Geneeskundige hulp bij lucht aanvallen DE ST. VINCENTIUS- BIBLIOTHEKEN Bridge Koffie filtreeren met MELITTA O ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN Haarlem, 30 Sept. RADIO ^Demonstratie: DE ONBEKENDE in de kapel NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.v. Leesgeld 2c.p.deel Inschrijfgeld 10 et. Catalogus gratis Voor de uitleentijden, zie de biljetten aangebracht in de kerkportalen en andere gebouwen zijn weer geopend en met enige honderden boeken aangevuld Distributiestamkaarten Piano's en Vleugels N.V. HEES Co. HANDWIJZER SUCCESVOL ^Badeifacisstc. 18 9taadem ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 Haarlem heeft een perfecte medische organisatie SOO medewerkers Medische posten Reserves gevraagd AGENDA 30 September Bij gasaanvallen Haarlem en de werk loosheid Belangrijke cijfers van een belangrijken dienst Onze M.T.S. Van behelpen en militaire bezetting 1 October Bioscopen 2 October Bioscopen BURGERLIJKE STAND Kruideniers vergaderen OPENING ST. VTNCENTIUS- BIBLIOTHEKEN Hagestraat 49 Nwe. Groen markt 22 Fietsenstall. Kathedraal Gen. de la Reystraat17 Rijksstraat weg 304 Stadsschouwburg Apotheekdiensten HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 NIEUWS R.K. SPORTBUREAU Autobus rijdt het Spaarne in Prijsopdrijving Doodelijke val Waarschuwing aan automobilisten St. Josephsgezellen Haarlem I Frans Halsplein 7 GEEN SPRAKE VAN ftdiL. Es H speelt pas.: 2 weken? Ja,~. naar ik ke»: VAN P. H. A. TUIN Jtaaadaq Dinsdag lüvensdag van 10-12 en 2-fiaif 6 (Wordt vervolgd) - r, v STAD Een van de belangrijkste onderdeden der burgerlijke luchtbescherming, de geneeskundig? hulp en de directe behandeling van slachtof fers van vliegtuigaanvallen, is in Haarlem vol maakt georganiseerd. Men heeft op den ge meentelijken Geneeskundigen Dienst een me dische machine geconstrueerd, die automatisch alle deelen van onze langgerekte stad bestrijkt en die thans reeds bij het eerste sein in dienst kan worden gesteld. Dit moet een groote ge ruststelling zijn voor Haarlems bevolking. Deze geneeskundige luchtbescherming wacht niet op materiaal; zij heeft wat zij noodig acht, zij be- - schikt over voldoende personeel, dat geschoold is en dat wordt ingesteld op deze bijzondere taak. De geneeskundige luchtbescherming is klaar. De voorbereidende werkzaamheden zijn in de afgeloopen weken door ambtenaren van den Geneeskundigen Dienst onder leiding van den ondernemend directeur dr. Maschhaupt, vol gens het plan en onder leiding van dr. J. J. Eckhardt tot stand gebracht. Ei moest daarbij Worden rekening gehouden met het feit, dat de ziekenhuizen in oorlogstijd niet beschikbaar zullen zijn. Door scherven getroffen Haarlemmers dienen zich te wenden ingeval zij ernstig gewond zijn zullen anderen de medische posten waar schuwen tot een van de medische centra, die over de stad verspreid zijn. Op dezelfde wij ze als de luchtbescherming' is ook deze medi sche hulpverleening' verdeeld in vijf vakken en onderverdeeld in negentien wijken. Ieder vak heeft een vakpost, iedere wijk een Wijkpost, In de vakposten kan alle medische hulp wor den geboden. Daar is een dokter, daar is een zuster, daar zijn twee helpsters, die tezamen den staf vormen en altijd bij verwacht gevaar aan wezig zullen zijn. Aan iederen vakpost zijn nog drie ploegen verbonden, om de stad in te trek ken en gewonden te verzorgen. Deze ploegen, die zijn uitgerust met staten brancards, E. H. B. O.