>,Duitsche aanval op Britsche vloot mislukt" Geen enkel schip werd door de Duitsche vliegers getroffen Diplomatieke bedrijvigheid te Moskou Saarbrücken geheel ontruimd Simon dient de begrooting in De overgave van Warschau Oorlogsbodems wel getroffen Sovjet-eischen aan Estland? Russisch schip getorpedeerd Stadt Schënke Het nieuws van heden Churchill verklaart in het Lagerhuis: Berlijn meldt: De ministers Von Ribbentrop uit Duitschland, Selter uit Estland en Saradjogloe uit Turkije in de Russische hoofdstad ECONOMISCHE MISSIE NAAR LONDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, Der kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22017 De eerste oorlogsbegrooting Inkomstenbelasting verhoogd (Zie vervolg pag. 2) Vermoedelijk zullen de Duitsche troepen op 29 September de stad binnentrekken BERLIJN, 27 Sept. (DNB) Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede, dat Warschau zich onvoorwaardelijk heeft over gegeven. -_k?> I Winston Churchill Het Weer De Duitsche luchtaanvallen brachten in Polen groote schade aan de spoorwegen toe. Duitsch excuus aan Stockholm **S3mJÊlE2& i Op de toegangswegen tot België zijn dreigend gevaar onmiddellijk versperringen aangebracht, die bij gesloten kunnen worden Heden diner a 3.15 v.a. i Oct. DE BLOWDE ISÏGBSJRTEiDSRJ Artilleriegevechten aan de Moezel PARIJS, 2 7 Sept. (H avas). Het Woensdagavond uitgegeven Fran- sche oorlogscommuniqué heeft den volgenden inhoud: Sovjettroepen aan de grens van Hongarije „Iedere agressie beteekent oorlog," zegt Estland Buigaarsch bezoek aan Moskou verwacht Wat Engeland aanhield aan contrabande DEENSCHE DELEGATIE NAAR ENGELAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen repel 30 et., Inoet mededeellngen 50 cent; Idem op peg één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine ermonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 2 7 Sept. In de Woens dag gehouden zitting van het Engel- sche Lagerhuis kondigde Churchill, de minister van Marine, aan, dat Dinsdag de Britsche vloot in het midden van de Noordzee is aange vallen door 20 Duitsche vliegtuigen. Het Britsche smaldeel bestond uit slagschepen, een vliegtuig-moeder schip, kruisers en torpedojagers. Geen enkel Britsch schip werd echter geraakt en geen enkele ma troos werd getroffen. Een Duitsch Watervliegtuig is omlaag geschoten en een ander ernstig beschadigd. De commandant van de thuisvloot heeft dit draadloos gemeld De minister legde deze verklaring af in ant woord op een vraag over het Duitsche legerbe- ticht, waarin melding werd gemaakt van het Vernielen van een vliegtuig-moederschip en het ernstig beschadigen van een slagschip. Hij voegde hier nog aan toe, dat een ander Duitsch vliegtuig in zee terecht is gekomen en de vier inzittenden gevangen zijn genomen Churchill deelde verder mede, dat hij ge loofde, dat het Duitsche schip „Bremen" zich bevindt in een Noord-Russische haven. In antwoord op een vraag of Engeland bereid zou zijn te spreken over het oprichten van de Vereenigde Staten van Europa, zeide de onder staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Butler- „Zooals de minister-president reeds heeft ge zegd, wenscht de regeering de vorming van een evenwichtig internationaal systeem, dat ten doel heeft oorlog te voorkomen en een recht vaardige regeling van internationale geschillen door vreedzame middelen. Zij acht het op het oogenblik evenwel niet wenschelijk zich aar, eep bepaalde procedure te binden." Butler zeide verder, dat de Britsche regeering sympathiek staat tegenover het