STIENS UIT DEN OMTREK Haarlem, 29 Sept. SNEL LEVERT UW BRIL IlifM zu BENZINE-VERBOD J. J. VAN KOOTEN ST. GEORGE NAAR D.O.S.S. T VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 Voor de gemobili- seerden Morgen is de burger aan bod Luchtbeschermings dienst Proef alarmeering sirenes STADSSCHOUWBURG De Spoorwegrevue „Het Vaderland Getrouw" LOOPGRAVEN TE HEEMSTEDE Ontwikkeling en ontspanning der militairen BURGERLIJKE STAND Luchtbescherming te Zandvoort R.K.S.V. Winfried afd. tafeltennis MIDDENSTAND EN PRIJZEN BENNEBROEK BLOEMEND AAL „De Natuur" Oude buren Aan alle wandelaars(sters) HILLEGOM HET JUBILEUM VAN DEN R.K. VOLKSBOND HEEMSTEDE St. Caecilia verzorgt een kunst- zinnigen avond ZAANDAM Vaart verminde ren" beteekent dat gebaar en dit ge bod geldt tegen woordig altijd: voor al ook op den bui tenweg. Want hooge snelheden kosten te veel benzine, ban den, enz. en daar mee moeten we thans zuinig zijn! Dat eischt het lands belang! AGENDA 30 September Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten T Kan A.D.O. Teijlingen kloppen? D.H.V.B.-programma voor Zondag a.s. STAD ■Morgen zal ook bij u aan huis gebeld worden. ®h als u de deur open doet staat er een man ®et een collectebus. Dezen keer moogt u hem el heelemaal niet zonder meer wegsturen. Deze collecte wordt gehouden voor het comité Ontwikkeling en Ontspanning, voor het veraan genamen van het dagelijksch leven der gemobi- hseerden in onze stad, Het comité O. en O. heeft den soldaten |n Haarlem reeds meerdere vroolijke avonden pezorgd. Vele kunnen er nog volgen, indien iedereen zijn steentje voor dit nuttige werk bijdraagt, Het hangt dus van u af of de ge- ihobiliseerden, die hun avonden moeten door brengen in een vreemde stad, een vreemde om geving en onder vreemde menschen, op eeni- gerlei wijze de verveling kunnen verdrijven. En ook of zij, die in hun vrijen tijd willen studeeren, daartoe in de gelegenheid gesteld kunnen worden. U moet bedenkenvoor hun Weizier zijn alle duizenden jongens en man- nen, die nu onze veiligheid waarborgen niet tinder de wapenen moeten gaan. Zij hebben hun zaken in den steek moeten laten en veel Piekeren daarover zal het gevolg zijn. Zij heb ben hun vrouw of verloofde moeten verlaten... Er kan veel gedaan worden. Er wordt veel gedaan. Maar voor dat alles is geld noodig. De comitéleden van Ontwikkeling en Ontspan ning hebben bij hun arbeid, als ze het nog hiet wisten, nu wel ervaren, dat alles geld kost. Zelden was het doel eener collecte noodza kelijker. Want O. en O. heeft veel op haar pro gramma zij wil zooveel mogelijk doen. Ook. van u verwacht zij, dat u zooveel mo gelijk doen zult. Moge deze verwachting niet lldel blijken. EUWS verbonden zijn, daar slechts een klein bedrag voor administratiekosten geëischt wordt. De start is cm twaalf uur precies vanaf het Graaihuis, Leeghwaterstraat 4. Alle gewenschte inlichtingen zijn dan te verkrijgen. Ieder meet voor eenmaal boterhammen medenemen. Zorgt allen op tijd voor den start aanwezig te zijn. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst deelt mede, dat te beginnen op 30 September a.s., de sirenes voor de alarmeering van de be volking, iederen Zaterdag, des namiddags 1 uur, gedurende een kort oogenbik zullen worden ge probeerd. Deze proef alarmeeringen dienen om de bedrijfszekerheid van de sirenes regelmatig te kunnen controleeren. In een gezellig samenzijn heeft de Haarlem- sche spoorwegman gisterenavond het eeuwfeest der spoorwegen in Nederland gevierd, de histo rische oogenbiikken herdacht, toen op het too- heel van de Stadsschouwburg de Spoorwegrevue aan hem voorbij trok. Gezeten naast zijn vrienden van de locomo tief, vóór den stationschef en achter den een- Voudigen kruier heeft hij in enkele uren een tijdperk doorworsteld, waarin de gammele tra ge diligence uitgegroeide tot een machtigen snel-5 ien Dieseltrein. Hartelijk heeft lui zich geamuseerd toen van de Botermarkt te Amsterdam de oude post koets vertrok met den dronken postiljon en Ba rendje op den bok; hij heeft zijn taak en ver antwoordelijkheid begrepen, toen vanaf het hoo- ge „blokhuis" de wijsgeerige seinwachter den plicht van iederen spoorwegman philosopheerde en luid heeft hij meegezongen in 't Eeuwfeest lied als het ging om „De mannen van de Spoor"! Maar niet alleen