NEUTRALITEITSSCHENDINGEN (infoVul ecAt (Ml dU/tefii Moskou, centrum der diplomatie Het beleg van Warschau Reisduur Indië- luchtlijn GRANDI SEINT DANK NAAR ENGELAND SPOORWEG-INSPECTIES WORDEN OPGEHEVEN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 VERKOOPT U Buitenlandsch overzicht De heerschappij over de Westelijke zeeën en de Oostelijke landen Kerkelijk Leven Komst van Bastianini wordt te Londen hartelijk afgewacht Minder bezorgdheid om Bessarabië Russische ambassade verlaat Warschau Weer vredesgeruchten Pétain maakt een verlossend gebaar De ,Nandoe" in Indië INDIË EN DE BUITENGEWONE OMSTANDIGHEDEN Ontslag opgeschort Een luxe schuilkelder Een ondergrondscheautobus biedt comfort en veiligheid Mr. L. J. A. Trip SOEPELE TOEPASSING DER INVOERBEPERKINGEN TEMPERATUUR AANZIENLIJK GEDAALD AAAAAAAAAAAAAA Hoofdinspectie Lijndienst wordt te Utrecht gevestigd „De Trein 1839-1939" een week verlengd „CHR. HUYGENS" REIST VIA KAAPSTAD Haringvangst BENOEMINGEN PATÉRS DOMINICANEN PRIESTERFEEST PROF. TITUS BRANDSMA Album amicorum zal aangeboden worden Zilveren kloosterfeest Wij beleven in ons vredige en vreedzame landje zorgelijke en moeilijke dagen. Geheel buiten onze schuld. Gelukkig, want eigen schuld plaagt het meest. Wie ook schuld aan den huidigen Europeeschen oorlog moge hebben, wij zijn het zeker niet. Maar al is het dan ook niet onze schuld, dat in Europa alle geestelijke en stoffe lijke verworvenheden van twintig eeu wen beschaving op het spel worden ge zet met een ijver en een hardnekkig heid een betere zaak waardig, dit neemt niet weg, dat wij daarvan reeds zeer onaangename gevolgen hebben onder vonden en nog zullen ondervinden. Deze onaangename gevolgen, hoe zwaar die ook op ons mogen drukken, worden licht te dragen, wanneer men bedenkt, hoe anderen er aan toe zijn, die in de draaikolk van den oorlog werden mee gezogen en thans reddeloos vergaan. Onze grootste zorg is en moét ook zijn ons land buiten den oorlog te houden. Daarop is onze weermacht, daarop is ook onze regeering ingesteld. Indien het ons lukt de alzijdige neutraliteit te handhaven en te doen eerbiedigen, zul len wij ons land buiten den oorlog hou den. Nu is het alleen maar jammer, dat de handhaving onzer alzijdige onzijdig heid niet alleen van ons zelf afhanke lijk is, maar vooral van de houding, die de machtige oorlogvoerenden daarte genover aannemen. Het geheele com plex van neutraliteitsrechten en neutra lity tsplich ten heeft slechts min of meer theoretische en academische waarde, cmdat het niet op alggmeen als bindend en verplichtend erkende en aanvaarde stellingen is gebaseerd en de oorlogs- practijk alleen in zooverre daarmee re kening pleegt te houden als het in haar wanordelijke kraam te pas komt. Reeds in de eerste dagen van den tegenwoor- digen oorlog hebben wij moeten erva ren, dat enkele oorlogvoerenden ietwat slordig en nonchalant met onze neutra liteitsrechten zijn omgesprongen en on ze regeering heeft daartegen krachtig geprotesteerd. De neutraliteitsschen- dingen, die hebben plaats gevonden, hebben bij sommigen een gevoel van groote onbehagelijkheid gewekt en zelfs bij enkelen de meening doen postvatten, dat Nederland op den duur niet in staat zal blijken zijn alzijdige onzijdig heid te handhaven. Deze reactie moge begrijpelijk zijn, zij is niet volkomen verantwoord en in ieder geval hoogst ongewenscht. Wie een taak goed wil ver vullen, moet beginnen met vertrouwen te hebben in de mogelijkheid van die taak. De mogelijkheid van het handha ven onzer alzijdige onzijdigheid staat of valt niet met enkele neutraliteitsschen- dingen door anderen gepleegd. Evenzeer als één zwaluw nog geen lente maakt, maken enkele neutraliteitsschendingen automatisch nog geen oorlog. Dat heb ben de jaren van 1914 tot 1918 gelukkig bewezen. De mensch vergeet snel en leert dientengevolge uit het verleden vaak minder voor de toekomst dan bij minder vergeetachtigheid mo gelijk zou zijn. Het was daarom een goede gedachte van ,,De Opmarsch" uit haar bescheiden nog eens eenige her inneringen op te halen aan de verschil lende neutraliteitsschendingen, waaraan ons land in den vorigen oorlog heeft blootgestaan. Wij citeeren: 1916: Torpedeering van de „Tuban- tia". 