voorstel van den voormaligen president der Vereenigde Sta ten, Hoover, tot het instellen van een neutrale commissie, welke een onderzoek moet instellen haar de aanvallen uit de lucht op de burger bevolking. Zij is evenwel van meening, dat de moeilijk heid om dit plan uit te voeren, bijna onover komelijk is. Spreker herinnerde er aan, dat minister president Chamberlain op 14 September heeft gezegd, dat, wat anderen ook zullen doen, Engeland nooit over zal gaan tot aan vallen op vrouwen en kinderen, alleen om schrik in te boezemen. Over het bombardeeren van Krzemieniec in Polen zeide Butler, dat het niet noodig was be wijzen te verzamelen over onbeperkt bombar deeren in Polen, aangezien dit bewijs reeds was geleverd. Lady Astor oefende critiek uit op het minis terie voor Voorlichting vooral betreffende de Wijze, waarop het oorlogsnieuws wordt ver spreid in de neutrale landen. Grigg daarentegen Zeide, dat hij tevreden was met de wijze van de Verspreiding van de waarheid in neutrale lan den. Hij gaf toe, dat het post- en telefoonver keer moeilijkheden oplevert, doch, dit zal spoe dig verbeterd worden. Verder zeide Grigg, dat MacMillan met genoegen de berichten in de Amerikaansche pers heeft gelezen, volgens welke zekere nationaal-socialistische leiders groote bedragen in het buitenland zouden hebben on dergebracht. De minister voor Voorlichting zal stappen ne- ftten om dit ter kennis van het Duitsche volk te brengen. Sir John Simon heeft in het Lagerhuis de eerste oorlogsbegrooting ingediend, waa,rbij hij aankondigde, dat leeningen voor de landsver dediging op groote schaal zullen worden uitge schreven. Het is duidelijk, zoo zeide hij dat het onmogelijk is al onze oorlogsuitgaven te dekken met belastingen. De tijd is echter nog niet gekomen om een nationale leening uit te Schrijven. Wanneer de tijd daartoe gekomen is, Zullen nieuwe leeningen van verschillend type worden uitgeschreven Voortgaande deelde Simon mede, dat hij niet kon garandeeren, dat het crediet van 500 mil- lioen pond, dat ingewilligd is, voldoende zou zijn om alle behoeften te dekken tot 31 Maart 1940. Ernstige opofferingen en zware aanvullende eischen zijn noodzakelijk. De plannen moeten Worden gebaseerd op pnrlog van drie ja-ren. De inkomstenbelasting wordt verhoogd tot 7/6 over een vol jaar, met een standaardvoet Van 7 shilling voor het loopende jaar. Er zal een vermindering worden gebracht in de be dragen, die afgetrokken kunnen worden bij de berekening van de inkomstenbelasting, doch een speciale voorziening zal getroffen worden voor verzachting van den ernst der verhooging in geval van personen, die dit jaar een belangrijke vermindering van hun inkomen hebben gekre gen. De vermindering van de voor aftrek in aanmerking komende bedragen zal echter dit jaar niet worden toegepast, met één uitzonde ring, n.l. de eerste 135 pond sterling van het belastbaar inkomen zullen belast worden op een Sir John Simon voet van 28 pence per pond in plaats van 20 pence- De belasting op nalatenschappen wordt terstond verhoogd met 10 tot 20 pet. Alle be lastingen op alcoholische dranken worden met ingang van morgen verhoogd. Ook indirecte be lastingen worden verhoogd, zot) op bier. whisky, tabak, suiker, geïmporteerde wijnen. Op oor logswinsten zal een belasting worden geheven van 60 pet. Het overgeven van de stad zal vermoedelijk op 29 September ge schieden. Een Havasbericht, afkomstig van de verde diging van Warschau, dat met vertraging is ontvangen, geeft een beeld van de gebeurte nissen, die aan het aanbod tot