25 jaar Vlaamsche kunst in Nederland <Kd oeïfiaal den dag Kabouter Flip en zijn vriendje Wip WIL BREDERODE- DUIN VERLOTING 5000 GULDEN AAN PRIJZEN JULIA DE GRUYTER HET CENTRUM VISCH DIE SMAKELIJK IS! INVENTA-HAARDEN DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 HEEMSTEDE STEENWEG 37 UTRECHT illil! Julia de Gruyter als Maria in Shakespea voering door Het Nederlandsch Tooneel. en als Fabio re's „Driekoningen-avond"tijdens een op- In de rol van Oom. Tobias Jules Verstraete Ben Royaards krib werd het JJe redding vijfmaal zwart I PLANTENZIEKTENKUNDIGE ONTWIKKELING Rijwielpad door de duinen RIJKSVISCHAFSLAG ^Ilemand kan twee heeren dienen* Alle heeren moeten God dienen. jlwrf DE HANDEL IN POOT- AARDAPPELEN Voor de maag verstopping, Wortelboer's Pillen R.K. DAGBLAD ONZE VOORRAAD MINDERT SNEL HET ZLJN NOG DE OUDE LAGE PRIJZEN Haarlem: {Kleine Houtstraat 17 Cronjéstraat 29 Spaarnwouderstr. 85 Heemstede: Binnenweg 138 Visch die smakelijk is, zorgvuldig gekozen en bereid daarin bie den wij U een enorme keuze. Voor deze week pracht sortering, wat U maar wenschi: Tongen, Tarbot, Griet, Schol, Bot, Baars, Snoek baars, Stoof- of Bakpaling, Spie ring, Schelvisch, Kabeljauw, Heil bot, Versche Mosselen, Oesters, Kreeften, Zalm, Forellen, Siokvisch en nog veel meer. Inderdaad: BALM IS HET ADRES VOOR VISCH DIE SMAKELIJK IS! BEZORGEN OVERAL VRAAGT ONZE RECEPTEN Slachtoffers der Tubereulose mogen geen slachtoffers worden der mobilisatie Koopt daarom nog heden een lot der loterij, waar door U kans maakt op de 700 prijzen die worden verloot. Prijs per lot 1. 20000 loten. Loten worden franco toegezonden na overschrijving op de postrekening der Haarl. Ver. tot Bestrijding der tuberculose, No. 119600. (Verl. goedgek. bij Min. besl. v. 14 luni '39, No. 1116) NERGENS BETER, NERGENS goedkoopeb- Vijfentwintig jaar geleden. De wereldoorlog was ontbrand en onmiddellijk aan onze grenzen vlamde de strijdgilde het leed. Het waren maanden van ongekend leed in het zuidelijk broederland. Ik heb den val van Antwerpen meegemaaktmeegeleefd het vree- selijk leed der vluchtelingen, die naar het „neu trale" Nederland stroomden, terwijl gezinnen uit elkaar waren geslagen en men op schuttingen en muren in vluchtig neergeteekende krijtletters kon lezen waar vader, moeder of kinderen waren langs gegaan, verzoekende aan de achterge blevenen denzelfden weg te volgen. Heel het leven in België was ontwricht. Toen zijn Magda Janssens, Julia de Gruyter en John Gobau naar Nederland gekomenen weldra zal een van deze drie, Julia de Gruyter, haar zilveren tooneeljubileum vieren, of, zooals ze het zelf uitdrukt: zal ze het feit herdenken, dat ze 25 jaar Vlaamsche kunst in Holland heeft gebracht. Ouderen onder ons kunnen zich nog herinne ren welk een opgang het groepje jonge Vlaam sche kunstenaars in de Amstelstraat te Amster dam maakte, toen ze daar „Fientje Beulemans" opvoerden. Dat was een geweldig succes. Magda Janssens was Fientje en ze veroverde stormen derhand de harten van alle Noorderlingen. Dat was gezapige, leutige, fleurige en huiselijke toon- neelkunst met een tempo, dat we niet gewend waren. Later heeft Julia de Gruyter van Magda Janssens de rol van Fientje overgenomen, na eerst met Magda in een andere rol, n.l. van de meid, te hebben samengespeeld. Nooit hebben er spontanere, innemender