de spoorwegemployé doch cok de out-sider heeft gisterenavond van het ge- bodene genoten. De revue „Van Diligence tot Diesel" ge- Schreven door Peggy van Kerckhoven, onder leiding en regie van Kommer Kleyn, mag er dan ook in vele opzichten zijn. De uitbeelding van historische oogenbiikken Uit die lang vervlogen jaren, de talrijke ballet ten met hun fraaie costumeering, den spranke lenden spoorweghumor in sommige tafreelen, Zijn het zien en hooren zeker waard. Medewerkenden, als Corry Vonk, Kommer Kleyn, Bob Schol te, Cor Smit e.a. zijn dan ook geen onbekenden in de revue-wereld. Een bijzonder woordje van lof dient hier ge bracht tot Joop Geerink, den ontwerper der tiécors, welkte onmiddellijk aandacht trekken én ieders bewondering afdwingen. Een enkele scène daargelaten, kunnen wij hiets anders dan waardeering hebben voor deze revue, die aan haar doel; „Den spoorwegman hulde" zeker beantwoordt. W. L. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oudstrijders van Land- en Zeemacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden eener "col lecte in deze gemeente op Maandag 2, Dinsdag' 3, Woensdag 4, Donderdag 5, en Vrijdag 6 Oc tober. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevolen. Tevens zij medegedeeld, dat aan óud-mili- tairen, weduwen en weezen een uitkeering zal worden verstrekt om in hun onderhoud te voor zien. Bij het overlijden van oud-militairen, zullen zij door de vereeniging ihet militaire eer ter aarde worden besteld. GIERSTRAAT 27. Leveranc. a. Ziekenfondsen Overleden: 28 Sept.: L. van Esch, 60 j., Hol- steijnstraat. B. en W. van Heemstede zullen op Woensdag 4 October aanbesteden het bouwen van zes overdekte houten schuilloopgraven op diverse Plaatsen te Heemstede. Het sub-comité voor muziek, onderafdeeling van het hoofdcomité „Ontwikkeling en ont spanning der Militairen" bestaat uit de vol gende leden: Voorzitter J. L. Tadema; secre taris C. Warnier, Nicolaas van der Laanstraat 20. Leden: Mr. A. Beets, voorzitter der H.O.V.; jhr. F. Teding van Berkhout Jr., voorzitter der Bachvereeniging; mr. Toulon van der Koog, voorzitter van Toonkunst; K. H. Kerkhoff; J. W. Ruinen en J. B. Schuil. Voor het sub-comité tooneel, film en cabaret is alsnog toegetreden de heer C. van Hees. Geboren: 27 Sept. I. P. Hart—Graftdijk z. 28 Sept.: G. J. Hulseggevan der Putte z.; A. MonsmaRenooij z.; G. van den Akker Van 't Hof z.; A. van DamSieuwertsen d.; G. A. Verhe-devan der Kroft z. Ondertrouwd: 27 Sept.: H. J. van Dijk en M. Brand. De Luchtbeschermingsdienst te Zandvoort heeft in de afgeloopen weken tal van vorderin gen gemaakt, zoodat thans gezegd kan worden, dat alle afdeelingen daadwerkelijk kunnen op treden, indien de omstandigheden dit zullen eischen. De aanmeldingen voor de verschillende afdee lingen hebben een vlot verloop gehad en ieder weet thans zijn plaats van opkomst bij oefening of alarm. De cursus in eerste hulp bij ongelukken ge niet een buitengewoon groote belangstelling. Het is een spoedcursus, algeheel onderricht in E. H. B. O. is derhalve niet mogelijk. Zoo als bekend is deze cursus voor iedereen gratis toegankelijk. Nu was het noodzakelijk om, we gens de bezetting van het cursuslokaal in Ons Huis door militairen, om te zien naar een an dere lokaliteit. De oplossing van dit „probleem" Zandvoort beschikt ten eenen male niet over voldoende geschikte lokaliteiten is gevonden door de beschikbaarstelling van de groote zaal van het Patronaatsgebouw, Groote Krocht 41. De e.v. cursus zal dus Maandagavond in het voornoemde gebouw gegeven worden. De maatregel om alle leden van onzen dienst in de gelegenheid te stellen een overall aan te schaffen heeft aan de gestelde verwachting be antwoord. Het zal nu mogelijk zijn bij oefening of alarm direct de verschillende diensten te onderkennen, terwijl voorts de verschillende werkzaamheden beter kunnen worden verricht nu beschermende kleeding gebruikt wordt. Dan was het noodig een wijziging aan te brengen in de inlichtingen-uren. Met het oog- op het houden van cursusavonden en bij eenkomsten van dienst-afdeelingen moest de Donderdagavond vrij gemaakt worden. In den vervolge zullen dus inlichtingen wor den verstrekt op Maandagavond van 89 uur en Woensdagmiddag van 2—5 uur. Het publiek houde hiermede dus rekening. Oefeningen