Blijf bij luchtaanvallen in huis fc v: Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? j Plaats dan een „Omroeper voor 90.000 gezinnen Luchtbescherming De voedselvoorziening in België Pas op voor communistische mantelorganisaties in Haarlem Raadgevingen voor de bevolking Krachtige maatregelen der regeering tegen hamsteren Bitimiiiiiiiiiiniiiiniiiuinmnnnnmnmmnmfninnmtimntmniminmmnmminnmmnnnninniiimmig DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 aiifflnnHimnmimimimmiiminnmmiiiniiiiiiiffliiiiiiiinniüininnTmmiinmiiiiiniiniHiffliiniwinnn^ Belangrijke debatten in den raad Autovervoer personen Maatschappelijk Hulpbetoon Uitvoeren van Openbare Werken Luchtbeschermingsdebat R. K. Turnclub F.E.L. Gevonden voorwerpen en dieren SCHAAKCLUB „WEENINK" VEESEN Beproeving sirenes Lucht bescherming BEVERWIJK Het jubileum van Floralia IJMUIDEN UIT HET POLITIERAPPORT DE „VIKING BANK" NAAR ZEE? De Osservatore over de Russische bedreiging De geheele wereld behoort tot dc Levensruimteder Sovjets Opvarenden van de Royal Sceptre gered Reorganisatie van het Roemeensche kabinet? Duitsche vliegtuigen voor Roemenië IN BESLAG GENOMEN CONTRABANDE „JOH. VAN OLDENBARNE- VELDT" VERTROKKEN ^jiM!ii!iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii!iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii'iniiiiiiii!iiif!iiii!iiiiiiiiiiiiniiiiiitiiiir3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiitiiimiiiiS STAD In de gisteren voortgezette vergadering van d-en gemeenteraad kwamen de volgende kwes ties aan de orde: Teneinde de begrooting 1938 alsnoi? goedge keurd te krijgen moeten eenige nieuwe wijzi gingen en bezuinigingen worden aangebracht, o.a. op de onderhoudsuitgaven van Openbarp Werken (f 2500) op het subsidie ad f 50 voor de Esperanto-Kindercursussen (dat geschrapt moet worden) en op de Kindervoeding (verla ging met f 2500)u aarmede reeds rekening wertf gehouden. De heer DRILSMA (S.D.A.P.) noemde zulke opgedrongen zaken altijd onaangenaam. War maakt b.v. die f 50— voor de Esperanto uit? Het is hatelijk! Hier is sprake van misbruik van macht, indien ik dat althans zou mogen zeggen- De VOORZITTER: ik kan ook deze wijze van zeggen niet toelaten! (Vroolijkheid). De heer DRILSMA tiet tenslotte een plato nisch protest hooren. De heer PEPER (C.P wist nog niet of deze bezuinigingen voor 1939 gelden, nu wij een an dere regeering hebben gekregen. De kindervoe ding moet rustig voort kunnen gaan. De heer NOORDHOFF (S.D.A.P.) vroeg of het niet bedenkelijk is, dat de bezuinigingen op onderhoudswerken opnieuw beknot worden. De heer CASTRICUM (R.K.) drong er nog eens op aan, dat toch vooral de begrootingen zoo goed mogelijk worden samengesteld. De re keningen wijken nog steeds te veel af- Spr. wees b.v. op de kasgeldrente. De raad moet niet toegeven, terwille van zijn prestige. Wethouder BIJVOET (R.K.) zeide, dat bui ten den heer Castricum niemand verzet wil blijven toonen. Verzet is nutteloos en breng' een uitkeering van f 579.000 m gevaar, n.l. de 70 pCt. van de extra bijdrage in het werkloos- heidssubsidiefonds en de beiastingbijdrage. De kasgeldrente vraagt thans f 2000 per maand voor di' bedrag, zoodat spoed geboden is. Ook het college heeft het „niet prettig aangedaan", dat bezuinigingen op luttele zaken opgelegd worden. B. en W. zijn voornemens om voor de begroo ting 1940 rekening te houden met de uitlatin gen in troonrede en millioenennota. De onderhoudskwestie laat veel ruimte, daar over is bij de begrooting te praten. Getrach' zal worden de begrooting zoo reëel mogelijk op te zetten. Spr. zette daarna nog eens het verloop van de correspondentie met Ged. Staten uiteen. Nadrukkelijk srelde de wethpuder vast, dat een lagere raming van de schoolgelden en een hoogere raming van de kasgeldrente geschied zou zijn om een hoogere bijdrage van het rijk te verkrijgen. Er zal ook in de toekomst reëel begroot worden. De bezuinigingen werden daarna aanvaard De heer Castricum was alleen tegen. Nu een nieuwe wet op het Autovervoer van Personen in werking is getreden moet een nieu we gemeentelijke verordening worden vastge steld. Om het snorren tegen te gaan moet in die verordening een artikel opgenomen worden, waarbij het op straat opnemen van personen alleen wordt toegestaan voor taxi's. In de ver ordening is ernaar gestreefd zooveel mogelijk gelijkluidendheid te behouden met. de thans voor taxi's en voor huurauto's