Technische uitvoering van de distributie GELEZEN COURANTEN W, FINANCIEN Wij luisteren naar... Hestaurant DORRIUS Stamkaart grondslag van het stelsel MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN' Dagfilm ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 Indisch telex-net in gebruik genomen HET AUTORIJVERBOD OP ZONDAG Geheimzinnige brand te Baarn Villa na ontploffing afgebrand Boerderijbrand te Zegge JHR. DR. S. VAN CITTERS Afscheid genomen als president curator der Landbouw- hoogeschool NA DE BESCHIETING VAN DE „MEES" Stoffelijk overschot ir. Malmö Lamm naar GEZANT VAN PERU ERNSTIG ZIEK VOOR R.K. GEMOBIL1SEERDEN TENTOONSTELLING A. C. WILLINK In het Museum Boymans AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN ZWARE MIST OORZAAK VAN DOODELIJK ONGELUK Examen logopaedist (spraak kundige) DAMMEN R.K. LANDSKAMPIOENSCHAP ilt U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doer" na Oeeft dan dit blad lezing aan de kazerne, het militairenfehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. Zondag 1 October Maandag 2 October MARKTEN I.V.C.B.-programma voor Zondag a.s. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR N a LA CARTE Wie zich den gang van zaken tijdens de mobilisatie 1914—1918 herinnert, toen ge heel onvoorbereid en op korten termijn een distributiestelsel moest worden ingevoerd, dat tengevolge van deze en andere omstan digheden in vele opzichten niet op volle digheid aanspraak kon maken, terwijl ook aan de uitvoering en de controle daarop verschillende bezwaren waren verbonden, heeft zich in deze tijden wellicht eens af gevraagd, hoe thans een distributieregeling zal werken. De ervaringen, opgedaan in de vorige periode, zijn voor het departement van Economische Zaken aanleiding geweest thans reeds vroeg tijdig een regeling voor het geheele land voor te bereiden, zoodat, wanneer het distributie apparaat in werking wordt gesteld, alles tot in de kleinste onderdeelen is geregeld, zooals uit het volgende overzicht moge blijken. De grondslag van het distributie-stelsel vormt de distributie stamkaart. Op grond van de gegevens van deze kaart kunnen den consument worden uitgereikt: a) Een bonboekje voor de distributie van artikelen, waarvan de verstrekking niet dage lijks behoeft te geschieden, (algeme endistribu- tisboekje). fcj Een bonboekje voor de distributie van brood. Aan ieder, die in het bezit is van een volgens de aan de gemeentebesturen toege zonden instructie uitgereikte distributie- stamkaart, wordt uitgereikt een algemeen distribufieboekje en een rtistributieboekje voor brood. Het algemeen distributieboekje bevat pl.m. 100 genummerde bons. Het distributieboekje voor brood bevat eveneens genummerde bons, welke recht geven op een bepaalde nader aan te geven hoeveel brood, beschuit, enz. Deze bons besraan uit 2 coupures, zoodat de gebrui ker zich b.v. desgewenscht hierop beschuit en klein brood kan verschaffen. Uiteraard worden de hoeveelheden te zijner tijd be kend gemaakt. Voor de uitgifte van het algemeen en het brooddistributiefcoekje wordt bekend gemaakt welk hokje van de distributie-stamkaart het distributiekantoor moet waarmerken. Worden hiervoor b.v. aangewezen de hokjes a 1 en a 2, dan zet hierin de ambtenaar, be last met de uitgifte van distributieboekjes, een kruis met inkt. Dit is voldoende, aangezien *de ondergrond van de distributiestamkaart zoo ge kozen is, dat uitwisschen of radeeren niet pao- gelijk is, zondat dat dit met een eersten oog opslag is te zien. Zoolang evenwel deze stamkaarten en bon boekjes nog niet gereed zijn, kan, zooals reeds gemeld, gebruik worden gemaakt van een ncoddistributie-kaart. De gang van zaken is als volgt: Nadat bij Ministerieele beschikking de hier voor in aanmerking komende goederen als dis tributiegoederen worden aangewezen, zooals reeds voor een aantal goederen is geschied, reikt de gemeente een enquête-formulier aan alle détaillisten uit. De gemeente kan datum en uur bepalen, waarop de détaillisten deze for mulieren op een aan te wijzen plaats in ont vangst kunnen nemen. De détaillist is dus verplicht zelf de formu lieren te halen. Verder moet worden bepaald, dat de formulieren uiterlijk 5 dagen na den eer sten datum van uitgifte moeten worden ingele verd op een door de gemeente aan te wijzen plaats. De geheele enquête vordert dus maxi mum vijf dagen. Iedere détaillist, die binnen dezen termijn zijn formulier niet heeft inge leverd, kan van de verstrekking van distributie goederen worden uitgeschakeld. Op