Rijkstextielbureau opgericht Auto door trein gegrepen DE J RFENIS VAN EEN Lu ZONDERLING HET BOMBARDEMENT IN DE INDISCHE WATEREN VLIEGTUIG-INCIDENT BIJ WADDEN-EILANDEN VUURZEE TE BEESD HERKENNING MILITAIRE VLIEGTUIGEN DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 Voor katoen, jute, kunstzijde en linnen Sectie katoen Sectie kunstzijde Sectie linnen Regeering vraagt een grondig onderzoek Dag van den postzegel 9 October a.s. NA HET INCIDENT MET DE „MEES" VAN VERDUISTERING VERDACHT Tijdiger en vollediger voorlich ting was niet mogelijk STROOSCHUUR AFGEBRAND VERBODEN LECTUUR VOOR MILITAIREN Arbeidsovereenkomst Loodgietersbedrijf Bestuurder kwam er betrekkelijk goed af Regeling suikerbieten GEEN HANDELSPAKKETTEN NAAR FRANKRIJK Radiotelefoonverkeer met Midden-Amerika Meisje bij oversteken aangereden Boerderij, hooi- en korenmijten een prooi der vlammen PERSFOTOGRAAF IN ARREST Vereenvoudiging der spelling Bureau inspecteur kunst bescherming Scheepsproviand mag vrij worden ingevoerd Rijksarchief weer open voor raad pleging van bescheiden Geen intern, auto-tentoonstellingen in Engeland Nieuwe kenmerken met ingang van I October a.s. Henri van de Velde UIT DE STAATSCOURANT Conservator Onderscheidingen Onderwijs Belastingen Plaatsvervanger rijksadvocaat Defensie FEUILLETON DOOR WILLY WATERMAN Naar wij vernemen is de minister van Economische Zaken bij beschikking van 27 September1939 overgegaan tot omzet ting van het Rijksbureau voor katoen en jute in een Rijks-textielbureau, dat geves tigd is te Arnhem, Willemsplein 5. Het bureau zal worden onderverdeeld in secUes voor de onderscheidene textielproducten (uitgezonderd wol en lompen, waarvoor een afzonderlijk bureau, het Rijksbureau voor wol en lompen, is ingesteld). Tot dusverre Zijn ingesteld secties voor katoen, jute, kunstzijde en linnen, onderscheidenlijk bij de Katoenbeschikking 1939 no. 2, de Jute- beschikking 1939 no. 2, de Kunstzijdebe schikking 1939 no. 1 en de Linnenbeschik king 1939 no. 1. Tot directeur van het Rijks-textielbureau is benoemd de heer J. A. Panhuyzen. Verzoeken °ni inschrijving, gericht tot den directeur van bet Rijksbureau voor katoen en jute, worden êeacht te zijn gericht tot den directeur van het Rijks-textielbureau en behoeven derhalve niet *e worden herhaald. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de afdeeling Economische Voorlichting van het departement van Economische Zaken, Rijn straat 24, Den Haag, en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken De aandacht van belanghebbenden wordt op bet volgende gevestigd: 1. Door den directeur Van het Rijks-textielbureau zullen ten aanzien van katoenen weefsels, inschrijvingen, als be doeld in artikel 4, en opgaven betreffende voor raden, als bedoeld in artikel 5 van de Katoen beschikking 1939 no. 2, eerst worden ingewacht, hadat een desbetreffend bericht zal zijn ge publiceerd of, voor zoover het betreft inschrij ving van of opgave door een individueele on derneming, aan die onderneming daarvan me- dedeeling is gedaan. 2. Door den directeur van genoemd bureau. Wordt krachtens artikel 6, 2e en 3e lid van voornoemde beschikking, tot wederopzegging toe, dispensatie verleend van het in ar tikel 6, lid 1, van deze beschikking bedoelde Verbod van koopen, verkoopen, bewerken, ver- Werken, doen bewerken, doen verwerken of af leveren van katoenen weefsels. Deze dispen satie geldt echter slechts ten aanzien van ver koop of aflevering van normale hoeveelheden &an geregelde afnemers, alsmede ten aanzien Van koopen, bewerken, verwerken, doen bewer ken of doen verwerken van normale hoeveel heden. 3. Het is ingevolge artikel 7 van voornoemde beschikking aan natuurlijke of rechtspersonen, die van den handel in katoenen weefsels niet hun normaal bedrijf maken, verboden ka toen en katoenen weefsels te koopen met het doel deze weder te verkoopen, zonder daartoe Van den directeur verkregen schriftelijke ver gunning. 