1917: Torpedeering van 7 Nederland- sche schepen tegelijk bij Falmouth. 1917: Engelsch vliegtuig laat bommen op Zierikzee vallen. 1917: Nederlandsche torpedoboot, die een op de Schelde gedaald Duitsch wa tervliegtuig wilde interneeren, kwam in gevecht met andere Duitsche vliegtui gen. 1918: Torpedeering van het Neder landsche hospitaalschip Koningin Re gentes. In totaal werden gedurende den we reldoorlog 88 Nederlandsche schepen in den grond geboord of door mijnen tot zinken gebracht. Tientallen malen vlo- aan landbouw bedrijven Wanneer U landbouwgereed schappen, landbouwzaden e.d. verkoopt, dan stelt U stel lig belang in de pas versche nen publicatie: „Doelmatige Ondernemers reclame" Zij bevat een voor U interes sante bespreking van de ver koopshulpmiddelen, die voor technische artikelen worden gebruikt. Het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dagbladpers (Cebuco") Dam 2A, Amster dam-C., Telefoon 43045, of de administratie van dit blad zendt U deze lezenswaardige brochure op aanvraag gratis toe. gen vreemde vliegmachines over ons land. Zelfs waagde een Zeppelin zich eens tot midden boven ons land. Langs onze grenzen kwamen talrijke grens incidenten voor. Nu eens aan de lands grenzen, dan weer in de territoriale wa teren. Moeilijkheden ontstonden bij het interneeren van een Duitschen onder zeeër; complicaties traden op bij het aanhouden van Duitsche koopvaardij schepen door Engelsche oorlogsschepen onder de Nederlandsche kust. Zelfs werd de mail op Nederlandsche schepen geopend en kwam het voor, dat effec tenzendingen van Amerika naar Neder land door de Engelschen werden prijs- verklaard! Ten slotte herinnert „De Opmarsch" nog aan de vele directe en ernstige be dreigingen van onze neutraliteit zooals het zgn. plan von Schlieffen, dat op het laatste nippertje gewijzigd heette te zijn; aan Winston Churchill's overwe ging om de Schelde ten behoeve van Engelsche hulp aan Antwerpen te ope nen, en zelfs aan de geruchten qver een Duitsch „ultimatum" in April 1918. Uit een en ander blijkt, dat onze neu traliteit tegen menig duwtje bestand was en zij zal dit nu óók zijn, mits wij het hoofd koel houden en onzen zenuwen de baas blijven en vooral mits wij zelf niet alleen gelooven aan en vertrouwen hebben in de mogelijkheid van de hand having onzer neutraliteit, maar ook alle beschikbare krachten en middelen aan wenden om ons land en ons volk zooveel mogelijk preventief werkende defensieve waarde te verleenen. Geen noodelooze ongerustheid, maar uiterste waakzaamheid, geen lichtvaar dig optimisme en geen onredelijk pessi misme, maar diepe en rustige en wils krachtige ernst zijn geboden. LONDEN, 27 Sept. ((Reuter). Minister Grandi, de gewezen Italiaansche ambassadeur, alhier, zond een teiegram aan Halifax, waarin hij deze verzocht aan Koning George en Koningin Elisabeth zijn hulde en dank over te brengen. Het ministerie voor de Voorlichting deelt naar aanleiding hiervan mede, dat graaf en gravin Grandi steeds in vriendelijke herinnering zullen worden gehouden door een zeer uitgebreiden kring van vrienden, die zij verworven hebben in hun verblijf van zeven jaren in Groot- Brittannië en niet het minst door den premier en den minister van Buitenlandsche Zaken en de overige leden der regeering. Men gevoelt werkelijk spijt over het vertrek van graaf en gravin Grandi, doch geeft uitdrukking aan vol doening over het vooruitzicht, dat zij in de naaste toekomst een particulier bezoek zullen brengen aan Londen. Intusschen wordt do aan komst van den nieuwen ambassadeur