqs aan, om, ver trouwende op haar stuurmanskunst, in zyn re geering den schipper te zien, dien men nu niet moet lastig vallen met vragen. Mussolini heeft zijn volk deze les voorgehouden, omdat er om trent zqn persoon in Italië vele en de meest onwaarschynlijke geruchten de ronde hebben gedaan. Hij zou door een beroerte zqn getrof fen; nog erger: een van zqn trouwste mede werkers Badoglio zou een aanslag op hem heb ben gepleegd, etc. Vandaar de vaderiyke wenk aan zijn volk zich kalm te houden en zich van onrust te ont houder. Intusschen tracht de Italiaansche politiek ook den Balkan tot rust en neutraliteit aan te manen. Nadat eerst de Italiaansche troepen in Albanië van Griekenlands grenzen zijn terug getrokken is thans ook de bezetting van het Italiaansche vloot-steunpunt in den Dodekane- sos, dat gelegen is tusschen Kreta en Klein- Azie, op vredessterkte teruggebracht. Dit is een niet te ontkennen vriendeiyke geste tegen over Turkye, dat juist den laatsten tqii zoo'n sterke veelzijdige bedrijvigheid ten toon spreidt. Is het een verdere poging van Italië, om door al deze bewijzen tot handhaving der neutra liteit zich een houding te geven als super neutraal ten einde daardoor de leiding te kun nen nemen van een neutraal Balkan-blok? Ook Rusland heeft eenige diplomatieke be- dryvigheid ontplooid. Niet alleen heeft het het diplomatiek verkeer met Boedapest hersteld, dat sinds het toetreden van Hongarije tot het voor malige anti-komintem-pact was verbroken, maar ook heeft de Londensche Sovjet-gezant by Ha lifax een visite afgestoken. De practische nood zaak, om het officieele contact met Hongarije te herstellen, nu dit land buurman is gewor den, is duideiyk, maar ten opzichte van het contact in Londen kan alleen opgemerkt wor den, dat dit het eerste is sinds het uitbreken van den oorlog. Maisky was sinds 23 Juli niet meer op het Foreign Office verschenen. Dc cynische inval der Russen In Polen vindt verder zqn voltooiing. De sovjettiseering van het veroverde gebied is reeds in vollen gang. De klassenstrqd is er in al zijn hevigheid ont brand en wy hooren van uit het arme Polen thans dezelfde verhalen, als die de historie ons heeft overgeleverd uit de Russische revolutie Moskou vergeet nooit, dat zijn doel de wereld revolutie is. Dit komt ook zoo sprekend tot uiting in de officieele legercommuniqué's van Russische zijde, waarin alleen gesproken wordt van verzet door Poolsche officieren en gendar men, alsof de Poolsche soldaat voor zqn land zqn bloed niet meer veil heeft, doch slechts de „verlossing uit het proletariaat" verwacht. Het communisme komt nader! Ook in China laat het kanon zqn lubugere stem hooren. Nu Japan zqn handen in Mand- sjoekwo heeft verkregen door den wapenstil stand met Rusland, wil het trachten om met vernieuwde kracht de „nieuwe orde" in het Oosten te vestigen. De berichten maken mel ding van hernieuwde luchtaanvallen op Foet- sjau en van algemeene aanvallen der Japanners in de provincie Hoenan en bq Hongkong. In Panama is de Pan-Amerikaansche confe rentie begonnen, dat als voornaamste doel heeft, de neutraliteit van geheel Amerika te hand haven. Het doel van het congres loopt dus pa rallel met Italië's bedoelingen, maar de motie ven van deze twee gelqk gerichte strevingen zyn niet dezelfde. De pogingen der Amerikaan- sche republieken komen voort uit een neiging tot isolement, een consequentie uit de aloude Monroe-leer, „om zich te beschermen tegen al les wat onvereenigbaar is met de ruime opvat tingen der Amerikaansche bevolking", zooals de Panameesche president Arosemena zich uit drukt Nu de mobilisatie van onze Land- en Zee macht een mobilisatie van langeren duur zal zqn, is het vraagstuk van de ontwikke ling en ontspanning der militairen van dringenden aard geworden. De opperbevel