werden voortdurend gehouden of zijn aangevangen door de technische afdeelin gen, de brandweer, den radioluisterdienst, den meldingsdienst, terwijl zeer binnenkort de ont- smettingsdienst zal gaan oefenen. Waarschijn lijk zal in den loop van de volgende week de sirene worden gebruikt. Om redenen van zeer verschillenden aard moest de groote oefening enkele malen opgeschort worden. Nadere berichten zullen nog vólgen. Alleen het tijdstip, waarop de oefening zal plaats vin den wordt geheim gehouden. Willen alle leden van den dienst er steeds aan denken, dat bij elke oefening de volledige uitrusting wordt meegenomen. Ordonnansen verschijnen altijd met hun rijwiel of ander ver voermiddel. de in Heemstede gelegerde militairen optreden de bekende goochelaar Kroeze. Dit belooft natuurlijk een stampvolle zaal. Een jubileum bij het leger Is tijdens de mobilisatie al meerdere malen gebleken de goe de verstandhouding tusschen hen, die gezamen lijk een bos stroo beslapen, ook in de hoogere rangen heerscht een goede geest, iets, wat Donderdag bij een ambtsjubileum wel bijzonder tot uiting kwam. Sergeant-majoor Weening, van een regiment uit de noordelijke provincies, was dien dag 30 jaar bij het leger. En het 2e bataljon, waarbij de jubilaris is ingedeeld, had een commissie gevormd, om dezen dag voor den jubilaris niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Des avonds waren alle officieren en onderof ficieren van het regiment bijeen in een der lo kalen van het R. K. Vereenigingsgebouw om, al was het dan op heel bescheiden wijze, den jubi laris te huldigen. Overste Spruit wilde allereerst tot uiting doen komen, dat ook deze jubilaris in de jaren van zijn diensttijd veel heeft meegemaakt, ook bij de vorige mobilisatie, maar altijd is hij de hel pende hand bij het regiment en in het gemobi liseerd bataljon een gezien man. Het is spr. een voldoening zulk een greote kring van officieren en onderofficieren bijeen te zien, dat toont den goeden geest, die onder het corps heerscht. Kapitein Berger wenscht met eenige harte lijke woorden de gelukwenschenover te bren gen van alle officieren van het 2e bataljon. Een der jongere officieren schetste hoe de jubilaris niet enkel getoond heeft op admini stratief gebied een groote steun te zijn van het regiment, maar dat hij ook altijd geweest is de vraagbaak voor hen die in moeilijkheden ver- keeren. Nadat de jubilaris dank had gebracht voor de hartelijke woorden en het aardige cadeau, kregen de aanwezigen de gelegenheid hem per soonlijk de hand te drukken. De tafeltennisafd. begint Vrijdag 29 Sept. weer te oefenen. Voorloopig in gebouw „Olym- pia", Kinderhuissingel. Aanvang 8 uur. Gedurende de verdere mobilisatie zullen wij aan georganiseerde R.K. bondsleden, die in mi litairen dienst zijn, gelegenheid geven gratis bij ons te oefenen. De R.K, Middenstandsvereeniging heeft aan den minister van Economische Zaken te Den Haag het volgende telegram gezonden: De R.K. Middenstandsvereeniging te Haarlem, ih algemeene vergadering bijeen, brengt te Uwer kennis, dat in verband prijsopdrijvingswet het voor vele middenstanders bijna onmogelijk is de zgn. vervangingswaarde der artikelen te betalen, terwijl bij volledige handhaving van genoemde wet prijsverschillen ontstaan, die Werkelijk absurd zijn. Verzoekt daarom dringend spoedigst maat regelen te willen treffen dat prijsberekening tnag plaats vinden tegen vervangingswaarde, Plus matige winst. Waarn. Voorzitter w.g. ALDERS. Gevaar in de duinen De kantonnements- commandant van Bennebroek brengt onder de aandacht van het publiek, dat vanaf heden net duinterrein ten Westen van De Zilk (Vogelen- veld) tot aan de zee tijdens de dagelijksche schietoefeningen verboden is te betreden. Het verboden terrein wordt tijdens het schieten door roode vlaggen afgezet. Gratis biljarten In het café Bennebroek, aan de Bennebroekerlaan, bestaat voor de mili tairen gelegenheid gratis te biljarten. Hiermede geeft de heer Bocoge voor vele militairen eenige ontspanning', die zeer wel kom is. Het Bondsgebouw komt leeg Door het vrij kernen van de oude Pastoriewoning, op den hoek van de Schoollaan en Meerweg, hebben de militaire autoriteiten besloten het vereeni gingsgebouw vrij te maken en de daarin ge legerde militairen in de oude Pastorie