T LAATSTE NIEUWS H Het leven in de Fransche hoofdstad D Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan een „Omroeper" J voor 90.000 gezinnen Dienstplicht Koninklijk bezoek aan Amsterdam MOSCICKI EN SNUGLY- RYDZ GEÏNTERNEERD VERBOD TOT AUTORIJDEN OP ZONDAG? Cursus leekenapostolaat DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 ^innmnnniniiiiinmiiiininimnniiinintmiiimintifnnnnniiinniimnnmnmninmimiiniiiiniiininnml Opschorting ontslag uit den dienst GENEESKUNDIGE DIENST EN DE SCHOOLKINDEREN FILMAVOND VOOR MILITAIREN Jachtvereeniging Watervrienden Gevonden voorwerpen BEVERWIJK WAAR HOOGOVENGAS BRANDDE COMMISSIE VAN ADVIES VOOR SOCIALE ZAKEN Graan in beslag genomen Trouwe dienstbode gehuldigd Het jubileum van „Floralia" HEEMSTEDE VELSEN DE WERKLOOSHEID IETS GEDAALD Gevonden voorwerpen Er valt eenig optimisme te bespeuren Een vergelijking met den vorigen oorlog Na den dood van von Fritsch Stoffelijk overschot naar Berlijn overgebracht Hitier aan het front bij Warschau Heldenmoed van de Fransche vliegers Prijzende woorden in een Italiaansch blad (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Britsche vliegtuigen boven Duitschland Weer strooibiljetten uitgeworpen Prins Danilo van Montenegro t POSTVERKEER MET POLEN GESTAAKT Sovjet-propaganda in Polen Een beschouwing van de Giornale d'Italia Noorsche delegatie naar Londen BELGISCHE KABINETSRAAD UITGESTELD De postzegel-affaire Alle verdachten naar Almeloo overgebracht limmiiiiiiiimiitiimiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiipiiiiiiiiiiiwiilliiiiiillillliiiitiiiiiiiliiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD De burgemeester van Haarlem brengt het vol gende ter kennis van belanghebbenden: De overgang naar de aanvuliingsreserve van de gewone dienstplichtigen van de landmacht, die daarvoor dit jaar aan de beurt zijn en hetzij behooren tot de lichting 1924, hetzij de eerste oefening hebben beëindigd met een ploeg van deze lichting, zal niet op 1 October 1939 plaats hebben. Nader wordt bepaald, op welken datum deze overgang zal geschieden. In verband hiermede leveren deze dienst plichtigen de aan hen verstrekte rijksgocderen voorshands niet in. De overgang nsar de aanvullingsres. van de dienstplichtigen v. d. zeemacht, die tot de lich ting 1924 behooren of geacht worden daartoe te behooren, zal daarentegen wel doorgaan. Zij behoeven evenwel geen uitrustingsgoederen in te leveren, omdat deze hun in eigendom zijn verstrekt. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden: Bij Koninklijk besluit van 14 September 1939 is bepaald, dat het ontslag van üe dienstplich tigen, die krachtens artikel 43, eerste lid, der dienstplichtwet met ingang van 1 October 1939 uit den dienst zouden woruen ontslagen, tot nader order wordt uitgesteld. Bedoelde dienstplichtigen, ciio dit jaar al naar gelang zij den rang van onderofiicier niet dan wel bekleeden, 40 of 45 jaar oud worden of zijn gewerden, blijven derhalve voorshands deel uit maken van de sterkte van de land- en zee macht. Aan het jaarverslag over 1938 van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst ontleenen wij nog de volgende interessante gegevens: 104 scholen met 19215 leerlingen stonden on der toezicht. Bjj het Lager Onderwijs en bij het Voorbe reidend Lager Onderwijs werden in totaal 1665 kinderen onderzocht. De gezondheidstoestand van 563 dezer kinderen bleek geen aanleiding te geven tot verder onderzoek. Bij 1102 kinderen was dit echter wel het geval. Hiervan hadden 197 besmettelijke aandoenin gen van het behaarde hoofd; 206 hadden be smettelijke huidaandoeningen van een andei karakter; 87 kinderen hadden geen besmette lijke huidaandoeningen, terwijl 2211 kinderen „hoofdonrein" hadden. 