4. Door den directeur wordt krachtens artikel 8, lid 2 van voornoemde beschikking tot weder opzegging toe dispensatie verleend van het in artikel 8, lid 1 dezer beschikking bedoelde ver- Voerverbod van katoen en katoenen weefsels. De aandacht van belanghebbenden wordt op het volgende gevestigd: 1. Door den directeur van het Rijkstextiel bureau zullen, ten aanzien van kunstzijde en kunstzijden weefsels, inschrijvingen, als bedoeld in artikel 4, en opgaven betreffende voorraden, als bedoeld in artikelen 5 van de Kunstzijdebe schikking 1939 no. 1, eerst worden ingewacht hadat een desbetreffend bericht zal zijn gepu bliceerd of, voor zoover het betreft inschrijving van of opgave door een individueele onderne ming, aan die onderneming daarvan mededee- iing is gedaan. 2. Door den directeur van genoemd bureau Wordt krachtens artikel 6, 2e en 3e lid van voornoemde be^phikking, tot wederopzegging toe dispensatie verleend van het in artikel 6 lid 1 van deze beschikking bedoelde verbod van koopen, verkoopen, bewerken, verwerken, doen bewerken, doen verwerken of afleveren van kunstzijde en kunstzijden weefsels. Deze dis pensatie geldt echter slechts ten aanzien van Verkoop of aflevering van normale hoeveelhe den aan geregelde afnemers, alsmede ten aan zien van koopen, bewerken, verwerken, doen bewerken, of doen verwerken van normale hoe- Veelheden. 3. Het is ingevolge artikel 7 van voornoemde beschikking aan natuurlijke en reehtsperso- Pen, die van den handel in kunstzijde en kunst zijden weefsels niet hun normaal bedrijf ma ken, verboden kunstzijde en kunstzijden weef- selt te koopen met het doel deze weder te ver koopen, zonder daartoe van den directeur ver kregen schriftelijke vergunning. 4. Door den directeur wordt krachtens artikel 8 lid 2 van voornoemde beschikking tot weder opzegging toe dispensatie verleend van het in artikel 8 lid 1 dezer beschikking bedoelde ver- Voerverbod van kunstzijde en kunstzijden weef sels De aandacht van belanghebbenden wordt op het volgende gevestigd: 1. Door den directeur van het Rijkstextiel bureau zullen, ten aanzien van linnen en lin den weefsels, inschrijvingen, als bedoeld in artikel 4, en opgaven betreffende voorraden, ais bedoeld in artikel 5 van de linnenbeschik king 1939 no. 1, eerst worden ingewacht, nadat een desbetreffend bericht zal zijn gepubliceerd of, voor zoover het betreft inschrijving van of opgave door een individueele onderneming, aan die onderneming daarvan mededeeling is ge daan. 2. Door den directeur van genoemd bureau, wordt krachtens artikel 6, 2e en 3e lid van voor noemde beschikking, tot wederopzegging toe dispensatie verleend aan het in artikel 6 lid 1 van deze beschikking bedoelde verbod van koopen, verkoopen, bewerken, verwerken, doen bewerken, deen verwerken of afleveren van lin nen en linnen weefsels. Deze dispensatie geldt echter slechte ten aanzien van verkoop of af levering van normale hoeveelheden aan gere gelde afnemers, alsmede ten aanzien van koo pen, bewerken, verwerken, doen bewerken of doen verwerken van normale hoeveelheden. 3. Het is ingevolge artikel 7 van voornoemde beschikking aan natuurlijke of rechtsperso nen, die van den handel in linnen en linnen weefsels niet hun normaal bedrijf maken, ver boden linnen en linnen weefsels te koopen met het doel deze weder te verkoopen, zonder daar toe van den directeur verkregen schriftelijke vergunning. 4. Door den directeur wordt krachtens artikel 8 lid 2 van voornoemde beschikking tot weder opzegging toe dispensatie verleend van het in artikel 8 lid 1 dezer beschikking bedoelde ver- voerverbod van linnen en linnen weefsels. Naar aanleiding van het gepubliceerde in de Indische pers betreffende het gebeur de met het Duitsche stoomschip „Franken", waarboven, volgens den gezagvoerder, een Britsch vliegtuig twee waarschuwingsbom- men heeft laten vallen, toen het zich bin nen de territoriale wateren van Neder- landsch-Indië bevond, is het A. N. P. op zijn informatie het volgende medegedeeld: De Nederland.sehe regeering heeft, in af wachting van nadere gegevens die uit In- dië moesten komen, op 20 September j.l. Hr. Ms. gezantschap te Londen opdracht gegeven, de aandacht van de Britsche regee ring op deze aangelegenheid te vestigen en haar te verzoeken, een grondig onder zoek naar het gebeurde te willen instellen. