De luchtoorlog in West-Europa 00RL0GSRISÏC0 I De inhoud van het vredesultimatum Het tegenoffensief begonnen Een gouden pen Stilte voor den storm? Waarom papier inplaats Van bommen DE BESPREKINGEN VAN RUSLAND MET TURKIJE Buitenlandsch overzicht Wie krijgt de hegemonie over Europa ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 Weer pamfletten over Duitschland De vliegtuigenexport uit Amerika Verdrag met Estland geratificeerd Zweedsche scheepvaart ligt bijna stil Protest tegen torpedeeren van de Nyland Fritz Kuhn wederom gearresteerd Duikbooten deze week minder actief Turksche delegatie blijft heden nog te Moskou ZONDER PREMIE-VERHOGING INGESLOTEN! llill Dat men in Ned.-Indië het verloop der internationale gebeurtenissen niet lijdzaam aanziet, doch op alles voorbereid wil zijn bewijst bovenstaande foto van een der bomvrije schuilplaatsen, zooals deze op verschillende punten van Batavia worden opgericht De mark betaalmiddel in Polen De Poolsche oliebronnen Risicopremie verlaagd Amendementen op het neutraliteitsontwerp DE MAATSCHAPPIJ VOOR ZIEKTEKOSTENVERZEKERING J. B. Vesters 50 jaar journalist Duitsch-Roemeensch handelsaccoord Overstrooming in China BRAND OP DE CALEDONIA Met regeeringslading naar Nederland -• S<y,.M-s* Het vreemde feit doet zich voor, dat „men" ii. West-Europa, met name in de oorlogvoerende landen, teleurgesteld is over de practijk van den modernen luchtoorlog. In hoeverre sensationeele berichten en bewuste propaganda de verwach tingen van de massa hadden opgeschroefd, wil len we hier in het midden laten. Vast staat dat het gebeurd is; de groote mogendheden zagen in de angstdreiging, die bij het luchtwapen, om dat het van boven komt, uiteraard heviger is. een prachtig propagandistisch middel tegen de oorlogsgedachte. En het was zeker niet Duitseh- land op de laatste plaats, dat tegen iedere oor logssuggestie aan zijn westelijke grenzen gekant was! Inmiddels 'is de teleurstelling van bijzonder prettigen aard en daarmee zou men de zaak als afgedaan kunnen beschouwen, ware het niet dat de toestand van nu weer te ver aan de andere zijde der mogelijkheden ligt: een uiterst genoeglijke, maar bedrieglijke kant. Zoo rustig en stil als het thans in het derde element boven West Europa is,' zal het onmo gelijk kunnen blijven, tenzij onverwacht de vre desduif met gespreide vleugelen neer mocht komen strijken. En men kijkt daarbij gespannen haar het Zuiden, vanwaar in het voorjaar ook die andere symbolische vogel, de ooievaar, naar onze koele streken komt gevlogen. Aan den West-Europeeschen hemel bevindt zich de toestand in labiel evenwicht. In de eerste weken van den oorlog werd deze toestand ge schapen door het verlangen van Duitschland naar rust in het Westen, om de vrije hand in het Oosten te hebben eenerzijds, en den Engel- schen opzet, het luchtwapen voorloopig hoofdza kelijk ter verdediging en bescherming van het eilandenrijk (home defence) te gebruiken an derzijds. Hieraan paarde zich nog een ander streven, hoewel het uiterst moeilijk is na te gaan in hoe verre en in welke mate dit door beide partijen gedeeld werd en ook thans nog wordt. Over dit- streven om de diplomatie nog een uitweg te doen vinden voor den pas begonnen oorlog, loopen de meeningen wel erg uiteen. Vast staat, dat op het oogenblik vooral Duitschland de meest geïnteresseerde is in deze aangelegenheid- En waar thans, na beëindiging van het groote offensief in polen, het Duitsche luchtwapeq vonl' een strijd op het Westfront is vrij gekomen, wordt nu het labiele evenwicht van luchtgevaar in onze regio nen wel hoofdzakelijk door diplomatieke over wegingen, geschapen. En daarmede is ook de kans op Duitsche luchtraids op Engeland en Frankrijk tot het uiterste toegespitst, die tevens onmiddellijke represaille-luchtaanvallen