Moscicki treedt af als president van Polen Ciano op weg naar Berlijn Luchtgevecht boven den Westwal Ladislas Raczkieioicz volgt hem op krachtens het door Moscicki op 17 Sept. 1939 uitgevaardigde decreet ifadit Sciianke Een nieuw kabinet gevormd Rijksdag bijeen geroepen Ten Oosten van de Moezel Turksche missie naar Londen Het nieuws van keden Op uitnoodiging van de Duitsche regeering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 1 OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 f3.25. Bii onze Agenten 27H d. per week, DACBLA0 MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM per kwartaal f 3.58 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22023 Vredesbemiddeling Italië in afwachting Moskou noemt zich het bolwerk van den vrede Heden diner a 1.15 de Blonde Zigeunerin BELGISCHE DELEGATIE NAAR LONDEN Berlijn vlagt bij den intocht der Duitschers in Warschau BERLIJN, 30 Sept. (DNB) De Duitsche Rijksdag zal in de komende week bijeengeroepen worden om een verklaring van de rijksregeering aan te hooren. Prijsopdrijvers gestraft Actie van de Duitsche en Fransche artillerie Mussolini spreekt tot partijleiders H. M. dc Koningin heeft Zaterdag in het Amsterdamsche Stadion de luchtbeschermings organisaties in de hoofdstad geïnspecteerd. Leden van den beschermingsdienst der gemeente-telefoon in hun typische uitrusting worden door de vorstin geïnspecteerd tijdens Haar rondgang DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Saradjogloe confereert te Moskou met de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk Selter vertrokken uit Moskou Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiimiijijmiiiiiijiiiiiiiiiimi Britsche vliegers fotografeerden het geheele versterkte gebied van den vijand NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 etIngez mededeetingen 50 cent; idem op pag één 65 :ent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek ROME, 30 Sept. (DNB) Op Hitnoodiging van de Duitsche regee- ring is de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, Zaterdagmiddag naar Berlijn ver trokken. Graaf Ciano verliet om zes uur per specialen trein de Italiaansche hoofdstad. Hij zal Zondagmiddag te Berlijn aankomen. Ciano werd uitgeleide gedaan door minister Alfieri, staatssecretaris Battianini en den Duitschen ambas sadeur von Mackensen. De Italiaansche pers schenkt veel aandacht asn deze reis van den minister van Buiten landsche Zaken. Het nieuws van het bezoek van Ciano aan Berlin is te honden met groote belangstelling ontvangen, aldus verklaart de diplomatieke cor- resrxmwnt van Reuter. In vele kringen is men van mee; ing, dat dit bezoek in verband staat met de verklaring in het Sovjet-Duitsch verdrag pvc ui* gemeenschappelijke vredespoging in samenwerking met andere „bevriende mogend heden en in verband hiermede herinnert men aan de woorden van Mussolini, dat „Europa nog nit in oorlog is". De ontwikkeling van de Duitsch-Russische be trekkingen en de gevolgen hiervan voor den toe stand in Oost-Europa wordt, volgens Reuter, te Rome nauwkeurig' gadegeslagen in een atmos feer van waakzaam afwachten. Italië heeft den Balkan steeds beschouwd als in het bijzonder hem betreffende. De toenemende macht van de Russen in den Balkan wekt te Rome wantrou wen. De berichten over de sovjettiseering van Polen heeft veel indruk gemaakt op de Italiaansche katholieken. De Osservatore Romano heeft ge schreven over den Russischen inval in Polen en er zijn slechts weinig Italianen, die geen sym pathie voelen voor de zwaargetroffen Polen. Over het algemeen wenscht men geen oorlog. Men zou hiervoor alleen voelen om de Italiaan sche aspiraties in Afrika te bevredigen, maar men is van meening, dat dit evengoed met vreed zame middelen tot stand kan worden gebracht. Verder bestaat het verlangen de handelsbe trekkingen met Engeland en Frankrijk uit te breiden. Over het algemeen willen leiders en volk de politiek van niet-inmenging volgen. Het Russische voortdringen naar het Westen blijft echter een onberekenbare