Fientjes op onze Neder- landsche planken gestaan. Magda Janssens, Julia de Gruyter, John Gobaudie waren „onze" oorlogswinst in die voor Vlaanderen zoo treurige maar roemrijke dagen. En sedert zijn deze Vlamingen het Noord- Nederlandsch tooneel trouw gebleven. Zij hebben hier een opgang gekend als zelden tooneelisten beleven. Ze hebben in latere jaren ook de downs meegemaakt! Maar zonder hun namen kan geen geschiedenis van ons Noord-Nederlandsch too- neelleven der laatste kwart eeuw geschreven worden. Zij, gedrieën, hebben daarin een voor aanstaande plaats ingenomen. De feestdag van Julia de Gruyter valt op 25 October. Dan zal ze in den eersten schouwburg des lands, in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg, haar eere-avond hebben. Niet in een tooneelstuk als actrice, maar met verschillende Vlaamsche schetsen als voordrachtskunstenaresse treedt ze op met werk van Vlaamsche schrijvers, o.a. van Felix Timmermans, waarmede ze nu gedu rende drie jaren alreeds zoo'n groot succes in den lande, vooral in de provincie, oogst. En er vormt zich natuurlijk een comité van bekenden in de tooneelwereld om deze kunstenaresse dan te eeren! „Eigenlijk ben ik al 26 jaar aan 't tooneel" zoo vertelde ze mij, toen ik van haar jubileum plannen vernam. „Ik was reeds een jaar in Antwerpen aan het gezelschap verbonden, dat onder directie van Adriaan van der Horst en Louis Bertrijn aldaar speelde in den Koninklij ken Vlaamschen Schouwburg. Toen brak de oor log uit en o.a. met Magda Janssens, Gobau e.a. zijn we in begin 1915 naar Holland, naar Am sterdam gekomen. In April kwamen we, speel den Fientje Beulemans in de Amstelstraat met daverenden bijvalRoyaards zag ons spelen en engageerde ons dadelijk bij zijn troep. Zoo speelden we reeds in Mei onder directie van Willem Royaards verder. „Dat was een mooie tijd. Welk een geweldige tooneelleider was Royaards. We hebben ontzet tend veel bij hem geleerd. En we hebben zijn opgang in die dagen meegemaakt. Mijn eerste rol bij Royaards was in Herman Teirlinck's „Me neer Serjanzoon", waarin de moeder van Jules Verstraete, mevr. Marie Verstraete, de oude meid speelde. Ik heb mooie herinneringen uit die begin jaren. Ik heb Hubert la Roche leeren bewonde ren als een groot speler. In Antwerpen nog had hij tot me gezegd: „Als je heel goed je best doet, kun je later misschien nog wel in Molière's Tar- tuffe spelen." Voor een jonge actrice als ik toen was, werden zulke woorden uit den mond van een kunstenaar als La Roche een groote be moediging. Hij heeft destijds zoowel den Hof slachter als Cyrano gespeelden jaren later heb ik werkelijk met "hem in Molière's tooneel stuk mogen optreden. Dat was zijn laatste rol! „Zeven jaren ben ik bij Royaards geweest. Deze was een waarachtig kunstenaar, die tel kens en telkens opnieuw een rol schiep. Nooit was hij tevreden met het bereikte, hij verbeterde immer zich zelf. Zeven jaren heb ik met hem saamgewerkt. Daarna speelde ik twee jaar in het blijspel-ensemble van Mullens en De Bree in de Amstelstraat. Vervolgens kwam ik bij „Co- moedia" en ben bij het samengaan van Ver kade en Verbeek in den Stadsschouwburg ge komen. Verkade heeft me in de gelegenheid ge steld om in „Blanke Ballast" bij Louis Saalborn op te treden, toen deze de taak van Royaards voortzette „Welke m'n liefste