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in ons land den dag van den postzegel worden ge vierd. Als datum voor deze herdenking is 9 Oc tober gekozen, namelijk de datum, waarop m 1874 door onze regeering de stichtingsacte der Union Générale des Postes mede werd onder teekend. In verschillende steden zullen herdenkingen worden gehouden, terwijl te Amsterdam en Utrecht op 7 October en te Breda op 8 October tentoonstellingen worden georganiseerd. De Ne- derlandsche bond van vereenigingen van post zegelverzamelaars heeft wederom een speciale driecents briefkaart uitgegeven, welke tegen den prijs van vijf cent verkrijgbaar wordt gesteld- Bovendien is het hoofdbestuur der P.T.T. zoo welwillend geweest zijn medewerking te ver- leenen, opdat de correspondentie, welke gepost wordt op een der tentoonstellingen te Am sterdam, utrecht of Breda, voorzien zal worden van een bijzondere afstempeling. Naar aanleiding van de beschieting van het K.L.M.-vliegtuig „Mees" heeft de Zweedsche luchtvaartmij, A.B.A. haar diensten naar het Westen stopgezet. De luchtverbinding met Mal- mö en Kopenhagen wordt nu alleen door de K.L.M- onderhouden. De Rotterdamsche politie heeft aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld den 43-jari- gen rechtskundige I. de J. uit Rotterdam, die verdacht wordt van verduistering en oplich ting tot een bedrag van ƒ4.000 gepleegd ten nadeele van een muziekhandelaar te Rotter dam. Nauwelijks een week geleden heeft de Rot terdamsche rechtbank .De J. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, omdat hij het beroep van rechtskundige uitoefende, hetgeen hem bij arrest van het Haagsche ge rechtshof was verboden. Die laatste veroordeeling is er de oorzaak van geweest, dat ook de nieuwe zaak is uitge komen, want de muziekhandelaar las daarover in de krant en werd toen ongerust over de re sultaten van een civiel proces tegen een Belgi sche firma, dat De J. voor hem aanhangig had gemaakt en dat de muziekhandelaar had ge wonnen. Hij had echter geen afrekening ge had, ofschoon de verliezende partij reeds 1500 had afgedragen. Voorts had De J. aan voor schotten en bemoeieniskosten van den muziek handelaar ƒ2500 geïnd. Op de vragen van 't soc.-dem. Eerste Kamer lid Wiardi Beckmann ter zake van de door den regeeringspersdienst gedane mededeeling met betrekking tot het vliegtuig-incident benoorden de Wadden-eilanden, hebben de ministers van A.gemeene Zaken, van Buitenlandsche Zaken en van Defensie geantwoord, dat het hun be kend is, dat in den ochtend van 14 September reeds een uitvoerige Duitsche lezing over dit vliegtuig-incident werd gegeven, die o.a. in een enkel Nederlandsch ochtendblad en in de och tenduitzending van nieuwsberichten over een Belgischen en over een Engelschen zender werd gepubliceerd. Verder wijzen zij er op, dat tijdiger en vol lediger voorlichting in het onderhavige ge val, als gevolg van de omstandigheden, waar onder het incident plaats greep, niet moge lijk was. Terwijl toch de bemanning van het Duitsche vliegtuig, terugkeerende naar haar basis, het voorgevallene onmiddellijk rappor teeren kon, bestond deze gelegenheid niet voor de bemanning van het verongelukte Nederland sche vliegtuig, die door 't Duitsche vliegtuig mede naar Duitschland was ge nomen. Het ligt dus voor de hand, dat de Duitsche overheid reeds over uitvoerige inlichtingen kon beschikken en deze kon publiceeren op een tijdstip, dat de Nederlandsche nog van genoeg zaam betrouwbare gegevens uit eigen bron ver stoken was. Daar uit den inhoud van de van Duitsche zijde gepubliceerde berichten reeds kon blijken, dat de Nederlandsche ooggetuigen van het incident aanvankelijk niet bereikbaar wa ren, was een redelijke grond voor geruchten, als waarvan gerept werd, niet aanwezig. De vraag, of de ministers bereid zijn te be vorderen, dat in gevallen van dezen aard zoo volledig en spoedig mogelijk opening van zaken wordt gedaan, wordt bevestigend beantwoord, met dien verstande, dat de ministers van oordeel zijn, dat aan het daarin gestelde desideratum thans reeds wordt vcldaan. In aanmerking ge nomen de aan overheidspublicaties in deze tijds omstandigheden te stellen bijzondere eischen, is in de berichtgeving van overheidswege van stonde af aan een mate van spoed en volledig heid betracht als het publiek vraagt en 's lands belang toelaat. Woensdagmiddag heeft een hevige brand ge woed in een strooschuur te Nieuwer'orug, gele gen aan den rijksstraatweg LeidenUtrecht. De schuur brandde geheel uit en slechts door het krachtdadig optreden van de brandweren uit Woerden, Rietveld en Nieuwerbrug kon uit breiding worden