geldende voor- w - arden De heer v. d. STORM (Vrije kiezers) wees er op, dat volgens de verordening handelaars in gedistilleerd hun waren niet per taxi kunnen Vervoeren, omdaf „de bestuuvder van een huur auto geen alcoholhoudende dranken bij zich mag hebben." Spr. zou verder geen snorverbod wenschen tusschen 1 uur 's nachts en 6 uur 's morgens. Wethouder REINALDA (SD) antwoordde, dat de verordening voor 't eerstgenoemden niet bedoeld is, de tweede opmerking wees hij direct van de hand. Bij de behandeling van de artikelen bleek, dat de redactie nogal eens te wenschen overliet, waardoor veel tijd van den raad gevraagd werd. De heer v. d. WALL (C.H.) vroeg o.a. of het niet juist zou zijn, dat van de gestorte waar borgsommen rente wordt betaald. Wethouder BIJVOET (R.K.) zou dit prece dent niet willen scheppen. De financieele con sequenties zouden onderzocht moeten worden er niet meevallen. Wel kan de betrokkene b.v. een effect deponeeren, waarvan hij dan de coupons kan knippen. De verordening werd daarna aangenomen met enkele ondergeschikte wijzigingen. Op de vragen van den heer PEPER (CP) omtrent het door den Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon in deze buitengewone om standigheden toepassen van voorschriften, ant woordde we'houder v. LIEMT (R.K.) dat de wijze van behandelen zoodanig is, dat steeds met individueele en tijdsomstandigheden reke ning wordt gehouden. De heer PEPER hoopte, dat een en ander met deze mededeeling in de toekomst zou kloppen. De heer F. S. NOORDHOFF (S.D.) stelde vragen omtrent de gevolgen, voortvloeiende uit de aanschrijving van den minister van Binnen- landsche Zaken inz3ke voorloopige opschorting van de afdoening van loopende aanvragen voor het uitvoeren van Openbare Werken, onder houdswerken etc. Wethouder REINALDA (S.D.) antwoordde, dat deze aanschrijving bedoeld is voor de nood lijdende gemeenten en dus niet voor Haarlem De circulaire is voor kennisgeving aangenomen. De heer NOORDHOFF (S.D.) was verontrust door een officieele mededeeling van den regee- ringspersdienst. Nu is hij echter volkomen ge rust. Aan de orde kwamen daarna de verschillende adressen, die grootendeels door communistische mantelorganisaties tot B. en W. gericht wer den en betroffen: maatregelen voor de bescher ming der bevolking bij luchtaanvallen. De VOORZITTER wenschte een woord voor af te zeggen. In de toelichting van de adressen wordt uitgegaan van de gedachte, dat het mo gelijk zou zijn voldoende schuilkelders te bou wen voor de geheele bevolking van Haarlem. Dit is én financieel en technisch onmogelijk. In enkele gemeenten worden schuilloopgraven gemaakt voor menschen, die op straat zijn, wanneer alarm wordt „gesireend". Ongeveer 3 pCt. van de bevolking kan op openbare bescherming op dit gebied rekenen. De heer v. DAM (V.D.) zeide, dat de burgerij ongerust is. Er moeten eenvoudige maatregeler. zijn, die een paniek voorkomen, wanneer een luchtaanval dreigt. De Haarlemsche sirenes loeien prachtig, maar wat nu als ze eens wer kelijk gevaar aankondigen? Dan is er niets en dan vo'gt een groote angststemming. De schuilloopgraven zullen geen afdoende be scherming geven, maar ze bieden althans eenig houvast. In werkverschaffing kunnen ze wor den uitgevoerd. Is er al iets gedaan bij de scholen? Er zal geld voor noodig zijn, maar op het oogenblik is er méér voor defensie noodig dan we wel dachten. Laten B. en W. wijksgewijze materialen ter beschikking stellen, desnoods kosteloos. De buurtgencoten kunnen dan voor de rest zorgen. Wat zal de brandweer doen? Welke maat regelen zijn daar getroffen? Het hoofdbezwaar is, dat elders met man en macht aan bescherming gewerkt wordt, terwijl er in Haarlem niets gebeurt. Opheldering is ge boden. Spr. diende een voorstel in, waarin al deze kwesties waren vastgelegd. De heer NOORDEWIER (C.P.) liet felle pro testen hooren tegen het ui'blijven van schuil loopgraven. Hij meende, dat er allang gezorgd was voor een schuilkelder bij de gasfabriek. Bij onderzoek bleek hem, dat er niets aan gedaan is, ondanks de toezegging van B. en W. Waartoe dienen sirenes, als ieder in huis, volgens den voorzitter, het veiligste is? Ook spr. diende een lijstje van noodzakelijke voorzieningen in. Hij meende, dat het standpunt van den burgemees ter door de overgroote meerderheid van de Haarlemsche burgerij niet wordt gedeeld. De heer BLOKDIJK (S.D.) wees ook op de ongerustheid bij de bevolking. Men zief te wei nig van de luchtbescherming, men hoort alleen de sirenes. Als thuis blijven het veiligste is, waarom zet men dat dan niet in circulaires uiteen? Op de scholen dient een scherfvrij lokaal te zijn; er dient openbaar aangekondigd te wor den, naar welke gebouwen de menschen op straat eventueel kunnen vluchten. Waarom brengen B. en W. geen prae-advies uit op alle adressen? Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI (V.B.) noemde het van groot psychologisch belang de menschen te instrueeren over het thuis blijven bij luchtaanvallen. De heele kwes'ie van de schuilloopgraven bij scholen hangt af van de vraag, hoeveel scholen door zullen gaan, in ge val van oorlog. Dat zullen er niet veel zijn. Laat men alle mogelijke faciliteiten geven aan de wijkcomi'é's, die willen helpen. De heer KLEIN (R.K.) betreurde het, dat B. en W. niet meer concrete mededeelingen heb ben gedaan. Wat de schuilkelders aangaat: wie garandeert dat er voldoende zuurstof zaV zijn en dat er geen gedrang in het donker zal komen, met de ergste gevolgen daaraan verbon den? Spr. meende dat het publiek nog lang r.iet voldoende verduisteringsmaatregelen heeft genomen, daar most steeds op gehamerd wor den. De medewerking van de burgerij laat nog zeer veel te wenschen over. De heer NOORDHOFF (S.D.) drong ook aan op praeadvies, daar het geheel rondom de luchtbescherming onbevredigend is. Geen en kele schuilkelder is bomvrij, valt er een bom op, dan sterven de aanwezigen als ratten in een val. Voor de scherven kan men zich bescher men, maar ook thuis. Er moet een circulaire uitgaan, waarin gega randeerd wordt, dat alle groote gebouwen on middellijk geopend moeten worden (ook des nachts) bij bombardementen. Spr. waarschuwde er voor tien menschen toch niet de illusie te geven, dat zij ook maar eenigs- zins veilig kunnen zijn bij een heftig bombar dement. Men schaadt daardoor de weerbaarheid. De VOORZITTER beantwoordde de verschil lende sprekers. Sinds de laatste debatten in den raad over dit onderwerp, is er niets ver anderd in ons land. Wij moeten dezelfde kalmte en rust behouden. Intusschen is de organisatie in Haarlem krachtig voortgezet. De centrale alarmeering, die het gemeente bestuur groote zorgen baarde door het uit blijven van materiaal, is gisteren goed en doel treffend gebleken. Spr. bracht hulde aan den heer Fibbe, die op dit gebied zulk uitstekend werk heeft verricht. De outillage van wijk- en vakposten is ge heel klaar; in tijd van 3 uur kan ze gedistri bueerd worden; alle materialen liggen op de zolders van den geneeskundigen dienst. Regelmatig worden er oefeningen gehouden. Oliepakken zijn boven gaspakken gekozen. De bescherming van de vitale belangen laat me.s te wenschen over. De definitieve schuilplaats voor het personeel van het gas- en electuci- teitsbedrijf is zoo goed als gereed en wel de beste van de stad. Zij ligt onder de silo's, dus onder ongeveer 10 meter kolen en biedt plaats voor 250 man. De heer Noordewier is dus ver keerd ingelicht. Bij de andere bedrijven worden stalen klokken geplaatst. Ten aanzien van de watervoorziening is met veie gemeenten een overeenkomst aangegaan. Brandputten waren duur en niet noodig. Zeer veel last werd echter ondervonden met de aflevering van het mate- En nu de schuilkelders. De gemeente heeft maar niet alleen uit te maken, wat er kan ge beuren; het is dwaas te veronderstellen dat de geheele bevolking veilig gesteld kan worden 3 pCt. van de bevolking kan hoogstens gehol pen worden, kosten f 100.000, effect zeer pro blematisch, paniek in de loopgraaf voor de hand liggend. Wat doen de menschen, die er niet meer in kunnen? Groote ongelukken drei gen. Voor geen goud zou ik er in willen, aldus de voorzitter. Spr. besprak ook de moeilijkheid om aan ma teriaal voor schuilkelders van groot formaat te komen. Het is en blijft zeer gevaarlijk de bur gerij een schijn van zekerheid te geven. Daarom is het college unaniem tot de over tuiging gekomen, dat er geen openbare kel ders of schuilloopgraven moeten worden gemaakt. Ook bij de scholen komen ze niet, omdat deze voor 't allergrootste deel door de mili tairen in beslag zullen zijn genomen. Het onderwijs zal dan wellicht in particuliere huizen plaats vinden, juist ook, omdat dis tributie van kinderen het beste is. Wijkverzorging en activiteit is prachtig, maar er dreigen groote gevaren als