Bastianini hartelijk afgewacht. Leden van den Duitschen Arbeidsdienst hebben aan de Nieuwstraat te Kerkrade een aanvang gemaakt met het afrasteren van de grens tusschen de grenskanto- ren Strass en Kohlscheid. Het graven der kuilen voor de 2 meter hooge versperring BOEKAREST, 27 Sept. (Reuter). Men ver neemt hier dat de Russische verzekering, vol gens welke de Roemeensche neutraliteit ont zien zou worden, in de laatste 24 uur herhaald is. Zoowei in officieele als in andere kringen gaf men uiting aan zijn verwondering over het bericht betreffende een mogelijken Russi- schen aanslag op Bessarabië. Het is een feit, dat de Russen langs de Dnjestr versterkte li nies hadden aangelegd en de troepen in deze streek onlangs hadden versterkt. Roemenië heeft eenige weken geleden bij wijze van voorzorgsmaatregel meer troepen naar Bessarabië gezonden en in derhaast een verdedigingslinie langs de Dnjestr opgeworpen. Nadat deze week m vele kringen een zeker pessimisme ten aanzien van de Russische bedoelingen viel waar te nemen, uitte men zich vandaag in meer hoopvolle bewoordingen. Volgens een correspondent van Havas heerscht in Bessarabië, bij de grens tusschen Rusland en Roemenië, volkomen rust. Er scheen geen enkel verkeer tusschen beide landen plaats te hebben. BERLIJN, 26 Sept. Het Duitsche Nieuwsbu reau meldt: „Dinsdag te elf uur zijn door tusschenkomst van het opperbevel van het Duitsche leger 62 leden van de Russische ambassade uit War schau bevrijd. Zondag had het opperbevel voor het eerst tot vrijlating gemaand, doch tever geefs. Maandag te 2 uur werd een tweede aan maning gesteld, waaraan werd toegevoegd, dat het personeel der Poolsche Ambassade te Mos kou zou worden vastgehouden, tot de leden der Russische ambassade vrijgelaten zouden zijn. Nadat het opperbevel den termijn voor het rusten der vijandelijkheden tweemaal verlengd had, passeerden vanochtend te elf uur 62 leden der Russische ambassade de vuurlinie. Zij zijn thans op weg naar Koningsbergen, vanwaar zij door vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandsche Zaken over Swinemünde naar Berlijn vergezeld zullen worden." BERLIJN, 27 Sept. In wei-ingelichte diplo matieke kringen te Berlijn blijft men gelooven, dat nog deze week een belangrijke diplomatieke actie begonnen zal worden om een einde aan den oorlog te maken, voordat deze zich ont wikkelt tot een algemeene slachting tusschen Duitschland en de Westelijke mogendheden aldus meldt United Press aan haar bladen. Naar verluidt, zou deze actie den vorm aan nemen van een soort voorstel der Italiaansche regeering aan Londen en Parijs als een laatste Pleidooi om den strijd te staken. Volgens gewoonlijk goed-ingelichte Duitsche kringen heeft het Vaticaan de laatste dagen ge weigerd zelf een vredesvoorstel te doen, maar heeft zich wel bereid verklaard zijn vollen steun te verleenen aan eenigen stap, dien de Italiaansche regeering in deze richting zou willen ondernemen. In Duitsche kringen wordt verder verklaard, dat een speciale Italiaansche boodschapper naar Londen is gezonden om daar leidende Britsche persoonlijkheden te polsen. Hij heeft echter geen direct contact gehad met de Brit sche regeering. In dit verband is men in Duit sche kringen geneigd eenige beteekenis te hechten aan de besprekingen, die de Sovjet- gezant te Londen, Maisky, met lord Halifax heeft gevoerd. BURGOS, 27 Sept. Tijdens een plechtig heid te Burgos, waarbij ook generaal Franco tegenwoordig was, kwamen de Fransche am bassadeur maarschalk Pétain en de Duitsche ambassadeur von Stobrer tegenover elkaar te staan. Maarschalk Pétain loste volgens een bericht van United Press aan haar bladen de pijnlijke situatie op door von Stohrer de hand te reiken, welke deze hartelijk schudde. De loop der gebeurtenissen is gunstig voor Rusland geweest. Zijn nieuwe positie in het Westen, waar het in het bezette Polen een