AKKERTJES H FINANCIEN Wij luisteren naar... OF VERKOOPT U Kerkelijk Leven Dagfilm Fai Waterstanden ■a MOKT DIET IK BOSCH OF HEI! DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 Duitsche propaganda in Nederland De middenstand en de prijsopdrijving C H RIS T U S-KONl NGFEES T CONFLICT IN DE KLEINE HANDELSVAART Ned. arbeiders in Duitschland ontslagen TRAGISCHE VAL SLACHTOFFER EXPLOSIE OVERLEDEN KOUDE LUCHTMASSA'S NADEREN ONS LAND DE SLOE-INPOLDERING Diefstal van 110 Afscheid missionarissen KLOOSTERJUBILEA MARKTEN Woensdag 27 September 481STE STAATSLOTERIJ POSTVLUCHTEN s oco ooc ooc c oc o.oc 3-7-1 0.26 0.27 0.23 0.2' 0.l2 0.22 0.15 0.00 0 00 0.24 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 ur 1916: Bij RIj< - 1 ir W1 MÏ c c O: Hedenmorgen bezorgde de post bij ver schillende Enschedesche ingezetenen een brief, welke j.l. Zaterdag uit Berlijn was ver zonden en die een brochure inhield, bevat tende de in goed Nederlandsch gestelde rede van Adolf Hitler, welke deze den 19den Sep tember te Danzig heeft gehouden. Ook in Arnhem hebben verschillende in gezetenen de brochure met deze vertaalde rede ontvangen. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond heeft met eenige verontrusting ken nis genomen van het standpunt van den mi nister van Economische Zaken inzake het vraagstuk der prijsopdrijving. Door den minister immers is uitgesproken, dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de artikelen gold in Augustus 1939, zou moeten worden beschouwd als prijs opdrijving, tenzij deze verhooging door -een aan toonbare verhooging van den kostprijs is ge motiveerd. Het hoofdbestuur voornoemd heeft het zijn plicht geacht, tegen deze interpretatie van het begrip prijsopdrijving, in een schrijven aan den minister zijn ernstige bedenkingen te laten hooren. Naleving van dezen regel toch zou het gevaar met zich brengen, dat de detaillist wellicht bin nen zeer korten tijd voor ernstige verliezen zou komen te staan. Het hoofdbestuur is integen deel van meening, dat het een eisch van goede bedrijfseconomie moet worden genoemd, dat de detaillist zijn verkoopprijzen verhoogt op basis van de nieuw geldende inkoopprijzen, wanneer hij met een redelijke zekerheid kan vermoeden, dat hij zijn voorraad tegen duurdere inkoop prijzen zal moeten aanvullen. Het hoofdbestuur van den N.R.K.M. kan niet tot het inzicht komen dat opvolging van dezen stelregel het gevaar met zich zou brengen, dat de werking van de Prijsopdrijvingswet zou wor den verlamd. Integendeel zal een duidelijke uit eenzetting van bovengenoemd standpunt ten gevolge hebben, dat het publiek zich van het bestaan van gerechtvaardigde zoowel als onge motiveerde prijsverhoogingen beter bewust zal worden. Het hoofdbestuur vertrouwt dan ook dat de minister aanleiding moge vinden zijn stand punt inzake het probleem der prijsopdrijving in nadere overweging te nemen en daarvan ook aan het publiek zoo duidelijk mogelijk te doen blijken. Bij het Tooneelfonds „Ons Leekenspel" te Bussum zal dezer dagen een publicatie het licht zien met werkstukken voor de viering van het Christus-Koningfeest. Het werk bevat bijdra gen van praeses H. Drost, H. Fortmann pr., F. Smit pr., muziek van Han van Koert en Herman Strategier, gedichten van Jan Muller en Gabriël Smit, een spel van Paul Haimon, een gedramatiseerde vertelling van Herman Divendal en een declamatorium van Gabriël Smit. De rijksbemiddelaar in het eerste district, de heer H. P. Bloemers. heeft Maandag de par tijen, betrokken bij het conflict in de kleine handelsvaart, opgeroepen tot een bespreking ten stadhuize te Groningen. Tijdens deze conferen tie is gebleken, dat het zeemanscollege „De Groninger Eendracht" zich onbevoegd moest verklaren, collectieve arbeidsovereenkomsten met de organisaties van werknemers aan te gaan. Tevens verklaarden vertegenwoordigers van dit college, dat het voornemen bestond, binnenkort een vergadering te beleggen, waarbij de vraag, of het college zich in dezen bevoegd heid moest verschaffen, den leden zou worden voorgelegd. Naar aanleiding hiervan kon de rijksbemiddelaar niet anders dan vaststellen, dat, zoo lang deze toestand voortduurt, pogin gen tot bemiddeling van zjjn kant weinig nut zouden hebben. Onder deze omstandigheden heeft de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij, zoo lang er geen bevoegde organisatie is, die namens de reeders in het kïeme vaartbedrijf op