onder te brengen. De vereeniging tot bevordering der aquarium- en terrariumkunde „De Natuur" opent het Winterseizoen met een vergadering op Dinsdag 3 October in de muziekzaal van Brinkmann, des avonds om 8.15 uur. De bekende dierenpsycholoog, de heer Josse- lin de Jong, zal een causerie houden over het Wetenschappelijk dresseeren van wilde dieren. De heer F. J. J. Kuijken, Brouwersstraat 100 en de heer d. Wesseling, Brouwersstraat 104, hopen 1 October den dag te herdenken dat zij Vijftig jaar in hun huis woonachtig zijn. Zondag 1 October organiseert de Sportraad Van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katho lieke Actie haar laarlijkschen „Herfsttocht". Be route gaat langs prachtige wegen en wij kunnen dan ook iedereen aansporen met dezen Wandeltocht mee te doen. Wandelliefhebbers(sters) van Haarlem en om geving, dit is een goede gelegenheid om van liet mooie herfstweer te genieten! De tocht is voor heeren 30 K.M. en voor tiames en jongens 25 K.M. met behoorlijke ge legenheid om halverwege te rusten. Finan- cieele bezwaren kunnen er voor niemand aan Inzameling Het Steun-Comité zal evenals vorig jaar een kleereninzameling houden te Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Voge lenzang en wel omstreeks half October. Het comité vraagt vooral bruikbare, warme onder- en bovenkleeding voor mannen, vrou wen en kinderen, wollen dekens zijn natuurlijk zeer welkom. Nu de winter-garderobe wordt nagezien hoopt het comité dat iedereen hieraan zal den ken. Mocht u hiervan niets bezitten, geeft dan uw gave in het busje. Mevr. Veltman, Bloemendaal, telef. 22117. Mevr. Bührmann, Overveen, telef. 23432. Bar v. Declem, Aerdenhout-Vogelenzang, telef. 26036. Collecte De Hoenderloo-collecte, welke hier wei'd gehouden heeft opgebracht te Bloe mendaal 90.20, te Overveen 5.54, te Aerden hout 102.95, totaal 198.69. Burgerlijke stand. Geboren: J. H. Leeuwe Bloemzaad, d.; S. J. E. H. H. C. Heijn Bachigaloupi Tourniaire d. Ondertrouwd: H. F. Naessens en E. A. Stoei. Getrouwd: G. J. de Groot en J. M. van den Berg; Jhr. C. L. van Lennep en E. Schmidt; J. C. Verheul en J. E. König. Overleden: M. Feldhmann, 49 j. overleden tc Haarlem; M. Z. de Vries, 28 .j., overleden te Haarlem. onderofficieren en een aantal manschappen. Vol aandacht werden eerst de inleidende woorden van den heer Schmidt, voorzitter der afdeeling Haarlem, die zoo welwillend was deze films niet enkel te vertoonen, maar ook op zeer duidelijke, vaak humoristische wijze toe te lichten, gevolgd. Vol belangstelling werden de beelden op het doek bekeken, de prachtige zee, de rivier en an dere wateren met de vele vergezichten, de ver schillende reddingsgrepen en het zware en moeilijke strandwerk; tenslotte het weï'k van onze Haarlemsche blinden in het Sportfondsen- bad. Dr. Smit was stellig de tolk van alle aanwe zigen, toen hij den heer Schmidt dankte voor dezen avond. Rest ons nog te melden, dat de heer G. Vis ser uit Haarlem de film zeer verdienstelijk mu zikaal begeleidde. Ontspanning voor militairen Hedenavond 8 uur zal in het R. K. Vereenigingsgebouw voor Afscheid van kapelaan Schnijders. Op bij zonder hartelijke wijze is er gisteravond af scheid genomen van den zeereerwaarden heer B. Schnijders, die benoemd is tot pastoor aan de Lijnden in de Haarlemmermeer. In de rijk met bloemen versierde zaal van het vereenigingsgebouw aan de Weerestein- straat was een groot aantal vertegenwoordigers van de verschillende organisaties waarvan de scheidende priester adviseur was bijeengekomen om afscheid te nemen. De zeereerwaarden heer pastoor Kosters opende de bijeenkomst met den christelijken groet en een hartelijk welkom tot de talrijke aanwezigen. Kapelaan Schnijders is wéér pas toor geworden en dat verheugd ons bijzonder aldus spr. Nadat deze priester gedurende een aantal jaren in Amerika pastoor was geweest is hij gedurende zes jaren werkzaam geweest als kapelaan in de parochie van St. Martinus. alhier. Van harte feliciteerde spr. pastoor Schnijders met deze promotie en hij .was ver heugd, dat de organisaties hun dankbaarheid wilden toonen. Hij wenschte ten slotte pastoor Schnijders een vruchtbaar pastoraat toe. „Ik dank u voor alles wat u in deze parochie gedaan hebt. God zegene uw verder werk en ons gebed zal u vergezellen." Een