vooruitstekende militaire en diplomatieke stel ling heeft ingenomen, heeft het nog meer tot een openbaar centrum der Europeesche politiek gemaakt. Ook sinds de mislukte voor-oorlogsche pogingen van Engeland en Frankrijk om Rusland in hun anti-agressiefront te betrekken, is Moskou het reisdoel van vele diplomaten gebleven. De Duit sche minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, kwam een maand geleden naar Moskou gevlogen om het opzienbarende Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag af te sluiten, dat de cynische verdeeling van den Poolschen buit ten gevolge had. En sindsdien is Moskou pas voor goed het reiscentrum der diplomaten geworden. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken fearadjogloe is de eerste geweest van de gasten, die het Kremlin bezochten. Hij bracht hartelijke groeten mee van zijn volk, maar daarvoor is minister Sara- djogloe niet naar Moskou gekomen. Wat dan wel de reden van zijn bezoek is, daarover tast men nog in het duister. De Turksche diploma tieke relaties zijn velerlei; zoowel Engeland als Rusland beschouwt het als zijn oude en trouwe vrienden. Het is niet onmogelijk, dat daarom naast de Turksch-Russische belangen ook de Russisch-Engelsche verhoudingen wel eens ter sprake kunnen komen. Minister Selter van Estland, de Noordelijkste van de Baltische staten, is na zijn overhaaste reis naar de hoofdstad van zijn land Tallinn, vroeger Reval geheeten, weer naar Moskou te ruggekeerd. Reeds de vorige week bevond Sel ter zich in de omgeving van het Kremlin, om een handelsverdrag af te sluitep. Na voorspoe dige onderhandelingen begaf minister Selter zich des avonds naar de opéra, waar hij na de voorstelling de boodschap kreeg, om ten spoe digste nogmaals op het Kremlin te verschijnen. Wat daar is besproken is niet bekend, maar het gevolg was, dat minister Selter overhaast naar zijn land terugreisde, om daar besprekin gen te houden met de „rijksouden" en andere raadgevers. Men mompelt over ultimatieve eischen, die het machtige Rusland aan net kleine Baltische staatje heeft gesteld. Het land zou moeten toelaten, dat Rusland een marine basis op zijn gebied vestigt en het zou bovendien zijn uitvoer op Rusland moeten instellen. Ook schijnt de pressie van Moskou, wiens invloed door den Poolschen buit langs de Baltische kust en in den Balkan op slag overheerschend is geworden, samen te hangen met de ontvluch ting van den geïnterneerden Poolschen onder zeeër uit Estlands haven, die eenige dagen ge leden gemeld werd. Door deze ontvluchting in twijfel te trekken en Estland te beschuldigen van een niet-neutrale houding heeft Rusland een aanleiding gevonden dit kleine land onder druk te zetten. Von Ribbentrop is ten tweeden male naar Moskou gevlogen, omstuwd door een stoet van vijf en dertig deskundigen. „Problemen, die ver band houden met de situatie in Polen" staan ter bespreking op het program. Dit alleen en verder niets meer? Men kan in Moskou vele collega's uit andere landen ontmoeten, uit landen, die in de invloedssfeer liggen, die aan Duitsch land of aan Rusland zal toevallen: de Oostzee- staten en de Balkan. Hoe grooter de sovjet-invloed in het Oosten wordt, hoe meer zy door de Westersche belli- gerenten in hun landen beknot wordt. In Frankrijk is ten slotte de communistische paruj verboden. Het is den communisten hun eigen schuld. Hoewel Rusland een niet-aanvals- en buitverdeelingspact met den vijand van Frank rijk sloot, hoewel de sovjet-troepen den Fran- schen bondgenoot in den rug aanvielen, toch bleef het Fransche communisme de politiek van Mos kou verdedigen. Zij bleven de derde internatio nale trouw en niet het vaderland. De C.G.T., het groote Fransche vakverbond, dat zeer sterk onder rooden invloed stond, toonde zich verstandiger en heeft reeds het commu nisme vaarwel gezegd. Dat is zelfs door den val van het Volksfront niet bereikt. De