het bedrijf van loon- en arbeidsvoorwaarden regelend kan op treden, gemeend, te moeten trachten, langs een anderen weg, nj. door het afsluiten van col lectieve arbeidsovereenkomsten met de reeders individueel tot een oplossing van het conflict te komen. Over den definitieven inhoud van de regle menten, behelzende de loon- en arbeidsvoor waarden, welke tot grondslag van eventueele af te sluiten collectieve arbeidsvoorwaarden zullen moeten dienen, is overeenstemming ver kregen en ook is de contactcommissie gemach tigd, met de reeders individueel tot het afslui ten van een collectieve arbeidsovereenkomst over te gaan. De contactcommissie heeft nu met eenige reeders een overeenkomst aangegaan. De sche pen van deze reeders, n.l. de reeders Wichgert, uit Delfzijl, H. Sloots, uit Groningen en een Amsterdamsche reederij zijn naar zee vertrok ken. weegschalen, winkelinrichtingen, kasregisters of andere artikelen die winkelzaken behoeven? Dan sielf U stellig belang in de publicatie „Doelmatige Ondernemers reclame" Zij bevat een voor U interes sante bespreking van de ver koopshulpmiddelen, die voor technische artikelen worden gebruikt. Hei Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dagbladpers (Cebuco") Dam 2A, Amster dam-C., Telefoon 43045, of de administratie van dit blad zendt U deze lezenswaardige brochure op aanvraag gratis toe. Voelt U zich zenuwachtig gejaagd, overspannen, Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"en ge voelt een weldadige rust overU komen! AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. Naar wij uit Glanerbrug vernemen zijn Maandagavond op de textieliabriek Eilermark, welke even over de grens is gelegen, alle on gehuwde arbeiders (-sters) met uitzondering van hen die op de spoelzaal werkzaam zijn, op staanden voet ontslagen. Aan de gehuwden en kostwinners (-sters) is medegedeeld, dat zij Woensdagavond zullen worden ontslagen, tenzij voordien nog een an dere beslissing van de Duitsche autoriteiten mocht afkomen. Zijn wij goed ingelicht, dan houden deze ontslagen verband met het ver bod der Duitsche Regeering, om wol te ver werken, ofschoon deze grondstof op Eilermark in voldoenden voorraad aanwezig is. De op deze fabriek werkzame arbeiders(-sters) be staan voor het grootste deel uit Nederlanders. Maandagmiddag om half vijf is de echtge- noote van den heer W. Damen in het café „Maurickzicht" te Vught bij het van boven ko men uitgegleden, waarbij zij van de trap viel. Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat ontboden geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Korten tijd later is zij overleden. De 31-jarige G. de Groot, knecht der firma R., te Hillegom, die bij de explosie van een benzinebrander in de smederij van den heer Franssen te Hillegom Donderdag jJ. ernstig werd gewond, is vanmorgen in de Mariastich- ting te Haarlem aan de opgeloopen verwon dingen overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Bij de Noorsche kust heeft zich een depres sie ontwikkeld, welke in diepte toenemend in Z.Z.O.-lijke richting is getrokken. Heden morgen lag de kern over Denemarken. Thans stijgen de barometers in het Zuiden van Scan dinavië weer flink en worden opnieuw koude luchtmassa's naar het Zuiden getransporteerd, welke spoedig ons land zuilen bereiken. In Noord-Scandinavië en de Poolzee daalt de luchtdruk. In deze omgeving passeert een nieu we storing. Het is daar aanzienlijk kouder ge worden. Bij IJsland houdt het gebied van hoogen luchtdruk stand; ook daar is de temperatuur gedaald. In onze omgeving is het wat zachter gewor den en vielen enkele regenbuien. Groningen meldt met 5 m.m. de grootste hoeveelheid regen. Over Italië en het Iberisch Schiereiland blijft de luchtdruk relatief laag. Evenals dat in de omgeving van de Azoren het geval is. De Sloe-commissie van den Kring Middel- bui® der R. K. Staatspartij is na breedvoerig onderzoek tot het besluit gekomen, dat de kwestie der inpoldering van het Sloe urgent is tc achten. In een tot de Rijkscommissie voor Werkverruiming in Zeeland gericht schrhvei wordt aan de opvatting der Sloe-commissie uitdrukking gegeven. Economisch is de uitvoe ring urgent uit een oogpunt van werkverruiming en vermeerdering van cultuurgronden, tech nisch blijkt uit een onderzoek der Ned. Heide maatschappij, dat de hoogteligging van het in te polderen gebied aan alle eischen beantwoordt Op grond hiervan dringt de commissie er op aan, spoedig over te gaan tot de inpoldering. Een eeuw marechaussee te Gennep Het 100-jarig bestaan van de brigade Gen nep der Kon. Marechaussee is onder groote belangstelling gevierd. De huldigings-bijeenkomst had plaats ter. raadhuize, in tegenwoordigheid van autorite'ten van de marechaussee, burgemeester en wet houders van Gennep, het huldigings-comité en burgemeesters uit de omgeving. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. Schaffers, hield een waardeerende toe spraak en bood een gebrandschilderd raam aan, vervaardigd door den Gennepschen kunstenaar, René Smeets, en bestemd voor de nieuw te bouwen kazerne. Aan kapitein Van Zuilen, districts-commandant te Nijmegen, bood spre ker een zilveren penning met inscriptie aan. eveneens werden aan de leden van de brigadc- herinnerings-penningen aangeboden. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door burgemeester, drs. Van Banning, overste van Everdingen, divisie-commandant te Maastrich' kapitein Van Zuilen en opperwachtmeester Janssen. De Rijkspolitie uit Son heeft voor den Offi cier van Justitie te 's Hertogenbosch geleid een 29-jarigen schoenmaker uit Son, als verdacht van diefstal van,110.—, gepleegd te Son in April 1939. Hij is ingesloten in het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch. C. Pastoor f Te Nuenen is in den ouderdom van 73 jaren overleden de heer C. Pastoor. De heer Pastoor had zich groote bekendheid verworven als uit voerder van kerk- en kloosterrestauratiewerken. Sinds de tachtiger jaren werden in Oost-Bra bant en Limburg talrijke restauratiewerken van kerkelijke gebouwen onder leiding van den heer Pastoor uitgevoerd. Benoemingen Aartsbisdom Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht heeft benoemd tot leeraar aan het Klein-Seminarie te Apeldoorn den zeereerw. heer drs. H J Meekes, tot kapelaan te Munsterscheveld den weleerw. heer G. J. Scholten (Neom.), tot assistent te Haaksbergen (H. Pancratius) den weleerw. heer C. J. M. Koch en tot kapelaan te Ibek bij Didam den weleerw. heer J. G. M. Oosterbaan (Neom.) heeft voorts eervol ontslag verleend aan den weleerw. heer A. van Dinter (M.S.C.) als rector van het S. Nicolaas-Internaat te Arnhem en heeft de zielzorg van dit Internaat toevertrouwd aan den tijdelijken pastoor van de S. Joseph- parochie te Arnhem; en heeft benoemd tot Bisschoppelijk Inspec teur van de RK. Bijzondere Scholen in het Dekenaat Oldenzaal den zeereerw. heer Th. H. G. Bremer, pastoor te Tilligte. Op 21 September 1.1. had in de Damianus- Stichting te St. Oedenrode het plechtig af scheidsfeest plaats van de missionarissen der Congregatie der H.H. Harten, waarvan sommi gen reeds zijn vertrokken, terwijl de anderen dezer dagen scheep zullen gaan. Bestemming Brazilië: P. Pamphilius v. d. Broek, P. Huber- tus Lahaye, P. Mattheus Godefrooy, P. Jesual- dus Dudink, P. Bonaventura Jorna, P. Justi- nus Corstjens, P. Hermenegildus Verhoeven, P. Christianus Peek, P. Albertus Arts, P. Floren- tius de Tok, P. Nicasius Diepen, P. Cecilius Smulders, Broeder Michael Stoop. Bestemming Cook-EilandenP. Fredericus de Leeuw, P. Ca- rolus van Niel, P. Ferdinandus Davids. Bestem ming Banka en Billiton (N.O.I.)P. Gabriël van Westen, P. Benedictus Bakker. Bestemming Hawaii; P. Petrus van Megen, P. Jacobus Beij- nes, P. Alphonsus Bouwmeister, P. Philippus Blom. Eestemming Noord Amerika: P. Egber- tus Steenbeek. Negen der vertrekkenden waren reeds in de Missie werkzaam geweest en be ëindigden een welverdiende vacantie. Prof. dr. H. Beyersbergen S J. te Maastricht viert heden zijn gouden jubileum als Jezuïet. Pater Beyersbergen werd 5 Mei 1870 te Rotter dam geboren. In Mariëndaal deed hij zijn in trede als novice; 26 Augustus 1903 werd hij te Maastricht meester gewijd. Daarna studeerde hij te Rome, waar hij het doctoraal in het kerkelijk recht behaalde. Na twee jaar te Maas tricht te hebben gedoceerd, werd hij in 1909 benoemd tot professor in het kerkelijk recht aan de Pauselijke Gregoriaansche Universiteit te Rome. Wegens ziekte keerde hij in 1910 naar ons land terug. Hij hervatte na herstel van zijn gezondheid de lessen in het kerkelijk recht te Maastricht. Tal van wetenschappelijke artikelen werden door prof. Beyersbergen gepubliceerd; de meeste verschenen in de Nederlandsche Ka tholieke Stemmen en in buitenlandsche perio dieken. Op verzoek van den jubilaris werd zijn gou den kloosterjubileum in alle stilte herdacht. In het Moederhuis der Zusters Franciscanes.