factor. Over het vertrek van Ciano naar Berlijn seint onze Romeinsche correspondent ons Zaterdag avond nog het volgende: Sedert in Italië het parool: „Werken en zwijgen" werd u.itgerjiven, hebben wij nog slechts te doen met voldongen feiten. Nu is er weer het voldongin feit, dat Ciano naar Berlijn is afgereisd. Het heeft eenieder hier verrast, maar bij nadere beschouwing vond nie mand het eigenlijk merkwaardig. Italië is ten slotte nog altijd de geallieerde van Duitschland en als zoodanig heeft het met Duitschland na tuurlijk veel kwesties gemeen, die met vrucht besproken kunnen worden. Zulke gemeenschap pelijke kwesties zijn er vanzelfsprekend ook, wanneer Italië zijn alliantie met Duitschland nakomt door afzijdig te blijven. Verder denkt men allereerst aan Italië wanneer men in het nieuwe Duitsch-Rus sische pact leest over bevriende mogend heden, die de vredesactie, door Berlijn en Moscou te ontplooien, kunnen steunen. Een andere mogelijkheid biedt nog de over weging, dat Italië, dat zelf altijd een groote vriendschap voor polen aan den dag heeft ge legd, wellicht een woordje zal willen mee spreken, wanneer er over de toekomst van Polen beslist wordt. Vrijwel uitgesloten achten wij het, dat de reis van Ciano verband houdt met de door Frankrijk en Engeland zoo lang reeds, vurig doch tever geefs verbeide breuk in de as. NOg vandaag' verschenen in de officieuze Re- lazioni International! een sterk pro-Duitsch ge tint artikel, waarin de Duitsche oorlogskansen hoog worden aangeslagen en het Duitsch-Rus sische samengaan als vanzelfsprekend wordt voorgesteld. In dezelfde aflevering van de Relazioni vin den we een beschouwing over de houding van het Vaticaan ten overstaan van de redevoering van Mussolini, volgens deze beschouwing zou het Vaticaan met groote belangstelling en sym pathie de vredespogingen van den Duce gade slaan, maar zou het zich bij geen poging kun nen aansluiten, welke de bezetting van Polen aIs een uitgemaakte zaak accepteert. MOSKOU, 30 Sept. (Tass) Het Sovjet- Russische blad Prawda schrijft in een hoofd artikel: De verklaring der regeeringen der Sovjet- Unie en van het Duitsche rijk van 28 dezer is een beroep op alle naties om den oorlog te h- QUideeren, welke aan het westelijk front is o :- gonnen. De Duitsche regeering verklaart zich bereid hem te beëindigen. Tezamen met de Sovjetregeering zal zij al haar krachten inspan nen om dat doel te bereiken. In geval het noodzakelijk is, zullen de regee ringen der Sovjetunie en van Duitschland an dere vriendschappelijk gezinde mogendheden Voor deze pogingen uitnoodigen. Het hangt thans alleen af van de regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk, aldus het blad der Sovjets, of de oorlog al dan niet zal Werden voortgezet. Sovjet-Rusland was en zal het bolwerk blijven van vrede en vriendschap der naties op de ge heele wereld. De Amsterdamsche gemeentelijke ontsmettmgsdienst in de houding tijdens de inspectie door H. M. de Koningin in het Olympisch Stadion te Amsterdam LEIDSCHEFLEIN 5-9 - A DAM - TEL. 33072 Dagelijks wisselende menu's Visehsalade Schildpadsoep Tong a la Mcunière, Versche aardappelen, Kalfsfricandeau, verschillende groenten, gebakken aardappelen, Nougat-IJs of Fruit of Pudding Zonder Visch 90 et. In plaats van het voorgerecht Hors d'oeuvre varié 1.40. Ons Diner a 1.75 is een Lucullus-maaltüd. IEDEREN MIDDAG EN AVOND: met haar Fuzta-meisjes Charme Temperament Zang en Dans PARIJS, 30 Sept. (HavasJ. Dé Poolsche ambassade te Parijs deelt officieel mede, dat de president van de Poolsche Republiek, prof. Ignatius Moscicki, op 30 September 1939 is afgetreden. Overeenkomstig de grondwet van de Poolsche repu bliek van 23 April 1935, is de vroegere president van den Senaat Ladislas Raczkiewicz, aangewezen als eventueel opvolger bij decreet van den president v|n 17 Septem ber 1939, te Kuty in Polen uitge vaardigd en gepubliceerd in de Poolsche Staatscourant, verschenen te Parijs op 29 September 1939. Raczkiewicz heeft thans zijn functie aanvaard. Overeenkomstig