iedereen mee wil doen, omdat deskundigen noodzakelijk zijn. Men kan den verantwoordelijken personen voor de luchtbescherming alleen verwijten, dat ze te veel achter de schermen hebben gewerkt. Maar alles is in orde! Al doet een loopgraaf, die op een plein gemaakt wordt, grootere activiteit suggereerenlI De medewerking voor het vrijwillig verduis teren van de woningen is zeer teleurstellend ge weest. De burgemeester is echter niet van plan het er bij te laten zitten. Wie den controleur den toegang tot het huis weigerde, komt nu voor het eerst met de politie in aanraking. Men zet liever zijn naam op een request tegen de overheid, dan zelf te zorgen voor de eerst nood zakelijke maatregelen in huis. De gedachte van den heer Blokdijk, inzake de openbare gebouwen, achtte spr. zefer goed uitvoerbaar. Wethouder REINALDA (S.D.) begon met te zeggen, dat B. en W. reeds geruimen tijd zeer ernstig en intens met de luchtbescher ming bezig zün. Spr. hekelde de wijze waar op de adressen zijn samengesteld. Wat is dat Wereld-Vrouwen-Ccmité? Het is een mantel-organisatie van de communistische partij. In dit verband wees spr. op de ge dragingen van Rusland, waaraan hij een korten commentaar toevoegde. Alles wat tot nu toe in Nederland op het ge bied der schuilloopgraven is geschied kan den toets der critiek niet doorstaan, hetgeen spr. aantoonde. Rustig in huis blijven! is het parool Vergelijking met Parijs of Londen is onjuist, men moet vergelijken met het platteland in het buitenland en daar heerscht ook het parool; Rustig in huis blijven! Met kracht moet worden opgetreden tegen de demagogen, die op dit oogenblik agitatie' ver wekken en de bevolking in het ongeluk kunnen s tor'en. Voor de menschen op straat wordt gezorgd maar dat eischt zeer veel onderzoek, omdat ook bier weer muizenvallen afgewezen moeten wor den. Vitale deelen voor den vijand zijn; de be drijven, de viaducten, de stations. Maar in de drukke volkswijken rondom het centrum blijve men rustig thuis! De heer VAN DAM (V.D.) hoorde nu veel; als bij dit alles geweten had, zou misschien veel van het debat overbodig geweest zijn. Maar er blijven twee standpunten. Verschillende andere sprekers repliceerden daarna kort. Vanzelfsprekend trachtte de com munist Noordewier de propaganda voort te zet ten. Dat daarbij rake interrupties geplaatst wer den, laat zich begrijpen. De VOORZITTER zeide nog, dat wellicht de Vleeschhal voor schuilplaats kan gaan dienen Wellicht! Want de principieole meening is nu: geen rattenvallen, wel intensieve verduisterings maatregelen in de huizen. Spr. achtte het overbodig het voorstel van den heer v. Dam nu nog om praeadvies te nemen. De heer v. DAM achtte overleg met de regee ring toch wel goed, omdat maar een der twee standpunten: schuilkelders of niet, juist kan zijn. Na een wederwoord van den voorzitter, waarin hij op de eigen verantwoordelijkheid wees, trok de heer v. Dam zijn voorstel in. Vervolgens werden de commissies gekozen (uitslag in de notulen) waarna de vergadering werd gesloten. Deze week zal weer geturnd worden in de school Nic. van de Laanstraat. Woensdag: Dames van 8309.30 uur Donderdag: Meisjes en kleuters van 5.15 6.15 uur. HET BESTUUR Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Blauwe damesdas, Lodders, Oranjeboom- straat 80; koperen schroef dop, Politiebureau Smedestraat; bolhoed, politiebureau Smede straat; hond (bruin), v. d. Boom, Parklaan 16; halsband met hondenpenning, Politiebureau Smedestraat; kat, Kramer, A. L. Dyserinckstr. 8; jongensjasje, Pirets, De Genestetstraat 16; padvindersmes, Serné, Riouwstraat 30; gummi regenmantel Smits, Saenredamstraat 16rood; portemonnaie met inhoud, Van Dam, Smede straat 21; pakje inh. schort, Kensen, Ursula- straat 12;' rozenkrans, Rozenhart, Grebberstraat 29; rijwielplaatje, Nederkoorn, Aüanstraat 81; 1 paar kinderschoenen, Zijlstra, Wilgenstraat 73; bruine heerenschoen, Politiebureau Smede straat; kinderschoentje, Politiebureau Smede straat; bruin zadeldëkje, Politiebureau Smede straat. (j7od liefhebben Is geen kwestie I van «voorden, maar van daden. Op yeler verzoek drukken wij hieronder nog maals de raadgevingen af. die het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst geeft aan hen, die in het geheel geen of slechts gedeeltelijk maat regelen hebben genomen, tot bescherming van het gezin tegen eventueele luchtaanvallen. IN VREDESTIJD: 1 Ieder hoofd