hartelijk applaus onder streepte deze oprecht hartelijke toespraak. Daarna voerde het woord de vertegenwoor diger van de R.K. Handels-, kantoor- en win kelbedienden namens wien de heer W. v. Dam dank bracht voor de genoeglijke samenwerking. Hij noemde het een voorrecht dezen-priester als geestelijk adviseur te hebben leeren kennen. De heer Fr. v. Lierop sprak namens de R.K Sportbeweging en wees er op, hoe pastoor Schnijders nooit iets te veel was als het in het belang van de R.K. sport was. Hij felici teerde de parochie aan de Lijnden met dezen humanen en ijverigen herder. Namens St. Paulus. R.K. Overheidspersoneel, sprak de heer Kraanen, die pastoor Schnijders een gemoedelijken adviseur noemde. Alleen reeds door zijn tegenwoordigheid wist hij een vergadering te doen slagen. Verder werden er nog dankwoorden gespro ken namens St. Rafael. De Akela van de R.K. Verkenners wees op de practische lessen van pastoor Schnijders, die voor allen een vader» is geweest. Onder zijn bekwame leiding is de verkenning tot bloei gekomen. Hij had voor alles een open oog en gewillig oor. De R.K. Verkenners, de leidsters en leiders zullen hem niet vergeten en wenschen hem toe in zijn nieuwe parochie nog vele jaren van „speuren en jagen" tot heil van de zielen. De heer Hogervorst nam daarna het woord namens het comité. Hij was verheugd, dat de kleine kapelaan nu pastoor was geworden. Na mens de verschillende organisaties, en bijna alle parochianen bood hij pastoor Schnijders de feestgave aan. Deze bestond in een bedrag aan geld van f 287.20. Namens de Kruisvaart dankte heraut Van Kampen. De voorzitter van de R.K. Wandel sport „Sft. Christoforus" bood een schilderij aan namens zijn vereeniging. Filmavond voor de militairen. Donderdag avond werd voor de in Heemstede vertoevende militairen in het R. K. Vereenigingsgebouw de bondsfilm van den Ned. Bond tot Redding van drenkelingen, getiteld „Nederland is een Wa terland" benevens de films „Wat moeten wij kunnen, om 'iemand te redden", „Het werk der kustbrigades" en „Zwemmen door blinden" ver toond. Onder de aanwezigen waren o.m. de batal jons-commandant, Dr. Smit, vrijwel alie offi cieren van het Friesche bataljon, verschillende Ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van den Ned. R.K. Volksbond afd. Haar lem werd gisterenavond in het St. Bavo-ge- bouw een feest-concert gegeven, aangeboden door de R.K. Dames-, Kinder- en Mannenzang- vereeniging St. Caecilia. De voorzitter der zangvereeniging, de heer J. Gortzak, sprak een hartelijk woord van wel kom tot bestuur en leden der jubileerende ver eeniging. „Vijftig jaar Volksbond geeft met recht reden tot feest vieren", aldus spreker, „te meer daar de bond na een halve eeuw nog steeds de kracht bezit van een jongen man, hetgeen wel getuigt van moed en volharding. Juist in dagen van oorlog en mobilisatie loopt het cultureele leven zoo veel gevaar te verslappen of te ver dwijnen. Maar op ieder van ons rust de plicht te werken voor het behoud van ons cultuur-leven in het belang van het geheele Nederlandsche volk." Namens de zangvereeniging St. Caecilia bood de heer Gortzak een geschenk aan den jubilee renden bond aan in den vorm van een fraai H. Hartbeeld. Hierna werd door alle aanwezigen het Bondslied gezongen, in een nieuwe bewer king van A. Bak. Als eerste nummer bracht het dameskoor on der leiding van den directeur A. Bak „Meiliedje" van J. Wijnand Balke, waarvan de lichte, le venslustige toon al aanstonds de aanwezigen in een vroolijke stemming' bracht. Van meer ernstiger aard en breeder allure waren de hierna volgende liederen, „Benedictus" van Joh. Berghout en „Bede" van W. F. Kools. Hoorden wij in Benedictus meer de jubeling van den mensch, die zijn Heer wil lofzingen, „Bede" was gevoeliger van inhoud en weerspiegelde het beeld van den smeekende. In deze laatste liede ren viel het op, hoewel beide partijen voor treffelijk overeenstemden, toch in het bijzonder de alten die fijne, donkere tonen wisten te ver tolken, waardoor het lied aan draagkracht won en meer effectief tot ons kwam. Wel verdiend mocht het dameskoor voor deze fraai gezongen a cappella-liederen een warm applaus in ontvangst nemen. In het gevarieerd programma volgde nu een uitvoering van de kinder-opsrette „Goud muiltje". Deze opvoering