-kisten, gasmaskers, enz., bestaan uit een gediplomeerd lid van Snelver- band of van de Reddingsbrigade en twee dra gers, die een cursus van acht lessen hebben ge volgd. In den vakpost zijn alle instrumenten en me dicamenten in voldoende mate aanwezig. De menschen, die een vakpasf bedienen wer ken in twee ploegen en hebben twaaif uur dienst. Zoolang hun aanwezigheid op het vakcentrum niet noodzakelijk geacht kan wor den, zijn zij natuurlijk gewoon bezig. Op het eerste signaal betrekken zij echter hun post. In de wijkposten bevinden zich een gediplo meerd E. H. B. O.-man en twee helpsters, wier taak bestaat uit het verleenen van steun. Zij verrichten hun hulp onder leiding van den ge diplomeerde. Ook staan iederen wijkpost een tweetal goed geoutilleerde brancardploegen ter beschikking. Patiënten, die doktershulp behoe ven, worden met een in ieder vak aanwezigen auto naar het vakcentrum, vervoerd. Zoo is de medische organisatie voor getrof fenen door vallende scherven georganiseerd, bijna geheel vrijwillig personeel door dr. Eck hardt over zijn werkzaamheden ingelicht. Ook met de mogelijkheid, dat er uitvallers kunnen zijn, heeft men rekening gehouden. Er is een reserve, die echter nog wel wat uitge breider kan zijn. Wie zich beschikbaar wil stellen heeft zich slechts te vervoegen bij den Geneeskundigen Dienst. Hij of zij zal er een welkome gast zijn. Dr. Eckhardt stelde ons in de gelegenheid de uitrusting te bezichtigen van een vakpost, een wijkpost en een gaspost. Het materiaal voor eiken post is met de grootst mogelijke nauwkeurigheid uitgezocht. Ei' is aan alles gedacht; met alle eventualiteiten werd rekening gehouden. Op alle voor de medische luchtbescherming aangewezen gebouwen zullen in den loop van de volgende week duidelijke kenleekenen worden aangebracht, zoodat iedere buurtbewoner spoe dig zal weten waar hij, in geval van nood, zijn moet. De medische luchtbescherming in Haar lem laat niets te wenschen over. Het is met voldoening, dat wij dit neerschrijven. Den Ge neeskundigen Dienst met zijn waarnemend di recteur, dr. Maschhaupt en den organisator van deze hulpverleening-in-oorlogstijd, dr. Eckhardt, en het personeel, dat zijn vrijen tijd vele malen opofferde, komen hiervoor zeker woorden van lof toe. Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./ Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20331 Gebouw St. Bavo: Ledenverg. Metaalbewer kers, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; H. G. K„ 8 uur; Schaakclub, 8 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, 8.15 uur. Hoewel de kans daarop nog geringer is, heeft men ook rekening gehouden met de mogelijkheid van gasaanvallen. De vijand kan hierbij slechts de bedoeling hebben pa niek te zaaien onder de bevolking. Dit doel zal hij echter niet kunnen verwezenlijken, waar een goede organisatie de gevolgen van zulk een aanval miniseert. Zulk eer. or ganisatie bezit Haarlem. Ook bij een gas aanval heeft men zich niet ongerust te ma ken over de catastrofale gevolgen. Bij een te verwachten gasaanval worden de vijf badhuizen bij de medische luchtbescherming ingeschakeld. Het Sportfondsenbad, dat zich uit den aard der zaak speciaal zou leenen voor -dit doel, zal voor de miltairen dienen. 