van een gezin dient na te gaan of in zijn huis een vertrek ingericht kan worden tot schuilplaats. Hiervoor komt in de eerste plaats in aanmerking de kelder, voor zoover aanwezig. Heeft men geen kelder dan dient men op den beganen grond naar een ge schikte ruimte uit te zien, b.v. een gang, trap penhuis of een tusschenvertrek; in ieder geval een vertrek, dat zoo weinig mogelijk door buitenmuren wordt begrensd. Bij gemis van een schuilgelegenheid binnenshuis verdient het aan beveling voorbereidingen te treffen tot het aanbrengen van een schuilgelegenheid in den tuin. Samenwerking tusschen buren tot het ge zamenlijk inrichten van een gemeenschappelijke schuilgelegenheid wordt sterk aanbevolen. 2 Gewezen wordt nogmaals op de maatrege len die men moet treffen om lichtuitstraling tegen te gaan (raadpleeg de bekendmaking van den burgemeester van Haarlem, aangebracht op de verschillende openbare gebouwen (Stad huis, politiebureaux e.a.). 3 Ter beperking van het brandgevaar dienen de zolders ontruimd te worden. 4 Schaf u een hoeveelheid zand en zand zakken aan. 5 Voorziet u van eenvoudige verbandmidde- BIJ DREIGEND OORLOGSGEVAAR. 1 De schuilgelegenheid in orde maken. Alle vensters en andere openingen dienen goed af gesloten te worden. Deponeert gereedschap (zaag, houweel, breekijzer, schop e.d.) in de schuilplaats, om bij eventueele instorting uit te kunnen breken. Verbandmiddelen, enkele flesschen water en levensmiddelen (in goed sluitende bussen) mogen ook niet in de schuilplaats ontbreken. 2 Breng het lichtafschermingsmateriaal dat u in huis hebt, voor ramen en andere openin gen aan (denkt aan dakraampjes, glazen dak pannen, koekoeken, w.c.-raampjes e.d.). 3 Plaats op elke verdieping van het huis eenige emmers met zand en water. BIJ LUCHTALARM: (dit wordt gegeven door middel van sirenen). 1 Begeef u in uw schuilplaats. Sluit alle leidingen, behalve de waterleiding af. 2 Zij, die zich op straat bevinden, zoeken beschutting in portieken, garages, onder via ducten, enz. In geen geval tijdens een lucht alarm op straat blijven. In verband met het feit, dat bij eventueele aanvallen in het bijzonder gebruik zal worden gemaakt van brandbommen, volgen onderstaand nog eenige voorschriften op welke manier men brandbommen bestrijden moet. 1 Bij het blusschen van een brandbom het lichaam zooveel mogelijk beschermen (een strijkplank, metalen dienblad of een stuk dik karton als schild voor zich uit houden). Over alls zijn aan te bevelen. Het hoofd eventueel met een kookpan bedekken. 2 De bom met een laag zand (droog), dat gereed staat in een zandbak op of nabij den zolder, bedekken en daarna zoo spoedig mogelijk de brandende resten met een schop (met langen steel) in een der gereedstaande emmers met zand werpen en daarin laten uitbranden. 3 Nablusschen van de omgeving met water, zand, natte stokzwabbers of natte dekens zal bijna steeds noodzakelijk zijn. Tenslotte nog een enkel woord over het gasgevaar. Vestig bij u zeiven en bij uwe huis- genooten de overtuiging, dat het gasgevaar, al is het geenszins denkbeeldig, het minste van de gevaren is, welke ons bedreigen en in den volksmond gewoonlijk wordt overdreven. Het aanschaffen van een gasmasker is voor ieder een volstrekt niet noodzakelijk. Mocht men onverhoopt in gasgevaar verkeeren, dan is het voldoende een natten doek voor mond en neus te bevestigen en zich kalm uit de gasbesmette atmosfeer te verwijderen. De voornaamste beveiliging kunt u verwach ten van uw eigen houding in de uren des ge- vaars, d.w.z. van uw vastberadenheid en kalmte. Laat u niet in paniekstemming drijven, want dat is erger dan de luchtaanvallen zelf. De overheid, de politie, brandweer, genees kundige dienst zullen ook u helpen. Waar schuw hen, wanneer gij hulp behoeft. Vertrouw op uw overheid, doch tracht eerst zelf te hel pen. bristus heeft aan Zijn Kerk voor- I speld, dal zij om Zijnentwille vervol- gingen zou moeten verduren Zalig zij. die vervolging lijden om de Gerechtig- held, want hunner is het Koninkrijk i der Hemelen. (in verband met het groote aantal zijn de kin deren in twee groepen verdeeld) in het veiling gebouw 't Centrum bijeengekomen om de ver rassing in ontvangst te nemen en tevens te ge nieten van een filmvoorstelling, welke hun daarenboven werd aangeboden. De opgewekte kinderschare werd allereerst toegesproken door den voorzitter der vereeni- ging, den heer Th. Runia, waarna