heeft met recht de ympathie der aanwezigen verdiend, want wat lier geboden werd was niet alleen af, maar over trof een ieders verwachting. Al duidelijk bleek, dat hier geen moeite gespaard is en dat door veelvuldige repetities werkelijk op dit gebied iets degelijks te brengen is voor zoover dat na tuurlijk met kinderen mogelijk is. Het verhaal is eenvoudig en simpel, maar door de afwisseling van zang, dans en kleuren pracht is dit een lust geworden voor oog en hart. Waar door een enkele hapering te kort is gekomen, hebben ensceneering, kleur-effecten en bijzonder de costuums, welke eigenhandig door de dames vervaardigd waren, ruimschoots vergoed. Zoowel de leiders van deze operette als d'e uitvoerenden verdienen den lof, die hierover gesproken werd en wel in het bijzonder de ver tolkster van Goudmuiltje, die door haar klare en heldere sopraanstem veel tot het succes van deze opvoering heeft bijgedragen. Hoewel balletdansen voor amateurs steeds een moeilijkheid en meestal niet meer dan een waagstuk is, daar rhythmiek en plastische voor dracht nu enmaal een technische en jarenlange oefening vereischen, hebben toch de balletdan seressen in „Geschichten aus dem Wiener Wald" met de onsterfelijke Joh. Strauss-muziek bewezen, dat ook amateurs wel een goede pres tatie kunnen leveren. Was de afwerking niet eiken keer zooals het behoort, het dansen in groepen, wat steeds een goed „begrijpen" vergt, ging vlot en hierdoor heeft deze balletopvoe- ring veel tot het artistiek genot van den avond bijgedragen. Ook het mannenkoor kwam met een goede be zetting voor den dag en heeft in „Zum Sanctus" van Fr. Schubert en „Het Geuzenvendellied" van Fred. Roeske, ons weer eens laten hooren, dat zij nog steeds over die zangkwaliteiten be schikt, die een voordracht van dergelijke liede ren vereischt. Tot slot bracht het dameskoor 't bekende „An der schónen blauwen Donau" en het gemengd koor zong Donau-zangen van den Russischen componist J. Ivanovici, aantrekke lijk door de sombere en forsche tinten, die deze liederen kenmerken. De muzikale medewerking werd verleend door het Ensemble-Nibbering. St.Caecilia heeft met dezen avond, waarop niet alleen zang en muziek maar ook operette en dans werden gebracht bewezen dat zij mede werkt aan de cultureele vorming van ons volk en tevens door haar feest-concert een waardige en kunstzinnige bijdrage heeft verleend aan den Ned. R.K. Volksbond, welke dit dankbaar zal aanvaarden. W. S. Mejuffrouw Van Baar dankte pastoor Schnij ders voor het vele werk dat hij „in stilte" heeft verricht in de parochie. Pastoor Koster dankte daarna voor de be wijzen van dankbaarheid. Ten slotte sprak pastoor Schnijders. Hij wees op de groote medewerking van de jeugdleiders en leidsters, waardoor het werken voor de jeugd vruchtbare resultaten had. Alles wat hij had willen bereiken was de jeugd nader te brengen bij God. Hij spoorde de jeugd aan trouw te blijven aan het geloof en steeds kleur te bekennen. Dat vraagt deze tijd. Dankbaar was hij voor de milde gift en de hartelijke woorden van afscheid. Voor de vriendschap van de kapelaans in de beide parocies was hij bij zonder dankbaar. Met een woord van dank aan pastoor Kösteirs eindigde .pastoor Schnijdem zijn afscheidswoord. Nadat de Kruisvaart en Verkenners zich op verschillende wijzen hadden doen hooren na men de aanwezigen persoonlijk afscheid van den beminden priester, die gedurende zes jaren op zoo eminente wijze heeft gewerkt in de St. Martinusparochie. Wij wenschen pastoor Schnij ders Gods besten zegen toe in de parochie van St. Franciscus van Sales aan de Lijnden. R.K. Schaakclub „Hillegom." Dezer dagen werden door deze club de wintercompetitie wedstrijden begonnen. De eerste uitslagen zijn: le groep: S. Lieverse—E. Th. La Feber 10; L. KoekenJ. Balm 01; G. MooiekindP. v. d. Mey 10; G. KroonR. Heirman 10. 2e groep: J. MoormanA. Heirman 10; C. v. d. ValkA. Schreurs 01; G. v. d. Pol Th. Peters 1—0. Nog steeds komen er weinig nieuwelingen op dagen. Ook schakers uit de omgeving zijn bij ons welkom. En zouden er nu in Lisse, de Zilk, Bennenbroek en Vogelenzang geen R.K.