Brokstukken van bollenbeurs- gesprekken B POSTGIRO 119600 VERLOTING BREDERODEDUIN. Haarlem, 26 Sept. 35PCT. TEELTBEPERKING TE WEINIG TUSSCHEN KEULEN EN PARIJS Soldaten-memoires Poëzie in schuilkelders DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 Zuid-Af rïkaansch Priesterfeest Paard sloeg op hol CONCERTEN OP DE MARKT Auto viel om Feestavond militairen Kerkconcert voor de gemobili seerde militairen Reddingsbrigade Politie-Sportvereeniging „Haarlem" Koperen feest der O. L. V. Hemel vaart parochie Luchtbeschermings dienst Proefalarmeering sirenes Werkloosheid Gouden kloosterfeest Collecte Voor Ontwikkeling en Ontspanning der militairen R. K. RAADSFRACTIE Twee nieuwe bestuursleden BURGERLIJKE STAND NOORD WIJK Solidariteit Stelt Moskou eischen aan Estland? Hel nummer der Ver. 1. Beslr der T.B.C. Siori één gulden en looi mee! AGENDA Bioscopen 27 September Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten RETRAITEN TE BERGEN DE OMZETTEN VAN DE VEILINGEN STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG STAD Men schrijft ons: Zcoals reeds vermeld werd, herdacht de Z.E. ^ter Dom Lamberts Leusen O.S.B., geboortig Van Haarlem en sinds 1921 werkzaam ln de Be- "e<Jictijner-Missie van N. Transvaal, op 10 Aug. j.l. den dag. waarop hij voor 25 jaar te I Wrecht de H. Priesterwijding ontving, i Deze herdenkingsdag is voor den jubilaris in- terdaad een jubeldag geworden. Des morgens droeg de jubilaris in de paro chiekerk van het H. Hart een plechtige H. Mis 'ah dankbaarheid op. waarbij zijn medebroe ds assistentie verleenden, terwijl Z. H. Exc. %r. D. O'Leary, bisschop van Johannesburg te de Apostolisch Prefect van de Missie Mgr D' S. van Nuffel O.S.B. in het priesterkoor had- d plaats genomen. Mgr. van Nuffel hield de 'testrede, waarin hij het vele en goede werk, Dom. Lambert voor de missie verricht had "ineenzette en prees. De liturgische gezangen werden uitgevoerd jJ°or de Eerw. Zusters met medewerking van "et jongenskoor van het college der Eerw. "toeders. In den loop van den dag werd de jubilaris ge- "Wdigd door de ter plaatse gevestigde Eerw. Asters en Broeders met hun leerlingen, terwijl °°k vele anderen persoonlijk hun gelukwen- tehen kwamen aanbieden. Verder ontving Dom. Ombert een stroom van schriftelijke en tele- ^sfische gelukwenschen, zoowel uit Nederland uit alle deelen der Z. A. Unie. j Des avonds vond in het door de goede zorgen ten een zijner medebroeders feestelijk versierde i^rochiehuis een grootsche huldiging van den ^bileerenden priester plaats. Nadat een fraai muzikaal programma was "'tgevoerd, nam Mgr. van Nuffel het woord om <te een geestige levensschets van den jubilaris hartelijk te danken voor het werk dat hij teor het heil der zielen in de missie verricht "ad. z h. sprak den wensch uit, dat hij met Docls zegen nog lang werkzaam zou mogen blij- ten. Vervolgens werd .Dom. Lambert o.a. nog Ingesproken door het parlementslid, Kol. Tom Naude, die een grappig verhaal deed van zijn terste kennismaking met de Eerw. Paters en "en met een toespeling op hun zware baarden ®°ede „Voortrekkers" noemde, alsmede door "en burgemeester van Pietersburg, die namens "e inwoners gelukwenschen aanbood. Namens de katholieken sprak de heer John, Diemeer, president van de Katholieke mannen- vereeniging, die tevens de leiding van de bij enkomst had, onder aanbieding van een fraai I fortret van Z. H. den Paus, terwijl Mevr. D. Ie Iteux, presidente van den Katholieken Vrou wenbond met de gelukwenschen een fotografie Vah de leden als herinnering aanbood. Ten slotte dankte de jubilaris allen voor hun Aanwezigheid en voor de hem gebrachte hulde, •baar bracht in de eerste plaats dank aan God, "Ie hem vergund had, het werk te verrichten, "at hij zich tot taak' gesteld had. Ook zijn °Uders en inzonderheid zijn moeder, aan wier v°orbeeld en goede opvoeding hij zijn roeping te danken had, betrok hij in zijn dankwoord. Het was een schitterende avond, waarbij teoral de aanwezigheid van zeer veel niet-Ka- 'holleken wel als een bewijs mag beschouwd Worden