hebber heeft dan ook reeds eenige weken geleden opdracht gegeven te onderzoeken, wat voor de militairen op dit punt kan worden gedaan. Gebleken is, dat in dit opzicht zeer veel kan worden tot stand gebracht. Daar de opperbe velhebber ook de uitvoering van plannen heeft gelast, heeft hq tegelijk bij het Hoofdkwartier een nieuwe sectie, Sectie V doen instellen, die zal heeten: Tot behartiging van de ontwikke ling en ontspanning der militairen. Zq staat onder leiding van den staf kapitein J. D. S. Paters en is onderverdeeld in verschillende bureaux voor sport, onderwijs, kleinkunst, film, lectuur en administratie. Als grondbeginselen heeft men bij den opzet aangenomen, dat de ontspanning der militairen van grooten invloed is op de tucht der man schappen. Derhalve dient een organisatie te worden opgericht, die in staat is den geest van den troep naar zqn afzonderlqke behoeften te stimuleeren, maar zoo dat de centrale leiding van één punt uitgaat. Wil men, zoo deelde men ons mede, den soldaat iets bieden, dan moet het aan hooge eischen voldoen en voor alle militairen toegankelqk zijn. Men heeft gemeend, om het gestelde doel te bereiken, bij ieder der hoofdkwartieren, stel lingen en territoriale bevelhebbers een contact officier te moeten aanstellen, die de aanwij zingen van den opperbevelhebber zou kunnen aangeven. Per kantonnement zal dan een com missie voor ontwikkeling en ontspanning wor den opgericht, waarin officieren, onderofficie ren en manschappen, die daartoe geschikt zqn, zitting hebben. Vanzelfsprekend zullen bq de doorvoering van dit plan verschillende problemen ter sprake komen, als daar in de allereerste plaats is de moeilijkheid der lokaliteiten. In grootere plaat sen bestaat die moeilijkheid natuurlijk niet zoo sterk, maar in kleinere gemeenten wel. Bovendien zijn reeds verschillende militaire te huizen, neutrale, katholieke en protestantsche opgericht. De bqzondere moeilqkheid komt daarbq naar voren, in hoeverre de scheiding naar religieuzen of politiekén grondslag kan biy- ven doorgevoerd, wil men iets goeds bereiken. Reeds op eersten oogopslag toch is het duide- lqk, dat bq al te groote verdeeling van krach ten soliede en degelijke uitvoering van de plan nen niet mogelijk is en dat daarmede te veel geld zal worden verspild. Van alle kanten zal men zich toegeefelijk moeten betoonen. Om evenwel alle mogelqke wrijvingen te voor komen heeft de opperbevelhebber een Centra- len Raad van advies aan zijn zqde, die eerst kortgeleden is ingesteld en waarvan werkwijze en samenstelling spoedig officieel zullen worden bekend gemaakt. Aan iedere richting, zoo ver zekerde men ons, zal recht worden gedaan en de afzonderiyke principieele belangen zullen in ieder geval worden behartigd. Intusschen heeft men reeds overleg gepleegd inzake de lokali teiten met eenige groote lichamen als daar zqn de A.M.V.J. te Amsterdam en de Maatschappij tot nut van het Algemeen. De tweede kwestie is die der lectuur. Het is de legerleiding niet onverschillig, welke lec tuur den soldaten wordt opgediend en er zal dan ook terdege toezicht worden gehouden op den inhoud van de geschriften. In het alge meen zal de beoordeeling ervan liggen bij de conmmandanten, die worden terzyde gestaan door de geestelqke verzorgers. Er is reeds zeer goed werk verricht door den Ned. Pond Het Mobilisatiekruis en den ophaaldienst van het M.J.V. Maar op dit punt bestaat een groote leemte, die ook de gemobiliseerden reeds aan voelen. In de groote steden n.l. kan men lec tuur voldoende bemachtigen, maar op 't platte land is men er van verstoken. Hetzelfde geldt vrqwel en nog in erger mate voor de amuse menten: op het platteland, waar honderddui zenden uit de groote steden te velde zyn, be staat geen afleiding, in de groote steden, waar slechts enkele tienduizenden gelegen zyn, be staat overvloed. Voor de lectuur heeft het O. en O.