het formu lier moet de détaillist vermelden: a. Zijn voorraad op den datum van afgifte. b. Zijn gemiddelden voorraad. c. Zijn omzet per week. De gemeente zendt deze enquête-formulieren naar het Centraal Distributie Kantoor te 's-Gra- venhage en wel met een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt ieder formulier door het Centraal Distributie Kantoor voorzien van twee nummers, n.l. het nummer van den distri butiekring en het nummer van den détaillist. Dit nummer is in verband met de mechanisatie van de administratie van veel belang. Verder wordt bepaald, op welken dag van de week de détaillist zijn van den consument ontvangen bonnen, moet inleveren. Van deze nummering, enz., geeft het Centraal Distributie Kantoor kennis aan den distributiekring en aan den détaillist. Deze kennisgeving geschiedt door middel van het toezenden van een kaartje van onderstaand model: 180/1134 Ma. P. H JANSENS Hoogstraat 123 Rotterdam. Het nummer links boven beteekent dus, dat Jansens te Rotterdam (kring no. 180) is inge schreven onder no. 1134. De letters Ma. in den rechterbovenhoek beteekenen, dat Jansens steeds op Maandag zijn consumentenbonnen moet inleveren. Verder wordt uit de enquête-formulieren me chanisch een overzicht samengesteld van de voorraden en den omzet per kring en per ar tikel. zoodat de kringen hieromtrent geheel op de hoogte zijn. Is dit gebeurd, dan kan worden bepaald, dat de verkoop en aflevering van goederen in het klein verboden zal zijn zonder dat de consu ment een aangewezen distributiebonnetje inle vert. Tevens wordt dan voor de distributiegoe deren een algemeen vervoerverbod afgekondigd Door middel van de radio en pers wordt vroegtijdig bekend gemaakt, dat aan den con sument tegen inlevering van een bepaald bon netje in een zekere periode een hoeveelheid distributiegoederen ter beschikking wordt ge steld tegen een bepaalden prijs. Uiteraard moeten nu de détaillisten over vol doenden voorraad kunnen beschikken om aan de vraag van de consumenten te kunnen vol doen. Hiervoor doet het Centraal Distributie Kantoor aan de détaillisten vroegtijdig een schriftelijke mededeeling, hoeveel goederen zij kunnen bestellen (toewijzing). Deze toewijzing bestaat uit een bestelbon in twee gedeelten (den z.g. a- en b-bon). De berekening van de toewij zing geschiedt als volgt: De gemeentebesturen doen aan het Centraal Distributie Kantoor mededeeling, hoeveel bon boekjes c.q. distributie-noodkaarten zijn uitge geven. Het Centraal Distributie Kantoor weet dus precies, hoeveel bonnen er maximim inge leverd zullen kunnen worden. Wordt nu b.v. be paald (in verband met de voorraadpositie) dat er in een bepaalde periode 1 ons thee zal wor den gedistribueerd, dan kan het Centraal Distri butie Kantoor precies uitrekenen, hoeveel onsen thee er maximum gevraagd zullen worden. Alleen is het niet bekend, hoe de verdeeling per leverancier moet zijn, omdat iedere consu ment vrij is te koopen waar hij wil. Om dit nu te berekenen wordt de eerste maal gebruik ge maakt van de opgaven op het enquête-formu lier. Hierop toch moet de omzet per week wor den opgegeven. Uiteraard bestaat de kans, dat dfeze gegevens door verschillende détaillisten niet juist zijn, omdat het schijnbaar hun be lang is, dit omzetcijfer hooger op te geven. In derdaad is dit slechts schijnbaar, want hier mede wordt afgezien van de ernstige straffen waaraan men zich blootstelt niets bereikt en wel om de volgende reden: De eerste maal zal de toewijzing aan den détaillist zoodanig zijn, dat hij bestelbiljetten voor 3 distributieperiodes tegelijk krijgt, d.w.z. iedere winkelier kan. voldoende goederen be stellen voor drie distributieperiodes. Hij heeft dus een te grooten voorraad. Daar de verkoop alleen tegen inlevering van het aangewezen bonnetje mag geschieden, is dit echter geen be zwaar, zelfs noodzakelijk. Immers, komen er nu meer 'klanten, dan volgens zijn normale toe wijzing kan worden verwacht, dan kan hij uit den voorraad dien hij door deze meervoudige toewijzing heeft gekregen, putten. Hij krijgt dus in een dergelijk geval meer bonnen dan op grond van de enquête kon wor den verwacht. Dit komt dan bij de toewijzing voor een verdere distributieperiode tot uitdruk king, omdat deze toewijzing dan geschiedt op grond van de ingeleverde bonnen. De winkelier kan gelijktijdig opplakvellen voor verschillende artikelen inleveren. Hij mag ech ter een opplakvel niet voor meer dan een artikel gebruiken. Bovendien wordt voor ieder artikel bepaald hoeveel bonnen minimum moe ten worden ingeleverd. De lijsten worden op het Centraal Distributie Kantoor gecontroleerd en bewerkt. Aan iede- ren détaillist wordt nu weer een toewijzing ge daan (door toezending a en b) voor de volgende distributieperiode, welke precies gelijk is aan de blijkens het aantal bons omgezette hoeveel heid. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de eerste toewijzing bovendien eenigszins ruim zal zijn, zoodat de winkelier, die zijn omzet eer lijk heeft opgegeven, voldoenden voorraad zal hebben om de aangeboden distributiebons in te wisselen. Zooals reeds werd gemeld, bestaat de bestelbon uit twee gedeelten, den a- en den b-bon. Dezen bon kan de winkelier bij het inleveren van de distributiebonnetjes in ontvangst nemen bij het distributiekantoor. Het Centraal Distributie Kan toor zendt nJ. de bonnen aan het distributiekan toor met een overzichtlijst. Wel moet worden bedacht, dat deze toewijzing dus gebaseerd is op de ingeleverde bons van een vroegere periode. Zoo zal b.v. de toewijzing voor de 4e periode gebaseerd zijn op de ingeleverde bons der 3e periode en heeft dan gedurende deze periode tijd zij bestelling te doen. Op de bon is ingevuld: Naam en nummer van den détaillist, Artikel, Toegewezen hoeveel heid, Distributieperiode (d.wtz. in welken 'ter mijn de goederen aan den consument mogen worden verkocht), Geldigheidsduur van den bon. De detaillist kan met den bon zijn bestelling doen bij zijn grossier (groothandelaar), dien hij zelf op den bon invult. De bon bestaat uit twee gedeelten, den a- en den b-bon. De grossier be houdt den a-bon, omdat deze later moet dienen als geleidebiljet voor het vervoer van de goe deren van hem naar den détaiilist. De b-bon dient voor hem, om te gebruiken voor verdere bestellingen, dus b.v. bij den importeur. De grossier krijgt echter waarschijnlijk meer b- bonnen en kan deze inleveren bij het distributie kantoor. Hij heeft ook een bestelboekje en kan dan tegen inlevering van een voldoend aantal b-bonnen een bestelbon in grootere coupure doen afstempelen bij het distributiekantoor. Opge merkt zij, dat de détaillist dus vrij is in de keuze van leveranciers. Den a-bon vna den dé taillist behoudt de grossier echter, omdat deze immers moet dienen als vervoerbiljet. Tenslotte zij nog vermeld, dat steeds de toe gewezen hoeveelheid gelijk zal zijn aan het aan tal ingeleverde bons. Moet het rantsoen worden verminderd, dan zal dit geschieden, door de distributieperiode te verlengen (b.v. van 2 tot 3 weken). Het centraal distributiekantoor is gevestigd in eenige panden aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage tegenover het Ministerie van Economische Zaken. De centrale leiding berust bij dr. W. L. Groe- neveld Meyer, administrateur aan het departe ment van Economische Zaken, terwijl met de dagelijksche leiding is belast de heer S. de Hoo, hoofdcommies van dat Departement. Het Centraal Distributie Kantoor is gaarne bereid nadere bijzonderheden aan belanghebben den te verstrekken. Men wende zich daartoe echter niet tot ambtenaren persoonlijk, doch tot den inlichtingendienst van het kantoor, Bezui denhout 93, telefoon 720060. BATAVIA, 30 Sept. (Aneta). Op het kantoor van het A. N. I. P. Aneta te Batavia werd het „Aneta-telex-net" in gebruik genomen. Op dit net zijn aangesloten dagbladen te Bandoeng en Semarang, alsmede een tweetal dagbladen te Batavia. De in gebruikneming werd bijgewoond door verschil1-ïde autoriteiten. ,De opening van het telex-net geschiedde door middel van het verzenden van het eerste Aneta- telex-bericht voor de aangeslotenen. De plechtigheid van de ingebruikstelling van het net werd voorafgegaan door een toespraak van den directeur van Aneta, dr. Slotemaker de Bruine, tot de aanwezigen, waarin hij een kort exposé gaf van de voorgeschiedenis. Nadat het net in gebruik was genomen, hield de regeeringsgemachtigde voor algemeene za ken, dr. Levelt, een korte toespraak. De directeur van Aneta sprak hierop nog en kele woorden van dank, waarna de onderdirec teur van Aneta, mr. De Vries, de technische werking van het apparaat uiteen zette. Hieruit vloeide een geanimeerde discussie voort, waaraan ook werd deelgenomen door ir. Hillen, hoofd van den P. T. T.