Lagerhuis neemt begrooting aan Opmarsch van het bolsjewisme New-Yorksche Beurs DE BAROMETER mmam DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 De indruk van de begrooting De debatten Beteekenis van de ontbinding der communistische partij in Frankrijk De Sovjetiseering van Polen Poolsche bisdommen in handen der Sovjets De pelgrimstocht naar Mekka Geen groot expeditie- leger van Australië Japansche successen bij Tsjangsja ITALIAANSCH VLIEGTUIG BIJ MALTA GEDAALD Oorlogsschip der V. S. naar Lissabon DUITSCH-JOEGOSLAVISCHE BESPREKINGEN Auto met militairen gekanteld Alle tien inzittenden min of meer ernstig gewond Officieel antwoord op gestelde vragen Stemming aanvankelijk vast; later onregelmatig BEPERKT RADIOVERKEER MET VLIEGTUIGEN CAFÉ MET WOONHUIS UITGEBRAND Contact met gemobiliseerde landstormers Meisje verongelukt WISSELKOERSEN AMSTERDAMSCHE BEURS AMERIK. GOEDERENMARKT t Maïs Nabeurskoersen van 27 September Clearingkoersen Examen Wiskunde L. O. Academische examens Apothekers-assistent FAILLISSEMENTEN (Vervolg van pagina 1) Een heffing op het kapitaal is in studie, doch ls niet uitvoerbaar gedurende den oorlog. Simon raamde, dat de schatkist uit de belastingwijzigin- gen de volgende meerdere inkomsten zou trekken inkomstenbelasting 70 millioen in dit jaar en 146 millioen in het volle jaar. belasting op onroe rende goederen 1,500.000 dit jaar en 6 millioen Over het volle jaar. Bierbelasting 11 millioen dit jaar en 27 millioen over het volle jaar, spi ritualiën 2 millioen dit jaar en 3.500.000 over het volle jaar, wijnen 1 millioen dit jaar en 2 millioen over het volle jaar, tabak 8 millioen dit jaar en 16 millioen over het volle jaar. Men verwacht, dat te zamen de nieuwe voorstellen 107 millioen in dit jaar en 226 500.000 pond over het volle jaar zullen opbrengen In zijn begrootingsrede heeft Simon o.m. nog verklaard: „Wij zullen in dit begrootingsjaar staan tegenover totale uitgaven van bijna 2.000.0001)00 pond sterling. De oorspronkelijk geraamde inkomsten uit de bestaande belastin gen bedroegen 942.000.000 pond en tot aan het uitbreken van den oorlog waren er aanwijzin gen, dat dit bedrag ook zou binnenkomen. Het is noodzakelijk, dat de raming thans wordt her zien. Onder de nieuwe omstandigheden is het niet waarschijnlijk, dat de inkomsten de 890 millioen te boven zullen gaan. De groote oorlog, waarin dit land is verwik keld, stelt ons voor een speciaal economisch probleem van bijzondere urgentie en ernst. Wanneer dit probleem niet behoorlijk onder oogen wordt gezien en op koene wijze wordt behandeld, wordt ons vermogen om den oorlog tot een zegevierend einde door te zetten zeer ernstig verzwakt en zou de schade, die aan ons nationale leven zou zijn aangebracht, nadat de oorlog gewonnen zou zijn, onherstelbaar zijn. De schatkist zal geld noodig hebben op een schaal als nog niet is voorgekomen. Voor die uitgebreide behoefte gedurende de oorlogspe riode moet de belasting een maximale bijdrage leveren. Uiteraard moeten de belastingen aan gevuld worden door de defensieleeningen op groote schaal. Het is de plicht van den parti culieren burger om zoo veel mogelijk tot die leeningen bij te dragen. Behalve door belastin gen en leeningen kan de oorlog alleen worden gefinancierd door methoden die in wezen in flatie vormen en „dat is een koers, dien wij met alle tot onze beschikking staande middelen moeten trachten te vermijden". Sprekende over den ernst van de financieele en industrieele problemen, zeide Simon: „Wij moeten er echter aan denken, dat, hoe ernstig ook ons probleem is, het financieele probleem, waartegenover Duitschland geplaatst is, is on eindig grooter". Wanneer de prijs voor de over winning hoog is, dan is hij toch waard betaald te worden, want het is de prijs voor de vrijheid en voor alles wat het leven levenswaard maakt voor Europa en de rest van de wereld." Minister F r de aar. dat met het oog op de bijzondere problemen, die voortvloeien uit den oorlogstoestand ten aanzien van den onder- lingen handel en de economische en politieke betrekkingen, de regeeringen van Engeland en Ierland overeengekomen zijn om het bestaande systeem van verbindingen tusschen haar aan te vullen door de aanstelling van een