overgave van de Poolscbe hoofdstad zijn voorafgegaan. Hieruit blijkt duidelijk, hoe slechts de uiter ste noodzaak de Poolsche troepen heeft gedwon gen de stad over te geven. Deze mededeeling van de verdedigers der hoofdstad, gedateerd 26 September, luidt: Warschau en Modlin blijven zich heldhaftig verdedigen tegen de sterke aanvallen van de Duitschers. Op den linkeroever van den Weich- sel heeft Warschau zeer heftige Duitsche aanval len weerstaan onder moeilijke omstandigheden. Gisteren (25 September) werden dertien Duit sche vliegtuigen in het gebied van Warschau neergeschoten. Op het oogenb.'ik (Dinsdag) ligt de stad volkomen in puin en staat zij bloot aan voortdurend artillerievuur. Sedert eenige dagen zijn de reservoirs en waterfilters vernield en de bombardementen maken het zeer moeilijk de burgerbevolking te helpen. Negen ziekenhuizen vol zieken werden door granaten en bommen vernield. Alle historische monumenten zijn ver nield, de rook en stof in de stad beletten de ademhaling. In verband met den huidigen wanhopigen toestand van de burgerbevolking en de on metelijke schade, het gebrek aan water en het gevaar voor epidemieën, heeft de bevel voering in Warschau het Duitsche opper bevel voorgesteld een wapenstilstand van 24 uur te sluiten. Het antwoord hierop is nog niet ontvangen. De toestand van de burgerbevolking en de stad heeft het commando genoopt spoedig ce handelen, teneinde te vermijden, dat de bur gerbevolking verdere verliezen leed. Hitier heeft bevel gegeven tot instelling van een militair bestuur in de bezette Poolsche ge bieden. Aan het hoofd van dit militair bestuur heeft hij overste generaal Von Rundstedt aan gewezen. Rijksministér dr. Prank is tot oppersten bestuurschef voor het geheele civiele bestuur benoemd. BERLIJN, 27 Sept. Het Duitsche Nieuws bureau schrijft, dat, nadat van Britsche zijde gisteren twee valsche berichten zijn gepubliceerd over een vliegeraanval op Kiel en op Friedrichs- hafen, vandaag wordt gemeld, dat bij den aan val van Duitsche vliegers op een Britsch smal deel in de Noordzee geen der schepen zou zijn getroffen, terwijl drie Duitsche vliegtuigen ver loren zouden zijn gegaan. De opperbevelhebber van de luchtmacht stelt te dien aanzien vast: Het Britsche vliegtuigmoederschip is getrof fen door een bom van 500 kg, een slagschip werd door twee bommen van 250 kg. getroffen midscheeps en aan het voorschip. Welke uit werking deze bommen hebben gehad behoeft geen nader betoog. Verder is naar het DNB meldt geen der aan vallende vliegtuigen door de Engelschen ge troffen en zijn alle toestellen naar hun basis teruggekeerd. Woensdag heerschte in de Sovjet- Russische hoofdstad een zeldzame diplomatieke bedrijvigheid. Daar was allereerst de aankomst van den Duitschen Rijksminister Von Ribben trop, die voor besprekingen over Polen naar Moskou kwam. In zijn gevolg bevond zich Forster, het hoofd van het burgerlijk bestuur van Danzig. Verder kwam de Estlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Selter, Woensdagmid dag in een speciaal vliegtuig te Moskou aan. Hij werd vergezeld door den voorzitter van 't Est landsche parlement, professor Ulutz, het par lementslid professor Piip en den Estlandschen gezant te Moskou, Rei. De Turksche minister van I iuitenlandsche Zaken, Sarajogloe, die, zooals bekend, reeds te Moskou vertoefde, heeft Woensdagmiddag Molotof een lunch aangeboden op de Turksche legatie. Worosjilof zat mede aan. Men verzekert dat de diplomatieke besprekin gen tusschen Turkije en Rusland in een zeer 35* j'r: MOSKOU, 27 Sept, (Tass) Woensdag te zes uur in den avond is het Sovjet-Russische schip „Metal- list" door een onbekende duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht in de nabijheid van de Narva-baai. Het schip mat 4000 ton. De be manning bestond uit 24 man. 5ov- jet-patrouil!eschepen hebben negen tien opvarenden opgepikt. De vijf overigen worden vermist. STOCKHOLM, 27 Sept. (Havas) De Duit sche zaakgelastigde te Stockholm heeft zich naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven om namens zijn regeering de veront schuldigingen aan te bieden voor het dooden van een Zweedsch onderdaan bij het beschieten van een Nederlandsch vliegtuig boven de Noord zee. LEIDSCHEPLEIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33072 Dagelijks wisselende menu's Haringsla Koninginnesoep Filet van Tarbot a la Mornay Gebr. Rosbief garni, gebakken aardapp. Nesselrode Pudding of Fruit of Ijs. Zonder Visch 90 ct. Inplaats van het voorgerecht Hors d'oeuvre varié 1.40 Ons Diner a 1.75 is een Lucullus-maaltijd Tot 1 Oct. BERT duxuka met zijn orkest De dag was gekenmerkt door acti viteit van onze verkenningsdetache menten. Volgens een bericht van Reuter hebben de Duitschers Saarbrücken geheel geëvacueerd. De Franschen bedreigen ernstig Zweibrücken, dat onder voortdurend artillerievuur ligt. Uit Luxemburg meldt Belga: Sedert van middag vier uur is een hevig artilleriegevecht aan den gang aan gene zijde van de Moezel in de s'reek van Perl, Besch en Borg. BOEDAPEST, 27 Sept. (Havas) De Sovjet troepen zijn eindelijk in contact gekomen met de Hongaarsche grenswacht. De eerste Russi sche troepen arriveerden vanmorgen op den bergpas Verecke en den pas Tatar. Toen het contact tot stand kwam vroegen de officieren aanwijzing van de juiste grenslijn, ..teneinde 1 iedere mogelijke wrijving te vermijden". hartelijke atmosfeer verloopen. Dinsdag hebben Molotof en Saradjogloe reeds twee keer eenige uren met elkaar gesproken en Woensdag wer den de besprekingen voortgezet. Saradjogloe zou eerst drie dagen te Moskou blijven, doch in verband met de aankomst van Von Ribbentrop en Selter veronderstelt men, dat het bezoek van Saradjogloe nog wel enkele dagen langer zal duren, aangezien Molotof zich ook met zijn andere gasten moet bezig houden Het bezoek van minister Selter geeft aanlei ding tot velerlei gissingen. Havas acht het waarschijnlijk, dat, wanneer Selter al niet een handelsverdrag komt teekenen, hij toch komt onderhandelen over een overeenkomst, welke een einde maakt aan de vrees van de Russen ten aanzien van de neutraliteit van Estland. Verder wordt vernomen, dat de Duitsche ma rine-attaché te Moskou, kapitein Von Baum- bach, zich naar Tallinn heeft begeven. Uit Kaunas verneemt Reuter dat de USSR vlootbases eischt op de aan Estland behoo- rendc eilanden Dagoe en Oesel. Volgens door Stockholms Tidninger uit Mos kou ontvangen berichten zouden de Russische eischen aan Estland in feite een dreigend ka rakter dragen. Moskou gebruikt de kwestie van de Poolsche duikboot Orzel als voorwendsel om het recht op te eischen tot daadwerkelijke be waking van de Estlandsche kust en de instelling te eischen te zijnen gunste van commercieele en militaire vlootbases. Generaal Laidoner, de chef van den Estland schen generalen staf, heeft 'n radioredevoering uitgesproken, waarin hij verklaarde, dat geen enkele staat zijn onafhankelijkheid kon hand haven zonder zich op de verdediging voor te bereiden. Hij stelde echter de openbare mee ning gerust, er op wijzende, dat de betrekkin gen van Estland