Finland bevreesd voor een Russische invasie? Britsche fiscus mobiliseert Estlands precaire positie DE PAUS EN DE VREDE Crisisorganisatie goederenvervoer Instemming met oorlogsbegrooting VERKOOPT U WESTLANDSCHE DRUIVEN Buitenlandsch overzicht De Verkenningen in het Westen en de capitulatie Van Warschau Talrijke buitenlanders besluiten het land te verlaten VIS DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 Onderdeel van de Rijks verkeersinspectie Nieuw Amsterdam" wordt opgelegd MOTORRIJTUIGENBELAS TING PER MAAND? Brand maakt duizend personen dakloos Ervaringen van Neder landsehen missionaris Het Britsche Lagerhuis reageerde met gelach Een poging om inflatie te vermijden DE A.B.T.B. BELEEDIGD LATHD O LtTAUEM Geen volk heeft den oorlog gewild. Alle volkeren zonder onderscheid verlangden naar den vrede. De ^eerderheid der menschheid veraf schuwt de verschrikkingen van den "orlog en ziet in, dat uit oorlog alleen taaar leed en ellende, dood en verderf v°ortkomen. Desniettegenstaande is de oorlog uitgebroken en staat Europa aan 'eh rand van een bodemloozen afgrond ■an smart en schade, waarin reeds één s^at, één millioenenvolk te pletter is gestort. Deze tegenstelling verbijstert Ve'e geesten. Kon de afschuwelijke men senslachting niet voorkomen worden eh kan zij niet worden gestaakt? Zoo ^agen velen, die terecht den vrede als een der hoogste goederen op aarde be lhouwen en in den oorlog slechts een Catastrophe met onberekenbare heil loze gevolgen zien, zich af. En indach- hoezeer de leidende staatslieden zijn e kort geschoten in hun taak den vrede e bewaren, richten zij in kinderlijk ver bouwen den blik op den Vader der Christenheid, den Plaatsbekleeder van Goddelijken Vredebrenger Christus, öen Paus van Rome, als op den eenige, c"e bij machte zou zijn de strijdende pikeren alsnog te scheiden en den vrede herstellen. En dan laten zij zich ver der drijven op den stroom van hun ^edelievende gedachten en vragen, s°ms niet zonder verwijt, waarom de ^us niet aan alle katholieken het deel nemen aan den oorlog verbiedt en de 'eiders der oorlogvoerende landen in den ban doet. Als alle katholieken in de Oorlogvoerende landen weigerden de wa gens te dragen en te hanteeren, dan zou bot heel spoedig met den oorlog gedaan 2Ün, aldus redeneeren zij. Aan dezulken zouden wij eenige wedervragen willen stellen en wel deze: „Indien gij den Paus van ^ome wezenlijk zoo hoog acht en hem *Is Christus' vertegenwoordiger op aar- Oe beschouwt en met oprechte kinder- 'bke aanhankelijkheid vereert en lief- bobt, zegt het u dan niets, dat Hij het Schijnbaar zeer eenvoudige middel, dat £ij gevonden hebt om een einde aan den oorlog te maken, niet toepast? benkt gij, dat de Paus van Rome, die dieper dan wie ook in den geest gebukt êaat onder de zorgen en het leed der Christenheid en van gansch het •benschdom, een deugdelijk en recht matig middel onbeproefd zou laten om ben vrede weer te laten heerschen on der de redelijke schepselen Gods? Ge- '°oft gij niet, dat Hij, die in het hoogste feestelijke ambt ter wereld ook de hoogste genade van bijstand erlangt, beter en vollediger op de hoogte is van be oorzaken en verwikkelingen van den huidigen dieptreurigen toestand en be ter dan gij beoordeelen kan, wat Hij wel eh wat Hij niet moet doen om den vrede te bevorderen en te herstellen? Hebben be Katholieken over geheel de wereld eh hebt ook gij zelf altijd en overal zoo EWpt de Geboden van God zelf onder houden dat verwacht mag worden, dat tij allen zonder uitzondering aan een Pauselijke veroordeeling van den oorlog bractisch en consequent gevolg zouden Seven, zoodat de oorlogsmachine tot stil stand zou worden gedwongen? Het is be onafwijsbare plicht van eiken katho- 'iek het wettig gezag in zijn land te ge hoorzamen en te eerbiedigen en het va- berland, als het niet anders kan, ook biet de wapenen in de hand tegen aan vallers te verdedigen. En een oorlog, hoe verschrikkelijk ook, kan het laat