voorkomen. In de schuur waren ongeveer 200 militairen ingekwartierd. Vrijwel alle uitrustingsstukken en eigendommen van deze militairen gingen in de vlammen verloren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade is aanzienlijk. Naar de oorzaak van den brand wordt een on derzoek ingesteld. Op de vragen van het Tweede Kamerlid De Marchant et dAnsembourg (N.S.B.) betreffen de het weren van bepaalde geschriften uit de militaire inrichtingen, heeft de minister van Defensie als volgt geantwoord: Hoewel, naar het oordeel van den minister, de inhoud van het artikel „Oorlog", opgenomen in aflevering no. 263 van het evangelisatieblad „De Open Deur", van zoodanigen aard is, dat verspreiding daarvan in de kazernes en aan boord van de schepen en bij de inrichtingen van de zeemacht niet kan worden toegelaten, vindt de minister, aangezien hem tot dusver geen klachten omtrent den inhoud van ge noemd blad bereikten, vooralsnog geen aanlei ding dit te plaatsen op de lijst van geschriften, welke in de kazernes, enz. moeten worden ge weerd. Aan de redactie is echter medegedeeld, dat, in geval van herhaling, tot den vorenbe- doelden maatregel zal worden overgegaan. Aangezien de daaromtrent bestaande bepa lingen het mogelijk maken dagbladen, perio dieken, pamfletten, e.d., uit de militaire in richtingen te weren, meent de minister, dat be reids is voldaan aan het gevraagde. De minister van Sociale Zaken maakt be kend, dat de bedrijfsraad voor het loodgie ters- en fittersbedrijf heeft ingediend een ver zoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor het loodgieters- en fittersbedrijf in Nederland en dat bezwaren tegen de inwilli ging van bedoeld verzoek schriftelijk kunnen worden ingebracht bij den minister van Soci ale Zaken vóór of op 16 October 1939. Woensdagavond omstreeks half acht is op den onbewaakten spoorwegovergang te Bargererf- scheidenveen een nieuwe personenauto, waar mede de heer Kats van een zakenreis terug kwam, door den trein EmmenZwolle gegre pen. De auto werd ongeveer twintig meter mee gesleurd en kwam daarna met vernielde voor zijde in een sloot terecht. De heer Kats kwam er, gezien de ravage, betrekkelijk goed af. Hij brak een been en kreeg een blessure aan den schouder. Nadat hem ge neeskundige hulp was verleend, is hij naar huis gebracht. Bij het naderen van de suikerbietencampagne wordt de aandacht van de belanghebbenden ge vestigd op de met betrekking tot de suikerbie ten getroffen wettelijke voorschriften. Aangezien suikerbieten zijn aangewezen als crisisproduct in den zin van artikel 3 van het Koninklijk besluit van 28 Augustus 1939 Staats blad 679 j„ is het vervoeren en afleveren daar van verboden. De minister van Economische Zaken heeft van dit vervoers- en afleverings- verbod ontheffing verleend, voorzoover het be treft het vervoer van het land van den teler naar zijn bedrijfsgebouwen, naar de voor het leveren van suikerbieten aan de suikerfabrieken gebruikelijke leveringsplaatsen en naar de bij de stichting Nederlandsche Akkerbouwcentrale te 's-Gravenhage aangesloten suikerfabrieken, alsmede voorzoover betreft de aflevering aan de genoemde suikerfabrieken. Elk ander vervoer en elke aflevering aan anderen dan deze suikerfabrieken is derhalve verboden. Tot nu toe was het alleen mogelijk althans met recht op uitkeering van den richtprijs suikerbieten aan de fabrieken te leveren op een door de stichting Nederlandsche Akkerbouw centrale te 's-Gravenhage verstrekt garantiebe wijs. Deze beperkende bepaling is nu evenwel vervallen. De suikerfabrieken zullen in staat ge steld worden, voor alle aan haar ter verwer king geleverde suikerbieten ten minste den gel denden richtprijs f 10.25 per 1000 K.G. sui kerbieten uit te betalen. Niet rrleen zullen dus zij, die tot dusverre op een garantiebewijs suikerbieten leverden meer kunnen afleveren dan de hun toegestane hoeveelheid, maar ook zij, die niet in het bezit zijn van een garantie bewijs, zullen voor de door hen geleverde sui kerbieten den richtprijs ontvangen. Verwacht kan worden, dat de suikerfabrieken alle aan geboden suikerbieten met voldoende gehalte zullen aanvaarden. Voorts is in artikel 1 van het veevoederbesluit 1939 het bewerken en verwerken van suiker bieten tot veevoeder verboden. Als eenige uit zondering hierop