NEDERLAND MOBILISATIE New-Vorksche Bears nooit! hooit! °ST f 13.50 NU VOOR f6.90 BOVENDIEN CADEAU ENGELAND IN 1914 EN IN 1939 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 Kerkelijk Leven iÉm NOOIT1 J. Opruier zonk het hart in de schoenen Een fatale slag van f 100. De meest minimale beleediging Vierjarig jongetje doodgevallen Officieel antwoord op gestelde vragen PASTOOR A., J. BEKKERING ABCOUDE'S BURGEMEESTER GAAT HEEN Een onderhoud met den scheiden den magistraat Onregelmatige stemming BILJARTEN Nederlandsche kampioenschappen 71/2 Dr. P. H. RITTER Jr., „DE DONKERE POORT" TWEE ZWARE DEELEN - 840 BLADZIJDEN ito WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT t. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 25 September STAND DER CLEARING MET DUIT SCHLAND Clearingkoersen Academische examens Machinisten-examen FAILLISSEMENTEN HET ROODE KRUIS PARIJS, 25 Aug. (Havas). De beste wijze om zich rekenschap te geven van cje krachtsinspan ning van Engeland in den oorlog is, den toe stand van nu te vergelijken met dien van 1914. In begin 1914 had Engeland, behalve een goed uitgeruste vloot, een expeditieleger van zes di visies en een territoriaal leger van 200.000 niet volledig afgerichte manschappen. Het leger van Lord Kitchener was enorm, doch droeg ln het begin alle sporen van zijn geïmproviseerd ka rakter. De eerste divisies van Kitchener werden in Mei 1915 in Frankrijk ontscheept, doch eerst in Juli 1916 kon Engeland zijn waarde toonen in Óen strijd aan de Somme. Eerst in Januari 1916 ging Engeland over tot het invoeren van den dienstplicht en gedurende lange maanaen was de cnunitietoevoer treurig. De artillerie beschikte over vier granaten per stuk voor 24 uur. Uit alles blijkt, dat eerst na twee jaar Engeland een rol van beteekenis kon gaan spe len als een mogendheid van de eerste grootte. Op het oogenblik is d'e dienstplicht reeds een feit en beschikt men over de organisaties om een geregelde toename van de effectieven te verzekeren. Op den dag van de oorlogsverklaring werd1 de .armed force act" aangenomen, waar bij alle Engelschen tusschen 18 en 41 jaar in dienst van leger, vloot of luchtmacht werden ge steld. Het voornaamste industrieele centrum van het land en het arsenaal zullen een voldoende hoeveelheid arbeiaers houden Engeland moet nJ. zorgen over voldoende werkkrachten te be schikken voor de productie van zijn oorlogs materiaal doch alle anderen zullen naar gelang dit noodigt blijkt onder de wapenen worc.cn geroepen. Bovendien vervullen reeds nu duizenden vrouwen de taak van mannen hl verscheidene openbare functies. De geheele mannelijke en vrouwelijke bevolking is thans gemobiliseerd. De 19-jarige loonslager uit Zeist, die zich gisteren voor den Utr. politierechter wegens opruiing had te verantwoorden, was een beklagenswaardige figuur. Hij was diep onder den indruk van den beganen misstap en zijn van zenuwen vertrokken gelaat kondigde den aanstaanden tranenvloed reeds met duidelijke zekerheid aan. De gang van zaken was de volgende geweest: Hij liep met zijn meisje te wandelen toen hij een ouden schoolkameraad met diens vader voorbij zag fietsen. De schoolkameraad droeg Hare Majesteits wapenrok met de emblemen van wachtmeester. Toen 'n voorbijkomend sol daat hem niet groette, maakte zijn vader hem hierop opmerkzaam. De wachtmeester ging te rug en beval den militair te salueeren. Dit had den verdachte hevig geërgerd en hij had dit niet onder stoelen of banken gestoken. Toen de politierechter den loonslager ging ondervragen, was dit het sein, om den tranen den vrijen loop te laten. Hevig snikkend kwam het er met horten en stooten uit, dat het hee- lemaal niet zijn bedoeling geweest was, te gen het militair gezag op te ruiien. De officier vond het een ernstig feit, vooral in verband met de tegenwoordige omstandighe den. Hij eischte dan ook een maand gevange nisstraf, welk feit het menschelijk wrak, dat in het verdachtenbankje