-dienst, die de vraag stelde in hoeverre ook het publiek zou profiteeren van dezen internen maatregel. De directeur van de Javabode, de heer Metselaar, zette uiteen, dat, dank zij de telex, de nachte lijke werking van de telegrammen sneller kan geschieden dan dit thans het geval is. Hierdoor wordt het publiek veel sneller van nieuws in kennis gesteld. De minister van Economische Zaken heeft be paald, dat het in verband met het autorijver - bod aan personen van onder dat departe ment ressorteerende diensten verboden is, op Zondag gebruik te maken van een afgegeven bewijs van vrijen doortocht, tenzij dit in het belang van den dienst bepaald noodzakelijk is. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur hoor de de dienstdoende stationschef van het sta tion Baarn een hevigen knal en kort daarop zag hij, dat de villa staande aan de Spoorweglaan no. 8 brandde. De knal was zoo hevig, dat deze tot ver in den omtrek hoorbaar was. Onmiddellijk rukte de brandweer uit, doch zij kon niet verhinderen, dat de villa, welke eigen dom is van mevrouw Meindersma uit Den Haag, geheel afbrandde. Sinds korten tijd was de vil la in gebruik bij een familie, die een gedeelte daarvan als showroom had ingericht. Men kon niet te weten komen, wie deze familie was, daar het soms gebeurde, dat er dagen lang niemand in de villa aanwezig was. Ook de naaste buren wisten niet wie de eigenlijke bewoners waren. Volgens de brandweerautoriteiten moet de brand aan gasontploffing te wijten zijn. Even wel gelooft men, omdat de knal zoo hevig was dat men ook met een dynamietontploffing te doen kan hebben, Ruiten en vensters werden tot op verren afstand weggeslingerd. Bij het blusschingswerk verleenden militairen, die in een nabij gelegen villa gebivakkeerd lagen, as sistentie. Te Zegge (N. Br.) is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Fr. Ossenblok, waardoor woonhuis en schuur in asch werden gelegd. Terwijl men bezig was met electrisch dor- schen is, vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in den tractor, vanwaar het vuur zich mededeelde aan de mede in de schuur staande dorschmachine. In korten tijd stonden schuur en woonhuis in lichtelaaie, waarbij beide geheel verloren gingen. Gelukkig was er geen vee ge stald. Wel ging de geheele daar aanwezige graanvoorraad verloren, alleen het wagenhuis is behouden gebleven. Verzekering dekt de schade. In een bijeenkomst van het college van cura toren der Landbouwhoogeschool te Wagemngen heeft de president-curator jhr. dr. S. van Citters. aan wien bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 October op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan den lande be wezen, afscheid genoemen van zijn mede-cura toren. De oudste in anciënniteit der curatoren, dr. E. van Weideren baron Rengers, heeft den af tredenden president toegesproken en daarbij gewezen op de bijzondere omstandigheid, dat de heer Van Citters sedert de stichting van de hoogeschool, dus gedurende meer dan 21 jaren, het curatorium heeft gepresideerd, en op net vele en belangrijke werk dcor de president curator in dien tijd ter ontwikkeling van ueze instelling heeft verricht, zoodat de tegenwoor dige bloei der hoogeschool voor een zeer groot deel aan hem te danken is. Jhr. van Citters antwoordde, dat de arbeid voor de Landbouwhoogeschool hem steeds een groote voldoening had geschonken, vooral ook door de aangename samenwerking in het cura torium. Hij sprak de hcop uit, dat de hoogeschool zich als instelling voor hooger onderw'js en wetenschappelijk onderzoek in de tegenwoordige richting zou blijven ontplooien. Te Hoofddorp is het stoffelijk overschot ge schouwd van den ingenieur Gustaf Robert Lamm, uit Zweden, die tijdens de vlucht van het K.L.M.-vliegtuig „Mees" bij een aanval door een Duitsch oorlogsvliegtuig zoo noodlottig om het leven kwam. Dr. Hulst uit Leiden verrichtte deze schou wing en vond daarbij den kogel, welken de offi cier van justitie te Haarlem in beslag nam. Het stoffelijk overschot is later naar Schip hol overgebracht vanwaar het Vrijdag met een extra vliegtuig naar Malmö is overgebracht. Naar wij vernemen, is de gezant van Peru, dr. Alberto Ulloa, ernstig ongesteld. Tijdens zijn ziekteverlof zal de heer Emilio de Althans als zaakgelastigde ad interim optreden. Het werkcomité van het R.K. Centraal Comité „Voor Onze Gemcbiliseerden", neeft reeds zijn tweede werkvergadering gehouden. Het werkschema voor de plaatselijke afdee- lingen, dat zij nog deze week zullen ontvangen, werd definitief vastgesteld. Aldus is verkregen dat in tal van plaatsen het werk onmiddellijk wordt aangevat. Aangegeven werd in vele punten, wat de plaatselijke comité's kunnen be hartigen en hoe zij op de beste wijze nun veelzijdige activiteit