een paar leuke films werden vertoond, waarvan met een intensiteit, aan kinderen eigen, werd genoten. Dan volgde de uitdeeling van het jubileum geschenk, een fraaf luxe bloempotje, met een opschrift, dat aan het Floralia-jubileum her innert. Na afloop werden met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt, welke op de laatste ten toonstelling van potplanten waren behaald. In de ledenvergadering van de schaakclub „Weenink" deelde de voorzitter, de heer Ph. v. d. Kolk mede, dat de club voor een jaar houder is geworden van den wisselbeker, be schikbaar gesteld door „Het Oosten" uit Haar lem voor haar nederlaagwedstrijden. Van den Noord-Holl. Schaakbond waren nog geen mededeelingen ontvangen. Wat de onder linge competitie betreft, deze zal in dit seizoen vier groepen omvatten. Eindspel- en probleem wedstrijden zullen worden verzorgd door den heer J. Zoontjes. „Weenink" zal het schawkseizoen wederom openen met een propaganda-avond in het ge bouw „Adrfchem" op Dinsdag 3 October. De heer Zoontjes zal dan een simultaanwedstrijd spelen tegen de leden. Belangstellenden zijn van harte welkom. Voorts stelt Weenink haar clubgebouw en schaakbenoodigdheden gaarne ter beschikking van militairen, die de schaaksport willen be oefenen. Zij zijn steeds welkom. In de onderlinge competitiewedstrijden is de mooie „v. d. Kolk"-wisselbeker ditmaal gewon nen door den heer J. Zoontjes. De wisselbeker, benevens de overige prijzen werden met een toepasselijk w-oord uitgereikt. Tot slot werd nog besloten om op ieaeren laatsten Dinsdag van de maand theoretische avonden te houden. Op Woensdag 4 October a.s„ des voormiddags 10 uur, zullen de in de gemeente geplaatste sirenes voor den Luchtbeschermingsdienst wor den beproefd. Dit alarm behoeft dus geen on gerustheid te verwekken. Het bestuur van de Floraliavereeniging heeft aan de schooljeugd, die deelgenomen heeft aan de laatstgehouden tentoonstelling, een aaraitj: verrassing bereid, ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan. Gisteravond was de eerste afdeeling kinderen Gisteravond is een wielrijdster uit Driehuis, die op den Driehuizerkerkweg plotseling moest uitwijken voor een militair, die een paal dwars over den weg vervoerde, tegen een vrachtauto aangerecen, waardoor zij gewond werd aan hoofd en hand. Op den Wijkerstraatweg is een wielrijder uit IJmuiden-Oost tengevolge van het verkeerd uit wijken tegen een luxe auto gereden, waardoor het rijwiel werd beschadigd en een ruit van den auto brak. Door cJe politie uit Krommenie is een persoon uit IJmuiden-Oost aangehouden, die ten na- deele van een blikfabriek een partij afval van tin had ontvreemd, hetwelk hij in een zak op zijn rijwiel vervoerde. Hoewel de directie der reederij Fa. Wed. S. I. Groen ons nog geen bevestiging kon geven aan gaande de geruchten dat een harer stoom trawlers, n.l. de Viking Bank, nog deze week weer ter visscherij zou uitvaren, is de kans op uitvaren, althans wat deze eene trawler be treft, naar het schijnt wel zelcèr. Zooals men weet heeft deze reederij zich per circulaire ge wend tot haar geheele equipage. Men schijnt er thans wel in geslaagd te zijn een volledige bemanning bereid te hebben gevonden om aan te monsteren. Omtrent verzekering voor de be manning kon tot op heden nog geen mede deeling worden verstrekt. (Van onzen Brusselschen correspondent) In België wordt op het oogenblik in de regee- .■higskringen alle aandacht gewijd aan het vraagstuk van de vorming van levensmiddelen- voorraden voor de bevolking. Zoodra het bekend was dat Engeland zich naar het woord van Chamberlain, opgemaakt had voor een oorlog van minstens drie jaren heeft men van hoogerhand dadelijk maatregeler overwogen om de bevoorrading der bevoikin? :e reglementeeren. Het werd trouwens hoog lijd want tal van gezinnen begonnen voorraden van ■allerhande waren in te slaan, wel overtuigd dar deze waren spoedig in prijs zouden stijgen. Het gevolg hiervan was, dat verscheidene artikelen waaronder in de eerste plaats zout, suiker en zeep, in de winkels begonnen te ontbreken. De regeering zette haar actie in met het af kondigen van een wetsbesluit strekkende tot het voorkomen en het beteugelen van de misbrui ken bij den handel in waren en andere goede ren. De bedoeling was, met het oog op de regel matige ravitailleering van de bevolking, maat regelen te treffen ter voorkoming van alle spe culatie op waren