- sen te Veghel hebben Moeder Juliana en Zus ter Coleta haar gouden kloosterfeest gevierd. Hierbij trad veel belangstelling aan den dag. In Huize St. Joseph te Roermond vierden Zondag vier eerw. Broeders van de Orde der Arme Broeders van den H. Franciscus hun zil veren klooster jubileum, n.l. de eerw. Broeder Provinciaal, Broeder Pancratius Koenen, 1 de eerw. Broeders Vitus Janssen, Suitbertus Her- manick en Ludgerus Lochthofe. De jubilea wer den in besloten kring gevierd. In de kloosterkapel werd Zondagmorgen door den zeereerw. heer Wolfs, Almoezenier, een plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen en een feestpredikatie gehouden. De predikant prees o.a. het vele en goede werk door de ju bilarissen voor hunne jongens verricht en de voorbeeldige wijze waarop deze worden opge voed tot goede en bruikbare leden der maat schappij. In de tooneelzaal had na de H. Mis een ge zamenlijk ontbijt plaats, waaraan alle bewo ners van het huis- aanzaten. De jongens zorg den voor zang en declamaties. In een mooie toespraak richtte de Provinciaal Overste zich tot den zeereerw. heer Aalmoezenier, zijn me debroeders en de jongens en dankte hij voor dezen dag. Tal van geschenken werden geof freerd. Zoo o.a. een fraai vaandel van de Ver- kennersgroep in St.. Servaas, een geschilderd portret van den Provinciaal Overste, een mooi kazuifel voor de kapel, een cadeau onder cou vert en tal van bloemstukken. Tijdens het plechtig Lof in den namiddag werd het nieuwe vaandel gezegend. Met een feestavond voor de jongens werd het feest be sloten. 1 October viert de eerw. broeder Michael, in huize Sint Jozef te Heer (L.), zijn zilveren professiefeest. Zondag werd in het St. Joannesgesticht te Nederasselt het gouden kloosterfeest gevierd van Zr. Emerentiana in de Congregatie der Zusters van het H. Gezelschap. Pastoor A. M. C. van Enschot van de St. An- tonlus-parochie had de kerk beschikbaar ge steld voor deze jubileumviering bij gebrek aan een kapel, aan het gesticht verbonden, en de Hoogmis verlaat tot half elf. De Zusters had den voor een keurige versiering zorg gedragen. Pater W. Cooymans S. J., neef van de jubi- laresse, celebreerde de H. Mis. Tijdens deze plechtigheid hield Z. Eerw. een predicatie. Des middags te half vijf werd een plechtig Lof gecelebreerd door Pater W. Cooymans S, J., die thans meer in het bijzonder de Zus ters van het gesticht toesprak. Tijdens het feestdiner dat hierna volgde, sprak Pater Cooymans een dankwoord aan de Zusters en den Pastoor. AMSTERDAM, 26 Sept. Aardappelprijzen. De Amsterdamsche aardappelprijzen waren heden on veranderd. Aanvoer 235000 kg. AMSTERDAM, 26 Sept. Visch. Aangevoerd door consignatiezenalngen. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Kabeljauw 1—3.40 per stuk. Tarbot 0.70—1.30 per kg. Groo te Tongen 0.581.02, middel Tongen 1.801.90, kleine Tongen 0.92—1 per kg. Snoekbaars 1315, Baars 712 cent per pond. Uit de hand ver kocht op het huiten terreinAal 1830, Bot 25 35 cent per pond. Harder Bokking 4.505 per 100 stuks. Garnalen 1.904 per kistje van 15 kg. LEIDEN, 26 Sept. Veemarkt. Aangevoerd to taal 158. Zware 158. Prijs per Kg. zware 6364 65. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 26 Sept. 7600 kilo roede kool f 1.20—2.60 6100 gele kool f 1.90—3, 35900 kilo uien f 2.603, grove uien f 2.770( drieling uien f 1.201.30, nep f 3.10— 3.60, 800 kilo peen f 1—1.90, 300 kilo Dieten f 1.90, kleine peen f 0.500.70, 26400 kilo aard appelen: bonken f 0.901.70, Schotsche muis f 1.70, drieling muis f 1.30, eigenheimers f 2, blauwe eigenheimers f 1.802.10, bevelanders f 1.50, 87.400 vroege witte kool f 0.901.10, 11.600 kilo siaboonen f 8.20—13.70, 1800 kilo pootaardappelen. VENLO, 25 Sept. Coöp. Veilingvereeniging. Aangevoerd 2.361.000 eieren. Kippeneieren van 4 004.90, Kleine eieren van 2.903.50. Een deneieren van 2.402.80. VINKEVEEN, 25 Sept. Coöp. Groenten- en HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Eventueel berichten ANP, gramofoon- platen, 9.30 Causerie „Onze keuken", 12.00 Gramofoonplaten, 12. jO Orgelspel (om 12.45 eventueel berichten ANP), 1.15—1.45 Gramo- focnplaten, 2.30 Gramofoonplaten, 2.35 VARA- Orkest en solist, 5.30 VARA-Orkest, 7.00 VARA-Kalender, 7.10 Vocaal concert met or gelbegeleiding, 8.00 Herhaling SOS-berichten, 3.03 Berichten ANP, 7.