artikel 19 van de Poolsche grondwet heeft Ladislas Raczkiewicz de eed op de grondwet afgelegd in tegenwoordigheid van den Poolschen ambassadeur te Parijs, Jules Lukasiewicz, den opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk, generaal Ladislas Sikorski, den onderstaatssecretaris van Finan ciën, Adam Koe, den chef van de militaire Poolsche missie bij het Fransche hoofdkwar tier, generaal Bukacki en den chef van de civiele kanselarij van den president der repu bliek, Stanislas Lepkowski. Deze plechtigheid geschiedde Zaterdag óp de Poolsche ambassade te Parijs. De Poolsche ambassade te Parijs deelt verder officieel mede, dat de nieuwe pre sident van de Republiek Polen, Ladislas Raczkiewicz de regeering van generaal Skladkofski, die in de onmogelijkheid ver keert haar taak te vervullen, heeft ont- slagen. De president heeft vervolgens benoemd: tot minister-president: generaal Ladislas Sikorski, opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk, Generaal Sikorski zal ook de functie van minister van Militaire Zaken op zich nemen. Op voorstel van den nieuwen minister-president heeft de president der Re publiek verder benoemd tot vice-minister-pre sident en minister zonder portefeuille profes sor Stanislas Stronski, tot minister van Bui tenlandsche Zaken August Zaleski, tot minis ter van Financiën kolonel Adam Koe. Drie andere leden van de regeering, welke de socialisten, de boeren-volkspartij en de na tionale arbeiderspartij zullen vertegenwoor digen, gullen nog worden benoemd. Moscicki BRUSSEL, 30 Sept. (Belga) In de komende week zullen te Londen de Belgisch-Britsche eco nomische besprekingen beginnen. De Belgische delegatie zal Maandag' uit Brussel vertrekken. In.verband met den aanstaanden intocht van de Duitsche troepen in Warschau, heeft de Führer bevolen, dat alle openbare gebouwen in "het geheele rijk gedurende zeven dagen de vlag zullen uitsteken. De datum van den intocht zal door pers en radio bekend worden gemaakt. De bevolking wordt verzocht op gelijke wijze te vlaggen. De beperking in het verbruik van zeep in Duitschland is voor enkele handelaars aan leiding geweest om de prijzen op te drijven. Deze handelaars zijn onmiddellijk zwaar ge straft. twee zijn tot hooge geldboeten veroor deeld. LONDEN, 30 Sept. (Reuter) Het Britschc ministerie van Luchtvaart deelt mede. dat Britsche militaire vliegtuigen opnieuw bij dag en bij nacht boven Duitschland verken ningsvluchten hebben uitgevoerd, welke met succes bekroond werden. De toestellen, welke 'op verkenning uit waren aan het Westelijke front, geraakten boven vijandelijk gebied in een luchtgevecht gewikkeld. Het treffen vond plaats op groote hoogte. Wij leden eenige verliezen, aldus het ministerie van Lucht vaart. De verliezen van den vijand zijn niet bekend. Het ministerie van Luchtvaart heeft verder medegedeeld, dat vliegers van de Britsche lucht macht gedurende de afgeloopen dagen aan het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk een geheele serie luchtfoto's hebben verschaft, welke duide lijk de détails van sommige der meest sterke deelen van den Westwal weergeven. Deze toestellen vlogen op een hoogte van slechts tweehonderd meter langs de Duitsche versterkingswerken en namen foto's van de op stellingen van geschut en van de tankvallen. Zij zagen de verschillende soorten van camouflage en hebben een netwerk van verbindingslijnen ontdekt. Herhaalde malen vlogen de verkenners over de grens en werkten zoo een volledige vogel- vluchtkaart uit van het vijandelijk gebied. Van deze vliegtuigen werd er geen enkel aan gevallen, noch door de luchtdoelartillerie, noch door gevechtsvliegtuigen. Een toestel vloog laag over een pas opgestelde batterij luchtdoelgeschut en zag de bedieningsmanschappen druk bezig met het camoufleeren van de stukken. PARIJS, 30 Sept. (Havas). Het Fransche legerbericht van Zaterdag avond luidt: „Actie van de vijande lijke artillerie in het gebied direct ten Oosten van de Moezel. Onzer zijds represaille-schoten. Aan beide zijden een