ste gerechtvaardigde, nog eenig moge- 'ijke middel zijn tegen machtige over weldigers en onrechtplegers, dat aange kend moet worden ter wille van het herstel van een rechtvaardigen vrede. Of een oorlog als zoodanig gerechtvaar- bigd is kunnen de katholieken in de Oorlogvoerende landen vaak niet en al tijd moeilijk beoordeelen. Zij moeten tan het wettige gezag gehoorzamen, en 'hdien zij dat doende indirect het on echt zouden dienen, komt dat niet voor hun verantwoordelijkheid, maar voor be verantwoordelijkheid wan het wettig fezag, waaraan zij als staatsburgers on derworpen zijn. De Paus kan en mag biets anders doen dan Christus zelf, die be leer van naastenliefde, gerechtig heid en rechtvaardigheid, van barm hartigheid en vrede heeft gepredikt. En SVenmin als Christus vindt de Faus aan boove ooren gehoor. Vandaar dat er op be wereld nog misdadigers en ook oor logsmisdadigers zijn en dat de vrede Soms niet gehandhaafd kan en mag korden. De strijd voor het goede tegen het kwaad neemt soms onvermijdelijk Vormen aan, die den mensch met schrik Vervullen. Een inbreker met moordplan ben, die in uw huis binnendringt, '("acht gij met eigen kracht te overwel- bigen, wanneer gij de politie niet meer hereiken kunt of er in het geheel geen Politie is. Wanneer gij dit alles over weegt, zult gij de zaak niet meer zoo Simpel vinden als gij aanvankelijk bacht en zult gij geen verwijt meer voe- 'en opkomen tegen den Paus, die waar schijnlijk beter zijn plichten en rechten bh de hem ter beschikking staande mid- belen en hun uitwerking kent en dien overeenkomstig handelt dan gij zelf. aan fabrieken, scheepswerven, werkplaatsen Wanneer U productiemidde len verkoopt, machines, half fabrikaten of grondstoffen, dan sfelf U stellig belang in de pas verschenen publicatie: „Doelmatige Ondernemers reclame" Zij bevat een voor U interes sante bespreking van de ver koopshulpmiddelen, die voor technische artikelen worden gebruikt. Hei Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dagbladpers (Cebuco") Dam 2A, Amsier- dam-C., Telefoon 43045, of de administratie van dit blad zendt U deze lezenswaardige brochure op aanvraag gratis toe. van Haarlem en omstreken, Amsterdam, Gooi land (gedeeltelijk), Zaandam, Hollandsch Noor derkwartier en West-Friesland en de districten van de bevrachtingscommissies te Haarlem, Amsterdam en Alkmaar; Middelburg, bevatten de gebieden van de Kamers van Koophandel van Zeeuwsch Vlaanderen en de Zeeuwsche eilanden en het district van de bevrachtings commissie te Terneuzen; Utrecht, bevattende gebieden van de Kamers van Koophandel te Utrecht, Gooiland (gedeeltelijk), en de Gelüer- sche Vallei, en de bevrachtingscommissies te Utrecht en te Amersfoort; 's-Gravenhage, be vattende gebieden van de Kamers van Koop handel van Rijnland, 's-Gravenhage, Delft en omstreken, Rotterdam, Gouda en omstreken, en Neder-Betuwe (gedeeltelijk), Beneden-Maas, Dordrecht en omstreken en de districten van de fcevrachtingscommissies te Leiden, Rotterdam en Dordrecht. Aan het hoofd van deze districten staan de Rijksverkeersinspecteurs van het verkeer. Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort de districtsinspecteurs bij de burgemeesters uit hun district inlichtingen zullen inwinnen omtrent de vervoermiddelen, welke ten behoeve van de Ge meentelijke Luchtbeschermingsdiensten be schikbaar moeten blijven. Ten slotte vestigt de Minister de aandacht er op, dat het in gebruik stellen van vervoermid delen ten behoeve van de luchtbeschermings-' diensten met groote omzichtigheid dient te ge schieden, opdat voor deze diensten niet meer automobielen, enz., worden bestemd, dan strikt noodzakelijk is te achten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters, naar aanleiding van een verzoek van den minister van Waterstaat, een schrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat het, in verband met de buitengewone tijds omstandigheden noodzakelijk gebleken is, een