975 onderzochten leden aan afwijking in de gezichtsscherpte, terwijl bij 245 kinderen scheelzien geconstateerd werd. Verminderde gehoorscherpte kwam bij 156 schoolkinderen voor, terwijl het verslag 98 chro nische ooretteringen vermeldt. Aan te groote amandelen gingen er 450 mank Slechts drie kinderen hadden een hazenlip en/ of een gehemeltespleet. Stotteren kwam bij 36, stamelen 73, struma bjj 205 patiëntjes voor. Organische hartafwijkingen werden geconsta teerd bij 10. asthma bij 78. bronchitis bij 125 behandelden. Een kind had een breuk. De schoolarts vond 483 ongezonde afwijkingen in het spier- en beenderstelsel, waaronder 15 platvoeten: 35 gevallen van t.b.c., waarbij 7 longtbc. werden eveneens geconstateerd. 2044 kinderen werden gevaccineerd tegen diphterie. 46 werden aangewezen voor plaat sing op een school voor B. L. O., 169 voor de dag-openluchtschcol, 105 voor spraakonder wijs. 804 kinderen werden aangewezen voor uitzen ding naar een vacantiekolonie. Donderdag 26 September a.s. des avonds acht uur wordt in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede een ontspannings avond georganiseerd voor de militairen, die mo menteel in Heemstede gehuisvest zijn. De Heemsteedsche Reddingsbrigade heeft in samenwerking met de autoriteiten en den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen de ver zorging van dezen avond op zich genomen en docr den heer Joh. M. Schmidt, voorzitter van de Haarlemsche Reddingsbrigade, zal geheel welwillend, de film worden vertoond en toege licht .Holland is een waterland", de propagan dafilm van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. T. Brandsma, die 4 minuten later binnenkwam. H. Brandsma werd gedisqualificeerd daar hij een boei omver voer. In de klasse B ging de strijd tusschen A. Nol- let en Jetje van Sabben. Deze booten lagen den geheelen wedstrijd vlak achter elkaar en liepen elkaar om beurten in. Toch wist A. Nol- let de eerste plaats te bezetten, met een voor sprong van één minuut. Dit gerekend over een wedstrijd die 2 >/2 uur duurde, zegt wel iets van den spannenden strijd tusschen deze twee boo ten. Aan de middagwedstrijden waren mooie prijzen verbonden, die Zondagavond, 1 October a.s., in de bovenzaal van „Suisse", aan den Rijksstraatweg, zullen worden uitgereikt. Uitslag van den middagwedstrijd: KI. A: le pr. S. G. Zeuievoet; 2e pr. B. Cornelisse (niet tegenstaande het feit, dat onderweg een van zijn staggen was gebroken!); 3e pr. T. Brands ma. Klasse B: le pr. A. Noliet; 2e pr. Jetje van Sabben; 3e pr. C. van Sabben. Deze wedstrijddag was een van de best ge slaagde in het J.V.W.-seizoen. De Hoog Eerwaarde Heer Deken verzoekt ons de aandacht te vestigen op de opening van het nieuwe cursusjaar van het leekenaposto laat, welke hedenavond om half negen zal plaats vinden in het gebouw der St. Elisabeth's ver- eeniging, Jansstraat 49. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden van het leekenapostolaat aan wezig zijn. Ook verdere aanwezigen zijn van harte welkom. Zondag hield de J.V.W. onderlinge zeilwed strijden op het N. B. Spaarne en Mooie Nel. De ochtendwedstrijden om het clubkampioenschap hadden een zeer geanimeerd verloop. In klasse A nam T. Brandsma de leiding, die hij eenigen tijd wist te behouden. Bij de keerboei op de Mooie Nel liepen 4 schepen in elkaar, T. Brandsma voer met zijn Pampus over de boei heen en werd gedisqualificeerd. Zeuievoet kon hierdoor de leiding nemen, hij wist deze te behouden tot het einde, waardoor hij het clubkampioenschap van zijn klasse behaalde. In klasse B ging de strijd in hoofdzaak tus schen den heer A. Noliet, met de „Zeearend" en den heer C. van Sabben met de „Snoek". In dezen westrijd nam A. Noliet de leiding, ge volgd door Jetje van Sabben. Men gaf den heer C. van Sabben nog een goede kans daar hij 1 punt hooger stond dan A. Noliet, maar tengevolge van een windvlaag sloeg zijn fok- keniste over boord, wat hem zooveel tijd kostte, dat hij geen kans meer zag in te loopen. A. Noliet werd kampioen. Uitslag van de ochtend wedstrijden: Klasse A: S. G. Zeuievoet, 49 pnt.; T. Brandsma, 39 pnt.; H. Brandsma, 38 pnt.; B. Cornelisse, 34 pnt. Klasse B: A. Nollet, 43 pnt.; C. V. Sabben, 40 pnt.; Struikenkamp. 