stond, volkomen deed ineenstorten. De verdediger merkte op, dat het zijn taak was de zaak tot haar goede proporties terug te brengen. De vader, aldus verdediger, is erg trotsch op zijn zoon, den wachtmeester. Altijd maakte hij er zijn zoon op attent, wanneer deze niet of niet behoorlijk gegroet werd. Dit is een algemeen bekend feit te Zeist. Verdachte vond dit een beetje kinderachtig en zijn woor den waren hiervan het gevolg. Hij drong op de uiterste clementie aan, daar verdachte immer een zeer oppassende jongen is geweest. De politierechter nam ook aan, dat het een kwajongensstreek was geweest en veroordeelde den zieligen opruier tot een maand voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Hopelijk zou dan de mobilisatie voorbij zijn. Een 29-jarige schippersknecht was met een Juffrouw een avondje uit en consumeerde vroo- lijk en wel het eene biertje na het andere. De juffrouw, die wel van liefde en maneschijn, maar niet van 'n dronken jongeman hield, had hem den bons gegeven en dit had verdachte in een booze bui gebracht. Uit woede sloeg hij een ruit in van een telefooncel en voor dit feit had hij zich nu te verantwoorden. In een donker pak gehuld met een helgele das, die pijn deed aan de oogen en het college van edelachtbare heeren verschrikt deed opkij ken, stapte verdachte met een glimlach voor den politierechter. Deze vroeg hem, waarom hij het gedaan had. Verd.: „Ik dacht, dat de ruit sterker was." Hij was boos geworden vanwege de verdwenen juffrouw en toen had hij ergens zijn woede op willen koelen. De officier vond het een ernstig feit. De te lefooncellen staan er ten gerieve van het pu bliek en hij voegde er aan toe, dat dergelijke kwajongensstreken maar eens uit moesten zijn. Hij eischte een gevangenisstraf van een maand. „Ik heb die ruit ook al terug moeten betalen," aldus verdachte, „en die kostte ƒ73. De politierechter vond dit ook al een behoor lijke straf en daarom wilde hij geen gevange nisstraf opleggen. Het vonnis luidde 25. Het bleek dus een dure ruit te zijn. Een inwoner van Bilthoven had een brief ge schreven naar den gevolmachtigde van een concern, waar verdachte zaken mee gedaan had. Hierin had hij als zijn meening over den gevolmachtigde weergegeven, dat deze onbe kwaam was voor zijn werk. Bovendien had hij zijn houding „vlegelachtig" genoemd. De verdediger wees er op dat verdachte onder „vlegelachtig" verstond, datgene wat een jon gen van 16 jaar doet. Toen hem te verstaan was gegeven, dat dit een beleedigende uitdruk king was, had hij het woord teruggenomen en zijn excuses aangeboden. De politierechter vond de aanklacht ook eenigszins belachelijk, maar daar het feit vast stond moest hij verdachte veroordeelen. Het vonnis was echter zoo minimaal mogelijk, nJ. 50 cent. Omstreeks kwart voor vijf uur is Maanag- middag een ongeveer 4-jarig jongetje, wonen de in de Braamstraat, van de brug voor het St. Bonifacius-Lyceum aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht in het water gevallen. De 19-jarige Lyceïst, C. Kortman, begaf zich, op het hulpgeroep der moeder van het jon getje. onmiddellijk te waten en wist het ventje uit het water te bevrijden. Spoedig was geneeskundige en politioneele hulp ter plaatse en aanstonds werd getracht. door middel van zuurstofapparaten de levens geesten weer te doen werken. Helaas mocht deze hulp niet meer baten. Bij nader onderzoek kwam vast te staan, dat het ventje bij den val een schedelbasisfractuur had bekomen, tengevolge waarvan de dood on middellijk moet zijn ingetreden. Vraag: Wat verstaat men in het algemeen onder kostwinner? Kan bijvoorbeeld een werk- looze als kostwinner worden aangemerkt? Antwoord: Als kostwinner in den zin der wet wordt beschouwd de dienstplichtige, door wiens verblijf in werkeiijken dienst voldoende midde len tot levensonderhoud aan zijn verwanten zijn komen te ontbreken. Is een dienstplichtige werkloos, dan kan hij alleen als kostwinner worden