crisisorganisatie te vormen, voor regeling, waar noodig, van het goederenvervoer. Deze crisisorganisatie vormt een onderdeel van de rijksverkeersinspectie. Aan het bureau van den Inspecteur-Generaal van het verkeer is daartoe ingericht afdeeling 6 goederenver voer, welke is gesteld onder leiding van mr. K Vonk. Het land is verdeeld in 10 districten, te weten: Leeuwarden, bevattende het gebied van de Kamer van Koophandel voor Friesland en het district van de bevrachtingscommissie te Leeu warden; Groningen, bevattende gebieden van de Kamers van Koophandel van Groningen, veenkoloniën en Drenthe en de districten van de bevrachtingscommissies te Groningen, Veen- dam en Meppel; Zwolle, bevattende gebieden van de Kamers van Koophandel van Noordelijk Overijsel, Salland en Twente en het district van de bevrachtingscommissie te Zwolle; Arn hem, bevattende gebieden van de Kamers van Koophandel van Arnhem en Omstreken, Land van Maas en Waal, Nederbetuwe (gedeeltelijk), en het district van de bevrachtingscommissie te Nijmegen; Maastricht, bevattende gebieden van de Kamers van Koophandel van Noordelijk Limburg, midden Limburg, Zuid Limburgsche mijnstreek en Maastricht en omstreken en de districten van de bevrachtingscommissies te Venlo en Maastricht; 's-Hertogenbosch, bevat tende gebieden van de Kamers van Koophan del van 's-Hertogenbosch en omstreken, Ooste lijk Noord-Brabant, Tilburg en omstreken, Langstraat en Westelijk Noord-Brabant en de districten van de bevrachtingscommissies te 's-Hertogenbosch en Breda; Haarlem, bevatten de gebieden van de Kamers van Koophandel- De kweeker betaalt zijn tol aan de gesloten grenzen Een lange kleurige vloot vaart iederen dag door de Westlandsche vaarten, het is de don kere weelde uit de kassen die ter veilingen wordt aangevoerd. Het is de keur en de roem van het Westland welke geoogst wordt, en eigenlijk een feest be- teekenen moet in de rij van cultures die elk jaar deze vruchtbare streek aflevert. Druiven op het water, druiven op den weg, druiven in het veilinggebouw; het is het praelu- dium van hetgeen den steden wacht. Maar voor de kweekers is er helaas geen feesttoon in de veilinghal; daarvoor draaien de wijzers van de veilingklok te langzaam. De druiven zijn het zorgenkind van den goeden Westlandschen kweeker; die zorgen worden slecht beloond. De kweeker betaalt zijn tol aan de gesloten grenzen Bij millioen kilo's komen de Frankenthalers, Alicante en andere druivensoorten uit de kassen; zij moeten een weg vinden ergens. Vroeger stonden de treinen klaar om het pro duct zoo snel mogelijk over onze grenzen te brengen; de boot te Hoek van Holland of Rot terdam bracht de Westlandsche druiven naar de overzeesche afnemers. Maar Engeland heeft zijn grenzen geslo ten; België heeft vrijwel geen behoefte aan ons product. Het valt alleen nog mee, dat Duitschland toch nog interesse blijft behouden voor onze druiven, al is het aantal kilo's dat verzonden kan wor den heel wat geringer dan in normale jaren. En dus moet ons eigen land. voor de afname zorgen van den druivenvloed. Zie maar naar den straatkoopman, die de druif aanprijst voor nog geen dubbeltje per pond.... „Wat zaj de tuinder krijgen," zal men in de steden zich afvragen. De noteeringen wijzen het aan; een 14 of 21 cent voor een kilo Frankenthalers, het gebeurt niet te vaak dat boven de twintig cent per kilo wordt betaald en Dinsdag kwam men zelfs in Naaldwijk tot 14 cent.... Men behoeft geen vakman te zijn om te kun nen bepalen, dat de druiventeelt het er slecht afbrengt. En als men vergelijkt bij het vorig jaar, is halveering van den prijs te constateeren. En ten spijt van dien lagen prijs durven de handelaren toch nog den opslag in de koelhuizen niet aan. Waar anders flinke hoeveelheden worden op geslagen om in de komende maanden geleidelijk verhandeld te worden, moet nu vrijwel de volle aanvoer iederen dag worden verwerkt in ons land. Het Westland treft het dit jaar met zijn