en andere goederen en ter ver zekering van de eerlijkheid bij koop en ver koop. Het is dus verboden waren of andere goe deren te koop aan te bieden of te verkoopen op de nationale markt tegen een prijs die hoo- ger is dan de normale prijs. De rechtbanken beoordeelen oppermachtig het abnormaal ka rakter van den prijs en houden in dat opzicht rekening met den stand der markt en de ex ploitatiekosten van den handel of de nijverneia, inzonderheid van de kosten van productie, van fabricatie, van tewerkstelling en van vervoer De minister van Economische Zaken en Mid denstand kan voor gansch het Rijksgebied oi voor zekere deelen er van den maximum ver koopprijs in het groot of in het klein vaststellen van waren en andere goederen die hij specificeert. Dit is inmiddels reeds geschied voor een aantal levensmiddelen en gebruiks artikelen, waaronder suiker, zout, zeep, "ijst, koffie, erwten en boonen, meel, reuzel en ge smolten rundvet, aardnotenolie, sardines enz De producenten, grossiers of handelaars, mo gen niet de door den minister van Economi sche Zaken en Middenstand gespecificeerde wa ren of goederen aan den omloop onttrekken, hetzij door ze vrijwillig te laten bederven, het zij door te weigeren te verkoopen overeenkom stig de modaliteiten door den minister of door zijn vertegenwoordiger vastgesteld. Dat de regeering het ernstig meent met de beteugeling van de misbruiken, bleek weidra uit het volgend feit Het ministerie van Bevoor rading had vernomen dat een groote Bru.sel- sche zeepziederjj in haar magazijnen een voor raad van 20 ton zout had liggen, onmiddellijk werd het ministerie van Landsverdediging ge- viaarschuwd, dat beslag liet leggen op aeze koopwaar. Vervolgens is het vraagstuk der rantsoenee ring aan de beurt gekomen. De minister van Bevoorrading ontbood de pers in zijn kabinet om inlichtingen te verstrekken betreffende de inrichting en de werking van het departement. In verband met de bevoorrading van het ,and herinnerde hij aan een mededeeling, door den eerste-minister in Juli gedaan en volgens de welke deze bevoorrading voor verscheidene maanden verzekerd is. Reeds voor dat tot dc mobilisatie werd overgegaan werden voorraden aangelegd. De minister verklaarde de schaarschte van sommige producten, b.v. suiker en zeep, door twee omstandigheden: aan den eenen kant do overdreven aankoopen gedaan door de nuis- moeders, aan den anderen kant de vervoer- moeilijkheden ontstaan door de vorderinger voor het leger. Inmiddels is daarin verbetaing gekomen. Sedert een paar dagen zijn, althans m de hoofdstad, suiker en zeep weer verkrijgbaar Het is echter niet voldoende over voorraden te beschikken, er moet ook gezorgd worden voo, de verdeeling onder de bevolking. Daartoe is een reglementeering noodig en met het oog daarop zullen distributiekaarten worden eer strekt De distributiekaart zal een individueel en een bestendig karakter hebben. Tot dusver is nog geenszins besloten tot de rantsoeneering van het brood. De hoeveelheid, waarop elkeen per dag recht zou hebben, is dus nog niet vastgesteld. Maar het rantsoen, wan neer het afgekondigd wordt, zal rekening hou den met de maximum-behoeften aan brood vai de ingezetenen. Wat de regeering beoogt is: een ruime rant soeneering tot voorkoming van elke verspilung. De regeering is ook voornemens binnenkort nieuwe voorschriften af te kondigen in ver band met de samenstelling van het brooümeel. Zooals men ziet, blijft de regeering met on-actief en spant zij zich in. om het vraagstu- van de bevoorrading der bevolking van Ier. beginne af op doorstastende wijze aan te pak ken. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) t VATICAANSTAD, 27 Sept. (Havas) De Os servatore Romano van hedenavond oefent ern stig critiek uit op de Russische politiek tegen over Estland. Het pauselijk orgaan wijst op de belachelijkheid van de argumenten van het Kremlin, als zou dit bezorgd zijn over de veiligheid van de Russische vloot in de Baltische Zee, omdat een Foolsche onderzeeboot uit Tallinn is verdwenen. Het orgaan wijst op de Russische bedreiging van Estland en de Baltische Staten, ja zelfs van Roemenië. „De onderteekenaars van alle niet- aanvalspacten, namelijk de Sovjets, zijn juist de aanvallers in het huidige conflict. Na Polen bedreigt Rusland alle naburige staten, Moskou stelt in werkelijkheid geen enkel belang in deze verdwenen duikboot maar wil slechts zijn