beschouwd wanneer hij steun genoot of in de werkverschaffing werkzaam was. Ook wanneer de dienstplichtige mede-kost winner is, wordt hij als kostwinner in den zin der wet beschouwd. Vraag: Wordt kostwinnersvergoeding ook uitgekeerd aan dienstplichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn? Antwoord: Bij verblijf in werkeiijken dienst voor eerste oefening wordt in het algemeen geen kostwinnersvergoeding toegekend. Is een dienstplichtige voor zijn opkomst kostwinner of mede-kostwinner, dan behoort door of namens hem vrijstelling van den dienstplicht te wor den aangevraagd. Vraag: Hoeveel bedraagt de kostwinnersver goeding, wanneer de werkgever het volle loon of salaris blijft uitbetalen? Antwoord: Wanneer de werkgever van den dienstplichtige tijdens het verblijf in werke iijken dienst het volle salaris blijft doorbetalen, kunnen de verwanten van dien dienstplichtige geen aanspraak op kostwinnersvergoeding ma ken. Vraag: En hoe wordt gehandeld, wanneer de werkgever bereid is het verschil tusschen loon of salaris en kostwinnersvergoeding bij te pas sen? Antwoord: De uitkeeringen van den werkge ver worden alsdan beschouwd als vrije giften, waarmede bij het bepalen van het bedrag der kostwinnersvergoeding geen rekening wordt ge houden. Vraag: Hoe wordt de kostwinnersvergoeding berekend, wanneer de echtgenoote van den dienstplichtige eigen inkomsten heeft, bijv. doordat zij den werkkring van haar man heeft overgenomen? Antwoord: Met de verdiensten van de echt genoote van den dienstplichtige wordt reke ning gehouden in dien zin, dat die verdiensten geheel of voor een deel in mindering worden gebracht van de kosten van levensonderhoud van haar of haar gezin. Neemt de echtgenoote den werkkring van haar man over en blijft zij op die manier dezelfde inkomsten genieten, dan kan zij geen aanspraak op kostwinners vergoeding maken. Vraag: Wordt bij de vaststelling der kost winnersvergoeding ook rekening gehouden met vaste lasten, zooals huur en hypotheekrente? Antwoord: De vaste lasten worden bij de ver goeding in rekening gebracht voor zoover het geldend maximum dit toelaat. Vraag: Gaat het recht op kostwinnersver goeding over, wanneer de dienstplichtige in an dere familie-omstandigheden komt? Antwoord: Wanneer een dienstplichtige aan vankelijk kostwinner was van zijn moeder en op een zeker tijdstip huwt, gaat de vergoeding op zijn echtgenoote over en wordt die van zijn moeder ingetrokken. Vraag: Kunnen de volgende categorieën aan spraak maken op kostwinnersvergoeding: a. Niet-Nederlandsche dienstplichtigen (in het bijzonder Spaansche oud-strijders) b. Lieden, die op grond van gewetensbezwa ren burgerdiensten verrichten? Antwoord: Ook dienstplichtige niet-Neder- landers kunnen aanspraak maken op kostwin nersvergoeding, wanneer zij zich bij het Ne- derlandsche .-Ager in werkeiijken dienst bevin den. Dienstplichtigen, die op grond van gewetens bezwaren burgerdiensten verrichten, kunnen niet voor kostwinnersvergoeding in aanmerking komen. Zij genieten echter een geldelijke te gemoetkoming, waarbij rekening wordt gehou den met hetgeen de belanghebbenden anders aan kostwinnersvergoeding zouden hebben ont vangen. Vraag: Mijn verloofde is gemobiliseerd. Ko- Maandagavond is in het Maria Paviljoen te Amsterdam, kort nadat hij hier ter verpleging was opgenomen, op 47-jarigen leeftijd overleden, de Zeereerw. Heer Arn. J. Bekkering, sedert 1933 pastoor der door hem opgerichte parochie van den H. Paulus te Schiebroek. Pastoor Bekkering werd priester gewijd in 1916 en stond o.m. tien jaar lang, van 1923 tot 1S33, als kapelaan in de St. Barabara-parochie te Rotterdam. Reeds geruimen tijd was pastoor Bekkering lijdende, hetgeen hem bemoeilijkte in de uitoefening van zijn herderschap. Juist Maandag was zijn opvolger, de Weleerw. Heer C. J. Lansbergen uit Amsterdam, benoemd De Zeereerw. Heer Bekkering had, om rust te nemen, zijn intrek genomen bij een familie te