kunnen ontplooien. Met de officieele instanties wordt overig ge- gepleegd. Besproken werd ook het verwerven van de noodzakelijke geldmiddelen. Eenige "be langrijke giften zijn reeds verkregen, zoodat de financiering der eerste werkzaamheden ver zekerd is. Tot het verkrijgen van specii e abonnementen op R.K. bladen, wordt met de directies overleg gepleegd; een regeling, waar door het aantal beschikbare abonnementen doeltreffend over de verschillende kantonne- menten zal worcen verdeeld, is inmiddels voor gesteld. Tevens werd de mogelijkheid van een ge- illusstreerde „Saldatenkrant" onder het oog ge zien. Naar wij vernemen zal er in 't museum Boy mans te Rotterdam een tentoonstelling georga niseerd worden van schilderijen van een van onze jongere kunstenaars, A. C. Willink. Voor het eerst zal een vrijwel compleet over zicht van het werk van dezen schilder uit de jaren 1924 tot 1939 bijeen zijn. Reeds zijn vele toezeggingen van musea en particuliere verzameling verkregen. De tentoonstelling zal midden October ge opend worden. Te zelfder tijd zal ook weer een gedeelte van het museum toegankelijk zijn. De 25-jarige militair Ch. V., die op de Carel van Bylandtlaan te 's-Gravenhage van een vrachtauto is geslingerd en met een schedelba- sisfractuur naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal is vervoerd, is des nachts aan zijn bekomen verwondingen overleden. Op den rijksweg RoermondMaastricht is vanmorgen een doodelijk ongeluk gebeurd. Tegen kwart over acht reed de ongeveer 25- jarige motorrijder A. v. d. Z. uit Roermond, on der de gemeente Maasbracht tegen een hem tegemoetkomenden personenauto uit Maas tricht. De botsing, vermoedelijk veroorzaakt door den zwaren mist, welke het zicht belemmerde, was zoo hevig, dat het stuur van het motorrijwiel den ongelukkige'in het lichaam drong. Met zijn hoofd sloeg hij daarenboven tegen den auto. Van der Z. was vrijwel op slag dood. DEN HAAG. Geslaagd de dames T. Ger- hardt, Bussum; A. v. d. Raad, Velp (G.) en ds heeren J. A. M. Dicker (Fr. Lambertus), Arnhem; B. Lampe, Roermond. Na veel tegenspoed is dit tóurnoói dan einde lijk zoo ver gevorderd, dat de finale gespeeld kan worden. Wegens den langen duur werd het voor de deelnemers zeer moeilijk, zich beschik baar te blijven stellen. Zoo zag H. v. Nieuwkerk zich ten slotte gedwongen zich door mobilisaite en andere redenen terug te trekken, hetgeen zeer jammffr is, daar deze jeugdige doch sterke speler dit jaar stellig een zeer goede kans op den titel maakte. De eerste partij in deze finale bracht J. Mees ter en G. Eising tegenover elkaar; eerstgenoem de is nog voldoende bekend van het vorige jaar, terwijl Eising als nieuweling in deze wedstrijden een prachtig debuut maakt en nog geen een partij verloor. Deze partij kenmerkte zich dan ook door uitstekend spel van beide zijden, men bleek zich van elkanders krachten volkomen bewust. Meester opende Fransch, hetwelk door Eising Holl. beantwoord werd. Bij den 6en zet ruilde Zw. met 14—20, waardoor spoedig het stuk op 4 gespeeld moest worden en Zw. l.vleugel eenigs zins gedrongen kwam te staan. Wit kon daar achter niet van profiteeren wegens eenige las tige dreigingen. Bij den aanvang van het mid denspel kreeg wit een kansje om het initiatief te nemen door 13. 31—27. Meester durfde de con sequenties blijkbaar niet aan en vereenvoudigde het spel. Hier ging een kansje verloren. Na 20 zetten werd Zw. gedwongen 3 op te spelen we gens een dreigende combinatie op het randstuk 25. Zw. pareerde de dreigingen door wederom te vereenvoudigen en verkreeg, tegen een solie- deren stand van wit, een terreinvoordeeltje. Een kans om Zw.'s korten vleugel in bedwang te hou den werd door wit bij den 27sten zet niet benut, door het spelen op een zetje. Zw. liet zich ook thans niet misleiden en maakte een goed ge bruik van de gelegenheid om zijn randstukken in het spel te brengen. Zeer interessant waren de duels, wederzijds werden geraffineerde zetjes in 't spel gevlochten en aanval met aanval beant woord. Na diverse fraaie verwikkelingen brak wit ten koste van een stuk door. Zwart offerde echter eveneens een stuk en in een stand van 3 om 3 was winst niet meer mogelijk. Behou dens enkele minder sterke zetten een fraaie en zeer goede partij. De tweede ronde zal plaats hebben op 1 Oc tober as. te Zwaag in café Het Grauwe Paard, aanvang 1.30 uur. Dan zullen elkander ontmoe ten G. BelderokJ. Meester en G. Eising W. Heijdra. Daar elk puntje zeer kostbaar is zal het ook hier niet aan spanning ontbreken. «nnniiMmimiuiiniiimiimiiiiitiiiiiiiiiiiiniiiiMfiiiiiinninmnn» V_J od beproeft het zwaarst dien HIJ het meest bemint uiiiiiMiiiiniiiiimimHiiiiiiiiuiiiiiiimmiiiimiiiiimiiiiMiuiiuiiiiv HILVERSUM I, 875 en 414.4 M. 9.30 KRO. 9.30 Gramofoonmuziek, 10.30 Hoogmis, 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 Causerie „Organisa tiewezen van boeren en tuinders in Neder land", 12.35 Gramofoonmuziek, 12.45 Berich ten ANP. gramofoonmuziek. 