beste product niet bijzonder! Exploitatiekosten worden niet meer goedgemaakt Tengevolge van de ernstige vertraging, door het s.s. Nieuw Amsterdam op de jongste reis New YorkRotterdam en vice versa in het buitenland zoowel als hier te lande ondervon den, Lan het schip, dat zich thans op weg naar New York bevindt, in geen geval tijdig genoeg te Rotterdam terug zijn, om op den oorspronke lijk bepaalden datum van 6 October de volgen de reis naar New York te aanvaarden, zoodat het vertrek op een veel later tijdstip zou moe ten plaats vinden. Ten einde de reeds voor de afvaart van 6 October geboekte passagiers zoo weinig mo gelijk in ongelegenheid te brengen, is besloten, het S.S. Rotterdam, dat Dinsdag j.l. met een lading graan, voor de Nederlandsche regeering bestemd, van New York naar Rotterdam ver trokken is. den 15den October te 0.15 uur van Rotterdam naar New York te doen vertrekken. Inscheping der passagiers zal geschieden op Zaterdag 14 October, des avonds tuschen 8 en 10 uur. Aangezien de onder de huidige omstandig heden stijgende exploitatiekosten van een schip als de Nieuw Amsterdam niet meer door de inkomsten gedekt worden, is het besluit genomen, genoemd schip na terug keer te Rotterdam uit de vaart te nemen en op te leggen. Dagelijks worden automobilisten en motor rijders door de regeering en de verkeersbonden opgewekt tot weinig en zuinig rijden in ver band met de dreigende benzine-distributie. Het gevolg van deze dreiging is, dat velen zich afvragen of de benzinedistributie hen bin nenkort niet zal noodzaken hun auto of motor buiten bedrijf te stellen en of het in verband daarmede wel gewenscht is opnieuw motor rijtuigenbelasting (wegenbelasting) te betalen, wanneer hun kaart is verloopen. Daar eener- zijds de belasting over een termijn van ten minste drie maanden vooruit moet worden be taald en anderzijds de Minister van Financiën niet bereid is gebleken de wegenbelasting bij inlevering van een nog niet verloopen kaart terug te betalen, is deze vraag alleszins begrij pelijk. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobielclub hebben zich daarom thans met een adres tot den Minister van Financiën gewend, waarin de verkeersbonden betoogen, dat huns inziens van den belasting betaler niet verlangd kan worden, dat hij zijn belasting wederom voor drie maanden vooruit zal betalen met de groote kans, dat deze be taling vrijwel nutteloos zal blijken, indien bin nenkort het gebruik van het motorrijtuig be perkt of geheel onmogelijk gemaakt zal worden tengevolge van wettelijke bepalingen of van een beroep op de automobilisten en motorrijders in het algemeen belang. A.N.W.B. en K.N.A.C. hebben den Minister daarom met aandrang verzocht uit billijk heidsoverwegingen te willen bevorderen, dat de bestaande wettelijke bepalingen gewijzigd wor den in dien zin, dat zonder berekening van bijzondere toeslagen betaling der motorrijtuigen belasting voortaan per maand zal kunnen ge schieden. MAKASSAR, 28 September. (Aneta). Van middag half een is brand uitgebroken in kampong Ladjanggiroe. Door den feilen wind werd het vuur zeer snel verspreid. On geveer honderd huizen zijn afgebrand, ten gevolge waarvan circa 1000 personen dak loos zijn. Aan gevolgen overleden Het tienjarig dochtertje van den heer Th. van den Berg, dat op den Oosterhoutschen weg j>hder Teteringen door een auto werd overreden, in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda aan 4 gevolgen van haar verwondingen overleden. Kranfcenlezen is niet zoo eenvoudig meer; men kan de tientallen berichten geheel uit spellen, zonder dat men ook maar één streepje dichter bij de waarheid is gekomen. Er is een treffen geweest op de Noordzee tusschen een eskader van de Engelsche home-fleet en een Duitsch vliegeskader; dat is het eenige feit dat vast staat. Verder loopen de berichten van beide zijden in alles uiteen. Wederzijds wordt beweerd, dat de vijandelijke verliezen groot zijn en het eigen wapen