der ge allieerden boven het Duitsche land ten gevolge kunnen hebben. Het kan dus van nut zijn, de diplomatieke activiteit scherp in het oog te houden. Op het- moment, dat deze onwrikbaar vast loopt, zai de Duitsche luchtvloot zijn deei van het aanvals- initiatief op de vijandelijke mogendheden begin nen uit te voeren. Willen we later begrijpelijk kunnen spreken Over de mogelijkheden van luchtaanvallen van weerskanten, dan dienen we thans een terug blik te slaan op de weinige incidenteele voorval len die in de voorbije korte oorlogsperiode in de richting van een meer intensieven luchtoorlog schenen te wijzen. Bij die voorvallen zijn tevens enkele mj'sterieuze reacties waar te nemen, waarvoor mogelijk in de toekomst nog eens de juiste verklaring zal worden gegeven. De vierde September ging in Engeland rus tig voorbfj. Het algemeene gevoelen was, dat hoe eerder de Duitschers raids op Engeland onder namen, hoe beter het was. Zoodat men tenminste de sterkte en het effect van de verdediging zou kunnen zien. Zelfs gingen enkele zoover met te zeggen, dat zij niet aan pet werk konden gaan alvorens de verdediging haar kracht had bewezen. Duidelijk proeft men hieruit het effect van de propaganda op het volk. Men zag de mogelijk heid van luchtaanvallen buiten iedere proportie! In de nachten van drie en vier September werden de bekende papieraanvallen boven West-Duitschland ondernomen, die later nog dikwijls herhaald zijn. In totaal schijnen in middels reeds een kleine 15 millioen pamflet ten naar Duitschland te zijn vervoerd. Het met vele procedures omgeven propagandamiddel uit den wereldoorlog van 19141918 werd hier mede opnieuw aangegrepen en in zooverre bracht het dus niets nieuws. Bevreemdend is alleen dat die vluchten, die zich weliswaar niet ver over het vijandelijke land uitstrekten, on gestoord konden plaats vinden. In geen enkel geval is melding gemaakt van gevechten of ver liezen door het afweergeschut. Van Engelsche zijde werd uit dit feit. reeds de conclusie getrokken, dat <je Duitsche Verde diging, zoowei afweergeschut, waarschuwings dienst als jachtvliegerij weinig doelmatig zou zijn. Deze conclusie, welke wij in vakkundige Brit sche kringen aantroffen, verraadt kennelijk een propagandistische tendenz. Er bestaat bij ons geen twijfel over en we denken daarbij aan Britsche uitlatingen vóór dezen oorlog dat ook de Engelschen goed zijn ingelicht over de zéér sterke en goed getrainde jacbtvliegtuig- afdeeling in Duitschland, welke volgens °ude tradities van Boelcke, Richthofen en Goering is opgebouwd. En ook het Duitsche afweerge schut heeft in Spanje bewezen tot bet meest moderne te behooren Veeleer nemen we aan, dat de Engelsche verkenningsvliegtuigen uiterst zorgvuldig hun route boven Duitschland hebben gekozen, daar bij strategische, bus zwaar bewapende punten en groote steden zorgvuldig vermijdend. En als men in Engeland werkelijk van de geringere kwaliteit van het Duitsche verdedigingswapen overtuigd is, waarom heeft men dan de pa piertjes niet één keer door bommen vervangen? Vooral thans, nu de radio gemeengoed van de massa is geworden, lijkt ons de papieren oorlog uit de lucht gedoemd, zijn logischen dood van ondoelmatigheid te sterven. In wezen komt ons dit pamfletvliegen meer voor als een uitlaatklep voor een, om Velke reden dan hok, nog niet aangedurfde gevechtsactie, dan als een' op zichzelf staand doel van propaganda in het land van den tegenstander. Men kan nu ten- mins e het eigen volk op éénige actie van het modernste en duurste wapen wijzen. En dat het een prettig houvast blijkt te zijn, getuigen de Een van Engélands grootste bomvlieg- tuigen, waarmede luchtraids over langen afstand kunnen worden ondernomen, de Handley Page Hampden. Deze ma chine, die een vliegbereik