tooneelherinneringen zijn? Ik zou 't zoo voetstoots niet kunnen zeggen. Ik heb heerlijke herinneringen aan mijn optreden in Shakespearestukken bij Royaards als „De Vroolijke Vrouwtjes van Windsor", „Driekonin genavond". En zooals ik reeds zei: met La Roche, die zijn laatste rol in Tartuffe speelde, heb ik saamgewerkt. „Vele wisselingen van het Nederlandsche too- neelleven heb ik meegemaakt. Anderhalf jaar lieb ik piet Louis Saalborn bij de herrezen Ko ninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel gearbeid. U herinnert zich misschien nog „Het Joodsche Bruidje" „Vergeet uw jeugdspelen niet!" merkte de journalist op. Neenneen, die jeugdspelen vormden een afzonderlijke herinnering. Onder Verkade e.a. heeft Julia de Gruyter kostelijk jeugdtooneel voor oud en jong gebracht. Haar sinds overleden broer, de tooneelspeler Dom de Gruyter, bewerkte de jeugdboeken van Cissy van Marxveldt tot tooneelstukken en Julia de Gruyter speelde daarin zoo spontaan rollen als van Joop ter Heul. Duizenden zullen zich nog met veel genoegen haar creaties in „Joop ter Heul" en „Zomerzotheid" te binnen brengen. Julia de Gruyter is een actrice, die kostelijke tooneelkunst op onze planken heeft gebracht. Het waren vooral hare spontaneïteit, haar warme, temperamentvolle ongekunsteldheid, hare ge zapige joligheid, haar onmiddellijk tot het hart gaande menschélijkheid, welke troffen. Haar lach zoowel als haar traan ontroerden ons. Ze was een meesteresse in het blijspel maar óók in de tragedie vermocht ze zeer veel. Drie jaren is zij nu voordrachtskunstenaresse. Voor radio en voor de menschen in de provincie houdt ze haar kleurige, fleurige voordrachten van Vlaamsche vertelsels. Als voordrachtskun stenaresse zal ze haar zilveren tooneeljubileum in Holland vieren. In 's lands eersten schouwburg! En wanneer dien dag de vele waardeerders van haar talent de jubilaresse willen complimentee ren, zullen zij daartoe gelegenheid hebben in de ruime huizinge van deze kunstenaresse, waar ze vele jaren met hare overleden moeder woon de, in het nauwe historische ouderwetsche Am sterdamsche straatje, Voetboogstraat 13, met de ongekend ruime woning vol kunstschatten en van een Zuid-Nederlandsche Rubensaansche le venshouding. LEONARDUS VAN DEN BROEKE Wij bevinden ons in 't Noorden van Alaska. Binnen de lage, oversneeuwde hut was het koud en stil. In den hoek bij de deur zoemde het verroeste kacheltje niet meer den nauwen schoorsteen in. De hoog op den rooster gesta pelde asch was koud en dood. Op de krib, ge huld in een vuile slaapjas van hazenvellen, lag een gedaante, roerloos als een lijk. Nu en dan trokken de gezwollen oogleden zwaar op van de ontstoken oogen en waarde de moeie blik van den man de kamer rond. Een oogenblik bleef Turner's blik rusten op het geladen geweer, dat tegen den houten wand aan de andere zijde der kamer stond. Maar zco'n uitweg kwam bij Turner niet in aanmer king. Moest hij sterven, dan als mensch. Hij staarde naar de deur, met de spijkerkoppen dik onder de witte vorst. Z'n honden? Hij vroeg zich af, of z'n honden nog in 't leven zouden zijn. Hij had ze te eten gegeven, ja, maar wanneer? Hij wist niet, hoelang 't geleden was, dat hij die koorts had gekregen. Dagenal heel wat dagen. Ja, hij had uit blikjes gegeten, die al lang aangebroken stonden. Maar die honden, waarschijnlijk lagen ze aan hun kettingen te verhongeren. Wat was het koud! 