31 pnt. De heer Sellenraad zeilde den ochtendwed strijd mee, buiten mededinging, in de P-klasse. Hij bleek echter zóó snel, dat hij overging naar klasse A. Waaide het tijdens den ochtendwedstrijd hard, in den namiddag stak de wind af en toe op tot een storm. Er werd besloten 3 ronden te zeilen. In de A-klasse ging de strijd tusschen S. G. Zeuievoet en T. Brandsma. Zeuievoet wist de eerste plaats te bezetten, gevolgd door Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestvaat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband; Spierings, Olmenstraat 72. 2 Boe ken; de Jong, Adriaan de Jongestraat 37. Blou se; Wildeboer, Kastanjestraat 3. Hond (rood bruin) Stoete, Sumatrastraat 34. Hond (zwart bruin) Spruijt, Zonnelaan 1. Damesarmband horloge; Pool, Zaanenstr. 46zw. ma 6 uur n.m.). Hondipennig 0170): v. Koddelaar, Soerabaya- straat 4zw. Mctorhadschoen; Klingers, Palm straat 6 rood. Heerenregenjas „Rodex"; de Bijl Nachenius, Frederikspark no. 6. Koffertje inh. voetbalgoed; v. Gennip, Oranjestraat 66. Katje; Fransen, le Vooruitgangstraat 130. Blauw muts je; Winkel, Aagje Dekenstraat 14. Foto-nega tieven; De Vos, Ramplaan 6SA. Portemonnaie met inhoud, v. d. Werf, v. Slingerlandlaan no. 5. Heemstede. Pantalonriem: Blom, Jan v. d Bergstraat 62. Heemstede. Rijwielplaatje; Die- pendaal. Maraisstraat 22. Kinderrijwiel; Smole- naars. Oranjeboomstraat 59. Wollen kinder- vest, Kastanjestraat 3. Uit het jaarverslag van Hoogovens blijkt, dat gedurende het verslagjaar aan de aan het net van Hoogovens aangesloten gemeenten in totaal 17.973.292 M3 gas werd geleverd tegen 16.899.282 M3 in het voorgaande verslagjaar. Een stijging dus van meer dan een millioen M3. Afgeleverd werd aan: Velsen 5.457.689 M3 (5.936.454); Beverwijk 3.153.135 M3 (2.952.962;; Krommenie 2.360.000 M3 (1.913.200); Wormer- veer 1.743.940 M3 (1.749.810)Haarlem 5.258.528 M3 4.886.816). Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van liet voorafgaande jaar. De stijging van den afzet blijkt dus van de zijde van Haarlem te zijn gekomen. Inmiddels is een contract afgesloten met de gemeente Zaandam voor levering van 2 tot 4 millioen M3 gas per jaar. De levering zal nog in den komenden winter beginnen. Voor de benoeming van leden van de com missie van advies voor den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken worden door B. en W. de volgende personen voorgedragen; Voor de algemeene onaerstandscommisssie: 1. N. J. Out, wethouder (a-ftr.)W. van Dok, id. 2. A. Wernke, (aftr.); A. L. van Groningen. 3. J. v. d. Sluis; mevr. W. J Huender-Bosch. 4. W. Niesten (aftr.); H. B. Vink. 5. (vacature Ds. van Calcar) H. J. Holt; N. Passchier. Voor de tiunderscommissie: 1. W. van Dok, wethouder (aftr.): N. J. Out, id. 2. A. N. Aar denburg (aftr.); H. Duin. 3. J. P. Muntjewerf (aftr.)K. Steijn. 4. N. Passchier (aftr.)D. Kruithof. 5. G. v. d. Outenaar (aftr.)J. Jan sen. Voor de geneeskundige commissie: 1. N. J. Out. wethouder (aftr.)W. van Dok, id. 2. dr. M. H. Ph. P. van Haeff, arts (aftr.); W. J. Royaards. arts. 3. Mevr. G. v. d. Werff-Mooy (aftr.); J. A. Modderman. 4. Mej. M. A. S. D. v. d. Bergh (aftr.)Mej. C. H. v. d. Kolk. 5. Mevr. T. Kemp-Haan (aftr.)A. L. v. Gronin gen. Bij een landbouwer in den Wijkmeerpolder hebben controleerende ambtenaren 72 zaxken graan, in beslag genomen, waaromtrent geble ken was, dat aan de voorgeschreven bepalingen niet was voldaan. Mej. E. Rijnders, die Zondag haar 40-jarig jubileum in dienst van de familie Bosch-Huen- der herdacht, heeft van vele zijden hartelijke blijken van belangstelling ontvangen. In de feestelijk versierde ontvangzaal in pen sion „Westerduin" prijkten tal van prachtigs bloemstukken. Van „Horecaf" was de mede- aeeiing ontvangen, dat aan de jubilaresse de gouden medaille voor 40-jarigen