groote activiteit van de luchtmacht." ROME, 30 Sept. (Stefani). Mussolini heeft in het Palazzo Venezia partij leiders uit Genua ont vangen en dezen toegesproken. In een bespre king van den internationalen toestand memo reerde hij. hetgeen hij gezegd had in zijn toe spraak tot de partijleiders te Bologna. Vervol gens zinspeelde hij op de taak, welke de partij thans wacht op politiek, economisch en sociaal gebied. Met name verklaarde hij, dat de partij de bewerkster was van de revolutie, de rugge- graat zal blijven van het bestuur en de motor van het nationale leven en dat niet op politiek terrein alleen. Wat de militie betreft, zij blijft de waakster van het leger der revolutie en na zooveel bloed gestort te hebben in de oorlogen van Afrika en Spanje, blijft zij het uitstekende militaire middel voor de verdediging des lands in nauwe en broederlijke samenwerking en vriendschap met het leger. Ciano op uitnoodiging van de Duitsche regeering naar Berlijn vertrokken. Moscicki treedt af als President van Polen; hij wordt opgevolgd door Racz kiewicz, den vroegeren president van den Senaat. De Duitsche Rijksdag wordt deze week bijeengeroepen. Een Turksche missie öp weg naar Enge land. Duitsch artillerievuur in het gebied ten Oosten van de Moezel. Luchtgevecht boven den Westwal tus- schen Duitsche en Britsche vliegers. H. M. de Koningin beeft den luchtbe schermingsdienst te Amsterdam geïn specteerd. Voorloopig geldt voor de suikervoorzie ning in October dezelfde regeling-als in September. Winterdienstregeling van de K.L.M. Beurs van New York- Stemming vaster. O October De Octobermaand is de maand van den hèenvliedenden zomer én den naderenden herfst, is de maand van het vallende blad, den kortenden dag, en het etmaal met nachtvorst reeds. October is óók wederom de maand der Lieve Vrouwe. De Meimaand was aan de Zoete Maagd gewijd; in de Octobermaand bidden we weder haar rozenhoedje om haar hulp in te roe pen voor een wereld-in-nood. „Maria, Koningin des Vredes, sta ons bij!" Octobermaand! Maand onzer Moeder van den rozenkrans! De kerken moeten gevuld zijn en de wees-gegroet j es rijgen zich aaneen als een keten van gebeden. Ze zijn feestelijke festoenen ter eere der Lieve Vrouwe, zij zijn tevens een reeks van smeekingen om eindelijken bijstand. Octobermaand: rozenkransmaand. „Ave Maria" zeg gen ivij den engel na toen deze haar begroette als toekomstige Moeder van God. „Wees gegroet Maria" smeeken we tot Haar en de Kerk legt ons een gebed op de lippen vol kinderlijk ver trouwen. Als een krans van rozen zij onze bede tot de Moeder van Chris tus, Die Haar niets zal weigeren. LONDEN, 30 Sept. De diploma <ieke <"»*•- respondent van Reuter verneemt, dat een Turksche missie op weg is naar Londen, onder leiding van generaal Orbay, ten einde een militaire, financieele en econo mische regeling tusschen Engeland en Turkije te bespreken. De missie wordt tegen het midden van de volgende week te Londen verwacht. Generaal Orbay is eenige weken geleden ir Londen geweest om te spreken over de levering van wapenen en over de financieele overeen komsten, welke Engeland met Turkije heeft gesloten. Men veronderstelt, dat hij thans naar Londen komt om verder over dit onderwerp te spreken. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, die zooals men weet, thans te Moskou vertoeft, heeft daar Zaterdagavond besprekingen gevoerd met den Britschen am bassadeur en den Franschen zaakgelastigde. Voor zoover men weet, heeft de Turksche minister geen onderhoud gehad met Molotof sedert Woensdag, den dag, waarop von Ribben- trop in Moskou is aangekomen. MOSKOU, 30 Sept. (Havas). De minister van Buitenlandsche Zaken van Estland, Selter, is vandaag met zijn gevolg uit Moskou vertrokken na de onderteekening van het verdrag met de Sovjet-unie. VOOR HET GEHEELE LAND: koude ochtend met plaatselijken mist. p overigens vrij zonnig, doch tegen den avond toenemende bewolking, zwakke tot matige, meest Zuid-Oostelijke wind. ëriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1