't Personeel der gasposten voor de afdeeiing' mannen en die voor vrouwen een zuster met twee helpsters is in speciale kleeding gestoken en behandelt onder leiding van een dokter de getroffen burgers. Speciaal voor getroffenen bij mosterdgasaan vallen zijn de badhuizen aan de van Egmond- straat en die op het Leidschepiein ingericht. Het personeel, dat voor deze medische hulp verleening noodig is, omvat 501 man. En opdat ieder van hen zijn taak in het groote raderwerk van deze medische machinerie kent, wordt het Aan het jaarverslag van den gemeentelijken dienst der werkloosheidsbestrijding te Haarlem ontleenen wij, dat in 1938 een geringe daling van het aantal ingeschreven mannelijke werk- loozen viel te constateeren. Eind 1938 stonden er 6339 ingeschreven of 150 minder dan een jaar tevoren. Voor mannelijk en vrouwelijk per soneel samen bedroeg het aantal aanvragen 8109 (8485), het aantal aanbiedingen 21416 (22914) en het aantal plaatsingen 4969 (5703). 61 personen werden in Duitschland geplaatst, in de tweede helft van 1938 werd door de arbeids beurs een bedrag van ruim 12.000 aan loon- overschotten van in Duitschland werkende 'ar beiders ontvangen. Emigratie naar Zuid-Afrika en naar Curacao moest tijdelijk worden stop gezet. Het bureau van beroepskeuze verschafte aan 236 personen inlichtingen of adviezen. Uitvoerig wordti n het verslag ingegaan op de jeugd- registratie, waar eind '38 stonden ingeschreven 5184 werkenden en 610 werklooze jongemannen. Van de Centrale Werkplaats in de Spaarn- wouderstraat maakte 401 jongens gebruik. Er waren 10.198 leden van toegelaten kassen binnen de gemeente Haarlem verzekerd. Aan 4 leden van het veorzieningsfonds voor kunstenaars werd steun verleend. Van het rijk werd aan subsidie voor werkloosheidsvoorzie ning ontvangen 668.786,40 724.874,77). Voor zoover den dienst der werkloosheid betreft, werd aan steun verstrekt een bedrag van 935.365,60 1.002.274,29). Onderverdeeld: bouwvakarbei ders 303.541, metaalbewerkers 181.027,54, fa briek- en transportarbeiders 207.357,08, rest verdeeld. Het aantal spaarders krachtens het Romme- systeem steeg van 240 tot 387. Het bestuur van de M.T.S. schrijft ons: Zooals wij reeds medegedeeld hebben is de Haarlemsche M.T.S. thans ondergebracht in 2 gebouwen: Kennemerplein no. 1 voor de afdee- lingen Bouwkunde, Weg- en Waterbouwkunde en Scheepsbouwkunde in Huize De Rijp, Bloe- mendaalscheweg 134 voor de afdeelingen Werk tuigbouwkunde, Electroteehniek en Vliegtuig- bouwkunde. In totaal zal in deze beperkte ruimten wor den les gegeven aan 256 leerlingen, in plaats van aan 439, die anders plaatsing zouden hebben verkregen. Hierbij komen nog 120 leerlingen van het normale practische leerjaar. De verminde ring van het aantal leerlingen is eensdeels ont staan, doordat velen voor militairen dienst zijn opgeroepen, anderdeels doordat leerlingen van het tweede studiejaar in het practische leer jaar zijn gezonden in plaats van in het derde studiejaar. Hoewel hiermede nog aan een behoorlijk aantal leerlingen les wordt gegeven, moet toch worden gezegd, dat deze oplossing niet bevre digt en het onderwijs aan onze M.T.S. voor een groot gedeelte gedesorganiseerd blijft. Daarbij komt, dat wij hopen en verwachten, dat waar schijnlijk een groot aantal leerlingen, die in militairen dienst .zijn, zullen mogen terugkomen om te trachten nog het einddiploma te behalen, hetgeen in het bijzonder voor a.s. technici voor den lande en ook voor het leger zelf van groot belang kan zijn. Voor deze leerlingen moet nog plaats gezocht worden, dus zou nog een derde gebouw moeten worden gehuurd. Het is zeker de vraag of dit nog mogelijk is en niet tot verdere desorganisatie zal leiden. Wij blijven hopen, dat de militaire autoritei ten onze M.T.S. zullen vrij geven, te meer nog omdat vanzelfsprekend de fraaie gebouwen zeer veel lijden en ongetwijfeld blijvende schade zul len opdoen. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur; ge wone zittingen. 4 en 7 uur. St. Joscphkerk: Plechtige Hoogmis, 10.30. Rembrandt; „Mevrouw als detective" (boven 14 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld wil bedrogen zijn", „Een soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar), 2, 5 en 8.15» uur. Lnxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 11 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8 uur; Veehouders, 7.30 uur; R.K. Bevolkings bureau, 8 uur; Haarl. Speeltuinen, 8 uur. I Geboren: 30 Sept. C. DreijerHoonhout z.; 27 Sept. A. J. KoppenHofstee d.; 28 Sept. K. UijlemanTseuschner d.; 30 Sept. G. M MeijnckensDingenouts 1 z. en ld.; 28 Sept. R. G. LuijtenKoster 2 d.; 29 Sept. C. K. J. Michel—van Strien d.M. E. BoksPapenfuss d.; A. M. W. Jcnckbloedt—Hooij d.; M. A. Veld huizenvan der Wiel z.; J. RiemsdijkSnoeks cl.; 30 Sept. Jonkvr. A. A. G. Teding van Berk hout—van Valkenburg d.; A. HulseggeWigcnert z.; G. C. BosHeemskerk d. Overleden: 28 Sept. M. G. Heijblom, 75 j., Brederodestraat; C. J. Mets, 48 j., Marsstraat; 29 Sept. E. van der Eijkter Beek, 47 j., van Nesstraat; A. B. Beenders, 89 j., Hagestraat. Gehuwd: 29 Sept. W. Hoogeboom en H. de Jager; 30 Sept. F. j. Lindeman en H. Haroman. Op Dinsdag 3 October hebben de verschillen de vakorganisaties van kruideniers en comesti- bleshandelaren een vergadering belegd, waarop door deskundigen gesproken zal worden over de moeilijkheden bij de distributie en de prijsver- hoogingen. De vergadering wordt gehouden bij Brinkmann, Groote Markt, en begint om half negen. Het bestuur der St. Vincentiusvereeniging schrijft ons: Het zal zeer vele katholieken verheugen, dat de St. Vincentius-bibliotheken in de komende week weer worden opgengesteld. Weer zijn alle bibliotheken met een groot aan tal nieuwe boeken uitgebreid. Veel ontspan ningslectuur is daarbij; van de bekende en beste schrijvers op 't gebied van comboy- en detective o.a. maar ook een uitgezochte collectie van de beste literaire werken welke den laatsten tijd verschenen. Voor iedereen, meer of minder ontwikkeld, is er dus opnieuw keus te maken, terwijl lezers die voor het eerst de bibliotheek gaan gebruiken, versteld zullen staan over de groote verscheiden heid die er is in de ongeveer 2000 boeken voor ouderen in elke afdeeiing. De laatste jaren is er ook veel aandacht besteed aan de uitbreiding met boeken van populair-wetenschappelijke waarde als over: het vliegwezen, de spoorwegen, land- en volkenkunde, de levende natuur, enz. zoodat ook daarin groote keus mogelijk is. Natuurlijk ontbreken geen godsdienstige wer ken en boeiende levensbeschrijvingen van Hei ligen. Voor de kinderen en de opgroeiende jeugd zijn en aparte rubrieken, waar veel nuttigs, boeiens en moois uit te halen is. Daarom ouders, zendt uw kinderen naar de St. Vincentiusbibiiotheek! Dat zij daar leenen is voor hun leeftijd geschikt! Uit bovenstaande opsomming moet het trou wens ieder duidelijk zijn, dat de St. Vincentius- bibliotheken voor geen enkele ontspannings bibliotheek onderdoen. Niemand, en zeker geen katholiek, zal dus, als hij zijn belang begrijpt, in een neutrale bibliotheek boeken leenen, daar de St. Vincentiusbibiiotheek ten eerste goed- kooper is, ten tweede voor katholieken beter. Dit laatste vooral moet goed worden ingezien. Geloof en zeden zijn bij het lezen van een boek uit deze bibliotheek veilig. Wanneer de