van 2800 k.m. heeft, vliegt maximaal 425 k.m. per uur. De bemanning bestaat uit vier koppen, de bewapening uit één machinegeweer in den neus, één machinegeweer boven in den middenromp en één machinege weer onder in den middenromp. Duide lijk zijn de verschillende schietkoepels op de foto te onderscheiden vele kolommen, die in de Engelsche pers reeds aan „Pamphlet Raids" gewijd zijn. Temidden van die vreedzame actie van recla- mevliegen staat als eenzaam gevechtsincident de luchtaanval op Wilhelmshaven en Bruns- büttel op den 4en September. Over de verliezen was men het op de gebruikelijke wijze oneens. De stoutmoedige raid is niet herhaald en men zou hierin een aanwijzing kunnen zien dat zoowel het effect als de verliezen den aanvaller niet zijn meegevallen. Het tegenovergestelde resultaat zou immers tot herhaling van deze aanvallen aansporen. Want wat kan meer effect sorteeren voor En geland, dan de bases van de kleine Duitsche vloot door overrompelende steeds herhaalde luchtaanvallen onklaar te maken? Het heeft er allen schijn van, dat na den eer sten proefaanval de calculatie van verlies en winst is tegengevallen, zoodat men weer tot de meer indirecte methode van de papierraid, die in wezen een luchtaanval op de Duitsche cen suur beteekent, is overgegaan. De veronderstelling is niet té gewaagd, dat Engeland, na enkele aarzelende proefnemingen, de bestemming van zijn luchtvloot, voor zoover het de gevechtsactie betreft, tot de verdediging van zijn eilandenrijk heeft beperkt, om dit wa pen in zijn volle kracht voor de ontvangst van een Duitschen aanval te reserveeren. Hoogst waarschijnlijk zal men dus een verlevendiging van den luchtoorlog in West-Europa eerst door een grootscheepsch aanvalsinitiatief van he Duitsche luchtwapen zien aangekondigd. DOMYN KELLER BERLIJN, 30 Sept. (Reuter) Volgens het of- ficieeleDuitsche Nieuwsbureau zijn boven eenige Noordwestelijke districten van Duitsch land door vliegtuigen pamfletten uitgeworpen, waarin de bewering van Knickerbocker, dat lei ders der nationaal-socialistische partij in het buitenland groote fortuinen hebben belegd, wordt herhaald. WASHINGTON, 30 Sept. (Reuter). De Uit voer van Amerikaansche vliegtuigen geduren de Augustus, dus juist voordat krachtens de neutraliteitswet de verschepingen naar Europa gestaakt werden, heeft een recordbedrag van 12.136.845 dollar bereikt. Naai Engeland wer den 44 vliegtuigen en 50 motoren, naar Frank rijk 57 vliegtuigen en 129 motoren uitgevoerd. STOCKHOLM, 30 Sept. (Reuter.) Ge teld wordt dat bijna de geheele Zweedsche cheepvaart op alle zeeën stil ligt. Een feeder zeide tegenover Reuter, dat geen ver standig reeder ook maar een enkel schip zal laten uitvaren. Men gelooft, dat de Zweedsche handelsdelegatie te Londen op een doelmatigen convooistelsel zal aan dringen. Verder bericht Havas dat de Zweedsche ge zant te Berlijn bij de Duitsche regeering gesprc- testeerd heeft tegen het torpedeeren van het Zweedsche schip Nyland bij de Noorsche kust. Hij heeft verklaard dat de Zweedsche regeerin zich haar recht en dat der eigenaars van scnip en lading om schadevergoeding te eischen voor behoudt. Hij heeft er den nadruk op gelegd, dat de lading geheel voor België bestemd was en der halve niet als contrabande beschouwd kon wor den, zoodat men van meeping moet zijn, dat het tot zinken brengen van het schip in strijd met het internationale recht was. NEW-YORK, 30 Sept. (Reuter) Fritz Kuhn, de leider van den Duitsch-Amerikaan- schen bond, is gearresteerd op bevel van den procureur-generaal Dewey. aangevuld worden door voltooiing van het con- vooistelsel en bewapening der koopvaardijsche- j pen. Reeds vóór den oorlog was die bewapening I voorbereid en hadden de bemanningen oplei- J dingscursussen gevolgd. Het aantal