't Drong door tot je gebeente. Hij moest vuur 2ien te krijgen, dat was de hoofdzaak. De hondendaar kon hij zich niets van aantrekken. Nu zochten z'n matte oogen den hoek bij de kachel, waar hij z'n hout opstapelde. Nietsgeen spaander zelfs. Ja, nu wist hij 't weer; hij was er heen gekropen en had alles in de kachel gestopt Wanneer? Enfin, dat kwam er niet op aan. Niets kwam er meer op aan. Alleen die kloppen de pijnen in z'n lichaam en 't geweer, 't was geladen met lange, slanke patronen. Buiten in de ijzige kou jankte een hond. 't Was Mouflar, dacht Turner, die goeie, oude Mouflar, een raszuivere, groote terrier. En dat schrandere dier, had hem eens, toen hij door 't ijs gezakt was, gered. En nu lagen Mouflar en de andere honden buiten te verhongeren aan 't einde van hun ketting. Peinzend staarde de doodzieke man naar de zolderbalken. Waarom maakte hij zich toch eigenlijk zoo druk over vuur? Daar zou hij 't ten hoogste een paar uur mee redden. Maar de hon den, die konden in 't leven gehouden worden. Hij niet. Voor hem was er geen hoop, z'n hon den, eenmaal los van hun ketting, zouden mis schien wat opduiken en wellicht bij een anderen pelsjager terecht komen. Bij Couvreur bijv., den Franschman, die een goede twintig mijl verder woonde, bij Couvreur, die altijd en eeuwig mopperde. Hun jachtgronden grensden aan elkaar. Een beek vormde de grens. Turner jaagde aan den eenen kant van 't water; de Franschman aan den anderen kant. Maar hü stelde geen belang in Couvreur. Er waren maar twee dingen die hem nog interesseerden: hij zou de honden losmaken, al moest hü z'n laatste krachten er aan besteden en dan moest hij bidden, dat de koud maar spoedig een eind aan z'n leven maakte. Turner zwaaide z'n beenen buiten de krib, waarbij z'n blauwe, bloedende lippen trokken van pijn. Hij stond nu op z'n gezwollen voe ten en z'n gezicht werd grauw en vlekkerig. Hij deed z'n best om te hlijven staan, maar hij viel j voorover en lag op handen en voeten te hijgen op den ruwen, plankenvloer. 't Was niet meer dan een afstand van een meter of vier naar de deur, maar Turner deed er meer dan een kwartier over om zoover te komen. Hij tastte naar omhoog en greep de kruk en werd half bedolven onder den val van de sneeuw, die tegen de deur was opgejaagd en naar binnen tuimelde. Tranen van woede en angst verduisterden z'n oogen, maar hij hield vol. Toen de honden hem zagen begonnen ze door dringend te huilen. Zoo had hij hen nog nooit gehoord Hun halsbanden morrelde hy een voor een los; z'n gezwolle, paarse handen bloedden er van De honden scharrelden om hém heen en keken hem angstig-vragend aan. Hij was een goeie baas voor hen geweest. Mouflar, de voorlooper, huilde in Turner's oor. „Vooruit! Weg!" kreunde hij; „weg!". Aarze lend liepen ze het veld in, behalve Mouflar. Op den terugweg naar z'n 5 voor z'n oogen, maar telkens weer kwam hij tot een vaag bewustzijn en sleepte ^ich weer voort. Bij z'n hoofd snoof en jankte iets. Mouflar, die stommeling! „Ga weg!" mompelde Turner knorrig, „pak je weg!" De zon stond laag achter de saamgedrongen sparren, toen de pelsjager zich eindelijk lang zaam optrok op z'n krib en zich in z'n jas van hazenbont rolde. Over enkele minuten was 't weer nacht. Opeens