uitleentijden in de bibliotheken zijn, kunt u vinden op de aanplakbiljetten in de kerkportalen en in de gebouwen. Dat velen ook dezen winter, druk van de bi bliotheken gebruik maken is de wensch van het Bestuur. Rembrandt; „Mevrouw als detective" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld wil bedrogen zijn", „Een soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 11 uur. Maandag 2 October, 8.15 uur (voor de Nieu we Haarl. Kunstkring) Het Nederlandsch Too- neel: „Mijn Verloofde Vader". Donderdag 5 October, 8.15 uur Het Ruys- ensemble: „Schoppen-Aas". Vrijdag 6 October. 8.15 uur (voor Geloof en Wetenschap) Het Residentie Tooneel: „Stra lende Dageraad". Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grij seels en van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Fr. Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206—208; Elswout-Apotheek. Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. PHILIPS en ERRES Ook in huurkoop TELEFOON 12762 HAARLEM R. K. Turnver. F.E.L. Woensdag van 8.30—9.30 uur turnrepetitie voor de dames. Donderdag van 5.15—6.15 uur turnrepetitie voor de kleuters en aspiranten. Beide repetities in de school aan de Nic. v. d. Laanstraat. R. K. Turnver. BlauW-Wit. Maandag van 7.15 —8.15 uur turnrepetitie voor meisjes van 15 en 16 jaar. Donderdag van 56 uur turnrepetitie voor kleuters van 6—10 jaar. Donderdag van 6.05—7.05 uur repetitie voor meisjes van 11 en 12 jaar; van 7.108.10 uur repetitie voor asp. dames van 13 en 14 jaar; van 8.309.45 uur re petitie voor dames. Alle repetities in de Broederschool Nachtzaam- plein. R. K. Zwemver. V.O.Z. afd. dames. Dinsdag van 9.3010.30 uur zwem-uur voor de dames. Vrijdag van 6.458.15 uur zwem-uur voor dames en meisjes. Beide in het Sportfondsenbad. E. H. R. K. Dames-wandelsportver. „Sportief". Donderdag van 8.1510 uur trainingstoeht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Willem straat 12 Haarlem-O. Van de R. K. Turnver. Leonidas en Hercules kwamen geen berichten der oefen-uren binnen. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk Donder dagsavonds bij mej. T. Middeldorp, Warmoes straat 20, Haarlem. Hedenmorgen om half tien reed door on bekende oorzaak een Broadwaybus van de Turfmarkt in het Spaarne. In den bus zat al leen een dame die, nadat zij eenige benauw de oogenblikken had doorgemaakt, uit haar benarde positie bevrijd kon worden. Slechts met het achterste gedeelte stond de bus nog op den wal. De achterdeur was echter geslo ten, zoodat het eenige moeite vergde de inzit tende te bevrijden. In den loop der volgende week worden de bewoners van Haarlemmermeer in de gelegenheid gesteld, de hun toekomende distributiestamkaarten af te halen. De kaarten kunnen tegen overlegging van het door het gezinshoofd zelf onderteekende ontvangstbewijs (voor gemobiliseerden door de echtgenoote) persoonlijk of in zeer bij zondere gevallen door een schriftelijk ge machtigd volwassen persoon in ontvangst worden genomen op de volgende plaatsen en tijdstippen. Voor hen, die vallen onder de postbestel ling: Hoofddorp, Gem. Arbeidsbeurs, Maan dag' 2 Oct. 48 uur nam.; Nieuw-Vennep: O. L. school, Dinsdag 3 Oct. 48 uur; Half weg: Oude school a. d. Zwanenburgerdijk, Woensdag 4 OCt. 48 uur; Badhoevedorp: Gasbedrijf, Donderdag 5 Oct. 48 uur: Vijfhuizen: O.L. school, Vrijdag 6 Oct. 58 uur; Abbenes: O.L. school Maandag 9 Oct. 5—8 uur n.m.Hijk: O.L. school 2, Dinsdag 10 Oct. 58 uur; Aalsmeer; O. L. school 7, Woensdag 11 Oct. 68 uur nam. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een Haarlemschen winkelier die note- muskaat met ongeveer 60 pet. opsloeg in prijs. Ruim 2 1/2 kg. is in beslag genomen. Gisterenavond om half negen fietste een 25- jarige juffrouw over den Wagenweg. Volgens getuigen is zij plotseling door onbekende oor zaak gevallen. Zij bleef liggen. Na behandeling door den G. D. en dokter werd het slachtof fer naar het Diaconessenhuis overgebracht, waar het bij aankomst overleden bleek te zijn, vermoedelijk tengevolge van een zware hersen schudding, door den val veroorzaakt. De politie zal in samenwerking met die van omliggende genieenten nauwlettend controle uitoefenen op de naleving van het ministerieel verbod om des Zondags benzine of benzol te gebruiken tot het doen rijden van motorrijtui gen. Overtreding zal worden gestraft met strenge straffen. Zondag 1 Oct.: Alg. H. Communie onder de H. Mis van half 8 in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Daarna gezamenlijk ontbijt en gezelschapsspelen. 's Middags geopend van half 3half 6. Des Avonds opening om half 9 wegens het 40-uren- gebed in de St. Lidwinaparochie. Maandag 2 Oct.: 8 uur Damclub „Theorie en Praktijk". Dinsdag 3 Oct.: 9 uur Scola Cantorum. Woensdag: 8.30 uur Mariacongregatie. Gezel- lenhuis gesloten. Donderdag 5 Oct.: 9 uur Scola Cantorum. Vrijdag 6 Oct.: 8.30 uur Paladijnengroep. Te vens repetitie van de Rederijkerskamer „3t. Genesius". ;9 Wv Zaterdag 7 Oct.: Clubavond „Oranje-Zwart". Repetitie Jazz-band. Het winterprogramma tot 1 Januari is in druk verschenen. Bewaart het goed en komt, ook of de Zondagavonden wanneer er diverse prijs kampen zijn. G. F. DE BEER pr„ Praeses. g zijn nog niet in prijs gj verhoogd! 5 Verhaast daarom Uw besluit en vraagt direct de fraai geïllustreerde catalogus aan; dit verplicht U tot niets. Op het oogenblik bieden wij een prachtige keuze van de nieuwste piano's en orgels in onze nieuwe showrooms tegen d'e laagste prijzen. Bespeelde instrumenten reeds vanaf40. Levering franco door geheel Nederland Haarlem - Kruisstraatt 33 Een advertentie behoeft geen .kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper. Rubriceering er. gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief. NAAR Hij behandelt juist de KERN van het spel zoo goed. En als je dat weet, komt de rest vanzell Uitgave van de N.V. Drukkerij „De Tijd" N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam Postgiro 22884 Afgehaald aan ons bureau l 0.60 Franco p. post na ontvangst (0.65 Verkrijgbaar in den Boekhandel £amp DOOR A. HRUSCHKA 14 Alleen Hardi, Erna en Annie ontbreken. Erna omdat zij gouvernante is op 'n kasteel dicht bij de Hongaarsch-Roemeensche grens en tengevolge van de slechte verbinding niet tijdig ter plaatse kon aankomen; Annie omdat de ouders van de haar toevertrouwde kinderen op reis zijn, en zij met de kinderen bij een lid der familie verblijvend, ze niet aan de zorg van anderen mocht overlaten. Het eenvoudig-fiere optreden van de familie Eltz maakte indruk. Menigeen, die tot nu toe getwijfeld heeft, zegt bij 'zich-zelf: „Deze hou ding zouden ze niet kunnen aannemen, als zij ook maar in de verste verte aan de schuld van Eberhard geloofden, 't Is mogelijk, dat de zaak anders is gelegen dan men gelooft." De pastoor, die bij het graf een hartelijk woord spreekt, rept niet van de op Hardi rus tende verdenking. Hij spreekt integendeel van den „armen ouden man, die geen behoeftige zonder steun kon laten en nu door de hand van een onbekenden moordenaar