trouwen dienst was verleend. Voorts maakten velen van de ge legenheid gebruik om mej. Rijnders geluk te wenschen. Zooals reeds gemeld, heeft de Floraliaver- eeniging besloten om, ter gelegenheid van haar 10-jarig" bestaan, aan de kinderen, die aan de laatst gehouden tentoonstelling hebben mede gewerkt, een passende herinnering aan te bie den. De Uitreiking hiervan zal geschieden op Woensdag- en Donderdagavond, telkens om 7 uur, in het veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. Er zullen dan tevens enkele films worden vertoond. Op de schoien wordt medegedeeld op welke avond de kinderen verwacht worden. Gevonden voorwerpen en dieren Terug te bekomen bij: reffers, Bankastraat 10-2, arm band; M. Heinrichs, van Ostadeplsin 3, noti- tieboekjje; Wernsen, Binnenweg 180, ceintuur; mevrouw Groeneveld, J. M. Molenaarsplsin 13, geldstuk; Timmermans, Borneostraat 42, een hond; Veldhuizen, Koedijk 17, een hond; Nees- kens, Ipenlaan 14, handschoen; Booms, Lieve de Keylaan 20, handschoen; Spruijt, Zonne laan 1, ,hond; Lammens, Oude Posthuisstraat 31, regenjas; B. eeuwen, Raadhuisstraat 23, zeildoeken kap; Kramersma, Bleekersvaartweg 27 b, poes; Burger, Ipenlaan 29, laars; Kieft, Glipperweg 64, mutsje; Zandvoortscne laan 43, nummerplaat van auto; H. Leeuwen, Juliana- plein 4, portemonnaie met inhoud; Jansen, Zandvoortsehe laan 140, zilveren potlood; Man- r.ekes, Lindelaan 67. zwarte poes; J. Kroeze, Abr. Kuyperstraat 18, portemonnaie met in houd; Pieters, Pieter Aertslaan, damesring; H. Baars, Paulus Buijslaan 8, rijwielbelastingmerk; Vermeer, Billitonstraat 1, regenjas; Nauts, Hamstedeplein 57, paar kinderschoenen; Lui ten, Lombokstraat 2. stempel; Bureau van po litie, sleutels; J. Tour, Jeroen Boschlaan 5. damestasch, H. v. d. Ree, Beethovenlaan 38, vulpen; A. J. Weyers, Brouwerslaan 35. te Hillegom, autozitting. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 18 t/m. 23 Sept. geno men 511 douchebaden en 19 kuipbaden. Aan 43 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 63 volwassenen gebruik gemaakt. Hoewel het aantal inschrijvingen van werk zoekenden ook in de afgeloopen week nog be trekkelijk groot was, bleef het werkloosheids cijfer ongeveer stationnair, doordat tal van werkzoekenden konden worden tewerkgesteld Door uitbreiding van het aantal plaatsen in de werkverschaffing was het zelfs mogelijk het werkloosheidscijfer iets te doen dalen. Bedroeg het aantal vorige week 2135, thans is dit cijfer gedaald tot 2085 tegenover 1595 inge schreven werkzoekenden in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De grootste groepen werkzoekenden beston den uit arbeiders in het visschersbedrijf. n.l. 432 visschers, 222 havenarbeiders en 629 losse arbeiders, waaronder een groot contingent vischlossers, vischpakkers en vischknechten be grepen zijn. Van de 2009 ingeschreven werkloozen boven de 18 jaar, waren 1603 geheel werkloos, 90 ge deeltelijk en 65 werkend. 251 werkzoekenden waren geplaatst in een gesubsidieerde werkverschaffing. oe meer men gelijk wii hebben, hoe minder men het krijgt. Aan de politiebureaux werden onderstaande voorwerpen aangegeven: Hoofdbureau (Willemsplein)een heerenrij- wiel, rozenkrans, badpak, 2 portemonnaies, een kat, armband, wieldop van een auto, belasting- merk. Bureau van politie IJmuiden-Oost (Engei- mundusweg)rijwielbelastingmerken en een kinderschoentje Bureau van politie Velsen-Noord (Wijker- straatwes)een gonje zak, waarin een jas, een witte kindermuts, kindertaschje, gabardine regenjas, drie veilingkisten, een huissleutel, groene regenmuts en een hond (reu). (Van ónzen correspondent). Na drie weken oorlog kan men constateeren. dat Parijs zich reeds vertrouwd begint te ma ken met den oorlogstoestand en zich toerust tot een installeering in den oorlog, zooals dat ook van 1914 tqt 1918 vrij spoedig het geval werd. Vele veteranen der civiele bevolking, die 1914 1918 hebben meegemaakt