begon hij te snikkendie kou, die kou! Toen verloor hij het bewustzijn. Hij ontwaakte en 't leek klaarlichte dag te zijn. Hü was warm, heerlijk warm van binnen en van buiten. Er hing een geur in de hut; hü zag een groote geëmailleerde pan, dampend en daarachter zag hij een glimlachend gezicht met een baard en ruige wenkbrauwen, het gezicht van^ Couvreur, den Franschman. „Mon ami", grinnikte een stem. „Ben je wakker? Sapristi, je lacht! Over één, twee weken, ben je gezond, guéri mon cher! Ja, die scheurbuik, die ken ik." Maar.... fluisterde Turner. „Zwijg; ik spreek alleen vandaag", onderbrak hem Couvreur. „Ik merkte verleden week, dat je de vallen niet kwam nakijken. Er zat een prachtige vos in Je val, toen ik nabij kwam en ik begreep, dat er iets niet in orde was. Toen zag ik een van Je honden. Ik volgde z'n spoor terug en vond deze hut. Dat was gisteravond, heel laat. JU en die groote hond lagen op de krib; die hond hield je warm en heeft je gered. Toen maakte ik een groot vuur, deed m'n pak open en kookte. Voila! En nu gaan we eten." Turner keek naar 't geladen geweer dat te gen den wand stond en knikte ernstig en een groote vrede kwam over hem, die zich op z'n droevig, uitgeteerd gelaat afspiegelde. utauruk verboden.) Nu de lange winteravonden, die zich zoo bij uitstek leenen voor studie, weer naderen, leest men in verschillende couranten oproepen van tuinbouwvereenigingen, die een tuinbouwcursus in het leven willen roepen. Ook het feit, dat er in verband met de ves tigingswet eischen gesteld werden of kunnen worden, draagt er toe bü, dat men aan de vak ontwikkeling weer meer aandacht gaat besteden. Vakontwikkeling is in alle rijden toe te juichen. Eigenaardig is het bij dit alles te constateeren, dat er aan het vak Plantenziekten zoo weinig aandacht wordt besteed. Weliswaar wordt ook dat vak op de gewone tuinbouwcursussen aan geroerd, doch het zal duidelük zijn, dat men in de weinige uren, die voor dat vak disponibel zijn, slechts een zeer onvolledigen en misleiden den indruk kan krügen van wat er op planten- ziektenkundig gebied te koop is. Dat er inderdaad een groote achterstand op dit gebied in te halen is, moet ik dagelijks con stateeren en dat men nog niet algemeen beseft, dat de kennis van plantenziekten onmisbaar is voor den tuinbouwer, die zich vakman wil noemen, is te betreuren. Slechts de besturen der tuinbouwvereenigingen kunnen daarin veran dering brengen. Dat die kennis onmisbaar is, behoeft wel niet meer bewezen te worden. Daarvoor behoef ik slechts te wijzen op het feit, dat bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen jaarlüks nog groote fouten worden gemaakt, fouten, die niet ge maakt zouden worden als men meer bekend was omtrent den aard van de te bestrüden ziekte of het te bestrüden dier. Zoo is het mij bekend, dat iemand, die zich nogal bezig houdt met het bestrijden van plan tenziekte b.v. Parijsch groen gebruikt voor het bestrijden van bladluizen, niet wetende, dat deze stof slechts voor vretende dieren gebruikt kan worden en niet voor zuigende. Dat vrucht- boomen met Normaalpappoeder gespoten wor den, inplaats van een ander koperhoudend spuit- middel, komt ook ieder jaar nog voor. Ook het gebruik van Normaalpappoeder voor het bespui ten van tulpen) kwam nog in de laatste jaren voor. Dat er een verschil