communistische bladen „Humanité" en „Ce Soir" verschenen sinds meer dan een maand niet meer en thans is de partij zelf illegaal ver klaard. De 73 communistische député's en de 2 Senatoren zullen niet van hun mandaat verval len verklaard worden, zoodat de parlementaire onschendbaarheid intact blijft. Maar in de uit oefening van hun functie worden ze op non- actief gesteld. In zijn wekelijksch overzicht besprak Cham berlain vooral de toenemende Engelsche heer schappij ter zee. Daardoor kan de economische oorlog tegen Duitschland volgens Britsche zienswijze veel effectiever worden. Het Engel sche verlies aan economische goederen neemt per week steeds meer af, de toename van den buit van voor Duitschland bestemde goederen wordt steeds grooter. De Engelsche voorraden zijn volgens Churchill daardoor grooter gewor den, dan wanneer er geen oorlog zou zijn. De vraag, waar het bij den economischen oorlog op neer komt, is of deze blokkade effect kan hebben. In 1918 is dit wel gebleken. Maar weegt de eventueele Engelsche heerschappij over de Westelijke zeeën in dezen oorlog op tegen de heerschappij te land, die Duitschland en zijn vriend Rusland in het Oosten zouden kunnen uitoefenen? De afsluiting van de zeezijde zou dan kunnen worden opgeheven door een nieu wen toevoer uit de Oost-Europeesche landen. Intusschen gaat ook de oorlog-met-de-wa penen verder voort. Warschau moge verwoest worden en in puin zijn geschoten, de bezetting van deze stad houdt nog moedig den hopeloo- zen strijd vol. Hier woedt de moderne oorlog op zijn wreedst; het moordende metaal kent geen onderscheid meer tusschen burger of mi litair. Het moet voor de beproefde bevolking wel zijn, alsof de hel is losgebroken. De voorpostengevechten aan het Westelijk front nemen ook verder in hevigheid toe. De Fransche troepen schijnen, ondanks de vele te genaanvallen, voort te gaan met het veroveren van observatiepunten in het „niemandsland" tusschen de twee verdedigingslinies. Niet alleen is het Duitsche dorpje Perl veroverd, maar het schijnt dat de Fransche troepen aan twee zij den Saarbrücken reeds gepasseerd zijn, hoewel de stad zelf nog niet bezet is. De Fransche loopgraven liggen daar tusschen de meest vooruitgeschoven mitrailleursnesten van den Duitschen Westwall. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). Met in gang van 28 September is de reisduur op het traject Batavia-Napels vastgesteld op 6 dagen en op het traject Napels—Batavia op 5 1/2 dag. De vertrekdagen blijven Maan dag en Donderdag. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). De „Nan- doe" van de K.L.M. is vanmorgen om 11 uur, bestuurd door piloot Sillevis, uit Napels op Tjililitan aangekomen. Het toestel bracht een flinke lading post mede en 10 passagiers, be stemd voor Indië. Piloot Sillevis was zeer enthousiast over de nieuwe verbinding, welke niet de minste moei lijkheden oplevert. Integendeel, gedurende de geheele reis is de oorlogssfeer volkomen afwezig geweest. De passagiers, die zich aan de bepa lingen inzake bagage en financiën houden, on dervinden zeer vlotte medewerking. De bepa lingen tegen het vliegen bij nacht door Irak zijn intusschen reeds opgeheven, zoodat Sillevis dan ook een dag op de nieuwe route kon in- loopen. De animo voor de luchtvaart over de Neder landsche lijn is belangrijk gestegen, aangezien nu meer dan ooit de luchtvaart geprefereerd wordt boven de scheepvaart. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). De Volksraad ontving nog een tweetal ontwerp-ordonnanties in verband met de internationale situatie en wel: a. Een ontwerp-ordonnantie met betrekking tot de taak van de beroepshavenmeesters en loodsen eerste klasse in Nederlandsch-Indië, en b. een ontwerp-ordonnantie met betrekking tot de taak van gewestelijke vaartuigen en het per soneel daarvan, ten aanzien van het verrichten van militaire diensten, alles in tijd van oorlog of oorlogsgevaar, of andere buitengewone om standigheden. De regeering heeft de beslissing op deze ont werpen gevraagd voor 14 October a.s. BUITENZORG, 27 Sept, (Aneta). Uit over weging, dat de buitengewone omstandigheden voorzorgsmaatregelen wdischelijk maken, is be paald, dat het ontslag per 1 October 1939 van dienstplichtigen bij de zeemacht, met inbegrip van het reservepersoneel, van de jaarklasse 1894 en de overgang per 1 October 1939 naar den landstorm van militieplichtigen der jaar klasse 1907, zijn opgeschort. Te Raalte is de eerste schuilkelder ge maakt en wel door den heer H., ei genaar van de autoslooperij. Op een terrein na bij zijn huis is een kuil gegraven van ongeveer 2,5 a 3 meter, waarin een autobus is geplaatst. In dezen bus zijn ruime zitplaatsen voor ver scheidene personen. De toegangen tot dezen schuilkelder zijn in verschillende richtingen gegraven en afgedekt met ijzeren balken, daar overheen ijzeren platen en afbraak-materiaal De autobus kan gasdicht worden afgesloten en wordt electrisch verlicht, ook kan men er de lucht in ververschen. Naar wij vernemen, zal de president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, die een geneeskundige behandeling heeft ondergaan, ever eenigen tijd het Bronovo-Ziekenhuis te 's-Gravenhage, waar hij verpleegd wordt, geheel hersteld verlaten. Hij hoopt spoedig daarna zijn werkzaamheden i'e kunnen hervatten. In een nota naar aanleioing van het verslag der Tweede Kamer over een groot aantal con- tingenteeringswetsontwerpen wijst de minister van Economische Zaken er op, dat de Invoer- noodwet 1939 en de Crisisinvoerwet geheel ver schillende doeleinden nastreven. De eerstge noemde wet heeft, zooals bekend, ten doel de regeering de noodige middelen in handen te geven om in de huidige omstandigheden daar, waar zulks noodig mocht blijken, toezicht op den invoer uit te oefenen. De Crisisinvoerwet beoogt daarentegen in de eerste plaats bescher ming van het Nederlandsche bedrijfsleven tegen cvermatigen invoer en daarnaast het scheppen van een handelspolitiek instrument, met name voor de bevordering van den uitvoer. Uiteraard is ook bij den minister de vraag opgekomen, in hoeverre deze bescherming van het bedrijfsleven en de aanwezigheid van een dergelijk handels politiek instrument onder de huidige, sterk ge wijzigde omstandigheden nog noodzakelijk zijn te achten. Zooals de minister nog onlangs bij de behan deling van enkele contingenteeringsontwerpen in de Eerste Kamer reeds heeft medegedeeld, heeft hij der commissie van advies voor de Cri sisinvoerwet vërzocht hem op korten termijn haar meening kenbaar te willen maken omtrent de wenschelijkheid tot handhaving of ophef fing der verschillende contingenteeringen. Na ontvangst van dit advies zal de minister zich ten aanzien van eiken contingenteeringsmaat- regel afzonderlijk beraden in hoeverre voort zetting in de tegenwoordige omstandigheden gemotiveerd is. Inmiddels worden de invoerbe perkingen, waar noodig, reeds thans: met groore soepelheid toegepast. Het- gebied van hoogen luchtdruk bij de Faroer is opnieuw in beteekenis toegenomen. Het heeft zich vooral in Zuid-Oostelijke richting over Zuid-Scandinavië en ons land uitgebreid. Daarby is in Zuid-Zweden, Denemarken en ons land de temperatuur aanzienlek gedaald. Vliegveld Twente meldt er een minimum van een graad. Over Scandinavië trekken voortdu rend storingen in Zuid-Zuid-Oosteiyke richting; deze veroorzaken daar regen en sneeuwbuien. By de Azoren is de luchtdruk gestegen en is de depressie, die daar gisteren lag, wat opgevuld. Over Italië biyft de luchtdruk relatief laag, terwyi over den Balkan een rug van hoogen luchtdruk is gelegen. De temperatuur bedraagt daar 6 tot 10 graden. Het kauwen van VVRIGLEY'S P.K. ia goed voor Uw gezondheid: het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaat en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. h.t.s. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. Naar wij vernemen, is bij de Ned. Spoor wegen weder een belangrijke en vrij in grijpende reorganisatie op til. Het is n.l. de bedoeling, dat de inspecties van het ver voer verdwijnen en het toezicht, dat aan deze inspecties was opgedragen, van Utrecht uit, gehouden wordt.. Ingaande 1 Novem ber zal te Utrecht een „Hoofdinspectie Lijndienst" worden gevestigd, omvattende de lpnen van de terzelfdertijd op te heffen inspecties van het vervoer Nijmegen, Rot terdam en Utrecht, terwijl op 1 Mei 1940 de overige inspecties, n.l. Amsterdam, Gro ningen en Maastricht zullen worden opge heven, waarvan de lijnen eveneens bij de „Hoofdinspectie Lijndienst" zullen worden gevoegd. Uit den aard der zaak gaat met dezen maat regel gepaard de opheffing van de inspectie- bureaux te Rotterdam, Nijmegen, Groningen, Amsterdam en Maastricht, waardoor de amb tenaren van die bureaux ter beschikking komen. De inspecteurs-handelsagenten en de han delsagenten, die aan elke inspectie zijn toege voegd, zullen echter ten behoeve van den han del ter plaatse gestationneerd biyven. doch res sorteeren onder de afdeeling Handelszaken van de commercieele afdeeling te Utrecht Hgb. Nadat hedenmorgen op de spoorwegtentoon stelling „De Trein 18391939" te Amsterdam de 150.000ste bezoeker was ontvangen, heeft het bestuur medegedeeld, dat de tentoonstelling nog een week zal worden verlengd. De sluiting is thans definitief vastgesteld op Zondag 8 Oc tober. Na dien datum zal verlenging'niet meer ei mogelijk zon, daar de militaire autoriteiten het hoofdgebouw hebben opgevorderd. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). Hoewel de defi nitieve datum van vertrek van de „Christiaan Huygens" nog niet vaststaat en deze voorloopig is bepaald op 2 of 3 October, is reeds thans vastgesteld, dat de thuisreis zal worden gemaakt via Kaapstad en Madeira. Colombo zal niet worden aangedaan. Met versche haring waren hedenochtend aan de niarkt de kotter Sch. 12, G. den Heyer, met f 91 en 26 schokkers met tezamen f 16.50 be somming. Door Z. H. E. den Bisschop van Haarlem zyn benoemd tot assistent te Amsterdam, H. Tho mas, de Eerw. Pater J. M. E. Bruens én tot ka pelaan de Eerw. Pater J. J. M. Bakkers, tot Kapelaan te Schiedam O. L. Vr. v. d. H. Ro zenkrans de Eerw. Pater J. W. A. M. Fleuren. Door Z. H. E. den Bisschop van 's-Hertogen- bosch is benoemd tot kapelaan te Nymegen. H. Dominicus, de Eerw. Pater H. A. M. Coop- mans en tot assistent te Nijmegen, H. Hart van Jesus, de Eerw. Pater Th. J. M. Terwindt. Door Z. H. E. den Aartsbisschop van Utrecht is "benoemd tot assistent te Tiel, H. Dominicus. de Eerw. Pater J. J. v. d. Heijden. In verband met de herdenking van het 40- jarig professiefeest van prof. Dr. Titus Brands- ma, op Dinsdag 3 October a.s., verzoekt prof. Brandsma ons mede te deelen, dat van een uiterlyke viering van dezen dag geen sprake is, en hij dien dag in stilte hoopt te gedenken. Slechts om te voldoen aan den eisch van dank bare erkenning van hetgeen zyn vrienden de den, zal er gelegenheid zijn, hem dien dag ge luk te wenschen op een receptie, welke zal wor den gehouden Dinsdag 3 October, des middags van half vier tot half vyf in den Carmel te Nymegen, Doddendaal no. 8. Tijdens deze re ceptie zal het huldigingscomité bij monde van Mgr. dr. J. van Gils een album amicorum met een feestgave voor het instituut voor de ge schiedenis der Nederlandsche mystiek aan bieden. Donderdag 5 Oct. viert de Subprior van het Oarmelietenklooster te Hoogeveen, P. Stanis laus Hofstee, zyn zilveren kloosterfeest. De meeste jaren van zyn priesterleven heeft hU in het Noorden doorgebracht en talryk zyn de plaatsen waar hy heeft gewerkt. Het zal hem zeker dien dag niet aan belangstelling ont breken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2