kanonnen. dat aan boord van deze schepen gebracht Is. werd in den vorigen oorlog nooit bereikt. Na j een maand van oorlog functionneert het escor- j testelsel even bevredigend als in 1918, toen het j een jaar oud was. Volgens de meening van ge- zaghebbende kringen zal dit stelsel ook doel treffend zijn tegen luchtaanvallen en aanval- len van andere oorlogsschepen dan duikbooten MOSKOU, 30 Sept. (Reuter). Het presi dium van de Hoogste Sovjet heeft het RussischEstlandsche verdrag van weder- zijdschen bijstand Vrijdag geratificeerd. Molotof heeft, volgens Tass, ter eere van den Estlandschen minister Selter een maaltijd aan geboden, waarbij ook de andere leden der Est landsche delegatie en van Russische zijde Sta lin, Worosjilof en Potemkin, aanzaten. MOSKOU, 30 Sept. (D.N.B.). De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Sarad- jogloe, heeft Vrijdag geen nieuwe besprekingen met de Russische staatslieden gevoerd. De Turk sche delegatie zal waarschijnlijk ook Zaterdag nog te Moskou blijven. De Estlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Selter, bevindt zich ook nog in de Russische hoofdstad. Men gelojft, dat nog eenige vraagstukken in verband met het Russisch-Estlandsche verdrag van wederzijd- schen bijstand besproken moeten worden. De vroegere Poolsche ambassadeur en zijn personeel zullen op 1 October vertrekken. De Poolsche consulaire ambtenaren uit Leningrad, Minsk en Kief zijn reeds te Moskou aangeko men. De Polen zullen zich voorloopig naar Fin' land begeven. LONDEN, 30 Sept. (Havas). De marine medewerker van „Press Association" schrijft, dat de afgeloopen week is gekenmerkt door een vermindering van de activiteit der vijandelijke duikbooten. De oorzaak van deze vermindering is duister, doch het eskader duikbooten dat vóór het uitbreken der vijandelijkheden zee had gekozen, is thans naar zijn basis teruggekeerd en vervangen door een tweede contingent. Door dit respijt kunnen de beschermings maatregelen voor de Engelsche koopvaardijvloot In Japan staat de voorspelling, zooals in alle heidensche landen, in hooge eere, zelfs op „we tenschappelijk" peil. In zooverre de voorspelling berust op nuchter verstand en niet op inspira-t tie kan men zoo iets ook wetenschappelijk noe men. Wanneer een Japansche professor dan ook voorspeld heeft, dat de Europeesche oorlog 1939 niet lang zal duren, maar dat hij een jaar later door een nieuwpn, échten oorlog zal worden gevolgd, dan zal het tweede deel der „voorspel ling" wel meer aan het analytisch ver nuft des professors zijn toe te schrijven dan aan zijn voorspellenden geest. Het is immers moeilijk in te denken, dat een der partijen in Europa, welke dan ook-, haar aspiraties om de hegemonie van ons werelddeel door een enkele geste zou opgeven. Duitschland heeft thans het vredesoffensief geopend. Het zal zelf wel niet de illusie hebben, dat, wanneer zijn vredes ultimatum zal worden geaccepteerd, dit binnen een vierentwintig uur zal geschieden. Deze woor- denaanval op den Engelsch-Franschen vecht lust zal dus wel eenige weken aanhouden. Doch indien het thans nog onwaarschijnlijke zou ge schieden, dat de geallieerden er in toestemmen zich maar om de groene tafel te scharen, dan kan Duitschland toch alleen maar bij een zeer vergaande beoefening van de deugd dei- zelfverloochening een vrede voor den langen duur verkrijgen. Deze deugd is echter door geen enkelen staat, maar zeker niet door Duitsch land, in groote mate beoefend. De Duitsche commentaren op het tweede Russisch-Duitsche verdrag van Moskou be schouwen de mogelijke resultaten uit tweeërlei gezichtspunt. De nieuwe, thans meer nauwkeurig omschreven, Germano-Slavische samenwerking zou vele voordeelen voor de oorlogvoering ge ven. De Britsche blokkade zou er door gebroken worden; de