1.00 Causerie „Het Katholieke boek voor het Katholieke kind", 1.20 KRO-orkest, 2.00 Vragenbeant- woording, 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 4 00 Ziekenlof 4.55 Gramofoonmuziek. 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. me- dedeelingen, 8.15 Vroolijk programma, 9.15 KRO-orkest en solisten. (In de pauze: Gra mofoonmuziek), 10.30 Berichten ANP, 10.40 Epiloog, 11.0011.15 Esperantonieuws. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek, 9.00 Berichten, 9.05 Tuinbouwhalfuur, 9.35 Gramofoonmuziek, 9.59 Berichten, 10.00 Gramofoonmuziek, 10.40 De clamatie en gramofoonmuziek. 11.00 VARA- Kinderkoor „De Merels" en gramofoonmuziek, 11.30 VARA-Harmonie-orkest. 12.00 „De oor log en de moderne berichtgeving", 12.20 AVRO-Amusementsorkest en solist (Om 12.45 eventueel berichten ANP), 1.15 Gramofoon muziek. 1.30 Causerie „Wat er in Indië ge beurt", 1.50 Gramofoonmuziek, 2.00 Boekbe spreking, 2.30 Pianovoordracht 3.00 AVRO- Musette-ensemble (opn.), 3.30 Gramofoonmu ziek, 4.15 AVRO-Dansorkest, 4.45 Eventueel Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek. 5.30 Voor de kinderen, 6.00 Sportpraatje, 6.25 Sportnieuws ANP. 8.00 Berichten ANP, even tueel: Vraag en antwoord, 8.25 Omroeporkest en solisten, 9.30 Radiotooneel met muziek, 10.00 Orgelspel, 10.15 Het Renova-septet. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Dansmuziek (gr- Pl KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert, 8.20 Gevarieerd program ma. 9.35 Gramofoonmuziek, 11.20 Koorcon cert, 12.00 Omroepkoor en -orkest en solist, 2.35 Populair concert, 4.20 Omroepkleinorkest 6.00 Kamermuziek, 6.20 Concerten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 KI. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Jan Steurs' Musette-ensemble en solist, 11.35. 12.20, 1.30 2.20 en 2.50 Gramofoonmuziek, 3.35 Ge mengd Omroepkoor, 6.20, 7.20 en 7,45 Gramo foonmuziek, 8.20 Ontspanningsprogramma v. soldaten. 8.50 Gevarieerd programma. 10.30 12.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek 10.20 Koninklijke koorvereeniging „Amitié" en soliste, 11.20 Ko ninklijke koorrereeniging „Amitié". 11.35 Grainrfoonmuz., 12.05 Pianovoordracht, 12.35 Jean üuchesse en zijn orkest, 1.552.15 en 2.50 Gramofoonmuziek, 3.05 Omroepsympho- nle-orkest (opn.), 3.50 Marceau Budtor.'s Mu sette-ensemble, 4.50 Jeugdkoorconcert. 5.20 en 6.00 Omroepdansorkest, 7.15 en 7.35 Gra mofoonmuziek, 8.20 Uitzending voor soldaten, 8.50 Gevarieerd concert, 11.2012.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.40 Berlijnsch Philharmonisch orkest, 9.50 Gramofoonmuzek 10.40 Otto Dobrindt's or kest. Hierna tot 1.20 Nachtconcert. NCRV-Uitzendlng HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. 8.00 Eventueel berichten ANP, 8.15 Gramo- foonplaten, 11.30 Gramofoonplaten (12.00— 12.15 Berichten), 12.30 Amsterdamsen Salon orkest en gramofoonplaten, (om 12.45 even tueel berichten ANP). 2.35 Gramofoonplaten, 3.303.55 Gramofoonplaten, 5.00 Gramofoon platen, 6.15 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten, 7.15 Gramofoonplaten, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten, 8.15 Planovoor dracht en gramofoonplaten, 8.45 Causerie „Force Majeure door oorlogsomstandigheden". 9.15 Radiokoor en gramofoonplaten, 10.00 Be richten ANP, 10.30 Orgelconcert, 11.15 Gra mofoonplaten. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen Programma verzorgd door de AVRO 8.0Q Eventueel berichten ANP. Hierna: Gra mofoonplaten, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Ge wijde muziek (gr, pl.), 10.35 Lyra-trio, 11.20 Orgelspel en hobo-voordracht, 12.10 Ensemble Jetty Cantor (eventueel 12.45 Berichten ANP), 12.55 Gramofoonmuziek, 1.15 Ensemble Jet ty Cantor, 1.45 Orgelspel (opn.), 2.00 Nlna Dolce en haar Puszta-orkest (opn.), 2.30 Omroeporkest en -solist (3.303.50 Voor dracht), 4.30 Disco-causerie, 5.30 AVRO-Aeo- lianorkest, 6.15 De Vagebonden 7.00 Piano voordracht, 8.00 Berichten ANP. Eventueel vraag en antwoord, 8.30 Het Concertgebouw orkest en soliste, 9.55 Gramofoonplaten, 10.15 AVRO-Amusementsorkest, 11.00 Berichten ANP. AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Orgel spel. KEULEN, 456 M. 6.20 Herman Hagestedt's orkest, 8.50 Ge varieerd concert, 10.05 Gramofoonplaten, 11.00 Planovoordracht, 11.20 Concert, 12.20 Om roeporkest. 