-scha- kers zijn? Laten ze a.s. Dinsdag eens komen kijken in ons speellokaal in de oude Pastorie aan de Mariastraat. Of komt eens praten bij den secretaris E. Th. La Feber, v. Meerbeek straat 6, Hillegom. Gemeenteraad Donderdagavond kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burge meester in 't Veld in openbare vergadering bij een. Onder de ingekomen stukken bevond zich een adres van dr. W. van Doorn, houdende verzoek om eervol ontslag als leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan het gemeentelijk ly ceum. Wordt eervol verleend per 1 Februari 1940 Vervolgens kwamen de voorstellen van B. en W. aan de orde. Vaststelling van een reglement voor de in stelling voor Maatschappelijk hulpbetoon dei- gemeente IZaandam en van een verordening op den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon der gemeente Zaandam. Goedgekeurd. Nu het gemeentepersoneel een nieuwe salaris regeling heeft gekregen, moest ook de aandacht aan de bezoldiging van den commissaris van Po litie besteed worden. Door de algemeene kor ting van 5 pCt. is deze commissaris ten op zichte van collega's in andere plaatsen en van andere hoofden van takken van dienst te Zaan dam in een ongunstige positie gekomen. B. en W. stellen dan ook voor de bezoldiging te bren gen op f 4500 tot f 5500 per jaar met 4 twtee jaarlijksche verhoogingen van f 250. De heer Bosman (R.S.A.P.) brak een lans voor de gemeentewerklieden, die toch ook korting hebben gehad maar waarvan de loonen thans ook niet verhoogd worden. Hierna werd de voordracht aangenomen. Prae-advies op het advies van de afdeeling Zaandam van den Nederl. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters in zake verlaging van de belasting op vermakelijk heden voor het ten gehoore brengen van muziek door middel van een strijkje. B. en W. zijn van meening, dat het niet voor inwilliging in aanmerking komt. Verlaging der belasting, die voor de gemeente een mindere opbrengst van ongeveer f 1000 per jaar zou be- teekenen zal niet het resultaat opleveren, dat adressanten er van verwachten. Bovendien is in ruime mate reeds tegemoet gekomen aan de caféhouders door verlaging van het tarief voor radiomuziek en verlaging van de Personeele be lasting. Na eenige opmerkingen van raadsleden en be antwoording door den voorzitter werd deze voordracht goedgekeurd. B. en W. vragen een crediet van f 100.900 voor luchtbescherming. Hiervan is f 70.000 bedoeld om materialen beschikbaar te stellen voor dat deel der bevolking, dat onmachtig is de kosten daarvan zelf te betalen. Verder blijken de mees te brandspuitbewaarplaatsen niet voldoende scherfvrij en instortingsvrij te zijn. Een globale raming van de kosten dezer voorzieningen komt op f 7825. Hierbij is inbegrepen een bedrag van f 1200 voor het maken van eenvoudige bewaar plaatsen bij de ziekenhuizen en een bedrag van f 575 voor het onderbrengen gedurende een jaar van drie spuiten op een nadere plaats. Verder behoort tot de taak der gemeente de voorziening in de behoefte aan openbare schuil- gelegenheid. Door middel van een onderzoek is vast komen te staan, dat met een bedrag van rond f 11.000 schuilgelegenheid is te verkrijgen voor niet minder dan 11.000 personen. Het vraagstuk schuilgelegenheid voor school kinderen is nog in onderzoek. Door de heffing van een z.g. baatbelasting over een looptijd van 10 jaren moeten deze kosten teruggebracht worden. De vraag kan rij zen of het billijk is deze kosten te verhalen op huiseigenaren, terwijl toch de bewoners in hoofdzaak profiteeren. B. en W. meenen ech ter dat dit te verdedigen is. In de bouwverordening wordt een bepaling op genomen, waarbij aan eigenaren van woningen en andere gebouw'en de verplichting wordt op gelegd voor een behoorlijke schuilgelegenheid te zorgen. Van deze verplichting kan door het college o.m. vrijstelling worden verleend wan neer te zijner genoegen voorzien wordt in een gemeenschappelijke schuilgelegenheid. Deze baatbelasting zou men kunnen beschou- men als een soort premie voor verzekering tegen molest-risico. Onredelijk hoog zal het bedrag trouwens niet worden. Naar voorloopige schat ting zal voor arbeiderswoningen met f 2.50 per jaar gedurende een periode van 10 jaren vol staan kunnen worden. Op gasgevaar is daarbij nog niet gerekend. Maar B. en W. meenen dat voorloopig alleen de meest dreigende gevaren onder het oog moeten worden gezien. Na lange besprekingen werd de voordracht van B. en W. aangenomen, waarbij alleen de RSAP'er tegen stemde. Thans is het de hoogste tij'd om een FONGERS-rijwiel aan te schaffen Nog ruime voorraad RIJDT veilig RIJDT FONGERS GROOTE HOUTSTRAAT 140 HAARLEM TELEFOON 12349 en 12000 Gebouw St. Bavo: Ledenverg. Metaalbewer kers, 8 uur; R.K. Bevolkmgsbureau, 8 uur; H. G. K„ 8 uur; Schaakclub, 8 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, 8.