van de groote achting en populariteit Welke Dom. Lambert zich in alle lagen der be- volking van Pietersburg verworven heeft. uws Vanmorgen om half elf parkeerde een voer man zijn met een paard bespannen wagen bij "en nieuwen brug over den Schotersingel. Door een tot nog toe onopgehelderde oorzaak Sloeg het beest op hol en rende den Verspronck- weg af. Op een gegeven moment kon het paard geen Nchting meer houden. Plet botste tegen een •Oom op en viel dood neer. Het werd ter plaatse in den keel gesneden "bi door het uitbloeden de slachtwaarde te be houden. Het doode dier werd per veeauto naar "ot slachthuis vervoerd Het concert op de Groote Markt, dat heden avond door de stafmuziek van het le Regiment Infanterie gegeven zou worden, zal naar wij ternemen wegens onvoorziene omstandigheden "iet doorgaan. Gisterenavond heeft onder groote belangstel- 'hg het harmoniecorps „Caecilia" geconcer teerd. Gisterenmorgen om kwart voor negen kwa- teen op den hoek Frederik Hendriklaan en Willem de Zwijgerlaan een personenauto en 6eh vrachtwagen met elkaar in botsing. De Personenauto werd ernstig beschadigd, de Vrachtauto viel om. Persoonlijke ongelukken "eden zich niet voor. De politie stelt een on derzoek in. De commissie Ontwikkeling en Ontspanning y°or het 18e depot-bataljon organiseert een j "Weeden ontspanningsavond op Donderdag 28 ®5ptember in het gebouw der Vrijzinnig-Her- crmden aan de Jacobstraat. In de Groote Kerk zal op Donderdag 28 September, des avonds om 8.15 een kerkconcert >°or gemobiliseerde militairen worden gegeven. Medewerken zullen: Han le Févre, tenor; Joh. ®Mes, fluit; A. Michels, trombone; H. de Loor, teombone; J. Wortel, trombone. Verder werkt Mede het mannenkoor „Caecilia" onder leiding van NiCo Hoogerwerf en George Robert, or ganist. Gp uitnoodiging van het bestuur der Bloe- teehdaalsche Reddingsbrigade voor Drenkeiin- ®en. zal de heer A. J. Meyerink, Donderdag 5 Dctober aanvang 8 uur in hotel „Roozendaal" te Overveen een voordracht houden met als "hderwerp „De gevaren der Zee". Militairen en belangstellenden zijn welkom. strijd worden gespeeld tusschen een elftal van de alhier gelegerde militairen van het 9e Reg. Inf. en het Haarlemsch Politie-elftal. Woensdag 27 September a.s„ des namid- "ags te 3 uur. zal op het E.D.O.-terrein aan "st Noorder Sportpark, alhier, een voetbalwed- Hoewel zonder eenig uiterlijk vertoon is Maan dag op grootsche kerkelijke wijze het 1214-jarig bestaan gevierd van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart aan het Valkenburgerplein te Heemstede. Was in de morgenuren de plech tige Kindermis wel het glanspunt, nadat den geheelen dag de parochianen hun schreden hadden gericht naar het fraai versierde bede huis was om tegen half 8 het kerkgebouw meer dan overvol, zoodat velen zich met een staan- plaatsje tevreden moesten stellen. Om half 8 werd een plechtig Lof gecelebreerd door den bouwpastoor, den zeereerw. heer C. J. Nieuwenhuis, thans pastoor te Kwakel, met assistentie van den zeereerw. heer Jac. A. Slij- kerman, professor aan het Seminarie Hageveld als diaken, kap. Ant. A. H. M. Oeverhaus, oud kapelaan van de parochie, als sub-diaken pater C. Tukker als presbyter-assistens en fr. C. Evers als ceremoniarius. Onder de vele priesters die mede op het priesterkoor aanwezig waren, zagen wij o.m. Z.D.H. Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedraal Kapittel, pastoor Chr. W. v. Mierlo van de St. Bavo-parochie, pastoor J. Versteeg en prof. C. Snelders, oud-kapelaans der pa rochie. De weleerw. heer C. M. Doeswijk, oud-kape laan der parochie, hield de feestpredikatie. Spr. dankte namens de parochianen den bouwpastoor voor de groote zorgen bij het tot stand brengen van zulk een fraai bedehuis. Maar de grootste dank, aldus z.eerw., gaat uit naar God, voor de groote weldaden die Hij in dit gebouw aan ieder onzer wil geven. En dan schetste z.eerw. die vele gaven, vooral die der H. Eucharistie. Wij Katholieken noemen een kerk het Huis van God, omdat het Zijn Tempel is, omdat dit is de Laatste