vertegen woordiger van het Vereenigd Koninkrijk in Ier land. Sir John Maffey is in deze functie be noemd en zal zijn werkzaamheden terstond aan vangen. Zonder hoofdelijke stemming nam het Lagerhuis achtereenvolgens de resoluties aan, waarin een extra heffing werd ge plaatst op bier,spiritualiën, wijnen, tabak, suiker, evenals de verhooging van de in komstenbelasting. Een opmerkelijke eigenaardigheid van de han delwijze van het Lagerhuis was vanmiddag wel, dat binnen 100 minuten na Simons rede het Huis met algemeene stemmen goedkeuring had gehecht aan de resoluties en daarmede onmiddellijke legislatieve kracht had gegeven aan de belastingvoorstellen, ofschoon de alge meene debatten nog volgden en ook morgen voortgezet zullen worden De drastische begrooting heeft een geweldi gen indruk gemaakt en wordt beschouwd als het beste bewijs van de vastberadenheid des lands om de hoogste oorlogsinspanning ten uit voer te leggen. De begrooting als geheel, aldus de City-redacteur van Reuter, vertegenwoordigt den zwaarsten last, die ooit door eenige vrije natie op zich is genomen. De begrooting stelt voor om ongeveer 51 pet. van de uitgaven uit belastingen te dekken, hetgeen ongeveer het dubbele is van de verhouding uit den wereld oorlog. Het kernpunt van Simons verklaring ls, dat andere financiering dan door belasting of leeningen tot inflatie moet leiden, welke Engeland met inspanning van alle krachten wil vermijden. Ofschoon Simon er naar gestreefd heeft de gestrengheid der begrooting in de aanvanke lijke stadia te verzachten, is toch zijn hoofd zakelijke doel om den laatsten cent te persen uit het weerstandsvermogen van het land ge durende een oorlog van drie jaar of langer, wanneer dat noodig mocht zijn. De begrooting schenkt niet de minste aandacht aan overwe gingen van politieke populariteit, zooals blijkt uit de heffingen op bier en suiker en uit de verhooging der belastingen op de kleine in komens Attlee verklaarde, dat de verhooging der in komstenbelasting in orde was. Voor den oorlog zal betaald moeten worden door de inspanning van de mannen en vrouwen in dit land in den huidigen tijd. Men kan de betaling niet uit stellen en door leeningen op rekening zetten van de toekomstige generatie. Op eenige punten echter oefende spr. critiek uit, om- ten aan zien van de veranderingen in den kinderaftrek en de heffing op suiker. Wanneer de oorlog voortgaat, aldus Attlee, zult gij een veel groo- tere beweging moeten inzetten in de richting van gelijkheid der vermogens Sinclair sprak over financieele lasfsn van bijna onberekenbaar gewicht, die opgenomen zullen worden. Wij weten thans, waar wij aan toe zijn. De minister heeft den stier bij de horens gevat. Hij heeft gelijk zoo veel mogelijk geld te heffen door belastingen bij den aanvang van den oorlog. De structuur der begrooting verdient steun. Spr. stelde voor critiek op som mige punten uit te stellen, tot Simons verklaring was bestudeerd zooals zij verdient. Intusschen stelde spr. voor een commissie te benoemen voor de nationale uitgaven. PARIJS, 27 Sept. (Reuter). In Fransche en buitenlandsche diplomatieke kringen gelooft men, dat het besluit der Fransche regeering om de communistische partij te ontbinden meer dan een zuiver binnenlandsche beteekenis heeft. Het besluit is genomen op een oogenblik, waarop vele landen in Europa en zelfs in Amerika ongerustheid toonen over den opmarsch van het Sovjetleger naar de Karpathen en over de snelle Sovjetiseering van een belangrijk deel van Polen. De door Moskou op de Baltische staten uit geoefende druk en de vlugheid, waarmede plaatselijke Sovjets worden gevestigd vlak ach ter de oprukkende Sovjettroepen, hebben een gevoel van bezorgdheid gewekt in de landen van Centraal en Zuidoost-Europa. De Duitsche propaganda heeft het de geheele wereld doen voorkomen, dat Frankrijk een prooi is van het roode gevaar. Thans is de toestand omgekeerd. In het bijzonder de Balkanlanden beginnen van gedachten te wisselen en vergeten hun ge schillen om een grondslag te zoeken voor soli dariteit tegenover de Sovjetexpansie. Door de Sovjet-Russische bezetting van een gedeelte van Polen zijn verscheidene Poolsche bisdommen in handen gekomen van de Sovjets. De