2.35 Populair concert, 4.35 Om roepkleinorkest, 6.00 Zang, 6.20 Concerten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Om roeporkest, 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gra mofoonplaten. 8.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 8.50 Omroeporkest en soliste. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.35 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Het Strijkorkest' van de Koninklijke Muntschouw burg, 1.502.20 en 5.20 Gramofoonplaten, 6.35 Pianovoordracht, 7.05 Gramofoonplaten, 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 „Le Tableau parlant", opera, 10.10 Gramofoonplaten. 10.30 11.20 Dansmuziek (gr. pl.) IIEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.40 Omroeporkest, 9.50 Pianovoordracht, 10.40 Otto Dobrindt's orkest. Hierna tot 1.20 Nachtconcert. ALKMAAR, 30 Sept. 1939 Boter- en eier markt. Boter, kleinhandel f 0.800.75, idem groothandel f 0.72)4— 0.75. Handel matig. Eendeieren f 3, io.000 kippeneieren, eieren groothandel f 3.505.50. Handel matig. LEIDEN, 29 Sept. Veemarkt. Aanvoer: 515 run deren. 253 klaveren, 1487 schapen en 855 varkens. 31 stieren 200.00—270 oer stuk, 58—62 cent per kg. schoon gewicht, matig. 110 kalf- en melk koeien 150 00260, matig. 219 varekoeien 120.00 225, iets vlugger. 155 vette ossen en koeien 170 00270 per stuk, 5680 cent per kg. schoon 1 wicht, tamelijk vlug. 121 graskalveren 20.00 40, zeer stug. 13 vette kalveren 65.0090 per stuk, 60—80 cer.t per kg. schoon gewicht, zeer stug. 119 nuchtere kalveren 5.0012. tamelijk vlug. 300 vette schapen 19.0027 per stuk, 3848 cent per kg. schoon gewicht, tamelijk vlug. 687 weldeschapen 12.0018, tamelijk vlug, 500 vette lammeren 10.0019 per stuk, 5055 cent per kg. schoon gewicht, tamelijk vlug. 401 mestvarkens 20.0040 en 22 zeugen 60.0080, Iets vlugger. LEIDEN, 29 Sept. Kaasmarkt. 69 partijen Goud- sche kaas: le Soort 36.0038, 2e soort 32.0035 per stuk. 17 partijen Leidsche kaas: le soort 30.00 31, 2e soort 27.5029. Per 50 kg. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK. 30 Sept. 42000 kg. Roode kool 1.403.30, 39000 kg. Gele kool 1 2.80, 3900 kg. Savoye 'kool 1.10—2.50 48000 kg. Uien 2.603.10, greve 2.603.10, drielingen 1.70 —2.20, nep 5.10—5.40. 16000 kg. Peen 1—1.80, 11500 kg Bieten 0.802.30, 880 stuks Bloemkool: I 8.60—11.30, II 1.50—3.50. 2100 kg. aardappe len: Schotsche Muizen 1.80, Blauwe Eigenhei mers 2.40. 184000 kg. vroege Witte kool 0.90 1.20, 300 kg. Rammenas 3.0Ó, 260 kg. Snijboonen 13.10-18.10, 2600 kg. Slaboonen 6.10—12.50. NOORDSCHARWOUDE, 30 Sept. 6200 kg. Roo de kool 1.70—2.60, 51100 kg. Uien 2.60—3, grove 2.50—2.80, drielingen 1.60—2.20, nep 5.10—5.70, 6300 kg Peen 1.40—1.80. kleine Peen 1.10, 3900 kg. Bieten 1.602.20. 24900 kg. aardappelen: Bon ken 1.201.70, Schotsche Muizen 1.70, Drielingen 1.101.20. Eigenheimers 1.902.10. Blauwe Eigen heimers 1.50—2.40, Bevelanders 1.60—1.80, 121200 kg. vroege Witte kool 0.901.20, 10700 kg. Slaboo nen 614.90, 14700 kg pootaardappelen: Eerste lingen 28-35 A 4.20—, B 4.00. AMSTERDAM, 30 Sept. Aardappelmarkt. Aan voer 271000 kg. Prijzen onveranderd. 's-HERTOGENBOSCH, 29 Sept. N.V. Botermijn. Aanvoer 13200 kg. Hoogste „rijs 1.45, laagste prijs 1.37. middelprijs 1.43 per kg. HOOFDDORP. 28 Sept. Granen en Zaden. Re- geeringsprijzen. Rogge 8.00. Chevalier Gerst 8.40, Wintergerst 8.00, Haver 7.00 Duivenboonen 9.25, Paardenboonen 9.25, Bruine Boonen 14.00, Groe ne Erwten 9.85. Wijker vale erwten 13.00. Mansholt Erwten 15.00, Gele Mosterd 15.00, Ka nariezaad 20.00. Karwjjzaad 28.00, Blauwmaan- zaad 25 00, Koolzaad 15.00. Per 100 kg. BOVENKARSI'EL. 29 Sept. „De Tuinbouw" 1100 baal aardappelenDuke 5075. Bintje 85 90, Blauwe 130—135, Eigenh. 