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA-Orkest, 9.40 VARA-Orkest, 10.25 Gramofoonplaten, 11.00 Berichten ANP, 11.10 —12.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart 8.15 Gramofoonplaten, 11.00 Gramofoonpla- ten, 11.15 Ensemble v. d. Horst, 12.0012.15 Berichten, 1.C0 Gramofoonplaten, 1.30 Hol- iandsch Kamermuzickensemble en gramofoon platen, 3.30 Pianovoordracht en gramofoonpla ten, 4.25 Kinderkoor met pianobegeleiding, 5.455 55 Gramofoonplaten, 6.00 Land- en tuinbouwcauserie, 6.30 Causerie „Het nut van ü'e Binnenvaartscholen speciaal in dezen tijd" en causerie over het Binnenaanvarlngsregle- ment, 7.00 Berichten, 7.45 Causerie „De we reldoogst van kunstfotos in 1939". 8.00 Be richten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.15 Molto Cantabile en orgelspel, 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Chineesche liede ren (opn.), 11.00 Gramofoonplaten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Zang en gramofoonmuziek, 6.50, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek, 8.20 Ontspanningspro gramma voor soldaten, 8.50 en 9.20 Omroepor kest en -koor, 10.3011.20 Omroepdansorkêst. 484 M. 12 20 en 1.30—2.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Dansmuziek (gr.pl.), 5.55 Gramofoonmuziek, 6 35 Orgelconcert, 7.05 Zang, 7.35 Gramofoon muziek, 8.20 Uitzending voor soldaten, 8.50 Gramofoonmuziek, 9.25 „Mavra", opera, ip.10 Gramofoonmuziek, 10.3011,20 Jean Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.05 Omroeporkest, 10.40 Concert, 11.20 Om- roepkleinorkest en pianoduo, 12.203.20 Nachtconcert. Fruitveiling „Vinkeveen". Spersieboonen 713.50, Snijboonen 6.0012, Kassnijboonen 1518.50, id. stek 68.50, Pronkboonen 3.004, Spekboonen 6.007, Stamspersleboonen 715.50, Tomaten 4 6.20, Spinazie 2.505, Postelein 6.207, per 100 kg. Bloemkool 2.507, Komkommers 1.005, Kropsla 0.302.50, Andijvie 0.301.20, Bleeksel- derie 1.006 per 100 stuks. Peen 15.30, Peter selie 1.00 per 100 bos. PURMEREND, 26 Sept. Gemeent. Kaas- beurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 70.000 kg. Handel vlug. 5 stapels kleine boeren kaas 50.1 stapel volvette 34.per 50 kg. Handel vlug. 1314 kg. boter; melkboter 1.321.38 per kg. 805 stuks runderen; 400 vette koeien 65—70 ct. per kg., handel matig; 320 gelde en melk koeien 120260 per stuk; 90 stieren 4858 Ct. per kg., handel matig; 31 paarden 70260 per stuk, handel matig; 175 vette kalveren en graskalveren: vette kalveren 6080 ct. per kg., handel matig; graskalveren 3065 per stuk; 287 nuchtere fok- en slachtkalveren: slacht 8 11 per stuk, fok 1419 per stuk, handel goed: 265 vette varkens 6065 ct. per kg., handel vlug; 8 magere varkens 25—36 per stuk, han del matig; 182 biggen 1422 per stuk, handel matig; 1703 schapen 1625 per stuk; 98 bok ken 311 per stuk, handel matig; 1200 N.Holl. blauwen 4045 ct. per kg., 1225 kipeieren 4.75 5.25 per 100 stuks, handel matig-; eendeieren 2.50 per 100 stuks; 8400 oude kippen ëh haneh 25—35 ct. per kg., 1900 jonge hanen 43—50 ct, per kg., 1100 eenden 10—50 ct. pér stuk/ko nijnen 201.50 per stuk; duiven 40 ct. per paar; 119 ganzen 1.503.50 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Sept. 55009 kilo roode kool f 1.202.90, 54000 kilo ge,e kool f 12.50, 7000 kilo Savoye kool f 1.201.80, 35000 kilo uien f 2.803, grove uien f 2.50 2.70, drieling uien f 1.30—1.80, nep f 3.20—3.30, 16000 kilo peen f 0.901.70, 12000 kilo bieten f 0.80—2.70, 1900 stuks bloemkool f 8.50—12 10, idem 2e soort f 1.80, 550 kilo tomaten: A 4.50, B f 5, C f 44.40, CC f 4; 7000 kilo aardappe len: eigenheimers f 2.202.30, blauwe eigen heimers f 2.502.60, 215.000 kilo vroege witte kool f 0.901.20, 144 stuks andijvie f 1.202.80, 250 kilo rammenas f 1.90, 520 kilo snjjbconen f 15.80—18.30, 1500 kilo siaboonen 6.30—12.30, 760 kilo druiven; Frankendalers f 14.20—18.30. GRONINGEN, 26 Sept. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kw. 240250, 2e kw. 190210. 3e kw. 120—150; kalfvaarzen le kw. 200210. 2e kw. 120150; vroegm. koeien le kw. 180 220, 2e kw. 140170; varekoeien le kw. 150 170, 2e kw. 120140; vaarzen le kw. 120150; stieren le kw. 4950. 2e kw. 3944 ct. per kg., kalveren en pinken 55—110 per stuk, slachtvee le kw. 6365, 2e kw. 4850, 3e kw. 3840 ct., vette kalveren le kw. 74—78, 2e kw. 6468 ct. per kg., melkschapen 1214, weideschapen 12 18, vette lammeren 913, vette schapen le kw. 26—30. 