onafzienbare yijkdommen van Rus land aan granen, ertsen en andere grondstof fen staan Duitschland ter beschikking om den oorlog voort te zetten. De pers der geallieerden heeft hierop prompt geantwoord onder het motto „Wie zal dat betalen? Want Rusland levert natuurlijk niet voor niets en de veron derstelling, dat de productie voor export naar Rusland in oorlogstijd, nu millioenen van de beste werkkrachten aan het front staan, kan worden opgevoerd, is absurd. Zou Rusland dus op crediet leveren? In den vorigen oorlog heeft Amerika dit ook aan de geallieerden gedaan, wat financieel voor Uncle Sam geen succes is geweest, terwijl de economische verbondenheid met de geallieerden de Vereenigde Staten in den oorlog' heeft gevoerd. Zou Rusland deze con sequenties van een eventueele hulp aanvaard hebben? Het andere aspect in de Duitsche commen taren staat meer boven de dingen van den dag en gaat boven de oorlogskansen uit. Het is de practische aanvaarding van wat men de staat kundige theorie der belangensferen zou kunnen noemen. Het zelfbeschikkingsrecht der volkeren als norm van het Europeesch statuut is zelfs in woorden van de baan en de daden zijn er dia metraal aan tegenovergesteld. De macht geeft den grooten staten het recht er vazalstaten op na te houden; er bestaat een zelfstandige en een afhankelijke souvereiniteit. En het zijn vooral de economische belangen, die de vazal staten aan de grootmacht zullen binden. Zie daar de theorie van de „levensruimte". Rust en vredige ontwikkeling voor de kleinere staten, voor de Baltische landen en voor den Balkan, maar onder voogdij. De erkenning van deze theorie zal een der vredesvoorwaarden zijn; het zou het einde be- teekenen van het Westersch overwicht over Europa, Het is wel zeer onwaarschijnlijk, dat Engeland en Frankrijk hun eeuwenoude politiek, die voor hen als een zending is geworden, zon der slag of stoot zouden opgeven. Bovendien, naast de staatkundige blokvorming houdt dit tevens de erkenning in van een vrij spel aan de ideologieën der overheerschende staten in de vazalstaten. De macht beheerscht dan tevens ook de idee. Maar zelfs bij erkenning door het Westen van dit alternatief van Joachim von Ribben- trop, dan nog is de macht in Oost-Europa niet zoo zeker. Welke van de drie belanghebbende landen, Duitschland, Rusland en Italië, die den Balkan als een kom omsluiten, zullen uit deze brij het meest lepelen? Als de Balkan deze landen in evenwicht zou kunnen houden, zoodat het zelf een „neutraal" statenblok wordt onder economischen invloed der drie grootmachten, dan is het toch maar een zeer labiel evenwicht. De consequenties voor Duitschland, het sluwe Rusland in zijn politiek te betrekken, zijn nog niet te overzien, maar zij geven den juichtoon en het vredesoffensief wel wat een geforceerd effect. Wat kan Duitschland er tegen doen als het zijn handen vol heeft met een oorlog in het Westen en het een noodzakelijken economischen steun uit het Oosten krijgt, dat Rusland alleen in de Balkan-pap blijft roeren. Zal het niet treuren, zoolang de Russische lepel nog maar alléén in den brijpot staat? De West-Europeesche kleine staten hebben ook de eer genoten om in de Duitsche com mentaren betrokken te worden. België en Ne derland zijn tot „niemandsland" verklaard. In zooverre hier niemand der oorlogvoerende par tijen iets te vertellen heeft, is deze uitspraak juist, maar men schijnt in Duitschland even vergeten te hebben, dat wij hier zelf nog zijn. Intusschen schijnt deze iet-of-wat simplistische kwalificatie meer in te houden dat de beide Nederlanden (België en ons land) een buffer functie zouden moeten vervullen tusschen West en Centraal Europa. Het diplomatieke offensief is thans ingeluid. Ook van geallieerde zijde zal men zich niet on betuigd laten. Haar