en zich nog volop her inneren, beginnen den nieuwen oorlog al eenigs- zins te voelen als een voortzetting van dien van 1914, na een tijdperk van vrede", dat nu reeds niet veel meer lijkt te zijn geweest dan een entre acte. Deze mentaliteit zal zeker nog aan zienlijk verder om zich heengrijpen naarmate met het voortschrijden der nieuwe oorlogsdagen de herinnering aan de entre- acte zich ver vaagt Uit gesprekken, welke men de gelegenheid heeft te voeren, blijkt niettemin duidelijk, dat de overweging van het feit, dat na ternauwer nood twintig jaren van vrede, de voornaamste Europeesche mogendheden weer de wapenen te gen elkaar hebben opgenomen, van de soort is, die den mensch met stomheid slaat. „Hoe. in 'shemels naam. is het mogelijk!" Wat het pu bliek ook terdege beseft is, dat men onmogelijk voorzien kan, wanneer men weer uit het ver schrikkelijke avontuur, waarin men zich heeft moeten begeven, te voorschijn zal treden. Dat men niet beseft, hoe men eruit te voorschijn zal treden, kunnen wij niet schrijven. Men houd*, zich overtuigd, dat dit slechts zal kunnen zijn met de Fransch Britsche overwinning op den tegenstander. Maar dit sluit niet uit, dat men zich rekenschap geeft van de vele verschrikkin gen, welke de toekomst en de ontwikkeling der situatie nu nog in hun schoot verborgen hou den. Aan de hand der militaire commentatoren in de voornaamste Parijsche bladen, waaronder met name aan die van het Journal des Dé- bats", aan gen. b. d. Duval, aan wien bijzonder gezag wordt toegekend, is 't ook reeds tot 't pu bliek doorgedrongen, dat de verhoudingen tus schen de beide oorlogvoerende partijen, bij alle overeenkomst met 19X4—1918, toch ook enorme verschillen toonen. voornamelijk is men van oordeel, dat de militaire situatie op het Fransch- Duitsche front nagenoeg geen analogie biedt met den voorgaanden oorlog, tengevolge eener- zijds van de aanwezigheid der geweldige Fran sche en Duitsche ononderbroken vestinggordels aan de respectieve grenzen, anderzijds van de uitstekende paraatheid en uitrusting van het Fransche leger, beide factoren, welke in Augus tus 1914 ontbraken. Het is op het oogenblik nog moeilijk te be- oordeelen, welke de werkelijke waarde en be- teekenis is van de tot dusverre door het Fran sche leger behaalde winst op Duitsch terrein. Het publiek constateert echter het enorme ver schil met het begin van den oorlog in 1914, toen na dagen van angstige onzekerheid, het Fransche Oppercommando het befaamde leger- bericht moest uitgeven met de lapidaire ver melding: „van de Somme tot aan de Vogezen", welke de lijn aangaf, tot waar hun massale op- marsch de Duitsche troepen op Fransch gebied had gebracht. Na drie weken oorlog spelen zich thans de krijgsverrichtingen af op Duitsch ter rein. Met immense voldoening leidt het publiek eruit af, dat, hoe het conflict zich ook ontwik kelen mag, een invasie op zijn grondgebied met alle verwoesting en ellende, welke in 1914 daar aan verbonden waren, Frankrijk gespaard zal blijven. Het wordt niet kwaad gevonden, indien ditmaal de Duitschers eens zouden kunnen er varen, wat het beteekent een moderne oorlog op zijn gebied uitgevochten te krijgen. Voor het leven in de Fransche hoofdstad zal het uiteraard een aanzienlijk verschil kunnen uitmaken, of zij den afstand tot het terrein der eigenlijke krijgsbedrijven moet berekenen in tientallen dan wel in honderdtallen kilometers. Ongetwijfeld is het potentieel gevaar, dat Parijs evenals andere steden ver achter het front, be dreigt uit de lucht, veel grooter dan in den voor gaanden oorlog. Er heerscht echter onder 't publiek de laatste dagen wat meer optimisme ten aanzien van de vraag of dit potentieel gevaar inderdaad ook gemakkelijk actueel zal worden. Dit optimisme is ook gebaseerd op de overweging, dat de be duchtheid voor meedoogenlooze représailles den tegenstander heel wel er van zal kunnen weer houden het bombardeeren