2e kw. 16—20, biggen 1114 per stuk, idem 1 802.20 de week; vette varkens le kw. 6164, 2e kw. 5358 ct., zouters 5355 ct. Aan gevoerd: 723 runderen, 303 kalveren, 670 scha pen, 573 varkens, 139 biggen. ROTTERDAM, 26 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd werden; 254 paarden, 40 veulens, 1070 magere runderen, 1088 vette runderen, 60 vette kalveren, 420 graskalveren, 029 nuchtere kal veren, 688 schapen en lammeren, 11 varkens, 151 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 78, 2e kw. 64, 3e kw. 4052; vette ossen le kw. 72, 2e kw. 65, 3e kw. 4252; stieren le kw. 66, 2e kw. 57, 3e kw. 50; vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 5060; schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35; lam meren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40; gras kalveren 2e kw. 48, 3e kw. 38; nuchtere kalve ren le kw. 46. 2e kw. 41, 3e kw. 36; slacht- paarden le kw. 60, 2e kw. 51, 3e kw. 41. Prij zen per stuk: Schapen le kw. 22, 2e kw. 19, 3e kw. 16; lammeren le kw. 17, 2e kw. 14, 3e kw. 10; nuchtere slachtkalveren le kw. 11, 2e kw. 9, 3e kw. 6; nuchtere fokkalveren le kw. 20, 2e kw. 16, 3e kw. 12; slachtpaarden le kw. 260, 2e kw. 200, 3e kw. 130; werkpaarden le kw. 400, 2e kw. 280, 3e kw. 180; hitten le kw. 250, 2e kw. 210, 3e kw. 140; veulens le kw. 80, 2e kw. 60, 3e kw. 40; stieren le kw. 300, 2e kw. 230, 3e kw. 160; kalfkoeien le kw. 250, 2e kw. 180, 3e kw. 130; melkkoeien le kw. 240, 2e kw. 180, 3e kw. 130; varekoeien le kw. 195, 2e kw. 150, 3e kw. 130; vaarzen le kw. 150, 2e kw. 130, 3e kw. 100; pinken le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 70; graskalveren le kw. 50, 2e kw. 30, 3e kw. 20; bokken en geiten le kw. 10, 2e kw. 6, 3e kw. 4. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer gelijk vorige week, handel stroef, prijzen koeien onveranderd, os le en 2e kw. iets stijver, prima koe 82 ct., prima os 75 ct. Stieren: aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen iets hooger; vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel stug, prijzen als vorige week, prima f 1; scha pen en lammeren: aanvoer iets grooter, han del vlot, prijzen als gisteren; nuchtere slacht en fokkalveren; aanvoer gelijk vorige week, handel redelijk, prijzen iets stijver; paarden; aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen voor slachtpaarden prijsh., werkpaarden en hitten hooger; kalf- en melkkoeien: aanvoer iets rui mer, handel zeer stil, prijzen stabiel; vare koeien: aanvoer gelijk vorige week, handel sle pend, prijzen onveranderd; vaarzen en pinken: aanvoer ruimer, handel slecht, prijzen als vo rige week; graskalveren: aanvoer grooter, han del flauw, prijzen iets lager; bokken en geiten; aanvoer groot, handel matig, prijzen iets lager, (Niet officieel) 5de klasse, 6de lijst Trekking van Dinsdag 26 September 1939 Hoogc Prijzen 1000.— 7761 12014 16791 17660 400.— 3927 4558 9638 14343 16610 200.— 7038 8276 8457 11000 15841 17468 21307 100.— 1106 5675 6700 7497 7517 8804 12423 13305 14093 14189 15399 15911 17805 19311 20393 20SSC Prijzen van J0. 1458 1541 1585 1657 1724 1818 1877 1984 2054 2104 2110 2154 2190 2494 2696 2997 3150 3223 3297 3384 3424 3538 3584 3639 3640 3720 3816 3970 4116 4180 4265 4467 4539 4638 4771 4979 5013 5046 5057 ol81 5199 5235 5338 5354 5415 5536 5764 5798 6082 6341 6346 6413 6461 6524 6710 6712 6788 6805 6808 7020 7053 7070 7235 7278 7295 7301 7315 7430 7563 7692 7785 8000 8067 8154 8179 8229 8291 8562 8726 8743 8909 9042 9064 9132 9187 9623 9835 9868 9876 9995 10148 10244 10372 10412 10442 10636 10686 10742 10820 10848 19083 19098 11055 11129 11223 11561 11573 11647 1166- 116S2 12046 12095 12096 12099 1224C 12274 12292 12320 12590 12741 12783 12873 12885 12899 12911 12934 12954 12955 13010 13125 13195 13274 13385 13454 13462 13506 13841 13975 14109 14128 14147 14181 14217 14368 14441 14492 1449S 14529 14532 14571 14651 14797 14810 14844 15111 15302 15356 15595 15752 15841 15852 15967 1600; 1504„ 16080 16159 16187 16197 16308 16390 16469 16540 16617 16723 1-742 16953 17074 17095 17272 *7273 17294 17407 17554 17539 17669 17866 17934 1703" 17983 1799 18076 18192 18228 18342 18449 18503 18904 19013 19020 19054 19101 19236 19271 19412 19436 19488 19504 19594 19641 19643 19876 20020 20108 20143 20213 20232 20399 20533 20564 20765 21174 21305 21376 21396 21428 21474 21767 21826 21840 21960 Nieten 1301 1886 2682 3444 4031 4800 5279 6275 6726 7274 7741 8333 9155 1032 1042 