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur; ge wone zittingen. 4 en 7 uur. Rembrandt; „Mevrouw als detective" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld wil bedrogen zijn", „Een soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals; „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 11 uur. Maandag 2 October, 8.15 uur (voor de Nieu we Haarl. Kunstkring) Het Nederlandsch Too neel: „Mijn Verloofde Vader". Donderdag 5 October, 8.15 uur Het Ruys - ensemble: „Schoppen-Aas". Vrijdag 6 October. 8.15 uur (voor Geloof en Wetenschap) Het Residentie Tooneel: „Stra lende Dageraad". Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, fa. Be- gemann en Sneltjes, Kruisweg 30 en Marnix- apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206—208; Elswout-Apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel- 26772; Heemsteedsehe Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek Blöemendaalscheweg 85, tel 22181. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 £2 In West I a is R.K.B.V.V. met een klinkende 40 nederlaag vorige week slecht begonnen. De club uit Blaricum moet thans op bezoek bij M. S. V., dat met een 53 zege op Saestum beter startte en ook morgen wel aan het lang ste eind zal trekken. Saestum ontvangt Hertha en kan daar wel een voordeeltje uit halen. S.D.O. moef, thuis L.V.V. op bescheider wijze baas kunnen. In I 6 moet D.O.S.S. zijn concurrent van het vorig jaar St. George bekampen. De Amster dammers zijn goed, maar de Spierdijkers min der fraai begonnen, reden waarom we het voorloopig op de hoofdstedelingen houden. Always Forward wint van V. V. A. 2 en V. I. C. naar alle waarschijnlijkheid van Zwaluwen. Wilskracht mag nu in Weesp beslist niet van The Victory verliezen, anders wordt het ook in de tweede klas een rampjaar; Constantius is favoriet tegen Volendam 2. In Ila zal A. D. O. moeite genoeg hebben om een uitstekend van meet gegaan Teylingen te bedwingen. D. O. S. R. moet na zijn zege op B. S. M. naar D. E. M. waar de oud-eerste klassers nog lang niet gewonnen hebben. B. S. M. is thans sterker dan Santpoort 2; Lisse kan de volle buit behalen bij D. S. S. H. Afdeeling Noord A KGB 1—AFC 1 Berdos 1Grash. 1 Reo 1—LSVV 1 BHSV 1—IEV 1 Zeev. 1Dem 2 USV 1—ESV 1 C WSV 1SDE 1 GVO 2—NVA 1 V'dam 3—Doss 3 De Meer 2VVZ 2 D Hollandia 1Zeev. 2 Vios 1St. Victor 1 SVW 1—Helder 1 Zap 1—G.-Zwart 1 E WW 1—W.-Friezen 1 W.-Rood 1Union 1 Spartanen 1SEW 1 Zouaven 1EVE 1 F St. George 2—KGB 2 Union 2Spart. 2 SEW 2Grash. 2 G Meerv. 1—WSV 2 PSCK 1—SVA 1 Zeev. 3—USV 2 H Kolping B. 1— Hugo Boys 1 AFC 2—SRC i Con Zelo 1Vios 2 J Edo 1St. George 3 W.-Friezen 2—DVO 1 De Blokkers 1 Strandvogels 1 K SVA 2Limmen 2 SDE 2Meervogels 2 L Geel-Zwart 2Zap 2 Afdeeling Centrum A Wilskr. 2Roda 1 Nea 2Gez. Vier 1 The Unity 1—ZPC 1 St. Martinus 1 India 1 BOIV 1HBC 2 G.-Wit 1—Tybb 2 Vogelenzang 1 Alliance 1 Dek 1Van Nispen 1 CDOSR 2—Des 1 Do.Co.S. 1—VVSB 1 D Or.-Zwart 1Oda 1 Nas 1St. Louis 1 St. Pancratius 1 PVCB 1 ESantp. 3—HBC 3 Tybb 3Dem 3 Teylingen 2—VVSB 2 Lisse 3OIV 2 F WA 3Constant. 2 India 2—Wilskr. 3 Roda 2The Unity 2 G De Meer 3—WA 4 Zwaluwen 2St. Martinus 2 VVZ 3—The Victory 2 H Leimuiden 1KRV 1 VDO 1—Do.Co.S. 2 VCH 1—Hugo B. 1 J Dem 4Dek 2 IEV 2—G.-Wit 2 TZB 1—Tybb 4 K Teylingen 3—HBC 4 Lisse 4—IEV 3 L Do.Co.S. 3—Udo 1 M Alphensche B. 2 VDO 2 N Wilskr. 4Nas 2 Constantius 3 St. Pancratius 2 O Gez. Vier 2—ZPC 2 Purmerend 2Or.- Zwart 2 VVZ 4—St. Mart. 3 P St. Pancratius 3 Wilskr. 5 The Unity 3—WA 5 R St. Louis 2Nas 3 Roda 3India 4 S Van Nispen 2TZB 2 Dek 3Santp. 4 OIV 3IEV 4 Afdeeling Zuid AKRVC 1—AW 1 GDA 2—Velo 1 GDS 1—BI.-Zwart 2 Westl. 1Lenig en Snel 1 B St. Ignatius 1 Pioniers 1 RCD 1Leonidas 2 Spartaan 2Aeolus 2 Excelsior 2 Activitas 1 CDHB 1—St. Michael 1 Ria 1SB 1 RKRW 1— Valkeniers 1 .'2 Graaf Willem II 2 Rava 2 AW 2—DHL 2 Quick Steps 2 KRVC 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5