namen der bisdommen, alsmede het aan tal katholieken in die afzonderlijke bisdommen, laten wij hier volgen: Aartsbisdom Wilna: 1.469.848 katholieken, 527 saeculiere geestelijken. Bisdom Lomscha: 558.651 katholieken, 427 saeculiere geestelijken. Bisdom Pinsk 286.252 katholieken, 199 saecu liere en 183 reguliere geestelijken. Bisdom Siedlce: 754.726 katholieken, 383 sae culiere en 31 reguliere geestelijken. Bisdom Lublin: 1.058.849 katholieken, 420 sae culiere en 30 reguliere geestelijken. Aartsbisdom Lemberg (Lwow) 1.014.500 ka tholieken, 627 saeculiere en 175 reguliere gees telijken. Bisdom Halicz-Lemberg (Grieksch Katholiek Bisdom); 1.344.355 Grieksch-Katholieken. Aartsbisdom Lemberg (Armeensch Aartsbis dom) 5200 met Rome geünieerde Armenen. Bisdom Premysl; 1.064.366 katholieken, 721 saeculiere en 138 reguliere geestelijken. Bisdom Przemysl (Grieksc'n-Katholiek bis dom) 1.244.191 met Rome geünieerde Roethenen. Bisdom Luzk: 247.917 katholieken van Latijn- schen ritus, 7923 katholieken van den Ooster- schen ritus, 205 geestelijken. Bisdom Stanislau: (Grieksch-Katholiek Bis dom) 1.035.214 katholieken, 498 saeculiere en 21 reguliere geestelijken. Het Zwitsersche blad Basler Nachrichten ver neemt uit Czernowitz, dat de S°vjetiseering van Polen voortgaat en uit Helsinki worden nadere bijzonderheden dienaangaande verno men. Te Wilna en Lwow zijn de eerste com munistische kranten verschenen. In de steden v/orden de communistische eigendomsbegrippen toegepast. Op het land heerscht een chaos, de boeren hebben op eigen gelegenheid de bezit tingen van de grootgrondbezitters verdeeld en de fabrieken en banken worden door arbeiders raden geleid. Men maakt geen onderscheid tus schen Polen, Joden en Oekrainers. LONDEN, 27 Sept. (Reuter). De jaarlijk- sche pelgrimstocht van Mohammedanen naar Mekka en Medina zal ernstig hinder ondervin den van den oorlog. Het Britsche ministerie van Voorlichting heeft medegedeeld, dat de regeering van Britsch Indië de pelgrims moet waarschuwen, dat geen schepen zullen varen van de Indische havens naar Djedda. Jaarlijks trekken ongeveer 50.000 pelgrims uit Britsch Indië naar Mekka. Stand op Donderdag 1 uur van.: 771JB Vorige stand: 763.9 MELBOURNE, 27 Sept. (Reuter) De mi nister-president van Australië, Menzies, heeft in een radiorede gezegd, dat het onwijs zou zijn een groote macht overzee te zenden. Bovendien is hulp voor de luchtmacht van meer nut. De positie van Australië is anders dan in 1914, toen de houding van alle landen bekend was en geen gevaar dreigde voor een vijandelijken inval. TOKIO, 27 Sept. (Domei) Ten noorden van Tsjangsja, de hoofdstad der provincie Honan, zijn de Japansche strijdkrachten vanochtend vroeg door de Chineesche linies gebroken. De Japansche troepen trekken op Tsjangsja samen. De Chineezen hebben volgens dit bericht 3700 dooden op het slagveld achtergelaten. MALTA, 27 Sept. (Reuter). Een Britsche duikboot en een Britsch militair vliegtuig heb ben hulp verleend aan een Italiaansch ver keersvliegtuig, dat heden gedwongen was om buiten Malta neer te strijken. De bemanning, de passagiers en het toestel zijn in veiligheid gebracht. WASHINGTON. 27 Sept. (Reuter) Het zenden "van een Amerikaansch oorlogsschip naar Lissabon, zoo verluidt te Washington, zou gedeeltelijk in verband staan met het feit, dat j Lissabon thans het Europeesche eindstation is voor de Amerikaansche Clippervliegtuigen. Ook bestaat er een mogelijkheid, dat men Lissabon als een geschikte haven beschouwt voor Amerikaansche koopvaardijschepen met bestemming naar Europa, wanneer Amerikaan sche schepen indien het Congres maatregelen neemt betreffende de neutraliteit instructie krijgen om uit de Europeesche oorlogszone te blijven. BELGRADO, 27 Sept. (Havas). De jaar- lijksche bijeenkomst van de gemengde-Duitsch Joegoslavische economische commissie, welke eerst 10 October bijeen zou komen, zal op ver zoek van Duitschland reeds morgen vergade ren. De commissie zal een aantal vraagstukken, welke uit den huidigen toestand voortvloeien, behandelen. Woensdagavond is op de Generaal van Heutszlaan te Baarn een ernstig ongeluk ge beurd met een militairen vrachtauto, waarin tien militairen waren gezeten, dfe op weg waren naar