is en wel een tamelijk groot verschil, tusschen aardrupsen en emelten (scheren of groetwormen) wil er bü velen ook nog niet in. Het gevolg is dan, dat het goede bestrijdingsmiddel (Parijsch groen en zemelen) niet aan de verwachtingen voldoet, niet vol doen kan. Dat er een groot verschil is in kopmaden en gewone maatjerigheid bij kool (vooral in de be- strijdingsmethoden) is bij de meesten niet be kend, terwijl dat toch van veel, ja van zeer veel belang is. Zelfs ken ik aardappeltelers, die voor kort niet wisten, wat Rhyzoctonia was. Of ze nü een helder inzicht hebben in den aard van de ziekte, laat ik nog maar in het midden. Dat knolvoet door een zwam en niet door een „beestje" wordt veroorzaakt, wil er ook bij som migen nog niet in. Nu kunnen wü zoo nog wel een tüdje door gaan en wij kunnen ook wel iets van dien ach terstand verklaren, omdat de kennis van plan tenziekten degelijke studie vereischt en omdat er met het ongewapende oog soms zoo weinig te zien valt en er dus voor de fantasie zulk een groot veld overblijft. Noodig is dat toch in dezen tijd niet meer. Vooral de jongeren, voorzoover ze niet onder dienst zün, kunnen hier nog veel bereiken en ik hoop, dat deze enkele regels hiertoe iets mogen büdragen. Inlichtingen worden gaarne en gratis gegeven. De ambtenaar bij den Plantenziekten- kundigen dienst St. Pancras. VAN HERWIJNEN. De toekomst zal het leeren, of ook dit seizoen weer een gelijke hoeveelheid poters zal Kunnen worden geëxporteerd. Als dit niet het geval is, zullen weer groote hoeveelheden voor overname door de Centrale in aanmerking komen. Zooals wij reeds eerder meldden, zijn de ga rantieprijzen voor de met A goedgekeurde poot- aardappelen f 3.70, met B f 3.50 en met C f 3.30 per 100 Kg., plus f 0.50 bewaarloon. Deze aardappelen zullen, om voor de garantie prijzen in aanmerking te komen, voor 1 Augus tus moeten zijn gerooid. Wielrijdend Nederland zal binnenkort een zeer mooi rijwielpad rijker zijn in een streek, welke tot dusver op dit gebied eenigszins mis deeld was. Het rijwielpad door de duinen van 's-Gravenhage naar de Noordhollandsche grens nadert namelijk zijn voltooiing. Naast het fietspad treft men over vrijwel de geheele lengte een met zoden bedekt wandelpad aan, zoodat ook de wandelaar ruim schoots van de schoonheid van het duinland schap zal kunnen profiteeren. Met het oog op de tijdsomstandigheden is er van afgezien aan de openstelling een officieel karakter te geven. Enkele mooie najaarsdagen zullen echter zonder twijfel verpoozing zoeken de fietsers en wandelaars tot een bezoek aan het pad lokken en aldus de in gebruik neming daarvan zonder eenig officieel ceremonieel tot een feit maken. Vergaderimg: tuinlieden. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinlieaen-Vereeniging Aerdenhout en O. een goedbezochte ledenver gadering in Café Restaurant Hof van Heem stede. Na een kort openingswoord van den-, voorzit ter, den heer H. v. Gurp< volgden enkele mede- deelingen, o.a. dat de Dahlia-avond de vorige week geen doorgang had kunnen vinden, daar geen zaal disponibel was, en dat de leden die in militairen dienst zijn, dien tijd vrij zullen zijn van contributie. Vervolgens deed de secretaris der tuinkeurin- gen voor de prijsvraag, de heer G. Boting, ver slag over de laatste keuring. Hoewel nog ver schillende