zal het bewerken van suiker bieten tot veevoeder door den teler zelf bij mi- nisterieele beschikking vrijgesteld worden. Het gevolg van een en ander zal dus zijn, dat suikerbieten nagenoeg alleen voor menschelijke consumptie bewerkt of verwerkt zullen kun nen v/orden en gezien het vervoers- en af leveringsverbod alleen opgevoederd door den teler van de betreffende bieten zelf aan zijn eigen vee. De invoer in Frankrijk van alle goederen (behalve goud) per postpakket is verboden. Uitgezonderd hiervan zijn pakketten door par ticulieren aan particulieren gezonden, mits de verzending geen handelsdoeleinden beoogt. Meer dan één pakket door eenzelfden afzen der of aan eenzelfden geadresseerde verzonden, wordt niet toegelaten. Nu de rechtstreeksche radio-telefoonverbin ding met N.-Amerika tot stand is gekomen, zullen voortaan gesprekken met Midden-Ame- rika, en wel in het verkeer met Columbia, Cos ta Rica, de Dominicaansche Republiek, Guate mala, Haiti, Honduras, Nicaragua, Panama, Portorico en Salvador langs den nieuwen radio- weg Amsterdam-New York kunnen worden gevoerd, gedurende den vollen duur, waarop deze voor het publiek opengesteld. De gespreks- en voorbereidingskosten zijn ge lijk aan die, welke vroeger in het verkeer via Londen werden geheven. Voorts kunnen met Cuba en Mexico geduren de denzelfden tijd over die verbinding gesprek ken worden gevoerd tegen een tarief van 49.50 per 3 minuten; voorbereidingskosten 4.25. Abonnementsgesprekken tegen verlaagd tarief zijn niet toegelaten. In de genoemde landen kan worden gespro ken met de. aangeslotenen, resp. spreekcellen, welke vroeger via Londen bereikbaar waren. Verdere inlichtingen verstrekken de P.T.T.- kantoren. Woensdagmiddag om ongeveer kwart voor vijf heeft zich op den Oosterhoutscheweg onder de gemeente Teteringen een ernstig ongeval voor gedaan. Het tienjarig dochtertje van den heer Th. van den Berg werd, bij het oversteken van Onder de menschelijke ondernemin gen, dit durf ik zonder overdrijving zeggen, is er geen, die hooger en edeler kan genoemd worden, dan de op richting van een Universiteit. Kardinaal Newman in zijn lezing over „Christendom en wetenschap pelijk onderzoek". den weg, tegenover de ouderlijke woning, dcor een auto gegrepen, ten gevolge waarvan zij een beenbreuk en een ernstige hoofdwonde kreeg. In zorgwekkenden toestand is zij naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. Woensdagmiddag is te Beesd brand ontstaan in een hooiberg, staande achter de boerderij van de wed. Beverloo. Door den sterken wind sloe gen de vlammen weldra over naar de naastge legen boerderij van den heer J. van Kampen, welke in een oogwenk brandde als een fakkel. Slechts enkele op het land wonende personen zagen den brand woeden, snelden te hulp en slaagden er in den inboedel naar buiten te dra gen. Een zware vonkenregen vloog over de rond de boerderij staande hooi- en korenmijten en zette alles in vlammen. De brandspuit uit Beesd was vrij spoedig ter plaatse. Ondanks haar optreden vatte ook een gevulde hooiberg vlam. Ook deze werd een prooi van het vuur. Hierna wist men verdere uitbrei ding te voorkomen en bleven de woonhuizen voor 'n deel behouden. Enkele honderden mud den koren, alsmede vele landbouwgereedschappen en een drietal nieuwe fietsen gingen door den brand verloren. De oorzaak van den brand is tot nog toe on bekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de scha de. De nablussching vorderde geruimen tijd. BATAVIA, 27 September. (Aneta). Naar de „Java Bode" verneemt, is een vroegere pers fotograaf gearresteerd, die tijdens luchtkartee- ringswerk foto's had genomen van defensie werken in Australisch Nieuw-Guinea en deze den Japanschen consul-generaal te Batavia had aangeboden. 'Deze zaak is nog verder in onderzoek. De algemeene jaarvergadering van de „Ver- eeniging tot vereenvoudiging van onze spel ling zal gehouden worden te Utrecht, op Za terdag 7 October a.s. des namiddags 3 uur, in hotel Des Pays Bas. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter algemeene kennis, dat het bureau van den inspecteur kunstbescher ming van 26 September af zal zijn gevestigd Sweelinckplein 84, 's-Gravenhage, tel. 390468. De minister van Waterstaat deelt mede, dat van de Duitsche regeering de mededeeling werd ontvangen, dat op grond van het met de Nederlandsche regeering gepleegd overleg, de bevoegde Duitsche douaneposten zijn ge machtigd een door de binnenscheepvaart uit het buitenland aangebrachte, voor den geheelen vermoedelijken reisduur in Duitschland vol doende hoeveelheid scheepsproviand, die uit sluitend aan boord en uitsluitend door de be manning en de passagiers wordt verbruikt, met vrijdom van invoerrechten, enz. toe te laten- Uitgezonderd zijn slechts tabaksfabrikaten, siga rettenpapier en spiritualiën. De uitvoering der beveiligingsmaatregelen in de algemeene rijksarchiefbewaarplaats is thans zoover gevorderd, dat de normale dienst weder kan worden hervat. Evenals vroeger zullen de bescheiden kunnen worden voorgelegd aan bezoekers, die de do cumenten wenschen te raadplegen. Deze mogelijkheid bestaat evenwel niet meer ten aanzien van de archiefstukken, welke naar de kelderruimten zijn overgebracht, voor ae uitvoering van het beschermingsplan is het noodlg geweest, ongeveer 60.000 deelen en por tefeuilles uit de bewaarplaats In de kelderge welven te bergen. De Vereeniging van Autofabrikanten en -handelaren in Engeland deelt mede, dat met het oog op den internationalen toestand de in ternationale autotentoonstelling (12—21 Oct.) en de internationale motortransporttentoon- stelling (211 November) thans niet kunnen worden gehouden. Met ingang van 1 October 1939 zullen de militaire vliegtuigen van de Koninklijke Marine en van de Koninklijke Landmacht de volgende kenmerken voeren: a. Op eiken vleugel (bij het bovendraag- vlak op de bovenzijde, bij hef beneden- draagvlak op de onderzijde en bij eendek kers op de boven- en onderzijde) alsmede op beide zijden van den romn van het vliegtuig een oranjeklcurigen gelijkzijdigen driehoek met zwarten rand, deze laatste ter breedte van tien centimeter. Op de vleugels wijst de driehoek met een punt naar achteren, op den romp naar beneden. b. De verticale roeren geheel oranje, om lijst door een tien centimeter breeden zwar ten band. Van Woensdag 27 September af worden drie groote nieuwe werken van Henri van de Velde tentoongesteld in de Kunstzaal Van Lier, Rokin 156 te Amsterdam. Gedurende 14 dagen zullen deze schilderijen aldaar te bezichtigen zijn. Dr. J. H. Gaarenstroom is voor het tijdvak van 1 November 1939 tot en met 31 October 1940 wederom benoemd tot conservator bij de phar macologic aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau W. Meijer, referendaris, chef der afdee ling algemeene secretarie aan de griffie van Noord-Holland te Haarlem. Benoemd zijn in de orde van Oranje-Nassau: a. Tot commandeur: ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk te Amsterdam, commissaris-generaal voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs gehouden tentoonstelling „Kunst en techniek in het hedendaagsche leven"; b. Tot officier: 1. Mr. E. J. Korthals Altes, te Amsterdam, secretaris van de commissie van uitvoering voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs gehouden tentoonstelling „Kunst en techniek in het hedendaagsche leven"; 2. Jhr. A. van den Berch van Heemstede, ge delegeerde te Parijs van de commissie van uit voering voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs gehouden tentoonstelling „Kunst en techniek in het hedendaagsche le ven." c. Tot ridder: le. Mej. E. van Osselen, te Amsterdam, secre taresse van de tentoonstellingscommissie voor de Nedrlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs gehouden tentoonstelling „Kunst en techniek in het hedendaagsche leven"; en 2e. Jhr. W. J. H. B. Sandberg, te Amsterdam, lid van de tentoonstellingscommissie voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs gehouden tentoonstelling „Kunst en techniek in het hedendaagsche leven." Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan J. C. van Asten, in dienst van de firma J. B. J. Jansen te Tilburg; in brons aan J. van Gee- nen, suikerbewerker bij de N.V. Centrale Sui kermaatschappij, Westersuikerraffinaderij te Amsterdam. Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierselen van commandeur in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan dr. Q. A. van Poelje, directeur-generaal van het on derwijs te 's-Gravenhage en van ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan Sam Swaap, len concertmeester van het „Residentie-orkest" te Scheveningen, en L. H. Timmermans, directeur van het Bisschoppelijk College „St. Jozef" te Sittard. Voor het tijdvak van 1 October 1939 tot I October 1940 is wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Hengeloo (O.) dr. W. Luxwolda te Enschede. Aan A. Mertens, inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Roer mond, is met ingang van 1 November 1939 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Met ingang van 25 September 1939 is be noemd tot plaatsvervanger van den rijksadvo caat te 's-Gravenhage in tijdelijken dienst mr. E. van Haersma Buma, advocaat en procureur te 's Gravenhage. Met ingang van 1 October 1939 is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ont slag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-majoor J. Roukema, van het 22e regi ment infanterie. „Zoo gauw je zuster uit Londen terug is, lee- •bn we die lijst van jou naarstig van buiten en stoken er een vreugdevuur van. Dan maken uit, welk voorwerp we het eerst bij den kop tullen nemen, dat vallen we aan." „Dan heb ik het volgende voorstel," zei John. »als mijn zuster morgen uit Londen terug komt, en niemand thuis vindt, wordt ze natuurlijk Ongerustga met mij mee, en slaap in mijn huis, dan kunnen we morgen ook dadelijk be- Binnen." Pete was het er mee eens. Hij was een man ^an actie, en eenmaal in actie gebracht, had hij er een hekel aan, naar bed te gaan, en er «ens rustig over te slapen. Hij doofde de hout blokken in den haard, en ruimde het glaswerk Op. Dan trokken ze hun regenjassen aan' en gin- Ecn de achterdeur uit. De nacht was nog steeds ^arm, maar de lucht was bewolkt, en er hing oen dreiging van onweer. De stilte buiten was drukkend, en in die stilte klonk plotseling een gekraak als van een man, die wegloopt over dorre takken. Het geluid klonk ver achter in den tuin, en John en Pete reageerden op hetzelfde oogen- blik Ze sprongen allebei naar voren, in de richting van het geluid. Pete rende, zooals hij in geen tijden had gedaan, misschien niet meer sinds dien nacht, dat hij na een fuif met an dere journalisten belletje had getrokken, en achterna werd gezeten door een verwoed agent van politie. Maar hij was te laat. Toen hij halverwege den tuin was, klonk een zonderling-bekend ge luid, en met een schok van woede kwam hij tot de ontdekking, wat dat was. Het was het ge ronk van den motor van zijn eigen wagen de wagen, die hij gesmeerd, verzorgd, gewas- schen en vertroeteld had, als was het een kind en waarin nu een indringer het hazenpad koos. Toen hij, hijgend en woedend, bij het achter hek van zijn tuin aankwam, zag hij nog juist het roode achterlichtje van zijn oud wagentje in de verte verdwijnen, en verwenschte zijn stommiteit om den contactsleutel in het slot te laten zitten. HOOFDSTUK III Waarin de avonturen een aanvang nemen Te zamen stonden ze voor het hek, en staar den in de verte tusschen de boomen. John krabde zijn hoofd en Pete gebruikte woorden, die de omstandigheden wel rechtvaardigden, maar die de statige dennen toch met misprij zen aanhoorden. „Wie was daten wat had hij hier te zoe ken?" barstte John op zijn beurt los. „Er is maar één mogelijkheid, dunkt me," antwoordde Pete, „het was jouw groote vriend, de man met het konijnengelaat." „Die van het inlichtingenbureau?" zei John. Maar hoe komt die hieren hoe weet hij, lat we hier zijn?" Pete grinnikte ondanks zijn woede over het verdwijnen van zijn wagen: „Daar heeft hij een inlichtingenbureau voor!" John voegde hem iets minder vriendelijks toe: „Ik dacht, dat ik zijn wagen achterna was gereden, toen hij uit mijn studeerkamer vlucht te! Wie is die kerel dan geweest? En als hij het wel is geweest, wie is dan deze kerel?" Pete dacht even na: „Het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat hij het is geweest dien je achterna bent gereden, maar dat hij iets bemerkt heeft van je ongeval, de kat uit den boom heeft gekeken en ons la ter is gevolgd met gedoofde lichten. En als dat zoo is. „Dan heeft hij ons gesprek afgeluisterd!" be sloot John. „Wat hebben we in vredesnaam allemaal zitten uitkramen?" Pete trok een bezorgd gezicht. „Ik weet niet, of hij wat heeft kunnen hoo- renwe hebben vrij zacht gesproken, en de wanden van het blokhuis zijn geweldig dik; maar het