Amsterdam. Daar verergerde zijn toestand plot seling zoodanig, dat hem uit voorzorg de laat ste H.H. Sacramenten werden toegediend en zijn opname in het Maria Paviljoen noodzake lijk was. Hier is hij Maandagavond een uur na aankomst overleden. men wij. indien wy huwen onmiddellijk voor kostwinnersvergoeding in aanmerking? Antwoord: Onmiddellijk na het huwelijk kan aanspraak op kostwinnersvergoeding worden gemaakt, indien daartoe tijdig aanvraag bij den burgemeester is gedaan. Vraag: Wat moeten opgeroepenen en nog niet opgeroepenen doen, die destijds zijn goedge keurd, doch thans aan een ziekte lijden, dip hen naar het oordeel van hun dokter onge schikt maakt voor den militairen dienst? Antwoord: Opgeroepenen zenden onverwijld een doktersattest aan hun commandant en melden zich zoodra zij hersteld zijn. Indien zij niet bedlegerig zijn, melden zij zich direct, on der mededeeling van hun ziekte of gebrek, zoo mogelijk onder overlegging van een verkla ring van den behandelenden geneesheer. Niet opgeroepenen behoeven niets te doen. zoolang zij niet worden opgeroepen. Vraag: Ik ben chauffeur op een stadsbestel- dienst. Nu is het rijtijdenbesluit gewijzigd oi buiten werking gesteld. Is het nu toch noodza kelijk, dat ik dagelijks mijn werkboekje invul? Of kan ik hiermee wachten tot de wet weer in werking treedt? Ben ik bij niet-invullen straf baar? Antwoord: Ten onrechte hebben verschillende dagbladen gemeld, dat het rijtijdenbesluit tij delijk buiten werking was gesteld. Er was even wel slechts sprake van een tijdelijke toestem ming' om langer te werken (benevens eenige fa ciliteiten, welke daarmede rechtstreeks verband hielden). Van de verplichting tot het aantee- kenen van de werk- en rusttijden in het werk boekje is geen ontheffing verleend. Het was en is noodzakelijk, dat vrager steeds zijn werkboekje invult. Niet-invulling ervan is strafbaar. Vraag: Heb ik bij brandschade aan huis oi inboedel, ontstaan nadat het huis voor legering van militairen is gerequireerd, recht op vergoe ding onder mijn brandpolis? Antwoord: Het is mogelijk, dat de betreffen de assuradeur de schade krachtens art. 293 W. v. K. afwijst op grond van het feit, dat het huis een andere bestemming heeft verkregen en daardoor aan meer brandgevaar is bloot gesteld. Men wende zich tot zijn assuradeur, om hieromtrent zoo mogelijk een speciale regeling te treffen. Naar aanleiding van een vraag betreffende adressen van personen, aan boord van oorlogs schepen in Nederlandsch-Indië, vernemen wij nader, dat het gewenscht is, in het adres wel naam en rang of stand van den geadresseer de, maar niet het oorlogsschip te vermelden. Zoo'n adres moet bijv. luiden: Jan Stavast, lichtmatroos eerste klasse, departement der Marine, Batavia Centrum. Het bericht betreffende de benoeming van mr. A. L. des Tombe, thans burgemeester van Abcoude-Baambrugge en Abcoude-Proosdij, tot burgemeester van Soest, is, naar ons gebleken is, door de burgerij van eerstgenoemde gemeen te met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Eenerzijds verheugt men zich er natuur lijk over, dat den nog jongen burgemeester (mr. des Tombe is pas 32 jaar) thans reecis zoo'n belangrijke gemeente wordt toegewe zen, maar daartegenover wordt het alge meen betreurd, dat de burgemeester de Abcouder gemeenten gaat verlaten. In de 5 jaren de benoeming tot burgemees ter der beide gemeenten geschiedde op 15 Oct. 1934 gedurende welke mr. des Tombe de teugels in Abcoude heeft gevoerd, heeft hij zich doen kennen als een burgemeester met bijzon dere werkkracht niet alleen, maar die ook ten volle met alles, wat de burgerij betrof, mede leefde. Nimmer klopte men bij hem vergeefs aan, wanneer het ging om raad ofsteun, waarbij het hoofd der beide gemeenten ieder een altijd met een bijzondere welwillendheid te gemoet trad. Maar deze waardeering is wederzijdsch, want bij een bezoek, dat wij den straks scheidenden magistraat in zijn 18e