geen letsel heeft ge kregen. Strategisch is deze ontmoeting van be lang, want het is de eerste strijd, die tusschen een moderne vloot en moderne vliegtuigen is gevoerd. Hier streed het water tegen de lucht, zoodat nu het eerste materiaal der practijk is aangebracht voor de theorieën, die al of niet aan het vlootwapen nog groote waarde toekennen nu het luchtwapen zoo geperfeetionneerd is. Ook in ons land is in verband met de defensie van Indië dit vraagstuk van belang, maar zoolang de berichtendiensten totaal tegenovergestelde resultaten melden met alleen ,,'t is welles" en ,,'t is nietes" als argumenten, heeft dit treffen voor de strategische theorieën nog geen waar de. Bij de krijgsverrichtingen te land staan even eens eenige feiten vermeld, die niet van belang ontbloot zijn. De stad Saarbrücken is geheel ge- evacueerd. Deze stad van een 140.000 inwoners is als centrum van het Saargebied een uiterst belangrijk industrieel centrum. Zooals men zich zal herinneren stond deze kleine landstreek, die in oppervlakte nog geen half procent van het oude Duitschland uitmaakt, tot 1935 onder Fran- sche bezetting. Door 't plebisciet in 1935, waarbij een overweldigende meerderheid van meer dan 90 zich voor de aansluiting bij Duitschland uitsprak, is het land na vijftienjarige schei ding weer bij het vaderland teruggekeerd. Het was het eerste van Hitler's territoriale succes sen. Vooral uit 'n oogpunt van economisch-mili- taire strategie is deze voor 'Duitschland zoo gevaarlijk gelegen grensstreek van belang. Haar rijkdom aan steenkool en ijzererts is van ouds her bekend, zoodat alleen het stilleggen van de productie, ten gevolge van den strijd, al een succes is voor de geallieerden. Het volgens Fransche berichten sterk bedreigde Zweibrüc- ken ligt midden in de Siegfriedlinie aan de overzijde van de Saar, zoodat de nuchtere en laconieke Fransche officieele legermelding „dat de dag gekenmerkt werd door activiteit van verkenningsdetachementen" blijkbaar niet lijdt aan een teveel aan grootspraak. Warschau zal tenslotte na een wapenstilstand van vier en twintig uur de Duitsche troepen binnenlaten. Niet het moreel der verdediging of gebrek aan strijdlust heeft de stad doen capitu- ieeren, maar de ellende en de nood der burger bevolking heeft voor den bevelhebber der be zetting den doorslag gegeven om de onvoor waardelijke overgave te accepteeren. De mili taire situatie was tegen de overmacht toch hopeloos waarom het lijden der bevolking dooi de bombardementen nog te verlengen? Een de zer dagen is gemeld, dat het aan het front rusti ger te leven Was dan in de stad, waar zieken huizen en waterleidingen, kerken, kloosters en burgerwoningen onbarmhartig en meedoogenloos door artillerie- en vliegtuigbombardementen, die meer dan een etmaal aanhielden, werden kapot- gebeukt. Wat zal er overgebleven zijn van deze trotsche historische stad, met meer dan 1 1/4 millioen inwoners? Hoeveel van hen zullen de verschrikkingen overleefd hebben? Bij den Spaanschen burgeroorlog is door de vader landsliefde der strijdende machten de ver nieling van Madrid en andere steden beperkt gebleven, maar waartoe zal deze strijd tusschen erfvijanden geleid hebben? De strijd op het diplomatieke front wordt met alle cynisme, waarover de Russische beer beschikt, voortgezet. Het diplomatiek bombar dement op Estland is met alle hevigheid voortge gaan en zelfs door neutraliteitsschendingen kracht bijgezet. De Estlandsche generalissimus Laidoner moge beloven dat het leger zich schrap zal zetten tegen iedere agressie, maar tegen een dergelijken diplomatieken druk, geruggesteund door een Rus sisch millioenenleger, zal het zwaar vechten zijn. Estlands zelfstandigheid wordt door Rus land ernstig bedreigd. De diplomatiek-strategische positie, die het door de bezetting van Polen in het oosten ver kregen heeft boven Duitschland, wordt in een snel tenfpo uitgebuit, die de Duitsche militaire actie in Polen evenaart. De