Avondmaal- en Ófferzaal. Hij is de groote Offerpriester, die zich dage lijks wil slachtofferen dooi* de handen van den priester. En wij allen mogen mee-offeren in de H. Mis. Christus, zegt spr., is gekomen als het licht, dat zal blijven, trots alle onrust in de wereld. Vervolgens gaf z.eerw. in overweging in de toekomst bij elk H. Misoffer zich te vereenigen met den Priester. Onzen dank, aldus spr., moet thans bijzonder uitgaan naar God, omdat wij in dit gebouw God vinden, en als wij dan, zoo besloot z.eerw. eenmaal aankomen in de He- melsche Tempel, kunnen wij verwachten met Hem vereenigd en door Hem geheiligd te wor den. De processie maakte een grootschen indruk. Ongeveer 80 bruidjes in lange witte kleederen, lelietakken dragend, een koor van misdienaars, Priesters in kostbare gewaden en talrijke orga nisaties met vaandels en banieren vormden een stoet die rijkelijk groot was voor dit ruime kerk- gebouw. Na de processie volgde een plechtig „Te Deum." Het zangkoor onder leiding van Br. Henricus voerde zeer verdienstelijk verschillende vier stemmige Koorwerken uit. Zeer fraai was het „Laudate Domine", een werk door den dirigent zelf gecomponeerd, terwijl ook nu weer de or ganist Jaap Schneider op bijzonder verdienste lijke wijze de werken begeleidde. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem maakt bekend, dat op Woensdag 27 September 1939, des voormiddags 10.30 uur, de te dezer stede geplaatste sirenes tegelijk in werking zullen worden gesteld voor een proef alarmeering. De bedoeling hiervan is na te gaan of de sirenes overal in de stad zullen worden ge hoord. In verband hiermede zal voornoemd Hoofd, op grond van het algemeen belang, gaarne berichten inwachten van hen, die de sirenes op voormeld tijdstip niet of zeer on duidelijk hebben gehoord. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan mo menteel 4741 werkzoekenden ingeschreven. Dit beteekent, vergeleken bij verleden week, een vermindering met 21. Er zijn thans 553 werk- loozen minder dan verleden jaar, 11 meer dan in 1933 en 199 minder dan in 1932. Den 29sten September a.s. hoopt de Eerw. Zuster Martina (in de wereld Grietje Schuyt), uit Wijk aan Zee, haar 50-jarig kloosterju- bileum te herdenken. Zuster Martina was de eerste kloosterlinge uit Wijk aan Zee na de reformatie. Al die jaren heeft zij gearbeid aan de opvoe ding der vrouwelijke jeugd. Thans vervult zij haar verantwoordelijke taak in het Pensionaat St. Joseph te Woerden, waar zij nu haar gou den Professiefeest hoopt te vieren. Zooals reeds eerder in de bladen is medege deeld, zal Zaterdag 30 September in Haarlem een straat- en huiscollecte worden gehouden voor „Ontwikkeling en Ontspanning der mili tairen." Door velen is de vraag gedaan, of nu later te Haarlem ook nog de algemeene collecte, welke voor heel het land is aangekondigd, zal plaats vinden. Dit is niet het geval. De col lecte in onze stad op Zaterdag a.s. komt omdat zij reeds was voorbereid in de plaats hiervan en geschiedt met volle instemming van de Centrale Commissie van Advies in Den Haag en van den kapitein J. P, S. Paters, die met de algemeene leiding van de Ontwikkeling en Ontspanning der militairen in heel ons land is belast. Het voordeel is thans echter, dat de collecte niet uitsluitend ten goede komt aan de te Haarlem gelegerde militairen, maar ook aan de Haarlemsche mannen, die buiten in Gel derland, Utrecht, Brabant en elders in de rimboe liggen en het veel zwaarder nog heb ben dan de in de steden gelegerde manschap pen, omdat zij in kleine dorpen en gehuchten vrijwel verstoken zijn van alle afleiding en ontspanning. Daarom doen wij een dringend beroep op al le Haarlemmers om Zaterdag iets, het zij veel of weinig liefst veel voor dit goede doel te offeren. Het gaat er thans om onze jongens, die van huis en haard verwijderd zijn, het le ven zoo dragelijk mogelijk te maken en iets te vergoeden van alles, wat zij thans noodgedwon gen aan huiselijkheid, gezelligheid en ontspan ning moeten ontberen. Draagt allen dus bij! Zij, die Zaterdag daartoe niet in de gelegen heid zijn, kunnen hun bijdragen zenden aan de firma Guèpin en Van der Vlugt, Spaarne 56 (postgiro 2292) onder vermelding van „Ont wikkeling en Ontspanning militairen." HET COMITé. Tot voorzitter van de R. K. Raadsfractie is benoemd de heer M. L. A. Klein; tot secretaris de heer A. J. M. Angenent. Administratie-adres: Secretariaat Berken straat 57, alhier. Geboren: 24 Sept.; A. G. Slaaf—Jonker, d. 22 Sept.: J. Hos—Hutter, z. 25 Sept.: J. van Strien—Rortgens, z. 26 Sept.: A. J. Kroon Tangermann, z. 24 Sept.: M. van Wanrooi] Rootlieb, d. 23 Sept. C. L. HulsewéHoog, d. 24 Sept.