eeuwsche ambtswoning brachten, liet mr. des Tombe zich ook in zeer vleiende woorden uit over de bevolking der ge meenten, welke hij verlaten gaat. Vooral was den burgemeester de bijzondere gemoedelijk heid opgevallen, welke het kenmerk is van de bewoners dezer omgeving. Daarbij was ook de samenwerking met de ambtenaren in de beide gemeenten steeds van bijzonder aangenamen aard geweest. En toen wij terloops vroegen, hoe het gesteld was met de verhouding tegenover de beide vroedschappen, kon de burgemeester onmiddellijk verklaren, dat zich ook daar nim mer eenige onaangenaamheid, hoe klein ook, had voorgedaan. Mr. des Tombe is zelf den Chr. Hist, beginselen toegedaan, maar heeft ook altijd eerbied getoond voor anderer over tuiging. Kort voor de benoeming tot burgemeester van Soest bekend werd, was burgemeester des Tombe ook benoemd tot hoofd van den dis tributiekring Abcoude-Proosdij, Abcoude-Baam brugge, Vreeland en Nigtevecht, welke benoe ming er ongetwijfeld op wijst, dat ook in hoo- gere ambtskringen de werklust en werkkracht van dezen burgemeester de aandacht hadden getrokken. Trouwens, dit blijkt ook voldoende uit de benoeming tot burgemeester van Soest, welke gemeente thans ruim 18.000 zielen telt, terwijl de bevolking der beide Abcouder ge meenten tezamen nog niet de 3400 haalt. Tijdens ons onderhoud met den burgemeester vernamen wij nog, wat onder zijn bewind in de afgeloopen 5 jaren in zijn gemeenten tot stand kwam. Vooral het wegenvraagstuk had zijn volle aandacht en werd op een gelukkige wijze NEW YORK, 25 Sept. (Part.). Ook van daag had de effectenbeurs een weinig belang wekkend voorkomen. De toestand in Europa bleef de allesoverheerschende factor en daar zich op dit gebied geen nieuwe ontwikkelingen hebben voorgedaan, volhardde men in zijn af wachtende houding, die reeds Zaterdag j.l. be stond, zoodat de omzetten tot matige proporties inkrompen. Daarbij was de stemming onregel matig, maar de koersafwijkingen in beide rich tingen waren gering. Na de eerste transacties werd de tendenz echter wat zwakker als gevolg van klein aanbod, dat geen voldoende tegen partij vond. Dit scheen een gevolg te zijn van de hier en daar heerschende opvatting, dat spoedig nieuwe pogingen zullen worden gedaan om in Europa tot vredesonderhandelingen te komen, en wanneer dit inderdaad zou geschie den, dan zou zulks in het licht van de motie ven, waarop de -sterke stijging der laatste we ken was gebaseerd, voor de beurs een baisse factor zijn. tenminste op kdrten termijn be schouwd. Dit was mede oorzaak, dat het gun stige nieuws uit het bedrijfsleven vrijwel ge heel verwaarloosd werd. Zelfs staalaandeelen reageerden vrijwel niet op de verwachting, dat de bedrijvigheid heden opnieuw hooger zal blij ken te zijn en dus boven 80 pCt. zal uitkomen een cijfer, dat eigenlijk neerkomt op top-capa- citeit. Slechts door de oudste fabrieken weer in bedrijf te stellen, kan de industrie een nog hoogere capaciteit bereiken. De markt wordt thans bovendien ongunstig beïnvloed door de onzekerheid inzake het lot van de neutraliteits- wet. Weliswaar rekent men in meerderheid op een aanneming van de amendementen daarop door het Congres, doch het schijnt wel vast te staan, dat de debatten meerdere weken zuilen duren en zeer fel zullen zijn, een toestand, die niet bevorderlijk kan zijn voor een opgewekt beursleven, tenzij zich andere, voor de verdere ontwikkeling doorslaggevende, factoren zouden voordoen. Vliegtuigwaarden legden als groep een tamelijk zwakke stemming aan den dag met verliezen tot 1 dollar toe, voornl. als gevolg van de bovengenoemde vredesverwachtingen Maar ook elders liepen de koersen tijdens de eerste beursuren terug, zij het in kalm tempo en zander sterken verkoopdruk, zoodat ten op zichte van het vorig slot meerendeels kleine verliezen ontstonden. De handel bleef daarbij echter zeer kalm. De omzetten bedroegen in het eerste uur 270.000 shares en in het tweede uur 