be hoefte aan „levensruimte" manifesteeren. De „levensruimte" der Sovjets beperkt zich echter niet tot de Baltische Zee, maar strekt zich ook uit tot de Zwarte Zee, tot den Balkan, ja zelfs tot de geheele wereld, die Stalin wil „vrijma ken" door de verwerkelijking van de levens rechten van het socialisme. Nadat de Sovjets tot nu toe niet de minste interesse getoond had den in het verdrag van Versailles, nemen zij nu een standpunt tégen Versailles in. Na de verdeeling van Polen is Moskou het centrum geworden der Europeesche diplomatie, zooals duidelijk blijkt uit de jongste reis van Von Rib- bentrop." LONDEN, 27 Sept. (éeuter) Het Britsche min. voor de Voorlichting deelt thans mede, dat de bemanning van de Royal Sceptre inderdaad ge red is en door een ander Britsch stoomschip in een Zuid-Amerikaansche haven aan land is ge bracht. De kapitein is echter gedood en negen leden der bemanning werden gewond, toen zij hun schip verlieten. BOEKAREST, 27 Sept. (Stefani) In Roemeen sche politieke kringen doet het gerucht de ronde, dat de Roemeensche regeering gereorganiseerd zou worden. Men gelooft, dat de vroegere minis ter van Financiën Cancinof of een der adviseurs van den koning, Argentotanoe of Vaida, minis ter-president zou worden. Ook de nieuwe regee ring zou het stempel van het front der nationale wedergeboorte dragen. BERLIJN, 27 Sept. (D.N.B.) Vandaag zijn van de Heinkel-fabrieken elf jachtvliegtuigen, bestemd voor de Roemeensche luchtmacht, naar Roemenië gevlogen. De toestellen werden door Roemeensche piloten bestuurd. PARIJS, 27 Sept. (Havas) De Fransche ad miraliteit heeft medegedeeld, dat de Fransche marine sedert het uitbreken van de vijande lijkheden tot 25 September meer dan 100.000 ton goederen als contrabands heeft aangehou den, waaronder 24.000 ton stookolie. Het M.S. „Johan van Oldenbarneveldt" van de maatschappij „Nederland" is Woensdag avond te tien uur onder commando van gezag voerder P. J. Bakker naar Indië vertrokken met ruim 700 passagiers aan boord. Het groote mailschip was geheel volgeboekt met vrijwel uitsluitend Nederlandsche passa giers en de Javakade vertoonde tusschen acht en tien uur het gewone beeld van onafzien bare rijen taxi's en particuliere auto's met pas sagiers, „wegbrengers" en handbagage. Het schip, vertelde ons kapitein Bakker, zal om Kaap de Goede Hoop varen, waardoor de reis wel vierduizend mijl langer wordt, maai" waartegenover staat, dat een deel van dien langeren reisduur weer wordt ingeloopen, door dat minder havens worden bezocht en doordat het oponthoud in het Suezkanaal wordt verme den. Binnen ongeveer dertig uur varens na het vertrek van de Javakade is het schip uit de ge vaarlijke zone. Op het voordek van het mail schip liggen de paravanes, de beveiliging tegen mijnen, die voor het schip zee kiest worden ge monteerd, aan hak- en stuurboord. Aan voor- en achterschip zijn groote Nederlandsche vlag gen geschilderd. Op het sloependek zijn schijn werpers gericht op een Nederlandsche vlag. Zoo zijn alle maatregelen voor de veiligheid van schip, passagiers en bemanning 'genomen. Ook zal de „Oldenbarneveldt" varen met buiten boord gedraaide sloepen. Het is zoo zeide de gezagvoerder nog niet zeker welke havens zullen worden aange daan, dit hangt van de omstandigheden Begin November hoopt kapitein Bakker, die ook den vorigen wereldoorlog onder dezelfd® omstandigheden, doch toen als eerste-officier- heeft gevaren, het anker in Tandjong Priok te laten vallen. Aan boord was het voor het vertrek buiten gewoon druk, niet alleen was het schip volko men „uitverkocht", maar 't aantal „wegbren gers" was aanmerkelijk grooter dan gewoon lijk en beliep eenige duizenden. Witkielen en djongos liepen het vuur uit hun sloffen om de hutbagage te verzorgen. In de salons en op de dekken zaten vroolijke groepen bij elkaar; he was opvallend, dat de stemming aan boord van dit uit patria vertrekkende mailschip uitmun tend was in weerwil van de minder gunstig- tijden voor zeereizen. Half tien brulde de machtige stem van a- scheepssirene. Het oogenblik van afscheidne- men was aangebroken, een afscheid voor jare in onzekere tijden Tegen tien uur was ieder, die niet aan boo-" hoorde, van het machtige zeeschip. Precies op tijd werden- de trossen losgegooid en voer a Oldenbarneveldt het IJ af. Bij het krieken van den dag wordt zee gekozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4