Oostzee, het ven ster van waaruit het oude Russische tsarenrijk het Westen bespiedde, moet weer door Rus land overheerscht worden. Zou dit alles in volle overeenstemming met Duitschland overeenge komen zijn? Merkwaardig zijn de tegenoverge stelde berichten, die over het bezoek van von Ribbentrop met zijn diplomatieke hofhouding aan Moskou gelanceerd worden. Van Fransche zijde wordt gemeld, 'dat de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken „ontboden" is; Ber- lijnsche persstemmen wijzen er op dat thans elke Engelsche invloed uit den Balkan zou zijn verdwenen en dat Duitschland thans de zeker heid zou hebben, den oorlog slechts op één militair front te behoeven te voeren. Maar zou het diplomatieke front niet blijven bestaan? In dezen totalitairen oorlog zijn ook de be richten van het „burger-front" van belang. Sir John Simon heeft den Engelschen burger mede- deeling gedaan van zijn financieel offer in den strijd. Ongehoorde belastingverhoogingen wer den aan de Lagerhuisleden medegedeeld. De vertegenwoordigers van „dit volk van win keliers" luisterden stil en stom, geheel ontdaan over de zware beperkingen, die het Engelsche volk zich zal moeten opleggen. Het levenspeil van Engeland wordt zwaar omlaag gedrukt; ook al behoort dit niveau tot een der hoogste van Europa, toch zal een zware aanpassing een aanhalen van den buikriem beteekenen. De Engelsche inkomstenbelasting was reeds hoog en nog veel meer de belangrijkste belas tingbron dan b.v. hier te lande. Maar dat in- plaats van een kwart meer dan een derde deel van zelfs de lagere inkomens aan den fiscus moet worden geofferd, zal zelfs van het Engel sche flegma veel eischen. De progressieve stij gingen gaan tot voor de hoogste inkomens tot 80 pet. En bovendien is voor „later", na den oorlog, reeds de mogelijkheid van rechtstreek- sche kapitaalheffing voorgesteld. Als Mars den geldbuidel houdt, dan is de welvaart verdwe nen. Zal zij zich ooit kunnen herstellen? Sovjet-Rusland dringt vooruit in Europa en bezet het grootste deel van Polen. De Russen staan aan de Hongaarsche grens, zij bereiken in het Noorden de grens van Lithauen en beginnen vooralsnog langs den beleefden weg der diplomatie druk uit te oefenen op de Baltische staten. Hoe moet de reactie van deze landen op de bolsjewis tische dreiging zijn? Tegenover mij, in een zonnige Amsterdam- sche huiskamer, zit pater A. Deelen van de P-'ers van het H. Hart, rector van een college van Amerikaansche zusters te Helsingfors. Pa ter Deelen arriveerde gisterenavond met het Scandinavische lijntoestel der K.L.M. op Schip hol, precies vierentwintig uur na de Mees, die boven Helgoland beschoten werd. Het scheelde weinig of pater Mees had in de Mees gezeten. Hij besloot toevallig zijn vertrek vierentwintig uur uit te stellen, en miste daardoor een on aangenaam avontuur. Pater Deelen is op advies van hoogerhand uit Finland vertrokken. Hij kreeg met nog andere Nederlanders, waaronder verschei dene priesters, die in Finland verblijven, de aanzegging, dat het raadzaam was, zoo men in geval van moeilijkheden Finland wilde verlaten, dit thans te doen, nu er nog ver bindingen met 't buitenland bestaan. Over eenigen tijd zijn er misschien geen verbin dingen meer. Het kan nog weken duren, misschien ook maanden, het kan ook een kwestie van heel korten duur zijn. Men weet het niet in deze onzekere tijden. Men kan alleen in Finland rekening houden met onaangename eventualiteiten en zorgen, dat men op alles voorbereid is. Alle Nederlan- ders, die in Finland gevestigd zijn, hebben reeds de waarschuwing ontvangen, dat zij binnenkort wellicht de aanzegging zullen krijgen het land te verlaten. De Engelschen hebben deze aanzegging reeds ontvangen en maken zich gereed te evacueeren. Neder landers, die zonder al te groote bezwaren weg konden, zijn »eeds vertrokken, als pater Deelen, anderen zullen waarschijnlijk vol gen. Waar is Finland bevreesd voor? Het is niet, zoo verklaart