100120, grof 85 90 ct. per baal. 87000 stuks Bloemkool: I 9.50 De beurs te Parijs reageerde niet zicht baar op de overeenkomst tusschen Rusland en Estland, alsmede op de door Duitschland en Rusland onderteekende z.g. handelsover eenkomst. Men hecht aan deze feiten geen bijzondere waarde. In verband met de verklaring van minis ter Simon in het Lagerhuis, dat de tekorten van de begrooting niet alleen door verhoog de belastingen kunnen worden gedekt, gaat men te Londen van de veronderstelling uit, dat de eerste uitgifte van een nieuwe staats- leening over veertien dagen zal geschieden. Meer anderen gelooven dat een leening over een maand verwacht kan worden. De verla ging van het Bank-disconto is wel een be langrijke stap in de richting van een lee ning soperatie, maar men schijnt het noodig te achten, dat het vervallen van het voor schrift omtrent minimwm-koersen voor Staatsfondsen ter beurze mogelijk is. Dc National Distillers keert een onveran derd dividend uit van 0.50 per aandeel. De Sint Louis and South Western boekte in Augustus een netto-verlies van 312.000 tegen 148.500 in Augustus 1938. In de eer ste acht maanden een verlies van 1.867.500 tegen 1.284.000 in' de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Canadian Pacific boekte in Augustus een netto-bedrijfswinst van S 906.000 tegen 490.000 in Augustus 1938. De Denver and Rio Grande boekte in Aug. een netto-verlies van 345.000 tegen 507.000 in Aug. 1938. In de eerste acht maanden een netto-verlies van 4.226.000 tegen 5.208.000 in hetzelfde, tijdvak van het vorig jaar. De Amerikaansche eerste klasse Spoorwe gen boekten in de eerste acht maanden een netto-exploitatie-winst van 269.34 millioen tegen S 155.03 millioen in de overeenkom stige periode van het vorig jaar. 135 Amerikaansche eerste klasse Spoor wegen boekten in Augustus aan bedrijfs- ontvangsten 344.40 millioen of 29.06 mill, meer dan in Augustus 1938. De nettc-be- drijfsontvangsten bedroegen 54.59 millioen en waren 9.16 ■millioen hooger. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York werd in de week per 27 September 23 millioen goud ingevoerd, waardoor de goudvoorraad 'n nieuwe record bereikte van S 16.925 mill. Gisteren werd S 88.000 uit Engeland ingevoerd, 80.000 uit Frankrijk en 14.000 uit Canada. De petroleumvoorraden in de Vereenigde Staten zijn in de week per 23 September tot 71.02 millioen vaten gedaald tegen 71.87 millioen vaten in de voorafgaande week. le klasse Zuid I VVH-EKONS Kerkrade Palemi Almania RKNAC' LauraWaub. Sltt. B.Kimbr Zuid II SVDSchijndel ZwaluwKolpir RKTVV W.h.min Brabantia Venl. Bi- Oost PH—NEO AchillesOrio VogidoQuic' West I VVA-VVZ FortltudoDe Mee' EMMZwal. Vooruit HMS—GVO West II SJC—GDA TYBBExcelsir DHLSpartaan Santpoort Leonids 2e klasse Zuid Ia Rapid' Witte vr.veld St. Pieter RKVVL Zuid Ib RKTSV Chèvrem Simpelveld-SVN Kaalheide Haanrade Zuid Ie Swalmen RKBSV Bingelrade Armada SVS—EVV Zuid ld Panningén Steyi Tiglia—DSS DEVBelfeldia FCV—Wittenh. ServatiusVios Zuid Ila Moe—DNL WVS—KVW Roosendaal Virtus SCO—Nw. Borgvliet Gr.-WitRAC Zuid lib Mulo—GW VSV—DESK WoenselVcloo ODI—St. Mich. Gestel Zuid IIc OVC—MCC WVW— Brakkenst WychenDlo BVC—Treffers Oost a DVCVDZ Ratti—RKHVV Oost b DOS—BWO RKHVCEmos LosserOSV ZwolleLonga West Ia SaestumHertha RKBVV—MSV SDO—LVV West Ib DOSS—St. George Alw. Forward WA 2 VICZwaluwen The Victory Wilskracht Constantius Volendam 2 West Ila ADOTeylingen DSSH—Lisse BSMSantp. 2 DEMDOSR West lib DonkBi.-Zw. AeolusOliveo RavaSt. Lodew. Wilhelmus VVP 3e klasse Zuid II Wilhelmina 2 Woensel 2 Schijndel 2 Mulo 2 A Halsteren— Kaaische B. HSCMoe 2 BSC—DIA B Zundert—Ves RAC 2—Zev.b. Hoek Internos Advendo GWze Veersche B. C Velocitas WIK Hilvarenbeek RKTVV 2 Hleronymus Voab DESK 2—SVG D HVC—HEC ODCWVH Vlijm. B. Blauw-Geel E UDINWC Mierlohout Gel drop F Bladella Waalre Rhode—R.-Wlt EFCR.PC G Astrantia Volharding HRC—De Valk H VVLK—Unitas MVV— Millingen Blauw-Wit SCD —15 70 II 4 90—9.10, III 1.50—1.80 per 100 st. 25 zak'dubb. Slabonen 1.05—1.70 per 15 kg. 2200 kc. Bieten: grote 70 cent, middel 80—-90 cent, kfeine 1Ï0cent Per k&- 2 Koode kool 1 70—2.70, 9500 kg. Gele kool 1.10—2.30, 1500 kg. Witte kool 1.20 per 1°0 kS- 525 baal Uien,: grof 1.251.45, groote drie lingen 7085 cent, nep 2.25 - P®r baal. 85 baal Wortelen 3595 cent. Per baal. WOGNUM. 39 Sept Druiven 14—16 cent. Komkommens 1.10-2.40, Slaboonen 9.20-12.50 Sla 30—60 cent. Andijvie 1-20- Roode kool 10130, Appelen 2.0010. Peren 3.0013. OBDAM. 29 Sept. „De Tuinbouw 3000 st. Sla 30 cent, 3700 kg. Roodé kool 1.302.60, 3550 kg. Ole kool 1—1 40 25275 Uien 1.40—5.30, 14425 kg. Roode Bleten 1.10—2.20. 10175 kg. Wortelen 0.60 —1.70 8025 kg. Witkroo 1 00. 657 zak Slaboonen 1.502. BEVERWIJK, 29 Sept. Snijbloemenveiling 't Cen trum Physalis 10, Dablia s 4 10, Tritoma's 613, Africanen 47, Helianten 58. div. Troschrysan- ten jo24 Eik 610, Asters 58, Zinnia's 410, Gerberra 35, gr.-bl. Chrysanten 3—13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6