1071 1088 lrl6 1122 1124 1148 1172 1177 1183 1194 1227 1245 1247 1250 1272 1286 1291 1295 1302 1303 1315 1329 1378 1430 1468 1597 1600 1603 1705 1720 1734 1796 1811 1817 1845 1847 1862 1890 1902 1916 1965 1991 2073 2111 2114 2134 2163 2235 2274 230S 2374 2397 2428 2438 2487 2498 2611 2654 2689 2698 2712 2721 2742 2766 2784 2800 2812 2854 2868 2884 2957 2972 3030 3037 3059 3071 3098 3129 3159 3160 3208 3214 3241 3295 3298 3347 3363 3370 3426 3430 3432 3434 3448 3534 3547 3591 3630 3658 3662 3898 3908 3926 3937 3959 3964 4019 4030 4081 4082 4118 4213 4233 4313 4357 4368 4460 4512 4535 4564 4607 4626 4654 4683 4709 4719 4788 4834 4842 4848 4855 4890 4S15 4981 4984 5082 5100 5164 5190 5230 5231 5239 5339 5262 5386 5405 5478 5521 5528 5577 5603 5614 5665 5774 5799 5832 5861 5380 5890 5909 5944 5971 5995 6003 6026 6034 6094 6117 6124 6160 6176 6201 6216 6224 6232 6234 6251 6262 6273 6328 6330 6388 6411 6441 6473 6490 6492 6496 6499 6577 6608 6666 6667 6684 6752 6779 6800 6804 6816 6841 6855 6876 6879 6907 6920 6964 6969 7019 7035 7111 7116 7146 "149 7161 7214 7233 7339 7343 7344 7372 7388 7423 7486 7538 7554 7607 7638 7675 7693 7712 7746 7789 7838 7889 7902 7908 7914 7930 7982 7970 7990 7991 8012 8091 8220 8271 8272 8287 8309 8355 8371 8382 8432 8516 8526 8573 8582 8702 8718 8758 8764 8765 8770 8786 8812 8815 8816 8819 8845 8848 8898 8908 8947 8963 8993 9014 9026 9047 9080 9123 9127 9128 9174 9198 9210 9253 9258 9281 9346 9363 9399 9424 9526 9549 9557 9647 9548 9662 9669 9703 9725 9801 9812 9818 9884 9895 9910 9929 9961 10056 10070 10167 1Q2Q3, ,10212 10388 10414 10417 10424 10434 1Ö439 10471 10491 101332 10640 10677 10687 10714 10735 10738 10763 10765 10303 10810 10842 10871 10883 10&88 10913 10919 10942 10946 10952 11003 11091 11170 11174 11179 11186 11210 11255 11284 11306 11324 11332 11349 11378 11385 11391 11393 11441 11461 11496 11531 11532 11537 11553 11631 11638 11648 11670 11691 11712 11761 11871 11880 11912 11954 12004 12101 12103 12105 12113 12206 12208 12277 12302 12413 12476 12528 12569 12579 12584 12640 12649 12668 12681 12751 12760 12784 12814 12823 12870 12912 12962 12969 12992 13018 13032 13050 13071 13112 13133 13153 13173 13174 13191 13208 13212 13279 13294 13300 13346 13405 13420 13430 13449 13484 13518 13528 13572 13617 13621 13655 13799 13811 13821 13977 13995 14024 14063 14078 14083 14170 14192 14240 14279 14337 14360 14398 14422 14444 14460 14481 14519 14546 14581 14611 14643 14672 14705 14734 14748 14756 14813 14848 14852 14854 14860 14966 14997 15149 15159 15191 15216 15218 15273 15316 15318 15349 15377 15423 15433 15440 15453 15514 15523 15543 15556 15575 15634 15674 15708 15739 15855 15853 15874 15922 15935 15963 16007 16045 16061 16205 16223 16393 16401 16417 16482 16524 16640 16646 16660 16690 16691 16729 16750 16755 16825 16835 15869 16943 16989 17006 17121 17184 17225 17307 17308 17315 17327 17344 17358 17360 17374 17422 17477 17485 17502 17516 17545 17662 17695 17766 17767 17808 17816 17851 17884 17927 17936 17964 17965 17984 18007 18042 18102 18103 18118 18147 18164 18204 18340 18359 18365 18388 18417 18435 18477 18483 18508 18635 18637 18681 18729 18733 18742 18757 18817 18883 18894 18920 18944 18949 1S952 18957 18996 19001 19007 19041 19051 19064 19107 19108 19149 19228 19248 19260 19424 19507 19521 19632 19689 19753 19760 19767 19800 19848 19897 19951 19953 19984 19986 20017 20027 20029 20054 20118 20159 10195 20270 20318 20379 20438 20492 20496 20512 20529 20532 20576 20584 2059G 20602 20613 20642 20686 20828 20829 20839 20899 20908 20973 20982 21015 21025 21035 21058 21073 21085 21112 21114 21131 21132 21134 21138 21210 21297 21301 21315 21337 21349 21411 21510 21538 21552 21639 21659 21711 21751 21781 21786 21811 21825 21862 21936 21965 Verbeteringen 5de klasse, 5de lijst; 4371 m. z. 5371; 20062 m. z. 20065. oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indiè AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE... NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA... RANGOON BANGKOK. PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG Wielewaal Gier Torenvalk Buizerd Sept 23 16 24 16 COMMANDANTEN Viruly Te Roller Kooper Frenken Sept 25 25 25 De beurs te Londen hoopt, dat de Brit' sche minister van Financiën Woensdag a.s- bij het indienen van de begrooting ao.nvnj- zingen zal geven omtrent de gedurende den oorlog te volgen monetaire politik, evenals