-bureau zich deze regeling voorgesteld. Men stuurt zqn overschot naar de Vereeniging tot bevordering van den Boekhandel te Amsterdam, vanwaar de etappedienst op bevel van hooger hand, de boeken en tijdschriften distribueert. De regeling van het onderwijs is een der moeilqkste vraagstukken geweest, vanwege de groote differentie der opgeroepenen. Klassi kaal onderwqs lqkt uitgesloten, maar er kan een onderrichting in den geest van algemeene ontwikkeling worden gegeven naast vak-tech nisch en theoretisch technisch onderricht. Wat betreft de eerste categorie meent men zich het best te kunnen houden aan de richtlqnen, die worden gevolgd bij het van Regeeringswege ge subsidieerde Instituut voor individueel onder wqs te Amsterdam. Voor het practisch en theoretisch onderwijs zullen de Centrale Werkplaatsen alsmede dag en avond-nijverheidsscholen van Overheidswege worden beschikbaar gesteld. Waar noodig zal de minister vgn Sociale Zaken hulpwerkplaat sen laten oprichten. Alle leerkrachten zullen eveneens ter beschikking worden gesteld, ter wijl mogelqk eenige particuliere instituten kun nen worden ingeschakeld. Door het houden van voordrachten en het draaien van cultureele films, toegelicht en ge leid door militaire cursusleiders, kan bovendien veel nuttigs worden verricht. Wat de kleinkunst aangaat: reeds nu heeft men de beschikking over 50 ensembles, die too- neel en revue voor de militairen zullen bren gen. Met ingang van 1 October zal om de 14 dagen in ieder kanton een amusementsavond worden gegeven, die vry toegankelijk is. Later kan er misschien met onze orkesten ook nog iets worden gedaan voor de militairen. Be staande militaire muziekcorpsen en nog op te richten vrijwilligerscorpsen zullen veel ter op montering en voor vlag-vertoon kunnen doen. Met den Bioscoopbond is één regeling ge troffen, waarbij militairen in bioscopen goed koop entree krqgen. Andere plaatsen, waar geen bioscopen zijn gevestigd, zullen worden bezoc door reizende bioscoopondernemingen. In voorbereiding is thans een eigen t' dienst, die in overleg met de bestaande fabr ken moet komen tot het vervaardigen van a cumentaire militaire films en opnamen uit leven van het leger te velde. Wat betreft de sport en lichamelqke °ntf\e keling van de soldaten zij medegedeeld, dat, t heer K. J. J. Lotsy zal worden benoemd w reserve-kapitein bq Sectie V. Hq zal trach de „physical culture" van het leger in g°e banen te leiden. hi; De heer K. Lotsy heeft verklaard, dat voor zijn arbeid alle bestaande bonden geW lqk wil erkennen en behandelen. Hij h°oP dat de bezwaren, die tegen hem hebben staan in het verleden, zullen worden vergete Hq wil strikt eerlqk zijn tegenover alle organ saties en zal zich alleen laten leiden door princiep, dat ze voor hun taak geschikte krac ten kunnen leveren en de psyche van den so daat begrijpen. Van den anderen kant vraagt hq ook cijfering van eigen belangen en erkenning va het algemeen belang. Hq heeft reeds vele aan vragen om medewerking ontvangen van N.OC., R.KF., K.N.A.C., A.V.B., A.N.W_B-> K.N.M.V., K.N.G.V., van den boksbond, den tafeltennisbond, Chr. V.V. Alle andere vereem- gingen op het gebied van sport en lichamelij ontwikkeling kunnen zich tot hem wenden. voert thans reeds besprekingen. Bij de doorvoering der plannen zullen de mi litairen zelf de leiding geven. De heer Lo™ had veel waardeering voor hetgeen o.a. Zeeuwsche voetbalbond wilde: n.l. in zijn c0Iïl* petitie militaire clubs opnemen. Spr. hoopt ook 'n Olympischen dag voor militairen te kunnen organiseeren en eventueel internationale mili taire voetbalmatches. De reeds opgerichte sport- comité's wil de heer Lotsy gaarne opnemen ifl de nieuwe plannen. Financieel zal heel deze