370.000 shares. Het derde uur gaf weer 'n herstel te zien, doch spoedig daarop volgde weer een reactie, die aan vankelijk tot een langzame koersafbrokkeling leidde, terwijl in het laatste halfuur de koers- teijuggang van wat grooter afmetingen werd, zoodat het slot in onregelmatige stemming tot stand kwam met kleine voor- of nadeelige ver schillen, hoewel laatstgenoemde eerder de overhand hadden. Het nieuws uit het bedrijfs leven bleef van gunstigen inhoud. De bedrijvig heid in de staalindustrie werd geschat op 83.8 pet (v.w. 79.3 pet.), de te vervoeren goederen hebben zeer groote afmetingen aangenomen, waarvan niet alleen de spoorwegmaatschappijen maar ook de autovrachtwagenmaatschappijen zullen profiteeren, de electriciteitsmaatschap- in betere banen geleid door de belangrijke ver betering van den Zuidelijken Geindijk en van de Baambrugsche Zuwe, welke wegen van een behoorlijk teerdek werden voorzien. Ook de brandweer onderging een algeheele reorgani satie. De voormalige zeer onvoldoende hand spuit maakte plaats voor een motorspuit en het sindsdien opgerichte corps vrijwilligers beschikt thans ook over een manschappen-auto. De burgerij van Soest kan er verzekerd van zijn, dat haar nieuwe burgemeester een zeer werkzaam man is, wiens hoogste streven ge richt is op het welzijn der burgerij. De NcderlancJsche kampioenschappen 71/2 zullen het komende jaar in Amsterdam worden gehouden, georganiseerd door de biljartver- eeniging „Watergraafsmeer", welke op 1 No vember a.s. tevens haar twintigjarig bestaan zal herdenken. Als data voor deze wedstrijden, te spelen in de biljartzaal van hotel Suisse, zijn vastgesteld 28, 23, 30 en 31 Maart 1940. met alle spannende voorvallen en historische feiten uit de vier jaren: Vluchtelingen, distributiewee, torpedeering van onze sche pen, oorlogsgevaar in 1916 enz. enz. Populair beschreven, boeiend als /een roman, maar ieder feit historisch verantwoord. Geschied- beschrijving van de beste soort, die den ouderen de herinnering terugbrengt aan die veelbewogen dagen en by de jongeren be langstelling wekt voor de landsgeschiedenis. Dit zijn de eigen schappen, die het vooral in de tegenwoordige omstandigheden zoo buitengewoon actuecle en interessante werk van den be kenden schrijver en journalist tot een blijvend waardevol bezit maken. De boeken zijn r\jk ge ïllustreerd met portretten, spotprenten en foto's en bevatten vele nog nimmer gepubliceerde bijzonderheden, anecdoten en verhalen. ontvangt een ieder, die ons zijn bestelling in zendt het bekroonde meesterwerk „Het Ouderlijk Huis" van Henri Bordeaux, 250 blz. in linnen band Franco toezending. Desgewenscht - zonder prijsverho oging - betaalbaar met ƒ1.of meer per maand, by rechtstreeksche inzending van onderstaanden bon aan de N.V. Boek- en Kunsthandel H. Nelissen Prinsengracht 627, Amsterdam, Giro 60092, Telefoon 31791. 13 T\J Ondergeteekende wenscht franco te ontvangen Dr. Ritter: ,,DE DONKERE POORT" A3 A w Het bedrag ad 6.90/de le maand. term. van is verzonden/wordt met 10 ct. extra v. remb. by ontvangst zending bet. Doorslaan wat niet wordt verl. HAAM: ADRES: pijen werken op grooter capaciteit als gevolg van de industrieele bedrijvigheid; deze berichten oefenden echter geen noemsenwaardigen invloed uit en de markt werd in hoofdzaak beïnvloed door tal van onzekerheden, waardoor het publiek in z'n afwachtende houding blijft volharden. Staal-, olie-, warenhuisfondsen, public-utilities, sporen en luchtvaartfondsen waren onregelma tig; alleen bij de twee laatstgenoemde rubrieken vertoonden Glenn L. Martin een verlies van 1% en Great Northern een winst van 1 dollar. Rub bers, koperwaarden, kunstzijdewaarden en tabak ken waren lui. Van de chemische waarden ver keerden Allied Chemical bij kleine omzetten 2 dollar in reactie. Mijnen, automobielfondsen en equipmentshares betoonden zich goed prijshou dend, waarbij de fluctuaties van kleine afmetin gen bleven. Van de overige rubrieken vielen nog op Westinghou.se, die geleidelijk aan iy, punt opliepen. De omzetten bedroegen in totaal 1.230.000 shares. 