- H. J. van BeekHarmsen, d. 21 Sept.: L. de Bruijn—Bogaard, z. 22 Sept.: E. J. Zevenhovenvan der Meer, z. 23 Sept.: J. M. van der MeerHaverink, z. 25 Sept.: I. FortuinImbos, d. A. C. A. Reeuwijkde Bruijn, d. 23 Sept.: A. C. Moolenaars Rietbergen, z. 25 Sept.; H. Stolk—Schouten, z. J. Cartonvan der buijn Schouten, z. 24 Sept.: M. Th. BessemJoussen, z. Ondertrouwd: 26 Sept.: G. van Doorn en J. Oderkerk. Overleden: 25 Sept.: C. G. Koen, 76 jaren, Kleverparkweg A. G. van der Laan—Linde man, 72 jaar, Pijntorenstr. C. Masee—van ■der Brugge, 60 jaar, Ripperdapark 24 Sept.: F. A. A„ 3 d., z. van P. J. de Jong P'erseusstr. Staking bij de „Nortgho" Naar wij verne men is bij de N.V. Stoomtimmerfabriek Nortgho een staking uitgebroken, nadat een vergade ring was gehouden tusschen de directie en de bestuursleden van de R. K., Christelijke en Neutrale Werknemersbonden. Het betreft hier een geschil inzake de loonen, waarover men niet tot overeenstemming is kunnen komen Het geheele personeel, bestaande uit 45 man, is in staking gegaan, zoodat het werk thans stil ligt. Door de stakers wordt rond de ter reinen gepost Nog vernemen wij, dat op genoemde fabriek thans juist veel werk onderhanden was. XV Hij zat op den rand van z'n krib, voorovergebogen. Zoo nu en dan streek hij met de handen door z'n haren en was 't alsof hij z'n oogen droog veegde. De kameraden had- den eerst geen acht op hem gesla- gen, maar toen hij zoo opmerkelijk rustig in dezelfde houding bleef zitten vroegen ze hem, of er iets niet in orde was. Hij knikte. Wees op een brief, die geopend naast hem op den deken lag. Mogen we lezen? Wel ja, waarom niet? Ze lazen, dat zijn oudste kindje ernstig ziek was en dat er redding j| zou zijn als het eenige maanden buiten zou kunnen verblijven. Ze lazen van de moeilijkheden, die daaraan verbonden waren, van e zoovele anderen die „voor" gingen, =E van den abnormalen tijd Een der kameraden sloeg den zorgelijken vader bemoedigend op den schouder en mompelde zoo iets, als dat tijd raad en uitkomst jÜ zou brengen. „Hoeveel kinderen heb je?" vroeg hij. „Vier. Dit is de oudste. Een jon- gen." ij Er werd niet verder over het ge- ee val gepraat. Maar 's avonds in de cantine begon korporaal Bouwens met een offensief. Hij vertelde van de zorgen, die zijn zaalgenoot kwel- den, hij wees op de mooie kans die er bestond een kind de gezondheid terug te geven, hij vroeg aan allen een steentje bij te dragen om den goeden wil te kunnen toonen. Er En toen het oogenblik rijp bleek, ging hij met de buiten-model kepi van den sergeant rond en er was er niet een, die achterbleef met een bijdrage. Voor het naar bed gaan stapte Bouwens naar den ongerusten va- der. „Hier," zei de groote kerel met een stokkende stem „hier. Van de jongens. Kijk 'ns of je d'r wat mee - doen kunt EE Ze wisten zelf wel, dat het kind je van het gecollecteerde geld ternau- wernood twee dagen naar buiten EE EE zou kunnen gaan. Maar ze voelden zich gelukkig omdat ze een bewijs |E =j konden geven van solidariteit en vriendschap. Die week nog heeft de majoor een briefje in de handen van een der manschappen gestopt. Een briefje met de handteekening van EE den president en den secretaris der Nederlandsche Bank. STOCKHOLM, 26 Sept. (Havas.) De plot selinge terugkeer te Tallinn van den Est- landschen minister van Buitenlandsche Za ken Selter uit Moskou is volgens het blan „Dagens Nyheter" te verklaren uit de nood zakelijkheid overleg