aanmerkingen werden gemaakt over minder juiste kleuren-combinaties, aanleg en bloeibaarheid in sommige tuinen, was het alge meen oordeel der jury zeer goed. De einduitslag over de 4 gehouden keuringen was als volgt: 1. B. Nieuwenhuis 662 punten; 3. K. Goud zwaard 658 punten; 3. J. de Boer 610 punten; H. v. Gurp 608 punten; 5. H. Brokken 590 Pun* ten; 6. W. A. v. Zadel 582 punten; 7. D. Hoeve 515 punten; 8. H. Bierman (over 3 keuring®11 426 punten. De jury bestond uit de heeren K. Goud zwaard, W. Schuilenburg, P. Klaassen en G. BO" ting. De prijzen bestonden uit luxe voorwerp® De heer Nieuwenhuis dankte de jury voo haar moeilijk en omvangrijk werk en zeide vee geleerd te hebben van de gedurige aanwijziu®6 der jury. Ter keuring was door den heer B. Nieuwen* huis ingezonden een collectie Begonia Re* e Begonia Mensing. Hierbij gaf de inzender e® zeer leerzame causerie over de wijze van stek" ken, bemesting, grondbehandeling en ziektebe* strijding. De keuringscommissie kende voor bei' de inzendingen 10 punten toe. Ter opluistering toonde de heer Nieuwenhui ook een tweetal potjes Kalanchoë Glubilivera' de een opgekwèekt met korte dagbehandeling- die nu al in bloei was, de ander gewoon behan deld, maar pas in Februari a.s. in bloei komend- Ook hierover gaf de inzender een uiteenzet ting van de behandeling. Mede ter opluistering had de heer H. v. GurP een fraaie collectie Dahlia's van nieuwere en oude soorten, die zeer de aandacht trokken. De heer K. Goudzwaard had een groote ver scheidenheid afgesneden bloemen van vaste planten en besheesters tentoongesteld, waarover hij een leerzame bespreking hield, met betrek king tot de kweek en snoeiwüze en het plaatsen dezer planten in hoorders en heestergroepen. Nadat verschillende vragen door inleider wa ren beantwoord, sloot de voorzitter deze inte ressante en leerzame vergadering. IJMUIDEN, 28 Sept. Visch. Tarbot 1.60-—1-8®' Tong 0.832.05 per kg. Kleine Schol 13.503"- Bot 18—19.50, Schar 3.80—8.50, kleine Poontjes 12.00—16, Wijting 12.00 per 50 kg. Stom van verbazing over zooveel moois lie pen Flip en Wip de eene zaal in en de andere uit, totdat Flip doodmoe van al het loopen, zich eindelijk op een .bank met zachte roode kussens liet neervallen. Wip begon zich intusschen te vervelen, want hü kreeg genoeg van al dat bekijken. „Rust jü maar wat uit, Flip," zei hij, „dan ga ik zoolang in den tuin kijken." En weg was hü met een grooten sprong door een openstaand venster. Nu was Wip in zijn element. Uitgelat-eb sprong hü van den eersten boom op den anderen en genoot van het heerlijke om hem heen. Rb eens zat hij boven in het topje van een boom, dan weer schoot hü plotseling naar beneden. T rrc, n 90 De handel in pootaardappelen is op het oogenblik, ook al tengevolge van de bijzondere omstandigheden, practisch stilgelegd. On de veilingen worden geen poters meer verkocht en ook de niet bij een veiling aangesloten poot- aardappelbedrijven zullen ongetwijfeld niet veel verkoopen, tenminste niet voor export. Men heeft een afwachtende houding aangenomen hetgeen in de gegeven omstandigheden ook wel het verstandigste was. Wat de afzetmogelijKheid betreft, onze grootste afnemer van pootaard appelen is onze Zuidelijke nabuur, België, met. welk land naar alle waarschijnlijkheid wel weer een flinke poter-transactie zal