eerste aanval is al ingezet. De berichten omtrent een spoedige ratificatie van het Engelsch-Turksche vriendschapsver drag willen doen bewijzen, dat de Balkan nog maar niet zoo gemakkelijk uit den Westerschen invloed is weg te trekken. De Turksche relaties zijn nog steeds veelzijdig en niet alleen op het Oosten georiënteerd. Daar de Engelsche en Fransche pers het vredes-ultimatum dan ook meer als bluf be schouwt, de „Times" noemt het zelfs een on rechtvaardige onbeschaamdheid, zal dan ook uit de verdere ontwikkeling van dit woorden offensief nog moeten blijken, of de geallieerden hun houding zullen wijzigen. BERLIJN, 30 Sept. (DNB)De opperbevelheb ber van het leger heeft twee 'verordeningen uitgevaardigd, krachtens welke in het bezette Poolsche gebied de Rijksmark als wettig betaal middel wordt ingevoerd naast den Zloty in een verhouding van één zloty is 50 pfennig, en Rijkskredietkassen worden ingesteld. Om een einde te maken aan het gebrek aan betaalmid delen zullen de kredietkassen in marken ge stelde bewijzen afgeven, die in Polen wettig be taalmiddel zullen zijn. De Rijkskredietkas treedt in de plaats der opgeheven Poolsche Na tionale Bank en begint haar werkzaamheden op 2 October. De' Russisch-Duitsche overeenkomst brengt naar Reuter uit Moskou verneemt ongeveer 80 pCt. van de Poolsche olie bronnen in het bezit van de Sovjet-Unie; die tevens Lwow krijgt en aan Roemenië en Hongarije grenzende gebieden. NEW YORK, 30 Sept. (Reuter). Met het oog op den rustigen toestand in den Stillen Oceaan hebben de zee-assuradeurs te New York de pre mie tegen oorlogsrisico voor schepen van oorlog voerende staten tot 1 procent verlaagd. WASHINGTON, 30 Sept. (Reuter). Volgens een amendement op het neutraliteitsontwerp, dat door de Senaatscommissie voor Buiten landsche Zaken is goedgekeurd, zullen Ameri kaansche schepen en vliegtuigen nog slechts passagiers en post naar havens van oorlogvoe rende landen op het Westelijk Halfrond mogen vervoeren, in het gebied zuidelijk van 30 gra den N.B. Een ander amendement, dat goedge keurd is, zou het mogelijk maken, dat Ameri kaansche vliegtuigen passagiers en post mo gen vervoeren naar alle bases van oorlogvoe rende staten in de Stille Zuidzee en de Chi- neesohe zee. VERZEKERING VOOR ZI-XTE N.V. AMSTERDAM - RAADHUISSTRAAT 52 BOEKAREST, 29 Sept. Officieel wordt me degedeeld, dat de DuitschRoemeensche han delsbesprekingen, welke twee weken in beslag genomen hebben, heden zijn beëindigd. Het oude verdrag van 1938 is vernieuwd in den vorm, waarin het in November van dat jaar werd gesloten. De hoeveelheid goederen zou echter „eenigszins vergroot" kunnen worden. Aldus meldt United Press aan haar bladen. Duitschland zal dus wederom den invoer verkrijgen van ongeveer een derde van de Roe meensche petroleumindustrie, welke voor uit voer is bestemd, dus circa 1.3 millioen ton pe troleum per jaar. Naar vernomen wordt, zal Duitschland aan Roemenië wapens en vliegtui gen blijven leveren. KOENING (Joenan), 30 Sept. (Havas). Naar schatting zijn meer dan 200 Q00 menschen ten gevolge van de ernstige overstroomingen in* de provincie Joenan, die door zwaren regenval ver oorzaakt zijn, dakloos. De hoofdstad Koening en dë omstreken worden bedreigd. LONDEN, 30 Sept. (Havas). Gisteren is brand uitgebroken aan boord van het stoom schip „Caledonia" dat als opleidingsschip dienst doet. Het is de vroegere „Majestic" (daarvoor de „Bismarck") welke in 1913 door de Duitschers te Hamburg werd gebouwd. De brandweer heeft het vuur in den namid dag gebluscht. Aanzienlijke schade werd aan gericht. Officieel wordt verklaard, dat de brand niet het gevolg is eener daad van vijandelijke sa botage. BATAVIA, 30 Sept. (Aneta). Het rn.s. „Christiaan Huygens" van de Stoomvaart Mij. Nederland, dat Maandag