een ontspanningsavond. Vermoedelijk doordat met te groote snel heid werd gereden, is de wagen, bij het uit wijken voor twee personenauto's, ün den berm van den weg terecht gekomen en gekanteld. Alle inzittenden werden gewond. Drie of vfer van hen verkeeren in ernstigen toestand. Per ziekenauto's uit Soest en Hilversum zijn ce slachtoffers naar het ziekenhuis te Baarn en de militaire hospitalen te Amersfoort en Utrecht vervoerd. De vrachtauto werd zwaar beschadigd. Vraag: Kan men zijn huisraad, uitzet of lijf goed uit Duitschland uitvoeren? Antwoord: De mogelijkheid daartoe hangt voor een belangrijk deel af van de vervoersmo gelijkheden in Duitschland. Een onderzoek ter plaatse daarnaar is allereerst noodzakelijk. Ver volgens overlegge men met de ambtenaren van invoerrechten en accijnzen, allereerst in Duitschland, maar ook hier te lande. Kan men niet persoonlijk in Duitschland deze aangele genheden regelen, dan zal men de hulp van vrienden moeten inroepen. zVraag: Hebben vrijwilligers van het vrijwillig landstormcorps „motordienst" recht op kost winnersvergoeding Antwoord: Inderdaad kunnen zij op deze vergoeding aanspraak maken krachtens beslis sing van den minister van Defensie van 20 April 1939. Vraag: Wordt voor de lichting 1940 nog vrij stelling verleend wegens kostwinnerschap? Antwoord; Ja. Vrijgestelden worden echter buitengewoon dienstplichtig en kunnen als zoodanig ook worden opgeroepen. Vermoedelijk zal hun oproeping, indien daartoe wordt over gegaan, eerst later plaats hebben. Vraag: Hoe is de vrijstelling wegens broeder- dienst geregeld? Is deze regeling voor de lich ting 1940 weer van toepassing? Antwoord: Vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend aan een zoodanig getal perso nen als bij de lichting meer beschikbaar zijn dan het bij de wet toegelaten contingent be draagt. Wie v/el en wie niet voor vrijstelling in aanmerking kunnen komen, is afhankelijk van het getal der broeders die gediend hebben of reeds dienstplichtig geworden zijn, en verder van de grootte van het gezin. Dit is voor elke lichting verschillend. Voor de lichting 1940 is het getal vrijstellingen zeer ruim geweest. Daar voor is in het algemeen ieder ingeschrevene in aanmerking gekomen, die een broeder heeft, die tot dienstplichtige bestemd is of dient of gediend heeft overeenkomstig de nader in de wet om schreven voorwaarden. Vraag: Kunnen nog niet opgeroepenen reeds thans hun voorkeur kenbaar maken voor een bepaald wapen? Antwoord: Bij verschijning voor den keurings- raad bestaat gelegenheid voorkeur voor een be paald wapen kenbaar te maken. Vraag; is het mogelijk, dat een jongere broer (behoorende tot de lichting 1940), toch moet opkomen, daar zijn oudere broer (behoorende tot de lichting 1936) wegens voortdurend uitstel voor de mobilisatie nog niet in dienst was ge weest? Antw«ord: Deze mogelijkheid is niet uitge sloten. De jongere broeder had naar alle waar schijnlijkheid voor vrijstelling in aanmerking kunnen komen, indien hij de daarvoor noodige opgaaf tijdig had gedaan (bij de inschrijving voor den dienstplicht of in de tweede helft van April 1939). Heeft hij dit niet gedaan, dan is hy terecht niet vrijgesteld. Vraag: Ik ben in het bezit van een radiotoe stel, dat ik ter beschikking van de militairen wil stellen. Waar kan dit in ontvangst geno men worden? Antwoord: U doet het beste u te wenden tot den nationalen bond „Het Mobilisatiekruis", J. P. Coenstraat 49 te 's-Gravenhage, tel. 772302 Deze instelling neemt dergelijke geschenken gaarne in ontvangst en draagt zorg, dat zij voor het aangegeven doeleinde bestemd worden De bond belast zich ook gaarne met het afha len van hetgeen door de burgerij voor gemobi- liseerden beschikbaar wordt gesteld. Men wende zich schriftelijk of telefonisch tot het opgege ven adres. Vraag: Mag ik, zonder dat aan voorafgaande formaliteiten behoeft te worden voldaan, een pakketje met enkele paren gebreide sokken en enkele pakjes sigaretten aan mijn broer in Nederlandsch-Indië zenden? Antwoord: Een niet te omvangrijke, als ge schenk bedoelde zending van dezen aard kan zonder meer ten postkantore ter verzending worden aangeboden. Vraag: Mijn man vaart 4 October met het sa. Sibajak via