te plegen over twee Rus sische eischcn, die het karakter dragen «an een ultimatum. Rusland, aldus het blad, zou een vlooi- basis eischen zoomede een controle op der geheelen buitenlandschen handel van Est land. Te Tallinn zou groote ongerustheid heer- schen. Heel bijzonder is het bloembollenbedrijf getroffen door het wapengeweld om ons heen. De economische moeilijkheden en abrupte afsnijdingen van normaal handels verkeer hebben den export op vele der oor logvoerende landen totaal onmogelijk en op sommige neutrale landen zeer gevoelig ge maakt. De slag voor het bloembollenbedrijf, die het moest opvangen in den grooten expe ditietij d, is enorm. Niet alleen blijven de kweekers met zeer groote voorraden, die op het punt stonden uitgevoèrd te worden, zitten, ook de in de toekomst te teelen bollen zullen niet immer den weg kunnen vinden, dien ze eigenlijk moesten nemen. Reeds eerder is gezegd, dat een inkrimping van het totaal areaal bloembollen onver mijdelijk zal zijn. Wij hebben ons ook eens op de Maandagsche bollenbeurs te luisteren gelegd. Dat kon niet in het daartoe speciaal gebouwde Krelagehuis militairen namen het in beslag en ook niet in het eerste toevluchtsoord: café Brinkmann aan de Groote Markt. De bollenbeurs wordt ge houden in het eenige dagen geleden vrij ge geven concertgebouw, waar de ruimte in zekere mate bevredigend te noemen is. Maar dit kleine ongerief tengevolge van den internationalen toestand tilt men echter niet te zwaar. Er zijn andere dingen waar men zich het hoofd over breekt. En die dingen maakten voor bijna 100 pet. de onderwerpen uit van de gesprekken, waarvan wij zoo hier en daar brokstukken op vingen. Want handel werd er slechts met mate gedreven. „Zoo goed als niks" vertrouwde eens een beursbezoeker toe en een iets optimistischer collega zei: „Wel wat, maar niet veel", hetgeen ook veel ruimte laat. De oorlog dreigde meer dan ooit in de laatste dagen van Augustus. De handelaren, die voor hun veelvuldige buitenlandsche reizen een zekere feeling van internationale toestanden hebben gekregen, namen het zekere voor het onzekere, zij expedieerden de bestelde kisten bollen in een Amerikaansch tempo. Verschillende beursmen- schen vertelden ons, dat zij door dag en nacht en met man en macht, en in vele gevallen met extra personeel, aan de verzending te werken, reeds vele bestellingen in Engeland hadden, toen het invoerverbod van de Britsche regeering af kwam. Het is echter ook dikwijls onmogelijk ge weest om alles te verzenden. En per slot van rekening kon men het tijdstip, waarop de oor log zou uitbreken, niet voorzien. Zoodat tal van handelaars met reeds verkochte en thans weer geannuleerde kwantums bleven zitten. Men sprak de verwachting uit, dat het in voerverbod ook tegen den tijd, dat de uitvoer van gekoelde bollen (voor de bekende Engelsehe Kcrstdischversieringen) gekomen is, nog wel niet opgeheven zal zijn. De handel met Duitschland gaat ongehinderd door, voor zoover men thans van ongehinderd kan spreken. En zoo is het ook met anders landen, welker aankoop van bollen overigens veelal nooit veel gewicht in de schaal heeft gelegd. Een bollenkweeker, die een zending naar Po len verkocht, vertelde ons, dat de zending weg is, dat hij or niets meer van gehoord heeft en dat het de vraag is of hij er nog ooit wat van zal hooren. En dat is vooral belangrijk in ver band met de te presenteeren rekening. De mobilisatie heeft, naar wij van ver schillende zijden vernamen, geen stagnatie veroorzaakt in de bollenexpeditie. Zelfs zal er, naar verwacht wordt, ondanks het feit. dat velen onder de wapenen geroepen zijn, nog wel een grootere werkloosheid onder de bollenarbeiders komen, wanneer de teelt beperking een feit geworden is. Over die teeltbeperking hoorden wij nog, dat aan den minister een voorstel zou zijn voorgelegd, om het areaal bloembollen met 35 pet. te verminderen. De minister zou 35 pet. echter te weinig gevonden hebben. „Wat gaat er met den grond gebeuren, die bij teeltinkrimping vrijkomt?" vroegen wij. Ook daaromtrent