militaire ontspan ning en ontwikkeling van den minister van Defensie afhankelijk zijn. Een gedeelte van het geld, dat de minister heeft uitgetrokken zal ter beschikking worden gesteld van de comman danten der troepen, die zelf voor het verbliji der gezelschappen en voor de huur der locali" teiten moeten zorg dragen. Het grootste ge deelte evenwel komt in handen van het bureau O. en O., dat de gezelschappen zal honoreeren- Ook de minister van Soc. Zaken zal zijn deel in de kosten bqdragen voor wat de Centrale werkplaatsen aangaat en de minister van On derwijs voor wat de leerscholen en -krachten aangaat. Het is evenwel goed te bedenken, dat ook het particulier initiatief niet mag worden uitge schakeld. Er is zooveel te doen, zooveel mate riaal aan te schaffen, dat de van overheids wege toegestane gelden verre van voldoende zyn. In de steden kan men als plaatselijk co mité nog wel gelden los krqgen, maar op het platteland waar de overgroote meerderheid dei- manschappen gelegerd is, niet. Daarom kan men steeds zijn gelden storten op de giro van het lureau voor Ontspanning en Ontwikkeling by het Algemeen Hoofdkwar tier no. 359988. Het in de vacature-De Vlugt tot lid der Eer ste Kamer benoemde lid, de heer T. Nauta (Anti-Revolutionnair), heeft aan het centraal stembureau medegedeeld, dat hy die benoe ming niet aanneemt. Zooals reeds gemeld, heeft dr. De Vlugt zijn zetel ter beschikking gesteld, om dr. Colqn in de Eerste Kamer te bréngen. Deze zal thans be noemd worden. Plechtig is Zondag het 40-jarig professiefeeat gevierd van Pater Sebastiaan Kothmann en Broeder Johannes. Te tien uur droeg de jubilaris het H. Misoffer op, daarbij geassisteerd door de Z. E. Paters Ir. Lector Pius Kok als diaken en Prof. Lector Stephanus Deenen, als sub-diaken. Te half werden de jubilarissen toegesproken door Pater Prior en een deken der fraters. De feestelingen werden geprezen om hun bereid willigheid, ijver en goedheid, waarmee zij de communiteit hadden gediend. Treffend bedankte Pater Kothmann, ook na mens Broeder Johannes, voor de gelukwenschen zqner confraters. Gistermiddag werd een drukbezochte receptie gehouden. Vele gelukwenschen gingen van een bloemstuk vergezeld. Met een plechtig Lof en Te Deum werd feestdag kerkelijk besloten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. heer C. J. Lansbergen, thans ka pelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw Rozen krans), benoemd tot pastoor te Schiebroek; etl den Weleerw. heer J. F. van der Kolk, thans kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Engelbewaar ders), tot pastoor te Tuitjenhorn. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft op 23 en 24 September in de Kapel van het Theologicum te Warmond ds volgende H.H. Wijdingen toegediend. De Diakenwijding aan de Eerw. heeren: P' J. van Bakel, H. Beek, J. de Bouvère, H. J. A. van Dijk, N. J. Donkers, H. Th. van Duin. E. A. S. M. Duym, H. C. de Graaf, C. J. Haga" man, A. J. Hartog, P. H. L. van Ingen, J. Ko ning, J. M. de Koning, G. H. Lagerberg, M. W- Meiman, H. L. Nederstigt, L. L. Pas, P. L. Plouvier, P. Remijn, J. A. M. Rhode, Th. Rosier, W. J. van Schie, A. J. M. Spronk, A- Strooband, C. J. van Teilingen, C. H. Vrieze- koop, W. G. Vroom, J. W. W. Went. De kleinere Wijdingen aan de Eerw. heeren: C. Bakker, F. J. Blommestijn, J. A. Blonk, G- A. de Bot, J. O. L. Cramers, H. J. J. Danckaarts, R. W. M. Geraets, J. A. Th. Goudt, C. J. Hamakers, A. Hammerstein, J. Th. G. V. d' Hoeven, J M. E. Keet, H. G. P. Kolfschoten, J. P. H. Koomen, P. de Lange, J. A. L. Laurent. N. M. Mooy, N. van Paaschen, H. v d. Plas. Th. Scholtes, C. J. Vink, P. van Vliet, G. J. de Wit, L. C. J. Wüst, P. G. van zyp. Allen studenten van het Theologicum te War mond. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2