Kaapstad naar Nederland. Kan ik hem schrijven? Antwoord: Een luchtpostbrief naar Kaapstad, welke in den loop van deze week wordt ver zonden, zal uw. man naar alle waarschijnlijk heid daar bereiken. Vraag: is er, nu ik mijn familie in Polen niet NEW YORK, 27 Sept. (Part.) De vastere stemming, die zich gisteren in het laatste beurs- uur in Wallstreet heeft baangebroken, werd heden gecontinueerd en evenals gisteren had den sporen daarbij de leiding. Tijdens de re cente oorlogshausse waren spoorwegwaarden achtergebleven, maar geleidelijk aan is de over tuiging gegroeid, dat deze tak van nijverheid den onmiddellijken weeromslag moet onder gaan van de toenemende bedrijvigheid in de basis-industrieën. Dit werd door de sterke stij ging der verladen wagons in de afgeloopen week tot boven 800.000, het hoogste cijfer van de laatste twee jaar, duidelijk onderstreept en dientengevolge is de belangstelling voor spoor wegwaarden sterk toegenomen, vooral doordat een verdere stijging van de wagonverladingen in de komende weken voorspeld wordt. Indien deze voorspellingen bewaarheid worden kan een belangrijke vooruitgang der resultatencijfers der spoorwegen over de loopende en volgende maanden worden tegemoetgezien. Een andere tijdens de oorlogshause eenigszins verwaarloos de rubriek vormen de public utilities. Ook hier moet de verhoogde industrieele be drijvigheid tot een stijging der inkomsten lei den en in verband daarmede waren ook deze fondsen heden gevraagd, daar men het koers- peil daarvan, evenals van de meeste spoorweg waarden, met deze verbeterde vooruitzichten niet in overeenstemming acht. By deze beide fbndsensoorten was de verbetering heden dan ook het meest geprononceerd, terwijl de om zetten tamelijk groot waren, vooral in spoor wegwaarden. Vrijwel algemeen werden hier winsten van tot 1 dollar geboekt, terwijl public utilities 14 tot punt konden stijgen. Elders waren de verbeteringen over het alge meen minder groot, doch was de stemming desondanks vast, terwijl de omzetten aanmer kelijk bleken te zijn toegenomen. Het hoogere koerspeil, dat gisteren bereikt werd, lokte ech ter winstnemingen uit, zoodat de grootere vraag niet onmiddellijk in sterk verhoogde noteerin gen kon resulteeren. Naast het gunstige nieuws uit het bedrijfsleven was de voortgezette stij ging in hoofdzaak toe te schrijven aan de mee ning, dat uit de gisteren door Chamberlain uit gesproken rede is op te maken, dat Engeland en Frankrijk niet bereid zullen zijn op vredes voorstellen van Duitschen kant in te gaan. Daarbij komt, dat volgens zekere geruchten de kans op een spoedige overwinning van de aanhangers van Roosevelt in het Congres ten aanzien van de wijziging der neutraliteitswet grooter is geworden. Toen na eenigen tijd de winstnemingen in omvang verminderden kon voor de meeste soorten dan ook een verdere verbetering intreden en konden de aanvanke lijk slechts fracties bedragende winsten tot 14 al dollar worden uitgebreid. In het tweede uur echter kon deze verbetering niet gehand haafd worden, doordat opnieuw op vrij groote schaal winstnemingen afkwamen, die de win sten grootendeels of geheel verloren deden gaan. Alleen sporen boden daaraan goed weer stand. De omzetten bedroegen in het eerste uur 880.000 shares en in het tweede uur 460.000 shares. Ook in het derde uur zette de koersdaling nog wat voort, om nadien weer plaats te maken voor een herstel, waardoor hier en daar boven het vorig slot kon worden verhandeld. Later in den middag werd de stemming onregelmatig en tot het slot bleef deze stem ming bestaan. Voor- en nadeelige verschillen vielen op te teekenen tot 2 dollar. Het meeren- deel der fondsen vertoonde echter kleine Ver schillen, welke aan beide kanten tamelijk goed verdeeld waren. De staalindustrie vertoont ook volgens Iron Age een toeneming en de bedrij vigheid wordt door dit blad geraamd op 84 pCt (v.w. 79 pCt.) en 't blad voegt hieraan toe, dat ook in de komende weken 'n verdere toeneming verwacht kan worden, mede als gevolg van de in bedrijfstelling van minder rendabele ovens. Vele fabrieken zijn door de binnen gekomen orders voor diverse staalproducten zoo bezet, dat zij tot het einde van het jaar zoo goed als geen orders meer kunnen