van burgerlijke be volkingscentra als stelselmatig onderdeel in zijn oorlogsvoering op te nemen. Anders dan op het Poolsche gevechtsterrein het geval is zou Duitschland in het Westen immers zeker geen verpletterende overmacht in de lucht kunnen ontplooien. Boven reeds genoemde militaire commenta toren der dagbladen hebben reeds 'n zelfde ver wachting neergeschreven. Ongetwijfeld is aan dit optimisme ook niet vreemd de ervaring der eerste tot dusverre beleefde oorlogsdagen, waar in Parijs en zeer vermoedelijk ook de meeste andere Fransche steden over wat zich in de totaal geëvacueerde grensprovincies afspeelt is men niet bijster ingelicht, maar waarschijnlijk is het ook nog niet veel, misschien wel niets van alle bombardement bleef gevrijwaard. Wel iswaar heeft bij de vier luchtalarmen, welke tot dusverre in de hoofdstad werden geslagen, drie nachtelijke en één overdag, tijdens twee daar van ^arijseh luchtafweergeschut zich doen hoo- ren, maar het. schijnt wel. dat het luchtruim boven Parijs in geen der vier gevallen door een vijandelijken vlieger werd geschonden. Maar uit een ervaring van een paar weken mag uiter aard nog geen conclusie worden getrokken ten aanzien van de verdere oorlogstoekomst voet Parijs, te meer niet, omdat de Fransch-Duit- sche krijgsverrichtingen nog maar in een voor bereidend stadium verkeeren. Indien het echter inderdaad met de bombar dementen van het civiele Parijs, voornamelijk uit angst voor de représailles, welke niet zou den uitblijven, niet zoo'n vaart zou blijken te loopen, als waarop men in ieder geval ver plicht was zich voor te bereiden, verwachten de achtergeblevenen, en dat zijn er nog heei wat, dat zulks zeer veel zal bijdragen tot een hervatting van het normale leven, zoover de overige omstandigheden, op de eerste plaats de mobilisatie, maar toelaten. Het is overigens in het belang van de oorlog voering zelf, dat het leven achter het front en met name in de hoofdstad zooveel mogelijk zijn «ewonen gang kan blijven gaan. Het is aan nemelijk, dat vele naar de provincie geëva cueerde Parijzenaars naar het terrein hunne', werkzaamheden zullen wenschen terug w keeren, indien hier blijkt, dat zij zulks met rede lijke kansen op veiligheid kunnen doen. Parijze naars, die tijdens den voorgaanden oorlog met terwoon bleven in de hoofdstad, weten thans te vertellen, dat toen de verlatenheid van Parijs op en neer ging met de tijdperken van meer of rein intense bombardementen. Toen waren bo vendien die bombardementen van tweeërlei aard, de luchtbombardementen met de beruchte „Gotha's" en de artilleriebomDardementen doo: de niet minder beruchte „dikke Bertha('s) Evenals nu kon voor het verschijnen der vijan delijke vliegers tijdig de bevolking worden ge waarschuwd want al lagen de vijandelijke vueg- tuigbases veel dichter bij dan nu het gevai is, hun snelheid was nog zooveel minder. Tegen de bombardementen dei dikke Bertha('s) was echter niet van tevoren te waarschuwen. Toch had de bevolking al spoedig geleerd hoe zij zien ook daartegen kon beschermen. Op de eerste plaats constateerde men al spoedig, dat de schoten der Bertha gelost werden met regel matige minimum-tusschenpoozen van een kwar tier. Op de tweede plaats kwamen de granaten steevast uit één richting, het Noord-Oosten richting waarin het of de monsterkanonnen moesten staan opgesteld. Dit bracht tijdens de bombardementen mee dat op straat vooral de westelijk gelegen trottoirs gevaarlijk waren en dus zorgvuldig werden ver meden. Terwijl het aan de eene straatzijde druk was van voorbijgangers en de café-terrassen er onverstoorbaar bezet bleven, lag de overzijde verlaten. Niettemin hebben deze bombardemen ten met de dikke Bertha's, welke zich voor deden in het tijdperk van '23 Maart tot en met 9 Augustus 1918, in Parijs en zijn banlieu 256 dooden gemaakt, waarvan 76 in den namiddag van Goeden Vrijdag 29 Maart, toen een vol treffer het gewelf van de kerk van St. Gervais deed instorten. De oorlog zou tegen alle verwachting in voor de Franschen al heel onfortuinlijk moeten ver- loopen, wil de hoofdstad weer binnen schoots- wijdte van verdragende vijandelijke artillerie geraken. Zoodat wat zorg baart, slecbts dc luchtbombardementen zijn, maar dat is al zorg genoeg. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BOEKAREST, 25 Sept. (Reuter) De Pooi oche president Moscicki en maarschalk Smigly-Rydz zijn beiden geïnterneerd, Mos cicki te Bicaz bij Piatraneamtz op de ooste lijke helling van de Karpathen en Smigly- Rydz te Craiova. BERLIJN, 25 Sept. (D.N.B.) Het stoffelijk overschot van generaal von Fritsch is naar Ber lijn overgebracht. Op het station waren vele generaals onder leiding van generaal Fröm als plaatsvervanger van den opperbevelhebber van het leger aanwezig. De kist met het stoffelijk overschot werd in plechtigen optocht op een affuit naar het gebouw van het legercommando gebracht. Een eere-compagnie van het regiment Groot-Duitschland bracht de militaire eerbewij zen, waarna het stoffelijk overschot op een baar in de groote zaal van het ministerie van Oorlog werd geplaatst. Officieren betrokken de eere- wacht. HOOFDKWARTIER VAN HITLER, 25 Sept, (D.N.B.)Hitler heeft zich Maandagochtend naar het gebied ten oosten van de Bzoera be geven. Zijn vliegtuig landde op een vliegveld in de nabijheid van Warschau, te midden van de Duitsche troepen. Later heeft Hitier een bezoek gebracht aan de gevechtsterreinen tusschen Bzoera en Weichsel. ROME, 25 Sept. (Havas). De Italiaansche journalisten bij het Duitsche hoofdkwartier berichten over de activiteit van de Fransche luchtmacht bij Saarbrücken, dat de Fransche vliegers zeer dapper zijn. De „Tri- buna" schrijft, dat de Fransche luchtmacht een Behoudens onvoorziene omstandigheden is Hare Majesteit de Koningin voornemens, Zaterdag 30 dezer een bezoek aan Amster dam te brengen, ter inspectie van hetgeen op het gebied van de organisatie der luchtbescherming is bereikt. De Telegraaf bericht, dat een maatregel on der de oogen wordt gezien, waarbij het auto rijden op Zon- en feestdagen zonder volstrek te noodzaak zou kunnen worden verboden. Een beslissing omtrent eventueel in dezen geest te nemen maatregelen kan zeer spoedig, wellicht nog in den loop van deze week, wordgn ver wacht. LONDEN, 25 Sept. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat vliegtuigen van de koninklij ke luchtstrijdkrachten Zondag over dag met succes verkenningsvluchten boven West- Duitschland hebben uitgevoerd. Gisterenavond werden verkenningsvluchten gemaakt boven West- en Noordwest-Duitsch- land, waarbij strooibiljetten werden uitgewor pen. Alle vliegtuigen keerden veilig in hun bases terug. Zij hebben geen ernstigen tegen stand ontmoet. ROME, 25 Sept. (Ag. Stef.) Te Weenen is Zondag overleden Prins Danilo van Montene gro, broeder van Koningin Helena van Italië. Het Itaüaansche hof heeft voor den duur van dertig dagen den rouw aangenomen. Het hoofdbestuur der P.T.T. deelt mede, dat het postverkeer met Polen thans geheel is ge staakt. De terug ontvangen correspondentie voor deze bestemming wordt zooveel mogelijk aan de afzenders teruggezonden. belangrijke rol heeft gespeeld in de artillerie- operaties bij Saarbrücken. De lichte vliegtuig611 vlogen voortdurend boven de Duitsche stellinge11 en hebben veel bijgedragen tot de juistheid van het vuur. Tijdens de tientallen luchtgevechten bleek voortdurend, dat de Fransche vliegers neer initiatief toonden en in het acrobatisch liegen Iets beter waren. Verder wordt medegedeeld, dat de zwart Fransche artillerie de achterwaarts gelegen stellingen van de Duitschers onder vuur hebben genomen en dikwijls ravitaiileeringsconvooien trof. ZURICH, 25 Sept. (Havas) De Sovjet- Russische troepen, die Polen bezetten, brengen niet alleen communistische propaganda-littera- tuur mede, doch ook korte