pater Deelen, dat Finland opkor ten termijn bevestigd is voor bepaalde gebeurte nissen. Overheidspersonen laten nog met een zekere overtuigingskracht in hun stem gerust stellende verklaringen hooren. Maar de toestand is zeer onzeker. Finland is geen rijk land en de verbindingen met West-Europa zijn lang en uiterst kwetsbaar. Finland wil niet het risico loopen om als het in moeilijkheden mocht ge raken met veel buitenlanders opgescheept te zitten. Het zal dan genoeg aan zijn eigen zor gen ten aanzien van beveiliging en voedselvoor ziening hebben. Daarom is Finland op het oogenblik de buitenlanders liever kwijt dan rijk. Er is stellig geen reden tot directe ongerust heid, zeker niet tot grootere ongerustheid dan men op het oogenblik overal in de wereld moet gevoelen. Maar, aldus pater Deelen, Finland grenst aan Rusland en het ziet de stappen, die het land van Stalin tegen de kleine Baltische sta ten onderneemt. Dat geeft te denken. Vergeet u ook niet, dat de beheersching van de Oost zee voor Rusland begeerenswaardig moet zijn, vooral nu Rusland als gevolg van zijn bond genootschap met Duitschland er met succes op uit is zich in het westen positief toe te eige nen, die het vooral tegenover Duitschland ster ker maken. En denkt u eens aan het oude ideaal van Peter den Grooten, die een open haven wenschte aan den Atlantischen Oceaan. Peter de Groote geniet de bewondering van het huidige Rusland, zijn idealen zijn niet dood. Nu is de afstand tusschen Rusland en de At lantische kust van Europa nog ver, maar de weg daarheen voert ook over Finland. Hoe is de stemming in het land? Och, zegt pater Deelen, gelaten, kalm afwach tend. Maar het publiek zegt met groote stelligheid: „De Russen komen". Wat daarvan aan is, moet men afwachten. Het bewijst in ieder geval, dat men in Finland de rampzalige mogelijkheden, die de toekomst nog verbergt, wel aanvoelt. De regeering doet kalmeerend, zooals ik zei. De pers is uiterst voorzichtig. Men voelt zich tusschen twee vuren en wil Stalin noch Hitier voor het hoofd stoo- ten. Vandaar, dat de Finsche kranten slechts spaarzame, zeer neutrale berichten geven. De mobilisatie, althans een gedeeltelijke mobilisa tie is in Finland met een opmerkelijke kalmte voltrokken. Zij heeft niet veel opzien gebaard, maar men is van lieverlede steeds meer mili tairen gaan zien. Kort geleden was ik in een grensplaats aan den weg tusschen Helsingfors en Leningrad. Het wemelde er van militairen. Verder is alles kalm. Men wacht af en men weet, dat er niet veel anders op zit. Het is een vreeselijke tijd. Pater Deelen denkt daarbij ongetwijfeld aan zijn werk, dat hij in den steek heeft moeten laten. Hij was rector van Amerikaansche zus ters in Helsingfors, die daarheen gekomen wa len om er een Engelsch college te stichten. Daarvóór was pater Deelen pastoor in Viborg. Hij studeerde eerst aan het Oostersche insti tuut in Rome om zich voor het bereiden op missioneeringswerk in Rusland. Zijn werk is voorloopig afgebroken. Thans is pater Deelen via zijn familie in Amsterdam en via Itaiië op weg naar Noord-Amerika. In Italië hoopt i hij zich aan boord van de Rex te voegen bij de I Amerikaansche zusters, die naar haar vader land terugkeeren. In de Vereenigde Staten zal pater Deelen trachten geldelijken en moreelen steun te verkrijgen ten bate van 't apostolische vicariaat in Finland, dat onder leiding van onzen landgenoot Z. H. Exc. Mgr. Kobbe, moei lijke tijden tegemoet zal gaan. Zal het waar heid worden, wat men elkaar in Finland ver telt? Zullen de Russen komen? God moge het verhoeden. Onze Londensche correspondent seint Donderdagmiddag Het merkwaardige feit deed zich gisteren in het Lagerhuis voor, dat de groote belas ting, welke door den Kanselier der Schat kist werd aangekondigd, begroet werd met gelach. Het Huis reageerde op de begroo ting redelijk, als ook sir John Simon, die een humoristische voordracht hield. Het Lagerhuis was er natuurlijk reeds