aannemen. Een rem mende factor is echter de onzekerheid omtrent de prijzen voor het eerste kwartaal van 1940. Er valt een toenemend tekort aan meerder» grondstoffen en kolen te constateeren. De schrootprijzen zijn opnieuw 'opgeloopen. De betreffende waarden sloegen echter, na bo ven de vorige slotprijzen te zijn opgeloopen weer een benedenwaartsche' richting in en voor U. S. Steel en Bethlehem Steel bedroeg het ver lies resp. 1 7/8 en 1 3/8 punt. Van de mijnen verkeerden, als gevolg van de flauwe stemming, voor diverse metalen, Amer. Smelting in reactie schrijven kan, geen andere mogelijkheid om daarmede in contact te komen? Antwoord: Noch post- noch telegraaf- of telefoonverkeer is op dit oogenblik met Polen mogelijk. De Staatscourant bevat een algemeene be kendmaking van den opperbevelhebber van land en zeemacht, waarin wordt gezegd, dat van het verbod van het gebruik van telefonen en telegrafen, vervat in het schorsingsbesluit tele grafen en telefonen van 15 April 1939, geen ontheffingen van kracht zijn voor „het ver keer door middel van radiotelegrafen en -tele fonen van en naar Nederlandsche burgerlucht vaartuigen zich bevindende op de Europeesche lijnen, zoowel als op de Indië-route, zulks voor zoover dit verkeer niet plaats vindt in het belang van de navigatie of van den dienst der luchtvaartmaatschappij Het café „De Roskam" te Eist (Gld.) is door tot nog toe onbekende oorzaak in brand ge raakt en geheel door het vuur vernield. De brand greep zoo snel om zich heen, dat het niet mogelijk bleek iets te redden. De brand weer, die spoedig met een handspuit ter plaatse was, wist uitbreiding te voorkomen. Het ge heele café met woonhuis is verloren gegaan. De plaatselijke commissie van den B.V-L. te Maasland heeft de gedachte gehad een brief te zenden aan haar gemobiliseerde B.VL.'ers- De brief bevat een opwekkend woord en een verzoek om over wederwaardigheden en moei lijkheden terug te schrijven. De brief is door de geheele plaatselijke commissie onderteekend. Te Apeldoorn is Dinsdag het vijfjarig doch tertje van de familie Van Duren nabij de ouder lijke woning in de Mercüriuslaan spelenderwijs onder een met paard bespannen voertuig gé- raakt. Later is het aan de bekomen verwondin gen bezweken. er. het verlies bedroeg hier bijna ly dollar. Voorts hadden United Aircraft en Du Pont van verkoopen te lijden en zakten de noteermgen 1 en 1 7/8 punt in. Van de overige afdeelinge. boden rubbers goed weerstand en vertoonde!, deze fondsen zelfs een koersstijging, al kwam het slot niet op het hoogste punt van den dag. Voor Goodyear en U. S. Rubber stelden de no teeringen zich plm. 1% punt hooger. Ook North American, Allied Chemical en Westinghouse wa ren goed gedisponeerd en 1 a 114 punt hooge.. Automobielwaarden, warenhuisfondsen, ecjuip- mentshares bleven boven de vorige slotprijzen verhandeld; Chrysler monteerden laatbeurs nog 1 punt en zetten het verlies om in een winsf van 5/8 punt. Sporen, luchtvaartfondsen, kunst' zijdewaarden en aandeelen in telegraaf maat schappijen waren verdeeld, terwijl koperwaar den, olieshares en tabakken gedrukt in de markt lagen. De omzetten bedroegen in tot aai 2.340.000 shares. Laatst gedane koersen Sept. 27 26 25 AJlied Chemical 1^0 1 '9 190 American Can Co. 12 111 111 Am. Car K.dry 3 3% 38 36% Am. Rolling Mills 21% 21% 21 Am. Smelt Ref. 55% 56 7/8 57 Am. Tel. iei. 161% 161 16 Am. Tobacco B. 76% 77 77% Am. Waterworks 14% 137/s 13% Anaconda Co. per 33% 33 Vs 33% Atchison Topeke 33% 33 31 Baltimore Ohio 8% 8% 8 Bethlehem SteeJ 92% 93% 92% Canadian Pacific 6% 5% 5 Case Treshing 88 88% 87 Chase National B 37 37 37% Ches. Ohio 45 7/, 45 43% Chicago Rock Isl. Chrysler Motor CO'/8 90% 88% Cities Service 6% 6% 6% Consol Gas N.Y. 3.% 30% 29% Continental Oil 29% 30% 30 7 Dawesl. 9% 9 9% 5)4 Young 8 9% 8 24% Deleware Huds. 26% 27% Douglas Aircraft 78 78 763/8 Dupont de Nem. 183 1847/8 181% Eastman Kodak 158 158 158 El. Bond fif Sh. 10% 9% 93/8 General Electric 42% 42% 41% General Motors 55% 5l7/s 54 Good Year 29% 28% 28% Hudson Mo-or 6% 6% 6 Illinois Central 16% 16% 15% intern. Harvester 69% 68% 69% Intern. Nickel 38% 387/8 38% Intern. Tel. 5* Tel. 5Va 5% 5% Kennecott Copper 41% 4P/8 42 Missouri Pacific 1 1 1 Idem pref. 2% 2% 1% Montgomery Ward 55% 54% 53% Nat. City Bank 30% 30% 30% Nat. Dairy Prod. 157/8 15% 53/8 New York Central 22% 22% 207/s North Am. Av. 21% 21% 2v7/s North. Amer. n.a. 23% 22% 21 Norfolk Western 2(4 210 202 Pennsylvania 26 7/8 263/8 25% Phillips Oil 46 46 45% Proctor CambU. 