tast men nog in het duister. Volgens de bodemproductiewet kan door de re geering de bestemming worden aangegeven doch welke die zal zijn valt moeilijk te voor spellen. De bollenstreek bestaat uit zand- en kleigrond en moet het meest geschikt worden geacht voor groven tuinbouw, erwten en boo- nen, etc. Doch hiervan is reeds overproductie Dit is echter een zaak, die met het voorjaar nog wel ter sprake zal komen. De veestapel zal, naar verwacht wordt, bij het groote bollenoverschot wèl varen. (Van een bijzonderen correspondent) Wie in drie dagen en drie nachten van Rome naar Parijs „geboemeld" is en zich onverschil lig in de koude nachtlucht op het Parijsche perron tracht uit te rekken, verwacht op dat oogenblik allerminst het hooge aanloeien der sirenes. Hij weet dat hij een half uur tijd heeft om zich naar de naastbijzijnde schuilplaats te begeven. Hij rekt zich dus uit. Dat is overigens de algemeene reactie. Men geeuwt, men kijkt naar de lucht, alsof men regen verwacht. Nie mand heeft haast om het leven in veiligheid te stellen. In de tientallen terreinbuiten die het station schijnt te hebben, komt langzaam be weging. Sommige soldaten zitten reeds rechtop naast hun ransel- Dan trappen zij den roerloozen molshoop naast zich wakker en wijzen verdui delijkend met hun duim over hun schouder weg, als wezen zij naar het aan?o"eien der sirenes. Langzaamaan wordt het perron weer perron: een toonloos plankenvlak. In den hoek van het station loopt een steenen trap naar beneden. Daar, ondergronds, is weer een nieuw station (dat van de Métro) en een nieuwe hoek, waar in een deur toegang verleent tot een witbete- gelde ruimte. Voor het donkere gat van de deur ligt de bewaker langzaam uit te slapen, als wilde hij de schuilkelder met zijn eigen lijf verdedigen. De onzachte trap van een „poilu" roept hem tot de werkelijkheidLangs hem heen sjokken soldaten en nachtreizigers de bomvrije ruimte binnen. Waar men aan denkt, wanneer vijandige bommen het op uw leven gemunt hebben? Wanneer men drie nachten nauwelijks geslapen heeft, denkt men aan de, onder dergelijke om standigheden, meest aanvaardbare plaats om te slapen. En daaraan denkt eenieder. Dekens worden weer uitgespreid, de ransels gaan onder het hoofd en de slaap wordt allerwege hervat. Maar ik denk aan den Franschen roman van een sterrekundige. Zijn naam vergat ik. Hij be schreef hoe op zekeren dag een komeet of de staart van een komeet onze aarde naderde. Maanden tevoren werd het reeds warmer. De menschen zagen angstig de roode bollen nabij komen. En het werd warmer. Als ik mij niet vergis, vlogen volgens den romanschrijver eerst de haren der menschen in brand. Daarna hrandden zij zelve op als fakkels. Dan is een bomaanval nog verkieselijker.... Als ik ontwaak is het reeds morgen. Op de banken liggen nog enkele verspreide slapers. Buiten, voor de deur, slaapt ook de bewaker weer, met opgetrokken knieën. De eerste och tendtrein naar de Belgische grens is reeds ver trokken. Ik versliep mij dus. In Parijs koop ik de morgenéditie van een krant. Daar lees ik pas hoe gezellig het in zoo'n schuilkelder zijn kan. De krant wijdt reeds een aparte rubriek aan de nachtelijke avonturen, die men in een „abri" beleven kan. Aangezien men een half uur tijd heeft, zijn er menschen, die naar een veel verder gelegen schuilkelder gaan omdat het daar zooveel gezelliger is. En in zekeren schuilkelder heeft een dichter vannacht verzen voorgelezen. Tot grooten bij val van een deel van het publiek, dat herhaling wenschte bij nieuwe luchtaanvallen. Weshalve de Parijsche pers reeds spreekt over „nuits lit- téraires" in ondergrondsche salon. Fransche poëzie in Franse he schuilkelders I Men denkt onwillekeurig aan den brief die de frontsoldaat-dichter Louis Gendreau, in den grooten oorlog, aan zijn meisje schreef: La guerre, mon amour, je peux bien te le dire, Ce n'est pas si terrible en somme que l'on croit. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts kundig Bureau, 8 uur; Best. Schaakclub, 8 uur; Retraiteclub Spoorwegpersoneel, 8 uur; Best. Landarbeiders, 8 uur. Rembrandt: „De drie musketiers" (boven veertien jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De zwarte extase" en „Mr. Moto op het eiland des doods", (boven 14 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „De citadel" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Lambeth Walk" (alle leef tijden) 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden) 2.30, 7.15 en 11 uur. Gebouw St. Bavo: Vertrouwensmannen me taalbewerkers, 8 uur; Armencollectanten Sint Antonius, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Schilders, 7.30 uur; ledenvergadering bouwvakbond, 8 uur; Proza, 8 uur; Bestuur meubelmakers, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: R. K. Middenstand, 8.15 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 7 uur. Rembrandt: „De drie musketiers" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De zwarte extase" en Mr. Moto op het eiland des doods", (boven 14 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „De citadel" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. „Frans Hals: „The Lambeth Walk" (alle leef tijden) 230, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken", (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 11 uur. Dinsdag 26 September 1939 8.15 uur: Impre sario Ernst Kraus, „Het Bali-Java Theater". Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 September, 8 uur: „De Spoorwegrevue" (Voor de Nederl. Spoorwegen). Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, fa. Be- gemann en Sneltjes, Kruisweg 30 en Marnix- apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn; C. E. Schotman, Bin nenweg 206—208; Elswout-Apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek Bloemendaalscheweg 85, tel 22181. Eh bien! c'est biens moins rouge et c'est un peu plus rose La guerre „De oorlog, liefste, ik kan het je wel zeggen, is niet zoo verschrikkelijk als men wel denkt. Zij is wat minder rood en wat meer roze, de oorlogOndanks zijn glimlachend optimis me viel hij op het veld van eer. Mort au Champ d'Honneur, gelijk men zegt. Zooals Charles Péguy. Hij viel op den 5en September 1914, dus 25 jaar geleden. Hij was een der meest beloven de katholieke dichters in Frankrijk. Aan de Marne werd hij ingekwartierd in een oud kloos ter. Den geheelen nacht bracht hij door met bloemen te plukken voor het altaar van de H. Maagd. Den volgenden dag viel hij, nadat hij zijn manschappen bevolen had zich te slapen te leggen. Dat hij een kind had, wist hij niet. Het bericht kwam te laat. In zijn zak vond men alleen een sou, een Franschen stuiver. Eén dezer dagen trok een 24-jarige Pierre Péguy naar het front, In zijn zak stak de sou van zijn vader.... In den trein van Parijs naar het Belgische front ontmoet men nog slechts sporadisch een Fransche „poilu". De poilu's ruimen hun plaats in aan de m'sieurs. En achter de grens ruilen de m'sieurs met de mijnheeren. Hoe meer mijn- heeren hoe sneller de trein. In Nederland gaat hij öp zijn snelst ofschoon eenieder kankert dat hij weer veel te laat Is. Terwijl de trein voort raast door Holland zegt zoo'n mijnheer iets. Bij nader toehooren zegt hij een zin uit een krant. Een andere mijnheer antwoordt een zin uit een andere krant. In Holland is de oorlog dus nog krantenpapier. Gelukkig land! „In deze 25 jaar moesten wij wat geleerd heb ben, mijnheer!" zegt de één. „Zoo is het, mijnheer!" zegt de ander —Ja, zoo is het, mijnheer.... Dan schiet de trein met fermen zwier door de Hollandsche steden: Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Haarlem. Aan het coupé raam staat nog een Italiaan, de laatste der Italianen op dit lange traject. Hij reist in aller ijl naar Hillegom of Sassenheim Om een affaire met bloembollen te regelen voor het te laat is. Hij is opgetogen. Overal in het donker ont rollen zich aan zijn oog de Hollandsche bin nenhuisjes. Overal verlichte ruiten. Daarach ter: staande menschen, zittende menschen, rookende menschen. De poes, de lamp, de thee, de krant. Typisch land, denkt