op voor bereid, maar zoo groot is de vastberaden heid om den strijd tegen het Hitlerisme met kracht voort te zetten, dat ook de zware financieele offers zonder eenige be denking aanvaard worden. Dat wil niet zeggen, dat het Huis eenig blijk van bewondering, zelfs van geestdrift voor de manier, waarop de kanselier den oorlog poogt te financieren gaf. Deze manier heeft zeker niets oorspronkelijks en zij is veeleer eer. hulde aan de financieele kracht van het volk. dan aan de verbeeldingskracht van den kanselier, of schoon geen kritiek uitgebracht wordt. De ma nier, waarop sir John Simon de financiering in practijk brengt, vindt nog algemeene instem ming zoowel in financieele als in politieke kringen. Volgens velen werd gedurende den vo- rigen oorlog een te groot deel der uitgaven be streden door middel van leeningen en een te klein deel door belastingen. Men verwachtte niets anders, dan dat de kanselier thans de te leenen bedragen, die in ieder geval aanzien lijk moesten zijn, beperken zou en een zoo groot mogelijk deel van de kosten van den oorlog uit he< nationale inkomen zou willen verkrijgen. Over de vraag of het verstandig was de be lastingen onmiddellijk tot een tot nu toe onge kend peil op te voeren in plaats van geleidelijk te werken, loopen de meeningen uiteen, maar verreweg de meesten schijnen in te stemmen met den door den Kanselier gekozen weg. Volgens hen verdient het de voorkeur dat de belasting betalers onmiddellijk weten waaraan zij toe zijn, terwijl het bovendien gewenscht is dat in dezen oorlog het hoogtepunt van de krachts inspanning op financieel gebied veel eerder be reikt wordt dan in den vorigen oorlog. Niemand kan voorzien hoelang de oorlog du ren kan, maar de regeering heeft te verstaan gegeven, dat zij haar politiek gebaseerd heeft op een strijd van minstens drie jaar, en dit geldt dus ook voor haar financieele politiek. Het zou onverstandig geweest zijn, in den aan vang van den oorlog al te zeer te bouwen op de leeningen welke onder omstandigheden die men nog niet voorzien kan in het later verloop van den strijd noodzakelijk kunnen zijn. Het staat zelfs niet vast dat met de loopende be-' lastingen het cijfer van 2000.000.000 pond een li miet van Engelands oorlogsschuld zijn zai. Daarentegen lijdt het niet den minsten twij fel dat het totaal in het volgende jaar aanmer kelijk grooter zal zijn. De mogelijkheid bestaat dat neg grootere offers gevergd zullen worden. Het feit dat het de groote oorlogsuitgaven door belastingen dekt kan niet nalaten het Britsche crediet in het buitenland te versterken, terwijl deze begrooting tevens een onmiskenbaar bewijs is van de vastberadenheid der regeering den oorlog met alle middelen tot het einde voort te zetten. De New Yorksche correspondent van Oe „Daily Telegraph" seint, dat men in Ameri kaansche financieele kringen de oorlogsbe grooting als een poging beschouwt om in flatie te vermijden, terwijl in het algemeen het publiek in de Vereenigde Staten er een bewijs in ziet, dat Engeland zijn geweldige financieele hulpbronnen ten volle mobili seert, waardoor men in Amerika algemeen verwacht dat Duitschlands nederlaag teweeg gebracht zal worden. A. B., kweeker te Puiflijk, gemeente Druten, leider van de actie-Bouwman, heeft een week blad verspreid, waarin een artikel voorkwam, dat beleedigend zou zijn voor de leden van den R.K. Boerenbond in het aartsbisdom. De politie rechter te Arnhem heeft hem daarvoor veroor deeld tot een week gevangenisstraf voorwaarde lijk en tot f 50 subsidiair 25 dagen hechtenis onvoorwaardelijk. Zoowel de verdachte als de officier van Justitie waren daartegen in hooger beroep gekomen. Het gerechtshof te Arnhem heeft nu de op gelegde straffen veranderd in een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van 14 dagen. WtLAIMSFO &OS.P w»n<Mk© De ligging van de Randstaten aan de Oostzee ten opzichte van Sovjet-Rusland

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9