eenige wat hü heeft kunnen ver staan, en wat ons mogelijk kan schaden, is, dat je zuster op het oogenblik in Londen is, op zoek naar dat olifantje en ten tweede, dat we van plan zijn, de lijst te verbranden." „Daar zal hij veel aan hebben!" grinnikte John, „dat olifantje heeft Lois op het oogen blik al lang, en wat hij aan het verbranden van de lijst zou kunnen doen, is me een raadsel! Maar we kunnen hier niet werkeloos blijven staan! Het beste lijkt met het volgende: We loopen samen tot aan den grooten weg. Daar gaan we rechtsaf, want daar is een ga rage en een telefoon, en ik zorg ervoor, dat mijn wagen uit de sloot wordt gehaald. Jij gaat mee naar die garage, krijgt daar een wagen, rijdt naar mijn huis, ik zal je den sleutel geven en je kunt van daaruit kalm de politie op bellen, om aangifte te doen van den diefstal van jouw wagen. Het is veel beter, dat er iemand bij mij thuis is, om een oogje te houden op de brandkast. Ik zelf blijf er bij, als ze mijn wagen uit de sloot halen: het is een veel te goede wagen, om hem te laten bederven. AU right?" Het volgend oogenblik waren ze samen op weg naar de kruising tusschen het boschpad, dat naar Pete's woning voerde en den hoofd weg. Hét werd, al was het nacht, steeds warmer en drukkender en het leek waarschijnlijk, dat het zou gaan onweren. Maar het geluk was met hen, voor den eersten keer dien dag: en nau welijks op den hoofdweg, konden ze een laat automobilist aanhouden, die hen naar de ga rage bracht. Er brandde geen enkel lichtje meer en het duurde enkele minuten vóór ze er in slaagden, iemand wakker te krijgen. Toen de deur open ging en een slaperig man in een badjas hen vroeg, wat er aan het handje was, vielen de eerste droppels van een bui naar omlaag. Een blauwe bliksemstraal verlichtte schel de geheele omgeving en tegelijk ratelde een zware slag. John en Pete schoten naar binnen, de ga rage in, en de man in de badjas volgde hen. „Kan ik. hier een wagen huren, en meteen een takelwagen krijgen om mijn eigen wagen uit de sloot te halen, Perkins?" informeerde John, die den man blijkbaar kende. „Hebt u uw wagen in een sloot gereden, mijnheer Crofts?" vroeg de man verbaasd, „dat lijkt me niets voor iemand, die altijd zoo kalm rijdt als u!" John lachte, en liet het verband om zijn arm zien: „Iedereen rijdt wel eens wild, Perkins," zei hij, „ik heb het ook gedaan. Dit is een van de gevolgen: het andere is dat mijn kar met den kop in een sloot ligt, kun je meegaan met een takelwagen om 'm eruit te trekken? De modder zal den motor geen goed doen als hij er te lang in ligt." „Wacht even, meneer, tot ik me heb aange kleed," was het antwoord. „Ik ben zóó weer bij u!" Meteen verdween hij door een achterdeur, en de twee jongelieden hoorden hem de trap op- loopen. „Ziezoo!" zei Pete, ging op de treeplank van een der wagens om hem heen zitten, offreerde John een sigaret en nam er zelf ook een. „Dus ik krijg dadelijk een wagen, den sleutel van jouw huis, en betrek de wacht bij de safe. Hoe heet die kerel van dat informatiebureau, die er waarschijnlijk met mijn wagen vandoor is ge gaan? Dat moet ik weten, als ik de politie op bel!" John wreef peinzend over zijn kin. „Ik weet niet, of het wel verstandig is, als we er dadelijk de politie in betrekkenTen eerste weten we niet zeker, dat hij het is, die den wagen heeft gestolen we kunnen het niet bewijzen ten tweede betrekken we dan weer meer lui in onze affaire en hoe meer die geheim blijft, hoe beter en ten derde, en dat lijkt me de voornaamste reden: als we geen aangifte er van doen, houden we een wapen in handen, dat ons naderhand van geweldig veel nut kan zijn. Als we nu dadelijk aangifte doen, loopt dat waarschijnlijk op niets uit, de politie vindt den wagen ergens terug, en niemand kan uitmaken, wie hem gestolen heeft. Laten we de kwestie stil houden.... die wagen komt wel terug, die kerel kan hem toch niet houden en we kunnen hem later dan dreigen met aan gifte! Hij weet niet, dat we hem niet herkend hebben!" Pete was het er mee eens. „Dus, ik hoef niets anders te doen, dan de wacht bij de safe te betrekken! Ik denk, dat ik er een veldbed vóór leg en een touwtje span tusschen de deurknop en mijn grooten toen. Eenvoud is het kenmerk van het ware!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3