met Rusland en Duitschland geregeld zijn in nonagressiepacten en voorts, dat formeele beloften zijn gegeven door Duitschland, de USSR, Frankrijk en Engeland ten aanzien van de eerbiediging van de Est landsche neutraliteit „Wij hopen dus buiten het ccnflict te blijven", zoo voegde Laidoner hier aan toe, „maar iedere agressie zou oorlog beteeke- nen. Estland zou zich verdedigen met den moed, dien het getoond heeft tijdens den onafhankelijkheidsoorlog." Het Estlandsche telegraaf-agentschap be richt, dat op 26 en 27 September Sovjet-Russi sche vliegtuigen verscheidene malen de neutra liteit van Estland hebben geschonden. De re- geering van Estland heeft hiertegen gepro testeerd. Officieele kringen in de hoofdstad van Est land, Tallinn, spreken categorisch de Sovjet- Russische beweringen tegen, volgens welke de Poolsche duikboot, die uit Tallinn is ontsnapt, aldaar hersteld en van brandstof voorzien zou zijn. Het bezoek van Von Ribbentrop aan Moskou heeft de geheele wereld aan het gissen gezet, aldus de diplomatieke mede werker van Reuter. Er is echter één belang rijk feit, dat niet betwist wordt. Het initia tief tot dit bezoek is van Moskou uitgegaan. Von Ribbentrop is naar Moskou ontboden, niet om voorstellen te doen, maar om ze in ontvangst te nemen. Of deze voorstellen alleen betrekking hebben op Polen, dan wel of zij ook de Baltische landen omvatten en zelfs den Balkan, kan slechts een zaak van gissingen zijn. Het feit, dat de Estlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Selter, en de Turk sche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, beiden ter zelfcer tijd in Mos kou zijn als von Ribbentrop, spreekt stellig er voor, dat het terrein der internationale politiek kan worden besproken. Er is echter een duidelijk verschil in houding van Rusland jegens Turkije en jegens Estland Er komt een toenemende dreiging in de taai der Russische pers en de radioberichtgeving je gens de Baltische landen en het is mogelijk, dat von Ribbentrop zich geplaatst zal zien tegen over plannen, die niet al te aangenaam zullen zijn voor de positie van Duitschland in de Oost zee. Wat den Balkan betreft doen de aanwij zingen eerder aenken, dat economische en poli tieke onderhandelingen worden gevoerd, dan dat over gebiedskwesties wordt gesproken. In politieke kringen te Boekarest is men vol gens Havas zeer belangstellend naar het tweede bezoek van von Ribbentrop aan Moskou. Men vraagt zich af, welke nieuwe concessies von Ribbentrop zal moeten doen om zich de mede werking van oe Sovjet-Unie te verzekeren. Men gelooft te Boekarest, dat Duitschland bereid is tot alle concessies om den steun van de Sovjet-Unie te houden. Eenigen tijd geleden heeft Duitschland verklaard, dat het een ge meenschappelijke grens met Roemenië wenschte, doch het heeft deze niet gekregen. Men ver onderstelt verder te Boekarest, dat von Ribben trop zal spreken over Warschau. De Duitschers zouden vreezen, dat, indien de verdedigers van de stad aan het eind van hun krachten zouden zijn gekomen, zij de stad zouden openen voor de Sovjet-Russische troepen, die op den rechter oever van den Weichsel liggen en zoo de Duit schers berooven van de overwinning. Men verwacht te Moskou ook nog kolonel Boidef, den chef van de Bulgaarsche civiele en militaire luchtmacht. In diplomatieke kringen te Moskou ziet men niet goed het nut van een luchtlijn tusschen de Sovjet-Unie en Bulgarije en men veronderstelt derhalve dat het bezoek van Boidef ook een politiek doel heeft. iiiiiiiiiiiiiiiiiMiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij VERWACHTING: VOOR DE KUSTSTROOK: i Gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk enkele buitjes, weinig verandering in tempera- tuur, meest matige wind. uit Noordelijke richtingen. VOOR HET BINNENLAND: E Plaatselijk lichte nachtvorst. Overdag ge- deeltelijk bewolkt en zelfde temperatuur. H Geen neerslag van be teekenis. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Sir John Simon dient in het Lagerhuis de Britsche oorlogsbegrooting in; ver klaring van Churchill over den Duitschen aanval op de Britsche vloot. Warschau heeft zich onvoorwaardelijk aan de Duitschers overgegeven. Minister Von Ribbentrop en minister Selter van Estland te Moskou aange komen; Russische eischen aan Estland? Sovjet-Russisch schip in de nabijheid van de Narvabaai getorpedeerd. Economische missie voor overleg met de Britsche regeering naar Londen ver trokken. Onderzoek gevraagd naar het gebeurde met het Duitsche s.s. „Franken" in de Indische wateren. Rijks-textielbureau opgericht. Auto op onbewaakten overweg te Bar- gererfscheidenveen door trein gegrepen; bestuurder gewond. Beurs van New York: Stemming aanvan kelijk vast, later onregelmatig. De schoone verbeelding Kinderen speelden „bruiloftje". Hebt ge kinderen bij hun spel wel nauwlettend gadegeslagen? Hun ver beelding toovert een trapportaal in een volksbuurt tot feestzaal om. De kleintjes verplaatsen zich geheel in hun rol. Ze zijn die ze willen verbeel den. En een heerlijke droomwereld scheppen ze rondom zich waarin ze genieten. Wij, grooten, moesten wat meer waarde hechten aan die schoone ver beelding óók voor ons. De werkelijk heid is soms zoo rauw en hard. Maar we hebben dan nog onze fantasie. We kunnen, zonder de waarheid geweld aan te doen, van een naargeestige omgeving een blijde werkelijkheid maken. Het is maar zooals we de din gen aanzien. We moeten trachten optimisten te zijn en het schoone, 't goede te willen zien. Laten we veel meer plaats inruimen aan de schoone verbeelding. De dichter is een weldoe ner der menschheid. De Regeeringspersdienst meldt: De heeren A. Th. Lamping, Directeur van de Handelsaccoorden van het Depar tement van Econom. Zaken, en mr. G. H. C. Hart, chef van de 8e afdeeling van het Departement van Koloniën, zijn naar Lon den vertrokken om onder leiding van Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, Hr. Ms. gezant aldaar, besprekingen te voe ren met de Britsche Regeering met het oog op de moeilijkheden, geschapen door den oorlogstoestand. LONDEN, 27 Sept. (Reuter). Het Britsche ministerie voor economischen oorlog deelt me de, dat in de week, die op 26 September ein digde, ruim 70.000 ton goederen onderschept en aangehouden zijn door de Britsche contrabande- controle. Onderschept werden 23.150 ton ijzer erts, 14.200 ton petroleumproducten, 7.200 ton mangaan, 7.600 tor» oliehoudende zaden, 6.000 ton bauxiet, 2.600 ton veevoer. 2.100 ton ver schillende levensmiddelen. 1.300 ton vezels, 1.300 ton oliën en vetten, 1.000 ton granen en 5.900 ton rubber. Voorts werd een aantal zen dingen chemicaliën, katoen, wol. gom. harsen, hout, huiden en vellen en meststoffen onder schept. De goederen in kwestie werden vastge houden omdat er bewijzen waren, dat zij naar Duitschland werden verzonden. KOPENHAGEN. 27 Sept. (Reuter)Woens dag is 'n Deensche handelsdelegatie naar Enge land vertrokken om er te spreken over aange legenheden, welke verband houden met den in- en uitvoer. De delegatie maakt de reis over Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1