hij. Maar hij is Opgetogen. Met een ruk stopt de trein in Amsterdam. Rome is een wereldstad. Parijs is een wereld stad. Maar wat mij sinds jaren niet overkwam: toen ik het station verliet voelde ik mij ver loren loopen in het gewoel. De menigte leek drijfzand. En misleid door de lantarenlichten werd ik opgeslokt door den vallenden nacht. RETRA1TEHU» j VAN NOrRDPOLLAND. ,ST. PETRUS CAN1SIUS" BERGEN (NJ1.) Alle Inlichtingen bij de Directie van het Re traitehuis Bergen (N.H.) bij Alkmaar. Telef K 4082081. Gironummer 45537. Zij. die van den trein gebruik maken stappen te Alkmaar over op tram. die op het derde per ron gereed staat Men bereikt het derde perron door de tunnel Bij de halte Oostdorp stapt men uit en op vijf minuten afstands is men bij het retraitehuis. De vergoeding voor de retraite kan voor iper giro) of tijdens de retraite vol daan worden Aanvang van de retraite des avonds half acht Uiterlijk zij men te zeven uui in het retraitehuls aanwezig. Einue van de retraite des middags twee uur De Nederlandsche --^orwegen zijn bereid een aanzienlijke reductie te geven aan allen (ook aan alleenreizenden) die net retraitehuis De- zoeken. Bij overlegging van een reductiebon san men een vierdaagsch retourbiljet krijgen tegen zeer verminderden prijs. Degenen, die prils stel len op deze reductie, melden dit op de aanvrage voor de retraite, waarop hun mét de deelne merskaart een reductiebon wordt toegezonden. Dinsdag 2629 Gehuwde dames (Adam St. Willibr„ Haarlem. St Elis en Barbara e.a.) t 650. OCTOBER Zondag 1—4 Heeren middenstand CA'dam) t 10.— Zondag 811 Heeren middenstand (Alk maar. Den Helder Zaandam Hoorn) t 10.— Vrijdag 13—16 Mannen (gereserveerd) Dinsdag 1720 Heeren middenstand (Haar lem) t 10 Dinsdag 2427 Gehuwde vrouwen (Volen- dam) f 650 Zaterdag 2831 Meisjes boven 17 jaar CVo- lendam) f 650 NOVEMBER Maandag 68 Gehuwde dames middenstand l 10.—. Vrijdag 1013 Heeren Kerkzangers t 650 Dinsdag 2124 Ongehuwde dames i 6.50. Zaterdag 1821 Jongemannen lA'dam H. Aiph. cl e.a..> t 650 Volgens de opgave van de Provinciale Com missie uit de Veilingen in N. Holland is de totale omzet van de veilingen in N. Holland gedurende het tijdvak van 1 Januri 1939 tot 1 Augustus iets gestegen. De omzetten waren ongeveer f 425000 hooger dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Alle aangesloten veilingen deelen echter lang niet mee in den vooruitgang. Slechts enkele veilingen, een elftal, hebben een stijging ge maakt. De overige twintig hebben een daling van een omzet le vermelden. Tengevolge van de goede prijzen van de kool hebben de veilingen te Warmenhuizen en Noord- scharwoude een goede beurt gemaakt. Noord- scharwoude steeg van f 870.346 tot f 1.201.978, of met 38 terwijl Warmenhuizens omzet met 42 steeg van f 381.008 tot f 542.693. De omzet van de Broeker veiling is slechts met 0.4 ge stegen. Ook Avenhorn heeft een grooteren om zet gehad dan in JanuariAugustus 1938, nJ. f 232.874 tegen f 200.703 in 1938. Van de veilin gen uit deze omgeving kan ook Obdam nog vermeld worden onder de veilingen, wier omzet is toegenomen, n.l. van f 154.034 tot f 178.496. De veiling te Wognum heeft de grootste omzetstij ging gehad, d.w.z. in procenten uitgedrukt. Met 49.9 steeg deze veiling van f 66.622 tot f 99.861. Verder is er de Alkmaarsche veiling, welker omzet met ruim 7 is gestegen van f 165.560 tot f 177.424. De veilingen uit Kennemerland blijven, onge twijfeld tengevolge van den tegenslag met de aardbeienoogst alle beneden den omzet van ver leden jaar. Heiloo is ruim 34 achteruitge gaan, Castricum ruim 14 De beide Beverwij- ker veilingen resp. 8 (Ver. Veilingen) en 5 (Bet). IJMUXDEN. 26 Sept. Visch. Tong 0.92—1.90 per kg. Kleine Schol 15 00—30, Schar 5.107.20 per 50 kg. van de heden aangekomen KOTTERS K.W. 77 17.—, H.D.: 22 20.—, 89 28.—, 108 219.—; U.K.; 185 20.—, 162 70.—, 76 43.—. Benevens een hoeveelheid consignatievisch. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het ieed zal lichter te dragen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5