61 6: 6i Publ. Serv. N. J. 38% 38% 38% Radio Corporation 6 6% 53/4 Rep. Steel 27 7/8 27 7/8 27% Sears Roebuck 78% 77 7/8 77% Shell Union O;' i4% 14% 147/g Socony Vacuum 14 137/8 14 Southern Pacific 18% 18% 17% Southern Railway 20% 20 7/8 19% Standard Brands 6 6% 6 7/8 Stand. Oil of N. J. 4)7/8 5078 50% Tidewater Ass. Oil 13 '/a 13% 13 Union Pacific 104 7/8 04 102 United Aircraft 4)% 44 3% 44 United Corp A. 3 3 3 U. S. Leather U. S. Rubber 44% 43% 42% U. S. Steei 77% 79% 77% Western Union 35% 35% 34% Westingli. Electr. 117% 1 6% 17 Woolworth Building 38 35% 38 i ex. dividend ex coupon. I- nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden NEW YORK, 27 Sept. Slotkoersen Sept. 27 26 25 Brussel 16.96 16.9' 16.98 Rome 5.05 5.04 5.06 Bern 22 70 22.60 22.58 Madrid Oslo 22.75 22.75 22 80 A'dam 53, :0 53.25 53.10 Londen 4.01% 4.00% 3.997/8 Parijs 2.28 2.27% 2.25% Berlijn 4010 40.07+ 40.00 NEW YORK, 27 Sept. 27 Sept. 26 Sept. 27 Sept. 26 Sept. Katoen Oct. 9.199.C9Mrt. 8.59 Dec. 8.838.76Mei 8.38 Jan. 8.688.65Juli 8. i9- Rubber Standaard Juli Sept. 9.90 20.C5-- Oct. 19.55.9 90— Dec. 19.0519.40— Koffie (Rio - Nieuw contract) 8.54 8,31-32 8.13 Jan. 18,7519,05 Mrt. 18.6518.75 Mei 18.6518.55-1 .Juli i8.35 (Santos) Dec. 4.20 4.18 Dec. 6.42 6,39 Mrt. 4.42 4.40- Mrt. 6.49 6.45-- Mei 4.44 4.42- Mei 6.5' 6.47 Juli 4.46- 4.44 Juli - 6.50 Sept. 1 Sept. 6.53 Suiker Nov. 218- Mei 2.4 3T 2.35 Dec. 2.16 Juli 2.47 2,40 Jan 2.321 Sept. 2.52 2,44t Mrt. 2.39 2,28 Juli 2.48 r Tin Loco Termijn CHICAGO, 27 Sept. 27 Sept. 26 Sept. 27 Sept. 26 Sept. Tarwe Haver Dec. 85%-% Mei 85% Juli 85 - - 85 7%- 86 86 Vs 65 Dec. 33% .vlei 343/b- Juli 33 34% 35 33 Rogge Dec 53%- Mel 56 Juli 567% 54% - 57 58% Deo 547% Mel 57%- Juli 57% 543% 571/4 57% Reuzel Sept 7.10 Oct. 7,12% 7.25 7.25 )ec. 7.20 Jan. 7.25 7,30 7.37 27 Sept. 26 Sept. Tarwe Oct. 71%71% Dec. 73% -73% Mei 77%7j% WINNIPEG, 27 Sept. 27 Sept. 26 Sept. Gerst Oct. 16 46%- Dec. 45%-— 45%-- Mei 16Vs46% -— Rogge Lijnzaad Oct. 60 59%- Oct 178 179 Dec 57%57%—Dec. 171 171 y4 Mel 58 57-Mel 171 173 Haver x:t, 35% 39% Mei. 33 38% Jec. 33 37% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) 3.30—4.30 uur Philips Unilever Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Am. Car Foundry Pennsylvania 4.305 uur Thorn. Pacific Kon. Olie Philips Unilever Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Am. Car Foundry Pennsylvania 111. Central New York Central 128 9254—931/2 26%—26"/8 591/4 701/4 21% 28 2034 15—14% 293—292 128 93% 27 381 591/2—59% 70y2-701/i 217/8_22l/8 281/3—28 20% 13 5/16 1734—17 13/16 Koersen voor stortingen op 28 September 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 75,30, Lires 9,75. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heeren S. Kraaijeveld, Sliedrecht, en C. Muilwijk te NW- Beyeriand AMSTERDAM, Geslaagd voor het candl- daatsexamen wis- en natuurkunde de heeren F. Kuiper en A. Hiegentlich. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men Indisch recht de heer A. N. Molenaar, Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexamen genees kunde de dames T. E. Wagter, Voorburg en M- C. J. Heemstra, Haarlem en de heeren A. le Poole, Leiden; 'a. H. Wiebenga, Baarn; W I* Th. Paufcni, Leiden; M. R. M. J. van de Voort, Leiden; F. J. Doornink, Leiden en H. Goed hart, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd voor het candidaatseX. geneeskunde de dames A. H. H. B. Roeffen, J- W. den Daas, M. Biegman, S. Hauer, W. K* Smits, -B. Lans en de heer J. F. C. Steyling. Geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde tweede gedeelte mej. A. J. Ente en de heeren D. F. Sluyter, W. H. Borst, J. G. Kop pers, L. J. Lefferstra, W. G. ter Laag en J. O. van Goudoever. AMSTERDAM Geslaagd mej. E. M. J. van der Horst te Roosendaal. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Namens de Naamlooze Vennootschap „Fuhr- mann Co., Naamlooze Vennootschap", geves tigd en kantoorhoudende te Amsterdam, is doof den procureur mr. Ph. S. Frenkël, kantoorhou dende te Amsterdam, aan het Rokin 9296, bij de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam inge diend een verzoekschrift om surséance van be taling. Dd. 26 September 1939 is de surséance voor- loopig verleend met benoeming van: 1. m-r. D. B- G. de Jong. te Amsterdam, kantoorhoudende al daar aan de Keizersgracht 311; 2. L. A. J. Groote, directeur der Nederlandsche Wol Maatschappij N.V., kantoorhoudende te Amsterdam aan de Kei zersgracht 670: 3. mr. H. A. Hartogh, oud-direc teur van de Bank-Associatie Wertheim GcMi- pertz 1834 en Crediet-Vereeniging 1853, wonende te Amsterdam, van Eeghenetraat 74, tot bewind voerders. Verhoor: Donderdag 28 December 1939< des v.rr.', 10 uur, in de Raadkamer der Arrondisse ments-Rechtbank, in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht 26 September 1939 ls aan Ernst Krafea, wonende te Amsterdam, aan de Reguliersdwarsstraat 84, handelende onder de Firma „DameshoedenfabrieB Ernst Kratz", Procureur mr. dr. R. Salomon, e® het daartoe dcor hem ingediend verzoekschrift definitief surséance van betaling verleend vo°, den tyd van anderhalf jaar. ingaande 27 Juh 1939, met benoeming wederom van mr. J. M* Nieubuur, te Amsterdam, Prinsengracht 795, to» bewindvoerder. Failliet verklaard: 25 Sept.: C. Kors, koopman, Den Haag, HUg° Verriestsfraat 73. R..C. jhr. mr .H. O. Feith. CUT- mr. A. J. Hammerstein, Den Haag. De Firma Jac Krol. te Noordwijk, Hoofd straat 76 en hare leden A. W. Krol, te Leiden. Haarlemmerstraat 46 en H. J. van den Berghe. t® Noordwijk. Hoofdstraat 76. In schoenwerk, lede? en tabaksfabrikaten. R.c. jhr. mr. C. I. van de* Wijck. Cur. mr. H. R. Goudsm'it, Leiden, H. J. Eggink. garagehouder, te Den Haag' Stationsweg 20a. R.c. mr. G. H. B. van den Bod®* Cur. mr. G A. Boon, Den Haag. W. Noorland, handelende onder den naai" Transport Handels- en aannemersbedrijf „D® Zeeuw" te Den Haag, Begoniastraat 184. R.c. tti.r' A. Hilbingh Prins. Cur. mr. J. F. A. van der HriF den/, Den Haag. W. Kroeze, Den Haag, Akeleistraat 150. hou*» der van een publiciteitsbureau. R.c. mr. A. W. J' van Vrijberghe de Coningh. Cur. mr. G. A. Fij° van Draat, Den Haag. De Naamlooze Vennootschap A. van Gilst e» Zoon's stucadoorsbedrijf, Den Haag, BoksdoorW* straat 29. R.c. mr. A. ikman van Burck. Cur. lOt* W. Francken. Den Haag. A Murk, winkelier in electrische artikel®®* Terneuzen, Dijkstraat 25, thans te Vlissingen' Mil. Dierust, alwaar rijn vrouw verblijft Slijk straat 19. R.c. mr. C. E. Muller. Cur. mr. H. B* van Zanten. Vlissingen. 26 Sept.: Simon de Boer, coupeur. Purm'erenu» Hoogstraat 21. R.c. mr. C. G. Bijleveld. Cur. ni>" A. van Leijhorst, te Haarlem. C. van der Kolk, arbeider, te VeLsen-Noor®» Rijksstraatweg L 25. R.c. mr. C. G. Bijleveld. CU®* mr. W. Venlet, te Haarlem. Theunis Prins, expediteur, eerder caf- houder, Pumerend, Schoolplein 6. R.c. mr. C. Bijleveld. Cur. mr. K. van Giffen, te Haarlem- 27 Sept.: J. C. J. Paterman, chauffeur, wonen"0 te Amsterdam', Bilderdijkstraat 60 III. R.c. mr. J. Jutte. Cur. mr. Is. Coopm'an, Sarphatistraat Is*1 te Amtserdam. K. Jacubowsk'i (K. Jacobs), „Eika's Kleedlh® Jerseij Dress", te Amsterdam, wonende Mariott®" straat 14, zaak drijvende N.Z. Voorburgwal 31** R.e. mr. G. J. Jutte. Cur. mr. M. Schorlesheif0» Weteringschans 241. Amsterdam. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof v Amsterdam: 12 Sept.: Piet Stroet, te Haarlei» mermeer, Hillegommerdijk 335. Opgehevens wegens gebrek aan actief de fal*_ van: Harm Drogt, Westerborg: N. O. Blanken» Groningen; M. Cohen, te Amsterdam; R. Rook®®' Amsterdam; J. F. van der Bom, Amsterdam: Broekman. Amsterdam: D. G. J. Galenkam'p yr. sterdam'; J. Doornbosch, Amsterdam: P. J. J3oh® man, Den Haag; A. Zwagerman, vroeger Hillegov thans Leiden: S. Birkhoff, Goes. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: ..1n- 25 Sept.: M. van Koeverdem. Nijmegen. Ge®"L digd door het verbindend worden der eenige U' deellngslijst. Uitk. 12.5137 pCt. hristus heeft aan Zl]n Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol* gingen zou moeten verduren. Zalig zQ> die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2