kunnen worden afgesloten. In het afgeloopen jaar heeft België, met inbegrip van Luxemburg, niet minder dan ruim 7200 spoorwagons pootaardappelen uit ons land betrokken. Een andere groote afnemer van goedgekeurde pootaardappelen is Frankrijk, dat in het seizoen 19381939 6140 spoorwagons heelt afgenomen. Hoe het met den handel met dit land zal gaan is moeilijk te zeggen; het is wei in oorlog, maar men zal toch aardappelen moeten hebben. Duitschland kocht in het afgeloopen seizoen lang niet zooveel als de beide zoo juist genoem de landen, n.l. 760 wagonladingen, hetgeen nog' aanmerkelijk minder was dan in het voorvorige seizoen, toen 1186 wagons naar Duitschland gingen. Italië, dat neutraal is, kocht in 1938 1939 776 wagonladingen, blijkens de gegevens in het pootaardappelexportnummer van het Centr. Orgaan voor den handel in groenten en fruit. Er gaan ook nog vrij groote hoeveelheden goedgekeurde poters naar overzee. Naar Zuid Amerika werden eenige wagons verzonden. Ar gentinië kochj 85 wagons, terwijl Brazilië 11'; wagons afnam. In het seizoen 1937—1938 was dit laatste cijfer 211. De totale export van ooot- aardappelen was in het tüdvak van 1 Augustus 1938 tot 31 Juli 1939 161167 ton. Een respectabele hoeveelheid. Hoe een en ander verloopen zal, wordt met belangstelling tegemoet gezien. Intusschen heeft de NAK bericht, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de export van pootaard appelen spoedig weer zal worden toegestaan zij het dat deze export aan bepaalde regelen gebonden zal zün. ontlasting traag, opgeblazen, heid, gevatte koude, griep, influenza, slechte spijsver tering, hoesten, geen eetlus hoofdpijn, koorts, gal of slijm, gebruikt de beroemde Wortelboer's Kruiden en Gij zult geen andere midde len meer willen. Wij geven U een goede raad. Neemt deze middelen te baat. Zij zün wereldbekend en kosten bü Apothekers en Drogisten maar zestig cent. Jacoba Maria Wortelboer. Chem. Pharm. Industrie. Oude Pekela. men in Utrecht en breeds omgeving, in Twente enz. met sneeea adverteeren, dan ia t aangewezen blad daarvoor Bureaux: TELEFOON 10064 Olieblikkcn m. schroefdop Zw. Oliekannen m. tuit en hengsel 5 liter 10 liter 20 liter 5 liter 10 liter 20 liter 0.60 0.80 1.25 1.50 2.25 2.75 Oliekannen diverse kleuren 1 liter 2 liter 3 liter 4 liter 0.55 0.75 0.95 1.15 Verduisteringslampen Verduisteringskapjes tevens reflector 1.00 1.35 Sterk en practisch 0.50 Onze electrlsche lampen 0.39 en 0.49 zijn een groeiend succes EEN MAAND GARANTIE EMENDAAL TELEF L'JNEN Het is misschien vroeger wel waar ge weest, dat wü konden leeren Thee-drin ken van de Chineezen, de Japanners of de Engelschen. Nu is de toestand zóó dat deze naties in het smakelijk theedrinken een les?e kunnen nemen bij ons. „FLUKS" serveert heerlijke "Thee, de fijnste die er voor geld te krijgen is, met begeleiding van een stukje cake, chocolaadje en schuimpje voor 12V4 et. Dit zult U tevergeefs zoeken in Engeland, ChWa of Japan. Zulk een compleet geserveerde THEE voor 121/2 ot- vindt U alleen bü Restaurant „FLUKS", Groote Houtstraat 21, Haarlem. De geheele collectie HAARDEN en HAARDKACHELS in voorraad. NOG GEEN VERHOOGDE PRIJZEN. Betaling desgewenscht in overleg. Verlichtingsmagazijn „DE KROON", Smedestr. 7 (naast het Politiebureau?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6