aan degenen, die hem liefhadden en erkentelijk waren, plotseling was ontrukt." Ook dat maakt indruk; ook dat stemt tot nadenken Martin Odörfer en Ida Leitner blijven dicht bij de familie Eltz. Beiden zijn hevig ontroerd. Ida schreit en snikt zoo luid, dat zij ieders aan dacht trekt. Kolbried heeft Emmi Eltz, die in den beginne scheen te wankelen, zijn arm gepresenteerd. Otto geleidt zijn moeder. Een massa bloemen sieren de kist. Een reus achtige krans, waaraan eenige meters purper zijden lint fladderden, wekt de bewondering der eenvoudige menschen van Vriebusweiler. Op het lint leest men in gouden letters: „Laatste groe ten Familie Sochor". Geen zweem van de gevreesde vijandige manifestaties tegen de familie Eltz. Zelfs geen al te nieuwsgierig aankijken Reeds in de kerk heeft men een vreemden, in 't zwart gekleeden heer opgemerkt, die 'n hoogen zijden hoed met breeden rouwband draagtZonder ook maar even te knikken, ging hij de familie Eltz voorbij, blijkbaar trach tend, vóór haar het lijk te volgen. Eenige menschen, die beweren, hem van vroegere bezoeken aan „Rozenhof" te kennen, zeggen, dat het een neef van majoor Winkler is, makelaar in onroerende goederen te Graz. Maar, weten ze verder, sinds lang had majoor Winkler alle betrekkingen met dien persoon hij heette Sochor afgebroken Op het kerkhof is de kist neergelaten in 't graf. De doodgraver wil mevrouw Eltz de schop aangegeven, opdat zij, volgens ge bruik, drie schoppen aarde in het graf zal werpen. Zij heeft den steel van de schop reeds in de hand, maar Sochor komt tusschenbeiden, werpt mevrouw Eltz een koelen, trotschen blik toe, waarin zelfs verachting doorstraalt, rukt haar de schop uit de hand, werpt zelf driemaal aarde op de kist en gooit dan de schop neer op den rand van 't graf,instede van ze terug te geven aan mevrouw Eltz. Dan verwijdert zich de heer Sochor, trotsch als een pauw, zonder zelfs den ouden, eerbiea- waardigen pastoor een groet waardig te keuren. Slechts eenige personen hebben 't incident bemerkt, maar die weinigen zeggen bij zichzelf: „Door die houding heeft Sochor willen pro testeeren tegen de aanwezigheid van mevrouw Eltz bij de begrafenis." Notaris Kolbried behoort tot die weinigen. Hij kan nauwelijks zijn ver ontwaardiging verbergen en dit is ook het ge val met Otto Eltz, die beurtelings rood en bleek wordt en tracht, zijn moeder zoo snel mogelijk weg te leiden van het grafmaar niet vóór dat zij en ook hij de traditioneele drie schoppen aarde op de kist hebben geworpen Na' de begrafenis begeeft zich de familie Eltz naar hun woning en Kolbried gaat naar de zijne, die bestaat uit de gelijkvloers gelegen vertrekken eener den burgemeester toebehoo- rende villa achter de Groote Markt. Otto Eltz, zijn vrouw en Rosa smeeken moeder, Yvetta, Emmi en Sibylle, onmiddellijk hun kof fers te pakken en althans voor eenigen tijd bij hen te Weenen hun intrek te nemen, 't Zou dwaas zijn, zeggen ze, nu te Vriebusweiler te blijven, waar zij voor het oogenblik aan allerlei onaangenaamheden zouden blootstaan en voort durend aan het gebeurde zouden moeten den ken. Sibylle kon onmiddellijk verlof krijgen en zij allen hadden op de eerste plaats behoefte aan rust en afleiding. Maar de vier dames weigeren beslist, hoewel dankbaar voor de goede bedoeling. Zij weten, dat Otto het goed meent, maar zij kunnen er niet toe besluiten, Vriesbusweiler te verlaten zoolang Hardi zich in hechtenis bevindt. Boven dien jaagt de gedachte aan de drukte te Wee nen, aan vreemde menschen