omtrent de leeningen. Men neein, aan, dat spoedig een oorlogsleening za worden uitgegeven. Volgens geruchten in Londensche City- kringen circuleert de meening, dat de kan- selier van de schatkist bij het indienen van de begrooting voornemens zou zijn een omzetbelasting en een kapitaalsheffing l1l te voeren, welke belastingen in Engelana- nog niet bestaan. De laatste heffing niet zeer waarschijnlijk zijn, mndat hierdoor de inschrijving op toekomstige leeningen zou worden beperkt. De rubberprijs te Londen bleef op 9 5/7 onveranderd. De Nationale Bank van België besloot tot wijziging der statuten, waardoor het ma&' mum voor open-marktoperaties van fr. J-® milliard tot fr. 5 milliard wordt verhoogd- Brusselsche financieele kringen zijn hiet' mede niet zeer ingenomen, maar erkennen toch dat op het oogenblik geen andere financieringsmogelijkheden bestaan. Onder de huidige omstandigheden kan er van her uitgeven eener leening geen sprake zijn. De Amerikaansche eerste klasse spoorvie- gen boekten in de eerste zeven maanden een netto-verlies van 84.69 millioen tegen 183.90 millioen in dezelfde periode van her vorig jaar. De Hudson and Manhattan boekte in Aug- een netto-deficit van 108.000 tegen 137.000 in Augustus 1938. In de eerste ach-r maanden aan netto's 700.000 tegen 964 000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Pere Marquette Spoor boekte in de eer ste acht maanden een verlies van I-O" millioen tegen 2.74 millioen in het over eenkomstig tijdvak up.n het vorig jaar. De staalproductie in de Vereenigde Sta ten wordt thans op 83.8 pCt. der capaciteit geraamd tegen 79.3 pCtde vorige week. De U. S. Smelting and Refining keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 7 per aandeel. De Baltimore and Ohio boekte in Aug- aan netto-inkomsten 2.77 millioen tegen S 1.64 millioen in Augustus 1938. De Illinois Central boekte in Augustus aan netto-inkomsten 874.000 tegen 1.47 milt- in Augustus 1938. De Amerikaansche Constructie-werken boekten in de tueek per 21 September aan orders 69.34 millioen tegen 50.47 mill, in de voorafgaande week en 82.25 millioen in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York werd gisteren 68.000 goud uit Engeland ingevoerd. «e to, >ariét,i lat lat Hollyw l^auwacl film- *eheele !®fhen fil 'Je- Die ten hoof ^"•schillc fin toone "té t jv* püg var: hijgen fen onsi 'g hee ifttorfos '''ttisterr jén-gror "ad. Toe ^dreven etl films "«Wacht °öheil, c te r e«i roer: wier eet, faat, dg I '"heer t 8iet, maa "aardigl: ''Union"- I Hollyw opwi -hadat d i ®Uropa "ysterie fand va ^utraaj "■apen het pro' toiddelli. het ver: sphappij "K man ^ëmplo 8Ün per Sere, bi De H gevei gebot Haar Julia 1 Examen logopaedist 's GRAVENHAG'E. Bij het 'gehóuden examen voor logopaedist (spraakkundige) waren opgtlöV' roepen 7 candidaten, waarvan 1 zich terugtrok en 2 werden afgewezen. Geslaagd: mej. B. Hugenlioltz, Den Haag, en de heeren J. van Doorn en J. Verschoor, beiden te Rotterdam en J. van Overbeek te St. Mi' chielsgestel. DINSDAG, 26 Sept. a w W) S <v <D _4 cd S V Sedert Gisteren 6» etf Keulen 6 u Lobith Nijmegen Kampen Westervoorl Deventer St. Andr. W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreeswijk 1. w. Mastr. Hs. 1) Borgh. Lith 39 56 13 IC 10 75 5 56 10.52 3.0C 11.11 5 16 0.53 43.. 14.23 13 70 7,61 0.82 33 53 1 .40 9.C6 3.k0 3.01 94 9 56 3.24 0.24 0.0C 40.47 11.15 4.81 1.18 O.CC 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0C3 0 30 0.00 0 02 Bij ïfearl staat W. I Wonei 60 zu E.A. tot R geteel Doe saris le. moetf Uien ondei 2e. zal g 30 Oc Uur i de J: I I\ I ST. taalt Ham le Ruil gers Tel. rr Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopend® stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grav® (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater u 0,50— AP u 0.43— AP u 0.43— AP Stadswatei u J.50— AP u 0.43— AP u 0.43— AP Amstelwater 8 u 0.50— AP 12 u 0.43— AP 2 u 0.43— AP IJsetm water 8 u 0.17— AP 12 u 0,17— AP 2 u 0,18— AP WATERSTAND OP DEN RIJN Rheinf. Ems Breisach Caub 2 60 Kehl Coblenz 2.55 Maxau 4.50 4.4„ Trier 55 Mannh. 3.71 4 0' Keulen 2 g9 Strassb. Dusseld. 2 00 Diedesh. 3.36 3.5c Ruhrort 1 12 Mainz Wesel 1 08 Lohr Emmerik 2 46 2.83 2.67 0 19 2ö5 2.06 1.02 2 25 maakt men uit één boom, ©n... één lucifer is al voldoende om 100.000 boomen te verwoesten Van By T) Sue j. i Pr. Grc 40 zijl- der Op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6