en lange propa ganda-films. In de bezette steden worden oP' de pleinen luidsprekers opgesteld, zoodat de be volking verplicht is te luisteren naar de Russi sche programma's. Volgens een Havasbericht uit Moskou hebben boeren in het door de Russen bezette deel van Polen prins Mirski en verscheidene andere vooraanstaande Poolsche edelen gearresteerd. Men veronderstelt, dat dit prins Simeon Swiatopolk Mirski is, die woonde op een kas teel in dit gebied. Verder wordt gemeld, dat prins Radziwil en zijn zoon nabij Wilna door de Russen zijn gevangen genomen. ROME, 25 Sept. (D.N.B.) Met betrekking tot de reactie op de redevoering van Mussolin- constateert de Giornale d'Italia, dat de regee ringen van Londen en Parijs in een officieuze nota haar intransigentie en vasthoudendheid be vestigd hebben op den weg van den voorgeno men. maar nog niet begonnen oorlog. Naast de fata morgana van een illusoire over winning aan den Rijn staat voor Engeland en Frankrijk de zekerheid van ontzaglijke verliezen op alle vastelanden en zeeën ter wereld Men i:an ei zeker van zijn, dat, wanneer Duitschland eenmaal van de definitieve ontoegeeflijkheid van Engeland en Frankrijk overtuigd is, het niet werkeioos zal toezien, maar veeleer met alle ter beschikking staande middelen den loop van zaken zal bespoedigen en al zijn strijdmogelijk- heden gebruiken zal. OSLO, 25 Sept. (DNB) Een Noorsche dele gatie is hetVn naar Londen vertrokken om daai scheepvaartproblemen te bespreken. De dele gatie staat onder leiding van den vroegeren Noorschen gezant in Moskou, Urbye. BRUSSEL, 25 Sept. (Havas). De Belgische kabinetsraad, welke vanmiddag bijeen hac! zullen komen, is tot lateren datum uitgesteld. In verband met de arrestaties in de Maandat' dcor ons vermelde postzegel-affaire vernemen wij nader, dat J. L. T. uit Oldenzaal, alsmede zijn echtgenoote en zijn Enschedeschê broerf een volledige bekentenis hebben afgelegd. Zooals wij reeds berichtten is de collectie door de politie in beslag genomen. Het blijkt nu, dat deze was verborgen in een lokaaltje te Olden zaal, waarin T. met een zekeren M. een fabriek je van rubbermatten had opgericht. Aan deze verzameling ontbrak echter nog een aantal waardevolle exemplaren, welke door dfi Enschedesche recherche in beslag zijn genomen bij De Br. in Enschede. Thans is komen vast te staan, dat op initia tief van genoemden De Br. he pak, waarin de postzegels over de grens werden gesmokkeld, te Enschede is geopend en een nieuw pak met de zelfde verpakking en sluiting werd gemaakt, waarin echter waardelooze zegels werden ge stopt. Dit pak gaf men in handen van de Duitsche douane, die een bewijs afgaf, dat de postzegels in Duitschland aanwezig waren. Zoo kon dd emigreerende dr. G„ die de verzameling aan T. had afgestaan, om den tuin worden geleid en toen de recherche T. mededeelde waarvan hü verdacht werd, vertoonde ook de vrouw van T- deze kwitantie. De politiemannen lieten zich echter niet verschalken en zetten het onderzoek voort, met het bekende gevolg Naar wij nog vernemen is het Oldenzaalsche echtpaar, alsmede T. uit Enschede, inmiddels naar Almeloo overgebracht, waar zich het slot van deze affaire voor de rechtbank zal afspelen. De echtgenoote van T„ die oorspronkelijk Duitsche is, zal niet naar haar familie in Duitschland kunnen terugkeeren, daar smokkelen aldaar in verband met de deviezen- bepalingen zeer streng gestraft wórdt, als zijnde volksverraad. Volgens deskundigen bevinden zich in de col lectie zeldzame exemplaren van f 500 a 600 waarde. De voltooiing van een katholieke Uni versiteit zal al uw inspanning elschen, maar het is Mijn vurige en innige wensch, dat gij dit groote werk, van zoo'n verstrekkend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed einde zult brengen. Paus Pius XI op de audiëntie bij de heiligverklaring van Petrus Canisii*. 20 Mei 1925. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4