en een vreemde omgeving haar juist nu schrik aan. Zij heb ben behoefte aan stilte, aan kalm nadenken. En er is geen betere afleiding dan werken. Sibylle heeft haar school en de jonge dames wilden, zooals Emmi tot dan toe reeds had gedaan, arbeiden voor de zaak, die Emmi méér werk op droeg dan zij afkon. Maar de voornaamste reden harer weigering kon worden samengevat in dit ééne woord: Hardi. Zoolang men hier was kon men veel doen om hem het lijden te verlichten. En als zij nu vertrokken, zouden de menschen daar zeker uit opmaken, dat hun geloof aan Hardi's on- chuld wankelde, zoo niet geheel verdwenen was. En dat in geen geval! Want vaster dan ooit waren ze van zijn onschuld overtuigd, en onaangenaamheden en krenkende zinspelingen konden haar geen schrik aanjagen. Otto en Rosa moesten toegeven. Margarete, Otto's vrouw, omhelsde haar schoonmoeder en zei: Het spijt mij innig, Mama, niet voor u te mogen zorgen, maar ik begrijp u zoo goed! Ook mij zou men, als Otto in Hardi's plaats was, niet wegkrijgen uit Vriebusweiler De kinderen uit Weenen konden niet lang blijven, want Otto en Rosa hadden slechts één dag verlof! Otto riep Yvetta ter zijde en drukte haar een vrij aanzienlijke som in bankpapier in de hand. Hardi en jullie allen, fluisterde hij, moogt niets te kort komen. Neen, Yvetta, niet tegen stribbelen; immers, wij kunnen anders niets voor je doen. Rosa en ik verdienen aardig wat geld, en Grete heeft eenig vermogen. Gun ons tenminste de voldoening, je voor gebrek te mogen bewaren. Is 't geld verbruikt, geneer je dan niet en schrijf onmiddellijk. Vervolgens deelde hij haar nog mede, dat Silas Hempel ten gunste van Hardi zou wer ken en vroeg, of de detective zich reeds bij de familie had aangemeld. Het antwoord luidde ontkennend. Otto meende den heer Hempel even te heb ben gezien onder de menschen die de begra fenis bijwoonden: maar heel zeker was hij er niet van. In ieder geval zou de beroemde detective vroeg of laat de familie Eltz en ook notaris Kolbried een bezoek komen brengen; 't was van 't allerhoogste gewicht, hem dan in volle oprechtheid al de inlichtingen, die hij vroeg of die hem by zijn taak van eenig nut konden zijn, te verschaffen. Onmiddellijk na de begrafenis was Emil Sochor naar het gerechtsgebouw gegaan en had zich aangemeld als erfgenaam van zijn oom, den heer Winkler, voor het geval, dat deze „bij uiterste wilsbeschikking geen andere rege ling getroffen had." Deze laatste zinsnede klonk als een vraag. Mr. Lörs zei hem, dat men weliswaar nog geen testament gevonden had, maar dat de knecht bleef bij zijn herhaalde en stellige ver zekering: er bestond een testament en dat luidde ten gunste van de familie Eltz. 't Sprak vanzelf, dat niemand in het bezit van de nala tenschap kon treden, vóórdat dit punt van ge wicht was opgehelderd. Middelerwijl stond het den heer Sochor vrij, van zijn erfrecht kennis te geven. De heer Sochor deed zulks in den voorge schreven vorm en keerde vervolgens terug naar Graz. Notaris Kolbried hoorde dit alles den vol genden dag van Mr. Klarmann, toen zij elkaar toevallig ontmoeten. Onmiddellijk daarna trof hij den hoofd onderwijzer, die hem aansprak en verlof vroeg om hem te vergezellen. Kolbried, die heel den dag hard gewerkt had, stemde gaarne toe. Ik heb dringend behoefte aan frissche lucht en beweging, zei hij, en uw gezelschap op een wandeling in de vrije natuur zal me heel aangenaam zijn. Het genoegen is wederzijdsch

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5