25 Laatst gedane koersen Sept. A.'lied Chemical American Can Co. A*ji. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. i'el. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Co.. per Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem SteeJ Canadian Pacific Cose Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.V. Continental Oil 7 Dawesl. 5 V>2 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illidois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. S» Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Cambl«. Publ. Scrv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oi' Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. SteeJ Western Union Westingh. Electr. Wool worth! Building ft ex. dividend ex coapon. nieuwe aandeden sa gedaan en laten T bieden 23 22 90 192 196 i 11 lil 36% 36% 35% 21% 21% 21 Va 57% 57% 58 16 161 160 Va 77% 77% 77 13% 13% 13% 33% 34 3 4 Va 31 31% 30% 8 7% 8 92% 92% 91% 5 4% 4% 87 89 88 37% 37% 37 43% 43 43 88 87% 88 Va 6% 6 Va 29% 29% 30 30 '0% 30 9% 9% 10 8 8 8% 24% 24% 24% 76% 76% 77 l e l 182% 180% 158 15i% 157% y% 9% 9% 41% 4 41 V4 54 54 53% 28% 28-% 28% 6 6% 6 Va 15 14% 14% 69% 69% 68% 38% 39 39'/a 3% 5% 7% 42 42% 42'A 1 i 1 1% 1% 53% 54 54 3e 30% 30 5% 15% 15% 20% 20% 20'/! 2. 20% 21% 21 22 22% 102 198 197 2;% 25 24% 45% 45% 45% 6i 61 6\ 38% 38% j7 3% 5% 5% 27% 28 27% 77% 77% 77% 14 15% 15 Va 14 14 14 17% 16% 16% 19% 16% 15% 6 6'A 6 Va 50% 51 50 Va 13 )3 13% 102 102 101 44 44% 44% 3 3 3 42% 43 43 77% 77% 78% 34% 35 Va 117 117% 1 4% 38 38 Va '37% NEW YORK, 25 Sept. Slotkoersen Sept. 25 23 22 Brussel 16.98 16.96 16.98 Rome 5.16 5.10 5.1 u Bern 22.58 22 64 22.70 Madrid Oslo 22.80 22.75 22.75 A'dam 53.10 53,20 53.24 Londen 3.99% 3.99% 3.99% Parijs 2.25% 2.28 2.27% Berlijn 40.C0 40.CO 40.10 NEW YORK, 25 Sept. 25 Sept. 23 Sept. 25 Sept. 23 Sept. Katoen Oct. 9.029.01Mrt. Dec. 8.73-75 8.73-75 Mei Jan. 8.668.66Juli Rubber Standaard Juli iJan. Sept. 20.75 21.5CMrt. Oct. 20.0020 80Mei Dec. 19,2520.20Juli Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept. 8.588.56-57 8.358.34 8.i48.15 '8,85)9.65 18.5519.18-1 18.4019.02 18.40i8.92 Dec. Mrt. Mei Juli 4.23— 4.45 4.47 4.49 Suiker Nov. 225- Dec. Jan 2.38 Mrt. 2.46 Tin LOCO 4.26. Sept. *1 6.58 4.28- Dec. 6.51 6.58 4.50- Mrt. 6.59 6.63 - 4.52- Mei 6.60 6.65 4.54- Juli 6.61 6.67 Mei 2.51 2.47 2.26 Juli 2.54 2,51 Sept. 2.58 2.54 2.40 Juli 2.58+ Termijn Tarwe Dec 85% 86 Va 86 'A - 87 Vi 85%.% 86Va Mej Juli Maïs Dec 54%-— 54%- Mei 5'%57 Juli 58%58% Reuze) 7.80 7.75 Sept 7.52% Oct. 7.50 CHICAGO, 25 Sept. 25 Sept. 23 Sept. Haver Dec. 34% 34% Mei 35 35% Juli 33% 34% Rogge Dec. 53% 55 Mel 56% 57% Juli 56% Dec. 7.45 7.67% Jan. 7,55 7.75 WINNIPEG, 25 Sept. 25 Sept. 23 Sept. 25 Sept. 23 Sept. Tarwe Oct. 72%72%Juli Dec. 74 %-74%-— Oct. Mei 78%79% Mei Rogge Mel 58%59%Oct Dec 57%5? Dec. Oct. 57%58%Mei Haver Jet 34% 39% Mei.. Dec. 33% 37% Gerst 45%47% 45%— 46% 46%47% Lijnzaad 180% 182% 171% 175 175 179 33 38% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 3001/2 Philips 128 Unilever 95%—95 Aku 29—28% Anaconda 27 Kon. Boot 122 U. S. Steel 583/, Rep. Steel to 1— to Am. Car Foundry 261/Ó Interc. Rubber 4 7/16 Van 4.30—5 uur Kon.- Olie Unilever Aku U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Kennecott Shell Union Interc. Rubber 111. Central 300—299 95% 27—26 15/16 70—69% 227/8—22 32 15/16 121/4 4 7/16 116/16 Algemeene Clearingrekening: 1. Stortingen in Nederl. 23-9-'39: 219.982-^ (15-9-'39 ƒ212.576.200), waarvan bestemd voor- a. Achterst, vorderingen ƒ298.500 292.700b b. Rentedienst Dawes- en Youngleening, ooS^ tenrijksche Staatsleeningen en Stillhalte, Rente transfer ƒ3.200.900 (ƒ3.197.800), c. Vrije rekening Reichsbank ƒ21.727.900 (ƒ20.991.400), d. NieuW® onder de Clearing vallende vorderingen 194.755.400 (ƒ188.094.300). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) ƒ233.527.900 (ƒ229.096.400). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (l.d) 192.300.300 186.047.400). Laatst uitbetaalde nummers van storting: te gen guldensvorderingen: 791.240; tegen Reicbs- markvorderingen: 72.526/165.844. Speciale verrekening: Stortingen in Nederlan tegen afgeg. reischèques 1.735.500 1.734.600 Uitbetalingen in Nederl. 1.666.600 1.684.300 Nog beschikbaar 68.900 50.300) Koersen voor stortingen op 26 Septembe^ 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichs* marken 75.49, Lires. 9.75. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch Recht: de heer S. Tjondronegoro, Lei den en voor het candidaatsexamen Rechten de heeren J. H. Sanders, Rotterdam, J. vaö Hiele, Assen en mej. E. Spanjer, Den Haag. LEIDEN. Candidaatsexamen Indisch recht- Mej. K. J. Cankrien, Baarn en candidaats examen rechten: De heeren H. P. A. van Bef* gen Henegouwen, Leiden; P. W. Blom, 's-Her' togenbosch; R. de Vries, Den Haag en G. va" Kleef, Den Haag. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloop» diploma de heeren: J. Naerebout, Vlissingem D. Eenhoorn, Rotterdam, en J. M. Bakker Haarlem en voor het aanvullingsexamen voot' loopig diploma de heer F. C. J. Cornelisse Vlissingen. Opgegeven door v. d. Graal Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Mutatie: In het faillissement van S. Crompvocts, man - facturier, wonende te Brunssum, uitgesproken Maart 1939, is in de plaats van mr. H. Spauwe* tot Curator benoemd mr. Ch. Faulussen, Maastricht. In het faillissement van J. Dautzenberg, can? houder, wonende te Brunssum, Lindeplein 18, m gesproken 24 Juli 1939, is in de plaats van H. Spauwen tot Curator benoemd mr. Ch. F»" lussen, te Maastricht. Failliet verklaard: 22 Sept.: P. G. v. d. Bergh, winkelier in niale waren, wonende te Wouw. Wouwsche Fia tage B. 177. R.c. mr. A. Bisschop Boele. Cur. m P. G. A. J Horsten, Bergen op Zoom, Station0 st jia Brinkman Wzn., schilder, Vlaarding®1/ Eendrachtstraat no. 52. R.c. mr. L. van Looker® Campagne. Cur. mr. W. A. Schippers, Vlaarding®' 25 Sept. M. van der Minnen, banketbakker, nende te Amsterdam, Jacob van Lennepstraat 0 en aldaar zaak drijvende aan de Jac. van nepstraat 2022. R.c. mr. A. M. Baron Van TUO van Serooskerkeru. Cur. mr. J. S. Voüte Jr.. Heei'eI gracht 172, Amsterdam. s, B. Linz, wonende te Amsterdam, Keizei gracht 113 en aldaar handelende onder den n»8l, Beli Materiaal, etalage-artikelen. H.c. mr. A. Baron van Tuijll van Serooskerken. Cur. mr. J- Voüte Jr., Heerengracht 172, Amsterdam. .,i Opgeheven wegens gebrek aan actief de van H. E. Koning, Noordhoek; C. van Dijk, IJSse' monde; H. Schreuder. Pernis. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof V, Amsterdam' het faill. van A. C. G. Wessel, An sterdam. _,ir. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: Venn. o. e' ma R. Berkenbosch Firma H. Spaan en haar ve% nooten P. en F. van Zaaien, Den Haag. Geëindig door het verbindend wc.r'derr der eenige U1 deelingslijst. G. Koops Hzn., Assen, Idem. Opleiding en oefening van transportcolonnea Opleiding van 14.000 helpsters Inrichting hos Ïitalen ln mobl isatle- of oor logstlld Verzorging zieke UT" en gewonde colli- tairen in oor; XogstUd Modern zieken- vervoer Hulp hl) reopen 600 hulppos ten langs de wegen Patrouilleeren by gevaarlijke punten Bloedtrans- fusiedlensten I Hulp by Lour- destransporten I enz. Protectoraat parkherstel lingsoorden, Roode Kruis- hondenverean* enz. Eerste hulp by marschen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling krUgsgevange- r nen,hulp aan vluchtelingen Levensmiddelen, kleeren,medi cijnen naar nooddruftigen i/h buitenland Organisatie hulpacties by rampen en nood Radio-medische adviezen ONS DOSLi in ieder hult Sen Lid van 't Roode KruM Postgiro 2 2 12 0 (üin.contrib.f 1.- p.J.) HOOFDBESTUUR ROODS KRUIS SEN ÖAAO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2