a.s. naar Nederland vertrekt, heeft uitsluitend lading van de regee ring aan boord. Ook met de volgende schepen zal dit het geval zijn. Omtrent regeling van de andere lading zijn nog steeds onderhandelingen gaande. Een gouden pen steekt tegenwoordig in eiken vulpenhouder, maar een pen van 't goud, dat door vijftig' jaar schrijven gepuurd wordt, is zeldzaam, en als ook dat schrijven zelf de zuiver heid en de onaantastbaarheid van 18 karaats goud bezit, dan is zulk een jubileerende pen niet alleen zeldzaam, maar ook kostbaar en met eere te vieren. Morgen, I October, herdenkt de heer J. B. Vesters den dag, waarop hij, vijftig jaar gele den. zijn journalistieke loopbaan begon. Tevens viert hij dien dag zijn vierde lustrum als hoofd redacteur van de Volkskrant. Nauwelijks 20 jaar oud werd hij redacteur va: „Het Huisgezin", waaraan hij vijf en veertig jaar onafgebroken verbonden bleef. Een jaar na den wereldoorlog aanvaardde hij bovendien het hoofdredacteurschap van „De Volkskrant", en toen deze in 1934 naar Utrecht verhuisde, nam de heer Vesters afscheid van „Het Huisgezin" e:; verhuisde mee. Vesters als journalist is eigenlijk voor nieman een onbekende, want zijn heldere en bezadigde artikelen, altijd pittig en met overtuiging ge schreven, werden en worden nog gaarne in an dere couranten geciteerd, omdat het ai tijd de moeite waard is, dat rustige en persoonlijk verantwoorde oordeel te hooren. Maar velen kennen hem ook persoonlijk, a was het maar van de vele vergaderingen, waar hij, o.a. jarenlang als voorzitter van de R.K. Journalistenvereniging, een altijd bescheiden maar ook altijd nuttig en behartigenswaardig woord meesprak. Zijn kleine gestalte, die wij langzaam ouder hebben zien worden, maar die met zeventig jaren nog altijd vitaal en beweeg lijk is, vertegenwoordigt eenvoud en gezond ver stand te zamen met een oprechten katholieken zin en een vurig sociaal gevoel. Zfjn rood aarden Pijpje, nu en dan uit een aartsvaderlijken punt zak bijgevuld, is het symbool van dien gemoe delijken eenvoud, zijn tintelend oog de spiegel van het gezond verstand, dat zijn oordeel bon dig en toch zonder scherpte weet te formulee ren. De vitaliteit van dezen nestor van de pen is merkwaardig, en de dagorde van zijn volbezetten werkdag toont bij alle regelmaat ook een karak teristieke verachting voor den zonnetijd die den zeventigjarige uit zijn journalistieke jeugd moet zijn bijgebleven. Winter en zomer, goed of slecht weer gaat hij des morgens om half drie zijn huis uit en wan delt drie kwartier naar het bureau van zijn krant. In het nog nachtelijke uur begint hij dan de grondstof na te zien en te keuren, die de krant van dien avond moet worden en schrijft zijn eigen bijdrage, onafgebroken werkend tot 1 uur in den namiddag, en na dezen vroegen negen urendag wandelt hij weer naar huis, om na den maaltijd tot vijf uur te rusten, waarna zijn werkdag weer begint' tot 11 uur 's avonds Het is een dagorde, die even persoonlijk als werkdadig is en waarmee de spankracht van een zeventigjarige antwoordt op de zware eischen van de krantenmachine. Zulk een collega wien de eigenaardige, kille en toch gespannen atmosfeer van den»journa- listieken nachtdienst biijkbaar tot een voorkeur geworden is en die in het redactiebureau zijn „levensruimte" heeft gevonden, spreekt men ook met zeventig jaren niet van afscheid, hoeveel dignitas zijn otium ook zou omgeven. Aan onze hartelijke gelukwenschen voor den jubilaris ver binden wij veeleer den wensch, dat Vesters zijn driemaal gouden pen in lengte van dagen (en nachten) zal mogen blijven voeren, voor zijn lezers een kloeke en wijze gids, voor zijn collega's een voorbeeldige veteraan. licht brengt geluk, ^enot, teleur- I stelling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11